Kombide Genleşme Tankı

Kombide Genleşme Tankı nın Görevi Nedir?

Kombideki su ısındıkça genleşmektedir. Yani suyun hacminde yükselme olmakta ve su çoğalmaktadır. Çoğalan su kombi basıncının yükselmesine ve bu sebeple kombi ile birlikte tesisatın da zarar görmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda sorun oluşumuna engel olma görevinde olan parçadır. Genleşme tankı adı dışında imbisat deposu olarak da bilinmektedir.

Genleşme Tankının Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Genleşme tankı kombilerin marka model ve çeşidine bağlı olarak yuvarlak ve dikdörtgen şekilde yer alır. Ortasında membran (conta) ile ayrıştırılmış bir parçadır. Bir kısmı hava bir kısmı su ile doludur. Zaman içerisinde membranın delinmesi, hava olan bölümdeki havanın bitmesi ya da azalması sebebi ile arızalanabilmektedir. Zamanla çürüyebilir ve delinmeler de meydana gelebilir. Kombinin bakımsız kalması ve uzun süre bakım yapılmadan kullanılması sebebi ile de arıza yaptığı görülebilmektedir.

Genleşme Tankı Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide genelde; düşük basınç, yüksek basınç ve su akıntısı sorunları karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de uzun süre bakımsız kalan kombilerde genleşme tankı arızasına daha çok rast gelinmektedir. Yalnız belirtilen bu arıza durumlarında tek sebep genleşme tankı değildir. Farklı parçalarda da sorun olma olasılığı vardır.

Genleşme Tankı Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Genleşme tankı arızası öncelikle uzman servis ekibi tarafından tespit edilir. Arıza durumlarında öncelikle havası ölçülür. Havası eksik ise hava basımı uygulanır. Membranında delinme ya da gövdesinde delinme var ise genleşme tankı değişimi gerekir. Değişim uygulaması ile arıza çözümlenir. Kombide genleşme tankı tamiri yapılamamaktadır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (131 Yorum)

 1. Gencali Bekiroglu dedi ki:

  Baymak lambert kombimde basınç yükselmesi oluyor normale düşürüp belli süre çalıştırdım mi yine yükselme meydana geliyor 3bari gectimide su akıtmaya başliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gencali Bey… Kombiden basınç yükselmesi genleşme tankı, eşanjör, doldurma musluğu gibi parçalardan kaynaklanır. Cihazı yerinde incelememiz lazım.

 2. Belgin sarıkaya dedi ki:

  Basıç düşğp yüksrliyor ze ep ne olabiliir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Belgin Hanım… Tankın havası yok veya delik-patlak, eşanjör kireçlenmesi gibi durumlar olabilir. Cihazı yerinde incelememiz lazım.

 3. Yakup çiçek dedi ki:

  Bosch Euromax kombim var. Basıncı azaldığı için ibre 2’ye gelene kadar su doldurdum.Ancak petekleri ısıtmaya başlayınca 3’e çıkıyor. Soğumaya başlayınca ise ibre sıfıra iniyor. Bazen günde 2 defa su dolduruyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yakup Bey… Tankın havası bitmiş olabilir, tank delik veya patlak olabilir ya da eşanjör kireçlenmesi olabilir. Bu durumda cihazı yerinde inceleyip tespiti yerinde yapmamız gerekiyor. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef.

Petek Yıkama