Kombinin Su Akıtması

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombinin Su Akıtması neye bağlıdır? Kombi neden su akıtır? İşte sırası ile sebepleri:

Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

Kombinin su akıtma gibi sorununda birçok parçada sorun olabilmektedir. Bu gibi durumlarda öncelikle suyun nerden aktığı da önemlidir. Yani soruna yerinde tespit gerekir.

Su akıntısı kombi içinden geliyorsa kombi servisinden, borulardan geliyor ise tesisatçıdan yardım almalısınız.

Öncelikle doldurma musluğunu kontrol edin açık kalmış olabilir. Doldurma musluğu kapalı ise servisi arayın. Servis ekipleri gelene kadar cihaza müdahale etmeye çalışmayın ya da bir işlem yapmaya kalkışmayın. Kombilerde su akıntısı olduğunda genelde su emniyet ventilinden gelmektedir. Fakat bu her zaman emniyet ventili sorunu değildir.

Doldurma musluğu, plaka-ana eşanjör, genleşme tankı, emniyet ventili, pompa, blok gibi parçalarda sorun olabilir. Genleşme tankının havası eksik olabilir, hava prujörünün ağzı tıkalı olabilir. Bağlantılarda gevşeme durumu söz konusu olabilir

Kombinin su akıtma videosunu izleyerek de bilgiler alabilirsiniz.

Kombi Su Akıtıyor

Sorun Nasıl Çözümlenir?

Su akıntısı sorunlarında uzman yardımı almanız gerekir. Uzman teknik servis ekibi sorunu yerinde görüp sizi konu hakkında bilgilendirecektir. Sorunun çözümlenmesi adına gereken tespit yapılır ve arızalı parçalar çıkarılarak kullanıcı talebine bağlı uygulama ya da işlemler yapılır.

Kombide su akıntısı sorunu kapsamlı bir sorundur. Bu nedenle de görülmeden direk olarak arıza durumu hakkında net bilgiler vermek doğru olmaz.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Su akıntısı gibi önemli sorunlarda aslında kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmaz. Yani ancak doldurma musluğunu kontrol edersiniz açık ise kapatırsınız. Onun dışında cihaza müdahale etmemeye çalışın. Su akıntısı en azından servis gelene kadar dursun diyorsanız kombi altındaki sağdan ikinci boru üstündeki vanayı kapatın. Su akıntısı hemen kesilmeyecektir fakat bir süre sonra kesilecektir. Yalnız bu durumda sıcak su alamazsınız. Yani bu geçici bir çözümdür. Konusunda uzman servis yardımı almanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Merhaba ferroli bar 1 saate yükseliyor ve akıtıyor ana eşanjör değişecek ama 2. El yada sıfır kombi alın diyorlar sizce hangisini yapmalıyız

  1. Merhaba… Ferroli kombilerin geneli tek eşanjörlü olduğu için basınç yükselme sorunlarında genelde ana eşanjörde problem çıkıyor. Ana eşanjör de neredeyse bir 2.el kombi fiyatı kadar yüksek maliyetli bir parça olduğu için size bu yüzden başka bir kombi önermiş olabilirler. Ancak kombiniz kaç senelik, arıza kesin eşanjörden kaynaklı mı? bu soruların yanıtını net bilmeden sizi yönlendirmek istemeyiz.

 2. Kimimin basıncını yükseltmek için biraz su pompaları istedim
  Birden su gelmeye başlayınca yaptigim islemi durdurdum
  Şu anda su damlatiyor

  1. Merhaba Yasin Bey… Kombi düşük basınç arızası vermediği sürece su basma işlemini uygulamanıza gerek yoktur. Cihaz zaten basıncı düşük algıladığında bir uyarı verir. Bu şekilde uyarı aldınız da doldurma musluğunu açtıysanız basınç aniden yükselmiştir ve muhtemelen 3 barı geçtiği için emniyet ventili devreye girmiş, su tahliyesi yapıyordur. Yani fazla suyu dışarı atıyordur. Kombinin altına kap ya da kova koyun. Su akıntısı yavaş yavaş azalır, bir süre sonra da kesilir. Su akıntısı kesilmez devam ederse servis çağırmanız gerekir.

 3. kombinin barı 1 bunu 1,5 a çıkartmak için su basıyorum basmamla tahliye yerınden su geliyor nedeni nedir ? ve bir buçuk bara çıkartamıyorum ?

  1. Merhaba Yusuf Bey… Kombi manometresinde veya basınç sondasında sorun olabilir. Yani basıncı düşük gösterdiği için su basmaya çalıştığınızda fazla su bastığınız için kombi fazla suyu tahliye ediyor olabilir. Tabi sorunu yine de yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis çağırın önerisinde bulunabiliriz.

 4. kombi altı kısmında borudan su akıtıyordur sanırım çok su vermişiz içine. bende vanaları kapatıp şarteli indirdim. 1 hafta tatile çıkacapım. sorun olur mu

  1. Merhaba Hatice Hanım… Kombiye fazla su bastığınız için muhtemelen emniyet ventili devreye girmiş ve kombideki fazla suyu tahliye ediyordur. Kombinize en yakın kaloriferden su alarak basıncı düşürebilirsiniz. Kombi şalterinden, vanalarından kapatılırsa sorun olmaz. Ancak yüksek basınç bazen kombi parçalarına zarar verebiliyor. Kaloriferden su alın, basıncı ideal konuma düşürün (1 ile 2 bar arasına) daha sonrasında şalterinden ve vanalarından kapatabilirsiniz. Tabi basıncı düşürmenize rağmen yine de su akıntısı devam ediyorsa önce servis çağırmanızı öneririz.

Petek Yıkama