Kombide Ana Eşanjör

Kombide Ana Eşanjörün Görevi Nedir?

Brülörden aldığı su ile içinden geçen suyu ısıtabilmek görevindedir. Kombide önemli parçalardan biridir.

Kombide Ana Eşanjör

Ana Eşanjörün Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Kullanıma bağlı zamanla suyun içerisinde oluşan kireçten ve suyun ısınıp soğuması sayesinde çamurlaşma oluşumu neticesinde meydana gelen tıkanma ile arızalanabilir. Bunun yanı sıra yüksek derecedeki ısıya maruz kalırsa delinme olabilir. Bu yüzden de arızalanabilir.

Kombide Ana Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Tıkanma var ise; kombide aşırı ısınma problemi yaşanabilir,
 • Kireçlenme var ise; iyi şekilde ısı aktaramaz. Bu nedenle de sıcak su alımında ve peteklerin ısınmasında beklenen sonuç elde edilemez. Su ılık olabilir, petekler yüksek derecede az ısıtabilir.
 • Delinme var ise; daha sık karşılaşılan arıza durumudur. Kombide aşırı su akıntısı sorunu ile anlaşılabilir.
 • Donma var ise; açık balkonda dolap olmadan kullanılan kombilerde karşımıza çıkan bir durumdur. Aşırı soğuk sebebi ile donabilir ya da çatlayabilir. Kombi bu durumda arızaya geçer ve hiçbir şekilde çalışmaz.

Ana Eşanjör Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Ana eşanjör arızasında genelde tamir işlemi olmaz. Delinme var ise kaynak yapılabilir ancak bu işlem için de genelde garanti sunulamaz. Ana eşanjör arızalarının genlinde sıfır parça ile değişim işlemi yapılmaktadır. Yalnız maliyet açısından biraz yüksek olduğu için ana eşanjör arızalarında kullanıcılar genelde yeni kombi almayı tercih etmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (81 Yorum)

 1. doğan artırır dedi ki:

  eca kombi sıcak suyu açınca ıslık çalıyor(ötüyor) sebebi nedir,maliyeti nedir,bilgilendirirseniz sevinirim,teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Doğan Bey… Sesi yerinde duymadan veya cihazı yerinde incelemeden bu durumun sebebini uzaktan tahmin etmemiz çok zor maalesef. Cihazın; fan, pompa, gaz valfi, üç yollu vana gibi parçalarını ayrıca baca sistemini kontrol etmek gerekir. Kombi yoğuşmalıysa yoğuşma hortumunu da incelemek gerekir.

 2. Cafer ırmak dedi ki:

  İyi günler Alarko Serena kombi sürekli su eksiltiyor genleşme tankına hava bastım hava sabit kaçırma yok kombide herhangi bir yer de su veya damla da 1 saatte bir su eksiltiyor kombi çalışmıyor.hangi parçalar arızalı olabilir sizce

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cafer Bey… Gözle görülür bir su akıtma durumu yoksa eğer bu aşamada sıva altı tesisatı kontrol etmek gerekir. Kombi 1 saatte basıncı düşürüp arızaya geçiyorsa bu suyu bir yere aktarıyor demektir. Gözle görülür su kaçağı olmadığına göre sıva altı tesisat kaçağı olma riski yüksektir.

 3. Isa set dedi ki:

  Bende tam yogusmali ariston kombi var..cesmelerden sicak su az akiyo..tikaniklik nedeniylemi peki bu..nasil giderebilirim..filtreyi kendim sokebilirmiyim..mekanik bakimciyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsa Bey… Kombi altında bulunan soğuk su giriş borusunun içinde vana bulunur. Bu vana tıkalı olabilir. Vana temizse eğer ya tesisatınızda bir sorun var ya musluk-bataryalar bozuk da kombide; eşanjör, sensör, tribün gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 4. Çağdaş dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin.
  Bende viesmann vitodent 100 lük kombi var f2 arızası veriyor su beş dakika ısınıp kendini kombi kendini resetliyor ben yetkili servisi çağırdım plakalı eşanjör değişecek dedi kombiyi peteklerde kullanmaya devam ediyorum fakat kombilerin hepsi aynı derece de yanmıyor sebebi nedir eşanjörle bir alakası var mıdır bu arada Petek temizliği de yaptırdım ancak aynı durum devam ediyor eşit ısınmıyorlar. Not: yetkili servis dahil 3 servis getirdim hepsi farklı açıklamalarda bulundu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çağdaş Bey… F2 aşırı ısınma sorunudur. Yani yetersiz dolaşım sorunu. Cihaz bu arızayı genellikle; pompa, ana eşanjör, kart, sensör, üç yollu vana gibi parçalarda oluşan arızalar sebebiyle ya da tesisat-filtre tıkanıklığı sebebiyle verir. Ancak takdir edersiniz ki sorunu yerinde gören biz olmadığımız için sadece uzaktan muhtemel sebepleri sıralayabiliriz. Net olarak eşanjör arızası ile sorun çözümlenir diyemiyoruz maalesef.

 5. zeynel kip dedi ki:

  protherm pantera marka kombi kapalı olduğu halde bar 3 kadar çıkıyor çıhaz açıldıktan sonra ventil musluğundan su damlamaya başlıyor.sizce bunun nedeni ne olabilir?
  Teşekür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım… Kombi kapalı olduğu halde basınç yükseliyorsa; eşanjör ve doldurma musluğunun kontrol edilmesi gerekir.

 6. Semih dedi ki:

  Falke kombimiz arıza yaptı. Sürekli su akitiyordu. Basınç düşüyordu. Servis çağırdım ana esanjor bozuk dendi. 2300 liralık bir maliyet çıkardı. Bu kadar maliyet olması normal mi? Yeni kombi almak ile yaptırmak arasında kararsız kaldım.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Semih Bey… Kombiniz yoğuşmalı ise fiyatlar maalesef daha da yüksek olabiliyor. Özellikle de kombilerde en pahalı parça ana eşanjördür. Ancak yine de tam model bilmeden ortalama fiyat bilgisi veremiyor veya sizi yönlendiremiyoruz.

 7. Sedat BAŞ dedi ki:

  Merhaba. Kombi yanarken herhangi bir basınç ta dusme veya yükselme olmaz iken, kombiyi kapatınca yaklaşık 4-5 saat içerisinde basınç sifirlaniyor. Sisteme su veriyorum. Yine ayni döngü oluyor. Tesisatta ve vanalarda hiç bir kaçak yok.bunun sebebi nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sedat Bey… Bazı kombiler kapatıldığı zaman basıncı otomatik sıfırlar. Yeniden açıldığında su basmak gerekebiliyor. Bu her kombi için geçerli değildir tabi. Cihaz kullanıldığı zaman basınçta yükselme veya düşme olmuyorsa bu bir sorun olarak kabul edilmez. Yalnız önerimiz cihazı çok sık aç/kapa şeklinde kullanmamanızdır.

 8. Vedat kızılay dedi ki:

  Iyi günler kolay gelsin prothem marka kombimiz var düşük basınç hatası veriyordu yetkili servis plakalı eşanjör değişecek dedi 900 tl fiyat verdi başka kombici ise 450 tl ye bambaşka yerde arızayı çözdü eşanjör sağlam dedi ve yaptı kombi çalışıyor kime inanayım hocam yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Vedat Bey… Kombide düşük basınç sorunu varsa eğer bu durumun plaka eşanjör ile alakası olmaz. Plaka eşanjör arızasında genel olarak; basınç yükselmesi ve su akıntısı gibi sorunlar olur. Nadiren de olsa sıcak su problemi görüşebilir. Basıncın düşmesi de; genleşme tankının havasının bitmesi, tankın delik veya patlak olması, ana eşanjör kireçlenmesi, gözle görülür su akıntısı yoksa sıva altı tesisat kaçağı gibi durumlardan kaynaklıdır.

 9. Tamer dedi ki:

  Demirdöküm solaris marka kombine sıcak su kullanırken yakındaki petek ve kombi borusu aşırı ısınıyor su çok geç ısınıyor ve ılık oluyor.Daha önce 3 yollu valf ve plakalı eşanjör değişti durum aynı ana eşanjör mu arızalıdır acaba? Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tamer Bey… Kombi yaz konumunda yani sıcak suda kullanılırken en yakın birkaç peteği ısıtabilir. Bu arıza değildir. Ancak tüm petekler ısınıyor veya sıcak su geç ısınıyorsa bu bir arızadır. Bu durum da; ntc sensör, kart, üç yollu vana, eşanjör dahil birçok parçaya bağlı olabilir. Sorunu yerinde görmeden net bilgi aktaramıyoruz maalesef.

 10. Onder Uretmen dedi ki:

  Cevaplarınızı okudum. Bu kadar detaylı ve müşteri dostu yaklaşımınız için teşekkür ederim. 13 yıldır sorunsuz Buderus GD yoğuşmalı kazanlı ki mbi kullanıyorum. Yaz aylarında basınç düşmeye başlamış idi, su eklemem gerekiyordu- 15 günde bir. Tahliye ventil borusundan sürekli kaçak vardı. Farkettim ki Ventil paslanmış, değiştirdim- sorun çok azaldı. Ventil borusundan hiç su gelmiyor, basınç iki haftada 0.2 bar düşüyordu- dadece sıcak su kullanımı ile. Ama bir haftadır, ısıtmayı da kullnmaya başladım. Basınç günde 0.2 bar düşmeye başladı ve emniyet ventilinden su gelmeye başladı. Basıncı hiç 1.6 bar ın üzerine çıkarmıyorum. Yorumunuzu rica ederim. Şmdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Önder Bey… En başta değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz. Naçizane elimizden geldiğince herkese eşit şartlar altında yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yaşadığınız duruma gelecek olursak eğer; ventilden su geliyorsa ya basınç yükselmesi vardır ya da ventil bozuktur. Basınç yükselmesi yerine düşmesi olduğu için bu aşamada ventilin değişimi gerekir. Öncesinde bu işlem yapılmasına rağmen yine de basınç düşmesi olduğu için ventil dışındaki harici durumları göz önünde bulundurmak gerekir. Bu durumlar; tankın havasının eksikliği, tankın delik veya patlak olması, eşanjör kireçlenmesi veya tesisat kaçakları gibi durumlardır. Arıza durumunun incelenmesi için bize kalırsa önce bi servis yardımı almalı, sorun görülmez veya müdahale sonrası tekrar ederse bir de uzman bir tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz.

 11. Zişan Buldan dedi ki:

  2 yıldır kullandığım buderus kombiyi yazın kapattım ,yaz sonu yıllık bakım yaptırdım , bakım sonucu ( ? ) banyo ve çeşmelerden sıcak su önce çok az akıyor sonra tamamen kesiliyor . Petekler güzel ısınıyor. Kombide aşırı ısınma yok.Ne olabilir 2 yıllık kombide ana eşanjör bozulur mu? Kombi garanti süresi 2021 aralıktır. Evin girişinde su arıtma sistemi var.
  Soru 1. Çeşmelerden ,duştan sıcak su akmamasının nedeni ne olabilir
  Soru 2. Eşanjör bozulmuşsa eşanjör ücretini kim öder?
  Teşekkür ederim
  Zişan Buldan

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zişan Buldan… Öncelikle sıcak su çok az akıyor derken? tazyik mi az yoksa su mu az ısınıyor demek istediniz? bu durumu anlayamadık. Tazyik düşük ise bu durum hem tesisata hem de kombiye bağlı olabilir. Tesisat işlemlerini yapmadığımız için bu konuda bilgi aktarmamız çok zor. Ancak kombide sorun varsa eğer; ana eşanjör ile tribün gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Su tazyiği normal ancak su yeterince ısınmıyor diyorsanız bu sorunun kombiden kaynaklı olma olasılığı yüksek. Yalnız bu konuda uzaktan bilgi aktarmamız çok zor, sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Eşanjör arızası varsa bildiğimiz kadarıyla (biz garanti servis ekibi değiliz, özel servis olarak sadece garanti dışı cihazlara hizmet veriyoruz bu yüzden garanti detaylarını net olarak bilemiyoruz) garantiye girmez. Yine de tabi arızanın teşhisi ve onarımı için Buderus’un kendi servisi ile görüşürseniz daha sağlıklı olur.

 12. Serkan Demir dedi ki:

  Ferroli C24 bacalı kombimde en son bu yaz boyunca hiç bir sıkıntı olmadan kullandık geçen günlerde ısıtma yapmak için kış konumuna aldık ve bar düşük olduğundan su bastık 1.5 bar’a kadar daha sonra ısıtma yapıldıktan sonra tekrar yaz konumuna aldık. Kombiye sı vanasından suyu bastıktan sonra sürekli bar yükselme sorunu ile karşılasıyoruz. Kombinin socak suyunu yada ısıtmasını kullanmamaza rağmen bar yükseliyor. Aklıma şöyle bir soru geldi. Barı tamamlamak için kombiye su bastığımda acaba vana ile ilgili bir sorunmu oluştu. Çünkü daha önce suyu basmadan hiç bir sıkıntı yoktu günlük sürekli banyo için sıcak su kullanmamıza rağmen bar sıkıntısı yaşamamıştık. Ne zaman ki su bastık bar sorunu çıktı. Kombi şu anda yaz konumunda ve bahsettiğim sorun oluyor. Kombinin vanası açıkta ve değiştirebileceğim şekilde sizce önce musluğu değiştirip denemelimiyim ? Şimdiden teşekkürler. İyi Çalışmalar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Bir kombi servisi olarak size buradan şu parçayı değiştirmeniz gerekiyor veya şu şekilde değiştirebilirsiniz gibi teknik bilgileri maalesef ki aktaramayız. Kombinizde basınç yükselme durumu varsa eğer bu durum; doldurma musluğu, eşanjör ve genleşme tankı gibi parçalara bağlıdır. Bize kalırsa can ve mal güvenliğiniz için servis çağırmalı, uzman yardımı almalısınız.

 13. Murat Yücel dedi ki:

  Ferroli F24 kombim sürekli su basıncı düşüyor sıfıra kadar hergün 3 4 kez su basıyorum. Kombiyi ve altındaki tüm kollektörleri kapatsamda yine düşüyor ve bu halde bile su tahliye borusundan su gelmeye devam ediyor. Tesisatta problem olsa bukadar su basmaya karşı biyerden sızardı diye düşünüyorum. Acaba arıza esanjörden mi tanktan mı. Gelen arkadaş tanka havada bastı malesef yine olmadı… Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Gözle görülür bir su kaçağı durumu varsa eğer önce müdahale edilmelidir. Ancak gözle görülür bir su kaçağı yoksa eğer; ya sıva altı tesisat kaçağı olabilir ya da ana eşanjör sorunu olabilir. Bize kalırsa önce tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Sorun görülmezse kombide eşanjör arızası olabileceğinden eşanjör kontrol edilmelidir.

 14. Haşim Vural dedi ki:

  Hocam merhaba immergas eolo star marka kombide Sıcak su alımında ayarlı olan dereceye gelince birden ateşleme kesiliyor 02 ve 11 arızaya geçiyor ve tekrar yeniden Ateşleme geçiyor Yardımcı olursanız sevinirim Kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Haşim Bey… İmmergas Eolo Star model kombilerde 02; aşırı ısınma sorunudur. 11; hava akış sorunudur. Bu arızaların ikisi de farklıdır. Aşırı ısınma sorunu; eşanjör, kart, sensör, üç yollu vana, pompa gibi parçalara ayrıca tesisattaki tıkanıklık durumuna bağlıdır. hava akış sorunu ise; prosestat, kart, fan gibi parçalara bağlıdır. Her iki arıza durumu için de ortak parça aslında karttır. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelemeden net bilgi sunmak çok zor. Servis talebiniz olursa; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 15. Soner yüksel dedi ki:

  İyi günler Kolay gelsin kombiyi yaz moduna aldıktan sonra sıcak suyu açıyorum fakat e03 hatası veriyor ateşleme yapmıyor ama petekleri açınca ateşleme yapiyo

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Soner Bey… Kombilerin marka model ve çeşitlerine göre arıza kodları değişmektedir. Kombinizin tam olarak marka modelini belirtebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 16. ÖZKAN TURAN dedi ki:

  eca marka kombi ana Eşanjör fiyatı nedir işçilikle

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özkan Bey… Kombilerde parçalar modele bağlı olarak değişmektedir. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak model belirtebilirseniz fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 17. Ufuk Sertkaya dedi ki:

  İyi günler 6 yıllık Ferroli marka kombi kullanıyorum, şu ana kadar 3 sefer eşanjörü değişti, şimdi hem eşanjörü hem genleşme tankını değişimi gerekiyor.
  1-Bu arızaya daire su basıncı düşük olması sebeb olabilir mi?
  2-Başka ne sebebi olabilir?
  3- Bu durumda yeni almak mantıklı mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ufuk Bey… Bu duruma basıncın yüksek olması neden olabilir. Basıncın düşük olması neden olacağını sanmıyorum. Bu kadar sık sorun yapıyorsa değiştirmenizde fayda olabilir.

 18. mehmet topal dedi ki:

  merhabalar kolay gelsin baymak kombi kullanıyorum lodos olduğu gün e03 arızası vermeye başladı ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi yeterli hava akışı sağlayamadığı için E03 arızasına geçmiş olabilir. Arıza durumunda yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Cihaz birkaç resetleme işlemine karşın düzelmiyorsa yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmuyor maalesef. Servis yardımı almalısınız.

 19. Nurcan TAŞPINAR dedi ki:

  Öncelikle teşekkür ederim.
  Ferroli marka kombim 7 yıl önce takıldı ve servis eşanjör değişimi için 1.800 tl fiyat verdi. Lakin eşanjör değişimine rağmen farklı sorunlarla karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu söylenerek yeni kombi öneriliyor. Hal böyleyken; yani, kombi 7 yıllık ve değişim rakamı 1.800 tl ve yeni kombi fiyatları malum iken uzman görüşünüze sığınarak parça değişimi mi yeni kombi alımı mı yapmalıyım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nurcan Hanım… Açıkçası Ferroli kombilerin geneli tek eşanjörlü olduğu için genelde ana eşanjör arızasıyla çok sık karşılaşıyoruz. Fiyata bakılırsa tabi ki yeni bir cihaz almak da mantıklı gelebilir. Ancak cihaz çok eski de değil yeni de değil. Ne tür arızaları mevcut veya ileride oluşturabileceği bir sorun olabilir mi bunu yerinde incelemek gerekir. İncelemeden bilgi aktarmak çok zor. Ancak şunu da söylemek isteriz ki; kombideki eşanjör arızasının sebebi önemlidir. Eğer bir kireçlenme veya tazyik sebebiyle arızalandıysa değişimi yapıldığında aynı sene olmasa bile birkaç sene sonra yine arızalanma olasılığı da vardır. Seçim sizin. Biz bu seçimde maalesef ki yanlış yönlendirmemek için size yardımcı olamayız.

 20. NURCAN TAŞPINAR dedi ki:

  Merhaba..
  Ferroli marka kombimin eşanjörü delik ve değişmesi lazım dendi servis tarafından. Geçici çözüm olarak sıcak su girişini kapatarak basıncı düşürüyorum. Uyguladığım bu geçici çözüm ne kadar idare eder ve bu şekilde kullanımın ne gibi negatif sonuçları olur? (Bu tarz eşanjör hatalarında kombiyi değiştirmek daha iyi deniyor, madem kombiyi değiştiricem geçici çözümlerle ne kadar zaman kazanabilirim?)
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nurcan Bey… Kombinizde basınç yükselme sorunu varsa ve buna bağlı eşanjör arızası tespit edildiyse ever su giriş vanası kapatılarak basıncın yükselmesi durdurulabilir. Ancak bu vanayı kapatırsanız sadece kış döneminde ısınabilirsiniz. Sıcak suyu kullanmak için bu vanayı açık tutmanız gerekir. Vana açık kalırsa da basınç yükselir ve kombi su akıtır. Yüksek basınç farklı parçaların da zarar görmesine neden olur. Kombiniz eskiyse eğer eşanjör değiştirmek yerine sıfır kombi satın alabilirsiniz. Ancak kombiniz eski değilse eşanjörü biran önce değiştirmenizi öneririz Cihazı bu şekilde kullanmak yani geçici çözüm sağlamak mevcut sorunun büyümesine yol açacağı için biz bu şekilde kullanımı önermiyoruz.

 21. caner dedi ki:

  merhaba kolay gelsin eca ecostar kombim var bir haftadır basınc yükseliyor ve su akıtıyor ben kendm n-basınvı dğşürmek için petekten hava ve su aldım basınç düştü bie saat sonra basınç tekrar arttı ve gene su akıtmaya başladı petekler ısınıyor onda sorun yok fakat basınç yüksek 3 e kadar geliyor ve su akıtma sorunu var bende kendim soguk su giriş vanasını kapattıp deneme için basıncı peteklerden su ve hava alarak 1.5 olarak sabitledim bu işlem sonrası basınç sabit kaldı artmadı ve su akıtmadı sorun kalmadı fakat sıcak suyu kullanamıyorum bu şekildede sıcak su kullanacagım zaman soguk su girişini açıyorum sıcak suyu kullanıp aynı işlemleri tekrar yapıp kompiyi kullanmaya devam ediyorum sizce sorun nedir ve çözümü nedir bu şekilde kombiyi ne kadar kullanmaya devam edebilirim şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Caner Bey… Soğuk su giriş vanasını kapattığınızda basınçtaki yükselme duruyorsa; eşanjör ve doldurma musluğunu değiştirmek gerekir. Soğuk su giriş vanasını kapatmak sıcak su alımını engeller. Sıcak su almak için vanayı açtığınızda da yüksek basınç sebebiyle kombiniz su akıtır. Yani vanayı kapatmak kalıcı değil sadece geçici çözümdür. Parça tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

   1. caner bilgen dedi ki:

    peki sizce hem esanjör ve dolum muslugunu degiştirmek maliyet açısından mantıklımı zaten eski tip bir kompi bu parçaların maliyeti yerine ikinci el bir kombi almak mantıklımı olur sizce teşşekkürler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yani şöyle bir bilgi aktarabiliriz Caner Bey: arıza durumu ana eşanjör-plaka eşanjör olarak hangisinde? Bunu tespit etmeden ve cihazın durumuna bakmadan yeni kombi alın önerisinde bulunmak çok zor. Ana eşanjör plaka eşanjörün neredeyse yarı fiyatınadır. Fakat uzaktan fiyat bilgisi aktarmak çok zor. Kombiniz evet modeline bakılırsa eski. Ancak biz eski cihazları yabana atmak istemiyoruz. Çünkü emin olabilirsiniz ki eski cihazlar daha sağlam ve çok daha uzun süre kullanılabiliyor. Bu yüzden sırf bu arızaya göre yeni cihaz alın diyemeyiz. Maliyet araştırması yaparak kararı kendiniz verebilirsiniz.

 22. Cabbar doğan dedi ki:

  Şimdi sıkıntı şu sıcak su vanasını açıp şu girişi oldu mu kombiye basınç 1.7 (1.5-2 arasında tutuyorum) de iken artarak 3.5 geliyor şu akıtıyor o yüzden sıcak suyu kullanamıyorum. Tamirci esanjor delik dedi pek tatmin olmadım sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cabbar Bey… Kombiye su girişini kestiğiniz için basınç yükselmiyor, girişi açtığınızda (yani soğuk su giriş vanasını) basınç hemen 3.5 bara kadar çıkıyorsa bu evet bir eşanjör arızasıdır. Ancak eşanjör arızalandığı zaman genelde doldurma musluğunu da etkilediği için biz genelde iki parçayı birden değiştiriyoruz ki sorun kökten çözülsün.

   1. Cabbar Doğan dedi ki:

    Çok teşekkür ederim doldurma musluğunu değiştirdikten hemen sonra bu sorun çıkmıştı, kolay gelsin

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Cabbar Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 23. Cabbar Doğan dedi ki:

  viesman kombide sıkıntı şu 2-3 günde bir basınç düşünce su veriyordum tamirci çağırdım musluğu değiştirdik ancak 1 haftada basınç düştü ve tekrar basıncı yükselttim bu seferde su sesi duyunca kombiye baktım su akıtıyor şarıl şurul… basınç 3 ile 4 arası tamirci plakalı eşanjörün değişmesi gerekir dedi ancak bunlara güvenim sıfır sıkıntı eşanjörde mi yoksa genleşme tankında mı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cabbar Bey… Öncelikle basıncın düşmesinin doldurma musluğu ile bir alakası yoktur. Ancak doldurma musluğu kırıksa veya su akıtıp basıncı düşürüyorsa bu yüzden değiştirmiş olabilirler. Bu detayı tabi cihazı yerinde görmediğimiz için bilemeyiz. Doldurma musluğunu açtığınızda eğer basıncı takip edemediyseniz basınç 3 barı geçmiş ve cihaz bu sebeple su akıtıyordur. Kombinizde başından beri sorun eğer basıncın yükselmesi olsaydı evet plaka eşanjör, doldurma musluğu veya genleşme tankı delinebilirdi. Ancak tam tersi basınç düşüyor ve kombiye sıklıkla su basmak zorunda kalıyorsunuz. Yani bu durumun plaka eşanjör ile bir alakası yok. Genleşme tankının havası eksik olabilir, tank delik olabilir veya ana eşanjörde düşük ihtimalle de olsa kireçlenme olabilir.

 24. Doğan serbest dedi ki:

  Merhaba demirdokum atremix kombi kullanıyorum Sicak suyu açtığımızda kombi bacasından aşırı bir beyaz duman çıkıyor bu bir sorun mudur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Doğan Bey… Soğuk hava sebebiyle gördüğünüz muhtemelen buhardır. Ancak yine de tedirgin olduysanız bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 25. Bahri Turgut dedi ki:

  Merhabalar. Baymak Baxı kombi kullanıyorum. Yerden ıstma evimiz. Tesisat temizliği yapıldı basınçlı su ile. Harici devirdaim motoru arızalıydı daha güçlüsüyle değiştirildi. Hava basıldı. Gözle görülür sıkıntılar giderildi ama eski haliyle hiç düşmeyen basınç birkaç saate bir düşmeye ve cihaz arıza vermeye başladı.Usta cihazı götürüp komple temizlemek gerekiyor diyor. Ne yapmalıyım. Malum kış. 3 gün sürer dedi.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bahri Bey… Şuanda gözle görülür bir su kaçağı durumu yoksa ve su kaçağı olmadığı halde basınç birkaç saatte bir düşüyorsa bize kalırsa sorun tesisatınızda. Yani gözle görülür bir kaçak durumu olmasa bile sıva altı kaçağı olabilme ihtimali yüksek. Bize kalırsa uzman bir tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirebilirsiniz.

 26. İbrahim Çınar dedi ki:

  Merhabalar, kombimiz aşırı ısınıyor. Sıcak suyu kullanırken normal yanıyor ancak kapattıktan sonra 90 dereceye kadar geliyor. Bir zamanlar pompasında sıkışma olmuştu acaba yine pompadan mı ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Çift eşanjörlü kombilerde aşırı ısınma sorunlarında pompa karşımıza arızalı olarak çıkabilmektedir. Bu durum sıcak su kullanıldığında da yine aynıdır. Ancak direk pompa diyemeyiz. Pompa düşük ihtimalli arızalı parçalar arasındadır. Bu durumda önce ntc sensör sonrasında anakarta bakmak gerekir. Tabi net teşhis her zaman yerinde görülerek yapılabilir. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz.

 27. Serhat kaya dedi ki:

  Merhaba ferolli F24 kombim var basıncı yükseliyor eşanjörü söküp içini temizledim ama yine yükselmeye devam ediyor sorun başka bir şeyden mi kaynaklı yoksa eşanjörü tamamen değiştirmek mi gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serhat Bey… Ferroli kombilerin geneli tek eşanjörlü olduğu için basıncın yükselmesi genel olarak ana eşanjöre bağlı olmaktadır. Bu markalı cihazlarda diğer kombiler gibi doldurma muslukları veya genleşme tanklarında sorun çok nadir görülür. Ancak eşanjör temizliği ile basıncın yükselmesi düzeltilemez. Eşanjörün komple değiştirilmesi gerekir.

 28. Mahmut CÖMERT dedi ki:

  Merhaba bizim kombide AF arızası yapıyor ve sürekli arızaya geçip kombiyi isitmiyor sorun nedir ve maalliyeti ne kadardır acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey… AF arızası genelde Airfel ve Auer model kombilerde karşımıza çıkan atık gaz sorunudur. Yani cihazın hava akışında bir sorun söz konusu. Bu durumda birçok parçada sorun olabilir. Bu parçalar genellikle; fan, prosestat ve anakart gibi parçalardır. Baca yerinden çıkmış olduğunda veya baca tıkalı olduğunda da bu sorun yaşanabilir. Maliyet konusunda görmeden net bir bilgi veremiyoruz maalesef. Servis yardımı almanızı öneririz. Ancak bu şekilde net arıza tespiti yapılarak size ücret konusunda bilgi aktarılabilir. Servis desteği için de bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.

  2. Hüsnü Akın dedi ki:

   Merhaba kombimde yoğuşma eşanjörü servis oksitlenme olmuş değişmesi lazım dedi 800 fln mis bnde bi ustayı aradım oda makineye bağlarız temizlenirse 300 e falan çıkar temizlene biliyor dedi ici sizce ne yapmalıyım

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Hüsnü Bey… Eşanjör kireçlendiyse veya tıkandıysa temizlenebilir. Ancak temizliği biz önermiyor ve uygulamıyoruz. Çünkü hem verim sağlamıyor hem de sorun tekrarlanıyor. İşlemi yapan veya yapacak olan kişiler garanti veriyorsa yaptırabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi biz önermiyoruz.

 29. Reşit Hoştan dedi ki:

  Bosch marka tek eşanjörlü kombimde kullanma suyunun debisi düştü ve bu nedenle de çeşmeyi açtığımda kombi devreye girmiyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Reşit Bey… Su tazyiği genel anlamda şebeke sorunu oluyor. Yani daireye gelen şebeke su tazyiği düşükse eğer öncelikle tesisat kontrol edilmelidir. Tesisatta sorun görülmezse eğer eşanjör kireçlenmesinden kaynaklı olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden önce tesisatınızı kontrol ettirin, ardından servis çağırarak kombiyi kontrol ettirin önerisinde bulunabiliriz.

 30. Aysegul yuksel dedi ki:

  Feroli komibi 8 51 yanıp sönüyor tamamen kapatigimda kombiyi yine aynı şekilde yanıp sönüyor nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşegül Hanım… Ferroli kombilerde 8 51 dediğiniz A51 arızasıdır. Yani uygunsuz yanma durumu. Cihaz hava akışını tam olarak sağlayamadığı için bu sorun yaşanır. Uygunsuz yanma olarak tabir ettiğimiz arıza durumudur. Bu arıza durumuyla karşılaştığınızda önce kombiyi resetlemeniz gerekir. Reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutarak cihaza reset atın. Sorun düzelmezse bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayın. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa eğer; fan, prosestat, anakart gibi parçalarda sorun olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir, baca ebatı uygun olmayabilir. Kısacası sorunu yerinde incelememiz lazım.

 31. veli savaş dedi ki:

  merhabalar kombim çift eşanjörlü boch marka yoğuşmalıdır.Problemim basınç düşmesi ve arızaya geçmesidir.Basınç düşmeside takip ettim tahliyeden aşırı su kaçması ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Veli Bey… Kombi içinden su tahliyesi yapıyorsa eğer basınç bu sebeple düşüyordur. Ancak neden su akıttığına bakmak gerekir. Emniyet ventilinden su geliyorsa ve basınç buna bağlı düşüyorsa emniyet ventili arızalıdır ve değişimi gerekir. Ancak emniyet ventili dışında başka bir yerden su geliyorsa su akıtan parçaya müdahale etmek gerekir. Kullanıcı olarak bu durumda yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis çağırmanız, cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.

 32. serkan karaüce dedi ki:

  Kombi çalışıyor peteklerde çalışıyor ama sıcak suyu açınca az akıyor ve isitmiyor soğuk su akıyor .

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Sıcak su az akıyor derken tazyik olarak mı düşük? Eğer tazyik olarak düşükse cihaz suyu bu yüzden yeterli şekilde ısıtamıyor olabilir. Bu durumda bi tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Ancak su tazyiği normal olmasına rağmen cihaz suyu ısıtmıyorsa kombi servisi çağırarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.

   1. serkan karaüce dedi ki:

    Soğuk su gayet tanzikli akıyor ama kombiden gelen su serçe parmağın kalinliginda

 33. Mustafa Aksoy dedi ki:

  Ferroli F24 yarım yoğuşmalı kombimi geçen yıl sıcak su alımında sıkıntı yaşadığımdan servis çağırdım.Sisteme kireç çözücü koyup temizlediler.Şimdi kombide sık sık su basıncı düşüyor hergün 1.5 bara tamamlıyorum.Kombi sık sık çalışıyor ve bacadan aşırı buhar ve su damlacıkları akıyor.Eşanjör delik olsa kombinin altından su gelmesi gerekmez mi?Sıcak su alımında bazen kireç kalıntıları gelmekte.Peteklerdeki su kirli.Ne yapmam gerekir.Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Öncelikle hem kombi hem de kombi tesisatı kireç çözücü ile temizlenemez. Bu uygulama sadece sisteme değil, petek ve tesisata da zarar verebilir. Kombi basıncının çok sık düşmesi genel olarak bir tesisat sorunudur. Yani gözle görülür bir su kaçağı yoksa eğer sıva altında su kaçağı olabilir. Eşanjör delik olsa evet su gelir. Ancak eşanjör sadece delinerek arızalanmaz. Kireçlenerek de arızalanabilir. Özellikle de cihaza yapılan kireç çözücü ile alakalı olan uygulama eşanjöre zarar vermiş olabilir, hatta kombi basıncı bu sebeple de çok sık düşebilir. İşlemi yaptırdığınız firmayı arayarak durumu izah edin ve cihazınızı kontrol ettirin. Sıcak su aldığınızda kireç kalıntıları oluyorsa bu yine ana eşanjöre bağlı bir durum olabilir. Sizin yapabileceğiniz hiçbir işlem yok maalesef. Uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 34. baris hakanoglu dedi ki:

  Merhaba,
  Yeni kullanmaya basladigim Buderus marka yogusmali hermetik kombide hergun basinc dusmesi problemi yasiyorum. Esanjor arizasi olabilir mi?

  Tesekkurler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba barış bey. Su eksiltmesi genleşme tankından, tesisat kaçaklarından ve eşanjörden kaynaklı olabilir. Fakat incelemeden net bir şey demek imkansız.

 35. şefik biçer dedi ki:

  Kombim ferroli F24 eşanjörü arızalı sisteme devamlı su alıyor taliyeden atıyor bar yükseliyor eşanjörün değişim fiyatı ne tutar işçilik dahil.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şefik Bey… Kombiniz öncelikle çift eşanjörlü mü tek eşanjörlü mü? Tek eşanjörlü cihazlarda ana eşanjörde sorun olma ihtimali yüksek ancak bu eşanjör neredeyse bir kombi fiyatı kadar. Çağrı merkezimizi arayarak cihazınızın tam modelini belirtebilir, fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 36. Özhan Sancak dedi ki:

  Merhabalar, Evimdeki Baymak marka kombinin ana eşanjörünün boyası çıkmış durumda. Boyası döküldüğü için için alttan bakır ortaya çıktı. Bunun herhangi bir zararı olur mu? Eşanjörü boyatmak gerekir mi? Teşekkürler, kolaylıklar…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özhan Bey… Yok bir zararı olmaz.

 37. MAHMUT YİĞİT dedi ki:

  kombim sıcak su açıldığında sıcak su geliyor fakat kirli sarı su akıyor nedeni ne olabilir
  kombiçm protherm dir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey… Kombiler sadece şebeke suyunu ısıtır. Kombide eşanjör kireçlendiyse az miktarda kirli su gelebilir. Ancak muhtemel sebebi şebeke suyunun kirli olmasıdır.

Petek Yıkama