Sıcak Su Az Akıyor

Sıcak Su Tazyiği Düşük

Bu sorunda aslında anlatılmak istenen suyun ısısının az olması değil, musluktan su tazyiğinin düşük olmasıdır. Örneğin; duş sırasında ya da mutfakta bulaşık yıkarken musluğu açtığınızda su iğne gibi ince akıyor ise bu bir sorundur.

 • Musluk sıcak su kısmında açıldığında mı bu sorun yaşanıyor yoksa hem sıcak su hem de soğuk su kısmında da açıldığında mı sorunun yaşanıyor? Bu sorunun yanıtı önemlidir ve çözümü de duruma bağlı değişmektedir.

Hem Soğuk Hem de Sıcak Suda Tazyik Düşükse

 • Bölgede bulunan su idaresinden gelen suyun basıncı düşük durumda olabilir.
 • Binaya veya daireye gelen su borularında tıkanıklık olabilir,
 • Su borularında daralma olabilir,
 • Su saatinin vanası kısık olabilir.

Kullanıcı olarak öncelikle su saat vanasının ayarına bakın. Kısık ise açın. Açmanıza rağmen musluğu hem sıcak su hem de soğuk su kısmında açtığınızda tazyik yine de düşük gelmekte ise bu konudaki yardımları su tesisatçısından almanız gerekmektedir. Tesisatçı gereken tespit ve müdahaleyi yerinde sağlayarak size bu konudaki yardım ve bilgileri sunacaktır. Bu sorunun kombi ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Yok yere Kombi Servisi çağırarak sorunu çözümletmeye kalkmayın deriz.

Soğuk Su Tazyiği Yüksek Sıcak Su Tazyiği Düşükse

 • Musluk ya da bataryanın uç kısmında yer alan filtreye bakılır. Filtre sökülür ve temizlenerek yerine takılır. Sorun düzelir ise kullanılmaya devam edilir.
 • Kombi altında yer alan sıcak su borusu içerisindeki filtre sökülerek temizlenir. Temizleme sonrasında yeniden yerine takılarak musluktan sıcak su tazyiği kontrol edilir. Düzelme olur ise kullanılmaya devam edilir.
 • Ana eşanjör gibi parçalarda sorun olabilir. Bu durumda uzman kombi servisi teknisyeni yerinde tespit yapar. Sorun gördüğü parça veya parçalar hakkındaki bilgileri kullanıcısına sunar, gereken işlemi yaparak sorunu çözümler.
 • Sıcak su tesisat boruları tıkalı olabilir. Bu durumda da uzman bir su tesisatçısından yardım almak gerekir. Tıkanma durumu var ise açılır ve sorun çözümlenmiş olur.

Musluğu soğuk su tarafına çevirdiğinizde tazyik iyi, sıcak su tarafına çevirdiğinizde tazyik düşük ise belirtilen durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu durumların dışında kombide tribün arızası da olabilir. Bu durumda yardımları öncelikle su tesisatçısından almalısınız. Tespit sonrasında bir sorun görülmez ise bu durumda Kombi Servisi yardımı alınmalıdır.

Sıcak Su Tesisatı Tıkandığında Neler Yapılır?

Öncelikle belirtmek isteriz ki sıcak su tesisatı zemin altındadır. Kullanıcı olarak sizlere sunduğumuz bilgileri sadece bilgi amacı ile kaile almalısınız. Uygulamayı yapmanız veya yapmaya çalışmanız birçok sorun oluşturabilir. Bu sebeple de işi uzman bir tesisatçıya bırakmanızı tavsiye etmekteyiz.

 • Öncelikle ters basınç yöntemi yapılır. Yani kombi altıda bulunan ince borulardan sol taraftaki sıcak su bağlantısı sökülür, boşa alınır. Ardından sıcak su musluğu sökülür ve test pompası bağlanır veya kompresör bağlantısı yapılır. Bu uygulama ile tesisat içinde tıkanmaya yol açan parça ters yönden basılmakta olan hava ile dışarıya atılır. Pislik var ise kombi altından sökülen boru içinden dışarı çıkma olasılığı %50’dir. İşlemin ardından boru yeniden yerine takılır, musluk yerine takılır ve kontrol edilir. Uygulama ardından sorun düzelebilir. Düzelme olmaz ise tesisatçı su kaçağı tespit cihazı kullanarak gereken teşhisi yapar. Sıcak su hattında tarama yapılır ve tıkalı durum cihaz ile tespit edilir. Tıkanma durumu zemin altında hangi bölgede ise uzman tesisatçı o bölümü kırar ve tıkanıklık giderilir. Kırılan tesisat için boru ilavesi yapılır veya duruma göre gerekli ise dirsek kullanılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (104 Yorum)

 1. Yasin KALELİ dedi ki:

  Termosifonu bağladım suyu alıyor fakat sıcak taraftan su çıkışı yapmıyor nedeni nedir çözüm ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey… Firma olarak termosifonlara bakmıyoruz maalesef. Sadece doğalgazlı cihazlara hizmet verdiğimiz için size yaşadığınız bu sorunda yardımcı olamıyoruz.

 2. Adil uçan dedi ki:

  eviyenin altındaki sıcak su ve soğuk su borularını aynı şekilde sola kaydırdık ek olarak 2 tane dirsek kullandık çamaşır ve bulaşık makinası burdaki borulara bağlı ve biz kaydırma yaptıktan sonra sıcak su az gelmeye başladı sorun nerde olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adil Bey… Muhtemelen tesisata bağlı bir sorun oluşmuş. Bu konuda uzman bir tesisatçıdan yardım almanızı öneririz. Arıza tekrarında veya düzelme olmaması halinde servis yardımı almanız gerekir. Net arıza teşhisi için cihazı yerinde görmemiz gerekir.

 3. Ömer Aldemir dedi ki:

  Sadece banyonun sıcak suyu cok az akıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Ömer Bey,
   Bu tesisat ile ilgili bir sorundur. Uzman tesisatçıdan yardım almalısınızı öneririz.

 4. Abbaba dedi ki:

  Slm.sıcak su ve soğuk su normalde cok tazyikli.fakat mutfakta sicak su açıkken banyoda sıcak su açıldığında tazyik uari yariya düşüyor suyun sıcaklığı da çok azda olsa düşüş yapiyor.not: tesisat,kombi 6 ay lik yani yeni.kombi aifer duo.18 Kw.37 mt kare ev ve evdeki radyatör toplam 3,5 mt.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar
   Bu sorun su parçaları ile ilgili bir durumdur.Tesisatçı ile görüşmenizi öneririz.

Petek Yıkama