444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombide Ateşleme Sorunuslogan
down
Paylaş:

Kombi Neden Ateşleme Yapmaz?

Kombi; gaz girişleri kapalı olduğunda, parçalarda sorun olduğunda veya gaz ile alakalı bir sıkıntı olduğunda ateşleme yapmaz. Ateşleme sorunlarında önemli olan bilinçli olup bilinçli hareket etmektir. Direk servisi aramak da doğru olmaz. Sorun neden yaşanıyor diye bulunması gerekir.

Kombide Ateşleme Sorunu Varsa Kullanıcı Neler Yapabilir?

Kombi ateşleme yapmıyorsa eğer direk servisi aramak veya yardım talebinde bulunmak yerine birkaç işlem yapabilirsiniz. Bu sorunda doğru bir tespit için önemli olan konut içinde başka bir doğalgazlı cihaz olup olmadığıdır. Yapılacak müdahale bu duruma bağlı değişir. Sizlere sırası ile yapılması gerekenleri hemen sunalım…

Dairenizde Doğalgazlı Başka Cihaz Yoksa (Ocak gibi)

 • Bu durumda dairenize gaz gelip gelmediğini daha zor anlarsınız. Ocağınız doğalgazlı değilse bu durumda ancak kombi yanında bulunan gaz vanasını kontrol ederek ve kapı dışında yer alan ana vanayı kontrol edip gaz gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Kombi yanındaki gaz vanası aynı zamanda kapı dışındaki gaz vanası kapalı ise açmalısınız. Boru ile aynı hizada değilse eğer kapalı demektir. Aynı hizaya getirerek açmalısınız.
 • Kombiyi resetlemelisiniz. Gaz vanalarının açık olduğundan eminseniz eğer yapabileceğiniz diğer işlem resetleme işlemidir. Resetleme işlemi kombilerin marka model ve çeşidine göre değişmektedir. Kombinize göre resetleme işlemi uygulamalı ve bu uygulamayı birkaç kez tekrar etmelisiniz.

Bu uygulamaları yaptınız fakat kombiniz yine de ateşleme yapmıyorsa eğer bu durumda Kombi Servisi yardımı almalısınız. Çünkü kullanıcı olarak ateşleme sorununda yapabileceğiniz başka bir işlem ya da müdahale bulunmamaktadır. Uzman müdahalesi gerekeceğini unutmayın ve işi uzmanına bırakın.

Dairenizde Doğalgazlı Cihaz Varsa (Ocak gibi)

 • Önce ocağınızın çalışıp çalışmadığını deneyin, ocağınız çalışmıyorsa gaz ile alakalı sorun yaşıyorsunuz demektir
 • Kapının dışarısında yer alan ana gaz borusu üstündeki vanayı kontrol edin, vana kapalı durumda ise açın. (gaz vanasının kapalı olduğu nasıl anlaşılır? bilgi için linki tıklayın)
 • Kapının dışındaki doğalgaz vanası üstünde mühür var ise gazınız kesilmiş demektir. Fatura gecikti ise bu sebeple kesilmiştir, faturayı ödeyin veya ödeyemiyorsanız doğalgaz faturasını taksitlendirme linkini tıklayarak bilgileri inceleyin.
 • Kapı dışındaki vana açık ama buna karşın ocak da çalışmıyor kombi de ateşleme arızası veriyor ise bu durumda ya dairenize gelen gaz ile alakalı bir sorun vardır ya da bölgede gaz çalışması olabilir ve bu sebeple gazınız kesilmiş olabilir. Bu konudaki bilgileri de doğalgaz firmasından alabilirsiniz.
 • Kapı dışındaki gaz vanası açık, ocak çalışıyor fakat kombi ateşlemiyor ise bu durumda kombi yanında bulunan gaz vanası kapalı olabilir. Gaz vanasını kontrol etmeniz gerekir. Kapalı şekilde ise açık konuma getirmelisiniz.
 • Ocak çalışıyor, kombi yanındaki gaz vanası açık yani dairenize gaz geliyor ise kullanıcı olarak yapmanız gereken son uygulama ve işlem resetlemedir. Kombinizi resetlemenizi öneririz. Resetleme uygulaması kombilerin marka modeline ve çeşidine bağlı değişmektedir. Kombinizde reset düğmesi var ise resetleme işlemini yapmalı, yoksa kombiyi kapatıp yeniden açmalısınız. Sorunda düzelme olmazsa eğer resetleme işlemini birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz.

Kombide Ateşleme Sorunu Nasıl Çözümlenir?

 • Kombide beyin görevinde olan anakart arızalı olabilir
 • Kombide yanma odasında bulunan ateşlemeye ve alev algılamaya yardımcı olan iyonizasyon elektrodunda  veya ateşleme elektrodunda sorun olabilir
 • Kombide şebekeden gazı alarak, bir kısmını brülöre gönderen ve brülörde yanma oluşmasını sağlayan gaz valfi arızalı olabilir

Markaların Ateşleme Arıza Kodları

 1. Airfel 
 • Modele bağlı olarak ekranda; bC, 10, C1 33, E01, E04/E18 belirebilir, ledli model Airfel kombilerde; kırmızı ışık ya da 40 ve 70 Ledi yanabilir.
 1. Alarko 
 • Modeline bağlı olarak ekranda; E01, F4, 0.1 belirebilir. Alarko ledli model kombilerde; 80 ledi yanıp sönebilir.
 1. Arçelik 
 • Modele bağlı ekranda ya E01 ya da A01 arıza kodu belirir.
 1. Ariston 
 • Modele bağlı olarak ekranda; 501, A01 arıza kodu belirir. Ledli modellerde; alev üzerine x işareti olan led yanabilir ya da kırmızı led yanabilir.
 1. Baykan 
 • Modele bağlı olarak ekranda E01 arıza kodu belirir. Ledli modellerde 80 Led ışığı yanar.
 1. Baymak 
 1. Beko 
 • Genel modellerde ekranda E01 arıza kodu belirir.
 1. Beretta
 • Genel modellerde ekranda 0.1 arıza kodu belirmektedir.
 1. Bosch 
 • Modele bağlı ekranda EA arıza kodu belirir. Ledli modellerde Reset+60°C ışığı yanar veya 50°C ledi yanar.
 1. Buderus
 • Genel modellerde ekranda; 6A Arıza Kodu, 3 arıza kodu belirir. Ledi model Buderus kombilerde ise; 2.led yanıp sönüyor 3.led yanmıyorsa cihaz ateşleme yapmıyor demektir.
 1. Demirdöküm 
 1. Eca 
 • Modele bağlı olarak ekranda; Er 15, 04, F4, EA, E1 arıza kodlarından biri belirebilir. Ledli kombilerde; 2.led (L4) yanıyor veya 50°C ledi yanıyor ise cihaz ateşleme sorunu yaşatıyor demektir.
 1. Ferroli 
 • Modele bağlı olarak ekranda; A01 hata kodu, F1 arıza kodu belirir. Ledli modellerde ise; kırmızı ışık hızlı yanıp sönüyor ise cihaz ateşleme yapmıyor demektir.
 1. İmmergas
 • Modellere göre ekranda ya 01 arızası ya da E01 arıza kodu belirmektedir.
 1. Maktek 
 • Genel modellerde ekranda E01 arıza kodu belirmektedir.
 1. Protherm
 • Modellere göre ekranda; F4, F1, F04 arıza kodlarından biri belirebilir. Cihaz ledli olup 70 Ledi yanıp sönüyor ise cihaz ateşleme yapmaz.
 1. Süsler ve Etna 
 • Genel modellerde ekranda E2 arıza kodu belirir.
 1. Vaillant 
 • Modellere göre ekranda F28 arıza kodu belirebilir. Cihaz ledli ise kırmızı ışık yanabilir ya da alev üzerine x işareti olan düğme yanabilir.
 1. Vestel 
 • Genel modellerde 1.led yanıp söndükten sonra 2.led yanıyor ise cihaz ateşleme yapmıyor demektir.
 1. Viessmann 
 • Genel modellerde ekranda F4 arıza kodu belirmektedir.

 

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (40 Yorum)

  1. eskitip alarko serena kombi ateşleme yapmıyor gaz var su basıncı normal vanalar açık hiç bir arıza ışığı yanmıyor ama yazve kışta kombi çalışmıyor.hava fan motoru çalışmıyor bundan dolayımı ateşleme yapmıyor.yardımcı olmanızı rica ederiz.

   1. Merhaba Ömer Bey… Cihazında fan motoru olduğuna göre çeşidi hermetik. Hermetik cihazlarda fan çalışmazsa eğer cihaz hiçbir konumda çalışmaz. Çünkü bu tür cihazlar yanmak için gereken havayı dış ortamdan fan yoluyla alırlar. Ancak cihazı yerinde incelemeden direk fan arızası demek mümkün değildir. Cihaz eski olduğu için yerinde bakmak gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak yardım alabilirsiniz.

  2. Bu aralar duş alırken su kendiliğinden soğumaya başlıyordu. Bir çok şeyi kontrol ettim ve şöyle bir durum ile karşılaştım. Gene duş alırken su soğudu ve kurulanıp kombiye baktığımda ateşleme yapmadığını gördüm ( Su fıskiyeden akıyordu ). Tekrar banyoya dönüp sıcak/soğuk ayarı ile oynamadan suyu fıskiyeden alıp direk musluktan akmasını sağladım ve kombiye döndüğümde ateşlemenin başladığını gözlemledim. Bir kaç kez daha sıucak/Soğuk ayarı oynamadan suyu fıskiye ile çeşme arasında geçişler sağlmadığımda her seferinde su fıskiyeye geçtiğinde kombi ateşlemeyi kesmişti. (Kombi ECA Proteus Premix)
   Bu durumun nedeni ne olabilir ?

   1. Merhaba Ömer Bey… Sorun kombide olsa fiskiye bölümü dahil her musluğa sıcak su gönderimi yapamazdı. Yaşadığınız sorun anlattığınız kadarıyla fiskiyeden yani duş başlığından kaynaklıdır. Duş başlığını değiştirmeyi deneyin. Muhtemelen sorununuz da düzelecektir. Bu sorunda arızalı olan kombiniz değil, duş başlığınız diyebiliriz.

  3. Demirdöküm nitron marka kombi mız çalışıyor fakat ateşleme. Yapmıyor suyu açıyorum 05 yanıp yanıp sönüyor

   1. Merhaba Mehmet Ali Bey… Demirdöküm Nitron kombilerde 05 dediğiniz F05 arızasıdır. Yani hava akış problemidir. Cihaz fan yoluyla bacadan yeterli hava akışı sağlayamadığı için bu arızayı veriyor. Cihazı birkaç kez resetleseniz de sorun düzelmeyecektir. Servis yardımı almanız gerekiyor.

  4. Merhaba beko kombi sicak su acildiginda 1 kac saniye yaniyor ve sonuyor resetleme yapiliyor gazi kontrol ediliyor fakat her actigimizda sikinti bu ne yapmamiz gerekir

   1. Merhaba Erhan Bey… Kombi sıcak su konumunda devreye girmiyor, devreyi kesiyor. Bu yüzden sıcak su alamıyorsunuz. Ancak cihaz bir hata kodu vermediği sürece uzaktan bilgi aktarmak çok zor. Teknik servis müdahalesi gerekir. Bu yüzden bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

  5. Mrb benim kombi eski Çakmak li suan çakmagini yakamıyorum bugun kombileri kapatıp açmışlar ve cakmagi söndü suan yakamiyorum

   1. Merhaba Bahar Hanım… Muhtemelen cihazınız eski pilot alevli kombilerden. Ancak biz firma olarak bu tür kombilere bakmadığımız için maalesef ki bilgi sahibi değiliz. Bu hizmeti sunan firmalardan bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

Diğer Yorumlar