Kombide Ateşleme Sorunu

Kombi Neden Ateşleme Yapmaz?

Kombi; gaz girişleri kapalı olduğunda, parçalarda sorun olduğunda veya gaz ile alakalı bir sıkıntı olduğunda ateşleme yapmaz. Ateşleme sorunlarında önemli olan bilinçli olup bilinçli hareket etmektir.

Kullanıcı Neler Yapabilir?

Kombi ateşleme yapmıyorsa eğer direk servisi aramak veya yardım talebinde bulunmak yerine birkaç işlem yapabilirsiniz. Bu sorunda doğru bir tespit için önemli olan konut içinde başka bir doğalgazlı cihaz olup olmadığıdır. Yapılacak müdahale bu duruma bağlı değişir. Sizlere sırası ile yapılması gerekenleri hemen sunalım…

Dairede Doğalgazlı Başka Cihaz Yoksa

 • Mesela ocak gibi… Bu durumda dairenize gaz gelip gelmediğini daha zor anlarsınız. Ocağınız doğalgazlı değilse bu durumda ancak kombi yanında bulunan gaz vanasını kontrol ederek ve kapı dışında yer alan ana vanayı kontrol edip gaz gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. Kombi yanındaki gaz vanası aynı zamanda kapı dışındaki gaz vanası kapalı ise açmalısınız. Boru ile aynı hizada değilse eğer kapalı demektir. Aynı hizaya getirerek açmalısınız.
 • Kombiyi resetlemelisiniz. Gaz vanalarının açık olduğundan eminseniz eğer yapabileceğiniz diğer işlem resetleme işlemidir. Resetleme işlemi kombilerin marka model ve çeşidine göre değişmektedir. Kombinize göre resetleme işlemi uygulamalı ve bu uygulamayı birkaç kez tekrar etmelisiniz.

Bu uygulamaları yaptınız fakat kombiniz yine de ateşleme yapmıyorsa eğer bu durumda Kombi Servisi yardımı almalısınız. Çünkü kullanıcı olarak ateşleme sorununda yapabileceğiniz başka bir işlem ya da müdahale bulunmamaktadır. Uzman müdahalesi gerekeceğini unutmayın ve işi uzmanına bırakın.

Dairede Doğalgazlı Cihaz Varsa

 • Mesela ocak gibi… Bu durumda önce ocağınızın çalışıp çalışmadığını deneyin, ocağınız çalışmıyorsa gaz ile alakalı sorun yaşıyorsunuz demektir
 • Kapının dışarısında yer alan ana gaz borusu üstündeki vanayı kontrol edin, vana kapalı durumda ise açın. (gaz vanasının kapalı olduğu nasıl anlaşılır? bilgi için linki tıklayın)
 • Kapının dışındaki doğalgaz vanası üstünde mühür var ise gazınız kesilmiş demektir. Fatura gecikti ise bu sebeple kesilmiştir, faturayı ödeyin veya ödeyemiyorsanız doğalgaz faturasını taksitlendirme linkini tıklayarak bilgileri inceleyin.
 • Kapı dışındaki vana açık ama buna karşın ocak da çalışmıyor kombi de ateşleme arızası veriyor ise bu durumda ya dairenize gelen gaz ile alakalı bir sorun vardır ya da bölgede gaz çalışması olabilir ve bu sebeple gazınız kesilmiş olabilir. Bu konudaki bilgileri de doğalgaz firmasından alabilirsiniz.
 • Kapı dışındaki gaz vanası açık, ocak çalışıyor fakat kombi ateşlemiyor ise bu durumda kombi yanında bulunan gaz vanası kapalı olabilir. Gaz vanasını kontrol etmeniz gerekir. Kapalı şekilde ise açık konuma getirmelisiniz.
 • Ocak çalışıyor, kombi yanındaki gaz vanası açık yani dairenize gaz geliyor ise kullanıcı olarak yapmanız gereken son uygulama ve işlem resetlemedir. Kombinizi resetlemenizi öneririz. Resetleme uygulaması kombilerin marka modeline ve çeşidine bağlı değişmektedir. Kombinizde reset düğmesi var ise resetleme işlemini yapmalı, yoksa kombiyi kapatıp yeniden açmalısınız. Sorunda düzelme olmazsa eğer resetleme işlemini birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz.

Sorun Nasıl Çözümlenir?

 • Kombide beyin görevinde olan anakart arızalı olabilir.
 • Kombide yanma odasında bulunan ateşlemeye ve alev algılamaya yardımcı olan iyonizasyon elektrodunda  veya ateşleme elektrodunda sorun olabilir.
 • Kombide şebekeden gazı alarak, bir kısmını brülöre gönderen ve brülörde yanma oluşmasını sağlayan gaz valfi arızalı olabilir.

Kombi Markalarına Göre Ateşleme Arızaları

 1. Airfel 
 • Modele bağlı olarak ekranda; bC, 10, C1 33, E01, E04/E18 belirebilir, ledli model Airfel kombilerde; kırmızı ışık ya da 40 ve 70 Ledi yanabilir.
 1. Alarko 
 • Modeline bağlı olarak ekranda; E01, F4, 0.1 belirebilir. Alarko ledli model kombilerde; 80 ledi yanıp sönebilir.
 1. Arçelik 
 • Modele bağlı ekranda ya E01 ya da A01 arıza kodu belirir.
 1. Ariston 
 • Modele bağlı olarak ekranda; 501, A01 arıza kodu belirir. Ledli modellerde; alev üzerine x işareti olan led yanabilir ya da kırmızı led yanabilir.
 1. Baykan 
 • Modele bağlı olarak ekranda E01 arıza kodu belirir. Ledli modellerde 80 Led ışığı yanar.
 1. Baymak 
 1. Beko 
 • Genel modellerde ekranda E01 arıza kodu belirir.
 1. Beretta
 • Genel modellerde ekranda 0.1 arıza kodu belirmektedir.
 1. Bosch 
 • Modele bağlı ekranda EA arıza kodu belirir. Ledli modellerde Reset+60°C ışığı yanar veya 50°C ledi yanar.
 1. Buderus
 • Genel modellerde ekranda; 6A Arıza Kodu, 3 arıza kodu belirir. Ledi model Buderus kombilerde ise; 2.led yanıp sönüyor 3.led yanmıyorsa cihaz ateşleme yapmıyor demektir.
 1. Demirdöküm 
 1. Eca 
 • Modele bağlı olarak ekranda; Er 15, 04, F4, EA, E1 arıza kodlarından biri belirebilir. Ledli kombilerde; 2.led (L4) yanıyor veya 50°C ledi yanıyor ise cihaz ateşleme sorunu yaşatıyor demektir.
 1. Ferroli 
 • Modele bağlı olarak ekranda; A01 hata kodu, F1 arıza kodu belirir. Ledli modellerde ise; kırmızı ışık hızlı yanıp sönüyor ise cihaz ateşleme yapmıyor demektir.
 1. İmmergas
 • Modellere göre ekranda ya 01 arızası ya da E01 arıza kodu belirmektedir.
 1. Maktek 
 • Genel modellerde ekranda E01 arıza kodu belirmektedir.
 1. Protherm
 • Modellere göre ekranda; F4, F1, F04 arıza kodlarından biri belirebilir. Cihaz ledli olup 70 Ledi yanıp sönüyor ise cihaz ateşleme yapmaz.
 1. Süsler ve Etna 
 • Genel modellerde ekranda E2 arıza kodu belirir.
 1. Vaillant 
 • Modellere göre ekranda F28 arıza kodu belirebilir. Cihaz ledli ise kırmızı ışık yanabilir ya da alev üzerine x işareti olan düğme yanabilir.
 1. Vestel 
 • Genel modellerde 1.led yanıp söndükten sonra 2.led yanıyor ise cihaz ateşleme yapmıyor demektir.
 1. Viessmann 
 • Genel modellerde ekranda F4 arıza kodu belirmektedir.

 

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (116 Yorum)

 1. Fikret Narinç dedi ki:

  Viessman kombimde sık sık (Fd)modu yanıp sönüyor,reset yaptığımda sönüyordu son zamanlarda alev işareti çıkmayınca yani ateşleme yapmayınca Fd modu eksik olmuyor,yaklaşık 10-20 resetlemeden sonra ateşleme yapıyor bu günde bazen 10 kez tekrarlıyor artık bıktık lütfen yardımcı olurmusunuz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fikret Bey… Viessmann kombilerde Fd arızası genel olarak elektronik sisteme bağlı bir sorundur. Cihaz bu arızayı verdiğinde yapılabilecek tek işlem cihazı resetlemektir. Ancak sürekli reset işlemi de bir işe yaramıyor maalesef. Yani bu konuda teknik destek-yardım almanız gerekiyor. Böyle bir talebiniz olursa eğer; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 2. Mehmet Karataş dedi ki:

  Merhaba Buderus tam yoğuşmalı GB 0 62 model kombim bu sabah 6 A arıza kodu verdi.Gazım açık gaz var bar derecesi de 1,5 ile 2 arası olmasına karşın resetledim aynı şey görünüyor tekrar tekrar resetlediğim halde 6A ışığı yeniden yanıyor ve Kombiden değişik sesler geliyor ateşleme resetten sonra yanıyor ama tekrar sönüyor ardından 6A arıza ışığı yanıyor ne yapmalıyım.Bacanın ağız kısmının üst tarafı buz tutmuş.Yoğuşma suyu geri dönmüyor olabilirmi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Yoğuşma hortumu bir gidere bağlı değilse donma ihtimali söz konusu olabilir. Ancak yine de belirtilen parçalarda da sorun olabilme ihtimali olduğu için bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 3. Hüsnü Dilmen dedi ki:

  İyi günler bizim kombi eca pproteus plus kombi ekranda derece gozukuyor hersey normal gozukuyor fakat sicak su ve petekler isinmiyor kombiyi sartelden acip kappatttigimizda fan calisiyor 7-8 saniye kadar sonra o da duruyor neden kaynaklanabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüsnü Bey… Kombi ekranda bir hata kodu vermediği sürece uzaktan bilgi aktarmamız da zor sizi yönlendirmemiz de zor maalesef. Yani her şekilde cihazı yerinde görmemiz, sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 4. Ayşe yaman dedi ki:

  Merhabalar bosh Yoğuşmalı kombi kullanıyoruz derecesini 43 e getirdigim halde biraz isiniyo petekler bi 10 dk kadar sonra petekler soğuyo resetleme yaptım ateşleme oluyo kombide biraz isiniyo petekler yine aynı bi 10 dk sonra kadar geri siğuyo ateşlemiyo kombi sizce neden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım… Kombiler her zaman petekleri sabit bir sıcaklıkta ısıtmaz. Ayarlanan ısının biraz üstüne gelince durur, sıcaklık yavaş yavaş düşer, belirli bir sıcaklığa düşünce cihaz yeniden ısıtmaya geçer. Bu döngü bu şekilde devam eder. Kombi minimum sıcaklığa yakın bir derecede kullanılıyorsa eğer petekler bu yüzden baya soğuyor olabilir. Tabi bu durum hiçbir zaman sorun olmadığı anlamına da gelmez. Kombi ve tesisatı yerinde incelememiz gerekiyor.

 5. Hakan tas dedi ki:

  Proterm marka kombi kullaniyoruz kombi Yarim saat kadar yaniyor daha sonra duruyor kumandayi 30 getirmemize ragmen yinede duruyor ariza ne olabilir teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kumanda dediğiniz oda termostatı mıdır? Eğer öyleyse oda termostatında, termostat bağlantılarında veya kombi kartında sorun olabilir. Arızanın yine de net tespiti için servis yardımı almanız gerekir.

 6. Mustafa EVCİİ dedi ki:

  2009 de 20000 demirdöküm kolisto kombi taktırdık.
  Abartmıyorum her yıl bu aylarda bozuluyor. Petekler buz gibi oluyor. her yıl 2 veya 3 sefer bozuluyor. Vallahi kınaa geldi. İlk zamanlar servise baktırıyorduk 3-5 sene . Sonra başka servislerede baktırdık ama hiç biri güzelce bakım yapıp şusu var demediler. Köpekler gibi pişmanım bu kombiyi kullandığım için .
  Komşularında demirdöküm kullanıyor aynı ama onlar 2-3 kez arıza açtı diyorlar. Bende iddaa ediyorum 11 senede en az 60 sefer arıza için bakım yaptırdım(3-4 sıfır kombi parası). Ana kartı dahi değişti her parçaları defalarca dewğişti olmadı. Bıktım yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Aynı model kombiyi emin olabilirsiniz ki daha uzun yıllar sorunsuz yaşayan müşterilerimiz de var. Ama elektronik cihazlar biraz da şans işi gibi. Yani kimi inanılmaz sorun yaşarken kimi de sorunsuz daha uzun yıllar kullanabiliyor. Arızaya gelecek olursak eğer ısıtma ile alakalı sorun yaşıyorsunuz. Yani petekleriniz ısınmıyor. Bu sorun kombiye de bağlı olabilir, tesisatınıza da bağlı olabilir. Bu konuda yardım almak isterseniz tabi ki sorunu yerinde görüp size yardımcı olabiliriz. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 7. Cihan Taşkan dedi ki:

  Yoruma cevap yazacaktım yazamadım ayrıca yazmak zorunda kaldım kombi EA arıza kodu veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cihan Bey… Kombiniz ateşleme arızası veriyor. Yani gaz yokluğu veya alev kesintisi sorunu. Bu arıza durumunu eğer çok sık yapıyorsa; baca sistemi ile ateşleme sistemini kontrol etmek gerekir. Yani bu aşamada; fan, prosestat, kart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçaların kontrol edilmesi lazım.

 8. Ramazwn UNVER dedi ki:

  Benim kombim Demer dokum Nitron plus kombide atesleme sorunu yasiyorum kombi atesleme yapiyor fakat cok kisa surede atesleme kesiliyor yani suyu tam isitmadan atesleme sonuyor az bekliyor tekrardan kendi basina atesleme yapiyor cok kisa surede sonuyor ben resetleme yaptim petek havalarini aldim bar basincini ayerledim 1.5 olarak filtresini temizledim bu durum aynen devam ediyor. Neden acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Tesisatta veya filtrede bir tıkanıklık durumu yoksa eğer baca sistemiyle birlikte ateşleme sisteminin de kontrol edilmesi gerekir. Yani bu aşamada; kart, sensör, fan, prosestat, pompa, eşanjör gibi birçok parçayı kontrol etmemiz gerekiyor.

 9. Cihan Taşkan dedi ki:

  Merhaba wbn 6000 Bosch kombim var kombim geçen kış bir kaç haftayla arızaya geçmiş resetleyince düzelmişti ama bu günlerde bazen günde bir bazen gün aşırı arızaya geçmeye başladı resetlediğimde 40 derece ayarlı petek suyu 34-35 e geldimi ateşleme devre dışı kalıyor birkaç kez denedikten sonra arızaya geçiyor şalter kapatıp açıp sonra resetlediğimde düzeliyor ancak bu ara dediğim gibi üç dört kez oldu gün aşırı denecek sıklıkta brülörü temizledim bujileri zımparaladım filtreyi temizledim sorun devam ediyor nerden kaynaklı olabilir servis bunlar akıllı cihaz olabilir dedi o kadar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cihan Bey… Kombi arızaya geçiyor demişsiniz ama arızayı belirtmemişsiniz. Resetlediğinizde düzeliyorsa ekranda resetlenebilir bir arıza kodu belirmesi gerekir. Bu arıza kodunu bize belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 10. Eray Atasoy dedi ki:

  Protherm leopard konbi var yedi yıllık alev almıyor eteşliyo pıt pıt üc saniyede sönüyor iki kere ana kart degişti her sene kışa girerken aynı resetleme yaptım suyu 1,5 barda neyepmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eray Bey… Dairenizde gaz kesintisi yoksa ve cihazı resetlemenize rağmen sorun düzelmiyorsa yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Cihaz alev denemesi yapıp başarısız oluyor ve bu yüzden devreye girmiyor. Bu da birçok sebebe bağlıdır. Bu yüzden uzman yardımı almalısınız.

 11. Şeyda SIRAKAYA dedi ki:

  Kombimiz Daylux premix marka eylul ayından buyana kombide sıkıntı yaşıyoruz surekli er 12 er 13 er 14 ve er 66 hatasi veriyor retleme yaptığımda veya acip kapama yaptigimda petek isi ayari 45derece olmasna karşın 30derecenin uzerine çıkmıyor petek ve su isitmiyor servis çağırdım kombi kireclendigi icin temizlenmesi gerekiyor ve özel bir ilacla yapılıyor dendi aynı zamanda petek temizliğinde yapildi ve 500 tl ücret ödedim ama 1 saat sonra ayni hata kodlarini vermeye basladi servisi tekrar aradim geldiler hava alamiyor bacaniz uzun o yüzden atesleme yapmiyor dedi icinde bir yerleri açtı kapattı ve gitti sorun gecmis gibiyken ertesi gun yine aynı hata kodlarini vermeye devam etti 3 cocugum var ve küçükler evi isitamiyorum ve servisi aramaktan kendimce bir çozum bulmaya çalışmaktan yoruldum bana yardım edermisiniz ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şeyda Hanım… Daylux Premix model kombilerde er 12; alev kaybı sorunu. er 13; alev oluşmadı sorunu. er 14; alev oluşumu sırasında alev kaybı durumu. er 66; yanma sorunu. Kısacası bu arıza durumları cihazın ateşleme-alev devresine bağlıdır. Alev bi sebeple ya hiç oluşmuyor ya da oluşma sırasında sönüyor. Bu durum genel olarak; iyon elektrodu, ateşleme elektrodu, gaz valfi, anakart gibi parçalara bağlıdır. Daylux Premix model kombiler tam yoğuşmalı olduğu için bu aşamada yoğuşma giderinin ve baca sisteminin de kontrol edilmesi gerekir. Bu yüzden sıraladığımız parçaların yanı sıra fanı ve yoğuşma giderini de yerinde incelememiz gerekiyor.

 12. muhammet ali kazıkcı dedi ki:

  kiraci olarak tasindigim evde ariston egis marka kombi var yaz modunda atesleme yapmiyor petek kademesini devreye aldigim zaman atesleme yapiyor kapattigim zaman atesleme sona eriyor.
  yaz modunda nasil calistira bilirim??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammet Bey… Ledlerin yanma durumuna göre hangi sorun olduğu tahmin edilebilir. https://kombitamircisi.com.tr/ariston/egis-ariza-kodlari/ linkini inceleyerek ledlerin yanma durumuna bağlı bir karşılaştırma yapabilir, makalemizden bu sorunun sebebini ve çözüm önerilerini öğrenebilirsiniz. Kombinizde yanan veya yanıp sönen ledler eğer makalemizde yazmıyorsa cihazınızda harici bir sorun var demektir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 13. Recep Öz dedi ki:

  Selam ,İmmergas kombi kullanıyorum. Sıcak suyu açınca ateşleme yapmıyor, petekleri açtığımda ise ateşleme yapıyor . sadece sıcak ateşleme yapmıyor .Kombi servisi çağırdım sensör bozuk dediler değiştirildi normale dönmüştü ateşleme yapıyordu fakat 5 gün sonra yine ateşleme yapmamaya başladı aynı sorun devam ediyor hala ,ayrıca bu 5 gün zarfında sıcak su değeri en düşükte olmasına rağmen suyu aşırı ısıtıyordu . Not : Bu sorun olmadan önce 1 ay önce esanjör değiştirilmişti .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Sıcak su arızalarının tek sebebi sensör değildir. Kombi bir hata kodu vermediği sürece de bu konuda sorunu yerinde görmeden net bilgi vermek zordur. Önceden suda aşırı ısınma durumu da varsa kart arızası da olabilir. Ancak dediğimiz gibi net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 14. Hamza aktioarmak dedi ki:

  Bosch condes 2000 kombi ekranında EA arızası yanıp sönüyor anahtar ve üçgen içinde ünlem işareti yanıp sönüyor arıza resetlenmiyor..gaz vanası açık basınç 1.5 ve 2 arasında resetleme kesinlikle olmuyor nedeni nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hamza Bey… Kombiniz gaz yokluğu-ateşleme arızası veriyor. Gaz vanası açık ve dairede gaz kesintisi olduğundan eminseniz, kombiyi resetlemenize karşın arıza hala devam etmekte ise; makalemizde sıraladığımız parçalarda sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

 15. Gürcan Aslan dedi ki:

  Merhabalar Vieesman vitopend 100 kombimnde sıcak suyu kullanımda kombi devreden çıkıp 3-5 saniye sonra devreye giriyor neden olabilir şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gürcan Bey… Bu durum tüm musluklarda oluyorsa eğer birçok sebebe bağlıdır ve kombi bir uyarı vermediği için sorunu yerinde görüp incelememiz gerekir. Ancak tek bir muslukta oluyorsa; tesisat sorunu olabilir, filtre tıkalı olabilir, musluk-batarya bozuk olabilir.

  2. Tarık ermis dedi ki:

   Hocam benim kombi vitawolf analog cihaz ve ekranda 1 2 3 lambalar var 1 ve 3 yesil yaniyor 2 kirmizi ve cihaz calismiyor hic yardimci olursaniz sevinirim

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Tarık Bey… Kombide gaz yokluğu arızası olabilir. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından, kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Kombiyi arızadan çıkarmak için birkaç kez resetleme işlemi denemelisiniz. Ancak yine de sonuç alamıyorsanız servis yardımı almanız gerekiyor. Cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 16. Meltem Yakut dedi ki:

  Kombinın sık sık ateşleme ışığı yanıyor resetleme yapınca 1 2 gün düzeliyor ama yine aynı sıkıntıyı yapıyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Meltem Hanım… Sıcak su kullanıldığında veya petekler ısınmaya geçtiğinde kombide alev oluşur ve bu duruma bağlı cihazın ateşleme ışığı yanar. Bu normaldir. Ancak cihaz devre dışı kalıp ateşleme yapmadığına dair bir uyarı veriyorsa makalemizde zaten tüm detaylar ve yapılması gerekenler yazmaktadır. Bilgileri okuyarak sorunun sebeplerini öğrenebilirsiniz.

 17. AynurArslan dedi ki:

  Kombimin ateşlemesi sık sık sönüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aynur Hanım… Kombi birçok sebeple devre dışı kalabilir. Bu durum sensör, kart, fan, prosestat dahil birçok parçaya bağlıdır. Tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

 18. Yakup Akdağ dedi ki:

  Merhaba 8 ay önce daikin premix ndj kombi aldım. Kombi 11 66 kodlu bir arıza verdi. Servis, kombide sorun olmadığını, tesisatta kireçlenme olduğu için bu arızayı verdiğini , tesisatın bir kimyasalla temizlenmesi gerektiğini ve bu kimyasalın 1000 TL olduğunu söylediler. Ben de ”Tamam temizletirim ancak arıza geçmezse 1000 TL’yi geri alırım dediğimde bana bir garanti veremediler. Daikin müşteri hizmetlerini aradım onlar da garanti veremediler. Size sorum: problem gerçekten tesisatta mı? Kombide sorun olamaz mı? Benden 6 ay önce aynı marka ve model kombiden alan alt ve üst kattaki komşularımda hiçbir sorun çıkmazken bende bu sorun neden ortaya çıkmış olabilir? Cevabınız için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yakup Bey… Kombiniz alev kaybı-ateşleme arızası veriyor. Yani bir sebeple brülörde alev oluşmuyor veya alev kesiliyor. Bize kalırsa bu durum baca sistemi ya da ateşleme sistemine bağlıdır. Tesisatta kireçlenme olduğunu düşünmüyoruz. Ancak yine de kombiyi yerinde incelemeden bu konuda net bilgi aktarmak çok zor.

 19. Figen mol dedi ki:

  Wiessman vitopend 200 kombi ateşleme yapmamış ve derece yükselmişti. Dereceyi düşerdim ve tekrar çalıştırdım.
  Hiç böyle bir sorunla karşılaşmamıştım. Acaba neden kaynaklanıyor olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Figen Hanım… Kombinin ateşleme yapması demek brülörde alevin oluşup sıcaklığın yükselmesi, cihazın devreye girip bir beklentiye yanıt vermesi demektir. Bu yüzden kombi ateşleme yaptığında bir talep olduğu için sıcaklık zaten yükselir. Ateşleme yapmayan bir kombi dereceyi nasıl yükseltir onu pek anlayamadık ancak aşırı ısınma sorunu olup cihaz bloke konuma geçmiş olabilir. Bi servis yardımı almalısınız.

 20. Yonca köprülü dedi ki:

  Merhabalar ,
  Kombide ilk olarak F4 hatası verdi bende suyu boşalttıktan sonra su verip resetledim F4 hatasi şuanda yok ama petekler
  Eskisi kadar ısıtmıyor peteklerin filtresini temizledim hala aynı sorun var petekler yanıp yanıp sonra sönüyor ısısı herhangi bir hata vermiyor ekranda

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yonca Hanım… Kombilerde F4 arızası genelde ateşleme sorunudur. Bu sorunun kombi su basıncıyla alakası olmaz. Ancak cihaz resetlenirse düzelme ihtimali vardır. Petekler eski veriminde değilse; temizliği gerekebilir veya kombi parçalarında sorun olabilir. Bir hata durumu olmadığı için sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 21. İzzet izzet dedi ki:

  Selamunaleykum ustacım hayırlı işler benim kombi baymak 240fi marka ateşleme sorunum var, ön kapağı açınca sorun gidiyor, motoru çalışıyor temizce yıkadım, fakat kapağı kapattıktan sonra normal çalışıyor bir müddet sonra gaz vuf edip yanıyor boğuluyormuş gibi bir müddet sonrada yanmıyor ve kombi hata ledi yanıyor.
  Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İzzet Bey… Kombi hangi arızaya geçiyor? Bu durumu da belirtmiş olsaydınız daha net bilgiler aktarmaya çalışırdık. Kombi kapağı açıldığı zaman sorun çözümleniyorsa bi kontrol gerekir. Yani bu durum baca sistemine de bağlı olabilir, ateşleme sistemine de bağlı olabilir. Yardım için direk 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 22. Serkan Kumcu dedi ki:

  Merhabalar,

  Demirdöküm Kalisto kombi kullanıyorum. Son günlerde kombimde ateşleme gecikmesi yaşıyorum. Eskiden 45 dereceye ayarladığımda 40 dereceye düşünce ateşleme yapan kombim şimdi 37 – 36 dereceye kadar düştükten sonra ateşleme yapıyor. Bağlantılı olarak çalışma ve bekleme süresi 4 dakika 30 saniyeye kadar çıktı. Tavsiyeniz nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Tesisat temizliği, filtre temizliği gerekebilir. Ancak bu durumlar dışında kombi sensörü, kartı gibi parçaları da bi incelemek gerekir. Yani size tavsiyemiz bu konuda uzman ardımı almanız yönündedir.

 23. Nurdan Dengezoğlu dedi ki:

  iyi ünler bizim kombinin markadı vaillant ve bizim kombi bar gõstergesi hem düşüyor hem de G 62 arza gõsteriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nurdan Hanım… Kombi basıncının düşmesi gözle görülür bir su kaçağı durumu yoksa eğer; genleşme tankı, eşanjör veya sıva altı kaçakları gibi durumlara bağlıdır. G62 dediğiniz sanırım F62 arızası. Bu arıza durumu basıncın düşmesiyle bağlantılı değildir. Genelde F62 arızası; gaz valfi, kart problemi olarak tanımlanır. Yine de sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 24. hasan örgün dedi ki:

  Eca confeo plus kombim 4 hatası veriyor. Fan çalışıyor. Prosestattan “tık” sesi geliyor. Ama ateşlemeyerek. kırmızı ışık yanıyor ve 4 hatasını veriyor. Bunu bir kaç defa tekrarlıyor. Ama bazen ateşleme yapıyor. bir süre çalışıyor (1 saat kadar). sonra yine ateşleme yapmayarak 4 hatası veriyor. bujilere baktım. En azından temiz görünüyor. su basıncı normal. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Kombi birçok sebeple ateşleme yani 4 arızasına geçebilir. Yeterli hava akışı sağlayamadığı için, brülörde alev oluşmadığı için, kombi içerisinde su kaçağı olduğu için… Yani buna benzer birçok durum söz konusu olabilir. Fan, anakart, gaz valfi, elektrotlar, prosestat, eşanjör gibi birçok parçaya bakılması gerekiyor.

 25. Hüsamettin dedi ki:

  EO1 yazıyor ne yapmam gerekir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüsamettin Bey… Dairenizde gaz kesintisi olmadığından yani kombiye gaz geldiğinden emin olun. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi arka arkaya sorun düzelmediği sürece 3 kez resetleyin. Arıza durumu işlemlere göre hala devam ediyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 26. Emine koç dedi ki:

  KOMBİ F 04 Kodu veriyor,resetledim birkere normal çalıştı.1-2 saat sonra tekrar aynı kod göründü.ne yapmam gerek….şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım… Dairenizde gaz olup, kombiye de gaz geldiğinden eminseniz eğer cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrası da düzelme olmazsa eğer yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmuyor maalesef. Servis yardımı almanız gerekir.

 27. Fethullah Boksör dedi ki:

  Merhaba kombim bazen ateşleme yaptıktan sonra takılı kalıyor uzun sure yanma işareti ekranda duruyor düşük derecede yaktığımız halde faturalar çok fazla geliyor sebebi ve çözümü nedir teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fethullah Bey… Kombi derecesini bir de yükselterek deneme yapın. Aynı durumlar söz konusu olmazsa kombide sorun yok diyebiliriz. Çünkü düşük sıcaklıkta kombinin sürekli devreye girip çıkması, buna bağlı olarak da yakıt tüketiminin artarak faturaların yüksek gelmesi normaldir. Yüksek derecelerde de aynı durum söz konusu olursa eğer hem kombiyi hem de tesisatı incelemek gerekir. Sorunu yerinde görmeden bilgi aktarmamız çok zor. Yani birçok sebepten yapabilir.

 28. şebnen eker dedi ki:

  merhaba kombimin suyu düşünce basıncı 2 getirdim ama su sızdırdı belli bir süre yanıp sönüyor resetleme değilde off tuşu ile kapatıp açınca düzeliyor 2 3 dk sonra tekrar e01 kodu çıkıyor içteki çakmak ıslanmış olabilirde sönmesi ondan kaynaklımıdır ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şebnem Hanım… Kombi basıncın 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Ancak 2 bara gelince kombi su akıtmaz. Yani fazla su basıncı var diye tahliye etmez. Zaten bir su akıntısı varsa basınç başta bu yüzden düşmüştür. Ancak E01 arızası basına bağlı bir sorun değildir. Fakat dediğiniz durum da söz konusu olabilir. Yani kombi içerisinde bir su kaçağı varsa mesela bir eşanjörde delinme durumu gibi, bu yüzden alevi kesiyor olabilir. Tabi bu sadece bir ihtimal. Net teşhis için sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 29. Berke Akgül dedi ki:

  Merhaba, kombi sıcak su kullanımında ateşlemeyi sorunsuz yapıyor ancak petekleri ısıtacağı zaman birkaç denemede ateşliyor. Bazen 1. seferde ateşliyor bazen 10. Olay da şu şekilde:

  Fan çalışmaya başlıyor sonra ateşleme sesi geliyor alev almazsa fanla beraber duruyor. Daha sonra tekrar fan başlıyor ateşleme yapıyor yine ateşleyemezse duruyor. Bu şekilde devam ediyor ve en son artık 6. 7. seferde ateşliyor petekleri ısıtıyor ve duruyor normal şekilde. Soruna yardımcı olabilecek birisi var mı ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Berke Bey… Kombiler normalde sıcak su musluğu açıldığında direk devreye girip suyu ısıtır. Ancak bu ısıtma durumu bazen geç oluyorsa cihaz alev denemesi yapıyordur ve başarısız oluyordur. Bu durum parçalara bağlıdır. Yani; gaz valfi, fan, prosestat, kart, elektrot gibi parçalara bağlı olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

 30. Mustafa Albay dedi ki:

  Merhaba,
  Benim kombim BAXI marka. Ateşleme yapmıyor, dolayısıyla da sıcak su gelmiyor. Vanaları kontrol ettim, hepsi açık. 5 defa resetledim. Her resetlemede düzeliyor biraz su ısınıyor ama tekrar kırmızı ışık yanıyor, yani arıza moduna geçiyor ve gelen su soğuyor. Basınç (bar) göstergesi 3’e çok yakın. Ateşleme manyetosu mu arıza yapmış olabilir, filtreler mi pislenmiş olabilir, basıncı düşürmeli miyiz veya başka bir arıza mıdır? Kullanıcı olarak benim yapabileceğim bir şey var mı? Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Dairenizde gaz olmasına rağmen, kombiye gaz gelmesine rağmen ve kombiyi resetlemenize rağmen yine de düzelme olmuyorsa kullanıcı olarak yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmuyor maalesef. Kombi tesisatındaki suyun yetersiz veya fazla olması ateşlemeyi engellemez. Basınç 1 bardan az ise kombi düşük basınç uyarısı verir, basınç 3 bardan fazlaysa kombi fazla suyu tahliye etmek için su akıtır. Yani ateşlemeyi engelleyecek bir basıncı yok. Basıncı düşürseniz de yine ateşleme sorunu devam eder. Bu sorun makalemizde bahsettiğimiz parçalara bağlı olabilir. Ancak sorunu net teşhis etmek için yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 31. ersan sapmaz dedi ki:

  MERHABALAR BENİM ARİSTON MATİS DİGİTAL EKRAN OLMAYAN LEDLİ KOMBİm var petekleri açıp kombiyi çalıştırdığım zaman kombi 10-15 saniye alev yanıyor ve sönüyor petekleri tam olarak ısıtmıyor bu neden kaynaklanır sorun kartından mı başka bir sorun mu var kombiciyi çağırcam ama biz işten anlamadığımız için afaki fiyatlar söyleyebiliyor lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ersan Bey… Çoğu kullanıcı bizi sadece bilgi aktarıyor diye biliyor sanırım. Ancak biz de kombi servisiyiz yani sizin deyiminizle kombiciyiz. Petekler tam anlamıyla ısınmıyorsa ya da hiç ısınmadan direk devreden çıkıyorsa; pompa, sensör, anakart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Petekler ısınıyor ama az ısınıyorsa tesisat veya filtre de tıkalı olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için her şekilde servis çağırmanız gerekir.

 32. selim memiş dedi ki:

  sıcak su çalışıyor petekte ise ateşleme yapmıyor sadece ses çıkarıyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selim Bey… Petek vanalarının ve tesisat vanalarının açık olduğundan eminseniz kombi basıncına bakın. 1 bardan az ise kombiye su basın. Cihaz bir hata kodu verirse cihazı resetleyin. Yine de petekleriniz ısınmıyorsa servis yardımı almanız gerekir. Yapabileceğiniz başka bir işlem yok maalesef.

 33. Muhammed tekinalp dedi ki:

  Merhaba demirdöküm neva kombi kullanmaktayim sıcak su 2,3 kova su dökmeme rağmen akmıyor. Ekranda alev işareti bazen görünür gibi oluyor ve hemen sönüyor ama sıcak su gelmiyor . Bazen de o alev işareti yanıyor sıcak su akmaya basliyo ama musluğu kapatınca soğuma başlıyor tekrar alev işareti yanıp sönüyor hemen ve bi sure sonra tekrar sıcak su akıyor eski bi kombi yeni kullanıyorum ama 1 haftadır sıcak su kullanımı yapamıyorum komşuların kombiside aynı kontrol ettim onlarda sıcak suyu açtığım anda alev hemen geliyor ve sıcak su kısa bu sürede hemen geliyor. Bende kombi mutfakta mutfaktaki muslukta ben açıyorum ama onlar gbi ne alev geliyor nede sıcak su

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Ekranda alev sembolü belirmiyorsa cihaz devreye girmiyor, cihazda alev oluşmuyor demektir. Ancak kombi bir hata kodu da vermediği için uzaktan tahmini de olsa bilgi sunmak çok zor. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı tavsiye ederiz. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak bizden yardım alabilirsiniz.

 34. Hülya taşkara dedi ki:

  Merhaba bizim demir döküm yoğuşmalı kombimizin sürekli barı düşüyor şu basıyoruz ama gün içinde yine düşüyor ve ekranda modulasyon ve alev sembolü arada yanıp duruyo sürekli ekranda gözükmüyor neden acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hülya Hanım… Kombi ekranında alev sembolü sabit kalmaz zaten. Kombide bir talep olduğu zaman (sıcak su musluğu açıldığında, petekler ısınmaya geçtiğinde) yani kombi devreye girip çalıştığı zaman alev sembolü belirir. Ara ara yanıp sönmesi normaldir. Ancak basıncın sürekli düşmesi normal değildir. Petek veya tesisatta su kaçağı görürseniz tesisatçı çağırın, kombide su kaçağı görürseniz kombi servisi çağırmanız gerekir. Ancak gözle görülür bir su kaçağı yok diyorsanız; genleşme tankı, ana eşanjör gibi parçalarda sorun olabilir ya da sıva altı tesisat kaçağı olabilir. Bu durum için de tabi uzman servis yardımı almalısınız.

 35. Faik dedi ki:

  Merhaba Kombi calisyo ama ateşleme yapmıyor sebebi nefir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Faik Bey… Makalemizde zaten kombi neden ateşleme yapmaz? servis öncesi neler yapılması gerekir? hangi parçalarda sorun olabilir gibi tüm bilgiler yazmaktadır. Yine de anlatmak gerekirse; dairenizde gaz kesintisi olmadığından, kombiye gaz geldiğinden emin olun. Kombi bir hata kodu veriyorsa resetleme işlemi deneyin. Kombi su basıncına bakın, basınç 1 bardan az ise bu yüzden çalışmıyor olabilir. Basıncı 1.5 bara kadar çıkarın. Yine de bir düzelme olmuyorsa direk servis yardımı almanız gerekir. Makalemizde bahsettiğimiz durumlar söz konusu olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 36. RIFKI ŞENGÜL dedi ki:

  DEMİR DÖKÜM ADEN KOMBİMİZ ATEŞ ALMIYOR ( BUNU SIK YAPIYOR SONRA KENDİ KENDİNE DÜZELİYOR) ACABA NEDENİ NE OLABİLİR ARIZA OLARAKTA 70 İN ALTINDAKİ İŞARET IŞIGI YANIYOR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rıfkı Bey… Demirdöküm Aden model kombilerde 70°C ledinin yanıp sönmesi atık gaz devresinde sorun olduğunu belirtir. Yani kombi yeterli hava akışı sağlayamadığı için bu uyarıyı veriyor. Bu durum; fan, anakart veya prosestat arızasına bağlı olabilir. Baca sisteminde sorun olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir. Bu yüzden bi servis yardımı almalısınız.

 37. Bahar kaya dedi ki:

  Mrb benim kombi eski Çakmak li suan çakmagini yakamıyorum bugun kombileri kapatıp açmışlar ve cakmagi söndü suan yakamiyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bahar Hanım… Muhtemelen cihazınız eski pilot alevli kombilerden. Ancak biz firma olarak bu tür kombilere bakmadığımız için maalesef ki bilgi sahibi değiliz. Bu hizmeti sunan firmalardan bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

 38. Erhan dedi ki:

  Merhaba beko kombi sicak su acildiginda 1 kac saniye yaniyor ve sonuyor resetleme yapiliyor gazi kontrol ediliyor fakat her actigimizda sikinti bu ne yapmamiz gerekir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey… Kombi sıcak su konumunda devreye girmiyor, devreyi kesiyor. Bu yüzden sıcak su alamıyorsunuz. Ancak cihaz bir hata kodu vermediği sürece uzaktan bilgi aktarmak çok zor. Teknik servis müdahalesi gerekir. Bu yüzden bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 39. Mehmet Ali ekiz dedi ki:

  Demirdöküm nitron marka kombi mız çalışıyor fakat ateşleme. Yapmıyor suyu açıyorum 05 yanıp yanıp sönüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey… Demirdöküm Nitron kombilerde 05 dediğiniz F05 arızasıdır. Yani hava akış problemidir. Cihaz fan yoluyla bacadan yeterli hava akışı sağlayamadığı için bu arızayı veriyor. Cihazı birkaç kez resetleseniz de sorun düzelmeyecektir. Servis yardımı almanız gerekiyor.

 40. ömer gür dedi ki:

  Bu aralar duş alırken su kendiliğinden soğumaya başlıyordu. Bir çok şeyi kontrol ettim ve şöyle bir durum ile karşılaştım. Gene duş alırken su soğudu ve kurulanıp kombiye baktığımda ateşleme yapmadığını gördüm ( Su fıskiyeden akıyordu ). Tekrar banyoya dönüp sıcak/soğuk ayarı ile oynamadan suyu fıskiyeden alıp direk musluktan akmasını sağladım ve kombiye döndüğümde ateşlemenin başladığını gözlemledim. Bir kaç kez daha sıucak/Soğuk ayarı oynamadan suyu fıskiye ile çeşme arasında geçişler sağlmadığımda her seferinde su fıskiyeye geçtiğinde kombi ateşlemeyi kesmişti. (Kombi ECA Proteus Premix)
  Bu durumun nedeni ne olabilir ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Sorun kombide olsa fiskiye bölümü dahil her musluğa sıcak su gönderimi yapamazdı. Yaşadığınız sorun anlattığınız kadarıyla fiskiyeden yani duş başlığından kaynaklıdır. Duş başlığını değiştirmeyi deneyin. Muhtemelen sorununuz da düzelecektir. Bu sorunda arızalı olan kombiniz değil, duş başlığınız diyebiliriz.

 41. ömer özer dedi ki:

  eskitip alarko serena kombi ateşleme yapmıyor gaz var su basıncı normal vanalar açık hiç bir arıza ışığı yanmıyor ama yazve kışta kombi çalışmıyor.hava fan motoru çalışmıyor bundan dolayımı ateşleme yapmıyor.yardımcı olmanızı rica ederiz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Cihazında fan motoru olduğuna göre çeşidi hermetik. Hermetik cihazlarda fan çalışmazsa eğer cihaz hiçbir konumda çalışmaz. Çünkü bu tür cihazlar yanmak için gereken havayı dış ortamdan fan yoluyla alırlar. Ancak cihazı yerinde incelemeden direk fan arızası demek mümkün değildir. Cihaz eski olduğu için yerinde bakmak gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak yardım alabilirsiniz.

  2. Recep küçük dedi ki:

   Mrb kombimin markasi e.c.a comfort sorunum ise 4
   Gün oldu kombim ateslendikten sonra duzgun bi sekilde calisiyor fakat dinlenmeye gectiginde ise bir kac saat calismiyor ve sicak suyum eskisi gibi sicak yapmiyor sorun ne olabilir ?

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Recep Bey…. Kombilerde devreye girme, dinlenme ve yeniden devreye girme durumları ntc sensörün ölçtüğü sıcaklığa ve brülör bekleme süresine bağlıdır. Ntc sensör tesisatta düşük sıcaklık ölçmüyorsa cihaz devreye girmiyor olabilir. Ancak bu durum dışında; tesisatınızda tıkanıklık olabilir, filtre tıkalı olabilir, kombide ntc sensör, eşanjör, kart, pompa gibi parçaları da bir kontrol etmek gerekir.

 42. CEMİL PAKYÜREK dedi ki:

  SAYIN İLGİLİLER, İYİ GÜNLER. VE ÇALIŞMALAR
  Temel sorunum, sıcak su akmaması.
  Cıhazım, demirdöküm neva hk 24 marka model kombi
  Cıhaz kış konumunda ve 5- 10 kadar sıcak su musluğu açık tutulduğunda brülörde parlama oluyor ve sıcak su akıyor. Ama şu an yaz mevsimine girdiğimizden YAZ KONUMUNA aldığımızda brüler 10 dakikadan fazla bile açık tutsak sıcak su akmıyor. Brülorda parlama olmuyor. Sıcak su akmıyor.
  Bu nedenle brülörü kapatıp açma, ve/veya RESET DÜĞMESİNE BASARAK RESET bile yapsam durum değişmiyor RESETLEMİYOR.
  SORUNUMUN NE OLABİLECEĞİNİ SÖYLEYEBİLİRMİSİNİZ. CEMİL PAKYÜREK

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cemil Bey… Kış konumundayken içinde bulunan suyu diğer tesisata gönderir. Yani petekleri ısıtırken, ısınan su sebebiyle bu suyu sıcak su tesisatına gönderir. Bu yüzden sıcak su kısa süreli ve çok yüksek sıcaklıkta olmasa da alınabilir. Aynı durum sıcak su konumu için de geçerlidir. Yani kombi yaz konumuna alındığında, sıcak su uzun süre kullanıldığında içinde bulunan suyu kalorifer tesisatına gönderir ve bu yüzden en yakın birkaç petekte ısı olabilir. Sanırım kombiniz bu yüzden kış konumundayken musluğa sıcak su gönderiyor ancak yaz konumuna geçildiğinde sıcak su vermiyor. Bu durum birçok sebebe bağlıdır. Yani kombiyi asıl kullanma amacımız sıcak su olduğu için, bu devrede çalışan bir çok parça vardır. Kombi bir arıza kodu da vermediği için arıza durumu hakkında tahmini de olsa bilgiler vermek çok zor. Bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirebilir, tespit sonrası meydana gelen sorun hakkında bilinçli olarak işlemi uzmanına yaptırabilirsiniz. Kombide; ntc sensör dahil olmak üzere, trinün, akış şalteri, eşanjör, üç yollu vana, anakart gibi birçok parçada sorun olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 43. İbrahim ögrü dedi ki:

  Ferroli kombim var arıza kodu vermiyor sıcak suyu actımda hic yan mıyor neden kaynaklanır ben ilkkez arıyorum hicbir şekilde ateşleme yapmıyor cıt ses bile gelmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Kombi arıza kodu veriyor olsa tahmini bilgi verilebilir. Ancak bir arıza kodu vermiyorsa ve çalışmıyorsa sorunu yerinde incelememiz gerekir. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz vanalarını kontrol edin, açık olduğundan emin olun. Kombi su basıncının 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. 1 bardan az ise doldurma musluğu ile kombi tesisatına su basın. Yine de kombi çalışmıyorsa direk servis yardımı almanız gerekir.

 44. seyit baygın dedi ki:

  kombi çalışıyor ama ateşleme yapmıyor 30 saniye sonra f2 arızası yanıyor kombinin markası demirdöküm milenyum plus bir kaç sefer kapatıp açtım olmadı ne yapmam gerekir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seyit Bey… Kombinizde hava akış yani atık gaz devresi sorunu var. Cihaz bir sebeple hava akışını yeterli sağlayamadığı için arızaya geçmiş. Yani bu durumda fan, anakart veya prosestat gibi parçalarda sorun olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir, baca ebatı uygun olmayabilir. Kullanıcı olarak cihaza yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Demirdöküm Millennium Plus model kombilerde reset düğmesi olmadığı için aç/kapa yaparak cihazı resetleyebilirsiniz. Ancak bu arıza durumunda resetleme işlemi bir işe yaramaz. Belirtilen parçalara müdahale edilmesi gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

 45. Ahmet Akbayır dedi ki:

  Merhaba, Demirdöküm atron 24 kW kombim var. 3-4 yıllık. F5 arızası veriyordu dıştaki beyaz kapağı çıkarıp içteki yanma odasını koruyan metal kapağı biraz oynattım f5 arızası almıyorum. (Deneme yanılma). Ancak şimdi de sıcak suyu açınca sorun yok. Kombi suyu ısıtıyor. Petekleri açınca kombi ateşliyor. Alev alıyor, 4-5 sn ateşlenmeye devam edip hemen alev sönüyor ve ateşleme kesiliyor. Bir süre baca fanı devam edip o da susuyor. Yani musluk suyunda sorun yok peteklerde çalışmıyor. Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Demirdöküm Atron kombilerde F5 arızası atık gaz yani hava akışı sorunudur. Kombi kapağını açarak fanın hava almasını sağlamış olabilirsiniz ve bu yüzden cihaz kısa süreliğine F5 arızasını vermiyor olabilir. Ancak bu arıza durumu kapak açılarak veya yanma haznesi oynatılarak düzelmez. Geçici bir çözümdür ki çözüm de olmamış zaten. Bu arıza durumunun muhtemel sebepleri; fan, prosestat ve anakart arızasıdır. Baca yerinden çıkmamışsa veya tıkalı değilse bu parçaları kontrol etmek gerekir. Ancak bu durum kullanıcı olarak sizin müdahaleniz ile düzelmez. Can ve mal güvenliğiniz açısından işi uzmanına bırakarak servis yardımı almalısınız. Bu konuda yardım için bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.

 46. cengiz karayel dedi ki:

  demirdöküm kombi sıcak su bölümü ateşleme yapmıyor,ne yapmalıyım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Kombiniz sanırım bir arıza kodu da vermiyor. Sıcak su arızalarında genelde kullanıcı olarak yapılabilecek bir işlem bulunmuyor maalesef. Cihaz arıza kodu veriyor olsa cihazı resetleyin diyebiliriz, ancak arıza kodu da vermediği için direk servis yardımı almanız gerekir. Çözüm için de 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 47. Ercan durukan dedi ki:

  İyi günler hayırlı işler selamlar
  Benim kombi baymak baxi 24 fi
  Arızası 30 Led ışığı yanıp sönüyor ancak bazen bir kaç gün sorunsuz çalışıyor bazen günde iki kez reset yapıyorum ateşleme yapıp yanma olmayınca durup tekrar çalışıyor bunu üç kez tekrarlayıp yakmayınca 30 Led arızaya geçiyor üç ihtimal söylendi ya gaz valfi ya anakart yada temizlik olabilir denildi yakın zamanda ateşleme trafosu değişti onunla ilgili olabilirmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… Kombinizde gaz yokluğu arızası var. Yani cihaz 3 alev denemesi yapıyor ve brülörde alev oluşmadığı için ateşleme arızasına geçiyor. Bu durum 3 değil aslında birçok sebebe bağlıdır. Gaz valfi, iyon elektrodu, ateşleme elektrodu, elektronik kart, ateşleme trafosu, fan gibi parçalardır. Bu parçalar genelde bu soruna neden olabilir. Tabi cihazı yerince incelemek lazım. Yakın bir zamanda ateşleme trafosuna müdahale edilmiş. Yine arıza olma ihtimali var. İşlemi yapan firmayla görüşerek cihazı yeniden kontrol ettirebilir ya da müdahale için bizi arayabilirsiniz.

 48. mahmut yıldırım dedi ki:

  bellı bır sure kombide ateşleme oluyor daha sonra kesıyor neden sıcak suda

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey… Kombide sıcak su kullanımında devreden çıkma gibi bir durum varsa eğer bu birçok sebebe bağlı olabilir. Cihaz bir arıza kodu da vermediği için kullanıcı olarak cihaza herhangi bir işlem ya da uygulama yapmadan servis yardımı almanızı öneririz.

 49. İrfan Arısoy dedi ki:

  Buderus gbo22 yoguşmalı kombim fan motoru arızası (3L arıza kodu) veriyor .Arıza kodu ekrandayken resetleme işlemi yapınca bazen düzeliyor bazen de üzerindeki pervanesini resetleme işlemi anında elle müdahale edersem çalışmaya başlıyor.Motoru inceledim hehangi bir zorlanma olmuyor.Sizce arızanın sebebi fan motoru kartında mı yoksa anakartında mıdır? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey… Kombide fan motoru kartı diye bir parça yok. Fan ya da anakart arızası olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelememiz lazım. Çağrı merkezimize ulaşarak bu konuda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 50. Ayşe Celikkorkmaz dedi ki:

  Vaillant ecotec pro kombimin ekranında sıcaklık derecesi ve 3.0 sürekli yanıp sönmekte sorun mu var varsa ne ve nasıl çözebilirim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım… 3.0 dediği kombi tesisat basıncıdır. Basınç yüksek durumda. Normalde 1,5 olması gerekir. Basınç kendiliğinden yükseldiyse eğer servis yardımı almanız gerekir. Kombiye siz fazla su bastıysanız kombiye en yakın peteğin üst yan kısmında hava alma müşürü vardır. Orayı düz tornavida ile açarak su alın, bu sayede kombi basıncını düşürmüş olursunuz. İşlemi yapamazsanız veya servis talep etmek isterseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 51. NİHAT TAŞKAYA dedi ki:

  Mrb.
  Yaklaşık 18 senedir AUER TERME modeli kombi kullanmaktayım. Son zamanlarda sıcak su musluğunu açtığımda, çok geç ateşleme yapıyor, veya hiç ateşleme yapmadığından, sıcak suyu kullanamıyorum. Mevcut su tesiatı da demir boru olduğundan, kullanım süresinden dolayı iç kısımları pas ve çürüme nedeniyle, tazyiki az oluyor.Su tazyikinin yetersiz olması ateşlemeye etkenmidir. Yoksa kombinin tamirimi gerekiyor.Bilgi verebilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nihat Bey… Kombilerde sıcak su sorununun temel sebeplerinden biridir su tazyiğinin düşük olması. Bu durum elbette ki sıcak su alımını etkiler. Tesisat sebebiyle bu sorun yaşanabilir. Tesisatı değiştirmeden net arıza teşhisi yapmak da güçtür. İmkanınız varsa eğer tesisatı yenileyin, yeniden bir deneme yapın. Olur da sorunda düzelme olmazsa sorun kombide de olabilir. Net teşhis için tabi durumu yerinde incelemekte fayda var.

 52. SERKAN KÜÇÜK dedi ki:

  Buderus kombi mevcut.
  Düşük ısıda (30-60) 10sn sonra ateşlemeyi kesiyor (alev işareti sönüyor) fakat 70 derece üstünde ateşleme devam ediyor. Sıcak su derecesi kapalı….
  Oda ayarı 30 üstü…
  Kolay gelsin…

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Cihaz düşük ayarda devreye girmiyor ancak yüksek ayarda ateşleme devam ediyor. Kombinizle birlikte eğer bir oda termostatı kullanıyorsanız zaten kombiden kalorifer ayarını en yüksek dereceye getirmeniz gerekir. (Oda termostatı üzerinden de 20-21°C civarı idealdir. Tabi yine de beklentinize göre yükseltebilirsiniz.) Cihaz oda termostatı kullandığınız için bu yüzden yüksek ayardayken ateşlemeye devam ediyor yani çalışıyor olabilir. Oda termostatı kullanmıyorsanız da cihazınızda bir sorun olabilir. Bu durum için servis yardımı almanız gerekir.

 53. hakan şahin dedi ki:

  benim kombi ferolli eski model sıcak su ateşleme yapıyor ama petege gecince arıza cerıyor neden acaba

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kalorifer vanalarının, kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun, kombi basıncı 1 bar altındaysa basıncı yükseltin. Yine de düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız. Kalorifer sisteminde çalışan birçok parça vardır. Bu parçalardan birinde veya birkaçında sorun olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görüp tespit yapmak gerekir.

 54. ferhat karabıyık dedi ki:

  Merhaba. Etna marka kombim var. problem şu: yaz konumunda su sıcaklığı en sıcak tarafta iken ateşleme var ve su ısınıyor, ancak duş bölümünde çeşmeyi soğuk tarafa döndürdüğümüzde yani suyu ılıştırmak istediğimde kombi sönüyor, çalışmıyor. yani ya kaynar bir şekilde su akıyor yada soğuk ortası yok. bilgi rica edebilir miyim? Teşekkürler.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferhat Bey… Bu durum her iki muslukta yani mutfak ve banyoda oluyorsa kombi ile alakalı bir sorun vardır. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız. Ancak bu durum sadece duş bataryasında oluyorsa bataryayı yani musluğu değiştirin. Sorun yine de düzelmiyorsa tesisatınızda tıkanma olabilir, uzman bir tesisatçıdan yardım alın.

 55. Gamze nayir dedi ki:

  Merhaba
  Eca kombim var kombi yaklaşık 3 yıldır kullanılmamış ilk girdiğimde sıcak suyu açmakta zorlandım filtreleri filan temizledim uğraştım ancak yapabildim şimdi ise petekleri yakmak istiyorum ama ilk petekleri açtığımda 1 kez ateşleme yapıyor ve sonra tekrar etmiyor üst komşumda aynı şekilde benim gibi kombisinde problem var servis çağırmadan ne yapmalıyız? Birde kkmbi arıza kofu vermiyor devamlı kendim kombinin başına gidip ateşleme yapmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gamze Hanım… Kombi kısa süreliğine de olsa kapatılsa kombiye gelen gaz ve elektrik kesiliyor. Doğal olarak parçalar duruyor ve çalışmıyor. Kombi 3 yıldır kullanılmıyorsa arıza yapması gayet normaldir. Cihazın devreden çıkıyor olması birçok sebebe bağlıdır. Hata kodu veriyor olsaydı eğer açıklamasına göre tahmini bilgi verebilirdik ancak öyle bir durum da yok. Cihaza bu durumda yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmuyor. Servis çağırıp baktırmanız gerekir.

 56. fatih allıtekin dedi ki:

  merhabalar kardeşim bir sorum olacaktı. lambert lx 24fi isimli kombimizde a 01 hatası veriyor .
  ateşleme de sorun ar herhalde çıt çıt çıt ediyo ale almıyo gaz . ne gibi bir sorunla karşı karşıyayız ve çözüm yolu ne olabilir yardımınız için şimdikten teşekkür ederiz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Öncelikle konutunuz içerisinde gaz olduğundan emin olun. Gaz kesintisi olup olmadığına bakın. Gaz vanalarını kontrol edin. Gaz vanaları kapalıysa açın. Gaz vanaları açıksa ve dairenize gaz geliyorsa kombiyi birkaç kez resetleyin. Resetleme sonrası da yine düzelme olmuyorsa eğer kombide sorun var demektir. Bu gibi durumlarda; elektronik kart, gaz armatörü veya elektrotlarda (ateşleme ve iyonizasyon elektrotlarında) sorun olabilir. Net arıza teşhisi için tabi sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bunun için de mutlaka servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama