Kaloriferlerin Çalışmama Sorunu

Kaloriferler Neden Isınmaz?

Kaloriferlerin hepsi birden ısınmıyorsa eğer ya yanlış veya eksik yapılan işlemler vardır ya da kombi-tesisatla alakalı sorunlar vardır. Bu gibi durumlarla karşılaştığınız zaman direk servis çağırmadan önce birkaç işlem uygulamalısınız. Bu işlemler aşağıda sıralanmıştır.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

 1. Kombi kalorifer konumunda mı?
 • Kombilerde yaz ve kış konumu olur. Yaz konumu sadece sıcak su konumudur. Kış konumu ise kalorifer konumudur. Kombiyi kış konumuna alıp almadığınızdan emin olun. Kış konumu kombilerin marka modellerine ve çeşitlerine göre farklı şekilde ayarlanır. Bazen direk kalorifer konumu için düğme yer alır. Bazen de bir tuş ile kalorifer konumunu seçmiş olursunuz. Öncelikle kombinin yaz konumunda olmadığından emin olun. Yaz konumunda ise mutlaka konumu değiştirin ve kış konumuna alın.
 1. Kalorifer ayarı hangi derecede?
 • Kalorifer ayarı düşük derecede olduğu sürece de ısıtma sağlamaz. Bu hususta dikkat etmeniz gereken şey kalorifer ayarı olmalıdır. Kalorifer ayarını 40°C altına ayarladıysanız ısıtmaması olağan bir durumdur. Ayarı soğuk geçen kış dönemlerinde 40°C nin üstüne çıkarmanızı öneririz. Ayrıca ayar sonrasında hemen 5 dakika içerisinde kaloriferlerinizin ısınmasını beklemeyin. Ayarladığınız sıcaklığa ulaşma süresi yaklaşık 15-20 dakikayı bulabilir.

 1. Kombi basıncı ideal konumda mı?
 • Kombi kaloriferleri ısıtmıyor aynı zamanda sıcak su da vermiyor ise bu durumda basındı düşük ya da yüksek olabilir. Bu sebeple arızaya geçmiş olabilir. İdeal su basınç seviyesi 1,5 dir. Basınç değerini kontrol edin. 1 barın altında ise su basıp basıncı yükseltmeniz gerekir. 2,5 barın üzerinde ise fazla suyu kalorifer havasını alarak düşürmeniz gerekir. Bu şekilde ideal basıncı ayarlayabilir, sorun bu sebeple yaşanmış ise sorunu çözümleyebilirsiniz.
 1. Kalorifer vanaları açık mı?
 • Kombi kaloriferleri ısıtması için konutlara tesisat döşenir. Kaloriferlerin yanlarında vanalar bulunur. Vanalar ancak açık durumda olur ise sıcak su dolaşımı olabilir. Vanalar kapalı olur ise kombi suyu tesisat içinde dolaştıramaz ve kalorifer konumu açık olur ise aşırı ısınma sorunu oluşturabilir. Bu nedenle servis öncesi uygulamanız gereken işlemlerden biri de kalorifer vanalarını kontrol etmek olur. Kalorifer vanaları saat yönünün tersine yani sola doğru açık olur. Açık olup olmadığını kontrol edin ve en az 3 kalorifer vanası mutlaka açık ve kullanılır durumda olsun. Neden en az 3 petek vanası açık olmalı? derseniz linki tıklayarak bilgi alabilirsiniz.
 1. Kombi sıcak su veriyor mu?
 • Kombi sıcak su veriyor ise sorun sadece kalorifer sisteminde demektir. Yani kalorifer tesisatında ya da kombide bulunan kalorifer sisteminde çalışan parçalarda sorun olabilir. Kombi sıcak su da vermiyor ise konut içinde gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanaları kapalı durumda ise mutlaka açın.
 1. Kombi ekranında hata kodu var mı? Veya arıza ledi yanıyor mu?
 • Kombide sorun olduğu zaman bazen ekranda hata kodu verebilmekte ya da arıza ledi yanabilmektedir. Kaloriferlerin Çalışmama Sorunu gibi durumlarda servis öncesi kontrol etmeniz gereken durumlardan biri de budur. Ekranda hata kodu var ise ya da arıza ledi yanmakta ise kullanım kılavuzundan ya da servisimizi arayarak sorunun sebepleri konusundaki bilgilere ulaşabilir, arızanın temel sebebini öğrenebilirsiniz. Bu gibi durumlarda önerimiz servis öncesi müdahale olarak cihazı resetlemenizdir. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı reset düşmesi değişebileceğinden net bilgiler veremiyoruz. Servis öncesi arıza kodu gördüğünüzde ya da arıza ledi yandığında mutlaka 3 kez resetleme işlemi uygulayın.

Petekler Neden Isıtmıyor?

Muhtemel Sebepler

 • Kalorifer filtresi tıkanmış olabilir. Kombi altında kalorifer dönüş borusu içerisinde pislik tutucu özellikte silindir şeklinde filtre yer alır. Filtrenin zamanla tıkanması durumunda kaloriferler ısınmayabilir. Bu durumda filtre temizliği gerekebilir. İşlemi uygulamak için linki tıklayabilirsiniz.
 • Devir daim pompası arızalı olabilir. Kombilerde olmazsa olmaz en önemli parçalardan biridir. Pompa devir daim yani su sirkülasyonu sağlama görevinde olan bir parçadır. Zamanla devir düşürebilir ya da arızalanabilir. Bu gibi durumlar kaloriferlerin ısınmamasına yol açar. Pompa arızalı durumda ise pompa tamiri de olabilir. Talep edilir ise ya da tamir olmayacak durumda ise değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir. Kaloriferlerin Çalışmama Sorunu yaşandığında genelde karşılaştığımız bir arıza durumudur.
 • Kalorifer sensörü arızalı olabilir. Kombide kalorifer sisteminde yer alan önemli parçalardan biridir. Kalorifer ntc si olarak da adlandırabileceğimiz parçada sorun var ise kaloriferler ısınmayabilir. Bu durumda parçanın tamiri olmaz, değişimi ile sorun çözümlenebilir.
 • Anakart arızalı olabilir. Anakart kombinin beynidir. Isı ayarlaması yaptığınız düğmeler anakart potansına bağlıdır. Düğmeler boşa dönüyorsa veya yapılan işlevler gerçekleştirilmiyorsa anakartın arızalı olabilme ihtimali yüksektir. Bu durum dışında tabi harici durumlar da söz konusu olabilir. Eğer cihazda anakart arızası tespit edilirse; anakart tamiri veya anakart değişimi gerekebilir.
 • Tesisatta tıkanma olabilir. Kaloriferler ısınmıyor ya da olması gerekenden çok az ısıtıyor ise kalorifer tesisatında tıkanma olabilir. Bu konudaki yardımları ancak uzman bir tesisatçıdan alabilirsiniz. Böyle bir sorunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeye kalkışmayın ve uzman olmayan kişilerden kesinlikle yardım talep etmeyin.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (40 Yorum)

 1. Merhaba vaiilant kombimin yakın zamanda genleşme tankı ıvır zıvır bir sürü şeyi değişti şimdi isimlerini hatırlayamıyorum ama 1200 lira para verdik. bütün musluklardan kaynar su geliyor ama banyo muslugundan su ılık geliyor. en yuksek dereceye aldım su derecesini o zaman anca sıcak su geliyor. neden böyledir muslukla alakalı mı sıkıntı var.

  1. Merhaba Selin Hanım… Tek bir muslukta bu sorunu yaşıyorsanız; musluk filtresi tıkalı olabilir, musluk bozuk olabilir veya tesisatınızda bir sorun olabilir. Kombide problem olsa tüm musluklarda aynı sorun yaşanırdı.

   1. Petegi kapatıgımda sıcak su akıyor sorun yok petegi açtığımda ateşleme yapıyor doruyor 01a hatası veriyor

    1. Merhaba Mehmet Bey… Kombinizin marka ve modelini de belirtebilirseniz a01 arızası hakkında daha detaylı bilgi aktarabiliriz.

  1. Merhaba Ümit Bey… Kombinin kaloriferleri ısıtmaması birçok sebebe bağlıdır. Öncelikle kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalıysa mutlaka açın. Kombi altındaki tesisat vanaları da açık olsun. Kombide bir hata kodu varsa cihazı resetlemeyi deneyin. Cihazın su basıncı düşükse su basarak basıncı 1,5 bara çıkarın. Bu işlemleri ve kontrolleri yapmanıza rağmen yine de peteklerde ısıtmama durumu olursa servis yardımı almanız gerekiyor. Kombinizde veya tesisatınızda bir sorun olabilir. Yani makalemizde sıraladığımız durumlar söz konusu olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 2. daikin kombi kullanmaya başladım yalnız kombi çalışıyor 15 20 dakika petekler çok güzel ısınıyor ama 15 20 dk geçtikten sonra peteklerim soğuyor sankı hiç kombi çalışmamış gibi soğuyor bi 15 dk falan ardından tekrar ısınıyor ve bu sürekli böyle devam ediyor acaba bunun sebebı nedendir nasıl bir işlem yapabilirim ?

  1. Merhaba Emrah Bey… Kombi ayarlanan sıcaklığın biraz üstüne çıktığında, brülördeki alev söner ve petekler yavaş yavaş soğumaya başlar. Brülördeki alev yeniden oluştuğunda veya ntc sensör düşük sıcaklık ölçtüğünde cihaz yeniden devreye girer. Eğer petekleriniz dinlenme aşamasında buz gibi oluyorsa kombinizin ayarlı derecesi düşük olabilir. Yani düşük derecede kullandığınız için petekler baya soğuyor olabilir. Derece yüksek olmasına rağmen ya da yükseltseniz de cihaz dinlenmeye geçince peteklerde soğukluk oluyorsa cihazı bi kontrol ettirmenizi öneririz. Yani durumu yerinde incelemeden sorun olup olmadığı konusunda bilgi vermek çok zor. Uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

   1. kombi derecesi fark etmiyor. 55 60 tada çalıştırsa bu surekli böyle oluyor kaç sefer servis gelip baktı bi sorun olmadığını belirtti tesisattan dolayıdır dedi tesisatla görüştüm kombiyle alakalıdır denildi. ben nasıl bir işlem yapacam anlm veremedim yani sürekli 15 20 dk sıcak 10 15 dk asırı derecede soğuk durumda klıyor bu sürekli tekrarlanıyor . neylerini konntrol ettirmem lazım bu konuda bilgi verirseniz

    1. Tesisatınızda tıkanıklık veya filtrede tıkanıklık gibi durumlar söz konusu değilse; ntc sensör, anakart, eşanjör, üç yollu vana, pompa gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 3. baymak kullanıyorum evim dublex yanlız peteklerım ısın mıyor en son petegım hıc ısın mıyor butun peteklerımı kapatıp sadece onu acıyorum ısınıyor kombım 38 bınlık en yakınları kısıyorum yıne sorun yasıyorum kafayı yıyecem

  1. Merhaba Soner Bey… Dairenizin büyüklüğünü bilemeyiz tabi ancak kombi yetersiz geliyor olsaydı sadece uzakta kalan petek veya petekler ısınmazdı. Ancak peteklerin hiçbirinde ısı olmuyorsa ve cihaz bir hata kodu da vermiyorsa; pompa, sensör, kart dahil birçok parçanın aynı zamanda tesisat ve filtrelerin kontrol edilmesi gerekir. Yani bu konuda uzman yardımı alarak hem kombiyi hem de tesisatı kontrol ettirmenizi öneririz.

 4. Baymak brötje star bridge kombim sıcak su veriyor ancak petek ler hiç ısınmıyor.
  Devirdaim pompa sını ölçtüm çalışıyor, petek ler temiz, hava hiç yok içinde genleşme tankının havası tamam kombi nin çalışması normal ancak üç yollu motoru söktüm su almıştı sanki bu kombinin peteklere su gitmesini engeller mi yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Merhaba Erdal Bey… Uzaktan size maalesef ki parçalara müdahale etme konusunda yardımcı olamayız. Kombiler doğalgazlı ve elektronik cihazlar olduğu için yanlış bir müdahale ya da işlem can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eder. Kombi bir hata kodu veriyor olsa tahmini parçaları sıralayabiliriz. Ancak bir hata kodu da olmadığı için makalemizde sunduğumuz durumlar söz konusu olabilir bilgisi aktarabiliriz. Veya bir kayıt oluştururuz ekiplerimiz sorunu yerinde tespit edip, müdahale eder, size bu şekilde yardımcı olabiliriz.

 5. Musluk suyu normal ısınıyor fakat kalorifere geçtiği zaman derece hemen ayarladığım seviyeye gelip tekrar hızlı bir şekilde düşüyor ve petekler fazla ısınmıyor

  1. Merhaba Turgay Bey… Kombi eğer kalorifer sisteminde düşük dereceye ayarlı ise bu yüzden kısa sürede ayarlanan sıcaklığa gelebilir ve sıcaklık da kısa sürede düşebilir. Tabi bu duruma bağlı peteklerdeki sıcaklık da düşük olabilir. Ancak bu durum dışında kombiyi yüksek dereceye aldığınızda bile sıcaklık kısa sürede ayarlanan değere ulaşıyor ve yine sıcaklık kısa sürede düşüyorsa; ntc sensör, kart, eşanjör, pompa, üç yollu vana gibi birçok parçanın yerinde görülüp kontrol edilmesi gerekir.

   1. Merhaba Petegi kapatıgımda sıcak su akıyor sorun yok petegi açtığımda ateşleme yapıyor doruyor 01a hatası veriyor servisi çagırdım anakart degişmesi lazım dedi pek fazla ilgilenmeden öyle dedi olabilirmi

    1. Yeniden Merhaba Mehmet Bey… Bir önceki sorunuzun yanıtı üst kısımda yer almaktadır. A01 arızası kombilerde marka modelere göre değişir. Marka model bilmeden net bilgi aktarmak çok zor. Ancak genel olarak ateşleme sorunu olarak bilinir. Kart, gaz valfi, elektrotlarda sorun olabilir. Ancak dediğimiz gibi kombinizin marka ve modelini belirtebilirseniz daha sağlıklı bilgiler aktarabilir veya size yardımcı olmaya çalışabiliriz.

 6. Merhaba , kombi ilk kurulumu gerçekleşti yazlık modda çalıştırmaya başladım , şimdi kışlık moda aldığımda ilk başta bi kaç dakik devreye giriyor ancak daha sonra devreden çıkıyor , sıcak su sisteminde bir sorun yok ancak yerden ısıtma sağlanmıyor (yerden ısıtma borularının olduğu yerde mavi ve kırmızı valfleri açtım , birde termostatik elektrik bağlantısı olması gereken bir tür valf daha var ona bişey yapamadım )sorun sizce burda mı

  1. Merhaba Burak Bey… Yerden ısıtma sisteminde, hemen ısıtma olmaz. Yarım saat-1 saat civarı beklemeniz lazım ki sağlıklı bir ısıtma sağlanabilsin. Kollektör vanaların açık olduğundan emin olun. Kombi yeni olduğu için muhtemelen bir yerde bir yanlışlık var veya eksik işlem yapılıyor. Kurulumu yapan firmayla görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz. Sistemi net olarak bilemediğimiz için sizi yanlış yönlendirmek istemiyoruz.

 7. merhaba bosh marka kombim var
  Kombiyi kış konumunda ısınmak için radyatörlere çevirdiğinde bir çalışıyor atesleme yapiyor komut kabul ediyor bir çalışmıyor sürekli fan sesi geliyor sicak su da hemen calisyor sorun yok bütün bakımlarını yaptım filtleler ,fan bütün tesisat temizliği ama yine aynı sorun devam ediyor sizce neden kaynaklı olabilir

  1. Merhaba Mehmet Bey… Kombi kalorifer devresine alındığında devresi kesen ya da devreye girmeyen parça olduğu için bu sorunu yaşıyorsunuz. Ancak kombi bir hata kodu vermediği için uzaktan arıza durumuyla alakalı bilgi sunmak çok zor. Kalorifer devresinde çalışan; sensör, kart, pompa, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

   1. Merhaba Okay Bey… Kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. Yine de ısıtma durumu olmazsa servis yardımı almalısınız.

 8. 9 katlı bir apartmanda ve 9. Katta oturuyorum. 8. Kata kadsr koloriferler yanıyor fakat 9 dski daireler yanmıyor usta getirdiler su bastılar ve kazanı yükseltik ki basınç kolay olsun diye dediler bunun üzerine kaloriferlerim 2 gün yandı fakat 2. Günün akşamına hiç yanmadı ısınmadı. İlk yapıldığı zamanda 9. Kattta bir benim peteğim ile karşı komşumunki yandı diğer yan komşunun ki hiç yanmamıştı bi türlü çözülemedi

  1. Merhaba Sevim Hanım… Yaşadığınız sorun mevcut kullandığınız cihazla alakalı değil. En üst kata su gönderimi her zaman zordur ve bunun için ciddi bir sistem gerekir. Peteklere bu yüzden su gitmiyor olabilir ya da tesisat tıkanıklığı olabilir. Biz kombi servisi olduğumuz için kombi arızaları hakkında size yardımcı olabiliriz. Ancak yaşadığınız sorun kombi veya mevcut bir ısıtma sistemiyle alakalı değil, tesisatınızla alakalı. Bu yüzden bu işi ancak uzman bir tesisatçı çözebilir, biz bilemeyiz.

 9. wiessman 100 model kombi var ve ekranda ‘mode’tuşuna basınca görunen kalorifer resmi ‘ok’ tuşuna basınca görünmüyor. hayırlı gunler dilerim.

  1. Merhaba Melek Hanım… Mode tuşuna bastığınızda konum değişikliği yapabiliyorsunuz. Yani yaz-kış konumu. Mode tuşuna bastığınızda ekranda kalorifer resmi çıkabilir, musluk resmi çıkabilir. Siz buradan cihazı hangi konumda çalıştırmak istiyorsanız o konumu seçmeniz gerekir. Ancak kalorifer resmini görüp direk ok tuşuna basarsanız menüden çıkmış olursunuz. Önce ısı derecesini ▲ ve ▼ tuşları ile belirlemeli, belirlediğiniz sıcaklığı kaydetmek için ardından direk ok tuşuna basmalısınız.

 10. Kombi eror vermiyor fakat suyu ısıtıyor petekleri ısınmıyor. Markası falko eski bir kombi yenisi degişecek işlem başlattık bizim yapmamız gereken bir kontrol varımıdır.basınç 1, 5.havasınıda aldık

  1. Merhaba Seher Hanım… Kombi bir hata kodu vermiyorsa sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Peteklerin ısınmaması birçok sebebe bağlıdır. Peteklerde hava olsa üst kısımlarında ısı olmaz. Ancak sizin petekleriniz hiç ısınmıyor. Kombiyi kış konumuna aldığınızdan eminseniz, petek ve tesisat vanaları açık durumdaysa eğer; kalorifer sensörü, pompa, anakart, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Kullanıcı olarak bu arıza durumunda sizin yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef.

 11. Baymak germektik kombi kullanıyorum.kombi sıcak suyu veriyor fakat kış konumunda kalorifer kısmı on saniye çalıştıktan sonra kendiliğinden duruyor ve petekler hiç ısınmıyor

  1. Merhaba Osman bey… Tesisatta, fitreler de tıkanıklık olabilir yada sensörlerinden biri arızalı olabilir fakat cihazı görmeden net bir teşhis koymak zor.

 12. Merhabalar
  Ustam benim sorun demirdöküm nitron marka kombi sıcak su ısıtıyor lakin kalorifere aldığımda tık tık ses geliyor ama
  geçmiyor

  1. Merhaba Ramazan Bey… Kombiyi yerince incelemek gerekir. Kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, devir daim pompası, kalorifer sensörü, anakart gibi parçalarda sorun olabilir.

 13. baymak star biridge 240 fi musluk suyunda sıkıntı yok musluğu açar açmaz kombi devreye giriyor.fakat kış konumunda iken dereceyi yükseltmeme rağmen kombi çalışmıyor

  1. Merhaba Basri Bey… Kombide sıcak su için ayrı kalorifer devresi için ayrı çalışan parçalar vardır. Sıcak su kullanımında sorun yoksa eğer kalorifer devresinde sorun var demektir. Yani bu durumda kalorifer sensörü, devir daim pompası, anakart arızalı olabilir, tesisatta tıkanma olabilir ya da kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Birçok sebep olabileceği için sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için servis çağırmalısınız.

 14. alarko serana model manuel combi kullanıyorum bir haftadan bu yana iki günde bir kırmızı arıza lambası yanıyor petekler soğuyor arıza lambasına basıyorum tekrar çalışıyor.Bir veya ikigün çalışıyor tekrar arıza lambası yanıyor bakımlarını rutin yaptırıyorum neden böyle bir arıza yapabilir şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Erol Bey… Alarko Serena model kombilerde yaşadığınız kırmızı ışık uyarısı birçok sebebe bağlıdır. Resetlediğinizde düzeliyorsa bu şekilde kullanmaya devam etmelisiniz. Önemli olan resetleme işlemi sonrası sorunun düzelmemesidir. Yani ancak o zaman net bir arıza teşhisi yapılabilir. Muhtemel sorun; elektronik kart ile alakalı olabilir. Arıza durumunda sorun düzelmediği sürece maksimum 3 resetleme işlemi yapın, sorun yine düzelmezse mutlaka bir servis yardımı alın.

Petek Yıkama