Kombinin Basıncı Yükseliyor

Kombi Basıncı Sürekli Artıyor

Kombinin Basıncı Yükseliyor durumunda basıncın ne kadar yükseldiği ve ne kadarda bir yükseldiği önemli bir konudur. Kombi içerisinde sürekli ısınıp soğuyan su genleşebilir. Genleştikçe de basınçta yükselmeler olabilir. Bu gibi durumlarda basıncın ne kadar yükseldiğine dikkat etmek gerekir. Örneğin; sıcak su kullanımında ya da petek sistemi açık olduğunda kombi su basıncı yükselebilir. Ufak tefek olan yükselmeler normaldir.

Videolu Anlatım

Kombilerin basınç yükselmesi ile alakalı tüm bilgileri öğrenmek için aşağıda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz.

Kombi Basıncı Yükseliyor

Basınç değeri 1,5 bardan birkaç gün veya haftada 2 bara kadar yükseliyorsa normal bir durumdur. Fakat basınç çok sık 2,5 ya da 3 barın üzerine çıkıyorsa bu bir sorundur. Hatta kombide basınç yükselmesi sebebi ile su akıntısı sorunu da olabilir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Kombi basıncı yükseliyorsa kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem doldurma musluğunu kontrol etmektir. Doldurma musluğu ile su basma işlemi yaptığınız zaman açık bırakmış ya da açık unutmuş olabilirsiniz. Açık kaldıysa bu sebeple basınç yükseliyor ve su akıntısı sorunu da beraberinde gelir. Bu durumda doldurma musluğuna bakmalı açık kalmış ya da unutulmuşsa eğer kapatmalısınız. Doldurma musluğu genel modellerde sağa çevrilerek kapatılır.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Kombi basıncının yükselmesi bir nedene değil birçok nedene bağlıdır. Kombi basıncında yükselme olduğu zaman işin uzmanından yardım almanız gerekir. Bu yardımları alırken de cihaza müdahale etmemenizi tavsiye ederiz.

 • Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir Doldurma musluğu kombi basıncının yükselmesine sebep olan parçaların başında gelir. Çünkü görevi kombi basıncı düştüğü zaman basıncı yükseltmektir. Doldurma musluğu açık kaldığında bar değeri ilerlemeye devam eder. Beraberinde basınç yükselme ile su akıntısı sorunu da ortaya çıkar. Kırıldığında veya arızalandığında yine basınç yükselir. Bu durumda açık ise kapatılır, arızalı ya da kırık ise değişimi ile sorun çözümlenir.
 • Genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir Kombi içinde ısınan su genleşmeye uğrar. Genleştikçe basınçta yükselmeler olur. Yüksek basınç kombiye zarar vereceğinden kombilerde bu dengeyi tutmak için genleşme tankı vardır. Genleşme tankı ikiye ayrılmış bir parçadır. Bir bölümünde su bir bölümünde hava vardır. Hava olan kısımda hava bittiğinde su olan bölümden hava olan bölüme su dolar ve basınçta düşme, yükselme olur. Genleşme tankının havası bittiğinde veya ortasında yer alan membran delindiğinde basınç yükselmesi sorunu görülebilir. Bu durumda önce tankın havasına bakılır, eksik ise hava basılır. membran delik ise genleşme tankı değişimi yapılır.
 • Plaka-ana eşanjör arızalı olabilir Plaka eşanjör kombilerde ikinci eşanjör olarak bilinir. Cihaz eğer çift eşanjörlü ise plaka eşanjörde sorun olabilir. Tek eşanjörlü ise ana eşanjörde sorun olabilir. Kombide eşanjör parçası hakkında bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz. Bu parçaların tamiri olmaz arıza durumunda mutlaka yenisi ile değişimi yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (314 Yorum)

 1. emre dedi ki:

  merhaba benim kombimde basınç sürekli yükseliyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Makalemizi incelediyseniz bu durumun sebepleri ve ayrıntıları yazmaktadır. Bu konuda bi servis talebiniz olursa eğer bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 2. Nihaltavukcu dedi ki:

  Kolay geldin kombim dün gece su akıtmaya başladı basıncı4 lere kadar çıkmıştı sonra sağdaki vanayı kapattım akıtması geçti kombinin şartelinide indirdim ama sabah yine basıncı yükseliyodu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nihal Hanım… Basınç yükselme durumu varsa eğer bu durum makalemizde de bahsettiğimiz gibi; eşanjör, doldurma musluğu, genleşme tankı gibi parçalara bağlıdır. Ancak sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak zordur. Bu konuda servis yardımı almalısınız. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 3. Mustafa Çıracı dedi ki:

  Kolay gelsin. Demir döküm vinto kombimiz var. Sıcak suyu açtığımızda ilk 5-10 dakka suyu normal sıcaklıkta alıyoruz. Sonrasında kombi suyu soğuk yolluyor. Ateşleme yapmiyor. Neden olabilir. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombileri kullanmamızdaki en önemli sebep sıcak su talebidir. Ancak kombide bulunan neredeyse her parça sıcak su devresinde görev alır. Kombi bir hata kodu veya uyarı vermediği sürece uzaktan sıcak su arızalarında bilgi sunmak çok zordur. Yani en ufak contadan en büyük eşanjöre kadar arıza olabilme ihtimali vardır. Bu yüzden net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

 4. Burak yılmaz dedi ki:

  Lambert 24 fn model kombimiz var. Su basıncı 1 gin içerisinde 1.5 bardan 2.5 lara kadar yükseliyor. Boşaltma musluğundan su alınca normale dönüyor. Genleşme tankı değişti, plaka eşanjör değişti, doldurma vaansı değişti, sağ blok bile değişti. Nereden tesisata su kaçtığını çözemedik. Tez konusu gibi. Kombiye giren ana vana kapalı olduğunda ya da sular kesik olduğunda basınç artışı olmuyor. Ayrıca kombi musluk suyunu aşırı ısıtıyor. Isı sensörü değişti yine de aynı sorun devam ediyor. Sizce bu iki sorunun sebebi nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burak Bey… Kombi altındaki soğuk su giriş vanasını kapattığınızda basınç yükselmesi olmuyorsa bu eşanjör sorunudur. Tabi bu durumda sadece plaka değil, ana eşanjörü de kontrol etmek gerekir. Ayrıca sıcak suda aşırı ısınma durumu oluyorsa bu durum yine eşanjöre bağlı olabilir, harici durumlar da söz konusu olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 5. Emre Bilgin dedi ki:

  Merhaba kombimizin basinci surekli artarak tahliyeden su akisi oluyor… soguk su giris vanasi kapali ve emin olmak icin yeni vana da takildi, kombiye su basan musluk kapali ve emin olmak için yeni muslukta takildi buna ragmen basinc nasil yukselip tahliyeden su akisi olur anlayamadik?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Soğuk su giriş vanasını kapatmanıza rağmen basınç yükseliyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Tankın havası eksik olabilir ya da tank patlak olabilir.

 6. Taner Gemici dedi ki:

  Kombi Buderus GB012
  Kombi Şartelden Kapalı.
  Su basma vanası sağlam (kesin bilgi).
  Genleşmede hava var. (kontrol edildi).
  Su basma vanası kapalı.
  Mutfak musluğu kapalı.
  Herhangi bir musluk açık değil.

  Kombiye giren plastik boru üzerindeki vanayı açınca kombiye su doluyor ve basınç yükselmeye başlıyor. Boru üstündeki vanayı kapatınca su basması duruyor.

  Sorun ne olabilir hocam?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Taner Bey… Kombi altındaki soğuk su giriş vanası kapatıldığında basınç yükselmiyor, vana açıldığında basınç yükseliyorsa bu bir eşanjör sorunudur. Yine de tabi kombiyi yerinde incelememiz gerekiyor.

 7. Coşkun han dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin.protherm leopard kombi basıncı kombi kapalı iken 3.5 bara gelip kombinin altından damlatiyor.kombi doldurma musluğu kapalidir.kombide ne sorunu vardır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Coşkun Bey… Kombi kapalı olmasına karşın basınç yükselmesi devam ediyorsa eşanjör ve doldurma musluğu arızası olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor.

 8. haluk deniz dedi ki:

  Merhaba ariston talıa green 30 binlik kombi basınç sürekli yükseliyor su doldurma musluğu değişti sağlam kombi açık iken ve kapalı iken de basınç 15 -20 dakikada yükseliyor ve emniyet ventilinden su akıtıyor sanırım kombi altındaki şebeke suyuna bağlı vana da bozuk ( daire suyu kesilince basınç yükselmiyor) yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Haluk Bey… Aksine, daireye gelen vanayı kapattığınızda basınç yükselmesi kesiliyorsa bu tesisat değil eşanjör sorunudur. Yine de kesin tespit için sorunu yerinde görmemiz gerekir.

 9. Ali dedi ki:

  Ferroli kombim sıcak su çeşmesini açtığım zaman kombinin barı yükselip kombinin altından su geliyor sıcak su kullanimi olmassa kombi normal bar calisiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombi kullanılır durumdayken basıncı yükseliyor, kullanılmadığı zaman basınç sabit kalıyorsa eğer muhtemelen tankın havası bitmiştir. Kombiye bakım gerekebilir. Uzun zamandır bakım yapılmadıysa bakım da gerekebilir. Servis yardımı almalısınız.

 10. Yavuz demiray dedi ki:

  Merhaba kombimde basınç sorunu var bi hafta evde olmamam gerek evde başka birisi yaşamamaktadır bu sebeple kombiyi kapatsam başka sorun Yaşar mıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Basınç sorunu var derken? Basınç yükselme sorunu varsa eğer kombi altındaki soğuk su giriş vanasını, şalterini ve gaz vanasını kapatın. Bu şekilde eve gelip vanaları ve şalteri açana dek basınç yükselmesi ve su akıntısı olmaz. Basınç düşüyorsa da kombiyi şalterinden ve gaz vanasından kapatmanız yeterlidir.

 11. Emrah Küsbeci dedi ki:

  Merhaba,

  Basınç şu an 1,8 civarında, mutfakta ya da banyo da sıcak suyu açtığımda basınç 1 in altına düşüyor, sıcak suyu kapattığımda ise tekrar 1,8 bar seviyesine yükseliyor, bu durumda arızalı olan yer neresi veya nereleri olabilir,

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey… Muhtemelen manometrede yani basınç saatinde veya basınç ölçerde sorun olabilir. Ancak yine de cihazı yerinde incelememiz gerekiyor.

 12. Cihan dedi ki:

  Su basinci yukseliyor ben musluktan fazla suyu bosaltiyorum sifirlaniyor kendiliginden tekrar yukseliyor mesela aksam bosatiyorum sabah 2 nin uzerine cikmis oluyor kombin altidaki vanasida surekli kapali vanayla hic oynamadigimiz halde bu sorunla karsilastik ne yapabiliriz kutfen yardim edin kombi markasi ferroli

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cihan Bey… Kombi basıncının yükselmesi makalemizde de belirttiğimiz gibi muhtemel 3 parçadan kaynaklanmaktadır. Ancak Ferroli kombilerin geneli tek eşanjörlü olduğu için bu aşamada ana eşanjör arızası olma ihtimali de yüksek. Tabi sorunu yerinde görmeden uzaktan net bilgi aktarmak da zor. Yapabileceğiniz tek işlemi zaten kaç kez yapmışsınız. Başka bir uygulama olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 13. Hüseyin Üçtepe dedi ki:

  Kombiden su akıyor sürekli bar kendiliginden yükseliyor vanayı sonuna kadar sıktım birden bire aldu hiç kombiye dokunmadık su felan vermedik sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombi basıncının yükselmesi makalemizde belirttiğimiz durumlara bağlıdır. Ancak net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekir. Sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor maalesef.

 14. Tuğçe Deniz dedi ki:

  Merhaba Alarko marka kombi yaz modunda sıcak suyu açtığımda kombinin derecesi aniden yükseliyor , ve kombiden sesler geliyor bu durum normal mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tuğçe Hanım… Kombiler devreye girdiği zaman ayarlanan sıcaklığın üstüne çıkar. Mesela 40°C ye ayarlı bir kombi devreye girip ısıtma yaptığında ekranda 55°C leri gösterebilir. Ancak daha yüksek bir sıcaklığa çıkıyorsa (mesela 40°C ye ayarlı iken devreye girdiğinde 70-80°C lere çıkıyorsa) bu bir sorundur ve bu konuda servis yardımı almanız gerekir.

 15. Onur dedi ki:

  Merhaba airfell kombim su basıncı eksilmişti sonra onu 1.5 getirdim sonra çeşmesini kapattım kombi çalışmaya başlatı sonra basın kendiliğinden yükselmeye başlatı basın sonra kombinin altından sıcak su attırdı ve sonra basınç normale geldi ama kombi ısıtmıyor yardımcı okurmuşsunuz teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Kombide basınçla alakalı bir sorun oluşmuş ancak kısa sürede düzelmiş anladığımız kadarıyla. Kombi şuanda çalışmıyorsa teknik bir sorun olabilir. Ekranda eğer bir hata kodu varsa bize yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 16. Yusuf Ziya Gülsün dedi ki:

  S.a .Bosch tam yoğuşmalı kombi basınç yükselip emniyet ten boşalma yapıyor.plaka eşanjörü değiştim doldurma musluğu sağlam arıza devam ediyor. Ne olabilir ?