Kombinin Basıncı Yükseliyor

Kombi Basıncı Sürekli Artıyor

Kombinin Basıncı Yükseliyor durumunda basıncın ne kadar yükseldiği ve ne kadarda bir yükseldiği önemli bir konudur. Kombi içerisinde sürekli ısınıp soğuyan su genleşebilir. Genleştikçe de basınçta yükselmeler olabilir. Bu gibi durumlarda basıncın ne kadar yükseldiğine dikkat etmek gerekir. Örneğin; sıcak su kullanımında ya da petek sistemi açık olduğunda kombi su basıncı yükselebilir. Ufak tefek olan yükselmeler normaldir.

Videolu Anlatım

Kombilerin basınç yükselmesi ile alakalı tüm bilgileri öğrenmek için aşağıda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz.

Kombi Basıncı Yükseliyor

Basınç değeri 1,5 bardan birkaç gün veya haftada 2 bara kadar yükseliyorsa normal bir durumdur. Fakat basınç çok sık 2,5 ya da 3 barın üzerine çıkıyorsa bu bir sorundur. Hatta kombide basınç yükselmesi sebebi ile su akıntısı sorunu da olabilir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Kombi basıncı yükseliyorsa kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem doldurma musluğunu kontrol etmektir. Doldurma musluğu ile su basma işlemi yaptığınız zaman açık bırakmış ya da açık unutmuş olabilirsiniz. Açık kaldıysa bu sebeple basınç yükseliyor ve su akıntısı sorunu da beraberinde gelir. Bu durumda doldurma musluğuna bakmalı açık kalmış ya da unutulmuşsa eğer kapatmalısınız. Doldurma musluğu genel modellerde sağa çevrilerek kapatılır.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Kombi basıncının yükselmesi bir nedene değil birçok nedene bağlıdır. Kombi basıncında yükselme olduğu zaman işin uzmanından yardım almanız gerekir. Bu yardımları alırken de cihaza müdahale etmemenizi tavsiye ederiz.

 • Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir Doldurma musluğu kombi basıncının yükselmesine sebep olan parçaların başında gelir. Çünkü görevi kombi basıncı düştüğü zaman basıncı yükseltmektir. Doldurma musluğu açık kaldığında bar değeri ilerlemeye devam eder. Beraberinde basınç yükselme ile su akıntısı sorunu da ortaya çıkar. Kırıldığında veya arızalandığında yine basınç yükselir. Bu durumda açık ise kapatılır, arızalı ya da kırık ise değişimi ile sorun çözümlenir.
 • Genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir Kombi içinde ısınan su genleşmeye uğrar. Genleştikçe basınçta yükselmeler olur. Yüksek basınç kombiye zarar vereceğinden kombilerde bu dengeyi tutmak için genleşme tankı vardır. Genleşme tankı ikiye ayrılmış bir parçadır. Bir bölümünde su bir bölümünde hava vardır. Hava olan kısımda hava bittiğinde su olan bölümden hava olan bölüme su dolar ve basınçta düşme, yükselme olur. Genleşme tankının havası bittiğinde veya ortasında yer alan membran delindiğinde basınç yükselmesi sorunu görülebilir. Bu durumda önce tankın havasına bakılır, eksik ise hava basılır. membran delik ise genleşme tankı değişimi yapılır.
 • Plaka-ana eşanjör arızalı olabilir Plaka eşanjör kombilerde ikinci eşanjör olarak bilinir. Cihaz eğer çift eşanjörlü ise plaka eşanjörde sorun olabilir. Tek eşanjörlü ise ana eşanjörde sorun olabilir. Kombide eşanjör parçası hakkında bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz. Bu parçaların tamiri olmaz arıza durumunda mutlaka yenisi ile değişimi yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (572 Yorum)

 1. Özcan Akyüz dedi ki:

  Merhaba, doldurma musluğunu tam kapatamadım ve açık kaldı. Kombinin dışına su akıntısı oldu. Kapattım ama baya su aktı. Suyun kombiye bir zararı olur mu? İyi günler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özcan Bey… Basınç değeri 2.5 veya 3 barı geçerse ventil devreye girip fazla suyu tahliye eder. Bu bir sorun değildir. Ancak cihazı takip etmelisiniz. Su akıntısı sürekli devam eder ve kesilmezse servis müdahalesi gerekir. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

 2. Gürbüz karabağ dedi ki:

  Merhaba feroli KOBİ var Petek çalışmadan bar yükseliyor sadece ana eşenşör var Pilaka yok doldurma musluğunu değiştirdim yine bar yükseliyor ana esnşör delik olabilirim acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gürbüz Bey… Genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir veya ana eşanjör arızalı olabilir.

 3. İrfan gök dedi ki:

  Merhabalar sıcak su her yerde kapalı durumda kombide su sıcaklığı ayarlanan dereceden daha yüksek ve yükselmeye devam ediyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey… Göstergede gördüğünüz sıcaklık kombideki mevcut suyun sıcaklığını gösterdiği için bu tip farklılıklar normaldir. Arıza değildir. Zaten cihaz da herhangi bir arıza kodu vermemiş.

 4. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Kombi basıncı kendiliğinden 3 e yükselmiş ve su akıtıyor. Kombiyi kapattım. Böyle bir durum da ne yapılması gerekir. Kombiyi kapatmak da doğru mu bilemedim. Bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Basınç seviyesi birçok sebebe bağlı olarak artabilir. Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir. Plaka-ana eşanjör arızalı olabilir ya da Genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir. Uzaktan net teşhis çok zor. Cihazın yerinde incelenmesi gerekir.

 5. Yusuf dedi ki:

  Merhaba. Kombimde bir süredir basınç düşmesi sorunu yaşıyordum, her gün su doldurmam gerekiyordu. Ancak dün su doldurduktan sonra basınç düşmesi sona erdi, basınç yükselmesi sorunu başladı. Basınç 2-3,5 bar arası dalgalanıyor. Kombiden akan bir su da göremedim. Sorun neyle ilgili olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Basınç yükselmesinin birçok farklı sebebi vardır. Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir. Genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir. Plaka-ana eşanjör arızalı olabilir. Cihazın yerinde incelenmesi ve sorunun kaynağının tespit edilmesi gerekir.

Petek Yıkama