Kombide Üç Yollu Vana

Kombide Üç Yollu Vananın Görevi Nedir?

Yalnızca çift eşanjörlü kombilerde bulunup, sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırma görevindedir. Kombi kış konumunda iken sıcak su talebi olursa kalorifer konumunu kapatıp sıcak su konumunu açar, sıcak su talebi sonlandığında ise sıcak su bölümünü kapatıp kalorifer konumunu açar.

Üç Yollu Vananın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Zaman içerisinde aşınmadan kaynaklı, sudaki kireçten kaynaklı iç takımı arıza yapabilir. Contasında delinme olabilir. Elektrikli üç yollu vanalarda zamanla motor sorunu yaşanabilir. Genel arıza sebebi uzun süre kullanılmasıdır.

Üç Yollu Vana Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Genelde kombide meydana gelen sıcak su arızalarında karşımıza çıkabilir. Ayrıca görevi gereği sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırdığı için sıcak su kullanımında kalorifer konumu kapalı olmasına karşın suyu tesisata kaçırabilir ve tüm kaloriferlerin ısınmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra kombide su akıtma, ses yapma gibi durumlarda da üç yollu vana arızası söz konusu olabilmektedir.

Üç Yollu Vana Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parça uzman servis ekibi tarafından arızalı olarak tespit edilirse eğer tamiri ya da değişimi yapılabilmektedir. Her arıza durumunda tamir işlemi olmayabilir. Tamir edilecek arıza söz konusu ise kullanıcı onayı alınmadan işlem yapılmaz. Aksi durumda sıfır parça ile değişimi yapılır ve mevcut arıza çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (155 Yorum)

 1. cihan çakan dedi ki:

  Slm 3 yollu vana takımı sıfır taktım daha önce den banyo sıcak suyu açtığımda petekleri ısıtiyordu şimdi ise tekrardan aynısı yaptı sebebi ne acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cihan Bey… Peteklerin hepsi yaz konumunda veya sıcak su kullanımında ısınıyorsa bu durum sadece üç yollu vanaya bağlı değildir. Harici olarak sensör, kart gibi parçaları da kontrol etmemiz gerekiyor.

 2. Hakan Dilsiz dedi ki:

  Merhaba hocam Protherm lynx kombim var bu üç yollu vanadan ses çıkıyor sürekli bir kombici geldi ve parçalarının değişmesi gerektiğini söyledi ve 2 parçasını değiştirdi ilk başta ses düzeldi fakat 2 gün sonra yine aynı devam etti sorun ne olabilir birde böyle kullanmanın bir sakıncası olur mu tamir ettirene kadar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kombi üç yollu vana dışında, fan motoru, pompa veya gaz grubunda arıza varsa da ses yapabilir. Ayrıca kombi kapağı yerine oturtulmamış olabilir veya kombi bacası yerinden çıkmış olabilir. Arızayı yerinde incelemeden net bir şey söylemek zor. Problemin çözümü için uzman yardımı almalısınız.

 3. ed dedi ki:

  Sıcak su musluklara çok geç geliyor ve petekler aşırı ısınıyor.
  Baykan marka kombi kullanıyoruz,E08 arızası verip içerisindeki basınç sıfıra iniyordu.Hava basıldı fakat sorun 1 gün sonra tekrar başladı.Nasıl bir işlem yapılması gerekiyor.Ortalama maliyet ne kadar olur.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bulut Bey… Gözle görülür bir su kaçağı yoksa kombiye bakım gerekebilir, tankın havası eksik veya patlak olabilir. Eşanjör kireçlenmesi olabilir ya da sıva altı tesisat kaçağı olabilir. Sorunu yerinde incelememiz lazım.

 4. SeyhanSariman dedi ki:

  Beko yogusmali kombi daha yeni iki yıllık .su ısıtmada sorun yaşıyoruz iki kere uç yollu vana değiştirildi .servis suların aşırı kirli oluşundan kaynaklandığını söylüyor .ne kadar doğru bilemedim.bu gün gene uç yollu vananın değişmesi gerekiyor dediler .sistem yerden ısıtmalı .acaba Kombi mi hatalı arızalı ne onerirsiniz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seyhan Hanım… Sıcak su problemi tek bir parçaya bağlı değildir. Ancak suların aşırı kirli-kireçli veya tazyikli olması gibi durumlarda genellikle eşanjör arızası karşımıza çıkar. Yine de sorunu yerinde incelemeden, kombiye yerinde bakmadan net bilgi aktarmamız çok zor. Sularda aşırı kirlenme durumu varsa uzman bir tesisatçı ile görüşerek yapılabiliyorsa eğer harici bir filtre taktırabilir veya bu durumun önüne geçebilirsiniz.

 5. hasan mercan dedi ki:

  kombim çalışıyor, petekler ısınıyor ancak musluktan sıcak su alamıyorum/hiç su gelmiyor sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Petekler ısındığı halde musluklardan sıcak su alamamanızın birçok sebebi vardır. Eğer belli bir hata kodu almıyorsanız; teknik destek almalısınız.

Petek Yıkama