Kaç Petek Kullanmalıyım?

Kombilerin yoğun şekilde kullanıldığı günümüzde her bir kullanıcının aklında farklı konularda soru işaretleri yer alır. Kombi Tamircisi ailesi olarak sitemizde yazdığımız makalelerimiz ile her daim kullanıcılarımıza hitap edebilmeyi ve onların sorularına yanıtlar vermeyi amaç edinmekteyiz. Bu nedenledir ki her bir makalemizin sizlere özel olarak bilgi birikimimiz ile hazırlandığını dile getirmek isteriz. Bugün bu yazımızda paylaşacağımız konu ise yine sizlerden sıkça gelen bir soru ile alakalı olacaktır. Kış dönemi gelip çattı, petekler kullanılmaya başlandı… Bir dairede kaç petek kullanılmalı? Kaç Petek Kullanmalıyım? Sorusuna yanıt arayan her bir kullanıcımız bu makalemizi mutlaka incelemelidir.

Kaç Petek Kullanmalıyım?

Kaç Petek Kullanmalıyım?

Bu daha çok beklentinize bağlı bir durumdur. Evinizin büyüklüğü kadar sizlerin evde kaç oda kullandığı da önemlidir. Hiç kullanmadığınız odalarınız var mı? Yoksa tüm odaları kullanmak durumunda mı kalıyorsunuz? Sorulan sorunun yanıtı vermiş olduğunuz yanıta bağlı olarak değişmektedir.

  • Konut içinde kullanmadığınız odalarınız varsa;

Oda kapısı kapalı olmak şartı ile petek vanasını kapalı tutabilir ve çalıştırmayabilirsiniz. Kullanmadığınız odaların petek vanaları kapalı ise ve kapısı açık ise ısıtılan odalardan bu odaya, bu odadan da ısıtılan odalara hava akışı sağlanır. Odanızı bu sayede beklediğiniz şekilde ısıtamazsınız. Bu durum yakıt tüketiminde sarfiyata neden olur. Tasarruf için kullanmadığınız odalarınız var ise oda kapısını kapatabilir, petek vanasını kapalı tutabilir hatta hava akışını kesmek adına kullanılmadan oda kapısının altındaki eşiği bir malzeme ile kapatabilirsiniz.

  • Konut içinde tüm odaları kullanmak zorunda kalıyorsanız;

Bu durumda yapılması gereken tüm odalardaki petek vanalarını açmak ve oda kapılarını da açık tutmaktır. Kullandığınız ya da gün içinde kullanmak zorunda kaldığınız odalardaki petek vanaları kapalı olursa; oda kapısı açıldıkça diğer odalara soğuk hava akışı sağlanır. Bu da tasarruf yerine sarfiyat demektir. Bu şekilde kullanmak yerine petek vanasını açmalı ve oda kapısını da açık tutmalısınız.

Günümüzde her daire aynı büyüklükte değildir. 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 daireler bu şekilde büyüyerek gider. Her dairede yer alan petek adedi de kesinlikle aynı değildir. Büyük olan dairelerde petekler normal dairelere göre daha büyüktür ve daha fazladır.

  • Daireniz dubleks ve bir katı hiç kullanmıyorsanız; 

Bu durumda kullanmadığınız katta yer alan tüm petek vanalarını kapatabilirsiniz. Ancak kullandığınız kata soğuk hava akışı sağlanmaması adına araya bir kapı yaptırabilirsiniz. Bu sayede daireniz yaz kış kullanım olarak ikiye ayrılır sizler de bu sayede hem iyi şekilde ısınarak beklentinize yanıt alırsınız hem de tasarrufu yaşamış olursunuz.

Önemli Bilgi: Tasarruf sağlamak ve daha iyi ısınmak amacı ile dairenizde yer alan tek bir odadaki petek vanasını açarak da kullanım sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizlere kalmış bir durumdur. Fakat bu durum kombi kullanımı açısından yanlış ya da hatalı kullanımdır. Bir kombinin daha sağlıklı ısıtma sağlarken sorun yaşattırmaması amacı ile en azından 2 peteğin kullanılması gerekmektedir. Özellikle de kombilerde meydana gelen aşırı ısınma sorunlarının temel sebeplerinden biri daire içinde 2 petekten az kullanımdır. Bu sayede pompa sürekli tek bir petek üzerinden devir daim yapacağı için arızalanabilir ya da cihazın farklı parçalarında sorun oluşabilir. Aşırı ısınma sorunları ile karşılaşmamak adına en azından 2 petek kullanın önerisinde bulunabiliriz.

► ► Dairenizde mevcut peteklerden en az 2 tanesi açık olmak koşulu ile dilediğiniz adette petek kullanımı sağlayabilirsiniz. Bu karar siz değerli kullanıcılara aittir. 2 kişinin ikamet ettiği bir konutun büyük olduğu durumlarda (3+1 ya da 4+1 gibi) bütün odaları kullanmanın bir mantığı yoktur. Bu durum daha yok yakıt sarfiyatı demektir. Bu gibi durumlarda tüm petekleri kullanmak yerine kullanılmayan odalardan gelecek soğuk havaya engel olunmalı, petek vanaları ve odaların kapıları mutlaka kapalı tutulmalıdır.

Bu sayede beklentinize yanıt alırken, cihazın arıza oluşturmamasına ve tasarrufun yaşanılmasına neden olursunuz. Konuya dair merak ettiğiniz sorularınızın yanıtı için de Kombi Tamircisi çağrı merkezini aramaktan çekinmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir