Kaç Petek Kullanmalıyım?

Dairede Kaç Petek Kullanılmalı?

Dairede en az 3 petek mutlaka kullanılmalıdır.

 • Kullanmadığınız Odalarınız Varsa

Oda kapısı kapalı olmak şartı ile petek vanasını kapalı tutabilir ve çalıştırmayabilirsiniz. Kullanmadığınız odaların petek vanaları kapalı ise ve kapısı açık ise ısıtılan odalardan bu odaya, bu odadan da ısıtılan odalara hava akışı sağlanır. Odanızı bu sayede beklediğiniz şekilde ısıtamazsınız. Bu durum yakıt tüketiminde sarfiyata neden olur. Tasarruf için kullanmadığınız odalarınız var ise oda kapısını kapatabilir, petek vanasını kapalı tutabilir hatta hava akışını kesmek adına kullanılmadan oda kapısının altındaki eşiği bir malzeme ile kapatabilirsiniz.

 • Tüm Odaları Kullanmak Zorunda Kalıyorsanız

Bu durumda yapılması gereken tüm odalardaki petek vanalarını açmak ve oda kapılarını da açık tutmaktır. Kullandığınız ya da gün içinde kullanmak zorunda kaldığınız odalardaki petek vanaları kapalı olursa; oda kapısı açıldıkça diğer odalara soğuk hava akışı sağlanır. Bu da tasarruf yerine sarfiyat demektir. Bu şekilde kullanmak yerine petek vanasını açmalı ve oda kapısını da açık tutmalısınız.

Günümüzde her daire aynı büyüklükte değildir. 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 daireler bu şekilde büyüyerek gider. Her dairede yer alan petek adedi de kesinlikle aynı değildir. Büyük olan dairelerde petekler normal dairelere göre daha büyüktür ve daha fazladır.

 • Daireniz dubleks ve bir katı hiç kullanmıyorsanız 

Bu durumda kullanmadığınız katta yer alan tüm petek vanalarını kapatabilirsiniz. Ancak kullandığınız kata soğuk hava akışı sağlanmaması adına araya bir kapı yaptırabilirsiniz. Bu sayede daireniz yaz kış kullanım olarak ikiye ayrılır sizler de bu sayede hem iyi şekilde ısınarak beklentinize yanıt alırsınız hem de tasarrufu yaşamış olursunuz.

Tasarruf sağlamak ve daha iyi ısınmak amacı ile dairenizde yer alan tek bir odadaki petek vanasını açarak da kullanım sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizlere kalmış bir durumdur. Fakat bu durum kombi kullanımı açısından yanlış ya da hatalı kullanımdır. Bir kombinin daha sağlıklı ısıtma sağlarken sorun yaşattırmaması amacı ile en azından 3 peteğin kullanılması gerekmektedir. Özellikle de kombilerde meydana gelen aşırı ısınma sorunlarının temel sebeplerinden biri daire içinde 3 petekten az kullanımdır. Bu sayede pompa sürekli tek bir petek üzerinden devir daim yapacağı için arızalanabilir ya da cihazın farklı parçalarında sorun oluşabilir. Aşırı ısınma sorunları ile karşılaşmamak adına en azından 3 petek kullanın önerisinde bulunabiliriz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (117 Yorum)

 1. Mahpeyker dedi ki:

  Peki peteklerden birisi iyi çalışıp diğer ikisi tam isinmiyorsa sorun nerdedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahpeyker… Dairedeki bazı petekler ısınıyor bazı petekler ısınmıyorsa tesisatta bir sorun vardır. Uzman bir tesisatçıdan bu konuda yardım almanızı öneririz.

Petek Yıkama