Kombide Emniyet Ventili

Kombide Emniyet Ventili Nedir?

Kombi tesisat basıncı 3 barı geçtikten sonra, kombinin yüksek basınç sebebi ile zarar görmemesi için, kombideki fazla suyu dışarı tahliye etme görevindeki parçadır. Kombinin marka modeli ya da çeşidi ne olursa olsun emniyet ventili mutlaka vardır.

Emniyet Ventili Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide emniyet ventili arızalı ise kombi sadece su akıtır. Yalnız her su akıntısı sorununu emniyet ventili arızasına bağlamamak gerekir. Ya da emniyet ventili su akıttığında bu sadece emniyet ventilinde sorun var anlamına gelmez.

Emniyet ventili kombi basıncı 3 barı geçmesi halinde açılır. Bu yüzden 3 BAR EMNİYET VENTİLİ adı verilir. Kombinizde eğer basınç yükselme sorunu var ve basınç değeri 3 barı geçiyor ise emniyet ventili otomatik devreye girer. Kombideki fazla suyu dışarı gönderir ve su akıntısı sorunu oluşur.

Emniyet ventili arızalı ise ya da pislik ile tıkanmış ise bu durumda da kombi su akıtabilir. Emniyet ventilinin su akıttığı durumlarda basınç yükselme durumu olup olmadığı kontrol edilir. Basınç yükselmesi sebebi ile emniyet ventilinden su geliyor ise bu durumda basınç yükselmeye sebep olan nedenler bulunur ve çözüm ona göre sağlanır. Basınç yükselme durumu olmadan emniyet ventilinden su geliyor ise muhtemelen parça arızalıdır.

Emniyet ventili kombilerin marka-model ve çeşidine bağlı yer olarak, şekil olarak ve renk olarak değişmektedir.

Emniyet ventili arızalı olduğunda parçanın tamiri olmaz, yenisi ile değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (28 Yorum)

 1. Hüseyin dedi ki:

  Ustam kolay gelsin, warmhaus marka kombide ilk çalıştırma için tesisata su verilince tüm suyu emniyet ventilinden atıyor sorun ne olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Basınç yükselme durumu olmadan emniyet ventilinden su geliyor ise muhtemelen parça arızalıdır. Emniyet ventili arızalı olduğunda parçanın tamiri olmaz, yenisi ile değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

 2. Murat dedi ki:

  Merhaba ustam. Kombiye su basarken dalgınlıkla 3 barı geçti kombi altındaki hortumdan su boşaldı ve hemen vanayı kapattım. Suyu tamamen banyodan tahliye ettim. Sonra 1.5 bar tekrar bastım. Kombi çalıştırdım. Hortumdan su damlattigini gorunce kavanoz koydum altina. 3 gunde 1 su bardagina yakin su dolmus. Ne yapabilirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… İdeal basınç seviyesi 1,5’dur ve basınç yükselirse kombiye en yakın peteğin vanasından su almanız gerekir. Kombi basınç yükselme sorunu olduğunda, fazla su basıldığında, bakımsız kaldığında su akıtabilir. Ayrıca parçalarında kırılma, çatlama ya da delinme meydana geldiğinde de aynı şekilde su akıtabilir. Sorunun kaynağının tespiti için teknik destek almalısınız.

Petek Yıkama