eren Kombide Eşanjör Nedir? » Hızlı ve Garantili Çözümler

Kombide Eşanjör

Piyasada birçok marka modelde kombi yer alır. Kombilerin kendi içlerinde; yoğuşmalı, bacalı ve hermetik çeşitleri vardır. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı eşanjörleri de değişmektedir. Tek eşanjörlü cihazlarda sadece ana eşanjör yer alıyorken çift eşanjörlü kombilerde plaka ve ana eşanjör yer alır.

Kombide Ana Eşanjör

Kombide bulunan en büyük parçalardan biridir. Şekil olarak kalorifere benzetilmektedir. Görevi; Brülörden aldığı sıcaklık ile musluğa giden ve tesisata giden suyu ısıtmaktır. Bu görevini pompa sayesinde sağlamaktadır. Brülörden aldığı su ile içinden geçen suyu ısıtmaktadır. Çift eşanjörlü ve tek eşanjörlü kombilerde muhakkak vardır. Tek eşanjörlü cihazlarda çift hat bulunur. Bu hatlardan biri sıcak su diğeri kaloriferdir.
Kombide Eşanjör
Tek eşanjörlü kombilerde iç kaçak meydana gelebilir. Çift eşanjörlü cihazlarda iç kaçak olmaz. Çünkü tek hat vardır. Çift veya tek eşanjörlü fark etmeksizin eşanjörde kaçak meydana gelir ise bu durumda muhtemel sebep eşanjörün delinmesidir. Eşanjör delinmesinde tamir işlemi olmaz. Dış gövdesinde delinme var ise kaynak yapılabilir fakat onun için de garanti sunulmaz. Bu sebeple değişim işlemi önerilir. Ana eşanjör değişim bedeli de kombinin neredeyse yarısı kadardır. Bu sebeple genelde kullanıcılar kombi eski ise veya uzun süredir kullanılıyor ise yeni bir kombi almayı tercih eder.

Kombide Plaka Eşanjör

Özellikle de çift eşanjörlü kombilerde bulunan tek eşanjörlü kombilerde bulunmayan bir parçadır. Dikdörtgen uzun şekilde bir parçadır. Görevi; kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyu birbirinden ayrı tutmak yani karıştırmamaktır. Plaka eşanjör uzun süre kullanımda arızalanabilir veya delinebilir. Bu gibi durumlarda tespit ve müdahale sadece uzman servis ekibi tarafından yapılmalıdır.

Kombide Eşanjör Sorunu Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi su akıtır
 • Kombi sıcak su vermez
 • Kombi basıncı yükselir
 • Petekleriniz az ısınır (ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma var ise)
 • Aşırı ısınma sorunu yaşarsınız (ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma var ise)

Yorumlar (8 Yorum)

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Kombimizin eşanjöründe yeşillenme var bunun sebebi ne olabilir ? Herhangi bir sıkıntı olur mu ?

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Eşanjörün içinde bulunan sıcak ve soğuksu sirkülasyonu zamanla yosunlaşmaya sebebiyet vermiştir.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Kombi su basıncımız sürekli düşüyor. Herhangi biryerinden sızıntısı da yok

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Çağlar Bey… Bir yerde su kaçağı yoksa kombi ile alakalı bir sorun olabilir ya da sıva altı kaçağı olabilir. Sıva altı kaçakları gözle görülmez ve çoğu zaman duvarda nemlenme de yapmaz. Ancak öncelikle kombi servisi yardımı almalısınız. Kombide genleşme tankının havası eksik olabilir ya da genleşme tankı membranı (contası) delik olabilir. Net arıza teşhisi yapılması açısından önce kombi servisi çağırmalısınız.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Kolay gelsin. Benim kombim buderus marka (yoğuşmalı). Kombimde bu sene 5. senem. Ancak bu sene çok sıkıntı çektim. Çünkü su basıncı sürekli düşüyor. Her gün hatta bazı günlerde günde 2 kere bile oluyor su basmak zorunda kalıyorum. Su tesisatım üstten. Baktırdım kaçak görünmüyor. Kombi için servis geldi kaç kere bir şey çıkmadı. Ama ben artık bıktım. En son eşanjör den olabilir mi dedik ama ona da nasıl karar vermem gerekiyor bilemedim. Çünkü eşanjör çıkarıldığında bir daha tekrar takılmıyormuş. Bu konuda yardımcı olabileceğiniz bir husus varsa çok sevinirim.

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Beray Bey… Tesisatın teste alınması gerekir böyle bir durumda… Kombiye 2 bara kadar su basılır. Kalorifer gidiş ve dönüş hatları kapatılır. Yani kombinin tesisat ile ilişkisi kesilir. 1-2 gün kadar bu şekilde beklenir. Bu sırada kombiyi kullanamazsınız. Sıcak bir havada yapmanızı tavsiye ederiz soğukta kalmamanız için… 2 gün sonucunda kombi basıncı düşmediyse kombide bir kaçak yok demektir. Vanaları açtığınızda basınç düşerse tesisatta kaçak var demektir. Kombi basıncı vanalar kapalıyken düştüyse kombide kaçak var demektir. Gözle görülen bir kaçak yoksa eğer ana eşanjör delik olabilir.

   Kombi Tamircisi

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  merhaba kombim demirdöküm marka 5 yıllık cihaz. son günlerde banyo sıcak suyu kullanmaya actıgımızda elektrik süpürgesi sesi yuksekliğinde ugultu siren gibi ses cıkıyor. sebebi ne olabilir teşekkür ederim

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Mehtap Hanım… Kombinin ses yapmasının birçok sebebi vardır. Kombide hemen her parça sıcak su devresinde çalıştığı için sıcak su kullanımında ses yapması da yine birçok etmene bağlıdır. Kombinizde; fan, devir daim pompası, üç yollu vana veya gaz valfi arızası olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

   Kombi Tamircisi

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Faydalı Olabilir

Arızanı Çöz Pratik Bilgiler

Anketimize Katılın

Hangi Marka Kombi Kullanıyorsunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Görüşleriniz

Sitemiz Hakkında Görüşleriniz

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ödeme Kolaylığı

Kredi Kartı ile Ödme

Benzer Yazılar