ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombi Barı Nasıl Düşürülürslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Kombideki Yüksek Basıncı Düşürme

Kombi basıncı yükseldiğinde yani 2,5 – 3 barı geçtiğinde kombi yüksek basınçtan zarar görebilir. Kombilerde yüksek basınç halinde emniyet ventili açılarak kombideki suyu tahliye etmek durumunda kalır. Kombilerde yüksek basınç problemlerinde her zaman cihaza müdahale etmeden servis yardımı almak gerekir. Fakat kombide basınç yükselme problemi yok sadece olması gerekenden fazla su basıldı ise bu durumda ne yapmak gerekir?

Kombiye Fazla Su Bastığınızda Basıncı Düşürmek İçin

Kombiye fazla su bastığınız zaman basıncı düşürmek için uygulamanız gereken 2 yöntem vardır. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse;

 1. Kombinize En Yakın Kaloriferden Hava Alın

Yüksek olan basıncı düşürmede, yani fazla su basıldığında basıncı azaltmada en uygun yöntem kalorifer havasını almaktır. Kalorifer havasından ziyade hava alma bölümünden su alınıyor olmasıdır. Kombinize en yakın kaloriferin üst yan kısmına bakarsanız çıkıntılı bir müşür bölümü göreceksiniz. Düz tornavida ya da varsa eğer hava alma anahtarı ile bu bölümü açın. Daha sonrasında su gelene kadar açık tutun. (Hava yoksa direk su gelecek, hava varsa önce ses gelecektir) Bu bölümün altına kap ya da kova yerleştirin ve suyun akmasına yardımcı olun. Bir miktar su alın arada basınç değerini takip edin. Bu şekilde ideal basınç değerini ayarlamış olursunuz.
Kombi Barı Nasıl Düşürülür

 1. Tahliye Vanasını Açın

Kombilerin her marka model çeşidinde olmasa da bazılarında tahliye vanası yer almaktadır. Tahliye vanası bazı kombilerin altında tıpkı doldurma musluğu gibi monteli durumdadır. Açtığınızda direk suyu boşaltmış ve yüksek olan basıncı düşürmüş olursunuz. Kombinizde tahliye vanası yoksa eğer kimi tesisatta tahliye vanası yer alabiliyor. Tahliye vanası dediğimiz musluk tesisat boruları üzerinde yer alıyor. Her konutta olmayabiliyor yani sıva altında olabilir. Varsa eğer açarak da yüksek olan basıncı düşürebilirsiniz.
Kombi Barı Nasıl Düşürülür?

Kombi Barı Nasıl Düşürülür? Kombi basıncı yükseldiğinde yani kombiye olması gerekenden daha çok su basıldığında basıncı düşürmek adına sıraladığımız uygulamalardan birini yapmalısınız. Uygulamalardan sonra sorun düzelir. Ancak arıza durumu sıklıkla tekrar ediyor ise mutlaka Kombi Servisi yardımı alın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

 • Çok yararlı bilgiler teşekkür ederiz.

  • Kombi tamircisi

   Size özel yararlı bilgiler paylaşmaya özen gösteriyoruz Erol bey… Düşünceleriniz için teşekkürler…

 • Kombinin basınç saati dengesiz şekilde 1’5 ile 3’2 arasında gidip geliyor bu sene bakım yaptırdım 15 gün den beri an dengesizlik var bir tarafı patlatacak diye korkuyorum çünkü 4 yıl dir ilk defa oluyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Hasan Bey… Kombide ısınan su genleştiği için basınç değeri sabit kalmaz. Özellikle de kalorifer sistemi devredeyken basınçta yükselmeler olabilir. Ancak basınç değeri 3 bar üzerine çıkıyorsa eğer genleşme tankı ile alakalı bir sorun olabilir. Kombiye bu sene bakım yaptırdım demişsiniz. Bakım sırasında ya genleşme tankına hava basılmadı ya da tank delik olduğu için hava tutmuyor olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almanız gerekiyor.

 • Merhaba,Viessman 100 kombi kullanıyorum,kombinin su seviyesi genelde azalıyor ve alt vanadan su alıyorum,su alma işlemi yaptıktan sonra kombinin basınç seviyesi yükseliyor,peteklerden suyu tamamen boşaltıyorum,tekrar su alıyorum bu işlemi bir kaç defa tekrarlıyorum yine yükseliyor,sonunda denk geliyor ve basınç yükselmiyor,aşağı yukarı en son su aldığım zaman 1,5 ay olmuştur,bu zaman içinde basınç yükselmedi,problem kombiye su aldığımda ortaya çıkıyor,servis olarak da sıkıntılı bir şehirdeyim ,tek servis yetkilisi var ,ne yapmam gerektiği ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim,kolay gelsin.

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Adem Bey… Anlattığınız kadarıyla doldurma musluğunda bir sorun var. Yani açtığınız zaman sorun yaşanıyor. Doldurma musluğu tam kapanmıyor da olabilir. İyice sıkmanız lazım. Ufak bir kademe dahi açık olsa kombi basıncı yükselebilir. En son yaptığınız su basma işlemi sonrasında doldurma musluğunu iyice sıktıysanız bu yüzden basınç yükselmiyor olabilir. Ayrıca basınç ne kadar yükseliyor? Bu da önemlidir. Basınç 2-5-3 bar üstüne çıkmıyorsa eğer petekten su almanıza gerek yoktur. Kalorifer kullanımında ısınan su genleştiği için basınç değeri sabit kalmaz, yükselir. Bu her kombinin özelliğidir. Basınç eğer 2,5-3 barı geçtiğinde petekten su alıyorsanız tüm suyu boşaltmayın. Basıncı 1,5 bara getirecek şekilde boşaltın. Cihazı bir süre kadar gözetim altına alın. Basınç düştüğünde su basma işlemi deneyin, musluğu kapatırken iyice sıkın. Yine de basınçta yükselme oluyor ve basınç değeri 2,5-3 barı geçiyorsa servis yardımı almalısınız.

   • Teşekkür ederim,sizin dediğiniz gibi çıktı doldurma musluğundan kaynaklanıyor,kolay kolay bozulabilecek bir parça mıdır,bunun için bu musluğu değiştirmek yeterli olur inşallah,kolay gelsin

    • Kombi Tamircisi

     Tekrardan Merhaba Adem Bey… Doldurma muslukları hassas parçalardır. Çok kolay bozulabilir veya kırılabilir. Özellikle de kombiye çok sık su basma işlemi yapılırsa parça çok sık kullanıldığından yalama yapabilir. Siz kapatıyor zannedersiniz ancak parça tam kapanmaz, basınç yükselmeye devam eder. Parça değişimi yapıldığında muhtemelen sorun düzelecek gibi duruyor. Düzelmezse farklı sorunlar da olabilir.

 • Gece 12:00’de Buderus kombinin basınçı 3’e yükseldi.
  Tahliye borusundan su boşaltım, ancak tekrar yükseldi, tekrar su boşalttım 2’ye düştü… suyu kapattığımda yine 3 oldu. Müşteri hizmetlerini aradım cevap alamadım. Ben de sabaha kadar güvenli olması açısından kombinin elektrik işlettiniz kapattım. Doğru mu yaptım acaba, başka Öner’iniz var mı? Teşekkürlerimle….

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Seda Hanım… Kombi basıncı sadece fazla su basıldığı zaman düşürülmelidir. Kendi kendine basınç yükseliyorsa eğer bu bir arıza durumudur. Ancak yine de geç saatte kendinizce çözüm üretmişsiniz, hata da yapmamışsınız. Basınç yükselme durumlarında arıza durumuna bağlı olarak cihaz kapatılsa da bazen basınç yükselmeye devam ediyor, bazen de durabiliyor. Bu tamamen yaşanan arızanın sebebine bağlı bir durumdur. Cihaz kapandığında basınçta yükselme olmadıysa genleşme tankı arızası olabilir ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Bu sorunun çözümü için de mutlaka servis çağırmalısınız.

 • kombinin barını petekten düşürüyorum 1dk içinde4.2 ye varıyor alttakı musluklar iyıce sıktım ne yapmalıyım

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Bekir Bey… Kombinin basıncı bu kadar kısa sürede 4.2 bara kadar çıkyorsa eğer ya eşanjörde ya da doldurma musluğunda sorun vardır. Her iki parçada da sorun olabilir hatta. Yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Servis yardımı almanız gerekir.

 • serkan bakırlıoğlu

  buderus U042 marka kombi kullanıyorum su basıncı düşük olduğu için su vanasını açıp su basıncını yükselttim fakat fazla su vermiş olmalıyımki bar basınç göstergesi 3 bar a çıktı bu arada kombinin altında bulunan tahliye borusundan su akmaya başladı şebeke vanası açık olduğu içinde borudan su akmaya devam ediyor vanayı kapattığımda akıntı kesiliyor açınca tekrar başlıyor ne yapmalıyım.

  • Merhaba Serkan Bey… Kombiye fazla su bastığınız için emniyet ventili devreye girmiş ve fazla suyu dışarıya atıyor. Tesisat vanasını açık bırakın. Kombi basıncı ideal seviyeye gelene kadar su akıntısı devam eder. ideal seviyeye geldikten sonra emniyet ventilinin su tahliyesini durdurması gerekir. Yine de su akıntısı devam ederse ve kombi tesisat basıncını sıfırlarsa emniyet ventilinin değişimi gerekebilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

 • Feridun karayigit

  Merhaba. Eca confeo plus marka kombi kullaniyorum. Kombiye su bastim. En fazla 15 saniye sonra kapattim fakat su akmaya basladi. Ve alttaki vanayi kapatmamla durdurabildim. Suan sicak suyum akmiyor. Ayrica kisa bir sure akiyor ve camurlu sekilde. Ve cihazin bar basinci 0.0… vanayi acarsam su akitmaya devam ediyor ve bar hizli bir sekilde yukseliyor. Yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba Feridun bey… Su basarken basın göstergesinden kontrol etmelisiniz en fazla 1.5 bar olması gerekiyor geçerse emniyet ventili su atar ve tekrar kapanmaya bilir. Emniyet ventilinin değişmesi sorununuzu çözebilir.

 • gökhan pazarcıklı

  protherm lynx marka kombimin basıncı 2.7ye yükseldi bahsettiğiniz tahliye vanası bu markada mevcut mu?

  • Merhaba Gökhan Bey… Tahliye vanası kombinizde bulunmuyor maalesef. Kombiye en yakın peteğin üst yan kısmında yer alan hava alma müşürünü düz tornavida ile açarak oradan su almalı, basıncı düşürmelisiniz. Ancak basınç kendi kendine yükseldiyse bu işlemi çok sık yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir. Kombiye sadece fazla su basıldığında petekten su alınarak basınç düşürülmeli, basınç kendiliğinden yükseliyorsa bu bir arıza durumudur. Servis yardımı almak gerekir.