Kombide Gösterge

Kombide Gösterge’nin Görevi Nedir?

Kombi marka model ve çeşitlerine bağlı olarak manometre veya termomanometre olarak 2 çeşitte bulunur. Kombi basıncını görüntüleme görevinde olan yuvarlak parçadır. Manometreler 1,2,3,4 şeklindedir. Termomanometrelerde ise kalorifer sıcaklık dereceleri ile birlikte yine basınç değeri sıralaması vardır.

Gösterge’nin Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

Çubuğu kırılabilir veya tıkanma olabilir. Bu iki nedenden dolayı arıza yapabilir.

Kombide Gösterge

Kombide Gösterge Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide düşük ya da yüksek basınç sorunu yaşandığı zaman, cihaza su basılması ya da yüksek basıncın düşürülmesi gerektiği durumlarda göstergede hiçbir hareket yoksa arızalı olduğu anlaşılabilir. Mesela kombiye su basarken doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi gelir fakat göstergede ilerleme olmaz, sabit kalır. Bu arızalandığı anlamına gelmektedir. Basınç göstergesi sabit kaldığı için kombiye gereğinden fazla su basabilirsiniz ve kombi su akıtabilir.

Gösterge Arızası Nasıl Çözümlenir?

Arıza durumu kullanıcı olarak tahmin edilse de net bilgi için uzman servis ekiplerinin yerinde görmesi gerekir. Göstergenin arızalı olma gibi durumlarında yenisi ile değiştirilerek sorun çözümlenebilir. Gösterge arızasında parça tamiri olmaz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Tolga mutlu dedi ki:

  Merhaba… Kombi çalışmadığı zamanlarda basınç göstergesi sıfır iken kombi yanmaya başladıktan sonra basınç göstergesi 1.5 bar seviyesine geliyor ve orda kalıyor.Ancak soğuduğunda tekrar sıfır oluyor. Kombi herhangi bir arıza vermiyor. Ve normal yanıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tolga Bey… Kombi devreye girdiğinde basınç yükseliyor, kombi dinlenmeye geçtiğinde basınç düşüyorsa bu genel olarak genleşme tankı arızasıdır. Tankın havası eksik olabilir veya tankta bir sorun olabilir. Tabi bu parçanın yanı sıra bir de ana eşanjörü kontrol etmek gerekiyor. Yani her şekilde servis yardımı almanızı öneririz.

 2. EMRE ALBAYRAK dedi ki:

  Merhabalar,

  Baymak Energy Digit 24 Fi Kombi Kullanmaktayım. İlk başta E01 hatası almaktaydım, anakartı değiştirdim, Şu an E10 arızası mevcut, Su göstergesi sağlam, su basıldı anakartı değiştirildi basınç anahtarı değiştirildi, su sesi geliyor, su basıncı artıyor 3 kere 10 kere resetledik ama malesef nafile , önereceğiniz bir şey var mı ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombi basınç değeri normal olmasına rağmen E10 (düşük basınç hatası) veriyorsa eğer; basınç sensöründe, basınç göstergesinde veya devir daim pompasında sorun olabilir. Basınç sensöründe ve basınç göstergesinde sorun olmadığından eminseniz pompanın kontrol edilmesi gerekiyor.

 3. Serdar erağca dedi ki:

  Merhaba protherm marka kombi kullanıyorum su bari sürekli 2.7 civarı gösteriyor su bosaltincada aynı su bosaltincada sürekli aynı hic degismiyor genlesme tankının havası bitmiştir diyorlar baktım hava geliyor bar arızası midir ? Böyle kalmasında bi sıkıntı varmıdır.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Bar göstergesinde sorun olabilir. Çünkü su boşaltsam da aynı kalıyor demişsiniz. Kombinizde yüksek basınç arızası olsa basınç değeri sabit 2.7 de kalmaz, yükselmeye devam eder. veya su aldığınızda basıncın baya düşmesi gerekir. Kombinizde ya göstergede ya da basınç sondasında sorun var. Bu durumda servis yardımı almanızı öneririz. Cihazın bu şekilde kalması şöyle bir sorun yaratabilir: cihazın basıncı düşük olsa da yüksek olsa da bunu bilemezsiniz. Kombiye fazla su basabilir veya fazla su boşaltabilirsiniz. Kombide basıncın düşük olması kuru yanmaya, basıncın yüksek olması da parçaların zarar görmesine sebep olur. Bu yüzden en kısa sürede bi servisten yardım almanızı öneririz.

 4. ISMAIL ASLANHAN dedi ki:

  Selam. Kombimin bakimlarini filtre temizligi, genlesme tankihava basma gibi islemleri kendim yapiyorum. Gecen sene manometre arizasi nedeniyle servis geldi, manometre ucunu igne ile acti problem cozuldu. Bu sene de ayni sikinti oldu kendim actim ancak manometre baglanti ucunu yerinden bir turlu cikaramadim ( vidasiz gecmeli) tornavida ve oense kullanmama ragmen ( icindeki conta sikisiyodur diye) bir turlu sokemedim, ne yapabilirim, bu kadar sikismis olmasi bana garip geldi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Aynı sıkıntı olabilir ancak bu yine manometrenin tıkandığı anlamına gelmiyor. Cihaza şu müdahaleyi yapın gibi önerilerde bulunamayız maalesef. Bu yüzden servis çağırmalı ve yardım almalısınız.

  2. Coşkun sema dedi ki:

   buderus koyamaz u 122 akıllı kombi diye tabir edilen kombiyi kullanmaktayım kombiye Şu veriyorum ama manometre hiç oynamıyor çalışırken 2-2,5 gösteriyor gece kapatıyoruz ertesi günü bakıyorum 1 e inmiş gösterge ancak verirlerse radyatörden Şu alırkende ibre hiç oynamıyor acaba manometre yıkalım yoksa arızalımıdır.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Coşkun Bey… Evet dediğiniz gibi manometre bozuk. Muhtemelen de bir tıkanıklık durumu var. Temizliği veya değişimi gerekebilir. Parçayı yerinde kontrol etmek lazım. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama