Kombide NTC

Kombide NTC nin Görevi Nedir?

Sensör olarak da bilinen kombi marka modeli ve çeşidine göre birden çok bulunabilen ufak bir parçadır. Görevi ısı algılamadır.

NTC’nin Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Normalde ısıya dayanıklı bir parçadır. Ancak sürekli ısı algıladığı için bu görevi sebebi ile çok kolay arızalanabilmektedir. Bir de suyun kireçli olması sebebi ile çok kolay arızalanabilmektedir.

Kombide NTC

Kombide NTC Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kalorifer devresindeki sensörde sorun olduğunda kaloriferler ısınmayabilir ya da yüksek ısıda az ısıtabilir. Sıcak su devresindeki sensörde sorun olduğunda sıcak su sorunu yaşanır. Kaloriferlerin her ısıtmama durumu ya da sıcak suyun her akmama durumu NTC sensör arızası olarak kabul edilemez. Bu gibi durumlarda tespit gerekir.

NTC Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Kombide NTC arızası ancak uzman teknisyen tarafından yerinde görülerek tespit edilebilir. Tespit sonrasında kullanıcıya arızalı olduğu bilgisi verilir, kombi marka model ve çeşidine bağlı fiyat bilgisi sunulur, kullanıcı onaylarsa eğer parçanın değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir. NTC arızasında NTC tamiri yapılamamakta, parçanın sıfırı ile değişimi gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (26 Yorum)

 1. 7 yıldır Vaillant marka kombim var evde ne bozuldu ne değişim falan gerekti .Adamlar işinin hakkını veriyor . Vaillant alın kafanız ağrımasın .

  1. Değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz Ahmet Bey… Her markada tabi ki memnuniyet ve mağduriyetler olabiliyor.

 2. Kombimizde F03 hatası görüyoruz. Büyük bi ihtimal araştırdım,sensör arızası diyor.bize bunun değişiminin maliyeti ne kadar olur.tesekkrler.

  1. Merhaba Saliha Hanım… Kombinizin marka modelini bilmediğimiz için hem F03 arızası hakkında net bilgi aktaramıyoruz hem de modele bağlı parça fiyatları değiştiği için size buradan parça fiyatı hakkında bilgi aktaramıyoruz. Marka model bildirerek fiyat bilgisi almak adına 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 3. Selamlar,

  Bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. İmmergas Eolo Mythos tipinde kombim var. Cihaz çalışmaya başladıktan sonra birkaç saniye içinde 30’lu derecelerden 60 küsürlere çıkıyor ve çalışmayı durduruyor ve petek sıcaklığı cihazda ateşleme olmamasına rağmen 60 larda kalıyor. Eğer cihazı kapatıp açarsam veya o esnada kullanım suyunu açıp kaparsam cihaz sorunsuz çalışmaya devam ediyor.Acaba sorun nedir? Teşekkürler…

  1. Merhaba Mehmet Bey… Kombi yanmaya geçtiğinde ekranda ayarlanan derecenin üstü görülür. Bu genelde ısı kaybının önlenmesi açısındandır. Ancak 30°C lerdeki bir kombi ısıtmaya geçtiğinde 60°C lere çıkıyorsa bu bir sorundur. Bu sorunu; sensörden, karttan yapabilir, üç yollu vanadan yapabilir. Tabi bunlar muhtemel sebeplerdir. Arızayı net teşhis etmek için yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Servis yardımı aldım zaten ama genleşme tankının değişmesi gerektiğini söylediler. Anladığım kadarıyla da sorun genleşme tankından değil gibi geliyor.Çünkü benim sorunum kombinin petek sıcaklığını ilk çalışmada yanlış ölçmesi . Zaten o durumdayken kullanım suyunu birkaç saniye açıp kapatınca derece birden 60’lardan 30’lara düşüp ateşleme yapıp normale dönüyor. Bahsettiğiniz sensör NTC mi acaba?

    1. Yaşadığınız sorunun genleşme tankı ile alakalı yok Mehmet Bey… Genleşme tankında sorun olsa; kombi basıncı düşer, kombi basıncı yükselir ya da kombi su akıtır. Siz bu gibi sorunlardan bahsetmiyorsunuz. Ancak tankla alakalı harici bir problem gördülerse onu bilemeyiz. Evet bahsettiğimiz sensör ntc sensördür. Ancak net bilgi vermek için sorunu yerinde görmemiz lazım. Yanlış yönlendirmiş olmayalım sizi.

 4. Merhaba. Airfel digifix duo kombimiz var. petekte sorun yaşamıyoruz. Fakat sıcak suyu az açınca ısıtıyor biraz açınca su bi ılık bi soğuk geliyor. Bu sırada kombide alev işareti gidip gidip geliyor yani ateşleme 10 saniye içinde 3 4 kere ateşleyip ateşleyip kesiyor. Ntc sorunu olup olmadığını anlayabilir miyim?

  1. Merhaba İbrahim Bey… Yaşadığınız sorun sıcak suyla alakalı ve kombiniz bir hata kodu vermiyor. Hata kodu vermediği için direk ntc sensör arızası denilemez. Yani her sıcak su arızası ntc sensör arızası olmaz. Kullanıcı olarak da ntc sensörde sorun olup olmadığını anlayabileceğiniz bir durum yoktur. Yani sizi buradan yönlendirebileceğimiz bir bilgi ya da işlem yok maalesef. Servis çağırarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz.

 5. Merhaba eca confeo premix kullaniyorum.Ariza kaydı vermiyor ama kalorifer sıcaklığını 50 dereceye kadar ısıtıyor (ayar düğmesi daha yüksekten) sonra hep yanıyor durmuyor.Acaba sebebi ne olabilir

  1. Merhaba Mehmet Ali Bey… Muhtemel sebep anakart veya sıcak su sensör arızası gibi görünüyor. Ancak arızayı yine de yerinde görmeden net bilgi veremiyoruz maalesef. Servis yardımı almanız gereken bir durumdur. Bunun için de bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 6. Verdiğiniz cevaptan dolayı teşekkür ediyorum. Ancak servis NTC arızasının cihaz yerleşmesinden kaynaklandığını belirtti. Bu arıza cihaz terlemesinden kaynaklanirmi

  1. Yeniden Merhaba Cevdet Bey… NTC sensörler demiş olduğumuz gibi ısıya dayanıklı parçalardır. Ancak ısıyı çok yüksek ve sık hissettiğinde arızalanabilir. Bu sıcaklık sebebiyle terleme oluşabilir ve bu da NTC sensörlerin arızalanmasına neden olabilir. Kombi açılışı yapıldığında yani garanti başlangıcı yapıldığında ekipler garantiyi başlatmadan önce cihazı, bacayı, tesisatı kısacası baştan sonra her şeyi kontrol eder, sorun görürse zaten belirterek cihazı garantiye almaz. Sorun görmezse de cihazın garanti başlangıcını yapar. Madem cihaz yerleşmesinden kaynaklı ise yani montajında bir sorun var ise neden cihaz garantiye açıldı? Bana kalırsa bu kullanıcı hatası değil. Yine de servisle görüşerek durumu izah edin, size yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

 7. Bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ediyorum. Ancak şunu öğrenmek istiyorum. Yeni aldığım Buderus kombi ısı sensörü sık sık arazalanmakta servis kullanıcı hatası var diyerekten ilk değişimden sonra benden ücret talep etmektedir. Bu parçanın hangi şartlarda arizalandigini ve garanti kapsamında değişim süreci hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Hayırlı geceler

  1. Merhaba Cevdet Bey… Kombide olmazsa olmaz NTC sensörler şebekeden gelen suyun kireçli olması veya ısıya dayanıklı bir parça olmasına rağmen sürekli sıcaklık hissetmesi sebebi ile arızalanabilir. Garanti dahilinde olan cihazlara müdahale etmediğimiz için hangi işlemler garantiye girer, hangi işlemler garanti dışıdır bu konuda maalesef detaylı bilgiye sahip değiliz. Ancak NTC sensör şebekeden gelen suyun kireçli olması sebebi ile arızalandı ise bu yüzden garanti dışı kalmış olabilir. Bu aslında kullanıcı hatası değildir. Ancak dış etmenler sebebi ile oluşan arızalar kombiye bağlı, garantiye giren arızalar değildir. Bu yüzden sizden ücret talep etmiş olabilirler. Fakat şunu da belirtmek isteriz ki eğer NTC sensör şebeke suyunun kireçli olması sebebiyle arızalandı ise yeniden arızalanma olasılığı da yüksektir.

 8. Hocam selamlar eca kombide kalorifer ayarını açınca yaklaşık bir buçuk dakikada 60 derece ısıya kadar ibre çıkıyor ondan sonra kombi duruyor hızlıca 23 dereceye kadar düşüyor ve orada dört beş dakika bekliyor sonra tekrar çalışıp kısa sürede yine 60 dereceye kadar geliyor kombi duruyor ve tekrar ibre hızlıca düşüyor sebebi nedir acaba ben sensörden şüpheleniyorum da şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Merhaba Turgay Bey… Kombinizde ya sensör ya da anakart arızası var. Kombi bu kadar kısa sürede dereceyi artırıp düşüremez. Daha doğrusu devreye girip çıkamaz. Yine de tabi sorunu yerinde görüp incelersek daha sağlıklı olur. Bu yüzden önerimiz bi servis yardımı almanız yönündedir.

 9. Iyi günler.hermatik şofpenim var.markası gold therm modeli fontana .ekranda E4 hatası veriyor kitapçıgında ntc sensör hatası diyor.gelip degiştirseniz fiyat nedir.kolay gelsin

  1. Merhaba Yusuf Bey… Parça ve hizmet konusunda bilgi almak adına 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 10. sayın hocam ntc arızası tespit edildiğined malzeme yokluğu nedeniyle ntc kısa devre yapılıp çalıştrılmış olsa ne gibi bir sorun yaşanır saygılar

  1. Merhaba Kemal Bey… Ntc sorunlarında parçanın bir şekilde tedarik edilerek takılması gerekir. Ntc kısa devre yaptırılırsa cihaz çalışmaz.

  2. Kombim Demirdöküm atron sıcak su gelmiyor ateşleme yapıp sonrada sönüyor kombi kapalıyken kendikendine çalışıyor Fr arizasi veriyor nasıl yardımcı olabilirsiniz

   1. Merhaba Merve Hanım… Normalde kullanım kılavuzunda Fr arıza kodu belirtilmemiş. Bu hata kodu bizim de karşımıza çıkmadığı için sorunu yerinde görmeden sizi bilgilendirmek çok zor. Cihazı birkaç kez kapatıp açın, resetleyin. Su basıncının 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. Dairenize ve kombiye gaz geldiğinden emin olun. Bunlara rağmen yine de cihaz devreyi kesiyorsa servis müdahalesi gerekir.

Petek Yıkama