Kombide Prosestat

Kombide Prosestatın Görevi Nedir?

Yalnızca hermetik kombilerde bulunan parçadır. Hava akışı sırasından fandan aldığı + basınç ile atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını elektronik karta bildirme görevindedir. Hermetik kombilerde fanın bekçisi ya da yardımcısı olarak da adlandırabilir.

Prosestatın Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Kombideki hava akım borusu standart üstünde ise (uzun ise) çok daha kolay deforme olabilmektedir. Kombinin bakımsız kalması yani uzun süre kullanılıyor olmasına karşın bakımlarının yapılmaması halinde de hava akışı sağlanamazsa arızalanabilmektedir.

Prosestat Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide marka modele ve çeşide bağlı ekranda hava akış sorunu ikazı belirdiğinde ya da baca sembolü yanıp söndüğünde arızalı olabileceği anlaşılabilir. Her hava akış sorunu prosestat arızası demek değildir. Genelde hermetik kombilerde karşımıza çıkan hava akış problemlerinde karşımıza prosestat arızalı olarak çıkabilmektedir. Tabi hava akış sorunu yani prosestat sorunu varsa kombi sıcak su vermez, petekleri ısıtmaz. Bu gibi sorunlar yaşanabilir.

Prosestat Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Prosestat arızası yalnızca uzman servis ekiplerce tespit edilebilir. Arıza durumunda parçanın tamiri olmaz. Sıfır parça ile değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Parça fiyatı kombinin çeşidi ve marka modeline göre değişir. Maliyet açısından çok da yüksek değildir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (64 Yorum)

 1. Melis dedi ki:

  Lütfen yardımcı olabilirmisiniz kombiniz arçelik DGK 20 HPLCD kombi E05 arıza veriyor kitabında presostat arızası diyor. Bacadan olabilir mi kuşlar bacaya çok girip çıkıyornonla ilgili sorun olur mu hemen cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Melis Hanım… Bacanın yerinden çıkması, tıkanması, baca ebatının uygun olmaması veya kuvvetli çekmemesi gibi durumlar da aynı soruna yol açabilir. Cihazın bacası bahsettiğiniz durumdan etkilenmiş olabilir. Ayrıca fan veya anakart arızası da olabilir. Arıza tespiti için cihazın yerinde incelenmesi gerekiyor.

Petek Yıkama