Kombide Eşanjör

Paylaş:

Piyasada birçok marka modelde kombi yer alır. Kombilerin kendi içlerinde; yoğuşmalı, bacalı ve hermetik çeşitleri vardır. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı eşanjörleri de değişmektedir. Tek eşanjörlü cihazlarda sadece ana eşanjör yer alıyorken çift eşanjörlü kombilerde plaka ve ana eşanjör yer alır.

Kombide Ana Eşanjör

Kombide bulunan en büyük parçalardan biridir. Şekil olarak kalorifere benzetilmektedir. Görevi; Brülörden aldığı sıcaklık ile musluğa giden ve tesisata giden suyu ısıtmaktır. Bu görevini pompa sayesinde sağlamaktadır. Brülörden aldığı su ile içinden geçen suyu ısıtmaktadır. Çift eşanjörlü ve tek eşanjörlü kombilerde muhakkak vardır. Tek eşanjörlü cihazlarda çift hat bulunur. Bu hatlardan biri sıcak su diğeri kaloriferdir.
Kombide Eşanjör
Tek eşanjörlü kombilerde iç kaçak meydana gelebilir. Çift eşanjörlü cihazlarda iç kaçak olmaz. Çünkü tek hat vardır. Çift veya tek eşanjörlü fark etmeksizin eşanjörde kaçak meydana gelir ise bu durumda muhtemel sebep eşanjörün delinmesidir. Eşanjör delinmesinde tamir işlemi olmaz. Dış gövdesinde delinme var ise kaynak yapılabilir fakat onun için de garanti sunulmaz. Bu sebeple değişim işlemi önerilir. Ana eşanjör değişim bedeli de kombinin neredeyse yarısı kadardır. Bu sebeple genelde kullanıcılar kombi eski ise veya uzun süredir kullanılıyor ise yeni bir kombi almayı tercih eder.

Kombide Plaka Eşanjör

Özellikle de çift eşanjörlü kombilerde bulunan tek eşanjörlü kombilerde bulunmayan bir parçadır. Dikdörtgen uzun şekilde bir parçadır. Görevi; kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyu birbirinden ayrı tutmak yani karıştırmamaktır. Plaka eşanjör uzun süre kullanımda arızalanabilir veya delinebilir. Bu gibi durumlarda tespit ve müdahale sadece uzman servis ekibi tarafından yapılmalıdır.

Kombide Eşanjör Sorunu Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi su akıtır
 • Kombi sıcak su vermez
 • Kombi basıncı yükselir
 • Petekleriniz az ısınır (ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma var ise)
 • Aşırı ısınma sorunu yaşarsınız (ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma var ise)

Yorumlar (12 Yorum)

 • Kombimizin eşanjöründe yeşillenme var bunun sebebi ne olabilir ? Herhangi bir sıkıntı olur mu ?

  • Eşanjörün içinde bulunan sıcak ve soğuksu sirkülasyonu zamanla yosunlaşmaya sebebiyet vermiştir.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi su basıncımız sürekli düşüyor. Herhangi biryerinden sızıntısı da yok

  • Merhaba Çağlar Bey… Bir yerde su kaçağı yoksa kombi ile alakalı bir sorun olabilir ya da sıva altı kaçağı olabilir. Sıva altı kaçakları gözle görülmez ve çoğu zaman duvarda nemlenme de yapmaz. Ancak öncelikle kombi servisi yardımı almalısınız. Kombide genleşme tankının havası eksik olabilir ya da genleşme tankı membranı (contası) delik olabilir. Net arıza teşhisi yapılması açısından önce kombi servisi çağırmalısınız.

   Kombi Tamircisi

 • Kolay gelsin. Benim kombim buderus marka (yoğuşmalı). Kombimde bu sene 5. senem. Ancak bu sene çok sıkıntı çektim. Çünkü su basıncı sürekli düşüyor. Her gün hatta bazı günlerde günde 2 kere bile oluyor su basmak zorunda kalıyorum. Su tesisatım üstten. Baktırdım kaçak görünmüyor. Kombi için servis geldi kaç kere bir şey çıkmadı. Ama ben artık bıktım. En son eşanjör den olabilir mi dedik ama ona da nasıl karar vermem gerekiyor bilemedim. Çünkü eşanjör çıkarıldığında bir daha tekrar takılmıyormuş. Bu konuda yardımcı olabileceğiniz bir husus varsa çok sevinirim.

  • Merhaba Beray Bey… Tesisatın teste alınması gerekir böyle bir durumda… Kombiye 2 bara kadar su basılır. Kalorifer gidiş ve dönüş hatları kapatılır. Yani kombinin tesisat ile ilişkisi kesilir. 1-2 gün kadar bu şekilde beklenir. Bu sırada kombiyi kullanamazsınız. Sıcak bir havada yapmanızı tavsiye ederiz soğukta kalmamanız için… 2 gün sonucunda kombi basıncı düşmediyse kombide bir kaçak yok demektir. Vanaları açtığınızda basınç düşerse tesisatta kaçak var demektir. Kombi basıncı vanalar kapalıyken düştüyse kombide kaçak var demektir. Gözle görülen bir kaçak yoksa eğer ana eşanjör delik olabilir.

   Kombi Tamircisi

 • merhaba kombim demirdöküm marka 5 yıllık cihaz. son günlerde banyo sıcak suyu kullanmaya actıgımızda elektrik süpürgesi sesi yuksekliğinde ugultu siren gibi ses cıkıyor. sebebi ne olabilir teşekkür ederim

  • Merhaba Mehtap Hanım… Kombinin ses yapmasının birçok sebebi vardır. Kombide hemen her parça sıcak su devresinde çalıştığı için sıcak su kullanımında ses yapması da yine birçok etmene bağlıdır. Kombinizde; fan, devir daim pompası, üç yollu vana veya gaz valfi arızası olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

 • merhaba,kombim vaillant marka bu sene 9.senesi ve ilk kez olarak su akıtmaya başladı.basınç da 3,4 bar gösteriyordu.tavsiye üzerine su tahliye ettiğimde su akması durdu ve basınç normale döndü ama 5-10 dakika içinde tekrar basınç yükseliyor ve su akıtıyor.sürekli aynı işlemi yapmak zorunda kalıyoruz.arızası ne olabilir acaba? teşekkürler…

  • Merhaba Ufuk Bey… Kombinizde yüksek basınç arızası var. Bunun da birçok sebebi vardır. Kombiniz uzun süre bakım görmediyse tankın havası eksik olabilir, eşanjörde ya da doldurma musluğunda sorun olabilir. Bu durumda arıza tespiti ve çözümü konusunda servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

 • Demirdokum nepto hkt 224 esanjor fiatini ogrenebilirmiyim lutfen

  Kadir demirbaş

  • Merhaba Kadir Bey… Nepto kombiler çift eşanjörlüdür. Bahsettiğiniz eşanjör plaka eşanjör mü yoksa ana eşanjör mü? Plaka eşanjörse eğer; 270 + 70 işçilik 340 TL değişim bedelidir. 1 yıl garantili. Ana eşanjörse fiyat değişebiliyor. Yerinde görmek gerekir.

   Kombi Tamircisi

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.