Kombide Gösterge

Kombide Gösterge’nin Görevi Nedir?

Kombi marka model ve çeşitlerine bağlı olarak manometre veya termomanometre olarak 2 çeşitte bulunur. Kombi basıncını görüntüleme görevinde olan yuvarlak parçadır. Manometreler 1,2,3,4 şeklindedir. Termomanometrelerde ise kalorifer sıcaklık dereceleri ile birlikte yine basınç değeri sıralaması vardır.

Gösterge’nin Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

Çubuğu kırılabilir veya tıkanma olabilir. Bu iki nedenden dolayı arıza yapabilir.

Kombide Gösterge

Kombide Gösterge Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Kombide düşük ya da yüksek basınç sorunu yaşandığı zaman, cihaza su basılması ya da yüksek basıncın düşürülmesi gerektiği durumlarda göstergede hiçbir hareket yoksa arızalı olduğu anlaşılabilir. Mesela kombiye su basarken doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi gelir fakat göstergede ilerleme olmaz, sabit kalır. Bu arızalandığı anlamına gelmektedir. Basınç göstergesi sabit kaldığı için kombiye gereğinden fazla su basabilirsiniz ve kombi su akıtabilir.

Gösterge Arızası Nasıl Çözümlenir?

Arıza durumu kullanıcı olarak tahmin edilse de net bilgi için uzman servis ekiplerinin yerinde görmesi gerekir. Göstergenin arızalı olma gibi durumlarında yenisi ile değiştirilerek sorun çözümlenebilir. Gösterge arızasında parça tamiri olmaz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

  1. Merhaba protherm marka kombi kullanıyorum su bari sürekli 2.7 civarı gösteriyor su bosaltincada aynı su bosaltincada sürekli aynı hic degismiyor genlesme tankının havası bitmiştir diyorlar baktım hava geliyor bar arızası midir ? Böyle kalmasında bi sıkıntı varmıdır.

    1. Merhaba Serdar Bey… Bar göstergesinde sorun olabilir. Çünkü su boşaltsam da aynı kalıyor demişsiniz. Kombinizde yüksek basınç arızası olsa basınç değeri sabit 2.7 de kalmaz, yükselmeye devam eder. veya su aldığınızda basıncın baya düşmesi gerekir. Kombinizde ya göstergede ya da basınç sondasında sorun var. Bu durumda servis yardımı almanızı öneririz. Cihazın bu şekilde kalması şöyle bir sorun yaratabilir: cihazın basıncı düşük olsa da yüksek olsa da bunu bilemezsiniz. Kombiye fazla su basabilir veya fazla su boşaltabilirsiniz. Kombide basıncın düşük olması kuru yanmaya, basıncın yüksek olması da parçaların zarar görmesine sebep olur. Bu yüzden en kısa sürede bi servisten yardım almanızı öneririz.

  2. Selam. Kombimin bakimlarini filtre temizligi, genlesme tankihava basma gibi islemleri kendim yapiyorum. Gecen sene manometre arizasi nedeniyle servis geldi, manometre ucunu igne ile acti problem cozuldu. Bu sene de ayni sikinti oldu kendim actim ancak manometre baglanti ucunu yerinden bir turlu cikaramadim ( vidasiz gecmeli) tornavida ve oense kullanmama ragmen ( icindeki conta sikisiyodur diye) bir turlu sokemedim, ne yapabilirim, bu kadar sikismis olmasi bana garip geldi

    1. Merhaba İsmail Bey… Aynı sıkıntı olabilir ancak bu yine manometrenin tıkandığı anlamına gelmiyor. Cihaza şu müdahaleyi yapın gibi önerilerde bulunamayız maalesef. Bu yüzden servis çağırmalı ve yardım almalısınız.

Petek Yıkama