Kombide Üç Yollu Vana

Kombide Üç Yollu Vananın Görevi Nedir?

Yalnızca çift eşanjörlü kombilerde bulunup, sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırma görevindedir. Kombi kış konumunda iken sıcak su talebi olursa kalorifer konumunu kapatıp sıcak su konumunu açar, sıcak su talebi sonlandığında ise sıcak su bölümünü kapatıp kalorifer konumunu açar.

Üç Yollu Vananın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Zaman içerisinde aşınmadan kaynaklı, sudaki kireçten kaynaklı iç takımı arıza yapabilir. Contasında delinme olabilir. Elektrikli üç yollu vanalarda zamanla motor sorunu yaşanabilir. Genel arıza sebebi uzun süre kullanılmasıdır.

Üç Yollu Vana Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Genelde kombide meydana gelen sıcak su arızalarında karşımıza çıkabilir. Ayrıca görevi gereği sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayırdığı için sıcak su kullanımında kalorifer konumu kapalı olmasına karşın suyu tesisata kaçırabilir ve tüm kaloriferlerin ısınmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra kombide su akıtma, ses yapma gibi durumlarda da üç yollu vana arızası söz konusu olabilmektedir.

Üç Yollu Vana Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parça uzman servis ekibi tarafından arızalı olarak tespit edilirse eğer tamiri ya da değişimi yapılabilmektedir. Her arıza durumunda tamir işlemi olmayabilir. Tamir edilecek arıza söz konusu ise kullanıcı onayı alınmadan işlem yapılmaz. Aksi durumda sıfır parça ile değişimi yapılır ve mevcut arıza çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (133 Yorum)

 1. Ayșe Poyraz dedi ki:

  Merhaba demirdöküm aden kombi üçyollu nekadar sıklıkla arıza yapabilir. Benim kombi her yıl bu arızayı veriyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım… Aden eski model kombidir. Eski model kombiler sürekli arızalanabilir. Makalemizde üç yollu vana arızasının muhtemel sebepleri yazmaktadır. Şebeke suyunun kireçli olması, cihazın uzun zamandır kullanılıyor olması gibi birçok etmene bağlı arızalanabilmektedir.

 2. Volkan Cankurtaran dedi ki:

  Meraba 3 yollu vana arızalarında özellikle sıcak su temininde suda dalgalanma yaratiŕ mı? Yoksa suda ki bu dalgalanmanın tek sorumlusu sensörmüdür?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Volkan Bey… Sıcak su dalgalanmaları sadece sensör, üç yollu vana gibi parçalara bağlı değildir. Tesisat sorunu, pompa, eşanjör, tribün, akış şalteri gibi birçok parça da sıcak suda dalgalanmaya neden olabilir. Cihaz bir hata kodu-uyarı vermiyorsa uzaktan tahmin etmek de zordur maalesef.

 3. Musa Demir dedi ki:

  Merhaba benim doğsan marka kombim sıcak suyu açınca peteklerde ısınıyor bir zaman sonra kombi arızaya geçiyor 3 yollu vana mi arizalidir ücreti ne kadardır.kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Musa Bey… Üç yollu vana her kombide mutlaka bulunan bir parça değildir. Yani kesin olarak üç yollu vana arızası var demek mümkün değildir. Harici bir durum söz konusu olabilir. Bu konuda teknik yardım almanızı tavsiye ederiz.

 4. Celal yılmaz dedi ki:

  Petekler çalışıyor musluk tan sıcak su gelmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Celal Bey,
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi/sicak-su-arizasi/
   Yukarıda bıraktığımız linkten ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Petek Yıkama