Kombide Pompa

Kombide Pompanın Görevi Nedir?

Piyasada Wilo ve Grundfos olmak üzere iki markası olan, tesisatta ve kombi içinde bulunan suyu, elektronik karttan aldığı komut ile kombi ve tesisat içinde dolaştırma görevinde olan parçadır.

►► Kombide; sirkülasyon pompası-motoru, devir daim pompası-motoru olarak da adlandırılabilir.

Pompa Arızasının Sebepleri Nelerdir?

 • Uzun süre kullanım sebebi ile özelliğini yitirmesi, içinde bulunan parçaların aşınması, sargılarının yanması, tesisatta meydana gelen tortu ve çamurlaşma, kireçlenme ve bakımsızlık sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide Pompa Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kalorifer sisteminde çalışmama sorunu olduğunda, kalorifer ayarı yüksek olmasına karşın kaloriferler az ısıtma yaptığında, kombi su akıttığında, ses yaptığında, sıcak su arızası söz konusu olduğunda, kombi donduğunda karşımıza arızalı olarak çıkabilir. Yalnız bu gibi arıza durumlarında tek sebep pompa diyemeyiz. Arıza yerinde görülerek bir tespit yapılabilir.

Pompa Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Pompa arızası ancak uzman servis ekipleri tarafından tespit edilebilir. Tespit neticesinde parçanın arıza yapma durumuna bağlı ve kullanıcı talebine bağlı tamir işlemi yapılabilir. Tamir olmayan durumlarda ya da kullanıcı talebi olmayan durumlarda sıfırı ile değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (96 Yorum)

 1. Süleyman Yoğurtcu dedi ki:

  3 gündür duştayken bi anda su soğuyo, ilk baktığımda basınç düşmüştü basıncı yükselttim düzeldi. Fakat sonraki gün duşta yine birden soğudu su bu kez basınç normal seviyedeydi. Kombinin arkasındaki borudan su damlattığını farkettim. 1-2 ay önce kombinin anakartı değişmişti, gelen usta pompa yakında sorun çıkartabilir onu da halledelim dedi ama maddi olarak zorlanacağımdan erteledim. Sorun ne olabilir pompadan mı kaynaklı acaba ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Kombide pompa su akıtabilen yani su akıtma sorunlarında karşımıza çıkabilen parçalardan biridir. Ancak suyun nereden geldiğini yerinde görmeden ve inceleme yapmadan uzaktan net olarak pompa arızalı demek mümkün değil maalesef.

Petek Yıkama