444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombi Barı Nasıl Düşürülürslogan
down
Paylaş:

Kombideki Yüksek Basıncı Düşürme

Kombi basıncı yükseldiğinde yani 2,5 – 3 barı geçtiğinde kombi yüksek basınçtan zarar görebilir. Kombilerde yüksek basınç halinde emniyet ventili açılarak kombideki suyu tahliye etmek durumunda kalır. Kombilerde yüksek basınç problemlerinde her zaman cihaza müdahale etmeden servis yardımı almak gerekir. Fakat kombide basınç yükselme problemi yok sadece olması gerekenden fazla su basıldı ise bu durumda ne yapmak gerekir?

Kombiye Fazla Su Bastığınızda Basıncı Düşürmek İçin

Kombiye fazla su bastığınız zaman basıncı düşürmek için uygulamanız gereken 2 yöntem vardır. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse;

 1. Kombinize En Yakın Kaloriferden Hava Alın

Yüksek olan basıncı düşürmede, yani fazla su basıldığında basıncı azaltmada en uygun yöntem kalorifer havasını almaktır. Kalorifer havasından ziyade hava alma bölümünden su alınıyor olmasıdır. Kombinize en yakın kaloriferin üst yan kısmına bakarsanız çıkıntılı bir müşür bölümü göreceksiniz. Düz tornavida ya da varsa eğer hava alma anahtarı ile bu bölümü açın. Daha sonrasında su gelene kadar açık tutun. (Hava yoksa direk su gelecek, hava varsa önce ses gelecektir) Bu bölümün altına kap ya da kova yerleştirin ve suyun akmasına yardımcı olun. Bir miktar su alın arada basınç değerini takip edin. Bu şekilde ideal basınç değerini ayarlamış olursunuz.

 1. Tahliye Vanasını Açın

Kombilerin her marka model çeşidinde olmasa da bazılarında tahliye vanası yer almaktadır. Tahliye vanası bazı kombilerin altında tıpkı doldurma musluğu gibi monteli durumdadır. Açtığınızda direk suyu boşaltmış ve yüksek olan basıncı düşürmüş olursunuz. Kombinizde tahliye vanası yoksa eğer kimi tesisatta tahliye vanası yer alabiliyor. Tahliye vanası dediğimiz musluk tesisat boruları üzerinde yer alıyor. Her konutta olmayabiliyor yani sıva altında olabilir. Varsa eğer açarak da yüksek olan basıncı düşürebilirsiniz.
Kombi Barı Nasıl Düşürülür?

Kombi Barı Nasıl Düşürülür? Kombi basıncı yükseldiğinde yani kombiye olması gerekenden daha çok su basıldığında basıncı düşürmek adına sıraladığımız uygulamalardan birini yapmalısınız. Uygulamalardan sonra sorun düzelir. Ancak arıza durumu sıklıkla tekrar ediyor ise mutlaka Kombi Servisi yardımı alın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (28 Yorum)

   1. Size özel yararlı bilgiler paylaşmaya özen gösteriyoruz Erol bey… Düşünceleriniz için teşekkürler…

  1. Kombinin basınç saati dengesiz şekilde 1’5 ile 3’2 arasında gidip geliyor bu sene bakım yaptırdım 15 gün den beri an dengesizlik var bir tarafı patlatacak diye korkuyorum çünkü 4 yıl dir ilk defa oluyor yardımcı olursanız sevinirim

   1. Merhaba Hasan Bey… Kombide ısınan su genleştiği için basınç değeri sabit kalmaz. Özellikle de kalorifer sistemi devredeyken basınçta yükselmeler olabilir. Ancak basınç değeri 3 bar üzerine çıkıyorsa eğer genleşme tankı ile alakalı bir sorun olabilir. Kombiye bu sene bakım yaptırdım demişsiniz. Bakım sırasında ya genleşme tankına hava basılmadı ya da tank delik olduğu için hava tutmuyor olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almanız gerekiyor.

  2. Merhaba,Viessman 100 kombi kullanıyorum,kombinin su seviyesi genelde azalıyor ve alt vanadan su alıyorum,su alma işlemi yaptıktan sonra kombinin basınç seviyesi yükseliyor,peteklerden suyu tamamen boşaltıyorum,tekrar su alıyorum bu işlemi bir kaç defa tekrarlıyorum yine yükseliyor,sonunda denk geliyor ve basınç yükselmiyor,aşağı yukarı en son su aldığım zaman 1,5 ay olmuştur,bu zaman içinde basınç yükselmedi,problem kombiye su aldığımda ortaya çıkıyor,servis olarak da sıkıntılı bir şehirdeyim ,tek servis yetkilisi var ,ne yapmam gerektiği ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim,kolay gelsin.

   1. Merhaba Adem Bey… Anlattığınız kadarıyla doldurma musluğunda bir sorun var. Yani açtığınız zaman sorun yaşanıyor. Doldurma musluğu tam kapanmıyor da olabilir. İyice sıkmanız lazım. Ufak bir kademe dahi açık olsa kombi basıncı yükselebilir. En son yaptığınız su basma işlemi sonrasında doldurma musluğunu iyice sıktıysanız bu yüzden basınç yükselmiyor olabilir. Ayrıca basınç ne kadar yükseliyor? Bu da önemlidir. Basınç 2-5-3 bar üstüne çıkmıyorsa eğer petekten su almanıza gerek yoktur. Kalorifer kullanımında ısınan su genleştiği için basınç değeri sabit kalmaz, yükselir. Bu her kombinin özelliğidir. Basınç eğer 2,5-3 barı geçtiğinde petekten su alıyorsanız tüm suyu boşaltmayın. Basıncı 1,5 bara getirecek şekilde boşaltın. Cihazı bir süre kadar gözetim altına alın. Basınç düştüğünde su basma işlemi deneyin, musluğu kapatırken iyice sıkın. Yine de basınçta yükselme oluyor ve basınç değeri 2,5-3 barı geçiyorsa servis yardımı almalısınız.

    1. Teşekkür ederim,sizin dediğiniz gibi çıktı doldurma musluğundan kaynaklanıyor,kolay kolay bozulabilecek bir parça mıdır,bunun için bu musluğu değiştirmek yeterli olur inşallah,kolay gelsin

     1. Tekrardan Merhaba Adem Bey… Doldurma muslukları hassas parçalardır. Çok kolay bozulabilir veya kırılabilir. Özellikle de kombiye çok sık su basma işlemi yapılırsa parça çok sık kullanıldığından yalama yapabilir. Siz kapatıyor zannedersiniz ancak parça tam kapanmaz, basınç yükselmeye devam eder. Parça değişimi yapıldığında muhtemelen sorun düzelecek gibi duruyor. Düzelmezse farklı sorunlar da olabilir.

  3. Gece 12:00’de Buderus kombinin basınçı 3’e yükseldi.
   Tahliye borusundan su boşaltım, ancak tekrar yükseldi, tekrar su boşalttım 2’ye düştü… suyu kapattığımda yine 3 oldu. Müşteri hizmetlerini aradım cevap alamadım. Ben de sabaha kadar güvenli olması açısından kombinin elektrik işlettiniz kapattım. Doğru mu yaptım acaba, başka Öner’iniz var mı? Teşekkürlerimle….

   1. Merhaba Seda Hanım… Kombi basıncı sadece fazla su basıldığı zaman düşürülmelidir. Kendi kendine basınç yükseliyorsa eğer bu bir arıza durumudur. Ancak yine de geç saatte kendinizce çözüm üretmişsiniz, hata da yapmamışsınız. Basınç yükselme durumlarında arıza durumuna bağlı olarak cihaz kapatılsa da bazen basınç yükselmeye devam ediyor, bazen de durabiliyor. Bu tamamen yaşanan arızanın sebebine bağlı bir durumdur. Cihaz kapandığında basınçta yükselme olmadıysa genleşme tankı arızası olabilir ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Bu sorunun çözümü için de mutlaka servis çağırmalısınız.

  4. kombinin barını petekten düşürüyorum 1dk içinde4.2 ye varıyor alttakı musluklar iyıce sıktım ne yapmalıyım

   1. Merhaba Bekir Bey… Kombinin basıncı bu kadar kısa sürede 4.2 bara kadar çıkyorsa eğer ya eşanjörde ya da doldurma musluğunda sorun vardır. Her iki parçada da sorun olabilir hatta. Yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Servis yardımı almanız gerekir.

  5. buderus U042 marka kombi kullanıyorum su basıncı düşük olduğu için su vanasını açıp su basıncını yükselttim fakat fazla su vermiş olmalıyımki bar basınç göstergesi 3 bar a çıktı bu arada kombinin altında bulunan tahliye borusundan su akmaya başladı şebeke vanası açık olduğu içinde borudan su akmaya devam ediyor vanayı kapattığımda akıntı kesiliyor açınca tekrar başlıyor ne yapmalıyım.

   1. Merhaba Serkan Bey… Kombiye fazla su bastığınız için emniyet ventili devreye girmiş ve fazla suyu dışarıya atıyor. Tesisat vanasını açık bırakın. Kombi basıncı ideal seviyeye gelene kadar su akıntısı devam eder. ideal seviyeye geldikten sonra emniyet ventilinin su tahliyesini durdurması gerekir. Yine de su akıntısı devam ederse ve kombi tesisat basıncını sıfırlarsa emniyet ventilinin değişimi gerekebilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

  6. Merhaba. Eca confeo plus marka kombi kullaniyorum. Kombiye su bastim. En fazla 15 saniye sonra kapattim fakat su akmaya basladi. Ve alttaki vanayi kapatmamla durdurabildim. Suan sicak suyum akmiyor. Ayrica kisa bir sure akiyor ve camurlu sekilde. Ve cihazin bar basinci 0.0… vanayi acarsam su akitmaya devam ediyor ve bar hizli bir sekilde yukseliyor. Yardimci olursaniz sevinirim

   1. Merhaba Feridun bey… Su basarken basın göstergesinden kontrol etmelisiniz en fazla 1.5 bar olması gerekiyor geçerse emniyet ventili su atar ve tekrar kapanmaya bilir. Emniyet ventilinin değişmesi sorununuzu çözebilir.

  7. protherm lynx marka kombimin basıncı 2.7ye yükseldi bahsettiğiniz tahliye vanası bu markada mevcut mu?

   1. Merhaba Gökhan Bey… Tahliye vanası kombinizde bulunmuyor maalesef. Kombiye en yakın peteğin üst yan kısmında yer alan hava alma müşürünü düz tornavida ile açarak oradan su almalı, basıncı düşürmelisiniz. Ancak basınç kendi kendine yükseldiyse bu işlemi çok sık yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir. Kombiye sadece fazla su basıldığında petekten su alınarak basınç düşürülmeli, basınç kendiliğinden yükseliyorsa bu bir arıza durumudur. Servis yardımı almak gerekir.

  8. Merhabalar ferroli marka kombi kullanıyorum bar 3 e her çıktığında petekten su alıyordum 1e düşüyordum 15 20 dk içerisinde tekrar aynı seviyeye geldiğini gözlemledim iki farklı servis çağırdım ikisi de farklı şeyler söyledi biri genleşme tankı(300tl) dedi diğeri ana eşanjör(1100tl) ne dersiniz ne yapmam gerekir

   1. Merhaba Uğur Bey… Ferroli kombi kullanılsın ya da kullanılmasın her şekilde basınç 3 bara kadar çıkıyorsa bu eşanjör arızasıdır. Sadece kalorifer derecesini artırdığınızda ya da kalorifer konumunda kullandığınızda basınç yükseliyorsa genleşme tankı arızasıdır. Basınç yükselme sorunlarında genelde eşanjör arızası karşımıza çıkar. Kombiniz tek eşanjörlü ise bu durumda ana eşanjörde sorun var diyebiliriz.

  9. Verdiginiz bilgilerden dolayi teşekkürler Benim kombim eca comfeo plus olmasi gerken su barini tamamlayamiyorum 1,5 bara gelmeden siyah borudan su akitiyor ve 04 bara kadar düşüyor muhtemel ariza nedir acaba

   1. Merhaba Mustafa Bey… Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz. Kombi basıncı ayarlayamadan su akıntısı oluyor demişsiniz. Muhtemelen emniyet ventilinde sorun olabilir. Normalde fazla suyu tahliye etmesi gerekir. Ancak arızalı ise kendi kendine devreye girer açılır ve suyu direk dışarı boşaltır. Bu parçanın değişimi gerekebilir. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

  10. Merhabalar kolay gelsin. Vaillant kombi kullanıyorum. Bu sabah yüksek derecede ses çıkarıyordu kapattım kombiyi sorun nedir acaba?

   1. Merhaba Gökhan Bey… Kombide ses yapma durumları birçok sebebe bağlıdır. Sesi yerinde duyarak ancak net bilgiler verebiliriz. Ancak ses yapmaya sebep olan durumlar; fan, pompa, gaz valfi, üç yollu vana gibi parçaların arızalı olması, kombi kapağının yerine tam oturtulmamış olması, bacanın yerinden çıkması gibi durumlardır. Yine de net teşhis yapılması adına sorunun dediğimiz gibi yerinde incelenmesi gerekir. Bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

  11. Kombi su dolum arzası verdi bende doldurdum bu sefer basınç çok arttı ve tahliyeden su gelmeye başladı sonra barı düşürünce su kesildi ama bu seferde damla damla su akıtıyor endişelenmeli miyim yoksa zamanla durur mu

   1. Merhaba Adem Bey… Kombi basıncı normalde 1,5 bar kadardır. Kombiye su basma işlemi sırasında basıncı 2,5 bar üzerine çıkardıysanız eğer bu sebeple emniyet ventili devreye girerek su tahliyesi yapıyordur. Emniyet ventili bir zaman sonra durur yani su akıntısını kesmesi gerekir. Su akıntısı damla halinde devam eder ve basıncı 1 barın altına kadar düşürürse emniyet ventili bozuk yani arızalı demektir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir. Su akıntısı bir zaman sonra kesilirse hiçbir sorun yok demektir. Endişelenmenize gerek yoktur.

    1. Barı sabaha kadar 1.5dan 1 düşürmüş damlatma sıklığıda 15-20 sn arasında devam ediyor

     1. Yeniden Merhaba Adem Bey… Şuana kadar emniyet ventilinin çoktan durması yani su akıntısını kesmesi gerekirdi. Su akıntısına devam ederek (damlalar halinde bile olsa) basıncı 1,5 bardan 1 bara kadar düşürüyorsa akşama kadar da yine 1 barın altına 0,5 bara kadar düşecektir. Basıncı yine akşam saatlerine kadar takip edin. Cihaz aralıklarla da olsa su damlatmaya devam ederse ve basınç azalırsa servis yardımı almanız gerekir. Muhtemelen emniyet ventilinde sorun vardır ve bu yüzden fazla suyu tahliye etmesine rağmen durmuyor su tahliyesine devam ediyordur.