Kombide Prosestat

Kombide Prosestat ın Görevi Nedir?

Yalnızca hermetik kombilerde bulunan parçadır. Hava akışı sırasından fandan aldığı + basınç ile atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını elektronik karta bildirme görevindedir. Hermetik kombilerde fanın bekçisi ya da yardımcısı olarak da adlandırabilir.

Prosestatın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Kombideki hava akım borusu standart üstünde ise (uzun ise) çok daha kolay deforme olabilmektedir. Kombinin bakımsız kalması yani uzun süre kullanılıyor olmasına karşın bakımlarının yapılmaması halinde de hava akışı sağlanamazsa arızalanabilmektedir.

Prosestat Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide marka modele ve çeşide bağlı ekranda hava akış sorunu ikazı belirdiğinde ya da baca sembolü yanıp söndüğünde arızalı olabileceği anlaşılabilir. Her hava akış sorunu prosestat arızası demek değildir. Genelde hermetik kombilerde karşımıza çıkan hava akış problemlerinde karşımıza prosestat arızalı olarak çıkabilmektedir. Tabi hava akış sorunu yani prosestat sorunu varsa kombi sıcak su vermez, petekleri ısıtmaz. Bu gibi sorunlar yaşanabilir.

Prosestat Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Prosestat arızası yalnızca uzman servis ekiplerce tespit edilebilir. Arıza durumunda parçanın tamiri olmaz. Sıfır parça ile değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Parça fiyatı kombinin çeşidi ve marka modeline göre değişir. Maliyet açısından çok da yüksek değildir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Günaydın, Viessman Vitopand 100 marka kombim var…
  (Kombi soğukken) ilk çalışmak istediğinde fan açılır açılmaz devre kesiyor(kırmızı ışık yanıyor)…Fan açılıyor ancak hızlı dönüşe geçemiyor…
  Öncelikle 06 hatası daha sonrasında da FE hatası veriyor…
  Kombi ısındığında ve ekrandaki değerler yükseldiğinde 2,5 ün üzerine ve hatta 3 ün üzerindeyken düzgün çalışıyor…
  Durduğunda yani değerler düştüğünde veya soğuduğunda tekrar arızaya geçiyor…
  Sanırım içeride yeterli havayı bulamıyor…
  Arızanın sebebi konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim…
  Saygılarımla,

  1. Merhaba Mehmet Bey… Öncelikle Viessmann Vitopend 100 model kombilerde 06 arıza kodu yoktur. E06 veya E6 arızası vardır. Bu hatayı alıyorsanız tesisat basıncı düşük demektir. Yani basınç değeri 1 barın altındadır. Kombiye su basmak gerekir. Basıncı 1,5 yaptığınızda sorun düzelecektir. Düzelmezse veya basınç normalde bar göstergesinde veya basınç sondasında sorun olabilir. FE arıza kodu ise elektriksel bir sorundur. Yani bir nevi anakart arızası diyebiliriz. Cihaz sistematik olarak farklı arızalar veriyor. Basınç yüksek iken normal çalışıyor, dinlenmeye geçtikten sonra arıza veriyor. Yani dinlenme sonrası yeniden devreye girmiyor. Harici farklı sorunlar da olabilir. Bu anlatımla size sadece bu bilgileri sunabiliriz. Net teşhisi yerinde yapabiliriz. Teknik yardım almak isterseniz bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

   1. Öncelikle teşekkür ederim,Prosestatı değiştirdim..Kombiye biraz daha su verdim… bu seferde OA hatası vermeye başladı..Bu hata kodu neden çıkmış olabilir..gazı göremiyor sanırım…ateşlemede zorlandı..kırmızı ışık yandı

    1. Merhaba Mehmet Bey… Kullanım kılavuzunda “OA” arıza kodu yer almıyor. Harici bir sorun olabilir. Kombi zaten alevi kesip ateşleme arızası veriyor, kırmızı ışığa geçiyor. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmemenizi, servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama