Kombide Sıcak Su Arızası

Kombi Sıcak Su Vermiyor

Kombi birçok sebeple sıcak su vermeyebilir. Her şeyden önce kombilerin önceliği sıcak sudur. Bu yüzden tüm kombiler yaz-kış her mevsim sıcak su ihtiyacına yanıt verir, ekstra kış dönemlerinde ısıtma sağlar. Kombi sıcak su vermediği zaman direk servis çağırmak yerine birkaç işlem uygulamak gerekir. Daha çok bilinçli olup, bilinçli hareket etmek gerekir.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

 1. Kaloriferleriniz çalışır durumda mı?
 • Sıcak su sorunu yaşadığınızda cihaz hangi konumda olursa olsun kaloriferlerinizin ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsiniz. Kaloriferleriniz ısınıyor ise sorun sadece sıcak su sistemindedir. Kaloriferleriniz de ısınmıyor ise bu sıcak su ve kaloriferin ortak çalıştığı büyük parçalarda sorun olabileceği anlamına gelir. Her koşulda servis yardımı almalısınız.
 1. Kombi sıcak su ayarı hangi derecede?
 • Kombilerin marka model ve çeşitlerine göre minimum maksimum sıcak su dereceleri değişir. Dereceyi minimum seviyenin biraz üstüne aldıysanız bu sebeple de sıcak su sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Kombinizin minimum sıcak su ayarının yaklaşık 10-15°C üstüne çıkararak yeniden bir deneme sağlamalısınız. Su aşırı sıcak akar ise dereceyi isteğe bağlı kısabilir veya yükseltebilirsiniz.
 1. Kombiye gaz ve elektrik geliyor mu?
 • Kombiye gaz geldiğinden ve elektrik geldiğinden emin olmanız gerekir. Kombiye elektrik gelmiyor ise ekranda hiçbir şey belirmez. Cihaz ledli ise hiçbir led yanmaz. Bu durumda önce dairenizde elektrik olduğundan emin olun. Elektrik yoksa eğer gelene kadar bekleyin. Elektrik var ve buna rağmen ekrana elektrik gelmiyor ise muhtemelen anakartta sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız. Kombiye gaz geldiğinden emin olmak adına da dairenizde doğalgazlı cihaz var ise çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Çalışır durumda ise kombi yanındaki gaz vanasına bakın ve açık olduğundan emin olun. Vana açık ise kombiye gaz geliyordur. Doğalgazlı diğer cihazınız (ocak gibi) çalışmıyor durumda ise kapı dışındaki gaz vanasına bakın kapalı ise açın. Açık olmasına karşın ocağın çalışmaması, sıcak suyun alınamaması gibi durumlarda bölgede gaz kesintisi olabileceğinden bilgileri bölgenizdeki doğalgaz dağıtım şirketini arayarak alabilirsiniz.
 1. Kombi basıncı ideal seviyede mi?
 • Kombilerde olması gereken ideal basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. Bu değer 1 in altına düştüğünde basınç düşük, 2,5-3 barın üzerine çıktığında basınç yüksek demektir. Kombi her iki durumda da arızaya geçerek sıcak su vermeyebilir. Basınç 1 barın altında olduğunda kombi altında bulunan doldurma musluğu ile su basmalı, basınç 3 barı geçtiğinde kombiye en yakın peteğin hava alma kısmını açıp su alarak basıncı düşürmelisiniz. Arıza bu sebeple yaşanıyor ise sorun işlemlerden sonra düzelecektir.
 1. Kombi ekranda hata kodu var mı ya da arıza ledi yanıyor mu?
 • Kombinin sıcak su vermemesinin genelde sebebi arızaya geçmesidir. Parçalarda sorun olabilir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman kombiniz ekranlı ise ekranda hata kodu var mı diye bakın. Kombi ledli ise arıza ledi yanıyor veya yanıp sönüyor mu diye kontrol edin. Ekranda hata kodu var ya da arıza ledi yanıyor ise kombinizin marka modeline ve çeşidine göre arıza kodları ve ledlerin açıklaması değişir. Bu konuda bilgi almak için ya kullanım kılavuzunu okumalı ya da bizi arayarak arızanın sebepleri hakkındaki bilgileri almalısınız. Ekranda hata kodu var ise ya da arıza ledi yanmakta ise kombiye servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Arıza durumlarında resetleme uygulaması maksimum 3 kez yapılmalıdır.

Bu kontrol ve uygulamalardan sonra kombiniz yine de sıcak su vermiyor ise bu durumda yapmanız gereken başka bir işlem bulunmaz. Arızanın net tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka uzman Kombi Servisi yardımı almalısınız. Kombide çok farklı sorunlar varsa, mesela; kombi yaz konumunda sıcak su vermiyor kış konumunda sıcak su veriyorsa yani kombi sadece kış konumunda sıcak su veriyorsa bu konuda bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.

Kombide Sıcak Su Arızası (Videolu Anlatım)

Kombi Su Akıtıyor

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, çift eşanjörlü kombilerde pompa gibi birçok  parçada sorun olabilir.

Tabi bu sıraladığımız parçalar sıcak su arızalarında genel anlamda karşımıza arızalı olarak çıkan parçalardır. Net tespit ve çözüm için uzman servis ekibinin sorunu yerinde görmesi ve yerinde tespit yapması gerekir. Bu hususta kombiye kullanıcı olarak kesinlikle müdahalede bulunmamalısınız. Kombi musluklara suyu düşük debide veriyorsa yani sıcak su az akıyorsa bu konuda bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.

Sıcak Su Tek Bir Musluktan Gelmiyorsa

 • Bu durumda kombide bir sorun olmadığını belirtmek isteriz. Sorun kombide olsaydı eğer hiçbir musluğunuza sıcak su gelmezdi. Hangi musluk olduğu fark etmeksizin bir musluğa sıcak su geliyor bir musluğa gelmiyor ise bu sıcak su gelmeyen bölümdeki bataryada sorun olabileceği anlamına gelir. Tabi oraya gelen tesisatta ya da musluk tesisatında da sorun olabilir. Bu arıza durumunda önce sıcak su gelmeyen bölümdeki bataryayı değiştirmeyi deneyin. Batarya değişimi sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

Tabi bu durumlar dışında kombi musluktan akan suyu geç ısıtıyorsa ya da musluktan sıcak su geç geliyorsa linki tıklayarak bu sorunun sebeplerini ve varsa eğer servis öncesi yapılması gereken işlemleri öğrenerek uygulayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (385 Yorum)

 1. Erkan G. dedi ki:

  Merhaba ,

  Eca proteus plus kombim var. Petekler ısıttığı halde musluk suyu ısıtmıyor ve ekranda F1 hatası görünüyor klavuzdan baktığım kadarı ile aşırı ısınmaya bağlı korumaya geçtiğini anlıyorum ancak aşırı ısınacak kadar bile çalışmıyor 2 dk gibi bir sürede hataya geçip suyu ısıtmıyor. Destek için şimdiden tşk.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey… Kombi içinde bulunan suyu bir sebeple tesisatta dolaştıramazsa, kendi içinde dolaştırır ve yüksek sıcaklık sebebiyle cihazın koruma sensörü devreye girerek cihazı bloke eder. Yani sandığınız gibi cihaz aşırı ısınarak arızaya geçmiyor, ısıtma sağlayamadığı için, suyu dolaştıramadığı için kendini korumaya alıyor. Bu durum birçok sebebe bağlıdır. Yani; sensör, kart, üç yollu vanaa, eşanjör, pompa gibi parçaları ayrıca kalorifer filtresini ve tesisatı kontrol etmek gerekir. Kombi su basıncı ideal değerde ise, petek ve tesisat vanaları açıksa bu sorunda cihazı resetlemeli, sorun düzelmiyorsa servis yardımı almalısınız.

 2. Ali Zıypak dedi ki:

  Merhaba.sıcak suyu kullanırken direk soğuk sudan almıyormu kombim eca. Bir ara baktım kombinin lambası kırmızı yanıyor kombini altındaki kalorifere giden sıcak suyu açtım 1.8 kadar sonra düzeldi benim merakım sıcak suyu direk soğuk sudan almıyormu. Saygılarla. Kolay gelsin.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombi şebekeden gelen soğuk suyu eşanjör içerisinden geçirir, ısıtır, bu şekilde musluklara gönderir. Kombi tesisat basıncı düşmüş, su basmışsınız ve cihaz düzelmiş. Bu durum çok sık yaşanırsa uzman yardımı almalısınız.

 3. Heval atlı dedi ki:

  Merhabalar sıkıntı şöyle kombi açık. Banyodaki sıcak suyu açtığımda kombi çalışmamakta.veya suyu ısıtmamakta ancak lavabo ve mutfaktaki suyu ısıtıyor. Ve banyo Çeşmesi açıkken lavabonunkini de açıyorum o zaman devreye giriyor ve banyo suyuna ısınmaya başlıyor. Sebebi ne olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Heval Hanım… Kombide sorun olursa eğer tüm musluklarda sıcak su problemi yaşanır. Yani hiçbir musluğa sıcak su gelmez, su hep soğuk akar. Tek bir tarafta bu sıkıntı varsa eğer bu durum tesisata bağlıdır. Sıcak su gelmeyen musluk-bataryada problem olabilir, tesisatınızda tıkanıklık olabilir veya son ihtimal filtre tıkalı olabilir. Bu konuda net teşhisi yapacak olan uzman bir tesisatçıdır. Uzman tesisatçıdan yardım almalısınız.

 4. Ertuğrul Tuç dedi ki:

  Merhaba, ben arçelik dijital ekranlı kombi kullanıyorum daha yeni alındı, takıldı. Yaz modundayken Musluk suyu ayarını 40 dereceye getiriyorum. Ama herhangi bi musluktan sıcak su açtığımda kombinin musluk suyu derecesi hızla artmaya başlıyor. 70-80lere kadar çıkmış oluyor birkaç dakikada. Sorun nerededir ve ya bunun başka bi ayarı var mıdır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ertuğrul Bey… 40°C ye ayarlı bir kombinin sıcak su kullanımında 70-80°C lere kadar çıkmaması gerekir. Bu durumu mutfak ve banyo olarak tüm musluklarda deneyin. Tüm musluklarda aynı durum varsa eğer cihaz yeni olduğu için kendi servisi ile görüşerek yardım alın. Ancak bu durum tek bir muslukta oluyor diğer musluk-musluklarda olmuyorsa musluk-batarya bozuk olabilir, filtrede ya da tesisatınızda tıkanıklık olabilir.

 5. Ismail degirmenci dedi ki:

  Error code yaziyo surekli ötüp duruyor termodinamik marka kombimiz var. Suyu isitmiyor sıfır kombi takıldı gene ayni usandik

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Error code kelimelerinin anlamı hata kodudur. Ancak cihaz ne hatası veriyor bunu sorunu yerinde görmeden bilemiyoruz. Cihaz yeniyse eğer servisi ile görüşerek bu konuda yardım almalısınız.

 6. bülent yıldız dedi ki:

  termodinamik kombimin kaloriferi normal ısınıyorken ,,muslukta kullandığımız su 45 dereceye ayarlı olmasına rağmen ısınmıyor,,belirtmiş olduğunuz kontrolleri yapmama rağmen,,(bar,,elektrik,,gaz gaz geliyor) kayseride bir iki servise durumu anlattım tatmin edici bir cevap alamadım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bülent Bey… Kombinizde sıcak su sorunu var ve kombi bir hata kodu vermiyor. Hata kodu veriyor olsaydı eğer tahmini de olsa uzaktan bilgi aktarılabilirdi ancak bir hata kodu olmadığı için sizi uzaktan bilgilendiremiyoruz. Yapabileceğiniz bir işlem de olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 7. Turgut şirin dedi ki:

  Merhabalar kombimi sıcak su alma ayarını 50 dereceye getiriyorum lakin kombi kendisi 70/74 derece gosteriyo kullanım sonrası ve kombinin dış kasası dahi çok sıcak oluyor bu neden kaynaklanır (petek tarafı kapalı)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Turgut Bey… Sensör, kart gibi parçalarda sorun olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Cihazın dış yüzeyi de ısınıyorsa hava akışında da ekstra bir sorun olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

   1. Kadrıye dedi ki:

    Sıcak su gelmiyor kombi den

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Kadriye Hanım… Makalemizi incelediyseniz eğer sıcak su arızası birçok sebebe bağlıdır. Kombi bir hata kodu vermediği sürece uzaktan bu sorun hakkında bilgi aktarmak da zordur. Bu yüzden direk servis yardımı almanızı öneriyoruz.

 8. Sait Yurtbay dedi ki:

  Merhaba kombi de sıcak su gelmiyor peteklere geliyor çeşmeye sıcak su gelmiyor sensörde problem olabileceğini düşündüm değiştirdim yine düzelmedi hata kodu veriyor 20 kod acba aldığım sensörde arızalı olabilirmiş veya başka neyden yapıyor olabilir.?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sait Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer kombi bir hata kodu vermiyorsa sıcak su arızaları bilindiği gibi sadece sensöre değil birçok parçaya bağlıdır. Ve yine kombi bir hata kodu vermediği sürece uzaktan sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi sunmak zor. Can ve mal güvenliğiniz açısından servis yardımı almalısınız.

 9. Armin Çınar dedi ki:

  Merhaba
  Sıcak suyu açtığımda kombi açık olmasına rağmen ateşleme yapmıyor ve su ısınmıyor. Diger yandan petekleri ısıtma konumuna getirdiğimde petekler ısınıyor ancak o esnada suyu açınca gene ateşleme duruyor ve sıcak yerine soguk su geliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Armin Bey… Kombide sıcak su problemi var ama kombi bir uyarı hata kodu vermiyor. Bu aşamada sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi sunmak çok zor. Arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 10. Semih öz dedi ki:

  Merhaba kombi çogu zaman banyo ve mutfaga sıcak su verıyor. Fakat aralıklarla hem banyo hemde mutfakta sıcak suyu açtıgımda çok az su geliyor ve kombide sanırım az su geldıgı ıcın calısmıyor. Evde gunes enerjısı vs yok dogalgazlı kombi ile sıcak su ıhtıyacı karsılanıyor. kombide herhangi bir arıza hata vs yapmıyor.Bır fıkrınız varmı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Semih Bey… Dairede iki musluk aynı anda açılırsa musluklardan birinden sıcak su gelirken diğer musluktan zaten sıcak su gelmez ve suyun debisi de düşer. Bu her konut ve her kombi için geçerli bir durumdur. Debi-tazyik baya düşük ise kombi bu sebeple suyu ısıtamıyor olabilir. Bize kalırsa sadece bu durum için uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz. Muhtemel sebep tesisat gibi görünüyor.

 11. Engin aktaş dedi ki:

  Beko kombimiz suyu 35 dereceye kadar isitiyor sonrasinda kendiliginden soguyor yani kombi duruyor sebebi ne olabilir ayrica ilk farkettigimde ekranda f4 aruza kodu vardi kombiyi kapatip actim ama ayni sorun devam ediyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… F4 uyarısı kombilerde genellikle gaz yokluğu-ateşleme sorunudur. Bu arıza durumu birçok sebebe bağlıdır. Ancak öncesinde dairenizde doğalgaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Kombiye gaz geliyor ve vanalar kapalı değilse kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme işlemi de bir işe yaramıyor yani sorun devam ediyorsa bu aşamada servis yardımı almalısınız. Kart, gaz valfi, iyon ve ateşleme elektrotlarını kontrol etmek gerekir.

 12. Erkan Arı dedi ki:

  2000 condence bosh limni sıcak su dalgalanma yapıyor 3 kattayız çözümü ne olabilir acaba…..