Kombide Plaka Eşanjör

Kombide Plaka Eşanjör ün Görevi Nedir?

Çift eşanjörlü kombilerde bulunup ikinci eşanjör olarak adlandırılan parçadır. Kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyu birbirinden ayırarak karıştırmaksızın ısıtma yapma görevindeki parçadır.

Plaka Eşanjörün Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Şebekeden konuta gelen su tazyiğinin yüksek olması yani basınçlı su gelmesi sebebi ile ayrıca suyun içindeki kireci her ısındığı durumda içine bırakması sebebi ile kireçlenme meydana geldiğinden arıza yapabilir. Uzun süre kullanılıyorsa görevini yitirerek de arıza yapabilmektedir.

Kombide Plaka Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi basıncının yükselmesi, kombinin su akıtması, kombinin sıcak su vermemesi gibi önemli arızalarda karşımıza çıkabilir. Bu gibi arızaların her birinde tek sebep plaka eşanjör olmamaktadır. Farklı parçalarda da sorun olabilmektedir.

Plaka Eşanjör Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parçanın arızalı olduğu kullanıcı tarafından değil ancak kombi servisi uzman teknisyeni tarafından tespit edilebilir. Tespit neticesinde kullanıcı onayı ile parçanın değişimi yapılarak arıza çözümlenebilir. Plaka eşanjör tamiri yapılmamaktadır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (32 Yorum)

 1. Abdülmecid yalçın dedi ki:

  Viessman t050 yoğuşmalı kombi sıcak su açıldığı zaman patlamalı ses yapıyor.neden olabilir acil?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Abdülmecid Bey
   Fan motorunda sorun olabilir, pompa arızalı olabilir, gaz grubunda sorun olabilir. Arızanın net teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. İletişim sayfamızdan çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 2. Servet taşkaya dedi ki:

  Eşanjörde sürekli kireç biriktiriyor kombim henüz 1 yıllık servis her geldiğinde ücret istiyor kendim sökümünü yapıp temizledim ama sökerken çok su akıttı hangi vanayı kapatmam gerekiyor acaba ve 2 günde bir bar seviyesi 0 a düşüyor servis su basıncından dolayı olduğunu söyledi doğrumudur teşekkürler kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Servet Bey,
   Kombi bakımsız kaldığında su akıtabilir. Parçalarında kırılma, çatlama ya da delinme meydana geldiğinde ve fazla su basıldığında da su akıtabilir.Doldurma musluğu, plaka-ana eşanjör, genleşme tankı, emniyet ventili, pompa, blok gibi parçalarda sorun olabilir. Genleşme tankının havası eksik olabilir, hava prujörünün ağzı tıkalı olabilir. Bağlantılarda gevşeme durumu söz konusu olabilir.Bu durumda kullanıcı olarak olarak yapabileceğiniz bir şey yoktur. Uzman teknik servis ekiplerinin cihazi yerinde görmesi gerekir. İletişim sayfamızdan çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 3. Salih yılmaz dedi ki:

  Selamun aleyküm suyu kullanınca plaka eşanjör kenarından şu akıtıyor bar yükselip düşüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Salih Bey… Suyun nereden veya hangi parçadan geldiğini yerinde görmeden, bir tespit yapmadan bu konuda net bilgi aktarmak çok zor. Ancak tahminlerinize göre eşanjör kenarından geliyorsa parçanın değiştirilmesi gerekir. Bu aşamada sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 4. Kubilay Gödek dedi ki:

  İyi günler kombimin barı sürekli düşüyor. Günde bir bazen iki günde bir su vermek gerekiyor. Genleşme tankını değiştirdi gelen usta sonuç değişmedi. Tesisatı kontrol ettik bı sorun yok. Neden düşüyor olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kubilay Bey… Kombi basıncının düşmesinin sebepleri; tesisat kaçakları, genleşme tankı ve eşanjör sorunudur. Tesisatta kaçak olmadığından eminseniz yani kontrol eden kişi alanında uzman ise geriye 2 sebep kalıyor ya genleşme tankı ya da eşanjör. Tank değişimi yapıldı sorun düzelmediyse eşanjöre bakmak gerekir. Ancak harici olarak farklı bir durum var mıdır bunu tabi cihazı görüp incelemeden bilmemiz mümkün değil.

 5. umut koçak dedi ki:

  Ariston kombide sıcak suyu açınca Err 101 veya 103 aşırı sıcaklık uyarısı veriyor ve resetleyene kadar suyu ısıtmıyor. Resetleme yapınca sorun bir süre düzeliyor. Sonra tekrar ortaya çıkıyor. Özellikle de sıcak suyu çok kısa süre için açıp kapattığımızda sorun ortaya çıkıyor. Petekler açık olduğunda sorun daha az ortaya çıkıyor. Sebebi ne olabilir sizce? Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Umut Bey… Aşırı ısınma sorunu birçok sebebe bağlıdır. Tesisatta veya filtrede tıkanıklık olabilir. Eşanjör, pompa, sensör, kart, üç yollu vana arızası olabilir. Sorunu yerinde görüp incelemeden net bilgi aktarmamız çok zor. Ancak belirttiğimiz durumları ve parçaları yerinde incelememiz gerekir.

Petek Yıkama