Kombide Basınç Sondası

Kombide Basınç Sondası’nın Görevi Nedir?

Tesisattaki su basıncını ölçme ve elektronik karta bildirme görevinde olan parçadır.

Basınç Sondası’nın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Şebekeden gelen su ile çamurlaşma, tortu ve kireç sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide Basınç Sondası

Kombide Basınç Sondası Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi içinde su varken yani basınç normal değerdeyken kombi düşük su basınç hatası verir. Siz kombi basıncı düşük olarak görürsünüz ve kombiye su basmaya çalışırsınız. Basınç değeri normal olacağı için siz de su basarak basıncı ideal konumun üstüne çıkarmış olursunuz ve müdahale sonucunda su akıntısı sorunu olabilir. Bu gibi durumlarda kombideki ideal su basıncını göstermediği için basınç sondası arızası var demektir.

Basınç Sondası Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Arıza durumu öncelikle uzman servis ekibi tarafından tespit edilebilir. Tespit neticesinde parçanın arızalı olduğu görülür ise ancak değişimi yapılabilir. Parçanın tamiri olmaz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (16 Yorum)

 1. murat tay dedi ki:

  merhaba, baymak baxi kombi kullanma suyunu 40 derece üzerinde ısıtmıyor ayrıca su basıncı 5 gün içinde 1,5 dan 1,3 e düşüyor. ısıtmada hiç bir problem yaşamıyorum.
  plakalı eşanjörü sıfırıyla değiştirdim. tanka hava bastım. 3 yollu vanayı temizledim. ntc sensörü değiştirdim. tesisatta su kaçağı göremedim.
  birkaç gün kullanma suyunu istediğim derece alıyorum sonra yine 40 dereceyi geçmiyor. sebebi ne olabilir? Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombide sıcak su arızaları birçok sebebe bağlıdır. Petekler ısındığı için kombide sadece sıcak su parçalarında sorun olabilir. Ancak yine de kombi bir hata kodu/uyarı vermediği için uzaktan tahmini de olsa bilgi aktarmamız çok zor. Kart dahil birçok parçada sorun olabilir, incelemeyi yerinde yapmamız lazım. Uzaktan sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem de yok maalesef.

 2. ali fuat eminoğlu dedi ki:

  merhaba mekanik manometre su basıncında eksilme olmadığını gösteriyor ama elektronik olanda basınç 1.5 den 1 e düşüyor. sensörde mi arıza vardır fişini çekip taktığımda 1 2. dakika basıncı. 1.5.gösteriyor sonra tekrar düşük gösteriyor acaba sensörde mekanik bir sorun mu vardır yapılması gereken bir ayar varmıdır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Fuat Bey… Basınç göstergesi de bozuk olabilir, basınç sondasında da sorun olabilir. Uzaktan net bilgi aktarmamız çok zor. Cihazı yerinde incelememiz gerekiyor.

 3. Fatih sevinç dedi ki:

  Selamlar immergas kombim su basıncı düşük diye e10 hatasi verdi su basıncını 1.5 bara cıkartık hata düzeldi ama hiçbiryerden su kaçağı olmadığı halde 1 yada 2 saat içinde su barının seviyesinde tekrardan azalma oluyor bunun sebebi nedir bilgilendirirmisiniz teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Fatih Bey,
   Kombiniz düşük basınç uyarısı olan E10 arızasına geçiyor. Bu durumda yapmanız gereken şey su kaçağı kontrolüdür. Yani peteklerde su kaçağı var mı? Kombide su kaçağı var mı ya da tesisatta bir yerde su akıntısı durumu var mı? Bunlara öncelikle bakmanız gerekir. Petek ya da tesisatta su kaçağı görürseniz tesisatçıyı çağırın, kombide su kaçağı görürseniz kombi servisi yardımı almanız gerekir. Hiçbir yerde su kaçağı durumu yoksa eğer; basıncın düşme aralıklarına göre arıza durumu tespit edilebilir. Günde bir veya birkaç kez basınç düşüyorsa; genleşme tankının havası bitmiş, tank delik, eşanjör kireçli olabilir. Gün içerisinde daha fazla su basmak zorunda kalıyorsanız sıva altı kaçağı olabilir. Arızanın net teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. İletişim sayfamızdan çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

Petek Yıkama