ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombinin Sadece Kalorifer Konumunda Sıcak Su Vermesislogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Kombi Sadece Kış Konumunda Sıcak Su Veriyor

Kombiniz sıcak su konumunda iken sıcak su vermiyorsa ya direk servisi ararsınız ya da petek konumunda da denemek istersiniz. Petek konumuna getirdiğiniz zaman sıcak suyu açarsınız ve aktığını görürsünüz. Bu durumda da kendinizce kombi sadece petek konumunda iken sıcak su veriyor, yaz konumunda sıcak su alamıyorum düşüncesine kapılırsınız. Yaşanılan bu durumun kısaca sebeplerini sizlere anlatalım.

Kombinin Sadece Kalorifer Konumunda Sıcak Su Vermesi

Öncelikle kombinin çalışma sisteminden kısaca bahsedelim. Kombilerde iki konum yer alır. Bunlardan biri yaz konumu diğeri kış konumudur. Kombiler yaz dönemlerinde sadece sıcak suda çalıştırılır, kış döneminde ise petek konumu da açılarak petekler ısıtılır.

Kombinin Sadece Kalorifer Konumunda Sıcak Su Vermesi


Kombideki şu özelliği bilmek gerekir
 Özellikle de petek konumu kapalı olduğunda uzun süreli sıcak su kullanımında kombi içindeki su aşırı ısınır. Kombi; aşırı ısınan sudan kaynaklı parçalar zarar görmesin diye suyun bir kısmını kaloriferlere yani tesisata gönderir. Bu durumda kaloriferlerin bir ya da birkaçında (özellikle de kombiye yakın olan kaloriferlerde) ısı olabilir. Bu kombilerin çalışma prensibidir. Kombinin sadece kalorifer konumunda sıcak su veriyor olması da buna benzer bir durumdur. Yani kaloriferlerdeki sıcaklık musluğa da aktarılabilmektedir. Bu durumda alınan su hem aşırı sıcak olmaz hem de uzun süreli olmaz.

 • Yani aslında bakılırsa karşılaştığınız sorun SICAK SU SORUNU dur Kombiniz sıcak su vermiyordur. Tesisata giden sıcak su ana eşanjör ve plaka eşanjörden geçtiği için aşırı ısınma meydana gelmektedir. Sizler musluğu sıcak su için açtığınızda ana eşanjörde ısınan sıcak su; plaka eşanjörden direk sıcak su musluğuna geçer. Bu sebeple de musluktan gelen sıcak su ne aşırı sıcak olur ne de beklediğiniz gibi uzun vadeli olur.

Bu Sorunda Muhtemel Arızalı Parçalar Şu Şekildedir:

Yaşadığınız sıcak su arızasının temel sebepleri; plaka eşanjör, akış şalteri, conta, ntc, tribün, üç yollu vana gibi parçalardır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 • nezih abaraş

  kombide radyatör hattından musluklara ve duşa sıcak su alınırsa kombi doğru çalışırmı yada kombi doğru çalıştırılmış olurmu.mutfak ile banyo arasında sıcak su hattı olmadığı durumlarda radyatör hattından sıcak su almak doğru olurmu veya mümkünmüdür.

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Nezih Bey… Radyatör sistemi ile sıcak su sistemi farklıdır. Kalorifer hattını sıcak suya bağlayamazlar.

 • Rahmi BAŞKAL

  boch 2000 yoguşmalı kombim lavaboya sıcak su gönderiyor ancak bütün sıcak su soğuk su vanaları açık olmasına rağmen peteklere sıcak su gitmiyor sebsbi ne olabilir rica etsem cevaplar mısınız lütfen.

  • Merhaba Rahmi bey. Bu arızanın bir çok nedeni olabilir. Oda termostatı var ise ilk ona bakmalısınız dereceyi oradan yükseltin. Oda termsotatı yok ise kalorifer sensörleri, ana kart, Üç yollu vana gibi parçalarda bu tip bir arızaya neden olabilir. Fakat net incelemeden bir şey demek çok zor.