Kombi Barı Nasıl Düşürülür

Kombideki Yüksek Basıncı Düşürme

Kombi basıncı yükseldiğinde yani 2,5 – 3 barı geçtiğinde kombi yüksek basınçtan zarar görebilir. Kombilerde yüksek basınç halinde emniyet ventili açılarak kombideki suyu tahliye etmek durumunda kalır. Kombilerde yüksek basınç problemlerinde her zaman cihaza müdahale etmeden servis yardımı almak gerekir. Fakat kombide basınç yükselme problemi yok sadece olması gerekenden fazla su basıldı ise bu durumda ne yapmak gerekir?

Kombiye Fazla Su Basıldığında Ne Yapmak Gerekir?

Kombiye fazla su bastığınız zaman basıncı düşürmek için uygulamanız gereken 2 yöntem vardır. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse;

 1. Kombinize En Yakın Kaloriferden Su Alın

Yüksek olan basıncı düşürmede, yani fazla su basıldığında basıncı azaltmada en uygun yöntem kaloriferden hava almaktır. Kalorifer havasından ziyade hava alma bölümünden su alınıyor olmasıdır. Kombinize en yakın kaloriferin üst yan kısmına bakarsanız çıkıntılı bir müşür bölümü göreceksiniz. Düz tornavida ya da varsa eğer hava alma anahtarı ile bu bölümü açın. Daha sonrasında su gelene kadar açık tutun. (Hava yoksa direk su gelecek, hava varsa önce ses gelecektir) Bu bölümün altına kap ya da kova yerleştirin ve suyun akmasına yardımcı olun. Bir miktar su alın arada basınç değerini takip edin. Bu şekilde ideal basınç değerini ayarlamış olursunuz.

 1. Tahliye Vanasını Açın

Kombilerin her marka model çeşidinde olmasa da bazılarında tahliye vanası yer almaktadır. Tahliye vanası bazı kombilerin altında tıpkı doldurma musluğu gibi monteli durumdadır. Açtığınızda direk suyu boşaltmış ve yüksek olan basıncı düşürmüş olursunuz. Kombinizde tahliye vanası yoksa eğer kimi tesisatta tahliye vanası yer alabiliyor. Tahliye vanası dediğimiz musluk tesisat boruları üzerinde yer alıyor. Her konutta olmayabiliyor yani sıva altında olabilir. Varsa eğer açarak da yüksek olan basıncı düşürebilirsiniz.


Kombi Barı Nasıl Düşürülür?

Kombi Barı Nasıl Düşürülür? Kombi basıncı yükseldiğinde yani kombiye olması gerekenden daha çok su basıldığında basıncı düşürmek adına sıraladığımız uygulamalardan birini yapmalısınız. Uygulamalardan sonra sorun düzelir. Ancak arıza durumu sıklıkla tekrar ediyor ise mutlaka Kombi Servisi yardımı alın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (106 Yorum)

 1. AYLA YOLDAS dedi ki:

  merhaba,
  baymak luna bacalı kombimiz sıcak suyu açınca doldurma vanasında su akıtıyor ve artık sıcak suyu zor ısıtmaya başladı
  parçasını değiştirmek çok maliyetli bu durumda başka ne önerirsiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayla Hanım… Maalesef başka bir yolu yok. Sorunla olan parça değişmeli.

 2. Halil Başer dedi ki:

  Merhaba, basınçta problem yaşamıyorken kombinin havasını da almışken sadece en yakın kombi ısınıyor çok yüksek derecelere çıkardığımızda bile. Sebebi ne olabilir ve bazen ateşleme yapmıyor kırmızı hata ışığı yanıyor ama resetleyince veya tekrar açınca problem olmuyor diğer peteklerin ısınması için ne yapmalıyız

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halil Bey… Herhangi bir arıza kodu belirtmediğiniz için sorunun sebebini bilemiyoruz. Problem hem kombi hem de tesisat kaynaklı olabilir. Sorunun teşhisi ve çözümü için cihazı yerinde incelemek gerekiyor.

 3. ilhan göl dedi ki:

  ör.Sabah 1,5 olan bar ,kombi kalorrifer yandıktan sonra 2’ye yükseliyor.ben basıncı 1’2 ye düşürüyorum.ertesi sabah 1’2 olan basınç 1’5 a yükselmiş görüyorum.Yine aynı işlemi uyguluyorum.Suyun artması sebebi nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlhan Bey… Basıncın 2 bar olması yüksek değildir. İdeali 1.5 bar olsa da kullanıma bağlı yükselme ve düşmeler görülebilir. Önemli olan sürekli 2.5 bar üstüne çıkmaması ve 1 bar altına düşmemesidir. Basıncı sürekli 1.5 bara sabitlemek zorunda değilsiniz.

Petek Yıkama