444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombinin Basıncı Yükseliyorslogan
down
Paylaş:

Kombi Barı Sürekli Artıyor

Kombinin Basıncı Yükseliyor durumunda basıncın ne kadar yükseldiği ve ne kadarda bir yükseldiği önemli bir konudur. Kombi içerisinde sürekli ısınıp soğuyan su genleşebilir. Genleştikçe de basınçta yükselmeler olabilir. Bu gibi durumlarda basıncın ne kadar yükseldiğine dikkat etmek gerekir. Örneğin; sıcak su kullanımında ya da petek sistemi açık olduğunda kombi su basıncı yükselebilir. Ufak tefek olan yükselmeler normaldir.

Kombinin Basıncı Yükseliyor

Kombilerin basınç yükselmesi ile alakalı tüm bilgileri öğrenmek için aşağıda yer alan videomuzu izleyebilirsiniz.

Kombi Basıncı Yükseliyor

Basınç değeri 1,5 bardan 2 ye kadar yükseliyorsa normal bir durumdur. Fakat basınç 2,5 ya da 3 barın üzerine çıkıyorsa eğer bu durumda sorun vardır. Hatta kombide basınç yükselmesi sebebi ile su akıntısı sorunu da olabilir.

Kombi Basıncı Yükseliyorsa Kullanıcı Ne Yapabilir?

Kombi basıncı yükseliyorsa kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem doldurma musluğunu kontrol etmektir. Doldurma musluğu ile su basma işlemi yaptığınız zaman açık bırakmış ya da açık unutmuş olabilirsiniz. Açık kaldıysa bu sebeple basınç yükseliyor ve su akıntısı sorunu da beraberinde gelir. Bu durumda doldurma musluğuna bakmalı açık kalmış ya da unutulmuşsa eğer kapatmalısınız. Doldurma musluğu genel modellerde sağa çevrilerek kapatılır.

Kombi Basıncı Neden Yükselir?

Kombi basıncının yükselmesi bir nedene değil birçok nedene bağlıdır. Kombi basıncında yükselme olduğu zaman işin uzmanından yardım almanız gerekir. Bu yardımları alırken de cihaza müdahale etmemenizi tavsiye ederiz.

 • Doldurma musluğu kırık, arızalı ya da açık olabilir Doldurma musluğu kombi basıncının yükselmesine sebep olan parçaların başında gelir. Çünkü görevi kombi basıncı düştüğü zaman basıncı yükseltmektir. Doldurma musluğu açık kaldığında bar değeri ilerlemeye devam eder. Beraberinde basınç yükselme ile su akıntısı sorunu da ortaya çıkar. Kırıldığında veya arızalandığında yine basınç yükselir. Bu durumda açık ise kapatılır, arızalı ya da kırık ise değişimi ile sorun çözümlenir.
 • Genleşme tankının havası eksik ya da membranı delik olabilir Kombi içinde ısınan su genleşmeye uğrar. Genleştikçe basınçta yükselmeler olur. Yüksek basınç kombiye zarar vereceğinden kombilerde bu dengeyi tutmak için genleşme tankı vardır. Genleşme tankı ikiye ayrılmış bir parçadır. Bir bölümünde su bir bölümünde hava vardır. Hava olan kısımda hava bittiğinde su olan bölümden hava olan bölüme su dolar ve basınçta düşme, yükselme olur. Genleşme tankının havası bittiğinde veya ortasında yer alan membran delindiğinde basınç yükselmesi sorunu görülebilir. Bu durumda önce tankın havasına bakılır, eksik ise hava basılır. membran delik ise genleşme tankı değişimi yapılır.
 • Plaka-ana eşanjör arızalı olabilir Plaka eşanjör kombilerde ikinci eşanjör olarak bilinir. Cihaz eğer çift eşanjörlü ise plaka eşanjörde sorun olabilir. Tek eşanjörlü ise ana eşanjörde sorun olabilir. Bu parçaların tamiri olmaz arıza durumunda mutlaka yenisi ile değişimi yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (108 Yorum)

   1. Merhaba Fatih Bey… Kombinizde basınç yükselme sorunu varsa eğer tek sebep doldurma musluğu değildir. Plaka eşanjörde sorun olabilir, genleşme tankının havası eksik olabilir ya da genleşme tankının membranı delik olabilir. Uzman yardımı almalısınız.

   2. Kombi önce basınç yükselip emliyet mendilinden su kaçırıyordu teknik servis geldi tankını degiştirdi sonra eşanşorrunu degiştırdi ve doldurma musluğunuzda sökerek kontrol et ve basınç yine yükseliyor sonra tekrar yeni bir tank taktı ve gine yokseliyor bu konuda neyaoaniliriz

    1. Merhaba Gökhan Bey… Kombi basıncının yükselmesine neden olan 3 etmen vardır. Eşanjör, genleşme tankı, doldurma musluğu… Başka bir sebep olmaz. Kombi kullanılsa da kullanılmasa da basınç yükselip emniyet ventilinden su tahliyesi oluyorsa bu eşanjör+doldurma musluğu arızasıdır. Kombi kullanıldığı zaman basınç yükseliyor, kullanılmadığı zaman basınç sabit kalıyor ya da düşüyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Arızayı bu şekilde de tespit edebiliriz. Ancak basınç yükselmesine bağlı 3 parça değişimi de olmuş ve sorun düzelmemiş. Değiştirilen parçalarda sorun olabilir. Cihazda plaka eşanjör değiştiyse ana eşanjörü kontrol etmek gerekir veya tam tersi ana eşanjör değiştiyse plaka eşanjörü kontrol etmek gerekir.

  1. Merhaba yeni kombi taktirdik , 2 aydır sadece bir kere su basıncı düstü , bir bucuk aydır su basıncı hep sabit .. Düşmesi ve bizimde su basmamız gerekmiyor mu ?

   1. Merhaba Gülçin Hanım… Kombi basıncı tabiri caizse ayda yılda bir düşer. Daha doğrusu ayda yılda bir düşmesi normaldir. Basıncın çok sık düşmesi ve çok sık su basma işleminin yapılması cihazda arıza olduğunu gösterir. Kombiniz yeni ve bir sorun görünmüyor. Bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

   2. Kombiye su basma sırasında bar suyu hızlı dolduruyor servis çağırdık ama sorun bulunamadı yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

    1. Merhaba Salih Bey… Kombiye su bastığımız parça doldurma musluğudur. Doldurma musluğu suyu şebekeden alarak kombi tesisatına basar. Yani içi su dolu bir parçadır. Dairenize gelen şebeke su tazyiği yüksekse eğer doldurma musluğunu çevirdiğiniz anca basınç anında yükselir ve istenen konuma ulaşır. Bu durum parçaya değil şebeke su tazyiğine bağlıdır. Tazyik düştükçe de işlem süresi uzar. Kombinizde bir sorun yok. Su tazyiği çok yüksekse eğer dairenize basınç düşürücü taktırabilirsiniz.

  2. Merhaba. Bizim kombimiz bosch kombi. Surekli basınç yukselmesi yaşıyorduk. Yetkili servisi cagırdık. Genleşme tankına hava bastı. Ve havayı pompayla cok zor basmaya basladıgı halde. Tank delık dedı tankı degıstırdı. Sonra emniyet ventili su kacırıyor dedi onu degıstırdı. Bızım sorunumuz hala dewam etmekte. Genlesme tankını yenısıyle degıstrdgnde yenısıne hava basmadı. Bundan kaynaklı olabılır mı. Yoksa yenı ztn hava basılı mı oluyor? Bızım baska ne sorunu olabılır esanjore baktı mı bılmıyorum. Onda sorun olsa bundan kaynaklı derdı dıye umuyorum.sızce bızım sorunumuz nedır?

   1. Merhaba Esra Hanım… Bosch kombi dahil olmak üzere her model ve çeşit kombilerde basıncın yükselmesi arızasının muhtemel sebepleri aynıdır. Genleşme tankına havası eksikse hava basılır. Delinme varsa değişimi yapılır ki işlem zaten ekiplerce yapılmış. Yeni genleşme tanklarında hava vardır zaten. Ekstra bir işlem gerektirmez. Ancak basıncın yükselmesi sadece genleşme tankı ile alakalı değildir. Eşanjör (plaka ya da ana eşanjör), doldurma musluğu gibi parçalarda da sorun olabilir. Net teşhis edilmesi açısından sorunun yerinde görülmesi gerekir.

  3. Merhaba benim kombim Demirdöküm nitromix son zamanlarda sürekli su damlatıyor ama su damlatma yeri tam olarak belli değil basınçtan dolayıdır DİE koloriferden su boşaltıp tekrar 1.5 bara yükleme yaptım kapattım simdi yine bar 1.9 cıktı ve hala akıtıyor ne yapmamız gerekir

   1. Merhaba Gamze Hanım… Kombide ısınan su genleşmektedir. Basınç bu sebeple özellikle de kalorifer konumunda yükselebilir. 2,5-3 bar üzerine çıkarsa kombide emniyet ventili açılır ve kombideki fazla suyu dışarı tahliye eder. Yalnız emniyet ventili dışında parçalarda sorun olabilir ve su akıntısı sorunu bu sebeple yaşanıyor olabilir. Arızanın net teşhis edilmesi açısından yerinde görmek gerekir. Yüksek basınç sebebi ile su akıntısı sorunu oluyorsa; genleşme tankının havası eksik olabilir, genleşme tankı delik olabilir, eşanjör ya da doldurma musluğu arızası olabilir. Kullanıcı olarak bu durumda yapabileceğiniz işlem olmadığından servis yardımı almanız gerekir.

  4. Merhaba benim kombim ariston su gostergesi 3 un uzerine cikiyor ve su akiyor cozum olarak kaloriferden suyu 1.5 a kadar bosaltiyoruz ama yine yukseliyor gece tekrar yukselmesin diye gecici cozum ne yetkili servis gelene kadar kombiyi mi kapatalim

   1. Merhaba Oğuz Bey… Kombinizde basınç yükselme sorunu var. Doldurma musluğu, eşanjör ya da genleşme tankında sorun olabilir. Parça arızasına bağlı kombiyi kapatsanız da basınçta yükselme devam edebilir veya durabilir. Servis çağırmalı ve servis gelene kadar beklemelisiniz.

  5. Merhabalar bizim kombi Demirdöküm atron.bugün 5saatlik bi elektrik kesintisinden sonra kombi normal calisti .yaklaşık 2 saat sonra musluk suyunun isinmadigini farkettim peteklere baktım onlarda sogumustu.suvbasinci 1e düşmüş kombi sürekli devredeydi.su basıncını 2ye yakin yükselttim.kombi belli bi sure sonra çalışmaya başladı simdi dikkatimi çekti devreye girince 2,5 oluyor devreden çıkınca yavaş yavaş 2ye iniyor bu normal mi ne yapmam gerekiyor

   1. Merhaba Pervin Hanım… Kombide ısınan su genleşir. Genleşmeye bağlı da basıncın yükselmesi normaldir. Basınç değeri kalorifer devresinde yükselebilir. Ancak ısıtma sağlayınca basınç yükseliyor, ısıtma durunda basınç düşüyorsa genleşme tankının havası eksik olabilir veya tank delik olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Servis yardımı almalısınız.

  6. Merhabalar. Kombi immergas Nike mini modeli. 1-2 haftadır basınç yükselmesi sorunu yaşıyoruz. Genleşme tankına hava bastık bir gün içerisinde basınç yavaş yavaş 3 e yaklaşıyor. Peteklerden suyu boşaltıp basıncını ayarlıyoruz. Kombiyi calistirmadigim halde basınç yükselmesi yine oluyor. Su basma vanasını yenisi ile değiştirdim sorun yine devam ediyor. Sıcak su hattına giden boruyu vanasını kapatınca basınç artması olmuyor. Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz.

   1. Merhaba Aydın Bey… Kombi çalışmadığı halde basınç yükselmeye devam ediyorsa eğer sorun ya doldurma musluğundadır ya da eşanjörde. Doldurma musluğunu değiştirmişsiniz o halde muhtemel sebep eşanjör ile alakalıdır. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

  7. Merhabalar vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Kombide basınç yükselmesi akabinde tahliyeler su atma olayı var çok usta çağırdım ama çözemediler bir şeyin farkına vardım, şebeke suyu giriş vanası kapalı tutunca basınç yükseliyor arıza sizce neden olabilir.

   1. Merhaba Kamil Bey… Kombide basıncın yükselmesi birçok sebebe bağlıdır. Ancak şebeke suyu giriş vanası kapatıldığında basınç yükseliyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Tankın havası eksik veya tank delik olabilir. Bu durumda servis yardımı almanızı öneririz.

    1. Ben şebeke suyu vanası kapatılınca basınç yükselmiyor yazacaktım yanlış yazdığımı farkettim ancak düzeltemedim. Bu durumda arıza ne olabilir teşekkür ederim.

     1. Yeniden Merhaba Kamil Bey… O halde yaşadığınız sorunun 2 sebebi vardır. Ya plaka eşanjör ya da doldurma musluğunda sorun var. Her iki parçada da sorun olabilir tabi. Servis yardımı almalısınız.

  8. merhaba vailant turbo tec kullanıyoruz su basıncı düştü f22 hatası verdi 1.5 bara kadar su basıncı yaptık ama su basıncı hep yükseliyor bunun için ayar yapmamız gerekiyormu ?

   1. Merhaba Anıl Bey… Doldurma musluğunu kontrol edin açık kalmış olabilir. Açık kalmışsa kapatın. Doldurma musluğu kapalıysa veya kapatılamıyorsa; doldurma musluğu arızalı olabilir, tankın havası eksik olabilir, plaka eşanjörde sorun olabilir. Net arıza teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

  9. Vaillant marka kombi barı iki veya üç günde bir üçe çıkıyor alttaki musluğu kontrol ettim kapalı kapalı olmasına rağmen bar yükseliyor iki yil once bakımını yaptirmistim ne yapabilirim

   1. Merhaba Cemal Bey… Yaşadığınız sorun; doldurma musluğu, eşanjör veya genleşme tankı arızası olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için servis yardımı almalısınız.

  10. Kombimiz petek ısısı 45 derece ye ayarlı iken bazen kendiliğinden petek ısısı 60-70 oluyor.kombiyi kapatıp tekrar acıyorum normale dönüyor.servisi aradigim da kombiyi kapatma o kendi 90 derece ye çıktığında otomatik olarak kapatır bizde gelir arıza yı tespit ederiz diyorlar.korkmamizi gerektiren birşey yokmuş.Acaba bu neyden kaynaklaniyor Olabilir? Kombimin senelik bakımlarını düzenli yaptırıyorum.servis kombi de hiç bir sıkıntı yok diyor.bu arıza neyden kaynaklanıyor lütfen beni aydınlatırmısınız? Ne yapmam gerekir? Teşekkürler.

   1. Merhaba Şükran Hanım… Kombiler her zaman için ayarladığınız derecede ısıtma yapar. Ancak bu dereceyi ekranda sadece ayar yaptığınız an görüntüleyebilirsiniz. Kombi ekranında beliren kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Siz 45°C ye ayarladığınızda ekranda sadece 45°C görüntülenmez. Kombide ısınan su genleşir, ekranda da kombi içindeki suyun derecesi görüntülendiğinden bu normal bir durumdur. Kombide aşırı sıcaklık durumu olsa bunun için emniyet termostatı (limit termostat) vardır. Öyle bir durum olsa emniyet termostatı devreye girer ve cihazı bloke eder. Yani kombi hiçbir konumda çalışmaz direk kilitlenir. Kombinizde bir sorun yok. Bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

  11. Merhaba benim kombimin 2 yildir sorunu var sicak suyu kullandkgimda basinc yukseliyor bir süre sonra kombiden tahliye ediyor ama su yukselmesi hep devam ediyor petek tesisati calisirken problem yok sicak suyu kullandigimizda hep yukseliyor kombinin esanjörü degisti doldurma muslugu degisti genlesme tanki degisti ama problem devam ediyor hic bir degisiklik yok yardimci olursaniz sevinirim

   1. Merhaba Aykut Bey… Kombi basıncı aslına bakılırsa sıcak su konumunda değil kalorifer konumunda yükselir. Bunun sebebi de suyun ısındıkça genleşmesinden kaynaklıdır. Ancak sizde tam tersi bir durum var. Bu arıza durumunda değiştirilmesi gereken tüm parçalar değiştirilmiş ancak bu değişimi yapılan parçaların sağlam olduğu veya sıkıntılı olmadığı anlamına gelmez. Tesisatınızda bir sorun olabilir. Cihazı incelemeden direk şu sebeple yapar gibi bir bilgi de sunamıyoruz maalesef. Servis yardımı almalısınız.

   1. Merhaba İsmail Bey… Kombi basıncının yükselme sebepleri makalemizde ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Genleşme tankı, eşanjör veya doldurma musluğuna bağlı bir arıza durumudur. Tek bir bakımla da sorun düzelebilir, parça değişimi ile de… Ancak net arıza tespiti için soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

  12. merhabalar valiant marka kombimiz mevcut. havalar soğudukça ısı derecesini arttırmak zorunda kaldığımızda bar nerdeyse en yüksek seviyeye geliyor sorun ne olabilir? . ayrıca böyle bir sorunda parça değişimi gerekirse ortalama maliyet nedir?. şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba Cem Bey… Kombi basıncının yükselmesi birçok etmene bağlıdır. Kombi bakımsız kalmış da olabilir, parça arızası da olabilir. Sorunu net teşhis etmek için yerinde görmek gerekir. Tek bir bakımla da sorun düzelebileceği gibi birçok parça değişimi de gerekeceğinden sorunu net bilmeden görmeden maalesef maliyet konusunda net bilgi de verilemez. Bu yüzden önerimiz servis çağırmanız yönündedir.

  13. Merhaba benim kombim Ferroli su basıncında yükselme var. Servis çağırdık genleşme tankına önce hava basıldı ama bir değişiklik olmadı sorun devam etti. Genleşme tankını değiştirdiler. Sorun yine aynı. Eşanjör de değişildi. Ama yine sorun aynı. Acaba sebep nedir. Gelen servisçilere söyledik eğer yapılamayacak bir durum ise bizi boşuna yormayın boşu boşuna da para vermeyelim. Tüm bu işlemler için 1000 lira ödedik. Acaba makeninin işi artık bitmiş anlamına geliyor. Teşekkür ederim. İyi günler.

   1. Merhaba Zeliha Hanım… Kombi basıncının yükselmesinin belli başlı sebepleri vardır. Genleşme tankının havasının olmaması, tankın delik olması ayrıca eşanjör ve doldurma musluğu arızası. Servisler gereken işlemleri denemişler ancak bir tek doldurma musluğu kalmış anladığım kadarıyla. Kombinizi şu şekilde test edin. Kombiyi kullansanız da kullanmasanız da basınç kendi kendine yükseliyorsa eşanjör ya da doldurma musluğu arızası vardır. Her iki parçanın da değişimi gerekebilir. Ancak kullandığınızda basınç düşüyor veya artmıyor, kullanmadığınızda yükseliyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Kombiyi bu şekilde test ederek tahmini arıza sebebini de bulabilirsiniz. Eğer cihazınız 15 yıldan daha uzun süredir kullanılıyorsa yeni cihaz almanızı tavsiye ederiz. Çünkü ileride yine sorun yaşayabilirsiniz. Ancak 15 yıl altında kullanımı varsa eğer işlemleri yaptırdığınız firmayla yeniden görüşerek bir de doldurma musluğunu kontrol ettirin veya değişen parçalarda sorun olup olmadığına baktırın. Çünkü basıncın yükselmesinin başka bir sebebi bulunmuyor.

  14. Merhaba, Taşındığım evde Leopard adında eski tip bir kombi ile karşılaştım ve bakımını yaptırdım. Ancak bugün kış moduna geçtiğimde başlangıç seviyesi 1,9 olan basıncın, seçtiğim sıcaklığa bağlı olarak yükseldiğini gördüm. Örneğin 42 derecede 2,6, 50 derecede 3,3 e kadar yükseliyor. Daha üstünü zorlamadım. Ama her sıcaklıktaki basınç sabit oluyor ve daha yükselmiyor. Yani 45 derecede asla 2,7 in üstüne çıkmıyor. Sıcaklığı düşürünce de hemen basınç ilgili seviyeye düşüyor. Eğer şalteri kapatıp birkaç saat beklersem basınç başlangıç seviyesi olan 1,9 a geriliyor. Basınç yükselmesi ile ilgili yorumlarınızı okudum. Ancak bendekinin sıcaklığa bağlı olarak değişmesinin belki farklı veya daha somut bir anlamı olabilir mi diye sorma ihtiyacı duydum. Teşekkür ederim.

   1. Merhaba İrfan Bey… Kombinizde basınç yükselme sorunu olsa basınç her şekilde yükselir, dereceye bağlı sabit kalmaz hatta yüksek basınç sebebiyle kombide su akıntısı sorunu bile olur. Ancak kombinizde böyle bir durum söz konusu değil. Manometrede yani basınç göstergesinde bi tıkanıklık durumu veya arıza olabilir. Tabi yine de net arıza tespiti için sorunu yerinde incelemek gerekir. Eşanjör, doldurma musluğu gibi parçalarda sorun olsa basınç kendi kendine sürekli yükselir, sabit bir yerde kalmaz. Tankta sorun olsa kullanıma bağlı ya düşer ya da yükselir. Ancak böyle bir durum olmadığı için göstergede sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız.

  15. Kombi çalışmazken 1.4 barda duruyor. Petekler ısınmaya başladığında ise 2.7 bara yükseliyor. Sebebi ne olabilir

   1. Merhaba Yücel Bey… Kombide genleşme tankı sorunu olabilir. Yani genleşme tankı delik olabilir ya da genleşme tankında hava olmayabilir. Tabi net teşhis için sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  16. Kombiyi kapatınca su basıncı göstergesi düşüyor. Kombiyi açınca göster yükseliyor. Sonra petekler normalden daha fazla ısınıyor. Kombiye reset atınca bir süre düzeliyor. Sonra geri basınç yükseliyor. Ne yapmalıyım?

   1. Merhaba Mehmet Bey… Bu arıza durumunda maalesef ki yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmuyor. Kombinizde muhtemelen genleşme tankı ile alakalı bir arıza durumu var. Yani tankın havası eksik olabilir veya tank delik olabilir. Kaloriferlerin normalden daha fazla ısınması da ayrı bir sorun olabilir. Bu arızalar hakkında net bir teşhis yapılarak çözüm sağlanması adına servis yardımı almanız gerekir.

  17. Kombim kalerifer ve sıcak su acıldıgında bar yükseliyor. Tahliye borusundan su akıtıyor. Ne yapmalıyım

   1. Merhaba Ali Bey… Kombiniz her konumda kullanımda basıncı yükseltiyor. Bu durum eşanjör veya doldurma musluğuna bağlı olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem doldurma musluğunu kontrol etmektir. Musluk açık kalmışsa kapatın ve iyice sıkın. Arıza durumu devam ediyorsa servis yardımı almanız gerekir.

  18. merhaba , bizim kombi petekler açık olmadığı halde sıcaklık 20 derece gibi gösteriyor ama peteklerde herhangi bir sıcaklık olmuyor. Petekleri açtığımızda 40 dereceye getiriyorum bir bakıyorum 60 dereceye çıkıyor. bu neden kaynaklanıyo olabilir, bilgilendirme için şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba Emre Bey… Kombiniz petekler kapalı olduğu halde 20°C gösteriyor ve ekranda petek sembolü varsa eğer kombiyi yaz konumuna alamamış olabilirsiniz. Ekranda petek simgesi varsa cihaz kış konumunda demektir. Kombiler her zaman için sadece ısı ayarı yaptığınız anda ekranda ayarladığınız ısıyı gösterir. Birkaç saniye sonra ekranda kombi içerisindeki suyun sıcaklığı görünür. 40°C kalorifer sıcaklık ayarında ekranda 60°C görüntülenmesi normaldir. Çünkü 60°C kombi içindeki suyun sıcaklığıdır, kalorifer sıcaklığı değildir.

  19. Merhaba kombi 2 bar i geçiyor bazende tahliye yerinden su akitiyor suanda duşa giden sıcak su da isitmiyor ne yapBiliriz tsk

   1. Merhaba Ahmet Bey… Kombinizde yüksek basınç arızası var. Ayrıca sıcak su arızası da var. Bu durumlarda sizin yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Servis yardımı almanız gerekir. iki arıza durumu tek bir parçaya da bağlı olarak birkaç parçaya da bağlı olabilir. Ekiplerin gelip yerinde bi tespit yapması gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

  20. Airfel marka kombim kombi kapali iken bile yavas yavas yukseliyor ve belli bir sure sonra tahliyeden damla damla atiyor.Sizce bu sorun neyden kaynaklanabilir?Teşekkürler.

   1. Merhaba Ali Bey… Kombi kullanılmadığı halde basınçta yükselme oluyorsa eğer eşanjör doldurma musluğu arızalı olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  21. Bende buderus gb 012 kombi var sıcak suyu açtığımızda bar 3e kadar çıkıyo kapatınca düşüyo neden yapar acaba

   1. Merhaba Sami Bey… Sıcak su kullanımında kombideki basıncın yükselmesi, kapatıldığında düşmesi genleşme tankına bağlı olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bar göstergesi yani manometrede veya cihazın basınç ölçer görevinde olan basınç sondasında da problem olabilir. Servis yardımı almanızı öneririz.

  22. Demir döküm kombi kullanıyorum. Bir yıl öncesinde kombi bakımını yaptırdım. genleşme tankını değiştirdim.
   Hava sıcaklığına göre kombiyi 38-45 gördüm. Su tahliyesi yapıp basıncı 2,2 bara düşürdüm. Basınç çalıştırıyorum Çalışma sırasında kombi basıncının tekrar 4,3 bara yükseldiğini gördüm. Kombiyi kapattım. Petekler soğumaya başladığında basınç 3,8 düştü.
   Su ekleme musluğu kapalı.
   Sorun nereden kaynaklanıyor? İlginize şimdiden teşekkür ederim.

   1. Merhaba Arap Çataroğlu… Kombi basıncı cihazı kullandığınızda yükseliyor, kullanmadığınızda düşüyorsa bunun en önemli sebebi genleşme tankıdır. Yani genleşme tankının havası bitmiş veya delinme durumu olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Servis yardımı almanızı öneririz.

  23. Baymak falke kombim bu ara su seviyesi göstergesi 2 nin sonuna kadar geliyor. Kırmızının başlangıcına dayanıyor. 2 defa hafif su boşaltarak seviyeyi düşürdüm. Yine de bu sorun devam ediyor. servis mi çağırmalıyım.

   1. Merhaba Abdullah Bey… Kombi basıncının 2,5 bar üzerine çıkması normal değildir. 2 kez de basıncı düşürmek zorunda kalmışsınız. Basıncın yükselmesi birçok parçaya bağlıdır. Yani doldurma musluğu, eşanjör, genleşme tankı gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali var. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  24. Merhaba kombinin basıncı düşmüştü.Yükseltmek için musluğu açtım.Basınç 2 ye gelince kapatmak istedim.Ancak musluğu ters tarafa çevirmişim ve basınç 6 ya çıktı.Alttan su akmaya başladı.Sonra kapattım ama basıncı nasıl normale getirebilirim.

   1. Merhaba Hüseyin Bey… Kombi basıncını düşürmek için kombiye en yakın petekten su alabilirsiniz. Peteğin üst yan kısmında hava alma müşürü vardır orayı düz bir tornavida ile açarak su alabilirsiniz. Bu şekilde yüksek basıncı düşürmüş olursunuz.

  25. Merhabalar …kombim bir süre çalıştıktan sonra kendiliğinde kapanıyor.ama bu bazen 1-2 günde baZen gün içinde 1 kere.arıza koduda ya f1 yada f4 oluyor.tekrar acmaya çalıstığımda bar yüksekliği 1.9 a kadar cıkmıs oluyor…sebebi ne olabilir yada benim müdahele edebileceğim birşey varmı??

   1. Merhaba Serhan Bey… Arıza kodları kombi marka ve modeline göre değişir. Kombinizin marka ve modelini söyleyebilirseniz F1 ve F4 arıza kodlarının açıklamasına göre bilgi aktarmaya çalışırız. Basınç kombi kalorifer konumunda kullanıldığı sürece yükselebilir. Ancak ciddi bir yükselme oluyorsa (örneğin; 1,0 bardan 1,9 bara kadar) bu normal değildir. 1,5 bardan en fazla 1,9 bara çıkıyorsa bir sorun yok diyebiliriz. Diğer arıza kodları yalnız bir sorundur. Kombi marka ve modelini de belirtebilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

  26. Merhabalar,
   Kombimizde diğer okuduğum sorunlara benzer bir sorun var. Sıcaklığı en düşük seviyede tutarsak (30 derece) kombi basıncı normal düzeyde sabit kalıyor. Ancak petek sıcaklığını arttırmak istediğimizde kombiden yüksek volümde tıkırtıya benzer sesler geliyor ve su basıncı çok yükseliyor. Hatta geçen gün 4’e kadar çıktı, ve hemen ardından kombinin alt kısmında yer alan siyah bir borudan su boşandı. Sizce sorun ne olabilir?

   1. Merhaba Duygu Hanım… Kalorifer ısısı arttıkça kombi basıncı da artıyor ve akabinde yüksek basınç sebebiyle su akıntısı oluyorsa bunun sebebi genleşme tankıdır. Genleşme tankının havası eksik veya bittiyse eğer basıncı su olan bölümden hava olan bölüme su dolar ve basıncı dengeleyemez. Bu durumda önce tankın havasını ölçmek gerekir. Düşükse veya hava yoksa hava basmak gerekir. Bu da kombi bakımında yapılan bir uygulamadır. Kombiye uzun zamandır bakım yapılmıyorsa bu sebeple sorun yaşıyor olabilirsiniz. Genleşme tankında hava varsa eğer tank delik olabilir, eşanjör arızası olabilir. Tabi sorunu yerinde görüp incelemek daha sağlıklı olur. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

  27. Demirdöküm kombimiz mevcut. Derecemiz salonda bulunmakta 15 dereceye sabit. Kombiyi kış dolayısıyla açtıgımızdan beri ara ara 1.5- 1.8 sabit olarak duruyor normalde ama bazen yükseliyor bazen azalıyor. Özellikle banyo yani duş yapmaya çalışıldıgında ani yükselme oluyor bazende düşmeler yaşanıyor. Peteklerde hava olabilir diye düşündük yada genleşme tankıyla alakalı sorun olabilir kanısına vardım. dün de 3 e kadar çıktı duş sonrası ve düşürdüm tekrardan tabi ki. sıkıntı nedir acaba?

   1. Merhaba Tolgahan Bey… Kombi basıncı kullanıma bağlı yükseliyor özellikle de kalorifer konumunda derece arttıkça yükselme oluyorsa ya genleşme tankında hava yoktur ya da tankın membranı deliktir ve tank değişimi gerekir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

  28. Merhaba ,
   Kombi markası vaillant Benim sorunum petekler yeteri kadar ısıtmıyor petekler deki havaları aldım ve düşen basınç için gerekli işlemi yaptım. Peteklerdesi sıcaklık seviyesini 55-60 dereceye çıkarttığım zaman istenilen ısıya ulaşmaktadır sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz?

   1. Merhaba Hasan Bey… Petekler yeteri şekilde ısınmadığı zaman hava yapmış olmaz. Hava yapmış olsaydı eğer üst kısımlarında ısı olmazdı. Bu durum bu şekilde anlaşılabilir. Petekleriniz ancak yüksek sıcaklığa alınırsa ısıtıyor dereceyi düşürdüğünüzde yeterince ısınmıyorsa petek temizliği gerekebilir. Kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Pompa devir düşürüyor olabilir. Eşanjör kireçlenmiş olabilir. Yani bu durum birçok sebebe bağlıdır. Servis çağırarak hem kombiyi hem de tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

  29. Kalorifer kapalı musluk tarafı da düğme kombinin havası var bar 4,5 saate bir bardan 3 bara çıkıyor ve su akıtıyor etmekten su alıyorum bar düşüyor tankta kaç bar hava olması lazım gerekli fuhuş parçası varmı saygıl ar

   1. Merhaba Şener Bey… Basınç kendi kendine yükseliyorsa genleşme tankı, eşanjör ya da doldurma musluğu arızası olabilir. Sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Genleşme tankının havası 0,75 mbar olmalıdır. Yani en fazla 1 bar diyebiliriz. Havasının ölçülmesi gerekir. Eksikse hava basımı yapılır ancak parça arızası varsa servis ekipleri tespit sonrası sizi bilgilendirebilir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneriyoruz.

  30. Kombi basıncım sürekli yükseliyor.sıcak su vanasını kapattım.sıcak su akmıyor sadece petekler çalışıyor.ama su yükselmeye devam ediyor.

   1. Merhaba Ömür Bey… Yaşadığınız sorun muhtemelen genleşme tankına bağlı gibi görünüyor. Tankın havası eksik olabilir ya da tankta sorun olabilir. Tabi cihazı yine de yerinde incelemek gerekir. Doğru vanayı kapatmıyorsanız eşanjör ya da doldurma musluğu arızası da olabilir.

  31. merhabalar. kombi çalışmaya başladığında basınç artıyor fakat uzun süre durduğunda basınç düşüyor,yükseldiğinde ben peteklerden su alarak basıncı düşürüyorum ondan sonra herhangi bir sıkıntı olmuyor? neden kaynaklanıyor olabilir?

   1. Merhaba Arif Bey… Kombi kalorifer konumunda devreye girdiğinde basınç yükseliyor, dinlenmeye geçtiğinde yükselmesi duruyor ya da tam tersi düşüyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Genleşme tankının havası bitmiş olabilir ya da tank arızalı olabilir. Yine de soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden bi servis yardımı almalısınız.

  32. Merhaba,
   Ferroli Domicompact f24 marka eski bir kombim var,geçen hafta kazan delindiği için kazana kaynak yaptırdım.aynı zamanda basınç sorunu vardı.şimdi kombiyi çalıştırdım fakat basınç yükselmesini önleyemiyoruz.
   eşanşör,doldurma musluğu ve genleşme tankı dahil bu üçü şuan için kaç tl yaklaşık bedel ile değişir.Yeni kombi almaktansa elimdekini tamir ettirmeyi düşünüyorum.

   1. Merhaba Erdem Bey… Kombiyi kullansanız da kullanmasanız da basınç yükseliyorsa bu eşanjör arızasıdır. Sadece kaloriferde kullandığınızda yükseliyorsa genleşme tankı arızasıdır. Ferroli kombilerde basınç yükselmesi genel olarak eşanjöre bağlıdır. Kombiniz tek eşanjörlü olduğu için ana eşanjörde sorun olma ihtimali çok yüksek. Genleşme tankı ve doldurma musluğu arızası genelde Ferroli kombilerde nadir karşılaştığımız arızalı parçalarıdır. Yine de fiyat bilgisi almak istiyorsanız 444 1 837 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

  33. basınç devamlı yukseliyor genleşme tankına hava bastıktan sonra daha fazla su almaya başladı

   1. Merhaba Naci Bey… Kombide basıncın yükselmesi sadece genleşme tankına değil aynı zamanda eşanjör ve doldurma musluğuna da bağlıdır. Genleşme tankına hava basılmasına karşın sorun düzelmediyse eşanjör ve doldurma musluğunun kontrol edilmesi gerekir. Bunun için de servis yardımı almanızı öneririz.

  34. Buderus kombimin basıncı sürekli yükseliyordu. Servis geldi ventili açma kapama vanasını daha sonra eşanjörü ve daha sonra da hava gaz tankını değiştirdi ancak hala basınç yükseliyor. Servis başka yapacak şeyim yok başka arıza olabilir diyor ama bilemiyor. Ne tavsiye edersiniz.

   1. Merhaba Mehmet Bey… Kombi basıncının yükselmesi 3 temel sebebe bağlıdır. 1.si eşanjör, 2.si doldurma musluğu, 3.sü genleşme tankıdır. Başka muhtemel sebebi olmaz. Burada dikkat edilmesi gereken şey basıncın ne kadar yükseldiği (yani kaç bardan kaç bara kadar çıktığı) ayrıca basıncın hangi durumda yükseldiğidir. Kombi kullanılsın veya kullanılmasın basınç her şekilde yükseliyorsa bu eşanjör ve doldurma musluğu arızasıdır. Biz bu durumda iki parçayı aynı anda değiştiriyoruz. Çünkü parçalar birbirine bağlantılı çalışır birini değiştirsek bile sorun düzelmiyor ve diğer parçayı değiştirmeye mecbur kalıyoruz. Kombi sadece kullanıldığı zaman (örneğin; sıcak su kullanıldığı zaman ya da kalorifer sıcaklığı yükseltildiği zaman) basınç yükseliyor, kullanım dışında basınç sabit kalıyor veya düşüyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Servis ekipleri bahsettiğimiz bu 3 parçayı da değiştirdiyse ve eşanjör olarak plaka eşanjör değiştirildiyse bir de ana eşanjöre bakmak gerekir. Ana eşanjörde kireçlenme varsa basınç bu yüzden de yükselebilir. Arızanın başka muhtemel sebebi bulunmuyor maalesef.

  35. Merhaba
   Peteklerdeki kirli suyu petek üzerinde sağ altta bulunan contayı açarak akıttım. Bu sırada petek giriş suyunu kapatmadığımı farkettim. Sonra hemen kapattım fakat kombideki basınç çok düşmüştü.Bundan sonra contayı kapadım. Su girişini açtım. Kombiye gidip su basarak basıncı 1.7 bar yaptım. Kalorifer çalışırken basınç sabit fakat duşa girince, 1.7den 2 bara çıkıyor. Sonra tekrar sıcak suyu kullanınca 2.3 bara çıkıyor. Sanırım kombide bir yerler bozuldu. Genleşme tankındaki hava çıkmış olabilir mi ? Genleşme tankı delinmiş olsa kombide su akıntısı olur mu ?
   Eşanjör bozulmuş olamaz heralde değil mi ?

   1. Merhaba Onur Bey… Petekten sadece su alarak basıncı düşürmüşsünüz, sonrasında yeniden su basma işlemi yapmışsınız. Cihaz sadece kullanıldığında basınç yükseliyorsa bu genleşme tankı sorunudur. Tank kolay kolay gelinmez. Muhtemelen havası bitmiş olabilir. Yine de tabi incelemek gerekir. Eşanjörde sorun olsa kombiyi kullanın ya da kullanmayın fark etmez, basınç her şekilde 2.5 barı geçer ve kombi su akıtmaya başlar. Ancak böyle bir durum olmadığı için muhtemelen tankla alakalı bir sorun var. Tespit ve müdahale için de servis yardımı almanız gerekiyor.

  36. Kombinin ısıtmasında hiçbir sorun yoktur.kombi 1.5 bar su ile dolu kombiye su dolumu yapan açma kolunun altında 1adet daha su açma vanası var yani 1.kombinin vanası 2 vana ilk vananın altında su borusu üzerinde 1. Vana kombinin vanası kapalı 2. Vana açıkken kombinin barı 1-2 saat gibi bi zamanda yükseliyo 2. Vana boru üzerindeki vana kapalıyken musluklardan sıcak su gelmiyo bar yükselmiyo ısıtma saglıklı burda arızalı olan ne

   1. Merhaba Fatih Bey… Sıcak su giriş vanasını kapatırsanız kombi sıcak su vermez. Ancak bu vana açıkken kombi basıncı yükseliyorsa eğer; eşanjör, tank, doldurma musluğu gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksek. Yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmelisiniz.

  37. f40 da su baısncı yüksek suyu dökuyoruz arıza f37 suyu dolduruyoruz biraz çalışıyor tekrara basınc yükseliyor

   1. Merhaba Kemal Bey… Kombi basıncı kendiliğinden yükseldiği için cihaz F40 arızasına geçiyor ve sonrasında fazla su aldığınız için basınç 1 barın altına düşüyor ve cihaz o yüzden F37 arızasına geçiyor. Kombi basıncı sonrasında yeniden kendi kendine yükseliyorsa ve cihaz yine F40 arızasına geçiyorsa; eşanjör, doldurma musluğu, genleşme tankı gibi parçalarda sorun vardır. Hangi parçada sorun olduğunu net tespit etmek için cihazı yerinde görmek gerekir. Bunun için de bi servis yardımı almanızı öneriyoruz.

  38. Merhaba;
   Aralık 2018’de genleşme tankım servisiniz tarafından 2. el bir ürün ile değiştirildi. Şimdi petekleri kapattığımda basınç düşüyor, açtığımda yükseliyor. Sorup öğrendiğim kadarıyla genleşme tankının havası bitmiş olabilir denildi. Tekrar gelmeniz gerekiyor mu?

   1. Merhaba Melih Bey… Anlattığınız kadarıyla sorun yine genleşme tankından gibi görünüyor. Tarafınıza ekip yönlendirmesi adına dönüş yapıldı ancak telefona yanıt veren olmadı. Bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan veya aramış olduğumuz numaradan arayarak arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

  39. bosch 2000 kobi sadece petekdeyken bar 1.2den2.8 e kadar çıkıyor ve 3ayda 1 bar kadar güşüyor sebebi ne olabilir

   1. Merhaba Veysel Hanım… Kombi petek konumunda çalışırken basınç değeri yükseliyorsa bu genel olarak genleşme tankı arızası olarak bilinir. Yani genleşme tankının havası bitmiş olabilir ya da tank delik olabilir. Cihaz uzun zamandır bakımsız kalmış olabilir. Yani arıza durumu bir kombi bakımı ile de düzelebilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelemek gerekir. Teknik çözüm için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

  40. Protherm panter model kombinin su dolum musluğunu değiştirdim hava basınçı ayarlı kombi çalışırken bar basıncı zaman içersinde 2,5 ve 3,0 çıkmaktadır ve su akıtmaktadır.

   1. Merhaba Bünyamin Bey… Kombi basıncının yükselmesi doldurma musluğu, eşanjör ve genleşme tankına bağlıdır. Kombi basıncı sadece çalıştığı sırada yükseliyorsa genleşme tankında sorun vardır. Yani tankın havası bitmiş olabilir ya da tank delik olabilir. Kombi kullanılsın kullanılmasın her şekilde basınç yükseliyorsa eşanjör veya doldurma musluğu arızasıdır. Servis yardımı almanızı öneririz.

  41. demirdöküm nitron kombimiz.sıcak su kullanımında bar artıyor.nedeni ve çözümü nedir.tşkler.

   1. Merhaba Şakir Bey… Kombi basıncı sadece kullanıldığında yükseliyorsa, kullanılmadığında düşüyor ya da sabit kalıyorsa sorun genleşme tankından kaynaklı olabilir. Tankın havası eksik ya da delik olabilir. Ancak kullansanız da kullanmasanız da her şekilde yükseliyorsa eşanjör veya doldurma musluğunu kontrol etmek gerekir. Bu durum için bi servis yardımı almanız gerekiyor. Ancak bu şekilde net bir teşhis yapılabilir ve sorun çözümlenebilir.

  42. S.a abicim benim vailant vuw olan konbi var sıcak suyu açtığımda tesisat takı şu geliyor ve bir muttet sonra kesiyor normal şu geliyor 5 10 dakka sonra sıcak ve soğuk gelmeye başlıyor sebebi ne olabilir bilgi verirseniz sevinirim

   1. Aleyküm Selam Sedat Bey… Sıcak suyu açında tesisattaki su geliyor bir müddet sonra normal su geliyor demişsiniz. Bu durumu tam olarak anlayamadık. Yani su önce ısınıyor sonra soğuyor mu? Suyun ısınmasında bir anormallik varsa eğer; tribün dahil olmak üzere anakart, eşanjör gibi birçok parçayı kontrol etmek gerekir. Sorunu yerinde görüp incelemeden net bilgi sunmamız çok zor. Servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz. Bu konuda yardım almak için de bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

  43. 10 yıldır Buderus u 42 kombi kullanıyorum. Kombinin su giriş ve çıkışlarını kapatma ma rağmen basınc çok yavaş bir şekilde yükseliyor ve tahliye musluğun dan su atıyor.

   1. Merhaba Rıza Bey… Kombinizde muhtemelen eşanjör ve doldurma musluğu arızası var. Tabi yine de sorunu net olarak tespit etmek için yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz. Yardım için de bize ulaşabilirsiniz.

   1. Merhaba Dilek Hanım… Kombiye en yakın petekten biraz su alarak basıncı 1,5 bara düşürebilirsiniz. Ancak basınç yine kendiliğinden yükselirse ve kombide yine su akıntısı durumu olursa ya da basıncı düşürmenize rağmen su akıntısı devam ederse servis yardımı almanız gerekir.

  44. Kombimiz Demirdöküm nitron marka. Kullanma suyu acildiginda basinc yukseliyor. Isinma yani kalorifer de yukselmiyor.

   1. Merhaba Şakir Bey… Kombi basıncı dediğimiz şey aslında tesisat basıncıdır. Sıcak su kullanımında basınç yükseliyorsa, petek kullanımında hayli hayli yükselmesi gerekir. Özellikle kalorifer konumunda yükseliyor olsaydı, kullanılmadığında yükselmiyor veya düşüyor olsaydı genleşme tankı denilebilirdi. Ancak sıcak suda yükseliyor diyorsunuz. Eşanjör veya doldurma musluğunun arızalı olma ihtimali de söz konusu. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almanızı öneririz. Bizden yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

  45. merhaba, ariston genus marka kombi kullanıyorum 12 sene oldu kombi kapalıyken bile su yükseltiyor 2.8 – 3.00 kadar çıkıyor alttan su akıtmaya başlıyor.genleşme tankını değiştirdim mıknatıslı su doldurma aletini değiştirdim ama hala sorun düzelmedi. neden olabilir? kombiyi değiştirsem daha mı mantıklı olur?

   1. Merhaba Engin Bey… Kombi kullanılsa da kullanılmasa da eğer basınç yükseliyorsa eğer bu durumda eşanjör veya doldurma musluğu arızalıdır. Bu durumun genleşme tankı ile bir alakası yok. Ancak bu sorunda servis yardımı almanızı öneririz. Cihaza kendi çabalarınızla müdahale ederek masrafı artırmayın. Ayrıca can ve mal güvenliğiniz için de yine uzman yardımı almanız şarttır.

  46. Merhaba,Ben de kombimde bu sorunu halen yaşıyorum.Nisan ayında bu sorunu yaşadım.Kombi kapalıyken bar seviyesi bir anda yükseliyor sonra akıtmaya başlıyorsu.Geçici çözümü sıcak su vanasını kapatarak akmasını durdurdum.Sonra bar seviyesi en dip noktaya kadar düştü.Birkaç ay bar seviyesinde artış olmadı.Ben de sorun bitti heralde dedim.Dün akşam bar seviyesinin 3’ü geçtiğini ve su akıtmaya başladığını gördüm.Tekrar kovaya suyu boşaltıp sıcak su girişini kapattım.Kombimde hangi parça değişecek ve bunun bana maliyeti ne kadar olur acaba?

   1. Merhaba Bülent Bey… Dediğiniz gibi aslında sıcak su vanasını kapatmak geçici çözümdür. Vanayı açtığınız andan itibaren basınçta yükselmeler oluyorsa belirttiğiniz sorun eşanjör-doldurma musluğu kaynaklı gibi duruyor. Ancak servis olarak, firma olarak sorunu yerinde görüp tespit etmeden hem net bilgi aktaramıyoruz hem de maliyet tutarı konusunda bilgi veremiyoruz. Bu konuda uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz. Yani bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.