Kombide Prosestat

Kombide Prosestatın Görevi Nedir?

Yalnızca hermetik kombilerde bulunan parçadır. Hava akışı sırasından fandan aldığı + basınç ile atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını elektronik karta bildirme görevindedir. Hermetik kombilerde fanın bekçisi ya da yardımcısı olarak da adlandırabilir.

Prosestatın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Kombideki hava akım borusu standart üstünde ise (uzun ise) çok daha kolay deforme olabilmektedir. Kombinin bakımsız kalması yani uzun süre kullanılıyor olmasına karşın bakımlarının yapılmaması halinde de hava akışı sağlanamazsa arızalanabilmektedir.

Prosestat Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide marka modele ve çeşide bağlı ekranda hava akış sorunu ikazı belirdiğinde ya da baca sembolü yanıp söndüğünde arızalı olabileceği anlaşılabilir. Her hava akış sorunu prosestat arızası demek değildir. Genelde hermetik kombilerde karşımıza çıkan hava akış problemlerinde karşımıza prosestat arızalı olarak çıkabilmektedir. Tabi hava akış sorunu yani prosestat sorunu varsa kombi sıcak su vermez, petekleri ısıtmaz. Bu gibi sorunlar yaşanabilir.

Prosestat Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Prosestat arızası yalnızca uzman servis ekiplerce tespit edilebilir. Arıza durumunda parçanın tamiri olmaz. Sıfır parça ile değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Parça fiyatı kombinin çeşidi ve marka modeline göre değişir. Maliyet açısından çok da yüksek değildir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (26 Yorum)

 1. Engin Çalışkan dedi ki:

  Benim Buderus Gb 012 kombim var.önceden yukardan bacanın altındaki yerden atık su tahliyesine gelen yerin öncesinden su damlatıyordu.Kombinin yanma odası altına ve asağıya.O çözüldü ama bir gece kart patlatmış.Yüksek voltajdandır diye sigorta ve entegresi değişti lakim bu seferde iyanizasyon arızalı gibi atesleme alıyor geri kapanıyor yanmıyor sonra A6 gaz arıza kodu veriyordu.Gaz kapalı gibi.hemen sonrada karttaki entegreyi patlattı.Onu yaptırdık yine patlattı.Derken yine.Ama bu kartı yaptırıp denemeden önce iyanizasyon temizlendi Gaz valfini değiştirdik.Lakin sıfır alınan gaz valfi ayar istiyormu bilmiyorum ayar yaptırmadan takıldı.Yine kart yaptırmaya korkuyorum.Prosestad kart patlatırmı.Yada üstte bacanın altında limit termostad.Yoksa kartmı ölmüş.Biz sadece entegre yaptırıyoruz kartta baska bir arıza olabilirmi.İşin içinden çıkamadık.Yardımlarınızı istiyorum tşk ederim.Not:Prosestadı bulunamıyor kombide.Öyle biryere saklamışlarki.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Kombiyi yerinde görmeden net bilgi aktarmamız çok zor. Neticede hem kombiyi hem de parçaları yerinde görmüyoruz ve siz teknik konularda yardım almak istiyorsunuz. Naçizane olarak makalelerimizde sırf tüketicilerimizin bilinçlenmesi amacı ile kombiye dair ne varsa her şeyi aktarmaya çalışıyoruz. Ancak kusura bakmayın ki size buradan şurayı kontrol edin veya şu parçaya şu müdahaleyi bulunun gibi bilgiler aktaramıyoruz. Can ve mal güvenliğiniz açısından. Kombide sürekli bi karta müdahale edilmiş. Bir voltaj sorunu varsa buna tek çözüm regülatör cihazıdır. Bu cihazı kullanmazsanız kart düşük/yüksek voltaj sebebiyle zaten hasar görmeye devam eder. Ancak ateşleme sorunları (6A arızası) genelde prosestata bağlı olmaz. Bize kalırsa uzman bir servis yardımı alarak cihazı yerinde kontrol ettirmelisiniz.

 2. Hasan yılmaz dedi ki:

  Merhaba
  Wiesmann marka kombi F5 hata kodu verdi,suyu ısıtmadı,kapatıp açtım düzeldi.hava prosestatını değiştirmek gerekli mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Evet cihazınız hava akış hatası veriyor ancak bu durum sadece prosestata bağlı değildir. Fan, kart gibi parçalara da bağlıdır. Cihaz düzeldi ise kısa süreli bir sorun veya ani bir aksaklık olabilir. Bir parça değişimi gerekmez. Ancak parça değişimi gerekeceği durumlar için de servis yardımı almalı, cihaza kendi çabalarınızla müdahalede bulunmamalısınız.

 3. Mevlüt Selvi dedi ki:

  Hayırlı günler benim Demirdöküm neva marka kombim var bazen musluklardan veya petekleri ısıtmafa ara sıra f4 hatası veriyor veya bu hatayı vermeden ekranda alev işareti görünüyor kayboluyor sıcak su alamıyorum nereden kaynaklanıyor bilgi verebilir misiniz.Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mevlüt Bey… Kombi gaz yokluğu-ateşleme arızası veriyor. Bu sorunun birçok sebebi vardır. Kombiyi resrtlemeniz gerekir. Dairede gaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Yine de bu sorun yaşanıyorsa servis çağırmanız gerekir. Bu gibi durumlarda; kart, gaz valfi ve elektrotları kontrol etmek gerekir.

 4. Cavit budak dedi ki:

  Benimde buderus marka konbi var çok memnunum yanlız bu aralar fan arızası var arıza veriyor reset ediyorum 2 gün idare ediyor olmadı fani sokup kanatların yıkıyorum bir hafta gidiyor servi cagirdim fan değişecek diyor 1200 tl diyor bu markaya ona uygun fan alsam olurmu ustam bir fikir verin parçası çok pahlı selamlar ustam

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cavit Bey… Fan arızası varsa eğer parçanın değişimi dışında arıza durumuna bağlı tamiri de yapılabilmektedir. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak tam model belirtebilir bu konuda yardım alabilirsiniz.

 5. Çayan Çağdaş Erbil dedi ki:

  Merhabalar iyi çalışmalara dilerim,
  Arçelik kombide f23 kodlu bir hata verdi. Bu hakkında ne yapmamızı önerirsiniz ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çayan Bey… Kombiniz baca sistemine bağlı bir arıza veriyor. Yani hava akış sorunu diyebiliriz. Baca sistemini, fanı, prosestatı ve kartı kontrol etmek gerekir. Kombiyi resetlemeyi deneyin. Birkaç reset uygulamasından sonra da sorun düzelmezse servis çağırmanız gerekir.

 6. Hüseyin Bey dedi ki:

  Bende lambert attivo 240 e 05 arızası veriyor sıcak su ve petek sıcak suyu çalışmıyor. Ne yapmalıyız ve ne kadar kabaca masraf çıkabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombiniz yoğuşmalı ve hava akış hatası veriyor. Bu durum genellikle baca sistemine bağlıdır. Dışarı uzanan hava akım borusunu, kombi fanını ve kartını kontrol etmek gerekiyor. Sorunu yerinde görüp incelemeden, net teşhis yapmadan maliyet bilgisi aktarmak çok zor maalesef. Cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız.

 7. Cabir gürün dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin Hayırlı kazançlar diliyorum. Benim airfel marka duo kalbim var. AF arızası verdi ve peteklere sıcak suyu kesti.
  Şalteri kapatıp açtığımda normal çalışmaya başlıyor ve peteklere sıcak su veriyor ayarların sıcaklığa geldiğinde önce yanma odası sönüyor baca fanı bir müddet çarpıştıktan sonra fanda duruyor buraya kadar normal tekrar derece düşüp ateşleme yapıp çalışması gerekirken tık diye bir ses gelip tekrar AF arızası veriyor. Arıza sebebi ne olabilir acaba. Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cabir Bey… Değerli görüşünüz için öncelikle teşekkür ediyoruz. Arıza durumuna gelecek olursak eğer; Airfel kombilerde AF uyarısı hava akış sorunudur. Yani kombinin çalışmak için yeterli hava akışı sağlamadığını belirtir. Kombinizin modelini bilmediğimiz için bilgi aktarmak çok zor. Ancak kombi hermetikse; fan, kart, prosestat arızası olabilir, baca sistemini de ayrıca kontrol etmek gerekir. Kombiniz yoğuşmalıysa; fan ve kartı ayrıca baca sistemini kontrol etmek gerekir. Sorunu yerinde görmeden net bir bilgi sunmak çok zor. Ancak bu konuda servis hizmeti almak isterseniz 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 8. Mert bolat dedi ki:

  Merabalar benim eca proteus plus kombim var ve prosestatini degistirmek istiyorum bu kombi markasi icin hangi model prosestat almaliyim yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Bey… Parça değişimi konusunda veya teknik olarak müşterilerimize bilgi aktarımı yapamıyoruz maalesef. Can ve mal güvenliğiniz için servis yardımı almalısınız.

 9. M. A. G dedi ki:

  Sizi daha yeni keşfettim verdiğiniz bilgiler prosest hakkında bayağı bir fikir edindik Teşşekkürler
  Hayır size ilk defa yazıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz. Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 10. Gökhan dedi ki:

  Ustam Merhaba
  Benim Demirdöküm Şofben c275f modelinde doğalgaz şofbenim var daha doğrusu vardı artık çalışmıyor. Ekrana f5 arıza kodu veriyor, sıcak su gelmiyor ve sofben alttan su damlatıyor. Bu sorunu servise bildirdik o da her tarafı yanmış patlamış vs dedi yenisini almanız lazım dedi maliyet açısından buradaki yazıyı okuyunca sormak istedim acaba bu kombinin sorunu nedir parça değişimi vs işe sorunu giderebilir miyim, yoksa yenisini mi almalıyım ve böyle bir arızayı bir daha yapmaması için ne yapmalıyım bazıları basınç düşürücü regülatör kullanmayı öneriyor bu arıza ile alakası var mıdır?
  Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Şofbeninin hava akış arızası (f5 arızası) veriyor. Yani baca yoluyla yeterli hava akışı sağlayamazsa cihaz bu arızaya geçebilir. Bu durum da genelde; fan, prosestat, anakart gibi parçalara bağlıdır. Masraf ne çıkar uzaktan bilgi aktaramayız. Ekipler gelip arızayı yerinde görür, bir tespit yapar, parçalara tamir mi yapılacak yoksa değiştirilmesi şart mı diye bir teşhis yapar sizi ona göre bilgilendirir. Şofbende ayrıca su akıntısı durumu varsa eşanjör problemi de olabilir. Bu sorunların neden oluştuğunu bilmeden, yani hangi parçada net sorun olduğunu ve parçanın neden arıza yaptığını yerinde görmeden, bu sorunu bir daha yaşamamak için ne yapmanız gerekir, bunu bilemeyiz. Dairenize gelen şebeke suyu aşırı tazyikli ise, bu tazyik eşanjöre zarar verdiyse basınç düşürücü kullanabilirsiniz. Ancak bu durumun F5 arızası ile bir alakası yoktur.

 11. Ali KILINÇ dedi ki:

  Merhaba,
  Kombim sürekli E03 hatası veriyor. Bir kere servis prosestatı değiştirdi. Ancak belli bir süre sonra hata tekrar etti. Servis rüzgar tersten estiği için prosestatın devresinin takılı kaldığını iddia ediyor. Fanda ya da anakartta bir problem yok. E03 arızası verdiğinde prosestata hafifçe vurunca kombi çalışmaya başlıyor. Bir süre sonra tekrar E03 arızası veriyor. İki senedir uğraşıyoruz. Artık kendim prosestat alıp değiştirmek istiyorum. Sizden ricam prosestatın PA değerine neye göre karar vermeliyim sorusuna bir cevap. İnternetten çok araştırdım ama net bir bilgi yok. Baca uzunluğuna göre karar verilir gibi bir bilgi var ama yüksek bir değer mi yoksa düşük bir değer mi tercih etmeliyim ? Şu an üzerinde servisin taktığı 89/74 PA değerinde yuvarlak plastik bir prosestat var.
  Şimdiden teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Fan veya anakartta sorun yoksa evet hava koşulları hava akışını etkileyeceği için cihaz hava akış arızası verebilir. Bu durum rüzgarlı ve soğuk günlerde oluyorsa hava durumuna bağlı kombi yeterli hava akışı sağlayamadığı için arızaya geçiyor diyebiliriz. Ancak hava rüzgarlı olmasa da bu sorun yaşanıyorsa o halde dış ortam ile alakalı bir durum değil. Firma olarak sizi parça alımı veya montajı konusunda bilgilendiremeyiz maalesef.

 12. Mehmet Kurt dedi ki:

  Günaydın, Viessman Vitopand 100 marka kombim var…
  (Kombi soğukken) ilk çalışmak istediğinde fan açılır açılmaz devre kesiyor(kırmızı ışık yanıyor)…Fan açılıyor ancak hızlı dönüşe geçemiyor…
  Öncelikle 06 hatası daha sonrasında da FE hatası veriyor…
  Kombi ısındığında ve ekrandaki değerler yükseldiğinde 2,5 ün üzerine ve hatta 3 ün üzerindeyken düzgün çalışıyor…
  Durduğunda yani değerler düştüğünde veya soğuduğunda tekrar arızaya geçiyor…
  Sanırım içeride yeterli havayı bulamıyor…
  Arızanın sebebi konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim…
  Saygılarımla,

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Öncelikle Viessmann Vitopend 100 model kombilerde 06 arıza kodu yoktur. E06 veya E6 arızası vardır. Bu hatayı alıyorsanız tesisat basıncı düşük demektir. Yani basınç değeri 1 barın altındadır. Kombiye su basmak gerekir. Basıncı 1,5 yaptığınızda sorun düzelecektir. Düzelmezse veya basınç normalde bar göstergesinde veya basınç sondasında sorun olabilir. FE arıza kodu ise elektriksel bir sorundur. Yani bir nevi anakart arızası diyebiliriz. Cihaz sistematik olarak farklı arızalar veriyor. Basınç yüksek iken normal çalışıyor, dinlenmeye geçtikten sonra arıza veriyor. Yani dinlenme sonrası yeniden devreye girmiyor. Harici farklı sorunlar da olabilir. Bu anlatımla size sadece bu bilgileri sunabiliriz. Net teşhisi yerinde yapabiliriz. Teknik yardım almak isterseniz bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

   1. Mehmet Kurt dedi ki:

    Öncelikle teşekkür ederim,Prosestatı değiştirdim..Kombiye biraz daha su verdim… bu seferde OA hatası vermeye başladı..Bu hata kodu neden çıkmış olabilir..gazı göremiyor sanırım…ateşlemede zorlandı..kırmızı ışık yandı

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Mehmet Bey… Kullanım kılavuzunda “OA” arıza kodu yer almıyor. Harici bir sorun olabilir. Kombi zaten alevi kesip ateşleme arızası veriyor, kırmızı ışığa geçiyor. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmemenizi, servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama