Kombiye Su Basma

Kombilerde su basma uygulaması kombilerin marka model ve çeşitlerine göre değişmektedir. Her marka model ve çeşitteki kombilerde aynı şekilde yapılıyor olsa da doldurma musluğunun yeri, şekli ve rengi değişebilmektedir. Bu sebeple de uygulama değişir diyebiliriz. Bazı kombilerde otomatik doldurma fonksiyonu yer alır ve kullanıcı olarak tek bir tuşa basarak da su basma işlemini yapabilirsiniz. Bazı kombilerde bulunan otomatik fonksiyon tesisat su basıncı düşük olduğunda devreye girer ve su doldurma işlemini kendi yapar. Fakat çoğu kombide işlem doldurma musluğu yardımıyla kullanıcı müdahalesi ile yapılır.

Bu Bilgiyi Paylaşarak Herkesin Öğrenmesini Sağla

Kombide Doldurma Musluğunu Nasıl Bulabilirim?

doldurma musluğu doldurma musluğu doldurma musluğu doldurma musluğu
Kombilerin alt kısımlarında yukarıda ki grafiklere benzer genelde mavi, siyah, gri veya kırmızı renkte (grafikteki gri başlıklar) musluklar yer alır. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı rengi ve şekli değişebilir. Alt kısımda yer alır ve kombiye monteli şekildedir. Genelde sola doğru açılır. (bazı kombilerde sağa çevrilerek de açılabilmektedir) Açıldığı anda su sesi gelir ve kombiye su dolumu başlar. Su basma işleminde dikkat edilmesi gereken konu basıncı ideal konuma ayarlamaktır.

Kombilerde İdeal Su Basıncı Kaçta Olmalı?

Kombilerde basınç; su veya bar olarak da adlandırılabilmektedir. Kombilerin genel marka model ve çeşitlerinde yuvarlak basınç göstergesi yer alır. Basınç göstergesi 0 dan başlar genelde 4 e kadar devam eder. İdeal su basıncı 1 ile 2 bar arasıdır. Basınç değeri 1,5 değerine geldiğinde işlemi sonlandırmalı ve doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmalısınız.
bar
kombi resetleme
Kombi su basma işleminin ardından kombi çalışmıyorsa veya F37, E10, F22, F10, F0, E4, E9 hatalarını veriyorsa kullanıcı son olarak resetleme işlemi yapmalıdır. Reset işlemi genellikle kombinin üzerinde "R" veya "Reset" yazan düğmeden veya konumdan yapılır. Bazı kombilerde alev üzerinde çarpı işareti bulunmaktadır. Eğer düğme bulunuyorsa 3 saniye boyunca basmanız yeterli olacaktır. Çevirmeli konumda ise 3 saniye boyunca reset sembolünde beklemeniz gerekmektedir. Tek seferde düzelmezse işlemi 3 kez tekrarlayın. Sorun düzelmiyorsa cihaza servis müdahalesi gerekmektedir.

Kombiye Su Basma İşlemi Sırasında;

 • Doldurma musluğunun kırıldığı durumda servis yardımı alınmalı,
 • Doldurma musluğunu bulunamadığında servis yardımı alınmalı,
 • Doldurma musluğu boşa döndüğünde su sesi gelmediğinde servis yardımı alınmalı,
 • Doldurma musluğu çalıştığında fakat basınç göstergesi sabit kaldığında servis yardımı alınmalı,
 • Su basma işlemi yapılmasına rağmen sorunun düzelmediği durumlarda servis yardımı alınmalı.

Çünkü bu gibi durumlarda işlemin yapılmasını engelleyen durumlar söz konusudur. Kombiler su olmadan yani basınç değeri 0 olduğunda çalışmaz. Aktif olmadığı için de genelde ekranda hata kodu yer alır ya da arıza ledi yanar. Bu gibi durumlarda su basma işlemini denemeli, sonuç alamadığınız durumlarda mutlaka uzman Kombi Servisi yardımı almalısınız.

Kombi Su Basma Videosu

Kombiye Su Basma

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. H. Alptekin Günel dedi ki:

  Konbim Buderus longmax U122. Kombi çalışıyor ve petekleri ısıtıyor. Ancak, iki hafta önce su damlatmaya başladı. Şimdi çok hızlı damlatıyor. Su basıncı sıfıra düşüyor. Tekrar dolduruyorum. Çok geçmeden sıfıra iniyor. Sitenizde verdiğiniz bilgilere göre, sorun genleşme tankı veya emniyet vantili veya bilinen ortam nedeniyle, uzun süredir bakım yaptırılmamasından kaynaklanabilir diye düşünüyorum. Tabii, benimki acemi yorumu. Sözünü ettiğim salgın dolayısıyla, usta çağırmaya çekiniyorum. Buna rağmen, önerileriniz benim için değerli olacaktır. Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba H.Alptekin Bey… Özellikle de su akıntısı sorunlarında maalesef ki uzaktan bilgi aktarmamız çok zor. Kombi su akıtıp basıncı düşürdüğü için su akıtan parçayı tespit etmemiz gerekiyor. Parçalarda delinme, kırılma, çatlama gibi birçok aksaklık söz konusu olabilir. Ancak bu durumda maalesef ki size yaptırabileceğimiz bir işlem bulunmuyor, servis yardımı almanız gerekiyor.