Kombide Basınç Sondası

Kombide Basınç Sondası’nın Görevi Nedir?

Tesisattaki su basıncını ölçme ve elektronik karta bildirme görevinde olan parçadır.

Basınç Sondası’nın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Şebekeden gelen su ile çamurlaşma, tortu ve kireç sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide Basınç Sondası

Kombide Basınç Sondası Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi içinde su varken yani basınç normal değerdeyken kombi düşük su basınç hatası verir. Siz kombi basıncı düşük olarak görürsünüz ve kombiye su basmaya çalışırsınız. Basınç değeri normal olacağı için siz de su basarak basıncı ideal konumun üstüne çıkarmış olursunuz ve müdahale sonucunda su akıntısı sorunu olabilir. Bu gibi durumlarda kombideki ideal su basıncını göstermediği için basınç sondası arızası var demektir.

Basınç Sondası Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Arıza durumu öncelikle uzman servis ekibi tarafından tespit edilebilir. Tespit neticesinde parçanın arızalı olduğu görülür ise ancak değişimi yapılabilir. Parçanın tamiri olmaz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. Serdar dedi ki:

  Merhabalar protherm lynx bar göstersem sabit 1.7 de su bassam dahi aynu şuan basınç sondajından su geliyor arıza parçadaki?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Protherm Lynx model kombilerde manometre yani bar saati olmadığı için basınç ölçerde veya kombi pompasında sorun olabilir. Bu parçaların kontrol edilmesi gerekir. Kombi basıncı sabit takılı kaldığı için ne kadar su olduğunu bilemezsiniz ve fazla su bastığınız için kombi fazla suyu dışarı atıyor yani emniyet ventilinden su akıtıyor olabilir. Bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. YILDIRIM dedi ki:

  ECA confeo plus kombi 40 hatasi veriyor su basıyorum düzeliyor tekrar 40 hatasi veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metehan Bey… Kombiniz eğer çok sık düşük basınç arızasına geçiyorsa bu durumda su kaçağı aramak gerekir. Yani peteklerde, tesisatta veya kombide su akıntısı olup olmadığına bakmalısınız. Gözle görülür bir su akıntısı durumu yoksa eğer bu aşamada; sıva altı tesisat kaçağı olabilir, tankın havası eksik olabilir, tank delik-patlak olabilir ya da eşanjör kireçlenmesi olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Yalcin tongul dedi ki:

  Ustam kolay gelsin airfel ecofel kombi su baaiyorum kombi calistikca ve durunca salyangoUn altindaki tahliyeden su damlatiyor.kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yalçın Bey… Kombinin su akıtması basınç yükselmesi durumu haricinde oluyorsa eğer basınç değeri her şekilde düşer. Çünkü bu bir su kaçağı durumudur. Ancak suyun nereden veya hangi parçadan geldiğini yerinde görmemiz ve bir tespit yapmamız gerekiyor. Uzaktan hem sizi yönlendiremiyor hem de net bilgi aktaramıyoruz.

 4. Eyyüp Sarıçam dedi ki:

  ECA proteus kombide su basıncını 2 bara kadar yükseltiyorum yine su eksik arızası veriyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eyyüp Bey… Kombi basıncı ideal seviyede olmasına rağmen yine de düşük basınç arızası ile karşılaşıyorsanız kombi tesisat basıncını ölçen sensörde sorun olabilir. Bu parça basınç sondası olarak da adlandırılır. Arızalı ise basıncı ölçemez ya da yanlış ölçer bu yüzden bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Tabi yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Petek Yıkama