Kombide Üç Yollu Vana

Kombide Üç Yollu Vana nın Görevi Nedir?

Yalnızca çift eşanjörlü kombilerde bulunup, sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırma görevindedir. Kombi kış konumunda iken sıcak su talebi olursa kalorifer konumunu kapatıp sıcak su konumunu açar, sıcak su talebi sonlandığında ise sıcak su bölümünü kapatıp kalorifer konumunu açar.

Üç Yollu Vananın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Zaman içerisinde aşınmadan kaynaklı, sudaki kireçten kaynaklı iç takımı arıza yapabilir. Contasında delinme olabilir. Elektrikli üç yollu vanalarda zamanla motor sorunu yaşanabilir. Genel arıza sebebi uzun süre kullanılmasıdır.

Üç Yollu Vana Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Genelde kombide meydana gelen sıcak su arızalarında karşımıza çıkabilir. Ayrıca görevi gereği sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırdığı için sıcak su kullanımında kalorifer konumu kapalı olmasına karşın suyu tesisata kaçırabilir ve tüm kaloriferlerin ısınmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra kombide su akıtma, ses yapma gibi durumlarda da üç yollu vana arızası söz konusu olabilmektedir.

Üç Yollu Vana Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parça uzman servis ekibi tarafından arızalı olarak tespit edilirse eğer tamiri ya da değişimi yapılabilmektedir. Her arıza durumunda tamir işlemi olmayabilir. Tamir edilecek arıza söz konusu ise kullanıcı onayı alınmadan işlem yapılmaz. Aksi durumda sıfır parça ile değişimi yapılır ve mevcut arıza çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (35 Yorum)

 1. Merhabalar.Benim kombim demirdöküm neva modeli arızam ise ara ara 1 hafta-10 gün gibi zamanlarda lavobada veya duştaki sıcak musluğundan simsiyah yağlı su geliyor ve bu su kokuyor sıcak suyu biraz akıtınca normale dönüyor.Bu arıza kombi kaynaklı olabilir mi ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Mevlüt Bey… Kombiden kaynaklı olacağını sanmıyorum ancak yine de tabi yerinde bi inceleme yapmak gerekir. Tek bir muslukta bu durum yaşanıyorsa eğer musluğu değiştirin. Yine de sorun devam ederse tesisatınızı kontrol ettirin. Baktınız problem yok diyorlar veya problem devam ediyor, o zaman bi kombi servisi çağırmanız gerekebilir.

 2. Merhaba; Batmak kombinin Üç yollu vana motrunun bağlı olduğu yerden kalorifere geçince su damlatıyor sebebi ne olabilir acaba.

  Teşekkürler…

  1. Merhaba Atahan Bey… Üç yollu vana motorunu ve bağlantıyı kontrol etmek gerekir. Çatlama veya delinme durumları söz konusu olabilir. Yerinde görmeden bilgi sunmak çok zor. Servis yardımı almanızı öneririz.

 3. ferroli kombide sıcak su akarken A3 aşırı sıcaklık arızası veriyor bazen kombi sıcak suyun geçtiğini hissetmiyor devir dam motoru arızası olsa sıcak sudada devreye giriyormu motor üç yollu arızası olma olasılığı nedir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba Atilla Bey… Ferroli kombilerde A3 arızası evet aşırı sıcaklık sorunudur. Kullanılsa da kullanılmasa da dairenizde en az 3 petek vanası açık olsun. Kombi altındaki tesisat vanaları açık olsun. Kombi basıncı 1,5 barda olsun. Son işlem olarak kombiyi resetleyin. Yine de aynı sorunla karşılaşıyorsanız servis çağırmanız gerekir. Bu durumda; ana eşanjör kireçlenmesi, pompa sıkışıklığı, üç yollu vana arızası, kart veya sensör arızası olabilir. Kalorifer dönüş filtresi tıkalı olabilir veya tesisatta tıkanmalar olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Servis yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Mehmet Bey… Parçanın tamiri de değişimi de yapılabilmektedir. Fiyat bilgisi ve yardım için 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 4. Kombine kullanım suyla isim bittikten sonra çeşmeyi kapattım 5 dakka sonra 6 arıza kodu veriyor kırmızı lamba yanıyor sorunu nedir bilgi verebilirmisiniz

  1. Merhaba Ömer Bey… Kombi altında bulunan tesisat vanalarının ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Petekler kombiden kapalı dahi olsa vanaların her şekilde açık olması gerekir. Vanalar kapalıysa hepsini açın. Kombi su basıncının 1,5 barda olduğundan emin olun. Yine de kombi bu sorunu veriyorsa; tesisatta tıkanıklık olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, eşanjör kireçlenmesi, pompa sıkışması, üç yollu vana, ntc sensör veya kart arızası olabilir. Arıza durumu birçok sebebe bağlı olduğu için önce size önerilen işlemleri yapmalı, sorun düzelmez de devam ederse servis yardımı almalısınız.

 5. Merhaba demirdöküm aden kombimde bir sorun başladı 15 gündür bu şekilde kullanıyorum ama can sıkıcı 3-5 saniyede bir tıkırtı var roleler çıtır çıtır çekip bırakıyor buna bağlı olarakta 3 yollu vanadanda tıkırtılar geliyor elimle kombiye vurduğumda roleler duruyor veya dumuşsa başlıyor elektriği kesip açtığımda 1-2 saat normal sonra yine başlıyor sizce arıza ne olabilir yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. Merhaba İbrahim Bey… Kombiden hem tıkırtı hem de çıtır çıtır sesler varsa bağlantılar dahil hemen her parçanın kontrol edilmesi gerekir. Kombide; üç yollu vana, fan, gaz valfi, pompa gibi parçalar genelde ses yapabilmektedir. Ancak bazen filtrenin tıkalı olması bile cihazın ses yapmasına neden olabilmektedir. Sesi yerinde duymadan ve cihazı incelemeden tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz. Bu konuda firma olarak size yardımcı olmak isteriz. Bizi 444 1 837 numaramızdan arayabilirsiniz.

 6. Ocean marka eski model bacalı kombimin dediklerine göre üç yollu vanası bozukmuş.Sıcak suyu açınca tüm petekler ısınıyor el değmeyecek kadar basınç yükseliyor ve çok ses yapıyor,daha sonrada damlama yapıyor.700 -1000tl arası fiyat verdiler .durumum yeterli olmadığı için yaptıramadım.Bu şekilde kullanmaya çalışıyorum.Acaba kombi patlar bir sakatlık veya kaza olabilirmi?

  1. Merhaba Temel Bey… Sıcak su kullanımında peteklerin hepsine sıcaklık gidiyorsa eğer evet bu durum ya üç yollu vanaya ya da anakarta bağlıdır. Kombi bu durumda patlamaz ancak yüksek sıcaklık sebebiyle mevcut arıza dışında farklı arıza durumları da oluşabilir. Yani farklı parçalar da yüksek sıcaklıktan etkilenerek arıza yapabilir. Maliyet konusunda size yüksek fiyat bilgisi verilmiş. Buradan bize marka model belirterek fiyat bilgisi alabilir ya da direk 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak daha detaylı bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

 7. vaillant turbotech plus vuv tr 242/3-5 üç yollu vananın tamir takımı var mı ? yoksa komple değişmesimi gerekir?

  1. Merhaba Hakan Bey… Kullandığınız modellerde tamir takımı tamir edilemiyor maalesef. Sıfırı ile değişimi gerekiyor.

 8. Iyi gunler eca proteus kombim diyer musluklarda sorun yokken banyo bataryasi i sonuna kadar acinca soguyor ama orta ayarda isitiyor soguk suyla ilistirma yapmiyorum sadece sicak su konumunda kulaniyirum plaka esanjoru temizldim ntc bir senelik taktim sorun cozulmedi birde dusta. Ciktiktan sonra kombinin icinde sirilti su sesi geliyor derece cikiyor 60 dogru sonra 3 yolu konum degistirip petege gecince su sesi kesiliyor 3 yoluyu kontrol ettim elimle pim rahat calisiyor ama motor sanki gevsek cok ince bir kelepcesi var 3 yolu motor arizasinda sadece konummu degistirmez cihaz birde sicak su konumunda baslatinca direk alev yukselmiyor petek modunda gibi basliyor bi 10 15 saniye sonra yukseliyor

 9. Vaillant VUW Turbomax Plus 242/2 kombinin 3 yollu vanasından su damlatmaya başladı.
  İç kısmının tamir takiminı değiştirmek kolay mıdır?
  Bir kaç kombi yedek parça satıcısı ile yaptığım görüşmede komple almanız gerekir tamir takımı satılmıyor dedi.
  Fakat daha çok araştırdığımda tamir takımını satan yer buldum. Madem tamir takımı satılıyor o zaman diğer firmalar neden komple almanız gerekir diyor.
  Burada kafamı karıştıran bir diğer husus ise tamir takımını satan firma değiştirmeniz çok zor sökerken bile bozarsınız benim diyen kombiciler bile yapamadı dedi.
  Bu işin çözümü var mı?

  1. Merhaba Tan Bey. Vaillant Vuw model kombilerde iç tamir takımı olmaz. Parça gövde ve motor olarak bütündür. Su akıntısı sorunu varsa eğer tamiri de zor olur. Muhtemelen değişimi gerekir. Doğru bilgi almışsınız işten anlıyorum diyen bile değiştirirken bazen farklı sorunlar çıkabiliyor. Bu yüzden servis çağırarak işi uzmanına yaptırmanızı tavsiye ederiz.

 10. Merhabalar,demirdöküm solaris kombimde petekler ısınıp ancak sıcak su gelmeyınce tribün değişimi yaptım sorun çözüldü aradan 1 sene geçti aynı sorun devam etti tribünü başka kombide test ettim çalışıyor,ntc sensörünü değiştirdim sorun çözüldü ancak bu seferde su ısısı yeterli değil yani ılık akıyor.üç yollu vana motorunu kontrol ettiğimde çalışıyor görünüyor,geriye bir tek üç yollu vana kalıyor sizce sorunun kaynağı bu olabilirmi?Teşekkür ederim.Bu arada sıcak su trübününün bağlı olduğu parçayıda söküp temizledim.

  1. Merhaba Aslan Bey… Kombide birçok parça sıcak su aksağında görev alır. Ufak parçaları değiştirerek kombiyi kendi çabalarınızla çözümlemişsiniz. En başta belirtmek isteriz ki işi uzmanına bırakın, eliniz yatkınsa veya bu işten anlıyorsanız tabi siz bilirsiniz. Ancak cihaz bir arıza kodu vermediği için tahmini de olsa arıza durumu hakkında bilgi sunmak çok zor. Kombide değiştirdiğiniz parçalar dışında akış şalteri, üç yollu vana, fan, prosestat, anakart gibi birçok parçada sorun olabilir. Yerinde görmemiz gerekir.

 11. Demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombim var üç yollu vanası ses yapıyor. Sıcak su açıldığında ses kesiliyor. Çözüm olarak kombi bakımı ve petek temizliği yeterli olurmu?

  1. Merhaba Şuayip Bey… Üç yollu vana arızası servis tarafından mı tespit edildi? Parçada sorun var denildiyse parça tamiri veya değişimi olmadan bakım veya petek temizliği gibi işlemlerle sorun çözümlenmez. Parçaya müdahale edilmesi gerekir.

 12. merhabalar, Buderus U122 kombim var…Sıcak suda problem yaşamıyoruz. Gayet güzel çalışıyor kombi. Ancak geçen gün termostattan evi ısıtmak için kombiyi çalıştırdım. 1,5 dk kadar çalışarak peteklere ısı verdi ve sonrasında çalışmayı durdurdu. arıza sinyali de vermiyor. Her denediğimde 1,5 dk civarı çalışıyor ancak sonra çalışmayı durduruyor. Sıcak su elde etmede hiçbir problem yaşamıyoruz. Sadece petekleri ısıtmada oluyor bu. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. İyi günler.

  1. Merhaba Barış Bey… Oda termostatı kullanıyorsanız eğer kombideki kalorifer ayarını maksimum değere getirmeniz daha sonrasında oda termostatı üzerinden 20°C civarını ayarlamanız gerekir. Kombideki ayarı düşük tutuyorsanız bu yüzden ayarlanan sıcaklığa ulaşması kolay olur ve bu yüzden kısa sürede çalışmasını durduruyor olabilir. Dediğimiz denemeyi bi yapın yine de aynı sorun oluyorsa cihazda sorun olabilir. Bu yüzden bi servis yardımı almalısınız.

 13. Bu sabah kombimin yaz konumunda olmasına rağmen peteklerden aşırı ısıyı farkettim elimi değdiremeyecek kadar sıcaktı.kombim 95 yılında alınmış e.c.a markadır sizce sıkıntısı üç yollu vana mıdır tamiri ne kadardır şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Melih Bey… Sıcak su kullanımında birkaç petek ısınıyorsa eğer cihazda sorun yoktur. Tüm petekleriniz ısınıyorsa eğer sorun üç yollu vanadan kaynaklıdır. Arıza durumunda üç yollu vananın tamiri de olur değişimi de olur. Ancak ücret konusunda arızayı yerinde görmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Tamir ücreti arıza sebebine ve kombinin marka modeline bağlı değişmektedir.

 14. eca confeo plus kombim var. sıcak su kullanırken çalışmaya başladıktan yaklaşık 10dk sonra kırmızı ışık yanıyor ve 6 arıza kodu veriyor.resetleyip kapatıp açınca normale dönüyor ama yine uzun süre sıcak su kullanınca aynı hatayı veriyor. bu neden kaynaklı olabilir.tesekkürler iyi çalışmalar

  1. Merhaba Murat Bey… Eca Confeo Plus kombilerde 6 arızası aşırı sıcaklık uyarısıdır. Cihaz içerisindeki suyun sıcaklığının maksimum değeri aşması sebebi ile cihaz bu uyarıyı veriyor. Bu durumun birçok sebebi vardır. Tesisatta tıkanma olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, üç yollu vana, devir daim pompası, ana eşanjör gibi parçalarda sorun olabilir. Sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

 15. İyi çalışmalar dileklerimle. Öğrenci yurdu binasındaki kazanımızda sıcak su ve ısınma tek kazandan sağlanmakta ve üç yollu vana ile çalışmaktadır. Havaların sıcak olduğu zamanlarda üç yollu vanadan ısınma sistemini kapatmamız durumunda problem yaşar mıyız. Teşekkürlerimle.

  1. Merhaba Erol Bey… Sistemi üç yollu vanadan kapatırsanız sorun yaşanabilir. Kazandan kapatmanızı tavsiye ederiz.

 16. ECA Confeo Plus kombi kullanmaktayım. Çeşme suyunu açıp bilahere kapattıktan sonra petek suyunu ısıtmak için kombi devreye girmiyor. Bu sabah çeşme suyunu açtığımda kalorifer petekleri de aşırı derecede ısındı, halbuki peteklerin sistemi kapalıydı. Ayrıca petekler ısınırken çeşme açıldığında suyu ısıtmıyor. Servis geldi herhangi bir sorun yok deyip gitti. Bu konuda beni aydınlatırsanız minnettar kalırım. saygılarımla.

  1. Merhaba Bayram Bey… Sıcak su kullanımında eğer kombinize yakın bir veya birkaç petekte ısı oluyorsa bu normal bir durumdur. Sıcak su özellikle uzun süre kullanıldığı zaman içinde ısınan suyun parçalara zarar vermemesi amacı ile kombi suyu tesisata aktarır. Bu yüzden de en yakın peteklerde (petek konumu kapalı olsa dahi) ısı olabilir. Ancak sıcak su kullanımında tüm peteklerinizde ısı oluyorsa bu üç yollu vana arızasıdır. Üç yollu vana sıcak su talebi olduğunda kalorifer konumunu kapatması, sıcak su konumunu açması gerekir. Arızalıysa eğer tam tersi olur. Sıcak suyu kalorifer devresine kaçırır ve bu yüzden peteklerinizin tamamı kapalı olsa bile ısınır. Yani yaşadığınız sorunun muhtemel sebebi üç yollu vana ile alakalıdır. Yine de net tespit için tabi sorunu yerinde görmek gerekir.

   1. Peki bu durumda 3 yollu vanamı arızalı olmakta yoksa 3 yollu vana motorumu bunu nasıl tespit ederiz teşekkürler

    1. Merhaba Yunus Bey… Üç yollu vana arızalarında sorunun yerinde görülmesi gerekir. Yani parçanın kontrol edilmesi gerekir. İç tamir takımında da sorun olabilir motorunda da… Görmeden net bilgi vermek mümkün değildir maalesef.

Petek Yıkama