Kombide Elektronik Kart

Kombide Elektronik Kartın Görevi Nedir?

Kombide beyin görevinde olan parçadır. Kombide bulunan hemen her parça çalışmak için komutu elektronik karttan alır. Kombide anakart, beyin kartı olarak da adlandırılabilir.

Elektronik Kartın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

Kombide elektronik kartın arıza yapmasının 3 temel sebebi vardır.

 • Voltajların düzensiz gelmesi durumu Şebeke voltajında dalgalanma var ise yüksek ya da düşük gelen voltaj sebebi ile arızalanabilir. Genelde en çok arıza yapma sebebi voltaj sorunlarıdır. Kombi Regülatörü kullanılarak bu sorunun önüne geçilebilir.
 • Parçanın zamanla eskimesi durumu Kombi uzun yıllardır kullanılıyor ise kullanım ömrünü tamamlaması sebebi ile de elektronik kart arızalanabilmektedir.
 • Kombi parçalarının arızalı olup elektronik kartı bozması durumu Kombide bulunan parçaların arızalanıp elektronik kartı bozma olasılığı vardır. Elektronik kart bu sebeple de arızalanabilmektedir.

Kombide Elektronik Kart Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombinin aynı anda sıcak su vermemesi, petekleri ısıtmaması durumunda, ekrana elektrik gelmemesi durumunda arızalı olduğu anlaşılabilir. Kombi ekranına hiçbir şekilde elektrik gelmiyorsa bunun tek sebebi elektronik kartın arızalı olmasıdır. Ancak kombi hiçbir konumda çalışmıyorsa elektronik kartın yanı sıra birçok parçada sorun olabilmektedir.

Kombide Elektronik Kart Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Kombide en önemli parça elektronik karttır. Arızalı olduğu ancak yerinde tespit yapılırsa bilinebilir. Arızalı olma durumlarında arıza yapma sebebi önemlidir. Genelde çözüm için anakart tamiri yapılabilmektedir. Tamirinin yapılması açısından parçanın arıza yapma sebebi ile kullanıcı onayı önemlidir. Parça tamir edilecek durumda ise ve tamir uygulamasını kullanıcı onaylıyor ise tamir işlemi yapılabilir. Parça tamir edilmeyecek durumdaysa veya kullanıcı tamiri onaylamıyorsa parçanın değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (50 Yorum)

 1. Yasin zengin dedi ki:

  Merhaba ECA PROTEUS marka kombi kullanıyorum. Kombim yaklaşık ayda bir kez f4 hatası veriyordu şu son hafta çok sıklıkla vermeye başladı reset atıp çalıştırıyorum fakat 10 dk çalışıp tekrar aynı hataya geçiyor kullanamaz duruma geldik ve servis çağırdık gelen servis direk ana kart arızalı dedi ve kartı döküp yenisini getirmek içib eski kartıda yanına alıp gitti ve 3 saat sonra geri geldi ve elinde yine hiç bir kutusu ve ambalajı olmayan bir kartla geri gelmiş ve eşim kendisine beyim 5 dk ya burda olur o gelmeden bi işlem yapmayalım demesine rağmen servis kartı yerine takmış ben geldiğimde çalışıyormu diye deneme yapıyordu ben kartın sıfır olup olmadıgını nerden anlayacagız her hangi bir ambalaj veya içerisinde garanti belgesi falan yokmu diye sordum adam bize ne kadar vesveselisiniz diye çıkıştı velhasıl işini bitirdi o an kombi kaç kez denediysek hata vermeden çalııştı fakat 6 saat sonra tekrar aynı hatayı verdi reset attık ara ara yandı ama sıklıkla aynı hatayı vermeye devam etti ve kendisini aradım bugün geldi baktı ve takılan kartla fan birbirini desteklemiyor ikisinide söküp yazılıma götürmem gerekiyor dedi bende bu kez müsade etmedim size sorum şu bu arkadaş bana tekrar benim kombimden sökmüş oldugu kartı getirip takmış olabilirmi veya herhangi bir eski çıkma bir kart takılmasına ittimal varmı? Sıfır kartlarda bir ambalaj veya kutuma olması gerekmiyormu? Kombiye takılan sıfır bir kart yazılım gerektirirmi? Kafam çok karıştı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey… Parçalar bilinenin aksine genellikle ambalajında kutusunda olmuyor. Ancak kartı yerinde görmeden sıfır olup olmadığını taktir edersiniz ki uzaktan bilme-tahmin etme gibi bir şansımız yok. Bu yüzden size bu konuda net bilgi aktarmamız çok zor. Gelen servise veya personele karşı güvensizlik duyduysanız bi servis çağırarak kartı kontrol ettirebilirsiniz.

 2. şaban Cenkış dedi ki:

  iyi günler ferroli kombi kullanıyorum bu günlerde A06 arızası veriyor ateşleme yaparken sanki 3. 4 kere yanıp duruyor sonra A06 arızası ekrana geliyor reset yapıyorum 1 2 dakika sonra yine aynı oluyor ne önerileriniz olur saygılar selamlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şaban Bey… Kombiniz alev yetersizliği arızası veriyor. Dairenize gelen gaz ile, gaz valfi, kart, iyon elektrodu gibi parçalarla alakalı bir sorun olabilir. Bu durumda cihazı resetlemekten başka yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Arıza çok sık tekrar ediyor veya düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. ahmet çabuk dedi ki:

  Ben iki adet ferroli kombi kullanıyorum ekran kartına elektrik gelmiyor serviş çağırdım hiç bir ölçüm yapmadan ekran kartının değişmesi gerektiği ve fiatının 1200 tl olduğu beyan edildi halbuki kartın arızasını serviş veya elektronikçilerde giderilerek yerine takılması gerekmezmi bu zamanda 1200 tl ödemek agır geliyor. Trabzonda bu ekran kartı tamiri yatırabilirmiyim. Beni yönlendirirmisiniz Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kart arızalarının genelinde daha uygun fiyata hatta neredeyse yarı fiyatına tamir uygulaması yapılabilmektedir. Ancak firma olarak Trabzon iline bakmadığımız için bölgenizdeki servisleri veya fiyatları bilemiyoruz maalesef.

 4. Serkan acar dedi ki:

  Kullanmış olduğum kombi Baymak Energy 240fi mekanik tek arıza modu var resetleyince kısa süreliğine düzeliyor ancak dediğim gibi bu süreler saniyeler içinde yanıp sönüp tekrar kombi arızaya geçerek kendini kapatıyor. En yüksek ayarda ise kendini kapatmıyor çalışmaya devam ediyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Mekanik tek arıza modu derken? Cihaz kart arızası mı veriyor anlayamadık? Kontrol amaçlı servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama