Kombide Elektronik Kart

Kombide Elektronik Kartın Görevi Nedir?

Kombide beyin görevinde olan parçadır. Kombide bulunan hemen her parça çalışmak için komutu elektronik karttan alır. Kombide anakart, beyin kartı olarak da adlandırılabilir.

Elektronik Kartın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

Kombide elektronik kartın arıza yapmasının 3 temel sebebi vardır.

 • Voltajların düzensiz gelmesi durumu Şebeke voltajında dalgalanma var ise yüksek ya da düşük gelen voltaj sebebi ile arızalanabilir. Genelde en çok arıza yapma sebebi voltaj sorunlarıdır. Kombi Regülatörü kullanılarak bu sorunun önüne geçilebilir.
 • Parçanın zamanla eskimesi durumu Kombi uzun yıllardır kullanılıyor ise kullanım ömrünü tamamlaması sebebi ile de elektronik kart arızalanabilmektedir.
 • Kombi parçalarının arızalı olup elektronik kartı bozması durumu Kombide bulunan parçaların arızalanıp elektronik kartı bozma olasılığı vardır. Elektronik kart bu sebeple de arızalanabilmektedir.

Kombide Elektronik Kart Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombinin aynı anda sıcak su vermemesi, petekleri ısıtmaması durumunda, ekrana elektrik gelmemesi durumunda arızalı olduğu anlaşılabilir. Kombi ekranına hiçbir şekilde elektrik gelmiyorsa bunun tek sebebi elektronik kartın arızalı olmasıdır. Ancak kombi hiçbir konumda çalışmıyorsa elektronik kartın yanı sıra birçok parçada sorun olabilmektedir.

Kombide Elektronik Kart Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Kombide en önemli parça elektronik karttır. Arızalı olduğu ancak yerinde tespit yapılırsa bilinebilir. Arızalı olma durumlarında arıza yapma sebebi önemlidir. Genelde çözüm için anakart tamiri yapılabilmektedir. Tamirinin yapılması açısından parçanın arıza yapma sebebi ile kullanıcı onayı önemlidir. Parça tamir edilecek durumda ise ve tamir uygulamasını kullanıcı onaylıyor ise tamir işlemi yapılabilir. Parça tamir edilmeyecek durumdaysa veya kullanıcı tamiri onaylamıyorsa parçanın değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (60 Yorum)

 1. ismail yılmaz dedi ki:

  Merhaba benim kombinin ekran aydınlatması normalde uyku modunda karanlık oluyordu dün kombide ekran aydınlatması yanıp yanıp sönüyor ve sıcak su kullanılıyor. Yani musluk işareti çıkıyor ara ara servisi aradım. Bu gün geldi. Ana kart arızalı dedi. Değişmesi gerektiğini ve 811.12 lira olduğunu söyledi. Bu arızanın neden olduğunu söyledim. Voltaj düşük yada yüksek gelirse olur dediler. Şu anda param olmadığı için kart değişimini yaptırmadım. Ve sıcak suyumu normal olarak kullaabiliyorum. Servis bence sıcak suyu kullanmayın dedi farklı yerlere arıza sıçrayabilir dedi. Ve slŞarteli kapalı Sizce o ekranın yanıp sönmesi ve sıcak su kullanılmadığı halde musluk işaretinin gelip gitmesi ana kart arızasımıdır. Kombinin markası Warmhaus enerwa 24 Garantisinin biteli 4 ay olmuş. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombinizin modeline göre ekran kartı varsa ekran kartında da sorun olabilir. Harici olarak cihaz sıcak su talebinde değilken (yani sıcak su musluğu açık değilken) cihaz sıcak su talebi varmış gibi ekran ışığını yakıyor ve musluk sembolü de yanıp sönüyorsa bu durum hem elektronik karta hem de sensöre bağlı olabilir. Sorunu yerinde görüp incelemeden uzaktan direkt kart arızası vardır diyemiyoruz ancak kart bu gibi sorunlarda karşımıza arızalı olarak çıkabilmektedir.

 2. Süleyman güler dedi ki:

  Kombi yaz modundeyken Petek ler ısınıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Yaşadığınız soruna dair temel bilgileri https://kombitamircisi.com.tr/kombi/yaz-konumunda-petekler-isiniyor/ linkinde paylaşmıştık. İnceleyerek bu sorunun sebeplerini öğrenebilirsiniz. Teknik açıdan servis yardımı almak isterseniz de bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 3. mustafa dedi ki:

  kombiye elektirik gelmiyor.işik yanmıyor. anakart yanmış olabilirmi.veya sigortamı atmıştır. Teşekkürler. hayırlı çalışmalar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Sigortayı veya fişi kontrol edin. Sigorta atmışsa kaldırıp kontrol edin veya kombi fişini çıkarıp yeniden takın. Yine aynı durum olur da kombiye elektrik gelmezse bu aşamada elektriksel bir sorun var diyebiliriz. Kombi kartında, kablo bağlantılarında veya dairenize-kombiye gelen elektrik hattında sorun olabilir.

 4. Deniz dedi ki:

  Merhabalar. benim ECA PROTEUS marka kombim var. 1 senedir aynı evde oturuyorum kombiyi yaklaşık 4 defa bakım yaptırdım. Ana kart arızası dediler ve kartı değiştirdim. 6 ay sonra tekrardan arıza vermeye başladı (arıza: ateşleme yapmıyor,5 defa ateşleme yaptıktan sonra kırmızı ışık yanıyor. ) Bu ateşleme yapmaması başlarda 1 kere , ancak ilerleyen zamanlarda daha da çok sıklaşıyor. Sizden sadece arızanın temel sebebini öğrenmek istiyorum. Anakarttan değil ana kartı zamanla etkileyen birşey olup onu bozuyor. Şimdide çok teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Deniz Bey… Arızayı yerinde görmeden uzaktan net bilgi aktarmamız veya net olarak şu parçadan yapar gibi bir bilgi aktarmamız çok zor. Ateşleme arızası birçok sebebe bağlıdır. Ateşleme sisteminde; gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi birçok parçayı kontrol etmek gerekir.

Petek Yıkama