Kombinin Basıncı Yükseliyor

Kombi Basıncı Sürekli Artıyor

Kombinin Basıncı Yükseliyor durumunda basıncın ne kadar yükseldiği ve ne kadarda bir yükseldiği önemli bir konudur. Kombi içerisinde sürekli ısınıp soğuyan su genleşebilir. Genleştikçe de basınçta yükselmeler olabilir. Bu gibi durumlarda basıncın ne kadar yükseldiğine dikkat etmek gerekir. Örneğin; sıcak su kullanımında ya da petek sistemi açık olduğunda kombi su basıncı yükselebilir. Ufak tefek olan yükselmeler normaldir.

Videolu Anlatım

Kombilerin basınç yükselmesi ile alakalı tüm bilgileri öğrenmek için aşağıda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz.

Kombi Basıncı Yükseliyor

Basınç değeri 1,5 bardan birkaç gün veya haftada 2 bara kadar yükseliyorsa normal bir durumdur. Fakat basınç çok sık 2,5 ya da 3 barın üzerine çıkıyorsa bu bir sorundur. Hatta kombide basınç yükselmesi sebebi ile su akıntısı sorunu da olabilir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Kombi basıncı yükseliyorsa kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem doldurma musluğunu kontrol etmektir. Doldurma musluğu ile su basma işlemi yaptığınız zaman açık bırakmış ya da açık unutmuş olabilirsiniz. Açık kaldıysa bu sebeple basınç yükseliyor ve su akıntısı sorunu da beraberinde gelir. Bu durumda doldurma musluğuna bakmalı açık kalmış ya da unutulmuşsa eğer kapatmalısınız. Doldurma musluğu genel modellerde sağa çevrilerek kapatılır.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Kombi basıncının yükselmesi bir nedene değil birçok nedene bağlıdır. Kombi basıncında yükselme olduğu zaman işin uzmanından yardım almanız gerekir. Bu yardımları alırken de cihaza müdahale etmemenizi tavsiye ederiz.

 • Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir Doldurma musluğu kombi basıncının yükselmesine sebep olan parçaların başında gelir. Çünkü görevi kombi basıncı düştüğü zaman basıncı yükseltmektir. Doldurma musluğu açık kaldığında bar değeri ilerlemeye devam eder. Beraberinde basınç yükselme ile su akıntısı sorunu da ortaya çıkar. Kırıldığında veya arızalandığında yine basınç yükselir. Bu durumda açık ise kapatılır, arızalı ya da kırık ise değişimi ile sorun çözümlenir.
 • Genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir Kombi içinde ısınan su genleşmeye uğrar. Genleştikçe basınçta yükselmeler olur. Yüksek basınç kombiye zarar vereceğinden kombilerde bu dengeyi tutmak için genleşme tankı vardır. Genleşme tankı ikiye ayrılmış bir parçadır. Bir bölümünde su bir bölümünde hava vardır. Hava olan kısımda hava bittiğinde su olan bölümden hava olan bölüme su dolar ve basınçta düşme, yükselme olur. Genleşme tankının havası bittiğinde veya ortasında yer alan membran delindiğinde basınç yükselmesi sorunu görülebilir. Bu durumda önce tankın havasına bakılır, eksik ise hava basılır. membran delik ise genleşme tankı değişimi yapılır.
 • Plaka-ana eşanjör arızalı olabilir Plaka eşanjör kombilerde ikinci eşanjör olarak bilinir. Cihaz eğer çift eşanjörlü ise plaka eşanjörde sorun olabilir. Tek eşanjörlü ise ana eşanjörde sorun olabilir. Kombide eşanjör parçası hakkında bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz. Bu parçaların tamiri olmaz arıza durumunda mutlaka yenisi ile değişimi yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (276 Yorum)

 1. Hilal yıldıx dedi ki:

  Merhaba leopard marka kombimin basıncı kombi açıldığında 2.6 dan 2.9’a çıkıyor kombiyi kapattığım zaman da su akıtıyor bu durumu düzeltmek için ne yapmalıyım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hilal Hanım… Makalemizi oluşturmamızdaki sebep bu konuda bilinçli olabilmeniz içindir. Makalemizde kombi basıncı neden düşer, hangi parçalarda sorun olabilir, servis öncesi neler yapılması gerekir? gibi tüm bilgileri sunduk. Makalemizi incelerseniz bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sorunda sadece doldurma musluğunu kontrol edin, açık kalmışsa kapatın. Sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.

 2. Ayşegül dedi ki:

  Ariston kombim bar ayarı kombi ayarında aşırı basınç bar seviyesi 5 kadar yükselip içinden sular fışkırtıyor resetledik açtık kapattık ama normal ayarında ilerlemiyor sıcak su kısmında bir sorun yok sıcak suyumuz ke di ayarında geliyor ama kombi çalışmıyor 40 aldığımda bar ayarı birden 3 4 5 diye pat die altından sular fiskiyor bozuldu galiba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşegül Hanım… Makalemizi incelediyseniz eğer basıncın yükselmesi hakkındaki tüm detaylar yazmaktadır. Kombinizde de basınç yükselme sorunu var. Bu sorunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem de olmadığı için servis yardımı almalısınızç

 3. Tahir dedi ki:

  Bosch klasik kombi su basıncı düşürdügüm halde yükseliyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tahir Bey… Kombinin fazla basınını düşürseniz de sorun olduğu sürece basınç yükselmeye devam edecektir. Yani bu bir sorundur ve bu sorun için servis yardımı almalısınız.

 4. Murat kılıç dedi ki:

  Merhaba fernolli markası kullanıyorum kombimi acinca su basincini yükseltip ısıtmaya geçmiyor bu neden oluyor su tankindan ses geliyor yardımcı olurmusunyz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombi tek eşanjörlü ise ana eşanjörde de sorun olabilir. Ancak basıncın yükselmesi makalemizde de bahsettiğimiz gibi doldurma musluğu, genleşme tankı gibi parçalara da bağlıdır. Bu yüzden sorunu yerinde görmeden uzaktan bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda yardım almak istiyorsanız bize 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 5. hasan tanriverdi dedi ki:

  Merhaba kombimiz chaffoteaux alixe marka petekler çok ısınıyor ama musluklara sıcak su vermiyor basınçta kendiliğinden yükseliyor sıcak suyu açtığımda ateşleme gözüküyor ama sıcak su vermiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Kombi petekleri çok ısıtıyor sıcak su vermiyorsa; sıcak suyu kalorifere peteğe demektir. Yani bu durum; üç yollu vana, sensör, kart gibi parçalara bağlıdır. Peteklerin aşırı ısınmasına bağlı olarak basıncı yükseltiyor olabilir. Ancak sorunu yine de yerinde incelemek gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 6. SINAN AYDIN dedi ki:

  Merhabalar demir döküm kombim 1.5 bar iken sıcak su açildiginda 1.9 bara çikiyor normalmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey… Basıncın sadece sıcak su kullanımında bu kadar yükselmesi yani ani yükseliş olması normal değildir. Sadece kullanım sırasında yapıyorsa kombiye bakım gerekebilir.

 7. TACETTİN dedi ki:

  kombinin sürekli basıncı yükseliyor tahliyeden suyu boşaltıyorum normal şebeke su vanasınıda kapatıyorum hala basın 3 dereceye geliyor kombinin tahliyesinden su boşaltıyor sebeb ne olabilir teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tacettin Bey… Makalemizde belirttiğimiz durumlar söz konusu olabilir. Yine de sorunu yerinde görmeden net bir bilgi veremiyoruz. Bu konuda uzman yardımı almanızı öneririz.

 8. Didem Yıldırım dedi ki:

  Leopard kombi su basinci yükseliyor su boşaltma nasil oluyor nereden daha doğrusu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Didem Hanım… Kombiye siz fazla su bastıysanız https://kombitamircisi.com.tr/kombi/yuksek-basinci-dusurme/ linkini inceleyerek buradaki işlemlerden birini uygulayarak kombinin yüksek basıncını düşürebilirsiniz. Ancak basınç kendi kendine yükseldiyse belirttiğimiz işlem çözüm getirmeyecektir. Çünkü basınç yine kendi kendine yükselmeye devam edecektir. Böyle bir durum söz konusu ise servis yardımı almalısınız.

 9. Mustafa duzenli dedi ki:

  Merhaba kombide surekli bir basinc artisi var 1 2 saat icerisinde 1.5 den 4 e kadar firliyor basinc bazi zamanlarda 4 u gecip ibrenin sonunu gosteriyor kombuye su girisini kapatmama ragmen yukselmeye devam ediyor sorun ne olabilir yardimci olursaniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Eşanjör, doldurma musluğu arızası olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 10. Mehmet akif dedi ki:

  Eca colara kombi kullanıyorum. Kombiyi kapattıktan sonra su basıncı yükseliyor sebebi nedendir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi kapalı olduğu halde basınç yükseliyorsa eşanjör, doldurma musluğu arızası olabilir. Ancak gösterge veya basınç ölçerde de sorun olabilir. Sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi aktaramıyoruz maalesef.

 11. Murat mulhim dedi ki:

  Kombim su akitiyor 2 yildir bakim da yaptirmadim bar seviyesi 2,5 a cikiyor ama isinmada sicak suyunda sorun yok hersey guzel çalışıyo ama tek sıkıntı su akıtması

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombi basıncı yükseldiği için su akıtıyor olabilir. Tabi su akıntısı harici sorun da olabiliyor. Belki kombiye bir bakım işlemiyle de sorun çözümlenebilir. Bi servis yardımı almanızı tavsiye ederiz. Bu konuda yardım almak için 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 12. HACI ilhan dedi ki:

  Merhaba , benim kombim Demirdöküm sargon condense,yoğuşmalı,,, kombim sıcak su kullaniminda bar düşüyor ve F0 hatası veriyor ,sıcak suyu kapattigimda normal seviyeye geri geliyor , bu sorun sıcak su kullaniminda…. ısınmada ise 1.3 olan bar kombi yanmaya başlayınca 1.9 kadar yükseliyor,, kombi yanmayı durdurunca geri 1.3 kadar geri geliyor acaba sebebi nedir , şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hacı Bey… Genleşme tankı ve ana eşanjörü kontrol etmek gerekir. Kombiye uzun zamandır bakım yapılmadıysa bakım da gerekebilir. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 13. Beytullah Kalaycı dedi ki:

  Merhaba bizim airtel marka kombimiz var . Kombinin altında bulunan siyah bi bölüm var ucu açık bi parmak genişliği bi yer . Oradan su damlatiyor . Ve kombi ayarlanan derecenin çok altinda ya da üstünde çalışıyor. Bazen petekler ılık bazen el yakar derecesine geliyor . Bunlar neden kaynaklanıyor acaba ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Beytullah Bey… Kombi basıncı 3 barı geçiyorsa emniyet ventili devreye giriyor fazla suyu tahliye ediyor olabilir. Bu durum dışında kombi bir parçadan su akıtıyor basıncı düşürüyor olabilir. Bu sorunu yerinde görmeden uzaktan net bilgi aktarmak zordur. Kombide düzensiz bir çalışma sistemi varsa eğer (peteklerin bazen çok ısınıp bazen az ısınması gibi) kart, sensör, üç yollu vana, pompa gibi birçok parçayı kontrol etmek gerekir.

 14. Hayrettin arslan dedi ki:

  Merhabalar.abicim benim demir dokum neva kombi kafasina gore calisiyorjafasina gore calismiyo kafasi atarsa tekrar 20.30 dakika arayla tekra calismaya basliyo yardimci olursaniz sevinirim iyi gunlee

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hayrettin Bey… Kombi bi uyarı kodu vermediği sürece arıza durumlarını yerinde tespit etmeden bilemiyor ve sizi yönlendiremiyoruz. Kombi kafasına göre çalışıyorsa bu bir sensör arızası da olabilir, kart arızası da olabilir. Farklı parçalarda da sorun olabilir. Teknik olarak yardım almak isterseniz 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 15. Başer tutuk dedi ki:

  Merhabalar Kombi Tamir Ailesi
  Benim sorunum şu, kombi yanma işlemi başlama esnasında su basıncı düşük uyarısı ve hemen ardından ateşleme arizasina geçiyor. Sonra kendi kendine arızadan çıkıp tekrar ateşleme yapmaya çalışıyor fakat yine aynı önce su basıncı düşük uyarısı ardından ateşleme arizasina geçiyor. Su basıncı 1.8 lerde ve su alım vanasını açtığımda herhangi bir su alimida olmuyor normal olarak, sonra kendi kendine düzeltip hiç bir şey yokmuş gibi yanmaya devam ediyor bazen iki üç günde bir yapıyor bazen bı hafta sorunsuz çalışıyor. Kombi Alarko Serena ve bahsettim arıza kodları H20 hemen ardından E35 herhangi bir basınç yükselişi yada düşmesi olmuyor. Şimdiden cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Başer Bey… Doldurma musluğunu açtığınızda su sesi geliyor ve bar saatinde yükselme oluyorsa bar göstergesinde sorun yok diyebiliriz. Basınç ideal seviyede olmasına karşın yine de cihaz H20 (düşük basınç uyarısı) veriyorsa; basınç sensöründe veya pompada sorun olabilir. Doldurma musluğunu açtığınızda su sesi geliyor ancak basınç yükselmiyorsa basınç göstergesi bozuktur. Bozuk olduğu için basıncı normal gösteriyordur ancak aslında basınç düşüktür. Tabi doldurma musluğunu çevirdiğinizde hiç su sesi gelmiyorsa bu parça da bozuktur ve boşa dönüyordur. Kombi bu duruma bağlı devreye girmediği için E35 arızasına geçiyor olabilir. Tabi E35 arızası bahsedilen basınç durumu dışında harici bir sorun da olabilir. Ancak bu aşamada öncelik basınç uyarısının giderilmesidir. Akabinde E35 arızası devam ederse bu soruna müdahale etmek gerekir. Ancak sorunlar farklı olduğu için sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem de olmuyor maalesef. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 16. sercan tarhan dedi ki:

  petekler kapali iken bar seviyesi 0 a kadar düşüyor. petekler açıldığında kombi bar seviyesi 1 ile 2 arasina geliyor . eskiden boyle bir sorun yoktu. yeni başladı sebebi ne olabilir acaba.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sercan Bey… Kombiye bakım gerekebilir. Tankın havası eksik olabilir. Tank delik veya eşanjör kireçlenmesi olabilir. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almanız gerekiyor. Sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

 17. özkan gün dedi ki:

  Merhaba, Kombi normal çalışma anında iken, birden alttan su akıttığını fark ettim ve barın 3′ ün üzerine geçtiği gördüm.( otomatik olarak kombi tahliye musluğunu açmış) En yakın petekten su boşaltıp, barı 1.5 seviyesine indirdim ve kombiyi kapattım. (bu durumda su akıtması durdu) 5-6 saat sonra tekrar baktığımda kombi kapalı iken barının 2 seviyesine yaklaştığını fark ettim. Bu durum normal midir ? Normal değil ise sorun neden olabilir ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özkan Bey… Kombi basıncının bu kadar sık yükselmesi tabi ki normal değildir. Eşanjör, tank, doldurma musluğu problemi olabilir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 18. Alattin atiz dedi ki:

  Selamun aleykum ben su barını ayarlayan düğmeyi açık bıraktım ve bar yükseldi şuan su kaçırıyor vanayı kapattım bar sıfıra indi vanayı açtığımda su bari direk yükseliyor yine su kaciriyor kombiden nedeni nedir sizce yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Alattin Bey… Doldurma musluğu basınç düşük olduğu zaman açılır, su basıncı 1,5 bar olduğunda kapatılır. Doldurma musluğunu açık bırakırsanız kombi basıncı yükselmeye devam eder ve 3 barı geçtikten sonra emniyet ventili açılarak fazla suyu tahliye etmeye başlar. Yani kombi su akıtmaya başlar. Ancak doldurma musluğunu kapattığınız zaman kombi basıncı sıfıra kadar iniyorsa; tesisat kaçağı da olabilir, kombi su kaçağı da olabilir. Kullanıcı olarak her iki durumda da yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 19. AYHAN ATEŞ dedi ki:

  öncelikle kolay gelsin işlerinizde başarılar dilerim Buderus GB012 Yoğuşmalı kombim var kombi içinden su akıtmaya başladı servis çağırdım ana esanjör delik deyip değiştiler 720 tl aldılar 2 gün geçti az az su gelmeye başladı yine servisi çağırdım yoğuşma esanjör gidişi tıkalı deyip komple bakım yaptı 120 tl istedi ben sinirlenip 2 gün önce bu sorun için gelmiştiniz ana esanjörü boşunamı değiştirdiniz diyince 60 tl ver yeter dedi beyefendiler üzerinden 2 ay geçti kombide sürekli su düşüyor 1 günde 1 bara iniyor sürekli tamamlıyorum servis kalorifer hattımda kaçak olabileceğini sıcak su ve kalorifer gidiş hattına vana yaptırmam gerektiğini söyledi ancak öyle anlayabilirlermiş sorun kombidemi tesisattamı genleşme tankının havasına baktığımda kombide basınç yokken 1 bar sorun yok gibi ben yoğuşma ejanjöründe ufak bir çatlak olduğunu düşünüyorum birde mutfakta sıcak suyu açtığımda bar 1/2 ken 1/5 geliyor sıcak suyu kapayınca 1/2 düşüyor komşumdada aynı kombiden var yoğuşma giderinden gelen su 5 lt kova onlarda 4-5 günde bir dolarkan bende 1 günde doluyor erzincandaki servisten soyulmaktan başka bir hayır göremedim inşallah siz yardımcı olursunuz en azından gönül rahatlığıyla hangi malzemeyi değiştirmem gerektiğini bileyim çalışmalarınızda başarılar dilerim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayhan Bey… Kombi basıncındaki ufak tefek düşmeler ve yükselmeler aslında normaldir. Yani 1 günde kaç bardan 1 bara kadar iniyor asıl önemli olan budur. Kombi arızaya geçmediği sürece su basma işlemine de gerek duyulmaz. Yani gözünüz sürekli basınçta olmasın. Zaten basınç düşerse kombi sizi düşük basınç konusunda uyarır, bir hata kodu verir. Kalorifer hattında kaçak durumu olsa kombiye çok sık su basmak zorunda kalırsınız. Yani su basarsınız ve birkaç saate kadar veya daha kısa sürede kombi basıncı sıfırlanır. Tesisatta ufak bir kaçak olsa bile basıncın kısa sürede sıfırlandığını mutlaka görürsünüz. Bize kalırsa bu bir tesisat kaçağı değil. Ayrıca kombide de pek bir sorun yok gibi duruyor. Basıncı sabitlemeniz imkansızdır zaten. Kullanım durumuna göre başta da belirttiğimiz gibi yükselmelerin-düşmelerin olması normaldir. Çık sık 1 barın altına düşmediği sürece veya çok sık 2.5 barın üstüne çıkmadığı sürece bir sorun var diyemeyiz. Basınçla alakalı bize kalırsa tesisatınızda da kombinizde de bir sorun yok. Yoğuşma durumuna gelecek olursak kombilerin marka modellerine, kullanımına ve ayarlı sıcaklık derecelerine göre yoğuşma oranı değişmektedir. Bu yüzden iki ayrı yoğuşmalı kombide karşılaştırma-kıyaslama yapmak doğru değildir.

 20. Emre Özkan dedi ki:

  Merhabalar
  Az önce başıma geldi su basımcı çok düşüktü bşraz su bastım sonra bir anda basınç göstergesi sona dayandı kombi su akıtmaya başladı ve basıncı bir türlü düşüremiyorum herbtaraf su oldu bakımcıyada ulaşamıyorum ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombiye fazla su bastığınız için emniyet ventili devreye girmiş ve fazla suyu tahliye etmiş. Kombiye en yakın petekten su alarak basıncı düşürebilirsiniz.

 21. Emre Akbal dedi ki:

  İyi günler Demirdöküm nitron kombi sürekli basınç düşürüyor ya da yükseltiyor 3 tane vanamiz arizaliydi değiştirdik ama hala aynı sorun devam ediyor doldurma musluğu ve 3 yollu vana geçen sene değişti sorun genleşme tankında mı yoksa eşanjör de mi olabilir teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombi basıncında hem düşme hem yükselmeler oluyorsa bu durumun ne plaka eşanjörle ne de doldurma musluğuyla alakası olmaz. Tankın havası bitmiş, tank delik veya ana eşanjörde kireçlenme olabilir.

 22. Muhittin dedi ki:

  Kombi sıcak su verirken normalde 2ye yakın duran basınç aniden çok seri değişim hareketleriyle 3e doğru gidip geliyor, birden 1e düşüyor, en son yine 2de sabitleyip kalıyor. Bu esnada sıcak su soğuyor, geri ısınıyor. Bu problem neden kaynaklanıyor olabilir? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhittin Bey… Kombi kullanıma bağlı basınç değerinde iniş-çıkışlar oluyorsa bu durum genelde genleşme tankına bağlıdır. Tankın havası eksilmiş veya delik-patlak olabilir. Tabi eşanjör kireçlenmesi de olabilir. Kullanıcı olarak bu sorunda yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

   1. Muhittin dedi ki:

    Teşekkür ederim yanıtınız için. Kombi genleşme tankını değişeli 2 yıl oldu. Normal çalışma sırasında en yüksek ayarda yansa dahi hiçbir problem yok, sadece sıcak suda problem oluyor. Kombi modeli Alarko Harmony HR20HE. Yine de sanıyorum servisi çağırmak zorundayım.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Normalde basıncın sıcak su kullanımında değil de kalorifer kullanımında yükselmesi gerekir (Isınan su genleşmeye uğradığı için). Ters bir durum olduğu için tankta sorun olmayabilir de. Tabi her zaman da söylediğimiz gibi Muhittin Bey, uzaktan bilgi sunmak çok zor. Sorunu yerinde görüp arızayı tespit etmemiz gerekiyor.

 23. Cumhur dedi ki:

  Merhaba demirdöküm nixromix kombi kullanıyorum, kombi yandığında ısı anında yükseliyor 50 dereceye ayarlı, yandığında bir kaç saniye de 50 dereceye geliyor ve kapatıyor kendini. Kullanım suyunu açtığımda basınç birden yükseliyor tahliye muslugundan su akıtıyor ve kalorifer ısısı birden 80-90 derecelere çıkıyor tabi öyle bir sıcaklık yok. Cevap verirseniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cumhur Bey… Kombi 50°C ye ayarlıysa yandığında 50°C nin üstüne çıkması gerekir. Yani ekranda yaklaşık 60-65°C leri görebilirsiniz. 50°C ye geldiğinde kendini kapatıyorsa bu tabi ki bir sorundur. Akabinde basınçta yükselme oluyorsa bu durum yüksek sıcaklığa bağlı olabilir. Yani sıcaklığın 80-90°C ye çıkması sebebiyle basınç yükseliyor olabilir (Çünkü ısınan su genleşir yani çoğalır ve bu sebeple sıcaklık yükseldikçe kombi basıncı da yükselebilir). Bize kalırsa; tesisatınızda veya filtrede bir tıkanıklık olabilir. Kombide; kart, sensör, pompa, eşanjör, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanızı öneririz.

 24. Nai dedi ki:

  Merhabalar arçelik kombi basınç yükselmesi oluyor genleşme takkına baktığımda havası bitik ve sibop hava kaçırıyordu havasını bastım tank delik degil bakımınıda yaptım bir hafta sorunsuz çalıştı kombi tek eşanjörlü plaka eşanjör yok bir hafta sonra baktıgımda havası norme tamaladım hava kaçırmıyor doldurma mustulunada baktım saglam görünüyor size sormak istiyorum ana eşanjörden olabilirmi 3 barın üstüne çıkıyor cevsp verirseniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nail Bey… Kombi tek eşanjörlüyse ve tankta kesin olarak sorun yok diyorsanız ana eşanjör veya doldurma musluğuna bağlı olabilir. Sorunu yine de yerinde görmeden net bir bilgi veremiyoruz maalesef.

   1. NAİL ÇETİN dedi ki:

    Merhabalar yorum yazdıgınız ama bir şeyi hatırlatmayı size unuttum kombi kapalı iken yükselme olmuyor ancan sıcak su ve kalorifer kullanım esnasında yükselme oluyor tankın havası ve suakıtmıyor delik olararak gözle görünmüyor peki nasıl olur genleşme tankından olma ihtimali varmı acaba tekrar cevap yazarsanıs teşekkür ederim size

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yeniden Merhaba Nail Bey… Kombi kullanılmadığı zaman basınç yükselmiyor, kullanılırken yükseliyorsa yine tank arızası.

 25. Servet bozyel dedi ki:

  Bizim wailand marka kombimiz var bir aydır su yükselmesi sıkıntısı var servisi çağırdım önce 3 yollu parçanın arızalı olduğunu ve musluk vanasının da öarızalı olduğunu söyledi önce 3 yollu parçayı değiştirdi 2 gün sonra su yine yükseldi başka bir servisi çağırdım servisin bana tankta delik olabileceğini söyledi onuda değiştirdik bir gün sonra yine yüksrldi busefer kazan ve musluğu değiştirdik bu sefer bir saatte su seviyesi kırmızı çizgiye kadar yükseldi yine servisi bekliyecez bundan başka ne arızası kaldıki su seviyesi yükseliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Servet Bey… Kombi basınının yükselmesi makalemizde de belirttiğimiz gibi; tank, eşanjör, doldurma musluğuna bağlıdır. Kombi kullanılsa da kullanılmasa da basınç her şekilde yükseliyorsa; eşanjör ve doldurma musluğu değişimi gerekir. Kombi kullanıldığı zaman basınç yükseliyor, dinlenme sırasında basınç yükselmiyor veya düşüyorsa bu da genleşme tankı sorunudur. Kombi basıncı her şekilde yükseliyorsa ve kombiniz tek eşanjörlü değilse hem ana hem de plaka eşanjörü kontrol etmek gerekir.

 26. YUNUS EMRE DEMİRHAN dedi ki:

  Vaillant ecotec plus kombim var. Üç yollu vana içeriği ve vana degistirildi. Kombiye gelen ana şebeke vanasini açtığımda basınç durmadan yükseliyor. Vanayı kapattigimda sorun yok petekler isiniyor. Ama sıcak suyu kullanamıyoruz. Lütfen yardımcı olun

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Emre Bey… Üç yollu vana tamir takımı ve muhtemelen kendisi değişti. Neden değiştirildi yani öncesindeki sorun neydi bilemeyiz. Ancak kombide basıncın yükselmesi üç yollu vanaya ve parçalarına bağlı değildir. Makalemizde de belirttiğimiz gibi eşanjör, doldurma musluğu ve genleşme tankına bağlıdır. Soğuk su giriş vanasını kapattığınızda basıncın yükselmesi duruyorsa bu eşanjör+doldurma musluğu arızası demektir. Bu konuda servis yardımı almalısınız. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak yardım alabilirsiniz.

   1. YUNUS EMRE DEMİRHAN dedi ki:

    Aynen dediginiz gibi musluk contası parçalanmış. Çok teşekkürler.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederim Yunus Emre Bey. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 27. Ali Şefik ERGENE dedi ki:

  Sayın Yetkili!
  Viessman vitopend 100 kombim var. Kombi çalışmazken su basıncı 1 barda duruyor. 1. Kademede çalıştırıyorum basınç 2 barı geçiyor. Isıyı 50 dereceye çıkardığımda basın 3 bara yaklaşıyor. Ve bu dutum sürekli böyle. Acaba normal bir olay mıdır yoksa servis çağırmalı mıyım?
  İyi çalışmalar!

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombide ısınan su genleşir ve genleşme neticesine bağlı basınç değerindeki ufak tefek artışlar normal olarak değerlendirilir. Ancak basınç değeri sıcaklığa bağlı 1 bardan 3 bara kadar yaklaşıyorsa bu bir sorundur. Genelde bakım işlemiyle (tanka hava basımıyla) sorun düzelebilir. Fakat ana eşanjör gibi parçaların da bi kontrol edilmesi gerekiyor.

 28. oğuz incesu dedi ki:

  kombim baymak luna 20 fi dir tek eşanjördür şuan sıcak suyu kullanamıyorum cünkü actığım zaman basın yükselmeye başlıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Yeniden Merhaba Oğuz Bey… Kombi basıncının yükselmesi dediğimiz 3 parçaya bağlıdır. Basınç yine de yükselmeye devam ediyorsa değişen parçaları tekrardan gözden geçirmek gerekir. Çünkü başka bir muhtemel sebep bulunmuyor.

 29. oğuz incesu dedi ki:

  öncelikle merhaba 1 ay önce kombim bar yükselmesi olmaya başladı bende bunun üzerine genleşme tankı eşanjör ve doldurma muslğunu değiştirdim ama sorun hala devam ediyor sizce cözüm nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğuz Bey… Kombiniz çift eşanjörlüyse eğer geriye sadece diğer eşanjör kalıyor. Yani kombide basıncın yükselmesi başka bir sebebe bağlı değildir.

 30. Koray coşkun dedi ki:

  İyi günler kombı ye su alma işlemi gervekleştirdim ama su alma işlemi ile beraber tahlıye su borusundan su akıtmaya başladı ve su alma işlemini kapattıktan sonra bar sevıyesi yukselmeye devam edıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Koray Bey… Kombinin neden su akıttığını yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Ancak basınçtaki yükselme de devam ediyorsa eğer doldurma musluğunda problem olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 31. bayram demir dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin. ben vaillant protech eco kullanıcısıyım 2014 kışında aldım kombimi geçen hafta sonu elektrik dalgalanması olduktan sonra kombimin basıncı düştü f23 arızası verdi basınç ilave ettim fakat kombim petek ısıtacağı zaman basıncı 3.00 a ulaşıyor bazen daha yükseğe çıktığı oldu. normalde soğukken basınç 1.1 gibi duruyor. yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Kombi tesisat basıncıyla elektrik dalgalanmasının bir alakası yok maalesef. Yani elektrik dalgalanması olduysa eğer bu durum doğrudan anakartı etkiler. Kısacası elektronik sistemi. Kombi basıncı ise tesisatta dolaşan suyun basıncıdır. Kısaca su diyebiliriz. Kombi basıncı petekler ısındığı zaman yükseliyor, cihaz dinlenmeye geçtiği zaman düşüyorsa bu genelde bakımsızlıktan kaynaklıdır. Yani kombi temizliği gerekebilir, genleşme tankının havası eksik olabilir, eşanjör kireçlenmesi olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 32. tolga bey dedi ki:

  merhabalar bosch classic plus kombim var 1 hafta önce bar 3,5 seviyelerine çıktı ve su damlatmaya başladı usta çağırdım usta genleşme tankında hava yok dedi hava bastı kombim 3 gün güzel çalıştı sonra tekrar bar yükselmeye başladı. yaklaşık 24 saatte 1,5 bardan 2,5 bara yükseliyor. kombimi kapatıp şalteri indirip denedim barda yine yükselme var sorun nerede acaba. bigilendirirseniz sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tolga Bey… Kombi kapatılmasına rağmen basınçtaki yükselme yine de devam ediyorsa muhtemelen eşanjör ve doldurma musluğunda sorun var. Yani bize kalırsa öyle görünüyor. Tabi yine de soruna yerinde bakmamız gerekiyor.

 33. mahmut cakmakcioglu dedi ki:

  Merhabalar benim kombim calismadigi zamanlarda basinci dusuk oluyor ancak kombi calismaya baslayinca basinc normale donuyor ve geciyor bile yukseliyor ama her hangi bir yerden damlama falan yapmiyor birde banyoda sicak su bir anda soguyor iki dakka icinde geri isiniyor bunu bazen cok bazen az yapiyor kombi calismadigi zamanlar bakiyorum birin altinda yada birde biraz ilave yapiyorum bir bucuk gibi calismaya basladiginda tekrar bakiyorum 2 yi gecmis 2 bucuk gibi uc dort gunde bir biraz ilave ediyorum basinc suyuna bu olayda kombi arizalimi demektir yorumunuzu alabilirmiyim ne gibi bir sorun olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey… Muhtemelen kombiniz bakımsız kalmış yani uzun zamandır bakım yapılmamış. Bu durum sebebiyle kullanıma bağlı basınç yükseliyor ve düşüyor. Yani genleşme tankının havası bitmiş olabilir. Yüksek ihtimalle kombi bakımıyla bu sorun çözümlenir ancak yine de bi kontrol etmek gerekiyor. Musluktan akan sudaki dalgalanma yani soğuyup ısınma durumu eğer sadece banyoda oluyorsa; banyo batarya musluk filtresi tıkalı olabilir, batarya musluk bozuk olabilir veya tesisat sorunu olabilir. Eğer bu durum banyo ve mutfak yani tüm musluklarda oluyorsa kombi bir hata kodu vermediği için sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

  2. Murat dedi ki:

   Merhaba kombi yüksek sıcaklıkta çalıştığında basınç artıyor ve su kaçırıyor problem sizce nedir?

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Murat Bey… Kombi basıncı, kombi sıcaklığıyla doğru orantıda yükseliyorsa bu durum genelde genleşme tankına bağlı olabiliyor. Ancak yine de eşanjör, doldurma musluğu gibi parçaları da kontrol etmek gerekir.

  3. Tolga bey dedi ki:

   Merhabalar bir kac gun basinc yukselmesi nedeniyle usta genleşme tankini kontrol edip hava basti daha sonra 3 gün boyunca kombi sıkıntısız çalıştı bugün tekrar yükselmeye başladı 24 saatte yaklaşık 1 bar yükselme oluyor. Kombiyi ve şalteri kapatip baktim yine bar yükseliyor sebebi ne olabilir acaba teşekkür ederim.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Tolga Bey… Kombi kapalı olduğu halde basınçta yükselme oluyorsa eğer; eşanjör+doldurma musluğu arızası vardır. Yine de tabi sorunu yerinde görüp incelememiz gerekir.

 34. nurullah kurtul dedi ki:

  ALIXIA 24FF kombiyi yüksek basınç ve su akıtmasından dolayı önce emniyet ventili değiştirildi genleşme tankının havası tamamlandı yine aynı şikayet- genleşme tankı söküldü patlak dendi değiştirildi,aynı arıza devam etti._ bu defa eşanjörü değiştirildi 2 gün sonu aynı arıza sürüyor. sayın ustam başka neyi değiştirelim ki bu cihazın arızası giderilsin.kolqy gelsin selamlar,,

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nurullah Bey… Kombi basıncı bahsedilen 3 parça sebebiyle yükselir. Genleşme tankı, eşanjör ve doldurma musluğu. Biz şahsen eşanjör arızasında tek başına eşanjörü değiştirmiyoruz. Aynı zaman doldurma musluğunu da değiştiriyoruz. Çünkü bu parçalarsan biri arızalı görülürse diğerinde de mutlaka bir sorun var. Basınç yükselmesiyle alakalı bahsedilen durumlar dışında farklı bir sorun olmaz.

 35. Ahmet dedi ki:

  Beretta Arte kombimiz var. Kaloriferi yakınca bar belli aralıklarla yükseliyor. Şu anda neredeyse 3’ü gösteriyor. Kapatınca yada yazlık moda alınca barda herhangi bir gerileme olmuyor sabit 3 yakın bir yerde kalıyor. Düzenli her yıl bakım yapılıyor genleşme tankına havası falan basılıyor ama bu sorun yinede devam ediyor. Akşam olup kaloriferi yanı kışlık moda geçinde haliylen su genleşince bar 3’ü geçiyor. Bar normalde kapalı durumda iken 3’ü geçmişse artık ana boşaltma vanasından bütün suyu boşaltıp tekrar su basıp 2′ ye getiriyorum. Böyle 1 ay devam ediyor ama sonra yavaş yavaş yine kaloriferi yaktıkça yükselme oluyor. Kalorifer vanalarından birinde problem var oynatınca su akıtıyor. Problem bundan kaynaklı olabilir mi yoksa başka bir şey midir? Çünkü bütün yaz çalıştırıyoruz normal şekilde görevini görüyor bar 1,5 ile 2,5 arasında kalıyor. Tabi kullandıkça 1,5 altına düşüyor ve o zaman yine su vanasında su basıyorum. Sorunu hala anlayabilmiş değilim. Sizin öneriniz nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kalorifer vanası bozuksa yani oynatıldığında su akıyorsa bu bir tesisat kaçağıdır. Eğer bu duruma bağlı bir sorun yaşıyor olsaydınız bu sorun basınç yükselmesi değil basınç düşmesi sorunu olurdu. Çünkü kaçak durumu söz konusu. Yani bu duruma bağlı bir sorun değil. Her yıl düzenli bakım yapılıyorsa, tankın havası eksik değil diyorsanız ancak yazın böyle bir sorun yok, kışın petekler açılınca basınç yükselme durumu oluyorsa; ya genleşme tankı patlak-membranı delik ya da eşanjörde bir kireçlenme durumu var. Yani muhtemel sebepler bunlar gibi duruyor. Yine de net bilgi sunmak için tabi sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 36. Ramazan dedi ki:

  Kombi de bar düşmesi sorunu vardı su tesisatinda kaçak vardı cihazla gelip baktılar bir sızıntı bulundu sonra su basıldıktan sonra 1.8 oldu bar sonra açtıkdan çalıştıktan sonra kombiye 1.8 ve 1.7 barda kaldi sonrasında çalıştıktan sonra 1.2 ve 1.4 de gidip geliyor 35 derece de sıcaklıkta..normal mi yine tesisatda kaçak varmıdır ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Kombiyi birkaç gün denemeden kaçak olup olmadığını anlayamazsınız veya anlayamayız. Birkaç gün kontrol etmeniz gerekir. Gözle görülür bir su kaçağı yoksa eğer, kombi basıncı günde birkaç kez ya da 2-3 günde bir kez 1 barın aşağısına düşmüyorsa tesisatla alakalı bir sorun yok diyebiliriz. Ancak basınç birkaç günde bir 1.8 bardan 1.2 bara kadar düşüyorsa kombide sorun olabilir. Yani kombide sorun derken; kombiye bakım gerekebilir, genleşme tankının havası bitmiş olabilir, eşanjörde kireçlenme olabilir gibi… Böyle bir durum varsa kombi servisi yardımı almalısınız.

 37. Bayram ÖZIRMAK dedi ki:

  Merhabalar manometre ‘ye su basmadan 2den 4 5 gün icinde3 yükseliyor vanaları kapalı neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Yani kombinizin basıncı 4-5 günde 2 bardan 3 bara kadar çıkıyor. Bu durum genel olarak genleşme tankına bağlıdır. Yani kombiye bir bakım gerekebilir. Yine de tabi sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Bu konuda bi servis yardımı almalısınız.

 38. deniz dedi ki:

  merhaba,

  vaillant kombide bar düşme sıkıntısı vardı , servis geldi hava bastı barı 2’ye ayarladı. Bu şekilde 3-4 gün idare etti ama peyderpeyi azalarak 4.günde 0,8’lere kadar geldi. Şuan kombiye 2’ye kadar su basıyorum sabah , akşam eve geldiğimde 0.0 olarak buluyorum yazlık modda iken .

  Akşam tekrar 2’ye kadar su basıyorum ve 50 derecelerde petekleri de yakıyorum , 2 olan bar kombi çalışırken ses gelirken 2,5’e kadar çıkıyor. Se kesiliyor kombi kendini dinlenmeye alıyor sanırım tekrar 2 oluyor. Tekrar ateşleme yapıyor kendi kendine bar yine 2,5 oluyor. Bu şekilde kışlık modda iken bar 2-2,5 arası gidip geliyor.

  Eğer dereceyi 35lere çekersem o zaman da 1,7lere düşebiliyor. yine çalışır durumda iken 2-2,1-2,5 arası geziyor.

  Yani kombi kışlık modda çalışırken yükseliyor , yazlık modda iken 0’a düşüyor.

  Sebebi herhangi bir kombi arızası mıdır yoksa tesisat kaçağı mı. Gözle görülür bir sızıntı , ya da duvarlarda nem vs de yok , nasıl çözülür destek rica ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Deniz Bey… Öncelikle tesisat kaçağı olsa kombinizin basıncı kesinlikle yükselmez. Kaçak olduğu sürece kombi basıncı eksiltir. Yani sürekli su basmak zorunda kalırsınız. Siz su bastıkça kaçak durumu olduğu için basınç sıfırlanır. Bu yüzden tesisat kaçağı diyemeyiz. Kombide ısınan su genleşir. Genleşmeye bağlı basıncın yükselmesi normaldir. Ancak ufak tefek yükselme durumlarına normal deriz. Basınç değeri kombi devreye girince yani sıcaklık yükselince yükseliyor, kombi devreden çıkınca yani sıcaklık düşünce düşüyorsa yani sıcaklık derecesi ile basınç doğru orantıda ilerliyorsa bu durum genleşme tankına bağlıdır. Yani genleşme tankının havası eksik olabilir ya da tank delik olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 39. singerhasan dedi ki:

  kombi alttan su atıyordu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Kombi yüksek basınç sebebiyle de su akıtabilir, parçalarda; delinme, kırılma, çatlama gibi durumlar varsa bu yüzden de su akıtabilir. Yani bu teknik bir problem olduğu için direk servis yardımı almalısınız.

 40. Ertugrul unlu dedi ki:

  Peteklerin havasını aldıktan sonra basınç düştü basıncı yükseltmek için kombinin altındaki mandalı donderdim tam durduramadigimdan bar 3 geçti kombinin altındaki tahliyeden aşırı şu geldi fazla su aldım şimdi ise tahliyeden damla damla su geliyor ne yapmalıyım yardımcı olurmusun.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ertuğrul Bey… Kombiye fazla su bastığınız için kombi fazla suyu tahliye ediyor. Kombiye en yakın petekten su alarak basıncı düşürebilirsiniz. Su akıntısı da yavaş yavaş azalacak sonra duracaktır. Su akıntısı durmaz ve kombi su tahliyesine devam edip basıncı düşürürse servis yardımı almanız gerekir.

 41. halit mutlu dedi ki:

  bosch marka kombim normalde 1.5 bar gösteriyor ilk açtığımda max seviyede yani 82 de açıyorum 15 dk felan fakat bu arada basınc 2 ye yükseliyor sıcaklık ayarını 55 e düşürünce basıncda düşüyor normalmi yoksa bir sorunmu var teşekürler şimdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halit Bey… Kombide ısınan su genleşir ve bu genleşmeye bağlı da bar değerinde azar azar yükselmeler olabilir. Ancak 82°C ciddi bir sıcaklık derecesidir ve bu sıcaklıkta basıncın 1,5 bardan 2 bara kadar çıkması normaldir. Yani sıcaklık derecesi yüksek olduğu için normal. Dereceyi düşük tutarak deneme yapın. Basınç bu kadar fazla (yani 1,5 bardan 2 bara) yükselmezse sorun yok.

 42. murat dedi ki:

  Merhaba, baymak luna 3 avant kombim var. çalışırken basınç yükseliyor 3 barı geçiyor. emniyet ventili açıyor fazla suyu hızlı şekilde boşaltıyor. basınç 2 barın altına yani yeşile geldiğinde yavaş yavaş damlatmaya devam ediyor. ve basınç sıfıra kadar düşüyor. geçen hafta servis bakıma geldi. tanka hava bastı sağlam görünüyor dedi tank için. günde 1-2 defa su basıyorum.

  fakat sorunum devam ediyor. şimdi bu durumda benim sorunum sadece emniyet ventilinde midir? basınç yeşile geldiğinde damlatmanın durması gerekmiyor mu? arıza emniyet ventilinde mi? emniyet ventili değişerek sorun çözülür mü? yoksa genleşme tankında da delik var mıdır. genleşme tankı da değişmeli mi? ayrıca izmir de servisiniz var mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Öncelikle emniyet ventilinin görevi kombiye fazla su basıldığında veya basınç 3 barı geçtiğinde kombideki fazla suyu tahliye etmektir. Kombinizde en başta sorun basıncın yükselerek 3 barı geçmesi ile başlamış. Emniyet ventili açılmış fakat kapanmamış. Kombi basıncı ideal konuma geldiğinde emniyet ventilinin kapanması gerekirdi ancak kapanmadığı için ve su tahliyesine devam ederek basıncı 0 bara kadar düşürmüş. En başta emniyet ventili kontrol edilerek bir sorun varsa (ki bize kalırsa sorun var) değiştirilmelidir. Sonrasında en başa gelecek olursak; kombi çalışınca basınç yükselerek 3 barı geçmiş. Kombide ısınan su genleşir. Genleşmeye bağlı olarak meydana gelen basınçtaki ufak tefek yükselmeler normaldir. Ancak basınç hangi seviyeden 3 barı geçti bu da önemlidir. Mesela 1,5 bardan 3 barı geçtiyse evet bu bir sorun. Ancak basınç zaten 2,5 bar civarındaysa ve direk 3 barı geçtiyse (kombi derecesi yüksek ise) bu durum normaldir. Tanka hava basıldıysa daha fazla yükselmesi de önlenmiş olur. Şimdi burada önemli olan sorunum devam ediyor derken hangi sorunun devam ediyor olduğudur. Yani emniyet ventili su akıtmaya devam mı ediyor yoksa basınç mı yükselmeye devam ediyor? Bunu da bize belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Firma olarak maalesef bir süreliğine İzmir iline hizmetimiz yoktur.

   1. murat dedi ki:

    Merhaba, cevabınız için teşekkürler.

    1,5 bara kadar su basıyorum. 1,5 bardan yükselerek 3 barı geçiyor. servis hava bastıktan sonra da devam ediyor. durum değişmedi yani. kombi çalışmadığında 1,5 barda duruyor ama. çalıştığında 1,5 barı geçiyor. 3 bara geliyor. su akıtmaya başlıyor 2 bara kadar hızlı damlalar ile, 2 barın altına düşünce de seyrek damlalar ile akıtarak sıfıra kadar geliyor. ama dediğim gibi çalışmayınca basınç sabit kalıyor. sabah akşam bu şekilde. bu durumda o zaman dediğiniz üzere emniyet ventili değişmeli. tank ne durumda sizce? basınç yükselmesinin sebebi genleşme tankından mı? dediğim gibi servis hava bastı. ama hava basma işleminden sonra da böyle devam ediyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Murat Bey… Şuanda bahsettiğiniz duruma bakılırsa genleşme tankı sorunu var. Kombi kullanılınca basınç yükseliyor, kullanılmayınca basınç düşüyor. Emniyet ventili sadece görevini yapıyor. Yani basınç yüksek olduğu için fazla suyu yüksek basınç halinde tahliye ediyor. Bu sorun bize kalırsa genleşme tankından kaynaklı gibi duruyor. Ancak tanka hava basıldı ve hava basma işlemine rağmen sorun düzelmediyse geriye 2 seçenek kalıyor. Ya genleşme tankı delik ya da eşanjörde kireçlenme durumu var. Yani başka bir sebep bulunmuyor maalesef.

   2. H.Ali Şahin dedi ki:

    Merhabalar öncelikle kolay gelsin diliyorum.Benim sorunum,
    Bosch marka kombimiz var.kombi kapalıyken 1 ila 2 bar arasında su basıncını ayarlıyorum, kombiyi açıp petekleri calistirdigim zaman basınç 1.2 bara düşüyor ve bu seviyede devam ediyor.Sicak suyu açtığımda da basınç ilk ayarladigim seviye ye 1,5 – 2 bar arasina çıkıyor. Musluğu kapatınca 1.2 bar seviyesine tekrar düşüyor.Konbinin bu tuhafligi petekleri basınçlı su ile temizlettikten sonra oldu.Kombide biseyler mi bozuldu acaba?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba H.Ali Bey… Kombi kullanımına bağlı olarak basınçtaki ufak tefek düşme ve yükselme durumları normaldir. Ancak basınç değerini takipte kalın. Ani düşme ve yükselmeler olursa ya da bu durum çok sık olmaya başlarsa genleşme tankı dahil, eşanjör gibi parçalara bakılması gerekir.

  2. Hüseyin Karakol dedi ki:

   Slm aleyküm öncelikle gecenin bu yarisi sizleri rahatsız ettiğim için özür dilerm benim bir sıkıntım vardı kombi ile kombinin barı yükseliyor 3 e geliyor birden ve alttan su akiyor mutfak perişan durumda su da basıyom kombiye peteklerden suda aliyom yükseldiği zaman neden böyle oluyor bir bilgi verirseniz çok memnun olurum sizlerden tekrar özür dilerim

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Aleyküm Selam Hüseyin Bey… Estağfurullah ne zaman müsaitseniz yazabilirsiniz. Bir sakıncası yok. Kombi basıncı kendi kendine yükseliyorsa eğer sürekli petekten su almak çözüm değildir. Basınç zaten yükseldiği için kombiye su basılırsa basınç daha da yükselir ve su akıntısının önüne geçemezsiniz. Basınç kombilerde 3 sebeple düşer. Yani bu durum 3 parçaya bağlıdır. Eşanjör, doldurma musluğu ve genleşme tankı. Ancak hangi parçada ne sorun var ve maliyet ne tutar? bunu sorunu yerinde görmeden bilemeyiz. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 43. Seyfettin KIRMIZI dedi ki:

  iyi günler kombinin yoğunlaşma tankı havası bitmiş ve tank bölgesinde su damlatiyor ne yapa bilirim bu şekilde çalışmasi ko.biye zarar verirmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seyfettin Bey… Genleşme tankı su akıtıyorsa eğer deliktir. Delik olduğu için tanka hava basılsa bile tank yine havayı boşaltacaktır. Bu durumda parçanın değişimi gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Servis yardımı almalısınız. Bu durum tabi kombiye zarar verebilir. Yani mevcut masraf üzerine ekstra masraflar çıkabilir.

 44. DERYA GEZİCİ dedi ki:

  Merhaba Eca confeo premix kombim petekler çalışırken 1.9 basıçla çalışıyorken sıcak su kullanımıyla beraber hemen 2.1 e çıkıyor. Sıcak suyu kapatınca tekrar 1.9 A iniyor. Bu durum normal mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Derya Hanım… Kombi tesisat basıncındaki ufak tefek düşüş-yükselişler normaldir. Önemli olan çok sık 1,5 bardan 1 bar altına düşmemesi ve yine 1,5 bardan 2,5 bar üstüne çıkmamasıdır.

 45. Kadir YURDUNUSEVEN dedi ki:

  Merhaba, eca hermetik kombi kullanıyoruz, ısıtma sistemi (petekler kullanılırken) açıkken basınç yükseliyor, peteklerin havasını alıp normal seviyeye düşürüyorum basıncı fakat bu sefer de bir süre sonra basınç 1in altına düşmüş oluyor. Bugün (30.11.2019) gelen yetkili servis hava tankına hava basma kapağının yamuk olduğunu söyledi, önceki bakımı yaptıralı 1 sene oldu, kombiyi su haricinde ısınma için kullanmaya başlayalı 2-3 hafta oldu, 1 senedir arıza yaşamadık ısınma için kullanmadığımız için mi ya da kapak bozulacak zamanı mı buldu bilemiyorum. Tankım değişmesi mi gerek ne yapmalıyız?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… Kombi kullanıldığında basınç yükseliyor, dinlenmeye geçince veya kapatıldığında basınç düşüyorsa evet bu genleşme tankı sorunudur. Ancak genleşme tankı hava basma kapağı yamuksa eğer bunu önceki bakımı yapan servis ekipleri yapmış olabilir. (çünkü kombi bakımında genleşme tankı havası ölçülür ve hava eksikse hava basılır) Tabi bu işlemi yaptılarsa… Paçanın durumunu görmeden değişimi gerekir diye bir bilgi aktarmak çok zor. Ancak havası eksikse önce bi hava basma yoluna gidilmesi gerekir. Kapak hava basılmayacak yamuklukta ise parçanın değişimi gerekebilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef.

   1. irfan askar dedi ki:

    Mrb buderus kombi kullanicisiyim musluk su acikken1.5 bar da iken petekleri de acinca 2-2.5 araligina geliyor sebebi nedir nasil cozebilirim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba İrfan Bey… Isınan su genleşir ve bu duruma bağlı basınçtaki ufak tefek düşme yükselme durumları normaldir. Ancak basınç değeri 1.5 bardan petekler devreye girdiğinde 2.5 bara kadar çıkıyorsa bu bir sorundur. Bu sorun genelde kombinin bakımsızlığından kaynaklı olmaktadır. Genleşme tankının havası bitmiş olabilir, tank delik olabilir, eşanjörde bir sorun olabilir. Yani bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 46. Atakan dedi ki:

  Merhaba, demirdokum kombi kullanmaktayim, bar 1.5 gosterirken petekleri actigimda basinc 2.1 e yukselmekte nedeni nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Atakan Bey… Isınan su genleşir ve bu genleşmeye bağlı olarak basınçta özellikle kalorifer kullanımında ufak tefek yükselmeler olabilir. Ancak bu yükselme durumu 2 barı geçerse hatta 2,5 barın üstüne çıkarsa servis gerekir. Genleşme tankının havası eksik olabilir, tank delik olabilir, eşanjör veya doldurma musluğunda sorun olabilir. Problemi yerinde incelemek lazım.

 47. Mikail Köse dedi ki:

  İyi günler daikin bir markası yeni kombi bağlattık kombi çalışşada, çalışmasada 6 saat içerisinde bar basıncı 1 den 3 e yükseliyor ve hata verip damlatıyor servis çağırdık geldi baktı hava tankında ve doldurma musluğunda sorun olmadığını söyledi ve bugün şunu farkkettik alttaki su giriş vanasını kapattığımız zaman barda herhan gibi bir yükselme olmuyor ama sıcak suyu kullanılmıyoruz bu seferde sorun ne acaba şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mikail Bey… Soğuk su giriş vanasını kapattığınız için kombiye girişi engelliyorsunuz ve basınç bu yüzden yükselmiyor. Ancak soğuk su girişi engellendiği için de kombi sıcak su vermiyor. Yaşadığınız sorun eşanjörden kaynaklı gibi duruyor. Çünkü cihazı kullansanız da kullanmasanız da basınç yükseliyor. Bu durumun tank ile bir alakası yok. Gelen servisi yeniden çağırarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.

 48. Murat gök dedi ki:

  Merhabalar. Eski tip ferroli flaşa kombimiz var dün itibariyle petekleride açtık malum mevsimden ötürü normal bar olarak 1,5 da tutuyoruz ancak 2yi de geçmeye başladı ara ara ben düşürüyorum yine eski haline ama başka sebebi olabilir mi acaba ısıtmada problem yok anca bar yükselince kombi kendini kapatıyor petekler soğuyor şimdiden teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Ferroli kombilerde basıncın yükselmesi genel olarak eşanjöre bağlıdır. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Eski bir kombiden bahsediyoruz çünkü. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz.

 49. Gunyurk demirk dedi ki:

  Kombin kaloriferini calustirdigimda suyun bari yükseliyor.sadece sıcak suyu calistirdigimda sorun yok.neden olabilir.tahmini nekadar masraf cikar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombide ısınan su genleşir ve genleşmeye bağlı basınçta ufak tefek yükselmeler olabilir. Ancak kaloriferler devreye girdiğinde basınç değerinde ciddi bir artış oluyorsa bu durum genel olarak genleşme tankına bağlıdır. Ancak kombiye uzun zamandır bakım yapılmıyorsa bakım işlemi de gerekebilir. Maliyet tutarı hakkında uzaktan sorunu yerinde görmeden bilgi veremeyiz maalesef. Servis yardımı almanızı öneririz.

 50. Taner dedi ki:

  İyi çalışmalar Vaillant kombi sıcak su yada betekler açık olunca 1.6 dan 2 yada 2.1 oluyo kapatınca hemen düşüyor normalmi bu durum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Taner Bey… Kombi kullanımında basınçta ufak tefek düşmeler ve yükselmeler olabilir. Ancak petekler açıldığında basıncın bu kadar yükselmesi ve petekler kapatıldığında basıncın yeniden düşmesi normal değildir. Muhtemelen genleşme tankı ile alakalı bir sorun var. Cihaza uzun zamandır bakım yapılmıyorsa bu yüzden de sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 51. Zeynep önder dedi ki:

  Merhaba, viessmann vitopend 200 kombim var evim yerden ısıtmalı 10 gündür kış modunda kullanıyorum. Az önce baktığımda su barı 1’de görünüyordu biraz su vereyim dedim kombinin vanasını açtım su dolarken vana sıkıştı ben zorla kapana kadar bar 3’e kadar doldu. Bu şekilde çalışsa bir problem olur mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım… Kombiye fazla su basmışsınız. Normalde emniyet vemtili 3 barı geçtikten sonra devreye girip kombideki fazla suyu tahliye eder. Ancak böyle bir durum olmadıysa kombiye en yakın petekten su alarak basıncı düşürebilirsiniz.

 52. Hidayet Sütcü dedi ki:

  İyi günler. Kombiyi sadece sıcak su ayarında kullndık hava serinleyince kalorifer kullanımına getirdik suyu bastık kapattık vanasını. Basınç normal ama kombi arızaya geçiyor suyu ısıtıyor ama kaloriferde en yüksek ayarda çalışıyor derecesi ayarlanmıyor ve 3 gündür de kombiden su akıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hidayet Sütçü… Kombiyi kalorifer konumuna aldınız suyu bastınız ana hangi vanayı kapattınız? Onu anlayamadım? Kombi en başta su akıttığı için servis yardımı almanız gerekir. Kombi su akıttığı için basınç düşüyorsa cihaz o yüzden verimli çalışmıyor olabilir. Veya kombi basıncı yükseldiği için su akıtabilir. Bu da tabi verimi etkileyebilir. Servis yardımı almanızı öneririz.

 53. Kartal işçi dedi ki:

  Merhabalar. Buderus marka kombimde bar yükselme sorunu yaşıyorum . Ben 1,5 seviyelerinden sürekli 3’e yükseliyor. Kombi sıcak su borusuna çamaşır makinesini bağlattım yakın zamanda . Bununla bir ilgisi olabilir mi acaba? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kartal İşçi… Çamaşır makinesi su çektiği için en fazla cihaz çalışıyor gibi yani sıcak su kullanıyor gibi devreye girip ses yapabilir. Ancak basınç yükselmez. Yani basıncın yükselmesi bu bağlantı durumuna bağlı değildir. Muhtemelen farkı bir sorundur. Yine de tabi sorunu yerinde incelemeden net bilgi vermek çok zor.

 54. Ahmet polat dedi ki:

  Selam. Kombi kış modunda 2 haftadır petekler calisiyor bugün su barı 3.5 a kadar cikti ve su akitmaya basladı kombiyi kapattigimda bar düşmeye başladı kombinin üstündeki genlesme tankinin ucuna bastım gaz var bu durumda ne yapmam lazım. Petekten suyu tahliye ettikce iyice düşürdüm

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombi basıncının yükselme sebeplerinden bir evet genleşme tankıdır. Ancak genleşme tankının sibobuna basarsanız su ya da hava gelir gaz değil. Ayrıca kombi gazı şebekeden alır ve gaz yani doğalgaz gözle görülür bir gaz değildir. Tankın sibobundan gelen suya veya havaya göre bir sorun olup olmadığı tespit edilir. Tankın havası bitmiş olabilir ya da delik olabilir, eşanjör veya belirtiğimiz gibi doldurma musluğu sorunu da olabilir. Arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

   1. Ahmet polat dedi ki:

    Gaz demişim kusuruma bakmayın hava geliyor yani eksik olsada bunu yaparmı birde doldurma muslugu arizali olsa kapali oldugunda kombi bar yükselmezmi bende düşüyor kombiyi kapatınca

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Önemli değil Ahmet Bey Estağfurullah… Hava geliyorsa yani su hiç gelmiyorsa havası bitmiş olabilir. Doldurma musluğunda veya eşanjörde sorun varsa basınç her şekilde yükselir. Kombi kullanılsa da kullanılmasa da her şekilde basınçta yükselme olur. Muhtemel sebep tanka bağlı olabilir. Kombiye uzun zamandır bakım yapılmıyorsa bir bakım işlemi gerekebilir.

     1. Ahmet polat dedi ki:

      Ustam şuanda kombiye baktım bar 0 da 1,5 yaptım su takviyesiyle kombiyi kış modunda çalirdım yaklasik yarım saat oldu herhangi bir yükselme olmadı sorun düzeldimi yoksa ilerleyen zamanlarda yükseltirmi. Çünkü kombi balkonda farkedemem yükseldigini

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Basınçta şuana kadar değişiklik olmadıysa sorun yok diyebiliriz Ahmet bey… Basıncı takipte kalın. Ufak tefek yükselme düşmeler normaldir. Ancak biranda hızlı yükseliş-düşüşler olursa servis yardımı almanız gerekir.

 55. Tayfun bozkurt dedi ki:

  Iyi günler ben kombiyi bugün kış konumuna getirdimnyaninpetekleri actim acmadan once bar normal konumdaydi anca ilk actigimda ev isinsin diye 60 dereceye getirdim 1 saat icinde baktigimda bar 2 ye cikmis 1.5 dan az once suyu bosalttim normal konumuna getirdim basinci ve dereceyi 35 e düşürdüm suan icin yukselme yok neden olabilir acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tayfun Bey… Çünkü ısınan su genleşir yani çoğalır. Bu genleşmeye bağlı da basınçta yükselme olabilir ki birden kombiyi yüksek dereceye almışsınız. Basınçta aşırı bir yükselme olmamış. Sıcaklık derecesini düşürdüğünüzde basınçta yine yükselme olmadıysa bu da bir sorun değildir. Merak etmeyin. Ayrıca basınç değeri 2,5-3 barın üzerine çıkarsa yüksek demektir. 2 bar da idealdir. Yani su boşaltmanıza gerek yok. Cihazı aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

   1. Tayfun bozkurt dedi ki:

    Çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar dilerim 😊

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 56. Aylin dedi ki:

  Merhaba, Buderus GB112w tipi kazan kullanıyoruz. bir süredir basıç 3 ve üzerinde çalışıyor ve yoğuşma borusundan aşırı su geliyor. Çağırdığım bir usta kombiyi kapatıp (hiç kullanmadık) su boşaltarak basıncı 1,5 e düşürdü, bir süre sonra yavaş yavaş basıç yükseldi 3 oldu. Daha sonra yine kombi kapalıyken doldurma vanasını kapattı bu kez basınç aynı kaldı hiç değişmedi. Boyler delik olabilir dedi. Sizce öylemidir? Teşeşkkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aylin Hanım… Doldurma musluğu zaten hep kapalı kalması gereken bir parçadır. Açık olduğu sürece kazan tesisatına su basar. Bu yüzden kapatılır ki basınç yükselip cihaz su akıtmasın. Kombi kullanılsa da kullanılmasa da basınç her şekilde yükseliyorsa bu genel olarak eşanjöre bağlıdır. Ancak kazan sistemleri kombi sistemleri gibi değildir. Farklı olduğu için ve makalemizde de kombideki basınç yükselmesinden bahsedildiği için sorunu yine de yerinde görmek gerekir diyebiliriz.

 57. mesut dedi ki:

  merhaba ariston genus kombi yaz konumun iken 1.5 olan bar 1.4…1.3 e düşüyor. kış konumunda ise bar 2.3 e çıkıyor bu normal mi tesisatta veya plaka eşanjör de veya genleşme tankında bir sorun olabilir mi tşk

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey… Basınçta ufak tefek düşmeler veya yükselmeler normaldir aslında. Basınç değeri zaten sabit kalmaz. Ancak çok sık ve çok fazla yükselme-düşmeler cihazdaki soruna bağlıdır. Basınçta düşmeler de oluyorsa bu durum eşanjör veya doldurma musluğuna bağlı değildir. Genleşme tankına bağlıdır. Tankın havası eksik olabilir ya da tank delik olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görmemiz gerekir.

 58. Enver saklakoğlu dedi ki:

  Slm. Demirdöküm atron marka kombi kullanıyorum. Kombi çalıştığında su sıcaklığı yükseldiğinde su barı yükseliyor 2 bar ve üstüne çıktığında F10 hatası su basıncı düşük ibaresi çıkıyor. Ters orantı anlamadım. Su boşaltıyorum belli süre düzeliyor yine 2 ve üstü bara çıkınca aynı hatayı veriyor ne yapmam lazım. Tşk

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Enver Bey… Ters orantı değil aslında doğru orantı. Yani kombi devreye girdiğinde, sıcaklık yükseldiğinde kombi basıncı da yükseliyor. Basınç düşseydi eğer ters orantı olabilirdi. F10 basınç arızasıdır. Ancak kombi basıncı 1 bardan az olduğunda veya 2,5 bardan fazla olduğunda cihaz bu hatayı verir. Kombi basıncı yükseliyor ki fazla suyu boşaltmak durumunda kalıyorsunuz. Basıncın yükselmesi makalemizde belirttiğimiz durumlara bağlıdır. Ancak kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Kombiden sürekli su boşaltmak çözüm değildir. Kombi devreye girmediği zaman basınç yükselmiyor sabitleniyor ya da tam tersi düşüyorsa genleşme tankı sorunu olabilir. Basınç her şekilde yükseliyorsa; eşanjör ve doldurma musluğu arızası olabilir. Sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 59. Mikail dedi ki:

  Merhabalar bugun kombi bakiimi yaptirdm bar seviyesi yukseli diye.eşanjor bozuk dedi.yapti gitti sorn yine devam ediyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mikail Bey… Kombi basıncı makalemizde de belirttiğimiz gibi 3 parçadaki soruna bağlıdır. İşlemi yapan servisi sorun düzelmedi diye arayarak yardım alabilirsiniz. Sorunu yerinde görmeden incelemeden net bilgi sunmak çok zor. Ancak bir eşanjör değişimi ile sorun düzelmediyse, doldurma musluğu ve genleşme tankını da kontrol etmek gerekir. Hatta kombiniz çift eşanjörlü ise diğer eşanjöre de bakmak gerekir.

 60. mehmet atasayar dedi ki:

  selam kombide bar yükselmesi oluyordu servis çağırıp baktırdım kazandan dediler değiştirdiler kombi yoğun çalışmadığı halde 15 dünde bir bar yükseldi nedenini sordum ejanjör delinmiştir dediler bu aradada yerden ısıtmalı tesisatı temizlettim bar bir günde bir bar yükseldi bıraksam hala yükseliyor eşanjör gerçekten delik olabilirmi malum pahalı bir parça bilgi verirseniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombilerde basıncın yükselmesi makalemizde de bahsettiğimiz gibi eşanjör, doldurma musluğu ve genleşme tankı gibi parçalara bağlıdır. Arızayı yerinde görmeden direk eşanjör arızası denilemez. Tabi bir de kombilerin çeşit ve marka modellerine göre çoğu çift eşanjörlüdür. Yani plaka ve ana eşanjör bulunur. Kombi kullanılsa da kullanılmasa da her şekilde basınç yükseliyorsa bu bir eşanjör arızasıdır. Bu sorununuz tesisat temizliği sonrası olduysa eğer ve bu işlem kimyasal ilaçla yapıldıysa sistemde ilaç unutulmuş olabilir ve bu yüzden de parçalara zarar veriyor olabilir. Sorunu net bilmek için yerinde görmemiz gerekir.

 61. Selcuk hergunac dedi ki:

  Hocam arçelik 20 bi kombi basınç 1 düşük ne denn vanalar acik

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selçuk Bey… Kombinizin basıncı mı düşük? Tam olarak anlayamadık? Vanalar açık derken hangi vanalar açık? Sorunu tam olarak anlatırsanız yardımcı olmaya çalışalım.

 62. Hüseyin dedi ki:

  Kombim bosh marka petekleri açtım daha sıcaklık gelmeden 2 de olan bar basıncı yükselmeye başladı 3 e geldi herhangi bir hata vermedi ama kendisi hiç yükselmemişti kullandığımızdan beri

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Petekler devreye girdiğinde basınç 3 bara kadar çıkıyorsa bu bir arızadır. Normalde basınçta ufak tefek yükselmeler olabilir ancak 2 bardan 3 bara çıkması normal değildir. Bu durum cihazın bakımsızlığına bağlı olabilir, genleşme tankına bağlı olabilir. Arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 63. Serkan yildirim dedi ki:

  Kombiye yarıya kadar su çektim vanayı kapattım ve su akıtmıyor ama ısınınca ibre kırmızı çizgiye çıkıyor ve bar 3.’ün üzerinde oluyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Kombi kullanıldığı zaman basınç 3 barı geçiyorsa bu bir sorundur ve makalemizde belirttiğimiz gibi; eşanjör, doldurma musluğu, genleşme tankı sorunu olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 64. Tolga Zeynel dedi ki:

  Benim demir döküm kombimde bar 1.2 iken ben valfi döndürerek artırmak istedim fakat bu işlemden sonra bar 3.5 oldu çünkü valfi açık unutmuşum peteklerin suyunu almama rağmen bar hala aynı seviyede kombi su damlatıyor ne yapabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tolga Bey… Öncelikle kombi tesisat basıncı 1 ile 2 bar arasıdır ve 1.2 bar değeri normaldir. Zaten kombiler arızalara endeksi cihazlardır. Yani basınç düşük olsaydı cihaz sizi uyarırdı. Basıncı 1.5 barda tutmak zorunda değilsiniz. Kullanıma bağlı düşebilir, yükselebilir. Doldurma musluğu açık kalmış basınç yükselmiş. Öncelikle doldurma musluğunu kapatın ve iyice sıkın. Bu işlemden sonra petekten su alın. Yine de basınçta değişiklik olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Doldurma musluğu bozuk olabilir, bar saatinde sorun olabilir, basınç ölçerde sorun olabilir. Yani sorunu yerinde görüp tespit etmemiz gerekiyor.

 65. hüseyin çelik dedi ki:

  vismann 100 konbi normalde çalışıyor (sorun sadece basınç yükseliyor) bu nedenle su kaçırıyor gelen ustalar bir türlü yapamadı ne yapmalıyım.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Basıncın yükselmesi; genleşme tankı, eşanjör ve doldurma musluğuna bağlıdır. Başka bir sebebi olmaz. Bu parçaların yerinde görülmesi gerekir. Tankın havası eksikse hava basımı yapılır, delinmişse değişimi yapılır. Eşanjör ve musluk arızasında parçaların tamiri olmaz, sorun görülürse direk değişimi yapılır. Ancak kullanıcı olarak sizin bu durumda yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Gelen servislerden veya ustalardan memnun kalmadıysanız 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 66. Ahmet uyaroğlu dedi ki:

  Merhaba viesman vitopend 100 marka kombim çalışmıyorken bile basınç yükseltiyordu servis çağırdım doldurma vanasının arızalı olduğunu ve bu parçanın bulunmadığını söyledi ancak ben kontrol ettiğimde iki vanali ve vanalar çalışıyor basınç neden yükseliyor olabilir vanalarda conta değişimi yapılıyor mu basınç iki üç günde bir yükseliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Makalemizde de açıkladığımız gibi 3 sebebe bağlıdır. Eşanjör, doldurma musluğu ve genleşme tankı… Kombi çalışsa da çalışmasa da her şekilde basınç yükseliyorsa bu durum eşanjör ve doldurma musluğuna bağlıdır. Biz firma olarak eşanjör ile doldurma musluğunu birlikte değiştiriyoruz. Bu yüzden iki parçanın da kontrol edilerek değişimi gerekir. Piyasada birkaç serili Vitopend 100 model kombiler yer alıyor. Ancak genel olarak parçaları bulunabiliyor. Bu konuda yardım almak isterseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

   1. Ahmet uyaroğlu dedi ki:

    Tahmini ne kadar tutar acaba ikisi

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Fiyat bilgisi almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz Ahmet Bey.

 67. Murat kara dedi ki:

  Su veriyorum bar yüjselmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi gelmiyorsa doldurma musluğu bozuktur. Su sesi geliyor basınç yükselmiyorsa basınç göstergesi bozuk olabilir. Her iki durum için de servis yardımı almalısınız.

 68. İhsan dedi ki:

  Merhaba,

  ECA junkers ZWE 24-1 Bacalı model eski tip kombimizin ana eşanjörü delinmiş, bu tip kombi eşanjörü sizde bulunuyor mu?

  İyi çalışmalar
  IC

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İhsan Bey… Kullandığınız bacalı kombi çok eski yaklaşık 20-25 yıllık. Parçası bizde bulunmuyor maalesef.

 69. levent suvarioğlu dedi ki:

  şehir şebeke suyu kesilince artezyen vanasını açtık.basınç 3.2 ye çıktı ve kombinin borularından su sızmaya başladı.kombinin bütün musluklarını kapattık..ne yapmalıyız.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Levent Bey… Su kesintisi sonrası yaptığınız uygulamayla kombi tesisatına su basmışsınız ve basınç yükseldiği için kombi fazla suyu dışarı atıyor. Bu yüzden su akıtıyor. Açtığınız vanayı yeniden kapatın. Kombiye en yakın peteğin üst yan kısmında hava alma bölümü vardır. Orayı düz tornavida ile açın. Oradan su alın. Tabi su yere akmasın diye altına kap ya da kova tutun. Bu şekilde basıncı 1,5 bara kadar düşürün. Sular gelene kadar da herhangi bir işlem yapmayın.

 70. Bülent CEBECİ dedi ki:

  Merhaba,Ben de kombimde bu sorunu halen yaşıyorum.Nisan ayında bu sorunu yaşadım.Kombi kapalıyken bar seviyesi bir anda yükseliyor sonra akıtmaya başlıyorsu.Geçici çözümü sıcak su vanasını kapatarak akmasını durdurdum.Sonra bar seviyesi en dip noktaya kadar düştü.Birkaç ay bar seviyesinde artış olmadı.Ben de sorun bitti heralde dedim.Dün akşam bar seviyesinin 3’ü geçtiğini ve su akıtmaya başladığını gördüm.Tekrar kovaya suyu boşaltıp sıcak su girişini kapattım.Kombimde hangi parça değişecek ve bunun bana maliyeti ne kadar olur acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bülent Bey… Dediğiniz gibi aslında sıcak su vanasını kapatmak geçici çözümdür. Vanayı açtığınız andan itibaren basınçta yükselmeler oluyorsa belirttiğiniz sorun eşanjör-doldurma musluğu kaynaklı gibi duruyor. Ancak servis olarak, firma olarak sorunu yerinde görüp tespit etmeden hem net bilgi aktaramıyoruz hem de maliyet tutarı konusunda bilgi veremiyoruz. Bu konuda uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz. Yani bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.

 71. engin öztürk dedi ki:

  merhaba, ariston genus marka kombi kullanıyorum 12 sene oldu kombi kapalıyken bile su yükseltiyor 2.8 – 3.00 kadar çıkıyor alttan su akıtmaya başlıyor.genleşme tankını değiştirdim mıknatıslı su doldurma aletini değiştirdim ama hala sorun düzelmedi. neden olabilir? kombiyi değiştirsem daha mı mantıklı olur?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Kombi kullanılsa da kullanılmasa da eğer basınç yükseliyorsa eğer bu durumda eşanjör veya doldurma musluğu arızalıdır. Bu durumun genleşme tankı ile bir alakası yok. Ancak bu sorunda servis yardımı almanızı öneririz. Cihaza kendi çabalarınızla müdahale ederek masrafı artırmayın. Ayrıca can ve mal güvenliğiniz için de yine uzman yardımı almanız şarttır.

 72. Şakir usta dedi ki:

  Kombimiz Demirdöküm nitron marka. Kullanma suyu acildiginda basinc yukseliyor. Isinma yani kalorifer de yukselmiyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şakir Bey… Kombi basıncı dediğimiz şey aslında tesisat basıncıdır. Sıcak su kullanımında basınç yükseliyorsa, petek kullanımında hayli hayli yükselmesi gerekir. Özellikle kalorifer konumunda yükseliyor olsaydı, kullanılmadığında yükselmiyor veya düşüyor olsaydı genleşme tankı denilebilirdi. Ancak sıcak suda yükseliyor diyorsunuz. Eşanjör veya doldurma musluğunun arızalı olma ihtimali de söz konusu. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almanızı öneririz. Bizden yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 73. Dilek veca dedi ki:

  Kombinin altından su damlıyor ve manometre 3.5 ne yapmalıyım.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım… Kombiye en yakın petekten biraz su alarak basıncı 1,5 bara düşürebilirsiniz. Ancak basınç yine kendiliğinden yükselirse ve kombide yine su akıntısı durumu olursa ya da basıncı düşürmenize rağmen su akıntısı devam ederse servis yardımı almanız gerekir.

 74. Riza dedi ki:

  10 yıldır Buderus u 42 kombi kullanıyorum. Kombinin su giriş ve çıkışlarını kapatma ma rağmen basınc çok yavaş bir şekilde yükseliyor ve tahliye musluğun dan su atıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rıza Bey… Kombinizde muhtemelen eşanjör ve doldurma musluğu arızası var. Tabi yine de sorunu net olarak tespit etmek için yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz. Yardım için de bize ulaşabilirsiniz.

   1. Rıza dedi ki:

    Teşekkurler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica Ederiz Rıza Bey.

 75. Sedat Yige dedi ki:

  S.a abicim benim vailant vuw olan konbi var sıcak suyu açtığımda tesisat takı şu geliyor ve bir muttet sonra kesiyor normal şu geliyor 5 10 dakka sonra sıcak ve soğuk gelmeye başlıyor sebebi ne olabilir bilgi verirseniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Sedat Bey… Sıcak suyu açında tesisattaki su geliyor bir müddet sonra normal su geliyor demişsiniz. Bu durumu tam olarak anlayamadık. Yani su önce ısınıyor sonra soğuyor mu? Suyun ısınmasında bir anormallik varsa eğer; tribün dahil olmak üzere anakart, eşanjör gibi birçok parçayı kontrol etmek gerekir. Sorunu yerinde görüp incelemeden net bilgi sunmamız çok zor. Servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz. Bu konuda yardım almak için de bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 76. ŞAKİR USTA dedi ki:

  demirdöküm nitron kombimiz.sıcak su kullanımında bar artıyor.nedeni ve çözümü nedir.tşkler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şakir Bey… Kombi basıncı sadece kullanıldığında yükseliyorsa, kullanılmadığında düşüyor ya da sabit kalıyorsa sorun genleşme tankından kaynaklı olabilir. Tankın havası eksik ya da delik olabilir. Ancak kullansanız da kullanmasanız da her şekilde yükseliyorsa eşanjör veya doldurma musluğunu kontrol etmek gerekir. Bu durum için bi servis yardımı almanız gerekiyor. Ancak bu şekilde net bir teşhis yapılabilir ve sorun çözümlenebilir.

 77. Bünyamin güneş dedi ki:

  Protherm panter model kombinin su dolum musluğunu değiştirdim hava basınçı ayarlı kombi çalışırken bar basıncı zaman içersinde 2,5 ve 3,0 çıkmaktadır ve su akıtmaktadır.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bünyamin Bey… Kombi basıncının yükselmesi doldurma musluğu, eşanjör ve genleşme tankına bağlıdır. Kombi basıncı sadece çalıştığı sırada yükseliyorsa genleşme tankında sorun vardır. Yani tankın havası bitmiş olabilir ya da tank delik olabilir. Kombi kullanılsın kullanılmasın her şekilde basınç yükseliyorsa eşanjör veya doldurma musluğu arızasıdır. Servis yardımı almanızı öneririz.

 78. veysel öksüz dedi ki:

  bosch 2000 kobi sadece petekdeyken bar 1.2den2.8 e kadar çıkıyor ve 3ayda 1 bar kadar güşüyor sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Veysel Hanım… Kombi petek konumunda çalışırken basınç değeri yükseliyorsa bu genel olarak genleşme tankı arızası olarak bilinir. Yani genleşme tankının havası bitmiş olabilir ya da tank delik olabilir. Cihaz uzun zamandır bakımsız kalmış olabilir. Yani arıza durumu bir kombi bakımı ile de düzelebilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelemek gerekir. Teknik çözüm için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 79. Melih Aktürk dedi ki:

  Merhaba;
  Aralık 2018’de genleşme tankım servisiniz tarafından 2. el bir ürün ile değiştirildi. Şimdi petekleri kapattığımda basınç düşüyor, açtığımda yükseliyor. Sorup öğrendiğim kadarıyla genleşme tankının havası bitmiş olabilir denildi. Tekrar gelmeniz gerekiyor mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Melih Bey… Anlattığınız kadarıyla sorun yine genleşme tankından gibi görünüyor. Tarafınıza ekip yönlendirmesi adına dönüş yapıldı ancak telefona yanıt veren olmadı. Bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan veya aramış olduğumuz numaradan arayarak arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

 80. kemal baysal dedi ki:

  f40 da su baısncı yüksek suyu dökuyoruz arıza f37 suyu dolduruyoruz biraz çalışıyor tekrara basınc yükseliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kemal Bey… Kombi basıncı kendiliğinden yükseldiği için cihaz F40 arızasına geçiyor ve sonrasında fazla su aldığınız için basınç 1 barın altına düşüyor ve cihaz o yüzden F37 arızasına geçiyor. Kombi basıncı sonrasında yeniden kendi kendine yükseliyorsa ve cihaz yine F40 arızasına geçiyorsa; eşanjör, doldurma musluğu, genleşme tankı gibi parçalarda sorun vardır. Hangi parçada sorun olduğunu net tespit etmek için cihazı yerinde görmek gerekir. Bunun için de bi servis yardımı almanızı öneriyoruz.

 81. Fatih çetin dedi ki:

  Kombinin ısıtmasında hiçbir sorun yoktur.kombi 1.5 bar su ile dolu kombiye su dolumu yapan açma kolunun altında 1adet daha su açma vanası var yani 1.kombinin vanası 2 vana ilk vananın altında su borusu üzerinde 1. Vana kombinin vanası kapalı 2. Vana açıkken kombinin barı 1-2 saat gibi bi zamanda yükseliyo 2. Vana boru üzerindeki vana kapalıyken musluklardan sıcak su gelmiyo bar yükselmiyo ısıtma saglıklı burda arızalı olan ne

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Sıcak su giriş vanasını kapatırsanız kombi sıcak su vermez. Ancak bu vana açıkken kombi basıncı yükseliyorsa eğer; eşanjör, tank, doldurma musluğu gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksek. Yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmelisiniz.

 82. Onur dedi ki:

  Merhaba
  Peteklerdeki kirli suyu petek üzerinde sağ altta bulunan contayı açarak akıttım. Bu sırada petek giriş suyunu kapatmadığımı farkettim. Sonra hemen kapattım fakat kombideki basınç çok düşmüştü.Bundan sonra contayı kapadım. Su girişini açtım. Kombiye gidip su basarak basıncı 1.7 bar yaptım. Kalorifer çalışırken basınç sabit fakat duşa girince, 1.7den 2 bara çıkıyor. Sonra tekrar sıcak suyu kullanınca 2.3 bara çıkıyor. Sanırım kombide bir yerler bozuldu. Genleşme tankındaki hava çıkmış olabilir mi ? Genleşme tankı delinmiş olsa kombide su akıntısı olur mu ?
  Eşanjör bozulmuş olamaz heralde değil mi ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Petekten sadece su alarak basıncı düşürmüşsünüz, sonrasında yeniden su basma işlemi yapmışsınız. Cihaz sadece kullanıldığında basınç yükseliyorsa bu genleşme tankı sorunudur. Tank kolay kolay gelinmez. Muhtemelen havası bitmiş olabilir. Yine de tabi incelemek gerekir. Eşanjörde sorun olsa kombiyi kullanın ya da kullanmayın fark etmez, basınç her şekilde 2.5 barı geçer ve kombi su akıtmaya başlar. Ancak böyle bir durum olmadığı için muhtemelen tankla alakalı bir sorun var. Tespit ve müdahale için de servis yardımı almanız gerekiyor.

 83. Mehmet dedi ki:

  Buderus kombimin basıncı sürekli yükseliyordu. Servis geldi ventili açma kapama vanasını daha sonra eşanjörü ve daha sonra da hava gaz tankını değiştirdi ancak hala basınç yükseliyor. Servis başka yapacak şeyim yok başka arıza olabilir diyor ama bilemiyor. Ne tavsiye edersiniz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi basıncının yükselmesi 3 temel sebebe bağlıdır. 1.si eşanjör, 2.si doldurma musluğu, 3.sü genleşme tankıdır. Başka muhtemel sebebi olmaz. Burada dikkat edilmesi gereken şey basıncın ne kadar yükseldiği (yani kaç bardan kaç bara kadar çıktığı) ayrıca basıncın hangi durumda yükseldiğidir. Kombi kullanılsın veya kullanılmasın basınç her şekilde yükseliyorsa bu eşanjör ve doldurma musluğu arızasıdır. Biz bu durumda iki parçayı aynı anda değiştiriyoruz. Çünkü parçalar birbirine bağlantılı çalışır birini değiştirsek bile sorun düzelmiyor ve diğer parçayı değiştirmeye mecbur kalıyoruz. Kombi sadece kullanıldığı zaman (örneğin; sıcak su kullanıldığı zaman ya da kalorifer sıcaklığı yükseltildiği zaman) basınç yükseliyor, kullanım dışında basınç sabit kalıyor veya düşüyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Servis ekipleri bahsettiğimiz bu 3 parçayı da değiştirdiyse ve eşanjör olarak plaka eşanjör değiştirildiyse bir de ana eşanjöre bakmak gerekir. Ana eşanjörde kireçlenme varsa basınç bu yüzden de yükselebilir. Arızanın başka muhtemel sebebi bulunmuyor maalesef.

 84. nci sumen dedi ki:

  basınç devamlı yukseliyor genleşme tankına hava bastıktan sonra daha fazla su almaya başladı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Naci Bey… Kombide basıncın yükselmesi sadece genleşme tankına değil aynı zamanda eşanjör ve doldurma musluğuna da bağlıdır. Genleşme tankına hava basılmasına karşın sorun düzelmediyse eşanjör ve doldurma musluğunun kontrol edilmesi gerekir. Bunun için de servis yardımı almanızı öneririz.

 85. erdem yılmaz dedi ki:

  Merhaba,
  Ferroli Domicompact f24 marka eski bir kombim var,geçen hafta kazan delindiği için kazana kaynak yaptırdım.aynı zamanda basınç sorunu vardı.şimdi kombiyi çalıştırdım fakat basınç yükselmesini önleyemiyoruz.
  eşanşör,doldurma musluğu ve genleşme tankı dahil bu üçü şuan için kaç tl yaklaşık bedel ile değişir.Yeni kombi almaktansa elimdekini tamir ettirmeyi düşünüyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdem Bey… Kombiyi kullansanız da kullanmasanız da basınç yükseliyorsa bu eşanjör arızasıdır. Sadece kaloriferde kullandığınızda yükseliyorsa genleşme tankı arızasıdır. Ferroli kombilerde basınç yükselmesi genel olarak eşanjöre bağlıdır. Kombiniz tek eşanjörlü olduğu için ana eşanjörde sorun olma ihtimali çok yüksek. Genleşme tankı ve doldurma musluğu arızası genelde Ferroli kombilerde nadir karşılaştığımız arızalı parçalarıdır. Yine de fiyat bilgisi almak istiyorsanız 444 1 837 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 86. arif atak dedi ki:

  merhabalar. kombi çalışmaya başladığında basınç artıyor fakat uzun süre durduğunda basınç düşüyor,yükseldiğinde ben peteklerden su alarak basıncı düşürüyorum ondan sonra herhangi bir sıkıntı olmuyor? neden kaynaklanıyor olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arif Bey… Kombi kalorifer konumunda devreye girdiğinde basınç yükseliyor, dinlenmeye geçtiğinde yükselmesi duruyor ya da tam tersi düşüyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Genleşme tankının havası bitmiş olabilir ya da tank arızalı olabilir. Yine de soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden bi servis yardımı almalısınız.

 87. Ömür Ekinci dedi ki:

  Kombi basıncım sürekli yükseliyor.sıcak su vanasını kapattım.sıcak su akmıyor sadece petekler çalışıyor.ama su yükselmeye devam ediyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömür Bey… Yaşadığınız sorun muhtemelen genleşme tankına bağlı gibi görünüyor. Tankın havası eksik olabilir ya da tankta sorun olabilir. Tabi cihazı yine de yerinde incelemek gerekir. Doğru vanayı kapatmıyorsanız eşanjör ya da doldurma musluğu arızası da olabilir.

 88. Şener akcura dedi ki:

  Kalorifer kapalı musluk tarafı da düğme kombinin havası var bar 4,5 saate bir bardan 3 bara çıkıyor ve su akıtıyor etmekten su alıyorum bar düşüyor tankta kaç bar hava olması lazım gerekli fuhuş parçası varmı saygıl ar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şener Bey… Basınç kendi kendine yükseliyorsa genleşme tankı, eşanjör ya da doldurma musluğu arızası olabilir. Sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Genleşme tankının havası 0,75 mbar olmalıdır. Yani en fazla 1 bar diyebiliriz. Havasının ölçülmesi gerekir. Eksikse hava basımı yapılır ancak parça arızası varsa servis ekipleri tespit sonrası sizi bilgilendirebilir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneriyoruz.

 89. Hasan tamer say dedi ki:

  Merhaba ,
  Kombi markası vaillant Benim sorunum petekler yeteri kadar ısıtmıyor petekler deki havaları aldım ve düşen basınç için gerekli işlemi yaptım. Peteklerdesi sıcaklık seviyesini 55-60 dereceye çıkarttığım zaman istenilen ısıya ulaşmaktadır sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Petekler yeteri şekilde ısınmadığı zaman hava yapmış olmaz. Hava yapmış olsaydı eğer üst kısımlarında ısı olmazdı. Bu durum bu şekilde anlaşılabilir. Petekleriniz ancak yüksek sıcaklığa alınırsa ısıtıyor dereceyi düşürdüğünüzde yeterince ısınmıyorsa petek temizliği gerekebilir. Kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Pompa devir düşürüyor olabilir. Eşanjör kireçlenmiş olabilir. Yani bu durum birçok sebebe bağlıdır. Servis çağırarak hem kombiyi hem de tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

 90. Tolgahan Sara dedi ki:

  Demirdöküm kombimiz mevcut. Derecemiz salonda bulunmakta 15 dereceye sabit. Kombiyi kış dolayısıyla açtıgımızdan beri ara ara 1.5- 1.8 sabit olarak duruyor normalde ama bazen yükseliyor bazen azalıyor. Özellikle banyo yani duş yapmaya çalışıldıgında ani yükselme oluyor bazende düşmeler yaşanıyor. Peteklerde hava olabilir diye düşündük yada genleşme tankıyla alakalı sorun olabilir kanısına vardım. dün de 3 e kadar çıktı duş sonrası ve düşürdüm tekrardan tabi ki. sıkıntı nedir acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tolgahan Bey… Kombi basıncı kullanıma bağlı yükseliyor özellikle de kalorifer konumunda derece arttıkça yükselme oluyorsa ya genleşme tankında hava yoktur ya da tankın membranı deliktir ve tank değişimi gerekir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 91. Duygu Baykal dedi ki:

  Merhabalar,
  Kombimizde diğer okuduğum sorunlara benzer bir sorun var. Sıcaklığı en düşük seviyede tutarsak (30 derece) kombi basıncı normal düzeyde sabit kalıyor. Ancak petek sıcaklığını arttırmak istediğimizde kombiden yüksek volümde tıkırtıya benzer sesler geliyor ve su basıncı çok yükseliyor. Hatta geçen gün 4’e kadar çıktı, ve hemen ardından kombinin alt kısmında yer alan siyah bir borudan su boşandı. Sizce sorun ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Duygu Hanım… Kalorifer ısısı arttıkça kombi basıncı da artıyor ve akabinde yüksek basınç sebebiyle su akıntısı oluyorsa bunun sebebi genleşme tankıdır. Genleşme tankının havası eksik veya bittiyse eğer basıncı su olan bölümden hava olan bölüme su dolar ve basıncı dengeleyemez. Bu durumda önce tankın havasını ölçmek gerekir. Düşükse veya hava yoksa hava basmak gerekir. Bu da kombi bakımında yapılan bir uygulamadır. Kombiye uzun zamandır bakım yapılmıyorsa bu sebeple sorun yaşıyor olabilirsiniz. Genleşme tankında hava varsa eğer tank delik olabilir, eşanjör arızası olabilir. Tabi sorunu yerinde görüp incelemek daha sağlıklı olur. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

 92. Serhan dedi ki:

  Merhabalar …kombim bir süre çalıştıktan sonra kendiliğinde kapanıyor.ama bu bazen 1-2 günde baZen gün içinde 1 kere.arıza koduda ya f1 yada f4 oluyor.tekrar acmaya çalıstığımda bar yüksekliği 1.9 a kadar cıkmıs oluyor…sebebi ne olabilir yada benim müdahele edebileceğim birşey varmı??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serhan Bey… Arıza kodları kombi marka ve modeline göre değişir. Kombinizin marka ve modelini söyleyebilirseniz F1 ve F4 arıza kodlarının açıklamasına göre bilgi aktarmaya çalışırız. Basınç kombi kalorifer konumunda kullanıldığı sürece yükselebilir. Ancak ciddi bir yükselme oluyorsa (örneğin; 1,0 bardan 1,9 bara kadar) bu normal değildir. 1,5 bardan en fazla 1,9 bara çıkıyorsa bir sorun yok diyebiliriz. Diğer arıza kodları yalnız bir sorundur. Kombi marka ve modelini de belirtebilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

 93. Hüseyin Altınpulluk dedi ki:

  Merhaba kombinin basıncı düşmüştü.Yükseltmek için musluğu açtım.Basınç 2 ye gelince kapatmak istedim.Ancak musluğu ters tarafa çevirmişim ve basınç 6 ya çıktı.Alttan su akmaya başladı.Sonra kapattım ama basıncı nasıl normale getirebilirim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombi basıncını düşürmek için kombiye en yakın petekten su alabilirsiniz. Peteğin üst yan kısmında hava alma müşürü vardır orayı düz bir tornavida ile açarak su alabilirsiniz. Bu şekilde yüksek basıncı düşürmüş olursunuz.

 94. abdullah çiftçi dedi ki:

  Baymak falke kombim bu ara su seviyesi göstergesi 2 nin sonuna kadar geliyor. Kırmızının başlangıcına dayanıyor. 2 defa hafif su boşaltarak seviyeyi düşürdüm. Yine de bu sorun devam ediyor. servis mi çağırmalıyım.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Kombi basıncının 2,5 bar üzerine çıkması normal değildir. 2 kez de basıncı düşürmek zorunda kalmışsınız. Basıncın yükselmesi birçok parçaya bağlıdır. Yani doldurma musluğu, eşanjör, genleşme tankı gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali var. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 95. Arap Çataroğlu dedi ki:

  Demir döküm kombi kullanıyorum. Bir yıl öncesinde kombi bakımını yaptırdım. genleşme tankını değiştirdim.
  Hava sıcaklığına göre kombiyi 38-45 gördüm. Su tahliyesi yapıp basıncı 2,2 bara düşürdüm. Basınç çalıştırıyorum Çalışma sırasında kombi basıncının tekrar 4,3 bara yükseldiğini gördüm. Kombiyi kapattım. Petekler soğumaya başladığında basınç 3,8 düştü.
  Su ekleme musluğu kapalı.
  Sorun nereden kaynaklanıyor? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arap Çataroğlu… Kombi basıncı cihazı kullandığınızda yükseliyor, kullanmadığınızda düşüyorsa bunun en önemli sebebi genleşme tankıdır. Yani genleşme tankının havası bitmiş veya delinme durumu olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Servis yardımı almanızı öneririz.

 96. Sami Hüz dedi ki:

  Bende buderus gb 012 kombi var sıcak suyu açtığımızda bar 3e kadar çıkıyo kapatınca düşüyo neden yapar acaba

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sami Bey… Sıcak su kullanımında kombideki basıncın yükselmesi, kapatıldığında düşmesi genleşme tankına bağlı olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bar göstergesi yani manometrede veya cihazın basınç ölçer görevinde olan basınç sondasında da problem olabilir. Servis yardımı almanızı öneririz.

 97. Ali Fil dedi ki:

  Airfel marka kombim kombi kapali iken bile yavas yavas yukseliyor ve belli bir sure sonra tahliyeden damla damla atiyor.Sizce bu sorun neyden kaynaklanabilir?Teşekkürler.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombi kullanılmadığı halde basınçta yükselme oluyorsa eğer eşanjör doldurma musluğu arızalı olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 98. Ahmet aydin dedi ki:

  Merhaba kombi 2 bar i geçiyor bazende tahliye yerinden su akitiyor suanda duşa giden sıcak su da isitmiyor ne yapBiliriz tsk

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombinizde yüksek basınç arızası var. Ayrıca sıcak su arızası da var. Bu durumlarda sizin yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Servis yardımı almanız gerekir. iki arıza durumu tek bir parçaya da bağlı olarak birkaç parçaya da bağlı olabilir. Ekiplerin gelip yerinde bi tespit yapması gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

 99. emre tenk dedi ki:

  merhaba , bizim kombi petekler açık olmadığı halde sıcaklık 20 derece gibi gösteriyor ama peteklerde herhangi bir sıcaklık olmuyor. Petekleri açtığımızda 40 dereceye getiriyorum bir bakıyorum 60 dereceye çıkıyor. bu neden kaynaklanıyo olabilir, bilgilendirme için şimdiden teşekkürler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombiniz petekler kapalı olduğu halde 20°C gösteriyor ve ekranda petek sembolü varsa eğer kombiyi yaz konumuna alamamış olabilirsiniz. Ekranda petek simgesi varsa cihaz kış konumunda demektir. Kombiler her zaman için sadece ısı ayarı yaptığınız anda ekranda ayarladığınız ısıyı gösterir. Birkaç saniye sonra ekranda kombi içerisindeki suyun sıcaklığı görünür. 40°C kalorifer sıcaklık ayarında ekranda 60°C görüntülenmesi normaldir. Çünkü 60°C kombi içindeki suyun sıcaklığıdır, kalorifer sıcaklığı değildir.

 100. Ali dedi ki:

  Kombim kalerifer ve sıcak su acıldıgında bar yükseliyor. Tahliye borusundan su akıtıyor. Ne yapmalıyım

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombiniz her konumda kullanımda basıncı yükseltiyor. Bu durum eşanjör veya doldurma musluğuna bağlı olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem doldurma musluğunu kontrol etmektir. Musluk açık kalmışsa kapatın ve iyice sıkın. Arıza durumu devam ediyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 101. Mehmet kekeç dedi ki:

  Kombiyi kapatınca su basıncı göstergesi düşüyor. Kombiyi açınca göster yükseliyor. Sonra petekler normalden daha fazla ısınıyor. Kombiye reset atınca bir süre düzeliyor. Sonra geri basınç yükseliyor. Ne yapmalıyım?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Bu arıza durumunda maalesef ki yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmuyor. Kombinizde muhtemelen genleşme tankı ile alakalı bir arıza durumu var. Yani tankın havası eksik olabilir veya tank delik olabilir. Kaloriferlerin normalden daha fazla ısınması da ayrı bir sorun olabilir. Bu arızalar hakkında net bir teşhis yapılarak çözüm sağlanması adına servis yardımı almanız gerekir.

 102. Yücel aydın dedi ki:

  Kombi çalışmazken 1.4 barda duruyor. Petekler ısınmaya başladığında ise 2.7 bara yükseliyor. Sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yücel Bey… Kombide genleşme tankı sorunu olabilir. Yani genleşme tankı delik olabilir ya da genleşme tankında hava olmayabilir. Tabi net teşhis için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 103. İRFAN DÜNDAR dedi ki:

  Merhaba, Taşındığım evde Leopard adında eski tip bir kombi ile karşılaştım ve bakımını yaptırdım. Ancak bugün kış moduna geçtiğimde başlangıç seviyesi 1,9 olan basıncın, seçtiğim sıcaklığa bağlı olarak yükseldiğini gördüm. Örneğin 42 derecede 2,6, 50 derecede 3,3 e kadar yükseliyor. Daha üstünü zorlamadım. Ama her sıcaklıktaki basınç sabit oluyor ve daha yükselmiyor. Yani 45 derecede asla 2,7 in üstüne çıkmıyor. Sıcaklığı düşürünce de hemen basınç ilgili seviyeye düşüyor. Eğer şalteri kapatıp birkaç saat beklersem basınç başlangıç seviyesi olan 1,9 a geriliyor. Basınç yükselmesi ile ilgili yorumlarınızı okudum. Ancak bendekinin sıcaklığa bağlı olarak değişmesinin belki farklı veya daha somut bir anlamı olabilir mi diye sorma ihtiyacı duydum. Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey… Kombinizde basınç yükselme sorunu olsa basınç her şekilde yükselir, dereceye bağlı sabit kalmaz hatta yüksek basınç sebebiyle kombide su akıntısı sorunu bile olur. Ancak kombinizde böyle bir durum söz konusu değil. Manometrede yani basınç göstergesinde bi tıkanıklık durumu veya arıza olabilir. Tabi yine de net arıza tespiti için sorunu yerinde incelemek gerekir. Eşanjör, doldurma musluğu gibi parçalarda sorun olsa basınç kendi kendine sürekli yükselir, sabit bir yerde kalmaz. Tankta sorun olsa kullanıma bağlı ya düşer ya da yükselir. Ancak böyle bir durum olmadığı için göstergede sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız.

 104. Zeliha Güler dedi ki:

  Merhaba benim kombim Ferroli su basıncında yükselme var. Servis çağırdık genleşme tankına önce hava basıldı ama bir değişiklik olmadı sorun devam etti. Genleşme tankını değiştirdiler. Sorun yine aynı. Eşanjör de değişildi. Ama yine sorun aynı. Acaba sebep nedir. Gelen servisçilere söyledik eğer yapılamayacak bir durum ise bizi boşuna yormayın boşu boşuna da para vermeyelim. Tüm bu işlemler için 1000 lira ödedik. Acaba makeninin işi artık bitmiş anlamına geliyor. Teşekkür ederim. İyi günler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeliha Hanım… Kombi basıncının yükselmesinin belli başlı sebepleri vardır. Genleşme tankının havasının olmaması, tankın delik olması ayrıca eşanjör ve doldurma musluğu arızası. Servisler gereken işlemleri denemişler ancak bir tek doldurma musluğu kalmış anladığım kadarıyla. Kombinizi şu şekilde test edin. Kombiyi kullansanız da kullanmasanız da basınç kendi kendine yükseliyorsa eşanjör ya da doldurma musluğu arızası vardır. Her iki parçanın da değişimi gerekebilir. Ancak kullandığınızda basınç düşüyor veya artmıyor, kullanmadığınızda yükseliyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Kombiyi bu şekilde test ederek tahmini arıza sebebini de bulabilirsiniz. Eğer cihazınız 15 yıldan daha uzun süredir kullanılıyorsa yeni cihaz almanızı tavsiye ederiz. Çünkü ileride yine sorun yaşayabilirsiniz. Ancak 15 yıl altında kullanımı varsa eğer işlemleri yaptırdığınız firmayla yeniden görüşerek bir de doldurma musluğunu kontrol ettirin veya değişen parçalarda sorun olup olmadığına baktırın. Çünkü basıncın yükselmesinin başka bir sebebi bulunmuyor.

 105. cem ismailoğlu dedi ki:

  merhabalar valiant marka kombimiz mevcut. havalar soğudukça ısı derecesini arttırmak zorunda kaldığımızda bar nerdeyse en yüksek seviyeye geliyor sorun ne olabilir? . ayrıca böyle bir sorunda parça değişimi gerekirse ortalama maliyet nedir?. şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cem Bey… Kombi basıncının yükselmesi birçok etmene bağlıdır. Kombi bakımsız kalmış da olabilir, parça arızası da olabilir. Sorunu net teşhis etmek için yerinde görmek gerekir. Tek bir bakımla da sorun düzelebileceği gibi birçok parça değişimi de gerekeceğinden sorunu net bilmeden görmeden maalesef maliyet konusunda net bilgi de verilemez. Bu yüzden önerimiz servis çağırmanız yönündedir.

 106. İSMAİL YILMAZ dedi ki:

  Kombinin basınç sürekli yükseliyor sorun nedir banada sıkıntı yok

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombi basıncının yükselme sebepleri makalemizde ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Genleşme tankı, eşanjör veya doldurma musluğuna bağlı bir arıza durumudur. Tek bir bakımla da sorun düzelebilir, parça değişimi ile de… Ancak net arıza tespiti için soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

 107. Aykut dedi ki:

  Merhaba benim kombimin 2 yildir sorunu var sicak suyu kullandkgimda basinc yukseliyor bir süre sonra kombiden tahliye ediyor ama su yukselmesi hep devam ediyor petek tesisati calisirken problem yok sicak suyu kullandigimizda hep yukseliyor kombinin esanjörü degisti doldurma muslugu degisti genlesme tanki degisti ama problem devam ediyor hic bir degisiklik yok yardimci olursaniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey… Kombi basıncı aslına bakılırsa sıcak su konumunda değil kalorifer konumunda yükselir. Bunun sebebi de suyun ısındıkça genleşmesinden kaynaklıdır. Ancak sizde tam tersi bir durum var. Bu arıza durumunda değiştirilmesi gereken tüm parçalar değiştirilmiş ancak bu değişimi yapılan parçaların sağlam olduğu veya sıkıntılı olmadığı anlamına gelmez. Tesisatınızda bir sorun olabilir. Cihazı incelemeden direk şu sebeple yapar gibi bir bilgi de sunamıyoruz maalesef. Servis yardımı almalısınız.

 108. Şükran şükran dedi ki:

  Kombimiz petek ısısı 45 derece ye ayarlı iken bazen kendiliğinden petek ısısı 60-70 oluyor.kombiyi kapatıp tekrar acıyorum normale dönüyor.servisi aradigim da kombiyi kapatma o kendi 90 derece ye çıktığında otomatik olarak kapatır bizde gelir arıza yı tespit ederiz diyorlar.korkmamizi gerektiren birşey yokmuş.Acaba bu neyden kaynaklaniyor Olabilir? Kombimin senelik bakımlarını düzenli yaptırıyorum.servis kombi de hiç bir sıkıntı yok diyor.bu arıza neyden kaynaklanıyor lütfen beni aydınlatırmısınız? Ne yapmam gerekir? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şükran Hanım… Kombiler her zaman için ayarladığınız derecede ısıtma yapar. Ancak bu dereceyi ekranda sadece ayar yaptığınız an görüntüleyebilirsiniz. Kombi ekranında beliren kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Siz 45°C ye ayarladığınızda ekranda sadece 45°C görüntülenmez. Kombide ısınan su genleşir, ekranda da kombi içindeki suyun derecesi görüntülendiğinden bu normal bir durumdur. Kombide aşırı sıcaklık durumu olsa bunun için emniyet termostatı (limit termostat) vardır. Öyle bir durum olsa emniyet termostatı devreye girer ve cihazı bloke eder. Yani kombi hiçbir konumda çalışmaz direk kilitlenir. Kombinizde bir sorun yok. Bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

 109. hasan dedi ki:

  Merhaba, Kollektör üzerindeki gidiş ve dönüş vanaları kapalı oldugunda basınç yükselir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Hayır yükselmez.

 110. Cemal calgi dedi ki:

  Vaillant marka kombi barı iki veya üç günde bir üçe çıkıyor alttaki musluğu kontrol ettim kapalı kapalı olmasına rağmen bar yükseliyor iki yil once bakımını yaptirmistim ne yapabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cemal Bey… Yaşadığınız sorun; doldurma musluğu, eşanjör veya genleşme tankı arızası olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için servis yardımı almalısınız.

 111. anıl dedi ki:

  merhaba vailant turbo tec kullanıyoruz su basıncı düştü f22 hatası verdi 1.5 bara kadar su basıncı yaptık ama su basıncı hep yükseliyor bunun için ayar yapmamız gerekiyormu ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Anıl Bey… Doldurma musluğunu kontrol edin açık kalmış olabilir. Açık kalmışsa kapatın. Doldurma musluğu kapalıysa veya kapatılamıyorsa; doldurma musluğu arızalı olabilir, tankın havası eksik olabilir, plaka eşanjörde sorun olabilir. Net arıza teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

 112. Kamil demiroğlu dedi ki:

  Merhabalar vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Kombide basınç yükselmesi akabinde tahliyeler su atma olayı var çok usta çağırdım ama çözemediler bir şeyin farkına vardım, şebeke suyu giriş vanası kapalı tutunca basınç yükseliyor arıza sizce neden olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kamil Bey… Kombide basıncın yükselmesi birçok sebebe bağlıdır. Ancak şebeke suyu giriş vanası kapatıldığında basınç yükseliyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Tankın havası eksik veya tank delik olabilir. Bu durumda servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Kamil demiroğlu dedi ki:

    Ben şebeke suyu vanası kapatılınca basınç yükselmiyor yazacaktım yanlış yazdığımı farkettim ancak düzeltemedim. Bu durumda arıza ne olabilir teşekkür ederim.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yeniden Merhaba Kamil Bey… O halde yaşadığınız sorunun 2 sebebi vardır. Ya plaka eşanjör ya da doldurma musluğunda sorun var. Her iki parçada da sorun olabilir tabi. Servis yardımı almalısınız.

 113. Aydın dedi ki:

  Merhabalar. Kombi immergas Nike mini modeli. 1-2 haftadır basınç yükselmesi sorunu yaşıyoruz. Genleşme tankına hava bastık bir gün içerisinde basınç yavaş yavaş 3 e yaklaşıyor. Peteklerden suyu boşaltıp basıncını ayarlıyoruz. Kombiyi calistirmadigim halde basınç yükselmesi yine oluyor. Su basma vanasını yenisi ile değiştirdim sorun yine devam ediyor. Sıcak su hattına giden boruyu vanasını kapatınca basınç artması olmuyor. Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aydın Bey… Kombi çalışmadığı halde basınç yükselmeye devam ediyorsa eğer sorun ya doldurma musluğundadır ya da eşanjörde. Doldurma musluğunu değiştirmişsiniz o halde muhtemel sebep eşanjör ile alakalıdır. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 114. Pervin selek dedi ki:

  Merhabalar bizim kombi Demirdöküm atron.bugün 5saatlik bi elektrik kesintisinden sonra kombi normal calisti .yaklaşık 2 saat sonra musluk suyunun isinmadigini farkettim peteklere baktım onlarda sogumustu.suvbasinci 1e düşmüş kombi sürekli devredeydi.su basıncını 2ye yakin yükselttim.kombi belli bi sure sonra çalışmaya başladı simdi dikkatimi çekti devreye girince 2,5 oluyor devreden çıkınca yavaş yavaş 2ye iniyor bu normal mi ne yapmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Pervin Hanım… Kombide ısınan su genleşir. Genleşmeye bağlı da basıncın yükselmesi normaldir. Basınç değeri kalorifer devresinde yükselebilir. Ancak ısıtma sağlayınca basınç yükseliyor, ısıtma durunda basınç düşüyorsa genleşme tankının havası eksik olabilir veya tank delik olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Servis yardımı almalısınız.

 115. OguZ dedi ki:

  Merhaba benim kombim ariston su gostergesi 3 un uzerine cikiyor ve su akiyor cozum olarak kaloriferden suyu 1.5 a kadar bosaltiyoruz ama yine yukseliyor gece tekrar yukselmesin diye gecici cozum ne yetkili servis gelene kadar kombiyi mi kapatalim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğuz Bey… Kombinizde basınç yükselme sorunu var. Doldurma musluğu, eşanjör ya da genleşme tankında sorun olabilir. Parça arızasına bağlı kombiyi kapatsanız da basınçta yükselme devam edebilir veya durabilir. Servis çağırmalı ve servis gelene kadar beklemelisiniz.

 116. Gamze dedi ki:

  Merhaba benim kombim Demirdöküm nitromix son zamanlarda sürekli su damlatıyor ama su damlatma yeri tam olarak belli değil basınçtan dolayıdır DİE koloriferden su boşaltıp tekrar 1.5 bara yükleme yaptım kapattım simdi yine bar 1.9 cıktı ve hala akıtıyor ne yapmamız gerekir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gamze Hanım… Kombide ısınan su genleşmektedir. Basınç bu sebeple özellikle de kalorifer konumunda yükselebilir. 2,5-3 bar üzerine çıkarsa kombide emniyet ventili açılır ve kombideki fazla suyu dışarı tahliye eder. Yalnız emniyet ventili dışında parçalarda sorun olabilir ve su akıntısı sorunu bu sebeple yaşanıyor olabilir. Arızanın net teşhis edilmesi açısından yerinde görmek gerekir. Yüksek basınç sebebi ile su akıntısı sorunu oluyorsa; genleşme tankının havası eksik olabilir, genleşme tankı delik olabilir, eşanjör ya da doldurma musluğu arızası olabilir. Kullanıcı olarak bu durumda yapabileceğiniz işlem olmadığından servis yardımı almanız gerekir.

 117. Esra dedi ki:

  Merhaba. Bizim kombimiz bosch kombi. Surekli basınç yukselmesi yaşıyorduk. Yetkili servisi cagırdık. Genleşme tankına hava bastı. Ve havayı pompayla cok zor basmaya basladıgı halde. Tank delık dedı tankı degıstırdı. Sonra emniyet ventili su kacırıyor dedi onu degıstırdı. Bızım sorunumuz hala dewam etmekte. Genlesme tankını yenısıyle degıstrdgnde yenısıne hava basmadı. Bundan kaynaklı olabılır mı. Yoksa yenı ztn hava basılı mı oluyor? Bızım baska ne sorunu olabılır esanjore baktı mı bılmıyorum. Onda sorun olsa bundan kaynaklı derdı dıye umuyorum.sızce bızım sorunumuz nedır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım… Bosch kombi dahil olmak üzere her model ve çeşit kombilerde basıncın yükselmesi arızasının muhtemel sebepleri aynıdır. Genleşme tankına havası eksikse hava basılır. Delinme varsa değişimi yapılır ki işlem zaten ekiplerce yapılmış. Yeni genleşme tanklarında hava vardır zaten. Ekstra bir işlem gerektirmez. Ancak basıncın yükselmesi sadece genleşme tankı ile alakalı değildir. Eşanjör (plaka ya da ana eşanjör), doldurma musluğu gibi parçalarda da sorun olabilir. Net teşhis edilmesi açısından sorunun yerinde görülmesi gerekir.

  2. Gonca Kocagoz dedi ki:

   Kombimin basıncı belirli aralıklarla yükseliyor musluk kapali

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Gonca Hanım… Kombi basıncı birçok sebeple yükselir. Bu durumda; genleşme tankı, eşanjör, doldurma musluğu gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Servis yardımı almanızı öneririz.

 118. Gülçin dedi ki:

  Merhaba yeni kombi taktirdik , 2 aydır sadece bir kere su basıncı düstü , bir bucuk aydır su basıncı hep sabit .. Düşmesi ve bizimde su basmamız gerekmiyor mu ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülçin Hanım… Kombi basıncı tabiri caizse ayda yılda bir düşer. Daha doğrusu ayda yılda bir düşmesi normaldir. Basıncın çok sık düşmesi ve çok sık su basma işleminin yapılması cihazda arıza olduğunu gösterir. Kombiniz yeni ve bir sorun görünmüyor. Bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

  2. Saliheren dedi ki:

   Kombiye su basma sırasında bar suyu hızlı dolduruyor servis çağırdık ama sorun bulunamadı yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Salih Bey… Kombiye su bastığımız parça doldurma musluğudur. Doldurma musluğu suyu şebekeden alarak kombi tesisatına basar. Yani içi su dolu bir parçadır. Dairenize gelen şebeke su tazyiği yüksekse eğer doldurma musluğunu çevirdiğiniz anca basınç anında yükselir ve istenen konuma ulaşır. Bu durum parçaya değil şebeke su tazyiğine bağlıdır. Tazyik düştükçe de işlem süresi uzar. Kombinizde bir sorun yok. Su tazyiği çok yüksekse eğer dairenize basınç düşürücü taktırabilirsiniz.

 119. Fatih dedi ki:

  Doldurma muslugunu dryistik ama halen yukselme var basincta

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Kombinizde basınç yükselme sorunu varsa eğer tek sebep doldurma musluğu değildir. Plaka eşanjörde sorun olabilir, genleşme tankının havası eksik olabilir ya da genleşme tankının membranı delik olabilir. Uzman yardımı almalısınız.

  2. Gökhan kulaksız dedi ki:

   Kombi önce basınç yükselip emliyet mendilinden su kaçırıyordu teknik servis geldi tankını degiştirdi sonra eşanşorrunu degiştırdi ve doldurma musluğunuzda sökerek kontrol et ve basınç yine yükseliyor sonra tekrar yeni bir tank taktı ve gine yokseliyor bu konuda neyaoaniliriz

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Gökhan Bey… Kombi basıncının yükselmesine neden olan 3 etmen vardır. Eşanjör, genleşme tankı, doldurma musluğu… Başka bir sebep olmaz. Kombi kullanılsa da kullanılmasa da basınç yükselip emniyet ventilinden su tahliyesi oluyorsa bu eşanjör+doldurma musluğu arızasıdır. Kombi kullanıldığı zaman basınç yükseliyor, kullanılmadığı zaman basınç sabit kalıyor ya da düşüyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Arızayı bu şekilde de tespit edebiliriz. Ancak basınç yükselmesine bağlı 3 parça değişimi de olmuş ve sorun düzelmemiş. Değiştirilen parçalarda sorun olabilir. Cihazda plaka eşanjör değiştiyse ana eşanjörü kontrol etmek gerekir veya tam tersi ana eşanjör değiştiyse plaka eşanjörü kontrol etmek gerekir.

   2. Tuncay Olcay dedi ki:

    Kombinin bari yükseliyor su damlatiyor sebebi ne olabilir

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Tuncay Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi kombi basıncının yükselmesi 3 temel sebebe bağlıdır. Eşanjör arızası, doldurma musluğu arızası ve genleşme tankı arızasıdır. Arızanın net olarak neyden kaynaklı olduğunu yerinde görmeden bilemeyiz. Ancak bu sorunda karşımıza çıkan bu 3 parçadan birinde de sorun olabilir, hepsinde de ayrı ayrı sorun olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz ve bir tespit yapmamız gerekiyor. Bu yüzden de bi servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama