Kombide Kart Arızasının Sebepleri

Kombi Anakartı Neden Arızalanır?

Kombilerin olmazsa olmazı ve en önemli parçası olan anakart hangi sebeplerle arızalanır merak ediyor musunuz? O halde aşağıda sunduğumuz bilgileri inceleyerek bu konuda bilinçlenebilirsiniz.

 • Voltaj dalgalanması sebebi ile arızalanır Kombi çalışmak adına elektriği direkt şebeke voltajından almaktadır. Aslına bakılırsa voltajlardaki dalgalanmalar sadece kombileri değil dairede yer alan diğer elektronik cihazları da etkiler. Bu sebeple de voltajı düzenli hale getirmek gerekir. Voltajlar genelde kış aylarında ve soğuk geçen sonbahar aylarında dalgalanır. Yani düşmeler ve çıkmalar meydana gelebilir. Kış aylarında elektriklerin gidip gelmesi demek zaten voltajların birden düşüp, elektrik geldiğinde birden çıkması demektir. İşte bu durum kart arızasını meydana getirir. Bu durumda kombi kartı yanar ya da hasar görür. Kombide elektronik kart arızalarında genelde karşımıza çıkmakta olan ilk ve en önemli sebeptir diyebiliriz. Bu durumda kartın tamiri de yapılabilir duruma göre değişimi de şart olabilir. Böyle bir durumda ancak uzman ekip tespit sonrası sizleri bilgilendirebilir ve uygulama için sizden izin alabilir. Kombide bu sorunu önlemek adına önerilen kombi regülatörü kullanımıdır. Bu şekilde voltajlar dengelenir ve elektronik kart da bu sebeple arızalanmamış olur. Yardımları dilediğiniz zaman Kombi Servisi telefonunu arayarak alabilirsiniz.
 • Ömrünü yitirme sebebi ile arızalanır Kombide bir kullanım ömrü vardır. Her ne kadar bakımı düzenli şekilde yapılmış olsa da kombi bakımında karta herhangi bir uygulama yapılmaz. Yani bakım kombi kartının temizlenmesi kontrol edilmesi uygulamalarını içermez. Bir kombi eğer uzun zamandır kullanılıyor ise bu durumda kart arızası ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Çünkü kart uzun süre çalışma, parçaları yönetme sebebi ile arızalanır. (kombi kullanım ömrünü öğrenmek için linki tıklayabilirsiniz.) Bu açıdan da kombiye her ne kadar bakım yapılsa da yapılmasa da diyebiliriz ki uzun süre kullanılan kart arızalanabilir. Bu durumda kombinin eskiliğe göre ya da kartın durumuna göre tamiri ya da değişimi uygulanabilir. Kombi Servisi’ne kalırsa tamir yerine bu anlamda değişim gerekmektedir. Tabi kombide bulunan çoğu parça arızalı ise buna elektronik kart da dahil ise bu anlamda önerilen kombiyi değiştirmek olur. Çünkü kombi daha farklı sorunları çıkarıp kullanıcıyı daha fazla zor durumda bırakabilir.
 • Parçaların arızalanıp anakartı etkilemesi sebebi ile arızalanır Kombide bulunan parçaların her birinin görevi ayrıdır. Bazen parçaların bozulup anakartı etkilemesi nedeni ile de kartta sorun meydana gelebilmektedir. Bu diğer olasılıklara göre düşüktür. Fakat yine de bu sebeple arızalanan elektronik kartlarla karşılaştığımızı belirtmek isteriz. Bu gibi durumlarda elektronik kart tamiri veya değişimi ile sorun çözümlenir. Bu durum için uzman yardımı almak gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (222 Yorum)

 1. Mehmetcan Saygın dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin. Airfel-Kombi mevcut bende. Petekleri çalıştırmadığım halde gösterge çubuğu turuncu yanıyor ve sayılar bir ileri bir geriye gidiyor. Kombinin içerisinden çalışmamasına rağmen çalışıyormuş gibi ses geliyor.

  Bu durumdayken kombiyi kullanmak daha büyük bir arızaya yol açar mı?

  Buradaki teknik servise video çekip gönderdiğinde bana ana kartın arızalı ve yeni kartların da 1000-1400 TL arası olduğunu söylediler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Can Bey… Teknik destek ve fiyat bilgisi için bizlere 0850 811 88 22’den ulaşabilirsiniz.

 2. Deniz alyurt dedi ki:

  Merhabalar benim sıkıntım şu ferroli kombim var bir süredir banyodayken birden sıcak su akıyor bi anda su buz gibi oluyor ve bunu sık sık tekrarlıyor 2 tane tamirci geldi sorunu bulamadı çaresiz kaldım yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Deniz Alyurt… Ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, pompa gibi birçok parçada sorun olabilir. Tesisatla alakalı bir problem olabilir. Arızanın tespiti için cihazın yerinde incelenmesi gerekiyor.

 3. akifilker dedi ki:

  Mrb;
  Demirdöküm gazlı şofbenım var.
  Sıcak suyu acmadan şofben kendı kendıne çalısıyor.
  Bunun sebebi ne olablir?
  Teşekkürler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Akif Bey… Cihazınızı resetleyin. Eğer düzelmezse, kart ve sensör gibi parçalarının kontrolünün yapılması için teknik destek almalısınız.

 4. Münir Öztürk dedi ki:

  C275F/C350F HEMATİK KOMBİM “E” arızası veriyor ne yapmalıyım.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Münir Bey… Kullandığınız cihaz Demirdöküm hermetik şofbendir ve e uyarısı vermez. Hata kodları f harfi ile başlar. E uyarısı veriyorsa harici bir sorundur ve yerinde incelememiz lazım.

 5. Merhabalar bende Daikin kombi var 4 senelik 2 yıl daha garantisi var.
  Sürekli E1-73 arızası veriyor bu yüzden 2 haftada 3 kez anakart degişti.
  Neden olabilir bu arıza bilgi verirmisiniz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ertan Bey… Kartın neden arızalandığına bakmak gerekir. Bir voltaj dalgalanması sebebiyle kart yanıyor veya hasar görüyorsa “kombi regülatörü” cihazı kullanmanız gerekebilir. Bu sebeple arızalanmıyorsa kartı incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama