Kombide Elektronik Kart

Kombide Elektronik Kartın Görevi Nedir?

Kombide beyin görevinde olan parçadır. Kombide bulunan hemen her parça çalışmak için komutu elektronik karttan alır. Kombide anakart, beyin kartı olarak da adlandırılabilir.

Elektronik Kartın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

Kombide elektronik kartın arıza yapmasının 3 temel sebebi vardır.

 • Voltajların düzensiz gelmesi durumu Şebeke voltajında dalgalanma var ise yüksek ya da düşük gelen voltaj sebebi ile arızalanabilir. Genelde en çok arıza yapma sebebi voltaj sorunlarıdır. Kombi Regülatörü kullanılarak bu sorunun önüne geçilebilir.
 • Parçanın zamanla eskimesi durumu Kombi uzun yıllardır kullanılıyor ise kullanım ömrünü tamamlaması sebebi ile de elektronik kart arızalanabilmektedir.
 • Kombi parçalarının arızalı olup elektronik kartı bozması durumu Kombide bulunan parçaların arızalanıp elektronik kartı bozma olasılığı vardır. Elektronik kart bu sebeple de arızalanabilmektedir.

Kombide Elektronik Kart Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombinin aynı anda sıcak su vermemesi, petekleri ısıtmaması durumunda, ekrana elektrik gelmemesi durumunda arızalı olduğu anlaşılabilir. Kombi ekranına hiçbir şekilde elektrik gelmiyorsa bunun tek sebebi elektronik kartın arızalı olmasıdır. Ancak kombi hiçbir konumda çalışmıyorsa elektronik kartın yanı sıra birçok parçada sorun olabilmektedir.

Kombide Elektronik Kart Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Kombide en önemli parça elektronik karttır. Arızalı olduğu ancak yerinde tespit yapılırsa bilinebilir. Arızalı olma durumlarında arıza yapma sebebi önemlidir. Genelde çözüm için anakart tamiri yapılabilmektedir. Tamirinin yapılması açısından parçanın arıza yapma sebebi ile kullanıcı onayı önemlidir. Parça tamir edilecek durumda ise ve tamir uygulamasını kullanıcı onaylıyor ise tamir işlemi yapılabilir. Parça tamir edilmeyecek durumdaysa veya kullanıcı tamiri onaylamıyorsa parçanın değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (24 Yorum)

 1. Gizem dedi ki:

  Eca comfort kombim sıcak su vermedi ve ekranında 6 numaralı bir arıza var tamir için servis çağırdık anakart arızası olduğu ve değişmesi gerektiği söylendi. Kombiyi 10 yıldır kullanıyoruz yaptırmak yerine yeni bir kombi almak mantıklı mı sizce? Anakart değişimi kombi sorunlarını azaltır mı? Sürekli su basıncı düşüyor mesela bunlar için etkili olur mu fikriniz nedir teşekkür ederim şimdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gizem Hanım… Eca kombilerde 6 arızası aşırı ısınma sorunudur. Bu sorunda kart dahil, pompa, sensör, üç yollu vana, eşanjör gibi parçaların da kontrol edilmesi gerekir. Tabi filtre ve tesisatta da tıkanıklık durumu olabilir. Kombilerin kullanım ömrü 15 yıl kadardır. Kombi sağlam ve çalışır durumda ise ayrıca çok sık arızalanmıyorsa işlem yaptırmak daha mantıklıdır. Tabi bu karar size aittir. Kombiler eski de olsa sıfır da olsa hiç kimse arıza yapmayacağına dair garanti veremez. Kombinin su basıncının düşmesi ya kombinin bakımsızlığına bağlıdır ya da su kaçaklarına bağlıdır. Kısacası kartla alakası olmayan bir durumdur. Böyle bir sorun da varsa hem tesisata hem de kombiye detaylı bakmak gerekir.

 2. İsmail hakkı ışık dedi ki:

  70 ve 80 led ışıklı hata kodu alıyorum bunun anlami nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombinizin marka modelini de belirtebilirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

 3. Habip Özdinç dedi ki:

  Yoğuşmasız baymak kombim arızalandığında (ekran bilgileride kaybolarak tamamen kapandığında) servis geldi anakartı değiştirdi ve çalışır duruma getirerek gitti. Fakat önceden sıcak su musluğunu az açarakta gelen sıcak su, tamirden sonra musluğu çok fazla açarsam ancak sıcak akıyor. Bu da çok fazla su israfına ve de elektrik kaybına neden oluyor. Bunun sebebi nedir acaba. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Habip Bey… Sıcak su sorunlarında sorunu yerinde görmeden kombi bir uyarı vermediği sürece uzaktan bilgi aktarmak çok zor maalesef. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 4. Orhan ozcan dedi ki:

  Demirdokum nitro marka kombim var fakat d6 diye ekranda yazi cikiyor peteklere sicak calismiyor ama sicak suda calisiyor neyi arizalidir internete yaziyorum d 6 olmaz f6 olur diyorlar onuda okudugumuz zaman dis hava sensoru arizasi diyor bilgilendirebilirmiziniz tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey… Evet harici bir durum ve kullanım kılavuzunda belirtilmediği için net bilgi aktarmak çok zor. Bir kart veya sensör arızası da olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 5. Esra dedi ki:

  Merhaba bizim kombi demir dokum solaris dijital ekran modeli kombi son iki haftadir f 0 su arizasi hatasini veriyor su veriyorum kombi yaninca 2 4 bara cikiyor kombi sonunce. Yine 0 9 düşüyor ve ariza gosteriyor su vermeden yakinca yine 2 lere cikiyor sebebi nedir acaba yardimci olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım… Basınç değerinde ilerleme ve düşmeler olduğu için muhtemel sebep genleşme tankı gibi görünüyor ancak ana eşanjörde de bir kireçlenme durumu olabilir. Yani sorunu net teşhis etmek için yerinde incelememiz gerekiyor. Bu yüzden bi servis yardımı almalısınız.

 6. İsmail aydin dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin kombim arızalandı kartı tamire giturduk düzeldi ama iki gün sonra tekrar bozuldu ekran boş yanıp söner nazende ekranın üst kısmında nn yazıyı önceleri tamir anaktar resmi ve 1 rakamı çıkıyordu sundibise boş yanıp sönüyor bazen tüm rakamlar yaniyo

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Yine kart arızası gibi görünüyor. Ancak sorunu yerinde incelemek gerekir. Yani bu durum için bi servis yardımı alırsanız daha sağlıklı olur. Eğer bir voltaj problemi varsa ve bu duruma bağlı çok sık kart sorunu yaşayacaksanız bir regülatör cihazı kullanmanızı öneririz.

 7. B.A dedi ki:

  Merhaba , yardımınıza ihtiyacım var .bizim doğalgaz kombisi arızalandı su ısıtmıyor ya da bir ısıtıp bir ısıtmıyordu.kart değişmesi gerek dediler 700 tl verdik ama kart değişimi için geldiklerinde başlarında duramadım içimde bir kuşku var acaba eski kartı mı tamir ettiler lütfen yardımcı olun.nasıl anlayabilirim yeni kart olup olmadığını

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombi servis veya hizmet ücretleri firmalara göre değişir. Kart tamiri mi yapıldı yoksa sıfır kart mı takıldı bunu siz anlayamazsınız. Bizim de zaten uzaktan anlama gibi bir durumumuz söz konusu olamaz. Gelen yani işlemi yapan servislere sıfır kart değişimi yok yoksa mevcut kartın tamiri mi yapıldı diye sorun, içinizde yine bir kuşku olursa farklı bir servis çağırarak parçayı kontrol ettirebilirsiniz.

 8. Ömer döner dedi ki:

  Merhaba Ariston kombiye sahibim cihazım 302 hatasıyla 108 hatası veriyordu servis çagırdık ve bize direk anakartı değişmesi lazım dedi içine bile bakmadan tamirli 350 sıfır 700 lira fiyat dediler bana biraz samimi gelmediler sizce ne yapmamız lazım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Ariston kombilerde 108 düşük basınç uyarısıdır. Yani tesisat basıncı yetersiz olduğu için basınç 1,5 bara çıkarılırsa sorun düzelir. 302 arızası ise iletişim problemidir. Bağlantılarda sorun görülmediyse direk kart arızası denilebilir. Bu yüzden size direk kart arızası var demiş olabilirler. Yani doğru bir tespittir.

   1. Ömer döner dedi ki:

    Kombiciler gittikten sonra makinem bi anda çalışmaya başladı sıcak su gelmeye başladı komik durum sizce aynı hatayı tekrarlarını.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     İletişim kopukluğu olduğu için cihaz kendini resetlemiş olabilir. Kombi resetlendiğinde çünkü kart resetlenmiş oluyor. Arızayı tekrardan verir mi bilemeyiz tabi. Sonuçta elektronik bir cihazdan bahsediyoruz. Ancak arıza durumunda servis çağırmadan öne cihazı resetlemeyi deneyin. Düzelmezse o zaman kartı kontrol ettirebilirsiniz.

 9. Hakan türkoğlu hakan_turkoglu_19@hotmail.com dedi ki:

  Merhabalar benim kombinin muhtemel kartı arızalandı musluklara sıcak su geliyor fakat peteklere gelmiyor nasil yardımcı olabilirsiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Peteklerin ısınmaması sadece anakarta bağlı değildir. Petek vanalarının, tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi su basıncının 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. Kombiyi de petek konumuna almanıza rağmen yine de petekler ısınmıyorsa; pompa, sensör veya kart arızası olabilir. Net teşhis için tabi sorunu yerinde görmemiz gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak yardım alabilirsiniz.

 10. Mustafa Kelat dedi ki:

  Buderus kombi ilk önce 6A arızası verdi sonra da su akıtma başladı çalışınca ses çıkarıyor bozukmuş gibi neden olur bu durum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Buderus kombilerde 6A gaz yokluğu arızasıdır. Resetlediğinizde düzelmiştir muhtemelen. Ancak su akıtma başladı derken musluktan sıcak su mu geliyor yoksa kombi mi su akıtıyor bu durumu anlayamadım? Kombi çalışırken ses yapıyorsa bu durumda fan, gaz valfi, üç yollu vana, pompa gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Kombi su akıtıyorsa bu da ayrı bir sorundur.

 11. Abdulhamit Hazıroğlu dedi ki:

  Baykan marka kombi kullanıyorum.
  Kışlık modda 45 derecede kullanıyoruz. Evin çok sıcak olduğunu hissedip kombiye baktığımda Kendiliğinden derecesi 80 derecede olduğunu ve ekranda bi yazı yanıp söndüğünü farkettim kombiyi yazlık moda aldım dereceyi 80 den 40 a indirdim. Sebebi ekran kartındanmıdır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdulhamit Bey… Kombi 45°C ye ayarlıyken sıcaklık 80°C ye kadar çıkamaz. Çıkarsa da bu bir sorundur. Kombide aşırı ısınma sorunu diyebiliriz. Bu durum; kalorifer sensörü, anakart gibi birçok parçaya bağlı olabilir. Petekler aşırı sıcakken musluktan akan suda ısınma sorunu varsa pompa, üç yollu vana gibi parçalarda da sorun olabilir. Bu sorun ekran kartı ile alakalı değildir. Ancak direk anakart arızası da denilemez. Bi servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama