Kombide Pompa

Kombide Pompa nın Görevi Nedir?

Piyasada Wilo ve Grundfos olmak üzere iki markası olan, tesisatta ve kombi içinde bulunan suyu, elektronik karttan aldığı komut ile kombi ve tesisat içinde dolaştırma görevinde olan parçadır.

►► Kombide; sirkülasyon pompası-motoru, devir daim pompası-motoru olarak da adlandırılabilir.

Pompa Arızasının Sebepleri Nelerdir?

 • Uzun süre kullanım sebebi ile özelliğini yitirmesi, içinde bulunan parçaların aşınması, sargılarının yanması, tesisatta meydana gelen tortu ve çamurlaşma, kireçlenme ve bakımsızlık sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide Pompa Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kalorifer sisteminde çalışmama sorunu olduğunda, kalorifer ayarı yüksek olmasına karşın kaloriferler az ısıtma yaptığında, kombi su akıttığında, ses yaptığında, sıcak su arızası söz konusu olduğunda, kombi donduğunda karşımıza arızalı olarak çıkabilir. Yalnız bu gibi arıza durumlarında tek sebep pompa diyemeyiz. Arıza yerinde görülerek bir tespit yapılabilir.

Pompa Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Pompa arızası ancak uzman servis ekipleri tarafından tespit edilebilir. Tespit neticesinde parçanın arıza yapma durumuna bağlı ve kullanıcı talebine bağlı tamir işlemi yapılabilir. Tamir olmayan durumlarda ya da kullanıcı talebi olmayan durumlarda sıfırı ile değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (46 Yorum)

 1. İlhami trak dedi ki:

  Ariston devir daim pompasi değişimi ve işçilik toplam maliyet pompa sıfır olmalı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlhami Bey… Fiyatlar pompanın kapasitesine ve kombilerin modellerine göre değişmektedir. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 2. Aydın Avcı dedi ki:

  Devir dayim pompası arızalı prothem lynx marka tamir olurmu veya 2.el uygun varmı elinizd3

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aydın Bey… Devir daim pompalarının tamiri yapılıyor ancak maliyeti artırdıkları için sıfır pompa değişimleri ile neredeyse aynı fiyata denk geliyor. Bu sebeple de müşterilerin tercihi genellikle değişim işleminden yana oluyor. Elimizde 2.el olarak https://kombitamircisi.com.tr/hermetik/vaillant-turbotec-pro/ bu model var. Tercih ederseniz 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzla iletişime geçebilirsiniz.

 3. Hatice Kılınç dedi ki:

  Meraba baymak main24 marka kombim sakir sakir su akitiyor 3gun az az danliyodu cogaldi sicak su devir pompasimi acaba arizali yenisini taktirsam ne kadar tutar acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım… Kombinin su akıtması direk pompaya bağlı değildir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekir. Basınç yüksek olduğunda da kombi su akıtabilir. Parçalarda delinme, kırılma, çatlama olduğunda da kombi su akıtabilir. Arıza durumu hakkında yardım almak isterseniz bize 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 4. Emrecan küsmez dedi ki:

  Selamın aleyküm bizim kalorifer kazanı var elektrik gittiğinde sıcak su tankını borusu çıktı sıcak suyu tahliye etti usta çağırdık pompa bozulmuş dedi bozulduğunu nasıl anlaya biliriz usta doğru mu söylüyor acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Emrecan Bey… Parçayı görmeden ve test etmeden arızalı olup olmadığını uzaktan biz bile anlayamayız. Size tarif edebileceğimiz bir durum da olmadığı için buradan bilgi aktarmak çok zor. Gelen servis ekiplerine bu konuda güvenemediyseniz farklı bir servis çağırarak kazanı yeniden kontrol ettirebilirsiniz.

 5. Fatih aslan dedi ki:

  Merhaba protherm lynx kombimiz var kombi bir kaç haftadır 45 de çalıştırmamiza rağmen bir anda 60 kadar çıkıp sonra f11 devir daim arızası veriyor. Ne yapmamız gerekiyor ve ev sahibine mi söyleyeyim yoksa hiç karıştırmadan servis mi çağırayım bilemedim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Kombi sirkülasyon hatası veriyor. Ancak bu durum bilindiğinin aksine sadece devir daim pompasına bağlı değildir. Tesisatta, filtrede tıkanıklık da olabilir. Pompanın yanı sıra; sensör, kart, üç yollu vana, eşanjör arızası da olabilir. Arıza durumuyla karşılaştığınızda kombi basıncına bakın. Basınç düşükse 1.5 bara kadar yükseltin. Petek vanalarını kontrol edin. En az 3 tanesi açık olmalıdır. Tesisat vanalarının da açık olduğundan emin olun. Arıza durumunda kombiyi resetlemeyi deneyin. Yine de sorun düzelmez veya tekrar ederse servis yardımı almalısınız.

 6. Abdulhakim dedi ki:

  Merhaba.
  Baymak lambert lx 24 fi hermetik kombimiz var. Uzun süreli sıcak su açık kaldığında(özellikle 5-10 dakikadan sonra banyodaki sıcak su açıkken) kombide çok büyük bir inleme sesi oluyor. Komşuları rahatsız edecek kadar yüksek bir ses. Kombi temizliği, tesisat temizliği,plakalı eşanjör temizliği yaptım, 3 yollu vanayı değiştirdim olmadı. Ses kesilmedi. En son genleşme tankına hava bastım. Yine birşey değişmedi. Yalnız genleşme tankına hava basarken siboptan su fışkırdı az bir miktar. Hava bastıktan sonra da kombi su akıtmaya başladı. Acaba bu ses genleşme tankının arızalı olmasından kaynaklananilir mi? Pompadan ya da başka yerden de yapabilir mi bu sesi?
  Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdulhakim Bey… Kendi çabalarınızla birçok işlem yapmışsınız ancak kombide ses yapma probleminin müdahale ettiğiniz hiçbir işlem ile alakası yoktur. Kombide; pompa, fan, üç yollu vana veya gaz valfi gibi parçalar ses yapar. Üç yollu vanayı doğru şekilde doğru parça ile değiştirdiyseniz belirttiğimiz diğer durumları yerinde incelemek gerekir. Ses nereden veya hangi parçadan geliyor? Bunu yerinde incelemeden takdir edersiniz ki doğru bir bilgiyi uzaktan sunamayız. Önerimiz ise can ve mal güvenliğiniz açısından servis yardımı almanız yönündedir. Zira yanlış müdahale yaparak tanka fazla hava bastığınız için sibobundan su kaçırmış…

 7. Halimenur özel dedi ki:

  5 yıldır kıracı olarak oturmaktayım kombı baya eskı 15-20 yıllık bu bır aydır dogalgz kendı kendını kapatyor sıcak suyu bn acıyorum o tekrar bır ıkı saat calıstktan snra petklerıde kapatıp kapatmadıgını anlayamadm dha tam nasıl bır arızası vardır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halimenur Hanım… Kombinin eski olmasına bağlı (kullanım ömrünü tamamlamasına bağlı) bir sorun olabilir. Ancak bir hata kodu veya uyarı olmadığı sürece uzaktan, sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda uzman yardımı almanızı öneririz. Dilerseniz yardım almak için 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 8. Paşa yıldırım dedi ki:

  Merhaba baymak wolf kombi kullaniyoruz biraz eski.tam atesleme yapmak icin ateslme sesi geliyor ama arizaya geciyor ve sicak su konumunda su hic akmiyorsicak yada soguk.vanalar acik.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Paşa Bey… Musluktan soğuk-sıcak su hiç akmıyorsa öncelikle bi tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Bu durumun sebebi tesisat olabilir. Tesisatta bir tıkanıklık veya aksaklık varsa kombi suyu ısıtamaz ve bu yüzden sorun çıkarıyor olabilir.

 9. Mehmet can dedi ki:

  Bizde zaten sizin deneyiminize güvendiğimiz için size danışıyoruz ben zaten komşumda aynı cihaz var ikin bu sesin olmadığı benim cihacımda neden olduğunu sorduğumda aldıgım cevap conta sesidir cevabı beni tatmin etmediği için yine size sordum gerçekten conta böyle ses çıkarabilirmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Şimdi daha iyi anladık diyebiliriz Mehmet Bey… Komşunuzda da aynı cihazdan var. Onda ses yok, sizin kombide ses var ve gelen servis ekipleri bu sesin contadan yapabileceğini belirtti. Yani normal dedi. Doğal olarak da madem normal o halde komşumun kombisinde neden aynı ses yok diyorsunuz ve düşüncenizde haklısınız da. Çünkü belirttiğimiz gibi kombi ateşleme sesi dışında ses çıkarıyorsa ve bu ses zorlanma, patlamalı yanma veya sizi aşırı şekilde rahatsız edebilecek bir ses ise normal değildir. Contada sorun olduğunu sanmıyoruz. Üç yollu vana steps motorunda veya gaz valfinde bir sıkıntı olabilir. Ancak dediğimiz gibi uzaktan bilgi aktarmak çok zor. Sizi yanlış yönlendirmek de istemeyiz. Bu yüzden sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 10. Mehmet can dedi ki:

  Kombi Tamircisi
  15 Şubat 2020 11:26
  Merhaba Mehmet Bey… Ateşleme sırasında muhtemelen cihaz patlamalı yanıyor. Bu normal bir durum değildir. Baca sistemini, elektronik sistemi ve alev sistemini kontrol etmek gerekir. Yani servis yardımı almanız gerekiyor. Bugün servis çağırdım geldiler kombiyi incelediler sesin arıza olmadığı üç yollu vana veya pompa içerisinde bulunan contanın sesi olduğu herhangi bir sorun olmadığını söylediler aynı cihazın komşuma olduğunu herhangi bir ses çıkarmadığı oda söylememe ragmem

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Bir önceki sorunuz: Buderus marka kombi kullanıyorum son birkaç aydır kombi ateşleme yapmadan önce tak diyerek bir ses çıkarıp sonra ateşleme yapıyor bu ses normal midir? di. Takdir edersiniz ki kombinizdeki sesi yerinde gelip duymuyoruz veya adresinize gelip de bu cihazda sorun yok bu ses normal diyen firma biz değiliz. Sizi uzaktan, sorunu yerinde görmeden deneyimlerimize dayanarak bilinçlendirmeye, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Servis gelmiş bakmış, sorun görmemiş. Servisin uzmanlığına güvendiyseniz sorun yok o halde.

 11. Mehmet can dedi ki:

  Buderus marka kombi kullanıyorum son birkaç aydır kombi ateşleme yapmadan önce tak diyerek bir ses çıkarıp sonra ateşleme yapıyor bu ses normal midir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Ateşleme sırasında muhtemelen cihaz patlamalı yanıyor. Bu normal bir durum değildir. Baca sistemini, elektronik sistemi ve alev sistemini kontrol etmek gerekir. Yani servis yardımı almanız gerekiyor.

 12. Serkan Bozkurt dedi ki:

  Kolay gelsin Airfel kombi kullanıyorum kombi sıfır takıldı takıldıktan 1saat sonra Lp 0.0 arızası verdi servis tekrar geldi su basınç pompası takılı kalmış deyip yaptılar fakat aynı gün tekrar aynı arızayı verdi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Airfel kombilerde LP düşük basınç hatasıdır. 0.0 da tesisatta ölçülen suyun basıncıdır. Basınç değerinin sıfır bir kombide bu kadar sık düşmemesi gerekir. Düşüyorsa da ya tesisatta bir kaçak vardır ya da cihazda bir sorun vardır. Sorunu yerinde görmek gerekir. Bize kalırsa hem kombiyi hem de tesisatı incelemek gerekir.

 13. NİHAT dedi ki:

  Merhabalar, ECA proteus plus kombimde 45 derece petek ayarında ısınan petekler şimdi ısınmıyor ılık oluyor birde ateşleme yapıyor kısa sürede atıyor kombici geldi dediki devirdaim gücü azalmış tornavidayla yapılan testi yaptı işçilik dahil 550 tl dedi bende size danışmak istedim takip ediyorum sizi bilgi veriyorsunuz sağolun banada bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, ben sicak su filtre olsun petek havaları olsun bunları kendim yaptım hatta pompayı söktüm pompa görünürde temiz kombiyi 2013 de almıştım. Kolay gelsin işlerinizde başarılar dilerim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nihat Bey… Pompa değişimi için fiyat verildi sanırım? Ortalama piyasa fiyatları değişim için ideal gibi. Ancak net olarak sorun pompada diyemeyiz. Pompa kapağı açılarak tornavida ile sıkışıp sıkışmadığına dair kontrol yapmış olabilirler ve bir sorun görüldüyse parça değişim ücreti sunmuş olabilirler. Kombiniz 7 yıllık olabilir Fakat peteklerdeki verimin düşmesi; tesisattaki tıkanıklığa, filtre tıkanıklığına, eşanjör kireçlenmesine, sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaların bozuk olmasına da bağlı olabilir. Yani net olarak sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmamız da çok zor.

 14. İrfan dedi ki:

  Alarko trendy marka kombi kullanmaktayım daha öceden 70 80 sürekli yanıp sönme sıkıntısı olmuştu servisçi çağırdık devri daim pompası bozukmuş 580 liraya yaparım dedi ben de fiyatı pahalı buldum bir de kombi biraz kendine gelir gibi oldu değiştiremedik. Şuan 50-60 saniye yanıp hemen sönüyor ve peteklerin alt kısımları da üst kısımlar kadar ısınmıyor. Ayrıca duş alamıyoruz çünkü kullanma suyu sıcaklığı bir anda fırlıyor 1 de olmasına rağmen 40 tan bir anda 80 e çıkıyor ve resmen yanıyoruz ve ondan sonra 70-80 yanıp sönüyor gene. Sizce gerçek anlamda kombinin pompası mı bozuk ve bozuksa (ki şuan gene biraz ısıtıyor, ama doğalgaz faturası bayağı kabarık geldi) alternatif bir çözüm önerebilir misiniz çünkü şuan da pompaya verecek para kalmadı. Şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey… https://kombitamircisi.com.tr/alarko/trendy-ariza-kodlari/ makalemizde de bahsettiğimiz gibi kombinizde aşırı ısınma sorunu mevcuttur. Bu durum sebebiyle cihaz bloke konuma geçer ve kendini korumaya alır. Arıza durumu sadece pompaya bağlı değildir ancak pompa en önemli sebeptir. Yani kalorifer filtresinde ve tesisatında tıkanma durumu yoksa; pompa, sensör, eşanjör, kart, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Alternatif bir çözüm maalesef ki söz konusu değil. Yani sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem de olmadığı için bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 15. ömer yıldız dedi ki:

  BUDERUS KOMBİ DEVİR DAİM POMPASINI BÜYÜTMEK İSİTİYORUM YETERSİZ GELİYOR SON PTEKLER ISINMIYOR KAÇLIK ÖNERİRSİNİZ ŞİMDİDEN TŞKKK

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Kombideki mevcut pompanın gücünü bilmeden, dairenizin büyüklüğünü petek sayısını ve petek uzunluğunu bilmeden bu konuda bilgi sunmak çok zor. Hatta imkansız da diyebiliriz. Biz genelde firma olarak uzakta kalan petekler hiç ısınmadığında veya az ısındığında harici pompayı öneriyoruz. Yani tesisata monte edilen ekstra bir pompa daha diyebiliriz. Bu işlemi de firma olarak biz değil tesisatçılar yapmaktadır. Uzman bir tesisatçıdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

 16. şeyhmus dedi ki:

  merhabalar benim garantili buderus kombim var.Çalışmamaya başladı,servis geldi baktı su pompası arızalı dedi.Elektrikten kaynaklı yanmış diyor.Bu mümkün mü?Garantiye girmiyormuş.Doğru mu bu,böyle birşey olabilir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şeyhmus Bey… Kombide bulunan birçok parça elektronik karttan voltaj alır ve voltaj gönderir. Elektrik kaynaklı su pompası arızası genelde olmaz ama parçayı incelemeden de net bilgi aktarmak çok zor. Elektrik kaynaklı sorunlar genelde garantiye girmiyor. Çünkü dış etmenler sebebiyle meydana gelen sorunlar olarak kabul edilir. Tabi yine de garantili cihazlara bakmadığımız için tam detayı da bilemiyoruz.

 17. Hacı ahmet bucak dedi ki:

  Selamunaleyküm bizim sorumuz kombimiz sıcak su konumunda çalışıyor ama kalorifer çalışmıyor nedeni neolabilir teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Hacı Bey… Kombiler birçok sebeple petekleri ısıtmaz. Öncelikle petek vanalarının açık durumda olduğundan emin olun. Petek vanaları açıksa, kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi basıncına bakın. 1 bardan az ise basıncı 1.5 bara kadar çıkarın. Yine de bir sonuç elde edemiyorsanız yapabileceğiniz başka bir işlem yok demektir. Pompa, sensör, kart, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir.

 18. Ahmet kalır dedi ki:

  Demirdöküm nitromiks kombimde bir haftadır petekleri ısıtmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Petek vanalarının ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi su basıncı 1 bardan az ise su basma işlemi uygulayarak basıncı 1,5 bara çıkarın. Kombi bir hata kodu veriyorsa resetleme işlemi uygulayın. Yani kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlemler bu şekildedir. Bu işlemlere rağmen sorunda düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 19. zeki köse dedi ki:

  devırdaim pompasinin baglanti yerinden su kaçiriyo bazen kaçak kesiliyor sorun nedır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeki Bey… Su akıntısını yerinde görmeden veya parçayı yerinde incelemeden uzaktan bilgi sunmak çok zor. Bir su kaçağı durumu varsa teknik destek almalısınız. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bizi arayabilirsiniz.

 20. Murat dedi ki:

  Slm baymak240 calisirken basinc sesi geliyor hava varmis gibi havasinida aliyorum ginede sorun devam ediyor ferece isitiyormus gibi yapiyor 40 dereceden 45 2 saniye surmuyo isitmasi peteklerde isinmiyor dogal olarak yardimci olurmusuniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombi çalışmaya zorlandığı için ses yapıyor olabilir. Normalde cihaz 40°C ye ayarlı ise sıcaklığın 55°C lere kadar çıkması gerekir daha sonrasında cihazın dinlenmeye geçmesi gerekir. Ancak kısa sürede devreden çıktığı için bir sorun var demektir. Devreden çıktığı için de ısıtmayı yapamaz. Bu durum birçok sebebe bağlı olabilir. Cihazı yerinde incelememiz lazım. Ancak bu durumda sizin de kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef.

   1. Murat dedi ki:

    Servis geldi 3 lu valf dedi bende daha sonra yaptiracam dedim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yeniden Merhaba Murat Bey… Üç yollu vana arızası tespit edilmiş sanırım. Ekipler gelip incelediyse doğru tespit yapmış olabilirler. Ama tespiti yapan biz olmadığımız için yine de sorunu yerinde görmeden net bilgi vermemiz çok zor. Yaptırdığınızda sorun düzelirse sıkıntı yok, doğru tespit denilebilir. Düzelmezse de işlemi yaptırdığınız firma sizinle ilgilenecektir.

  2. Tt dedi ki:

   Iyi aksamlar bizim kombi calisiyor fakat arada ariza veriyordu bugun usta cagirdik sozde pompalamiyor dedi ve o bunu dediginden itibaren o ariza vererek bizi isitip calisan kombi suan hic calismiyor cvp bekliyorum

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Tuğba Hanım… Hangi konuda ne cevabı bekliyorsunuz anlayamadık? Kayıtlara baktık bizde kaydınız yok. Yani kombinize biz müdahale etmemişiz. Cihaz ne arızası veriyor onu da belirtmemişsiniz? Bilgi mi almak istiyorsunuz yoksa servis mi istiyorsunuz? 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak arızayı belirtebilir bizden bilgi alabilirsiniz veya direk buradan arızaya yazarak yine bilgi alabilirsiniz.

 21. Abdullah KIRAÇ dedi ki:

  Ustam kombimiz vaillant turbotec plus,yaklasik iki haftadir sesli calisiyodu,sonuc olarak suan bi ugultu var ancak atesleme falan yapmiyor,kaloriferde yanmiyor,sicak suda vermiyor.dikkatimi ceken tek sey pompasi sicak oluyo…acaba calismaya zorluyo ama pompa arizalida ondanmi isiniyo…iyi gunler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Kombide pompa zamanla kullanıma bağlı olarak ses yapabilmektedir. Çift eşanjörlü kombilerde pompa hem sıcak su hem de kalorifer devresinde görev alır. Pompa arızası varsa eğer kombi sıcak su da vermeyebilir kaloriferleri de ısıtmayabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Çünkü ses yapma sorunlarında tek sebep pompa değildir. Bu yüzden önerimiz arıza tespiti ve onarımı için servis çağırmanız yönündedir.

Petek Yıkama