Kombide Sıcak Su Arızası

Kombiniz sıcak su vermiyorsa Kombide Sıcak Su Arızası ile karşılaşırsanız eğer servis çağırmadan önce aşağıda sunulan bilgileri incelemeli ve uygulamalısınız.

 1. Kaloriferleriniz çalışır durumda mı?
 • Sıcak su sorunu yaşadığınızda cihaz hangi konumda olursa olsun kaloriferlerinizin ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsiniz. Kaloriferleriniz ısınıyor ise sorun sadece sıcak su sistemindedir. Kaloriferleriniz de ısınmıyor ise bu sıcak su ve kaloriferin ortak çalıştığı büyük parçalarda sorun olabileceği anlamına gelir. Her koşulda servis yardımı almalısınız.
 1. Kombi sıcak su ayarı hangi derecede?
 • Kombilerin marka model ve çeşitlerine göre minimum maksimum sıcak su dereceleri değişir. Dereceyi minimum seviyenin biraz üstüne aldıysanız bu sebeple de sıcak su sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Kombinizin minimum sıcak su ayarının yaklaşık 10-15°C üstüne çıkararak yeniden bir deneme sağlamalısınız. Su aşırı sıcak akar ise dereceyi isteğe bağlı kısabilir veya yükseltebilirsiniz.
 1. Kombiye gaz ve elektrik geliyor mu?
 • Kombiye gaz geldiğinden ve elektrik geldiğinden emin olmanız gerekir. Kombiye elektrik gelmiyor ise ekranda hiçbir şey belirmez. Cihaz ledli ise hiçbir led yanmaz. Bu durumda önce dairenizde elektrik olduğundan emin olun. Elektrik yoksa eğer gelene kadar bekleyin. Elektrik var ve buna rağmen ekrana elektrik gelmiyor ise muhtemelen anakartta sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız. Kombiye gaz geldiğinden emin olmak adına da dairenizde doğalgazlı cihaz var ise çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Çalışır durumda ise kombi yanındaki gaz vanasına bakın ve açık olduğundan emin olun. Vana açık ise kombiye gaz geliyordur. Doğalgazlı diğer cihazınız (ocak gibi) çalışmıyor durumda ise kapı dışındaki gaz vanasına bakın kapalı ise açın. Açık olmasına karşın ocağın çalışmaması, sıcak suyun alınamaması gibi durumlarda bölgede gaz kesintisi olabileceğinden bilgileri bölgenizdeki doğalgaz dağıtım şirketini arayarak alabilirsiniz.

Sıcak Su Arızası

 1. Kombi basıncı ideal seviyede mi?
 • Kombilerde olması gereken ideal basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. Bu değer 1 in altına düştüğünde basınç düşük, 2,5-3 barın üzerine çıktığında basınç yüksek demektir. Kombi her iki durumda da arızaya geçerek sıcak su vermeyebilir. Basınç 1 barın altında olduğunda kombi altında bulunan doldurma musluğu ile su basmalı, basınç 3 barı geçtiğinde kombiye en yakın peteğin hava alma kısmını açıp su alarak basıncı düşürmelisiniz. Arıza bu sebeple yaşanıyor ise sorun işlemlerden sonra düzelecektir.
 1. Kombi ekranda hata kodu var mı ya da arıza ledi yanıyor mu?
 • Kombinin sıcak su vermemesinin genelde sebebi arızaya geçmesidir. Parçalarda sorun olabilir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman kombiniz ekranlı ise ekranda hata kodu var mı diye bakın. Kombi ledli ise arıza ledi yanıyor veya yanıp sönüyor mu diye kontrol edin. Ekranda hata kodu var ya da arıza ledi yanıyor ise kombinizin marka modeline ve çeşidine göre arıza kodları ve ledlerin açıklaması değişir. Bu konuda bilgi almak için ya kullanım kılavuzunu okumalı ya da bizi arayarak arızanın sebepleri hakkındaki bilgileri almalısınız. Ekranda hata kodu var ise ya da arıza ledi yanmakta ise kombiye servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Arıza durumlarında resetleme uygulaması maksimum 3 kez yapılmalıdır.

Bu kontrol ve uygulamalardan sonra kombiniz yine de sıcak su vermiyor ise bu durumda yapmanız gereken başka bir işlem bulunmaz. Arızanın net tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka uzman Kombi Servisi yardımı almalısınız.

Kombide Sıcak Su Arızası (Videolu Anlatım)

Kombi Su Akıtıyor

Kombi Neden Sıcak Su Vermez?

Kombi marka modeli ya da çeşidi ne olursa olsun genel prensibi sıcak su sağlamaktır. Ekstra kış dönemleri geldiğinde ısıtmada kullanılır. Tıpkı bir klimanın genel anlamda soğutmada kullanılıp mevsim geçişlerinde ısıtmada da kullanıldığı gibi… Bu yüzden denilebilir ki kombinin içinde bulunan hemen her parça sıcak su sağlamada görev yapar. Peki kombide sıcak su arızası var ise, tüm kontroller neticesinde yine de sıcak su alınamıyor ise hangi parçalarda sorun olabilir? İşte yanıtı:

 • Ntc, ptc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, çift eşanjörlü kombilerde pompa arızalı olabilir

Tabi bu sıraladığımız parçalar sıcak su arızalarında genel anlamda karşımıza arızalı olarak çıkan parçalardır. Net tespit ve çözüm için uzman servis ekibinin sorunu yerinde görmesi ve yerinde tespit yapması gerekir. Bu hususta kombiye kullanıcı olarak kesinlikle müdahalede bulunmamalısınız.

Kombi Bir Musluğu Sıcak Su Veriyor Bir Musluğa Vermiyor ise

 • Bu durumda kombide bir sorun olmadığını belirtmek isteriz. Sorun kombide olsaydı eğer hiçbir musluğunuza sıcak su gelmezdi. Hangi musluk olduğu fark etmeksizin bir musluğa sıcak su geliyor bir musluğa gelmiyor ise bu sıcak su gelmeyen bölümdeki bataryada sorun olabileceği anlamına gelir. Tabi oraya gelen tesisatta ya da musluk tesisatında da sorun olabilir. Bu arıza durumunda önce sıcak su gelmeyen bölümdeki bataryayı değiştirmeyi deneyin. Batarya değişimi sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.
Duyuru
Uzmana Sorun
Yorum Yap
Yeni Şubemiz Açıldı
Yeni Şubemiz Açıldı Detaylar ve Tüm Bölgeleri ilgilendiren Fırsatlar için Tıklayın: Sancaktepe Kombi Servisi

Yorumlar (31 Yorum)

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  merhaba benim bir sorum olacaktı şimdi bizim kombide mutfak lavabosu ve banyo lavabosundan sıcaksu çok güzel akarken duşa kabindeki sıcaksu önce sıcak geliyor sonra soğuk

  şeyhmus süğüt

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Şeyhmus Bey… Mutfak ve banyo lavabosundan sıcak su geliyor duşa kabinden sıcak su gelmiyorsa ya da su soğuyorsa sorun duşa kabinde kullandığınız bataryada olabilir. Duşa kabin bataryasını değiştirmeyi deneyin. Sorun düzelmezse uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Bu kombi ile alakalı bir arıza durumu değildir.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  selam hocam bende 28 baykan kombiden var.sıcak suyu açtığımda su isinmiyor ve kombi ateşleme de yapmıyor.yalnızca kalorifer modunda normal çalısıyor.3 yollu vananın .iç takımını temizleyim yenisini takdım.Eşanjörü temizledim ,ntc sensorununu , türbünü ve 3yollu motor hepsi çalışıyor.ama yinede sıcak su problemini hall edemiyorum yardım edin hocam.
  CAVAB VER

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Efendim… Kombinizde tribün okuyucu veya elektronik kart arızası olabilir. Yalnız sorunu yerinde görmek gerekir. Görmeden net bilgi veremiyoruz maalesef.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  demirdökum vinto kombi kullanıyorum.petek su sıcaklığı 50 dereceye ayarlı kombi devreye giriyor tam ısıtma bitmeden 3-5 saniye çalışıp devreden çıkıyor.petekler soğuyana kadar devreye girmiyor.sebebi nedir ustam

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Ufuk Bey… Kalorifer fitreleri tıkalı olabilir, tesisatta tıkanıklık olabilir, pompa devri düşük olabilir net teşhis için görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Merhaba benim sorunum şu kombipeteklerde çalışıyor ama sıcak suyu açtıgımda sanki hava yapan bir araç gibi alevi yanıp sönmeye başlıyor ve sönüyor bu nedenle sıcak su gelmiyor

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Eyüp Bey… Kombi alev algılamasa petekleriniz de ısınmaz. Peteklerde ısı oluyorsa sadece sıcak su sisteminde yani sıcak suda çalışan parçalarda sorun var demektir. Bu konumda birçok parça olduğu için net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Merhabalar.demirdokum atron kombim var petek tesisatı gayet iyi çalışıyor yalnız çeşmeden sıcak suyu açtığımda ortalama isi 43 dereceye gelip f8 hatasına geçip 3_5 saniye sonra tekrar kombi çalışıyor 43 e geldiğinde tekrar f8 e geciyor çeşmeden de bir sıcak bir soğuk su geliyor sebebi nedir acaba

  Tuna uzunkaya

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Tuna Uzunkaya… Demirdöküm Atron model kombilerde F8 aşırı ısınma sorunudur. Kombi içindeki su sıcaklığı maksimum seviyeyi aştığı zaman bu sorun yaşanır. Fakat 43°C yüksek bir sıcaklık değeri değildir. Sıcak su ntc sinde, üç yollu vanada, eşanjörde veya pompada sorun olabilir. Net arıza teşhisi için sorunun yerinde görülmesi gerekir.

   Kombi Tamircisi

   • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

    Yetkili servise sormuştum direkt esansor değişmesi gerek dediler telefonda sorunu teşhis ettiler!o yüzden sormustum

    Tuna uzunkaya

    • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

     Tekrardan Merhaba Tuna Uzunkaya… Yaşadığınız soruna göre pompa sıkışmış olabilir, dediğim gibi ntc sensörde, üç yollu vanada ya da eşanjörde sorun olabilir. Bu gibi arıza durumlarında yerinde görmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Telefondan net şu parçada sorun vardır demek de yanlıştır.

     Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Merhaba Eca kombi var sicak su akmiyor ama petekler isiniyor su 1gostergede su doldurma vanasini bilmiyorum yardimci olabilirmisiniz

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba efendim… Kombinin basıncı düşük olsa petekleriniz de ısınmaz. Sorun kombi basıncının düşük olmasından kaynaklı değildir. Petek sisteminde sorun yok demek ki yeterli devir daim yapabilecek basınç var. Sorun sadece sıcak su sistemindedir. Yalnız kombide birçok parça sıcak su devresinde görev alır. Net teşhis için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Yine de kombi basıncını 1,5 bara yükseltmek isterseniz kombilerde doldurma musluğu cihazın marka modeline bağlı değişir. Eca kombinizin modelini söyleyebilirseniz doldurma musluğunun yeri konusundaki bilgileri de aktarabiliriz.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Merhabalar. Bende Baykan 24kw bywarm star kombi var. Sorun alev aldiktan sonra da ateshleme elktrodlari ateshlemeye devam ediyor. Ariza ne olabalir, lutfen yardim edermisiniz.

  Tirkesh Amanow

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Hocam Ferroli kombi 5dk da petek isitimi yapıyor 10 dj dinlenmeye geçiyor sıcak su açtığımda ateşleme yükseliyor sonra düşüp arızaya geçiyor.

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Ümit Bey… Kalorifer ısı ayarı düşükse eğer kısa sürede ısıtma yapması normaldir. Kombi düşük dereceyi kolay yakalar, bu yüzden kısa sürede ısıtma yapar. Ortam ısısı hemen düşeceği için de yeniden devreye girer. Bu durum genelde düşük derecede kullanımda karşımıza çıkar. Ancak yüksek derecede olmasına karşın böyle bir sorun varsa cihazda problem var demektir. Kombiler kış konumunda sıcak su talebi olduğunda kalorifer konumunu kapatır. Sıcak su talebi sonlandığında petekler yeniden ısıtmaya geçer. Bu normal bir durumdur. Her kombinin özelliğidir. Ancak sıcak su kullanımı sonrasında arızaya geçiyorsa net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Kombin sıcak su açtığımda alevlenme yükseliyor sonra düşüp arızaya geçiyor.

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Yeniden merhaba Ümit Bey… Sıcak su musluğunu açtığınızda ekranda kombi içindeki suyun sıcaklık derecesi görünür. Yükselip sonra düşüyorsa su ısınamıyor demektir. Yani kombinizde sıcak su arızası vardır. Sıcak su arızalarında birçok sebep olabiliyor. Sorunu yerinde görmek gerekir.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Eca Confeo Premix 30 Kw Kombi kalorifer sistemi sorunsuz çalışıyor sıcak suda problem var.
  Mutfak bataryasından sıcak su akışında da bir problem yok. Banyolara gelen sıcak suyun sıcaklığı yeterli değil.Musluk ilk açıldığında kombideki sıcak su geliyor sonra ılık akmaya devam ediyor.Kapatıp açınca gene aynı.Sıcak su ayarı 60 derecede çalışıyor su basıncında bir anormallik yok.Duş yaparken soğuk suyla duş almamak için açkapa bataryayı full sıcak tarafında kısık açarak suyun debisini düşürüp anca ılık vaziyette akan su ile yıkanılabiliyor.Geçen sene bu kadar değildi bu kış durum daha da kötüleşti.Güya yazın bakım yapılıp basıncı sürekli düşen tanka da hava basıldı.Bir arıza söz konusu sanırım ama nedir?

  Aydın Atılgan

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Aydın Bey… Kombiyle alakalı bir sorun olsaydı eğer mutfak bataryasında da aynı sorun yaşanırdır. Bir taraftan sıcak su sorunsuz geliyor diğer tarafta sıcak su akışında sorun oluyorsa bu tesisatla alakalı bir sorundur. Banyoya giden sıcak su tesisatında tıkanma olabilir veya musluk bataryalarında sorun olabilir. Dilerseniz öncelikle bunun için uzman bir tesisatçıdan yardım alın. Tesisatınızı kontrol ettirin. Sorun görülmezse eğer banyo bataryasını değiştirerek yeniden deneme yapın.

   Kombi Tamircisi

   • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

    Banyo tarafında 5 adet batarya var hepsinde sorun aynı.Akşam size yazdıktan sonra tekrar yaptığım test ve kontrollerde kalorifer sistemi çalışmaz iken sıcak suyu açtığımda kombinin altındaki peteklere giden ve dönen boruların sıcak olduğunu tespit ettim.Çeşmeyi kapatınca yavaş yavaş soğudular.Sıcak su peteklere mi yönleniyor acaba 3 yollu ventilde mi bir problem var?

    AYDIN ATILGAN

    • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

     Tekrardan Merhaba Aydın Bey… Sıcak su çok kullanıldığı zamanlarda ilk petekler ısınabilir. Fakat sıcak su gelmiyor ve petekler ısınıyor ise üç yollu vana kalorifer tarafına kaçırıyor olabilir. Yine de net arıza tespiti için sorunu yerinde görmek gerekir.

     Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Merhaba Umit bey. 24kw bywarm star kombi alev alip chalishmaya bashladiktan bir iki dakika sonra alevi kesiyor. Gosterge de ancak 30 40 dereceye gelebiliyor. Ariza lamba yanmiyor. Gaz vanadan olabilirmi. O vananin bobinleri kach ohm dirench gostermesi gerekiyor. Ben direncini olchemedim. Lutfen yardim edin.

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba efendim… Brülörde alevin kesilmesi birçok sebebe bağlıdır. Gaz vanası ile alakalı sorun varsa zaten biz müdahale etmiyoruz bölgenizin doğalgaz firması ile görüşmeniz gerekir. Yalnız genelde bu gibi durumlarda sorun gaz vanası ile alakalı olmuyor kombi ile alakalı oluyor. Kullanıcı olarak dairenize gaz geldiğinden emin olun, kombiyi resetleyin. Bu uygulamalar dışında herhangi bir işlem yapamazsınız. Servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Merhaba
  Vailant kombim var ve en sağdaki yeşil led sürekli yanıyor (normalde yanıp sönmesi gerekiyor sanırım sıcak suyu açtığımda) diğer her şey normal petekler yanıyor basınç normal. Ne yapmam gerekir?

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Hande Hanım… Vaillant kombilerde yeşil ledin yanması normal bir durumdur. Kırmızı ya da turuncu led yanarsa bir arıza olduğunu belirtir. Cihazınızda bir sorun yok.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  bende ariston uno 10 senelik kombi var.bir sıkıntımız var.bu sene agrızalı olarak kullanmaya calısıyorz.ateşleme sırasında sarı kırmızı yanıp sönüyor 3 4 defa.gün gectikçe yanıp sönmeler fazlalaşıyor.eninde sonunda calısıyor fakat calışırken ısılkar yanıp sönüp calışmaya devam ediyor .banyo suyunu actıgımız zaman daha kolay calısıyor sıkıntısı nedir acaba .teşekkürler

  bedrettin hatatoğlu

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Bedrettin Bey… Ariston Uno model kombilerde sarı LED: Atık gaz tahliye sorunudur. Kırmızı LED: Gaz blokaj sorunudur. Muhtemelen cihazınızın atık gaz devresinde sorun olduğu için başarılı ateşleme gerçekleşmiyor ve cihaz bu yüzden arızaya geçiyor. Arıza durumu hakkında net bir bilgi veremeyiz. Sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Faydalı Olabilir

Arızanı Çöz Pratik Bilgiler

Anketimize Katılın

Hangi Marka Kombi Kullanıyorsunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Görüşleriniz

Sitemiz Hakkında Görüşleriniz

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ödeme Kolaylığı

Kredi Kartı ile Ödme

Benzer Yazılar