Kombi Basıncı Düşüyor

Kombi Barı Sürekli Azalıyor

Kombi basıncı eğer tabiri caizse ayda yılda bir düşüyor ise bu normal bir durumdur. Tesisat zamanla içerisinde bulunan suyu bitirebilmektedir. Bu durumda kombilerin marka modeli ve çeşidine bağlı olarak ekranda ya hata kodları yer alır ya da arıza lambaları yanar. Böyle bir uyarı alındığında su basıncı 1,5 bara kadar ayarlanmalı yani cihaza su basılmalıdır.

Tesisat su basıncı; haftada birkaç kez veya günde birkaç kez düşmekte ise bu durumda kombinizde bir sorun olduğunu düşünerek cihaza su basmadan mutlaka Kombi Servisi yardımı almalısınız.

Kombilerde su basıncının düşmesi birçok etmene bağlıdır. Bu gibi arıza durumlarında kombide veya tesisatta su kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kombide su kaçağı varsa su kaçağı Kombi Servisi uzman ekibi tarafından tespit edilerek çözümlenmelidir. Tesisatta yani peteklerde su kaçağı görülür ise bu durumda uzman bir tesisatçıdan yardım alınması gerekmektedir. Kombide veya tesisatta su kaçağı görülmüyorsa mutlaka servis aranmalı ve yardım talebinde bulunulmalıdır.

Kombi Basıncının İdeal Seviyesi Kaçtır?

Bu konuda bilgi almak üzere linki tıklayabilirsiniz.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

 • Kombide ya da tesisatta su kaçağı olduğunda
 • Genleşme tankının havası bittiğinde
 • Genleşme tankı delik olduğunda
 • Ana eşanjör kireçlendiğinde
 • Sıva altında gözle görülmeyen tesisat kaçakları olduğunda düşmektedir


Kombi Basıncı Düşüyor

►►► Su basıldığı anda basınç direk sıfırlanıyor ise bunun muhtemel sebebi sıva altı kaçaklarıdır. Çünkü kombi bu kadar kısa sürede basıncı düşüremez. Sıva altı kaçakları için ise alanında uzman ve sertifikalı tesisatçıdan yardım almalısınız. Aksi halde sıva altı kaçağı tespit edilemez ve sorununuz çözümlenemez.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (22 Yorum)

 1. Metin bey dedi ki:

  İyi günler, Bosch marka yoğuşmalı kombi kullanıyorum, bakım yaptırdıktan sonra haftada 01,02 bar basıncı düşüyor, daha önceden böyle bir sıkıntısı yoktu neden yapar, ne yapmalıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metin Bey… Basınç değeri mesela; 1.7 bardan 1.6 veya 1.5 bara kadar düşüyorsa bu bir arıza değildir. Basınç değerinde cihazın kullanımına bağlı ufak tefek yükselme ve düşmeler görülebilir. Bu durum çok sık ve hızlı oluyorsa (mesela 1.5 bardan 0.8-0.7 bara kadar düşme gibi) bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

 2. Ömer dedi ki:

  İİ GÜNLER.VAILANT 296/5/5 PLUS KOMBİM VAR.KOMBI SIFIR.1 AY ONCE DEVREYE ALINDI SERVIS TARAFINDAN.KOMBI CALISMIYORKEN 1.5 BAR BASIYORUM.CALISTIGINDA 1.9 OLUYOR.1 HAFTA SONRA CALISMIYORKEN 1.2 CALISIYORKEN 1.6 BAR OLUYOR.10.CU GUNDE ISE 0.7 BAR OLUP ARIZA KODU VERMIYOR AMA DEVREYEDE GIRMIYOR.TESISATIMDA HICBIR KACAK BULAMADIM.YAKLASIK 1 AYDIR KOLLEKTORLERE PETEKLERE BAKMADIHIM YER KALMADI 1 DAMLA BILE KACAK YOK.ACABA SORUN NE OLABILIR.VEYA BU SORUNMUDUR.1.5 KADAR BASTIGIM SU 10 CU GUNDE 0.7 BARA DUSUYOR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Bir yerde su kaçağı olsa kombi su basıncı sürekli düşer. Siz basınçta aynı zamanda yükselme olduğunu belirtiyorsunuz. Bu yüzden kaçak aramanıza gerek yoktur. Bize kalırsa genleşme tankında veya ana eşanjörde bir sorun olabilir. Cihaz yeni olduğu için cihaza bir müdahalede bulunmadan servis yardımı almanızı öneririz.

 3. Emre Kaya dedi ki:

  Mrb Novadens 330 tam yoğuşmalı kombimiz var (eski bir model) Su basıncı günlük düşüyordu,Kombi çalışmadığında bile yoğuşma su tahliyesi bölümünden su akıtıyor. Başka yerde akıntı, sızma yok… Servis geldi üstünkorü baktı, yoğuşma tankı değişecek, 1500 tl dedi. Değiştirsek sorun kesin düzelir mi, fiyat yüksek değer mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombi yoğuşma tahliye hortumundan su akıtabilir. Bu su çoğu zaman bir gidere bağlı olduğu için görünmez. Ancak bir bidon gibi cisimlerin içine bakılırsa görülebilir. Buradan su gelmesi kombi basıncını etkilemez. Kombi basıncı gözle görülür kombi ya da tesisat kaçağı varsa düşer, tank delik veya havası eksik olabilir. Son ihtimal de ana eşanjördeki kireçlenme durumudur. Sorunu taktir edersiniz ki yerinde görmediğimiz için ve direk biz tespit etmediğimiz için parça değişimi ile sorun kesin çözümlenir diyemeyiz. Fiyat için de arıza durumuna göre bi araştırma yapmamız gerekiyor.

 4. yusuf genç dedi ki:

  eca yoğuşmalı kombi kullanıyorum 2-3 aydır su basıncı haftada düşüyor sıcak suyu fazla ısıtmıyor 45derece de

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Gözle görülür bir su kaçağı yoksa eğer kombiye bakım gerekebilir. Yani makalemizde de bahsettiğimiz gibi tankın havası eksik olabilir. Sıcak suda da bir aksaklık varsa kombiyi yerinde görmemiz gerekiyor. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 5. hayri turk dedi ki:

  selamualeykum alorka model kombi kullanıyorum peteklere giden değil cesmelere bağlı olan devreye gırmıyor sorun nerde acaba.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Hayri Bey… Kombi sıcak su vermiyor anladığımız kadarıyla. Ancak kombi bir hata kodu vermediği sürece bu konuda uzaktan bilgi aktarmak çok zor. Bu yüzden arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 6. hülya bilgen dedi ki:

  Bar düşüyor ve tahliye borusundan sürekli su akıtıyor diye gelen servis, ısı pompası arızalı deyip değiştirdi 800 liraya , ertesi gün aynı hata devam ediyor diye tekrar servisi aradığımda yoğunlaşma tankı delik değiştirmek gerekir tank 1500 lira dediler , yok kalsın dedik , başka bir servisi çağırdık o da değişmesine gerek yok ben 400 lşraya tamir ederim dedi .kafam basmıyor ne yapmalıyım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hülya Hanım… Muhtemelen kombi su akıttığı için basınç düşüyor. Öncelikle müdahaleden sonraki gün sorun devam ediyorsa ya yanlış bir tespit vardır ya da görülmeyen aksatılan harici bir sorun daha olabilir. Kombinizin marka ve modelini bilemediğimiz için fiyat konusunda bir bilgi aktaramıyoruz ancak maliyet bize göre biraz pahalı. Genleşme tankı sorunu varsa ayrıca parçanın tamiri olmuyor maalesef. Tank direk arıza durumunda (genelde delinir veya patlar) değiştirilen bir parçadır. Dilerseniz direk 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak parçalar hakkında bilgi ve yardım alabilirsiniz.

 7. Gokhan dedi ki:

  Viesman 50 kombi kullaniyorum.peteklere suyu hizli aldigimda basinc cabuk dusuyo yavas aldigimda dusmuyo servis geldi tank patlak dedi hava basarken tanktan su sizintisi oluyoo dogrumudur.birde petek sicakligini 30 derecede biraktim,kendi kendine sicaklik 55 re cikti sorun nedir tesekkurler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Peteklere suyu hızlı aldığımda basınç çabuk düşüyor, yavaş aldığımda düşmüyor ne demek onu anlayamadık? Bu konuyu biraz detaylı anlatırsanız konuya hakim olabiliriz. Tank delikse eğer; kombi basıncı her şekilde düşer, kombide su akıtma veya basınç yükselme gibi durumlar olur. Ancak bu durumlar da tabi sadece tankta sorun olduğu anlamına gelmez. Bu durumu yerinde incelemeden bilgi vermemiz çok zor. Ya da başta belirttiğimiz durumu bize izah ederseniz daha net bilgiler aktarabiliriz. Kombi devreye girdiği zaman ayarlanan sıcaklığın üstüne çıkabilir. Çünkü suyu tesisatta dolaştırırken ısı kaybı olmasın diye suyu yüksek derecede tutmak durumundadır. Ancak 30°C ye ayarlı bir kombi 2 katı sıcaklığına çıkıyorsa bu bir sensör ya da kart arızası olabilir. Bu da harici bir durumdur.

 8. Yasin boz dedi ki:

  Merhabalar kombinin barını 2.0 yapıyorum 1 hafta sonra 1.9 a düşüyor. Daha sonraki haftada 1.9 dan 1.8 e düşüyor sizce sorun nedir bilgi ve yardım alabilirmiyim. İyi çalışmalar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey… Kombinizde sorun yok. Kombi kullanımına bağlı olarak basınçta ufak tefek düşmeler olabilir. 1 haftada basınç 0,1 bar kadar düşüyor. Bundan daha normal bir durum olamaz. Kombi basıncı çok çabuk 1 barın altına (0,8 bar gibi) veya 2,5 barın üstüne (2,9-3 bar gibi) düşmediği sürece bir sorun yok diyebiliriz.

 9. NURDOĞAN AKSOY dedi ki:

  VAİLLLANT KOMBİ SÜREKLİ BASINÇ DÜŞÜYOR SU TAKVİYE EDİYORUM ÇALIŞTIRIYORUM ÇALIŞIRKEN BASINÇ DÜŞMÜYOR. KOMBİYİ KAPATTIKTAN BİR SÜRE SONRA BASINÇ KENDİLİĞİNDEN DÜŞÜYOR SEBEBİ NEDİR

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Çalışmadığında düşüyor çalıştığında yükselme oluyor ise genleşme tankı arızası olabilir.

 10. fatma gülbahar şarlak dedi ki:

  merhaba . kombi basıncı düşüyor su yüklemesi yapıyorum 1.5 bara kadar kombi çalışınca bar sona kadar çıkıyor tahliyeden suyu atıyor .1 yada 2 gün sonra bar yine sıfıra kadar düşüyor tekrar 1.5 bar su yüklüyorum aynı şekilde kombi çalışınca bar sona kadar yükseliyor tahliyeden atıyor bu neden olur . bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım… Anlattığınız kadarıyla sorun genleşme tankından kaynaklı gibi görünüyor. Basınç değerinde sürekli bir artış değil aynı zamanda düşüş de var. Genleşme tankının havası bitmiş ya da tank delik olabilir. Tabi sorunu yine de yerince incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 11. şenol kotan dedi ki:

  baymak 24fi kombimde su basıncı bir iki günde düşüyo4. su basıyorum tekrar düşüyor .petekte damlama vardı. degistirdim petegi hala düşüyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şenol Bey… Petekte su kaçağı olduğu için basınç düşer. Bu doğru bir bilgidir. Ancak petek değişmesine karşın yine de su basıncı düşmeye devam ediyorsa sorun kombide olabilir. Kombi uzun süre bakımsız kaldıysa yani bakım yapılmadan kullanılıyorsa genleşme tankının havası eksik veya tank delik olabilir. Bu durum için servis çağırmalı ve yardım almalısınız.

Petek Yıkama