Kombide Sıcak Su Arızası

Kombi Sıcak Su Vermiyor

Kombi birçok sebeple sıcak su vermeyebilir. Her şeyden önce kombilerin önceliği sıcak sudur. Bu yüzden tüm kombiler yaz-kış her mevsim sıcak su ihtiyacına yanıt verir, ekstra kış dönemlerinde ısıtma sağlar. Kombi sıcak su vermediği zaman direk servis çağırmak yerine birkaç işlem uygulamak gerekir. Daha çok bilinçli olup, bilinçli hareket etmek gerekir.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

 1. Kaloriferleriniz çalışır durumda mı?
 • Sıcak su sorunu yaşadığınızda cihaz hangi konumda olursa olsun kaloriferlerinizin ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsiniz. Kaloriferleriniz ısınıyor ise sorun sadece sıcak su sistemindedir. Kaloriferleriniz de ısınmıyor ise bu sıcak su ve kaloriferin ortak çalıştığı büyük parçalarda sorun olabileceği anlamına gelir. Her koşulda servis yardımı almalısınız.
 1. Kombi sıcak su ayarı hangi derecede?
 • Kombilerin marka model ve çeşitlerine göre minimum maksimum sıcak su dereceleri değişir. Dereceyi minimum seviyenin biraz üstüne aldıysanız bu sebeple de sıcak su sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Kombinizin minimum sıcak su ayarının yaklaşık 10-15°C üstüne çıkararak yeniden bir deneme sağlamalısınız. Su aşırı sıcak akar ise dereceyi isteğe bağlı kısabilir veya yükseltebilirsiniz.
 1. Kombiye gaz ve elektrik geliyor mu?
 • Kombiye gaz geldiğinden ve elektrik geldiğinden emin olmanız gerekir. Kombiye elektrik gelmiyor ise ekranda hiçbir şey belirmez. Cihaz ledli ise hiçbir led yanmaz. Bu durumda önce dairenizde elektrik olduğundan emin olun. Elektrik yoksa eğer gelene kadar bekleyin. Elektrik var ve buna rağmen ekrana elektrik gelmiyor ise muhtemelen anakartta sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız. Kombiye gaz geldiğinden emin olmak adına da dairenizde doğalgazlı cihaz var ise çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Çalışır durumda ise kombi yanındaki gaz vanasına bakın ve açık olduğundan emin olun. Vana açık ise kombiye gaz geliyordur. Doğalgazlı diğer cihazınız (ocak gibi) çalışmıyor durumda ise kapı dışındaki gaz vanasına bakın kapalı ise açın. Açık olmasına karşın ocağın çalışmaması, sıcak suyun alınamaması gibi durumlarda bölgede gaz kesintisi olabileceğinden bilgileri bölgenizdeki doğalgaz dağıtım şirketini arayarak alabilirsiniz.
 1. Kombi basıncı ideal seviyede mi?
 • Kombilerde olması gereken ideal basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasıdır. Bu değer 1 in altına düştüğünde basınç düşük, 2,5-3 barın üzerine çıktığında basınç yüksek demektir. Kombi her iki durumda da arızaya geçerek sıcak su vermeyebilir. Basınç 1 barın altında olduğunda kombi altında bulunan doldurma musluğu ile su basmalı, basınç 3 barı geçtiğinde kombiye en yakın peteğin hava alma kısmını açıp su alarak basıncı düşürmelisiniz. Arıza bu sebeple yaşanıyor ise sorun işlemlerden sonra düzelecektir.
 1. Kombi ekranda hata kodu var mı ya da arıza ledi yanıyor mu?
 • Kombinin sıcak su vermemesinin genelde sebebi arızaya geçmesidir. Parçalarda sorun olabilir. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman kombiniz ekranlı ise ekranda hata kodu var mı diye bakın. Kombi ledli ise arıza ledi yanıyor veya yanıp sönüyor mu diye kontrol edin. Ekranda hata kodu var ya da arıza ledi yanıyor ise kombinizin marka modeline ve çeşidine göre arıza kodları ve ledlerin açıklaması değişir. Bu konuda bilgi almak için ya kullanım kılavuzunu okumalı ya da bizi arayarak arızanın sebepleri hakkındaki bilgileri almalısınız. Ekranda hata kodu var ise ya da arıza ledi yanmakta ise kombiye servis öncesi resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Arıza durumlarında resetleme uygulaması maksimum 3 kez yapılmalıdır.

Bu kontrol ve uygulamalardan sonra kombiniz yine de sıcak su vermiyor ise bu durumda yapmanız gereken başka bir işlem bulunmaz. Arızanın net tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka uzman Kombi Servisi yardımı almalısınız. Kombide çok farklı sorunlar varsa, mesela; kombi yaz konumunda sıcak su vermiyor kış konumunda sıcak su veriyorsa yani kombi sadece kış konumunda sıcak su veriyorsa bu konuda bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.

Kombide Sıcak Su Arızası (Videolu Anlatım)

Kombi Su Akıtıyor

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, çift eşanjörlü kombilerde pompa gibi birçok  parçada sorun olabilir.

Tabi bu sıraladığımız parçalar sıcak su arızalarında genel anlamda karşımıza arızalı olarak çıkan parçalardır. Net tespit ve çözüm için uzman servis ekibinin sorunu yerinde görmesi ve yerinde tespit yapması gerekir. Bu hususta kombiye kullanıcı olarak kesinlikle müdahalede bulunmamalısınız. Kombi musluklara suyu düşük debide veriyorsa yani sıcak su az akıyorsa bu konuda bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.

Sıcak Su Tek Bir Musluktan Gelmiyorsa

 • Bu durumda kombide bir sorun olmadığını belirtmek isteriz. Sorun kombide olsaydı eğer hiçbir musluğunuza sıcak su gelmezdi. Hangi musluk olduğu fark etmeksizin bir musluğa sıcak su geliyor bir musluğa gelmiyor ise bu sıcak su gelmeyen bölümdeki bataryada sorun olabileceği anlamına gelir. Tabi oraya gelen tesisatta ya da musluk tesisatında da sorun olabilir. Bu arıza durumunda önce sıcak su gelmeyen bölümdeki bataryayı değiştirmeyi deneyin. Batarya değişimi sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz.

Tabi bu durumlar dışında kombi musluktan akan suyu geç ısıtıyorsa ya da musluktan sıcak su geç geliyorsa linki tıklayarak bu sorunun sebeplerini ve varsa eğer servis öncesi yapılması gereken işlemleri öğrenerek uygulayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (371 Yorum)

 1. Turgut şirin dedi ki:

  Merhabalar kombimi sıcak su alma ayarını 50 dereceye getiriyorum lakin kombi kendisi 70/74 derece gosteriyo kullanım sonrası ve kombinin dış kasası dahi çok sıcak oluyor bu neden kaynaklanır (petek tarafı kapalı)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Turgut Bey… Sensör, kart gibi parçalarda sorun olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Cihazın dış yüzeyi de ısınıyorsa hava akışında da ekstra bir sorun olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 2. Sait Yurtbay dedi ki:

  Merhaba kombi de sıcak su gelmiyor peteklere geliyor çeşmeye sıcak su gelmiyor sensörde problem olabileceğini düşündüm değiştirdim yine düzelmedi hata kodu veriyor 20 kod acba aldığım sensörde arızalı olabilirmiş veya başka neyden yapıyor olabilir.?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sait Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer kombi bir hata kodu vermiyorsa sıcak su arızaları bilindiği gibi sadece sensöre değil birçok parçaya bağlıdır. Ve yine kombi bir hata kodu vermediği sürece uzaktan sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi sunmak zor. Can ve mal güvenliğiniz açısından servis yardımı almalısınız.

 3. Armin Çınar dedi ki:

  Merhaba
  Sıcak suyu açtığımda kombi açık olmasına rağmen ateşleme yapmıyor ve su ısınmıyor. Diger yandan petekleri ısıtma konumuna getirdiğimde petekler ısınıyor ancak o esnada suyu açınca gene ateşleme duruyor ve sıcak yerine soguk su geliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Armin Bey… Kombide sıcak su problemi var ama kombi bir uyarı hata kodu vermiyor. Bu aşamada sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi sunmak çok zor. Arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 4. Semih öz dedi ki:

  Merhaba kombi çogu zaman banyo ve mutfaga sıcak su verıyor. Fakat aralıklarla hem banyo hemde mutfakta sıcak suyu açtıgımda çok az su geliyor ve kombide sanırım az su geldıgı ıcın calısmıyor. Evde gunes enerjısı vs yok dogalgazlı kombi ile sıcak su ıhtıyacı karsılanıyor. kombide herhangi bir arıza hata vs yapmıyor.Bır fıkrınız varmı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Semih Bey… Dairede iki musluk aynı anda açılırsa musluklardan birinden sıcak su gelirken diğer musluktan zaten sıcak su gelmez ve suyun debisi de düşer. Bu her konut ve her kombi için geçerli bir durumdur. Debi-tazyik baya düşük ise kombi bu sebeple suyu ısıtamıyor olabilir. Bize kalırsa sadece bu durum için uzman bir tesisatçıdan yardım alabilirsiniz. Muhtemel sebep tesisat gibi görünüyor.

 5. Engin aktaş dedi ki:

  Beko kombimiz suyu 35 dereceye kadar isitiyor sonrasinda kendiliginden soguyor yani kombi duruyor sebebi ne olabilir ayrica ilk farkettigimde ekranda f4 aruza kodu vardi kombiyi kapatip actim ama ayni sorun devam ediyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… F4 uyarısı kombilerde genellikle gaz yokluğu-ateşleme sorunudur. Bu arıza durumu birçok sebebe bağlıdır. Ancak öncesinde dairenizde doğalgaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Kombiye gaz geliyor ve vanalar kapalı değilse kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme işlemi de bir işe yaramıyor yani sorun devam ediyorsa bu aşamada servis yardımı almalısınız. Kart, gaz valfi, iyon ve ateşleme elektrotlarını kontrol etmek gerekir.

 6. Erkan Arı dedi ki:

  2000 condence bosh limni sıcak su dalgalanma yapıyor 3 kattayız çözümü ne olabilir acaba…..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey… Sudaki dalgalanma durumu eğer tüm musluklarda oluyorsa sorun ya kombide ya da tesisatınızda olabilir. Ancak tek bir muslukta oluyorsa (mesela banyoda oluyor mutfakta olmuyor ya da tam tersi ise) bu durumda musluk-batarya bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir ya da tesisatınızda bir problem olabilir.

 7. İrfan tunçel dedi ki:

  Nitron plus kombi banyo yaparken ateşlemeyi geç yapıyor daha sonra ısıtmayı kesip f5 arızaya geçiyor resetleme yapınca çalışması düzeliyor bu arızayı arada sırada tekrarlıyor prostatite yi söküp baktık sorun gözükmüyor fan gayet rahat dönüş yapıyor sorun ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey… F5 arızası hava akış sorunudur. Bu sorunda; fan, kart, prosestat gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Tabi bir de baca sistemini incelemek gerekiyor. Bu durum sadece banyo sırasında oluyorsa yani mutfakta sıcak su kullanırken olmuyorsa banyodaki musluk-batarya da bozuk olabilir, filtre de tıkalı olabilir, tesisatınızda da sorun olabilir. Arızayı yerinde incelememiz gerekiyor.

 8. Bayram şeker dedi ki:

  Mutfak ta sıcak su var banyo da yok buderus 012 kombin var bazen 15 dk sonra banyo ya sıcak su geliyor bazen 5 dk sonra sıcak su dalgalanması var banyoda ki lavabo çeşmesini değiştirdim yine aynı çok tutarsız ne ile ilgili olabilir sıcak su sensörlü olabilirmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Musluk bataryada sorun yoksa eğer; ya filtre tıkalıdır ya da tesisatınızda sorun vardır. Kombide sorun olacağını düşünmüyoruz. Eğer öyle olsaydı aynı durum tüm musluklarda olurdu.

 9. CELAL TAŞGIN dedi ki:

  Atron kombimiz sıcak su bir müddet sonra kesiliyor sonra tekrar devreye giriyor kombi herhangi bir hata kodu yanmıyor ekranda ntc akış türbini 3 yollu vana içerisindeki oring değişti prosestat ta baktık ondada sorun yok arızayı bulamadık bir tek ay tipi türbin okuyucu değişmedi o arızalı olabilir mi arızalı olsa startı verdirmez anlamadık gitti tavsiyeniz nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Celal Bey… Kombi bir hata kodu vermediği sürece ve sorunu yerinde görmediğimiz sürece özellikle de sıcak su arızasında uzaktan bilgi aktarmamız çok zor. Belli başlı ihtimali olan parçaları zaten değiştirmişsiniz ve sorun düzelmemiş. İşi uzmanına bırakarak bu konuda servis yardımı almanızı tavsiye ederiz. Sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem yok maalesef.

 10. b.celik dedi ki:

  Demirdöküm Nitron hkf22 kombim var. Tesisat suyu sıcaklığı 35-40 dereceyi geçmiyor .Kombiyi şalterinden kapatıp tekrar açtığım andan itibaten düzgün bir şekilde çalışıyor ancak iki gün sonra tekrar aynı şeyi yapıp 35 derecede takılı kalıyor tekrar kapatıp açıyorum düzeliyor sebebi ne olabilir teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba B.Çelik… Kombi kartında veya sensöründe sorun olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Harici durumlar da söz konusu olabilir.

 11. murat dedi ki:

  selam kolay gelsin eca kombi var sıcak su muslugunu acıyoruz sıcak su geliyor ama sıcak su muslugu kapatınca calışmaya devam ediyor petekler daha sıcak musluktan akan sudan
  basınç 1,5 bar petek ısıtması iyi ama sıcak suyla ilgili sıkıntı var

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Sıcak su geliyor ancak musluğu kapatınca çalışmaya devam ediyor demişsiniz. Petekler musluktan akan sudan daha sıcak demişsiniz. Musluk suyu beklediğiniz şekilde mi ısınmıyor? Biz sorununuzu böyle anladık. Su beklediğiniz ısıda değilse eğer ve bu durum tüm musluklarda yaşanıyorsa kombide ntc sensör dahil birçok parçayı kontrol etmek gerekir. Yani bu konuda servis yardımı almalısınız.

 12. Cevat aydin dedi ki:

  Ferroli kombi kalorifer sıcak su gelmiyur musluklar akiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cevat Bey… Kombiyi kış konumuna aldığınızdan eminseniz, petek vanaları ve tesisat vanaları açıksa, kombi su basıncı ideal seviyede ise ve buna rağmen peteklerinizde ısı yoksa servis yardımı almanız gerekir. Sorunu net teşhis etmek için yerinde incelememiz gerekiyor.

 13. Kazım Ertürk dedi ki:

  Merhaba, ECA CONFEO Plus kombi, Ara sıra sıcak su açılmadığı halde kendi kendine 10-15 saniye çalışıp duruyor.Sebebi nedir? Kolay gelsin.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kazım Bey… Kombi yaz konumundayken kendi kendine sıcak su talebi varmış gibi devreye giriyorsa; sensör, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Tabi net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 14. Elif dedi ki:

  Yaz aylarına yaklaştığımız için hava da sıcak olduğu için dereceyi 2-3 derece kadar dusurduk ilk 3 gun sıkıntı yoktu ancak bugün sıcak su gelmemeye başladı. Dereceyi eski haline çevirdik yine de sıcak su gelmiyor. Dogalgaz var elektrik de var. Sebebi ne olabilir?