Kombide Pompa

Kombide Pompa nın Görevi Nedir?

Piyasada Wilo ve Grundfos olmak üzere iki markası olan, tesisatta ve kombi içinde bulunan suyu, elektronik karttan aldığı komut ile kombi ve tesisat içinde dolaştırma görevinde olan parçadır.

►► Kombide; sirkülasyon pompası-motoru, devir daim pompası-motoru olarak da adlandırılabilir.

Pompa Arızasının Sebepleri Nelerdir?

 • Uzun süre kullanım sebebi ile özelliğini yitirmesi, içinde bulunan parçaların aşınması, sargılarının yanması, tesisatta meydana gelen tortu ve çamurlaşma, kireçlenme ve bakımsızlık sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide Pompa Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kalorifer sisteminde çalışmama sorunu olduğunda, kalorifer ayarı yüksek olmasına karşın kaloriferler az ısıtma yaptığında, kombi su akıttığında, ses yaptığında, sıcak su arızası söz konusu olduğunda, kombi donduğunda karşımıza arızalı olarak çıkabilir. Yalnız bu gibi arıza durumlarında tek sebep pompa diyemeyiz. Arıza yerinde görülerek bir tespit yapılabilir.

Pompa Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Pompa arızası ancak uzman servis ekipleri tarafından tespit edilebilir. Tespit neticesinde parçanın arıza yapma durumuna bağlı ve kullanıcı talebine bağlı tamir işlemi yapılabilir. Tamir olmayan durumlarda ya da kullanıcı talebi olmayan durumlarda sıfırı ile değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (22 Yorum)

 1. Merhabalar, ECA proteus plus kombimde 45 derece petek ayarında ısınan petekler şimdi ısınmıyor ılık oluyor birde ateşleme yapıyor kısa sürede atıyor kombici geldi dediki devirdaim gücü azalmış tornavidayla yapılan testi yaptı işçilik dahil 550 tl dedi bende size danışmak istedim takip ediyorum sizi bilgi veriyorsunuz sağolun banada bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, ben sicak su filtre olsun petek havaları olsun bunları kendim yaptım hatta pompayı söktüm pompa görünürde temiz kombiyi 2013 de almıştım. Kolay gelsin işlerinizde başarılar dilerim.

  1. Merhaba Nihat Bey… Pompa değişimi için fiyat verildi sanırım? Ortalama piyasa fiyatları değişim için ideal gibi. Ancak net olarak sorun pompada diyemeyiz. Pompa kapağı açılarak tornavida ile sıkışıp sıkışmadığına dair kontrol yapmış olabilirler ve bir sorun görüldüyse parça değişim ücreti sunmuş olabilirler. Kombiniz 7 yıllık olabilir Fakat peteklerdeki verimin düşmesi; tesisattaki tıkanıklığa, filtre tıkanıklığına, eşanjör kireçlenmesine, sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaların bozuk olmasına da bağlı olabilir. Yani net olarak sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmamız da çok zor.

 2. Alarko trendy marka kombi kullanmaktayım daha öceden 70 80 sürekli yanıp sönme sıkıntısı olmuştu servisçi çağırdık devri daim pompası bozukmuş 580 liraya yaparım dedi ben de fiyatı pahalı buldum bir de kombi biraz kendine gelir gibi oldu değiştiremedik. Şuan 50-60 saniye yanıp hemen sönüyor ve peteklerin alt kısımları da üst kısımlar kadar ısınmıyor. Ayrıca duş alamıyoruz çünkü kullanma suyu sıcaklığı bir anda fırlıyor 1 de olmasına rağmen 40 tan bir anda 80 e çıkıyor ve resmen yanıyoruz ve ondan sonra 70-80 yanıp sönüyor gene. Sizce gerçek anlamda kombinin pompası mı bozuk ve bozuksa (ki şuan gene biraz ısıtıyor, ama doğalgaz faturası bayağı kabarık geldi) alternatif bir çözüm önerebilir misiniz çünkü şuan da pompaya verecek para kalmadı. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba İrfan Bey… https://kombitamircisi.com.tr/alarko/trendy-ariza-kodlari/ makalemizde de bahsettiğimiz gibi kombinizde aşırı ısınma sorunu mevcuttur. Bu durum sebebiyle cihaz bloke konuma geçer ve kendini korumaya alır. Arıza durumu sadece pompaya bağlı değildir ancak pompa en önemli sebeptir. Yani kalorifer filtresinde ve tesisatında tıkanma durumu yoksa; pompa, sensör, eşanjör, kart, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Alternatif bir çözüm maalesef ki söz konusu değil. Yani sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem de olmadığı için bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 3. BUDERUS KOMBİ DEVİR DAİM POMPASINI BÜYÜTMEK İSİTİYORUM YETERSİZ GELİYOR SON PTEKLER ISINMIYOR KAÇLIK ÖNERİRSİNİZ ŞİMDİDEN TŞKKK

  1. Merhaba Ömer Bey… Kombideki mevcut pompanın gücünü bilmeden, dairenizin büyüklüğünü petek sayısını ve petek uzunluğunu bilmeden bu konuda bilgi sunmak çok zor. Hatta imkansız da diyebiliriz. Biz genelde firma olarak uzakta kalan petekler hiç ısınmadığında veya az ısındığında harici pompayı öneriyoruz. Yani tesisata monte edilen ekstra bir pompa daha diyebiliriz. Bu işlemi de firma olarak biz değil tesisatçılar yapmaktadır. Uzman bir tesisatçıdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

 4. merhabalar benim garantili buderus kombim var.Çalışmamaya başladı,servis geldi baktı su pompası arızalı dedi.Elektrikten kaynaklı yanmış diyor.Bu mümkün mü?Garantiye girmiyormuş.Doğru mu bu,böyle birşey olabilir mi?

  1. Merhaba Şeyhmus Bey… Kombide bulunan birçok parça elektronik karttan voltaj alır ve voltaj gönderir. Elektrik kaynaklı su pompası arızası genelde olmaz ama parçayı incelemeden de net bilgi aktarmak çok zor. Elektrik kaynaklı sorunlar genelde garantiye girmiyor. Çünkü dış etmenler sebebiyle meydana gelen sorunlar olarak kabul edilir. Tabi yine de garantili cihazlara bakmadığımız için tam detayı da bilemiyoruz.

 5. Selamunaleyküm bizim sorumuz kombimiz sıcak su konumunda çalışıyor ama kalorifer çalışmıyor nedeni neolabilir teşekkürler

  1. Aleyküm Selam Hacı Bey… Kombiler birçok sebeple petekleri ısıtmaz. Öncelikle petek vanalarının açık durumda olduğundan emin olun. Petek vanaları açıksa, kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi basıncına bakın. 1 bardan az ise basıncı 1.5 bara kadar çıkarın. Yine de bir sonuç elde edemiyorsanız yapabileceğiniz başka bir işlem yok demektir. Pompa, sensör, kart, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir.

  1. Merhaba Ahmet Bey… Petek vanalarının ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi su basıncı 1 bardan az ise su basma işlemi uygulayarak basıncı 1,5 bara çıkarın. Kombi bir hata kodu veriyorsa resetleme işlemi uygulayın. Yani kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlemler bu şekildedir. Bu işlemlere rağmen sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

  1. Merhaba Zeki Bey… Su akıntısını yerinde görmeden veya parçayı yerinde incelemeden uzaktan bilgi sunmak çok zor. Bir su kaçağı durumu varsa teknik destek almalısınız. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz.

 6. Slm baymak240 calisirken basinc sesi geliyor hava varmis gibi havasinida aliyorum ginede sorun devam ediyor ferece isitiyormus gibi yapiyor 40 dereceden 45 2 saniye surmuyo isitmasi peteklerde isinmiyor dogal olarak yardimci olurmusuniz

  1. Merhaba Murat Bey… Kombi çalışmaya zorlandığı için ses yapıyor olabilir. Normalde cihaz 40°C ye ayarlı ise sıcaklığın 55°C lere kadar çıkması gerekir daha sonrasında cihazın dinlenmeye geçmesi gerekir. Ancak kısa sürede devreden çıktığı için bir sorun var demektir. Devreden çıktığı için de ısıtmayı yapamaz. Bu durum birçok sebebe bağlı olabilir. Cihazı yerinde incelememiz lazım. Ancak bu durumda sizin de kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef.

    1. Yeniden Merhaba Murat Bey… Üç yollu vana arızası tespit edilmiş sanırım. Ekipler gelip incelediyse doğru tespit yapmış olabilirler. Ama tespiti yapan biz olmadığımız için yine de sorunu yerinde görmeden net bilgi vermemiz çok zor. Yaptırdığınızda sorun düzelirse sıkıntı yok, doğru tespit denilebilir. Düzelmezse de işlemi yaptırdığınız firma sizinle ilgilenecektir.

  2. Iyi aksamlar bizim kombi calisiyor fakat arada ariza veriyordu bugun usta cagirdik sozde pompalamiyor dedi ve o bunu dediginden itibaren o ariza vererek bizi isitip calisan kombi suan hic calismiyor cvp bekliyorum

   1. Merhaba Tuğba Hanım… Hangi konuda ne cevabı bekliyorsunuz anlayamadık? Kayıtlara baktık bizde kaydınız yok. Yani kombinize biz müdahale etmemişiz. Cihaz ne arızası veriyor onu da belirtmemişsiniz? Bilgi mi almak istiyorsunuz yoksa servis mi istiyorsunuz? 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak arızayı belirtebilir bizden bilgi alabilirsiniz veya direk buradan arızaya yazarak yine bilgi alabilirsiniz.

 7. Ustam kombimiz vaillant turbotec plus,yaklasik iki haftadir sesli calisiyodu,sonuc olarak suan bi ugultu var ancak atesleme falan yapmiyor,kaloriferde yanmiyor,sicak suda vermiyor.dikkatimi ceken tek sey pompasi sicak oluyo…acaba calismaya zorluyo ama pompa arizalida ondanmi isiniyo…iyi gunler

  1. Merhaba Abdullah Bey… Kombide pompa zamanla kullanıma bağlı olarak ses yapabilmektedir. Çift eşanjörlü kombilerde pompa hem sıcak su hem de kalorifer devresinde görev alır. Pompa arızası varsa eğer kombi sıcak su da vermeyebilir kaloriferleri de ısıtmayabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Çünkü ses yapma sorunlarında tek sebep pompa değildir. Bu yüzden önerimiz arıza tespiti ve onarımı için servis çağırmanız yönündedir.

Petek Yıkama