Kombide Pompa

Kombide Pompanın Görevi Nedir?

Piyasada Wilo ve Grundfos olmak üzere iki markası olan, tesisatta ve kombi içinde bulunan suyu, elektronik karttan aldığı komut ile kombi ve tesisat içinde dolaştırma görevinde olan parçadır.

►► Kombide; sirkülasyon pompası-motoru, devir daim pompası-motoru olarak da adlandırılabilir.

Pompa Arızasının Sebepleri Nelerdir?

 • Uzun süre kullanım sebebi ile özelliğini yitirmesi, içinde bulunan parçaların aşınması, sargılarının yanması, tesisatta meydana gelen tortu ve çamurlaşma, kireçlenme ve bakımsızlık sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide Pompa Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kalorifer sisteminde çalışmama sorunu olduğunda, kalorifer ayarı yüksek olmasına karşın kaloriferler az ısıtma yaptığında, kombi su akıttığında, ses yaptığında, sıcak su arızası söz konusu olduğunda, kombi donduğunda karşımıza arızalı olarak çıkabilir. Yalnız bu gibi arıza durumlarında tek sebep pompa diyemeyiz. Arıza yerinde görülerek bir tespit yapılabilir.

Pompa Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Pompa arızası ancak uzman servis ekipleri tarafından tespit edilebilir. Tespit neticesinde parçanın arıza yapma durumuna bağlı ve kullanıcı talebine bağlı tamir işlemi yapılabilir. Tamir olmayan durumlarda ya da kullanıcı talebi olmayan durumlarda sıfırı ile değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (90 Yorum)

 1. Mete akkaş dedi ki:

  Buderus gb012 kombim var önce yanık kokusu geldi. Kontrol ettiğimde devir daim pompasının görevini yerine getirmediğini ve aşırı ısındığını farkettim. Vidalarını çevirerek dönmesini kontrol ettim ve dönmesinde sıkıntı olmadığını fark ettim ama çalıştırınca vınnlama gibi ses geliyor ama işlev yok. Arızası sizce nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Mete Bey
   Bu durumda kulanıcının yapabileceği bir şey bulunmuyor. Yanık kokusu çok tehlikeli bir durumdur. Bir an önce uzman teknik servis çağırmanızı öneririz.

 2. Mahmut aksu dedi ki:

  Ariston kombim soğuksu su dönüş borusundan su akıtıyor servis pompa yalpa yapıyor dedi tamir edilebilirmi maliyeti nekadar olur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey… Kombi altında genellikle kombi altında 4 boru vardır. Bunların 2 si kullanım suyuna bağlı tesisat boruları diğer 2 si de kalorifer tesisatına bağlı borulardır. Bu borulardan birinden su geliyorsa uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız. Kombi içinden, pompadan su geliyorsa parçayı kontrol etmek gerekir. Parçanın tamiri olmasa bile tamir edilmiş veya az kullanılmış bir parça ile değişimi yapılabilir.

 3. Muhammet Ulusoy dedi ki:

  Hocam Buderus gb012 kombi pompası gürültülü çalışıyor Tamirci geldi pompa arızası dedi pompa motoru için ikinci el parçaya 1490 TL para istedi değiştirmedim gürültüden başka kombiye bir zarar verir mi yani şerefsiz olmayan bir tamirci bulana kadar idare etsem sorun olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammet Bey… Ses sizi ve komşularınızı rahatsız edecek kadar fazlaysa bu tabi ki sorun olur. Ancak sorun gerçekten pompada ise, müdahale edilmediği taktirde zamanla peteklerde ısınmama veya az ısınma, musluk suyunda ısınmama veya az ısınma gibi birçok sorun karşınıza çıkabilir. Müdahale konusunda bizden fiyat veya yardım almak isterseniz; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Petek Yıkama