Kombinin Sadece Kalorifer Konumunda Sıcak Su Vermesi

Kombi Sadece Kış Konumunda Sıcak Su Veriyor

Kombiniz sıcak su konumunda iken sıcak su vermiyorsa ya direk servisi ararsınız ya da petek konumunda da denemek istersiniz. Petek konumuna getirdiğiniz zaman sıcak suyu açarsınız ve aktığını görürsünüz. Bu durumda da kendinizce kombi sadece petek konumunda iken sıcak su veriyor, yaz konumunda sıcak su alamıyorum düşüncesine kapılırsınız. Yaşanılan bu durumun kısaca sebeplerini sizlere anlatalım.

Kombinin Sadece Kalorifer Konumunda Sıcak Su Vermesi

Öncelikle kombinin çalışma sisteminden kısaca bahsedelim. Kombilerde iki konum yer alır. Bunlardan biri yaz konumu diğeri kış konumudur. Kombiler yaz dönemlerinde sadece sıcak suda çalıştırılır, kış döneminde ise petek konumu da açılarak petekler ısıtılır.


Kombideki şu özelliği bilmek gerekir
 Özellikle de petek konumu kapalı olduğunda uzun süreli sıcak su kullanımında kombi içindeki su aşırı ısınır. Kombi; aşırı ısınan sudan kaynaklı parçalar zarar görmesin diye suyun bir kısmını kaloriferlere yani tesisata gönderir. Bu durumda kaloriferlerin bir ya da birkaçında (özellikle de kombiye yakın olan kaloriferlerde) ısı olabilir. Bu kombilerin çalışma prensibidir. Kombinin sadece kalorifer konumunda sıcak su veriyor olması da buna benzer bir durumdur. Yani kaloriferlerdeki sıcaklık musluğa da aktarılabilmektedir. Bu durumda alınan su hem aşırı sıcak olmaz hem de uzun süreli olmaz.

Yani aslına bakılırsa karşılaştığınız sorun SICAK SU SORUNU dur

Kombiniz sıcak su vermiyordur. Tesisata giden sıcak su ana eşanjör ve plaka eşanjörden geçtiği için aşırı ısınma meydana gelmektedir. Sizler musluğu sıcak su için açtığınızda ana eşanjörde ısınan sıcak su; plaka eşanjörden direk sıcak su musluğuna geçer. Bu sebeple de musluktan gelen sıcak su ne aşırı sıcak olur ne de beklediğiniz gibi uzun vadeli olur.

Muhtemel Arızalı Parçalar Nelerdir?

Yaşadığınız sıcak su arızasının temel sebepleri; plaka eşanjör, akış şalteri, conta, ntc, tribün, üç yollu vana gibi parçalardır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (43 Yorum)

 1. Burcu kaplan dedi ki:

  Petekleri tadilat dolayisiyla soktuk yani petegin biri bagli degil banyoya sicak su gelirmi bu haldeyken lutfen acil cevap istiyoruz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burcu Hanım… Kalorifer tesisatı ayrıdır sıcak su tesisatı ayrıdır. Petek eksikliği sıcak suyu etkilemez.

 2. Sezai Kızılkula dedi ki:

  şohben acildiginda mutfak kaloriferi isitiyor bunu nasil kapatabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sezai Bey… Şofben açıldığında derken? Sıcak su musluğu açıldığında demek istediniz sanırım. Kombi sıcak su kullanımında en yakındaki 1-2 peteği ısıtıyorsa bu bir sorun değildir. Tüm petekler ısınıyorsa üç yollu vana, kart ve sensörü kontrol etmek gerekir. Tek petek ısınıyorsa petek vanasını kesinlikle kapatmayın. Aksi halde kombi içinde bulunan suyu tesisata aktaramazsa kendi içinde ısıtır ve yüksek sıcaklık sebebiyle parçalar hasar görür.

 3. Osman nuri TAŞÖZ dedi ki:

  Slm.alykm benim kombide petekleri acmadan sicak su gelmiyor sebebi ne olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleküm Selam Osman Bey… Makalemizde zaten sorunuzun yanıtı detaylı şekilde yazmaktadır. Bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. Perihan Karahan dedi ki:

  Merhaba;
  Bosch 2000w kombi kullanıyoruz.Benim sorunum var ama şu zamandaki durumlardan dolayı servis alamamaktayım.Çalıştığım için servis akşam saatlerinde gelemiyor.Yaz konumunda yani petekleri ısıtmadan banyoya sıcak su gelmiyor.Petekleri yaktığımızda banyoya sıcak su geliyor.Duş yapmak için bu sıcakta petekleri yakmak zorunda kaldık maalesef.Acaba kullanıcı hatası olabilir mi?Bir şey mi atlıyoruz?Ben kiracıyım ikinci yazımız bu evde.Geçen sene bir sorun yaşamadım.Bakımını da 6 ay önce servise yaptırdık.Bri sorun yoktu…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Perihan Hanım… Kombiyi yanlış kullandığınızı sanmıyoruz. Yaz konumu ayrı kış konumu ayrıdır ve bu durum her kombi için geçerlidir. Kombinizde sıcak su konumunu devre dışı bırakma gibi bir fonksiyon yok ancak olsa bile kış konumundayken de sıcak su vermemesi gerekir. Kombinizdeki; üç yollu vana, sensör, kart gibi birkaç parçayı kontrol etmek gerekiyor. Yani bi servis yardımı almanızı öneririz.

 5. Emrah Akman dedi ki:

  Kombi kapalıyken sıcak su vanasından şu açmak kombine zarar verir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey… Kombi kapalıyken sıcak su vanasından su açmak derken? Musluktan sıcak su tarafını açmaktan bahsediyorsunuz sanırım? Doğru anladıysak eğer kombi kapalı olduğu sürece zaten devreye girmeyecektir. Musluktan sıcak su gelmez, kombi de bu durumdan asla etkilenmez.

 6. Şükrü MUMCU dedi ki:

  Hayırlı işler diliyorum. Evim dublex olup daha önce sıvı yakıtlı kazanla çalışmakta idi. Şimdi evimize doğalgaz bağlandı Daicin marka 30 luk kombi bağlattım. Firma tesisatı kurdu ve doğalgaz bağlandı. Ancak sistem çalışmıyor. ŞÖYLE Kİ: Basınç 1,5 bar da sabit kalması gerekiyormuş. 1,5 bara getiriyoruz ancak 3-4 dakika içinde sıfır oluyor ve arızaya geçiyor. kalorifer ve sıcak su açıldığı zaman kombi arıza ya geçiyor. Kaloriferi kapatınca sadece sıcak suda kaldığı için kombi çalışıyor ve sıcak su alıyoruz. Tesisat firması elemenları gelip incelediler, “Tesisatta kaçak var bizim görevimiz değil” diyorlar. ben tesisatı kontrol ediyorum hiçbir kaçak tesbit edemedim. Kombi elemanları gelip incelediler, Onlar da kaçak tesbit edemediler ve “Doğalgaz tesisatının bağlantısında bir hata olabilir” diyorlar. Tesisat firması “bizi ilgilendirmez biz işimizi yaptık” diyorlar. İhtilafa düştük. Lütfen bana yardımcı olurmusunuz. Bütün muslukları kapatıyorum, Kombiyi çalıştırıyorum. su tesisatının saatina bakıyorum , hiçbir hareket olmuyor. Bu durum kaçak olmadığının delili değilmidir. Bu durumda ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olunuz. Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şükrü Bey… Kombi basıncının 3-4 dakika gibi çok kısa sürede sıfırlanması kaçak olduğu belirtisidir. Ya tesisatınızda bir kaçak durumu var ya da kombideki ana eşanjörde bir sıkıntı durumu söz konusu. Tesisattaki kaçaklar her zaman gözle görülmez. Sıva altı kaçak durumları da söz konusudur. Özellikle de gözle görülür bir su kaçağı olmamasına karşın basınç çok kısa sürede sıfırlanıyorsa bu genel olarak sıva altı kaçağı demektir. Ancak tesisatçı tesisatınızda net olarak kaçak yok diyorsa kombideki eşanjörü kontrol ettirmelisiniz.

 7. Murat gül dedi ki:

  Eca prot. Marka kombim Petekler kapalı iken çeşmeye sıcak su gelmiyor petekler açık iken veriyor. Neden olur ? Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Makalemizi incelediyseniz yaşadığınız sorun hakkındaki detaylar yazmaktadır. Bu sorun sıcak su sorunu olarak adlandırılır ve birçok sebebe bağlıdır. Servis yardımı almanız gerekiyor. Sorunu yerinde incelememiz lazım.

 8. Elif kareni dedi ki:

  Merhaba, bir aylığına evde olmayacağız kombiyi kapatmayıp sadece petekleri kapatsak sorun olur mu? Biz eve dönene kadar kombi patlar mı? Çok acil cebap verirseniz seviniriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Bize kalırsa uzun süre evde yoksanız kombinin kapatılması gerekir. Ancak açık bırakmak istiyorsanız petekleri kapatabilir veya kısabilirsiniz. Bu seçim size ait. Kombi bir doğalgaz kaçağı durumu olmadığı sürece kolay kolay patlamaz.

 9. hurşit coşar dedi ki:

  Merhaba ben yeni kombi almak duşunuyorum fakat banyo suyu alirken peteklerin isinmesi durmasin diyorum bu şekilde kombi varmi şimdi kullandiğim kombi bano suyu kullanirken petekler buz oluyor ilginize şimdiden tşk

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hurşit Bey… Piyasadaki her kombi sıcak su kullanımında petekleri soğutur. Ancak yine de yeni markaları kontrol edin. Bizde üretim ve satış olmadığı için bilmiyoruz maalesef.

  2. Ubh dedi ki:

   Kombiye basınç verilince kombi kapanırmı

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Buğra Bey… Kombiye basınç verilince derken? basınç dediğiniz tesisat su basıncı mıdır? Doğru anladıysak eğer kombiye su basıldığı zaman kombi kapanmaz. Aksine arızadaysa arızadan çıkar çalışmaya başlar.

 10. Mesut Özseven dedi ki:

  her zaman çeşmelerden sıcak su akmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey… Sıcak su çok kapsamlı bir sorundur Çünkü kombilerin kullanım amacının başında sıcak su talebi gelir. Kombi bir hata kodu vermediği sürece bu konuda bilgi aktarmak çok zor. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz.

 11. Umut yilmaz dedi ki:

  Kombim calisiyor ama banyoya sicak su vermiyor banyoya verecegi sicaksuyu peteklere gonderiyor .peteklerin dugmesini ve oda termostatini kapattigim halde yine banyoya gondermeyip peteklere basiyor sorun nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Umut Bey… Öncelikle mutfaktan sıcak su alabilir musunuz? Bu sorunun yanıtı önemlidir. Eğer mutfaktan da sıcak su alamıyorsanız üç yollu vana kaçırıyor olabilir. Bunun yanı sıra sensör veya kart arızası olabilir. Ancak mutfaktan sıcak su geliyorsa banyo batarya-musluğunda sorun olabilir veya tesisatınızın kontrol edilmesi gerekir. Peteklerin kapalı olduğu halde ısınması da harici yani farklı bir sorundur. Başta belirttiğimiz durumlar söz konusu olabilir.

 12. mustafa yılmaz dedi ki:

  kombiyi açtığımda musluk işareti çıkıyor petek işareti yok sadece sıcak su var petekler ısınmıyor neden olur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombide talep neyse kombi ona yanıt verir ve diğer konumu kapatır. Kış konumunda olan bir kombi musluk açık olduğu sürece kalorifer devresini kapatır. Ancak kaloriferler hiçbir şekilde ısınmıyorsa, ekrana kalorifer sembolü hiçbir şekilde yansımıyorsa kombi kalorifer devresini açmıyor demektir. Kombiyi kış konumuna aldığınızdan emin olun, petek vanaları kapalıysa açın, tesisat vanaları kapalıysa açın. Yine de ekrana petek sembolü yansımıyorsa ve petekler ısınmıyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 13. Salih ozdogan dedi ki:

  Biz gecen yìl dogalgazla tanistik.tesisat döşenirken usta kombinin sicak su cikisini mutfak peteginden yapti.yani kollektore gitmedi.buda once mutfak peteği oncelikle isinip daha sonra obur oetekler isiniyo demek gibi birsey herhal.buda verimli olmuyor sanirim.daha verimli olmasi icin illa kollektore gitmesi gerekirmi.yada daha iyi verim nasil aliriz.tesekkurler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Tesisatınız doğru döşenmiş bir hata ya da sorun yok. Hatta hemen her evde aynı şekilde diyebiliriz. Verimli ısınamadığınızı düşünüyorsanız tesisatınızı kontrol ettirin. Tıkanıklık olabilir. Veya verimli ısınmak istiyorsanız mutfak zaten sıcak oluyor diyorsanız mutfakta bulunan petek vanasını kapatın. Bu şekilde diğer odaların daha iyi ısınmasını sağlarsınız ve verimli kullanım elde etmiş olursunuz. Dairede en az 3 petek vanası mutlaka açık olsun. Diğer petek vanalarını kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

 14. faruk kuru dedi ki:

  Merhaba. Demirdöküm marka yoğuşmalı kombimiz var. Yaz konuma alıp da sadece sıcak su için çalıştırdığımızda kombiden ara ara sıkışma sesi gibi sesler geliyor. Düdük sesi gibi. Ve bu arada kombi dış yüzeyi de çok ısınıyor. Servisi çağırdığımızda normal bir sorun yok dedi. Ama bir önceki yaz aynı şekilde yaz konumunda çalıştırmıştık aynı ses yoktu. Acaba neden kaynaklı olabilir bu normal midir sizce? Bu arada yaz konumunda çalışırken kombinin altındaki tesisat su çıkış ve dönüş vanalarını kapatmalı mıyız? Ben bu sene kapatmadım ondan mı ötüyor acaba? Geçen sene galiba kapatmıştım.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Faruk Bey… Kombiler çoğu zaman sıcak su kullanımında içinde bulunan suyu kalorifer tesisata gönderir. Yani kalorifer devresi kapalı bile olsa kombiye en yakın 1-2 petekte ısı olabilir. Bu her kombinin çalışma sistemidir ve normal bir durumdur. Siz tesisat vanalarını kapatırsanız yani su gidişini engellerseniz bu su kombi tesisatında değil kombi içinde dolaşır. Bu durum ise kombide aşırı ısınma gibi sorunlara neden olur. Yani kombi dış yüzeyinin ısınması bir pompa sıkışıklığından veya cihazın yeterli hava akışı sağlayamamasından kaynaklı olabilir. Kısacası petek vanalarını kullanmadığınız zaman kapattığınızdan kaynaklı bir sorun olabilme ihtimali yüksek. Kombi aynı zamanda ses yapıyorsa bu durum fana da bağlı olabilir. Hem sesi yerinde incelemek hem de kombi devredeyken dış yüzeyini kontrol etmek gerekir. Uzaktan tabi takdir edersiniz ki bilgi sunmak çok zordur. Cihazın periyodik kış öncesi kontrolü için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 15. Burak onur dedi ki:

  Merhaba ferroli kombim var yaklaşık 5 6 sene kullanılmadı kombi musluktan sıcak su veriyor ancak petek konumuna getirdiğimde biraz bekledikten sonra ateşleme yapıyor yaklaşık 40 50 saniye yanıyor daha sonra bar yükseliyor ve duruyor mudluğu açtığımda ise kaynar bir su geliyor devir daim pompasınıda degistirdim pompa kendini kilitlemişti sorunu ne olabilir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burak Bey… Bu sorun elektronik kart sebebiyle yaşanıyor olabilir. Cihazınızda tabi ayrı bir sorun daha var o da basıncın yükselmesi. Kullanıcı olarak size buradan şu parçayı kontrol edin gibi bir öneride bulunamayız maalesef. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi adına servis yardımı almanızı öneririz.

 16. Erhan Ak dedi ki:

  Kombiyi sadece sıcak su için çalıştırıyorum. Peteğe giden vanalar açıkken su bastıktan (deneme amaçlı su basıyorum petek ısıtmak için değil) sonra basınç zamanla basınç 0,7 bar düşüyor. Bu normalmidir ? Teşekkür Ederim..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey… Kombi tesisatına petekler ısınsın diye su basılmaz zaten. Tesisat suyunun basıncıdır o. Ancak basınç düşük olursa cihaz hem petek hem de sıcak su konumunda çalışmaz, direk arızaya geçer. Petek vanalarının her zaman açık olması gerekir. Yaz-kış kesinlikle kapatmayın. Çünkü kombiler içinde bulunan suyu çoğu zaman tesisata aktarır ve petek vanaları kapalı olursa eğer kombi bu işlemi gerçekleştiremez, suyu kendi içinde ısıtır ve yüksek ısıdan parçalar zarar görür. Basınç kısa sürede düşüyorsa burada yapmanız gereken şey kaçak kontrolü. Yani peteklerde, tesisatta veya kombide su kaçağı var mı diye bakın. Tesisat ve peteklerde su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım alın. Kombide su kaçağı varsa kombi servisi yardımı alın. Gözle görülür bir kaçak yoksa eğer kombide bir sorun olabilir ya da sıva altı kaçağı olabilir. Bu durum normal değildir. Servis yardımı almanızı öneririz.

 17. ALİ AÇIK dedi ki:

  Merhaba ,benim sorum şu:
  benim bosch yoğuşmalı kombim var. Kombi biz sıcak su kullanırken radyatörlere sıcak su göndermiyor. Bu normal midir? Normal değilse sorun nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombide kalorifer ve sıcak su konumu birbirinden ayrıdır. Bu konumu ayırt eden çoğu kombide bulunan üç yollu vanadır. Üç yollu vana kullanım talebi hangi yönde ise o yönü açar, diğer yönü kapatır. Yani kombi kaloriferde çalışırken sıcak su musluğunu açarsanız kalorifer devresini kapatır, sıcak su beklentinize yanıt verir. Sıcak suyu kapattığınızda da sıcak su devresini kapatıp kalorifer devresini yeniden açar. Bu bir sorun değildir. Her kombi bu çalışma sistemine sahiptir. Kombi aynı anda hem ısıtma yapıp hem de sıcak su talebinize karşılık veremez. Talep ne yönde ise diğer devreyi mutlaka kapatır.

 18. Metin Uçanbaş dedi ki:

  60X5=300 dairelik doğal kombili sistem teklifi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metin Bey… Firmamız kombi satış ve montaj gibi işlemleri yapmıyor maalesef. Dairenize uygun kombi kapasitesi hakkında bilgi almak adına https://kombitamircisi.com.tr/kombi-tercihi-nasil-olmali/ linkini tıklayarak size sorulan soruları yanıtlamanız yeterlidir.

  2. Metin Uçanbaş dedi ki:

   15 Kat x 4 daire = 60 daire-her blok aynı simetrisinde 96 m2. 60 daire/5 blok = 300 daire – toplam ; Eski sistem her blok için tek kazan x 6 su borusu ile sıcak su ile besleniyor.
   2 sene önce tüm 300 daireye İGDAŞ ile DOĞAL GAZ bağlantısı yapılmış ama bir çoğuna sadece banyo+mutfak bağlantı yapılmış.Kalorifer bağlantısı yapılmamıştı.Bütün daire planları
   hepsi aynıdır.Isı kontrol ayarlı kalorifer sistemi teklifi bekliyoruz.

 19. Rahmi BAŞKAL dedi ki:

  boch 2000 yoguşmalı kombim lavaboya sıcak su gönderiyor ancak bütün sıcak su soğuk su vanaları açık olmasına rağmen peteklere sıcak su gitmiyor sebsbi ne olabilir rica etsem cevaplar mısınız lütfen.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rahmi bey. Bu arızanın bir çok nedeni olabilir. Oda termostatı var ise ilk ona bakmalısınız dereceyi oradan yükseltin. Oda termsotatı yok ise kalorifer sensörleri, ana kart, Üç yollu vana gibi parçalarda bu tip bir arızaya neden olabilir. Fakat net incelemeden bir şey demek çok zor.

 20. nezih abaraş dedi ki:

  kombide radyatör hattından musluklara ve duşa sıcak su alınırsa kombi doğru çalışırmı yada kombi doğru çalıştırılmış olurmu.mutfak ile banyo arasında sıcak su hattı olmadığı durumlarda radyatör hattından sıcak su almak doğru olurmu veya mümkünmüdür.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nezih Bey… Radyatör sistemi ile sıcak su sistemi farklıdır. Kalorifer hattını sıcak suya bağlayamazlar.

Petek Yıkama