Pompa Tamiri

Kombide Devirdaim Pompası Nedir?

Devir daim ya da sirkülasyon pompası olarak da bilinen parçanın görevi; Tesisat ve kombi içerisinde mevcut olan suyu elektronik karttan aldığı komut ile kombi ve tesisat içinde gezdirmektir.

Piyasada Kaç Çeşit Pompa Bulunur?

WİLO ve GRUNDFOS olmak üzere piyasada 2 çeşit pompa bulunmaktadır.

Fakat kombilerin çeşitleri, marka modellerine göre mevcut pompalar değişebilmektedir. Kombi marka modeli bilinmeden ya da çeşidi bilinmeden tahmini olarak şu pompa vardır denilemez. Ancak yerinde görülür ise tespiti yapılabilir.

Kombide Devir Daim (Sirkülasyon) Pompası;

 • Kollektörü arızalandığında
 • Yatakları bozulduğunda
 • Kondansatör bozulduğunda
 • Blok çatlayıp su kaçırdığında sorun çıkarmaktadır.

Kombide Pompa Arızası Nasıl Anlaşılır?

Pompa arızasında; kombide su akıntısı, ses yapma, peteklerin çalışmama, uzakta kalan peteklerin ısınmama, peteklerin az ısınma, çift eşanjörlü kombilerde sıcak su sorunu yaşanabiliyorken, kombinin hiçbir konumda çalışmadığı da görülebilir. Ancak bu sorunların hepsinin tek sebebi pompadır denilemez.

Kombide Pompa Tamir Edilebilir mi?

Bu tamamen parçanın arıza durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Tabi uygulama için kullanıcı talebi de önemlidir. Pompanın arıza yapma durumu tamiri gerektirmiyor ise tamir işlemi zaten yapılamaz. Fakat tamir edilebilecek bir arıza meydana getirdi ise tamir işlemi de uzman ekipler tarafından yapılabilir. Bazı kullanıcılar tamir edilmiş bir parça yerine sıfır parça da tercih edebilmektedir. Bu nedenle de uygulama genelde kullanıcı isteğine ve parçanın arıza durumuna bağlı değişmektedir. Genel olarak tamiri yapılabilir arızalar oluşturduğunu belirtebiliriz.

Pompa Tamirinin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

 • Çünkü pompa tamiri, değişim işlemine göre daha uygundur (neredeyse yarı fiyatı kadardır)
 • Çünkü pompa tamiri işlemine de değişim işlemi gibi 1 yıl garanti sunulur
 • Çünkü pompa tamir işlemi sonrasında da beklenen sonuç elde edilebilir yani yaşanan sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (58 Yorum)

 1. sinan yıldırım dedi ki:

  Merhaba,

  Evimzide viessmann vitopend 100 kombşi vardır. 2 sene önce şebekede bir gerilim dalgalanması oldu ve apartmanda çoğu kişinin kombi beyni yandı, diğer cihazlar da zarar gördü. Gelen tamirci kombi beynini değiştirdi.Tamirli bir kart taktığını söyledi. Kombi çalışıyor fakat elektrik faturaları kışın kombi çalıştırıldıktan sonra çok yüksek gelmeye başladı. Şunu farkettim ki devir daim pompası 7/24 çalışıyor.Hiç durmuyor. Ateşleme olsa da olmasa da bu durum böyle. Bunu tamirciye de söyledim fakat bu durum normal dedi. Halbuki beyin değişmeden önce bu şekilde bir çalışma yoktu, bundan eminim. Pompa duruyordu. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Eğer bir probleme varsa nasıl çözmeliyim.

  Teşekkür eder, hayırlı çalışmalar dilerim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey… Pompa ayarlanan sıcaklığa göre çalışır-dinlenmeye geçer veya durur. Sürekli çalışma durumu söz konusu oluyorsa yani peteklerdeki ısı hiç düşmüyorsa bu durum pompadan ziyade; kart, sensör gibi birçok parçaya aynı zamanda tesisata bağlı olabilir. Daha öncesinde binada kombi kartları ile alakalı bir sorun yaşandı diye direk sizin kombinizde de kart arızası var diyemiyoruz maalesef. İncelemeyi yerinde yapmamız gerekiyor. Kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Yani size uzaktan yönlendirebileceğimiz bir işlem yok. Teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. Kemal Alpay dedi ki:

  Sirkülasyon pompasının yanık stator sargıları yenilenebiliyor mu?
  DAB marka, 55/130

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kemal Bey… Firma olarak parça tamiri yapmıyoruz maalesef. Parçayı sökerek tamir ettirdiğimiz anlaşmalı yerlere bırakıyor veya sıfır parça değişim işlemi yapıyoruz. Bu yüzden teknik parça sorunları hakkında bilgi sahibi değiliz ve size bu konuda yardımcı olamıyoruz.

Petek Yıkama