Kombide Plaka Eşanjör

Kombide Plaka Eşanjör ün Görevi Nedir?

Çift eşanjörlü kombilerde bulunup ikinci eşanjör olarak adlandırılan parçadır. Kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyu birbirinden ayırarak karıştırmaksızın ısıtma yapma görevindeki parçadır.

Plaka Eşanjörün Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Şebekeden konuta gelen su tazyiğinin yüksek olması yani basınçlı su gelmesi sebebi ile ayrıca suyun içindeki kireci her ısındığı durumda içine bırakması sebebi ile kireçlenme meydana geldiğinden arıza yapabilir. Uzun süre kullanılıyorsa görevini yitirerek de arıza yapabilmektedir.

Kombide Plaka Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi basıncının yükselmesi, kombinin su akıtması, kombinin sıcak su vermemesi gibi önemli arızalarda karşımıza çıkabilir. Bu gibi arızaların her birinde tek sebep plaka eşanjör olmamaktadır. Farklı parçalarda da sorun olabilmektedir.

Plaka Eşanjör Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parçanın arızalı olduğu kullanıcı tarafından değil ancak kombi servisi uzman teknisyeni tarafından tespit edilebilir. Tespit neticesinde kullanıcı onayı ile parçanın değişimi yapılarak arıza çözümlenebilir. Plaka eşanjör tamiri yapılmamaktadır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (24 Yorum)

 1. umut koçak dedi ki:

  Ariston kombide sıcak suyu açınca Err 101 veya 103 aşırı sıcaklık uyarısı veriyor ve resetleyene kadar suyu ısıtmıyor. Resetleme yapınca sorun bir süre düzeliyor. Sonra tekrar ortaya çıkıyor. Özellikle de sıcak suyu çok kısa süre için açıp kapattığımızda sorun ortaya çıkıyor. Petekler açık olduğunda sorun daha az ortaya çıkıyor. Sebebi ne olabilir sizce? Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Umut Bey… Aşırı ısınma sorunu birçok sebebe bağlıdır. Tesisatta veya filtrede tıkanıklık olabilir. Eşanjör, pompa, sensör, kart, üç yollu vana arızası olabilir. Sorunu yerinde görüp incelemeden net bilgi aktarmamız çok zor. Ancak belirttiğimiz durumları ve parçaları yerinde incelememiz gerekir.

 2. ibrahim YAZICI dedi ki:

  Visman kombi plaka eşanjör hafif sızıntısı oluyor göstergede su seviyesi düşüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Plaka eşanjör delik olabilir. Parçanın değişimi gerekiyor. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 3. Engin dedi ki:

  Vaillant ecotec pure kombimizde şöyle bir sıkıntımız var. 40 derecede yaktığımızda 10 dk içinde sıcaklık peteklere gidip tekrar 22 dereceye düşüyor ve o sıcaklıkta sabit kalıyor. Petek temizliğinden sonra oldu. Temizlikten önce kombinin altındaki vanaları kapatmıştık.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki ecoTEC pure model kombilerde kalorifer sıcaklığı 35-80°C arasıdır. 40°C de düşük bir sıcaklıktır. Bu sıcaklıkta normalde cihaz ısıtmayı yeterli şekilde yapmaz ve çok sık devreye girip çıkabilir. Kombinin kısa sürede ısıtması normal. Bu tamamen ayarlanan sıcaklığa bağlıdır. Ancak sonrasında 22°C ye düştükten sonra yeniden devreye girip ısıtma sağlamıyorsa bu bir sorundur. Petek temizliği eğer kimyasal ilaç ile yapıldı ve kimyasal ilaç sistemden atılmadıysa kombi parçalarına zarar vermiş olabilir. İşlem sırasında kombi altında bulunan tesisat boruları üzerindeki vanalar kapalı olsa bile, işlem sonrası vanalar açıldığında tesisattaki su kombi içinde de dolaşır. Kimyasal ilaç sistemden arındırılmadan, sistem çalıştırılırsa kimyasal ilaç parçalara da gelebilir ve parçaları bozabilir. Böyle bir durum söz konusu olmuş olabilir. Yine de tabi net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

   1. engin dedi ki:

    Sıcak su kullanımında herhangi bir sıkıntı yok.Aktif çalışıyor. Kombi filtre temizliği yapılmadı daha filtrelerin tıkanmasından kaynaklı olabilir mi peki?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Petek temizliği yapıldıysa normalde filtrenin de temizlenmesi gerekirdi. Bakılmadıysa veya temizlenmediyse eksik işlem yapılmış. Filtre tıkalı olduğu zaman kombi ayarlanan dereceden daha düşük sıcaklıkta ısıtma yapar. Yani verim düşer. Ancak yine de tabi kontrol etmek gerekir. Kombiye uzun zamandır bakım yapılmadıysa ve petek temizliği sırasında da bakılmadıysa filtre tıkalı olabilir. Fakat yine de tek sebebin filtre olduğunu düşünmüyoruz.

 4. Mesut balkar dedi ki:

  S.a. kombi çalıştığı zaman musluktan sicak su az geliyor (tüm musluklar aynı) su seviyesi degismiyor az akiyor, servis esanjör ve kombinin altinda yer alan filtreleri temizledi sorun çözülmedi,kombinin bar göstergesi bir hafta içinde bir kac cizgi iniyor sorun neden kaynaklanabilir? kolay gelsin( baymak ay kombi)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Mesut Bey… Su tazyiğinin düşük olması hem şebekeden daireye gelen suyla alakalıdır hem de kombiyle alakalıdır. Bize kalırsa öncelikle bi tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Bir tıkanıklık durumu varsa tespit edilip giderilebilir veya bir sorun varsa yine tespiti yapılarak sorun çözümlenebilir. Ancak tesisatçı tesisatta sorun görmezse kombide sorun olabilme ihtimali yüksektir. Servis ekipleri sanırım ana eşanjör ile sıcak su filtresini temizlemişler ancak sorunda bir düzelme durumu olmamış. Basıncın 1 hafta da tek bir çizgi düşmesi gayet normaldir. Ayrıca kombi tesisat basıncı su tazyiğini etkileyecek bir durum değildir. Kombinizde bize kalırsa tribün veya akış şalteri parçasını da kontrol etmek gerekir. Zira gereken tüm uygulamalar zaten yapılmış. Direk bu parçalar arızalı diyemeyiz ancak incelemekte fayda var diyebiliriz. Bu arada kombiniz Baykan Ay modeli sanırım. Baymak kombilerde Ay modeli yok. Bu konuda yardım almak isterseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 5. hidayet beyaz dedi ki:

  slm demirdökümküm kombı vınto plaka ejanjör blok baglantısıolan sagtaraf şebeke su gırış tarafında gunduz su akıtmıyor fakat gece yanı sabaha karşı su kacırıyor neden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hidayet Bey… Su akıntısı olsa gecesi gündüzü olmaz her daim su akıtır. Size öyle denk gelmiş olabilir ya da fark edememiş olabilirsiniz. Yine de tabi sorunu yerinde incelemek gerekir. Su akıtan yeri görmeden net veya tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 6. Elvan ERDOĞAN dedi ki:

  Merhaba iyi günler 5 senelik Aniston evo clas kombim var barı yaklaşık 15-20 günde 2 den 3-4 kademe düşüyor ısıtmalı açtığımızda ise bar 3 kademe çıkıyor barın düşmesi ile alakalıdır kaçak filanda gözükmüyor bu normalmi yoksa arzası var şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elvan Erdoğan… Kombi basıncı kullanıma bağlı düşebilir veya yükselebilir. Hiçbir zaman sabit kalmaz. Önemli olan ise çok sık 1 barın altına düşmemesi ve çok sık 2.5 barın üstüne çıkmamasıdır. 15-20 günde 2 bardan 3-4 kademe düşmesi normaldir. Petekler devreye girdiğinde ısınan su genleştiği için de basınçta ufak tefek artışlar olabilir. Bu normal bir durumdur. Cihazınızda bir sorun yok.

 7. Şenol çırak dedi ki:

  Kombinin barı yükseliyor yaklaşık yükselmesi 1 günü buluyor eşanjörmüdür tanktanmıdır bildiğim kadarıyla ejanjör arızası barı daha kısa zamanda yükseltiyor.tanktan olabilir mi bunu nasıl ayırt edebilir iz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şenol Bey… Kombi kullanıldığı zaman (örneğin petekler ısıtmaya geçtiği zaman) basınç yükseliyor, durduğu zaman basınç sabit kalıyor ya da düşüyorsa muhtemel sorun genleşme tankındadır. Basınç cihaz kullanılsa da kullanılmasa da her koşulda 3 barı geçiyorsa eşanjör ve doldurma musluğu arızasıdır. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemek lazım.

 8. Kadir özdemir dedi ki:

  İyi günler
  Ferroli domitech marka kombiye sahibim. Kombi basıncı Yükselmekte. Soğuk su giriş vanasını kapatınca yükselme durmakta. Vana kapalıyken sıcak su musluğunu açık bırakınca basınç 3-4 günde düşüyor. Eşanjör arızası olduğu ancak piyasada yedek parça olmadığı söylendi. Yedek parçayı nasıl bulabilirim bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… Kombinin her konumda basıncı yükseltmesi eşanjör ve doldurma musluğuna bağlıdır. Ferroli kombilerin hemen her modeli tek eşanjörlü olduğu için muhtemelen ana eşanjörde sorun vardır. Evet piyasada bu modele ait eşanjörü firma olarak biz de bulamıyoruz maalesef. Araştırma yaparak veya servisleri arayarak bilgi alabilirsiniz.

 9. Hakan altunbas dedi ki:

  Baymak kombi plakalı.eşanjör değişim fiyati

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… 444 1 837 numaralı çağrı merkezimizi arayarak kombinizin modeli belirtebilir, fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 10. İSMAİL YÜZGEÇ dedi ki:

  Bizim ECA kombi basıncı yükselip tahliye borusundan su akıtıyor. Aynı durum soğuk su giriş vanası kapalı olsa bile güneş enerjisi suyu tekrar basıncı yükseltip tahliyeden akıtıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Yaşadığınız sorun eşanjör veya doldurma musluğundan kaynaklı olabilir. Her iki parçanın arızalı olma ihtimali de var. Tabi yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

 11. MEHMET GAZANKER dedi ki:

  SICAK SU KULLANILDIĞI ZAMAN BASINÇ YÜKSELİYOR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi basıncının yükselmesi sadece sıcak su konumunda mı okuyor yoksa ısıtmada da oluyor mu? Kombide basıncın yükselmesi birçok sebebe bağlıdır. Genleşme tankının havası eksik olabilir, tankın contası delik olabilir, plaka eşanjör veya doldurma musluğunda sorun olabilir. Arıza tespiti için sorunun yerinde görülmesi gerekir.

Petek Yıkama