Kombinin Sadece Kalorifer Konumunda Sıcak Su Vermesi

Kombi Sadece Kış Konumunda Sıcak Su Veriyor

Kombiniz sıcak su konumunda iken sıcak su vermiyorsa ya direkt servisi ararsınız ya da petek konumunda da denemek istersiniz. Petek konumuna getirdiğiniz zaman sıcak suyu açarsınız ve aktığını görürsünüz. Bu durumda da kendinizce kombi sadece petek konumunda iken sıcak su veriyor, yaz konumunda sıcak su alamıyorum düşüncesine kapılırsınız. Yaşanılan bu durumun kısaca sebeplerini sizlere anlatalım.

Kombinin Sadece Kalorifer Konumunda Sıcak Su Vermesi

Öncelikle kombinin çalışma sisteminden kısaca bahsedelim. Kombilerde iki konum yer alır. Bunlardan biri yaz konumu diğeri kış konumudur. Kombiler yaz dönemlerinde sadece sıcak suda çalıştırılır, kış döneminde ise petek konumu da açılarak petekler ısıtılır.


Kombideki şu özelliği bilmek gerekir
 Özellikle de petek konumu kapalı olduğunda uzun süreli sıcak su kullanımında kombi içindeki su aşırı ısınır. Kombi; aşırı ısınan sudan kaynaklı parçalar zarar görmesin diye suyun bir kısmını kaloriferlere yani tesisata gönderir. Bu durumda kaloriferlerin bir ya da birkaçında (özellikle de kombiye yakın olan kaloriferlerde) ısı olabilir. Bu kombilerin çalışma prensibidir. Kombinin sadece kalorifer konumunda sıcak su veriyor olması da buna benzer bir durumdur. Yani kaloriferlerdeki sıcaklık musluğa da aktarılabilmektedir. Bu durumda alınan su hem aşırı sıcak olmaz hem de uzun süreli olmaz.

Yani aslına bakılırsa karşılaştığınız sorun SICAK SU SORUNU dur

Kombiniz sıcak su vermiyordur. Tesisata giden sıcak su ana eşanjör ve plaka eşanjörden geçtiği için aşırı ısınma meydana gelmektedir. Sizler musluğu sıcak su için açtığınızda ana eşanjörde ısınan sıcak su; plaka eşanjörden direk sıcak su musluğuna geçer. Bu sebeple de musluktan gelen sıcak su ne aşırı sıcak olur ne de beklediğiniz gibi uzun vadeli olur.

Muhtemel Arızalı Parçalar Nelerdir?

Yaşadığınız sıcak su arızasının temel sebepleri; plaka eşanjör, akış şalteri, conta, ntc, tribün, üç yollu vana gibi parçalardır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (87 Yorum)

 1. Adem özel dedi ki:

  Sıcak su konumunda çalışan kombi kalorifer konumuna alırsak çalırmı çalışmazmı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Cihazda arıza yoksa elbette çalışır.

 2. Mine köksal dedi ki:

  Merhabalar bizim kombide olan sorun petek açık konumdayken sıcak suyumuz geliyor fakat petek kapalı sıcak su tarafı açıkken ilk 5-10 dakika sıcak su geliyor sonrasında kırmızı ışık yanıp soğuk su geliyor sorun nedir acaba

 3. Melike Bilgin dedi ki:

  Buderus kombi de su barı 3ten aşağı inmiyor petekten suyu boşaltıyoruz hala düşme olmuyor ne yapmalıyız

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Melike Hanım… Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir şey yok. Eşanjör, genleşme tankı, musluk gibi parçalardan kaynaklanabiliyor. Sorunu yerinde incelememiz lazım.

Petek Yıkama