Kombide Akış Şalteri

Kombide Akış Şalteri Görevi Nedir?

Sıcak su talebi için musluk açıldığı an elektronik karta bildirme ve kombinin sıcak su konumunda çalışmasını sağlama görevinde olan parçadır.

Akış Şalterinin Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Suyun içinde bulunan kireç ile akış şalteri içindeki mevcut parçaların iletkenliği kaybolabilmektedir. Direk olarak şebeke suyundan gelmekte olan yabancı cisimlerden kaynaklı arızalanabilir. Parça bu gibi durumlarda çalışmaz ve arızaya geçer.

Kombide Akış Şalteri

Akış Şalteri Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Sıcak su konumunda görev alan akış şalterinin arızalanması halinde kombi sıcak su vermez. Sıcak su arızalarında genelde karşımıza sık çıkan arızalı parçalardan biridir. Farklı sorunlarda karşımıza arızalı olarak çıkmamaktadır. Yalnız kombideki her sıcak su arızası akış şalteri arızası demek değildir.

Akış Şalteri Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Akış şalterinin arızalı olduğu ancak yerinde görülür ise tespit edilebilir. Bu tespit alanında uzman servis ekipleri tarafından yapılır. Arıza durumunda ise parçanın tamiri olmaz. Parça değişimi ile arıza çözümlenebilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Ahmet Ayaz dedi ki:

  ECA eurostar kombimin su akış şalterinden su akıtma arızasını sormuştum ve siz de can ve mal güvenliğiniz için yönlendirme yapamayız, servise danışın yanıtı verdiniz. Acaba bu tehlikeli bir durum mu? Kombiyi hemen kapatmalı mıyım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombi doğalgaz, elektrik ve su ile çalıştığı için yapılabilecek en ufak bir yanlış bile can ve mal güvenliğinizi tehlikeye atar. Kullanıcı olarak arıza durumunda yapabileceğiniz su basma, resetleme dışında başka bir işlem olmadığı için her bir sorunda ve her bir işlemde uzman yardımı almanız gerekir. Size bu yüzden servis yardımı alın önerisinde bulunduk.

 2. Ahmet Ayaz dedi ki:

  Eski tip ECA eurostar kombimin sıcak su akış şalterinden hafif su sızıyor. Kombinin çalışmasında sorun yok. Basınç da normal. Bu akıntının kesilmesi için ne önerirsiniz? Teşekkürler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Can ve mal güvenliğiniz açısından sizi yönlendirerek yaptırabileceğimiz bir işlem yok maalesef. Bu konuda sadece servis yardımı almalısınız.

 3. Caner Çiftçi dedi ki:

  Eca hermetik şofben soğuk su giriş bağlantısıbdan(metal bağlantı parçası plastik kısımdan) 2 kez patladı. 3. kezde soğuk su girişinde bulunan filtre kısmından metal kısım plastikten ayrılarak patladı. Patlamalardan sonra filtrenin metal kısmı ve soğuk su girişindeki metal kısım çok sıcaktı. Sebebi nedir acaba.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Caner Bey… Oluşan problem tesisata bağlıdır. Aslında tesisatçılar bu durumu daha iyi bilir. Ancak soğuk su girişinin sıcak olması da ilginç. Çünkü soğuk su girişi dediğimiz boru şebekeden suyu alarak şofbene ulaştıran borudur. Yani soğuk olması gerekir. Uzman bir tesisatçıdan yardım almanızı öneririz.

 4. Oguzhan Kuşcu dedi ki:

  Kolay gelsin demirdökum isiticida muslugu sonuna kadar acmayinca sicak su vermiyor suyu azda olsa kistigimda su soguyor ama hata kodu vermiyor yardimci olursaniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğuzhan Bey… Bu durum tek bir muslukta varsa eğer; musluk-batarya değişimi gerekebilir, tesisat sorunu olabilir veya filtre tıkalı olabilir. Ancak tüm musluklarda aynı sorun varsa; şofben altındaki tesisata bağlı filtre tıkalı olabilir, eşanjör kireçlenmesi veya tribün arızası olabilir. Sorunu yerinde görmeden yine de net bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 5. Yusuf mert dedi ki:

  Chaffoteaux maury kombi kullanıyorum. Petek ısıtmasında sorun yok ancak sıcak su ılık ce dengesiz olarak geliyor. ateşleme ve yanmasında problem yok sıcak su açılınca normal yanıyor. Diafram yada ntc sorunu gibi mi gözüküyor acaba? Birde sıcak su açıldığı zaman sensör ışıkları çifterli halde yanıp yanıp sönüyorlar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Her sıcak su arızası ntc sensör sorunu olmuyor maalesef. Kombi bir hata kodu vermediği sürece veya bir uyarı vermediği sürece özellikle de sıcak su sorunlarında, sorunu yerinde görmeden net veya tahmini de olsa bilgi aktaramıyoruz. Teknik bir problem olma ihtimali yüksek. Fakat şöyle bir deneme yapabilirsiniz; bu durum tüm musluklarda oluyorsa sorun kombidedir. Ancak tek bir muslukta bu sorunu yaşıyorsanız (mesela mutfakta sıcak su direk geliyor banyoda ısınıp soğuyorsa) sıcak su sorunu yaşadığınız musluk-bataryada sorun olabilir, filtre tıkalı olabilir veya tesisat problemi olabilir.

 6. muzaffer namazcı dedi ki:

  arcelik konbi sıcak suyu bazen veriyor,göstergede arıza yok,resetlediginde calişiyor,uzun sure calıctırmadigim, tekrar sıcak su actıgımda ıcak su elmiyor,veya geliyor yuksek derecedec ateşlemeyi kesiyor. sebebi nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muzaffer Bey… Kombi bir arıza kodu vermediği sürece sıcak su arızalarının birçok sebebi olabiliyor. Yani en ufak conta dahil en büyük eşanjöre kadar sorun olabilme ihtimali var. Bu yüzden sorunu yerinde incelemek, cihazı yerinde kontrol etmek gerekir. Bi servis yardımı almanızı öneririz.

 7. Arif Aydın dedi ki:

  sıcak su ılık geliyor, istenen sıcaklığı vermiyor. Neden olabilir.Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arif Bey… Suyun yeterli sıcaklıkta akmaması birçok sebebe bağlıdır. Öncelikle bu durumu her muslukta deneyin. Her muslukta aynı sorun varsa eğer problem kombiden kaynaklı diyebiliriz. Ancak tek bir muslukta böyle bir durum söz konusu ise muslukta, bataryada ya da tesisatta sorun olabilir. Bu durumda tesisatçıdan yardım almak gerekir. Her muslukta aynı sorun varsa eğer bu durumda kombi servisinden yardım almak gerekir. Ancak arıza durumu birçok parçadan kaynaklı olabileceği için arızayı yerinde görüp bi tespit yapmak gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama