Kaloriferlerin Çalışmama Sorunu

Kaloriferler Neden Isınmaz?

Kaloriferlerin hepsi birden ısınmıyorsa eğer ya yanlış veya eksik yapılan işlemler vardır ya da kombi-tesisatla alakalı sorunlar vardır. Bu gibi durumlarla karşılaştığınız zaman direk servis çağırmadan önce birkaç işlem uygulamalısınız. Bu işlemler aşağıda sıralanmıştır.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

 1. Kombi kalorifer konumunda mı?
 • Kombilerde yaz ve kış konumu olur. Yaz konumu sadece sıcak su konumudur. Kış konumu ise kalorifer konumudur. Kombiyi kış konumuna alıp almadığınızdan emin olun. Kış konumu kombilerin marka modellerine ve çeşitlerine göre farklı şekilde ayarlanır. Bazen direk kalorifer konumu için düğme yer alır. Bazen de bir tuş ile kalorifer konumunu seçmiş olursunuz. Öncelikle kombinin yaz konumunda olmadığından emin olun. Yaz konumunda ise mutlaka konumu değiştirin ve kış konumuna alın.
 1. Kalorifer ayarı hangi derecede?
 • Kalorifer ayarı düşük derecede olduğu sürece de ısıtma sağlamaz. Bu hususta dikkat etmeniz gereken şey kalorifer ayarı olmalıdır. Kalorifer ayarını 40°C altına ayarladıysanız ısıtmaması olağan bir durumdur. Ayarı soğuk geçen kış dönemlerinde 40°C nin üstüne çıkarmanızı öneririz. Ayrıca ayar sonrasında hemen 5 dakika içerisinde kaloriferlerinizin ısınmasını beklemeyin. Ayarladığınız sıcaklığa ulaşma süresi yaklaşık 15-20 dakikayı bulabilir.

 1. Kombi basıncı ideal konumda mı?
 • Kombi kaloriferleri ısıtmıyor aynı zamanda sıcak su da vermiyor ise bu durumda basındı düşük ya da yüksek olabilir. Bu sebeple arızaya geçmiş olabilir. İdeal su basınç seviyesi 1,5 dir. Basınç değerini kontrol edin. 1 barın altında ise su basıp basıncı yükseltmeniz gerekir. 2,5 barın üzerinde ise fazla suyu kalorifer havasını alarak düşürmeniz gerekir. Bu şekilde ideal basıncı ayarlayabilir, sorun bu sebeple yaşanmış ise sorunu çözümleyebilirsiniz.
 1. Kalorifer vanaları açık mı?
 • Kombi kaloriferleri ısıtması için konutlara tesisat döşenir. Kaloriferlerin yanlarında vanalar bulunur. Vanalar ancak açık durumda olur ise sıcak su dolaşımı olabilir. Vanalar kapalı olur ise kombi suyu tesisat içinde dolaştıramaz ve kalorifer konumu açık olur ise aşırı ısınma sorunu oluşturabilir. Bu nedenle servis öncesi uygulamanız gereken işlemlerden biri de kalorifer vanalarını kontrol etmek olur. Kalorifer vanaları saat yönünün tersine yani sola doğru açık olur. Açık olup olmadığını kontrol edin ve en az 3 kalorifer vanası mutlaka açık ve kullanılır durumda olsun. Neden en az 3 petek vanası açık olmalı? derseniz linki tıklayarak bilgi alabilirsiniz.
 1. Kombi sıcak su veriyor mu?
 • Kombi sıcak su veriyor ise sorun sadece kalorifer sisteminde demektir. Yani kalorifer tesisatında ya da kombide bulunan kalorifer sisteminde çalışan parçalarda sorun olabilir. Kombi sıcak su da vermiyor ise konut içinde gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanaları kapalı durumda ise mutlaka açın.
 1. Ekranında hata kodu var mı? Veya arıza ledi yanıyor mu?
 • Kombide sorun olduğu zaman bazen ekranda hata kodu verebilmekte ya da arıza ledi yanabilmektedir. Kaloriferlerin Çalışmama Sorunu gibi durumlarda servis öncesi kontrol etmeniz gereken durumlardan biri de budur. Ekranda hata kodu var ise ya da arıza ledi yanmakta ise kullanım kılavuzundan ya da servisimizi arayarak sorunun sebepleri konusundaki bilgilere ulaşabilir, arızanın temel sebebini öğrenebilirsiniz. Bu gibi durumlarda önerimiz servis öncesi müdahale olarak cihazı resetlemenizdir. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı reset düşmesi değişebileceğinden net bilgiler veremiyoruz. Servis öncesi arıza kodu gördüğünüzde ya da arıza ledi yandığında mutlaka 3 kez resetleme işlemi uygulayın.

Petekler Neden Isıtmıyor?

Muhtemel Sebepler

 • Kalorifer filtresi tıkanmış olabilir. Kombi altında kalorifer dönüş borusu içerisinde pislik tutucu özellikte silindir şeklinde filtre yer alır. Filtrenin zamanla tıkanması durumunda kaloriferler ısınmayabilir. Bu durumda filtre temizliği gerekebilir. İşlemi uygulamak için linki tıklayabilirsiniz.
 • Devir daim pompası arızalı olabilir. Kombilerde olmazsa olmaz en önemli parçalardan biridir. Pompa devir daim yani su sirkülasyonu sağlama görevinde olan bir parçadır. Zamanla devir düşürebilir ya da arızalanabilir. Bu gibi durumlar kaloriferlerin ısınmamasına yol açar. Pompa arızalı durumda ise pompa tamiri de olabilir. Talep edilir ise ya da tamir olmayacak durumda ise değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir. Kaloriferlerin Çalışmama Sorunu yaşandığında genelde karşılaştığımız bir arıza durumudur.
 • Kalorifer sensörü arızalı olabilir. Kombide kalorifer sisteminde yer alan önemli parçalardan biridir. Kalorifer ntc si olarak da adlandırabileceğimiz parçada sorun var ise kaloriferler ısınmayabilir. Bu durumda parçanın tamiri olmaz, değişimi ile sorun çözümlenebilir.
 • Anakart arızalı olabilir. Anakart kombinin beynidir. Isı ayarlaması yaptığınız düğmeler anakart potansına bağlıdır. Düğmeler boşa dönüyorsa veya yapılan işlevler gerçekleştirilmiyorsa anakartın arızalı olabilme ihtimali yüksektir. Bu durum dışında tabi harici durumlar da söz konusu olabilir. Eğer cihazda anakart arızası tespit edilirse; anakart tamiri veya anakart değişimi gerekebilir.
 • Tesisatta tıkanma olabilir. Kaloriferler ısınmıyor ya da olması gerekenden çok az ısıtıyor ise kalorifer tesisatında tıkanma olabilir. Bu konudaki yardımları ancak uzman bir tesisatçıdan alabilirsiniz. Böyle bir sorunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeye kalkışmayın ve uzman olmayan kişilerden kesinlikle yardım talep etmeyin.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (112 Yorum)

 1. Mustafa özay dedi ki:

  Slma…iki yıldır merkezi sistemle ısınıyorduk. Bu yıl doğalgaza geçtik… Bazen bir petek hiç ısınmıyor bu z gibi oluyor.. Diğer petek lere baktığımızda çok sıcak oluyor… Havasını alınca ısınıyor fakat 3 saat sonra tekrar buz gibi oluyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Daire içinde bazı petekler ısınıyor 1 veya birkaç petekte ısı olmuyorsa bu durum tesisata bağlıdır. Bu konuda uzman bir tesisatçıdan yardım almanızı öneririz.

 2. abdullah dedi ki:

  Usta kombi demir dokum aldem hermetik sicak su var ama peteler bi anda gitti ve soguk calismiyor sorun ne olabilur tsk

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Muhtemel durumlar ve yapılması gereken işlemler makalemizde açıklanmıştır. Sizin için belirtilen işlemleri uygulamalı, sorun hala devam ediyorsa servis yardımı almalısınız.

 3. Nurcan Çıracı dedi ki:

  Merhaba bizim kombi çalışmıyor ne yapabiliriz acaba lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nurcan Hanım… Kombiniz bir arıza kodu uyarı veriyorsa bize iletmeniz gerekiyor. Kontrol sağlayıp sizi yönlendirebiliriz. Ancak cihazda bir uyarı yoksa teknik yardım yani servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. Serkan Gökay dedi ki:

  Hocam merhaba. Kiracısı olduğum yeni tasindigim evde demir döküm kombi var. Sicak suyu açtığımız zaman kombi sıkıntısız çalışıyor. Petekleri açtığımda ise kombi ateşleme yaptıktan birkaç saniye sonra sönüyor ve bir daha ateslemiyor. Tamirci cagirdim tıkanma olduğunu ve devir daim yapmadığını söyledi. Temizlik yaptı düzeldi. Bir süre sonra yine aynı şey oldu. Tamirci aynı şey olursa esanjor plakasını değiştireceğiz demişti. Değişirse problem çözülür mü?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Bu durumun muhtemel sebepleri makalemizde yazmaktadır. Arızayı gelip yerinde görmediğimiz için net bilgi aktarmamız çok zor. Yani eşanjör değişirse kesin olarak sorununuz çözümlenir bilgisi veremiyoruz maalesef. Bu soruyu tespiti yapan servise sorup garanti alırsanız daha sağlıklı olur.

 5. Aynur gurdal dedi ki:

  Merhaba 2 peteğimiz eşim kapatmış..Ben açmak istiyorum ama açamıyorum.Nasıl açarım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aynur Hanım… Peteğin yan kısmında vana olması gerekir. Vanası açtığınızda peteği de açmış olursunuz. Vana üzerinde ne tarafa açılacağı ne tarafa kapatılacağı belirtilmiştir.

 6. Yılmaz yalcin dedi ki:

  Merhaba hocam. Dairemiz merkezi sistem kömür ile ısınmakta. Peteklerimi temizlettim. Ama ısınma problemim çözülmedi. Sadece 3 petekte ısınma problemi yaşıyoruz. Ilıklık Bile olmuyor. Kollektördeki mavi boruyu kollektör den söküp kovaya akışı sağlayınca peteklere el vurulmuyor. İki gün sonra tekrar eski haline dönüyor. Sizce sıkıntı neden. Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yılmaz Bey… Belirttiğiniz sorun tesisata bağlıdır. Bu yüzden uzman bir tesisatçıdan yardım alırsanız daha sağlıklı olur.

 7. Şerif ÇINAR dedi ki:

  Wıessmann Udopend 100 kombi kullanıyorum. Kombi çalışmaya başlar her şey normal.5-6 saat sonra kombi derecesi 85-90 çıkar, petekler soğur.
  tekrar 20-25 dakika kadar kombiyi kapatır. Daha sonra çalıştırdığımda. Petekler ısınır.
  6-5 saat sonra hata aynı şekilde tekrarlanır.
  Bu sorun nasıl çözülür?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şerif Bey… Kombi yüksek sıcaklık sebebiyle devre dışı kalıyor yani kendini korumaya alıyor. Bu durum hem tesisata hem de kombiye bağlı olabilmektedir. Yani; filtre-tesisat tıkanıklığı, kombide sensör, pompa, kart, eşanjör, üç yollu vana arızası gibi birçok durum söz konusu olabilir. Cihazı ve tesisatı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 8. Vedat Türk dedi ki:

  Merhaba,
  Kalorifer peteğinin suyunu boşaltmış tamamen arkadaşım ve şu an o petek sadece kombiye yakın olan petekleri kısınca ( veya kapatınca ) çalışıyor. Problem nedir acaba ve uzman olmadan çözülebilecek bir sorun mudur ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Vedat Bey… Tek bir petek ısınmıyor, diğer vanalar kapatılınca ya da kısılınca ısınmayan petek ısınıyorsa bu bir tesisat sorunu olabilir. Isınmayan peteğin havasını almayı deneyin. Düzelme olmazsa uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız.

 9. Suna önay dedi ki:

  Kombi çalışırken petek tarafı kapandı sıcak su tarafı çalışıyor sadece

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Suna Hanım… Kaloriferlerin çalışmama sebepleri makalemizde detaylı açıklanmıştır. Belirtilen durumlar söz konusu olabilir. Ancak yine de cihazı ve tesisatı yerinde incelememiz gerekiyor.

 10. Hakan Şenol dedi ki:

  Iyi aksamlar, ariston marka kombi kullaniyorum, kombi petek sicakligi 55 derece, ancak petekler ilik kaliyor, bir sure 60 derecede calistirdim yine petekler ilik vaziyetteydi. Yani 55 derece sicaklik peteklerde hissedilmiyor, petekler ilik ve soguk arasi durumda kaliyor. Bu sorunun kaynagi ne olabilie, tsk ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… 55-60°C lerde peteklerin neredeyse el değmeyecek sıcaklıkta olması gerekir. Ancak verim düşüklüğü varsa bu durum hem tesisata hem de kombiye bağlı olabilir. Bu durumla alakalı merak edilenleri https://kombitamircisi.com.tr/bilgi-servisi/radyatorler-az-isiniyor/ linkinde bulabilirsiniz. Servis talebiniz olursa da bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 11. Eren Harun Yıldırım dedi ki:

  Merhaba.kolay gelsin. Kombim su basıncı yerinde duruyor ve bu yeni olmaya başladı. Önceden petek ısıtma bölümünde duruyordu ekranda. Su sıcaklığı seviyesini ayarlayan düğmeyi çevirdiğimde değişiklik oluyor. Yalnız petek sıcaklığı seviyesini ayarlayan düğmeyi çevirdiğimde ekranda hiçbir değişiklik olmuyor. Kombimde ısıtma yapmıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eren Bey… Kalorifer ısı ayar düğmesi boşa dönüyor gibi. Yani işlev sağlamıyor. Bu duruma bağlı ısıtma gerçekleşmiyor olabilir. Bize kalırsa bu durum karta bağlı. Yani bir kart arızası olabilme ihtimali yüksek. Yine de cihaz eski olduğu için cihazı yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Harici durumlar veya harici masraflar olabilir.

 12. Hatice dedi ki:

  Merhaba kombim kalorifer konumunda sabit çalışmakta ama bugün fark ettim çalışırken kombi derecesi yükseliyor 3-5 dk. Devir daimde düşüyor. Minumum 40 olması gerekiyor çalışırken 40 ı geçiyor durunca 30 ‘a düşüyor kaloriferimin ısısı da düşük bu bir sorun mu daha önce böyle olmuyordu. Bir de sıcak su uzun süre çalışınca kombi devreye girmiyor bu konuda ne yapmalıyım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım… Kombilerin genelinde modülasyon özelliği olur. Daha önce fark etmemiş olabilirsiniz. Kombiler devreye girdiğinde ekrana ayarlanan sıcaklıktan daha yüksek bir sıcaklık, dinlenmeye geçtiğinde ise daha düşük sıcaklık yansıyabilir. Bu bir arıza değildir. Kombiden ayarlanan sıcaklık düşükse (minimum sıcaklığa yakınsa) haliyle verim de düşük olur. Kışın sıcak su kullanımında kombi kaloriferleri devre dışı bırakır. Sıcak su kullanımı sona erdiğinde ise kaloriferleri yeniden ısıtması gerekir. Kaloriferin devreye girmesi uzuyorsa; sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 13. hamdi hocaoğlu dedi ki:

  Merhaba ariston marka kombim minimum sıcaklık seviesinde sorun yaşıyorum max. dereceyi kaça ayarlarsam ulaşıyor fakat tekrar devreye kombi suyu 20 dereceye gelince giriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hamdi Bey… Cihazın gaz ayarlarının ayrıca sensör, kart gibi birçok parçasının kontrol edilmesi gerekiyor.

 14. Ali dedi ki:

  Ferroli kombim ilk ateşleme de petekleri isitiyor ikinci ateşleme ye gecicek f51 arızası veriyor ben pompa üstündeki bobinden suhelendim fan değişti kart değişti fan sivici yok bu kombide yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombiniz uygunsuz yanma (F51 arızası) veriyor. Bu durum; baca sistemi dahil, fan, prosestat, kart, iyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi gibi birçok parçaya bağlıdır. Devir daim pompası ile alakası yoktur. Ancak bu konuda size yaptırabileceğimiz veya sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekiyor. Bu konuda teknik yardım isterseniz bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 15. Okan eskioglu dedi ki:

  Merhabalar … e.c.a proteus premix 35 kw kombim var ve sorununu çözemediler.. termostat bağlantı köprüsü takılı olmadığı halde cihaz çalışmaya devam ediyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Okan Bey… Firma olarak oda termostatı hizmeti vermediğimiz için net bilgi aktaramıyoruz. Ancak oda termostatı bozuk değilse kombi anakartında sorun olabilir veya parametre ayarlarının değişimi gerekebilir.

 16. Şafak akbaş dedi ki:

  Selam e.c.a proteus plus kombi sıcak su çalışıyor ama petekler devreye girmiyor ekranda petek işareti var ama devreye girmiyor daha önce çalışıyordu durup dururken petekler soğumaya başladı ve kaloriferleri devreye girmediğini fark ettim sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şafak Bey… Makalemizde servis öncesi yapılması gerekenler ayrıca arızanın muhtemel sebepleri yazmaktadır. Petek ve tesisat vanaları açık, kombi su basıncı ideal değerdeyse ve buna rağmen peteklerde ısı olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Belirtilen parçaların birinde veya birkaçında sorun olabilir.

 17. Caner karahan dedi ki:

  Evimde en uzak kombi peteği ısınmıyor, yandaki su tahliye vanasını açıp içindeki suyu boşaltıyorum ve tekrar suyla dolduruyorum yine ısınmıyor basınç düşüktü yükselttim hala aynı sebebi nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Caner Bey… Kombiye yakın 1-2 petek vanasını kapatarak veya kısarak deneme yapabilirsiniz. Bu durumda en uzakta kalan petek ısınırsa sorun kombi pompasının yetersiz olmasıdır. Ancak bu işleme rağmen ısı gitmiyorsa o halde tesisatınızda sorun var diyebiliriz. Bu aşamada uzman bir tesisatçıdan yardım almanız gerekiyor.

 18. İrem dedi ki:

  Kombiyi açtığım zaman sıcak suda sıkıntı olmuyor fakat petekler ısınmıyor. Kombiyi kış moduna getirdim, derecesini de 50 yaptım. Peteklerdeki suyu da boşalttım bi miktar sıcaklık geliyor daha sonra tekrar buz gibi oluyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrem Hanım… Peteklerin ısınmamasının sebeplerini ve detayları makalemizde paylaştık. Sizin için önerilen kontrol ve işlemleri uygulamalı, hala sonuç alamıyorsanız servis yardımı almalısınız. Makalemizde belirttiğimiz arıza durumları söz konusu olabilir.

 19. Ahmet dedi ki:

  Evim sifir 5 yil sonra kaloriferleri actim isinmiyor
  Sicak Su veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Makalemizde belirttiğimiz servis öncesi yapılması gereken işlemleri uygulamalı, yine de bir sonuç alamıyorsanız teknik destek yani bi servis yardımı almalısınız.

 20. Aslan dedi ki:

  Merhaba,ECA Confeo kombi sıcak suda sıkıntı yok ama kalorifer kısmında ateşleme yapmıyor anakart sağlam. Kalorifer konumunda fanda devreye girmiyor dolayısı ile ateşleme gerçekleşmiyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aslan Bey… Makalemizde peteklerin ısınmamasının muhtemel sebepleri ve bu durumda yapılabilecek işlemler de yazmaktadır. Arıza durumunda size belirtilen işlemleri uygulamalı, sonuç alamıyorsanız servis yardımı almalısınız.

 21. Sibel dedi ki:

  Kombi petekler tam soğuyunca ateşliyor haliyle ev soğuk oluyo petekler ısısını korumuyo

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sibel Hanım… Kombiyi düşük derecede kullanıyorsanız eğer bu sebeple petekler soğuyunca cihaz devreye giriyor olabilir. Ancak yüksek sıcaklıklarda da bu durum söz konusu oluyorsa hem tesisatınızı hem de kombiyi kontrol etmemiz gerekiyor.

 22. İlker Yılmaz dedi ki:

  Selamlar,
  ECA kronos marka kombiye sahibim.2 adet 120 lik salonda 1 adet 100 Luk koridorda 1 adet 120 lik küçük oda da 1 adet 160lik yatak odası 1 adet 200 Luk mutfakta mevcut.Sorunum su yatak odası en uzun hat ve sorun yaşadığım petek te bu.Ust ısınıyor fakat altı ısınmıyor.Kombi altı kutukten peteklere tek tek hat gidiyor.
  Yatak odasındaki petege giden hatta hava tutuldu hat açık.Petek değiştirildi.Giris çıkış çapraz bağlandı ve giriş bağlantıları yenilendi.Sorun devam ediyor.Kombinin devirdayim motoru yetersiz diye düşündüm ve bir kaç peteği giriş çıkış kapadım sonuç yine ayni peteğin altı ısınmıyor defalarca hava alındı.Allah rızası için bir fikir verin görmediğim yada gelen ustaların görmediği birşey var mı.Yardimlariniz için şimdiden teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlker Bey… Kombiye yakın petek vanalarını kısmanıza veya tamamen kapatmanıza rağmen uzak kalan peteğe ısı gitmiyor veya alt kısımlarda ısı olmuyorsa bu bize kalırsa tesisat tıkanıklığı durumudur. Kombi yetersiz kalıyor ek bir pompa gerekiyor olsaydı eğer petek vanaları kısıldığında veya kapatıldığında uzak kalan peteğe kesin ısı gidiyor olurdu. Tesisatın detaylı şekilde incelenmesi gerekir. Petek değiştirilmiş, bağlantılar değiştirilmiş ancak durum hala aynı ise sıva altı tesisatı incelemek gerekir. Bu da uzman bir tesisatçının işi olduğu için bu konuda biz size yardımcı olamıyoruz maalesef.

 23. Muhammet Dilekçi dedi ki:

  Iyi akşamlar vailant kombi kullanıyorum sıcak su geliyor ama kalorifer geçmiyor sadece sicak suyu açtığımızda kalorifer yanıyor başka da çalışmıyor sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammet Bey… Kombi sıcak su kullanıldığında kaloriferleri ısıtıyor, sıcak su kullanmadan kaloriferlerde ısı olmuyorsa; üç yollu vana, sensör, kart gibi birçok parçayı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 24. HAKAN AKINCI dedi ki:

  MERHABALAR İYİ ÇALIŞMALAR… KOMBİ ÇALIŞIYOR AMA 15-20 SANİYE SONRA DURUYOR…BİR SÜRE SONRA TEKRAR ÇALIŞIYOR YİNE AYNI ŞEKİLDE 15-20 SANİYE SONRA TEKRAR DURUYOR…BU SORUN EVE SERVİS GELDİKTEN SONRA OLDU…SERVİS GELMEDEN ÖNCE BÖYLE SIKINTI OLMUYORDU…O GÜN ARANDIĞIM 0 800 İLE BAŞLAYAN MÜŞTERİ HİZMETLERİNİ ARIYORUM CEVAP YOK…EVE GELEN SERVİS YETKİLİSİNİN EV TARİFİ İÇİN BENİ ARADIĞI NUMARAYI ARIYORUM HEP MEŞGUL…BU SEFER EŞİMİN NUMARASINDAN ARIYORUM SERVİS İŞİ FALAN YAPMADIĞINI SÖYLÜYOR…YASAL OLARAK NELER YAPABİLİRİM…AYRICA KOMBİ NİYE ÇALIŞIRKEN 15-20 SANİYE İÇİNDE DURUYOR…YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM…İYİ ÇALIŞMALAR…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Cihazın çok sık çalışması veya devreye girmeye çalışarak devreden çıkıyor olması normal değildir. Gelen servis cihaza zarar vermiş midir veya ayarlarını değiştirmiş midir bunun garantisini elbette ki veremeyiz. Ancak gelen servis ekibine ulaşamıyorsanız veya iletişime geçebilecek birini bulamıyorsanız şikayetinizi tüketici hakem heyetine kadar taşıyabilirsiniz. Kombi gaz ayarı değişmiş olabilir, tesisatta veya filtrede tıkanıklık olabilir, kombi parçalarında harici sorunlar olabilir. Yani cihazı ve tesisatı yerinde incelemeden net bilgi aktarmak zor maalesef.

 25. Salim Ulaş dedi ki:

  Iyi gunler,
  Kombimizin oda termostati iptal edilmis. Sicak su kullaniminda sorun yasamiyoruz ancak kaloriferlere isi veremedik. Kombi uzerindeki petek olan dugmeyi cevirip yukseltmeye calisiyoruz ama kombi hic tepki vermiyor. Kombinin tam modelini bilmiyorum, buderus marka ve gorsellere baktim, u052 logamax modeline hemen hemen ayni gibi. Acaba kaloriferi ateslemek icin bir seyleri eksik mi yapiyoruz yoksa ariza olabilir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salim Bey… Oda termostatı iptal edilirken kart üzerinden de işlem yapılması gerekir. Kart hala oda termostatı bağlantısına entegreli ise petekleriniz bu yüzden ısınmıyor olabilir. Veya doğru bir oda termostatı iptali yapılmış olup kombinizde peteklerin ısınmaması ile alakalı harici durumlar söz konusu olabilir. Her iki durum için de servis yardımı almalısınız.

 26. Mert türkoğlı dedi ki:

  Demirdöküm netro marko kaloriferi açıyorum.petekler ısınıyor tamam sonra kendi kendine sürekli çalışmıyor soguyor petek anlamadım ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Bey… Petekler sürekli ısınmaz zaten. Ayarlanan sıcaklığı geçince kombi dinlenmeye geçer, pompa devrini düşürür ve petek sıcaklığı yavaş yavaş düşer. Tesisatta düşük sıcaklık ölçüldüğünde cihaz yeniden devreye girip yeniden ısıtma yapar. Bu döngü petekler açık olduğu sürece devam eder. Bu bir arıza değildir ve düzeltilemez.

 27. Adem dedi ki:

  2. Kez yaktim kalorifeyi calismiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Kalorifer vanaları açık, tesisat vanaları açık, kombi su basıncı normal olmasına rağmen yine de ısı yoksa yani kaloriferler çalışmıyorsa bu bir arızadır ve makalemizde belirttiğimiz durumlar söz konusu olabilir. Bu aşamada mutlaka servis yardımı almalısınız.

 28. emintuncel dedi ki:

  iyi günler hayırlı işler demirdöküm nitron kombi benim sorum sıcak su normal fakat kalorifer yanmıyor herhangi bir arıza göstermiyor evde sigorta atmıştı başka prizden ondan sonra kombi yanmaz oldu içinde iki adet sigorta gördüm baktı sisigortalar sağlam sebep nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim. saygılar selamlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emin Bey… Petekler birçok sebeple ısınmaz. Makalemizde olması gereken tüm bilgiler yani servis öncesi yapılacak işlemler, muhtemel sebepler, arızalı olabilme ihtimali olan parçalar hakkındaki bilgiler yer alıyor. Kombi ekranında F ile başlayan bir hata kodu yoksa eğer sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem de olmadığı için servis yardımı almanız gerekiyor.

 29. Mine Akgün dedi ki:

  İyi günler demirdöküm neva kullanıyoruz.

  Geçenlerde kombinin anakartını değiştirmek zorunda kaldık düğmeleri basmıyor diye. Değiştirdiğimizden beri kombinin çalışma prensibi değişti. Eskiden comfort ayarına aldığımızda petekler sürekli yanar, ecoya aldığımızda da aralıklı soğuyup ısınırdı. Şimdi çalışma şekli şöyle, comforta bile alsak ayarlanan dereceye kadar ısınıyor sonra petekler epey soğuduktan sonra ateşleme yapıyor kombi. Biz eskisi gibi hiç soğumasın istiyoruz neden böyle oldu bir bilginiz var mı, tamirci bir şeyi yanlış mı yaptı anlamadık.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mine Hanım… Kombiler comfort modunda modülasyonlu ısıtma yapar. Yani alev boyutunu düşürüp yükseltir. Eco modunda da ayarlanan ısıya gelince durur, sıcaklık düşünce yeniden devreye girer. Her iki modda da cihaz dinlenmeye geçer ancak ayarlanan sıcaklığa bağlı peteklerde ısı düşer. Buz gibi olmaz veya ciddi bir soğukluk hissedilmez. Böyle bir durum oluyorsa tesisat veya filtre tıkalı olabilir. Sensör gibi parçaları da kontrol etmek gerekir.

   1. Mine Akgün dedi ki:

    Tamire gelen arkadaş lavabodan pis bir su akıtıp içindeki suyu boşaltıp tekrar hava basmıştı, bu şekilde mi oluyor temizlik işlemi? Ayrıyeten baska bir temizlik daha mı yapılıyor? Bu işlem tikayabilir mi tesisatı? Daha önce böyle olmuyordu çünkü hiç

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Mine Hanım… Kombi bakımı ile alakalı detaylar https://kombitamircisi.com.tr/kombi/bakimi/ linkinimizde bulunmaktadır. Orada yer alan videoyu da izleyerek bakımda neler yapılır veya yapılması gerekenler nelerdir? öğrenebilirsiniz. Bakım işlemi tesisatı tıkamaz.

 30. Furkan dedi ki:

  Termostat veriyoruz 23 derece ye ama koliferler yanmıyor herşeyi dendeik

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Furkan Bey… Kombi kalorifer konumundaysa, kalorifer vanaları açıksa, su basıncı 1 ile 2 bar arasındaysa kaloriferlerin ısınması gerekir. Ancak ısı olmuyorsa hem kombiyi hem de oda termostatını kontrol etmek gerekir. Yani bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

 31. Nur ipek dedi ki:

  Alarko marka kombi alttan su damlamaya başladı, düşük sıcaklıkta kullandığımda otomatik kendini kapatıyor. 4 aydır kullanıyorum(Kombi yeni degil, eve 4 sy once taşındım. Ariza ışığı yanıyormuş ama kombiden anlamadığım için su damlamaya başlayınca kapaktaki arıza uyarısını gördüm. “Kalorifer suyu devresinde ariza” yazıyor. Sebebi ne olabilir. Kasım-2007 ayında kombi bakımı ve petek temizliği yaptırdık (petekler açık olmalıymış kapalı idi). Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nur Hanım… Petek temizliği kimyasal ilaçla yapıldı ve akabinde kimyasal ilaç sistemden atılmadıysa parçalara zarar vermiş olabilir. Petekler kapalıyken de olsa açıkken de olsa kalorifer içerisinde dolaşan su kombi içerisinde de dolaşacağı için kombiye yani direk parçalara zarar verebilir. Bu sebeple su akıtıyor olabilir. Tabi bu durum sadece bir ihtimaldir. Kombinin su akıtması yapılan petek temizliğine bağlı olmayabilir. Sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 32. Yılmaz Güzel dedi ki:

  Ekran yok.Kombi bir yanıyor bir yanmıyor.Kendi kendine gidip geliyo

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yılmaz Bey… Ekran yok derken? Kombiye enerji mi gelmiyor yoksa kombinizde ekran yok cihaz ledli mi? Kombi kendi kendine devreye girip çıkıyorsa bu bir sorundur. Su basıncı 1 bardan az ise basıncı 1,5 bara çıkarı. Kombiyi birkaç kez resetleyin. Düzelme olmazsa servis müdahalesi gerekir.

 33. TURGAY ERASLAN dedi ki:

  baymak marka kombimizin daha öncede petek ısınmama sıkıntısı yaratmıştı.peteklerin hiç biri ısınmamıştı.bir kaç saat sonra kendiliğinden tekrar çalışmaya başlıdı.aradan bir ay geçtikten sonra aynı sıkıntıyı verdi.ilk arızayı verdiğinde ateşleme yapıyordu ama ısınma olmıyordu.şimdikinde ise ateşleme yapıp 15 sn.sonra sönme yapıyor.aradan bir gün geçtikten sonra tekrar düzemli çalışmaya başladı.nedir bu sıkıntı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Turgay Bey… Bir aksaklık olduğu kesin. Ancak kombi bir arıza kodu vermediği sürece devreden çıkması birçok sebebe bağlıdır. Devreden çıkıp petekleri soğuttuğu zaman ekranı bi kontrol edin. Bir hata kodu varsa bize iletin veya cihaz led ile bir uyarı veriyorsa yine bize bu bilgiyi iletin ki sorunun muhtemel sebepleri hakkında sizi bilgilendirebilelim. Kombi bir uyarı veya hata kodu vermiyorsa sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Makalemizde belirttiğimiz parçaları kontrol etmek gerekiyor.

 34. Tamer Yıldırım dedi ki:

  ECA Calora kombide oda termostatında oluşan bir kontak sonrasında kalorifer düğmesi çalışmıyor. Sıcak su çalışıyor, kalorifer düğmesini döndürdüğümde kalorifer devreye girmiyor. Kombiyi test konumuna aldığımda kalorifer devreye giriyor ve 80 dereceye kadar çıkıyor. Termostatı devreden çıkarıp kısa devre kablosunu taktım ama işe yaramadı. Ana kart üzerinde sigorta vs. birşey attırmış olabilir miyim? Nasıl çözüm sağlayabilirim, yardımcı olabilir misiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tamer Bey… Kalorifer düğmesi aslında bozulmaz. Kırılırsa direk değişimi gerekebilir. Ancak çevirmenize rağmen sıcaklık değişimi veya herhangi bir değişiklik olmuyorsa bu kart arızasıdır. Çünkü kombide düğmeler kart potansına bağlıdır. Bir potans sorunu var gibi duruyor ancak sorunu yerinde görmeden net bilgi vermek çok zor. Çözüm konusunda size tek önerimiz servis yardımı almanız olur.

 35. Bilge köse dedi ki:

  Kombi sıcak suyu actigim zaman derece yükseliyor ve kombi petekleri soğutuyor sıcak suyu kapatınca kendi devreye girmiyor ve biz müdahale erkekte olmuyor sıcak su açmadan da bazen petekler sönüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bilge Köse… Kombi normalde kış kullanımında sıcak su musluğu açıldığında sıcak su beklentinize yanıt verip, sıcak su talebiniz sona erdiğinde otomatik olarak sıcak su devresini kapatıp, kalorifer devresini açması gerekir. Kaloriferler otomatik devreye girmiyor veya müdahaleniz gerekiyorsa; sensör, üç yollu vana ve anakart arızalı olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 36. selin erdem dedi ki:

  Merhaba vaiilant kombimin yakın zamanda genleşme tankı ıvır zıvır bir sürü şeyi değişti şimdi isimlerini hatırlayamıyorum ama 1200 lira para verdik. bütün musluklardan kaynar su geliyor ama banyo muslugundan su ılık geliyor. en yuksek dereceye aldım su derecesini o zaman anca sıcak su geliyor. neden böyledir muslukla alakalı mı sıkıntı var.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selin Hanım… Tek bir muslukta bu sorunu yaşıyorsanız; musluk filtresi tıkalı olabilir, musluk bozuk olabilir veya tesisatınızda bir sorun olabilir. Kombide problem olsa tüm musluklarda aynı sorun yaşanırdı.

   1. Mehmet karkin dedi ki:

    Petegi kapatıgımda sıcak su akıyor sorun yok petegi açtığımda ateşleme yapıyor doruyor 01a hatası veriyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Mehmet Bey… Kombinizin marka ve modelini de belirtebilirseniz a01 arızası hakkında daha detaylı bilgi aktarabiliriz.

 37. Ümit çelik dedi ki:

  Sicaksuda kombi sorunsuz çalışırken kaloferde çalişmiyor neden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ümit Bey… Kombinin kaloriferleri ısıtmaması birçok sebebe bağlıdır. Öncelikle kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalıysa mutlaka açın. Kombi altındaki tesisat vanaları da açık olsun. Kombide bir hata kodu varsa cihazı resetlemeyi deneyin. Cihazın su basıncı düşükse su basarak basıncı 1,5 bara çıkarın. Bu işlemleri ve kontrolleri yapmanıza rağmen yine de peteklerde ısıtmama durumu olursa servis yardımı almanız gerekiyor. Kombinizde veya tesisatınızda bir sorun olabilir. Yani makalemizde sıraladığımız durumlar söz konusu olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 38. EMRAH dedi ki:

  daikin kombi kullanmaya başladım yalnız kombi çalışıyor 15 20 dakika petekler çok güzel ısınıyor ama 15 20 dk geçtikten sonra peteklerim soğuyor sankı hiç kombi çalışmamış gibi soğuyor bi 15 dk falan ardından tekrar ısınıyor ve bu sürekli böyle devam ediyor acaba bunun sebebı nedendir nasıl bir işlem yapabilirim ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey… Kombi ayarlanan sıcaklığın biraz üstüne çıktığında, brülördeki alev söner ve petekler yavaş yavaş soğumaya başlar. Brülördeki alev yeniden oluştuğunda veya ntc sensör düşük sıcaklık ölçtüğünde cihaz yeniden devreye girer. Eğer petekleriniz dinlenme aşamasında buz gibi oluyorsa kombinizin ayarlı derecesi düşük olabilir. Yani düşük derecede kullandığınız için petekler baya soğuyor olabilir. Derece yüksek olmasına rağmen ya da yükseltseniz de cihaz dinlenmeye geçince peteklerde soğukluk oluyorsa cihazı bi kontrol ettirmenizi öneririz. Yani durumu yerinde incelemeden sorun olup olmadığı konusunda bilgi vermek çok zor. Uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

   1. EMRAH dedi ki:

    kombi derecesi fark etmiyor. 55 60 tada çalıştırsa bu surekli böyle oluyor kaç sefer servis gelip baktı bi sorun olmadığını belirtti tesisattan dolayıdır dedi tesisatla görüştüm kombiyle alakalıdır denildi. ben nasıl bir işlem yapacam anlm veremedim yani sürekli 15 20 dk sıcak 10 15 dk asırı derecede soğuk durumda klıyor bu sürekli tekrarlanıyor . neylerini konntrol ettirmem lazım bu konuda bilgi verirseniz

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Tesisatınızda tıkanıklık veya filtrede tıkanıklık gibi durumlar söz konusu değilse; ntc sensör, anakart, eşanjör, üç yollu vana, pompa gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 39. SONER KARAKOC dedi ki:

  baymak kullanıyorum evim dublex yanlız peteklerım ısın mıyor en son petegım hıc ısın mıyor butun peteklerımı kapatıp sadece onu acıyorum ısınıyor kombım 38 bınlık en yakınları kısıyorum yıne sorun yasıyorum kafayı yıyecem

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Soner Bey… Dairenizin büyüklüğünü bilemeyiz tabi ancak kombi yetersiz geliyor olsaydı sadece uzakta kalan petek veya petekler ısınmazdı. Ancak peteklerin hiçbirinde ısı olmuyorsa ve cihaz bir hata kodu da vermiyorsa; pompa, sensör, kart dahil birçok parçanın aynı zamanda tesisat ve filtrelerin kontrol edilmesi gerekir. Yani bu konuda uzman yardımı alarak hem kombiyi hem de tesisatı kontrol ettirmenizi öneririz.

 40. Erdal dedi ki:

  Baymak brötje star bridge kombim sıcak su veriyor ancak petek ler hiç ısınmıyor.
  Devirdaim pompa sını ölçtüm çalışıyor, petek ler temiz, hava hiç yok içinde genleşme tankının havası tamam kombi nin çalışması normal ancak üç yollu motoru söktüm su almıştı sanki bu kombinin peteklere su gitmesini engeller mi yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdal Bey… Uzaktan size maalesef ki parçalara müdahale etme konusunda yardımcı olamayız. Kombiler doğalgazlı ve elektronik cihazlar olduğu için yanlış bir müdahale ya da işlem can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eder. Kombi bir hata kodu veriyor olsa tahmini parçaları sıralayabiliriz. Ancak bir hata kodu da olmadığı için makalemizde sunduğumuz durumlar söz konusu olabilir bilgisi aktarabiliriz. Veya bir kayıt oluştururuz ekiplerimiz sorunu yerinde tespit edip, müdahale eder, size bu şekilde yardımcı olabiliriz.

 41. TURGAY TURGUT dedi ki:

  Musluk suyu normal ısınıyor fakat kalorifere geçtiği zaman derece hemen ayarladığım seviyeye gelip tekrar hızlı bir şekilde düşüyor ve petekler fazla ısınmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Turgay Bey… Kombi eğer kalorifer sisteminde düşük dereceye ayarlı ise bu yüzden kısa sürede ayarlanan sıcaklığa gelebilir ve sıcaklık da kısa sürede düşebilir. Tabi bu duruma bağlı peteklerdeki sıcaklık da düşük olabilir. Ancak bu durum dışında kombiyi yüksek dereceye aldığınızda bile sıcaklık kısa sürede ayarlanan değere ulaşıyor ve yine sıcaklık kısa sürede düşüyorsa; ntc sensör, kart, eşanjör, pompa, üç yollu vana gibi birçok parçanın yerinde görülüp kontrol edilmesi gerekir.

   1. Mehmet karkin dedi ki:

    Merhaba Petegi kapatıgımda sıcak su akıyor sorun yok petegi açtığımda ateşleme yapıyor doruyor 01a hatası veriyor servisi çagırdım anakart degişmesi lazım dedi pek fazla ilgilenmeden öyle dedi olabilirmi

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yeniden Merhaba Mehmet Bey… Bir önceki sorunuzun yanıtı üst kısımda yer almaktadır. A01 arızası kombilerde marka modelere göre değişir. Marka model bilmeden net bilgi aktarmak çok zor. Ancak genel olarak ateşleme sorunu olarak bilinir. Kart, gaz valfi, elektrotlarda sorun olabilir. Ancak dediğimiz gibi kombinizin marka ve modelini belirtebilirseniz daha sağlıklı bilgiler aktarabilir veya size yardımcı olmaya çalışabiliriz.

 42. Burakibalak dedi ki:

  Merhaba , kombi ilk kurulumu gerçekleşti yazlık modda çalıştırmaya başladım , şimdi kışlık moda aldığımda ilk başta bi kaç dakik devreye giriyor ancak daha sonra devreden çıkıyor , sıcak su sisteminde bir sorun yok ancak yerden ısıtma sağlanmıyor (yerden ısıtma borularının olduğu yerde mavi ve kırmızı valfleri açtım , birde termostatik elektrik bağlantısı olması gereken bir tür valf daha var ona bişey yapamadım )sorun sizce burda mı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burak Bey… Yerden ısıtma sisteminde, hemen ısıtma olmaz. Yarım saat-1 saat civarı beklemeniz lazım ki sağlıklı bir ısıtma sağlanabilsin. Kollektör vanaların açık olduğundan emin olun. Kombi yeni olduğu için muhtemelen bir yerde bir yanlışlık var veya eksik işlem yapılıyor. Kurulumu yapan firmayla görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz. Sistemi net olarak bilemediğimiz için sizi yanlış yönlendirmek istemiyoruz.

 43. Mehmet canli dedi ki:

  merhaba bosh marka kombim var
  Kombiyi kış konumunda ısınmak için radyatörlere çevirdiğinde bir çalışıyor atesleme yapiyor komut kabul ediyor bir çalışmıyor sürekli fan sesi geliyor sicak su da hemen calisyor sorun yok bütün bakımlarını yaptım filtleler ,fan bütün tesisat temizliği ama yine aynı sorun devam ediyor sizce neden kaynaklı olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi kalorifer devresine alındığında devresi kesen ya da devreye girmeyen parça olduğu için bu sorunu yaşıyorsunuz. Ancak kombi bir hata kodu vermediği için uzaktan arıza durumuyla alakalı bilgi sunmak çok zor. Kalorifer devresinde çalışan; sensör, kart, pompa, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

  2. OKAY Yılmaz dedi ki:

   Sıcak su akıyor fakat,kalorifer sıcak suyu için kombi devreye girmiyor

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Okay Bey… Kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. Yine de ısıtma durumu olmazsa servis yardımı almalısınız.

 44. Sevim Alkaya dedi ki:

  9 katlı bir apartmanda ve 9. Katta oturuyorum. 8. Kata kadsr koloriferler yanıyor fakat 9 dski daireler yanmıyor usta getirdiler su bastılar ve kazanı yükseltik ki basınç kolay olsun diye dediler bunun üzerine kaloriferlerim 2 gün yandı fakat 2. Günün akşamına hiç yanmadı ısınmadı. İlk yapıldığı zamanda 9. Kattta bir benim peteğim ile karşı komşumunki yandı diğer yan komşunun ki hiç yanmamıştı bi türlü çözülemedi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sevim Hanım… Yaşadığınız sorun mevcut kullandığınız cihazla alakalı değil. En üst kata su gönderimi her zaman zordur ve bunun için ciddi bir sistem gerekir. Peteklere bu yüzden su gitmiyor olabilir ya da tesisat tıkanıklığı olabilir. Biz kombi servisi olduğumuz için kombi arızaları hakkında size yardımcı olabiliriz. Ancak yaşadığınız sorun kombi veya mevcut bir ısıtma sistemiyle alakalı değil, tesisatınızla alakalı. Bu yüzden bu işi ancak uzman bir tesisatçı çözebilir, biz bilemeyiz.

 45. melek gemvuran dedi ki:

  wiessman 100 model kombi var ve ekranda ‘mode’tuşuna basınca görunen kalorifer resmi ‘ok’ tuşuna basınca görünmüyor. hayırlı gunler dilerim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Melek Hanım… Mode tuşuna bastığınızda konum değişikliği yapabiliyorsunuz. Yani yaz-kış konumu. Mode tuşuna bastığınızda ekranda kalorifer resmi çıkabilir, musluk resmi çıkabilir. Siz buradan cihazı hangi konumda çalıştırmak istiyorsanız o konumu seçmeniz gerekir. Ancak kalorifer resmini görüp direk ok tuşuna basarsanız menüden çıkmış olursunuz. Önce ısı derecesini ▲ ve ▼ tuşları ile belirlemeli, belirlediğiniz sıcaklığı kaydetmek için ardından direk ok tuşuna basmalısınız.

 46. Seher şahin dedi ki:

  Kombi eror vermiyor fakat suyu ısıtıyor petekleri ısınmıyor. Markası falko eski bir kombi yenisi degişecek işlem başlattık bizim yapmamız gereken bir kontrol varımıdır.basınç 1, 5.havasınıda aldık

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seher Hanım… Kombi bir hata kodu vermiyorsa sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Peteklerin ısınmaması birçok sebebe bağlıdır. Peteklerde hava olsa üst kısımlarında ısı olmaz. Ancak sizin petekleriniz hiç ısınmıyor. Kombiyi kış konumuna aldığınızdan eminseniz, petek ve tesisat vanaları açık durumdaysa eğer; kalorifer sensörü, pompa, anakart, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda sizin yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef.

   1. Seher şahin dedi ki:

    Teşekkür ederiz.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz Seher Hanım…

 47. Osman adamcıl dedi ki:

  Baymak germektik kombi kullanıyorum.kombi sıcak suyu veriyor fakat kış konumunda kalorifer kısmı on saniye çalıştıktan sonra kendiliğinden duruyor ve petekler hiç ısınmıyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman bey… Tesisatta, fitreler de tıkanıklık olabilir yada sensörlerinden biri arızalı olabilir fakat cihazı görmeden net bir teşhis koymak zor.

 48. ramazan dedi ki:

  Merhabalar
  Ustam benim sorun demirdöküm nitron marka kombi sıcak su ısıtıyor lakin kalorifere aldığımda tık tık ses geliyor ama
  geçmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Kombiyi yerince incelemek gerekir. Kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, devir daim pompası, kalorifer sensörü, anakart gibi parçalarda sorun olabilir.

 49. basri eken dedi ki:

  baymak star biridge 240 fi musluk suyunda sıkıntı yok musluğu açar açmaz kombi devreye giriyor.fakat kış konumunda iken dereceyi yükseltmeme rağmen kombi çalışmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Basri Bey… Kombide sıcak su için ayrı kalorifer devresi için ayrı çalışan parçalar vardır. Sıcak su kullanımında sorun yoksa eğer kalorifer devresinde sorun var demektir. Yani bu durumda kalorifer sensörü, devir daim pompası, anakart arızalı olabilir, tesisatta tıkanma olabilir ya da kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Birçok sebep olabileceği için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için servis çağırmalısınız.

 50. EROL GÖKÇE dedi ki:

  alarko serana model manuel combi kullanıyorum bir haftadan bu yana iki günde bir kırmızı arıza lambası yanıyor petekler soğuyor arıza lambasına basıyorum tekrar çalışıyor.Bir veya ikigün çalışıyor tekrar arıza lambası yanıyor bakımlarını rutin yaptırıyorum neden böyle bir arıza yapabilir şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erol Bey… Alarko Serena model kombilerde yaşadığınız kırmızı ışık uyarısı birçok sebebe bağlıdır. Resetlediğinizde düzeliyorsa bu şekilde kullanmaya devam etmelisiniz. Önemli olan resetleme işlemi sonrası sorunun düzelmemesidir. Yani ancak o zaman net bir arıza teşhisi yapılabilir. Muhtemel sorun; elektronik kart ile alakalı olabilir. Arıza durumunda sorun düzelmediği sürece maksimum 3 resetleme işlemi yapın, sorun yine düzelmezse mutlaka bir servis yardımı alın.

Petek Yıkama