Kombi Su Basıncı

Kombilerde İdeal Su Basıncı Kaçtır?

Her marka model ve çeşitteki kombilerin ideal su basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır.

Kombi Su Basıncı Nasıl Ayarlanır?

 • Kombi su basıncı düşük ise Yani 1 barın altını gösteriyor ise su basılarak ayarlanabilir. Su basma görevinde olan doldurma musluğu kullanılır. İdeal su basınç seviyesi bu şekilde ayarlanabilir. Ayar için kombiye su basma makalesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Kombi su basıncı yüksek ise Yani 2,5 veya 3 barın üzerinde ise fazla su tahliye edilerek ayarlanabilir. Bu durum için kombinize en yakın kaloriferin üst yan kısmını (hava alma müşürünü) açabilir oradan su alarak basıncı ideal konuma ayarlayabilirsiniz. Kombideki yüksek basıncı düşürme için dilerseniz linki tıklayabilir, işlem hakkında bilinçli olabilirsiniz.

Kombilerin her çeşidinde, her marka modelinde basıncın ayarlanması aynı yöntemler ile olur. Yalnız kombi su basıncı ile alakalı doğru bilip yanlışlığı kanıtlanan bilgiler olabilmektedir. Sizlere bu bilgileri de sunalım…

Kombilerdeki su basıncının 1 barın çok az üstünde olması basıncın düşük olduğu anlamına gelmez. Bu durumda kombiye su basmak zorunda değilsiniz. Su basmadan da kullanmaya devam edebilirsiniz. Aynı şekilde 2 barın biraz üstünde olması da basıncın yüksek olduğu anlamına gelmez. Bu durumda da yüksek basıncı düşürmenize gerek yoktur.

Basınç Çok Sık Yükseliyor ya da Düşüyorsa Ne Yapılmalı?

Kombinizin su basıncı sürekli olarak düşüyor ve sürekli su basmak zorunda kalıyorsanız ya da basınç sürekli yükseliyor ve sürekli basıncı düşürmek zorunda kalıyorsanız bu durumda mutlaka Kombi Servisi yardımı almalısınız. Bu cihazda oluşan bir arızayı belirtir. Arıza durumu yerinde görülmeden net bilgiler verilemez. Bu sebeple de teknik açıdan bu gibi durumlarda mutlaka servis yardımı alın önerisinde bulunabiliriz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (249 Yorum)

 1. Abdullah çağırmak dedi ki:

  Yoğuşmalı kombi banyo suyunu ısıtma sorunun 46derecede ısırıyordu şimdi 50 veya 58 yayiyom ısıyı arada suyu ısıtmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Aynı durum mutfakta da oluyorsa sorun kombidedir ve kombinin yerinde görülmesi, arızanın tespit edilerek çözümlenmesi gerekir. Ancak bu durum sadece banyoda oluyorsa; banyo musluk veya bataryası bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir ya da tesisatınızda bir sorun olabilir.

 2. Elif dedi ki:

  Merhaba bizim petekler suan kapalı ve bar düşük kapalı iken bari ayarlayabilir miyiz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Kombinizde bar göstergesi yani manometre dediğimiz yuvarlak bar saati varsa eğer; tesisat vanaları açık olduğu sürece, dairede su kesintisi olmadığı sürece ve kombiye su basılan doldurma musluğu bozuk olmadığı sürece, kombi kapalı olsa bile su basma işlemi uygulayabilirsiniz. Kombinin hangi konumda kullanıldığının bir önemi yoktur.

 3. filiz yaman dedi ki:

  merhaba bugun şalter attı sonra açtık kombide sadece 1.1 ve 1.0 yazısı görünüyor . ne yapmam lazım acaba . reset atıyorum olmadı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım… 1.1 veya 1.0 değerlerinin yanında bar da yazıyorsa eğer basınç düşmüş olabilir. Kombiye su basmak gerekebilir. Bu durumda kombinizin marka modeline bağlı olarak alt kısmında monteli mavi veya siyah renkte bir musluk vardır. Bu musluğu sola çevirin basıncı 1.5 bar yapınca kapatın. Sorun muhtemelen düzelir. Ancak belirttiğimiz şekilde musluklar yoksa kombinizin tam marka modelini belirtin yardımcı olmaya çalışalım.

 4. Kamuran sencan dedi ki:

  Kombi basıncı 0.9 olması normalmi kombi otomatik su alımını basıcını kendi ayarlıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kamuran Hanım… Bazı kombilerde otomatik su basma fonksiyonu vardır. Ancak bu fonksiyon çoğu kombide olmadığı için manuel olarak sizin işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Kombilerde doldurma musluğu marka modele göre değişir. Genellikle alt kısımda monteli mavi veya siyah renkte olabilmektedir. Tam marka model belirtirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

 5. Salih surmez dedi ki:

  Merhaba evim dublex kombi alt katı çok iyi isitiyor fakat üst katta sadece 1 petek ısınıyor diger 3 petek isinmiyor neden olabilir şu basıncı 1.5 olarak sabit

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Muhtemelen kombi kapasite açısından yetersiz olabilir ya da pompa gücü yetersiz olduğu için uzağa su basamıyor olabilir. Bu durumda harici bir pompa gerekebilir. Bu durumla alakalı uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Kombiniz eskiyse veya çok sık arızalanıyorsa daha yüksek kapasitede bir kombi de tercih edebilirsiniz.

 6. Hüseyin Alkan dedi ki:

  Selâm kombi 2 günde suyu bitiriyor bar düşüyor su basip çalıştırıyorum doldurma musluğu kapalı mı olacak acikmi teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Doldurma musluğunun su basma işleminden sonra kapatılması gerekir. Basınç düşme sorunu var diye veya farklı sebeplerle açık bırakılmamalıdır. Aksi halde şebeke suyunu sürekli olarak kombiye basar ve yüksek basınç sebebiyle kombi bu sefer de su akıtmaya başlar. Kombide, peteklerde veya tesisatta gözle görülür bir su kaçağı yoksa kombiye bakım gerekebilir. Sıva altı tesisat kaçağı da olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 7. Sercan yılmaz dedi ki:

  Merhaba kombimiz tam yoğuşmalı buderus.İlk defa kombi kullanıyoruz.2 barlık bastığım basınç 1 ayda sınırlara geliyor.Arkadaşım kaçak olabilir dedi başka biri yoğuşmalı kombilerde bu normal dedi.Daire ve kombi sıfır.Sizin düşünceniz nedir 1 ayda basınç düşer mi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sercan Bey… Tesisat kaçağı olsa 1 ayda bir değil günde 4-5 kere veya daha fazla su basma işlemi uygulamanız gerekirdi. Bize kalırsa bir kaçak durumu yok. Kombi basıncı ayda 1 düşebilir. Ancak sıfırlanıyorsa sıva altında veya kombide bir kaçak durumu olabilir. Bu durumda önce kombi servisi çağırarak kombiyi kontrol ettirmeli, sorun çıkmazsa uzman bir tesisatçı çağırarak tesisatınıza baktırmalısınız.

 8. İsmail ay dedi ki:

  Merhabalar kombim kapalı şekilde 1.8 barda çalışınca 2.5 bara çıkıyor yerden ısıtmalı 2.5 bar sakıncalımı sakıncalı ise nasıl düşüre biliriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombi çalıştığı zaman basınçta yükselme oluyor, kapatılınca basınç düşüyor veya yükselmiyorsa kombiye bakım gerekir. Uzun zamandır bakım yaptırmıyor olabilirsiniz. Kombi basıncını düşürseniz bile yine aynı şekilde yükselmeye devam edecektir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 9. Muharrem Asar dedi ki:

  Buderüs kombi barı 0 da çalışıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muharrem Bey… Kombi basıncı “0” değerindeyse kombinin çalışmaması, arızaya geçmesi gerekir. Kombi yine de çalışıyorsa basınç göstergesinde veya basınç sensöründe sorun olabilir.

 10. Ayaz nedim dedi ki:

  Vallini marka kombide 0 su basinc normalmi 15 dakika cakmagi yakiyor anlamadim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayaz Bey… Kombilerde ideal basınç değeri 1.5 bardır. Kombi marka modeli veya çeşidi fark etmez. Kombi basıncı 0 bar ise basıncı 1.5 bara kadar çıkarmanız yani kombiye su basmanız gerekir. Aksi hale kombi devreye girmez-çalışmaz.

 11. Fatih koçak dedi ki:

  Kombinin bar ayarı 2de nasıl düşürebilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… 2 bar aslında yüksek bir basınç değeri değildir. Ancak yine de basıncı düşürmek isterseniz https://kombitamircisi.com.tr/kombi/yuksek-basinci-dusurme/ linkini tıklayarak burada belirtilen uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

 12. Erhan GÜL dedi ki:

  Merhaba verdiğiniz bilgiler ve emekleriniz için çok teşekkürler.
  Benim ev dubleks. Bar 1in biraz üzerinde. Ama daha fazla üzerine çıkmıyor su basmama rağmen. Ama problem yok böylece 6-7 aydır kullanıyorum. Sorunum şu ki banyoda suyu açtığım zaman 5 dk sıcak su akıyor sonra soğuk oluyor. 1-2 dk soğuk aktıktan sonra tekrar sıcak akmaya devam ediyor ve bu 5-6 dakikada bir tekrarlanıyor. Sebebi su basıncı mı acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey… Öncelikle değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz. Kombi basıncı dediğimiz şey tesisatta dolaşan suyun basıncıdır. Su basıncı genelde kalorifer devresini etkiler. Ancak suda bir dalgalanma etkisi yaratmaz. Yani basınç düşükse eğer cihaz kilitlenir hiçbir konumda çalışmaz. Su basma işlemi sırasında su sesi geliyorsa eğer, su sesi gelmesine rağmen basınç sabit kalıyorsa; basınç göstergesinde, basınç ölçerde veya düşük bir ihtimalle pompada sorun olabilir. Sudaki dalgalanma durumu sadece banyoda oluyorsa; banyo musluk-bataryası bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir veya tesisatınızda sorun olabilir. Bu durum tüm musluklarda oluyorsa o zaman kombiyi yerinde görüp incelemek gerekir.

 13. Aliozan dedi ki:

  Merhabalar şu an kombi bar seviyem çalışır vaziyete tam 2 dedir çalışmayınca 1.5 1.7 düşüyor normal degerlermi bu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombilerde ideal su basıncı makalemizde de belirttiğimiz gibi 1 ile 2 bar arasıdır. Isınan suyun genleşmesine bağlı olarak kombi devreye girdiğinde basınçta ufak tefek yükselmeler, kombi dinlenmeye geçinde yine basınçta ufak tefek düşmeler olabilir. Çok sık 2,5 bar üstüne çıkmadığı sürece veya çok sık 1 bar altına düşmediği sürece sorun yok.

 14. ÖMER dedi ki:

  Kombi çalışırken su basıncı kaç bara kadar çıkması normal kaç bar oldumu müdahale gerektirir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Çok sık düşmeler-yükselmeler oluyorsa normal değildir. Isınan suyun çoğalmasına-genleşmesine bağlı basınçta yükselmeler olabilir. Çok sık 1 barın altına düşmüyor veya çok sık 2,5 barın üstüne çıkmıyorsa o zaman sorun diyebiliriz. Tabi kullanım sırasında mesela 1 bardan 2 barı geçiyorsa bu da bir problemdir.

 15. H.Sedat Akoğlu dedi ki:

  Merhabalar, Ariston marka yoğuşmalı kombi kullanıyorum. Kombim 9 yıllık ve dün akşamdan beri çalışmıyor, su basıncı sıfır görünüyor, su bastığımda ise yoğuşma tahliye hortumundan su akıtıyor (cihaz çalışmadığı halde). Teknik servise ulaşamadım ama bir arkadaş eşanjör delinmiş olabilir dedi bu banada mantıklı geldi. Onarım mümkün mü acaba, maliyet ne olabilir. Tamir ettirmek mi, yoksa yenisini mi almak daha mantıklı yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba H.Sedat Bey… Kombideki yoğuşma hortumundan gelen su kombiyi etkilemez. Daha doğrusu kombi basıncını etkilemez. Çünkü oradan gelen su yoğuşma suyudur. Kombi tesisatındaki su da ayrıdır. Kombi su akıtıyorsa eğer ve iç kısmından yani belirttiğiniz yoğuşma hortumu dışında bir yerden su akıtıyorsa basıncı bu sebeple düşürebilir. Direk eşanjör arızası demek mümkün değil. Bu yüzden sorunu yerinde görmek gerekir. Sorunu yerinde görmeden net parça ismi ve maliyet bilgisi veremiyoruz maalesef.

 16. Burcu sarıkaya dedi ki:

  Merhabalar…Sıcak su Çeşme’lerden gelmiyor.soğuk su geliyor. Kombiye baktığımda ibre 1 düşmüş su basmak istedim ama su sesi gelmedi ve ibre yükselmedi. Akşamdan petekler yanıyordu sabah kontrol ettiğimde yanmıyordu tekrar dan aç kapa yaptım cihazı petekler ısındı sıcak su geldi ibre 0 a düştü direk kapattım kombiyi acaba borularda donma mı meydana geldi.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım… Kombi açık balkondaysa veya bir dolap içerisinde değilse soğuktan tesisat boruları da donabilir, kombi parçaları da soğuk havadan etkilenip bozulabilir. Basıncın düşmesi bir su kaçağına (tesisat, petek veya kombi) bağlı olabilir. Ancak sorunu yerinde görmeden veya incelemeden net bilgi sunmak çok zor. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekir.

 17. Mustafa Özdemir dedi ki:

  Kolay gelsin eca marka kombimin basıncı düşmüş doldurma vanasından doldurmaya çalıştım ancak tahliye hortumundan su geldi ama basıncı yükselmedi acaba neden olabilir
  Bu arada basınç 1 in altına düşmüş

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Doldurma musluğunu açtığınızda su sesi geliyor ancak basınç sabit kalıyorsa basınç göstergesi bozuktur. Bozuk olduğu için ne kadar su bastığınızı göremezsiniz ve basınç yükseleceği için kombi fazla suyu tahliye etiği için su akıtıyor olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 18. muejde maden dedi ki:

  kolay gelsin biz aksamlari bu sogukda peteklerimizi yakiyorz sorun bu sabah kombiyi kapatiyorz ve sabah su basinci gri kutucunun icine dusuyor ve biz hergun su pompaliyorz kombiye bu normal mi bide kaliforlerimizin alt kismi soguk ustu sicak oluyor servisdekiler bize dediki havasini alin petegin duzene girer ama hic bir duzelne yok 2 bara kadar pompaladimi yukarda kirmizin sinirina geliyor ne onerirsiniz aceba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Müejda Hanım… Kombiyi çok sık aç-kapa şeklinde kullanırsanız arıza oluşur. Sadece akşamları açıyorsanız sabah kombiyi kapatıyorsanız bu yanlış bir kullanımdır. Kombi basıncı kullanıma bağlı düşebilir veya yükselebilir. Ancak ufak tefek yükselme-düşmeler normal olarak kabul edilir. Her gün kombiye su basıyorum demişsiniz. Demek ki kombiyi gündüz kullansanız gündüz de yine su basmak zorunda kalacaksınız. Yani günde birkaç kez basınç düşüyor, cihaza su basmak gerekiyor diyebiliriz. Bu durum da hem tesisata hem de kombiye bağlı olabilir. Bu tabi ki normal bir durum değildir. Peteklerin üstü ve altı arasında genelde 20°C lik bir ısı farkı olur. Fakat üst kısımlar baya sıcakken alt kısımlar buz gibi oluyor yani arada 20°C den daha yüksek bir ısı farkı oluyorsa tesisatınızda bir sıkıntı olabilir, petek temizliği gerekebilir. Önerimiz elbette ki başta kombi servisi çağırarak kombiyi kontrol ettirmeniz, akabinde ekiplerden alacağınız bilgiye göre tesisatınızı da kontrol ettirmenizden yanadır. Tabi bir de naçizane bir öneride bulunmak isteriz: kombiyi çok sık aç-kapa şeklinde kullanmayın. Özellikle de soğuk geçen mevsimlerde kombi sürekli açık kalsın. Evde yoksanız ayarı kısabilirsiniz. Evde zaten uzun zaman bulunmayacaksanız kombiyi kapatmalısınız.

 19. İsmail dedi ki:

  Merhabalar
  Benim kombide su göstergesi çok uzun zamandır aynı yerinde sabit duruyor. Bu sizce normal bir şey mi.
  Tşkler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombiye su basmayı deneyin. Yani doldurma musluğunu açıp su sesi duyun. Su sesi duyduğunuzda bar göstergesinde ilerleme oluyorsa bir sorun yok diyebiliriz. Su sesi duymanıza rağmen bar göstergesinde hiçbir oynama olmuyorsa bozuktur ve bozuk olduğu için sabit bir yerde takılı kalmış olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 20. okan spor dedi ki:

  Arçelik Kombimiz var 55 derecede tutuyoruz yoğuşmalı evimiz 0 tesisatımız sıfır kombi sıfır ama 1.5 barda duran şey bi ara bi bakıyoruz 0 bara düşmüş ve tesisatçımız gelip baktı kollektörlerde vs tesisatta kaçak yok olsa belli ederdi bu zaman kadar neyse kombici geliyor bakıyor onlarda sorun yok diyorlar ama yoğuşma borusundan şıpır şıpır su gidiyor tesisatta skıntı olsa 1 hafta içinde bitirir dimi suyu ama bazen 0 a indiriyor sebebini bulamadık sizce neyden kaynaklı kombiden olabilir mi sorun ?