Kombinin Sadece Kalorifer Konumunda Sıcak Su Vermesi

Kombi Sadece Kış Konumunda Sıcak Su Veriyor

Kombiniz sıcak su konumunda iken sıcak su vermiyorsa ya direk servisi ararsınız ya da petek konumunda da denemek istersiniz. Petek konumuna getirdiğiniz zaman sıcak suyu açarsınız ve aktığını görürsünüz. Bu durumda da kendinizce kombi sadece petek konumunda iken sıcak su veriyor, yaz konumunda sıcak su alamıyorum düşüncesine kapılırsınız. Yaşanılan bu durumun kısaca sebeplerini sizlere anlatalım.

Kombinin Sadece Kalorifer Konumunda Sıcak Su Vermesi

Öncelikle kombinin çalışma sisteminden kısaca bahsedelim. Kombilerde iki konum yer alır. Bunlardan biri yaz konumu diğeri kış konumudur. Kombiler yaz dönemlerinde sadece sıcak suda çalıştırılır, kış döneminde ise petek konumu da açılarak petekler ısıtılır.


Kombideki şu özelliği bilmek gerekir
 Özellikle de petek konumu kapalı olduğunda uzun süreli sıcak su kullanımında kombi içindeki su aşırı ısınır. Kombi; aşırı ısınan sudan kaynaklı parçalar zarar görmesin diye suyun bir kısmını kaloriferlere yani tesisata gönderir. Bu durumda kaloriferlerin bir ya da birkaçında (özellikle de kombiye yakın olan kaloriferlerde) ısı olabilir. Bu kombilerin çalışma prensibidir. Kombinin sadece kalorifer konumunda sıcak su veriyor olması da buna benzer bir durumdur. Yani kaloriferlerdeki sıcaklık musluğa da aktarılabilmektedir. Bu durumda alınan su hem aşırı sıcak olmaz hem de uzun süreli olmaz.

Yani aslına bakılırsa karşılaştığınız sorun SICAK SU SORUNU dur

Kombiniz sıcak su vermiyordur. Tesisata giden sıcak su ana eşanjör ve plaka eşanjörden geçtiği için aşırı ısınma meydana gelmektedir. Sizler musluğu sıcak su için açtığınızda ana eşanjörde ısınan sıcak su; plaka eşanjörden direk sıcak su musluğuna geçer. Bu sebeple de musluktan gelen sıcak su ne aşırı sıcak olur ne de beklediğiniz gibi uzun vadeli olur.

Muhtemel Arızalı Parçalar Nelerdir?

Yaşadığınız sıcak su arızasının temel sebepleri; plaka eşanjör, akış şalteri, conta, ntc, tribün, üç yollu vana gibi parçalardır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (73 Yorum)

 1. Serap kaya dedi ki:

  Kombiyi kapattım.kombideki su bölümünü kapatmamisim.sicak suyuda kullanmıyoruz.cunku enerji var.ozamn dogal yakarmi acaba.tesekkurler simdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serap Hanım… Kombide bir talep olmadığı sürece (petekler çalışmıyorsa veya sıcak su musluğu açık değilse) doğalgaz tüketimi olmaz. Ocağınız doğalgazlıysa eğer ocağı kullandığınız an doğalgaz tüketimi olur.

 2. Mustafa aslan dedi ki:

  İyi günler demirdöküm atron kombi sadece sıcak su açsam ve petek ayarı azmasam kombi arıza verir mi? Çünkü soba kullanıyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Neden arıza versin. Yazın tüm kombilerde kalorifer devresi kapatılır kombiler doğrudan yaz konumuna yani sadece sıcak su konumuna alınarak kullanılır.

 3. Şükrü Necati ERZİ dedi ki:

  HK F 224 DG model Demirdöküm kombiyi sekiz senedir kullanıyorum geçen sene haziran ayında servisi çağırdım su dolum vanası arısını yenisiyle değiştirdiler bir müddet sonra sıcak su kulanımında bir anormallik olduğunu belirttim fakat her şeyin normal olduğunu söyleyip gittiler 16. 11 .2020 de su bar değeri 6*7 bara çıktı tekrar servisi çağırdım kısa bir çalışmadan sonra her şey normal dediler her hangi bir aruza yok dediler.fakat sıcak su kullanımında bir anormallik var banyoda sıcak kullanmak problem oldu sıcak suyu 30 * 40* C ayarlıyoruz su bir dakikayı geçmeden suğuyor ısnmasını bekliyoruz su ısınıyor fakat bir dakika sonra tekrar soğuyor kombinin hiç bir yerine dokunmuyoruzi kendine soğutup ıstıyor banyo yapmaktan korkar olduk .sizden ricam bu durumun nedenini bize anlatmanız.dileğiyle ilgili marka yetkililerine bildirmenizi dilerim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şükrü Bey… Belirttiğiniz durum sadece banyoda oluyorsa uzman bir tesisatçıdan yardım alarak tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Ancak bu durum hem banyo hem de mutfakta oluyorsa, sorun kombide demektir. Cihazı ve tesisatı yerinde incelemeden uzaktan net bilgi aktarmamız çok zor maalesef.

 4. Başol özgür dedi ki:

  Peteklere sıcak su gelmesine rağmen musluklar sıcsk su vermiyo teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombide en önemli sorunlardan biri sıcak su sorunudur. Ancak uzaktan bilgi sunabilmemiz için cihazın bir hata kodu-uyarı vermesi gerekir. Uyarı yoksa sunacağımız bilgiler yanlış bilgiler, eksik bilgilerdir. Bu yüzden sorunu yerinde incelememiz lazım.

 5. Özcan dedi ki:

  Merhaba. Kombi kış konumunda suyu ısıtıyor. Peteklerde suda stabil ısıda çalışıyor.
  Fakat yaz konumunda ise su hiç ateşleme yapmıyor ısınma olmuyor. Bende banyo yapıcağım zaman kış ayarına getirip banyo sonrası petekler çok ısınmasın diye hemen kombiyi kapatıyorum. Bu şekilde sorunsuz kullanıyorum ama misafir gelince ben Olmayınca yapamıyorlar. Arıza Ntc olduğunu sanmıyorum. Çünkü hiç ateşleme olmuyor. Acaba türbin olabilirmi.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özcan Bey… Yaşadığınız problemi yerinde incelemeden tahmini de olsa uzaktan bilgi aktarmamız çok zor. Sıcak su arızaları birçok sebebe bağlıdır. Yani bu durum kart, sensör, üç yollu vana dahil birçok parçadan kaynaklı olabilir.

Petek Yıkama