444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombinin Sadece Kalorifer Konumunda Sıcak Su Vermesislogan
down
Paylaş:

Kombi Sadece Kış Konumunda Sıcak Su Veriyor

Kombiniz sıcak su konumunda iken sıcak su vermiyorsa ya direk servisi ararsınız ya da petek konumunda da denemek istersiniz. Petek konumuna getirdiğiniz zaman sıcak suyu açarsınız ve aktığını görürsünüz. Bu durumda da kendinizce kombi sadece petek konumunda iken sıcak su veriyor, yaz konumunda sıcak su alamıyorum düşüncesine kapılırsınız. Yaşanılan bu durumun kısaca sebeplerini sizlere anlatalım.

Kombinin Sadece Kalorifer Konumunda Sıcak Su Vermesi

Öncelikle kombinin çalışma sisteminden kısaca bahsedelim. Kombilerde iki konum yer alır. Bunlardan biri yaz konumu diğeri kış konumudur. Kombiler yaz dönemlerinde sadece sıcak suda çalıştırılır, kış döneminde ise petek konumu da açılarak petekler ısıtılır.


Kombideki şu özelliği bilmek gerekir
 Özellikle de petek konumu kapalı olduğunda uzun süreli sıcak su kullanımında kombi içindeki su aşırı ısınır. Kombi; aşırı ısınan sudan kaynaklı parçalar zarar görmesin diye suyun bir kısmını kaloriferlere yani tesisata gönderir. Bu durumda kaloriferlerin bir ya da birkaçında (özellikle de kombiye yakın olan kaloriferlerde) ısı olabilir. Bu kombilerin çalışma prensibidir. Kombinin sadece kalorifer konumunda sıcak su veriyor olması da buna benzer bir durumdur. Yani kaloriferlerdeki sıcaklık musluğa da aktarılabilmektedir. Bu durumda alınan su hem aşırı sıcak olmaz hem de uzun süreli olmaz.

 • Yani aslında bakılırsa karşılaştığınız sorun SICAK SU SORUNU dur Kombiniz sıcak su vermiyordur. Tesisata giden sıcak su ana eşanjör ve plaka eşanjörden geçtiği için aşırı ısınma meydana gelmektedir. Sizler musluğu sıcak su için açtığınızda ana eşanjörde ısınan sıcak su; plaka eşanjörden direk sıcak su musluğuna geçer. Bu sebeple de musluktan gelen sıcak su ne aşırı sıcak olur ne de beklediğiniz gibi uzun vadeli olur.

Bu Sorunda Muhtemel Arızalı Parçalar Şu Şekildedir:

Yaşadığınız sıcak su arızasının temel sebepleri; plaka eşanjör, akış şalteri, conta, ntc, tribün, üç yollu vana gibi parçalardır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (11 Yorum)

  1. kombide radyatör hattından musluklara ve duşa sıcak su alınırsa kombi doğru çalışırmı yada kombi doğru çalıştırılmış olurmu.mutfak ile banyo arasında sıcak su hattı olmadığı durumlarda radyatör hattından sıcak su almak doğru olurmu veya mümkünmüdür.

   1. Merhaba Nezih Bey… Radyatör sistemi ile sıcak su sistemi farklıdır. Kalorifer hattını sıcak suya bağlayamazlar.

  2. boch 2000 yoguşmalı kombim lavaboya sıcak su gönderiyor ancak bütün sıcak su soğuk su vanaları açık olmasına rağmen peteklere sıcak su gitmiyor sebsbi ne olabilir rica etsem cevaplar mısınız lütfen.

   1. Merhaba Rahmi bey. Bu arızanın bir çok nedeni olabilir. Oda termostatı var ise ilk ona bakmalısınız dereceyi oradan yükseltin. Oda termsotatı yok ise kalorifer sensörleri, ana kart, Üç yollu vana gibi parçalarda bu tip bir arızaya neden olabilir. Fakat net incelemeden bir şey demek çok zor.

   1. 15 Kat x 4 daire = 60 daire-her blok aynı simetrisinde 96 m2. 60 daire/5 blok = 300 daire – toplam ; Eski sistem her blok için tek kazan x 6 su borusu ile sıcak su ile besleniyor.
    2 sene önce tüm 300 daireye İGDAŞ ile DOĞAL GAZ bağlantısı yapılmış ama bir çoğuna sadece banyo+mutfak bağlantı yapılmış.Kalorifer bağlantısı yapılmamıştı.Bütün daire planları
    hepsi aynıdır.Isı kontrol ayarlı kalorifer sistemi teklifi bekliyoruz.

  3. Merhaba ,benim sorum şu:
   benim bosch yoğuşmalı kombim var. Kombi biz sıcak su kullanırken radyatörlere sıcak su göndermiyor. Bu normal midir? Normal değilse sorun nedir?

   1. Merhaba Ali Bey… Kombide kalorifer ve sıcak su konumu birbirinden ayrıdır. Bu konumu ayırt eden çoğu kombide bulunan üç yollu vanadır. Üç yollu vana kullanım talebi hangi yönde ise o yönü açar, diğer yönü kapatır. Yani kombi kaloriferde çalışırken sıcak su musluğunu açarsanız kalorifer devresini kapatır, sıcak su beklentinize yanıt verir. Sıcak suyu kapattığınızda da sıcak su devresini kapatıp kalorifer devresini yeniden açar. Bu bir sorun değildir. Her kombi bu çalışma sistemine sahiptir. Kombi aynı anda hem ısıtma yapıp hem de sıcak su talebinize karşılık veremez. Talep ne yönde ise diğer devreyi mutlaka kapatır.

  4. Kombiyi sadece sıcak su için çalıştırıyorum. Peteğe giden vanalar açıkken su bastıktan (deneme amaçlı su basıyorum petek ısıtmak için değil) sonra basınç zamanla basınç 0,7 bar düşüyor. Bu normalmidir ? Teşekkür Ederim..

   1. Merhaba Erhan Bey… Kombi tesisatına petekler ısınsın diye su basılmaz zaten. Tesisat suyunun basıncıdır o. Ancak basınç düşük olursa cihaz hem petek hem de sıcak su konumunda çalışmaz, direk arızaya geçer. Petek vanalarının her zaman açık olması gerekir. Yaz-kış kesinlikle kapatmayın. Çünkü kombiler içinde bulunan suyu çoğu zaman tesisata aktarır ve petek vanaları kapalı olursa eğer kombi bu işlemi gerçekleştiremez, suyu kendi içinde ısıtır ve yüksek ısıdan parçalar zarar görür. Basınç kısa sürede düşüyorsa burada yapmanız gereken şey kaçak kontrolü. Yani peteklerde, tesisatta veya kombide su kaçağı var mı diye bakın. Tesisat ve peteklerde su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım alın. Kombide su kaçağı varsa kombi servisi yardımı alın. Gözle görülür bir kaçak yoksa eğer kombide bir sorun olabilir ya da sıva altı kaçağı olabilir. Bu durum normal değildir. Servis yardımı almanızı öneririz.