Kombide Elektronik Kart

Kombide Elektronik Kartın Görevi Nedir?

Kombide beyin görevinde olan parçadır. Kombide bulunan hemen her parça çalışmak için komutu elektronik karttan alır. Kombide anakart, beyin kartı olarak da adlandırılabilir.

Elektronik Kartın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

Kombide elektronik kartın arıza yapmasının 3 temel sebebi vardır.

 • Voltajların düzensiz gelmesi durumu Şebeke voltajında dalgalanma var ise yüksek ya da düşük gelen voltaj sebebi ile arızalanabilir. Genelde en çok arıza yapma sebebi voltaj sorunlarıdır. Kombi Regülatörü kullanılarak bu sorunun önüne geçilebilir.
 • Parçanın zamanla eskimesi durumu Kombi uzun yıllardır kullanılıyor ise kullanım ömrünü tamamlaması sebebi ile de elektronik kart arızalanabilmektedir.
 • Kombi parçalarının arızalı olup elektronik kartı bozması durumu Kombide bulunan parçaların arızalanıp elektronik kartı bozma olasılığı vardır. Elektronik kart bu sebeple de arızalanabilmektedir.

Kombide Elektronik Kart Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombinin aynı anda sıcak su vermemesi, petekleri ısıtmaması durumunda, ekrana elektrik gelmemesi durumunda arızalı olduğu anlaşılabilir. Kombi ekranına hiçbir şekilde elektrik gelmiyorsa bunun tek sebebi elektronik kartın arızalı olmasıdır. Ancak kombi hiçbir konumda çalışmıyorsa elektronik kartın yanı sıra birçok parçada sorun olabilmektedir.

Kombide Elektronik Kart Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Kombide en önemli parça elektronik karttır. Arızalı olduğu ancak yerinde tespit yapılırsa bilinebilir. Arızalı olma durumlarında arıza yapma sebebi önemlidir. Genelde çözüm için anakart tamiri yapılabilmektedir. Tamirinin yapılması açısından parçanın arıza yapma sebebi ile kullanıcı onayı önemlidir. Parça tamir edilecek durumda ise ve tamir uygulamasını kullanıcı onaylıyor ise tamir işlemi yapılabilir. Parça tamir edilmeyecek durumdaysa veya kullanıcı tamiri onaylamıyorsa parçanın değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Merhabalar benim kombinin muhtemel kartı arızalandı musluklara sıcak su geliyor fakat peteklere gelmiyor nasil yardımcı olabilirsiniz

  1. Merhaba Hakan Bey… Peteklerin ısınmaması sadece anakarta bağlı değildir. Petek vanalarının, tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi su basıncının 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. Kombiyi de petek konumuna almanıza rağmen yine de petekler ısınmıyorsa; pompa, sensör veya kart arızası olabilir. Net teşhis için tabi sorunu yerinde görmemiz gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak yardım alabilirsiniz.

 2. Buderus kombi ilk önce 6A arızası verdi sonra da su akıtma başladı çalışınca ses çıkarıyor bozukmuş gibi neden olur bu durum

  1. Merhaba Mustafa Bey… Buderus kombilerde 6A gaz yokluğu arızasıdır. Resetlediğinizde düzelmiştir muhtemelen. Ancak su akıtma başladı derken musluktan sıcak su mu geliyor yoksa kombi mi su akıtıyor bu durumu anlayamadım? Kombi çalışırken ses yapıyorsa bu durumda fan, gaz valfi, üç yollu vana, pompa gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Kombi su akıtıyorsa bu da ayrı bir sorundur.

 3. Baykan marka kombi kullanıyorum.
  Kışlık modda 45 derecede kullanıyoruz. Evin çok sıcak olduğunu hissedip kombiye baktığımda Kendiliğinden derecesi 80 derecede olduğunu ve ekranda bi yazı yanıp söndüğünü farkettim kombiyi yazlık moda aldım dereceyi 80 den 40 a indirdim. Sebebi ekran kartındanmıdır

  1. Merhaba Abdulhamit Bey… Kombi 45°C ye ayarlıyken sıcaklık 80°C ye kadar çıkamaz. Çıkarsa da bu bir sorundur. Kombide aşırı ısınma sorunu diyebiliriz. Bu durum; kalorifer sensörü, anakart gibi birçok parçaya bağlı olabilir. Petekler aşırı sıcakken musluktan akan suda ısınma sorunu varsa pompa, üç yollu vana gibi parçalarda da sorun olabilir. Bu sorun ekran kartı ile alakalı değildir. Ancak direk anakart arızası da denilemez. Bi servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama