Kombide Prosestat

Kombide Prosestatın Görevi Nedir?

Yalnızca hermetik kombilerde bulunan parçadır. Hava akışı sırasından fandan aldığı + basınç ile atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını elektronik karta bildirme görevindedir. Hermetik kombilerde fanın bekçisi ya da yardımcısı olarak da adlandırabilir.

Prosestatın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Kombideki hava akım borusu standart üstünde ise (uzun ise) çok daha kolay deforme olabilmektedir. Kombinin bakımsız kalması yani uzun süre kullanılıyor olmasına karşın bakımlarının yapılmaması halinde de hava akışı sağlanamazsa arızalanabilmektedir.

Prosestat Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide marka modele ve çeşide bağlı ekranda hava akış sorunu ikazı belirdiğinde ya da baca sembolü yanıp söndüğünde arızalı olabileceği anlaşılabilir. Her hava akış sorunu prosestat arızası demek değildir. Genelde hermetik kombilerde karşımıza çıkan hava akış problemlerinde karşımıza prosestat arızalı olarak çıkabilmektedir. Tabi hava akış sorunu yani prosestat sorunu varsa kombi sıcak su vermez, petekleri ısıtmaz. Bu gibi sorunlar yaşanabilir.

Prosestat Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Prosestat arızası yalnızca uzman servis ekiplerce tespit edilebilir. Arıza durumunda parçanın tamiri olmaz. Sıfır parça ile değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Parça fiyatı kombinin çeşidi ve marka modeline göre değişir. Maliyet açısından çok da yüksek değildir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (42 Yorum)

 1. dilek bilgiç dedi ki:

  termodinamik doğalgazlı şofbenim e5 arıza kodu verdi servisin birisi fan arızalı dedi diğeri prosestat arızalı dedi. fan için 960 lira istedi. diğer etkili servis prosestatı değiştirdi 200 liraya.şofben şimdi çok güzel çalışıyor. aslında prosestatın fiatıda 70 lira imiş

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım… Farklı firmaların ücretleri veya yaptığı işlemler konusunda yorum yapamıyoruz maalesef. Her firmanın fiyat listesi, çalışma sistemi farklı olabilir.

 2. Ömer Baş dedi ki:

  Merhaba konunun aciliyeti var yardımcı olursanız sevinirim Bosch classic plus kombim var bazen C6 arızası veriyor prosestati söktum ufledigimde açıp kapanıyor.Fakat fanı çalıştığında candan gelen hava deliklerinde çok fazla hava akışı yok gibi.Prosestati değişmek sorunu çözer mi yoksa sorun başka yerde olabilirmi.9 aylık çocuğum var acilen çözmem lazım servis iki günü bulur gelmemiz dedi.Kendimde anlıyorum mesleğim gereği bilginizi paylaşırsaniz sevinirim teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Sitemizde yer alan bütün bilgiler herkese açık bilgiler olduğu için, bu işten anlıyor da olsanız doğrudan bir kombi teknisyeni de olsanız parça değişimi veya net parça bilgisi aktaramıyoruz maalesef. Herkesin can ve mal güvenliği açısından buradan sunduğumuz her bilgiye de dikkat etmeye çalışıyoruz. Kombiniz C6 yani hava akış hatası veriyor. Bu durum; kart, prosestat, fan gibi parçalara arıca baca sistemine bağlıdır. Ancak sizi yönlendirebileceğimiz veya yaptırabileceğimiz bir işlem yok maalesef. Bulunduğunuz bölgeyi belirtirseniz ve hizmetimiz de varsa eğer size aynı gün içerisinde yardımcı olmak isteriz.

 3. Yavuz B dedi ki:

  Merhaba,

  Baymak Baxi Eco 240 Fi marka kombi kış modunda normal çalışıyorken gece veya gün içinde ortadaki lamba kırmızı yanıp sönmeye (hızlı) başlıyor ve kombi çalışmayı durduruyor. Reset veya aç kapa yapınca çalışmaya devam ediyor. bazen 3-4 gün hiç hata vermiyor. Yaz modunda iken ise normal çalışıyor suyu ısıtıyor ama yine ortadaki lamba yavaş bir şekilde devamlı yanıp sönüyor. Sorun nerede olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yavuz Bey… Ortada bulunan lamba yani led alev üzerine / işareti olan leddir. Yani cihazda alev kesildiği zaman, ateşleme olmadığı zaman veya alev oluşmadığı zaman bu sorun yaşanır. Sorun çok sık yaşanıyorsa hem ateşleme sistemini hem de baca sistemini kontrol etmek gerekir. Yani arıza durumu; kart, prosestat, fan, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi birçok parçaya bağlı olabilir.

 4. Ali Velidede dedi ki:

  Merhaba, Baymak Star Exra 24 fi kombide prosestat değerleri( …./…..pascal ) ne olmalıdır acaba teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Teknik konularda bilgi paylaşımı yapamıyoruz maalesef.

 5. İlhan KÖSE dedi ki:

  Merhaba
  Benim ECA marka kombinin ekranında C6 hatası veriyor ve ne sıcak su nede petekler ısınıyor bu hata ne olabilir ve nasıl düzeltebilirim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlhan Bey… Kombiniz hava akış-atık gaz devresi arızası veriyor. Cihazın çeşidine bağlı kart, prosestat, fan arızası olabilir. Cihazı birkaç kez resetlemeli, düzelme olmuyorsa servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama