Kombideki Mevcut Parçalar

Konu Başlıkları

Kombide Bulunan Tüm Parçalar

 • Akış Şalteri Sıcak su ihtiyacında bu ihtiyacı karta bildiren ve sıcak su konumunda kombinin çalışmasını sağlayan parçadır. Genelde sıcak su arızalarında karşımıza arızalı olarak çıkabilmektedir. Akış şalteri arızasında parçanın tamiri olmaz, arıza durumunda değişimi yapılarak sorun giderilir.
 • Ateşleme Elektrodu Kombide ateşleme sağlama görevinde olan parçadır. Brülörde yer alır. Kirlendiğinde veya arızalandığında genelde kombi ateşleme yapmaz. Yani çalışmaz. Ateşleme elektrodu parçasının tamiri olmaz. Değişimi ile sorun çözümlenir.
 • By Pass Fazla basınç durumunda kombinin bu fazla basınçtan etkilenmemesine karşı fazla basınçlı suyu geri çevirme yani geri döndürme görevinde olan yardımcı parçadır. By pass arızasında direk parçanın değişimi yapılır.
 • Diyafram (Conta- Membran) Kombi içinde üç yollu vana ile sıcak su şalterinin içinde bulunan su basıncı ile bulunduğu parçayı harekete geçirerek çalışan parçadır. Genelde sıcak su arızalarında karşımıza çıkabilir. Diyafram arızasında tamiri olmaz. Değişimi gerekmektedir.
 • Doldurma Musluğu Kombide basit gibi görünen ancak önemli olan bir parçadır. Doldurma musluğu nedir ve ne işe yarar merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz. Doldurma musluğu arızası nasıl anlaşılır ve sorun nasıl çözümlenir diye merak ediyorsanız linke tıklamalısınız.
 • Düğme Kombide modele göre açma kapama, sıcak su ve kalorifer olarak 3 adet düğme bulunmaktadır. Isı ayarlanmasına ya da kombiyi kapatıp açmaya yarayan parçadır. Bazı model kombilerde düğme yer almaz +,- tuşları ile ısı ayarlaması yapılır. Arıza durumlarında parça değişimi gerekmektedir. Bazı düğmeler elektronik kart potansına veya ekran kartına bağlı olabilir. Düğme yerinden kırıldı ise değişimi yapılabilir fakat arızalı ise sorun elektronik kart potansı ile alakalı olabilir. Bu gibi durumlarda da genelde elektronik kart tamiri veya değişimi yapılmaktadır.
 • Elektronik Kart (Anakart) Kombi beyni olarak bilinir ve kombide bulunan parçaların yönetimi ile görevlidir. Kombi elektronik kart tamiri için linki tıklayabilirsiniz. Kombi elektronik kartı neden arızalanır merak ediyorsanız belirtilen linki tıklayabilirsiniz.
 • Emniyet Ventili Kombide basınç yüksek olduğu zaman fazla basıncın kombiye zarar vermemek amacı ile direk açılarak kombideki suyu dışarı aktarma görevinde olan parçadır. Kombi altına monteli durumdadır ve genelde kırmızı renktedir. Gri veya farklı renklerde de olabilmektedir. Kombi su akıttığında genelde karşımıza çıkar. Emniyet ventili arızası durumunda parça değişimi ile çözüm sağlanır, parçanın tamiri olmaz.
 • Eşanjör Kombi eğer çift eşanjöre sahipse hem ana eşanjör hem de plaka eşanjör bulunur. Kombide eşanjör linkini tıklayarak her iki eşanjör hakkında da bilgi alabilirsiniz.
 • Fan Bacalı kombi dışında hermetik ve yoğuşmalı kombilerde bulunan, dışarıdan temiz havayı brülöre alarak cihazın çalışmasına yardımcı olan, yanma sonrası atık gazı da hava akım borusu aracılığı ile dışarı gönderen parçadır. Kombide fan tamiri hakkında bilgi almak için ya da bu parça hakkındaki tüm bilgilere ulaşmak için linki tıklayabilirsiniz.
 • Gaz Valfi (Gaz Armatörü- Gaz Grubu) Tesisattan almış olduğu gazı elektronik karttan komut alarak belirli bir oranda brülöre gönderen ve brülörde yanma oluşumuna yardımcı olan parçadır. Gaz valfi genelde ateşleme sorunlarında veya düşük ihtimalle gaz kaçağı sorunlarında karşımıza çıkabilmektedir. Arızalı olma durumlarında cihaz hiçbir konumda çalışma yapmaz. Parçanın tamiri olmaz, değişimi ile sorun çözümlenebilir.
 • Genleşme Tankı (İmbisat Deposu) Kombide bulunan su ısındıkça genleşme hacminde artmalar olur. Bu artma da kombi ile birlikte tesisatta da sorun oluşmasına neden olur. Kombide genleşme tankı da işte bu basıncı dengeleme görevindedir. Buna engel olan, kombi üst arka kısmında bulunan büyük genelde dikdörtgen ya da yuvarlak olan büyük bir parçadır. Bir kısmında hava bir kısmında su vardır. Ortası ise membran ile ayrılmıştır. Havası bittiğinde genelde basınç düşme, basınç yükselme veya su akıtma gibi sorunlar yaşanır. Delinme meydana geldiği zaman da kombi su akıtabilir, basınç bu sebeple sıklıkla düşebilir. Genleşme tankının tamiri olmaz, havası eksik ise hava basılır, delinme gibi durumlarda ise değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.
 • Gösterge (Manometre) Kombide su basıncını ölçme ve gösterme görevinde olan parçadır. Her kombide yer almaz. Genelde yuvarlaktır. Manometre kombi panelinde veya kombi alt kısmında monteli durumdadır. Arıza durumlarında parça tamiri olmaz, değişimi ile sorun çözümlenir.
 • Hava Prujörü Kombideki yeri pompa üstü olan ve görevi tesisattaki havanın atılmasına yardımcı olmak olan parçadır. Ağzı pislik ile dolabilir. Bu durumda su akıntısı sorunu yaşanabilir. Pislik ile dolmuş ise temizlenebilir, arızalı ise değişimi yapılarak sorun çözümlenir.
 • Üç Yollu Vana Kombide sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırma özelliğinde olan parçadır. Hemen her kombide bulunur, olmayan kombiler de yer alır. Genelde sıcak su arızalarında, sıcak su konumunda tüm peteklerin ısınması sorunlarında, aşırı ısınma sorunlarında, ses yapma, su akıtma gibi sorunlarda karşımıza çıkabilir. Kombide önemli parçalar arasında gelir. Üç yollu vana parçasının kendi içinde motoru ve iç tamir takımı bulunur. Arıza durumlarında tamiri de değişimi de yapılabilmektedir.
 • Kılcal Boru Kombi içinde bulunan basınçlı suyun kombi içinde dolaşmasına yardımcı olan ince uzun boru şeklinde parçadır. Çok zor arızalanır. Arıza durumunda kılcal borunun değişimi yapılabilir.
 • NTC (Sensör) Kombide ısı algılayıcı özellikte olan parçadır. Kombilerin marka model ve çeşitlerine göre sayısı fazla olabilmektedir. Sıcak su için ayrı kalorifer sistemi için ayrı sensörler bulunur. Arızalanma durumlarında sıcak su ve ısınmama gibi sorunlar yaşanabilir. Ufak fakat önemli parçalardan biridir. Tamiri olmaz, değişimi yapılarak problem çözümlenebilir.
 • Pompa Kombide devir daim sağlama görevinde olan bir parçadır. Wilo ve Grundfos markaları vardır. Bu iki marka şeklinde piyasada yer alır ve özellikle kombi içindeki suyun hem tesisatta hem de kombi içinde dolaşmasına yardımcı olur. Bu şekilde ısıtma sağlayan önemli parçalardan biridir. Genelde ses yapma, peteklerin ısınmaması, peteklerin az ısınması, aşırı ısınma sorunları, su akıtma sorunları, çift eşanjörlü kombilerde sıcak su sorunlarında karşımıza çıkabilir. Kombide elektronik karttan sonra önem bakımından sıralamada 2. Gelir. Arıza durumlarında arıza durumuna ve kullanıcı talebine bağlı pompa tamiri ya da pompa değişim işlemi uygulanabilir.
 • Prosestat Kombideki yeri fanın yanıdır. Fandan aldığı pozitif basınç ile karta atık gaz yolunda sorun olup olmadığını iletmekte olan parçadır. Prosestat genelde hermetik kombilerde bulunur. Atık gaz sistem sorunlarında karşımıza çıkar. Kontaklarını açmadığı, kapatmadığı veya devreye girmediği durumlarda arızalı demektir. Arıza durumunda tamiri olmaz, değişimi ile problem çözümlenir.
 • Swich Sıcak su açıldığı zaman sıcak su talebini direk elektronik karta aktarmakta olan parçadır. Swich arızası genelde sıcak su arızalarında karşımıza sıklıkla çıkar. Arıza durumunda tamiri yapılamaz, değişimi yapılır, sorun çözümlenir.
 • Basınç Sondası Kombideki su basıncını ölçme görevi ile yükümlü olan parçadır. Basınç sondası arıza durumunda tesisat içerisindeki suyu ölçemez. Bu sebeple de tesisatta su olmasına karşın düşük su basınç arızaları verebilir. Arıza halinde parçanın yalnızca değişimi olur.
 • Tamir Takımı (Üç Yollu Vana) Bu parça kombide üç yollu vana içerisinde yer alır. Genelde mekanizma konumundadır. Özelliğini yitirip arızalandığı zaman kombi sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırt edemez ve petekler kapalı olmasına rağmen sıcak su açıldığında tüm peteklerde ısı durumu söz konusu olur. Parça arızasında tamir işlemi de değişim işlemi de yapılabilir.
 • Tribün Kombide sıcak su aksağında yer alan elektronik hissedici parçadır. Sıcak su ihtiyacından direk suyun akışını ölçer ve cihazın ateşleme yapmasına yardımcı olur. Tribün genelde sıcak su arızalarında sıkça karşımıza arıza olarak çıkan parçalardan biridir. Hatta en başta yer alır diyebiliriz. Yalnız her kombide bulunmaz. Marka model ve çeşide bağlı bulunur. Arıza durumlarında parça tamir olmaz ancak değişimi yapılabilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (15 Yorum)

 1. Hüseyin dedi ki:

  Demirdöküm tek esanjorlu kombiniz sıcak suyu açınca önce tazyikli geliyor 2 saniye sonra çok kisiliyor su kombini n fisini cektigimizdede aynısı oluyor mutfak banyo nereyi açarsak su hemen kisiliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Tesisatınızda sorun olabilir, filtre tıkalı olabilir veya kombinizin eşanjöründe kireçlenme, tıkanma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bize kalırsa önce tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Tesisatınızda sorun görülmezse kombi eşanjörünün kontrolü gerekir.

 2. Erdem dedi ki:

  Merhabalar, baymak eco kombim var. Her şey normal, kombi pompasıda çalışıyor. Fakat kombi yanmaya çok geç geçiyor. Petekler soğuyor halen yanma yok, nedendir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdem Bey… Kalorifer filtresi veya tesisat tıkalı olabilir. Tabi bu durumların yanı sıra kombiyi de kontrol etmek gerekir. Eşanjör, sensör, kart gibi parçalara yerinde bakmak gerekir.

 3. guven demır dedi ki:

  merhaba bosch condens 2000 kombi. normal petekler calısıyor.cesme suyu sıcak taraf acılınca e09 hatası veriyor.dusuk basınc hatası olmalı ktapcıgında. bu sorun neden kaynaklı olabilir?

  1. guven demır dedi ki:

   basınc 1.5 hersey normal bu arada.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Güven Bey… Bosch kombilerde E09 arızası sadece düşük basınç uyarısı değil aslında yetersiz dolaşım sorunudur. Kombi basıncı 1,5 barda diyorsanız eğer; bar göstergesinde, devir daim pompada, basınç ölçerde, eşanjörde, sensörde, kartta sorun olabilir. Kalorifer dönüş filtresi ya da kombi tesisatında tıkanıklık olabilir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 4. ethem zobacı dedi ki:

  alarko kombi 32kW lık arka contası lazım bulmamıza yardımcı olur musunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ethem Bey… Firmamızda parça satışı yok maalesef. Parça değişimleri servis ekiplerimizce yapılıyor. Bu işlem için yardım almak isterseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 5. zeki öz dedi ki:

  Merhaba benim kombim baykan marka, modeli yıldız plus . kombimi üst arkasından soğuk su geliyor bayağıda fazla,( kombi çalışıyor hiç bir problem yok ) su girişini vanadan kapatınca gelmiyor , bende kombiyi kapatıyorum , çalıştırmıyorum .arıza neden olur. kombide bir arızadanmı kaynaklanıyordur veya su bağlantılarındamı bir problem vardır . cevaplarsanız memnun olurum, teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeki Bey… Kombide su akıntısı durumu birçok sebebe bağlıdır. Geçici çözüm olarak vanayı kapatıyorsunuz ve suyu bu şekilde kesiyorsunuz ancak bu dediğimiz gibi geçici bir çözümdür. Kombide yüksek basınç sebebiyle de su akıntısı durumu olabilir, parçalarda delinme-kırılma-çatlama durumu varsa bu sebeple de su akıntısı durumu olabilir. Öncelikle nereden su geldiğini kontrol edip su gelen parçayı bulup inceleme yapmak gerekir. Arızayı yerinde görmeden hangi parçada sorun olduğunu bilmek de güç bir durumdur. Bu kombiyle alakalı teknik bir sorundur. Net arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız. Bu konuda çağrı merkezimizi (444 1 837) arayarak çözüm konusunda yardım alabilirsiniz.

 6. Can Demir dedi ki:

  Baymak Luna 240 Fi marka kombi modülasyon moduna geçince 30 40 50 60 dereceli lambalar ve alev lambası da beraberinde sönüp yanıyor kombinin alevleri birden yükseliyor tekrar modülasyon moduna geçiyor alevleri kısıyor Bu kısa sürede yükselip alçalıyor ntc sensör lerinden mi kaynaklanıyor dur Bilgilerinizi Rica ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Can Bey… Kombiyi 40°C civarına aldıysanız eğer cihaz devreye girdiğinde içinde bulunan su ısındığı için bu değer 60°C lere kadar çıkar. Bu yüzden 30 dan başlayarak 60°C ledlerinin yanması normaldir. Kombi ayarlanan derecenin üstüne çıktığında bir süre kadar dinlenmeye geçer. Yani brülörde alev kesilir ve sıcaklık yavaş yavaş düşer. Ntc sensör düşük bir sıcaklık algıladığında ya da brülör bekleme süresi sona erdiğinde cihaz yeniden devreye girer ve yeniden ısıtmayı gerçekleştirerek dereceyi artırır. Bu döngü bu şekilde devam eder ve bu durum her kombi için geçerlidir. Cihaz 40°C nin altında ayarlıysa eğer bu kadar sık devreye girip çıkması düşük sıcaklığa ayarlı olmasına bağlıdır. Yani bu durum normaldir. Ancak bu işlevin sağlanması çok sık oluyorsa ve cihaz 40°C nin üstüne ayarlı ise kalorifer sensörü ya da anakartta sorun olabilme ihtimali var. Yine de tabi sorunu yerinde incelememiz lazım.

 7. Kemal demirci dedi ki:

  Kombici geldi sıcak su gelmiyor musluklara blok değişecek dedi kombiyi götürmemiz lazım dedi normal mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kemal Bey… Sıcak su arızalarında genelde blokta sorun olmaz. Ancak blok çatlak ve su akıntısı sorunu varsa eğer basınç azaldığı için sıcak su gelmiyor olabilir. Blok değişimi genelde yerinde yapılan bir uygulamadır. Kombi sökülerek atölyeye alınmaz veya atölye şartlarında blok değişimi yapılmasına gerek yoktur.

Petek Yıkama