Kombi Su Basıncı

Kombilerde İdeal Su Basıncı Kaçtır?

Her marka model ve çeşitteki kombilerin ideal su basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır.

Kombi Su Basıncı Nasıl Ayarlanır?

 • Kombi su basıncı düşük ise Yani 1 barın altını gösteriyor ise su basılarak ayarlanabilir. Su basma görevinde olan doldurma musluğu kullanılır. İdeal su basınç seviyesi bu şekilde ayarlanabilir. Ayar için kombiye su basma makalesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Kombi su basıncı yüksek ise Yani 2,5 veya 3 barın üzerinde ise fazla su tahliye edilerek ayarlanabilir. Bu durum için kombinize en yakın kaloriferin üst yan kısmını (hava alma müşürünü) açabilir oradan su alarak basıncı ideal konuma ayarlayabilirsiniz. Kombideki yüksek basıncı düşürme için dilerseniz linki tıklayabilir, işlem hakkında bilinçli olabilirsiniz.

Kombilerin her çeşidinde, her marka modelinde basıncın ayarlanması aynı yöntemler ile olur. Yalnız kombi su basıncı ile alakalı doğru bilip yanlışlığı kanıtlanan bilgiler olabilmektedir. Sizlere bu bilgileri de sunalım…

Kombilerdeki su basıncının 1 barın çok az üstünde olması basıncın düşük olduğu anlamına gelmez. Bu durumda kombiye su basmak zorunda değilsiniz. Su basmadan da kullanmaya devam edebilirsiniz. Aynı şekilde 2 barın biraz üstünde olması da basıncın yüksek olduğu anlamına gelmez. Bu durumda da yüksek basıncı düşürmenize gerek yoktur.

Basınç Çok Sık Yükseliyor ya da Düşüyorsa Ne Yapılmalı?

Kombinizin su basıncı sürekli olarak düşüyor ve sürekli su basmak zorunda kalıyorsanız ya da basınç sürekli yükseliyor ve sürekli basıncı düşürmek zorunda kalıyorsanız bu durumda mutlaka Kombi Servisi yardımı almalısınız. Bu cihazda oluşan bir arızayı belirtir. Arıza durumu yerinde görülmeden net bilgiler verilemez. Bu sebeple de teknik açıdan bu gibi durumlarda mutlaka servis yardımı alın önerisinde bulunabiliriz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (313 Yorum)

 1. Coskun akarsu dedi ki:

  Merhabalar benim vaillant marka kombi kullaniyorum kombi f.28 ateşleme sorunu veriyor sebebi nedir acaba bide su barı ben 2 de tutuyorum kombi calistigi zaman 3 bara kadar yukseliyor yani gozlemledigim yukselme 0.50 veya 0.75 artma oluyor bu normal midir iyi calismalar dilerim simdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Coşkun Bey… Vaillant kombilerde F28 arızası hakkındaki detayları https://kombitamircisi.com.tr/vaillant/f28-hatasi/ bu linkte paylaşmıştık. İnceleyerek yapılması gereken işlemleri ve arıza detaylarını öğrenebilirsiniz. Kombi basıncının çalışma halindeyken 2 bardan 3 bara çıkması bize kalırsa normal değildir. Parça arızası olabilir ancak olmasa bile kombiye bakım gerekebilir.

 2. Aziz Sarı dedi ki:

  Merhaba,

  ECA marka Proteus Premix modeli kombimiz var. Soğuklar başladığından beridir E82 ve E01 hataları almaktayız. Fakat bu hataları daha çok havanın iyice soğuduğu gece vakitlerinde ya da sabaha karşı almaktayız. Kombiden sonra kullanılan baca borusunda toplam 2 dirsek bulunmaktadır. Kombi çıkışından ilk dirseğe kadar olan mesafe yaklaşık 70cm, birinci dirsekten ikinci dirseğe kadar olan mesafe yaklaşık 50cm, ikinci dirsekten duman atılan boru ucuna kadar olan mesafe ise yaklaşık 170cm civarıdır.
  Burada kullanmış olduğumuz baca uzunluğu vermiş olduğum hata kodlarına sebep olabilir mi? Bu hatalara sebep olan nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

  İyi çalışmalar…

  Aziz SARI

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aziz Bey… Kombiniz E82 (alev kaybı sorunu) ayrıca E01 (gaz yokluğu-ateşleme sorunu) veriyor. Öncelikle bu durum baca sistemine bağlı olsaydı kombi evet ateşleme de yapmazdı ancak ateşleme-alev kaybından ziyade baca sistemi hatası verirdi. Baca uzunluğu 70+50+170 cm + 2 dirsek de 200 cm olarak kabul edilse toplam uzunluk 590 cm kadar eder. Yani yaklaşık 6 m kadar. Bize kalırsa çok uzun değil ama bu demek değildir ki bu arıza bacadan kaynaklı değil. Bize kalırsa kombiniz yoğuşmalı olduğu için yoğuşma gider hortumunun da kontrol edilmesi gerekiyor. Mesela bu hortum bir gidere bağlanmadıysa ağzı açık bir yerde donmuş veya tıkanmış olabilir. Gidere bağlı ise orada bir tıkanıklık olabilir. Tabi harici olarak baca sistemi dahil, kart, gaz valfi, iyon ve ateşleme elektrodu gibi parçaların da kontrol edilmesi gerekir.

 3. AHMET BEYAZ dedi ki:

  İYİ GÜNLER. BEN PROTHERM KOMBİ KULLANICISIYIM. DOĞALGAZI AÇMAK İÇİN BASINCI KOMBİNİN ALTINDAKİ KÜÇÜK VANADAN 1.5 BAR A GETİRDİM VE KOMBİYİ ÇALIŞTIRDIM. BU BASINÇ VANASINI AÇTIĞIM GİBİ BIRAKMALI MIYIM YOKSA TEKRAR BU VANAYI KAPATMALI MIYIM? TEŞEKKÜRLER.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Doldurma musluğu kombi tesisatına su basılan parçadır. Açıldığında su sesi gelir, parça şebekeden aldığı suyu tesisata basar. Parça açık kalırsa basınçtaki yükselme devam eder ve 1.5 bar olması gereken değer 2.5 barı veya 3 barı geçerse kombi su akıtmaya başlar. Yani işlem sonrası doldurma musluğu mutlaka kapatılmalı ve iyice sıkılmalıdır.

 4. Barış yıldız dedi ki:

  merhaba temmuzda bosch condense 2200 kombiyle, petekler yeni taktirdik. tesisatı önceden vardı. petekleri henüz çalıştırmaya başladık ama bar düşüyor. 2 ye çıkarıyorum gün sonunda 1 lere kadar iniyor. görünürde hiç bir sızdırma görmüyorum. bir petegi kapattik diğer 5 petek çalışıyor. bu durum etkiler mi? servisi çağırmakta kararsızım. garantili de olsa servis ücretinden bahsettiler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Barış Bey… Dairede az petek kullanımı tesisat su basıncını etkilemez. Ancak basıncın bu kadar hızlı düşmesi de normal değildir. Cihazda sorun görmezlerse o yüzden servis ücreti talep edebilirler. Bize kalırsa öncelikle bi tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirin (kombi yeni olduğu için), tesisatçı sorun görmezse yani bir kaçak durumu görmezse, bu durumda mecburen kontrol amaçlı servis çağırmak durumundasınız.

 5. [email protected] dedi ki:

  Kombinin su seviyesini yükseltiyoruz 1-2 saatte geri düşüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Kombide, peteklerde veya tesisatta gözle görülür bir su akıntısı yoksa eğer sıva altı tesisat kaçağı olabilir. Bize kalırsa bu aşamada öncelikle tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Tesisatta bir kaçak görülmezse kombide; tank, ana eşanjör gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir.

 6. Memet aktaş dedi ki:

  Merhabalar demirdöküm marka yarı yoğuşmalı kombi kullanıyorum petekleri temizledik filtreleride temizledik basınç 2 de havasınıda aldım 60 derecede çalıştırıyorum şuan fakat hala peteklerin alt kısımları hala bariz soğuk acaba tekrar hava almam gerekirmi ayrıca petek ayarını 60 da fakat 50 liyi geçmiyor ne yapmam lazım sebebi nedir acaba tşkler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Petek temizleme işlemi doğru ve eksiksiz yapıldıysa eğer; eşanjör kireçlenmesi, pompada devir düşürme, üç yollu vana arızası gibi birçok durum söz konusu olabilir. Ancak bu durumda hem tesisatı hem de kombiyi kontrol etmemiz gerekiyor. Size uzaktan yaptırabileceğimiz bir işlem yok maalesef.

 7. Kenan NARINCALI dedi ki:

  Merhaba ben 6. Katta oturuyorum binada hidrofor bulunmakta su basıncında sürekli dalgalanma oluyor su saatinin yanına basınç valfi koydum ve 2 bara arayladim ama doğalgazlı sohbenim E5 hatası veriyor basıncı düzgün ayarlayan adım mi çözemedim şebeke basıncınin ideal kaç bar olması gerekmekte

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kenan Bey… Şofbeninizin marka modelini belirtmediğiniz için E5 arızası hakkında bilgi aktaramıyoruz maalesef. Bu durum dışında suyun tazyiğinde basınç valfi kullanmanıza rağmen bir dalgalanma durumu oluyorsa eşanjör gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 8. Seyhan ergul dedi ki:

  merhaba e.c.a termostat taktirdik kombinin su basinci 0.8 olmus nedendir acaba tesekkur ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seyhan Hanım… Oda termostatı ile kombi su basıncının alakası olmaz. Ancak bazı kombiler kapatıldığında veya elektrik kesintisi olduğunda basıncı düşürebilmektedir. Bu durum sebebiyle basınç düşmüş olabilir. Kombiye su basarak cihazı kullanmaya devam etmeli, basıncı takipte kalmalısınız. Basınç çok sık düşmeye devam ederse bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

 9. sinan bey dedi ki:

  hocam kombi visman yoguşmalı vitodens 050 marka soğukken 1.6 bar civarı ısı 48 çıktığında 2.6 bara kadar yükseliyor normalmi. herhangi bir işlem yapmalımıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey… Isınan suyun genleşmesine bağlı olarak kombilerde görülen ufak tefek basınç yükselmesi durumları normaldir. Ancak basınç direk 1.6 bardan 2.6 bara kadar çıkıyorsa bu bir arızadır. Arıza durumu; genleşme tankı, eşanjör, doldurma musluğu gibi parçalara bağlı olabilir. Kullanıcı olarak bu aşamada yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 10. Eren kol dedi ki:

  Merhaba
  Buderus marka kombim var. Termostat kullanıyorum. Oda sıcaklığı ver termostat sıcaklığı aynı iken kombideki su basınco 0 olarak gözüküyor. Dereceyi yükselttiğimde basın 1.5 barmoluyor ve petekler ısıtıyor. Çalışmıyorken barın 0 olması noröal bir durummudur bu konuda ben ne yapabilirim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eren Bey… Kombi basıncı 0 bardaysa cihazın arızaya geçmesi gerekir. Yani hem ısıtma yapmaması hem de sıcak su vermemesi gerekir. Kombi ısıtma yaptığına göre basınç değeri normal. O halde basınç göstergesinde veya basınç ölçerde sorun olabilme ihtimali var. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 11. aleyna demiralp dedi ki:

  bar 3.4-3.3 arası sabitlendi peteklerin de çok ısındığı söylenilemez ne yapmak gerekir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aleyna Hanım… Öncelikle kombi su basıncı çok yüksek. Normalde makalemize baktıysanız 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Eğer siz fazla su bastıysanız petekten su alarak basıncı düşürebilirsiniz. Ancak basınç kendiliğinden yükseldiyse bu aşamada servis yardımı almanız gerekir. Kombi basıncı düşükse kombi çalışmaz, geçici süreliğine arızaya geçer. Yan ne petekleri ısıtır ne de sıcak su verir. Kısacası petekleriniz az ısınıyorsa bu durumun kombi basıncı ile alakası olmaz. Kombi kalorifer sıcaklığı yüksek olmasına rağmen yine de randıman düşüklüğü varsa; petek temizliği gerekebilir, filtrede tıkanıklık olabilir, harici olarak kombi parçalarından; sensör, kart, pompa, eşanjör gibi birçok parçada da sorun olabilir. Kullanıcı olarak bu durumda yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 12. Vedat orhan dedi ki:

  Normal şekilde çalışırken sarteli attı neden olabilir 1.8 bar di su basıncı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Vedat Bey… Kombinin şalter attırması tamamen elektrikseldir. Yani kombinin su basıncı ile alakası olmaz. Elektronik kart dahil, kombi bağlantılarını ve daireye gelen elektriği kontrol ettirmeniz gerekiyor.

 13. Tarık gelgeç dedi ki:

  Merhaba, oda termostatı kullanıyorum. Kombi çalışmaya başlamadan önce basınç 1 iken çalıştığı zaman 3 e kadar çıkıyor. Kombi derecesini arttırmak istiyorum ama 3 ü geçer diye korkuyorum. Çalışmazken de basınç 1 seviyesine düşüyor. Bu durum normal mi değil mi anlayamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tarık Bey… Isınan suyun genleşmesine bağlı olarak basınçta yükselme olabilir. Ancak ufak tefek yükselmeler normaldir. 1 barda olan değer 3 bara kadar çıkıyorsa bu bir tank arızası gibi duruyor. Kombiye bakım gerekebilir (tankın havası eksik olabilir). Yine de tabi sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 14. Ferhat bey dedi ki:

  Merhaba benim kombim 1.6 barda çalıştığı zaman 2.0 bara çıkıyor. Kombi dinlenme moduna gelince tekrar 1.6 ya iniyor. Bu normal mi acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferhat Bey… Kullanıma bağlı olarak basınç değerinde görülen ufak tefek yükselmeler normaldir. Cihazın çalışmasına bağlı devreye girdiğinde basınç yükseliyor, dinlenmeye geçtiğinde düşüyorsa tankın havası eksik olabilir yani kombiye bir bakım gerekebilir.

 15. Sedanur yazıkı dedi ki:

  Kombi bar ayarı 0 da yükseltemiyoruz😭

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sedanur Hanım… Dairenizde su kesintisi yok ve tesisat vanaları açıksa; doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi duyamıyorsanız doldurma musluğu bozuk olabilir. Su sesi duymanıza karşın basınç yükselmiyorsa cihazın modeline bağlı; manometrede, basınç göstergesinde veya devir daim pompasında bir sorun olabilir. Her iki durumda da servis yardımı almalısınız.

 16. Şaban Peker dedi ki:

  Kombi vaillant marka. Geçen sene 32 33 e ayarladığımda ev rahat ısınıyordu. Şimdi 35 e ayar yapıyorum. Ama ev aynı şekilde ısınmıyor. Kombi bakımını da yeni yaptırdım. İkinci sorum oda termostatı almayı düşünüyorum. Faydası olur mu. Bu konuda ne dersiniz tavsiye eder misiniz. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şaban Bey… 32°C lerde evi ısıtmanız için evinizin baya küçük (1+1 gibi) olması gerekir. Çünkü bu sıcaklıklarda evi ısıtmak mümkün değildir. 35°C de bize kalırsa düşük bir sıcaklıktır. Hatta biz dahil çoğu firma kombilerin 45°C altında kullanılmasını önermemektedir. Yine de tabi bu istek-talep size aittir. Verim düştü diyorsanız hem kombiyi hem de tesisatı yerinde incelememiz gerekiyor. Oda termostatları opsiyonel bir cihaz olduğu için isteğinize bağlı takılmaktadır. Firma olarak bu konuda hizmet sunmuyoruz ancak kullanan müşterilerin geneli memnun diyebiliriz.

 17. Bekir Bayırköylü dedi ki:

  Kombi çalışmadan önce iki barda oluyor çalışırken bir çizgi ancak basınç yükseliyor normalmidir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bekir Bey… Kullanım durumuna bağlı olarak basınç değerinde görülen ufak tefek yükselme-düşme durumları normaldir.

 18. Ozen ozden dedi ki:

  Merhaba bar 1.8 dusurdum hava yok ama yınede damla damla su geliyor petekten napmalıyım tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özen Özden… Petekten su geliyorsa uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız.

 19. İsmail özel dedi ki:

  Merhaba 1 ay önce warmhaus yoğuşmalı kombi aldık basıncı 1.5 civarı ayarlıyorum 1 e iniyor tekrar 1.5 a alıyorum yine 1 e iniyor ama o seviyeden daha aşağıda inmiyor orda kalıyor acaba bi problemmi var yoksa kendimi ayarlıyor o seviyeye ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombi basıncının illa ki 1.5 barda kalması veya durması şart değildir. Yani kullanıma bağlı olarak yükselme de olabilir, düşme de olabilir. Çok sık 1 barın altına (0.8 bar gibi) düşmediği sürece veya çok sık 2.5 barın üzerine çıkmadığı sürece bir sorun teşkil etmez ve müdahale de gerektirmez. Basınçta düşme ve yükselme durumları dediğimiz şekilde olursa veya çok sık olursa bu aşamada sorun var diyebiliriz ve bu aşamada servis yardımı almanız gerekir.

 20. Halil İbrahim Özcan dedi ki:

  GÜNAYDIN BEN FİLTRELERİMİ TEMİZLEDİM PETEKLERDE SORUN YOK TEMİZLİĞİNİ TAM YAPTIM AMA SICAK SU BIRAZ ISINIYOR VE SONRASINDA SOĞUK AKIYOR BU ARADA SU BASINC GÖSTERGESİ SU BAR AYARI BOZUK LUTFEN CVP YAZIN KOMBİ MARKAM AİRFEL DİGİFEL DUO.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halil İbrahim Bey… Sıcak su problemi yaşıyorsunuz ve kombi bir hata kodu vermiyor. Bu durum birçok sebebe bağlıdır ve uzaktan size yaptırabileceğimiz bir işlem yok maalesef. Basınç göstergesi bozuk olsa bile basıncın düşük olduğu durumlarda cihaz arızaya geçerdi veya petekleri de ısıtmazdı. Bu harici bir durumdur. Sıcak su arızası da harici bir durum olduğu için her iki durum için servis yardımı almanız gerekiyor.

 21. abdullah akpınar dedi ki:

  vissman yoğuşmasız kombinin basınç kaç olması lazım 1.5 da çalışırken kırmızı işareti geçiyor ne yapmam lazım teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Kombilerin marka modeli veya çeşidi fark etmez. Her tür kombi cihazında basınç değerinin 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basınç kullanıma bağlı düşebilir de yükselebilir de ancak kırmızı konumu geçiyor yani yükseliyorsa bu bir arızadır. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Bu durum; genleşme tankı, doldurma musluğu, eşanjör gibi parçalara bağlı olabilmektedir.

 22. Veli cetin dedi ki:

  Demir dokum astromix kombi basınç sürekli düşüyor sıcak suyu kullandigim zaman hatta 0.0 a kadar iniyor ve ısıtma olmuyor bu durum da ne yapmalıyım peteklerin basıncını da aldım daha ne yapmalıyım.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Veli Bey… Kombiye sadece fazla su basıldığı zaman petekten su alınarak basınç düşürülebilir. Sizin kombinizde zaten bir basınç düşme sorunu var. Bu yüzden petekten su almanıza gerek yok. Hatta su alırsanız basıncı daha fazla düşürmüş olursunuz. Gözle görülür peteklerde, tesisatta ya da kombide su kaçağı yoksa kombide genleşme tankı, ana eşanjör gibi parçalarda sorun olabilir veya gözle görülmeyen sıva altı kaçağı söz konusu olabilir. Yani bu sorun kombiye de bağlı olabilir, tesisatınıza da bağlı olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 23. Mehmet Gündüz dedi ki:

  Buderus kombi, Su vanası çok sıkı, pense yada boru ahtarıyla açabiliyorum bu çözüm varmı? Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Dairenize gelen su tazyiği çok yüksek ise veya parça çok sık kullanılmıyor ise bu sebeple sıkışmış olabilir. Pense yardımı ile açılabilir ve kullanılabilir. Bir sakıncası olmaz. Ancak parçayı çok sık kullanmak zorunda kalırsanız veya parça zorlanma sebebiyle kırılırsa bu aşamada servis yardımı almanız gerekir.

 24. Kenan güney dedi ki:

  Slm öncelikle ilgi ve alakanız için tesekkur ederim benım sorum su eca PROTEUS PLUS Blue marka combi kıs konumuna aldığımda 1.8 bar yaz konumuna aldıgımda 1.5 bar gosterıyor bu normalmıdır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kenan Bey… Kombide ısınan suyun genleşmesine bağlı olarak basınç değerinde görülen ufak tefek yükselme durumları ve düşme durumları normaldir. Önemli olan çok sık 2.5-3 bar üstüne çıkmaması veya çok sık 1 bar altına düşmemesidir.

 25. Cemal Erdem dedi ki:

  Tesekkurler kombı tamırcısı
  Allah razı olsun sızın yonlendırmenozle proplemi cozdum
  Tesekkurle rabbım razı olsun

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cemal Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz.

 26. Sefa ipeksever dedi ki:

  Merhabalar bizim kombi e.c.a şuan kış modunda çalıştırıyoruz ve sıcak suyla duş almak istediğimizde su yaklaşık 15 dk sıcak geldikten sonra birden bire soğuyor ve reset atılması isteniyor resetten sonra düzeliyor bar seviyesi 2.1de acaba bardan olabilirmi 1.5a düşürmem mi gerekiyor şimdiden yardımınız için teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sefa Bey… Kombi arızaya geçmese resetlendiğinde düzelmez. Yani ekranda resetlenebilir bir arıza kodu vermesi lazım. Bu hata kodunu veya led uyarısını bize belirtebilirseniz size bu konuda yardımcı olmaya çalışırız. Kombi su basıncı 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. Ancak 2.1 bar düşük bir basınç değeri değildir ve cihazın çalışma sistemini etkilemez. Yani düşürmenize gerek yoktur.

 27. yakup boz dedi ki:

  ECA comfort kombiye su ayarı taptım sonra kapatıp açtım açtıktan sonra ust düğmeye bastığımda basıncı göstergesi 0.0 olarak gösteriyor reset yaptım düzelmedi kapatıp bir süre bekleyip tekrar açtım olmadı reset yaptım düzelmedi arızası ne olabilir. kombi şuan çalışmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yakup Bey… Su ayarı yaptım derken basıncı mı yükselttiniz anlayamadım? Basıncı yükselttiyseniz eğer basıncın 0.0 bar olmaması gerekir. Böyle bir durum varsa eğer ya basınç sensörü, pompa arızası var ya da bir kaçak durumu söz konusu. Kombiye yeniden su basmayı deneyin. Basıncı 1 ile 2 bar arasına getirin. İşlem sonrası cihaz yine çalışmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 28. Uğur Göktaş dedi ki:

  Merhaba iyi günler..
  Ben yeni taşındığım evde ECA PROTEUS PLUS BLUE marka kombi kullaniyorum kış moduna aldim 1 yasinda cocugum oldugu icin sadece salon petegini kullaniyorum su basinci genel de 1.8 bar be 2.0 arasinda bu normal mi ve ideal olarak tasaruflu kullanmak için kac derece de ayarlamam gerekiyor kombiyi ve oda sicakligini ayarlamam icin peteklerde ki vanadan mi ayarlamam gerekiyor yoksa kombiden mi isiyo dusurup yukseltmem gerekiyor oda termostat kullanmiyorum detayli bilgi berebilir misiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Kombiniz yoğuşmalı ve bu cihazları diğer çeşitlerinden ayıran en önemli özelliklerinin başında yoğuşma sistemleri gelmektedir. Bu da kullanım açısından tasarruf demektir. Ancak tek bir petek kullanıyorsanız tasarruf beklemeyin. Hatta bu şekilde kombiye zarar verdiğinizi de belirtmek isteriz. Tek petek kullanımı sadece yoğuşmalı değil hermetik kombilere de zarar vermektedir. Hermetik-bacalı cihazlarda en az 3 petek kullanımı öneriliyorken yoğuşmalı cihazlarda yoğuşmanın sağlanıp tasarrufun elde edilmesi adına tüm peteklerin kullanımı önerilmektedir. Kombi su basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basınçta görülen ufak tefek artış-düşüşler normaldir. Petek sıcaklığını sadece kombiden ayarlamalı, petekten ayarlamamalısınız. Petek vanasını kıssanız bile kombi ayarlanan sıcaklık kadar ısıtma yapacaktır. Bu yüzden tüketimde bu şekilde düşme olmayacaktır.

 29. Yasin Ateş dedi ki:

  Merhabalar benim kombim Buderus marka. Problemim bar 2.0 dan 1.0 a 1 haftada düşüyor. Kombi bakımını Buderus yetkili servisi yaptı kombide her hangi bir problem yok dedi. Kombiden petek ayarı kapalı olduğu halde bar 1 haftada düşüyor. Gözle görülür bir sızıntı görünmüyor. O zaman peteklere giden tesisatta kaçak olması ihtimali yine de var mı? Yoksa sadece sıcak suyun gittiği tesisatta bir problem mi var? Sıcak suyun geldiği musluklarda ki damlatmanın bar ile alakası var mı?Teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey… Tesisat kaçağı musluklardan ziyade peteklerde veya borularda olur. Bu durum boruların geçtiği duvarda gözle görüşür şekilde de olabilir sıva altında gözle görülmeyen şekilde de olabilir. Ancak sıva altı veya gözle görülür tesisat kaçaklarında kombi basıncı günde birkaç kereden fazla düşer yani cihaza günde birkaç kereden fazla su basmak gerekir. 1 haftalık sürede basıncın 2.0 bardan 1.0 bara düşmesi bize kalırsa tesisat kaçağı durumu değildir. Yine de tabi hem tesisatı hem de kombiyi kontrol etmek gerekir. Kombi bakımı yapılmış ancak yine de genleşme tankı, eşanjör gibi parçalara bakılması gerekiyor. Bakım için hizmet aldığınız firmayla görüşerek durumu izah edebilir, cihazı yeniden kontrol ettirebilirsiniz.

 30. ahmet cücük dedi ki:

  merhabalar bosch marka manuel kombim var petek dügmesi kapalı iken veya petekler acık iken dügmeyi kapamama ragmen bazen kapanıyor bazen kombi çalışyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kart arızası olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmeden uzaktan bilgi aktarmak zordur. Sensör, üç yollu vana gibi parçaları da kontrol etmek gerekir. Yani bi servis yardımı almalısınız.

 31. Abdullah çağırmak dedi ki:

  Yoğuşmalı kombi banyo suyunu ısıtma sorunun 46derecede ısırıyordu şimdi 50 veya 58 yayiyom ısıyı arada suyu ısıtmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Aynı durum mutfakta da oluyorsa sorun kombidedir ve kombinin yerinde görülmesi, arızanın tespit edilerek çözümlenmesi gerekir. Ancak bu durum sadece banyoda oluyorsa; banyo musluk veya bataryası bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir ya da tesisatınızda bir sorun olabilir.

 32. Elif dedi ki:

  Merhaba bizim petekler suan kapalı ve bar düşük kapalı iken bari ayarlayabilir miyiz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Kombinizde bar göstergesi yani manometre dediğimiz yuvarlak bar saati varsa eğer; tesisat vanaları açık olduğu sürece, dairede su kesintisi olmadığı sürece ve kombiye su basılan doldurma musluğu bozuk olmadığı sürece, kombi kapalı olsa bile su basma işlemi uygulayabilirsiniz. Kombinin hangi konumda kullanıldığının bir önemi yoktur.

 33. filiz yaman dedi ki:

  merhaba bugun şalter attı sonra açtık kombide sadece 1.1 ve 1.0 yazısı görünüyor . ne yapmam lazım acaba . reset atıyorum olmadı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım… 1.1 veya 1.0 değerlerinin yanında bar da yazıyorsa eğer basınç düşmüş olabilir. Kombiye su basmak gerekebilir. Bu durumda kombinizin marka modeline bağlı olarak alt kısmında monteli mavi veya siyah renkte bir musluk vardır. Bu musluğu sola çevirin basıncı 1.5 bar yapınca kapatın. Sorun muhtemelen düzelir. Ancak belirttiğimiz şekilde musluklar yoksa kombinizin tam marka modelini belirtin yardımcı olmaya çalışalım.

  2. şeref kar dedi ki:

   atromix kombiler bar düştüğünde otomatik olarak yükseltiyor mu değilse bu işlemi nasil yapacağız

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Şeref Bey… Demirdöküm Atromix model kombilerde otomatik su doldurma fonksiyonu yoktur. Manuel olarak işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Kombinin sağ alt tarafında monteli durumda olan genelde mavi veya siyah renkte olan sağa sola çevrilebilir doldurma musluğunu sola çevirin. Su sesi duyduktan sonra basıncı ekrandan takip edin. Basınç 1.5 bar değerine geldiğinde doldurma musluğunu kapatın. İşlemi bu şekilde tamamlamış olursunuz.

 34. Kamuran sencan dedi ki:

  Kombi basıncı 0.9 olması normalmi kombi otomatik su alımını basıcını kendi ayarlıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kamuran Hanım… Bazı kombilerde otomatik su basma fonksiyonu vardır. Ancak bu fonksiyon çoğu kombide olmadığı için manuel olarak sizin işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Kombilerde doldurma musluğu marka modele göre değişir. Genellikle alt kısımda monteli mavi veya siyah renkte olabilmektedir. Tam marka model belirtirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

 35. Salih surmez dedi ki:

  Merhaba evim dublex kombi alt katı çok iyi isitiyor fakat üst katta sadece 1 petek ısınıyor diger 3 petek isinmiyor neden olabilir şu basıncı 1.5 olarak sabit

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Muhtemelen kombi kapasite açısından yetersiz olabilir ya da pompa gücü yetersiz olduğu için uzağa su basamıyor olabilir. Bu durumda harici bir pompa gerekebilir. Bu durumla alakalı uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Kombiniz eskiyse veya çok sık arızalanıyorsa daha yüksek kapasitede bir kombi de tercih edebilirsiniz.

  2. Ülkü ade a dedi ki:

   Yazın su barını yükseltmek gerekir mi? Yazın 1 altına düşerse sorun olur mu?

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Ülkü Hanım… Kombi basıncı yazın da düşebilir, kışın da düşebilir. Basınç düşük olduğu zaman zaten cihaz uyarı verir ve çalışmaz. Düşük basınç uyarılarında veya basınç 1 barın altına düştüğünde basıncı yükseltmek gerekir. Ancak bu işlemi çok sık yaptığınız durumlarda mutlaka teknik destek almalısınız.

 36. Hüseyin Alkan dedi ki:

  Selâm kombi 2 günde suyu bitiriyor bar düşüyor su basip çalıştırıyorum doldurma musluğu kapalı mı olacak acikmi teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Doldurma musluğunun su basma işleminden sonra kapatılması gerekir. Basınç düşme sorunu var diye veya farklı sebeplerle açık bırakılmamalıdır. Aksi halde şebeke suyunu sürekli olarak kombiye basar ve yüksek basınç sebebiyle kombi bu sefer de su akıtmaya başlar. Kombide, peteklerde veya tesisatta gözle görülür bir su kaçağı yoksa kombiye bakım gerekebilir. Sıva altı tesisat kaçağı da olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 37. Sercan yılmaz dedi ki:

  Merhaba kombimiz tam yoğuşmalı buderus.İlk defa kombi kullanıyoruz.2 barlık bastığım basınç 1 ayda sınırlara geliyor.Arkadaşım kaçak olabilir dedi başka biri yoğuşmalı kombilerde bu normal dedi.Daire ve kombi sıfır.Sizin düşünceniz nedir 1 ayda basınç düşer mi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sercan Bey… Tesisat kaçağı olsa 1 ayda bir değil günde 4-5 kere veya daha fazla su basma işlemi uygulamanız gerekirdi. Bize kalırsa bir kaçak durumu yok. Kombi basıncı ayda 1 düşebilir. Ancak sıfırlanıyorsa sıva altında veya kombide bir kaçak durumu olabilir. Bu durumda önce kombi servisi çağırarak kombiyi kontrol ettirmeli, sorun çıkmazsa uzman bir tesisatçı çağırarak tesisatınıza baktırmalısınız.

 38. İsmail ay dedi ki:

  Merhabalar kombim kapalı şekilde 1.8 barda çalışınca 2.5 bara çıkıyor yerden ısıtmalı 2.5 bar sakıncalımı sakıncalı ise nasıl düşüre biliriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombi çalıştığı zaman basınçta yükselme oluyor, kapatılınca basınç düşüyor veya yükselmiyorsa kombiye bakım gerekir. Uzun zamandır bakım yaptırmıyor olabilirsiniz. Kombi basıncını düşürseniz bile yine aynı şekilde yükselmeye devam edecektir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 39. Muharrem Asar dedi ki:

  Buderüs kombi barı 0 da çalışıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muharrem Bey… Kombi basıncı “0” değerindeyse kombinin çalışmaması, arızaya geçmesi gerekir. Kombi yine de çalışıyorsa basınç göstergesinde veya basınç sensöründe sorun olabilir.

 40. Ayaz nedim dedi ki:

  Vallini marka kombide 0 su basinc normalmi 15 dakika cakmagi yakiyor anlamadim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayaz Bey… Kombilerde ideal basınç değeri 1.5 bardır. Kombi marka modeli veya çeşidi fark etmez. Kombi basıncı 0 bar ise basıncı 1.5 bara kadar çıkarmanız yani kombiye su basmanız gerekir. Aksi hale kombi devreye girmez-çalışmaz.

 41. Fatih koçak dedi ki:

  Kombinin bar ayarı 2de nasıl düşürebilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… 2 bar aslında yüksek bir basınç değeri değildir. Ancak yine de basıncı düşürmek isterseniz https://kombitamircisi.com.tr/kombi/yuksek-basinci-dusurme/ linkini tıklayarak burada belirtilen uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

 42. Erhan GÜL dedi ki:

  Merhaba verdiğiniz bilgiler ve emekleriniz için çok teşekkürler.
  Benim ev dubleks. Bar 1in biraz üzerinde. Ama daha fazla üzerine çıkmıyor su basmama rağmen. Ama problem yok böylece 6-7 aydır kullanıyorum. Sorunum şu ki banyoda suyu açtığım zaman 5 dk sıcak su akıyor sonra soğuk oluyor. 1-2 dk soğuk aktıktan sonra tekrar sıcak akmaya devam ediyor ve bu 5-6 dakikada bir tekrarlanıyor. Sebebi su basıncı mı acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey… Öncelikle değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz. Kombi basıncı dediğimiz şey tesisatta dolaşan suyun basıncıdır. Su basıncı genelde kalorifer devresini etkiler. Ancak suda bir dalgalanma etkisi yaratmaz. Yani basınç düşükse eğer cihaz kilitlenir hiçbir konumda çalışmaz. Su basma işlemi sırasında su sesi geliyorsa eğer, su sesi gelmesine rağmen basınç sabit kalıyorsa; basınç göstergesinde, basınç ölçerde veya düşük bir ihtimalle pompada sorun olabilir. Sudaki dalgalanma durumu sadece banyoda oluyorsa; banyo musluk-bataryası bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir veya tesisatınızda sorun olabilir. Bu durum tüm musluklarda oluyorsa o zaman kombiyi yerinde görüp incelemek gerekir.

 43. Aliozan dedi ki:

  Merhabalar şu an kombi bar seviyem çalışır vaziyete tam 2 dedir çalışmayınca 1.5 1.7 düşüyor normal degerlermi bu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombilerde ideal su basıncı makalemizde de belirttiğimiz gibi 1 ile 2 bar arasıdır. Isınan suyun genleşmesine bağlı olarak kombi devreye girdiğinde basınçta ufak tefek yükselmeler, kombi dinlenmeye geçinde yine basınçta ufak tefek düşmeler olabilir. Çok sık 2,5 bar üstüne çıkmadığı sürece veya çok sık 1 bar altına düşmediği sürece sorun yok.

 44. ÖMER dedi ki:

  Kombi çalışırken su basıncı kaç bara kadar çıkması normal kaç bar oldumu müdahale gerektirir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Çok sık düşmeler-yükselmeler oluyorsa normal değildir. Isınan suyun çoğalmasına-genleşmesine bağlı basınçta yükselmeler olabilir. Çok sık 1 barın altına düşmüyor veya çok sık 2,5 barın üstüne çıkmıyorsa o zaman sorun diyebiliriz. Tabi kullanım sırasında mesela 1 bardan 2 barı geçiyorsa bu da bir problemdir.

 45. H.Sedat Akoğlu dedi ki:

  Merhabalar, Ariston marka yoğuşmalı kombi kullanıyorum. Kombim 9 yıllık ve dün akşamdan beri çalışmıyor, su basıncı sıfır görünüyor, su bastığımda ise yoğuşma tahliye hortumundan su akıtıyor (cihaz çalışmadığı halde). Teknik servise ulaşamadım ama bir arkadaş eşanjör delinmiş olabilir dedi bu banada mantıklı geldi. Onarım mümkün mü acaba, maliyet ne olabilir. Tamir ettirmek mi, yoksa yenisini mi almak daha mantıklı yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba H.Sedat Bey… Kombideki yoğuşma hortumundan gelen su kombiyi etkilemez. Daha doğrusu kombi basıncını etkilemez. Çünkü oradan gelen su yoğuşma suyudur. Kombi tesisatındaki su da ayrıdır. Kombi su akıtıyorsa eğer ve iç kısmından yani belirttiğiniz yoğuşma hortumu dışında bir yerden su akıtıyorsa basıncı bu sebeple düşürebilir. Direk eşanjör arızası demek mümkün değil. Bu yüzden sorunu yerinde görmek gerekir. Sorunu yerinde görmeden net parça ismi ve maliyet bilgisi veremiyoruz maalesef.

 46. Burcu sarıkaya dedi ki:

  Merhabalar…Sıcak su Çeşme’lerden gelmiyor.soğuk su geliyor. Kombiye baktığımda ibre 1 düşmüş su basmak istedim ama su sesi gelmedi ve ibre yükselmedi. Akşamdan petekler yanıyordu sabah kontrol ettiğimde yanmıyordu tekrar dan aç kapa yaptım cihazı petekler ısındı sıcak su geldi ibre 0 a düştü direk kapattım kombiyi acaba borularda donma mı meydana geldi.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım… Kombi açık balkondaysa veya bir dolap içerisinde değilse soğuktan tesisat boruları da donabilir, kombi parçaları da soğuk havadan etkilenip bozulabilir. Basıncın düşmesi bir su kaçağına (tesisat, petek veya kombi) bağlı olabilir. Ancak sorunu yerinde görmeden veya incelemeden net bilgi sunmak çok zor. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekir.

 47. Mustafa Özdemir dedi ki:

  Kolay gelsin eca marka kombimin basıncı düşmüş doldurma vanasından doldurmaya çalıştım ancak tahliye hortumundan su geldi ama basıncı yükselmedi acaba neden olabilir
  Bu arada basınç 1 in altına düşmüş

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Doldurma musluğunu açtığınızda su sesi geliyor ancak basınç sabit kalıyorsa basınç göstergesi bozuktur. Bozuk olduğu için ne kadar su bastığınızı göremezsiniz ve basınç yükseleceği için kombi fazla suyu tahliye etiği için su akıtıyor olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 48. muejde maden dedi ki:

  kolay gelsin biz aksamlari bu sogukda peteklerimizi yakiyorz sorun bu sabah kombiyi kapatiyorz ve sabah su basinci gri kutucunun icine dusuyor ve biz hergun su pompaliyorz kombiye bu normal mi bide kaliforlerimizin alt kismi soguk ustu sicak oluyor servisdekiler bize dediki havasini alin petegin duzene girer ama hic bir duzelne yok 2 bara kadar pompaladimi yukarda kirmizin sinirina geliyor ne onerirsiniz aceba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Müejda Hanım… Kombiyi çok sık aç-kapa şeklinde kullanırsanız arıza oluşur. Sadece akşamları açıyorsanız sabah kombiyi kapatıyorsanız bu yanlış bir kullanımdır. Kombi basıncı kullanıma bağlı düşebilir veya yükselebilir. Ancak ufak tefek yükselme-düşmeler normal olarak kabul edilir. Her gün kombiye su basıyorum demişsiniz. Demek ki kombiyi gündüz kullansanız gündüz de yine su basmak zorunda kalacaksınız. Yani günde birkaç kez basınç düşüyor, cihaza su basmak gerekiyor diyebiliriz. Bu durum da hem tesisata hem de kombiye bağlı olabilir. Bu tabi ki normal bir durum değildir. Peteklerin üstü ve altı arasında genelde 20°C lik bir ısı farkı olur. Fakat üst kısımlar baya sıcakken alt kısımlar buz gibi oluyor yani arada 20°C den daha yüksek bir ısı farkı oluyorsa tesisatınızda bir sıkıntı olabilir, petek temizliği gerekebilir. Önerimiz elbette ki başta kombi servisi çağırarak kombiyi kontrol ettirmeniz, akabinde ekiplerden alacağınız bilgiye göre tesisatınızı da kontrol ettirmenizden yanadır. Tabi bir de naçizane bir öneride bulunmak isteriz: kombiyi çok sık aç-kapa şeklinde kullanmayın. Özellikle de soğuk geçen mevsimlerde kombi sürekli açık kalsın. Evde yoksanız ayarı kısabilirsiniz. Evde zaten uzun zaman bulunmayacaksanız kombiyi kapatmalısınız.

 49. İsmail dedi ki:

  Merhabalar
  Benim kombide su göstergesi çok uzun zamandır aynı yerinde sabit duruyor. Bu sizce normal bir şey mi.
  Tşkler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombiye su basmayı deneyin. Yani doldurma musluğunu açıp su sesi duyun. Su sesi duyduğunuzda bar göstergesinde ilerleme oluyorsa bir sorun yok diyebiliriz. Su sesi duymanıza rağmen bar göstergesinde hiçbir oynama olmuyorsa bozuktur ve bozuk olduğu için sabit bir yerde takılı kalmış olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 50. okan spor dedi ki:

  Arçelik Kombimiz var 55 derecede tutuyoruz yoğuşmalı evimiz 0 tesisatımız sıfır kombi sıfır ama 1.5 barda duran şey bi ara bi bakıyoruz 0 bara düşmüş ve tesisatçımız gelip baktı kollektörlerde vs tesisatta kaçak yok olsa belli ederdi bu zaman kadar neyse kombici geliyor bakıyor onlarda sorun yok diyorlar ama yoğuşma borusundan şıpır şıpır su gidiyor tesisatta skıntı olsa 1 hafta içinde bitirir dimi suyu ama bazen 0 a indiriyor sebebini bulamadık sizce neyden kaynaklı kombiden olabilir mi sorun ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Okan Bey… Gözle görülür bir su kaçağı yoksa eğer, kombide basıncın sık düşmesi durumu; sıva altı tesisat kaçaklarına, genleşme tankına ve ana eşanjöre bağlıdır. Yoğuşma borusundan su gelebilir. Bu su kombi basıncını etkilemez. Su gelmesi hatta cihazın yoğuşma yaptığı anlamına gelir. Kombi ve tesisat sıfır olduğu için biz de tabi ne kesin olarak tesisat ne de kesin olarak kombide sorun var diyemiyoruz. Sorunu her şekilde yerinde görüntülememiz gerekiyor.

   1. okan spor dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim tesisatçımız kesinlikle kombide sorun var dediği halde arçelik bizlik değil demesine rağmen su basıncı 10 dk da bir basmamızın nedeni “esanjör” evet delikmiş son dakika tespit etti esanjör değişecek dediler getirecekler 2 aylık cihaz daha ama işte neyse tespitimde haklı oldum genede başarılar dilerim sizlere de

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Sorunun tespit edildiğine ve çözümleneceğine sevindik Okan Bey. Sorunsuz günler dileriz.

 51. Lokman KAYİŞ dedi ki:

  Merhaba ECA marka kombi basınç 1 ila 2 arası ama sık sık bir bakıyorum F47 arızası vermiş ve basınç 3 yani full olmuş ve kombi çalışmaz halde peki ya neden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Lokman Bey… Eca kombilerde F47 arızası normalde basınç sensörü sorunudur. Basınç kendi kendine yükseliyorsa; basınç sensörü dahil olmak üzere kombide genleşme tankı, eşanjör, doldurma musluğu gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Yani kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekiyor.

 52. samet kaptan dedi ki:

  MERHABA

  15 20 GÜNDÜR EVDE YOKTUK SU SEVİYEMİZ 1.5 İDİ VE TÜM PETEKLERİMİZ ISINIYORDU ŞUAN BAR 1.2 2 PETEK ALTTAN ISINMIYOR USTTE SICAKLIK VAR COK 1 DERECEDE YAKTIĞIMIZDA DİĞERLERİDE İLK AÇTIĞIMDA ISINIYOR SONRA YAVAŞ YAVAŞ SOĞUYOR BAR SEVİYESİNDENMİ ACABA

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Samet Bey… Kombi basıncı normal. Zaten olması gereken değer 1 ile 2 bar arasıdır. Peteklerin üstü ve altı her zaman eşit sıcaklıkta olmaz. Arada 20°C kadar ısı farkı olabilir. Eğer arada 20°C den daha fazla ısı farkı var diyorsanız hem tesisatı hem de kombiyi yerinde kontrol etmek gerekir. Bu durumun kombi basıncıyla bir alakası yoktur. Basınç düşük olsa kombi düşük basınç hatası verir, arızaya geçer ve hiç çalışmaz. Yani petekleriniz buz gibi olur, kombi sıcak su da vermez.

 53. Tayfun uzun dedi ki:

  Öncelikle merhaba benim kombim sıfır eca proteus blue sorum su olacak size kombi her 5 dakika bir çalısıyo normal midir bu calısması ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tayfun Bey… Kombinin hangi sıcaklıkta ayarlı olduğu önemlidir. Sıcaklık derecesini öğrenebilir miyiz acaba? Kombi düşük sıcaklıkta kullanılıyorsa kısa sürede devreye girip çıkması normaldir. Ancak dereceyi çıkarsanız bile yine süre aynı oluyorsa kombide sorun olabilir. Bu durumda bi bakılması gerekir.

 54. Ersin bozacı dedi ki:

  Iyi akşamlar sularimiz kesik dogalgazla isiniyoruz ve 0.9 bar su var içerisin de kombi bozulur sa die uyuyamiyoruz acil cevap verebilirmisiniz??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ersin bey… Kombi sular kesikken tesisatta bulunan su kadar çalışmaya yani petekleri ısıtmaya devam eder. Basınç değeri belirli bir seviyeye düşünce kombi durur çalışmaz. Ancak bu durumu fark ederek kombiyi kapatmanız gerekir. Kombi açık kalırsa kuru yanma yapabilir. Yani susuz çalışması parçalara zarar verebilir. Sular gelene kadar beklemeniz gerekiyor maalesef.

 55. Selahattin Baydemir dedi ki:

  Kombin Demirdöküm Nitron 40 Derecede yaktığımızda Bar 1.3. 55 Derece de Yaktığımızda 2.1 Bara çıkıyor Normalmidir Birde 40 Derecede yaktığımızda kombi ateşledikten Sonra 48 Derece Gösteriyor Ekranda ve 1 dk sonra 40 Derece yazıyor bunlar Normalmidir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selahattin Bey… Kombide ısınan suyun genleşmesine bağlı olarak yüksek sıcaklıklarda basınçtaki ufak tefek artışlar normal olarak kabul edilir. Ancak bar değeri 1.3 ten 2.1 e kadar çıkıyorsa kombiye bir bakım gerekebilir. Yani tankın havası bitmiş olabilir veya eşanjör kireçlenmiş olabilir. Diğer sorunuza gelecek olursak; kombi devreye girdiğinde her zaman ekranda ayarlanan sıcaklığın üstünü gösterir. Aslında bir ısı ayarlaması yapılmadığı sürece ekranda beliren sıcaklık ayarlanan sıcaklık değil, kombi tesisatında dolaşan suyun sıcaklığıdır. Bu yüzden sabit kalmaz. Kombi çalıştığında sıcaklık yükselir, kombi dinlenmeye geçtiğinde sıcaklık düşer. Yani ekranda beliren dereceler sizi yanıltmasın. Siz hangi sıcaklığı ayarladıysanız cihaz o sıcaklıkta çalışır.

 56. Onur bey dedi ki:

  Merhaba benim kombi sürekli su eksiltiyor 1.5 bara getirdiğimde 3 e kadar yükseliyor tekrar tahliye ile düşürüyorum
  Bir sıkıntı var baktircaz sorum şu basınç 0 veya en yüksek olduğunda bunu farketmeden bu durum ne gibi sorun çıkarır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Kombinizde sanırım basınç düşmesi değil basınç yükselmesi sorunu var. Yani kombi su eksiltiyor olsa basınç sürekli 1 barın altına düşer, 3 bara kadar çıkmaz. Basıncın yükselmesi genel olarak; genleşme tankı, eşanjör, doldurma musluğu gibi parçalara bağlıdır. Kombi basıncı düşerse yani 1 barın altına düşerse (mesela 0,5 bar gibi) kombi arızaya geçer, çalışmasını durdurur. Bu durumu fark etmezseniz kuru yanma yani susuz yanma yapar ve pompa başta olmak üzere birçok parça bu durumdan zarar görebilir. Kombi basıncı 3 barı geçtiğinde ve fark etmediğinizde kombi su akıtmaya başlar yani fazla suyu tahliye etmeye başlar. Yüksek basınç durumu da yine kombide birçok parçayı etkileyebilir. Yani basıncın düşmesi de yükselmesi de kombi parçalarına zarar verir.

 57. Serkan itkü dedi ki:

  Sıfır kombi barı 1.5 e getiriyorum.2 saat sonra bar 0 a düşüyor sizce ne olabilir ben Gürcistan batumdan yazıyorum.burda kombi servisi yok tarif ederseniz sevinirim cihaz emko 24 kw

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Gözle görülür tesisatta, peteklerde veya kombide su akıntısı var mı diye kontrol edin. Su akıntısı varsa mecburen uzman yardımı almalısınız. Ancak gözle görülür su akıntısı yoksa direk tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirin. Gözle görülür bir su kaçağı durumu yoksa eğer kombi basıncı bu kadar kısa sürede düşüremez. Düşürürse de bu sıva altı kaçağı olma ihtimalini yükseltir.

 58. Meral Göncü dedi ki:

  Atromix demirdöküm kombi kullanıcısıyım.su basincini nasil ayrliycam.kapaticammiyim kombiyi .göremiyorum su basincinin kac oldugunu.rica ersem aydinlatabimirmisiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Meral Hanım… Öncelikle kombi basıncını ekrandan takip edeceğiniz için işlemi uygularken kombiyi kapatmamalı, açık bırakmalısınız. Kombi açık şekilde kalsın, kombinin alt kısmına eğilip baktığınızda mavi veya siyah renkte plastik uçlu bir musluk göreceksiniz. Bu musluğu sola doğru çevirin, su sesi gelir. Su sesi duyduktan sonra ekranı takip edin, basınç değerinde artış olur. Basıncı 1,5 bar olarak gördüğünüzde bu musluğu sağa çevirip kapatın. Bu şekilde su basma işlemi tamamlanmış olur. İşlemi yapamazsanız 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 59. MEHMET SEZER dedi ki:

  öncelikle yeni yılınızı kutluyorum. kombim viessmann vitodens 100 w yoguşmalı . kombiyi ilk açtığımda devreye giriyor kısa bir zaman sonra duruyor kendini topluyor tekrar çalışıyor bu sırada ısı göstergesi 90 na kadar çıkıyor ve sonra kombi duracak gibi oluyor resetliyorum çalışmaya devam ediyor ısı göstergesi 60 70 de geziyor devir pompasını kontrol ediyorum çalışıyor ama aynı ısı radyöterlere yansımıyor istenilen ısıyı gelmeden kombi stop ediyor bidaha devreye girmiyor neden. (devirdaim pompası degişti kombi eşanjörü ve sıcak soğuk filtreleri temizlendi)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Teşekkür ederiz size de mutlu yıllar. Kombinizde muhtemelen yüksek sıcaklık sorunu var. Yani sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaları da kontrol etmek gerekir.

 60. VOLKAN ÖZGÖDE dedi ki:

  Baymak Lambert marka kombim damlatma yapıyor. Basınç düşüyor, Basıncı 2 ‘ye getirip su takviyesi yaptığımda damlatma fazlalaşıyor. Yaklaşık 1 hafta bar seviyesi 1’in altına düşünceye kadar idare ediyorum. Gece gündüz evde kalan olduğu için kış vakti kombiye müdahale ettirmek istemiyorum. Damlatmaya devam edecek şekilde kışı geçirsem daha büyük arızaya neden olur mu? İlginiz için teşekkür ederim. Kolay gelsin.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Volkan Bey… Belli ki bir parçada delinme, çatlama veya kırılma gibi bir durum söz konusu. Kombi çalışmaya devam edene kadar idare edilebilir ancak biz servisler bu şekilde kullanımı önermiyoruz. Mevcut sorun daha büyük sorunlara neden olarak masrafı artırabilir. Bu yüzden biran önce servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmenizi öneriyoruz.

 61. ibrahim çelik dedi ki:

  kombide petekleri açtığımda bar seviyesi yavaş olrak yükselmekte neyden kaynaklanıyor olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Isınan su genleştiği için kombi kaloriferler çalıştırıldığında basıncı yükseltebilir. Yani 1,5 bar değerinden sıcaklığa bağlı olarak 1,7 – 1,8 bara kadar çıkması normaldir. Ancak daha fazla yükselme durumu oluyorsa kombiye bakım gerekebilir, tankın havası eksik olabilir, eşanjör kireçlenmesi olabilir. Yani kombiyi yerinde incelemek gerekiyor.

   1. ibrahim çelik dedi ki:

    şimdi bi ön izlemede bulundum bar seviyesi 1.2 de falandı 10 15 dk içerisinde 2.7 ye kadar seviye yükseldi kombi dinlenmeye girdiğinde aynı oranla seviye tekrar düşmeye yöneliyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     O halde bir sorun mevcut İbrahim Bey… Belirttiğimiz durumlar söz konusu olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

 62. Çagrı Kan dedi ki:

  Airfel yeni kombi takitirdim tam yoguşmalı suyu kendi otomatikmi aliyor. Yoksa bizmi su basmak zorundayiz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çağrı Bey… Airfel kombilerin hiçbir modelinde otomatik su basma fonksiyonu bulunmamaktadır. Basınç değeri 1 barın altına düştüğünde veya cihaz düşük basınç arızası verdiğinde su basma işlemini kullanıcı olarak siz yapmalısınız.

 63. Çilem bür dedi ki:

  Kombimde basın 3 nasıl düşürebilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çilem Hanım… Kombi basıncı kendi kendine yükseldiyse eğer bu bir sorundur ve bu sorun için servis yardımı almanız gerekir. Ancak siz fazla su bastıysanız en yakın petekten su alarak basıncı düşürebilirsiniz.

  2. Suleyman erdogan dedi ki:

   Bende unukal kombi var normal calisiyor sebeke suyusu azaldigida banyo suyu okadar cok isiniyorki el deymek olmuyor cok isiniyor birde bende 4petek var 1 metrelik petekler gizel isiniyor 50likler buz gibi oluyor ayarliyorum kombi devreye giriyor gene soguk diyerleri en deyilmiyor havasini aliyorum ayarlarini kisiyorum kucukler isinmiyor silkiyasyon suyuda geliyor

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Süleyman Bey… Şebeke suyu ne kadar tazyiksiz olursa kombi suyu o kadar iyi ısıtır. Ancak bu tazyik ciddi oranda düşükse suyu ısıtmaması gerekir. Yani dediğiniz gibi el değmeyecek sıcaklığa getirmemesi gerekir. Bu durumu sensörden veya karttan yapabilir. Ancak bu durum sadece banyoda oluyorsa; musluk bozuk, musluk filtresi tıkalı veya tesisatınızda bir sorun olabilir. Dairede bulunan bazı petekler ısınıyor bazı petekler ısınmıyorsa; ısınmayan peteklerinizin vanalarını kontrol edin, vanalar kapalıysa açın. Yine de ısınma durumu yoksa bu durumda direk tesisatçıdan yardım almalısınız.

 64. AHMET AKYÜREK dedi ki:

  Kombiyi actim petek tusuna bastim bar 2.2 gosteriyo bi sorun yasarmiyim yapmam gereken ayar varmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombinizdeki tesisat suyu basıncı 2.2 bar kadar. Yani ne çok yüksek ne de düşük. Petekler ısınıyorsa, sıcak su alıyorsanız sorun yok.

 65. Bekir safa yesil dedi ki:

  Kombide ki su basincinin yuksek olmasi veya dusuk olmasi evin isinmasini sogumasini veya harcanan maliyeti etkiler mi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bekir Bey… Kombi basıncı düşük olursa cihaz uyarı verir, hiçbir konumda çalışmaz ve kendini kilitler. Basınç yüksek olursa da fazla basıncı tahliye eder. Yani cihaz su akıtır. Basıncın yakıt tüketimi ile bir alakası yoktur. Basınç dediğimiz şey kombi tesisatında dolaşan suyun basıncıdır.

  2. Feriha dedi ki:

   Merhaba bizim kombi demirdöküm nitromix su basıncını olması gerektiği bara getiriyorum fakat çalışırken 2.5 oluyor bar tahliye etmemi istiyor bir tık düşürüyorum bir kaç saat sonra tekrar ışığı yanıyor bu seferde düşük bar 4.0 gibi su ilavesi istiyor ben ne yapacağımı şaşırdım işin aslı

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Feriha Hanım… Bar 4.0 ise bu düşük değil yüksektir. Sanırım kombinizde yüksek basınç sorunu var. Çünkü siz basıncı düşürdükçe birkaç saat içinde cihaz basıncı yeniden yükseltiyor. Bu durum parçalara bağlıdır ve kullanıcı olarak bir müdahaleniz söz konusu değildir maalesef. Yani bu konuda uzman yardımı almanızı öneririz. 444 1 837 numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

    1. Berivan Aslan dedi ki:

     Kombi suyu çok çabuk soğuyor ve aşırı ısınıyor duştayken ve bazen musluk işareti yanıp sönüyor ne anlama geliyor

     1. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Merhaba Berivan Hanım… Kombi ekranında musluk işareti yanıp sönüyorsa o an kombinin sıcak su beklentisine yanıt verdiğini belirtir. Petekler ısındığında da ya da ısınmaya geçtiğinde de ekranda petek sembolü aynı şekilde yanıp söner. Bu bir arıza değildir. Bahsettiğiniz suyun çok ısınıp çabuk soğuması durumu tek bir muslukta oluyorsa (mesela sadece banyoda oluyor mutfakta olmuyorsa), bu durumda sorun yaşadığınız musluk filtresi tıkalı olabilir, musluk bozuk olabilir ya da tesisatınızda tıkanma olabilir. Ancak tüm musluklarda yani mutfak ve banyoda, her iki yerde bu sorun varsa kombiyi gelip yerinde incelemek gerekir.

 66. Koray tsn dedi ki:

  Merhabalar
  Kombim bekleme ve sıcak su kullanımı modundayken basınç 1.1 fakat petek modunu çalıştırdığım anda basınç 1.5 e yükseliyor sonrasında petek modu sürekli çalışsa bile 0.5 bardan fazla yükselmiyor dolayısıyla bi sorun gözükmüyor.
  Fakat petek modunu çalıştırır çalıştırmaz 1 saniye içindeki basınçtaki bu değişim neden kaynaklanıyor olabilir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Koray Bey… Kombide ısınan su genleşir. Genleşmeye bağlı olarak da basınç yükselebilir. Kombi tesisat basıncı petekler devreye girdiğinde bu yüzden yükselir. Ancak ciddi oranda bir yükselme olursa (mesela 1,5 bardan 2,5 bara veya daha üstüne) bu durumda genleşme tankının havası eksik olabilir ya da tank delik olabilir. Yani cihaza bir bakım veya kontrol gerekebilir.

 67. fatma şen dedi ki:

  merhaba ,bosch condens 2000 marka bir kombı takılmıs yenı tasındıgımız eve .gazı bız actırdık .sıcak su için kullanırken sıkıntı yoktu ,lakin dün peteklerı acıp denemek havalarını almak istedım .suyu verdım peteklere ,havalarını aldım teker teker ,bu esnada bar süreklı düştü su verdım .tüm peteklerın havasını alınca son kez 2 ye yükseltıp calıstırdım peteklerı .bır süre sonra yıne 0 a düştü ,tekrar su verdım .bu ıkı 3 kez tekrarlandı petekler yandı ısındı iyice ve ben kombıden peteklerı kapattım vanalar açıktı .yaklasık 2 saat sonra sıcak su için muslugu actım su soğuk gelıyordu gidip baktım yıne düşmüştü .tekrar su verdım ve bu kez vanaları kapattım .su düşmesı olmadı bır daha ..şimdi sırmak ıstedıgım bu durum ılk kez peteklere su verıldıgınde normal midir .kuran kişi biz kontrol ettık dıyor kaçak yoktu dıyor .nasıl bır yol ızlemelıyım .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım… Öncelikle petekler sadece tesisat sıfırdan döşendiği zaman veya peteklerdeki su tamamen boşaltıldığı zaman hava yapar. Bu işlemler dışında petekten hava almanıza gerek yoktur. Ayrıca siz baya petekteki suyu boşaltmışsınız bu yüzden kombi basıncı sürekli düşmüş. Petekten su geldiği zaman bu zaten hava olmadığı anlamına gelir. Yani kış geldi, havalar soğudu, petekleri yakmadan önce içindeki pis suyu atayım diye bir şey yoktur aslında. Petekler başta belirttiğimiz durumlar söz konusu olmadığı sürece hava yapmaz ve havasının yani suyunun boşaltılmasına gerek yoktur. Basıncı takip edin. Yine çok sık düşme olursa tesisatınızda yaptığınız işlem sebebiyle bir sorun oluşmuş olabilir. Tesisatçı çağırarak yardım alabilirsiniz.

   1. fatma şen dedi ki:

    peteklere ılk kez su verdım zaten .gaz acıldıgında petek vanalarını açmamıslardı kombının altından .

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Pardon Fatma Hanım. Kış öncesi ilk kez kullanıyorsunuz gibi okumuşuz. Özür dileriz. Tesisat yeni olduğu için böyle bir işlem gerekir. Basıncı takipte kalın. Basınç yine sık sık düşerse bi tesisatçıdan yardım alın. Ancak basınç daha düşmüyorsa sorun yok. Cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

 68. murat dedi ki:

  merhaba;

  benim sorunum şöyle.Kombiyi 1.7 ye ayarlıyorum.Sıcak su ve ocak kullanırken sıkıntı olmuyor.Fakat petekler ısıtmak için tuşunu açtıgımda petekleri ısıtırken bar 2,8 lere kadar çıkıyor.Bu durum normal mi?Petekleri ısıtmadıgı zaman ise bar düşüyor.Kombi vaillant bu arada.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombiye gelen gazla ocağa gelen gaz ayrıdır. Bu yüzden karıştırmamak gerekir. Kombinin özelliği ocağa gaz vermesi değildir. Şebekeden gelen gazla musluklara gelen suyu ısıtmak ve peteklerle ortamı ısıtmaktır. Ocak da kombi gibi çalışmak için doğalgazı şebekeden alır. Yani arızayı şöyle dile getirebiliriz: Kombi sıcak su kullanırken basıncı yükseltmiyor ancak petekler ısınıyorken basınç yükseliyor. Bu durumda basınç 1,7 bardan 2,8 bara kadar çıkıyorsa bu normal bir durum değildir. Bu sorun genel olarak genleşme tankına bağlıdır. Kombiye uzun zamandır bakım yapılmıyorsa eğer genleşme tankının havası eksik olabilir ya da tank delik olabilir. Tabi sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 69. Ali çakmak dedi ki:

  Kalorifer kazanım 70000 binlik bir kazan tek daire için ayarlı ortalama 9 adet petek var su basıncı kaç olmalıdır? Cevap verirseniz sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Basıncın 1,5 bar olması gerekir.

 70. Fatoş dedi ki:

  Ustam merhaba vailant kombin bar ayarı göstergesi sıfırda ama kombi çalılıyor su basmak şstedim o muslukda çalışmıyor su basmıyor komple o kısım arızalı mı bu parçalar pahalı mı ustam bu durumda k7mbi çalışıyor zarr verirmi kombiyi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatoş Hanım… Kombide muhtemelen bir manometre sorunu var. Yani bat göstergesi “0” değerinde takılı kalmış. Doldurma musluğunu açtığınızda su sesi geliyorsa fakat basınçta yükselme ya da herhangi bir oynama olmuyorsa bar göstergesi bozuktur. Bu durumda basıncın düşüp yükseldiğini anlayamazsınız. Basınç ideal seviyedeyse zaten cihaz çalışır, sorun olmaz. Ancak müsait olduğunuz bi zaman için servis yardımı almanızı öneririz.

 71. Nursena Soylu dedi ki:

  Merhabalar. Kombim baymak eco 4 marka. Bugün kullanmak için açtığımda bar 1’in altına yaklaşmış haldeydi. Mavi jigleyi açarak 2’ye kadar çıkarttım. Ancak petekleri ısıtmak için ayar yaptığımda kombinin içindeki vanadan (bara yakın bir vana) kirli su püskürttü. Peteklerden birinin suyunu almıştım ancak temiz su çıkmıştı içinden. Şu an bar 3’e yaklaşmış durumda. Bu durumda ne yapmam gerek? Su hala damla damla akmakta. Kombiyi kullanmam sakıncalı olur mu?

  Şimdiden teşekkürler,

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nursena Hanım… Kombi petekler devreye girdiğinde basıncı yükseltiyorsa kombiye bakım gerekebilir. Kombi basıncı 3 barı geçtikten sonra emniyet ventili devreye girer ve kombideki fazla suyu tahliye eder. Bu yüzden su akıntısı şuanda emniyet ventilinden geliyordur. Ancak bir süre sonra kesilir, korkmanıza gerek yok. Fakat petekleri her kullandığınızda bu durumla karşılaşırsınız. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekir.

 72. Murat pir dedi ki:

  Buderus marka kombi yanarken petekler soğudu.Kombi ekranında LoPr bar yazısı var basınç ibresi sıfırda.Of on düğmesine basarak kombiyi kapattım. Nçalıştırmak için ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Basınç 0 ı gösteriyorsa açma-kapama işlemi bir işe yaramaz. Kombi tesisatında yeterli basınçta su olmadığı için su basmanız gerekir. Buderus kombilerin alt kısmında monteli genelde mavi renkte bir musluk olur. Sola çevirdiğinizde su sesi duyarsınız. Su sesi geldikten sonra basınca bakın, yükselme olur. Bu değer 1,5 bara gelince mavi musluğu kapatın. Problem düzelir. Olur da düzelme durumu olmazsa servis yardımı alabilirsiniz.

 73. Tekin Şahbudak dedi ki:

  Selamünaleyküm Benim sorum şu şekilde

  Kombiyi petek için kullanıma açtığımda basınç sıcaklığa bağlı artıyor bazen f 10 basınç hata kodunu alıyorum hava mıslugundan suyu azaltıyorum daha sonrasında normal şekilde devam ediyor buraya kadar sıkıntı yok ancak kombinin derece ayarını 50 ve üstüne ayarlamadan petekler istenilen sıcaklığını korumuyor mesela 45 yaptığımda yada 50 yaptığımda yaklaşık 15 bilemedin 20 dk sonra tekrar çalışıyor yani 20 derece düştükten sonra çalışıyor 45 ayarlı ise 25 olunca 50ye ayarladığımda 30 a düştükten sonra çalışıyor sonra bu bir arızamıdır ? Arıza nerededir ve çözümü ne olmalıdır ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Tekin Bey… Kombide yanma oluştuktan sonra petekler ısınır ve ayarlanan sıcaklığa gelince brülördeki alev söner, pompa devir daimine bir süre kadar devam eder. Sıcaklık düşünce kombi yeniden devreye girer. Bu sıcaklığı belirleyen ntc sensörün bekleme süresidir. Bu yüzden kombinizde bu durumla alakalı bir sorun yok diyebiliriz. Yani 45°C de ayarlı kombi sıcaklık 25°C olduğunda çalışabilir. 50°C ye ayarlı bir kombi sıcaklık 30°C olunca çalışabilir. Bu sıcaklıkları ölçen ntc sensördür. Bu durumlar arıza değildir. Ancak basıncın yükselip cihazın F10 (basınç hatası) vermesi bir sorundur. Bu durum için servis yardımı almanızı öneririz. Sorunu tespit etmek için de yerinde görmek gerekir.

 74. Mehmetali demir dedi ki:

  Kombi yi 1.60 bara ayarlıyorum 40 derede 2.60 lara kadar çıkıyor ve 2 günde bir bari düşüyor 1.10 ne yapmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey… Kombi basıncının sıcaklık arttıkça yükselmesi, sıcaklık düştükçe düşmesi genel olarak genleşme tankına bağlıdır. Yani cihaza uzun zamandır bakım yapılmamış olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Servis yardımı almalısınız. Parça arızası da olabilir, kombiye bakım da gerekebilir.

  2. ferhat dedi ki:

   merhabalar kombi demirdöküm nitro sorunum şu şuan su basınç barı 0,7 yükseltmek için su basma kolunu çeviriyorum ama tık yok yükselmiyor su gelmiyor yani ama şebekede su var basınç da normal suyu neden almaz acaba bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Ferhat Bey… Nitron model kombilerde doldurma musluğu sol alt kısımda “siyah” renktedir. Doğru parçayı çevirdiğinizden eminseniz, parça sola açıldığında su sesi gelmesi gerekir. Parça dönmesine rağmen su sesi gelmiyorsa parça bozuktur yani boşa döndüğü için servis gerekir.

 75. Aykut DALGIC dedi ki:

  Kombimiz Demirdöküm nitron. Yazin ve sonbaharda yaklasik 5 aydir calistirmiyorduk.
  Simdi calistirinca su basinci 2,5-2,7 arasinda degisiyor. Kalorifer peteklerinnden su alip basinci düsürsek te (su basincini arttirmak icin kullanilan siyah su vanasi da kapali) su basinci yine yükselip 2,7-2,7 arasinda kombi calismaya devam ediyor. Bu sekilde kombiyi calistirmamizda bir sorun olabilir mi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey… Kombide basıncın sürekli 2,5 bar üzerine çıkması normal bir durum değildir yani arızadır. Yüksek basınç kombi parçalarına zarar verebilir. Şu anlık kombide yüksek basınç sebebiyle su akıtma (fazla suyu tahliye etme) durumları olur. Ancak bi zaman sonra su basıncı daha fazla yükselmeye başlar, kombiden daha fazla su gelir ve daha fazla parça arızalanarak masraf artar. Bu yüzden müsait olduğunuz bi zaman için servis yardımı almanızı öneririz.

 76. Hasan Uğur dedi ki:

  Kombi calisirken birden sicsk kesiliyor kombi çalışmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Bu durumda kombinin bir arıza kodu verip vermediği önemlidir aslında. Arıza kodu veriyorsa uzaktan tahmini de olsa yapılabilecekler konusunda ya da arıza durumu konusunda bilgi aktarılabilir. Ancak cihaz bir arıza kodu vermiyorsa sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 77. Muhammed Güven dedi ki:

  Merhabalar,
  ECA Proteus marka kombi kullanıyorum. Dün duş almak istediğimde banyoya sıcak suyun gelmediğini ve sıcaklığın 15 dereceye kadar düştüğünü gördüm ancak mutfak suyunu açtığımda sıcak su geliyordu. Kullanma kılavuzunda baktığımda benzer bir soruna yer verilip çözüm için kombiyi resetlemek gerektiği yazıyordu. Ancak kombiyi restledikten hemen sonra kombide “tık” diye bir ses geldi ve ekran ışığı söndü. Müşteri temsilcisi ile görüştüğümde sebebi söylemeden sadece kombiyi off moduna getirip, şarteli indirip bir süre beklememi istedi. Sabaha kadar öyleydi ancak açtığımda ekranda CC yazıp tekrar kapandı. Bunun sebebi ne olabilir? Ayrıca su basıncı 1,5’ten 1,4’e düşünmüş. Bu durum ile bir ilgisi olabilir mi acaba? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Mutfağa sıcak su geliyor ancak banyoya gelmiyorsa bu ya tesisat ya da banyodaki musluk-batarya sorundur. Ekranda CC yazıp kapandı demişsiniz. Ancak Eca Proteus model kombilerde ekran yoktur. Bu modeller ledlidir. Sanırım kombiniz Eca Proteus Plus veya Proteus Plus Blue serisi. Kombi bir hata kodu vermediği sürece resetleme işlemi bir işe yaramaz. Tabi her arıza durumunda da resetleme işlemi uygulamamak gerekir. Kombiye şuanda enerji gelmemesi veya CC yazıp enerjinin gitmesi elektronik karta bağlıdır. Kombilerde ideal su basıncı 1,5 bardır. Ancak bu durum kullanıma bağlı azalabilir veya artabilir. Kombi basıncı 0,8 bar aşağısına düşmeden cihaz arızaya geçmez. Arızaya geçse bile bu uyarıyı vermez veya ekrandaki enerjiyi kesmez. Kısacası yaşadığınız sorunun kombi su basıncıyla bir alakası yok diyebiliriz. Muhtemel sebebi kart arızasıdır. Ancak yine de tabi sorunu yerinde incelememiz gerekir.

 78. Adem dedi ki:

  Eca proteus marka kombim var kombi mutfakta mutfağın sıcak suyunda sorun yok devamlı akıyor ama banyoda sıcak su akarken soğuyor tekrar sıcak akıyor sonra sadece kırmızı ışık yanıp hataya düşüyor sizce sorun kombide mi tesisatta mı bu arada bar 2 ye yakın

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Kombide sorun olduğu zaman hiçbir musluktan sıcak su alamazsınız. Yani mutfaktaki musluk ve banyodaki musluk açıldığında su soğuk olur. Sadece banyoda bu sorunu yaşıyorsanız eğer; banyo musluğunda filtre vardır. Filtre tıkalı olabilir. Banyo musluğu veya bataryası bozuk olabilir ya da tesisatta tıkanıklık olabilir.

   1. Adem dedi ki:

    banyo tesisatında sorun varsa yada bataryada sorun varsa kombi hataya geçebilir mi? Bazı kombi ustaları bakım yapılması gerek diyor banyo kombiye uzak olduğu için sıcak su basamayabilir diyor mutfakta yakın olduğu için sorun olmuyor diyor 🥴

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Adem Bey… Tabi ki aradaki mesafe önemlidir. Ancak kombi yetersiz kalırsa bu durumda dediğiniz sorun yaşanır. Kombi kapasite açısından yetersizdir ve uzağa suyu basmayabilir. Ama bu durum sonradan oluşmaz. En başından bu şekilde olur. Sonradan oluşan bir durum olduğu için bize kalırsa kombide bir sıkıntı yok. Tabi şöyle de bir durum var ki biz sadece uzaktan bilgi sunuyoruz. Kombiyi ya da tesisatınızı yerinde görmüyoruz. Bu yüzden sadece size ihtimalleri sıralayabiliriz.

 79. adnan köroğlu dedi ki:

  ekranda 18 yazıyor bu ne anlama geliyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adnan Bey… Öncelikle kombinizin modelini bilmediğimiz için maalesef ki size bu konuda bilgi aktaramıyoruz. Ekranda 18 yanıp sönüyorsa bir arıza olabilir ya da sıcaklık derecesi olabilir. Kombinizin modelini belirtebilirseniz arıza olup olmadığı konusunda, arıza varsa sebebi konusunda yardımcı olmaya çalışırız.

 80. muammer civan dedi ki:

  protherm leopart marka kombi kullanıyorum yaz kış 80 led arıza ışığı yanıyor az bir miktar su basmakla kombi tekrar çalışıyor suyu fazla basarsak bu arıza belirtisi daha geç oluyor genleşme tankı sibop yerinden su çıkmıyor hava çıkıyor kalorifer petekleri bağlantı yerlerinde ve gidiş dönüş kollektörlerinde su kaçağı yok kombinin yanma odası üstündeki eşanşör bölümü sanırım biraz yer yer oksitlenme var idi fakat su kaçağı yoktu sebebi ne dir basın dengesizliği olabilirmi şayet basınç ise genleşme tankına ne kadar basınçla ve nasıl hava basılacak teşekkür ederim şimdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muammer Bey… Kombi basıncı birçok sebeple düşebilir. Öncelikle su kaçağı tespiti yapmışsınız ve gözle görülür bir su kaçağı çıkmamış. Burada önemli olan aslında basıncın ne kadar düştüğüdür. Gün içerisinde 2-3 kereden fazla su basmak zorunda kalıyorsanız bu bir kaçak durumudur. Gözle görülür bir kaçak olmasa bile kombi içinde veya tesisat içinde sıva altı kaçağı söz konusu olabilir. Kaçak durumu yoksa; tankın havası eksik olabilir, tank delik olabilir, eşanjör sorunu olabilir. Sorunu yerinde görüp incelemeden tabi net bilgi sunmak çok zor. Bu konuda uzman yardımı almanızı yani bi servis çağırarak kombiyi ve tesisatı kontrol ettirmenizi öneririz.

 81. Ahmet duman dedi ki:

  Kombi su basıncı seviyesi 4 oldu suyu boşaltım kombideki su vanasını kapattım en son siyah su çıktı ama su seviyesi düşmedi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombideki suyu petekten mi boşalttınız yoksa emniyet ventilinden mi? Kombiden su almanız rağmen su seviyesinde düşme olmadıysa yüksek basınç sorunu vardır. Basınç zaten kendi kendine 4 bara kadar çıktıysa bu bir problemdir. Bu yüzden bi servis yardımı almanız gerekiyor.

 82. özcan dilki dedi ki:

  kombim normal 42 derecede calısıyor bu böyle devam ediyor calısınca 42 olan sıcaklık durunca 37 derceye iniyordu bugünse 33 derecede durup calısınsa 45 kadar cıkp 1 dakika sonra tekrar 33 iniyor ne ne yapmalıyım yada bir zararı olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özcan Bey… Kombi çok sık devreye girip çıkıyor anladığım kadarıyla. Ancak belirtilen bu sıcaklıklar düşük sıcaklık değerleridir. Kombi düşük sıcaklıkta çalıştığında çok sık devreye girip çıkar. Bu her kombi için geçerli bir durumdur. Kombiyi düşük değil de yüksek sıcaklıklarda çalıştırarak bir deneme yapın. Yine sıcaklık değeri çok kısa zamanda düşüp yükseliyorsa bu bir arıza durumudur. Kombide ntc sensör veya kart arızası olabilir. Bu durum en çok da faturanızı etkiler. Cihaz sık çalıştığı için her devreye girdiğinde yakıt tüketimi olur. Tabi ilerleyen zamanlarda sıcaklığın hepten durma olasılığı da vardır. Bu yüzden masraf çoğalmadan bi servis yardımı almanızı öneririz.

 83. Gokay dedi ki:

  Merhaba bende demirdöküm neva modeli kombi var sabahları bar 0.5 veya 0.6 gösteriyor f10 hatası su basıyorum 0.8-1.0 olana kadar sonra çalıştırmamdan 15-20 dakika sonra bar 2.5 a geliyor ve kombi kendini emniyete aldığı için kapatıyor sanırım düşünce otomatik başlatıyor çünkü şimdi su basma işlemini uzun zamandır çok fazla yaptığım için su bastığım küçük parça zarar gördü yalama oldu anahtarı çevirmiyor pense ile çevirip kapatıyorum ağzı ezildi çok dayanmaz ne yapmamı önerirsiniz ve sorun çokmu büyük önceliğim şu patlama vs yaşanırmı bu durumlarda

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökay Bey… Öncelikle burada önemli olan basıncın neden düştüğüdür. Kombiye çok sık su basmak çözüm değil aksine maliyetin artması demektir ki öyle de olmuş. Dediğiniz gibi sürekli su basma işlemi yaptığınız için doldurma musluğu görevini yitirir hale gelmiş ve yanlış müdahale sonucunda metal kısmında da ezilmeler olmuş. Burada önce müdahale edilmesi gereken şey doldurma musluğudur. Ardından basıncın neden düştüğüne bakmak gerekir. Kombiye uzun zamandır bakım yaptırmıyorsanız genleşme tankının havası bitmiş olabilir. Basınç düşme sorunu bir bakımla da düzelebilir, parça değişimi de gerektirebilir. Kombi bu sebeplerle patlamaz. Ancak acil bi servis yardımı almanız şarttır.

 84. HASAN HANÇER dedi ki:

  Merhaba Ferroli Domina F24 model kombi kullanıyorum sıcak su çalışmıyor petekler ısınıyor ısı sensörünü değiştirdim düzeldi şimdi sanırım farklı arızası var su takviyesi yaparken gösterge çalışmıyor sonrasında çalışıp 3 bar üstüne çıkıyor fazla suyu boşaltıyorum düzeliyor daha sonra gene sıcak su akmıyor göstergenin arızalı olması bu sorunu yaratır mı? yardımlarınızı rica ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Kombide gösterge manometre veya termomanometredir. Gösterge bozuk olursa tabi ki birçok sorun yaşanabilir. Çünkü tesisat basıncını göremiyorsunuz. Tesisatta düşük basınçta su mu var veya yüksek basınçta su mu var bilemiyorsunuz. Basınç düşük olursa cihaz ne sıcak su verir ne de petekleri ısıtır. Basınç yükselirse de kombi bu fazla suyu tahliye etmek durumunda kalır yani su akıtır. Ancak gösterge çalışmıyor demişsiniz sonrasında da 3 barın üstüne çıkınca fazla suyu boşaltıyorum demişsiniz. Gösterge bozuksa eğer göstergede belirtilen değerler de doğru değildir. Bu durumlar için bi servis yardımı almanızı öneririz. Cihaz kendi çabalarınızla da olsa müdahalede bulunmamanızı tavsiye ederiz.

 85. Hüseyin Süloĝlu dedi ki:

  selamin Aleykum Ustam Demirdökum Nitron Kombimi Bugun Sabah Hava Guzel Diye Yaz Konumuna Aldim Sonradan Bir yere gittim Geldim kombinin Bari 0.0 a dusmus f10 arizasi vardi bende tahliye muslugundan kalan suyu akittim siyah su cikti Temizlendi Sonradan Suyu 1.5 bara kadar Bastim Gece oldugunda ise kis konumuna Aldim normal calisti ama bu kez bar 2.6 oldu bende en yakinindaki petekden su bosaltim calisirken suan 1.3 dustu ole kaldi bi sorun varmi yoksa 1.3 barda bi sıkınti olurmu atesleyince kombi 1.5 geri cikiyor ama sonra geri dusuyor dahada cok dusermi ariza verirmi suan korktugumdan yatamadim sknti cikarmi cikmazmi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleykümselam Hüseyin Bey… Kombi kullanıma bağlı basıncı düşürebilir ancak bu kadar kısa sürede basıncı 0.0 bara kadar düşürmesi normal değildir. Su basma işlemini yapmışsınız kombiyi kış konumuna almışsınız ancak basınç bu sefer 2.6 bara kadar çıkmış. Petekten su alarak basıncı düşürmüşsünüz ve yine ufak tefek yükselmeler devam ediyor. Yaşadığınız sorunu baz alırsak eğer genleşme tankında sorun var gibi duruyor. Yani tankın havası eksik olabilir veya delinme olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde incelememiz lazım. Firmamızı arayarak bu konuda yardım talep edebilirsiniz.

 86. Ali özmen dedi ki:

  Merhaba baymak tam yoğusmali kombi taktırdım dublex evime kombi off konunda iken kombi şu basıncı 1.75 seviyelerinde seyretmektedir fallar kombi çalıştığında yüksek derecede calistiriyorum sürekli 50 derecede kombi su bar basıncı 0.90 lara düşmektedir en son 9-10 ay önce kombiye su takviyesi yaptım sizce bu durum normalmi yoksa bir servise göstermemiz gereklimi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombi kullanıma bağlı olarak basınçta ufak tefek yükselme ve düşmeler olabilir. En son 9-10 ay önce kombiye su basmışsınız. Bu kadar uzun sürede bir su basmak normaldir. Ancak basıncı yine de takip edin. Çok sık 1 barın altına düşüyorsa (günde birkaç kez veya haftada birkaç kez gibi) bu durumda cihazın kontrol edilmesi gerekebilir. Aksi bir durumda cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

 87. ufuk derya dedi ki:

  ferrolidomitech f24 kombim var son 4 yıldır yılda 3 ay gibi kısa bir süre kullanıyorum ve her sene bakımını düzenli yaptırıyorum neyse bar devamlı 3 üstü çıkıyor servis bar bozuk 800 tl diyor sabahtan akşama su boşaltmak zoruda kalıyoruz günlerdir.bu ferroli markasının yılda 3 ay çalışan bir kombisinin bar arızası yapması normalmi?merakım bu hatalı ürün üretmiş ihtimali varmıdır bilemiyorum?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ufuk Bey… Basınç yükselme sorunu varsa eğer bu durum genleşme tankı, eşanjör ve doldurma musluğuna bağlıdır. Özellikle Ferroli markalı kombilerde yüksek basınç arızalarında genleşme tankı ve doldurma musluğundan ziyade eşanjör arızası daha sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu durum özellikle Ferroli kombilerde yaşanıyor diyebiliriz. (Fabrikasyon sorunu mudur bunu bilemiyoruz maalesef) Muhtemelen size eşanjör fiyatı vermişlerdir. Çünkü geri kalan (genleşme tankı ve doldurma musluğu) fiyatları bu kadar yüksek değildir. Bu durumda aslında önemli olan eşanjörün neden arızalandığıdır. Eşanjör şebeke suyunun kireçli olması veya tazyikli olması sebebiyle de arızalanabilmektedir.

 88. HASAN KUL dedi ki:

  Vailent marka kombimiz var. 3 sorum olacaktı.
  1- kapalıyken kombi su basınç seviyesi 0.9 gibi. Petekleri sıcağa açtıgımda 1.4 e yükseliyor. Bu normalmi ? Hani basınç 1-2 arası 1.5 olmalı diyorlarya petekler sıcağa açıkkenmi basınç 1.5 olmalı yoksa petekler sıcağa kapalıykenmi 1.5 olmalı ?
  2- Peteklerin havasını hiç almadık ısınmada bir problem olmadığından. Bu şekilde peteklere su basmanın zararı olurmu ? Yani peteklerin içinde hava varken su basmanın bir zararı olurmu ?
  3- peteklerde ısınma sorunu yok ama 3 durum oluyor. Birinci bir ses geliyor. Yani kombinin çalışma sesini peteklerde duyyorum. Ikincisi su şırıltı sesi geliyor arada. Üçüncüsü kombi çalışınca petek güzelce ısınıyor. Kombi otomatik durunca petek daha ılık oluyor. Sonra otomatik tekrar çalışınca tekrar ısınıyor. 2 derecede çalışıyor. Normalmi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… 1. Kombi kapalıyken basınç 0.9 dan petekler açıldığında 1.4 e kadar yükseliyorsa eğer genleşme tankının havası eksiltir ya da genleşme tankında sorun vardır. Bu normal bir durum değildir. Kombi tesisat basıncı yani su basıncı; kombi açık olsun olmasın, hangi konumda kullanılırsa kullanılsın 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. Ancak 0.9 dan 1.4 e kadar yükselme oluyorsa bu bir sorundur. Bu durum için bi servis yardımı alın. 2. Petekler yalnızca hava yaptığında havasını almak gerekir. Hava yaptığı şu şekilde anlaşılır; peteklerin üstü ısınmaz. Ayrıca tesisat yenilendiğinde ve tesisat suyu boşaltıldığında petekler hava yapar. Su sesi geliyorsa bu da hava yaptığı anlamına gelir. Bu gibi şikayetleriniz varsa peteklerin havasını alabilirsiniz. 3. Petekler ayarladığınız dereceye gelene dek ısınır. Ayarlanan dereceye geldiğinde ısısı yavaş yavaş düşer, belirli bir sıcaklık derecesine geldiğinde ise yeniden ısıtmaya başlar. Bu her kombinin çalışma sistemidir. Petekler sürekli sıcak olsaydı faturanız daha yüksek gelirdi, pompa kullanım ömrü daha kısa olurdu. Bu yüzden peteklerin yani kombinin dinlenme süreleri var. Bu daha çok kalorifer sensörünün hissettiği sıcaklığa bağlıdır. Kombinizde basıncın yükselmesi dışında bir sorun yok. Peteklerden su sesi geliyorsa üst yan kısımlarından havasını alın (su gelene kadar). Bu sorun da çözümlenmiş olur.

 89. Özgür Ergezgin dedi ki:

  Merhabalar, Demirdöküm Nepto marka kombi kullanıyorum. Yeni kiraladığım evimde 4 gün oturuyorum. Kombi basıncı günlük olarak 1 barın altına düşüyor. Yetkili servis gelip gördüğünde kombide olağanüstü bir durum göremedi. Su tesisatçısı da dıştan bir sıkıntı göremedi. Bu durum normal midir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özgür Bey… Kombi günde 1 kez basıncı düşürüyorsa bu kombideki sorundur. Tesisatınızda sorun olsa su basarsınız basınç 1-2 saate kalmadan sıfır değerine kadar düşer. Gözle görülür bir yerde su kaçağı göremiyorsanız genleşme tankının havası eksik olabilir, tankın membranı delik olabilir yani hava tutmuyor olabilir ya da ana eşanjörde kireçlenme olabilir. Bu kontroller sağlanmalıdır. Kombiye her gün su basmak elbette ki normal değildir.

   1. Özgür Ergezgin dedi ki:

    Tekrardan merhabalar, genleşme tankına azot gazı bastı gelen bir usta. Buna rağmen daha uzun sürse de basınç yine düşüyor. Kombi hata vermiyor çalışmaya devam ediyor. Ben ekranda 0.9 bar gördüğüm için su basıyorum. Ayrıca bir durum daha var,su bastığımda basınç 1.4-1.5 seviyesinde kalıyor daha üste çıkmıyor. Aksi bir durum olmasın diye vanayı o seviyeye gelince kapatıyorum. Herhangi bir öneriniz var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Özgür Bey… Öncelikle genleşme tankına azot gazı değil hava basılır. Genel olarak havası eksilir ve 0.75 mbar kadar hava basılır. Bu işleme rağmen yine de basınçta düşme oluyorsa eğer genleşme tankı hava tutmuyor olabilir ya da ana eşanjörde kireçlenme olabilir. Kombiye su basma işlemi yaparken basınç 1.5 barın üstüne çıkmıyorsa manometre tıkalı olabilir, kombi basınç ölçerinde (basınç sensörü veya sondası diyebiliriz) sorun olabilir. Bunun için de tabi yine cihazı incelemek lazım. İşlem yaptırdığınız firmayla yeniden iletişime geçerek durumu izah edebilir ve yardım alabilirsiniz.

 90. cem cokyasar dedi ki:

  Benim sorum şu ilk defa petekleri actım 3 odanın peteğini açmıştım daha sonra bunu 4 cıkarmak istedim peteğin vanalarını açtım ama o son açtıgım petek ısınmadı acaba kombiyi kapatım baştanmı yapmam gerekiyor kombi açıkken petek acmam sorun olmuş olabilirmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cem Bey… Kombi kapalı ya da açık fark etmez, petek vanasını açtıysanız kısa sürede ısınması gerekir. Açtığınız son petekte ısıtma olmuyorsa ve bu petek kombiye uzak kalan petekler arasındaysa ya tesisatınızda tıkanıklık vardır ya da kombi yetersiz kaldığı için sıcaklık gönderemiyor olabilir. Dilerseniz kombiyi kapatıp yeniden açın, yine de düzelme olmayacaktır. Bu durum için tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

 91. Adem sevener dedi ki:

  Demirföküm kombi 36 derece ve1.3 bar gösteriyor normal mi acaba…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Basınç değeri çok düşük değil. İdeal seviyesi zaten 1 ile 2 bar arasıdır. Ekranda gördüğünüz 36°C muhtemelen kombi içindeki suyun sıcaklık derecesidir. Bu da normaldir. Aldığınız verim düşük olmadığı sürece bir sorun yok diyebiliriz.

 92. Zeynep Uysal dedi ki:

  1de kalıyor açsamda bişey değişmiyor 1i göstermesi sıkıntılı bir durum mudur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım… Kombi tesisat basıncının ideal seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi gelmiyorsa; doldurma musluğu arızalıdır. Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi duyuyorsanız buna rağmen bar göstergesinde yükselme-ilerleme olmuyorsa bar göstergesinde ya da kombide basınç sondasında sorun olabilir. Şuanlık bir sorun teşkil etmez ancak yine de servis yardımı alarak sorunun çözümlenmesini sağlamanız gerekir.

 93. sercan dedi ki:

  basınç sistemi kalorifer (petek) sayısına göre değişiklik gösterir mi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sercan Bey… Kombideki basınç kombi tesisatında bulunan su basıncıdır. Petek sayısına göre değişmez. Her kombide ideal basınç değeri 1 ile 2 bar arasıdır yani 1,5 bardır.

 94. Ekrem balkan dedi ki:

  Kombimizin bar ayarı 1 in çok altında ama ayarlamamiz gereken yerden su basamiyruz çünkü çok sert ceviremiyoruz kırılmasından korktuğumuz için çokta zorlamiyruz ne yapabiliriz.Markasi bosch

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ekrem Bey… Tesisat basıncı ancak doldurma musluğu ile yükseltilebilir. Doldurma musluğu içinde su olduğu için parça sıkışmış bu yüzden dönmüyor olabilir. Zorlandığında da kırılma ihtimali vardır. Ancak işlem sadece bu parça ile yapılabilir. İşlemi bir de pense yardımı ile dikkatli bir şekilde yapmayı deneyin, işlemi yapamazsanız servis çağırmanız gerekir.

 95. Serdar Özcatalbas dedi ki:

  Kombi Vailant Turbo Max marka .Yaklasık 18 yıllık.Son 10 gündür bar 1’in altındaydı.Çalısıyordu.Pazartesi aksamından beri çalışmıyor.Alttaki su doldurma ventili ve balkondaki su tahliye musluğu ile biraz oynadım.Bar 0 ‘ a indi.Tekrar nasıl 1.5 bara çıkarırım.Alttakı su doldurma ventilini ileri -geri oynatiyorum fakat barda hiç haraket olmuyor.Kalorifer ve sıcak su çalışmıyor.Fakat mutfaktaki sıcak su musluğunu açınca, kombideki musluk simgesi yesil işıkta yanıyor.Yardımcı olursanız sevinirim….

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Anladığım kadarıyla emniyet ventili açarak kombideki suyu boşaltmışsınız. Bu yüzden basınç 0 a kadar düşmüş. Doldurma musluğuyla kombiye su basmanız gerekir. Ancak doldurma musluğu boşa dönüyor çevrildiğinde su sesi gelmiyorsa parçada sorun vardır. Değişimi için servis yardımı almanız gerekir. Kombi basıncı 0 da ise kombi bu yüzden çalışmaz.

 96. omer hoca dedi ki:

  kombi basıncını 1.5 e ayarlıyorum bır hafta sonra 1.4 oluyor tesisatımda kacak olabılır mı selamlar

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Tesisatınızda kaçak olsa basınç anında sıfırlanır. Yani su basma işleminden hemen birkaç saat içinde basınç 0 değerine düşer. Kombi kullanıma bağlı olarak basınçta yükselme ve düşmeler olabilir. 1 hafta da basıncın 1,5 bardan 1,4 bara hatta 1,2 bara kadar düşmesi normaldir. Cihazınızda veya tesisatınızda bir sorun yok.

 97. SALİH COLAYIR dedi ki:

  Merhaba benim sorum kombi genleşme tankına azot gazı basılır mı? BU bir aldatmaca mı ? HAVA İLE AZOT GAZI ARASINDA NE GİBİ FARK VAR. YOKSA ALDATILIYORUZ MU? IYI ÇALIŞMALAR

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Genleşme tankı en başından içinde azot gazını zaten bulundurur. Bu azot gazı eksilmez veya azalmaz. Genleşme tankının kullanıldıkça havasından eksilme olur. Hava basma işlemi de kombi bakımı gibi uygulamalarda yapılan işlemdir. Kombi bakımına dahil bir uygulama olduğu için ekstra bir ücret alınmaz. (Yani kombinize bakım yaptırarak ekstra bir de genleşme tankına hava basma işlemi için ücret ödemezsiniz) Genleşme tankının havası eksildiğinde yalnızca hava basma işlemi yapılır.

 98. cumhur kılınç dedi ki:

  Kalistro modeli olan kombimizin su basıncı düşüyor. Su doldurma vanasını açtığımız da bir miktar basınç yükseliyor, ancak 1.5 bara gelmiyor. 1 Barın üstünde bir noktada su doldurma vanasını kapattığımda bir zaman sonra su basıncı tekrar birin altına düşüyor ve kombi kapanıyor. Sorun nedir acaba? teşekkürler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cumhur Bey… Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi geliyorsa doldurma musluğunda sorun yoktur. Ancak basınç 1,5 bara kadar çıkmıyorsa şebeke su basıncı düşük olabilir. Yani dairenize şebekeden gelen suyun tazyiği düşük olduğu için işlem bir yere kadar yapılıyor olabilir. Ancak kombi basıncı çok sık düşüyor ve cihaz düşük basınç arızasına geçiyorsa cihazda bir sorun var demektir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekiyor. Kombi bakımsız kalmış olabilir, eşanjör kireçlenmiş, genleşme tankının havası bitmiş olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden cihaza bir müdahalede bulunmadan servis çağırmanızı öneririz.

 99. muzaffer tuna dedi ki:

  kombi her gün 1 barın altına düşüyor 1,1 bar civarına yükseltiyorum ama yine düşüyor
  su kaybı var derseniz peteklerde su sızması yok başka neden olabilir
  2. sorum 1,1 bar ile çalıştığında 3 bar a kadar ısınınca yükseliyor fazla yüksek değilmi

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muzaffer Bey… Kombi basıncını 1,1 bara getiriyorsunuz ve kullanıma bağlı 1 barın altında düşüyorsa bu normaldir. Çünkü anladığım kadarıyla ufak tefek düşmeler oluyor. Yani kombi basıncı 1,5 bardan 0.5 bara kadar düşüyorsa bu bir sorundur. 1,1 bardan 0,8 veya 0,9 bara düşebilir, bu normaldir. Kombi kullanıldığı sürece basınç değerinde yükselme oluyor, kullanılmadığı zaman basınç düşüyorsa muhtemelen genleşme tankında hava yok ya da delinme durumu var. Bu duruma müdahale edilmesi için servis yardımı almalısınız.

 100. Kıymet yardım dedi ki:

  İyi günler kombi Eca marka su seviyesi düştüğünde suyu açıyorum .örneğin dün 1.9 seviyesine kadar açtım bugün baktığımda 2.1 di .bu normal mi?teşekkürler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kıymet Hanım… Basınç değerinde kullanıma bağlı olarak ufak tefek yükselme ve düşmeler olabilir. Bu normal bir durum. Dün 1.9 bar olan değerin bugün 2.1 bar olması da normaldir. Basınç değeri çok çabuk 1 bar altına düşüyor veya 2.5 bar üzerine çıkıyorsa bu bir sorundur.

 101. Tezcan unel dedi ki:

  Kombin Demirdöküm marka Su seviyesi 1 le 7 arasında ne yapabilirim

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tezcan Bey… Su seviyesi dediğiniz sıcak su ayarı sanırım. 1 den 7 ye kadar gidiyorsa eğer düğmeyi ortalama 2-3 civarına getirerek çalıştırabilirsiniz. Tabi beklentinize bağlı ve cihazın ısıtmasına bağlı dereceyi düşürüp, yükseltebilirsiniz.

 102. k.tamircisi dedi ki:

  Merhaba Mustafa Bey… Uğuldu kombiden mi geliyor yoksa peteklerden mi? Kombiden geliyorsa kombi parçalarında sorun olabilir, peteklerden geliyorsa tesisatta hava veya sorun olabilir. Uzman yardımı almanızı öneririz. Çünkü sorun ancak yerinde görülürse net bir teşhis yapılabilir.

 103. Mustafa Sevimli dedi ki:

  Sayın İlgili;
  Kombi Marka ve Modeli : Vaillant VUW 202 / 3-3
  Sorun :
  Kombi çalışıyor ve ısıtıyor.
  Vuruntulu ve uğultulu ses var. Peteklere elle dokununca vuruntu hissediliyor.
  Mekanik basınç göstergesi yeşil güvenli bölgede
  Digital ekranda 2.7 bar okunuyor.
  Teknik servis bu basıncın yüksek olduğunu; patlamaya neden olacağını ve basınç tankı ile sensörlerin değişmesi gerektiğini, petek temizliği ve genel bakımın yapılacağını söyledi.
  İkna edici bulmadığımdan karar veremedim. Bekliyorum.
  Yardımınızı rica ediyorum. Teşekkürler.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Öncelikle ses yapma durumu ile alakalı sorunun yerinde görülüp incelenmesi gerekir. Sorun kombide veya tesisatınızda olabilir. Kombinizin basınç değeri biraz yüksek. Yani normalde 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Su basıncının yüksek olması cihazın patlamasına neden olmaz. Kombilerde yüksek basınca karşı emniyet ventili vardır. En fazla emniyet ventili devreye girer ve kombideki fazla suyu dışarı atar, yani kombi su akıtır. Kombi yüksek derecelerde çalışmasına rağmen petekler az ısıtıyorsa bu petek temizliğinin yapılması gerektiğini ifade eder. Böyle bir sorununuz yoksa petek temizliği de gerekmez. Veya tesisatınızdan çamurlu kahverengi su gelir. O zaman petek temizliği yani tesisat yıkama işlemi gerekir diyebiliriz.

  2. Pınar dedi ki:

   Mergaba merhaba eca kombi kullanıyorum 2 odanın peteği ısınmıyor havasını da alttaki kirli suyuda temizledik. Bar 2.6 gösteriyor ne yapmamız lazım barı düşürsem en yakın kombinin havasını alıp ısınmasını saglarmı peteklerin.

   1. k.tamircisi dedi ki:

    Merhaba Pınar Hanım… Kombi tesisat basıncını düşürürseniz kombi ne petekleri ısıtır ne de sıcak su verir. Çünkü dolaştıracağı suyu tesisatta bulamaz. Sadece 2 odanın peteği hiç ısınmıyorsa bu tesisat sorunudur. Yani tesisatınızda tıkanıklık olabilir. Kombiye en uzakta kalan 2 odanın peteği ısınmıyorsa kombi kW açısından yetersiz kalıyor da olabilir. Yani harici bir pompa kullanımı gerekebilir. Her iki durumda da uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

 104. asım pehlivan dedi ki:

  buderus marka kombi kullanıyorum .su basıncı 1,5 bar .ama son petekler ısınmıyor ne yapmalıyım .tüm peteklerde eşit ısınmıyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Asım Bey… Kombiye yakın petekler ısınıyor uzakta kalan petekler ısınmıyor veya az ısınıyorsa kombi kW açısından yetersiz olabilir veya tesisatınızda tıkanıklık olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Tesisatçıdan yardım alıp, tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

 105. Sait dedi ki:

  Merhaba. Vailant marka kombi kullanıyorum. Kombiye günde 2 kez su basmak zorunda kalıyorum. Bazen 2 gün hiç durmadan çalışıyor. Su basınca kendiliginden çalışıyor ama su basıncı düşünce kendiliğinden duruyor.Nasil çözebilirim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sait Bey… Öncelikle peteklerde, tesisatta veya kombide su kaçağı olup olmadığına bakın. Petek veya tesisatta su akıntısı varsa tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Kombide su akıntısı varsa bu soruna kombi servisi ekiplerince bakılması gerekir. Ancak bir yerde su kaçağı yoksa eğer genleşme tankının havası eksik olabilir. Bu durum için de yine bi kombi servisi yardımı almanız gerekir.

 106. seyfettin koşar dedi ki:

  merhaba iyi günler,
  Dün akşam kombinin bakımını yaptırdım gelen servis elemanları genleşme tankı basıncının düştüğünü 1,1 dediler 14,0 kadar azot bastılar.Şimdi yorumlara bakıyorumda gaz basma esnasında bir musluk açılıp su giriş vanasını kapatmamız gerekiyormuş.BEnim gelen servis elemanları sadece şartel kapatıp direk gazı bastılar ve devreye aldılar yani su falan boşaltmadılar yapılan doğrumu yada bu şekil gaz basılır mı.teşekürler..

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seyfettin Bey… Kombi şalteri kapatılarak genleşme tankına hava basılamaz. Yani genleşme tankına azot gazı basıldı demişsiniz. Genleşme tankına hava basılır. Havası maksimum 0,75 mbar kadardır. Yani en fazla 1 bar olması gerekir. 14,0 azot gazı basılması imkansız. 1,4 bar olabilir mi? veya genleşme tankı değil de kombi tesisat basıncı olabilir mi söylediğiniz? İşlemi yapan servis ekibinden detaylı bilgi alarak dönüş yaparsanız size ona göre yardımcı olmaya çalışalım.

 107. Ayaz Baymet dedi ki:

  tesisat su basinç0 0.0 gösteriyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayaz Bey… Tesisat basıncı 0.0 barı gösteriyorsa tesisat basıncını doldurma musluğu ile 1,5 bara yükseltmeniz gerekir. Kombinizin marka ve modelini belirtirseniz işlemi nasıl yapacağınız konusunda bilgi aktarabiliriz.

 108. faruk demirkol dedi ki:

  merhaba, ariston marka kombi kullanıyorum. kombinin basıncını 1,4 e ayarladım. hiç kullanmazken 1,3 dolaylarında pek değişkinlik göstermiyor. Fakat, kalorifer kısmını 35 derece gibi düşük ısıda açtığımda basınç 2,0 oluyor. sıcaklık ayarını 40-45 derece gibi biraz daha fazla yapınca basınç 2,4-2,5 gibi oluyor artıyor. basıncın bu şekilde artması normal midir, herhangi bir ayar yapmak gerekir mi, genleşme tankı havası-basıncı açısından bir sorun var mıdır. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Faruk Bey… Kombiyi kalorifer konumuna aldığınızda basıncın anormal şekilde yükselmesi (dediğiniz gibi 1,4 değerden yüksek dereceye ayarladığınızda 2,5 bara kadar çıkması) genleşme tankına bağlıdır. Tankın havası eksik olabilir veya tank delik olabilir. Kullanıcı olarak sizin bu durumda yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur. Sorun parça değişimiyle veya tek bir kombi bakımı (tanka hava basma işlemi bakımda yapılan işlemdir) ile de düzelebilir. Servis yardımı almalısınız.

 109. Yeliz dedi ki:

  Kombi ariston genus premium, kapalıyken 1.5 de duran su barı en düşük ayarda açtığımızda 2.0 yı buluyor. Kombi çalışırken mi su barı 1.5 de durmalı kapıyken mi su barı 1.5 de durmalı.
  kapalıyken 1.1 e düşürdüm çalışırken şimdi 1.6 da duruyo ama uzaktaki petek ısınmıyo gibi nasıl yapmalıyız.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yeliz Hanım… Kombi basıncı kullanım sırasında düşebilir veya yükselebilir. Sabit 1,5 barda kalmaz. Ancak çok hızlı yükselme ve düşme oluyorsa eğer bu duruma servis müdahalesi gerekir. Uzakta kalan petek ısınmıyorsa bu tesisat sorunudur. Bu durum için de ayrıca uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

 110. NEVZAT KANAT dedi ki:

  KOMBİNİN SÜREKLİ, SU BASINCI DÜŞÜYOR SÜREKLİ SE VERMEK GEREKİYOR YOKSA ARIZAYA GİRİYOR BİRDE SÖYLE BİR SORUN VAR PETEKLERİN BÜTÜN ACMA KAPAMA VANALARINDAN SU DAMLADIYOR ÖNCEN BÖYLE SORUN YOK TU SU BASINCINDAN OLABİLİR Mİ KOMBİNİN MARKASI DEMİR DÖKÜM YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVİNİRİM
  KOLAY GELSIN….

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nevzat Bey… Petek vanalarından su geldiği için kombinizin basıncı sürekli düşüyor. Çünkü kombi basıncı tesisattan dışarı atıyor. Bu yüzden de sürekli su basmak zorunda kalıyorsunuz. Petek vanalarındaki su akıntısı sorunu için uzman bir tesisatçı ile görüşün. Tesisatçı müdahale etsin. Vanalardaki su akıntısı düzelirse eğer kombideki düşük basınç sorunu da düzelecektir.

 111. İhsan TOKUR dedi ki:

  ECA marka kombi var evimizde duş alırken suyu ılık olarak ayarlayamıyoruz ya çok soğuk oluyor yada çok sıcak su ısısını nasıl sabitliyebilirim. Teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İhsan Bey… Sıcak su ısısını sabitleyemezsiniz. Suda aşırı ısınma ve soğuma durumu varsa eğer bu bir arıza durumudur aynı zamanda. Bu durum için bi servis yardımı almalısınız.

 112. hakan yetük dedi ki:

  kombimin çalışmasına rağmen sıcak su vermiyor basıncı 0.5 aceba su eklememiz gerekiyormu bazı web sitelerde 1.5 olması gerekiyor yazıyodu bende 1.5 e kadar su eklemeli miyim? (kombimin markası viesman vidoment 100)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kombilerde (marka modeli ya da çeşidi fark etmez) basınç değerinin ideal seviyesi 1,5 yani 1 ile 2 bar arasıdır. 0.5 bar çok düşük bir basınç durumudur. Kombiye altında monteli olan doldurma musluğuyla 1,5 bara kadar su basmalısınız. Sanırım cihazınız bu yüzden sıcak su vermiyor. Su basma işlemi uygulayın, cihazı yeniden deneyin. Düzelme varsa sorun yok demektir. Sorun düzelmiyorsa servis çağırmalısınız.

 113. Levent adali dedi ki:

  Merhaba bulundugumuz bölgeye dogalgaz yeni geldi ve bizde dogalgaza geçiş yaptık ve kombi olayına yabancıyız demirdöküm nitron condense kombi taktırdım şu an petekler için daha kullanmadım ama sıcak su için kullanıyorum fakat basınç 1 barın üzerine çıkmıyor doldurma vanasını açıyorum 0.9 ve 1 bar arasında gidip geliyor bi sorunmu var yada ne yapmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Levent Bey… Doldurma musluğunu açtığınızda su sesi duymuyorsanız doldurma musluğunda sorun olduğu için su basma işlemi yapılamıyordur. Ancak su sesi geliyor kombi basıncı 1 bardan yukarı çıkmıyorsa şebeke basıncı düşüktür. Yani şebekeden gelen su tazyiği düşük olduğu için su basma işlemi tam olarak yapılamıyordur. Bunun için uzman bir tesisatçı ile görüşmeli ve durumu izah ederek yardım almalısınız.

 114. Ülkiye krk dedi ki:

  Merhaba, bizim kombi de birden bire arıza oluştu bar 1 de gözüküyor teknik servis bari açtı ve 1.5 gelince sorun kalmaz dedi yalnız sorun şu ki 2 saatten fazladır bar hala 1 gösteriyor hiç hareket yok bu durumda ne yapılmalı teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ülkiye Hanım… Kombi basıncı normalde 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. 1 bar çok düşük bir basınç seviyesi değildir. Ancak doldurma musluğunu açtığınız an kombiden su sesi gelmeli ve basınç artmalıdır. 2 saatten uzun süredir doldurma musluğunu açmanıza rağmen bar değerinde hareket yoksa su sesi gelip gelmediğini dinleyin. Su sesi gelmiyorsa doldurma musluğunda sorun vardır. Su sesi geliyor ancak bar yükselmiyorsa göstergede ya da basınç sondasında sorun olabilir. Bu durumda servis çağırmalısınız.

 115. Alperen Öztürk dedi ki:

  Hocam benim kullandığım kombi demir döküm nitron su basıncını kaçta tutmalıyım ısınmak için gerekli değerler nelerdir
  İyi günler Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Alperen Bey… Kombi basıncı 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. Sıcaklık ayarı beklentinize göre değişir. Beklentiniz olan ayarı sabitlemeli ve ayarla oynamadan sabit bir ayarda kullanmalısınız.

   1. Murat gökmen dedi ki:

    Merhaba adım Murat airfel digifix duo marka kombim var kombi çalışıyor petekler ısınıyor derece 50 ayarladım kombi daha 50’ye gelmeden 40-45 arası sıcaklığa geldiğinde takriben bu süre 20 dk sonra ısıtmayı kesiyor ve sıcaklık seviyesi gittikçe düşüyor sonra reset atıyorum tekrar düzeliyor sıcaklık artıyor ama tekrar 15 dk sonra duruyor ne yapmalıyım

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Murat Bey… Kombinizin ayarlarında bir sorun yok. 50°C ye ayarlı bir kombi devreye girdiğinde yani petekler ısınmaya geçtiğinde sıcaklığın ortalama 60°C ve üzerine çıkması gerekir. Ancak ayarlanan dereceye gelmiyorsa ve ayarlanan derecenin altındaki ısıtması ortalama 20 dk. kadar sürüyorsa ntc sensör veya anakartında sorun olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelememiz gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Parçalara müdahale gerektiğinden servis yardımı almalısınız.

 116. Sevdaünlü dedi ki:

  Bar ayari sürekli düşuyo sıfıra neyapmamiz gerek bilgi alabilirmiyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sevda Hanım… Öncelikle bir yerde su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Mesela kombi altında, tesisatta veya peteklerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Kombi altında su kaçağı varsa Kombi Servisi, tesisat veya peteklerde su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Hiçbir yerde su kaçağı yoksa; genleşme tankının havası eksik olabilir, genleşme tankı delik olabilir, ana eşanjörde kireçlenme olabilir veya sıva altında kaçak olabilir. Bunun için de önce Kombi Servisi ile görüşerek yardım almalısınız. Kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem yoktur.

   1. Sevda ünlü dedi ki:

    Teşekkurler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Sevda Hanım… Biz teşekkür ederiz.

 117. Emre dedi ki:

  Merhaba. Bizim kombideki bir sorun, kombinin sıcaklığını örneğin 50 derece olarak ayarladığım zaman, sıcaklık 50’ye kadar çıkmıyor. En fazla 42 oluyor. Bunu önlemek için ne yapmalıyım? Herhalde peteklere su yetişmiyor deyip barı 2’ye kadar çıkardım. Bu doğru bir çözüm mü? Teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombiniz suyu ısıtmadığı için veya yeterli şekilde ısıtmadığı için ekrandaki değer ayarladığınız sıcaklığa kadar gelmiyor. Normalde ekranda ayarladığınız derecenin 15-20°C fazlası görüntülenir. Tam tersi oluyorsa bu kombinin suyu ısıtmadığını veya yeterli şekilde ısıtmadığını belirtir. Kombi tesisatında yetersiz su olsa mutlaka düşük su basınç uyarısı verir. Bunun için basıncı 2 bara çıkarmanıza gerek yok. İdeal basınç ayarı her kombide 1 ile 2 bar arasıdır. Kombinizdeki sorun için servis yardımı almanız gerekir.

 118. Rıdvan dedi ki:

  Merhaba Airfell kombim var basınç saati 1 bar’da. 1 ile 2 bar arasına getirmek istiyorum fakat kombi altındaki musluğunu su basmak için açınca kombinin altındaki boşta olan bir borudan sıcak su akıyor. Ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rıdvan Bey… Muhtemelen kombinizdeki bar göstergesinde sorun var veya basınç sondasında… Basıncı yanlış ölçtüğü veya yanlış gösterdiği için siz düşük basınç arızası olarak görüp kombiye su basıyorsunuz. Ancak cihazın basıncını bilmeyerek yükselttiğiniz için emniyet ventili açılarak fazla suyu tahliye ediyor. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

   1. Emrah Erdoğan dedi ki:

    Merhabalar benimde demirdokum nitromix kombim var. Su basinci en fazla 0.9 bar a kadar yukseltilebiliyor sonrasinda su basma vanasini ne kadar cevirirsem cevireyim hic bir sekilde basınç 0.9 un ustune çıkmıyor. Servisi aradım o bolgede sebeke suyunun tanzigi dusuk normal gece basin dedi. Gece sebeke suyunun tanzigi baya yuksekken denedim yine ayni sekilde 0.9 barda kaldi. Yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkur ederim iyi calismalar kolay gelsin…

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Emrah Bey… Evet şebeke su tazyiği bu durumu etkileyebiliyor. Ancak gece geç saatlerde yani su tazyiğinin yüksek olduğu zamanlarda da denediniz yine 0,9 bara kadar çıkıyorsa manometrede yani o bar göstergesinde bir tıkanıklık durumu söz konusu olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemeden bu konuda bilgi sunmak çok zor. Bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

     1. Emrah Erdoğan dedi ki:

      ilginize teşekkür ediyorum servisi çağıralım sorunu cozdurelim ama serviste gündüz saatlerinde geliyor gece gelmiyor gündüz de su tazyigi düşük olacağı için bilmiyorum nasıl yaparız. kolay gelsin iyi çalışmalar.

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Rica ederiz Emrah Bey… Servisler evet geç saatte gelmez. Yani bir çalışma saatleri ve aynı şekilde kullanıcıların da müsait oldukları zaman dilimleri vardır. Bu yüzden geç saatlerde servis hizmeti sunan firma sayısı az. Ancak siz zaten geç saatte de işlem yapmaya çalışmışsınız fakat yine olmamış. Demek ki su tazyiği ile alakalı bir sorun olmayabilir. Servis çağırarak cihazınızda manometreyi kontrol ettirmelisiniz. Siz zaten servis çağırırsanız gereken kontrol ve işlemler direk yerinde yapılır. Dairenize gelen su tazyiği çok çok düşükse tesisatınızı kontrol ettirmeniz gerekir.

 119. özlem ARICI dedi ki:

  benim konbi f1 f2 hatasi veriyor neden olabilir sorunu efendim bar seviyesi 2.4 bar arasinda ne sicak su geliyor nede petekler isiniyor sebebini nedir acaba.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım… Kombinizin marka modelini belirtebilir misiniz? Marka modele göre arıza kodları ve anlamları değişir. Kombinizin basınç değeri çok yüksek değil ve düşük de değil. Kombinizin marka modelini belirtirseniz arıza kodu açıklamasına göre yaşanan sorun hakkında tahmini bilgi verebiliriz.

 120. DOĞAN dedi ki:

  Mrb ustam
  Benim Şöyle bir sorunum var ev dublex kombi altta genleşme tankı 25 lt ve havası 3 bar kombi ise 24000 kw ve su barı 2 de
  açtığım zaman kombiyi su genleşmesi olduğu için 2 bardan 2.2 veya 2.4 oluyor ama hala kombi kazanında sanki su eksik gibime geliyor çünki kazanın içi kaynama sesi geliyor sanki su az ama bar hepsi tamam bişi anlamadım siz bi cevap verseniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Doğan Bey… Öncelikle genleşme tankının havası çok yüksek. Normalde 0,75 mbar olması gerekir yani en fazla 1 bar diyebiliriz. 3 bar genleşme tankı havası için çok fazla. Genleşme tankının fazla havasının alınması gerekir. Kombi su basıncı 2 bar ise normaldir. Ancak kalorifer kullanımında ısınan su genleştiği için basıncın yükselmesi normaldir. Önemli olan 2,5-3 barı geçmemesidir. Şuanda cihazınızda herhangi bir sorun yok. Sadece genleşme tankının havası fazla, fazla havasının alınması gerekiyor.

 121. Fırat dedi ki:

  Merhabalar ,

  Viesman vitopend 100 marka kombi kullanıyoruz. Kiracıyız 3 yıldır. Kombi yaklaşık 7-8 yıllık sanıyorum. Kombi kapalı ve bar 1.5 iken hiç bir sıkıntı Yok. Fakat kış modunu açtıktan 15 dk sonra kombi 3 bara ulaşıyor ve emniyet ventilnden su damlatıyor. Sorun nedir acaba ? Genleşme tankı bakımsızlığı ya da ömrünü doldurmuş olması mı yoksa 3 yollu vanada çatlak vs olması mıdır ? Şuan başka bir kontrol yapmalı mıyım yoksa servis mi bırakmalıyım.( ayrıca kış modunda çalışırken ilk 10 sn gıcık bir uğultu çıkartıyor) Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fırat Bey… Kombi kış konumundayken (kaloriferler de çalışırken) basıncı yükseliyorsa genleşme tankının havası yok veya membranı (contası) delik olabilir. Öncelikle genleşme tankının havası ölçülmeli düşük ise hava basılmalıdır. Genleşme tankı hava tutmuyorsa eğer membranı delik demektir. Bu durumda değişimi gerekir. Yaşadığınız sorunun üç yollu vana ile bir alakası yoktur. Yalnız kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur. Servis yardımı almanız gerekir. Ses yapma arızası için de sorunu yerinde görmek gerekir.

   1. FIRAT dedi ki:

    Öncelikle yanıt için çok teşekkür ederim. Bende genleşme tankı değişim ve bakım ücreti hakkında yaklaşık bilgi alabilir miyim ? Ayrıca bakım personeli gelene kadar kombiyi düşük kademede çalıştırmam bir problem teşkil eder mi ?
    FIRAT

    Teşekkürler.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Tekrardan Merhaba Fırat Bey… Biz teşekkür ederiz. Bu gibi durumlarda demiş olduğum gibi genleşme tankına hava basılarak da sorun çözümlenebilir. Bu uygulama kombi bakımı sırasında zaten yapılıyor. Yani kombinize bakım yaptırarak hem bu sorundan kurtulabilir hem de daha uzun süre sağlıklı kullanım sağlayabilirsiniz. Ancak genleşme tankında da sorun olabilir. Kombi bakım işlemi firmamız tarafından 100 tl ye yapılmaktadır. Parça fiyatlarını da uzman ekiplerimiz yerinde görerek sunabiliyor. Biz buradan maliyet konusunda net bilgi veremiyoruz maalesef.

     1. FIRAT dedi ki:

      Dün tekrar kombiyi biraz kurcaladım. Kombiyi kapatıp, suyu tahliye ettikten sonra, su alma vanasını açarak suyu bayağı bir tahliye ettim. Kir , pas vs. gitti. Daha sonrasında kombiyi tekrar 1.5 bara alıp kış modunda çalıştırdım. 2 saat sonra bar ; kombi aktifken 2.2 bar’da kombi pasifken 2 bar arasında (2.5-2) arası seyir etmektedir. Emniyet ventilinden 4 saatte bir damla su akıttı. Emniyet ventilinden su akıttığı için elimle manuel olarak genleşme tankını kontrol etmek istedim.Tankın Emniyet sibobuna sivri bir araç batırdığımda ilk etapta pıst diye bir ses çıkardı fakat daha sonrasında hiç bir ses alamadım. Ne hava ne de su çıkışı bulunmamakta. Bar da çok yükselmiyor.. Fakat bir damla da olsa ventilden su tahliyesi var. Sorun nedir acaba ?

      Teşekkürler.

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Tekrardan Merhaba Fırat Bey… Genleşme tankında hava olsaydı eğer sibobuna bastığınızda hava çıkmaya devam ederdi yani çıkan ses durmazdı. Tek bir pıst sesi çıkardıysa içindeki son havayı atmıştır. Yani genleşme tankının havası yok veya delik. Tankın havası olmadığı için veya delik olduğu için basınç dengesi sağlanamıyor. Servis yardımı almalısınız.

 122. yalçın talayhan dedi ki:

  selamun aleykum E.C.A. Proteus PR 24 HM Herıı ymetik kombi kullanıyorum. bakım yaptıktan sonra basınç göstergesi 12 aat içinde 1.5 bardan 1 bara kadar geriliyor kombiyi her gün kontrol edip düşük basıncı 1.5 bara tamamlamak zorunda kalıyorum. bu durumda ne yapmam gerekiyor, cevap için şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleykümselam Yalçın Bey… Bir yerde su kaçağı yoksa eğer (kombide, tesisatta ya da kaloriferlerde) genleşme tankının havası eksik olabilir veya tankın membranı delik olabilir. Net teşhis için tabi sorunu yine de yerinde görmek gerekir.

 123. Madar MANSURGÜLER dedi ki:

  Az önce düşük basınç ile ilgili bir soru sormuştum. Bu hususu belirtmeyi unuttum. Basınç azalınca kombinin altındaki vanayı açıyorum. Biraz bekliyorum ki basınç yükselsin. Örneğin basınç 1,1 ise 1,2 olsun. Tövbe böyle bir şey olmadı. Hatta yutube videosunda izlemiştim. Musluğu çevirince bir hış bir su sesi gibi hışırtı geliyordu. Bizde ise hiç ses hışırtı yok. Bilmiyorum acaba modelden dolayı mı ses yok yoksa su basıncını artıracak bir girişim mi yok yoksa vana arızalı olabilir mi? Gerçi daha 1 hafta oldu .takılalı..Bu konuda cevap yazarsanız çok memnun olurum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Tekrardan Merhaba efendim… Normalde doldurma musluğunu açtığınızda kombiden su sesi gelir ve basınçta hızlı bir ilerleme olur. Şebeke suyu basıncı düşük olduğu için dakikalarca açık kalsa bile su basma işlemi tam anlamı ile yapılamaz. Şebeke su basıncı normale döndüğünde bu sorun da ortadan kalkacaktır. Cihaz yeni olduğu için cihazla alakalı bir sıkıntı yok. Şebeke su tazyiği düşük olduğundan doldurma musluğu görevini sağlıklı bir şekilde yapamıyor. Bu soruna acil çözüm bulmanız gerekiyor.

 124. Madar MANSURGÜLER dedi ki:

  1 hafta önce evimize Vailant eco pure marka kombi takıldı. Doğal gaz bağlandı. Vailant yetkili servis şebeke suyu basıncı az dedi. Genelde basınç 1.1 dolaylarında. Banyo yapmaya çalıştığımızda sanki her an basınç sıfırlanacak diye korkuyoruz. Çünkü 2-3 defa bu durum başımıza geldi. Kombi kalorifer peteklerinde sorunumuz yok. Ama bu düşük basınç meselesini nasıl çözebiliriz? Kimi hidrofor taktır diiyor kimi bay pas diyor. Yani ana sudan depodan gelen musluğa hortum bağlatma. (ayda 1-2 defa) . Ev sahibimiz doğal gaz bağlattı ama banyo yapma sorunu yüzünden çocuklarıma sakın sıcak suyu açmayın diyorum. Depodan gelen suyun basıncını artıracak bir sistem bir formül var mı? basit bir düzenek, bir makine basit bir motor vb.Bu arada depomuz büyük ve genelde doludur. Çünkü ana su kuvvetli akıyor. Önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba efendim… Depo kullandığınız için hidrofor kullanmalısınız. Şebeke basıncı düşükse su dağıtım firması ile görüşmeniz gerekir. Onlar size bu konuda yardımcı olabilirler.

 125. Bahadir dedi ki:

  Merhaba protherm marka kombi kullanıyorum. 1.1 bar düşük olduğunu düşündüğüm için 1.7 ye yükselttik . Ve su akıtmaya başladı. Akıntı neden kaynaklı ve nasil durdura bilirim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bahadır Bey… Kombilerde ideal basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. 1,7 bar yüksek basınç değildir. O yüzden kombinin su akıtmaması gerekir. Ancak 1,7 barda su akıntısı olduysa; basınç sondası, gösterge gibi parçalarda sorun olabilir. Ya da basınç dışında kombinizde su akıntısı sorunu oluşmuş olabilir. Yine de net tespit için sorunu yerinde görmemiz gerekir.

 126. Mustafa dedi ki:

  Hocam Merhaba demirdokum nitromix model kombi kullanıyoruz doğalgaza yeni geçtik sorun şu kombi sıcaklığını 48/49 derece olarak ayarlıyorum bar basıncı ise 2 nin altına düştüğünde petekler de ısınma olmuyor ideal şartlarda 1.5 de kullanın demişlerdi ama o basınç değerinde petekler ısınmiyor sicaklik değerini yukseltsemde sorun devam ediyor demir dokum musteri hizmetlerini aradigimda 2 bar in altında kullanmayin dediler bu durum normal bir durummudur cevap için şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombilerin marka modeli ya da çeşidi ne olursa olsun fark etmez… Basınç değeri 1 ile 2 arası normal değerdir. 2 barın altında cihazın çalışmaması gibi bir durum yok. Aksine 2 bara ayarladığınızda ve petekler ısındığında, ısınan su genleşir yani çoğalır. Bu yüzden basınç 2,5 üzerine çıkabilir. 2,5-3 bar üstünde ise kombi su akıtmaya başlar. Kombinin 2 bar altında çalışmama ya da petekleri ısıtmama gibi bir durumu söz konusu bile olamaz. Sıcak su kullanımında sorun yaşıyor musunuz bilmiyoruz ama petek devresinde sorun olduğu için petekleriniz ısınmıyor. Bunun basınç ile bir alakası yok. Dereceyi yükseltsem de sorun devam ediyor demişsiniz. Bu bir arıza durumudur, servis yardımı almanız gerekir.

 127. zafer dedi ki:

  Günaydın..E.C.A. hermetik konvansiyonel kombi CONFEO PLUS DCO 24 HM -28HM,KOMBİMİZE 2 GÜN ÖNCE SU BASTIK 1,8,bu sabah su değeri 00 gözüküyor led de 40 (su az ikazı) yazıyor..Ne yapmamız lazım,su basmamız mı gerek..Teşekkürler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zafer Bey… Öncelikle kombide, tesisatta ya da peteklerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Basınç sıfırlanıyorsa bir yerde kaçak olabilir. Genleşme tankının havası eksik olabilir ya da genleşme tankı delik olabilir. Bir yerde su kaçağı görmüyorsanız öncelikle servis yardımı almanız gerekir. Net arıza teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir.

 128. Deniz Akman dedi ki:

  Merhaba bizim ev dubleks , kombiyi sonuna kadar açsak da aşağı kat ısınıyor yukarısı ılık oluyor. Peteklerin havası da alındı bakımı da yapıldı ama yine aynı durum. Ne yapabiliriz ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Deniz Akman… Daireniz dubleks, kombinin bulunduğu kat ısınıyor diğer katta ısınma az oluyorsa kombi yetersiz kalıyor olabilir. Harici bir pompa gerekebilir, tesisat tıkalı olabilir. Bu durum için uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

 129. Osman dedi ki:

  Meraba petek ısı ayarı 50 de su ayarı kaçta olmalı teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Kombilerin marka model ve çeşitlerine bağlı olarak sıcak su ve kalorifer ısı ayarı değişmektedir. Yani minimum ve maksimum ısı ayarları aynı olmaz. İhtiyacınız olan ısı durumuna göre sıcaklık ayarı belirlemelisiniz. Genelde 40-45°C civarı ideal sıcak su ayarıdır. Ancak kombinizin minimum sıcak su derecesini net bilmediğimiz için şu ayarda kullanın diyemiyoruz. Sıcak su beklentinize göre sıcak su ayarını kendiniz belirlemelisiniz.

 130. BURAK CENAY İN dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin. Demirdokum Atron marka kombim var. Kombi 15-20 aniye araliginda atesleme yapiyir fakat evi isitmiyor yaklaşık 1 ay önce Demirdokum yetkili servsi cagrdim geldi kombinizde problem yok dedi gitti. Bugün itibariyle aynı problemi tekrar yaşıyorum. Bar 1.5 ten 1 aylık sürede 2.5 e gelmiş bu normalmidir. Elektrik akımını dusuk aldgi için kombi ateşleme yapıyor fakat evi ısıtmıyor olabilirmi ? Şimdiden teşekkürler iyi gunler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burak Bey… Kombiyi eğer düşük derecede kullanıyorsanız ayarladığınız dereceye çok kolay ulaşır. Bu sebeple çok sık ateşleme yapabilir. Ya da çok sık devreye girebilir. Yüksek derecede kullanmanıza rağmen de bu sorun oluyorsa net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Kombiyi kalorifer konumunda kullanıldığında ısınan suyun genleşmesi yani çoğalması sebebi ile basınçta yükselme olabilir. 1 ayda 1,5 bardan 2,5 bara yükselmesi de normaldir. 2,5 bar üzerine çıkarsa sorun var demektir.
   Kombi elektrik akımını düşük alsaydı çalışmaz arızaya geçerdi. Ekranda düşük voltaj sorunu olduğunu belirten F12 (F12 Demirdöküm Atron kombilerde düşük voltaj arızası) arıza kodu belirirdi. Elektrik akımının düşük gelmesi kombinin ateşlemesini etkilemez. Yani voltaj düşük geliyorsa kombi hiç çalışmaz. Düşük voltaj sebebi ile anakart yanar veya hasar görür.

 131. Ömer dedi ki:

  Merhaba, baymak baxi kombim var. Kombim aktif ve pasif hâldeyken su alıyor ve tahliye musluğundan sürekli su akıtıyordu. Plakalı eşanjor değiştirildi. Şimdide kombi kullanılmadığında su seviyesi 0’a kadar geliyor. Kaç yıllık kombim 1 barın altına indiğini hiç görmedim. Fakat şimdi 2 gün kullanmadığımda 0 bara kadar iniyor. Bunun nedeni nedir acaba ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Öncelikle kombi altında, tesisatta ve peteklerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Bir yerde su kaçağı varsa basınç bu sebeple 0’a kadar düşüyor olabilir. Gözle görülür bir yerde su kaçağı yoksa eğer genleşme tankının havası bitmiş olabilir veya genleşme tankı delik olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Gözle görülmeyen sıva altı kaçağı da söz konusu olabilir.

 132. berna dedi ki:

  merhaba kombim arçelik en son 1.5 biraz üstüne ayarlandı fakat yanarken 2ye kadar yükselip sönünce 1.5 e düşüyor normal mi teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Berna Hanım… Kombide ısınan su genleşir yani çoğalır. Özellikle kalorifer sisteminde çalıştığında basınç değerinde ufak yükselmeler olabilir. Bu normal bir durumdur. Basınç 2,5 barın üstüne çıkarsa sorun var demektir.

 133. Gökhan dedi ki:

  Merhaba;kombimin markası Demirdöküm ve yoğuşmalı. Sorum şu: Kombi kazan su sıcaklığı 65° iç oda termostatta 21° ayarlı. Kazan,su sıcaklıği 48-49° oldugunda calisiyor ve yaklaşık 1 -1.5 dakika içinde 67° dereceyi buldugunda tekrar duruyor. Bu normalmidir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Oda termostatı kullandığınız için cihazın bu şekilde çalışması normaldir. Oda termostatı ayarlanan ısı sıcaklığına geldiğinde kombinin çalışmasını durdurur, oda sıcaklığı düştüğünde kombiyi yeniden çalıştırır. Oda termostatının kombiyi çalıştırma sistemidir bu. Cihazınızda bir sorun yok.

 134. Kadir dedi ki:

  Merhaba ferroli marka kombim basınç ayarını 2 ye aldim.ama basınç 3 ce gelmiş ve konbi den hafif su bosaliyor çeşme su sıcaklığı düşmedi ve oda ısısida normal derecede sizce bu durum sorun teşkil edermi. TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… Kombilerde ideal su basıncı 1 ile 2 bar arası olmalıdır. 2 bara kadar su basmışsınız ancak basınç 3 e kadar gelmiş. Basınç yüksek olduğu için de emniyet ventili açılarak kombideki fazla suyu tahliye etmiş (kombi bu yüzden su akıtıyor) Doldurma musluğunu su basma işlemi sonrası kapattığınızdan emin olun. Açık kalırsa bu yüzden de basınç yükselebilir. Doldurma musluğu kapalıysa eğer kombinizde basınç yükselme sorunu vardır. Net arıza teşhisi için de sorunu yerinde görmek gerekir.

 135. Özlem dedi ki:

  Selam,3ay önce eca comfortplua kombi aldık, 3 gün öncesine kadar 1.5 ile 1.4 arasında olan basınç ayarı gün içinde kontrol ettiğimde basınç 1.1-1.2-1.3 gibi değişik değer gösteriyor. Bu normal mı. Basınç ayarı ne kadar süre olmalı, şu doldurma süre aralığı ne olmalı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özlem Hanım… Kombide ısınan su genleşir yani çoğalır. Buna bağlı basınçta kullanıma bağlı azalmalar da olabilir. Basıncın ideal konumu 1 ile 2 bar arasıdır. Ancak basıncın çok sık 1 bar altına düşüyor olması veya 2,5 bar üstüne çıkıyor olması arıza durumudur. Ufak tefek değişiklikler oluyorsa bu normal bir durumdur. Kombiye haftada bir veya birkaç haftada bir (bazen ayda bir de olabilir) su basılıyorsa bu normal bir durumdur. Günde birkaç kez su basmak zorunda kalıyorsanız (basınç 1 barın altına düşüyorsa örneğin; 0,6 bar gibi) bu durumda sorun var demektir.

   1. tayfun gonul dedi ki:

    merhaba vaillant marka kombi kulaniyoruz gecen bar basinci sifira dusmus.su bastik ..simdide bar basinci yukseliyor kirmizi renge kadar geliyor sorun olurmu.teskkurler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Tayfun Bey… Su bastığınız parçanın yani doldurma musluğunun kapalı olduğundan emin olun. Açık kalmış olabilir ya da tam kapatamamış olabilirsiniz. Doldurma musluğunun kapalı olduğundan eminseniz eğer basıncın yükselmesi bu parçaya, eşanjöre veya genleşme tankına bağlı olabilir. Basınç kırmızı değeri geçerse yani 2,5-3 barı geçerse kombi su akıtmaya başlatır. Yüksek basınç ayrıca parçaların da zarar görmesine neden olur. Basınç değerini düşürmek için kombiye en yakın petekten su alın. Basıncı takip edin. Yine artış olur ve kırmızı değere kadar ulaşırsa servis yardımı almanız gerekir.

 136. Mehmet Uzun dedi ki:

  Kombi su basıncı 1 ve birin çok az altında duruyor, birinci sorum bu durum evin sıcaklığını etkiler mi ?
  ikinci sorum ise su basıncı çok düşerse kombiye bir zarar verir mi ? (kombi markası buderus gb 062)
  iyi günler iyi çalışmalar dilerim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi basıncı 1 barın çok az altında ise bu evin sıcaklığını etkilemez. Basınç 0,5 veya 0,7 bara kadar düşerse kombi çalışmaz (tesisattaki su yetersiz olduğu için) arızaya geçer. Buderus GB 062 model kombilerde ekranda 2E arıza kodu vererek bu durumu ifade eder. Su basıncı çok düşükse kombi susuz çalışma (kuru yanma) yapar. Parçalar susuz çalışmaya zorlandığı için zarar görebilir. Ara sıra basıncı kontrol ederek 1 barın altına düştüğünde kombiye 1,5 bara kadar su basmalısınız. Bu durum çok sık yaşanırsa (çok sık basınç düşerse) servis yardımı almanız gerekir.

  2. Emre dedi ki:

   Merba iyi geceler kombimin basıncı 3 ün üzerinde ve sizin dediğiniz gibi kombiye yakın petekten su boşaltımı yaptım ve bar işareti yanım sonmeye başladı bar işareti su azalrsa yanım söner ama doğru su azaldı fakat bar saatinde göstermiyo bunu hala aynı ne yapmalıyım

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Emre Bey… Bar göstergesinde sorun olsa basıncı yanlış gösterir. Ya da basınç sondasında sorun vardır basıncı yanlış ölçer. Kullandığınız kombinin modeline bağlıdır düşük ya da yüksek basınçta vereceği arıza kodu ya da arıza uyarısı… Bar işareti su azaldığında yanıp sönüyor olabilir. Doldurma musluğunu çevirdiğinizde bar göstergesinde ilerleme varsa eğer göstergede sorun yok demektir. İlerleme olmuyorsa gösterge bozuk olabilir. Net teşhis için yerinde görmek gerekir.

  3. Fatih polat dedi ki:

   Peteklerı kapattıgımızda au barı 3e yaklasıp kombi kendi su tahliyesi yapıyor ne yapmaşıyız

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Fatih Bey… Kombi basıncı zaten yüksekse sıcak su kullanımında daha da yükselmiş olabilir. Kombilerde yüksek basınca karşı emniyet sistemi vardır. Emniyet ventili devreye girer ve fazla suyu dışarıya tahliye eder. Bu yüzden kombiniz su akıtmaya başlamış. Kombiye en yakın petekten su alarak yüksek basıncı düşürebilirsiniz. Ancak basınçtaki yükselme devam ederse direk servis çağırmanız gerekir.

Petek Yıkama