Sıcak Su Neden Geç Gelir

Musluğu Açınca Hemen Sıcak Su Gelmiyor

Kombi açık olduğu sürece ve sıcak su ayarı minimum seviyenin biraz üstüne olduğu sürece musluklar her açıldığında sıcak su elde edilebilir. Kombilerin temel çalışma prensipleri sıcak su üzerinedir. Kombiler sıcak suyun yanı sıra ekstra kış dönemlerinde ısınmayı kolaylaştırmaktadır. Fakat kombilerin her şekilde öncülüğünün sıcak su sağlamak olduğunu belirtebiliriz.

Sıcak Su Neden Geç Gelir?

Her bir kullanıcı musluğu açar açmaz kombisinden sıcak su almak ister. Musluktan sıcak su gelsin diye bazen kısa süre bazen de uzu süre beklemek durumunda kalabilir. Musluk açıldığı an itibari ile kombinin direk sıcak su vermesi imkansız bir durumdur. Çünkü kombi ısıttığı suyu önce borulardan geçirmesi gerekir. Yani tesisata aktarmadan direk musluğa gönderemez. Birkaç dakika kadar beklersiniz kombi sıcak suyu tesisattan geçirerek musluğa gönderir. Bu bekleme uzun sürerse eğer bu durumda sorun yaşanılıyor demektir.

 • Musluk ile kombi arasındaki mesafe uzun olabilir Aradaki mesafenin uzun olması demek tesisattaki suyun anca musluğa sıcak suyu aktarması demektir. Bu da aradaki mesafeye göre sıcak suyun geç akmasına neden olabilmektedir.
 • Sensör, tribün, akış şalteri, üç yollu vana arızalı olabilir Bu parçalarda sorun olduğunda da sıcak suyu kombi geç algılar ve geç algıladığı için de musluğa geç gönderebilir. Yalnız parçalar arasındaki üç yollu vanada sorun varsa eğer hem sıcak su musluğa geç gelir hem de su tam olarak ısınmaz.
 • Mix batarya kullanılıyor ise sıcak su musluğa geç gelebilir Mix batarya dediğimiz şey sağa sola çevrilmeli bataryalardır. Mix bataryalar kolay arızalanmaktadır. Arızalandığı zaman da sıcak su tarafına soğuk su kaçırmaktadır. Bu sebeple de suyun ısınması olması gerekenden sürenin üzerine çıkar. Uzun süre su akıtarak suyun ısınmasını beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda önerilen ise başka bir batarya alarak deneme sağlamaktır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (36 Yorum)

 1. Tolga çelebi dedi ki:

  Slm bnm Demirdöküm kalisto kombim var yıllardır kullanıyom iyi fena değil ancak banyoya su geç geliyor ve bazen soutuyor bazen hafif ısıtıyor ve birde en önemli sorunumuz bir haftadır kombinin ekranında sarı ışık yanıyor yanı ekran ışığı yanık duruyor sönmüyor neden acaba usta yardımcı olursanız çok sevinirim iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tolga Bey… Suyun geç ısınması ile alakalı tüm bilgiler makalemizde yazmaktadır. Bu durum hem tesisata hem de kombiye bağlı olabilmektedir. Net teşhis için cihazı yerinde görmemiz gerekir. Harici olarak ekran ışığı hiç sönmüyorsa bu durumun muhtemel sebebi kart sorunu olabilir.

 2. Fatih Yılmaz dedi ki:

  banyodan sıcak suyum geç geliyor. usta çağırdık kombide sıkıntı yok mesafe çok uzun dedi. bunu düzeltmek için devir daim sistemimi gereki. gerekliyse ne almam gerekir? biraz araştırdım ama net bir cevap bulamadım.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Mesafe uzunsa eğer bu bir tesisat durumudur. Yani bu konuda uzman bir tesisatçıdan yardım alırsanız daha sağlıklı olur.

 3. Serdar Aktürk dedi ki:

  Merhaba. 2017 model bir Vaillant kombi kullanıyorum. Kalorifer ayarına almadığım sürece (sadece musluk ayarındayken) sıcak suyu tüm musluklardan hızlı bir şekilde alabiliyorum. Kalorifer ayarına aldıktan sonra suyu açtığımda kombi hemen tepki vermiyor, belli aralıklarla çalışmaya çalışıyor sanki ateşleme yapamıyormuş gibi ve bu yüzden suyun ısınması normalde 10 sn civarı sürerken 1-2 dk beklediğim oluyor. Kalorifer tarafını tekrar kapatıp sadece musluğa aldığımda hiçbir problem yaşamıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Bu durum; kart, sensör, üç yollu vana gibi parçalara bağlı olabilir. Ancak yine de cihazı gelip yerinde incelememiz gerekiyor.

 4. Deniz Coşkun dedi ki:

  Merhaba. DemirDöküm Atron Konvasiyonel Kombimiz var banyoya sıcak suyun gelmesi 5-10 dk sürüyor bazende erkenden geliyor ama özellikle dün rahat 15 dk akıttım sonra geldi,daha önce bu arıza için servis ateşleme trafosunu değiştirdi 150 lira aldı bir müddet problem olmadı ama kısa süre sonra tekrar aynı problemi yaşamaya devam ettik tekrar servisi çağırdık kombiyi söktü baktı problem banyo aç kapa bataryasında olabilir dedi bugün onu da değiştirdim sorun yine devam ediyor kafayı yemek üzereyim ne olur yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Deniz Bey… Mutfakta da aynı şikayetiniz varsa problem; eşanjörün kireçlenmesi, tribün gibi birçok parçanın arızalanmasına bağlı olabilir. Ancak bu durum sadece banyoda oluyorsa kombiden ziyade tesisata bakılması gerekir. Tesisat tıkanıklığı-filtre tıkanıklığı, batarya-musluk arızası gibi birçok tesisat sorunu söz konusu olabilir. Bize kalırsa uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız.

 5. İsmail arslan dedi ki:

  Hayırlı akşam lar eca kombimizin mutfaktaki soğuk su vanasini açınca kombimizin sıcak suyu çalışıyor vanayi her açıp kapatmamizda kombi çalışıyor vanayi kapatınca duruyor cevabınız icin şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombinin normalde soğuk su musluğu açıldığında devreye girmemesi gerekir. Sensör, kart gibi birçok parçayı yerinde görüp kontrol etmemiz gerekiyor.

 6. turgay ozkaya dedi ki:

  Merhabalar,
  Oturduğum eve yeni taşındım. Kombimin markası viessmann. Kaloriferde sıkıntım yok. Ancak.
  Duş için sıcak suyu açtığımda su önce biraz ılıyor ardından soğuduktan bir müddet sonra su ısınmaya başlıyor. Bu ısınma süresi bazen 5 dakikayı geçiyor. Isının ayarını kombi üzerinden en sona aldım. Ancak durum değişmedi. Fikrinizi alabilirmiyim. Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Turgay Bey… Sıcak suda yaşanan dalgalanma durumu sadece banyoda mı oluyor yoksa mutfakta da aynı durum söz konusu mu? Eğer sadece banyoda oluyorsa; musluk-batarya arızası, tesisat sorunu ya da filtre tıkanıklığı gibi durumlar söz konusu olabilir. Ancak bu durum hem mutfak hem de banyoda oluyorsa kombide; sensör, akış şalteri, tribün, eşanjör gibi birçok parçayı kontrol etmemiz gerekiyor.

 7. Harun Akkurt dedi ki:

  Merhaba kombi bütün musluklara sıcak su gelmiyor çok ılık su geliyor birde kombi uzun süre çalışıyor 10 dakika durmadan

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Harun Bey… Tesisat veya filtrede tıkanıklık olabilir. Harici olarak kombide; sensör, tribün, akış şalteri, eşanjör, kart gibi birçok parçayı da kontrol etmemiz gerekiyor.

 8. Orhan tombul dedi ki:

  Duş alırken musluğu iki üç dakika kapatıp açınca borudaki sıcak suyun ardından soguk su bir müddet sonra yeniden sıcak su geliyor kombi Vaillant protec nedeni ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey… Musluğu kapattığınız an tesisattaki su soğur, musluğu açtığınızda da doğal olarak önce soğuk su akar, su bir zaman sonra ısınır. Yani bu normal bir durumdur.

 9. Emin özet dedi ki:

  Merhaba Bodrum katinda bulunan petek Thermeyi kombiye cevirmek istiyorum mesafe 1m metre kadar var birkatta yukari cikacaktir. Suyun hizli gelmesi icin bisey önerirmisiniz. Mesela sicak su deposu falan

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emin… Bu durum için bi keşif ekibi veya uzman çağırırsanız daha sağlıklı olacaktır. Biz kombi arıza onarım ve bakım servisi olduğumuz bu konuda size net bir bilgi aktaramayız.

 10. DENİZ KAŞIKÇI dedi ki:

  Merhaba, Arçelik marka 6 yıllık bir kombim var. Üç yollu vana yeni değişti, bakım da yaptırdık. Fakat hala sıcak su geç ısınıyor ve bazen de E01 hatası veriyor. Bizi bu dertten kurtarın. Saygılarımla.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Deniz Kaşıkçı… Kombi E01 arızasına geçiyorsa eğer bu ateşleme sorunudur. Kombi bir sebeple alevi kesiyor ve bu yüzden arızaya geçiyor. Bu teknik bir sorundur. Bu sorunda yapabileceğiniz işlemler gaz kontrolü (gaz vanaları açık mı, gaz kesintisi var mı?) ardından resetleme işlemidir. Bu kontrollerden sonra da sorun yaşanıyorsa servis yardımı almalısınız.

 11. Cevat geren dedi ki:

  Tatmin edici bir yaklaşım teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cevat Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz.

 12. Hamdi Karabiber dedi ki:

  Sicak su hic gelmiyor.Nerede sorun olabilir ki´?
  NEVA HK 24 DG

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hamdi Bey… Kombi bir arıza kodu veya bir uyarı vermediği sürece sıcak su sorunlarını yerinde incelemek gerekir. Çünkü tek bir sebebe değil birçok sebebe bağlı olabilir. Kombi ekranda bir hata kodu varsa bize buradan iletin, yardımcı olmaya çalışalım. Bir hata kodu yoksa direk servis çağırmanız gerekir.

 13. Süleyman Gökkaya dedi ki:

  Kombiden ile sıcak suyu musluktan hemen almak istiyorum bununiçin sıcaksın tesisatında bir sistem varmı varsa nasıl uygulanır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Kombinizin marka modelini bilmeden bu konuda bilgi aktarmak çok zor. Kombinizde comfort modu varsa ve bu comfort modu açıklaması sıcak su devresiyle alakalıysa (yani kalorifer devresinde modülasyonlu ısıtma gibi bir açıklaması yoksa) comfort modu dediğiniz işlevi sağlar. Ancak bu fonksiyon yoksa yapılabilecek bir işlem yok diyebiliriz.

 14. Vedat bayram dedi ki:

  Merhabalar..
  Evde merkezi dogalgaz sistemi mevcut.evdeki kombi sadece sıcak su ve ocak için kullanmaktayım.ancak banyo yapacağım zaman yarim saat önceden açmama rağmen sıcak su biraz geliyor ve tekrar soğuyor sonra tekrar ısınıyor ve tekrar soğuyor. Çok verimli bir sıcak su kullanımı yapamıyorum.acaba kombine bir ariza olabilirmi

  Tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Vedat Bey… Evinizde kullandığınız cihaz kombi de olabilir, şofben de olabilir termosifon da olabilir. Cihazın marka modelini bilmeden ne ürünü olduğunu bilemeyiz. Ancak sıcak suyu tüm musluklarda deneyin. Yarım saat kadar suyun soğuk akması hem doğalgaz fatutasını artırır hem elektrik hem de su. Kısacası her açıdan sarfiyat demektir. Eğer dairenizdeki tüm musluklarda bu sorunu yaşıyorsanız cihazda problem vardır ve tespit-müdahale için servis gerekir. Ancak tek bir muslukta (sadece banyoda) böyle bir sorun varsa; banyo musluğu filtresi tıkalı olabilir, musluk bozuk olabilir veya tesisatınızda sorun olabilir.

   1. Eyüp akifoğlu dedi ki:

    Merhaba ECA proteus plus kombim var. Kombi 2 yıllık bu kış kombinin sürekli suyu bitiyor günlük olarak,kombi çalışmadığı zaman problem yok çalıştığında bardaki suyu bitiriyor.benimde yenilenen gerekiyor ne yapılabilir problem tesisattamidir kombidemi acaba tesekkurler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Eyüp Bey… Kombi basıncı günlük olarak düşüyorsa öncelikle bi su kaçağı kontrolü yapmak gerekir. Gözle görülen bir su kaçağı olmasa bile sıva altı kaçağı olabilir. Bize kalırsa öncelikle tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirin. Tesisatta kaçak olmadığından emin olun. Tesisatta sorun görülür de müdahale edilirse problem yok. Ancak tesisatta da sorun görülmezse kombi servisi çağırmanız gerekir. Kombiyi kontrol etmek gerekir. Kombide; tankın havası eksik olabilir, eşanjör kireçlenmesi olabilir. Yerinde incelemek gerekiyor.

 15. Ozkan cakar dedi ki:

  Yeni taktırdığım Tam yoğuşmalı ECA kombinin su sıcaklık ayarını minimumda kullanıyorum çok sıcak suya allerjım olduğu için. Fakat 2 dakikayı buluyor neredeyse ısınması . Sebebi minimumda kullanmammı yoksa başka bir problem olabilir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özkan Bey… Kombiler direk musluk açılır açılmaz sıcak su vermez zaten. Suyu çok tazyikli açtıysanız, kombi ile açtığınız musluk veya batarya mesafesi uzaksa, kullandığınız musluk veya batarya bozuksa bu yüzden su geç ısınıyor olabilir. Ancak 2 dakika ne çok kısa ne de çok uzun bir süredir. Düşük sıcaklık da bu durumu etkileyebilir tabi.

 16. mustafa can dedi ki:

  Merhabalar; evim 20 yıllık olup merkezi ısıtma ile ısınıyor,ayrıca sıcak su kullanımı için ekstradan kombi konulmuş. kombi mutfakta olup soğuk su girişi ile sıcak su çıkışları mutfak musluğuna bağlanmış. benim sorunum mutfak sıcak su çabuk gelirken banyoda sıcak su en az 4 kova soğuk su aldıktan sonra sıcak su gelmektedir bunun sebebi ne olabilir? teşekkürler. kombinin markası demir döküm manuel

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombide sorun olsa mutfağa da sıcak su gelmez. Mutfağa sıcak su geliyor banyoya gelmiyor ya da banyoya sıcak su gelmesi uzun sürüyorsa ya banyo tesisatında sorun vardır ya da banyo bataryasında. İmkanınız varsa önce banyo batarya ya da musluğunu değiştirin. Sorun düzelmez aynı şekilde devam ederse tesisatçı çağırarak banyoya giden sıcak su tesisatınızı kontrol ettirin.

 17. YAŞAR BALCI dedi ki:

  E.C.A. proteus plus kombi kullanmaktayım. 1 hafta önce kombiye elektrik gelip hemen kesiliyordu. öncelikle fişi değiştirdim. sorun düzelmeyince servis geldi. en önde bulunan ışığın yandığı sanırım kontrol paneli ni değiştirdi. petekler yanarkende sıcak suyu ayırmadığını söyledi. sorun düzeldi. ancak hafta sonu evde olmayacağım için gazı kapatıp kombiyi kapadım. pazartesi günü kombiden sıcak geç geliyor veya tam ısınmıyor. kombinin kapanması ile mi alakalı yoksa başka bir sorun mu var.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Anladığım kadarıyla anakart üzerinden bir ayarlama yapılmış ve sorun düzelmiş. Ancak yapılan bu müdahale sıcak su kullanımını etkilemiş olabilir. Kombide sıcak suyla kaloriferi birbirinden ayıran parça üç yollu vanadır. Bu parça her kombide olmaz, parça kombide olmadığında veya arızalı olmadığında anakarta müdahale edilir. Yapılan müdahale hatası olabilir veya farklı bir sorun olabilir. Kombide birçok parça sıcak suda görev aldığı için görmeden biz de bilemeyiz ya da bu konuda size net bilgi aktaramayız. Yardım almak isterseniz bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz ya da direk işlemi yaptırdığınız firmadan yardım isteyebilirsiniz.

Petek Yıkama