Kaç Petek Kullanmalıyım?

Dairede Kaç Petek Kullanılmalı?

Dairede en az 2-3 petek mutlaka kullanılmalıdır.

 • Kullanmadığınız Odalarınız Varsa

Oda kapısı kapalı olmak şartı ile petek vanasını kapalı tutabilir ve çalıştırmayabilirsiniz. Kullanmadığınız odaların petek vanaları kapalı ise ve kapısı açık ise ısıtılan odalardan bu odaya, bu odadan da ısıtılan odalara hava akışı sağlanır. Odanızı bu sayede beklediğiniz şekilde ısıtamazsınız. Bu durum yakıt tüketiminde sarfiyata neden olur. Tasarruf için kullanmadığınız odalarınız var ise oda kapısını kapatabilir, petek vanasını kapalı tutabilir hatta hava akışını kesmek adına kullanılmadan oda kapısının altındaki eşiği bir malzeme ile kapatabilirsiniz.

 • Tüm Odaları Kullanmak Zorunda Kalıyorsanız

Bu durumda yapılması gereken tüm odalardaki petek vanalarını açmak ve oda kapılarını da açık tutmaktır. Kullandığınız ya da gün içinde kullanmak zorunda kaldığınız odalardaki petek vanaları kapalı olursa; oda kapısı açıldıkça diğer odalara soğuk hava akışı sağlanır. Bu da tasarruf yerine sarfiyat demektir. Bu şekilde kullanmak yerine petek vanasını açmalı ve oda kapısını da açık tutmalısınız.

Günümüzde her daire aynı büyüklükte değildir. 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 daireler bu şekilde büyüyerek gider. Her dairede yer alan petek adedi de kesinlikle aynı değildir. Büyük olan dairelerde petekler normal dairelere göre daha büyüktür ve daha fazladır.

 • Daireniz dubleks ve bir katı hiç kullanmıyorsanız 

Bu durumda kullanmadığınız katta yer alan tüm petek vanalarını kapatabilirsiniz. Ancak kullandığınız kata soğuk hava akışı sağlanmaması adına araya bir kapı yaptırabilirsiniz. Bu sayede daireniz yaz kış kullanım olarak ikiye ayrılır sizler de bu sayede hem iyi şekilde ısınarak beklentinize yanıt alırsınız hem de tasarrufu yaşamış olursunuz.

Tasarruf sağlamak ve daha iyi ısınmak amacı ile dairenizde yer alan tek bir odadaki petek vanasını açarak da kullanım sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizlere kalmış bir durumdur. Fakat bu durum kombi kullanımı açısından yanlış ya da hatalı kullanımdır. Bir kombinin daha sağlıklı ısıtma sağlarken sorun yaşattırmaması amacı ile en azından 3 peteğin kullanılması gerekmektedir. Özellikle de kombilerde meydana gelen aşırı ısınma sorunlarının temel sebeplerinden biri daire içinde 3 petekten az kullanımdır. Bu sayede pompa sürekli tek bir petek üzerinden devir daim yapacağı için arızalanabilir ya da cihazın farklı parçalarında sorun oluşabilir. Aşırı ısınma sorunları ile karşılaşmamak adına en azından 3 petek kullanın önerisinde bulunabiliriz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Taner yazı dedi ki:

  İyi günler sorum şu şekilde.Gün içerisinde sıcak suyu ihtiyaç zamaninda kombiden açıp ihtiyaçı giderdikten sonra tekrar kapatmak kombiye zarar verir mi?Şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Taner Bey… Kombiyi çok sık kapat-aç şeklinde kullanmak kombiye elbette ki zarar verir. Kombi yaz konumunda yani sıcak su kullanımında zaten bir talep olmadığı sürece doğalgaz tüketimi yapmaz. Elektrik tüketim oranı da doğalgaza nazaran düşüktür. Bu sebeple kapatmamanızı açık bırakmanızı öneririz. Sadece evde uzun süre bulunmayacaksanız kapatabilirsiniz.

 2. Emek Şafak dedi ki:

  Alt ve üst daireler yakmayinca evim zor ısınıyor salon kapısını kapattım en büyük oda orası orada oturuyoruz 1 o petek yanıyor kombiye zararı olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Makalemizde de bahsettiğimiz gibi tek petek kullanımı kombiye zarar verir. Sağlıklı devir daim için en az 3 peteği mutlaka kullanmanız gerekiyor.

 3. dadaş orhan dedi ki:

  Allah razı olsun cok yararlı paylaşımlar yapıyorsunuz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Değerli yorum ve görüşünüz için çok teşekkür ederiz Orhan Bey… Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize.

 4. EMRE CAN KAYA dedi ki:

  Merhabalar, evim 3+1 ve merkezi sistemle ısınıyoruz. Çocuk odası ve salonun petekleri ve kapıları kapalı durumda. Mutfak, yatak odası ve oturma odasının 3 peteğiyle ısınma sağlıyoruz. Fatura çok geldiği için bu 3 peteğe termostatlı vana taktıracağım. Her 3 odanın termostat ayarı da aynı mı olmalı? Ayrıca sıcaklık ayarının farklı olması oda kapılarını kapalı tutmamı mı gerektirir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Can Bey… Termostatik vana üzerinde kademeler vardır. Genelde 5’e kadar devam eder. Termostatik vanaları istediğiniz zaman istediğiniz ısıya ayarlayabilirsiniz. Bu tamamen size bağlı bir şeydir. Yani hepsinde de sıcaklık aynı olacak diye bir kaide yoktur. Sıcaklık ayarları farklı olsa da kullanmadığınız odaların vanaları ve kapıları mutlaka kapalı olsun ki soğuk hava akışı olmasın.

 5. Tarık yucel dedi ki:

  Evim dublex 5 senelik bina. 2 yıldır kombi kullanıyoruz ve 3 petegiminde alt kisimlari ısıtmıyor. Ustlerse sorun yok. Bazısı havasını al diyor bazısı temizlet diyor ama daha yeni petek temizlemeye gerek varmıdır ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tarık Bey… Ev 5 yıllık olduğuna göre tesisatınız da maksimum 5 yıllıktır. Ancak kullanım süresi toplam 2 yılsa eğer peteklerin temizlenmesine gerek yoktur. Tabi döşeme sırasında bir tıkanıklık olma durumları da söz konusu olabilir. Bir de şöyle bir durum vardır: peteklerin üstü ve altı eşit sıcaklıkta olmaz. Üst kısımlar daha sıcak alt kısımlar daha ılık olur. Genelde 20°C lik bir ısı farkı olur. Bu durum kombi kalorifer sıcaklığına bağlı da değişebilir. Yani düşük bir sıcaklık ayarlıyorsanız bu yüzden de alt kısımları ılık olabilir. Tesisatını ve kombiyi yerinde görmeden yine de bilgi vermek çok zor. Bu konuda bi servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama