Kombide Emniyet Ventili

Kombide Emniyet Ventili Nedir?

Kombi tesisat basıncı 3 barı geçtikten sonra, kombinin yüksek basınç sebebi ile zarar görmemesi için, kombideki fazla suyu dışarı tahliye etme görevindeki parçadır. Kombinin marka modeli ya da çeşidi ne olursa olsun emniyet ventili mutlaka vardır.

Emniyet Ventili Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide emniyet ventili arızalı ise kombi sadece su akıtır. Yalnız her su akıntısı sorununu emniyet ventili arızasına bağlamamak gerekir. Ya da emniyet ventili su akıttığında bu sadece emniyet ventilinde sorun var anlamına gelmez.

Emniyet ventili kombi basıncı 3 barı geçmesi halinde açılır. Bu yüzden 3 BAR EMNİYET VENTİLİ adı verilir. Kombinizde eğer basınç yükselme sorunu var ve basınç değeri 3 barı geçiyor ise emniyet ventili otomatik devreye girer. Kombideki fazla suyu dışarı gönderir ve su akıntısı sorunu oluşur.

Emniyet ventili arızalı ise ya da pislik ile tıkanmış ise bu durumda da kombi su akıtabilir. Emniyet ventilinin su akıttığı durumlarda basınç yükselme durumu olup olmadığı kontrol edilir. Basınç yükselmesi sebebi ile emniyet ventilinden su geliyor ise bu durumda basınç yükselmeye sebep olan nedenler bulunur ve çözüm ona göre sağlanır. Basınç yükselme durumu olmadan emniyet ventilinden su geliyor ise muhtemelen parça arızalıdır.

Emniyet ventili kombilerin marka-model ve çeşidine bağlı yer olarak, şekil olarak ve renk olarak değişmektedir.

Emniyet ventili arızalı olduğunda parçanın tamiri olmaz, yenisi ile değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. İsmail Tüfek dedi ki:

  Merhabalar,
  Demirdöküm kömbinin Gecme(Segmanlı) Emniyet Ventili nasıl çıkarılır veya sökülür
  bu konuda video var ise linkini paylaşır mısınız?
  İyi çalışmalar diliyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Parça çıkarma-takma konusunda videolar hazırlamıyoruz ve sunmuyoruz maalesef. İşlemlerin hepsi uzmanlık gerektirdiğinden sadece servis yardımı almanızı öneririz.

   1. İsmail Tüfek dedi ki:

    Merhabalar,
    Yazılı anlatım yapılabilir diye düşünüyorum
    Örnek: Yukarıya çekerek, Segmanını acarak vb.
    Teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Maalesef İsmail Bey… Öyle bir hizmetimiz olmadığı için size yardımcı olamıyoruz.

 2. Emre Kaya dedi ki:

  Merhaba benim Demirdöküm atron kombi emniyet ventili su kaçırıyor basınç düşüyor 1 barda bile su kaçırıyor değiştirdim sorun devam ediyor sizce ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Normalde emniyet ventili basınç değeri 3 barı geçtiğinde fazla suyu tahliye etmeye yarayan parçadır. Ancak basınç 3 barı geçmeden devreye girip su tahliyesi yapıyorsa emniyet ventili arızalıdır. Değişimini yapmışsınız ancak su tahliyesi devam etmiş. Kombinizde ya bar göstergesi bozuk, basıncı yanlış gösteriyor ya da basınç sensörü bozuk, basıncı yanlış ölçüyor. Muhtemel başka bir sebep görünmüyor ancak yine de sorunu yerinde görüp incelememiz lazım. Farklı arıza durumları da olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef.

   1. abdullah yüksel dedi ki:

    merhaba benim kombim basıncını ayarlayamadığım için 3 barı geçip tahliyesinden fazla suyu dışarı atmıştı. o zamandan sonra su damlatıyor. bu ventiller bir kere açıldıktan sonra bidaha eskisi gibi olmaz illa kaçırır diyorlar doğrumu? yoksa genleşme tankına hava bastım ondan olma ihtimali yok.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Abdullah Bey… Su akıntısı eğer yine aynı yerden yani emniyet ventilindende bu parçanın değişimi gerekir. Emniyet ventili 3 bar emniyet ventili olarak da bilinen parçadır. Yani tesisat basıncı 3 barı geçtikten sonra otomatik devreye girip fazla suyu dışarıya tahliye eder. Basınç normal değere dengelendiğinde emniyet ventili kapanarak su tahliyesini durdurabilir. Ancak durdurmuyor su tahliyesine devam ediyorsa bozulmuş demektir ve değişimi gerekir. Çoğu ventiller bir kez açılırsa daha kapanmaz, ama kapanan ventiller de vardır. Sizin kombinizde ventil kapanmamış ve tahliyeye devam ediyor. Bu durumda kombiye sürekli su basmak zorunda da kalırsınız. Durumun genleşme tankı ile bir alakası yok, tankın belirli bir hava basıncı vardır ve fazla hava basmak da zararlıdır. Emniyet ventiline bakılması ve müdahale edilmesi için servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama