Kombide NTC

Kombide NTC nin Görevi Nedir?

Sensör olarak da bilinen kombi marka modeli ve çeşidine göre birden çok bulunabilen ufak bir parçadır. Görevi ısı algılamadır.

NTC’nin Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Normalde ısıya dayanıklı bir parçadır. Ancak sürekli ısı algıladığı için bu görevi sebebi ile çok kolay arızalanabilmektedir. Bir de suyun kireçli olması sebebi ile çok kolay arızalanabilmektedir.

Kombide NTC

Kombide NTC Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kalorifer devresindeki sensörde sorun olduğunda kaloriferler ısınmayabilir ya da yüksek ısıda az ısıtabilir. Sıcak su devresindeki sensörde sorun olduğunda sıcak su sorunu yaşanır. Kaloriferlerin her ısıtmama durumu ya da sıcak suyun her akmama durumu NTC sensör arızası olarak kabul edilemez. Bu gibi durumlarda tespit gerekir.

NTC Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Kombide NTC arızası ancak uzman teknisyen tarafından yerinde görülerek tespit edilebilir. Tespit sonrasında kullanıcıya arızalı olduğu bilgisi verilir, kombi marka model ve çeşidine bağlı fiyat bilgisi sunulur, kullanıcı onaylarsa eğer parçanın değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir. NTC arızasında NTC tamiri yapılamamakta, parçanın sıfırı ile değişimi gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (116 Yorum)

 1. Yavuz selim dedi ki:

  Kalorifer 50 derecede çalıştığı halde 39 veya 40 derecede çalışıyor pedek 50 derecede bir şifalık yokkk

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Pompada oluşan arızadan kaynaklı olabilir. Kalorifer sensörü arızalı olabilir ya da kalorifer filtresi kombi bakımı düzenli şekilde yapılmadığı için pislik ile tıkanmış olabilir veya ana eşanjörde kireçlenme olabilir. Arızanın tespiti için cihazın yerinde incelenmesi gerekiyor.

 2. Mehmet Yıldırım dedi ki:

  Merhabalar
  Bizim baymak duotec 24 kW
  Sıcak musluk suyu kullanımında bazen derece kendi kendine 60 Lara hatta 70 lere çıkıyor ve E03 aşırı ısınma hatası veriyor.Bazen de vermiyor.Petek kullanımında böyle bir sorun yok sadece su kullanımında oluyor.Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi içerisindeki su sıcaklığının maksimum seviyeyi aşması sonucunda emniyet termostatı olan limit termostatın devreye girerek kombiyi bloke ettiğini belirten bir sorundur. Ana eşanjörde kireçlenme ya da tıkanma olabilir, kalorifer filtresinde veya tesisatta tıkanma olabilir. Devirdaim pompası sıkışmış olabilir, üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada kalıyor olabilir. Sıcaklık sensöründe sorun olabilir veya elektronik kart arızası olabilir. Sorunun tespiti için teknik destek almalısınız.

 3. Doğan Usluer dedi ki:

  Merhabalar ustam. Eca kombimiz içindeki suyu kendi kendine boşaltmış. Sonrasinda tekrar su bastım devaminda bir su akitma sorunu olmadi ancak duş yaparken su aşırı derecede ısınmaya başladi. Suyu biraz sogutmaya çalışıncada bir anda soguyor. Yani arada kalmiyor ya çok sıcak yada çok soguk oluyor. Sorun nedir acaba yardimci olurmusunuz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Doğan Bey… Ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, pompa gibi birçok parçada sorun olabilir. Arızanın teşhisi ve çözümü için bizlere 0850 811 88 22’den ulaşabilirsiniz.

 4. Ömer GÜR dedi ki:

  Ustam Demirdöküm nötron kombi petekler ısıtma sistemi çalışıyor fakat sıcak da kombi ateşleme yapmıyor ve suyu ısıtmıyor sebebi nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, pompa gibi birçok parçada sorun olabilir. Problemin tespiti için teknik yardım almalısınız.

 5. Ibrahim çetin dedi ki:

  Selamın aleykum ustam kocaelinden yaziyorum. ben size bir soru sorcam müsaitseniz cevaplarsanız çok memnun olurum. Baymak lambert kombim var sıcak suyu açtığım zaman peteklerin tesisatına da sıcak su gidiyor. 3 yollu vananın içindeki iç takım değiştirildi. Ancak yine aynı sorun var. Normal mı bu durum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Kombiye yakın durumda olan birkaç peteğin ısınması normaldir. Çünkü kombi içinde bulunan su sıcaklığı yükseldiğinde kendine zarar vermemek için sıcak olan suyu tesisata gönderir. Kombide petek konumu kapalı olmasına rağmen tüm petekler ısınıyorsa arızanın muhtemel sebepleri; üç yollu vana, anakart veya ntc sensördür. Arızanın tespiti ve çözümü için teknik yardım almalısınız.

Petek Yıkama