Kombide Eşanjör

Kombide Eşanjör Çeşitleri

Piyasada birçok marka modelde kombi yer alır. Kombilerin kendi içlerinde; yoğuşmalı, bacalı ve hermetik çeşitleri vardır. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı eşanjörleri de değişmektedir. Tek eşanjörlü cihazlarda sadece ana eşanjör yer alıyorken çift eşanjörlü kombilerde plaka ve ana eşanjör yer alır.

Kombide Ana Eşanjör

Kombide bulunan en büyük parçalardan biridir. Şekil olarak kalorifere benzetilmektedir.

Ana Eşanjörün Görevi; Brülörden aldığı sıcaklık ile musluğa giden ve tesisata giden suyu ısıtmaktır. Bu görevini pompa sayesinde sağlamaktadır. Brülörden aldığı su ile içinden geçen suyu ısıtmaktadır. Çift eşanjörlü ve tek eşanjörlü kombilerde muhakkak vardır.

Tek eşanjörlü cihazlarda çift hat bulunur. Bu hatlardan biri sıcak su diğeri kaloriferdir.

Tek eşanjörlü kombilerde iç kaçak meydana gelebilir. Çift eşanjörlü cihazlarda iç kaçak olmaz. Çünkü tek hat vardır. Çift veya tek eşanjörlü fark etmeksizin eşanjörde kaçak meydana gelir ise bu durumda muhtemel sebep eşanjörün delinmesidir. Eşanjör delinmesinde tamir işlemi olmaz. Dış gövdesinde delinme var ise kaynak yapılabilir fakat onun için de garanti sunulmaz. Bu sebeple değişim işlemi önerilir. Ana eşanjör değişim bedeli de kombinin neredeyse yarısı kadardır. Bu sebeple genelde kullanıcılar kombi eski ise veya uzun süredir kullanılıyor ise yeni bir kombi almayı tercih eder.

Kombide Plaka Eşanjör

Özellikle de çift eşanjörlü kombilerde bulunan tek eşanjörlü kombilerde bulunmayan bir parçadır. Dikdörtgen uzun şekilde bir parçadır.

Plaka Eşanjörün Görevi; kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyu birbirinden ayrı tutmak yani karıştırmamaktır.

Plaka eşanjör uzun süre kullanımda arızalanabilir veya delinebilir. Bu gibi durumlarda tespit ve müdahale sadece uzman servis ekibi tarafından yapılmalıdır.

Kombide Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi su akıtır
 • Kombi sıcak su vermez
 • Kombi basıncı yükselir
 • Kombi basıncı düşer
 • Petekler az ısınır (ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma var ise)
 • Aşırı ısınma sorunu yaşanır (ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma var ise)

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (154 Yorum)

 1. Shyl dedi ki:

  Kombi basınç değerlerim çok sık değişkenlik gostermekte çoğunlukla yukseliyor bazende düşüyor… ısınmada sorun yok normal değerlerde iken neden kaynaklıdır acaba.. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombiniz bakımsız kalmış olabilir. Bu bir tank sorunu da olabilir. Detaylı incelemenin yerinde yapılması gerekiyor.

 2. Remzi ARAZ dedi ki:

  Su basıncım artıyor peteklerde ısınma sorunum yok. Sadce bir peteğim biraz az ısınıyor. Su akıtma sorunum da yok. 4-5 yıllık Bosch marka kombi. Sağdan ikinci soğuk su vanasını kapatınca yani musluktan sıcak su kısmından su akmaz hale geliyor. Kapatınca su yükselmiyor. Sebebi ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Remzi Bey… Soğuk su giriş vanasını kapattığınızda basınç yükselmiyor, vanayı açınca yükseliyorsa muhtemelen eşanjör veya doldurma musluğunda sorun vardır. Yine de cihazı yerinde incelememiz gerekiyor.

 3. Senol Dıgturk dedi ki:

  eşanjördeki plaka sayılarının çok olması avantaj mıdır neye göre takılır her model için 12-14-16 diye farklı eşanjörler oluyor?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şenol Bey… Dilim sayılarının fazla olması tabi ki avantaj sağlar. Eşanjör dilim sayısı fazla olursa dakikada geçtiği sıcak su miktarı da artar. Mesela 1 dakikada 3 litre su geçiyorsa kalın dilimde veya bir tık fazla dilimde 1 dakikada 6 litre su geçebilir.

   1. Senol Dıgturk dedi ki:

    Çok teşekkür ederim cevabınız için aralarında çok büyük fiyat farkları olmuyor zaten 16 plaka almak çok daha mantıklı olacak anladığım kadarıyla. istanbul içi servisiniz var mı?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz, tabi Şenol Bey… Dilim sayısı artarsa sudan tasarruf da elde etmiş olursunuz. Hemen her açıdan kâr edilmiş olunur. İstanbul’un hemen her ilçesine hizmetimiz bulunuyor.

 4. Cavid alizade dedi ki:

  Merhaba. Bizde soğuk su tazyikli geliyor ama sıcak su çok az geliyor. Eşanjörde mi sorun yoksa başka birşey mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cavid Bey… Tazyiğin az olması eşanjöre, tribüne veya genel olarak tesisata bağlıdır. Ancak sorunu yerinde incelemeden uzaktan net bilgi vermemiz çok zor.

Petek Yıkama