Kombide NTC

Kombide NTC nin Görevi Nedir?

Sensör olarak da bilinen kombi marka modeli ve çeşidine göre birden çok bulunabilen ufak bir parçadır. Görevi ısı algılamadır.

NTC’nin Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Normalde ısıya dayanıklı bir parçadır. Ancak sürekli ısı algıladığı için bu görevi sebebi ile çok kolay arızalanabilmektedir. Bir de suyun kireçli olması sebebi ile çok kolay arızalanabilmektedir.

Kombide NTC

Kombide NTC Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kalorifer devresindeki sensörde sorun olduğunda kaloriferler ısınmayabilir ya da yüksek ısıda az ısıtabilir. Sıcak su devresindeki sensörde sorun olduğunda sıcak su sorunu yaşanır. Kaloriferlerin her ısıtmama durumu ya da sıcak suyun her akmama durumu NTC sensör arızası olarak kabul edilemez. Bu gibi durumlarda tespit gerekir.

NTC Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Kombide NTC arızası ancak uzman teknisyen tarafından yerinde görülerek tespit edilebilir. Tespit sonrasında kullanıcıya arızalı olduğu bilgisi verilir, kombi marka model ve çeşidine bağlı fiyat bilgisi sunulur, kullanıcı onaylarsa eğer parçanın değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir. NTC arızasında NTC tamiri yapılamamakta, parçanın sıfırı ile değişimi gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (96 Yorum)

 1. Oguz Yücel benim kombim dedi ki:

  Benim kombim falke fx24fi modeli sorunum sıcak su vermiyor
  Ntc değiştirdim beyaz su türbünü nü değiştirdim, step motorunu değiştirdim, üç yollu vanayı değiştirdim, baca sensörü nü değiştirdim kısaca ana kart hariç herşeyi değiştirdim sorun çözülmedi asıl mesleğim elektronik kart üzerinde nelere bakayım ne tavsiye edersiniz şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğuz Bey… Yorumların herkese açık olması sebebiyle parça değişimi konusunda veya teknik konularda bir tavsiye-önerilerde bulunamıyoruz maalesef. Sıcak su sorunu yaşıyorsanız ve cihaz bir hata-uyarı kodu vermiyorsa servis-uzman yardımı almalısınız.

 2. Kayacan dedi ki:

  Acaba ortalama kaç TL ye yapılır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kayacan Bey… Parçalar kombi marka modeline göre değişmektedir. Ortalama fiyat bilgisi almak için; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 3. orhan dedi ki:

  demirdöküm aden suyu ısıtmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Orhan Bey,
   Sıcak su hatalarında ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, çift eşanjörlü kombilerde pompa gibi birçok parçada sorun olabilir. Arızanın net teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Sorunun net tespiti için uzman teknik servis ekiplerimiz aramanızı öneririz.

 4. MESUT sarısoy dedi ki:

  ECA hermetık kombi var.Kalorıferler yeterli şekilde ısınmasına rağmen banyo sıcak suyu ısıtmamaktadır :Neden olabilr?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey… Sadece banyo suyunda ısınmama durumu varsa tesisat sorunu, batarya-musluk sorunu harici olarak filtre tıkanıklığı durumu söz konusu olabilir. Ancak bu durum hem banyo hem de mutfakta oluyorsa teknik açıdan kombi içerisinde bulunan sıcak su aksamında çalışan birçok parçada sorun olabilir. Muhtemel sebep nedir? Kombi bir hata kodu uyarı vermediği için uzaktan bilgi aktarmamız çok zor. Bu konuda doğrudan teknik servis yardımı almalısınız.

 5. Berkant Taş dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Falke master Kombimizde durduk yerde ekranda e05 hatası veriyor incelediğimde ntc sorunu diyor ancak suya daldırmalı ntcyi söküp kontrol ettiğimde cihaz çalışıyor. Başka ne yapabilirim sorun neden kaynaklanır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Berkant Bey… Arıza durumu sadece sensöre değil, sensör kablo bağlantılarına, sensör borularına, harici olarak karta da bağlı olabilir. Tabi cihaz bambaşka bir sebeple de bu uyarıyı veriyor olabilir. Size yaptırabileceğimiz bir işlem olmadığı için can ve mal güvenliğiniz açısından bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama