Pompa Tamiri

Kombide Devirdaim Pompası Nedir?

Devir daim ya da sirkülasyon pompası olarak da bilinen parçanın görevi; Tesisat ve kombi içerisinde mevcut olan suyu elektronik karttan aldığı komut ile kombi ve tesisat içinde gezdirmektir.

Piyasada Kaç Çeşit Pompa Bulunur?

WİLO ve GRUNDFOS olmak üzere piyasada 2 çeşit pompa bulunmaktadır.

Fakat kombilerin çeşitleri, marka modellerine göre mevcut pompalar değişebilmektedir. Kombi marka modeli bilinmeden ya da çeşidi bilinmeden tahmini olarak şu pompa vardır denilemez. Ancak yerinde görülür ise tespiti yapılabilir.

Kombide Devir Daim (Sirkülasyon) Pompası;

 • Kollektörü arızalandığında
 • Yatakları bozulduğunda
 • Kondansatör bozulduğunda
 • Blok çatlayıp su kaçırdığında sorun çıkarmaktadır.

Kombide Pompa Arızası Nasıl Anlaşılır?

Pompa arızasında; kombide su akıntısı, ses yapma, peteklerin çalışmama, uzakta kalan peteklerin ısınmama, peteklerin az ısınma, çift eşanjörlü kombilerde sıcak su sorunu yaşanabiliyorken, kombinin hiçbir konumda çalışmadığı da görülebilir. Ancak bu sorunların hepsinin tek sebebi pompadır denilemez.

Kombide Pompa Tamir Edilebilir mi?

Bu tamamen parçanın arıza durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Tabi uygulama için kullanıcı talebi de önemlidir. Pompanın arıza yapma durumu tamiri gerektirmiyor ise tamir işlemi zaten yapılamaz. Fakat tamir edilebilecek bir arıza meydana getirdi ise tamir işlemi de uzman ekipler tarafından yapılabilir. Bazı kullanıcılar tamir edilmiş bir parça yerine sıfır parça da tercih edebilmektedir. Bu nedenle de uygulama genelde kullanıcı isteğine ve parçanın arıza durumuna bağlı değişmektedir. Genel olarak tamiri yapılabilir arızalar oluşturduğunu belirtebiliriz.

Pompa Tamirinin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

 • Çünkü pompa tamiri, değişim işlemine göre daha uygundur (neredeyse yarı fiyatı kadardır)
 • Çünkü pompa tamiri işlemine de değişim işlemi gibi 1 yıl garanti sunulur
 • Çünkü pompa tamir işlemi sonrasında da beklenen sonuç elde edilebilir yani yaşanan sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (38 Yorum)

 1. merhabalar, Buderus kombimde Wilo marka RSL 15-5-3 KU modeli sirkilasyon pompası sesli çalışıyor.Yataklarından şüpheleniyorum. Tamiri mümkünmüdür?

  1. Merhaba Tayfun Bey… Mevcut pompayı teste almadan veya yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Ancak pompanın tamiri olmasa bile revize (tamir edilmiş) bir parçayla değişim işlemi de yapılabilir. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak bu konuda bilgi ve yardım alabilirsiniz.

 2. Proterm kombim var. Pompası wilo marka fakat bozulduğu için yenisini bakıyorum. Yerine takacağım pompanın grundfos olması fark eder mi? basıncı 90w olan pompa fiyatları nelerdir ve montajını da dahil yapıyor musunuz?

  1. Merhaba Arif Bey… Kombinizdeki mevcut pompa ne ise aynı pompa takılmalıdır. Yani Wilo ise yine Wilo takılması gerekir. Bizde parça satışı yok ancak revizyon, revize değişim veya sıfır parça değişimi konusunda size yardımcı olabiliriz. Bu konuda fiyat bilgisi ya da yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuza ulaşabilirsiniz.

 3. viessmann vopident 100 marka kombim var ses yapıyor servis çağırdım gelip baktılar devirda,m pompası arızalı değiştireceğiz dediler 1000 tl istediler acaba tamir yolu varmıdır ben tamir edebilirmiyim ne yapmam lazım yol gösterirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Ahmet Bey… Pompaların arıza durumunda tamiri olur. Tamiri olmasa bile revize değişim yapılabilir. Ancak size buradan bir işlem tarif edemeyiz maalesef. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize olarak tamir ücreti konusunda bilgi ve yardım alabilirsiniz.

 4. en yüksek derecede de petek ısı deyişmiyor en kısın derece nin verdiği ısıyı veriyor yani dereceyi yükseltiyorum ama ısı yükselmiyor ARİSTON .uno

  1. Merhaba Köksal Bey… En düşük sıcaklıkta bile verim düşükse; tesisat temizliği gerekebilir, filtre tıkalı olabilir, ana eşanjör, pompa, sensör, kart gibi birçok parçada sorun olabilir. Kombiniz de eski olduğu için sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 5. merhaba, Alarko serena kombi kullanıyorum. bundan 2 ay önce sıcak su sorunu yaşadım.servis çağırdım devirdai motorunun yüzde altmış azaldığını söyledi.şimdilik idare edebilmesi için Siviçi devre dışı bıraktı. Sıcaksu normal akmaya başladı fakat , Petekleri çalıştırmaya başladığım zaman, kombinin içinden tık tık tık diye ses gelmeye başladı. Bu ne olabilir, Bu ses sıcak suda yapmıyor,Petekleri çalıştırdığımda oluyor masraflı bir tamirmi. bilgi verirseniz memnun olurum.

  1. Merhaba Yavuz Bey… Kombinin ses yapması birçok sebebe bağlıdır. Sesi yerinde incelemeden tahmini de olsa bilgi sunmak çok zor. Ancak sadece kaloriferde yapıyorsa; pompa, üç yollu vana, gaz valfi, fan gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Fiyat olarak ne kadar tutar buradan bilgi sunamayız maalesef. Servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

   1. Biz çağrı merkeziyiz Yavuz Bey… Ankara, Bursa, İstanbul, Kocaeli gibi birçok ile hizmet veriyoruz.

  1. Merhaba Cahit Bey… Parça satışı yapmıyoruz maalesef. Arıza durumunda ekipler gelip parça değişim işlemleri yapıyorlar.

 6. Hayırlı günler, Ariston Serena model babalı kombi kullanıyorum.Sıcak su yada petekleri çalıştırdığımda ateşleme yaptıktan sonra basınç hızla 3’ün üzerine çıkıyor ve kombi duruyor.

  1. Merhaba Murat Bey… Kombi özellikle de kullanıldığı zaman basınç yükseliyor ve kullanılmadığı zaman yükselme olmuyor, sabit kalıyor veya düşüyorsa genleşme tankında sorun olabilir. Basınç cihazı kullansanız da kullanmasanız da yükseliyorsa eşanjör veya doldurma musluğu arızası olabilir. Bu durum için servis yardımı almalısınız.

 7. *Kombimin devir daim motorundan su akıyor (seri şekilde damla damla ). Kombiye su basıyorum, basıncı normal seviye çıkarana kadar suyu basıyorum. Sonrasında kombi devir daim motorundan su kaçırıyor ( wilo devir daimin metal (gri) renkli kısmı ile siyah kısmın birleştiği yerden ), yaklaşım 1 dk da basınç 0 a iniyor. Değerlendirmeniz nedir. Teşekkürler..

  1. Merhaba Sefa Bey… Pompa su akıttığı için kombi tesisat basıncı düşüyor ve bu yüzden sisteme sürekli su basmak zorunda kalıyorsunuz. Parçayı net görmeden, durumunu bilmeden ya da neresinden su akıttığını tespit etmeden müdahale konusunda bilgi vermek çok zor. Pompa arızalarında genel olarak tamir işlemi de yapılabiliyor. Parçayı incelemeye alarak ancak yapılacak işlem ve müdahale ücretine karar verilebilir. Bu yüzden yerinde görüp bi inceleme yapmamız gerekiyor. Yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

  1. Merhaba Gökhan Bey… Tabi ki tamir işlemlerini firma olarak yapıyoruz. Fiyat bilgisi almak adına 444 1 837 numaralı çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

  1. Merhaba Gökhan Bey… Devir daim pompalarının arıza durumunda tamiri de yapılabiliyor değişimi de. İşlemler hakkında fiyat bilgisi almak üzere 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 8. iyi günler Uzman kardeşim Ferroli kombim var soğuk su vanasını açtığımızda sürekli basınç göstergesi yükselmeye ve basınç göstergesi 3 ü geçince tahliyeden su akıtmaya başlıyor nedeni hakkında bilgilendirirseniz memnun oluruz hayırlı çalışmalar bereketli kazançlar dilerim.

  1. Merhaba Turan Bey… Öncelikle değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederiz. Kombinizde yaşadığınız soruna gelecek olursak eğer; kombi basıncı kombi altındaki tesisat vanaları açık olduğu sürece yükseliyor ve buna bağlı olarak su akıtma sorunu yaşanıyorsa kombinizde ya eşanjör ya da doldurma musluğu arızası var demektir. Ferroli model kombilerde doldurma musluğu arızası nadir karşılaştığımız sorunlardandır. Yani yaşadığınız sorun muhtemelen eşanjöre bağlıdır. Cihazınız eğer tek eşanjörlü ise ana eşanjörde sorun olabilme ihtimali yüksek. Çift eşanjörlü ise ana veya plaka eşanjörde sorun olabilir. Net arıza teşhisi için servis yardımı almanızı öneririz.

 9. Merhaba, Ariston egis kombi normal sıcak su kullanımında bir problem yok,fakat petekleri açtığımda ve devamında sürekli bir şekilde petekler açıkken vın’lama sesi geliyor. Bu ses çok yüksel değil ama bir zaman sonra kulakları rahatsız ediyor. Acaba bu vınlama sesi neden yapar. Teşekkürler..

  1. Merhaba Bilal Bey… Kalorifer devresinde çalışan devir daim pompası, üç yollu vana, fan gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Bu parçalarda sorun olduğunda genelde kombi ses yapar. Özellikle de kaloriferler ısınırken ses duyuyorsanız belirtilen parçaların birinde veya birkaçında sorun olabilir. Tabi yine de sorunu gelip yerince incelemek ve dinlemek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

 10. Ariston kombimin petekleri ısıtıyor ama sıcak suyu ısıtmıyo servis çağırdım 200 lira verdim yapamadılar sonra geldiler senin dekordayım pompan çalışmıyor dediler pompa ve ana kart değişecek dediler 750 lira istediler bende kovdum adamları ne yapmalıyım sizce

  1. Merhaba Nuri Bey… Kombide devir daim pompası ve anakart hem sıcak su hem de kalorifer devresinde çalışan ortak parçalardır. Kombinizde sadece sıcak su sorunu yaşıyorsunuz. Yani bu sensör, akış şalteri gibi ufak parçalara da bağlı olabilir, pompa, kart, üç yollu vana gibi parçalara da bağlı olabilir. Cihaz anladığım kadarıyla bir hata kodu veya uyarı da vermiyor. Hata kodu vermiş olsa açıklamasına göre tahmini bilgi verirdik ancak öyle bir durum da olmadığı için servis yardımı almanızı öneririz. Sizin maalesef ki bu durumda yapabileceğiniz bir işlem de bulunmuyor.

 11. Merhabalar benm sorunum petekleri temziletiğim halde peteklerimin alt kısımları üst kısımlara oranla soğuk bu soğukluk belirgin şekilde belli oluyor kombim 42 derecede yanıyor kombinin bakımınıda yaptırdım ama ısıtmıyor yinede

  1. Merhaba Gökhan Bey… Normalde peteklerin üst ve alt kısımları eşit sıcaklıkta olmaz. Hava sirkülasyonu sağlaması açısından her daim arada 20°C lik bir ısı farkı olur. Ancak belirgin şekilde oluyor diyorsanız eğer tesisatınızda tıkanma olabilir. Tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

 12. değerli kardeşim apartımanımız jeotermalle ısınıyor. Sistemin 2 adet sirkülasyon pompası var. Biri çalışıyor, öbürü yedek. Çalışan pompa bir müddet sonra çok gürültülü ve sarsıntılı çalışmaya başladı, sesi çok rahatsız edici. Bu pompa tamir edilebilirmi ? yoksa yenisinimi alıp takmak gerekir ? yardımcı olursanız çok memnun olurum. Saygılarımla.

  1. Merhaba Faruk Bey… Biz kombilerde mevcut olan devir daim pompalarına hizmet veriyoruz. Bahsettiğiniz büyük sistem sirkülasyon pompaları. Bu pompalara hizmetimiz olmadığı için maalesef net bilgi sahibi değiliz ve size bu konuda yardımcı olamıyoruz. Sisteme hizmet sunan firmalarla irtibata geçmeniz yardım almanız gerekir.

 13. günaydın, Alarko SERENA KOMBİM var 2 yıl oldu, birden sirkilasyon pompası arızalandı, neden arızalanır,garanti kapsamında mıdır, tamiri mümkün mü . KOLAY GELSİN.

  1. Merhaba Mehmet Bey… Kombide pompanın arızalanması birçok etmene bağlıdır. Uzun süre kullanılırsa kullanım ömrünü yitirir ve bu sebeple arızalanabilir. Ayrıca içine yer alan parçalar aşındığı zaman, sargıları yandığı zaman, tesisattaki çamur ve tortu yüzünden, kireçlenme olduğu zaman ve bakımsızlıktan arızalanabilir. Arıza durumuna bağlı garantiye de girebilir garanti dışı da olabilir. Bu durumda neden arıza yaptığı önemlidir. Pompa arızalarında genel olarak tamir işlemi de yapılabilmektedir, talep edilirse sıfırı ile değişimi de yapılabilmektedir.

    1. Yeniden Merhaba Mehmet Bey… Sıfır pompa fiyatı firmamızda 450 ₺’dir. Servis ve işçilik dahil + 1 yıl da garantili.

 14. İyi günler Alarko serana 3’yıldız serisi kombimde sıcak su çalışıyo ama pekterler düşük ısıda çalışmıyor yüksek ısıda çalışıyo petekler arzanın sebebi neden olabilir

  1. Merhaba Okan Bey… Peteklerin düşük ısıda çalışmaması ya da az ısıtması normaldir. Ancak; kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, petek temizliği gerekebilir, pompa devir düşürüyor olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, kalorifer sensöründe sorun olabilir. Buna benzer daha birçok etmen sıralanabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

Petek Yıkama