Kombiye Su Basma

Kombi kullandığımız günümüzde birçok kullanıcımız birçok sorunlarla karşılaşabilir. Bu sorunlarda her zaman yapılması gerekenler bilinmelidir. Bazen kullanıcı olarak da cihazlarımıza müdahale etmemiz gerekebilir. Bu müdahale de her zaman güç olmamaktadır. Sizlere kombi sorunlarında genel kontroller hakkındaki bilgileri hemen her yazımızda sunduk. Bu yazımızda da sizler için önemli bir uygulama olan Kombiye Su Basma konusundaki bilgileri aktaracağız. Kombiye nasıl su basılır? Kombi basıncı nasıl yükseltilebilir? Kombi basıncını yükseltmek için ne yapmak gerekir? Gibi sorularınıza yanıt bulmak isterseniz makalemizi mutlaka inceleyiniz.

Kombiye Su Basma

Kombilerde İdeal Su Basıncı Kaçta Olmalı?

Kombilerde basınç; su veya bar olarak da adlandırılabilmektedir. Kombilerin genel marka model ve çeşitlerinde yuvarlak basınç göstergesi yer alır. Basınç göstergesi 0 dan başlar genelde 4 e kadar devam eder. İdeal su basıncı 1 ile 2 bar arasıdır.

Kombiye Su Basma

Kombilerde su basma uygulaması kombilerin marka model ve çeşitlerine göre değişmektedir. Her marka model ve çeşitteki kombilerde aynı şekilde yapılıyor olsa da doldurma musluğunun yeri, şekli ve rengi değişebilmektedir. Bu sebeple de uygulama değişir diyebiliriz. Bazı kombilerde otomatik doldurma fonksiyonu yer alır ve kullanıcı olarak tek bir tuşa basarak da su basma işlemini yapabilirsiniz. Bazı kombilerde bulunan otomatik fonksiyon tesisat su basıncı düşük olduğunda devreye girer ve su doldurma işlemini kendi yapar. Fakat çoğu kombide işlem doldurma musluğu yardımıyla kullanıcı müdahalesi ile yapılır.

  • Kombilerin alt kısımlarında genelde mavi, siyah, gri veya kırmızı renkte musluklar yer alır. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı rengi ve şekli değişebilir. Alt kısımda yer alır ve kombiye monteli şekildedir. Genelde sola doğru açılır. (bazı kombilerde sağa çevrilerek de açılabilmektedir) Açıldığı anda su sesi gelir ve kombiye su dolumu başlar. Su basma işleminde dikkat edilmesi gereken konu basıncı ideal konuma ayarlamaktır. Basınç değeri 1,5 değerine geldiğinde işlemi sonlandırmalı ve doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmalısınız.

Kombiye Su Basma işlemi bu kadar basittir. Fakat uygulama sırasında karşınıza birçok sorun çıkabilmektedir. Bu sorunlarda her zaman uzman yardımcı almak şarttır.

Kombiye Su Basma

Su Basma İşlemi Sırasında;

  • Doldurma musluğunun kırıldığı durumda servis yardımı alınmalı,
  • Doldurma musluğunu bulunamadığında servis yardımı alınmalı,
  • Doldurma musluğu boşa döndüğünde su sesi gelmediğinde servis yardımı alınmalı,
  • Doldurma musluğu çalıştığında fakat basınç göstergesi sabit kaldığında servis yardımı alınmalı,
  • Su basma işlemi yapılmasına rağmen sorunun düzelmediği durumlarda servis yardımı alınmalı.

Çünkü bu gibi durumlarda işlemin yapılmasını engelleyen durumlar söz konusudur. Kombiler su olmadan yani basınç değeri 0 olduğunda çalışmaz. Aktif olmadığı için de genelde ekranda hata kodu yer alır ya da arıza ledi yanar. Bu gibi durumlarda su basma işlemini denemeli, sonuç alamadığınız durumlarda mutlaka uzman Kombi Servisi yardımı almalısınız.

Benzer yazılar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?