Sıcak Su Neden Geç Gelir

Musluğu Açınca Hemen Sıcak Su Gelmiyor

Kombi açık olduğu sürece ve sıcak su ayarı minimum seviyenin biraz üstüne olduğu sürece musluklar her açıldığında sıcak su elde edilebilir. Kombilerin temel çalışma prensipleri sıcak su üzerinedir. Kombiler sıcak suyun yanı sıra ekstra kış dönemlerinde ısınmayı kolaylaştırmaktadır. Fakat kombilerin her şekilde öncülüğünün sıcak su sağlamak olduğunu belirtebiliriz.

Sıcak Su Neden Geç Gelir?

Her bir kullanıcı musluğu açar açmaz kombisinden sıcak su almak ister. Musluktan sıcak su gelsin diye bazen kısa süre bazen de uzu süre beklemek durumunda kalabilir. Musluk açıldığı an itibari ile kombinin direk sıcak su vermesi imkansız bir durumdur. Çünkü kombi ısıttığı suyu önce borulardan geçirmesi gerekir. Yani tesisata aktarmadan direk musluğa gönderemez. Birkaç dakika kadar beklersiniz kombi sıcak suyu tesisattan geçirerek musluğa gönderir. Bu bekleme uzun sürerse eğer bu durumda sorun yaşanılıyor demektir.

 • Musluk ile kombi arasındaki mesafe uzun olabilir Aradaki mesafenin uzun olması demek tesisattaki suyun anca musluğa sıcak suyu aktarması demektir. Bu da aradaki mesafeye göre sıcak suyun geç akmasına neden olabilmektedir.
 • Sensör, tribün, akış şalteri, üç yollu vana arızalı olabilir Bu parçalarda sorun olduğunda da sıcak suyu kombi geç algılar ve geç algıladığı için de musluğa geç gönderebilir. Yalnız parçalar arasındaki üç yollu vanada sorun varsa eğer hem sıcak su musluğa geç gelir hem de su tam olarak ısınmaz.
 • Mix batarya kullanılıyor ise sıcak su musluğa geç gelebilir Mix batarya dediğimiz şey sağa sola çevrilmeli bataryalardır. Mix bataryalar kolay arızalanmaktadır. Arızalandığı zaman da sıcak su tarafına soğuk su kaçırmaktadır. Bu sebeple de suyun ısınması olması gerekenden sürenin üzerine çıkar. Uzun süre su akıtarak suyun ısınmasını beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda önerilen ise başka bir batarya alarak deneme sağlamaktır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

 1. DENİZ KAŞIKÇI dedi ki:

  Merhaba, Arçelik marka 6 yıllık bir kombim var. Üç yollu vana yeni değişti, bakım da yaptırdık. Fakat hala sıcak su geç ısınıyor ve bazen de E01 hatası veriyor. Bizi bu dertten kurtarın. Saygılarımla.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Deniz Kaşıkçı… Kombi E01 arızasına geçiyorsa eğer bu ateşleme sorunudur. Kombi bir sebeple alevi kesiyor ve bu yüzden arızaya geçiyor. Bu teknik bir sorundur. Bu sorunda yapabileceğiniz işlemler gaz kontrolü (gaz vanaları açık mı, gaz kesintisi var mı?) ardından resetleme işlemidir. Bu kontrollerden sonra da sorun yaşanıyorsa servis yardımı almalısınız.

 2. Cevat geren dedi ki:

  Tatmin edici bir yaklaşım teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cevat Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz.

 3. Hamdi Karabiber dedi ki:

  Sicak su hic gelmiyor.Nerede sorun olabilir ki´?
  NEVA HK 24 DG

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hamdi Bey… Kombi bir arıza kodu veya bir uyarı vermediği sürece sıcak su sorunlarını yerinde incelemek gerekir. Çünkü tek bir sebebe değil birçok sebebe bağlı olabilir. Kombi ekranda bir hata kodu varsa bize buradan iletin, yardımcı olmaya çalışalım. Bir hata kodu yoksa direk servis çağırmanız gerekir.

 4. Süleyman Gökkaya dedi ki:

  Kombiden ile sıcak suyu musluktan hemen almak istiyorum bununiçin sıcaksın tesisatında bir sistem varmı varsa nasıl uygulanır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Kombinizin marka modelini bilmeden bu konuda bilgi aktarmak çok zor. Kombinizde comfort modu varsa ve bu comfort modu açıklaması sıcak su devresiyle alakalıysa (yani kalorifer devresinde modülasyonlu ısıtma gibi bir açıklaması yoksa) comfort modu dediğiniz işlevi sağlar. Ancak bu fonksiyon yoksa yapılabilecek bir işlem yok diyebiliriz.

 5. Vedat bayram dedi ki:

  Merhabalar..
  Evde merkezi dogalgaz sistemi mevcut.evdeki kombi sadece sıcak su ve ocak için kullanmaktayım.ancak banyo yapacağım zaman yarim saat önceden açmama rağmen sıcak su biraz geliyor ve tekrar soğuyor sonra tekrar ısınıyor ve tekrar soğuyor. Çok verimli bir sıcak su kullanımı yapamıyorum.acaba kombine bir ariza olabilirmi

  Tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Vedat Bey… Evinizde kullandığınız cihaz kombi de olabilir, şofben de olabilir termosifon da olabilir. Cihazın marka modelini bilmeden ne ürünü olduğunu bilemeyiz. Ancak sıcak suyu tüm musluklarda deneyin. Yarım saat kadar suyun soğuk akması hem doğalgaz fatutasını artırır hem elektrik hem de su. Kısacası her açıdan sarfiyat demektir. Eğer dairenizdeki tüm musluklarda bu sorunu yaşıyorsanız cihazda problem vardır ve tespit-müdahale için servis gerekir. Ancak tek bir muslukta (sadece banyoda) böyle bir sorun varsa; banyo musluğu filtresi tıkalı olabilir, musluk bozuk olabilir veya tesisatınızda sorun olabilir.

   1. Eyüp akifoğlu dedi ki:

    Merhaba ECA proteus plus kombim var. Kombi 2 yıllık bu kış kombinin sürekli suyu bitiyor günlük olarak,kombi çalışmadığı zaman problem yok çalıştığında bardaki suyu bitiriyor.benimde yenilenen gerekiyor ne yapılabilir problem tesisattamidir kombidemi acaba tesekkurler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Eyüp Bey… Kombi basıncı günlük olarak düşüyorsa öncelikle bi su kaçağı kontrolü yapmak gerekir. Gözle görülen bir su kaçağı olmasa bile sıva altı kaçağı olabilir. Bize kalırsa öncelikle tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirin. Tesisatta kaçak olmadığından emin olun. Tesisatta sorun görülür de müdahale edilirse problem yok. Ancak tesisatta da sorun görülmezse kombi servisi çağırmanız gerekir. Kombiyi kontrol etmek gerekir. Kombide; tankın havası eksik olabilir, eşanjör kireçlenmesi olabilir. Yerinde incelemek gerekiyor.

 6. Ozkan cakar dedi ki:

  Yeni taktırdığım Tam yoğuşmalı ECA kombinin su sıcaklık ayarını minimumda kullanıyorum çok sıcak suya allerjım olduğu için. Fakat 2 dakikayı buluyor neredeyse ısınması . Sebebi minimumda kullanmammı yoksa başka bir problem olabilir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özkan Bey… Kombiler direk musluk açılır açılmaz sıcak su vermez zaten. Suyu çok tazyikli açtıysanız, kombi ile açtığınız musluk veya batarya mesafesi uzaksa, kullandığınız musluk veya batarya bozuksa bu yüzden su geç ısınıyor olabilir. Ancak 2 dakika ne çok kısa ne de çok uzun bir süredir. Düşük sıcaklık da bu durumu etkileyebilir tabi.

 7. mustafa can dedi ki:

  Merhabalar; evim 20 yıllık olup merkezi ısıtma ile ısınıyor,ayrıca sıcak su kullanımı için ekstradan kombi konulmuş. kombi mutfakta olup soğuk su girişi ile sıcak su çıkışları mutfak musluğuna bağlanmış. benim sorunum mutfak sıcak su çabuk gelirken banyoda sıcak su en az 4 kova soğuk su aldıktan sonra sıcak su gelmektedir bunun sebebi ne olabilir? teşekkürler. kombinin markası demir döküm manuel

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombide sorun olsa mutfağa da sıcak su gelmez. Mutfağa sıcak su geliyor banyoya gelmiyor ya da banyoya sıcak su gelmesi uzun sürüyorsa ya banyo tesisatında sorun vardır ya da banyo bataryasında. İmkanınız varsa önce banyo batarya ya da musluğunu değiştirin. Sorun düzelmez aynı şekilde devam ederse tesisatçı çağırarak banyoya giden sıcak su tesisatınızı kontrol ettirin.

 8. YAŞAR BALCI dedi ki:

  E.C.A. proteus plus kombi kullanmaktayım. 1 hafta önce kombiye elektrik gelip hemen kesiliyordu. öncelikle fişi değiştirdim. sorun düzelmeyince servis geldi. en önde bulunan ışığın yandığı sanırım kontrol paneli ni değiştirdi. petekler yanarkende sıcak suyu ayırmadığını söyledi. sorun düzeldi. ancak hafta sonu evde olmayacağım için gazı kapatıp kombiyi kapadım. pazartesi günü kombiden sıcak geç geliyor veya tam ısınmıyor. kombinin kapanması ile mi alakalı yoksa başka bir sorun mu var.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Anladığım kadarıyla anakart üzerinden bir ayarlama yapılmış ve sorun düzelmiş. Ancak yapılan bu müdahale sıcak su kullanımını etkilemiş olabilir. Kombide sıcak suyla kaloriferi birbirinden ayıran parça üç yollu vanadır. Bu parça her kombide olmaz, parça kombide olmadığında veya arızalı olmadığında anakarta müdahale edilir. Yapılan müdahale hatası olabilir veya farklı bir sorun olabilir. Kombide birçok parça sıcak suda görev aldığı için görmeden biz de bilemeyiz ya da bu konuda size net bilgi aktaramayız. Yardım almak isterseniz bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz ya da direk işlemi yaptırdığınız firmadan yardım isteyebilirsiniz.

Petek Yıkama