Kombide Üç Yollu Vana

Kombide Üç Yollu Vana nın Görevi Nedir?

Yalnızca çift eşanjörlü kombilerde bulunup, sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırma görevindedir. Kombi kış konumunda iken sıcak su talebi olursa kalorifer konumunu kapatıp sıcak su konumunu açar, sıcak su talebi sonlandığında ise sıcak su bölümünü kapatıp kalorifer konumunu açar.

Üç Yollu Vananın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Zaman içerisinde aşınmadan kaynaklı, sudaki kireçten kaynaklı iç takımı arıza yapabilir. Contasında delinme olabilir. Elektrikli üç yollu vanalarda zamanla motor sorunu yaşanabilir. Genel arıza sebebi uzun süre kullanılmasıdır.

Üç Yollu Vana Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Genelde kombide meydana gelen sıcak su arızalarında karşımıza çıkabilir. Ayrıca görevi gereği sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırdığı için sıcak su kullanımında kalorifer konumu kapalı olmasına karşın suyu tesisata kaçırabilir ve tüm kaloriferlerin ısınmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra kombide su akıtma, ses yapma gibi durumlarda da üç yollu vana arızası söz konusu olabilmektedir.

Üç Yollu Vana Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parça uzman servis ekibi tarafından arızalı olarak tespit edilirse eğer tamiri ya da değişimi yapılabilmektedir. Her arıza durumunda tamir işlemi olmayabilir. Tamir edilecek arıza söz konusu ise kullanıcı onayı alınmadan işlem yapılmaz. Aksi durumda sıfır parça ile değişimi yapılır ve mevcut arıza çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (81 Yorum)

 1. Amil kutlu dedi ki:

  Eca colora marka kombim var.yaz moduna aldigim halde sicak su kullanildiginda petekler isiniyor neden.fiati ne kadar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Amil Bey… Kombi bu durumu; üç yollu vana, kart veya sensör arızası sebebiyle yapar. Yani teknik bir sorundur. Yaz konumunda peteklerin hepsi ısınıyorsa belirttiğimiz parçaları kontrol etmek gerekir. Bu parçaları yerinde incelemeden uzaktan fiyat bilgisi veremiyoruz maalesef. Hizmet almak isterseniz de 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 2. Salih dedi ki:

  Merhaba,
  Eca Confeoplus kombimin 3 yollu vanası değişmesi gerekiyor. Fiyat nedir?
  Sıcak su açtığımda petekler ısınıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Kombi yaz konumunda olmasına rağmen sıcak su kullanımında tüm petekler ısınıyorsa eğer sorun sadece üç yollu vanadan kaynaklı değildir. Kart, sensör arızası da olabilir. Sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa fiyat bilgisi aktaramıyoruz maalesef.

 3. Şerafettin Yüce dedi ki:

  Eca protesto marka kombi den yaz konumunda olmasına rağmen petekler ısınıyor tamir fiyatiniz ne kadar olur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şerafettin Bey… Eca Proteus model kombi yaz konumunda iken tüm petekleri ısıtıyorsa; kart, sensör, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Sorunu yerinde görüp net bir teşhis yapmadan tamir maliyeti konusunda bilgi vermek zordur. Bu aşamada servis yardımı almalısınız. Kombi yaz konumundayken kombiye yakın birkaç petek ısınıyor yani peteklerin hepsi ısınmıyorsa bu bir arıza değildir.

 4. Fatih özbaş dedi ki:

  Müslüm sıcak suyu açtığımda daha sonra soğuk akıyor.Combim bosch clasic condens
  Soğuyup ısınıyor devamlı sıcak su alamıyorum.Sıcak SU açıkken combi göstergesine bakıyorum rakamlar yukarıya doğru yükseliyor 100 e kadar daha sonra U 1 2 3 4diye devam ediyor. Belkide 100 den sonra 3 haneli sıralaması olmadiği için böle gösteriyor.musluk yarım açıldığı zaman sıcak suyu devamlı alıyorum ve rakamlar 99 un üstüne çıkmıyor.sorun nə olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Kombi sıcak su kullanımında 100°C ye kadar çıkıyorsa bu aşırı ısınma sorunudur. Yani tesisatta bir tıkanıklık da olabilir, kombi parçalarında da sorun olabilir. Musluğu yarım açtığınızda sorun olmuyorsa eğer dairenize gelen şebeke suyunun aşırı tazyikli olmasına bağlı bir sorun söz konusu olabilir. Yani bir basınç düşürücü gerekebilir. Bu aşamada tesisatçıdan yardım almalısınız.

 5. Servet s dedi ki:

  Merhaba
  Bugün bir su kesintisi sonrası, kombi tesisat suyu sicak gelmiyor . Kışlık moda aldigimda kombi alev alıp peteklere su veriyor. Fakat tesisat suyu ne yaz ne kış modunda gelmiyor. Sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Servet Bey… Kombi bir hata kodu da vermiyor sanırım. Musluklardan sıcak su akmaması su kesintisine bağlı değildir. Bazen kombi basıncı düşebiliyor ve bu durum cihazın çalışmamasına neden olabiliyor. Ancak basınç düşük olsaydı petekleriniz de ısınmazdı. Yani belirttiğiniz sıcak su sorunu harici bir durum. Bu sorunun tespiti ve çözümü için servis yardımı almanız gerekir. Sorunu yerinde görmeden uzaktan bilgi aktarmamız çok zor maalesef.

 6. murat yılmaz dedi ki:

  eca confeo plus kombimin sıcak suyu açtığımda devreye geç giriyor ve su sıcaklığı çok geç ısınıyor ve az ısınıyor normalde el değmiyecek derecede ısınırken aynı ayarda ılıktan biraz daha sıcak oluyor peteklere herhangi bir sıcaklık gitmiyor o açıdan bir sıkıntı yok genede 3 yollu vanadanmı kaynaklanıyordur yoksa başka bir sıkıntı olabilirmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Bu durum tüm musluklarda yaşanıyorsa; sensör, üç yollu vana, kart, eşanjör gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Tek bir muslukta oluyorsa (mesela sadece banyoda oluyor mutfakta sorun olmuyorsa) batarya-musluk bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir veya tesisatta sorun olabilir.

 7. sezgin aydın dedi ki:

  slm benım kombim sıcak suyu kullanınca su ılık geliyor pomba calısıyor petekler ısını bide su saati sürekli düşüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sezgin Bey… Basıncın çok sık düşmesi cihazın performansını her zaman için etkiler. Öncelikle bi kaçak kontrolü yapmak gerekir. Gözle görülür tesisat veya kombide su kaçağı yoksa kombiye bakım gerekebilir. Bakım sırasında ekstra sıcak su ile alakalı bir sorun görülürse zaten tespiti de yapılacaktır. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 8. Serkan köşker dedi ki:

  Benim kombim viessman 050 t modelinde ekranda su kapalı olmasına rağmen su göstergesi var. Kombi petek işareti çıkmıyor yani konum değiştirmiyor. 3 yollu vana motoruna baktığımda vana motoru ileri doğru hareket edip sıcak su konumunda kalıyor. Kalorifer konumunda geriye doğru hareket etmesi lazım ama hareket etmiyor. Sizce bu vana motorumu bozuktur . Yoksa anakart hatası mıdır. Anakart ise bunu hareket ettiren bir röle kart üzerinde mevcut mudur?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Kombi kalorifer konumunda devreye girmiyorsa bunun tek sebebi üç yollu vana ve kart değildir. Belirttiğiniz teknik konularda maalesef ki uzaktan bilgi sunarak yardımcı olamıyoruz. Can ve mal güvenliğiniz için servis yardımı almalısınız.

 9. Mahli başkoparan dedi ki:

  Kombi ateşleme yaptığı zaman rahatsız edecek derecede ses yapmaktadır kombinin bu şekilde çalışmasında kombiye zarar verebilir mi.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahli Bey… Kombinin rahatsız edecek şekilde ses yapması bir sorundur. Bu sorun birçok sebebe bağlıdır. Tespit için de tabi sorunu yerinde incelemek yani sesi yerinde dinlemek gerekir. Bu durum ileride kombinin çalışmasını etkiler, verim düşer veya kombi tamamen durur. Ses yapan parçanın durumuna bağlı kombide su akıtma sorunları bile yaşanabilir. Kısacası masraf çoğalır, verim düşer, tüketim artar. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekiyor.

 10. mustafa kanal dedi ki:

  ucyollu vana arızası faturayı yukseltırmı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Yaz dönemlerinde kalorifer konumu kapalı olmasına karşın kaloriferlerin hepsinde ısı olursa ve üç yollu vanada kaçırma problemi görülürse bu durumda faturayı yükseltebilir. Ancak kış dönemlerinde faturaya etkisi olmaz.

 11. Mustafa güleç dedi ki:

  Üçyollu vanadan su damlıyor tamiri varmı yenisini mi taktırmalıyım şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Üç yollu vana arızalarının genelinde tamir yapılabilmektedir. Ancak parçayı teste almadan veya yerinde görmeden tamir edilebilir-edilemez bilgisi vermek çok zor.

 12. Mehmet Sultan dedi ki:

  Merhabalar benim kombi de şöyle bir sorun var. Petekler kapalı olduğu halde musluktan sıcak su aldığımda peteklerde ısınıyor 3 yollu valfi iç kısmını değiştirdim fakat sorun yine devam ediyor. Hangi nedenden yapar beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Petekler kapalı olduğu halde hepsi sıcak su kullanımında ısınıyorsa; üç yollu vana, sensör, kart arızası olabilir. Ancak önerimiz servis yardımı almanızdan yanadır.

 13. Mehmet dedi ki:

  Merhaba. Demirdöküm thamafat kombim 15 yıllık. Kaloriferde iken 43 dereceye ayarlamışsam tesisat suyunu alev yanıyon 1-2 sn sonra su sıcaklığı 45-46-47 gibi oluyor ve alev sönüyor. İki üç defa böyle yapıyor. Sonraki alevlemede örnek 42 ye ayarlamışsam 45 e anide çıkmıyor normal 5-6 dk. Çalışıyor. Tesisatı kontrol ettim tıkanıklık yok. Kombiyi ve filtresinde tıkanıklık yok. Üç yollu vanadan olurmu acaba. Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombiler her zaman ekranda (ısı ayarlaması yapılmadığı sürece) tesisatta ölçülen suyun sıcaklığını yansıtır. Yani 43°C ye ayarlı bir kombi devreye girdiğinde 43°C nin üstüne çıkar, dinlenmeye geçtiğinde 43°C nin aşağısına düşer. Bu her kombi için geçerli bir durumdur. Ekrana yansıyan sizin ayarladığınız sıcaklık olmadığı için siz kullanıcı olarak sadece aldığınız randımana bakın. Beklediğiniz sonucu alabiliyorsanız, kombi bir hata kodu vermiyorsa bir sorun yok.

 14. ahmet kayasel dedi ki:

  slm arçelik marka kombi peteklerde sorun yok ama duşta sıcak suyu açınca ilk başata sıcak su geliyor herşey normal su birden soğuyor bir müddet sonra tekrar ısınıyor suyun akış hızı aynı arıza ne olabilir.iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Suyun ısınması-soğuması durumu sadece duş sırasında mı oluyor yani sadece banyoda mı oluyor yoksa mutfakta da aynı durum var mı? Öncelikle bu durumu kontrol etmeniz gerekiyor. Hem mutfak hem banyoda aynı sorun yaşanıyorsa kombiyi yerinde görüp kontrol etmek gerekiyor. Ancak sadece banyoda oluyorsa; banyo batarya-musluğunda, banyo tesisatında sorun olabilir veya filtre tıkalı olabilir.

 15. Mustafa Tanir dedi ki:

  Merhaba,
  Kombim sorunsuz çalışıyordu, elektrikler kesildi, evden cıktık. Geldiğimizde elektrik gelmişti ama kombi ısıtmıyordu, kapatıp actık, 30 saniye yanıp ısıtmadan kapanıyordu. Mahalledeki ustayı çağırdık, termostat müşiri arızalı dedi, değiştirdi, petekler ısınd. Sabah kalktıgımızda yine petekler soguktu. Kombide hiç ateşleme yoktu. Usta geri geldi, tekrar değiştirdi, mutfak suyunu açın sıcak gelecek dedi. Actık gelmedi, “3 yollu” arızalı değiştirelim dedi! Dün arızalı değildi sadece müşir demiştiniz dedik, “takım komple değişmeli yoksa sıcak su gec gelir, yazın bile petekler yanar sıcak su oyle yoksa” dedi. Güvenemiyoruz şuanda ne yapalım? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombide üç yollu vana arızası varsa; kombi sıcak su vermeyebilir, yaz konumunda peteklerin hepsini ısıtabilir, petekleri olması gerekenden daha fazla ısıtabilir, su akıtabilir… Genel olarak bu sorunlar karşımıza çıkar evet ama kombi bir hata kodu vermediği sürece uzaktan size sorun hakkında bilgi aktarmamız çok zor. Ancak şöyle bir kombi hem petekleri ısıtmıyor hem sıcak su vermiyor. Bize kalırsa bu durum elektrik kesintisi sonrası olduğu için elektronik karta bağlı. Yani bir anakart arızası var. Ancak yine de dediğimiz gibi sorunu yerinde görmeden bilemeyiz ve sizi yanlış yönlendirmek de istemeyiz.

 16. Şükrü karakan dedi ki:

  Buderus gb 022 tam yoğuşmalı kombi kullanıyorum. Kombi dinlenmede iken aç kapa musluğun soğuk suyunu açınca kombinin ekranında musluk işareti çıkıyor ve hemen kayboluyor ve dinlenmedeki kombi kalorifer suyunu ısıtmaya başlıyor. Musluğu kapatınca 10 saniye sonra kombi dinlenmeye geçiyor. Tekrar soğuk suyu açınca yine kalorifer suyunu ısıtma moduna geçiyor soğuk su aktığında kombide bir hareket olmuyor soğuk suyu kapatınca kalorifer ısıtma moduna geçiyor ekranda alev işareti görülüyor suyu 10 saniye ısıtıp tekrar kapanıyor dinlenmeye geçiyor. Acaba arıza nereden kaynaklanıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şükrü Bey… Normalde soğuk suyu kullandığınız zaman kombinin devreye girmemesi veya çalışmasında bir değişikliğin olmaması gerekir. Soğuk su musluğu açıldığında kombi devreye girip sıcak su talebi varmış gibi gösteriyor ve akabinde dinlenmede olan petekleri ısıtmaya geçiyorsa bize kalırsa bu sorun; ntc sensör, üç yollu vana veya kart gibi parçalara bağlıdır. Yani teknik bir sorun olduğu için sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 17. Umit çelik dedi ki:

  Protherm kombi sıcaksuda sorunsuz çalışıyor kalorifer konumuna alınca kombi ateşleme yapmıyor fan birkaçsaniye çalışıp birdaha çalışmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ümit Bey… Kombinin petekleri ısıtmaması birçok sebebe bağlıdır. Kombi bir hata kodu da vermediği sürece net bilgi sunmak çok zor. Servis yardımı almalısınız.

 18. kemal doğan dedi ki:

  3yollu vana ön piminden su kacırıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kemal Bey… Yani su akıntısı tamir takımından. Parçanın tamiri de olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Servis yardımı almalısınız.

   1. Muhsin Karataş dedi ki:

    Demirdöküm nitron kombimden petek ısıtması normal ama sıcak su alamıyorum arızada vermiyor neden olabilir

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Muhsin Bey… Kombiler için ısınma yani peteklerin ısınması ekstradır. Kombilerin asıl amacı sıcak sudur. Yani kombide bulunan hemen her parça sıcak su aksağında görev alır. Kombi bir hata kodu vermediği sürece sıcak su arızalarında uzaktan bilgi sunmak çok zor. Yani kombide en ufak conta dahil en büyük eşanjöre kadar sorun olabilme ihtimali vardır. Bu yüzden sorunu yerinde görüp incelemek, net bir teşhis yapmak gerekir. Yani kullanıcı olarak da yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

 19. Nihat KÖSE dedi ki:

  Bizde Demirdöküm kalisto kombi var. Kalorifer konumuna aldığımda kombi ateşliyor kısa bir süre sonra duruyor. bu işlemi üç kere tekrarlayıp F4 hatası veriyor. Kombiyi kapatıyorum. Tekrar açıp sıcak su musluğunu açıyorum ve sıcak su gelmeye başladıktan sonra çeşmeyi kapatıyorum ve kombi kalorifer devreye girince artık hata vermiyor ve ısıtmaya başlıyor. Bu arızanın sebebi ve tamiri nedir? Texekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nihat Bey… Demirdöküm Kalisto model kombilerde F4 gaz yokluğu hatasıdır. Yani ateşleme hatası da denilebilir. Bu sorun; gaz valfi, elektrotlar, anakart, fan, prosestat gibi parçalara bağlı olabilir. Ancak kombiyi kapatıp açtığınızda önce sıcak su alıyorsunuz, sıcak su aldıktan sonra musluğu kapattığınızda kaloriferler devreye giriyorsa bu bir kart arızası, sensör arızası veya üç yollu vana arızası da olabilir. Arızayı net olarak teşhis etmek adına sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 20. Erkan dedi ki:

  Eca calora kombim mevcut.Kaloriferi çalıştırdığımda minimum çizgisine getirdiğimde en düşük 50 derece sıcaklıkta çalışmakta daha yüksege çıkıyor fakat asagiya inmiyor bu neden kaynaklanır acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey… Eca Calora model kombilerde kalorifer sıcaklığı 35-80°C arasıdır. Ancak en düşükte bile sıcaklık 50°C yi gösteriyorsa yani aşırı ısınma gibi bir durum varsa; kart veya ntc sensörü kontrol etmek gerekir. Tabi bu muhtemel bir sebeptir. Sorunu net teşhis etmek adına yerinde görmemiz gerekir.

 21. Merve yurdakul dedi ki:

  Merhabalar demirdöküm aden kombi kullanıyoruz. Evin inşaatından dolayı kombi söküldü ve geri takıldı fakat geri takıldığında borusu su damlatlamaya başladı. Kombinin alevlenmesi gelip hemen geri gittiği için sıcak suda hemen gelip gidiyor. Hangi parçalarla alakalı olabilir? Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Merve Hanım… Borusu su damlatmaya başladı derken? Kombi altındaki 4 adet tesisat borusundan su geliyorsa bu durumda tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Yani bu işlemleri direk tesisatçılar yapar. Ancak su akıntısı kombi içinden geliyorsa yerinde görmek gerekir. Görmeden hangi parçanın neden su akıttığını bilemeyiz. Bi servis yardımı almanız gerekiyor.

   1. aslı cam dedi ki:

    Merhabalar, demirdokum nitromix kombi kullaniyorum. oda termostatinin pilini degistirdikten sonra kombi termostatindaki kirmizi yanan alev sembolunun sondugunu fark ettim. normalde 1.2 olan su basinci da 0.9da seyretmeye basladi.Izledigim vidyolarla ikisini tekrar eslestirince alevleme yapmaya basladi bir sure petekler isindi ancak sonra alev sembolu tekrar kayboldu. daha sonra tekrar calistirmak icin kombinin isisini yukseltmeyi denedigimizde alevleme yapmadi,oda termostatindan yukseltmemiz de ise yaramadi.. yani surekli bir eslestirme gerekiyor gibi. En son eslestirip calistirdigimda su basinci kademeli olarak 2.4e kadar yukseldi, isiyi dusurmeme ragmen devam etti. endiselenip kombinin salterini kapattim, sicak suyu da petegi de kullanmiyorum. pazartesi servis gelecek, kombinin salterini kapatmanin herhangi bi riski varmi

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Aslı Hanım… Servis gelene kadar şalteri kapatabilirsiniz bir sorun olmaz.

 22. Mevlüt Selvi dedi ki:

  Merhabalar.Benim kombim demirdöküm neva modeli arızam ise ara ara 1 hafta-10 gün gibi zamanlarda lavobada veya duştaki sıcak musluğundan simsiyah yağlı su geliyor ve bu su kokuyor sıcak suyu biraz akıtınca normale dönüyor.Bu arıza kombi kaynaklı olabilir mi ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mevlüt Bey… Kombiden kaynaklı olacağını sanmıyorum ancak yine de tabi yerinde bi inceleme yapmak gerekir. Tek bir muslukta bu durum yaşanıyorsa eğer musluğu değiştirin. Yine de sorun devam ederse tesisatınızı kontrol ettirin. Baktınız problem yok diyorlar veya problem devam ediyor, o zaman bi kombi servisi çağırmanız gerekebilir.

 23. Atahan ata dedi ki:

  Merhaba; Batmak kombinin Üç yollu vana motrunun bağlı olduğu yerden kalorifere geçince su damlatıyor sebebi ne olabilir acaba.

  Teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Atahan Bey… Üç yollu vana motorunu ve bağlantıyı kontrol etmek gerekir. Çatlama veya delinme durumları söz konusu olabilir. Yerinde görmeden bilgi sunmak çok zor. Servis yardımı almanızı öneririz.

 24. atilla kayhan dedi ki:

  ferroli kombide sıcak su akarken A3 aşırı sıcaklık arızası veriyor bazen kombi sıcak suyun geçtiğini hissetmiyor devir dam motoru arızası olsa sıcak sudada devreye giriyormu motor üç yollu arızası olma olasılığı nedir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Atilla Bey… Ferroli kombilerde A3 arızası evet aşırı sıcaklık sorunudur. Kullanılsa da kullanılmasa da dairenizde en az 3 petek vanası açık olsun. Kombi altındaki tesisat vanaları açık olsun. Kombi basıncı 1,5 barda olsun. Son işlem olarak kombiyi resetleyin. Yine de aynı sorunla karşılaşıyorsanız servis çağırmanız gerekir. Bu durumda; ana eşanjör kireçlenmesi, pompa sıkışıklığı, üç yollu vana arızası, kart veya sensör arızası olabilir. Kalorifer dönüş filtresi tıkalı olabilir veya tesisatta tıkanmalar olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Servis yardımı almalısınız.

 25. Mehmet karahan dedi ki:

  ECA konfeo. Plus marka kombi 3 yollu vana su kaçırıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Parçanın tamiri de değişimi de yapılabilmektedir. Fiyat bilgisi ve yardım için 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 26. Ömer barak dedi ki:

  Kombine kullanım suyla isim bittikten sonra çeşmeyi kapattım 5 dakka sonra 6 arıza kodu veriyor kırmızı lamba yanıyor sorunu nedir bilgi verebilirmisiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Kombi altında bulunan tesisat vanalarının ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Petekler kombiden kapalı dahi olsa vanaların her şekilde açık olması gerekir. Vanalar kapalıysa hepsini açın. Kombi su basıncının 1,5 barda olduğundan emin olun. Yine de kombi bu sorunu veriyorsa; tesisatta tıkanıklık olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, eşanjör kireçlenmesi, pompa sıkışması, üç yollu vana, ntc sensör veya kart arızası olabilir. Arıza durumu birçok sebebe bağlı olduğu için önce size önerilen işlemleri yapmalı, sorun düzelmez de devam ederse servis yardımı almalısınız.

 27. İbrahim Duyar dedi ki:

  Merhaba demirdöküm aden kombimde bir sorun başladı 15 gündür bu şekilde kullanıyorum ama can sıkıcı 3-5 saniyede bir tıkırtı var roleler çıtır çıtır çekip bırakıyor buna bağlı olarakta 3 yollu vanadanda tıkırtılar geliyor elimle kombiye vurduğumda roleler duruyor veya dumuşsa başlıyor elektriği kesip açtığımda 1-2 saat normal sonra yine başlıyor sizce arıza ne olabilir yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Kombiden hem tıkırtı hem de çıtır çıtır sesler varsa bağlantılar dahil hemen her parçanın kontrol edilmesi gerekir. Kombide; üç yollu vana, fan, gaz valfi, pompa gibi parçalar genelde ses yapabilmektedir. Ancak bazen filtrenin tıkalı olması bile cihazın ses yapmasına neden olabilmektedir. Sesi yerinde duymadan ve cihazı incelemeden tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz. Bu konuda firma olarak size yardımcı olmak isteriz. Bizi 444 1 837 numaramızdan arayabilirsiniz.

 28. Temel Sevim dedi ki:

  Ocean marka eski model bacalı kombimin dediklerine göre üç yollu vanası bozukmuş.Sıcak suyu açınca tüm petekler ısınıyor el değmeyecek kadar basınç yükseliyor ve çok ses yapıyor,daha sonrada damlama yapıyor.700 -1000tl arası fiyat verdiler .durumum yeterli olmadığı için yaptıramadım.Bu şekilde kullanmaya çalışıyorum.Acaba kombi patlar bir sakatlık veya kaza olabilirmi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Temel Bey… Sıcak su kullanımında peteklerin hepsine sıcaklık gidiyorsa eğer evet bu durum ya üç yollu vanaya ya da anakarta bağlıdır. Kombi bu durumda patlamaz ancak yüksek sıcaklık sebebiyle mevcut arıza dışında farklı arıza durumları da oluşabilir. Yani farklı parçalar da yüksek sıcaklıktan etkilenerek arıza yapabilir. Maliyet konusunda size yüksek fiyat bilgisi verilmiş. Buradan bize marka model belirterek fiyat bilgisi alabilir ya da direk 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak daha detaylı bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

 29. hakan demir dedi ki:

  vaillant turbotech plus vuv tr 242/3-5 üç yollu vananın tamir takımı var mı ? yoksa komple değişmesimi gerekir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kullandığınız modellerde tamir takımı tamir edilemiyor maalesef. Sıfırı ile değişimi gerekiyor.

 30. Erkan Ercan dedi ki:

  Iyi gunler eca proteus kombim diyer musluklarda sorun yokken banyo bataryasi i sonuna kadar acinca soguyor ama orta ayarda isitiyor soguk suyla ilistirma yapmiyorum sadece sicak su konumunda kulaniyirum plaka esanjoru temizldim ntc bir senelik taktim sorun cozulmedi birde dusta. Ciktiktan sonra kombinin icinde sirilti su sesi geliyor derece cikiyor 60 dogru sonra 3 yolu konum degistirip petege gecince su sesi kesiliyor 3 yoluyu kontrol ettim elimle pim rahat calisiyor ama motor sanki gevsek cok ince bir kelepcesi var 3 yolu motor arizasinda sadece konummu degistirmez cihaz birde sicak su konumunda baslatinca direk alev yukselmiyor petek modunda gibi basliyor bi 10 15 saniye sonra yukseliyor

 31. Tan Er dedi ki:

  Vaillant VUW Turbomax Plus 242/2 kombinin 3 yollu vanasından su damlatmaya başladı.
  İç kısmının tamir takiminı değiştirmek kolay mıdır?
  Bir kaç kombi yedek parça satıcısı ile yaptığım görüşmede komple almanız gerekir tamir takımı satılmıyor dedi.
  Fakat daha çok araştırdığımda tamir takımını satan yer buldum. Madem tamir takımı satılıyor o zaman diğer firmalar neden komple almanız gerekir diyor.
  Burada kafamı karıştıran bir diğer husus ise tamir takımını satan firma değiştirmeniz çok zor sökerken bile bozarsınız benim diyen kombiciler bile yapamadı dedi.
  Bu işin çözümü var mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tan Bey. Vaillant Vuw model kombilerde iç tamir takımı olmaz. Parça gövde ve motor olarak bütündür. Su akıntısı sorunu varsa eğer tamiri de zor olur. Muhtemelen değişimi gerekir. Doğru bilgi almışsınız işten anlıyorum diyen bile değiştirirken bazen farklı sorunlar çıkabiliyor. Bu yüzden servis çağırarak işi uzmanına yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 32. Aslan Özdemir dedi ki:

  Merhabalar,demirdöküm solaris kombimde petekler ısınıp ancak sıcak su gelmeyınce tribün değişimi yaptım sorun çözüldü aradan 1 sene geçti aynı sorun devam etti tribünü başka kombide test ettim çalışıyor,ntc sensörünü değiştirdim sorun çözüldü ancak bu seferde su ısısı yeterli değil yani ılık akıyor.üç yollu vana motorunu kontrol ettiğimde çalışıyor görünüyor,geriye bir tek üç yollu vana kalıyor sizce sorunun kaynağı bu olabilirmi?Teşekkür ederim.Bu arada sıcak su trübününün bağlı olduğu parçayıda söküp temizledim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aslan Bey… Kombide birçok parça sıcak su aksağında görev alır. Ufak parçaları değiştirerek kombiyi kendi çabalarınızla çözümlemişsiniz. En başta belirtmek isteriz ki işi uzmanına bırakın, eliniz yatkınsa veya bu işten anlıyorsanız tabi siz bilirsiniz. Ancak cihaz bir arıza kodu vermediği için tahmini de olsa arıza durumu hakkında bilgi sunmak çok zor. Kombide değiştirdiğiniz parçalar dışında akış şalteri, üç yollu vana, fan, prosestat, anakart gibi birçok parçada sorun olabilir. Yerinde görmemiz gerekir.

 33. Şuayip yapıcı dedi ki:

  Demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombim var üç yollu vanası ses yapıyor. Sıcak su açıldığında ses kesiliyor. Çözüm olarak kombi bakımı ve petek temizliği yeterli olurmu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şuayip Bey… Üç yollu vana arızası servis tarafından mı tespit edildi? Parçada sorun var denildiyse parça tamiri veya değişimi olmadan bakım veya petek temizliği gibi işlemlerle sorun çözümlenmez. Parçaya müdahale edilmesi gerekir.

 34. BARIŞ ÖZDARENDELİ dedi ki:

  merhabalar, Buderus U122 kombim var…Sıcak suda problem yaşamıyoruz. Gayet güzel çalışıyor kombi. Ancak geçen gün termostattan evi ısıtmak için kombiyi çalıştırdım. 1,5 dk kadar çalışarak peteklere ısı verdi ve sonrasında çalışmayı durdurdu. arıza sinyali de vermiyor. Her denediğimde 1,5 dk civarı çalışıyor ancak sonra çalışmayı durduruyor. Sıcak su elde etmede hiçbir problem yaşamıyoruz. Sadece petekleri ısıtmada oluyor bu. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. İyi günler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Barış Bey… Oda termostatı kullanıyorsanız eğer kombideki kalorifer ayarını maksimum değere getirmeniz daha sonrasında oda termostatı üzerinden 20°C civarını ayarlamanız gerekir. Kombideki ayarı düşük tutuyorsanız bu yüzden ayarlanan sıcaklığa ulaşması kolay olur ve bu yüzden kısa sürede çalışmasını durduruyor olabilir. Dediğimiz denemeyi bi yapın yine de aynı sorun oluyorsa cihazda sorun olabilir. Bu yüzden bi servis yardımı almalısınız.

 35. MELiH ODABAŞ dedi ki:

  Bu sabah kombimin yaz konumunda olmasına rağmen peteklerden aşırı ısıyı farkettim elimi değdiremeyecek kadar sıcaktı.kombim 95 yılında alınmış e.c.a markadır sizce sıkıntısı üç yollu vana mıdır tamiri ne kadardır şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Melih Bey… Sıcak su kullanımında birkaç petek ısınıyorsa eğer cihazda sorun yoktur. Tüm petekleriniz ısınıyorsa eğer sorun üç yollu vanadan kaynaklıdır. Arıza durumunda üç yollu vananın tamiri de olur değişimi de olur. Ancak ücret konusunda arızayı yerinde görmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Tamir ücreti arıza sebebine ve kombinin marka modeline bağlı değişmektedir.

 36. murat anık dedi ki:

  eca confeo plus kombim var. sıcak su kullanırken çalışmaya başladıktan yaklaşık 10dk sonra kırmızı ışık yanıyor ve 6 arıza kodu veriyor.resetleyip kapatıp açınca normale dönüyor ama yine uzun süre sıcak su kullanınca aynı hatayı veriyor. bu neden kaynaklı olabilir.tesekkürler iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Eca Confeo Plus kombilerde 6 arızası aşırı sıcaklık uyarısıdır. Cihaz içerisindeki suyun sıcaklığının maksimum değeri aşması sebebi ile cihaz bu uyarıyı veriyor. Bu durumun birçok sebebi vardır. Tesisatta tıkanma olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, üç yollu vana, devir daim pompası, ana eşanjör gibi parçalarda sorun olabilir. Sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

 37. EROL YILMAZ dedi ki:

  İyi çalışmalar dileklerimle. Öğrenci yurdu binasındaki kazanımızda sıcak su ve ısınma tek kazandan sağlanmakta ve üç yollu vana ile çalışmaktadır. Havaların sıcak olduğu zamanlarda üç yollu vanadan ısınma sistemini kapatmamız durumunda problem yaşar mıyız. Teşekkürlerimle.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erol Bey… Sistemi üç yollu vanadan kapatırsanız sorun yaşanabilir. Kazandan kapatmanızı tavsiye ederiz.

 38. Bayram Tutucu dedi ki:

  ECA Confeo Plus kombi kullanmaktayım. Çeşme suyunu açıp bilahere kapattıktan sonra petek suyunu ısıtmak için kombi devreye girmiyor. Bu sabah çeşme suyunu açtığımda kalorifer petekleri de aşırı derecede ısındı, halbuki peteklerin sistemi kapalıydı. Ayrıca petekler ısınırken çeşme açıldığında suyu ısıtmıyor. Servis geldi herhangi bir sorun yok deyip gitti. Bu konuda beni aydınlatırsanız minnettar kalırım. saygılarımla.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Sıcak su kullanımında eğer kombinize yakın bir veya birkaç petekte ısı oluyorsa bu normal bir durumdur. Sıcak su özellikle uzun süre kullanıldığı zaman içinde ısınan suyun parçalara zarar vermemesi amacı ile kombi suyu tesisata aktarır. Bu yüzden de en yakın peteklerde (petek konumu kapalı olsa dahi) ısı olabilir. Ancak sıcak su kullanımında tüm peteklerinizde ısı oluyorsa bu üç yollu vana arızasıdır. Üç yollu vana sıcak su talebi olduğunda kalorifer konumunu kapatması, sıcak su konumunu açması gerekir. Arızalıysa eğer tam tersi olur. Sıcak suyu kalorifer devresine kaçırır ve bu yüzden peteklerinizin tamamı kapalı olsa bile ısınır. Yani yaşadığınız sorunun muhtemel sebebi üç yollu vana ile alakalıdır. Yine de net tespit için tabi sorunu yerinde görmek gerekir.

   1. Yunus GÜNAYDIN dedi ki:

    Peki bu durumda 3 yollu vanamı arızalı olmakta yoksa 3 yollu vana motorumu bunu nasıl tespit ederiz teşekkürler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Yunus Bey… Üç yollu vana arızalarında sorunun yerinde görülmesi gerekir. Yani parçanın kontrol edilmesi gerekir. İç tamir takımında da sorun olabilir motorunda da… Görmeden net bilgi vermek mümkün değildir maalesef.

Petek Yıkama