Kombide Genleşme Tankı

Kombide Genleşme Tankı nın Görevi Nedir?

Kombideki su ısındıkça genleşmektedir. Yani suyun hacminde yükselme olmakta ve su çoğalmaktadır. Çoğalan su kombi basıncının yükselmesine ve bu sebeple kombi ile birlikte tesisatın da zarar görmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda sorun oluşumuna engel olma görevinde olan parçadır. Genleşme tankı adı dışında imbisat deposu olarak da bilinmektedir.

Genleşme Tankının Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Genleşme tankı kombilerin marka model ve çeşidine bağlı olarak yuvarlak ve dikdörtgen şekilde yer alır. Ortasında membran (conta) ile ayrıştırılmış bir parçadır. Bir kısmı hava bir kısmı su ile doludur. Zaman içerisinde membranın delinmesi, hava olan bölümdeki havanın bitmesi ya da azalması sebebi ile arızalanabilmektedir. Zamanla çürüyebilir ve delinmeler de meydana gelebilir. Kombinin bakımsız kalması ve uzun süre bakım yapılmadan kullanılması sebebi ile de arıza yaptığı görülebilmektedir.

Genleşme Tankı Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide genelde; düşük basınç, yüksek basınç ve su akıntısı sorunları karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de uzun süre bakımsız kalan kombilerde genleşme tankı arızasına daha çok rast gelinmektedir. Yalnız belirtilen bu arıza durumlarında tek sebep genleşme tankı değildir. Farklı parçalarda da sorun olma olasılığı vardır.

Genleşme Tankı Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Genleşme tankı arızası öncelikle uzman servis ekibi tarafından tespit edilir. Arıza durumlarında öncelikle havası ölçülür. Havası eksik ise hava basımı uygulanır. Membranında delinme ya da gövdesinde delinme var ise genleşme tankı değişimi gerekir. Değişim uygulaması ile arıza çözümlenir. Kombide genleşme tankı tamiri yapılamamaktadır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (61 Yorum)

 1. İyi günler,13 yıllık vinto kombi kullanıyorum,her yıl bakımı yapılıyor, 1 aydır sıkıntılı en son şimdi tank değişecek,bir de size danışayım dedim.
  Su basıncı 2.5 -3 çıkıyor ve suyu boşaltıp 1.2-1.5 getiriyorum bu seferde 0.6 ve hatta gece kapattığım halde 0.0 oluyor
  Tekrar su basıyorum 1.5 yapıyorum bu seferde yine 3’e kadar çıkıyor,suyu azaltıp 1.1 vs yapıyorum tekrar 0,5 ve aşağıya düşüyor.
  Bugün sıcak su vanasını kapattım ve 1.2 getirdim basıncı, çalışırken 15 dakika içinde yine 3 oldu,tankın değişmesi lazım dediler,başka sorundan kaynaklanırmı,teşekkürler.

  1. Merhaba Dursun Bey… Soğuk su giriş vanasını kapalı olduğu halde kombi kullanıldığında basınç yükseliyorsa muhtemel sebep genleşme tankıdır. Ya tankın havası eksiktir ya da delik-patlak olabilir. Yine de tabi kombiyi detaylı olarak yerinde incelememiz gerekiyor.

 2. Usta cok sağol fakat kollektörden hergün 1 oda kapattım yine düştü basınç sonra yaz modına aldım kombiyi yine basınç düştü kafayı yicem artık

  1. Kombide basıncın düşmesi en zor sorunlardan biridir Fatih Bey. Gözle görülür kaçaklar yoksa özellikle tespit daha da zorlaşır. Ancak muhtemel sebepler bellidir ve o sebeplere yönelmek odaklanmak gerekir. Tesisat kaçağı yoksa, tankta sorun yoksa dediğimiz gibi tek bir seçenek kalıyor o da ana eşanjör. Bize kalırsa bu parçayı da bi kontrol ettirmeniz gerekir.

 3. 0 yeni alınan bir kombide genleşme tankında hava olmama ihtimali varmı kombi demirdöküm nitromix sürekli basınç düşüyor tesisatçı kaçak yok diyor kombici daha 0 kombi bunda biley yoktur diyor

  1. Merhaba Fatih Bey… Sıfır kombide tankta hava olmama ihtimali %0 dır. Bu yüzden genelde yeni kombilere bakım önerilmez ve uygulanmaz. Hatta ilk 2 seneden sonra bakım uygulaması önerilir. Kombi basıncı günde 2-3 kereden fazla düşüyorsa bu kesinlikle tesisat sorunudur. Gözle görülür olmasa bile sıva altı kaçağı olabilir. Sıva altı kaçakların tespiti zordur. Kombide tank sorunu olacağını düşünmüyoruz ancak ana eşanjörü de bi kontrol etmek gerekebilir. Belki bi gidere bağlıdır, sorun vardır ve kaçak gözle görülmüyordur. Yani detaylı olarak hem kombiyi hem de tesisatı incelemek gerekir.

  1. Merhaba Murat Bey… Dönüş imkanınız olursa eğer bize 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilir, kombinizin marka-modelini belirterek parça fiyatı konusunda bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

 4. İyi akşamlar mutfak sıcak suyu kullanırken kombi f22 arızası verdı.. Kombi su damlatıyordu.. 10 gün önce tamirci ilgilenmısti.. 10 gün sonra bozulunca waillantın kendi servisini cağırdım.. Genleşme tankı a hava basıldı.. Aksam ısınmak için kombiyi çalıştırınca su damlatmaya devam ediyor… Genleşme tankının değişmesi mi gerekiyor… Acil cevap alabılır isem sevınırım.. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Esra Hanım… Muhtemelen servis kombi basıncı düştüğü için tankın havasını kontrol etti ve düşük gördüğü için tanka hava bastı. Ama sizin en başında zaten yaşadığınız sorun kombinin su akıtmasıydı. Yani kombi zaten su akıttığı için basınç düşmüş ve cihaz F22 arızasına geçmişti. Vaillant servisi eğer su akıntısı göremediyse dediğimiz gibi tankın da havasını ölçüp eksik gördüyse hava basmıştır. Ancak bu direk tankın değişeceği anlamına gelmez. Çünkü kombi birçok sebeple su akıtabilir. Hangi parçadan veya nereden su geldiğine yerinde bakmak gerekir.

   1. İyi akşamlar bugün pompada arıza var dendi… Kombinin içine de su geldıgı için çalışınca sigorta atıyor umarım dogru parca arızası tesbit edilip değişimi yapılır.. Pompadan kaynaklı olabilir mi.. İlginize tesekkurler

    1. Merhaba Esra Hanım… Kombide sigorta atma durumu oluyorsa muhtemel sebep karta bağlıdır. Pompa arızasını bilemeyiz (dediğimiz gibi kombi birçok sebeple su akıtabiliyor) ancak kartın da bi kontrol edilmesi gerekiyor.

     1. İyi günler… Pompa ve doldurma musluğu değişimi ile su akıntısı durdu.. Çok şükür

     2. Sorun düzeldiyse sıkıntı yok. Ancak cihazı yine takipte kalın Esra Hanım… Kombi içine su geldiği için kart şuanda olmasa bile ileride sorun çıkarabilir.

     3. Bilgilendirmeleriniz sayesinde birçok konuda fikir sahibi oluyoruz. Takipte kalacağım su akıtma Baska yerleri de bozduğunu duymustum… Sigorta attırmaya kadar gittiğine göre bazı zararları olacaktır… Müdahale eden insanın bilinçli tecrübeli ve insaflı olması çok önemli… Bir sorun ile karşılaştım ilk müdahale korsan tabir edilen servis tarafından yapıldı her sey daha kötüye gıttı…Vailantın servisine çok tesekkür ediyorum yerinde tesbit ile zor bır donemi atlattık… Size de çok teşekkür ederim bilgilendirme için…

     4. Değerli yorumunuz ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz Esra Hanım… Sunduğumuz bilgilerle bir karşılık beklemiyoruz ve elimizden geldiğince bilinçlenmeniz adına gerekeni yapıyoruz. Bu sektörde olduğumuz sürece de yapmaya devam edeceğiz. İyi günler, hatta sorunsuz günler dileriz…

  2. İyi akşamlar bir sorum daha olacak.. Kombinin basınç var değeri ilk 1.8 idi calışırken 2.2 ye cıktı.. Ikı gün sonra ilk değer 1.3 idi calısırken 1.8 oluyor.. Bir eksilme söz konusu olduguna göre bu da bir arıza sebebi midir..

   1. Merhaba Esra Hanım… Kombide ısınan su genleştiği için, bu genleşmeye bağlı basınç değerindeki ufak tefek yükselme ve düşmeler normaldir. Ancak basıncı gözlemleyin. Çok sık düşme-yükselme olursa (örneğin; basınç 1.5 bardan 2.5 bara kadar çıkarsa veya 1.5 bardan 0.8 bara kadar düşerse) bu bir arızadır.

  1. Merhaba Bekir Bey… Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

  1. Merhaba Yusuf Bey… Genleşme tankının havası bittiyse eğer; kombi basıncı çok sık düşer yani kombiye sürekli su basmak zorunda kalırsınız. Ayrıca kombi basıncında yükselme olabilir ve bu yükselmeye bağlı kombi su da akıtabilir. Bu durumlar dışında başka türlü etkisi olmaz.

   1. Merhabalar.benim bedarus marka kombim var.kombi bakımını yaklaşık 3 yıl yaptirbadim.bu yıl kombim de basınç düşmeye başladı .normal çalışırken kombide basınçda birşey yok ancak kombi kapanınca sifirliyo ve arıza konumuna düşüyor.herdefasinda su takviye ediyorum çalışma devam ettiği sürece sorun olmuyor fakat 3gun devamlı calisirsada basınç sifirliyor.servisi çağırdım genleşme tankına hava bastı oldu dedi ama ertesi gün tekrarladı.tesisat su kaçırıyor dediler baktırdım birşey bulamadılar.yani kısacası basınç daima düşüyor takviye edip calistiriyorum.zarari olurmu.beni aydınlatırsanız sevinirim.saygilarimla…

    1. Merhaba Mustafa Bey… Kombiye sürekli su basarsanız doldurma musluğu yani su bastığınız parça bir zaman sonra açılmaz veya kapanmaz. Yani işlev sağlamaz ve bozulur. Basıncın sürekli düşmesi; genleşme tankı, ana eşanjör ve tesisata bağlıdır. Tesisatta sorun görülmediyse tanka hava basıldı sorun devam ediyorsa ya tank deliktir ya da eşanjörde bir kireçlenme durumu olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Bayram Bey… Genleşme tankının bir kısmı hava bir kısmı su doludur. Ortası da membran ile ayrılmıştır. Havası bittiği zaman hava olan bölüme su dolar ve bu durum basıncın düşmesine-yükselmesine sebep olabilir. Tankın membranı delikse yine hava alan bölüme su dolabilir ve yine basınç düşmesi-yükselmesi-su akıtma durumları olabilir. Kombinizin basıncı yükseliyor sanırım? Böyle bir durum varsa eğer; genleşme tankı, eşanjör, doldurma musluğu gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

  1. Merhaba Mehmet Bey… Genleşme tankı delik olursa bu durum faturayı etkilemez. Sadece kombi basıncında bir dengesizlik olur. Yani basınç yükselir, düşer, kombi su akıtır. Bu gibi durumları yaşarsınız.

   1. Bi kaç gündür sabah su basan akşama arza gösteriyor bügün 2 bara bastım reset attım kombi çalışıyor 20 dakika sonra bar 2.5 olmuş bir saat sonra tekrar 2 düşmüş kombi boch yoğuşmalı 24 kv özel servisten Bi arkadaşı Aradım yarın bakalım dedi genleşme tankı dan veya kaçak var dedi yardımcı olurmusunuz tahminler ne çıka bilirim

    1. Merhaba Mehmet Bey… Kombi basıncında düşme-yükselmeler oluyorsa bu durum genelde genleşme tankı ve ana eşanjöre bağlı olmaktadır. Ancak sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi sunmak çok zor. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 5. Demirdöküm atron kombi genleşme tankın gövde birleşim yerinden hava kaçırıyor ne yapmalıyım.

  1. Merhaba Kemal Bey… Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Bu gibi durumlarda genleşme tankının direk değişimi gerekir.

 6. MERHABA BAYMAK LUNA 240 Fİ KOMBİMİN GENLEŞME TANKI DEĞİŞMESİ GEREKMEKTEDİR DEĞİŞİM İÇİN FİYAT ALABİLİR MİYİM YER BEYLİKDÜZÜ İSTANBUL

 7. Merhaba İbrahim Bey… Eski cihazlarda parçalar zor bulunabiliyor. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda bilgi ve yardım alabilirsiniz.

  1. Merhaba Recep Bey… Genleşme tankının sibobundan hafif su geldiğinde hava var denilir (yani bir sorun yok), tazyikli su geldiğinde tank veya membranı delik denilir. Yani sorun olup olmadığı bu şekilde anlaşılır. Ancak tank siboptan hava kaçırmaz. Kombi basıncı sürekli düşüyorsa kendinizce bu şekilde adlandırıyor olabilirsiniz. Genleşme tankının havası bitince, su olan bölümden hava olan bölüme hava dolar ve kombi basıncı dengeleyemez. Yani çok sık düşebilir ya da yükselebilir. Bu durum tank delik olduğunda da çoğu kez karşımıza böyle çıkar. Kısacası arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi adına servis yardımı almanızı öneririz.

 8. Merhabalar valliant ecofit star kombiyi yeni aldım 15 gün oldu sürekli bar basıncı 1.5 den 0’A düşüyor yaklaşık 2 saat çalışıyor kombi sürekli şu basıyorum yine 2 saat çalışıyor basınç sıfıra düşüyor tesisatta kaçırma var dediler baktık tesisattada kaçırma yok acaba neden olabilir size zahmet yardimci olabilirmisiniz?

  1. Merhaba Murat Bey… Tesisatta su kaçağı var gibi görünüyor. Kombi basıncının bu kadar sık düşmesi normal değildir. Ancak tesisatçı gelip bir kaçak bulamadıysa eşanjörü kontrol ettirmeniz gerekir. Eşanjör gidere bağlıysa eğer su oradan tesisata aktarılıyor olabilir, tank delik olabilir. Kombi servisini çağırarak cihazı kontrol ettirin. Kombi daha çok yeni.

 9. demirdöküm neva kombim var .olarak sürekli su akıtıyor bar 2 ye cıkıyor veya tamamne düşüyor
  2. olarakda peteklerimin 2 tanesinin altı buz gibi üstlerine el değmiyor tesekkürler

  1. Merhaba Ahmet Bey… Öncelikle basıncın yükselmesi veya düşmesi genleşme tankına bağlı olabilir. Tankın havası eksik veya bitmiş olabilir. Tank delik olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir. Alt kısımları ısınmayan peteklerinizden hava alın. Havası alınmasına karşın yine de aynı durumla karşılaşırsanız tesisatı kontrol ettirmeniz gerekir. Her şekilde bi uzman yardımı almanızı öneririz.

 10. viesman vitopend 100 kombim var. sıcak suda problem yok. petek ısıtmada sıcaklık değeri ve su basıncı aynı hızda yükseliyor. müdahale edip petek ıstmasını durduruyorum. yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Özkan Bey… Muhtemelen petekler devreye girdiğinde kombideki sıcaklık yükseliyor ve bu yüksek sıcaklığa bağlı olarak cihazın su basıncında yükselme oluyor. Bu durum bir tıkanıklık sebebiyle yaşanıyor olabilir. Yani kalorifer filtresinin tıkanması, tesisatın tıkalı olması sebebiyle yaşanabilir. Aynı zamanda devir daim pompası, eşanjör, üç yollu vana, elektronik kart, sensör gibi parçaları da kontrol etmek gerekir. Kombinizdeki sorun aslında basıncın yükselmesi değil, sıcaklık değerinin yükselmesi. Ve muhtemelen de kombideki basıncın yükselmesi, sıcaklığın yükselmesine bağlı bir durum. Bu durumun tespiti ve müdahalesi için servis yardımı almanızı öneririz. Karşımıza harici problemler de çıkabilir.

    1. Yeniden Merhaba Özkan Bey… Tank patlak ya da delik olursa kombi su akıtır, tesisat su basıncı çok sık düşer veya yükselir. Sorunu yerinde görmeden uzaktan bilgi sunmak çok zor. Bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 11. Merhaba bir arkadaşım kombimin baca motorunu temızledi temizledikten sonra ateşleme ağrımadık yapmaya başladı ara ara resetleyınce düzeliyor bide genleşme takıma baktım arkadaş açtığında kombimi sibab vardı hava varmı diye dokundum su geldi bu kötü bir durumu kombim su ekşiltmez yada basınç yukselme alçalma olmaz sık sık ateşleme sorunu yaşıyorum neye bağlı olabilir telekürler

  1. Merhaba İshak Bey… Baca motoru dediğiniz fan motoru sanırım. Kombi bu parçaya bağlı alevi kesebilir bu yüzden ateşleme ya da iyonizasyon sorunu yaşayabilirsiniz. Bu durum için servis çağırmanız gerekir. Genleşme tankının sibobuna bastığınızda su geliyorsa hava var diyebiliriz. Yan havası eksik ya da bitmiş değil. Kısacası bu bir sorun değil. Önerimiz cihaza sadece kendi çabalarınızla müdahalede bulunmamanız yönündedir. Yani bir ateşleme sorunu yaşıyorsanız servis çağırmalısınız. Bu sorunun genleşme tankı ile yakından uzaktan alakası yoktur.

 12. sıcak su musluktan iplik gibi akıyor.geçen yılda aynısı oldu servis geldi genleşme tankına hava bastıktan sonra düzeldi.genleşme tankı sibopu kaçırıyor olabilir ve basınç düşünce aynı şeyi yaşıyor olabilirmiyim.cevaplarını bekler teşekkür ederim.

  1. Merhaba İsmail Bey… Kombideki su ısındıkça genleşir yani çoğalır. Bu duruma bağlı basıncı dengeleyen parça genleşme tankıdır. Genleşme tankının havası biterse eğer kombi basıncı çok sık düşer. Yani cihaza sürekli su basmak durumunda kalırsınız. Suyun tazyiği düşükse eğer bu ya bir tesisat sorunudur ya da kombide eşanjör sorunudur. Kombide bir de tribün parçası bu soruna sebep olabilir. Genleşme tankıyla alakalı bir sorun ya da arıza durumu değildir.

 13. protherm marka kambim var.basınç 4- 4.5 a kadar yükseliyor. tahliye musluğundan su akıtıyor.basıncı düşürüp sıcak su vanasını kesince normale dönüyor.açınca yükseliyor su tahliyeden su akıtıyor. 1,5 olduğunda yine akıtma yapıyor.ne yapabilirm.

  1. Merhaba Ümit Bey… Bu sorunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Sıcak su tesisat vanasını basınç yükselmesin diye kapatmak çözüm değildir. Vanaların her zaman açık olması gerekir. Çok fazla aç/kapa şeklinde kullanırsanız tesisat vanası yalama yapar ve bi zaman sonra ya hiç kapanmaz ya da hiç açılmaz. Basıncın yükselmesi genel olarak eşanjör, doldurma musluğu, genleşme tankı gibi parçalara bağlıdır. Teknik açıdan tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız. Bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 14. merhabalar kombinin devamlı su basıncı düşmekte genleşme tankı mı bozuk anlamadım acaba neden olabilir. 2 günde bir bazen her gün su veriyoruz teşekkürler immergas marka

  1. Merhaba Furkan Bey… Basınç günde bir kez ya da 2 günde bir düşüyor ve su basmak zorunda kalıyorsanız ya genleşme tankının havası eksik ya da eşanjörde kireçlenme var. Muhtemel sebepler bunlardır ancak yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Cihaza uzun zamandır bakım yaptırmıyorsanız bu sebeple sorun yaşıyor olabilirsiniz.

  2. Mrb termo teknik kombi de sıcak suyu açtığımda kısa bir süre sonra basınç aşırı yükselip kötü bir ses geliyor ve tahliye vanasından su kaçırıyor sebebi ne olabilir. Şimdiden teşekkür ederim

   1. Merhaba İhsan Bey… Kombi sadece kullanıldığı zaman basınç yükseliyor, kullanılmadığı zaman basınç düşüyor veya sabit kalıyorsa bu genel olarak genleşme tankı arızasına bağlıdır. Tank delik olabilir veya havası bitmiş olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görmek gerekir. Harici bir sorun da söz konusu olabilir.

 15. Merhaba,
  buderus logamax GB022-24K kombim sezon başında ısıtmayı devreye aldığımızda basınç yükselmesi yapmaya başladı.Servis çağırdım geldi genleşme tankına hava bastı .Gerekli bakımını yaptı.İlk başta sorun çözüldü gibi görülse de basınç sonra tekrar yükselmeye başladı.yaptığım araştırmalar sonucu uygulamalar şöyle ; 1- basıncı 1,5 çektim ,kombinin enerjisini kestim , bu şekilde basıncın yükselmediğini gördüm.2- soğuk su vana girişini kapattım, sıcak su musluğunu açtım , kombi 60 derecede ıstma yapı 4 saat boyunca basınç değişmedi. bu olayı vanayı kapalı tutarak da ısıtma yaptım.basınc sabit kaldı. bu yaptığım testlerin sonucunda , sorun genleşme tankında mı.? Eşanjör de mi? su takviye musluğunda mı.? nasıl anlarım .?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Osman Bey… Yaptığınız testler neticesinde sorun genleşme tankı ile alakalı gibi duruyor. Tank hava kaçırıyor olabilir. Yani membranı delik olabilir veya gövdesinde delinme olabilir. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir tabi. Servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama