Kombi Su Basıncı

Kombilerde İdeal Su Basıncı Kaçtır?

Her marka model ve çeşitteki kombilerin ideal su basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır.

Kombi Su Basıncı Nasıl Ayarlanır?

 • Kombi su basıncı düşük ise Yani 1 barın altını gösteriyor ise su basılarak ayarlanabilir. Su basma görevinde olan doldurma musluğu kullanılır. İdeal su basınç seviyesi bu şekilde ayarlanabilir. Ayar için kombiye su basma makalesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Kombi su basıncı yüksek ise Yani 2,5 veya 3 barın üzerinde ise fazla su tahliye edilerek ayarlanabilir. Bu durum için kombinize en yakın kaloriferin üst yan kısmını (hava alma müşürünü) açabilir oradan su alarak basıncı ideal konuma ayarlayabilirsiniz. Kombideki yüksek basıncı düşürme için dilerseniz linki tıklayabilir, işlem hakkında bilinçli olabilirsiniz.

Kombilerin her çeşidinde, her marka modelinde basıncın ayarlanması aynı yöntemler ile olur. Yalnız kombi su basıncı ile alakalı doğru bilip yanlışlığı kanıtlanan bilgiler olabilmektedir. Sizlere bu bilgileri de sunalım…

Kombilerdeki su basıncının 1 barın çok az üstünde olması basıncın düşük olduğu anlamına gelmez. Bu durumda kombiye su basmak zorunda değilsiniz. Su basmadan da kullanmaya devam edebilirsiniz. Aynı şekilde 2 barın biraz üstünde olması da basıncın yüksek olduğu anlamına gelmez. Bu durumda da yüksek basıncı düşürmenize gerek yoktur.

Basınç Çok Sık Yükseliyor ya da Düşüyorsa Ne Yapılmalı?

Kombinizin su basıncı sürekli olarak düşüyor ve sürekli su basmak zorunda kalıyorsanız ya da basınç sürekli yükseliyor ve sürekli basıncı düşürmek zorunda kalıyorsanız bu durumda mutlaka Kombi Servisi yardımı almalısınız. Bu cihazda oluşan bir arızayı belirtir. Arıza durumu yerinde görülmeden net bilgiler verilemez. Bu sebeple de teknik açıdan bu gibi durumlarda mutlaka servis yardımı alın önerisinde bulunabiliriz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (257 Yorum)

 1. Yasin Ateş dedi ki:

  Merhabalar benim kombim Buderus marka. Problemim bar 2.0 dan 1.0 a 1 haftada düşüyor. Kombi bakımını Buderus yetkili servisi yaptı kombide her hangi bir problem yok dedi. Kombiden petek ayarı kapalı olduğu halde bar 1 haftada düşüyor. Gözle görülür bir sızıntı görünmüyor. O zaman peteklere giden tesisatta kaçak olması ihtimali yine de var mı? Yoksa sadece sıcak suyun gittiği tesisatta bir problem mi var? Sıcak suyun geldiği musluklarda ki damlatmanın bar ile alakası var mı?Teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey… Tesisat kaçağı musluklardan ziyade peteklerde veya borularda olur. Bu durum boruların geçtiği duvarda gözle görüşür şekilde de olabilir sıva altında gözle görülmeyen şekilde de olabilir. Ancak sıva altı veya gözle görülür tesisat kaçaklarında kombi basıncı günde birkaç kereden fazla düşer yani cihaza günde birkaç kereden fazla su basmak gerekir. 1 haftalık sürede basıncın 2.0 bardan 1.0 bara düşmesi bize kalırsa tesisat kaçağı durumu değildir. Yine de tabi hem tesisatı hem de kombiyi kontrol etmek gerekir. Kombi bakımı yapılmış ancak yine de genleşme tankı, eşanjör gibi parçalara bakılması gerekiyor. Bakım için hizmet aldığınız firmayla görüşerek durumu izah edebilir, cihazı yeniden kontrol ettirebilirsiniz.

 2. ahmet cücük dedi ki:

  merhabalar bosch marka manuel kombim var petek dügmesi kapalı iken veya petekler acık iken dügmeyi kapamama ragmen bazen kapanıyor bazen kombi çalışyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kart arızası olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmeden uzaktan bilgi aktarmak zordur. Sensör, üç yollu vana gibi parçaları da kontrol etmek gerekir. Yani bi servis yardımı almalısınız.

 3. Abdullah çağırmak dedi ki:

  Yoğuşmalı kombi banyo suyunu ısıtma sorunun 46derecede ısırıyordu şimdi 50 veya 58 yayiyom ısıyı arada suyu ısıtmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Aynı durum mutfakta da oluyorsa sorun kombidedir ve kombinin yerinde görülmesi, arızanın tespit edilerek çözümlenmesi gerekir. Ancak bu durum sadece banyoda oluyorsa; banyo musluk veya bataryası bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir ya da tesisatınızda bir sorun olabilir.

 4. Elif dedi ki:

  Merhaba bizim petekler suan kapalı ve bar düşük kapalı iken bari ayarlayabilir miyiz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Kombinizde bar göstergesi yani manometre dediğimiz yuvarlak bar saati varsa eğer; tesisat vanaları açık olduğu sürece, dairede su kesintisi olmadığı sürece ve kombiye su basılan doldurma musluğu bozuk olmadığı sürece, kombi kapalı olsa bile su basma işlemi uygulayabilirsiniz. Kombinin hangi konumda kullanıldığının bir önemi yoktur.

 5. filiz yaman dedi ki:

  merhaba bugun şalter attı sonra açtık kombide sadece 1.1 ve 1.0 yazısı görünüyor . ne yapmam lazım acaba . reset atıyorum olmadı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım… 1.1 veya 1.0 değerlerinin yanında bar da yazıyorsa eğer basınç düşmüş olabilir. Kombiye su basmak gerekebilir. Bu durumda kombinizin marka modeline bağlı olarak alt kısmında monteli mavi veya siyah renkte bir musluk vardır. Bu musluğu sola çevirin basıncı 1.5 bar yapınca kapatın. Sorun muhtemelen düzelir. Ancak belirttiğimiz şekilde musluklar yoksa kombinizin tam marka modelini belirtin yardımcı olmaya çalışalım.

  2. şeref kar dedi ki:

   atromix kombiler bar düştüğünde otomatik olarak yükseltiyor mu değilse bu işlemi nasil yapacağız

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Şeref Bey… Demirdöküm Atromix model kombilerde otomatik su doldurma fonksiyonu yoktur. Manuel olarak işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Kombinin sağ alt tarafında monteli durumda olan genelde mavi veya siyah renkte olan sağa sola çevrilebilir doldurma musluğunu sola çevirin. Su sesi duyduktan sonra basıncı ekrandan takip edin. Basınç 1.5 bar değerine geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. İşlemi bu şekilde tamamlamış olursunuz.

 6. Kamuran sencan dedi ki:

  Kombi basıncı 0.9 olması normalmi kombi otomatik su alımını basıcını kendi ayarlıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kamuran Hanım… Bazı kombilerde otomatik su basma fonksiyonu vardır. Ancak bu fonksiyon çoğu kombide olmadığı için manuel olarak sizin işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Kombilerde doldurma musluğu marka modele göre değişir. Genellikle alt kısımda monteli mavi veya siyah renkte olabilmektedir. Tam marka model belirtirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

 7. Salih surmez dedi ki:

  Merhaba evim dublex kombi alt katı çok iyi isitiyor fakat üst katta sadece 1 petek ısınıyor diger 3 petek isinmiyor neden olabilir şu basıncı 1.5 olarak sabit

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Muhtemelen kombi kapasite açısından yetersiz olabilir ya da pompa gücü yetersiz olduğu için uzağa su basamıyor olabilir. Bu durumda harici bir pompa gerekebilir. Bu durumla alakalı uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Kombiniz eskiyse veya çok sık arızalanıyorsa daha yüksek kapasitede bir kombi de tercih edebilirsiniz.

  2. Ülkü ade a dedi ki:

   Yazın su barını yükseltmek gerekir mi? Yazın 1 altına düşerse sorun olur mu?

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Ülkü Hanım… Kombi basıncı yazın da düşebilir, kışın da düşebilir. Basınç düşük olduğu zaman zaten cihaz uyarı verir ve çalışmaz. Düşük basınç uyarılarında veya basınç 1 barın altına düştüğünde basıncı yükseltmek gerekir. Ancak bu işlemi çok sık yaptığınız durumlarda mutlaka teknik destek almalısınız.

 8. Hüseyin Alkan dedi ki:

  Selâm kombi 2 günde suyu bitiriyor bar düşüyor su basip çalıştırıyorum doldurma musluğu kapalı mı olacak acikmi teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Doldurma musluğunun su basma işleminden sonra kapatılması gerekir. Basınç düşme sorunu var diye veya farklı sebeplerle açık bırakılmamalıdır. Aksi halde şebeke suyunu sürekli olarak kombiye basar ve yüksek basınç sebebiyle kombi bu sefer de su akıtmaya başlar. Kombide, peteklerde veya tesisatta gözle görülür bir su kaçağı yoksa kombiye bakım gerekebilir. Sıva altı tesisat kaçağı da olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 9. Sercan yılmaz dedi ki:

  Merhaba kombimiz tam yoğuşmalı buderus.İlk defa kombi kullanıyoruz.2 barlık bastığım basınç 1 ayda sınırlara geliyor.Arkadaşım kaçak olabilir dedi başka biri yoğuşmalı kombilerde bu normal dedi.Daire ve kombi sıfır.Sizin düşünceniz nedir 1 ayda basınç düşer mi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sercan Bey… Tesisat kaçağı olsa 1 ayda bir değil günde 4-5 kere veya daha fazla su basma işlemi uygulamanız gerekirdi. Bize kalırsa bir kaçak durumu yok. Kombi basıncı ayda 1 düşebilir. Ancak sıfırlanıyorsa sıva altında veya kombide bir kaçak durumu olabilir. Bu durumda önce kombi servisi çağırarak kombiyi kontrol ettirmeli, sorun çıkmazsa uzman bir tesisatçı çağırarak tesisatınıza baktırmalısınız.

 10. İsmail ay dedi ki:

  Merhabalar kombim kapalı şekilde 1.8 barda çalışınca 2.5 bara çıkıyor yerden ısıtmalı 2.5 bar sakıncalımı sakıncalı ise nasıl düşüre biliriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombi çalıştığı zaman basınçta yükselme oluyor, kapatılınca basınç düşüyor veya yükselmiyorsa kombiye bakım gerekir. Uzun zamandır bakım yaptırmıyor olabilirsiniz. Kombi basıncını düşürseniz bile yine aynı şekilde yükselmeye devam edecektir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 11. Muharrem Asar dedi ki:

  Buderüs kombi barı 0 da çalışıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muharrem Bey… Kombi basıncı “0” değerindeyse kombinin çalışmaması, arızaya geçmesi gerekir. Kombi yine de çalışıyorsa basınç göstergesinde veya basınç sensöründe sorun olabilir.

 12. Ayaz nedim dedi ki:

  Vallini marka kombide 0 su basinc normalmi 15 dakika cakmagi yakiyor anlamadim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayaz Bey… Kombilerde ideal basınç değeri 1.5 bardır. Kombi marka modeli veya çeşidi fark etmez. Kombi basıncı 0 bar ise basıncı 1.5 bara kadar çıkarmanız yani kombiye su basmanız gerekir. Aksi hale kombi devreye girmez-çalışmaz.

 13. Fatih koçak dedi ki:

  Kombinin bar ayarı 2de nasıl düşürebilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… 2 bar aslında yüksek bir basınç değeri değildir. Ancak yine de basıncı düşürmek isterseniz https://kombitamircisi.com.tr/kombi/yuksek-basinci-dusurme/ linkini tıklayarak burada belirtilen uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

 14. Erhan GÜL dedi ki:

  Merhaba verdiğiniz bilgiler ve emekleriniz için çok teşekkürler.
  Benim ev dubleks. Bar 1in biraz üzerinde. Ama daha fazla üzerine çıkmıyor su basmama rağmen. Ama problem yok böylece 6-7 aydır kullanıyorum. Sorunum şu ki banyoda suyu açtığım zaman 5 dk sıcak su akıyor sonra soğuk oluyor. 1-2 dk soğuk aktıktan sonra tekrar sıcak akmaya devam ediyor ve bu 5-6 dakikada bir tekrarlanıyor. Sebebi su basıncı mı acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey… Öncelikle değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz. Kombi basıncı dediğimiz şey tesisatta dolaşan suyun basıncıdır. Su basıncı genelde kalorifer devresini etkiler. Ancak suda bir dalgalanma etkisi yaratmaz. Yani basınç düşükse eğer cihaz kilitlenir hiçbir konumda çalışmaz. Su basma işlemi sırasında su sesi geliyorsa eğer, su sesi gelmesine rağmen basınç sabit kalıyorsa; basınç göstergesinde, basınç ölçerde veya düşük bir ihtimalle pompada sorun olabilir. Sudaki dalgalanma durumu sadece banyoda oluyorsa; banyo musluk-bataryası bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir veya tesisatınızda sorun olabilir. Bu durum tüm musluklarda oluyorsa o zaman kombiyi yerinde görüp incelemek gerekir.

 15. Aliozan dedi ki:

  Merhabalar şu an kombi bar seviyem çalışır vaziyete tam 2 dedir çalışmayınca 1.5 1.7 düşüyor normal degerlermi bu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombilerde ideal su basıncı makalemizde de belirttiğimiz gibi 1 ile 2 bar arasıdır. Isınan suyun genleşmesine bağlı olarak kombi devreye girdiğinde basınçta ufak tefek yükselmeler, kombi dinlenmeye geçinde yine basınçta ufak tefek düşmeler olabilir. Çok sık 2,5 bar üstüne çıkmadığı sürece veya çok sık 1 bar altına düşmediği sürece sorun yok.

 16. ÖMER dedi ki:

  Kombi çalışırken su basıncı kaç bara kadar çıkması normal kaç bar oldumu müdahale gerektirir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Çok sık düşmeler-yükselmeler oluyorsa normal değildir. Isınan suyun çoğalmasına-genleşmesine bağlı basınçta yükselmeler olabilir. Çok sık 1 barın altına düşmüyor veya çok sık 2,5 barın üstüne çıkmıyorsa o zaman sorun diyebiliriz. Tabi kullanım sırasında mesela 1 bardan 2 barı geçiyorsa bu da bir problemdir.

 17. H.Sedat Akoğlu dedi ki:

  Merhabalar, Ariston marka yoğuşmalı kombi kullanıyorum. Kombim 9 yıllık ve dün akşamdan beri çalışmıyor, su basıncı sıfır görünüyor, su bastığımda ise yoğuşma tahliye hortumundan su akıtıyor (cihaz çalışmadığı halde). Teknik servise ulaşamadım ama bir arkadaş eşanjör delinmiş olabilir dedi bu banada mantıklı geldi. Onarım mümkün mü acaba, maliyet ne olabilir. Tamir ettirmek mi, yoksa yenisini mi almak daha mantıklı yardımcı olursanız sevinirim.