Kombide Genleşme Tankı

Kombide Genleşme Tankı nın Görevi Nedir?

Kombideki su ısındıkça genleşmektedir. Yani suyun hacminde yükselme olmakta ve su çoğalmaktadır. Çoğalan su kombi basıncının yükselmesine ve bu sebeple kombi ile birlikte tesisatın da zarar görmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda sorun oluşumuna engel olma görevinde olan parçadır. Genleşme tankı adı dışında imbisat deposu olarak da bilinmektedir.

Genleşme Tankının Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Genleşme tankı kombilerin marka model ve çeşidine bağlı olarak yuvarlak ve dikdörtgen şekilde yer alır. Ortasında membran (conta) ile ayrıştırılmış bir parçadır. Bir kısmı hava bir kısmı su ile doludur. Zaman içerisinde membranın delinmesi, hava olan bölümdeki havanın bitmesi ya da azalması sebebi ile arızalanabilmektedir. Zamanla çürüyebilir ve delinmeler de meydana gelebilir. Kombinin bakımsız kalması ve uzun süre bakım yapılmadan kullanılması sebebi ile de arıza yaptığı görülebilmektedir.

Genleşme Tankı Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide genelde; düşük basınç, yüksek basınç ve su akıntısı sorunları karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de uzun süre bakımsız kalan kombilerde genleşme tankı arızasına daha çok rast gelinmektedir. Yalnız belirtilen bu arıza durumlarında tek sebep genleşme tankı değildir. Farklı parçalarda da sorun olma olasılığı vardır.

Genleşme Tankı Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Genleşme tankı arızası öncelikle uzman servis ekibi tarafından tespit edilir. Arıza durumlarında öncelikle havası ölçülür. Havası eksik ise hava basımı uygulanır. Membranında delinme ya da gövdesinde delinme var ise genleşme tankı değişimi gerekir. Değişim uygulaması ile arıza çözümlenir. Kombide genleşme tankı tamiri yapılamamaktadır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. Merhabalar valliant ecofit star kombiyi yeni aldım 15 gün oldu sürekli bar basıncı 1.5 den 0’A düşüyor yaklaşık 2 saat çalışıyor kombi sürekli şu basıyorum yine 2 saat çalışıyor basınç sıfıra düşüyor tesisatta kaçırma var dediler baktık tesisattada kaçırma yok acaba neden olabilir size zahmet yardimci olabilirmisiniz?

  1. Merhaba Murat Bey… Tesisatta su kaçağı var gibi görünüyor. Kombi basıncının bu kadar sık düşmesi normal değildir. Ancak tesisatçı gelip bir kaçak bulamadıysa eşanjörü kontrol ettirmeniz gerekir. Eşanjör gidere bağlıysa eğer su oradan tesisata aktarılıyor olabilir, tank delik olabilir. Kombi servisini çağırarak cihazı kontrol ettirin. Kombi daha çok yeni.

 2. demirdöküm neva kombim var .olarak sürekli su akıtıyor bar 2 ye cıkıyor veya tamamne düşüyor
  2. olarakda peteklerimin 2 tanesinin altı buz gibi üstlerine el değmiyor tesekkürler

  1. Merhaba Ahmet Bey… Öncelikle basıncın yükselmesi veya düşmesi genleşme tankına bağlı olabilir. Tankın havası eksik veya bitmiş olabilir. Tank delik olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir. Alt kısımları ısınmayan peteklerinizden hava alın. Havası alınmasına karşın yine de aynı durumla karşılaşırsanız tesisatı kontrol ettirmeniz gerekir. Her şekilde bi uzman yardımı almanızı öneririz.

 3. viesman vitopend 100 kombim var. sıcak suda problem yok. petek ısıtmada sıcaklık değeri ve su basıncı aynı hızda yükseliyor. müdahale edip petek ıstmasını durduruyorum. yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Özkan Bey… Muhtemelen petekler devreye girdiğinde kombideki sıcaklık yükseliyor ve bu yüksek sıcaklığa bağlı olarak cihazın su basıncında yükselme oluyor. Bu durum bir tıkanıklık sebebiyle yaşanıyor olabilir. Yani kalorifer filtresinin tıkanması, tesisatın tıkalı olması sebebiyle yaşanabilir. Aynı zamanda devir daim pompası, eşanjör, üç yollu vana, elektronik kart, sensör gibi parçaları da kontrol etmek gerekir. Kombinizdeki sorun aslında basıncın yükselmesi değil, sıcaklık değerinin yükselmesi. Ve muhtemelen de kombideki basıncın yükselmesi, sıcaklığın yükselmesine bağlı bir durum. Bu durumun tespiti ve müdahalesi için servis yardımı almanızı öneririz. Karşımıza harici problemler de çıkabilir.

    1. Yeniden Merhaba Özkan Bey… Tank patlak ya da delik olursa kombi su akıtır, tesisat su basıncı çok sık düşer veya yükselir. Sorunu yerinde görmeden uzaktan bilgi sunmak çok zor. Bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 4. Merhaba bir arkadaşım kombimin baca motorunu temızledi temizledikten sonra ateşleme ağrımadık yapmaya başladı ara ara resetleyınce düzeliyor bide genleşme takıma baktım arkadaş açtığında kombimi sibab vardı hava varmı diye dokundum su geldi bu kötü bir durumu kombim su ekşiltmez yada basınç yukselme alçalma olmaz sık sık ateşleme sorunu yaşıyorum neye bağlı olabilir telekürler

  1. Merhaba İshak Bey… Baca motoru dediğiniz fan motoru sanırım. Kombi bu parçaya bağlı alevi kesebilir bu yüzden ateşleme ya da iyonizasyon sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durum için servis çağırmanız gerekir. Genleşme tankının sibobuna bastığınızda su geliyorsa hava var diyebiliriz. Yan havası eksik ya da bitmiş değil. Kısacası bu bir sorun değil. Önerimiz cihaza sadece kendi çabalarınızla müdahalede bulunmamanız yönündedir. Yani bir ateşleme sorunu yaşıyorsanız servis çağırmalısınız. Bu sorunun genleşme tankı ile yakından uzaktan alakası yoktur.

 5. sıcak su musluktan iplik gibi akıyor.geçen yılda aynısı oldu servis geldi genleşme tankına hava bastıktan sonra düzeldi.genleşme tankı sibopu kaçırıyor olabilir ve basınç düşünce aynı şeyi yaşıyor olabilirmiyim.cevaplarını bekler teşekkür ederim.

  1. Merhaba İsmail Bey… Kombideki su ısındıkça genleşir yani çoğalır. Bu duruma bağlı basıncı dengeleyen parça genleşme tankıdır. Genleşme tankının havası biterse eğer kombi basıncı çok sık düşer. Yani cihaza sürekli su basmak durumunda kalırsınız. Suyun tazyiği düşükse eğer bu ya bir tesisat sorunudur ya da kombide eşanjör sorunudur. Kombide bir de tribün parçası bu soruna sebep olabilir. Genleşme tankıyla alakalı bir sorun ya da arıza durumu değildir.

 6. protherm marka kambim var.basınç 4- 4.5 a kadar yükseliyor. tahliye musluğundan su akıtıyor.basıncı düşürüp sıcak su vanasını kesince normale dönüyor.açınca yükseliyor su tahliyeden su akıtıyor. 1,5 olduğunda yine akıtma yapıyor.ne yapabilirm.

  1. Merhaba Ümit Bey… Bu sorunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Sıcak su tesisat vanasını basınç yükselmesin diye kapatmak çözüm değildir. Vanaların her zaman açık olması gerekir. Çok fazla aç/kapa şeklinde kullanırsanız tesisat vanası yalama yapar ve bi zaman sonra ya hiç kapanmaz ya da hiç açılmaz. Basıncın yükselmesi genel olarak eşanjör, doldurma musluğu, genleşme tankı gibi parçalara bağlıdır. Teknik açıdan tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız. Bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 7. merhabalar kombinin devamlı su basıncı düşmekte genleşme tankı mı bozuk anlamadım acaba neden olabilir. 2 günde bir bazen her gün su veriyoruz teşekkürler immergas marka

  1. Merhaba Furkan Bey… Basınç günde bir kez ya da 2 günde bir düşüyor ve su basmak zorunda kalıyorsanız ya genleşme tankının havası eksik ya da eşanjörde kireçlenme var. Muhtemel sebepler bunlardır ancak yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Cihaza uzun zamandır bakım yaptırmıyorsanız bu sebeple sorun yaşıyor olabilirsiniz.

 8. Merhaba,
  buderus logamax GB022-24K kombim sezon başında ısıtmayı devreye aldığımızda basınç yükselmesi yapmaya başladı.Servis çağırdım geldi genleşme tankına hava bastı .Gerekli bakımını yaptı.İlk başta sorun çözüldü gibi görülse de basınç sonra tekrar yükselmeye başladı.yaptığım araştırmalar sonucu uygulamalar şöyle ; 1- basıncı 1,5 çektim ,kombinin enerjisini kestim , bu şekilde basıncın yükselmediğini gördüm.2- soğuk su vana girişini kapattım, sıcak su musluğunu açtım , kombi 60 derecede ıstma yapı 4 saat boyunca basınç değişmedi. bu olayı vanayı kapalı tutarak da ısıtma yaptım.basınc sabit kaldı. bu yaptığım testlerin sonucunda , sorun genleşme tankında mı.? Eşanjör de mi? su takviye musluğunda mı.? nasıl anlarım .?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Osman Bey… Yaptığınız testler neticesinde sorun genleşme tankı ile alakalı gibi duruyor. Tank hava kaçırıyor olabilir. Yani membranı delik olabilir veya gövdesinde delinme olabilir. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir tabi. Servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama