Kombide Pompa

Kombide Pompa nın Görevi Nedir?

Piyasada Wilo ve Grundfos olmak üzere iki markası olan, tesisatta ve kombi içinde bulunan suyu, elektronik karttan aldığı komut ile kombi ve tesisat içinde dolaştırma görevinde olan parçadır.

►► Kombide; sirkülasyon pompası-motoru, devir daim pompası-motoru olarak da adlandırılabilir.

Pompa Arızasının Sebepleri Nelerdir?

 • Uzun süre kullanım sebebi ile özelliğini yitirmesi, içinde bulunan parçaların aşınması, sargılarının yanması, tesisatta meydana gelen tortu ve çamurlaşma, kireçlenme ve bakımsızlık sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide Pompa Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kalorifer sisteminde çalışmama sorunu olduğunda, kalorifer ayarı yüksek olmasına karşın kaloriferler az ısıtma yaptığında, kombi su akıttığında, ses yaptığında, sıcak su arızası söz konusu olduğunda, kombi donduğunda karşımıza arızalı olarak çıkabilir. Yalnız bu gibi arıza durumlarında tek sebep pompa diyemeyiz. Arıza yerinde görülerek bir tespit yapılabilir.

Pompa Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Pompa arızası ancak uzman servis ekipleri tarafından tespit edilebilir. Tespit neticesinde parçanın arıza yapma durumuna bağlı ve kullanıcı talebine bağlı tamir işlemi yapılabilir. Tamir olmayan durumlarda ya da kullanıcı talebi olmayan durumlarda sıfırı ile değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Slm baymak240 calisirken basinc sesi geliyor hava varmis gibi havasinida aliyorum ginede sorun devam ediyor ferece isitiyormus gibi yapiyor 40 dereceden 45 2 saniye surmuyo isitmasi peteklerde isinmiyor dogal olarak yardimci olurmusuniz

  1. Merhaba Murat Bey… Kombi çalışmaya zorlandığı için ses yapıyor olabilir. Normalde cihaz 40°C ye ayarlı ise sıcaklığın 55°C lere kadar çıkması gerekir daha sonrasında cihazın dinlenmeye geçmesi gerekir. Ancak kısa sürede devreden çıktığı için bir sorun var demektir. Devreden çıktığı için de ısıtmayı yapamaz. Bu durum birçok sebebe bağlı olabilir. Cihazı yerinde incelememiz lazım. Ancak bu durumda sizin de kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef.

    1. Yeniden Merhaba Murat Bey… Üç yollu vana arızası tespit edilmiş sanırım. Ekipler gelip incelediyse doğru tespit yapmış olabilirler. Ama tespiti yapan biz olmadığımız için yine de sorunu yerinde görmeden net bilgi vermemiz çok zor. Yaptırdığınızda sorun düzelirse sıkıntı yok, doğru tespit denilebilir. Düzelmezse de işlemi yaptırdığınız firma sizinle ilgilenecektir.

 2. Ustam kombimiz vaillant turbotec plus,yaklasik iki haftadir sesli calisiyodu,sonuc olarak suan bi ugultu var ancak atesleme falan yapmiyor,kaloriferde yanmiyor,sicak suda vermiyor.dikkatimi ceken tek sey pompasi sicak oluyo…acaba calismaya zorluyo ama pompa arizalida ondanmi isiniyo…iyi gunler

  1. Merhaba Abdullah Bey… Kombide pompa zamanla kullanıma bağlı olarak ses yapabilmektedir. Çift eşanjörlü kombilerde pompa hem sıcak su hem de kalorifer devresinde görev alır. Pompa arızası varsa eğer kombi sıcak su da vermeyebilir kaloriferleri de ısıtmayabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Çünkü ses yapma sorunlarında tek sebep pompa değildir. Bu yüzden önerimiz arıza tespiti ve onarımı için servis çağırmanız yönündedir.

Petek Yıkama