Kombiye Su Basma

Kombilerde su basma uygulaması kombilerin marka model ve çeşitlerine göre değişmektedir. Her marka model ve çeşitteki kombilerde aynı şekilde yapılıyor olsa da doldurma musluğunun yeri, şekli ve rengi değişebilmektedir. Bu sebeple de uygulama değişir diyebiliriz. Bazı kombilerde otomatik doldurma fonksiyonu yer alır ve kullanıcı olarak tek bir tuşa basarak da su basma işlemini yapabilirsiniz. Bazı kombilerde bulunan otomatik fonksiyon tesisat su basıncı düşük olduğunda devreye girer ve su doldurma işlemini kendi yapar. Fakat çoğu kombide işlem doldurma musluğu yardımıyla kullanıcı müdahalesi ile yapılır.

Bu Bilgiyi Paylaşarak Herkesin Öğrenmesini Sağla

Kombide Doldurma Musluğunu Nasıl Bulabilirim?

doldurma musluğu doldurma musluğu doldurma musluğu doldurma musluğu
Kombilerin alt kısımlarında yukarıda ki grafiklere benzer genelde mavi, siyah, gri veya kırmızı renkte (grafikteki gri başlıklar) musluklar yer alır. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı rengi ve şekli değişebilir. Alt kısımda yer alır ve kombiye monteli şekildedir. Genelde sola doğru açılır. (bazı kombilerde sağa çevrilerek de açılabilmektedir) Açıldığı anda su sesi gelir ve kombiye su dolumu başlar. Su basma işleminde dikkat edilmesi gereken konu basıncı ideal konuma ayarlamaktır.

Kombilerde İdeal Su Basıncı Kaçta Olmalı?

Kombilerde basınç; su veya bar olarak da adlandırılabilmektedir. Kombilerin genel marka model ve çeşitlerinde yuvarlak basınç göstergesi yer alır. Basınç göstergesi 0 dan başlar genelde 4 e kadar devam eder. İdeal su basıncı 1 ile 2 bar arasıdır. Basınç değeri 1,5 değerine geldiğinde işlemi sonlandırmalı ve doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmalısınız.
bar
kombi resetleme
Kombi su basma işleminin ardından kombi çalışmıyorsa veya F37, E10, F22, F10, F0, E4, E9 hatalarını veriyorsa kullanıcı son olarak resetleme işlemi yapmalıdır. Reset işlemi genellikle kombinin üzerinde "R" veya "Reset" yazan düğmeden veya konumdan yapılır. Bazı kombilerde alev üzerinde çarpı işareti bulunmaktadır. Eğer düğme bulunuyorsa 3 saniye boyunca basmanız yeterli olacaktır. Çevirmeli konumda ise 3 saniye boyunca reset sembolünde beklemeniz gerekmektedir. Tek seferde düzelmezse işlemi 3 kez tekrarlayın. Sorun düzelmiyorsa cihaza servis müdahalesi gerekmektedir.

Kombiye Su Basma İşlemi Sırasında;

 • Doldurma musluğunun kırıldığı durumda servis yardımı alınmalı,
 • Doldurma musluğunu bulunamadığında servis yardımı alınmalı,
 • Doldurma musluğu boşa döndüğünde su sesi gelmediğinde servis yardımı alınmalı,
 • Doldurma musluğu çalıştığında fakat basınç göstergesi sabit kaldığında servis yardımı alınmalı,
 • Su basma işlemi yapılmasına rağmen sorunun düzelmediği durumlarda servis yardımı alınmalı.

Çünkü bu gibi durumlarda işlemin yapılmasını engelleyen durumlar söz konusudur. Kombiler su olmadan yani basınç değeri 0 olduğunda çalışmaz. Aktif olmadığı için de genelde ekranda hata kodu yer alır ya da arıza ledi yanar. Bu gibi durumlarda su basma işlemini denemeli, sonuç alamadığınız durumlarda mutlaka uzman Kombi Servisi yardımı almalısınız.

Kombi Su Basma Videosu

Kombiye Su Basma

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Hasan bizacioglu dedi ki:

  Protherm.lync.su basinci haftada bir dusuyor.mesela.1.8.bar yapiyorum.5.alti.gun.sonra.1.2.1.1.bara dusuyor.tesisatta gozle gorulur bir kacak yok.bu is normalmi.ayrica 1.0.barin altina basinc dustummu kombi calismiyor.tesekkur ederim.cvbnuz icin iyi gunler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Kombi su basınının haftada bir kez 1.8 bardan 1.1 bara kadar düşmesi normal değildir. Genleşme tankının havası eksik olabilir. Kombi bakımsız kalmış olabilir. Bi kontrol etmek gerekir. Gözle görülür veya sıva altı tesisat kaçağı olsaydı eğer basınç haftada bir kez değil günde birkaç kez 1 bar altına düşerdi. Bu yüzden sorun kombiyle alakalı diyebiliriz. Basınç 1 barın altına düşerse tesisatta çalışacak yeterli basınç olmadığı için cihaz arızaya geçer ve çalışmaz.

 2. Bedri Ay dedi ki:

  Buderus Gb 062 model kombime su verirken doldurma düğmesi açık kalmıştı bir süre sonra basıç göstergesinin sona dayandığını ve kombinin altına bir miktar su aktığını gördüm, Hemen düğmeyi kapatıp su çıkış rekorunu açarak suyu boşaltım. Bu işlemden sonra cihaz su almadı. Ne yapabilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bedri Bey… Kombi basıncı doldurma musluğu açık kaldığı için yükselmeye devam etmiş ve akabinde kombi fazla suyu dışarıya tahliye etmiş. Bu şekilde kombiye fazla su basıldığında petekten fazla su alınır ve basınç düzeltilir. Su çıkış rekoru derken? boru rekorunu mu açıp su aldınız tam olarak anlayamadım. Kombi altındaki tesisat boruları üzerindeki vanalardan birini kapatmış olabilirsiniz. Vananın açık olduğundan emin olun. Vana açık olmasına rağmen cihaz su almıyor yani su basma işlemi yapılamıyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 3. Mustafa çalcalı dedi ki:

  İyigünler kombiye su basıyorum 1 haftadan sonra basınç tekrar düşmeye başlıyor sebebini öğrenebilirmiyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombide, tesisatta veya peteklerde su kaçağı olmadığından emin olun. Su kaçağı varsa eğer basınç bu yüzden düşüyordur ve su kaçağına müdahale edilmeden bu sorun da çözümlenemez. Gözle görülür bir su kaçağı durumu yoksa eğer; genleşme tankının havası bitmiş olabilir, tank delinmiş olabilir ya da eşanjörde kireçlenme olabilir. Servis yardımı almanız gerekir.

   1. Yalçın Basal dedi ki:

    Merhaba. Kombiye su basarken sanki sıcak su musluğunu açmışsın gibi kombi sıcak su alıyor. Bu durumun sebebi ne olabilir?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Yalçın Bey… Kombiye su basmak zaten kombinin su almasıdır. Tesisat basıncının yükselmesidir. Ancak kombi sıcak su almaz. Kombi suyu ısıtır. Şebekeden doldurma musluğuyla kombi tesisatına basılan su da sıcak değil soğuktur. Sorununuzu net anlayamamış da olabiliriz. Biraz daha detaylı bilgi aktarırsanız daha net yardımcı olmaya çalışırız.

 4. haydar karahasan dedi ki:

  su sıcaklıgı 65 iken kombiye su bastım kombiye bir zararı olur mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Haydar Bey… Kombi açıkken de kapalıyken de su basma işlemi yapabilirsiniz, sorun olmaz. Ancak su basma işlemi sırasında doldurma musluğunu birden açmayın, yavaşça açın. Birden açtığınızda ve basınç hızlı bir şekilde yükseldiğinde kombi hava yapabilir. Onun dışında bir sorun olmaz.