Kalorifer Filtresi Nasıl Temizlenir?

Kombi Kalorifer Filtresi Nerededir?

Kombilerin her birinde kalorifer filtresi; kalorifer dönüş borusu içerisinde yer almaktadır.

Kalorifer Filtresinin Görevi Nedir?

Kombi ve kalorifer tesisatında gezen; pislik, kireç, plastik boru kalıntıları, çamur, tortu gibi maddeleri tutmak görevindedir.

Kalorifer Filtresi Nasıl Temizlenir?

 • Öncelikle kombideki suyu boşaltmanız gerekmektedir Kombideki suyu boşaltmadan temizlemeye kalkarsanız her taraf su olur ve sorun yaşarsınız. Kombideki suyu ya boşaltma vanasını açarak ya da en yakın kaloriferin hava alma kısmını açarak ve buradan su alarak boşaltabilirsiniz. İşlem sırasında kombiyi mutlaka kapatın.

 • Kalorifer dönüş borusu içerisindeki filtreyi kurbağacık yardımı ile çıkarın Kombinizin altında 4 adet boru olduğunu varsayarsak eğer kalın borular kaloriferler için ince borular sıcak su içindir. Kalın borulara bakarsanız eğer metal açılabilir bir yer olduğunu göreceksiniz. Kalorifer filtresi oradadır. Kurbağacık ya da uygun bir alet ile burayı açın ve kalorifer filtresini çıkarın.
 • Kalorifer filtresini normal sıcaklıkta su ve fırça yardımı ile temizleyin Kalorifer filtresini çıkarmanız sonrasında su altına tutarak fırça yardımı ile temizleyin. Silindir şeklinde bir parçadır ve ufak gözenekleri bulunur. Bu gözenekler ancak kullanılmayan bir diş fırçası yardımı ile temizlenir. Temizleme sırasında herhangi bir kimyasal ürün (çamaşır suyu, cif, deterjan gibi) kullanmayın. Su aşırı sıcak ya da çok soğuk olmasın. Normal su altında gözeneklerini iyice temizleyin.
 • Temizleme sonrasında yeniden yerine yerleştirin ve kapatın İyice temizledikten sonra yeniden yerine yerleştirin ve kurbağacık yardımı ile kapatın. İyice sıkın ve açık kalmadığından emin olun.
 • Kombinize su basmayı unutmayın Filtre temizleme işlemi sonrasında en başta boşaltılan suyun yeniden basılması gerekmektedir. Doldurma musluğu yardımı ile kombinize 1,5 bar değerine kadar su basın. Doldurma musluğunu işlem sonrasında kapatmayı unutmayın. Cihazınızı çalıştırın ve tesisatınızı ısıtın.

Kalorifer filtresi nasıl temizlenir?

Kalorifer Filtresi Temizlenmezse Ne Olur?

Kalorifer filtresi temizlenmez ise pislik ile tıkanır. Bu durumda kullanıcı olarak birçok sorunu yaşamanıza neden olabilir. Yaşanılması mümkün olan çeşitli durumları da sizlere şu şekilde aktarabiliriz.

 • Kış aylarında ısınamazsınız
 • Kaloriferleriniz az ısınır ve beklediğiniz sonucu alamazsınız
 • Tasarrufu yaşayamazsınız

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Hüseyin Bakır dedi ki:

  kombinin filtrelerini temizledigim halde E 03 hatası veriyor banyodaki ve mutfaktaki sıcak suyu açınca neden olabilir acaba başka

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombilerin geneli filtre temizliği uyarısı vermez. Kombinizin marka modelini belirtmediğiniz için net bilgi aktaramıyorum ancak E03 uyarısı genel olarak bir sensör veya hava akış sorunudur. Bu konuda doğrudan teknik servis yardımı almanız gerekmektedir.

 2. حسین سهرابی لاله dedi ki:

  Merhaba bende bir Demirdöküm Nitron var.
  Ayrıca hata 1 verir.
  Tüm parçalar tamamen revize edildi.
  Bir tamircisine başvurmak, anakart onarmak için makul olmayan bir miktarda para gerektirir.
  Mümkünse, ateşleme aşamasına gelmemesinin nedenini belirtin.
  hangi anakart bölümünün arızalı olduğunu kısaca açıklayınız.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… 1 arızası dediğiniz sanırım F1 arızası. Kombiniz F1 arızası veriyorsa bu ateşleme arızası değil, aşırı ısınma arızasıdır. Bu arıza durumu hem tesisata hem de kombiye bağlı olabilmektedir. Yani; anakart, sensör, eşanjör, üç yollu vana, pompa gibi parçalara veya tesisattaki tıkanıklık ile kalorifer filtresindeki tıkanıklığa bağlı olabiliyor. Direk anakart arızası denilemez. Kart arızası olsa bile parçayı yerinde görmeden, teste almadan hangi bölümünde yani aksamında sorun var onu da bilemeyiz. Bu konuda sadece servis yardımı almanızı öneriyoruz.

 3. Ahmet Şimşek dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum faydalı paylasımlarınız için. ..

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz Ahmet bey…

Petek Yıkama