Kombide Ana Eşanjör

Kombide Ana Eşanjörün Görevi Nedir?

Brülörden aldığı su ile içinden geçen suyu ısıtabilmek görevindedir. Kombide önemli parçalardan biridir.

Kombide Ana Eşanjör

Ana Eşanjörün Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Kullanıma bağlı zamanla suyun içerisinde oluşan kireçten ve suyun ısınıp soğuması sayesinde çamurlaşma oluşumu neticesinde meydana gelen tıkanma ile arızalanabilir. Bunun yanı sıra yüksek derecedeki ısıya maruz kalırsa delinme olabilir. Bu yüzden de arızalanabilir.

Kombide Ana Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Tıkanma var ise; kombide aşırı ısınma problemi yaşanabilir,
 • Kireçlenme var ise; iyi şekilde ısı aktaramaz. Bu nedenle de sıcak su alımında ve peteklerin ısınmasında beklenen sonuç elde edilemez. Su ılık olabilir, petekler yüksek derecede az ısıtabilir.
 • Delinme var ise; daha sık karşılaşılan arıza durumudur. Kombide aşırı su akıntısı sorunu ile anlaşılabilir.
 • Donma var ise; açık balkonda dolap olmadan kullanılan kombilerde karşımıza çıkan bir durumdur. Aşırı soğuk sebebi ile donabilir ya da çatlayabilir. Kombi bu durumda arızaya geçer ve hiçbir şekilde çalışmaz.

Ana Eşanjör Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Ana eşanjör arızasında genelde tamir işlemi olmaz. Delinme var ise kaynak yapılabilir ancak bu işlem için de genelde garanti sunulamaz. Ana eşanjör arızalarının genlinde sıfır parça ile değişim işlemi yapılmaktadır. Yalnız maliyet açısından biraz yüksek olduğu için ana eşanjör arızalarında kullanıcılar genelde yeni kombi almayı tercih etmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (81 Yorum)

 1. doğan artırır dedi ki:

  eca kombi sıcak suyu açınca ıslık çalıyor(ötüyor) sebebi nedir,maliyeti nedir,bilgilendirirseniz sevinirim,teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Doğan Bey… Sesi yerinde duymadan veya cihazı yerinde incelemeden bu durumun sebebini uzaktan tahmin etmemiz çok zor maalesef. Cihazın; fan, pompa, gaz valfi, üç yollu vana gibi parçalarını ayrıca baca sistemini kontrol etmek gerekir. Kombi yoğuşmalıysa yoğuşma hortumunu da incelemek gerekir.

 2. Cafer ırmak dedi ki:

  İyi günler Alarko Serena kombi sürekli su eksiltiyor genleşme tankına hava bastım hava sabit kaçırma yok kombide herhangi bir yer de su veya damla da 1 saatte bir su eksiltiyor kombi çalışmıyor.hangi parçalar arızalı olabilir sizce

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cafer Bey… Gözle görülür bir su akıtma durumu yoksa eğer bu aşamada sıva altı tesisatı kontrol etmek gerekir. Kombi 1 saatte basıncı düşürüp arızaya geçiyorsa bu suyu bir yere aktarıyor demektir. Gözle görülür su kaçağı olmadığına göre sıva altı tesisat kaçağı olma riski yüksektir.

Petek Yıkama