Kombinin Su Akıtması

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombinin Su Akıtması neye bağlıdır? Kombi neden su akıtır? İşte sırası ile sebepleri:

Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

Kombinin su akıtma gibi sorununda birçok parçada sorun olabilmektedir. Bu gibi durumlarda öncelikle suyun nerden aktığı da önemlidir. Yani soruna yerinde tespit gerekir.

Su akıntısı kombi içinden geliyorsa kombi servisinden, borulardan geliyor ise tesisatçıdan yardım almalısınız.

Öncelikle doldurma musluğunu kontrol edin açık kalmış olabilir. Doldurma musluğu kapalı ise servisi arayın. Servis ekipleri gelene kadar cihaza müdahale etmeye çalışmayın ya da bir işlem yapmaya kalkışmayın. Kombilerde su akıntısı olduğunda genelde su emniyet ventilinden gelmektedir. Fakat bu her zaman emniyet ventili sorunu değildir.

Doldurma musluğu, plaka-ana eşanjör, genleşme tankı, emniyet ventili, pompa, blok gibi parçalarda sorun olabilir. Genleşme tankının havası eksik olabilir, hava prujörünün ağzı tıkalı olabilir. Bağlantılarda gevşeme durumu söz konusu olabilir

Kombinin su akıtma videosunu izleyerek de bilgiler alabilirsiniz.

Kombi Su Akıtıyor

Sorun Nasıl Çözümlenir?

Su akıntısı sorunlarında uzman yardımı almanız gerekir. Uzman teknik servis ekibi sorunu yerinde görüp sizi konu hakkında bilgilendirecektir. Sorunun çözümlenmesi adına gereken tespit yapılır ve arızalı parçalar çıkarılarak kullanıcı talebine bağlı uygulama ya da işlemler yapılır.

Kombide su akıntısı sorunu kapsamlı bir sorundur. Bu nedenle de görülmeden direk olarak arıza durumu hakkında net bilgiler vermek doğru olmaz.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Su akıntısı gibi önemli sorunlarda aslında kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmaz. Yani ancak doldurma musluğunu kontrol edersiniz açık ise kapatırsınız. Onun dışında cihaza müdahale etmemeye çalışın. Su akıntısı en azından servis gelene kadar dursun diyorsanız kombi altındaki sağdan ikinci boru üstündeki vanayı kapatın. Su akıntısı hemen kesilmeyecektir fakat bir süre sonra kesilecektir. Yalnız bu durumda sıcak su alamazsınız. Yani bu geçici bir çözümdür. Konusunda uzman servis yardımı almanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (32 Yorum)

 1. İyi akşamlar . Kombi f22 arıza verdı.. Barı 0.2 ye düşmüş ve.. İlk vana su akıtmış… İlk iki vanadan birini kapattım.. Prizden de çektim… Sorun genleşme tankından mıdır bilgilendirebilir misiniz… Daha önce de size yazmıştım daha önce cihazdan su damlıyordu pompa değişimi oldu…

  1. Merhaba Esra Hanım… F22 arızası evet düşük basınç sorunudur. Ancak ilk vanadan su akıtmış dediğiniz dediğiniz hangi vana onu anlayamadık? Genleşme tankı patlaksa su akıtabilir ancak su akıntısı sadece bu parçaya bağlı değildir. Sorunu yerinde görmeden net bilgi veremeyiz maalesef.

 2. merhaba buderus marka kombi suyu normal olmasına ragmen kazan ın üst bölümünden su damlatıyor ne yapmalıyım

  1. Merhaba Mete Bey… Kombide su akıntısı sorunlarında kullanıcı olarak maalesef ki yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor. Sorunu görmeden hangi parçada ne problemi olduğunu da bilemiyoruz maalesef. Bu yüzden sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 3. Kombiyi bir gece kapattım o gece de çok soğuk oldu kombiye giden vanalardaki su dondu. Elektrikli ısıtıcı ile suları çözdüm, basınç artırmak için vanayı açtım ama basınç 0.7 seviyesine gelince kombiye verilen tüm su emniyet ventilinden dışarı akıyor. Acaba vananın ucu buzdan dolayı tıkalı mı hâlâ yoksa başka bir problem mi var?

  1. Merhaba Samed Bey… Manometre bozulmuş olabilir ya da boru donduğu için su akıntısı olabilir. Donma gibi durumlarda genelde önemli parçalar etkilenir. Ancak sorunu yerinde görmemiz lazım. Bu yüzden cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanızı öneririz.

 4. Merhaba.bizim kombinin sol arka kosesinden su siziyor kombi barida agir agir dusuyo sebebi nedir acaba hocam

  1. Merhaba Ertuğrul Bey… Su akıntısı durumlarında sorunu yerinde görmeden hangi parçada ne sorun var ve nasıl bir müdahale gerekir bilemiyoruz maalesef. Yani suyun nereden aktığını yerinde görmemiz gerekiyor ki parçayı ve müdahaleyi ayrıca maliyeti size aktarabilelim.

 5. Merhaba. Kombi içinde bulunan thsiye borusundan sürekli su akıtıyor ve basınç düşüyor ve su kombi çalışır hlde 1 bafın altına düşüp arıza ışığı veriyor. Servis bugün genleşme tankı patlak dedi ve değiştirdi. Ama hala su gelmeye devam ediyor. Yani servis elemanı sanırım işinin ehli değil ve ben bunu öğreneyim sonra bakalım dedi. Bizede sürekli su bsmamızı söyledi. Acaba hangi parça arızalı olunca kombi içinde bununn su tahliye hortumundan su akıtır? Sizden ricam bu konuda bana yardımcı olmanız. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Deniz Göktürk… Su tahliye borusu dediğiniz eğer bir emniyet ventili ise; emniyet ventilinin görevi kombi basıncı yükseldiğinde yani 2.5-3 barı geçtiğinde fazla suyu tahliye etmektir. Eğer kombi basıncı yükselmeden emniyet ventili devreye giriyorsa bozuk demektir ve değişimi gerekir. Zira kombide su tahliyesi sonrası basınç düşme durumu oluyor. Bize kalırsa bahsedilen emniyet ventili ise ventil bozuk ve yalnızca bu parçanın değişimi gerekiyor. Ekstra genleşme tankında bir sorun gördüler ve değiştirdilerse bilemeyiz. Ancak bize kalırsa yaşadığınız sorun genleşme tankı ile alakalı değil.

  1. Merhaba Mutlu Kırımlı… Kombi basıncının yükselmesi ve düşmesi genelde genleşme tankı-ana eşanjör gibi parçalara bağlıdır. Kombiye uzun zamandır bakım yapılmıyorsa bakım gerekebilir, genleşme tankına hava basımı gerekebilir. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 6. ECA 28000 LİK YOĞUŞMALI KOMBİ BACA ÇIKIŞININ ALTINDAKİ YUVARLAK DEPOYA SOL TARAFTAN GİREN BAKIR HORTUMUN GİRİŞİNDEN SU KAÇIRIYOR. NE YAPMAM LAZIM SERVİSSİZ GİDERİLEBİLİR Mİ

  1. Merhaba Ali Bey… Belirttiğiniz parçayı tam olarak anlayamadık ancak bir su akıntısı durumu varsa kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 7. kombi su damlatiyor kombideli saat ileriye doğru gitmiş sicak suyu açinca saat geriye geliyor

  1. Merhaba Ömer Bey… Kombi basıncı muhtemelen yükseldiği için su akıtma durumu olmuş. Yani kombi fazla suyu dışarı tahliye ediyor. Basınç aynı zamanda düşüyorsa yani basınçta yükselme-düşme gibi bir durum söz konusuysa kombiye bakım gerekebilir. Kombi genleşme tankının havası bitmiş olabilir, tank delik olabilir, eşanjör kireçlenmesi olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 8. eca confort kombimin kaloriferi çalıştırdığımda tahliye borusundan akıtıyor sıcak su kullanımında akıtmıyor

  1. Merhaba Ömer Bey… Kombide ısınan su genleşir ve genleşmeye bağlı olarak da basınçta yükselme olabilir. Muhtemelen kombinizde yüksek basınç sorunu var ki kombi petek kullanımında basıncı yükseltiyor ve yüksek basınç sebebiyle kombi su akıtıyor. Bu durum muhtemelen genleşme tankından kaynaklı. Yani tankın havası eksik olabilir ya da tank delik olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 9. Merhaba ferroli bar 1 saate yükseliyor ve akıtıyor ana eşanjör değişecek ama 2. El yada sıfır kombi alın diyorlar sizce hangisini yapmalıyız

  1. Merhaba… Ferroli kombilerin geneli tek eşanjörlü olduğu için basınç yükselme sorunlarında genelde ana eşanjörde problem çıkıyor. Ana eşanjör de neredeyse bir 2.el kombi fiyatı kadar yüksek maliyetli bir parça olduğu için size bu yüzden başka bir kombi önermiş olabilirler. Ancak kombiniz kaç senelik, arıza kesin eşanjörden kaynaklı mı? bu soruların yanıtını net bilmeden sizi yönlendirmek istemeyiz.

  2. Kombim su damlamıyor sorunu kendim buldum Genleşme tankı nin havası eksilmiş bu sorunu ne kadar mal edebilirim yada tank i değiştirmek istersem servis kadar ücret alir

   1. Merhaba Hakan Bey… Yaşadığınız sorunu net olarak bilemiyoruz (yani basınç düşmesi mi yükselmesi mi?) bu yüzden uzaktan bilgi sunmak çok zor. Fakat tankın havası eksikse eğer cihaza bakım yaptırırsınız ve bakım ücreti ödersiniz. Bakım ücretleri cihazların çeşidine (hermetik veya yoğuşmalı) göre değişir. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak ücret bilgisi alabilirsiniz.

 10. Kimimin basıncını yükseltmek için biraz su pompaları istedim
  Birden su gelmeye başlayınca yaptigim islemi durdurdum
  Şu anda su damlatiyor

  1. Merhaba Yasin Bey… Kombi düşük basınç arızası vermediği sürece su basma işlemini uygulamanıza gerek yoktur. Cihaz zaten basıncı düşük algıladığında bir uyarı verir. Bu şekilde uyarı aldınız da doldurma musluğunu açtıysanız basınç aniden yükselmiştir ve muhtemelen 3 barı geçtiği için emniyet ventili devreye girmiş, su tahliyesi yapıyordur. Yani fazla suyu dışarı atıyordur. Kombinin altına kap ya da kova koyun. Su akıntısı yavaş yavaş azalır, bir süre sonra da kesilir. Su akıntısı kesilmez devam ederse servis çağırmanız gerekir.

   1. Lynx kombi var. petekler ısınmayınca basıncına baktım 1,5 bar dan düşüktü. Bende 1,5 bar olana kadar su ekledim. petekler ısındı fakat kombi altından su sızdırıyor. İki gündür aynı ve her gün bar değerine baktığımda 1 bara ya da daha aşağısına düştüğünü görüyorum. Su ekleyip basıncı yükseltiyorum ama hala su sızdırıyor.

    1. Merhaba Erdinç Bey… Kombi su akıttığı için bu duruma bağlı kombide basınç düşme durumu yaşanıyor. Ancak neden su akıttığını yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Kombi birçok sebeple su akıtabilir. Parçalarda delinme, kırılma, çatlama durumları söz konusu olabilir. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 11. kombinin barı 1 bunu 1,5 a çıkartmak için su basıyorum basmamla tahliye yerınden su geliyor nedeni nedir ? ve bir buçuk bara çıkartamıyorum ?

  1. Merhaba Yusuf Bey… Kombi manometresinde veya basınç sondasında sorun olabilir. Yani basıncı düşük gösterdiği için su basmaya çalıştığınızda fazla su bastığınız için kombi fazla suyu tahliye ediyor olabilir. Tabi sorunu yine de yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis çağırın önerisinde bulunabiliriz.

 12. kombi altı kısmında borudan su akıtıyordur sanırım çok su vermişiz içine. bende vanaları kapatıp şarteli indirdim. 1 hafta tatile çıkacapım. sorun olur mu

  1. Merhaba Hatice Hanım… Kombiye fazla su bastığınız için muhtemelen emniyet ventili devreye girmiş ve kombideki fazla suyu tahliye ediyordur. Kombinize en yakın kaloriferden su alarak basıncı düşürebilirsiniz. Kombi şalterinden, vanalarından kapatılırsa sorun olmaz. Ancak yüksek basınç bazen kombi parçalarına zarar verebiliyor. Kaloriferden su alın, basıncı ideal konuma düşürün (1 ile 2 bar arasına) daha sonrasında şalterinden ve vanalarından kapatabilirsiniz. Tabi basıncı düşürmenize rağmen yine de su akıntısı devam ediyorsa önce servis çağırmanızı öneririz.

Petek Yıkama