Kombide Fan

Kombide Fan ın Görevi Nedir?

Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde mevcut olan, dış ortamdan temiz havayı alarak brülörde yanma oluşmasını sağlayan, yanma sonucunda ise yanan atık gazı dışarı gönderme görevinde olan önemli parçalardan biridir.

Fanın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Uzun süre kullanılır durumda olması, kombiye uzun zamandır bakım yapılmaması, rulmanlarının zamanla dağılması sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide Fan Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombilerde çok rastladığımız ses yapma sorunlarında karşımıza çıkar. Ayrıca kombinin çalışmaması, sıcak su vermemesi halinde de yine fan arızası olabilmektedir. Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde hava akış sorunu (atık gaz sistemi sorunu) yaşanıyor ise yine fan arızası karşımıza çıkabilir. Yalnız belirtilen bu arıza durumlarında tek sebep fan değildir. Birçok parçada sorun olabilmektedir.

Fan Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Fan arızasında öncelikle arıza durumu tespit edilir. Uzman servis ekibi tarafından yapılan tespit neticesinde fanın arızalı olduğu gözlemlenirse eğer arıza durumuna göre tamiri ya da değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir. Fan genelde tamiri de yapılabilen bir parçadır. Tamir edilecek arıza durumunda ise ve kullanıcı tamir işlemini onaylıyor ise tamiri yapılabilir. Ancak tamir edilmeyecek durumda ise ya da kullanıcı tamir işlemi istemiyor sıfır parça ile değişimini istiyorsa değişimi yapılarak arıza çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (17 Yorum)

 1. SITKI ERKİLETLİOGLU dedi ki:

  Vaillant Marka kombimin fanı sesli çalışmaya başladı. Fanın sadece pervanesinin değişmesi mümkün müdür?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sıtkı Bey… Teknik konularda bilgi aktaramıyoruz maalesef. Fanda sesli çalışma durumu varsa servis çağırarak parçayı kontrol ettirmeli, can ve mal güvenliğiniz açısından cihaza müdahale etmemelisiniz.

 2. Mehmet baykal dedi ki:

  Baymak enerji 240 kombimiz var kombi ne peteklerde yanıyor nede suda kart bozuldu diye kartlıya götürdüm kart sağlam prostat sağlam ama kombi çalışmıyor sirkülasyon ponpası çalışıyor ama fan çalışmıyor nesi olabilirki bakılan parçalar sağlam olmasına rağmen çalışmıyor fanda sıkışma yok

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kendi çabalarınız ve bilgilerinizle cihaza müdahale etmeye çalışmıssınız ancak cihaz bir hata kodu, uyarı vermiyor. Yani yaşanan durum teknik bir sorun. Cihazı yerinde görüp incelemeden bu şekilde hem bilgi aktaramayız hem de can ve mal güvenliğiniz açısından size herhangi bir işlem-uygulama tarif edemeyiz maalesef. Kombiniz çalışmıyorsa ve bir uyarı da vermiyorsa işi uzmanına bırakarak servis yardımı almalısınız.

 3. Ahmet çay dedi ki:

  Vıesman kombi nin fanı devreye girmiyor ve f5 arızası veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombiniz hava akış arızası veriyor. Bu arıza durumu kombinin çeşidine göre değişmektedir. Yani kombi çeşidine bağlı olarak; fan, kart, prosestat gibi parçaları ayrıca bacayı kontrol etmek gerekir. Bu aşamada cihazı birkaç kez resetlemeniz, sorunun düzelmediği veya devam ettiği durumlarda direk servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. Kazım goren dedi ki:

  Merhaba vaylant kombimde f26 alarmı veriyor kart değiştim gaz valfini değiştim yine aynı alarmı veriyor fakat birşey dikkatimi çekti makinaya start verdiğimde fan devreye girmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kazım Bey… Normalde F26 arızasını gaz valfi elektrik akımının düzensiz olması sebebiyle verir. Bu nedenle de sorun ya gaz valfindedir ya da kartta. Ancak iki parça değişti yine de sorun düzelmediyse uzman yardımı almak gerekir. Can ve mal güvenliğiniz açısından cihaza müdahalede bulunmamanızı tavsiye ederiz.

 5. Şener Özcan dedi ki:

  Eca proteus plus blue kombi fanının sargısı yanmış. Neden yanmış olabilir ve sargısını değiştirirken neye dikkat etmemiz gerekir? Başka bir fanın sağlam sargısını takabilir miyiz? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şener Bey… Firma olarak fan tamirini bizzat kendimiz yapmıyoruz biz de yaptırıyoruz. Bu yüzden neden yanmış olabilir net bilgi sahibi değiliz maalesef. Ancak başka fanın sargısı uyum sağlamayabilir bilgisini aktarabilir ve bu işlem için sadece uzman yardımı almanızı öneririz. Çünkü kombiniz yoğuşmalı olduğu için fan devirlidir. Yani kartlıdır. Yanlış bir müdahale hem can ve mal güvenliği açısından tehlike arz eder hem de daha yüksek masraf oluşturur.

 6. Yavuz dedi ki:

  Buderus kombi var 3c fan arızası verdi fanı söktüm fanin arkasında elektronik kart ıslaktı özellikle alt kısmında hafif paslanma oluşmuş bu bölümde su olması normal mi teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Buderus kombinizin çeşidine bağlı fan veya kart arızası olabilir. Fan arkasındaki kartta ıslaklık varsa eğer bacadan su almış olabilir. Yani böyle bir ihtimal yüksek. Bu durum olduysa karta müdahale edilse bile yine aynı durum söz konusu olabilir. Bu açıdan da baca eğimini kontrol edip, hata varsa düzeltmek gerekir. Bu yüzden hem arıza durumunun çözümlenmesi hem de bacanın kontrol edilerek düzeltilmesi için servis yardımı almanızı öneririz.

 7. Muhammed Konca dedi ki:

  Iyi günler Bi tane hermetik bosch cihazimiz var fan devreye giriyor 20 dk sonra artık devreye girmiyor çalışmak için zorlanıyor prosestat degisdi arıza yine aynı acaba fandan mıdır…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Prosestat değişti sorunda düzelme olmadıysa eğer ya fan ya da anakart arızası olabilir. Arızayı yerinde görerek bir tespit yapmak gerekir. Bu yüzden net teşhis için bi servis yardımı almanızı öneririz.

 8. Yusuf dikici dedi ki:

  Buderus kombi kullanıyorum. Fanda arıza var .galiba rulman arızalı. Yağlama ile idare ediyorum ama her gün arıza yapmaya başladı. Tamiri mümkün mü siz yapıyormuş.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Kombinizde fan arızası var sanırım. Fanın arıza durumlarında tamiri de yapılabiliyor ancak parçayı görmeden teste almadan tamiri olup olmayacağı konusunda bilgi vermek çok zor. Fanın her arızası durumunda tamiri olmuyor, teste alıp tamiri yapılabilir mi yapılamaz mı incelemek gerekir. Tamiri yapılabilecek durumdaysa biz tamir işlemini de yapıyoruz. Yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 9. Mustafa kaya dedi ki:

  Locıg yoğuşmalı kombi fan motoru kaç para

Petek Yıkama