Kombide Prosestat

Kombide Prosestatın Görevi Nedir?

Yalnızca hermetik kombilerde bulunan parçadır. Hava akışı sırasından fandan aldığı + basınç ile atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını elektronik karta bildirme görevindedir. Hermetik kombilerde fanın bekçisi ya da yardımcısı olarak da adlandırabilir.

Prosestatın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Kombideki hava akım borusu standart üstünde ise (uzun ise) çok daha kolay deforme olabilmektedir. Kombinin bakımsız kalması yani uzun süre kullanılıyor olmasına karşın bakımlarının yapılmaması halinde de hava akışı sağlanamazsa arızalanabilmektedir.

Prosestat Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide marka modele ve çeşide bağlı ekranda hava akış sorunu ikazı belirdiğinde ya da baca sembolü yanıp söndüğünde arızalı olabileceği anlaşılabilir. Her hava akış sorunu prosestat arızası demek değildir. Genelde hermetik kombilerde karşımıza çıkan hava akış problemlerinde karşımıza prosestat arızalı olarak çıkabilmektedir. Tabi hava akış sorunu yani prosestat sorunu varsa kombi sıcak su vermez, petekleri ısıtmaz. Bu gibi sorunlar yaşanabilir.

Prosestat Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Prosestat arızası yalnızca uzman servis ekiplerce tespit edilebilir. Arıza durumunda parçanın tamiri olmaz. Sıfır parça ile değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Parça fiyatı kombinin çeşidi ve marka modeline göre değişir. Maliyet açısından çok da yüksek değildir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (46 Yorum)

 1. Ahmet çal dedi ki:

  Kombim ECA protus plus marka f5 arıza veriyor açaba nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Ahmet Bey
   Kısaca hava akış sorunu denilebilir. Kırmızı arıza ledi de yanıp sönecektir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak bir uygulama yapmamalı direkt uzman yardımı almalısınız. Dışarı uzanan hava akım borusunun uzun olması, yerinden çıkması gibi durumlarda aynı zamanda fan, prosestat ya da anakart arızası gibi durumlarda bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. İletişim sayfamızdan çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 2. Kadir eren dedi ki:

  Baymak kombi,
  sıcak su çeşmeyi ilk açtığımda hergün bulanık akıyor 5,6 litre kadar neden acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Kadir Bey
   Su bulanıklığı tesisat ile ilgili bir sorundur. Tesisatçı çağırmanızı öneririz.

Petek Yıkama