Kombide Eşanjör

Kombide Eşanjör Çeşitleri

Piyasada birçok marka modelde kombi yer alır. Kombilerin kendi içlerinde; yoğuşmalı, bacalı ve hermetik çeşitleri vardır. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı eşanjörleri de değişmektedir. Tek eşanjörlü cihazlarda sadece ana eşanjör yer alıyorken çift eşanjörlü kombilerde plaka ve ana eşanjör yer alır.

Kombide Ana Eşanjör

Kombide bulunan en büyük parçalardan biridir. Şekil olarak kalorifere benzetilmektedir.

Ana Eşanjörün Görevi; Brülörden aldığı sıcaklık ile musluğa giden ve tesisata giden suyu ısıtmaktır. Bu görevini pompa sayesinde sağlamaktadır. Brülörden aldığı su ile içinden geçen suyu ısıtmaktadır. Çift eşanjörlü ve tek eşanjörlü kombilerde muhakkak vardır.

Tek eşanjörlü cihazlarda çift hat bulunur. Bu hatlardan biri sıcak su diğeri kaloriferdir.

Tek eşanjörlü kombilerde iç kaçak meydana gelebilir. Çift eşanjörlü cihazlarda iç kaçak olmaz. Çünkü tek hat vardır. Çift veya tek eşanjörlü fark etmeksizin eşanjörde kaçak meydana gelir ise bu durumda muhtemel sebep eşanjörün delinmesidir. Eşanjör delinmesinde tamir işlemi olmaz. Dış gövdesinde delinme var ise kaynak yapılabilir fakat onun için de garanti sunulmaz. Bu sebeple değişim işlemi önerilir. Ana eşanjör değişim bedeli de kombinin neredeyse yarısı kadardır. Bu sebeple genelde kullanıcılar kombi eski ise veya uzun süredir kullanılıyor ise yeni bir kombi almayı tercih eder.

Kombide Plaka Eşanjör

Özellikle de çift eşanjörlü kombilerde bulunan tek eşanjörlü kombilerde bulunmayan bir parçadır. Dikdörtgen uzun şekilde bir parçadır.

Plaka Eşanjörün Görevi; kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyu birbirinden ayrı tutmak yani karıştırmamaktır.

Plaka eşanjör uzun süre kullanımda arızalanabilir veya delinebilir. Bu gibi durumlarda tespit ve müdahale sadece uzman servis ekibi tarafından yapılmalıdır.

Kombide Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi su akıtır
 • Kombi sıcak su vermez
 • Kombi basıncı yükselir
 • Kombi basıncı düşer
 • Petekler az ısınır (ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma var ise)
 • Aşırı ısınma sorunu yaşanır (ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma var ise)

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (118 Yorum)

 1. Ali Aksoy dedi ki:

  Merhaba ben Bosch marka kombiyi yeni taktırdım tesisatta yeni. Kombinin basıncı düşüyor. Basınç gündüz hiç oynamiyor gece az da olsa düşüyor. Evde kaçak bulamadik. Kombi balkonda bundan dolayı gündüz olan sıcak akşam soguyunca genlesip düşürüyor olabilir dediler sizin de fikrinizi alabilir miyim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Basınç düşme durumu varsa eğer bunun sıcakla-soğukla bi alakası olmaz. Yani basınç düşüyorsa bir kaçak durumu olabilir veya bir sorun olabilir. Kombi sıfır-tesisat sıfır ise basıncın ne kadar sıklıkla ve ne kadar düştüğüne bakmak gerekir. Bu bilgiyi de aktarabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 2. İbrahim bolat dedi ki:

  Mrhb hocam benim evimde Bosch klasik silver marka kombim var altından su akıtmaya başladı bir kombi servisi çağırdım baktı kombiye yaprak eşanjörü değişecek dedi ve değiştirdi ve su gine gelmeye başladı bune diye sorduğumdada akşamakadar keser dedi tabikide kesmedi geldi gitti geldi gitti yapamadılar o değiştirdiği Eşanjörün arkasındaki pilastik bölümde değişmesi gerekiyor dedi ama parçayı bulamıyoruz dedi hocam sizce sorun ve çözüm nedir ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Kombinizde su akıntısı sorunu var. Bu sorun sadece 1-2 parçaya bağlı olsa şu parçaya bakılması lazım denilebilir. Ancak kombide birçok parça su akıtabilir. Emniyet ventili, hava prujörü, eşanjör, tank, pompa, doldurma musluğu, blok gibi birçok parçayı yerinde incelememiz gerekiyor.

 3. sıkıntılı dedi ki:

  D.D atron batarya su derecesi 40 ayarlı 45-48 arasına çıkıp stoplar su soğuyup 40 a indiğinde tekrar ateşler sabit ısıda kalamıyor yapılan iş ntc değişimi yapıldı düzelmedi boru ntc leride takmadan (boşta)starda değişen bir şey olmadı nette eşanjör temizliği deniyor faydası olurmu başka sorunmu aramalı mesela -gaz ayarı-fan kirliliği-swict-soğuk su girişi debiyide düşürdüm ntc netten 0 aldım ölçüm yapılmadı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Sıcak suyun derecesini sabitleyemezsiniz zaten. Kombi ekranda her zaman devreye girdiğinde ayarlanan derecenin üstünü gösterir. Cihazda aşırı ısınma veya suda soğuma gibi bir durum söz konusu ise, bu durum tüm musluklarda oluyorsa kombiyi yerinde incelemek gerekir. Ancak muhtemel sebebini de sorunu yerinde görmeden bilemeyiz (çünkü kombide bulunan hemen her parçanın sıcak su aksağında görevi vardır). Bu durum tek bir muslukta oluyorsa; tesisat sorunu olabilir, filtre tıkalı olabilir veya batarya-musluk bozuk olabilir. Can ve mal güvenliğiniz açısından uzman yardımı almalısınız.

 4. Birol Öztürk dedi ki:

  Merhaba. Eca Emas Effecta kombi de 3 yollu vana var mıdır. Bazen duştan sonra petek düğmesi kapalı olduğu, petekler aşırı ısınıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Birol Bey… Petek konumu kapalı olmasına karşın tüm peteklerde ısı oluyorsa; sensör, üç yollu vana, kart arızası olabilir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 5. Muzaffer Karslıoğlu dedi ki:

  Hayırlı işler,bende Baymak luna ocean 20 fi kombi var sorun duş esnasında sıcak su soğuyor ve sıcak suyu kapattığınız da 20 veya 30 saniye sonra tekrar sıcak su geliyor be bunu devamlı yapıyor olası arızayı neden yapar? birde üç alayı beş yukarı neye mal olur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muzaffer Bey… Bu durum sadece duş sırasında oluyor, mutfakta olmuyorsa ya tesisatınızda sorun vardır ya filtre tıkalıdır ya da batarya-musluk bozuktur. Ancak mutfakta da aynı durum oluyorsa sorun kombidedir. Sıcak su arızaları birçok sebebe bağlı olduğu için yalnız bu konuda uzaktan tahmini de olsa hem bilgi aktarmak zordur hem de maliyet belirtmek. Servis yardımı almalısınız.

 6. Burak Anıl dedi ki:

  Merhaba, Bosch Condense 2000 sahibiyim. Önceden kombi basıncımda ayda bir başınç düşmesi oluordu. Su tamamlama ile basıncı geri getiriyordum. Ancak şimdi basınç kendi kendine yükseliyor. Ben peteklerden basıncı 1 bar’a indiriyorum. 2-3 saat içinde 3 bar’a hatta biraz üstüne çıkıyor. Ana eşanjörde büyük ihtimal delik olduğu söylendi. Gelen servis hava yada kombiye su basan vanayı kontrol etmedi. Bende de güvensizlik oluştu. Sizce ne yapmalıyım? 935 TL bir ücret çıkardılar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burak Bey… Kombi kullanılsa da kullanılmasa da her şekilde basınç yükseliyorsa bu eşanjör ve doldurma musluğu arızasıdır. Ancak sadece kullanıldığında basınç yükseliyor, kullanılmadığı zaman yükselmiyor veya aksine düşüyorsa bu genleşme tankı sorunudur. Arızayı yerinde görmediğimiz için net bilgi aktarmamız çok zor maalesef.

 7. Osman dedi ki:

  Bosch b1 rdw 24 42 h 05 kombim var sıcak suyu aşırı ısıtıyor petekler çalışırken suyun ısısı normal geliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Belirttiğiniz durum; sensör, kart, üç yollu vana gibi parçalara bağlı olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 8. Fatih Akçay dedi ki:

  Selamünaleyküm benim evimde ECA eurostar marka kombi var eşanjör delinmiş eşanjör değişimi yaptıracağım parçasını bulduk ama korkuyorum randuman alabilir miyim diye taktırsam iyi olur mu sizce yoksa yeni kombi mi almam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Fatih Bey… Eca Eurostar model kombiler eskidir. Eşanjör fiyat açısından maliyetli bir parçadır. Önemli olan kombinizin durumudur. Çünkü eski kombiler emin olabilirsiniz ki çoğu zaman aynı zamanda sağlam kombiler de olabiliyor. Kombi çok sık arıza yapıyor veya eski performansında çalışmıyorsa yeni kombi almak daha mantıklıdır. Ancak randıman açısından iyi ve sorun çıkarmıyorsa parça değişimi de yapılabilir. Burada seçimi direk kullanıcı olarak size bırakıyoruz.

 9. mehmet yabancı dedi ki:

  ana eşanjör borusu klips bağlatısı orda su kaçırmaktadır teşekürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Sorunun yerinde görülüp incelenmesi gerekir. İşlemin akibiyeti de buna bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 10. hasan dedi ki:

  merhaba,daireme teklif aldigim firmalardan biri binamizin eski oldugundan dolayi pex borular (radyatorlu isitma)kullanildigini ve kombinin paslanmaz esanjorlu olmasi gerektigini soyledi(aksi taktirde esanjor kireclenirmis),benim kafamdan gecen buderus yada bosch marka idi ama onlarda aluminyum-silisyum esanjor kullaniliyormus,bu konuda yardimci olabilirmisiniz sizce hangisini almak gerekiyor,paslanmaz esanjorlu olaninimi yoksa aluminyum -silisyumlu olsada olurmu ?gelen firma aklimizi karistirdi.

  saygilarimla

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Eşanjör kireçlenmesi özellikle de tesisatın eski, kirli, suların kireçli ve tazyikli olduğu zamanlarda görülen en önemli problemlerden biridir. Size ekipler bu şekilde bir bilgi verdiyse (sonuçta tesisatı ve daireyi yerinde gördükleri için) tespit doğrudur diyebiliriz. Bildiğimiz kadarıyla Premix model kombilerde kullanılan eşanjörler çelik. Ancak alüminyum silisyum eşanjörler de yine sağlamdır. Yine de tabi kombi üretimi yapan firmalarla görüşürseniz daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.

 11. seda dedi ki:

  iyigünler vıesmann 50t kombi kullanıyoruz ev yerden ısıtma alalı 3yıl oldu 3 yıldır eşanjörün kireçlenme sorununu yaşıyoruz 3 ayda bir servis geliyor tesisatın kirli olduğunu suyun kireçli olduğunu söylediler en son oksijen bariyerli boru olmadığı için yerden ısıtmada kireç tuttuğunu söylediler benim sorum 40 daire var herkese gelen su aynı herkesin tesisatı aynı onlarda da oksijen bariyerli boru yok benden başka 3 ayda bi sorun yaşıyanda yok kimse sıcak su sorunu çekmiyor. Benim sorum şu madem yeri ısıtan borunun oksijen bariyersiz olması kombiye kireç götürüyor o zaman ısıtmada da sıcak suyun dönmemesi gerekmezmi yerden ısıtmada hiçbir problem yok problem musluklara sıcak su gelmiyor gelen sıcak su 2 sn sonra soğuyor tekrar ısıtıyor tekrar 2sn sıcak su geliyor bu şekilde 2 3 sn kadar gelen su yerden ısıtmayıda beceremez.Ben şöyle düşünüyorum madem oksijen bariyersiz boru kullanımı kireçlenme sebebi musluğa gelen su ısınmıyo r yerden ısınmaya nasıl verebiliyor Sorun sizce ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seda Hanım… Aslında bir nevi doğru düşünüyorsunuz ancak kalorifer tesisatı ayrı sıcak su tesisatı ayrıdır. (tabi yine de eşanjörün kireçlenmesi kaloriferlerin az ısınmasına yani randımanın düşmesine neden olur). Eşanjörün bu kadar sık kireçlenmesi, dairenize gelen şebeke suyunun kireçli olmasına veya tazyikli olmasına da bağlı olabilir. Ekstra tabi tesisatın kireçli veya kirli olması da eşanjörün bozulmasına sebep olabilmektedir. Kısa sürede eşanjörün bu denli kireçlenmesi bize kalırsa da tesisata bağlıdır. En son söylenen işlemi de yaptırmanızı öneririz. İşlem sonucunda muhtemelen sorununuz çözümlenecektir.

 12. Mertcan yıldırım dedi ki:

  Merhaba ben bi kombi aldım ferolli 2 inci el suyun barını 1 buçuğa getiriyorum geri 3 e kadar fırlıyor petek yandığı zamanlar yapıyor genellikle 50 de falan yakıyorum sonra tahliyesen damla yapıyor sorun nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mertcan Bey… Muhtemelen eşanjör arızası olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmamız çok zor. Ürünü satın aldığınız firma veya servis ile görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz.

 13. ABDULLAH MESUT EYÜBOĞLU dedi ki:

  iyi günler. biz tesisatçı firmayız. bir müşterimize bosch 2500 marka yoğuşmalı cihaz taktık. fakat 1 sene geçtikten sonra ısınma problemi yaşadı ve servis çağırdı. servis ejanjorun delindiğini ve yerden ısıtma tesisatında oksıjen barıyersız boru kullanımından bu sorunun kaynaklandığını belirtti.
  iş mahkemeye taşındı. bilirkişi geldi ve boruların oksijen barıyerlı olduğu ve fıltrenın takılı olduğunu belırttı. ıkı adet aynı sekılde olay oldu. bır bılırkısı bızım lehımıze yanı tesısatta herhangı bır sorun olmadığını sorunun gızlı ayıp olduğunu belırttı. dıgerı filtreyı açtığında ıcerısınde değişik meteryaller buldu ve bunların ınsaat kalıntısı olduğunu raporuna yazarak bızı hatalı buldu. yalnız soyle bir durum daha var. musterımız tesısatın temızlıgını yetkılı servıse değil herhangi bir temizlikçiye yaptırmış. bu kişinin temizliği nasıl yaptığı yani sistem ve kombiyi ayırdımı yoksa filtredenmi temzledi bilinmiyor. şimdi sorum şu. yerden ısıtma tesisatı eksiz buna inşaat artığı girermi, girse dahi filtreden geçermi, geçse dahi kombilerde üst limit termostadı ve sıcaklık sensörü ejanjoru korumak ıcın devreye gırmesı gerekmezmıydı. cevabınızı merakla bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Tesisat temizliği yapılırken sistemi kombiden ayırmak tabi ki önemlidir. Ancak tesisat temizliği için kullanılan ilaç ve bu ilacın dozu daha da önemlidir. Kimyasal ilaç kullanıldı ve akabinde nötr ilaç ile (kimyasal ilaç ayrıştırıcı) yeniden temizlik yapılarak sistemden kimyasal ilaç atılmadıysa kombiye zarar vermiş olabilir. İşlem sırasında bağlantı ayrıştırılsa bile tesisatta dolaşan su kombide de dolaşır. Haliyle sistemle kombi bağlantısı yeniden kurulup sistem ısıtıldığında bu su kombi içerisinde de (yani parçalarda) dolaşacağı için parçaların hasar görmesine sebep olabilir. Ki filtrede yabancı meteryaller bulunmuş. İnşaat kalıntıları olması çok doğal. Çünkü kullanılan ilaç (tabi ilaçlı temizlik yapıldıysa) önce tesisata zarar verir. Sonra filtreden geçerek kombideki; pompa, üç yollu vana, eşanjör gibi birçok parçayı etkiler. Eksiz tesisat da olsa yerden ısıtma sistemi olduğu için tesisatın döşenmesi sırasında olduysa eğer sorun olmuş olabilir. Aksi halde sonradan sorun oluşma olasılığı düşüktür. Kombide limit termostat dediğimiz parça kombi tesisatında yüksek sıcaklık algıladığında devreye girerek cihazı bloke eden parçadır. Yüksek sıcaklık algılamazsa devreye girip, kombiyi bloke edemez. 1 yıllık bir cihazda eşanjör delindiyse eğer bu durum genel olarak 3 nedene bağlıdır. 1.si daireye gelen şebeke tazyiği çok yüksek olabilir. 2.si daireye gelen şebeke tazyiği kireçli olabilir. 3.sü tesisat yıkama gibi işlemler kimyasal ilaçla yapıldı ardından nötr ilaç kullanılmadıysa, peteklere porçöz gibi ağır kimyasal içeren ürünler kullanıldıysa veya cihaza-tesisata yanlış müdahaleler yapıldıysa bu yüzden de delinmiş olabilir.

   1. ABDULLAH MESUT EYÜBOĞLU dedi ki:

    eşanjör delinmemiş şişmiş orada yanlış söylemişim. peki bu olay 3 nedene bağlı ise o zaman tesisattaki inşaat artıklarının bu olayı gerçekleştirmesi mümkünmüdür. mahkemede müşteri eğer ben tesisatı temizletmedim veya bu olay olduktan sonra temizlettim derse bizim dayanak noktamız nedir.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Sizi bir firma olarak yanlış yönlendirmek istemeyiz Abdullah Bey. Bizim taraf seçme veya siz yorum yaptınız diye sizi haklı çıkarma gibi bir olanağımız-isteğimiz de yok. Bu konuda yanlış anlaşılmak istemeyiz. Bizim bildiğimiz eşanjör ya yüksek basınçtan şişer ya da kombide donma olduğunda. Ancak yine de parçadaki sorunu, parçanın durumunu, tesisatı veya filtreyi görmediğimiz için daha detaylı bilgi aktaramıyoruz.

 14. zaman-efsanesi@hotmail.com dedi ki:

  Kolay gelsin kombimiz immergas eski bi kombi kiracı olarak kalıyorum arada su döküyordu 60 derecede kalorifer i hiç ısıtmıyordu banyoda bi soğuk bi sıcak veriyordu suyu iki gün önce artık çalışmadı pazar günü kapattım pazartesi ustayı çağırdım usta gelip baktı hali ile donmuştu çalışmadığı için ev sahibinde çalıştırmadığın için böyle olmuş masrafı sen ver dedi eşanjör yanmış dedi usta burda benim suçum varmı daha önce dile getirmiştim bunları eşanjörü değişimi 1200₺ diyor öğrenciyim bi tavsiyede bulunurmusunuz ev sahibine suçun bende olmadığını nasıl ispatlarım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Eşanjör arızaları genelde kullanıcı hatası olmaz. Şebekeden gelen suyun tazyiğine, kirecine ve tabi ki hava durumlarına bağlı olarak arızalanabilir. Gelen servis ekibi bi tutanak tutabilir. Tutanakta sorunun sebepleri ayrıntılı şekilde açıklanabilir ve bu belgeyi ev sahibinize iletebilirsiniz. Başka türlü ispatlamanız çok zor.

 15. Okan koc dedi ki:

  Bende demirdokum atron marka kombi var. Mutfaktaki muslukta sicak suda sorun yasamiyorum ama banyoya sicak su gitmiyor. Bi sicak bi soguk oluyordu. bende sensoru degistirdim sorun gitmedi. Plakali esanjoru kirecten temizledim. Sorun duzeldi simdilik acaba ilerde devam ederse degistirmem mi gerekiyor esanjoru yoksa baska biryerden kaynakli midir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Okan Bey… Kombide sorun olsa tüm musluklardan sıcak su almazsınız. Yani kombi hiçbir musluğa sıcak su gönderimi yapmaz. Ancak sadece banyoda bu sorunu yaşıyorsanız; musluk-batarya bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir veya tesisatınızda bir sorun olabilir.

 16. Ahmet özkan dedi ki:

  Merhaba yerden isitma sistemi kullaniyoruz kombi ve tesisat 1 yillik bosch marka kombimizi takildigi zamandan beri 15 gunde bir eşansor kirecleniyor 85 metre kare ev 18 derecenin üzerine cikmiyor buna ragmen 850 tl fatura geliyor sevis tesisattan dedi tesisat yikamasi yaptirdik ayni sorun devam ediyor sizce sorun nerden kaynakli olabir tesekkur ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Eşanjörün 15 günde bir kireçlenmesi normal değildir. Eşanjör suyu direk şebekeden aldığı için şebekeden gelen suya müdahale etmek gerekir. Aksi halde eşanjör kireçlenmesi sebebiyle tesisatınızdaki verim her zaman için düşük olur. 1 yıllık bir tesisata da temizlik işlemi gerekmez. Ev zaten büyük değil, kısa sürede ısınması gerekir. Ancak bu sebeple ısı olmaz, verim düşer ve fatura yükselir. Bize kalırsa uzman bir tesisatçı çağırarak durumu izah edin ve yardım alın. Çünkü şebekeden gelen kireçli suya bir şekilde engel olunması gerekir. Aksi halde eşanjör gibi önemli ve pahalı bir parçanın değişimi gerekebilir ve cihaz 1 yıllık da olsa bu işlem garantiye girmeyeceği için sizden ücret talep edilebilir.

 17. Enes Caner dedi ki:

  İyi günler Termodinamik Blutech 24 kombi var. Genellikle geceleri kombi kilitlenmiş oluyor, sönmüş şekilde ve E 3 arızası veriyordu. Şalteri açıp kapattığımda düzeliyordu. Son bir kaç gündür ise tam tersi bir durum söz konusu. Gece peteklere dokunmak imkansız. Kilitli bir şekilde sürekli yanıyor. Hemen şalteri indiriyorum.Arıza nedir acaba karttanmıdır. Birde uzun süre yüksek ısıda yanması eşanjöre veya başka parçaya zarar verir mi. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Enes Bey… Termodinamik kombilerde E3 arızası aşırı ısınma sorunudur. Dairenizde en az 3 tane petek açık-kullanılır durumda olsun. Kombi su basıncı düşükse su basma işlemi uygulayın. Arıza durumunda kombiyi birkaç kez resetleyin. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlemler bu şekildedir. Ancak arıza durumunda düzelme olmazsa; tesisatınızda veya filtrede tıkanma olabilir. Kombide; pompa, sensör, kart, eşanjör, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Aşırı sıcaklık durumu zaten parçalar sebebiyle yaşanır, bir de bu durumda arızalı olmayan parçalar da etkilenebilir. Kısacası masraf artabilir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 18. eyüp dedi ki:

  merhaba
  2013 model hermetik baymak marka şofbenimin esanjörü değişmesi lazım. Değişim fiyatı nedir.. (yetkili servis kontrol etmiş tespit yapmiştır)
  MODEL NO: BAYMAK BH13

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eyüp Bey… Şofbenlerde tek bir eşanjör yer alır, o da ana eşanjördür. Ana eşanjör maliyet açısından yüksektir. Fiyat bilgisi almak için 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 19. Ercan coskun dedi ki:

  Merhabalar.
  Bende demirdöküm nitromix p24 yoğusmalı kombi var.kalorifer peteklerindeki işi normal olmasına rağmen musluklara ve duşa gelen şu ılık geliyordu. Servisi cagirdim esanjorun değişmesi gerektiğini söyledi. 470 tl fiyat verdi. Internetten baktığımda daha ucuz olduğunu gordum ve sadece temizlettim. Ancak sorun halen devam ediyor. Bu eşanjör denilen parçayı internetten almaya karar verdim ancak hangisini almam gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.Simdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… İnternetten alacağınız parçaya biz karar veremeyiz veya servis olduğumuz için bu konuda size yardımcı olamayız maalesef. İşlemleri sadece servislere yaptırmanızı öneririz.

 20. Recep Bayraktar dedi ki:

  Merhabalar boch kombimin ana eşanjörünü değil diğer eşanjörünü söksem genleşme tankı ile alakalı olarak basınç düşermi yoksa herhangi bir etkisi olmazda temizliğini yapabilirmiyim teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Kombiniz çift eşanjörlü ise çalışma sistemi de ona entegrelidir. Yani bir kombi çift eşanjörlü ise tek eşanjöre çevrilemez, tek eşanjörlü ise çift eşanjöre çevrilemez. Kombinizde yaşadığınız sorun basıncın yükselmesi mi düşmesi mi anlayamadık. Ancak bir sorun varsa sadece uzman yardımı almanızı öneririz.

 21. cengiz dedi ki:

  Selamun aleyküm kombiyiacıyorum normal calısıyor kısa süre daha sonra bar yükselmeye başlıyor ses cıkararak daha sonra 2.5-3 bar gibi kapanıyor kırmızıya geciyor bar düşüyor ne arızası olabilir teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Cengiz Bey… Kombi çalıştığı zaman basınç yükseliyor, durduğu zaman veya dinlendiği zaman basınç düşüyorsa bu durum genleşme tankına bağlıdır. Tankın havası eksik olabilir ya da tank delik olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 22. Arif Gümüş dedi ki:

  Merhabalar,

  Benim kombimde her ateşleme esnasında ıslık çalar gibi bir ses çıkıyor ve sinir bozucu oluyor her seferinde. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arif Bey… Sesi yerinde duymadan uzaktan tahmini de olsa bilgi sunmak çok zor. Çünkü kombide ses yapan parçalar genelde kombi devreye girdiğinde aktif olan parçalardır. Yani bunlar; fan, pompa, gaz valfi, üç yollu vana gibi parçalardır. Ancak kombi kapağı yerinde tam oturtulmadığında, baca yerinden çıktığında veya cihaz yoğuşmalıysa yoğuşma gider hortumu ile alakalı bir sorun olduğunda da bu durum yaşanabilir. Sorunu net teşhis etmek için yerinde görmemiz gerekiyor.

 23. Akif BIYIK dedi ki:

  Merhaba Buderus Logamax GB 012 kombi kullanıyorum,ev alttan ıstmalı sistem, kombide basınç düştüğü için geçen sene eşanjörü değiştirdik, bu sene yine aynı sorun baş gösterdi. Eşanjörün garantisi olmasına rağmen servis sorun tesisatta deyip garanti kapsamına almadı ürünü. Plakalı eşanjörden bahsettiler.

  Sormak istediğim ben kombimin internetteki verileri baktım ama tek eşanjörlü mü çift eşanjörlü mü bulamadım. Tek eşanjörlü olursa plakalı eşanjör takılabiliri mi? Çift eşanjörlü ise ikinci eşanjörün yerine mi takılacak.

  Bir diğer sorum plakalı eşanjör kullanarak sorunu çözebilir miyim.

  8 dairelik bina da sadece bende olan bir sorun yetkili servis hatanın tesisat kaynaklı olduğunu söylüyor ama neden 7 dairede bir sorun yok dediğimizde mantıklı bir cevabı yok. Her yıl bu sorun ile karşılaşmak maddi olarak da yoruyor. Sorunun en uzun süreli çözümü olarak farklı bir tavsiye verebilir misiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Akif Bey… Öncelikle şu bilgiyi aktarmak isteriz; kombi basıncının düşmesindeki sebep eşanjör olarak tespit edildiyse bu durum plaka eşanjöre değil ana eşanjöre bağlıdır. Plaka eşanjör arızası olursa kombi basıncı düşmez, yükselir ve yüksek basınç sebebiyle kombi su akıtır. Basınç düşüyorsa ana eşanjörü değiştirmiş olabilirler. Ancak size plaka eşanjör denildiyse en baştan yanlış bir tespit ve müdahale yapmış da olabilirler ya da siz yanlış hatırlıyor olabilirsiniz. Buderus Logamaz GB012 model kombiler çift eşanjörlüdür. Çift eşanjör demek; kombide hem ana eşanjör hem de plaka eşanjör var demektir. Her iki parça da olduğu için ekstra bir eşanjör daha takılamaz. Tek eşanjörlü olsaydı bile plaka eşanjör takılamazdı. Tesisatınızı kontrol ettirin, sorun olup olmadığına bakılsın. Sorun varsa giderilir, sorun yoksa en azından gelen servisi bilgilendirmiş olursunuz, yeniden gelip parçayı kontrol ederler.

 24. Asif Maharram dedi ki:

  İkinci asanjorun özəlliyini anlamadım. Yardım eda bilirsinizmi? Siza zahmet sade sözlerden istifade etmeyinizi xaiş ediram.
  Plaka Eşanjörün Görevi; kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyu birbirinden ayrı tutmak yani karıştırmamaktır. Bu anlamı bilmadim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Asif Maharram… Makalemizde de anlattığımız gibi plaka eşanjör sadece çift eşanjörlü kombilerde bulunur. Plaka şeklinde bir parçadır. Şebekeden gelen su ile kombi içinde yer alan suyu birbirine karıştırmaz. Yani şebekeden aldığı suyu aleve değdirmeden, yansıma ile bakır plakada ısıtıp musluğa gönderir. Plaka eşanjör özelliği gereği sıcak sudaki dalgalanmayı önler de diyebiliriz. Çift eşanjörlü kombilerde bu özelliği sebebiyle konfor sağlayan önemli parçalardan biridir.

 25. Hatice cindere dedi ki:

  Merhaba. Kiraciyim. Eve ilk girdiğimde kombi arızası yüzünden zehirlenme tehlikesi atlattım ev sahibim 2 el kombi taktırdı evime bı turlu ayari tutmadi ve suan Viessman kombi altından su akıtıyor ev sahibi servis çağırdı. Eşanjörün içini porçözle temizlediler sadece. Ama 6ay sonra aynı sorunu çıkarır dendi. Ev sahibi masraftan kaçtı ilgilenmedi. Şimdi yine aynı sorunu yaşıyoruz kombi tekrar su akıtmaya başladı. Mutfağım sabah baktığımda su icinde oluyor. Ev sahibi masrafı benim ödemem gerektiğini söylüyor. 800 lira bir masraftan bahsedildi Şimdi sormak istediğim bu su akıtmasi sorunu kullanıcı kaynakli bir sorunmudur.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım… Öncelikle eşanjör porçöz gibi yüksek kimyasal içeren malzemelerle temizlenmemelidir. Sadece kombi değil, tesisat bile kimyasal ilaçla temizlendiğinde; tesisatta delinmeler olabilir, petekler delinebiliyor hatta kombi bile bu durumdan nasibini alarak bozulabiliyor. Eşanjör porçözle temizlendiyse eğer eşanjör dahil birçok parçada sorun oluşmuş olabilir. Bu işlemi yapan servis veya kişiler 6 ay sonra yine sorun çıkar dediyse bu durum sizlik değildir. Ancak elinizde de bu bilginin bulunduğu bir belge olması gerekir ki ev sahibinize bildirin. Ya da işlemi yapan servisle görüşün, sorunun tekrar edeceğini başından beri bildiğini ve kullanıcıya izah ettiğini ev sahibine belirtsin. Bu şekilde ortak bir yol bulun. Su akıntıları genelde kullanıcı hatası olmaz. Ancak sorunu yerinde görmediğimiz için net bir bilgi de veremiyoruz maalesef.

 26. Esen SARIKAYA dedi ki:

  Merhaba kombimiz su akıtıyor .içini açtık tankın arka kısmında geliyor tank çatlamış olabilirmi yada catlarmi böyle bir ihtimal varmı. Genlesme tankının havası bitmiş denildi se gelen vanayı kapattık kombi giderini açtık. Bir tanede sıcak su vanası açtık havayı bastık ama gidersen şu akmadı siboba bastığımızda gidersen şu akıyor. Tanka hava basamıyoruz bisiklet pompasıyla hava basıldı sanıyoruz ama siboba basınca çok az hava cjkiyor. Kombiye sh doldurduğunuzda ise bar 1 e gelince ateşleme yapınca şu akıtmaya başlıyor. Sorun nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esen Sarıkaya… Kombide su akıntısı birçok sebebe bağlıdır. Suyun nereden geldiğini gözle görmeden size tahmini de olsa uzaktan bilgi sunmak çok zor. Bir tank arızası varsa tank delikse veya hava tutmuyorsa evet değişimi gerekir. Ama suyun nereden geldiğini bilmeden dediğimiz gibi çözümü bilemeyiz. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz. Can ve mal güvenliğiniz açısından kombiye müdahale etmemelisiniz.

 27. Tuğba Çelik dedi ki:

  Buderus logomax kombi kullanıyoruz kombimiz yeni olduğu halde sıcak su dalgalanması sorunu yaşadık servis bize harici plakalı eşanjör taktırmamız gerekiyor dedi bunu tesisatçı takar dedi ama hangi eşanjörü almamız gerektiğini anlamadık harici eşanjör diye bir şey internette bulamadık ve tesisatçılar da bunun ne olduğunu bilmiyorlar biz ne almamız gerekiyor bunu öğrenmek şstiyoruz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tuğba Hanım… Kombinizin tam olarak modelini bilmiyoruz ancak tek eşanjörlü ise yani sadece ana eşanjör var ise sıcak suda dalgalanma yarattığı için ekstra harici bir plaka eşanjör önermiş olabilirler size. Yani kombi altından yakın bir yere hat çekilerek bağlantısı yapılır. Bu işlemi çoğu tesisatçı yapabiliyor. Hatta çoğu firmalar da yapabiliyor. Fakat bu işlem maliyetlidir.

 28. Özkür dedi ki:

  Merhabalar, benim Ferrera marka (Ferroli’nin alt markası) bacalı bir kombim var. Basıncı sürekli azar azar yükseliyor yani 3 gün içinde yavaş yavaş yükselerek 1,5’dan 2’ye sonra aynı şekilde 2,5-3’3 doğru gidiyor. Yazılanları okuduğum kadarıyla sorun eşanşör sorunu olabilir gibi duruyor. Bu sorun cihazın ateşleyicisindeki sorun dolayısıyla parça değişiminden (ateşleyici değişti) 3-5 gün sonra ortaya çıktı. Sorularımdan biri, değişen parça ile bu sorunun bir alakası olma ihtimali var mı yoksa tamamen tesadüf mü? Diğer sorum ise şu; şimdilik sorunu haftada ya da 10 günde bir su tahliyesi ile çözüyorum (evin kentsel dönüşümle yıkılma ihtimali var o yüzden tamir işine hemen girmek istemedim), bu durum herhangi bir risk oluşturur mu ya da başka bir şeye zarar verir mi? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özkür Bey… Öncelikle kombiniz çok eski ve bacalı olduğu için eskimesi sebebiyle birçok arızayı çıkarabilir. Kombinin ateşleyicisi olmaz. Yani ateşleme devresinde birçok parça çalışır. Hangi parçayı değiştirdiler bilemeyiz. Bunu ancak işlemi yapan firmadan veya servisten öğrenebilirsiniz. Ancak şunu da belirtmek isteriz ki kombide ateşleme devresi ayrı olduğu için bu alanda değiştirirken parçalar ana eşanjörü etkilemez. Tabi parça değişimi sırasında zarar gördüyse bunu da bilemeyiz. Kombide basıncın yükselmesi cihaz özellikle de tek eşanjörlü ise ana eşanjöre bağlıdır evet bu doğru bir bilgi. Ancak yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Madem evinizin yıkılma olasılığı var, bir süre kadar fazla suyu tahliye ederek kullanabilirsiniz. Bir sakıncası olmaz. Ancak eşanjör arızası varsa eğer bi zaman sonra basınç daha hızlı yükselmeye başlar ve cihazın verimi git gide düşer.

 29. Hasan elmas dedi ki:

  Eca confeo plus kombi plakalı esanjor sıcak su geçiş bloğu biraz tıkalı soguk su bloğu ise acık sıcak su temininde sıcak suyu veriyor ama yeteri kadar degil bu tıkanıklık su basıncını arttırır mi ? Dahilinde fazla suyu boşaltma yapar mi ? Ayrietten sıcak su kullanıldığında basınçta kendiliğinden artıyor bu konuda arızalı parça ana esanjor mu doldurma musluğu mu yoksa ana esanjor mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Anlattığınız kadarıyla plaka eşanjörde tıkanıklık olabilir. Bu durum elbette ki kombi basıncının yükselmesine neden olabilir ve akabinde basınç yükselerek 3 barı geçerse kombi fazla suyu emniyet ventili ile dışarı boşaltabilir yani tahliye edebilir. Ancak bu sizin tespitiniz. Plaka eşanjörde sorun olduğu zaman veya eşanjörde sorun olduğu zaman; kombi kullanılsa da kullanılmasa da her şekilde basınç yükselir ve kombi su akıtır. Yani kombi sadece sıcak su kullanıldığında değil, kullanılmasa da basıncı yükseltebilir. Sorunun neyden kaynaklı olduğunu tespit etmek için yerinde görmemiz gerekir.

 30. Orkun Ünver dedi ki:

  Merhabalar;

  Viesmann vitopend 100 kombim var. 2013 model. çalışması ve veriminden çok memnunum. ancak 2-3 günde bir su tamamlamam gerekiyor. 2 bara alıyorum 3 gün sonra 1 bara düşüyor. servisin biri ana eşanjör dedi , genleşme tankıda gitmiş olabilir dedi. 2 muhtemelen 1.000 TL tutar. 6-7 yıllık bir cihazı tamir mi etmeliyim yenilemek mi mantıklı. yenileyeceksem bir sitede çok iyi puan alan Ariston modellerini hangisini tavsiye edersiniz. evim 100 m2 ara kat izmir. kışın en soğuk aylarda 290 TL geldi 24 -25 derecede, 24 saat açıkken.
  kolay gelsin.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orkun Bey… Öncelikle kombide, peteklerde ve tesisatta su akıntısı olup olmadığına bakın. Su akıntısı varsa eğer basınç bu yüzden sık düşüyor olabilir. Kombi su akıntısı için kombi servisi çağırmalısınız. Petek ve tesisat su kaçakları için tesisatçı çağırmalısınız. Gözle görülür bir su kaçağı yoksa eğer basınç 3 günde bir düşüyorsa tankın havası eksik olabilir. Sorunu görmeden direk eşanjör, tank arızası deyip kestirip atmak yanlış olur. Çünkü eğer tankın havası bitmişse, cihaz uzun zamandır bakımsız kalmışsa bir bakım işlemi (100 tl) ile de sorun çözümlenebilir. Ancak tank delik, eşanjör kireçliyse evet masraf biraz yüksek olabilir. Ancak yine de 1.000 tl yi bulabileceğini düşünmüyorum. Yine de tabi sorunu yerinde görmeden incelememek gerekir. Marka model konusunda firma olarak bir öneride bulunamıyoruz maalesef. Elektronik cihaz olduğu için aynı modelden memnun kalan kadar, mağdur olan kullanıcılar da olabiliyor. Satış yapan bayilerden bu sorunuzun yanıtını alabilirsiniz.

 31. erol karagüven dedi ki:

  Bosch kombiye yıllık bakım yaptırdım servis eşanjör arızalı dedi derece yükseliyor bu arada b3 koduyla hata veriyor peteklerin çoğu ısınmıyor sıcak suda problem yok .eşanjör mü değişecek bakımdan önce bir problem yoktu.Ama kombi açılınca içi bayağı yıpramıştı.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erol Bey… Kombide basıncın yükselmesi; eşanjör, doldurma musluğu ve genleşme tankı gibi parçalara bağlıdır. Basınç yükselme durumu varsa eğer evet eşanjör arıza tespitinin doğru olma olasılığı yüksek. Zaten b3 arıza kodu da yoğuşma eşanjörüne bağlı bir durumdur. Peteklerin çoğunun ısınmaması aslına bakılırsa eşanjöre bağlı değildir. Ancak yine de tesisatı da bi kontrol etmek gerekir. Bakımın yapılmasındaki en temel sebeplerden biri aslında mevcut arızalar ile ileride oluşabilecek arızaların tespitinin yapılması, geç olmadan müdahale edilmesidir. Bu yüzden ekipler eşanjör arızasını tespit etmişler, sizi bilgilendirmişler. İşlemi yaptırmak isterseniz bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 32. Barış San dedi ki:

  Merhaba, protherm lynx 24 modeli kombim var, F03 hatası veriyor(sıcak musluk suyunu açtığımda ateşleme yapıyor su ısınıyor fakat sonra ateşlemeyi kesip f03 arıza kodunu yakıyor aradan 5-20 saniye geçince tekrar ateşleme yapıyor)Basınç 1.6 bar yani normal. Kaloriferleri çalıştırdığımda ise petekleri güzelce ısıtıyor 2-3 dakika içinde ve sonra f03 arıza kodunu tekrardan veriyor. Sorunun kaynağı ve çözümü ne olabilir ? (eşanjör temizliği veyahut ntc değişimi) Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Barış Bey… Protherm Lynx model kombilerde F03 arıza kodu tesisat gidiş suyu sensör arızasıdır. Eşanjöre değil sensöre bağlı bir arıza kodudur. Kalorifer dönüş sensörü arızası da diyebiliriz. Normalde sıcak su devresini etkilememesi gerekir. Ancak bu arıza durumunda sadece sensöre değil, sensör bağlantılarına, borularına ve anakarta da bakmak gerekir. Yani arızayı yerinde görüp bir tespit yapmak gerekir. Bu yüzden de servis yardımı almanızı öneririz. Yardım için 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

   1. Barış san dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim, Edirne’de ikamet ediyorum. Sanırım buraya hizmet veremiyorsunuz. Tavsiye edebileceğiniz bir servis mevcut mudur yaşadığım şehirde ?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Maalesef Barış Bey… Edirne iline hizmet vermiyoruz. Firmalarla bağlantı içerisinde olmadığımız için maalesef ki bilgi sahibi değiliz. Bölgenize en yakın servis araştırması yapabilirsiniz.

 33. mustafa temizel dedi ki:

  Daireme zemin kaloriferi döşettim.Daire 130 metrekare. Herhangi bir yoğuşmalı kombi kullanabiliş miyim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Çoğu kombi yerden ısıtma sistemi için kullanıma uygundur. Dairenizin büyüklüğüne göre yarı yoğuşmalı veya yüksek kapasiteli hermetik kombi tercih edebilirsiniz.

 34. serdar karadeniz dedi ki:

  termo dinamik ideal logic kombi ana eşanjöründe delik var.ne yapabilirim veya yedek parçasının nerededn bulabilirim..teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Kullandığınız kombi modeli için ana eşanjör araştırması yapmak gerekir. Firmamızda parça satışı olmadığı için parça tedariğinde bulunsak bile değişim işlemlerini kendimiz yapıyoruz. Bu konuda yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz

  2. Emel yıldız dedi ki:

   Ben kiracıyım kombimin markası yıldız plus baykan. Ilk geldigimde kombiden su akiyodu basinc azaliyodu falan ev sahibim birini getirdi hallettiler sorunu fakat 15 gun sureyle 24 saat boyunca 38-40 derece arasi kombi yaktim 305 tl fatura geldi. Bu normalmi sizce? Birde bu sorunu ev sahibine söyledim gelen tamirciyle konustuk çift eşanjörlü oldugu için kombi çok yakar dedi. Bu zaman kadar gelen faturamın 2 katı geldi şok oldum. Kombi çift eşanjörlü olunca çokmu yakar