Kombide Fan

Kombide Fan ın Görevi Nedir?

Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde mevcut olan, dış ortamdan temiz havayı alarak brülörde yanma oluşmasını sağlayan, yanma sonucunda ise yanan atık gazı dışarı gönderme görevinde olan önemli parçalardan biridir.

Fanın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Uzun süre kullanılır durumda olması, kombiye uzun zamandır bakım yapılmaması, rulmanlarının zamanla dağılması sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide Fan Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombilerde çok rastladığımız ses yapma sorunlarında karşımıza çıkar. Ayrıca kombinin çalışmaması, sıcak su vermemesi halinde de yine fan arızası olabilmektedir. Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde hava akış sorunu (atık gaz sistemi sorunu) yaşanıyor ise yine fan arızası karşımıza çıkabilir. Yalnız belirtilen bu arıza durumlarında tek sebep fan değildir. Birçok parçada sorun olabilmektedir.

Fan Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Fan arızasında öncelikle arıza durumu tespit edilir. Uzman servis ekibi tarafından yapılan tespit neticesinde fanın arızalı olduğu gözlemlenirse eğer arıza durumuna göre tamiri ya da değişimi yapılarak sorun çözümlenebilir. Fan genelde tamiri de yapılabilen bir parçadır. Tamir edilecek arıza durumunda ise ve kullanıcı tamir işlemini onaylıyor ise tamiri yapılabilir. Ancak tamir edilmeyecek durumda ise ya da kullanıcı tamir işlemi istemiyor sıfır parça ile değişimini istiyorsa değişimi yapılarak arıza çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (27 Yorum)

 1. Mehmet Demir dedi ki:

  Eca protus premix kombi elektrik gelmiyordu. Servis geldi baktı cam sigortası yanmış dedi. Degisince çalıştı. Bakim da yapalım mi dediler. Gelmişken kışa hazir olsun diye bakim da yapin dedik. Bakim sonrası çalıştırıp kontrol esnası E05 hata verdi. Fani çalışmıyor dediler. Yuksek akim gelmiş yanmis muhtemel dediler. Anlamadığım şey ana kart yanmamis ama sadece sigorta ve fan . Bu mumkun mu. Bir de bina yeni bina 2 yillik evde kacak akim rolesi de var. Baska bir cihaza bisey olmamis sadece kombi fani yanar mi? Zira apartmanda ayni kombiyi birlikte es zamanli 4 5 daire taktirmistik. Sorfum onlarinkine bise olmamais. Yani gerilim yukselmisse sade benim evde mi yukselmis. Acaba abkim esnasinda servis mi yanlis bir sey yapti da bahane buluyor…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kullandığınız kombi yoğuşmalı modeldir. Yoğuşmalı kombilerde devirli yani kartlı fan bulunur ve voltaj dalgalanması durumunda karşımıza kartlı fan arızası çıkabilir. Ancak cihaza biz müdahale etmediğimiz için uzaktan net bir yorum yapmak doğru olmaz. Bu konuda bir şikayetiniz veya şüpheleriniz varsa eğer gelen servisin genel müdürü ile görüşebilirsiniz.

 2. Nimet canbayraktar dedi ki:

  ECA proteus plus kombi kullanıyorum. Ateşleme süresince gürül gürül yanan bir odun sobası gibi ses çıkarıyor. Normal mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nimet Hanım… Tabi ki normal değil bu durum. Ateşleme sistemi, baca sistemi ve elektronik sistemin kontrol edilmesi gerekiyor.

 3. Yakup Debreli dedi ki:

  Demirdöküm kalisto.
  F5 arızası veriyor protestat sökülüp kontakları hava uflenerek açıldı tekrar takıldı kombi çalıştı
  1 gün sonra tekrar hata verdi (F5) fan motoru söküldü temizlendikten sonra montajı yapıldı kombi yine sabaha kadar çalıştı.
  Bugün yine aynı arıza verdi bu sefer elektrik kesmeden kapakları açtım fan motorunu el ile itleyerek hareket verdim ve çalışmaya başladı. Sizce sorun nerdedir?
  Her iki parçayı değiştirmek istemiyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yakup Bey… Can ve mal güvenliğiniz açısından size zaten buradan bir işlem tarif edemeyiz. F5 arızası baca sistemi sorunudur. Fan, kart, prosestat arızası ve bacayla alakalı bir sorun olabilir. Ancak bu konuda sadece servis yardımı almanızı öneriyoruz.

 4. Kubra Beyza dedi ki:

  Kombimizin fani bozuldu yenisini 600 liraya takacaklar. Bana cok geldi uygun bir fiyat midir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kübra Hanım… Kombinizin modelini bilmediğimiz için ve firmalara göre ücretler değişebildiği için bir yorum yapamıyoruz maalesef.

Petek Yıkama