Kombideki Mevcut Parçalar

Konu Başlıkları

Kombide Bulunan Tüm Parçalar

 • Akış Şalteri Sıcak su ihtiyacında bu ihtiyacı karta bildiren ve sıcak su konumunda kombinin çalışmasını sağlayan parçadır. Genelde sıcak su arızalarında karşımıza arızalı olarak çıkabilmektedir. Akış şalteri arızasında parçanın tamiri olmaz, arıza durumunda değişimi yapılarak sorun giderilir.
 • Ateşleme Elektrodu Kombide ateşleme sağlama görevinde olan parçadır. Brülörde yer alır. Kirlendiğinde veya arızalandığında genelde kombi ateşleme yapmaz. Yani çalışmaz. Ateşleme elektrodu parçasının tamiri olmaz. Değişimi ile sorun çözümlenir.
 • By Pass Fazla basınç durumunda kombinin bu fazla basınçtan etkilenmemesine karşı fazla basınçlı suyu geri çevirme yani geri döndürme görevinde olan yardımcı parçadır. By pass arızasında direkt parçanın değişimi yapılır.
 • Diyafram (Conta- Membran) Kombi içinde üç yollu vana ile sıcak su şalterinin içinde bulunan su basıncı ile bulunduğu parçayı harekete geçirerek çalışan parçadır. Genelde sıcak su arızalarında karşımıza çıkabilir. Diyafram arızasında tamiri olmaz. Değişimi gerekmektedir.
 • Doldurma Musluğu Kombide basit gibi görünen ancak önemli olan bir parçadır. Doldurma musluğu nedir ve ne işe yarar merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz. Doldurma musluğu arızası nasıl anlaşılır ve sorun nasıl çözümlenir diye merak ediyorsanız linke tıklamalısınız.
 • Düğme Kombide modele göre açma kapama, sıcak su ve kalorifer olarak 3 adet düğme bulunmaktadır. Isı ayarlanmasına ya da kombiyi kapatıp açmaya yarayan parçadır. Bazı model kombilerde düğme yer almaz +,- tuşları ile ısı ayarlaması yapılır. Arıza durumlarında parça değişimi gerekmektedir. Bazı düğmeler elektronik kart potansına veya ekran kartına bağlı olabilir. Düğme yerinden kırıldı ise değişimi yapılabilir fakat arızalı ise sorun elektronik kart potansı ile alakalı olabilir. Bu gibi durumlarda da genelde elektronik kart tamiri veya değişimi yapılmaktadır.
 • Elektronik Kart (Anakart) Kombi beyni olarak bilinir ve kombide bulunan parçaların yönetimi ile görevlidir. Kombi elektronik kart tamiri için linki tıklayabilirsiniz. Kombi elektronik kartı neden arızalanır merak ediyorsanız belirtilen linki tıklayabilirsiniz.
 • Emniyet Ventili Kombide basınç yüksek olduğu zaman fazla basıncın kombiye zarar vermemek amacı ile direkt açılarak kombideki suyu dışarı aktarma görevinde olan parçadır. Kombi altına monteli durumdadır ve genelde kırmızı renktedir. Gri veya farklı renklerde de olabilmektedir. Kombi su akıttığında genelde karşımıza çıkar. Emniyet ventili arızası durumunda parça değişimi ile çözüm sağlanır, parçanın tamiri olmaz.
 • Eşanjör Kombi eğer çift eşanjöre sahipse hem ana eşanjör hem de plaka eşanjör bulunur. Kombide eşanjör linkini tıklayarak her iki eşanjör hakkında da bilgi alabilirsiniz.
 • Fan Bacalı kombi dışında hermetik ve yoğuşmalı kombilerde bulunan, dışarıdan temiz havayı brülöre alarak cihazın çalışmasına yardımcı olan, yanma sonrası atık gazı da hava akım borusu aracılığı ile dışarı gönderen parçadır. Kombide fan tamiri hakkında bilgi almak için ya da bu parça hakkındaki tüm bilgilere ulaşmak için linki tıklayabilirsiniz.
 • Gaz Valfi (Gaz Armatörü- Gaz Grubu) Tesisattan almış olduğu gazı elektronik karttan komut alarak belirli bir oranda brülöre gönderen ve brülörde yanma oluşumuna yardımcı olan parçadır. Gaz valfi genelde ateşleme sorunlarında veya düşük ihtimalle gaz kaçağı sorunlarında karşımıza çıkabilmektedir. Arızalı olma durumlarında cihaz hiçbir konumda çalışma yapmaz. Parçanın tamiri olmaz, değişimi ile sorun çözümlenebilir.
 • Genleşme Tankı (İmbisat Deposu) Kombide bulunan su ısındıkça genleşme hacminde artmalar olur. Bu artma da kombi ile birlikte tesisatta da sorun oluşmasına neden olur. Kombide genleşme tankı da işte bu basıncı dengeleme görevindedir. Buna engel olan, kombi üst arka kısmında bulunan büyük genelde dikdörtgen ya da yuvarlak olan büyük bir parçadır. Bir kısmında hava bir kısmında su vardır. Ortası ise membran ile ayrılmıştır. Havası bittiğinde genelde basınç düşme, basınç yükselme veya su akıtma gibi sorunlar yaşanır. Delinme meydana geldiği zaman da kombi su akıtabilir, basınç bu sebeple sıklıkla düşebilir. Genleşme tankının tamiri olmaz, havası eksik ise hava basılır, delinme gibi durumlarda ise değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.
 • Gösterge (Manometre) Kombide su basıncını ölçme ve gösterme görevinde olan parçadır. Her kombide yer almaz. Genelde yuvarlaktır. Manometre kombi panelinde veya kombi alt kısmında monteli durumdadır. Arıza durumlarında parça tamiri olmaz, değişimi ile sorun çözümlenir.
 • Hava Prujörü Kombideki yeri pompa üstü olan ve görevi tesisattaki havanın atılmasına yardımcı olmak olan parçadır. Ağzı pislik ile dolabilir. Bu durumda su akıntısı sorunu yaşanabilir. Pislik ile dolmuş ise temizlenebilir, arızalı ise değişimi yapılarak sorun çözümlenir.
 • Üç Yollu Vana Kombide sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırma özelliğinde olan parçadır. Hemen her kombide bulunur, olmayan kombiler de yer alır. Genelde sıcak su arızalarında, sıcak su konumunda tüm peteklerin ısınması sorunlarında, aşırı ısınma sorunlarında, ses yapma, su akıtma gibi sorunlarda karşımıza çıkabilir. Kombide önemli parçalar arasında gelir. Üç yollu vana parçasının kendi içinde motoru ve iç tamir takımı bulunur. Arıza durumlarında tamiri de değişimi de yapılabilmektedir.
 • Kılcal Boru Kombi içinde bulunan basınçlı suyun kombi içinde dolaşmasına yardımcı olan ince uzun boru şeklinde parçadır. Çok zor arızalanır. Arıza durumunda kılcal borunun değişimi yapılabilir.
 • NTC (Sensör) Kombide ısı algılayıcı özellikte olan parçadır. Kombilerin marka model ve çeşitlerine göre sayısı fazla olabilmektedir. Sıcak su için ayrı kalorifer sistemi için ayrı sensörler bulunur. Arızalanma durumlarında sıcak su ve ısınmama gibi sorunlar yaşanabilir. Ufak fakat önemli parçalardan biridir. Tamiri olmaz, değişimi yapılarak problem çözümlenebilir.
 • Pompa Kombide devir daim sağlama görevinde olan bir parçadır. Wilo ve Grundfos markaları vardır. Bu iki marka şeklinde piyasada yer alır ve özellikle kombi içindeki suyun hem tesisatta hem de kombi içinde dolaşmasına yardımcı olur. Bu şekilde ısıtma sağlayan önemli parçalardan biridir. Genelde ses yapma, peteklerin ısınmaması, peteklerin az ısınması, aşırı ısınma sorunları, su akıtma sorunları, çift eşanjörlü kombilerde sıcak su sorunlarında karşımıza çıkabilir. Kombide elektronik karttan sonra önem bakımından sıralamada 2. Gelir. Arıza durumlarında arıza durumuna ve kullanıcı talebine bağlı pompa tamiri ya da pompa değişim işlemi uygulanabilir.
 • Prosestat Kombideki yeri fanın yanıdır. Fandan aldığı pozitif basınç ile karta atık gaz yolunda sorun olup olmadığını iletmekte olan parçadır. Prosestat genelde hermetik kombilerde bulunur. Atık gaz sistem sorunlarında karşımıza çıkar. Kontaklarını açmadığı, kapatmadığı veya devreye girmediği durumlarda arızalı demektir. Arıza durumunda tamiri olmaz, değişimi ile problem çözümlenir.
 • Swich Sıcak su açıldığı zaman sıcak su talebini direkt elektronik karta aktarmakta olan parçadır. Swich arızası genelde sıcak su arızalarında karşımıza sıklıkla çıkar. Arıza durumunda tamiri yapılamaz, değişimi yapılır, sorun çözümlenir.
 • Basınç Sondası Kombideki su basıncını ölçme görevi ile yükümlü olan parçadır. Basınç sondası arıza durumunda tesisat içerisindeki suyu ölçemez. Bu sebeple de tesisatta su olmasına karşın düşük su basınç arızaları verebilir. Arıza halinde parçanın yalnızca değişimi olur.
 • Tamir Takımı (Üç Yollu Vana) Bu parça kombide üç yollu vana içerisinde yer alır. Genelde mekanizma konumundadır. Özelliğini yitirip arızalandığı zaman kombi sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırt edemez ve petekler kapalı olmasına rağmen sıcak su açıldığında tüm peteklerde ısı durumu söz konusu olur. Parça arızasında tamir işlemi de değişim işlemi de yapılabilir.
 • Tribün Kombide sıcak su aksağında yer alan elektronik hissedici parçadır. Sıcak su ihtiyacından direkt suyun akışını ölçer ve cihazın ateşleme yapmasına yardımcı olur. Tribün genelde sıcak su arızalarında sıkça karşımıza arıza olarak çıkan parçalardan biridir. Hatta en başta yer alır diyebiliriz. Yalnız her kombide bulunmaz. Marka model ve çeşide bağlı bulunur. Arıza durumlarında parça tamir olmaz ancak değişimi yapılabilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (17 Yorum)

 1. Furkan Ç dedi ki:

  Sıcak su çeşmesini sonuna kadar açmadan kombi devreye girmiyor hangi parçayı değiştirmemiz gerekiyor.(peteklerin çalışmasında bir sorun yok)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Furkan Bey… Sıcak su sorunu yaşıyorsanız eğer sorunu yerinde görmeden uzaktan net bilgi aktarmamız çok zor. Ayrıca biz uzaktan sadece arızalar hakkında müşterilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Onlara işlem yaptırmıyoruz. Kombi doğalgaz ve elektrikle çalışan ciddi anlamda tehlike içeren bir cihaz. Yanlış veya eksik bir müdahale can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eder. İşi bilen kadar bilmeyen müşterilerimiz de var. Ayıca belirtmek isteriz ki sunduğumuz her bir bilgi ve cevapladığımız yorumlar herkese açık. Bu nedenledir ki size yaptırabileceğimiz hiçbir işlem yok maalesef. Servis çağırmalı, uzman yardımı almalısınız.

 2. Hüseyin dedi ki:

  Demirdöküm tek esanjorlu kombiniz sıcak suyu açınca önce tazyikli geliyor 2 saniye sonra çok kisiliyor su kombini n fisini cektigimizdede aynısı oluyor mutfak banyo nereyi açarsak su hemen kisiliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Tesisatınızda sorun olabilir, filtre tıkalı olabilir veya kombinizin eşanjöründe kireçlenme, tıkanma gibi durumlar söz konusu olabilir. Bize kalırsa önce tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Tesisatınızda sorun görülmezse kombi eşanjörünün kontrolü gerekir.

 3. Erdem dedi ki:

  Merhabalar, baymak eco kombim var. Her şey normal, kombi pompasıda çalışıyor. Fakat kombi yanmaya çok geç geçiyor. Petekler soğuyor halen yanma yok, nedendir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdem Bey… Kalorifer filtresi veya tesisat tıkalı olabilir. Tabi bu durumların yanı sıra kombiyi de kontrol etmek gerekir. Eşanjör, sensör, kart gibi parçalara yerinde bakmak gerekir.

Petek Yıkama