Kombide Elektronik Kart Tamiri

Kombi Elektronik Kartının Görevi Nedir?

Kombide beyin olarak adlandırılan, kombide bulunan tüm parçaları yönetmek ve kontrol etmekle görevlendirilmiş bir parçadır. Kombideki en önemli parça da denilebilir.

Kombi Kart Tamiri Yapılabilir mi?

Kombide elektronik kart tamiri yapılabilir. Fakat bu işlem elektronik kartın arıza durumuna bağlı değişmektedir. Bazı arıza durumlarında tamir mümkün olmaz. Bu durumlarda mutlaka temin edilir ise değişimi yapılmaktadır.

Kombi Elektronik Kartı Nasıl Tamir Edilir?

 • Arızalı olan elektronik kart üstündeki tüm elektronik komponentler (kondansatör, diyot, tristör, triyak, direnç, mosfet, entegreler gibi) V/I komponent test cihazı yardımı ile devre üstünde teker teker V/I yani Akım/Gerilim eğrilerinin takibi ile test altına alınır. Arızalı olan bölüm test sonrasında ortaya çıkar ve tamiri mümkün ise tamir uygulaması yapılır. Arızalı olduğundan şüphe duyulan komponent sağlam görünse bile her ihtimale karşı yeni komponent ile karşılaştırılır bu şekilde de tespit yapılarak gereken müdahale yapılabilir.

Devre üstünde sağlam olduğu net olarak tespit edilemeyen komponetler vakumlu sökme havyaları yardımı ile devreden sökülüp, devre dışı bırakılarak test edilebilir.

Neden Elektronik Kart Tamiri Tercih Edilmeli?

 • Fiyat bakımından değişim maliyetinin neredeyse yarısı kadardır.
 • Tamir işlemi için yeni kartta olduğu gibi 1 yıl garanti sunulur.
 • Tamir işlemi ile de yaşanılan sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Vaillant Eco Tec Plus VUW TR 376/3-5 yoğuşmalı kombim var Günde 1-2 kere F61 arızası veriyor ne yapmam lazım

  1. Merhaba Tacettin Bey… Kombiniz gaz valfi-kart arızası veriyor. Arıza durumunda yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Cihaz resetleme işlemine rağmen düzelmiyorsa veya çok sık tekrar ediyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 2. merhaba
  kombi kart tamiri işine girmeyi düşünüyorum. bir kombi kartında tüm elemanlar kontrol edildikten sonra hiçbir elemanda sorun bulunamadıysa kartın çipindemi sorun var demektir? Kartın çipinde problem varsa direk kart değişimimi yapılır yoksa bu çiplerin değişimi şeklinde bir tamir yolu varmıdır?

  1. Merhaba Enes Bey… Firma olarak kart tamirini kendimiz yapmıyoruz. Biz de yaptırdığımız için detayı bilemiyoruz maalesef.

Petek Yıkama