Kombide Doldurma Musluğu Arızası

Kombide Doldurma Musluğu Nedir?

Tesisat su basıncı 1 barın altına düştüğü zaman tesisata su basılmasını yani kombiye su eklenmesini sağlayan parçadır.

Genelde kombilerin alt kısımlarında monteli durumdadır. Kombi marka model ve çeşidine bağlı olarak kombi altındaki yeri, şekli ve rengi değişebilmektedir.

Doldurma Musluğu Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi basıncı yükselir Kombinizdeki bar göstergesi sürekli arttığında yani basınç yükselme durumları olduğunda genelde doldurma musluğu arızası karşımıza çıkar. Yalnız bu demek değildir ki basınç yükselme sorunlarının tek sebebi doldurma musluğudur. Basınç yükselme sorunlarında doldurma musluğunun yanı sıra kombide daha birçok parçada sorun olabilmektedir. Fakat genel anlamda sebep doldurma musluğu arızası veya parçanın kırılmasıdır diyebiliriz.
 • Kombi su akıtır Kombide doldurma musluğu arızası bir de su akıntısı sorununu meydana getirir. Doldurma musluğu arızalı veya kırık ise su dolumu devam eder. Basınç 2,5 veya 3 barı geçerse otomatik emniyet ventili devreye girer ve kombideki fazla suyu dışarı tahliye ederek su akıntısı sorununu oluşturur. Su akıntısı sorunlarında tek sebep doldurma musluğu değildir. Birçok parçada sorun olabilmektedir.

Doldurma Musluğu Arızasında Ne Yapılmalı?

Doldurma musluğunu kullanırken kırılabilir, açık unutabilirsiniz veya arızalı olabilir. Doldurma musluğu ile su basma işlemi yaptığınızda açık unutmayın. Mutlaka kapattığınızdan emin olun. Arızalı olduğunda su basma işlemi yapılamaz. Cihaz düşük su ile çalışmayacağından bloke olur ve servis yardımı almanız gerekir. Bunun yanı sıra parça su basma işlemi sırasında kırıldı ise su basma işlemi durdurulamaz devam ederse de kombi su akıtmaya başlar. Bu durumda da parçanın değişimi gerekir.

Kombide doldurma musluğu arızası var ise parça tamir edilemez, kullanıcı tarafından temin edilip monte edilemez. Parça değişimi adına uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (43 Yorum)

 1. orhan baysan dedi ki:

  ORHAN.BAYSAN…Boss kondens 2000 yogusmalı kombinin su basma muslugu kapalı oldugu halde agır kombideki su basıncı 1 haftada 1.bara indiyorum su basıncını 1 hafta sonra 1 5.veya 2 bara yükseliyor su göstergesindeki görüntüsü ne yapmalıyım su basma muslugu arızalı olma ihtimali olabilirmi diyorum.(ben orhan baysan izmir/Bayraklı.ilçesinde ikamet ediyorum.yardımcı olursanız beni çok memnun edersiniz saygılarımla)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey… Kombilerde ısınan suyun genleşmesine bağlı olarak basınç değerinde görülen ufak tefek yükselmeler normaldir. Aynı şekilde yine kullanıma bağlı basınç değerinde düşmeler de görülebilir. Kombi basıncı 1 hafta içinde 1 bardan 1.5-2 bara kadar çıkıyorsa bakım gerekebilir. Yani genleşme tankının havası eksik olabilir, eşanjör-doldurma musluğu arızası olabilir. Bu aşamada kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Çünkü bu sorun tek bir sebebe bağlı değildir ve müdahalesi de teknik açıdan uzmanlık gerektirir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 2. Burhan simsek dedi ki:

  Merhaba
  Temiz su vanası açıkken, kombi su basma vakasından su damlıyor. Vanayı kapattığımızda damlama kesiliyor. Sxbeb ne alabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burhan Bey… Temiz su vanası derken? Kombi altındaki soğuk su giriş vanası mı bahsettiğiniz? Eğer öyleyse doldurma musluğunun değişimi gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 3. Elif dedi ki:

  Merhaba. Doldurma musluğunu açıyorum ama doldurmuyor. Muslukta herhangi bi kırılma falan yok. Suyun gelmemesinin sebebi nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Dairede su kesintisi yok ve tesisat vanaları açık olmasına karşın doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi gelmiyorsa doldurma musluğu bozuk demektir. Ancak su sesi geliyor basınçta yükselme olmuyorsa manometre bozuk olabilir. Tabi bu durum ayrıca pompa, basınç sensörü gibi parçalara da bağlı olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 4. Ibeahim aydin dedi ki:

  Merhaba bende ecotec kombi var. Piyasada yan ürün (daha kullanisli olan) turbotec musluk ekotec icin uyar mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Sanırım parçayı kendiniz alıp takacaksınız. Bu soruyu parçayı satın alacağınız yerle konuşsanız daha sağlıklı olur. Biz bu gibi teknik konularda can ve mal güvenliğiniz açısından bilgi aktaramıyoruz maalesef.

 5. Müjgan Varlı dedi ki:

  İyi günler..Bir kaç gün önce sordum cevap alamadım..Kombimde hiç arıza yoktu,sıcak suya ayarlamak istedim sanıyorum doldurma vanasını ters yöne çevirdim.Aniden su akıtmaya başladı ve basınç 3’ü geçti..Vana hiç bir yana dönmüyor olduğu yerde kaldı ve devamlı su akıyor..Ne yapmam lazım acil cevap bekliyor teşekkür ediyorum..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Müjgan Hanım… Bize gelen yorumların hiçbirini yanıtlamadan bırakmıyoruz. Geç de olsa bir yanıtımız mutlaka oluyor. Mail olarak size yanıt gelmiştir. Doldurma musluğu muhtemelen bozuk. Parçanın değişimi için servis yardımı almalısınız. Sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem maalesef ki yok.

 6. Nihaltavukcu dedi ki:

  Kolay gelsin benim kombimin doldurma musluğu kırılmış ve açık kalmış 2 gündür su akıtıyodu bugün kapattılar basıncı yine 1 barın altında ama sonradan tekrar bi yükselme felan olurmu çünkü şuan musluktaki su basıncı da düşük sabahları çok tazyikli akıyo sular bu etkiler mi kombinin basıncını

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nihal Hanım… Kombi su basıncı 1 barın altında ise kombiye su basılması gerekir. Basıncın 1 ile 2 bar arasında olması lazım. Doldurma musluğu kırıksa değişimi gerekir. Gelen kişiler doldurma musluğunu değiştirdi ise su basma işlemini siz yapmalısınız. Basıncın yükselmesi sadece doldurma musluğuna bağlı değildir. Ancak parça kırık ve açık ise değiştirildiğinde bu sorunun da çözümlenmiş olması gerekir. Musluk suyu tazyiği düşük ise su basma işlemi zor olabilir. Sabah saatlerinde yani tazyiğin daha fazla olduğu saatlerde su basma işlemi denemelisiniz. Kombide şuanlık basınç yükselme durumu yoksa, kombi çalışıyor yani sıcak su veriyorsa şuanlık sorun olmaz.

 7. Ahmet kayhan dedi ki:

  Ariston combi su doldurma vanası sola çevrildiği halde su almıyor vanamı değişecek ücreti ne kadardır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Doldurma muslukları genelde sola doğru açılır. Açıldığı zaman su sesi gelmesi gerekir. Su sesi gelmiyorsa; dairede su kesintisi olabilir, soğuk su giriş vanası (kombi altındaki tesisat vanalarından biri) kapalı olabilir veya doldurma musluğu bozuk olabilir. Vana açıksa, tesisat vanaları açıksa, buna rağmen su sesi duymuyorsanız parça boşa dönüyordur. Parçanın değişimi gerekir. Ancak modellere bağlı parça fiyatları değiştiği için buradan fiyat bilgisi veremiyoruz maalesef. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak model belirtebilir, fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 8. Mustafa Güney dedi ki:

  Sayın hocam..Tornavida ile sola doğru zorladım fazlamı sıkı bilmiyorum dönmüyor…acaba neden biraz daha zorlasam birşey olurmu acaba selamlar…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Dairenize şebekeden gelen suyun tazyiği yüksekse eğer parça sıkışmış olabilir. Parçayı uzun zamandır kullanmıyorsanız bu yüzden de sıkışmış olabilir. Zorlarsanız metal kısmı da bozulabilir ve cihaz su akıtmaya başlayabilir. Bize kalırsa bi servis yardımı alsanız daha sağlıklı olur Mustafa Bey.

 9. Mustafa Güney dedi ki:

  Sayın..Yetkili arkadaşlar Valillant ecotec pro model kombinin su doldurma musluk başlığı boşa dönüyor…yerinden vidasini söktüm acaba tornavida ile sola doğru çevirsem su doldurabilirmiyim veya nasıl su doldurabilirmiyim servis yeni geldi bir daha çağırmak istemiyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Tornavida ile deneme yapın. Su sesi gelirse işlev sağlanır, su basımı olur. Ancak su sesi gelmezse doldurma musluğunun değişimi gerekir. Kombiye başka türlü su basımı yapılamıyor maalesef.

 10. ibrahim Altundağ dedi ki:

  Hocam merhabalar. Kombiyi yeni taktırdım. iki ay oldu kullanalı. Ara ara barometre değeri 1 e düşüyor bunu yükseltmek için su doldurma vanasını yavaş yavaş açmaya başlıyorum fakat bir ses geliyor ve ne olur ne olmaz diyip kapatıyorum. Sesin sebebi ne olabilir ses geldiği halde vanayı çevirmeye devam edeyim mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Kombilerde ideal basınç değeri 1 ile 2 bar arasıdır. Kombi kullanıma bağlı basınçta görülen ufak tefek yükselmeler ve düşmeler normaldir. Basınç çok hızlı 1 bar altına düşmediği sürece veya cihaz bir hata kodu vermediği sürece kombiye su basmanıza gerek yoktur. Basınç düşük olsa cihaz zaten bir uyarı verir, o zaman su basma işlemi uygularsınız. Doldurma musluğunu sola çevirdiğinizde açılır ve su sesi gelir. Duyduğunuz ses sizi gerçekten rahatsız edecek bir ses ise; dairenize gelen su tazyiği yüksektir ve bu ses de yüksek tazyiğe bağlıdır. Korkup kapatmanıza gerek yok. Korkulacak bir durum yok daha doğrusu. Basınç düşünce parçayı çevirip 1.5 bara çıkarabilir, işlem sonrası parçayı yeniden kapatabilirsiniz.

 11. Mehmet akınal dedi ki:

  merhaba kombi çalışmazken basıncı 1.1 iş olarak gösteriyor. Çalıştığında ise 1.6 ya çıkıyır. Ateşleme yapmadığı zamanlarda 1.1 olarak duruyor. Vanayı yeni değiştirdik ama suyu açtığımızda kombi hala su almıyor. Ne yapmamız gerekir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi devreye girdiğinde basınç yükseliyor, dinlenmeye geçtiğinde basınç düşüyorsa genleşme tankının havası bitmiş olabilir. Kombiye bakım gerekebilir. Bu durum genelde bakımsızlığa bağlıdır. Ancak yine de bi kontrol etmek lazım. Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi duymuyorsanız parça bozuk olduğu için boşa dönüyordur yani işlev sağlamıyordur. Bunun için de ayrıca bi kontrol işlemi gerekiyor. Her iki durum için de kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 12. Recep Ayabakan dedi ki:

  Ferroli Domiproject F24 Kombim vanalı çevirmeli su basıncı normal olmasına rağmen su almıyor, çevirmeli dahi olsa su alma vanası arıza yapabilir mi, başka bir problem olabilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Dairenizde su kesintisi olmamasına rağmen ve kombi altındaki tesisat vanaları açık olmasına rağmen, doldurma musluğunu açtığınızda eğer su sesi gelmiyorsa parça boşa dönüyor demektir. Yani parça bozuktur ve değişimi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  2. Salim aka dedi ki:

   Kombiye su basma vanasını açtığım anda ani bir yükselme yapıp 2 basıncı geçiyor hemen kısarken sanki hiç su dolmamış gibi gösterge geri geliyor biraz biraz aynı işlemi yaparak basıncı 1 buçuğa getiriyorum fakat gün içerisinde tekrar düşüyor basınç

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Salim Bey… Göstergede bu şekilde yükseliş-düşüşler ani oluyorsa gösterge yani manometre bozuk olabilir. Ancak basınç günü birlik düşüyorsa bu da bir sorundur. Kombiye bir bakım gerekebilir. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 13. Sexavet Seferli dedi ki:

  Merhaba. Ben azeriyim arkadaslar/ Bizde iyi kombi ustasi cok azdi/. Benim kombim Unicaldi. Her yil manometr bozluyur yenisi ile degistiriyorum. Bu neden ola bilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Manometre genelde; çubuğu kırıldığında veya tıkandığında arızalanır. Yani arızalanmasının muhtemel 2 sebebi vardır. Bu sebepler neden oluşur tabi bunu cihazı yerinde incelemeden bilemeyiz.

 14. Gözde Uysal dedi ki:

  Merhaba, kombimin su alma vanası dönmüyor. Su alamadığı için basınç yükselmiyor. Gecen seneden sonra ilk defa calıstıracağım. Kireçlenmis olabileceğinden şüpheleniyorum. Ne yapmalıyım? Böyle durumlarda neyin değistirilmesi gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gözde Hanım… Doldurma musluğu kireçlenmez ancak uzun süre kullanmadığınız için ve dairenize gelen su tazyiği yüksek ise bu yüzden sıkışabilir. Hiç dönmüyorsa servis yardımı almanız gerekir. Parçayı pense vs. malzemelerle sıkıştırarak çevirmeyi denerseniz kırılabilir, kırılırsa da bu durumda parçanın değişimi gerekebilir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 15. Ahmet hatil dedi ki:

  Merhaba benim sorunum kombi surekli su aliyor ve su akitiyor bu durumda ne yapmam gerekli tesekkur eferim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombi basıncının yükselmesi tek bir sebebe bağlı değildir. Özellikle de tahliyeden su akıtacak kadar basınç yükseliyorsa bu bir sorundur. Bu durum; eşanjör, genleşme tankı ve doldurma musluğu gibi parçalara bağlıdır. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak maalesef yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Siz fazla suyu tahliye ettikçe basınç yükselmeye devam edecektir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 16. Ebru dedi ki:

  Merhaba. Havalardan dolayi kombiyi yaktim. Ama su akitmaya basladi. Butun peteklerden azicik su boşalttim yine de damlatiyo. Ertesi günde bar 0 a düşmüş ve dolum anahtarı çalısmiyo. Dönmüyo. Neden olabilir. Ve büyük bir ariza çıkabilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ebru Hanım… Muhtemelen petekleri açtığınız için basınç yükseldi ve yüksek basınç sebebiyle kombi su akıtmaya başladı. Su akıntısı durmadığı için bu sefer de petekler dinlenmeye geçtiğinde kombi tesisatındaki su tamamen boşaldı. Doldurma musluğu hiç dönmüyorsa dairenize gelen yüksek tazyikli su sebebiyle sıkışmış olabilir. Parçayı dikkatli bir şekilde çevirmeyi deneyin. Dönmezse fazla zorlamayın. Aksi halde kırılabilir. Hassas bir parçadır. İşlemi yine yapamazsanız veya yapmanıza rağmen yine su akıtma gibi sorunlarla karşılaşırsanız mutlaka servis yardımı almalısınız.

  2. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ebru Hanım… Kombi basıncı petekler devreye girdiğinde yükselmiş. Bu tabi ki bir arızadır. Basınç sonrasında düşmüş ancak şuanda su basma işlemi yapılamıyor. Kombide doldurma musluğu değişimi de gerekebilir. Acil bi servis yardımı almanızı öneririz. Büyük sorunlar çıkmayabilir ancak basınç 0 a düştüyse cihaz çalışmaz, çalışmaya zorlanırsa kuru yanma yapabilir ve farklı parçalarda da sorun çıkarak, arıza masrafı artabilir.

 17. Serdar kartal dedi ki:

  Kombiye 2 bara kadar su alıyoruz bir kaç gün içinde 1 barın altına iniyor neden yapar acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Öncelikle su kaçağı kontrolü yapmalısınız. Petekleri, tesisatı ve kombiyi kontrol etmelisiniz. Petek ve tesisatta su akıntısı ile karşılaşırsanız tesisatçı çağırın. Kombide su akıntısı varsa kombi servisi müdahalesi gerekir. Kontrol sonrası gözle görülür bir su kaçağı yok diyorsanız kombi bakımsız kalmış olabilir, tankın havası eksik olabilir, tank delik olabilir, eşanjör kireçlenmiş olabilir veya sıva altı tesisat kaçağı olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 18. Burçin Turhan dedi ki:

  Kombinin doldurma musluğu kapanmıyor boşa dönüyor ve kapanmadığı için sürekli su basıyor basın 3.4 lere yükseldi ve borudan sular akmaya başladı sanırım doldurma musluğu bozuldu? Servis çağırdım ne kadar ücret alır bilgisi olan var mı ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burçin Turhan… Servis ücretleri ve parça ücretleri her firmada aynı olmaz. Çağırdığınız servisle görüşerek bu konuda bilgi alırsanız daha sağlıklı olur.

 19. Əli Mirəliyev dedi ki:

  Su doldurma muslugunu açık bıraktım dolup patlarmş gibi oldu şimdide su akıtıyor. Basınçsa hemən sıfırlıyor ne yaoa bilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar… Doldurma musluğu açık kaldığı için basınç değeri 3 barı geçmiştir ve kombi fazla suyu tahliye etmek adına emniyet ventili açılmıştır. Kombi yüksek basınç sebebiyle su akıtmış. Şuanda su akıntısı devam ettiği için muhtemelen basıncı sıfırlamış. Öncelikle doldurma musluğunu çevirerek cihaza yeniden su basın. İdeal su basıncı 1 ile 2 bar arasıdır. Basıncı ayarladıktan sonra doldurma musluğunu kapatın ve iyice sıkın. Su akıntısı devam eder ve basınçta yine düşme olursa eğer emniyet ventilinin arızalanmış olma ihtimali olabileceği için servis çağırmanız gerekir. Bu konuda yardım almak için bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 20. Ferhat GÖKÇE dedi ki:

  Merhaba, Ariston kombinin alt tarafındaki basınç artırmak için kullanılan vana o kadar sertki döndürmek mümkün görünmüyor. Zorlamak mı lazım yoksa başka bir yöntemi mi var. Kolay gelsin.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferhat Bey… Doldurma muslukları yani kombi basıncını artırmanızı sağlayan doldurma vanaları genelde iyice sıkılır. Uzun süre kullanılmadıysa eğer sıkışmış olabilir ve bu yüzden dönmüyor olabilir. Döndürmeye zorlarsanız parça kırılabilir. Hassas olduğu için kırılabilme ihtimali var. Ancak bu parça dışında kombi basıncı başka türlü artırılamaz. İşlemi yapamıyorsanız servis yardımı alabilirsiniz.

Petek Yıkama