Kombide NTC

Kombide NTC nin Görevi Nedir?

Sensör olarak da bilinen kombi marka modeli ve çeşidine göre birden çok bulunabilen ufak bir parçadır. Görevi ısı algılamadır.

NTC’nin Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Normalde ısıya dayanıklı bir parçadır. Ancak sürekli ısı algıladığı için bu görevi sebebi ile çok kolay arızalanabilmektedir. Bir de suyun kireçli olması sebebi ile çok kolay arızalanabilmektedir.

Kombide NTC

Kombide NTC Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kalorifer devresindeki sensörde sorun olduğunda kaloriferler ısınmayabilir ya da yüksek ısıda az ısıtabilir. Sıcak su devresindeki sensörde sorun olduğunda sıcak su sorunu yaşanır. Kaloriferlerin her ısıtmama durumu ya da sıcak suyun her akmama durumu NTC sensör arızası olarak kabul edilemez. Bu gibi durumlarda tespit gerekir.

NTC Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Kombide NTC arızası ancak uzman teknisyen tarafından yerinde görülerek tespit edilebilir. Tespit sonrasında kullanıcıya arızalı olduğu bilgisi verilir, kombi marka model ve çeşidine bağlı fiyat bilgisi sunulur, kullanıcı onaylarsa eğer parçanın değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir. NTC arızasında NTC tamiri yapılamamakta, parçanın sıfırı ile değişimi gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (48 Yorum)

 1. Elif Kılıç dedi ki:

  Falke marka kombim dün gece firtinadan sonra durduk yere E05 hatası verdi. Reset attık ama duzelmedi. Sebebi nedir tam olarak? Petek ve su ısınmıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Falke model kombilerde genel olarak E05 arızası sensör hatasıdır. Sadece Falke Condense modellerinde hava akış yani baca sistemi sorunudur. Her iki durum da resetleme işlemi ile düzelmez. Bu aşamada net tespit ve çözüm için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 2. Orhan fatma dedi ki:

  Isıtma suyu netice sensör ile kalorifer peteği ısı sensörün soketlerin yerini değiştirirsek ne olur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey… Amaç ne bilemeyiz tabi ama can ve mal güvenliğiniz açısından teknik konularda bilgi aktaramıyor, yardımcı olamıyoruz.

 3. Arif B. dedi ki:

  Merhaba ,
  Demirdöküm Atron model kombi kullanıyorum. Sıcak su akarken bi anda soğuyor tekrar ısınıyor tekrar soğuyor bu sekilde bir problem var nedeni ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arif Bey… Bu durum tek bir muslukta oluyorsa; batarya-musluk bozuk olabilir, tesisatta veya filtrede tıkanıklık olabilir. Ancak bu durum tüm musluklarda oluyorsa kombide sensör dahil birçok parçayı yerinde görüp kontrol etmek gerekir. Arızayı yerinde görmeden uzaktan bilgi aktarmak zor maalesef.

 4. Hülya Altuntaş dedi ki:

  İyi günler bizim kombi arçelik modeli ilk arızası birkaç kere E01 di daha sonra E82 arızası verdi şimdi de E05 arızası oluyor sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hülya Hanım… Kombiniz farklı farklı arızalar vermiş. E01 ateşleme sorunudur. E82 alev algılamama sorunudur. E05 ise baca sistemine bağlı atık gaz sorunudur. Arıza durumlarında ortak parça kart olsa da yine de cihazı yerinde görüp incelemek gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 5. İSMAİL HAKKI dedi ki:

  ustam kolay gelsin.Benim Demirdöküm nitron kombim ekranda code yazısı çıkıyor. Arada musluk işareti yanıp sönüyor
  reset düğmesine basılı tuttum resetlendi gibi ama yine aynı durum var. bir önceki gün musluk suyu 37 derecedeyken 55 derece olmuştu buda o sorunla ilgilimidir çözümü nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Sıcak su musluğu açık olduğu sürece ekranda musluk işareti yanıp söner. Bu durumun sebebi cihazın sıcak su talebine yanıt verdiğidir. Sıcak su kullanımında kombi suyu tesisatta dolaştırırken ısı kaybı olmasın diye her zaman ekranda ayarlanan sıcaklığın 15°C civarı üstü görüntülenebilir. Bu normal bir durumdur arıza değildir. Ancak sıcak su alamıyorsanız veya suda soğuma oluyorsa servis yardımı almalısınız.

 6. Eda Aydın dedi ki:

  Merhaba protherm marka kombimiz arızaya geçiyor ve klavuzdan NTC Sensör Hatası olduğunu anladık. Kendi çabamızla düzeltme yapabilir miyiz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eda Hanım… Ntc sensör hatası dediğimiz durum; sensör değişimi, sensör kablo bağlantı değişimi, karta müdahale gibi işlemler gerektirir. Bu işlemleri kullanıcı olarak elbette ki yapamazsınız. Kombi resetlense de düzelmez. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 7. Eren yüksel dedi ki:

  Ustam benim ariston kombi sicak suyu acinca alttan su bosaltiyo sonrada bar dusuyo tekrar su veriyorum 1.5 2 arasi yine sicak suyu acinca belli bir sure sonra su bosaltiyo isiklar yanip sonuyor acaba ne gibi bir arzasi var

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eren Bey… Kombinin nereden, hangi parçadan su geldiğini yerinde görmek gerekir. Kombi su akıttığı için basıncı düşürür ve cihaz bloke konuma geçerek çalışmaz. Yani bu aşamada su akıntısı sorunu kesildikten sonra sıcak su denemesi yapmak gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

 8. Yaşar BALTA dedi ki:

  Arkadaşlar ECA Confeo premix kombim sıcak kullanım suyu dalgalanıyor ntc sensörü diye okuyorum ancak sensörü bulamadım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Can ve mal güvenliğiniz için cihaza müdahalede bulunmamalısınız. Uzaktan teknik konularda bilgi sunarak yardımcı olamıyoruz maalesef.

 9. cenk roys dedi ki:

  merhaba bır sorum olucak kombilerdekı daldırma sensörler sıcak su sensörü mesela bunlarda bir oran mevcutmu tamam sıkarak monte edılıyor genelde boyut farkı oluyor ama dırenc olarak fark edıyormu yoksa hepsı aynı dırenctenmı mesela bir demır dokumle nıtronun sıcak su sensörü aynı dırenctemı bir birinin yuvasına ve soket gırısıne uyduktan sonra problem olurmu calısmasında

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cenk Bey… Kombi parçaları marka modele göre değişir. Görev aynı olsa da, görsel aynı olsa da her parça her kombiye uyum sağlamayabilir. Bu şekilde uyum sağlayan parçalar da nadirdir. Demirdöküm ile Nitronun sıcak su sensörü aynı dirençte mi derken? Nitron bir Demirdöküm modelidir. Nitron ile Demirdöküm markasının hangi modeldeki kombisini karşılaştırmak istediğinizi belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 10. Mehmet YILMAZ dedi ki:

  DAXOM PLUS 12 L doğalgaz sofbenimiz bir kaç aydır E4 arızası veriyor.Şoyleki sıcak suyu açınca fan ilk günkü gibi calisiyor. Ve dít dıt diye alarm veriyor.ve baktığımızda E4 ikazı gösteriyor.Yalniz sıcak suyu açıp dıt dıt diye ikaz sesi gelir gelmez hemen tekrar kapatıp açınca gayet güzel sistem çalışıyor. Fan kontrol edildi saglam.Sebep ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Firma olarak maalesef ki Daxom şofbenlere bakmıyoruz. Makalelerimizde arıza kodlarına yer verdik. Ancak kullanım kılavuzunda yer alan bilgileri sadece bilinçlenmeniz amacı ile sunduk. Hizmetimiz olmadığı için size maalesef ki bilgi de aktaramıyoruz. Bu yüzden kendi servisi ile görüşürseniz daha sağlıklı olacaktır.

 11. cengiz dedi ki:

  Hocam ben ntc sensörünün fişini çektim çeşme suyunda ateşleme yapmıyor ısınmıyor ama petekler normal ısınıyor hiç bir sorun yok. Ntc sensörsüz petekler nasıl oluyorda normal çalışıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Kombinizin marka modelini bilemeyiz ancak kombilerde tek bir ntc sensör bulunmaz zaten. Sıcak su için ayrı kalorifer için ayrıdır. Bazı kombilerde daha fazla sensör bile olabilmektedir. Fişini çektiğiniz kullanım suyu ntc sensörü ise sıcak su alamazsınız. Ancak kalorifer ntc si ayrı olduğu için kaloriferler ısınmaya devam eder. Cihazda bu müdahaleyi neden yaptınız bilemeyiz tabi ama can ve mal güvenliğiniz açısından cihaza müdahale etmemenizi öneririz.

 12. ahmet karakuş dedi ki:

  7 yıldır Vaillant marka kombim var evde ne bozuldu ne değişim falan gerekti .Adamlar işinin hakkını veriyor . Vaillant alın kafanız ağrımasın .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz Ahmet Bey… Her markada tabi ki memnuniyet ve mağduriyetler olabiliyor.

 13. Saliha Demirel dedi ki:

  Kombimizde F03 hatası görüyoruz. Büyük bi ihtimal araştırdım,sensör arızası diyor.bize bunun değişiminin maliyeti ne kadar olur.tesekkrler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Saliha Hanım… Kombinizin marka modelini bilmediğimiz için hem F03 arızası hakkında net bilgi aktaramıyoruz hem de modele bağlı parça fiyatları değiştiği için size buradan parça fiyatı hakkında bilgi aktaramıyoruz. Marka model bildirerek fiyat bilgisi almak adına 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 14. MEHMET KİREMİTCİ dedi ki:

  Selamlar,

  Bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. İmmergas Eolo Mythos tipinde kombim var. Cihaz çalışmaya başladıktan sonra birkaç saniye içinde 30’lu derecelerden 60 küsürlere çıkıyor ve çalışmayı durduruyor ve petek sıcaklığı cihazda ateşleme olmamasına rağmen 60 larda kalıyor. Eğer cihazı kapatıp açarsam veya o esnada kullanım suyunu açıp kaparsam cihaz sorunsuz çalışmaya devam ediyor.Acaba sorun nedir? Teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi yanmaya geçtiğinde ekranda ayarlanan derecenin üstü görülür. Bu genelde ısı kaybının önlenmesi açısındandır. Ancak 30°C lerdeki bir kombi ısıtmaya geçtiğinde 60°C lere çıkıyorsa bu bir sorundur. Bu sorunu; sensörden, karttan yapabilir, üç yollu vanadan yapabilir. Tabi bunlar muhtemel sebeplerdir. Arızayı net teşhis etmek için yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

   1. MEHMET KİREMİTCİ dedi ki:

    Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Servis yardımı aldım zaten ama genleşme tankının değişmesi gerektiğini söylediler. Anladığım kadarıyla da sorun genleşme tankından değil gibi geliyor.Çünkü benim sorunum kombinin petek sıcaklığını ilk çalışmada yanlış ölçmesi . Zaten o durumdayken kullanım suyunu birkaç saniye açıp kapatınca derece birden 60’lardan 30’lara düşüp ateşleme yapıp normale dönüyor. Bahsettiğiniz sensör NTC mi acaba?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yaşadığınız sorunun genleşme tankı ile alakalı yok Mehmet Bey… Genleşme tankında sorun olsa; kombi basıncı düşer, kombi basıncı yükselir ya da kombi su akıtır. Siz bu gibi sorunlardan bahsetmiyorsunuz. Ancak tankla alakalı harici bir problem gördülerse onu bilemeyiz. Evet bahsettiğimiz sensör ntc sensördür. Ancak net bilgi vermek için sorunu yerinde görmemiz lazım. Yanlış yönlendirmiş olmayalım sizi.

 15. İbrahim Halil GENÇ dedi ki:

  Merhaba. Airfel digifix duo kombimiz var. petekte sorun yaşamıyoruz. Fakat sıcak suyu az açınca ısıtıyor biraz açınca su bi ılık bi soğuk geliyor. Bu sırada kombide alev işareti gidip gidip geliyor yani ateşleme 10 saniye içinde 3 4 kere ateşleyip ateşleyip kesiyor. Ntc sorunu olup olmadığını anlayabilir miyim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Yaşadığınız sorun sıcak suyla alakalı ve kombiniz bir hata kodu vermiyor. Hata kodu vermediği için direk ntc sensör arızası denilemez. Yani her sıcak su arızası ntc sensör arızası olmaz. Kullanıcı olarak da ntc sensörde sorun olup olmadığını anlayabileceğiniz bir durum yoktur. Yani sizi buradan yönlendirebileceğimiz bir bilgi ya da işlem yok maalesef. Servis çağırarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz.

 16. Mehmet Ali Koc dedi ki:

  Merhaba eca confeo premix kullaniyorum.Ariza kaydı vermiyor ama kalorifer sıcaklığını 50 dereceye kadar ısıtıyor (ayar düğmesi daha yüksekten) sonra hep yanıyor durmuyor.Acaba sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey… Muhtemel sebep anakart veya sıcak su sensör arızası gibi görünüyor. Ancak arızayı yine de yerinde görmeden net bilgi veremiyoruz maalesef. Servis yardımı almanız gereken bir durumdur. Bunun için de bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 17. Cevdet Akan dedi ki:

  Verdiğiniz cevaptan dolayı teşekkür ediyorum. Ancak servis NTC arızasının cihaz yerleşmesinden kaynaklandığını belirtti. Bu arıza cihaz terlemesinden kaynaklanirmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Yeniden Merhaba Cevdet Bey… NTC sensörler demiş olduğumuz gibi ısıya dayanıklı parçalardır. Ancak ısıyı çok yüksek ve sık hissettiğinde arızalanabilir. Bu sıcaklık sebebiyle terleme oluşabilir ve bu da NTC sensörlerin arızalanmasına neden olabilir. Kombi açılışı yapıldığında yani garanti başlangıcı yapıldığında ekipler garantiyi başlatmadan önce cihazı, bacayı, tesisatı kısacası baştan sonra her şeyi kontrol eder, sorun görürse zaten belirterek cihazı garantiye almaz. Sorun görmezse de cihazın garanti başlangıcını yapar. Madem cihaz yerleşmesinden kaynaklı ise yani montajında bir sorun var ise neden cihaz garantiye açıldı? Bana kalırsa bu kullanıcı hatası değil. Yine de servisle görüşerek durumu izah edin, size yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

 18. Cevdet Akan dedi ki:

  Bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ediyorum. Ancak şunu öğrenmek istiyorum. Yeni aldığım Buderus kombi ısı sensörü sık sık arazalanmakta servis kullanıcı hatası var diyerekten ilk değişimden sonra benden ücret talep etmektedir. Bu parçanın hangi şartlarda arizalandigini ve garanti kapsamında değişim süreci hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Hayırlı geceler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cevdet Bey… Kombide olmazsa olmaz NTC sensörler şebekeden gelen suyun kireçli olması veya ısıya dayanıklı bir parça olmasına rağmen sürekli sıcaklık hissetmesi sebebi ile arızalanabilir. Garanti dahilinde olan cihazlara müdahale etmediğimiz için hangi işlemler garantiye girer, hangi işlemler garanti dışıdır bu konuda maalesef detaylı bilgiye sahip değiliz. Ancak NTC sensör şebekeden gelen suyun kireçli olması sebebi ile arızalandı ise bu yüzden garanti dışı kalmış olabilir. Bu aslında kullanıcı hatası değildir. Ancak dış etmenler sebebi ile oluşan arızalar kombiye bağlı, garantiye giren arızalar değildir. Bu yüzden sizden ücret talep etmiş olabilirler. Fakat şunu da belirtmek isteriz ki eğer NTC sensör şebeke suyunun kireçli olması sebebiyle arızalandı ise yeniden arızalanma olasılığı da yüksektir.

 19. Turgay Koyuncu dedi ki:

  Hocam selamlar eca kombide kalorifer ayarını açınca yaklaşık bir buçuk dakikada 60 derece ısıya kadar ibre çıkıyor ondan sonra kombi duruyor hızlıca 23 dereceye kadar düşüyor ve orada dört beş dakika bekliyor sonra tekrar çalışıp kısa sürede yine 60 dereceye kadar geliyor kombi duruyor ve tekrar ibre hızlıca düşüyor sebebi nedir acaba ben sensörden şüpheleniyorum da şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Turgay Bey… Kombinizde ya sensör ya da anakart arızası var. Kombi bu kadar kısa sürede dereceyi artırıp düşüremez. Daha doğrusu devreye girip çıkamaz. Yine de tabi sorunu yerinde görüp incelersek daha sağlıklı olur. Bu yüzden önerimiz bi servis yardımı almanız yönündedir.

 20. Yusuf özkaraman dedi ki:

  Iyi günler.hermatik şofpenim var.markası gold therm modeli fontana .ekranda E4 hatası veriyor kitapçıgında ntc sensör hatası diyor.gelip degiştirseniz fiyat nedir.kolay gelsin

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Parça ve hizmet konusunda bilgi almak adına 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 21. kemal demirpolat dedi ki:

  sayın hocam ntc arızası tespit edildiğined malzeme yokluğu nedeniyle ntc kısa devre yapılıp çalıştrılmış olsa ne gibi bir sorun yaşanır saygılar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kemal Bey… Ntc sorunlarında parçanın bir şekilde tedarik edilerek takılması gerekir. Ntc kısa devre yaptırılırsa cihaz çalışmaz.

  2. Merve Aydoğdu dedi ki:

   Kombim Demirdöküm atron sıcak su gelmiyor ateşleme yapıp sonrada sönüyor kombi kapalıyken kendikendine çalışıyor Fr arizasi veriyor nasıl yardımcı olabilirsiniz

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Merve Hanım… Normalde kullanım kılavuzunda Fr arıza kodu belirtilmemiş. Bu hata kodu bizim de karşımıza çıkmadığı için sorunu yerinde görmeden sizi bilgilendirmek çok zor. Cihazı birkaç kez kapatıp açın, resetleyin. Su basıncının 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. Dairenize ve kombiye gaz geldiğinden emin olun. Bunlara rağmen yine de cihaz devreyi kesiyorsa servis müdahalesi gerekir.

    1. Merve Aydoğdu dedi ki:

     Anladım çok teşekkür ederim iyi akşamlar diliyorum

     1. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Rica ederim. Biz teşekkür ederiz.

Petek Yıkama