444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombi Su Basıncıslogan
down
Paylaş:

Kombilerde İdeal Su Basıncı Kaç Olmalı?

Her marka model ve çeşitteki kombilerin ideal su basınç seviyesi 1 ile 2 barın arasıdır.

Kombi Su Basıncı Nasıl Ayarlanır?

 • Kombi su basıncı düşük ise Yani 1 barın altını gösteriyor ise su basılarak ayarlanabilir. Su basma görevinde olan doldurma musluğu kullanılır. İdeal su basınç seviyesi bu şekilde ayarlanabilir. Ayar için kombiye su basma makalesini ziyaret edin.
 • Kombi su basıncı yüksek ise Yani 2,5 veya 3 barın üzerinde ise fazla su tahliye edilerek ayarlanabilir. Bu durum için kombinize en yakın kaloriferin üst yan kısmını (hava alma müşürünü) açabilir oradan su alarak basıncı ideal konuma ayarlayabilirsiniz.

Kombilerin her çeşidinde, her marka modelinde basıncın ayarlanması aynı yöntemler ile olur. Yalnız kombi su basıncı ile alakalı doğru bilip yanlışlığı kanıtlanan bilgiler olabilmektedir. Sizlere bu bilgileri de sunalım…

Kombilerdeki su basıncının 1 barın çok az üstünde olması basıncın düşük olduğu anlamına gelmez. Bu durumda kombiye su basmak zorunda değilsiniz. Su basmadan da kullanmaya devam edebilirsiniz. Aynı şekilde 2 barın biraz üstünde olması da basıncın yüksek olduğu anlamına gelmez. Bu durumda da yüksek basıncı düşürmenize gerek yoktur.

Kombi Basıncı Çok Sık Yükseldiğinde ya da Düştüğünde Ne Yapılmalı?

Kombinizin su basıncı sürekli olarak düşüyor ve sürekli su basmak zorunda kalıyorsanız ya da basınç sürekli yükseliyor ve sürekli basıncı düşürmek zorunda kalıyorsanız bu durumda mutlaka Kombi Servisi yardımı almalısınız. Bu cihazda oluşan bir arızayı belirtir. Arıza durumu yerinde görülmeden net bilgiler verilemez. Bu sebeple de teknik açıdan bu gibi durumlarda mutlaka servis yardımı alın önerisinde bulunabiliriz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (129 Yorum)

  1. Kombi su basıncı 1 ve birin çok az altında duruyor, birinci sorum bu durum evin sıcaklığını etkiler mi ?
   ikinci sorum ise su basıncı çok düşerse kombiye bir zarar verir mi ? (kombi markası buderus gb 062)
   iyi günler iyi çalışmalar dilerim.

   1. Merhaba Mehmet Bey… Kombi basıncı 1 barın çok az altında ise bu evin sıcaklığını etkilemez. Basınç 0,5 veya 0,7 bara kadar düşerse kombi çalışmaz (tesisattaki su yetersiz olduğu için) arızaya geçer. Buderus GB 062 model kombilerde ekranda 2E arıza kodu vererek bu durumu ifade eder. Su basıncı çok düşükse kombi susuz çalışma (kuru yanma) yapar. Parçalar susuz çalışmaya zorlandığı için zarar görebilir. Ara sıra basıncı kontrol ederek 1 barın altına düştüğünde kombiye 1,5 bara kadar su basmalısınız. Bu durum çok sık yaşanırsa (çok sık basınç düşerse) servis yardımı almanız gerekir.

   2. Merba iyi geceler kombimin basıncı 3 ün üzerinde ve sizin dediğiniz gibi kombiye yakın petekten su boşaltımı yaptım ve bar işareti yanım sonmeye başladı bar işareti su azalrsa yanım söner ama doğru su azaldı fakat bar saatinde göstermiyo bunu hala aynı ne yapmalıyım

    1. Merhaba Emre Bey… Bar göstergesinde sorun olsa basıncı yanlış gösterir. Ya da basınç sondasında sorun vardır basıncı yanlış ölçer. Kullandığınız kombinin modeline bağlıdır düşük ya da yüksek basınçta vereceği arıza kodu ya da arıza uyarısı… Bar işareti su azaldığında yanıp sönüyor olabilir. Doldurma musluğunu çevirdiğinizde bar göstergesinde ilerleme varsa eğer göstergede sorun yok demektir. İlerleme olmuyorsa gösterge bozuk olabilir. Net teşhis için yerinde görmek gerekir.

   3. Peteklerı kapattıgımızda au barı 3e yaklasıp kombi kendi su tahliyesi yapıyor ne yapmaşıyız

    1. Merhaba Fatih Bey… Kombi basıncı zaten yüksekse sıcak su kullanımında daha da yükselmiş olabilir. Kombilerde yüksek basınca karşı emniyet sistemi vardır. Emniyet ventili devreye girer ve fazla suyu dışarıya tahliye eder. Bu yüzden kombiniz su akıtmaya başlamış. Kombiye en yakın petekten su alarak yüksek basıncı düşürebilirsiniz. Ancak basınçtaki yükselme devam ederse direk servis çağırmanız gerekir.

  2. Selam,3ay önce eca comfortplua kombi aldık, 3 gün öncesine kadar 1.5 ile 1.4 arasında olan basınç ayarı gün içinde kontrol ettiğimde basınç 1.1-1.2-1.3 gibi değişik değer gösteriyor. Bu normal mı. Basınç ayarı ne kadar süre olmalı, şu doldurma süre aralığı ne olmalı

   1. Merhaba Özlem Hanım… Kombide ısınan su genleşir yani çoğalır. Buna bağlı basınçta kullanıma bağlı azalmalar da olabilir. Basıncın ideal konumu 1 ile 2 bar arasıdır. Ancak basıncın çok sık 1 bar altına düşüyor olması veya 2,5 bar üstüne çıkıyor olması arıza durumudur. Ufak tefek değişiklikler oluyorsa bu normal bir durumdur. Kombiye haftada bir veya birkaç haftada bir (bazen ayda bir de olabilir) su basılıyorsa bu normal bir durumdur. Günde birkaç kez su basmak zorunda kalıyorsanız (basınç 1 barın altına düşüyorsa örneğin; 0,6 bar gibi) bu durumda sorun var demektir.

    1. merhaba vaillant marka kombi kulaniyoruz gecen bar basinci sifira dusmus.su bastik ..simdide bar basinci yukseliyor kirmizi renge kadar geliyor sorun olurmu.teskkurler

     1. Merhaba Tayfun Bey… Su bastığınız parçanın yani doldurma musluğunun kapalı olduğundan emin olun. Açık kalmış olabilir ya da tam kapatamamış olabilirsiniz. Doldurma musluğunun kapalı olduğundan eminseniz eğer basıncın yükselmesi bu parçaya, eşanjöre veya genleşme tankına bağlı olabilir. Basınç kırmızı değeri geçerse yani 2,5-3 barı geçerse kombi su akıtmaya başlatır. Yüksek basınç ayrıca parçaların da zarar görmesine neden olur. Basınç değerini düşürmek için kombiye en yakın petekten su alın. Basıncı takip edin. Yine artış olur ve kırmızı değere kadar ulaşırsa servis yardımı almanız gerekir.

  3. Merhaba ferroli marka kombim basınç ayarını 2 ye aldim.ama basınç 3 ce gelmiş ve konbi den hafif su bosaliyor çeşme su sıcaklığı düşmedi ve oda ısısida normal derecede sizce bu durum sorun teşkil edermi. TEŞEKKÜR EDERİM

   1. Merhaba Kadir Bey… Kombilerde ideal su basıncı 1 ile 2 bar arası olmalıdır. 2 bara kadar su basmışsınız ancak basınç 3 e kadar gelmiş. Basınç yüksek olduğu için de emniyet ventili açılarak kombideki fazla suyu tahliye etmiş (kombi bu yüzden su akıtıyor) Doldurma musluğunu su basma işlemi sonrası kapattığınızdan emin olun. Açık kalırsa bu yüzden de basınç yükselebilir. Doldurma musluğu kapalıysa eğer kombinizde basınç yükselme sorunu vardır. Net arıza teşhisi için de sorunu yerinde görmek gerekir.

  4. Merhaba;kombimin markası Demirdöküm ve yoğuşmalı. Sorum şu: Kombi kazan su sıcaklığı 65° iç oda termostatta 21° ayarlı. Kazan,su sıcaklıği 48-49° oldugunda calisiyor ve yaklaşık 1 -1.5 dakika içinde 67° dereceyi buldugunda tekrar duruyor. Bu normalmidir?

   1. Merhaba Gökhan Bey… Oda termostatı kullandığınız için cihazın bu şekilde çalışması normaldir. Oda termostatı ayarlanan ısı sıcaklığına geldiğinde kombinin çalışmasını durdurur, oda sıcaklığı düştüğünde kombiyi yeniden çalıştırır. Oda termostatının kombiyi çalıştırma sistemidir bu. Cihazınızda bir sorun yok.

  5. merhaba kombim arçelik en son 1.5 biraz üstüne ayarlandı fakat yanarken 2ye kadar yükselip sönünce 1.5 e düşüyor normal mi teşekkürler

   1. Merhaba Berna Hanım… Kombide ısınan su genleşir yani çoğalır. Özellikle kalorifer sisteminde çalıştığında basınç değerinde ufak yükselmeler olabilir. Bu normal bir durumdur. Basınç 2,5 barın üstüne çıkarsa sorun var demektir.

  6. Merhaba, baymak baxi kombim var. Kombim aktif ve pasif hâldeyken su alıyor ve tahliye musluğundan sürekli su akıtıyordu. Plakalı eşanjor değiştirildi. Şimdide kombi kullanılmadığında su seviyesi 0’a kadar geliyor. Kaç yıllık kombim 1 barın altına indiğini hiç görmedim. Fakat şimdi 2 gün kullanmadığımda 0 bara kadar iniyor. Bunun nedeni nedir acaba ?

   1. Merhaba Ömer Bey… Öncelikle kombi altında, tesisatta ve peteklerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Bir yerde su kaçağı varsa basınç bu sebeple 0’a kadar düşüyor olabilir. Gözle görülür bir yerde su kaçağı yoksa eğer genleşme tankının havası bitmiş olabilir veya genleşme tankı delik olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Gözle görülmeyen sıva altı kaçağı da söz konusu olabilir.

  7. Merhabalar kolay gelsin. Demirdokum Atron marka kombim var. Kombi 15-20 aniye araliginda atesleme yapiyir fakat evi isitmiyor yaklaşık 1 ay önce Demirdokum yetkili servsi cagrdim geldi kombinizde problem yok dedi gitti. Bugün itibariyle aynı problemi tekrar yaşıyorum. Bar 1.5 ten 1 aylık sürede 2.5 e gelmiş bu normalmidir. Elektrik akımını dusuk aldgi için kombi ateşleme yapıyor fakat evi ısıtmıyor olabilirmi ? Şimdiden teşekkürler iyi gunler

   1. Merhaba Burak Bey… Kombiyi eğer düşük derecede kullanıyorsanız ayarladığınız dereceye çok kolay ulaşır. Bu sebeple çok sık ateşleme yapabilir. Ya da çok sık devreye girebilir. Yüksek derecede kullanmanıza rağmen de bu sorun oluyorsa net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Kombiyi kalorifer konumunda kullanıldığında ısınan suyun genleşmesi yani çoğalması sebebi ile basınçta yükselme olabilir. 1 ayda 1,5 bardan 2,5 bara yükselmesi de normaldir. 2,5 bar üzerine çıkarsa sorun var demektir.
    Kombi elektrik akımını düşük alsaydı çalışmaz arızaya geçerdi. Ekranda düşük voltaj sorunu olduğunu belirten F12 (F12 Demirdöküm Atron kombilerde düşük voltaj arızası) arıza kodu belirirdi. Elektrik akımının düşük gelmesi kombinin ateşlemesini etkilemez. Yani voltaj düşük geliyorsa kombi hiç çalışmaz. Düşük voltaj sebebi ile anakart yanar veya hasar görür.

   1. Merhaba Osman Bey… Kombilerin marka model ve çeşitlerine bağlı olarak sıcak su ve kalorifer ısı ayarı değişmektedir. Yani minimum ve maksimum ısı ayarları aynı olmaz. İhtiyacınız olan ısı durumuna göre sıcaklık ayarı belirlemelisiniz. Genelde 40-45°C civarı ideal sıcak su ayarıdır. Ancak kombinizin minimum sıcak su derecesini net bilmediğimiz için şu ayarda kullanın diyemiyoruz. Sıcak su beklentinize göre sıcak su ayarını kendiniz belirlemelisiniz.

  8. Merhaba bizim ev dubleks , kombiyi sonuna kadar açsak da aşağı kat ısınıyor yukarısı ılık oluyor. Peteklerin havası da alındı bakımı da yapıldı ama yine aynı durum. Ne yapabiliriz ?

   1. Merhaba Deniz Akman… Daireniz dubleks, kombinin bulunduğu kat ısınıyor diğer katta ısınma az oluyorsa kombi yetersiz kalıyor olabilir. Harici bir pompa gerekebilir, tesisat tıkalı olabilir. Bu durum için uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

  9. Günaydın..E.C.A. hermetik konvansiyonel kombi CONFEO PLUS DCO 24 HM -28HM,KOMBİMİZE 2 GÜN ÖNCE SU BASTIK 1,8,bu sabah su değeri 00 gözüküyor led de 40 (su az ikazı) yazıyor..Ne yapmamız lazım,su basmamız mı gerek..Teşekkürler..

   1. Merhaba Zafer Bey… Öncelikle kombide, tesisatta ya da peteklerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Basınç sıfırlanıyorsa bir yerde kaçak olabilir. Genleşme tankının havası eksik olabilir ya da genleşme tankı delik olabilir. Bir yerde su kaçağı görmüyorsanız öncelikle servis yardımı almanız gerekir. Net arıza teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir.

  10. Hocam Merhaba demirdokum nitromix model kombi kullanıyoruz doğalgaza yeni geçtik sorun şu kombi sıcaklığını 48/49 derece olarak ayarlıyorum bar basıncı ise 2 nin altına düştüğünde petekler de ısınma olmuyor ideal şartlarda 1.5 de kullanın demişlerdi ama o basınç değerinde petekler ısınmiyor sicaklik değerini yukseltsemde sorun devam ediyor demir dokum musteri hizmetlerini aradigimda 2 bar in altında kullanmayin dediler bu durum normal bir durummudur cevap için şimdiden teşekkürler.

   1. Merhaba Mustafa Bey… Kombilerin marka modeli ya da çeşidi ne olursa olsun fark etmez… Basınç değeri 1 ile 2 arası normal değerdir. 2 barın altında cihazın çalışmaması gibi bir durum yok. Aksine 2 bara ayarladığınızda ve petekler ısındığında, ısınan su genleşir yani çoğalır. Bu yüzden basınç 2,5 üzerine çıkabilir. 2,5-3 bar üstünde ise kombi su akıtmaya başlar. Kombinin 2 bar altında çalışmama ya da petekleri ısıtmama gibi bir durumu söz konusu bile olamaz. Sıcak su kullanımında sorun yaşıyor musunuz bilmiyoruz ama petek devresinde sorun olduğu için petekleriniz ısınmıyor. Bunun basınç ile bir alakası yok. Dereceyi yükseltsem de sorun devam ediyor demişsiniz. Bu bir arıza durumudur, servis yardımı almanız gerekir.

  11. Merhaba protherm marka kombi kullanıyorum. 1.1 bar düşük olduğunu düşündüğüm için 1.7 ye yükselttik . Ve su akıtmaya başladı. Akıntı neden kaynaklı ve nasil durdura bilirim?

   1. Merhaba Bahadır Bey… Kombilerde ideal basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. 1,7 bar yüksek basınç değildir. O yüzden kombinin su akıtmaması gerekir. Ancak 1,7 barda su akıntısı olduysa; basınç sondası, gösterge gibi parçalarda sorun olabilir. Ya da basınç dışında kombinizde su akıntısı sorunu oluşmuş olabilir. Yine de net tespit için sorunu yerinde görmemiz gerekir.

  12. 1 hafta önce evimize Vailant eco pure marka kombi takıldı. Doğal gaz bağlandı. Vailant yetkili servis şebeke suyu basıncı az dedi. Genelde basınç 1.1 dolaylarında. Banyo yapmaya çalıştığımızda sanki her an basınç sıfırlanacak diye korkuyoruz. Çünkü 2-3 defa bu durum başımıza geldi. Kombi kalorifer peteklerinde sorunumuz yok. Ama bu düşük basınç meselesini nasıl çözebiliriz? Kimi hidrofor taktır diiyor kimi bay pas diyor. Yani ana sudan depodan gelen musluğa hortum bağlatma. (ayda 1-2 defa) . Ev sahibimiz doğal gaz bağlattı ama banyo yapma sorunu yüzünden çocuklarıma sakın sıcak suyu açmayın diyorum. Depodan gelen suyun basıncını artıracak bir sistem bir formül var mı? basit bir düzenek, bir makine basit bir motor vb.Bu arada depomuz büyük ve genelde doludur. Çünkü ana su kuvvetli akıyor. Önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. Merhaba efendim… Depo kullandığınız için hidrofor kullanmalısınız. Şebeke basıncı düşükse su dağıtım firması ile görüşmeniz gerekir. Onlar size bu konuda yardımcı olabilirler.

  13. Az önce düşük basınç ile ilgili bir soru sormuştum. Bu hususu belirtmeyi unuttum. Basınç azalınca kombinin altındaki vanayı açıyorum. Biraz bekliyorum ki basınç yükselsin. Örneğin basınç 1,1 ise 1,2 olsun. Tövbe böyle bir şey olmadı. Hatta yutube videosunda izlemiştim. Musluğu çevirince bir hış bir su sesi gibi hışırtı geliyordu. Bizde ise hiç ses hışırtı yok. Bilmiyorum acaba modelden dolayı mı ses yok yoksa su basıncını artıracak bir girişim mi yok yoksa vana arızalı olabilir mi? Gerçi daha 1 hafta oldu .takılalı..Bu konuda cevap yazarsanız çok memnun olurum.

   1. Tekrardan Merhaba efendim… Normalde doldurma musluğunu açtığınızda kombiden su sesi gelir ve basınçta hızlı bir ilerleme olur. Şebeke suyu basıncı düşük olduğu için dakikalarca açık kalsa bile su basma işlemi tam anlamı ile yapılamaz. Şebeke su basıncı normale döndüğünde bu sorun da ortadan kalkacaktır. Cihaz yeni olduğu için cihazla alakalı bir sıkıntı yok. Şebeke su tazyiği düşük olduğundan doldurma musluğu görevini sağlıklı bir şekilde yapamıyor. Bu soruna acil çözüm bulmanız gerekiyor.

  14. selamun aleykum E.C.A. Proteus PR 24 HM Herıı ymetik kombi kullanıyorum. bakım yaptıktan sonra basınç göstergesi 12 aat içinde 1.5 bardan 1 bara kadar geriliyor kombiyi her gün kontrol edip düşük basıncı 1.5 bara tamamlamak zorunda kalıyorum. bu durumda ne yapmam gerekiyor, cevap için şimdiden teşekkürler.

   1. Aleykümselam Yalçın Bey… Bir yerde su kaçağı yoksa eğer (kombide, tesisatta ya da kaloriferlerde) genleşme tankının havası eksik olabilir veya tankın membranı delik olabilir. Net teşhis için tabi sorunu yine de yerinde görmek gerekir.

  15. Merhabalar ,

   Viesman vitopend 100 marka kombi kullanıyoruz. Kiracıyız 3 yıldır. Kombi yaklaşık 7-8 yıllık sanıyorum. Kombi kapalı ve bar 1.5 iken hiç bir sıkıntı Yok. Fakat kış modunu açtıktan 15 dk sonra kombi 3 bara ulaşıyor ve emniyet ventilnden su damlatıyor. Sorun nedir acaba ? Genleşme tankı bakımsızlığı ya da ömrünü doldurmuş olması mı yoksa 3 yollu vanada çatlak vs olması mıdır ? Şuan başka bir kontrol yapmalı mıyım yoksa servis mi bırakmalıyım.( ayrıca kış modunda çalışırken ilk 10 sn gıcık bir uğultu çıkartıyor) Teşekkürler.

   1. Merhaba Fırat Bey… Kombi kış konumundayken (kaloriferler de çalışırken) basıncı yükseliyorsa genleşme tankının havası yok veya membranı (contası) delik olabilir. Öncelikle genleşme tankının havası ölçülmeli düşük ise hava basılmalıdır. Genleşme tankı hava tutmuyorsa eğer membranı delik demektir. Bu durumda değişimi gerekir. Yaşadığınız sorunun üç yollu vana ile bir alakası yoktur. Yalnız kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur. Servis yardımı almanız gerekir. Ses yapma arızası için de sorunu yerinde görmek gerekir.

    1. Öncelikle yanıt için çok teşekkür ederim. Bende genleşme tankı değişim ve bakım ücreti hakkında yaklaşık bilgi alabilir miyim ? Ayrıca bakım personeli gelene kadar kombiyi düşük kademede çalıştırmam bir problem teşkil eder mi ?
     FIRAT

     Teşekkürler.

     1. Tekrardan Merhaba Fırat Bey… Biz teşekkür ederiz. Bu gibi durumlarda demiş olduğum gibi genleşme tankına hava basılarak da sorun çözümlenebilir. Bu uygulama kombi bakımı sırasında zaten yapılıyor. Yani kombinize bakım yaptırarak hem bu sorundan kurtulabilir hem de daha uzun süre sağlıklı kullanım sağlayabilirsiniz. Ancak genleşme tankında da sorun olabilir. Kombi bakım işlemi firmamız tarafından 100 tl ye yapılmaktadır. Parça fiyatlarını da uzman ekiplerimiz yerinde görerek sunabiliyor. Biz buradan maliyet konusunda net bilgi veremiyoruz maalesef.

      1. Dün tekrar kombiyi biraz kurcaladım. Kombiyi kapatıp, suyu tahliye ettikten sonra, su alma vanasını açarak suyu bayağı bir tahliye ettim. Kir , pas vs. gitti. Daha sonrasında kombiyi tekrar 1.5 bara alıp kış modunda çalıştırdım. 2 saat sonra bar ; kombi aktifken 2.2 bar’da kombi pasifken 2 bar arasında (2.5-2) arası seyir etmektedir. Emniyet ventilinden 4 saatte bir damla su akıttı. Emniyet ventilinden su akıttığı için elimle manuel olarak genleşme tankını kontrol etmek istedim.Tankın Emniyet sibobuna sivri bir araç batırdığımda ilk etapta pıst diye bir ses çıkardı fakat daha sonrasında hiç bir ses alamadım. Ne hava ne de su çıkışı bulunmamakta. Bar da çok yükselmiyor.. Fakat bir damla da olsa ventilden su tahliyesi var. Sorun nedir acaba ?

       Teşekkürler.

      2. Tekrardan Merhaba Fırat Bey… Genleşme tankında hava olsaydı eğer sibobuna bastığınızda hava çıkmaya devam ederdi yani çıkan ses durmazdı. Tek bir pıst sesi çıkardıysa içindeki son havayı atmıştır. Yani genleşme tankının havası yok veya delik. Tankın havası olmadığı için veya delik olduğu için basınç dengesi sağlanamıyor. Servis yardımı almalısınız.

  16. Mrb ustam
   Benim Şöyle bir sorunum var ev dublex kombi altta genleşme tankı 25 lt ve havası 3 bar kombi ise 24000 kw ve su barı 2 de
   açtığım zaman kombiyi su genleşmesi olduğu için 2 bardan 2.2 veya 2.4 oluyor ama hala kombi kazanında sanki su eksik gibime geliyor çünki kazanın içi kaynama sesi geliyor sanki su az ama bar hepsi tamam bişi anlamadım siz bi cevap verseniz

   1. Merhaba Doğan Bey… Öncelikle genleşme tankının havası çok yüksek. Normalde 0,75 mbar olması gerekir yani en fazla 1 bar diyebiliriz. 3 bar genleşme tankı havası için çok fazla. Genleşme tankının fazla havasının alınması gerekir. Kombi su basıncı 2 bar ise normaldir. Ancak kalorifer kullanımında ısınan su genleştiği için basıncın yükselmesi normaldir. Önemli olan 2,5-3 barı geçmemesidir. Şuanda cihazınızda herhangi bir sorun yok. Sadece genleşme tankının havası fazla, fazla havasının alınması gerekiyor.

  17. benim konbi f1 f2 hatasi veriyor neden olabilir sorunu efendim bar seviyesi 2.4 bar arasinda ne sicak su geliyor nede petekler isiniyor sebebini nedir acaba.

   1. Merhaba Özlem Hanım… Kombinizin marka modelini belirtebilir misiniz? Marka modele göre arıza kodları ve anlamları değişir. Kombinizin basınç değeri çok yüksek değil ve düşük de değil. Kombinizin marka modelini belirtirseniz arıza kodu açıklamasına göre yaşanan sorun hakkında tahmini bilgi verebiliriz.

  18. Merhaba Airfell kombim var basınç saati 1 bar’da. 1 ile 2 bar arasına getirmek istiyorum fakat kombi altındaki musluğunu su basmak için açınca kombinin altındaki boşta olan bir borudan sıcak su akıyor. Ne yapmalıyım. Teşekkür ederim.

   1. Merhaba Rıdvan Bey… Muhtemelen kombinizdeki bar göstergesinde sorun var veya basınç sondasında… Basıncı yanlış ölçtüğü veya yanlış gösterdiği için siz düşük basınç arızası olarak görüp kombiye su basıyorsunuz. Ancak cihazın basıncını bilmeyerek yükselttiğiniz için emniyet ventili açılarak fazla suyu tahliye ediyor. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

  19. Merhaba. Bizim kombideki bir sorun, kombinin sıcaklığını örneğin 50 derece olarak ayarladığım zaman, sıcaklık 50’ye kadar çıkmıyor. En fazla 42 oluyor. Bunu önlemek için ne yapmalıyım? Herhalde peteklere su yetişmiyor deyip barı 2’ye kadar çıkardım. Bu doğru bir çözüm mü? Teşekkürler iyi çalışmalar

   1. Merhaba Emre Bey… Kombiniz suyu ısıtmadığı için veya yeterli şekilde ısıtmadığı için ekrandaki değer ayarladığınız sıcaklığa kadar gelmiyor. Normalde ekranda ayarladığınız derecenin 15-20°C fazlası görüntülenir. Tam tersi oluyorsa bu kombinin suyu ısıtmadığını veya yeterli şekilde ısıtmadığını belirtir. Kombi tesisatında yetersiz su olsa mutlaka düşük su basınç uyarısı verir. Bunun için basıncı 2 bara çıkarmanıza gerek yok. İdeal basınç ayarı her kombide 1 ile 2 bar arasıdır. Kombinizdeki sorun için servis yardımı almanız gerekir.

   1. Merhaba Sevda Hanım… Öncelikle bir yerde su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Mesela kombi altında, tesisatta veya peteklerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Kombi altında su kaçağı varsa Kombi Servisi, tesisat veya peteklerde su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Hiçbir yerde su kaçağı yoksa; genleşme tankının havası eksik olabilir, genleşme tankı delik olabilir, ana eşanjörde kireçlenme olabilir veya sıva altında kaçak olabilir. Bunun için de önce Kombi Servisi ile görüşerek yardım almalısınız. Kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem yoktur.

  20. Hocam benim kullandığım kombi demir döküm nitron su basıncını kaçta tutmalıyım ısınmak için gerekli değerler nelerdir
   İyi günler Teşekkürler

   1. Merhaba Alperen Bey… Kombi basıncı 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. Sıcaklık ayarı beklentinize göre değişir. Beklentiniz olan ayarı sabitlemeli ve ayarla oynamadan sabit bir ayarda kullanmalısınız.

    1. Merhaba adım Murat airfel digifix duo marka kombim var kombi çalışıyor petekler ısınıyor derece 50 ayarladım kombi daha 50’ye gelmeden 40-45 arası sıcaklığa geldiğinde takriben bu süre 20 dk sonra ısıtmayı kesiyor ve sıcaklık seviyesi gittikçe düşüyor sonra reset atıyorum tekrar düzeliyor sıcaklık artıyor ama tekrar 15 dk sonra duruyor ne yapmalıyım

     1. Merhaba Murat Bey… Kombinizin ayarlarında bir sorun yok. 50°C ye ayarlı bir kombi devreye girdiğinde yani petekler ısınmaya geçtiğinde sıcaklığın ortalama 60°C ve üzerine çıkması gerekir. Ancak ayarlanan dereceye gelmiyorsa ve ayarlanan derecenin altındaki ısıtması ortalama 20 dk. kadar sürüyorsa ntc sensör veya anakartında sorun olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelememiz gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Parçalara müdahale gerektiğinden servis yardımı almalısınız.

  21. Merhaba, bizim kombi de birden bire arıza oluştu bar 1 de gözüküyor teknik servis bari açtı ve 1.5 gelince sorun kalmaz dedi yalnız sorun şu ki 2 saatten fazladır bar hala 1 gösteriyor hiç hareket yok bu durumda ne yapılmalı teşekkürler.

   1. Merhaba Ülkiye Hanım… Kombi basıncı normalde 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. 1 bar çok düşük bir basınç seviyesi değildir. Ancak doldurma musluğunu açtığınız an kombiden su sesi gelmeli ve basınç artmalıdır. 2 saatten uzun süredir doldurma musluğunu açmanıza rağmen bar değerinde hareket yoksa su sesi gelip gelmediğini dinleyin. Su sesi gelmiyorsa doldurma musluğunda sorun vardır. Su sesi geliyor ancak bar yükselmiyorsa göstergede ya da basınç sondasında sorun olabilir. Bu durumda servis çağırmalısınız.

  22. Merhaba bulundugumuz bölgeye dogalgaz yeni geldi ve bizde dogalgaza geçiş yaptık ve kombi olayına yabancıyız demirdöküm nitron condense kombi taktırdım şu an petekler için daha kullanmadım ama sıcak su için kullanıyorum fakat basınç 1 barın üzerine çıkmıyor doldurma vanasını açıyorum 0.9 ve 1 bar arasında gidip geliyor bi sorunmu var yada ne yapmam gerekiyor

   1. Merhaba Levent Bey… Doldurma musluğunu açtığınızda su sesi duymuyorsanız doldurma musluğunda sorun olduğu için su basma işlemi yapılamıyordur. Ancak su sesi geliyor kombi basıncı 1 bardan yukarı çıkmıyorsa şebeke basıncı düşüktür. Yani şebekeden gelen su tazyiği düşük olduğu için su basma işlemi tam olarak yapılamıyordur. Bunun için uzman bir tesisatçı ile görüşmeli ve durumu izah ederek yardım almalısınız.

  23. kombimin çalışmasına rağmen sıcak su vermiyor basıncı 0.5 aceba su eklememiz gerekiyormu bazı web sitelerde 1.5 olması gerekiyor yazıyodu bende 1.5 e kadar su eklemeli miyim? (kombimin markası viesman vidoment 100)

   1. Merhaba Hakan Bey… Kombilerde (marka modeli ya da çeşidi fark etmez) basınç değerinin ideal seviyesi 1,5 yani 1 ile 2 bar arasıdır. 0.5 bar çok düşük bir basınç durumudur. Kombiye altında monteli olan doldurma musluğuyla 1,5 bara kadar su basmalısınız. Sanırım cihazınız bu yüzden sıcak su vermiyor. Su basma işlemi uygulayın, cihazı yeniden deneyin. Düzelme varsa sorun yok demektir. Sorun düzelmiyorsa servis çağırmalısınız.

  24. ECA marka kombi var evimizde duş alırken suyu ılık olarak ayarlayamıyoruz ya çok soğuk oluyor yada çok sıcak su ısısını nasıl sabitliyebilirim. Teşekkürler…

   1. Merhaba İhsan Bey… Sıcak su ısısını sabitleyemezsiniz. Suda aşırı ısınma ve soğuma durumu varsa eğer bu bir arıza durumudur aynı zamanda. Bu durum için bi servis yardımı almalısınız.

  25. KOMBİNİN SÜREKLİ, SU BASINCI DÜŞÜYOR SÜREKLİ SE VERMEK GEREKİYOR YOKSA ARIZAYA GİRİYOR BİRDE SÖYLE BİR SORUN VAR PETEKLERİN BÜTÜN ACMA KAPAMA VANALARINDAN SU DAMLADIYOR ÖNCEN BÖYLE SORUN YOK TU SU BASINCINDAN OLABİLİR Mİ KOMBİNİN MARKASI DEMİR DÖKÜM YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVİNİRİM
   KOLAY GELSIN….

   1. Merhaba Nevzat Bey… Petek vanalarından su geldiği için kombinizin basıncı sürekli düşüyor. Çünkü kombi basıncı tesisattan dışarı atıyor. Bu yüzden de sürekli su basmak zorunda kalıyorsunuz. Petek vanalarındaki su akıntısı sorunu için uzman bir tesisatçı ile görüşün. Tesisatçı müdahale etsin. Vanalardaki su akıntısı düzelirse eğer kombideki düşük basınç sorunu da düzelecektir.

  26. Kombi ariston genus premium, kapalıyken 1.5 de duran su barı en düşük ayarda açtığımızda 2.0 yı buluyor. Kombi çalışırken mi su barı 1.5 de durmalı kapıyken mi su barı 1.5 de durmalı.
   kapalıyken 1.1 e düşürdüm çalışırken şimdi 1.6 da duruyo ama uzaktaki petek ısınmıyo gibi nasıl yapmalıyız.

   1. Merhaba Yeliz Hanım… Kombi basıncı kullanım sırasında düşebilir veya yükselebilir. Sabit 1,5 barda kalmaz. Ancak çok hızlı yükselme ve düşme oluyorsa eğer bu duruma servis müdahalesi gerekir. Uzakta kalan petek ısınmıyorsa bu tesisat sorunudur. Bu durum için de ayrıca uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

  27. merhaba, ariston marka kombi kullanıyorum. kombinin basıncını 1,4 e ayarladım. hiç kullanmazken 1,3 dolaylarında pek değişkinlik göstermiyor. Fakat, kalorifer kısmını 35 derece gibi düşük ısıda açtığımda basınç 2,0 oluyor. sıcaklık ayarını 40-45 derece gibi biraz daha fazla yapınca basınç 2,4-2,5 gibi oluyor artıyor. basıncın bu şekilde artması normal midir, herhangi bir ayar yapmak gerekir mi, genleşme tankı havası-basıncı açısından bir sorun var mıdır. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Merhaba Faruk Bey… Kombiyi kalorifer konumuna aldığınızda basıncın anormal şekilde yükselmesi (dediğiniz gibi 1,4 değerden yüksek dereceye ayarladığınızda 2,5 bara kadar çıkması) genleşme tankına bağlıdır. Tankın havası eksik olabilir veya tank delik olabilir. Kullanıcı olarak sizin bu durumda yapabileceğiniz herhangi bir işlem yoktur. Sorun parça değişimiyle veya tek bir kombi bakımı (tanka hava basma işlemi bakımda yapılan işlemdir) ile de düzelebilir. Servis yardımı almalısınız.

   1. Merhaba Ayaz Bey… Tesisat basıncı 0.0 barı gösteriyorsa tesisat basıncını doldurma musluğu ile 1,5 bara yükseltmeniz gerekir. Kombinizin marka ve modelini belirtirseniz işlemi nasıl yapacağınız konusunda bilgi aktarabiliriz.

  28. merhaba iyi günler,
   Dün akşam kombinin bakımını yaptırdım gelen servis elemanları genleşme tankı basıncının düştüğünü 1,1 dediler 14,0 kadar azot bastılar.Şimdi yorumlara bakıyorumda gaz basma esnasında bir musluk açılıp su giriş vanasını kapatmamız gerekiyormuş.BEnim gelen servis elemanları sadece şartel kapatıp direk gazı bastılar ve devreye aldılar yani su falan boşaltmadılar yapılan doğrumu yada bu şekil gaz basılır mı.teşekürler..

   1. Merhaba Seyfettin Bey… Kombi şalteri kapatılarak genleşme tankına hava basılamaz. Yani genleşme tankına azot gazı basıldı demişsiniz. Genleşme tankına hava basılır. Havası maksimum 0,75 mbar kadardır. Yani en fazla 1 bar olması gerekir. 14,0 azot gazı basılması imkansız. 1,4 bar olabilir mi? veya genleşme tankı değil de kombi tesisat basıncı olabilir mi söylediğiniz? İşlemi yapan servis ekibinden detaylı bilgi alarak dönüş yaparsanız size ona göre yardımcı olmaya çalışalım.

  29. Merhaba. Vailant marka kombi kullanıyorum. Kombiye günde 2 kez su basmak zorunda kalıyorum. Bazen 2 gün hiç durmadan çalışıyor. Su basınca kendiliginden çalışıyor ama su basıncı düşünce kendiliğinden duruyor.Nasil çözebilirim.

   1. Merhaba Sait Bey… Öncelikle peteklerde, tesisatta veya kombide su kaçağı olup olmadığına bakın. Petek veya tesisatta su akıntısı varsa tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Kombide su akıntısı varsa bu soruna kombi servisi ekiplerince bakılması gerekir. Ancak bir yerde su kaçağı yoksa eğer genleşme tankının havası eksik olabilir. Bu durum için de yine bi kombi servisi yardımı almanız gerekir.

  30. buderus marka kombi kullanıyorum .su basıncı 1,5 bar .ama son petekler ısınmıyor ne yapmalıyım .tüm peteklerde eşit ısınmıyor

   1. Merhaba Asım Bey… Kombiye yakın petekler ısınıyor uzakta kalan petekler ısınmıyor veya az ısınıyorsa kombi kW açısından yetersiz olabilir veya tesisatınızda tıkanıklık olabilir. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Tesisatçıdan yardım alıp, tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

  31. Sayın İlgili;
   Kombi Marka ve Modeli : Vaillant VUW 202 / 3-3
   Sorun :
   Kombi çalışıyor ve ısıtıyor.
   Vuruntulu ve uğultulu ses var. Peteklere elle dokununca vuruntu hissediliyor.
   Mekanik basınç göstergesi yeşil güvenli bölgede
   Digital ekranda 2.7 bar okunuyor.
   Teknik servis bu basıncın yüksek olduğunu; patlamaya neden olacağını ve basınç tankı ile sensörlerin değişmesi gerektiğini, petek temizliği ve genel bakımın yapılacağını söyledi.
   İkna edici bulmadığımdan karar veremedim. Bekliyorum.
   Yardımınızı rica ediyorum. Teşekkürler.

   1. Merhaba Mustafa Bey… Öncelikle ses yapma durumu ile alakalı sorunun yerinde görülüp incelenmesi gerekir. Sorun kombide veya tesisatınızda olabilir. Kombinizin basınç değeri biraz yüksek. Yani normalde 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Su basıncının yüksek olması cihazın patlamasına neden olmaz. Kombilerde yüksek basınca karşı emniyet ventili vardır. En fazla emniyet ventili devreye girer ve kombideki fazla suyu dışarı atar, yani kombi su akıtır. Kombi yüksek derecelerde çalışmasına rağmen petekler az ısıtıyorsa bu petek temizliğinin yapılması gerektiğini ifade eder. Böyle bir sorununuz yoksa petek temizliği de gerekmez. Veya tesisatınızdan çamurlu kahverengi su gelir. O zaman petek temizliği yani tesisat yıkama işlemi gerekir diyebiliriz.

   2. Mergaba merhaba eca kombi kullanıyorum 2 odanın peteği ısınmıyor havasını da alttaki kirli suyuda temizledik. Bar 2.6 gösteriyor ne yapmamız lazım barı düşürsem en yakın kombinin havasını alıp ısınmasını saglarmı peteklerin.

    1. Merhaba Pınar Hanım… Kombi tesisat basıncını düşürürseniz kombi ne petekleri ısıtır ne de sıcak su verir. Çünkü dolaştıracağı suyu tesisatta bulamaz. Sadece 2 odanın peteği hiç ısınmıyorsa bu tesisat sorunudur. Yani tesisatınızda tıkanıklık olabilir. Kombiye en uzakta kalan 2 odanın peteği ısınmıyorsa kombi kW açısından yetersiz kalıyor da olabilir. Yani harici bir pompa kullanımı gerekebilir. Her iki durumda da uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

  32. Merhaba Mustafa Bey… Uğuldu kombiden mi geliyor yoksa peteklerden mi? Kombiden geliyorsa kombi parçalarında sorun olabilir, peteklerden geliyorsa tesisatta hava veya sorun olabilir. Uzman yardımı almanızı öneririz. Çünkü sorun ancak yerinde görülürse net bir teşhis yapılabilir.

   1. Merhaba Tezcan Bey… Su seviyesi dediğiniz sıcak su ayarı sanırım. 1 den 7 ye kadar gidiyorsa eğer düğmeyi ortalama 2-3 civarına getirerek çalıştırabilirsiniz. Tabi beklentinize bağlı ve cihazın ısıtmasına bağlı dereceyi düşürüp, yükseltebilirsiniz.

  33. İyi günler kombi Eca marka su seviyesi düştüğünde suyu açıyorum .örneğin dün 1.9 seviyesine kadar açtım bugün baktığımda 2.1 di .bu normal mi?teşekkürler

   1. Merhaba Kıymet Hanım… Basınç değerinde kullanıma bağlı olarak ufak tefek yükselme ve düşmeler olabilir. Bu normal bir durum. Dün 1.9 bar olan değerin bugün 2.1 bar olması da normaldir. Basınç değeri çok çabuk 1 bar altına düşüyor veya 2.5 bar üzerine çıkıyorsa bu bir sorundur.

  34. kombi her gün 1 barın altına düşüyor 1,1 bar civarına yükseltiyorum ama yine düşüyor
   su kaybı var derseniz peteklerde su sızması yok başka neden olabilir
   2. sorum 1,1 bar ile çalıştığında 3 bar a kadar ısınınca yükseliyor fazla yüksek değilmi

   1. Merhaba Muzaffer Bey… Kombi basıncını 1,1 bara getiriyorsunuz ve kullanıma bağlı 1 barın altında düşüyorsa bu normaldir. Çünkü anladığım kadarıyla ufak tefek düşmeler oluyor. Yani kombi basıncı 1,5 bardan 0.5 bara kadar düşüyorsa bu bir sorundur. 1,1 bardan 0,8 veya 0,9 bara düşebilir, bu normaldir. Kombi kullanıldığı sürece basınç değerinde yükselme oluyor, kullanılmadığı zaman basınç düşüyorsa muhtemelen genleşme tankında hava yok ya da delinme durumu var. Bu duruma müdahale edilmesi için servis yardımı almalısınız.

  35. Kalistro modeli olan kombimizin su basıncı düşüyor. Su doldurma vanasını açtığımız da bir miktar basınç yükseliyor, ancak 1.5 bara gelmiyor. 1 Barın üstünde bir noktada su doldurma vanasını kapattığımda bir zaman sonra su basıncı tekrar birin altına düşüyor ve kombi kapanıyor. Sorun nedir acaba? teşekkürler

   1. Merhaba Cumhur Bey… Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi geliyorsa doldurma musluğunda sorun yoktur. Ancak basınç 1,5 bara kadar çıkmıyorsa şebeke su basıncı düşük olabilir. Yani dairenize şebekeden gelen suyun tazyiği düşük olduğu için işlem bir yere kadar yapılıyor olabilir. Ancak kombi basıncı çok sık düşüyor ve cihaz düşük basınç arızasına geçiyorsa cihazda bir sorun var demektir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekiyor. Kombi bakımsız kalmış olabilir, eşanjör kireçlenmiş, genleşme tankının havası bitmiş olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden cihaza bir müdahalede bulunmadan servis çağırmanızı öneririz.

  36. Merhaba benim sorum kombi genleşme tankına azot gazı basılır mı? BU bir aldatmaca mı ? HAVA İLE AZOT GAZI ARASINDA NE GİBİ FARK VAR. YOKSA ALDATILIYORUZ MU? IYI ÇALIŞMALAR

   1. Merhaba Salih Bey… Genleşme tankı en başından içinde azot gazını zaten bulundurur. Bu azot gazı eksilmez veya azalmaz. Genleşme tankının kullanıldıkça havasından eksilme olur. Hava basma işlemi de kombi bakımı gibi uygulamalarda yapılan işlemdir. Kombi bakımına dahil bir uygulama olduğu için ekstra bir ücret alınmaz. (Yani kombinize bakım yaptırarak ekstra bir de genleşme tankına hava basma işlemi için ücret ödemezsiniz) Genleşme tankının havası eksildiğinde yalnızca hava basma işlemi yapılır.

  37. kombi basıncını 1.5 e ayarlıyorum bır hafta sonra 1.4 oluyor tesisatımda kacak olabılır mı selamlar

   1. Merhaba Ömer Bey… Tesisatınızda kaçak olsa basınç anında sıfırlanır. Yani su basma işleminden hemen birkaç saat içinde basınç 0 değerine düşer. Kombi kullanıma bağlı olarak basınçta yükselme ve düşmeler olabilir. 1 hafta da basıncın 1,5 bardan 1,4 bara hatta 1,2 bara kadar düşmesi normaldir. Cihazınızda veya tesisatınızda bir sorun yok.

  38. Kombi Vailant Turbo Max marka .Yaklasık 18 yıllık.Son 10 gündür bar 1’in altındaydı.Çalısıyordu.Pazartesi aksamından beri çalışmıyor.Alttaki su doldurma ventili ve balkondaki su tahliye musluğu ile biraz oynadım.Bar 0 ‘ a indi.Tekrar nasıl 1.5 bara çıkarırım.Alttakı su doldurma ventilini ileri -geri oynatiyorum fakat barda hiç haraket olmuyor.Kalorifer ve sıcak su çalışmıyor.Fakat mutfaktaki sıcak su musluğunu açınca, kombideki musluk simgesi yesil işıkta yanıyor.Yardımcı olursanız sevinirim….

   1. Merhaba Serdar Bey… Anladığım kadarıyla emniyet ventili açarak kombideki suyu boşaltmışsınız. Bu yüzden basınç 0 a kadar düşmüş. Doldurma musluğuyla kombiye su basmanız gerekir. Ancak doldurma musluğu boşa dönüyor çevrildiğinde su sesi gelmiyorsa parçada sorun vardır. Değişimi için servis yardımı almanız gerekir. Kombi basıncı 0 da ise kombi bu yüzden çalışmaz.

  39. Kombimizin bar ayarı 1 in çok altında ama ayarlamamiz gereken yerden su basamiyruz çünkü çok sert ceviremiyoruz kırılmasından korktuğumuz için çokta zorlamiyruz ne yapabiliriz.Markasi bosch

   1. Merhaba Ekrem Bey… Tesisat basıncı ancak doldurma musluğu ile yükseltilebilir. Doldurma musluğu içinde su olduğu için parça sıkışmış bu yüzden dönmüyor olabilir. Zorlandığında da kırılma ihtimali vardır. Ancak işlem sadece bu parça ile yapılabilir. İşlemi bir de pense yardımı ile dikkatli bir şekilde yapmayı deneyin, işlemi yapamazsanız servis çağırmanız gerekir.

   1. Merhaba Sercan Bey… Kombideki basınç kombi tesisatında bulunan su basıncıdır. Petek sayısına göre değişmez. Her kombide ideal basınç değeri 1 ile 2 bar arasıdır yani 1,5 bardır.

   1. Merhaba Zeynep Hanım… Kombi tesisat basıncının ideal seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi gelmiyorsa; doldurma musluğu arızalıdır. Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi duyuyorsanız buna rağmen bar göstergesinde yükselme-ilerleme olmuyorsa bar göstergesinde ya da kombide basınç sondasında sorun olabilir. Şuanlık bir sorun teşkil etmez ancak yine de servis yardımı alarak sorunun çözümlenmesini sağlamanız gerekir.

   1. Merhaba Adem Bey… Basınç değeri çok düşük değil. İdeal seviyesi zaten 1 ile 2 bar arasıdır. Ekranda gördüğünüz 36°C muhtemelen kombi içindeki suyun sıcaklık derecesidir. Bu da normaldir. Aldığınız verim düşük olmadığı sürece bir sorun yok diyebiliriz.

  40. Benim sorum şu ilk defa petekleri actım 3 odanın peteğini açmıştım daha sonra bunu 4 cıkarmak istedim peteğin vanalarını açtım ama o son açtıgım petek ısınmadı acaba kombiyi kapatım baştanmı yapmam gerekiyor kombi açıkken petek acmam sorun olmuş olabilirmi

   1. Merhaba Cem Bey… Kombi kapalı ya da açık fark etmez, petek vanasını açtıysanız kısa sürede ısınması gerekir. Açtığınız son petekte ısıtma olmuyorsa ve bu petek kombiye uzak kalan petekler arasındaysa ya tesisatınızda tıkanıklık vardır ya da kombi yetersiz kaldığı için sıcaklık gönderemiyor olabilir. Dilerseniz kombiyi kapatıp yeniden açın, yine de düzelme olmayacaktır. Bu durum için tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

  41. Merhabalar, Demirdöküm Nepto marka kombi kullanıyorum. Yeni kiraladığım evimde 4 gün oturuyorum. Kombi basıncı günlük olarak 1 barın altına düşüyor. Yetkili servis gelip gördüğünde kombide olağanüstü bir durum göremedi. Su tesisatçısı da dıştan bir sıkıntı göremedi. Bu durum normal midir?

   1. Merhaba Özgür Bey… Kombi günde 1 kez basıncı düşürüyorsa bu kombideki sorundur. Tesisatınızda sorun olsa su basarsınız basınç 1-2 saate kalmadan sıfır değerine kadar düşer. Gözle görülür bir yerde su kaçağı göremiyorsanız genleşme tankının havası eksik olabilir, tankın membranı delik olabilir yani hava tutmuyor olabilir ya da ana eşanjörde kireçlenme olabilir. Bu kontroller sağlanmalıdır. Kombiye her gün su basmak elbette ki normal değildir.

    1. Tekrardan merhabalar, genleşme tankına azot gazı bastı gelen bir usta. Buna rağmen daha uzun sürse de basınç yine düşüyor. Kombi hata vermiyor çalışmaya devam ediyor. Ben ekranda 0.9 bar gördüğüm için su basıyorum. Ayrıca bir durum daha var,su bastığımda basınç 1.4-1.5 seviyesinde kalıyor daha üste çıkmıyor. Aksi bir durum olmasın diye vanayı o seviyeye gelince kapatıyorum. Herhangi bir öneriniz var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

     1. Merhaba Özgür Bey… Öncelikle genleşme tankına azot gazı değil hava basılır. Genel olarak havası eksilir ve 0.75 mbar kadar hava basılır. Bu işleme rağmen yine de basınçta düşme oluyorsa eğer genleşme tankı hava tutmuyor olabilir ya da ana eşanjörde kireçlenme olabilir. Kombiye su basma işlemi yaparken basınç 1.5 barın üstüne çıkmıyorsa manometre tıkalı olabilir, kombi basınç ölçerinde (basınç sensörü veya sondası diyebiliriz) sorun olabilir. Bunun için de tabi yine cihazı incelemek lazım. İşlem yaptırdığınız firmayla yeniden iletişime geçerek durumu izah edebilir ve yardım alabilirsiniz.

  42. Vailent marka kombimiz var. 3 sorum olacaktı.
   1- kapalıyken kombi su basınç seviyesi 0.9 gibi. Petekleri sıcağa açtıgımda 1.4 e yükseliyor. Bu normalmi ? Hani basınç 1-2 arası 1.5 olmalı diyorlarya petekler sıcağa açıkkenmi basınç 1.5 olmalı yoksa petekler sıcağa kapalıykenmi 1.5 olmalı ?
   2- Peteklerin havasını hiç almadık ısınmada bir problem olmadığından. Bu şekilde peteklere su basmanın zararı olurmu ? Yani peteklerin içinde hava varken su basmanın bir zararı olurmu ?
   3- peteklerde ısınma sorunu yok ama 3 durum oluyor. Birinci bir ses geliyor. Yani kombinin çalışma sesini peteklerde duyyorum. Ikincisi su şırıltı sesi geliyor arada. Üçüncüsü kombi çalışınca petek güzelce ısınıyor. Kombi otomatik durunca petek daha ılık oluyor. Sonra otomatik tekrar çalışınca tekrar ısınıyor. 2 derecede çalışıyor. Normalmi ?

   1. Merhaba Hasan Bey… 1. Kombi kapalıyken basınç 0.9 dan petekler açıldığında 1.4 e kadar yükseliyorsa eğer genleşme tankının havası eksiltir ya da genleşme tankında sorun vardır. Bu normal bir durum değildir. Kombi tesisat basıncı yani su basıncı; kombi açık olsun olmasın, hangi konumda kullanılırsa kullanılsın 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. Ancak 0.9 dan 1.4 e kadar yükselme oluyorsa bu bir sorundur. Bu durum için bi servis yardımı alın. 2. Petekler yalnızca hava yaptığında havasını almak gerekir. Hava yaptığı şu şekilde anlaşılır; peteklerin üstü ısınmaz. Ayrıca tesisat yenilendiğinde ve tesisat suyu boşaltıldığında petekler hava yapar. Su sesi geliyorsa bu da hava yaptığı anlamına gelir. Bu gibi şikayetleriniz varsa peteklerin havasını alabilirsiniz. 3. Petekler ayarladığınız dereceye gelene dek ısınır. Ayarlanan dereceye geldiğinde ısısı yavaş yavaş düşer, belirli bir sıcaklık derecesine geldiğinde ise yeniden ısıtmaya başlar. Bu her kombinin çalışma sistemidir. Petekler sürekli sıcak olsaydı faturanız daha yüksek gelirdi, pompa kullanım ömrü daha kısa olurdu. Bu yüzden peteklerin yani kombinin dinlenme süreleri var. Bu daha çok kalorifer sensörünün hissettiği sıcaklığa bağlıdır. Kombinizde basıncın yükselmesi dışında bir sorun yok. Peteklerden su sesi geliyorsa üst yan kısımlarından havasını alın (su gelene kadar). Bu sorun da çözümlenmiş olur.

  43. ferrolidomitech f24 kombim var son 4 yıldır yılda 3 ay gibi kısa bir süre kullanıyorum ve her sene bakımını düzenli yaptırıyorum neyse bar devamlı 3 üstü çıkıyor servis bar bozuk 800 tl diyor sabahtan akşama su boşaltmak zoruda kalıyoruz günlerdir.bu ferroli markasının yılda 3 ay çalışan bir kombisinin bar arızası yapması normalmi?merakım bu hatalı ürün üretmiş ihtimali varmıdır bilemiyorum?

   1. Merhaba Ufuk Bey… Basınç yükselme sorunu varsa eğer bu durum genleşme tankı, eşanjör ve doldurma musluğuna bağlıdır. Özellikle Ferroli markalı kombilerde yüksek basınç arızalarında genleşme tankı ve doldurma musluğundan ziyade eşanjör arızası daha sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu durum özellikle Ferroli kombilerde yaşanıyor diyebiliriz. (Fabrikasyon sorunu mudur bunu bilemiyoruz maalesef) Muhtemelen size eşanjör fiyatı vermişlerdir. Çünkü geri kalan (genleşme tankı ve doldurma musluğu) fiyatları bu kadar yüksek değildir. Bu durumda aslında önemli olan eşanjörün neden arızalandığıdır. Eşanjör şebeke suyunun kireçli olması veya tazyikli olması sebebiyle de arızalanabilmektedir.

  44. Merhaba baymak tam yoğusmali kombi taktırdım dublex evime kombi off konunda iken kombi şu basıncı 1.75 seviyelerinde seyretmektedir fallar kombi çalıştığında yüksek derecede calistiriyorum sürekli 50 derecede kombi su bar basıncı 0.90 lara düşmektedir en son 9-10 ay önce kombiye su takviyesi yaptım sizce bu durum normalmi yoksa bir servise göstermemiz gereklimi

   1. Merhaba Ali Bey… Kombi kullanıma bağlı olarak basınçta ufak tefek yükselme ve düşmeler olabilir. En son 9-10 ay önce kombiye su basmışsınız. Bu kadar uzun sürede bir su basmak normaldir. Ancak basıncı yine de takip edin. Çok sık 1 barın altına düşüyorsa (günde birkaç kez veya haftada birkaç kez gibi) bu durumda cihazın kontrol edilmesi gerekebilir. Aksi bir durumda cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz.

  45. selamin Aleykum Ustam Demirdökum Nitron Kombimi Bugun Sabah Hava Guzel Diye Yaz Konumuna Aldim Sonradan Bir yere gittim Geldim kombinin Bari 0.0 a dusmus f10 arizasi vardi bende tahliye muslugundan kalan suyu akittim siyah su cikti Temizlendi Sonradan Suyu 1.5 bara kadar Bastim Gece oldugunda ise kis konumuna Aldim normal calisti ama bu kez bar 2.6 oldu bende en yakinindaki petekden su bosaltim calisirken suan 1.3 dustu ole kaldi bi sorun varmi yoksa 1.3 barda bi sıkınti olurmu atesleyince kombi 1.5 geri cikiyor ama sonra geri dusuyor dahada cok dusermi ariza verirmi suan korktugumdan yatamadim sknti cikarmi cikmazmi ?

   1. Aleykümselam Hüseyin Bey… Kombi kullanıma bağlı basıncı düşürebilir ancak bu kadar kısa sürede basıncı 0.0 bara kadar düşürmesi normal değildir. Su basma işlemini yapmışsınız kombiyi kış konumuna almışsınız ancak basınç bu sefer 2.6 bara kadar çıkmış. Petekten su alarak basıncı düşürmüşsünüz ve yine ufak tefek yükselmeler devam ediyor. Yaşadığınız sorunu baz alırsak eğer genleşme tankında sorun var gibi duruyor. Yani tankın havası eksik olabilir veya delinme olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde incelememiz lazım. Firmamızı arayarak bu konuda yardım talep edebilirsiniz.

  46. Merhaba Ferroli Domina F24 model kombi kullanıyorum sıcak su çalışmıyor petekler ısınıyor ısı sensörünü değiştirdim düzeldi şimdi sanırım farklı arızası var su takviyesi yaparken gösterge çalışmıyor sonrasında çalışıp 3 bar üstüne çıkıyor fazla suyu boşaltıyorum düzeliyor daha sonra gene sıcak su akmıyor göstergenin arızalı olması bu sorunu yaratır mı? yardımlarınızı rica ederim.

   1. Merhaba Hasan Bey… Kombide gösterge manometre veya termomanometredir. Gösterge bozuk olursa tabi ki birçok sorun yaşanabilir. Çünkü tesisat basıncını göremiyorsunuz. Tesisatta düşük basınçta su mu var veya yüksek basınçta su mu var bilemiyorsunuz. Basınç düşük olursa cihaz ne sıcak su verir ne de petekleri ısıtır. Basınç yükselirse de kombi bu fazla suyu tahliye etmek durumunda kalır yani su akıtır. Ancak gösterge çalışmıyor demişsiniz sonrasında da 3 barın üstüne çıkınca fazla suyu boşaltıyorum demişsiniz. Gösterge bozuksa eğer göstergede belirtilen değerler de doğru değildir. Bu durumlar için bi servis yardımı almanızı öneririz. Cihaz kendi çabalarınızla da olsa müdahalede bulunmamanızı tavsiye ederiz.

  47. Merhaba bende demirdöküm neva modeli kombi var sabahları bar 0.5 veya 0.6 gösteriyor f10 hatası su basıyorum 0.8-1.0 olana kadar sonra çalıştırmamdan 15-20 dakika sonra bar 2.5 a geliyor ve kombi kendini emniyete aldığı için kapatıyor sanırım düşünce otomatik başlatıyor çünkü şimdi su basma işlemini uzun zamandır çok fazla yaptığım için su bastığım küçük parça zarar gördü yalama oldu anahtarı çevirmiyor pense ile çevirip kapatıyorum ağzı ezildi çok dayanmaz ne yapmamı önerirsiniz ve sorun çokmu büyük önceliğim şu patlama vs yaşanırmı bu durumlarda

   1. Merhaba Gökay Bey… Öncelikle burada önemli olan basıncın neden düştüğüdür. Kombiye çok sık su basmak çözüm değil aksine maliyetin artması demektir ki öyle de olmuş. Dediğiniz gibi sürekli su basma işlemi yaptığınız için doldurma musluğu görevini yitirir hale gelmiş ve yanlış müdahale sonucunda metal kısmında da ezilmeler olmuş. Burada önce müdahale edilmesi gereken şey doldurma musluğudur. Ardından basıncın neden düştüğüne bakmak gerekir. Kombiye uzun zamandır bakım yaptırmıyorsanız genleşme tankının havası bitmiş olabilir. Basınç düşme sorunu bir bakımla da düzelebilir, parça değişimi de gerektirebilir. Kombi bu sebeplerle patlamaz. Ancak acil bi servis yardımı almanız şarttır.

  48. kombim normal 42 derecede calısıyor bu böyle devam ediyor calısınca 42 olan sıcaklık durunca 37 derceye iniyordu bugünse 33 derecede durup calısınsa 45 kadar cıkp 1 dakika sonra tekrar 33 iniyor ne ne yapmalıyım yada bir zararı olurmu

   1. Merhaba Özcan Bey… Kombi çok sık devreye girip çıkıyor anladığım kadarıyla. Ancak belirtilen bu sıcaklıklar düşük sıcaklık değerleridir. Kombi düşük sıcaklıkta çalıştığında çok sık devreye girip çıkar. Bu her kombi için geçerli bir durumdur. Kombiyi düşük değil de yüksek sıcaklıklarda çalıştırarak bir deneme yapın. Yine sıcaklık değeri çok kısa zamanda düşüp yükseliyorsa bu bir arıza durumudur. Kombide ntc sensör veya kart arızası olabilir. Bu durum en çok da faturanızı etkiler. Cihaz sık çalıştığı için her devreye girdiğinde yakıt tüketimi olur. Tabi ilerleyen zamanlarda sıcaklığın hepten durma olasılığı da vardır. Bu yüzden masraf çoğalmadan bi servis yardımı almanızı öneririz.

  49. Kombi su basıncı seviyesi 4 oldu suyu boşaltım kombideki su vanasını kapattım en son siyah su çıktı ama su seviyesi düşmedi

   1. Merhaba Ahmet Bey… Kombideki suyu petekten mi boşalttınız yoksa emniyet ventilinden mi? Kombiden su almanız rağmen su seviyesinde düşme olmadıysa yüksek basınç sorunu vardır. Basınç zaten kendi kendine 4 bara kadar çıktıysa bu bir problemdir. Bu yüzden bi servis yardımı almanız gerekiyor.