444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Sıcak Su Az Akıyorslogan
down
Paylaş:

Sıcak Su Tazyiği Düşük

Bu sorunda aslında anlatılmak istenen suyun ısısının az olması değil, musluktan su tazyiğinin düşük olmasıdır. Örneğin; duş sırasında ya da mutfakta bulaşık yıkarken musluğu açtığınızda su iğne gibi ince akıyor ise bu bir sorundur.

 • Musluk sıcak su kısmında açıldığında mı bu sorun yaşanıyor yoksa hem sıcak su hem de soğuk su kısmında da açıldığında mı sorunun yaşanıyor? Bu sorunun yanıtı önemlidir ve çözümü de duruma bağlı değişmektedir.

Hem Soğuk Su Hem de Sıcak Su Tarafında Tazyik Düşük ise;

 1. Bölgede bulunan su idaresinden gelen suyun basıncı düşük durumda olabilir.
 2. Binaya veya daireye gelen su borularında tıkanıklık olabilir,
 3. Su borularında daralma olabilir,
 4. Su saatinin vanası kısık olabilir.

Kullanıcı olarak öncelikle su saat vanasının ayarına bakın. Kısık ise açın. Açmanıza rağmen musluğu hem sıcak su hem de soğuk su kısmında açtığınızda tazyik yine de düşük gelmekte ise bu konudaki yardımları su tesisatçısından almanız gerekmektedir. Tesisatçı gereken tespit ve müdahaleyi yerinde sağlayarak size bu konudaki yardım ve bilgileri sunacaktır. Bu sorunun kombi ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Yok yere Kombi Servisi çağırarak sorunu çözümletmeye kalkmayın deriz.

Soğuk Su Tazyiği Yüksek Sıcak Su Tazyiği Düşük ise;

 1. Musluk ya da bataryanın uç kısmında yer alan filtreye bakılır. Filtre sökülür ve temizlenerek yerine takılır. Sorun düzelir ise kullanılmaya devam edilir.
 2. Kombi altında yer alan sıcak su borusu içerisindeki filtre sökülerek temizlenir. Temizleme sonrasında yeniden yerine takılarak musluktan sıcak su tazyiği kontrol edilir. Düzelme olur ise kullanılmaya devam edilir.
 3. Ana eşanjör gibi parçalarda sorun olabilir. Bu durumda uzman kombi servisi teknisyeni yerinde tespit yapar. Sorun gördüğü parça veya parçalar hakkındaki bilgileri kullanıcısına sunar, gereken işlemi yaparak sorunu çözümler.
 4. Sıcak su tesisat boruları tıkalı olabilir. Bu durumda da uzman bir su tesisatçısından yardım almak gerekir. Tıkanma durumu var ise açılır ve sorun çözümlenmiş olur.

Musluğu soğuk su tarafına çevirdiğinizde tazyik iyi, sıcak su tarafına çevirdiğinizde tazyik düşük ise belirtilen durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu durumda yardımları öncelikle su tesisatçısından almalısınız. Tespit sonrasında bir sorun görülmez ise bu durumda Kombi Servisi yardımı alınmalıdır.

Sıcak Su Tesisatı Tıkandığında Neler Yapılır?

Öncelikle belirtmek isteriz ki sıcak su tesisatı zemin altındadır. Kullanıcı olarak sizlere sunduğumuz bilgileri sadece bilgi amacı ile kaile almalısınız. Uygulamayı yapmanız veya yapmaya çalışmanız birçok sorun oluşturabilir. Bu sebeple de işi uzman bir tesisatçıya bırakmanızı tavsiye etmekteyiz.

 • Öncelikle ters basınç yöntemi yapılır. Yani kombi altıda bulunan ince borulardan sol taraftaki sıcak su bağlantısı sökülür, boşa alınır. Ardından sıcak su musluğu sökülür ve test pompası bağlanır veya kompresör bağlantısı yapılır. Bu uygulama ile tesisat içinde tıkanmaya yol açan parça ters yönden basılmakta olan hava ile dışarıya atılır. Pislik var ise kombi altından sökülen boru içinden dışarı çıkma olasılığı %50’dir. İşlemin ardından boru yeniden yerine takılır, musluk yerine takılır ve kontrol edilir. Uygulama ardından sorun düzelebilir. Düzelme olmaz ise tesisatçı su kaçağı tespit cihazı kullanarak gereken teşhisi yapar. Sıcak su hattında tarama yapılır ve tıkalı durum cihaz ile tespit edilir. Tıkanma durumu zemin altında hangi bölgede ise uzman tesisatçı o bölümü kırar ve tıkanıklık giderilir. Kırılan tesisat için boru ilavesi yapılır veya duruma göre gerekli ise dirsek kullanılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

  1. Merhaba,

   Benim bütün evimin tesisatı baştan aşağıya değişti ve yeni ECA Luna bataryalar takıldı. yan yana konumda banyo ve wc bölümlerim var. ikisinde de aynı batarya olmasına rağmen birin tazyiği diğerinden daha fazla ve soğuk kısmına çevirdiğimde daha soğuk akıyor. Bu arıza tesisat kaynaklı mı yoksa batarya kaynaklı mıdır? Ayrıca musluğu %70 açmam ile %100 açmam arasında hiçbir tazyik artışı olmuyor.

   İyi çalışmalar dilerim.

   1. Merhaba Okan Bey… Tesisat işlemlerini yapmadığımız için bu konuda size yardımcı olamıyoruz maalesef. İşlemi yapan tesisatçıyla görüşürseniz veya bir tesisatçı yardımı alırsanız net bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

  2. soğuk su tazyiği iyi olduğu halde kombiden sıcak su az geliyor. Kombiye gelen filtreleri ve muslukları söküp temizledim fakat sorun giderilmedi. Bunların dışında neler olabilir

   1. Merhaba Cengiz Bey… Sıcak su tesisat borularında tıkanıklık olabilir. Öncelikle bir tesisatçıdan yardım alın. Tesisatçı tesisatı kontrol etsin ve tıkanıklık varsa eğer gidersin. Tıkanıklık giderildiğinde sorun düzelir. Ancak borularda tıkanma gibi durumlar söz konusu değilse eğer kombide eşanjör gibi parçalarda sorun olabilir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

  3. Yararlı bilgiler için teşekkürler.
   Mutfak ve banyo lavabolarından sıcak su tazyiki iyi, ancak banyoda duş bataryasında sıcak su tazyiki çok düşük. Bunun nedeni hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler ve kolaylıklar.

   1. Merhaba… Bu tip arızaların büyük bir bölümü batarya arızasından karşımıza çıkıyor. Çok nadir tesisat tıkanıklığından olmaktadır. Bataryayı değiştirirseniz sorununuz düzeleceğini düşünüyorum. Kombi tek hattan su yolladığı için kombi ile ilgili değildir.

  4. banyo bataryasına sıcak su geliyor.(su konumu aşağı durumda iken) Ancak bataryanın konumunu yukarı aldığınızda sıcak su akmıyor. nedeni ne olabilir?

   1. Merhaba Ahmet Bey… Anladığım kadarıyla duş başlığı ile alakalı bir sorun yaşıyorsunuz. Başlık kısmına gelindiğinde sıcak su gelmiyor, çeşme kısmına gelindiğinde sıcak su geliyor. Durum bu şekildeyse eğer duş başlığında sorun vardır. Duş başlığını veya duş setini komple değiştirmenizi öneririz.

  5. Merhabalar.vaillant marka kombi kullanıyorum. Mutfakta sıcak su da sorun yaşamıyoruz ancak 1 haftadır banyoda su cok az ısınıyor.ancak banyodaki lavoba da sorun yok sıcak su geliyor 1 metre ilerdeki duş kısmına çok az ılık su geliyor.Bataryanın el duşunuda cıkardım denedim bir değişiklik olmuyor. çeşmede nasıl bir sorun olabilir. aç kapa musluk.kartuş bozulmuş olabilir mi?

   1. Merhaba İlker Bey… Öncelikle kombinizde bir sorun yok diyebiliriz. Yani kombide sorun olsaydı eğer bu durum her muslukta aynı şekilde olurdu. Tek bir muslukta bu sorun yaşanıyorsa ya musluk bataryasında sorun vardır ya da tesisatta. Bu işlemleri tesisatçılar yaptığı için net olarak hangi sorun olabilir bilemiyoruz maalesef. Tesisatçı çağırarak yardım talep edebilirsiniz.

  6. iyi günler.benim basınçlı güneş enerjisi var..bu güne gelene kadar sıkıntı yok tu.şimdi sıcak su busluğundan pirinç tanesi büyüklüğünde parçalar geliyor..bir de tanzik yok denecek kadar azaldı.sebebi ve çözümü hakkında yardımcı olursanız..teşekürler..

   1. Merhaba Orhan Bey… Şebekeden gelen su pis olabilir ya da eşanjör kireçlenmiş olabilir. Tazyik de düşük diyorsunuz. Bu durumda önce bi tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirin. Tesisatta sorun varsa eğer giderilir, sorun çözümlenir. Ancak tesisatçı tesisat normal sorun yok diyorsa eşanjörde sorun olabilme ihtimali var. Yine de tabi sorunu yerinde görüp incelemek lazım. Bunun için de bi servis yardımı almalısınız.

  7. Merhabalar
   Banyonun lavabo daki sıcak su akıyor fakat duşa kabin deki sıcak su akmiyor soguk suyu akıyor.

   1. Merhaba… Kombide sorun olsaydı eğer tüm musluklarda sıcak su sorunu yaşanırdı. Lavaboya kadar su geliyorsa duşa kabine gelmiyorsa duşa kabinde yer alan musluk ya da bataryada sorun olabilir, tesisatta sorun olabilir. İmkanınız varsa musluk veya bataryayı değiştirin, sorun düzelmezse tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirin. Kombinizde bir sorun yok.

  8. Portherm marka kombim var son zamanlarda mutfak ve banyoya sıcak su çok az geliyor filtreleri temizledim yine aynı kombi girişine gelen su ve soğuk musluk suyu gayet tazyikli akıyor sıcak suda niye tazyik olmaz

   1. Merhaba Rıfat Bey… Suyun tazyiği genel olarak şebekeye bağlıdır. Sıcak-soğuk her iki durumda da su tazyiği düşük olsa sorun şebekeden kaynaklı denilebilir. Ancak soğuk su gayet tazyikli akıyor sıcak suya gelince tazyik düşüyorsa; sıcak su tesisatında tıkanıklık olabilir, kombide eşanjörde kireçlenme meydana gelmiş olabilir. Bu gibi birçok durum söz konusu olabilir. Kombi tesisatında sıcak su değil kalorifer filtresi daha çok tıkanır. Yani filtreleri temizleseniz bile bu sorun düzelmeyecektir. Bize kalırsa önce bi tesisatınızı kontrol ettirin. Sıcak su tesisatınızda sorun olmadığından emin olun. Sorun yine de düzelmez ya da tesisatçı tesisatta bir sorun görmezse o zaman bi kombi servisi yardımı almanız gerekebilir. Eşanjör gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir.

  9. evimde demirdöküm kombi var evimizin suyun tazziki az bu nedenle bazen su ısınmıyor(kombi çalışmıyor) ne yapmamız gerekir

   1. Merhaba Adem Bey… Su tazyiği hem soğuk hem de sıcak tarafta düşükse eğer bu bir tesisat sorunudur. Uzman bir tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirin. Bir tıkanıklık durumu olabilir, tesisat yenileme gibi işlemler gerekebilir. İşlemi yapmadığımız için tam detayı da bilemiyoruz tabi. Su tazyiği sadece sıcak su tarafında düşük, soğuk su tarafında yeterli şekildeyse kombide sorun olma ihtimali de vardır. Ancak öncelikle uzman bir tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz.