Kombide Kart Arızasının Sebepleri

Kombi Anakartı Neden Arızalanır?

Kombilerin olmazsa olmazı ve en önemli parçası olan anakart hangi sebeplerle arızalanır merak ediyor musunuz? O halde aşağıda sunduğumuz bilgileri inceleyerek bu konuda bilinçlenebilirsiniz.

 • Voltaj dalgalanması sebebi ile arızalanır Kombi çalışmak adına elektriği direk şebeke voltajından almaktadır. Aslına bakılırsa voltajlardaki dalgalanmalar sadece kombileri değil dairede yer alan diğer elektronik cihazları da etkiler. Bu sebeple de voltajı düzenli hale getirmek gerekir. Voltajlar genelde kış aylarında ve soğuk geçen sonbahar aylarında dalgalanır. Yani düşmeler ve çıkmalar meydana gelebilir. Kış aylarında elektriklerin gidip gelmesi demek zaten voltajların birden düşüp, elektrik geldiğinde birden çıkması demektir. İşte bu durum kart arızasını meydana getirir. Bu durumda kombi kartı yanar ya da hasar görür. Kombide elektronik kart arızalarında genelde karşımıza çıkmakta olan ilk ve en önemli sebeptir diyebiliriz. Bu durumda kartın tamiri de yapılabilir duruma göre değişimi de şart olabilir. Böyle bir durumda ancak uzman ekip tespit sonrası sizleri bilgilendirebilir ve uygulama için sizden izin alabilir. Kombide bu sorunu önlemek adına önerilen kombi regülatörü kullanımıdır. Bu şekilde voltajlar dengelenir ve elektronik kart da bu sebeple arızalanmamış olur. Yardımları dilediğiniz zaman Kombi Servisi telefonunu arayarak alabilirsiniz.
 • Ömrünü yitirme sebebi ile arızalanır Kombide bir kullanım ömrü vardır. Her ne kadar bakımı düzenli şekilde yapılmış olsa da kombi bakımında karta herhangi bir uygulama yapılmaz. Yani bakım kombi kartının temizlenmesi kontrol edilmesi uygulamalarını içermez. Bir kombi eğer uzun zamandır kullanılıyor ise bu durumda kart arızası ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Çünkü kart uzun süre çalışma, parçaları yönetme sebebi ile arızalanır. (kombi kullanım ömrünü öğrenmek için linki tıklayabilirsiniz.) Bu açıdan da kombiye her ne kadar bakım yapılsa da yapılmasa da diyebiliriz ki uzun süre kullanılan kart arızalanabilir. Bu durumda kombinin eskiliğe göre ya da kartın durumuna göre tamiri ya da değişimi uygulanabilir. Kombi Servisi’ne kalırsa tamir yerine bu anlamda değişim gerekmektedir. Tabi kombide bulunan çoğu parça arızalı ise buna elektronik kart da dahil ise bu anlamda önerilen kombiyi değiştirmek olur. Çünkü kombi daha farklı sorunları çıkarıp kullanıcıyı daha fazla zor durumda bırakabilir.
 • Parçaların arızalanıp anakartı etkilemesi sebebi ile arızalanır Kombide bulunan parçaların her birinin görevi ayrıdır. Bazen parçaların bozulup anakartı etkilemesi nedeni ile de kartta sorun meydana gelebilmektedir. Bu diğer olasılıklara göre düşüktür. Fakat yine de bu sebeple arızalanan elektronik kartlarla karşılaştığımızı belirtmek isteriz. Bu gibi durumlarda elektronik kart tamiri veya değişimi ile sorun çözümlenir. Bu durum için uzman yardımı almak gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (130 Yorum)

 1. Şenay delibaş dedi ki:

  Proterm kombimizin 80 e kadar olan tüm Işık’ları yanıp sönüyor petekleride suyuda ısıtmıyor yardımcı olabilirmisiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şenay Hanım… Muhtemelen kart arızası olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 2. Ayhan ateş dedi ki:

  Anakart veya kart arizalanirsa ve kombi garantisi devam ediyorsa kart değişimi garantu içimi olur garabti disindami kombi wiesman fd aruzasi verdi siteye baktım kart arizasi verdi bu kışla beraber 2.kıstır kullanıyoruz garanti devam ediyor..yardımlariniz için Şimdiden tskler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayhan Bey… Firma olarak garantili kombilere bakmadığımız için garanti tam olarak neyi-neleri kapsar bilemiyoruz. Ancak bildiğimiz kadarıyla kombideki kartların arızalanmasının en temel sebeplerinden biri dış etmenlerdir. Garantili kombilerdeki kart arızaları da garantiye girmemektedir. Yine de dediğimiz gibi net bilgi almak için garanti servisi ile görüşmeniz daha sağlıklı olur.

 3. zafer altun dedi ki:

  bundan iki ay önce yeni bir eve tașındım kombi eca proteus plus tı tașındıgımda bozuktu tamirci cagırdım ana karti bozuk dedi degiștirdi iki gün önce elektrikler gitti bizde kombinin sigortasını kapattık akșam eve gelince tekrar kombiyi acmak istedim fakat sigortasını kaldırdıgım an kombinin ici patladı tekrar aynı tamirciyi cagırdım yine ana kartı gitmiș dedi ana kart bu kadar cabukmu bozulur veya bu eca damı bi sorun var

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zafer Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi anakartın arızalanmasının en temel sebeplerinin başında voltaj dalgalanması gelmektedir. Zaten sabit bir değerde olmayan voltaj özellikle de elektrik kesintilerinde ani düşüklük ve ani yükseliş yaşar. Bu durum da daire bulunan en önemli cihazlar olan kombileri etkiler. Elektronik açıdan etkileyeceği için de kombilerin kartını yakar. Çok sık bu sorunu yaşamamak için “kombi regülatörü” kullanmalısınız.

 4. Kadir Çolak dedi ki:

  Merhabalar

  ECA protheus plus tipi kombim var

  Geçen gün sıcak su alıcakken ekranda arıza kodu belirdi.arkadaşım kış ve yaz ayarına(esk usul aç kapat) değiştirince sorun düzeldi.ve ilk petekleri ısıtmaya çalışırkende arıza led i anlık tam yanmadan sönüyor,2.ateşlemede kombi yanıyor.acaba problem tam olarak nedir,ve bunun bir can güvenliği sorunu olabilir mi ?

  şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… Ekranda beliren hata kodunu belirtmiş olsaydınız veya anlık yanan ledi belirtmiş olsaydınız daha net bilgiler aktarmaya çalışırdık. Ancak bu şekilde arızayı veya sebeplerini bilemeyiz. Sorunu yerinde görmemiz gerekir. Kombi ilk ateşleme denemesini başarısız yapıyor anlaşılan. Ancak bu durum; hava akışına, cihaz içindeki su kaçağına, ateşleme devresine bağlı olabilir. Can ve mal güvenliğiniz açısından servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Kadir Çolak dedi ki:

    Birde sıcak su açıldığı zaman biraz fazla ses geliyor,içinden akan su tazikli imiş gibi.

    Bunun için ne yapılabilir ?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Sistemde hava olabilir. Sesi yerinde duymadan veya nereden geldiğini incelemeden bilgi sunmak çok zor maalesef. Sesi yerinde dinlemek gerekir.

 5. Oryal Aytug dedi ki:

  Merhaba sayin yetkili, ben Belcikada yasiyorum ve 3 ay once Termodinamik Dek30 elektrikli kombi getitirttim ve bagladim.
  Mukemmel calisiyordu taki bugun akilli termostat baglayincaya kadar.
  biliyorum termostat puls veriyor ve direk kontak yapiyor,ama ben bildigim halde yanlis bagladim, puls yerine 230 volt giris vererek digital kart yandi,
  Bana yeni kart temin edebilirmisiniz?

  Saygilarimla, Oryal Aytug

  whatsapp gorusme imkaniniz varmi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oryal Bey… Bizde parça satışı yok maalesef. Biz servisiz. Yani kombi arıza onarımı için, tesisat ve kombi bakımı için hizmet veren bir firmayız. Size bu konuda yardımcı olamıyoruz maalesef. Ekstra oda termostatı hizmeti de vermediğimiz için sizi uzaktan yönlendiremiyoruz.

 6. Tayfun Kahveci dedi ki:

  Efendim kolay gelsin hayırlı işler benim kombi sıcak su veriyor sıcak su geliyor ama petekler katiyen ısınmıyor yani peteklere sıcak su girişi olmuyor galiba nedendir acaba bir kişi 3 yollu vana veya kart arızalı olabilir dedi yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tayfun Bey… Kaloriferlerin ısınmaması birçok sebebe bağlıdır. Özellikle de kombi bir hata kodu vermediği sürece bu konuda tahmini de olsa bilgi aktarmak zordur. https://kombitamircisi.com.tr/bilgi-servisi/radyatorler-calismiyor/ linkini tıklarsanız burada peteklerin ısınmamasıyla alakalı muhtemel sebepler ve servis öncesi yapılması gereken işlemler detaylı olarak anlatılmıştır. Yapılması gerekenleri uygulamanıza rağmen yine de petekler ısınmıyorsa 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 7. Recep Özkan dedi ki:

  Ferroli kombinin ısı ayarı tuşlardan yapılamıyor, acaba ana karttan yapılabilir mi.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Isı ayarlaması tuşlardan yapılamıyor derken? Tuşlara bastığınızda işlev mi sağlamıyor? Böyle bir durum varsa bu bir arızadır. Anakart üzerinden ısı ayarı yapılamaz. Karta müdahale edilir (tamir-değişim gibi) sorun çözümlenir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 8. furkan dedi ki:

  Kombimiz sıcak su vermiyor ve petekler yanmıyor. Gelen tamirci anakartın değişmesi gerektiğini söyledi ama kombi çalışıyor sadece göstergesindeki rakamlar tam belli olmuyor. Anakart değişimi için 450 TL para istediler. Sıcak su sensöründe sıkıntı olabilir mi? Bir kaç hafta öncesine kadar böyle bir problem yoktu. Kombi markası Alarko Harmony D.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Furkan Bey… Kombi göstergesindeki rakamlar tam olarak belli olmuyorsa evet kart arızası olabilir. Kart üzerindeki potanslar farklıdır. Yani sıcak su için ayrı, kalorifer için ayrıdır. Size sundukları fiyat bilgisi anakart değişimi değil, anakart tamir fiyatı olabilir. Ekrandaki rakamlar tam belli olmuyor dediğiniz için karttan kaynaklı olabilir dedik ama peteklerin ısınmaması birçok sebebe bağlıdır. Direk sensör de denilemez. Sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

   1. furkan dedi ki:

    Göstergedeki rakamlar belli olmazken de petekler yanıyor ve sıcak su geliyordu. 3 – 4 ay boyunca anakart bu şekildeyken kullandık. Evi devralmadan önce de gösterge bozukmuş yani uzun süredir anakartta bir problem var ama sıcak suda bir sıkıntı yoktu şimdi kombi çalışıyor ama sıcak su vermiyor ve petekler yanmıyor. Kombimiz balkonda ve dolabı yok, tamirci anakartın yağmur suyundan bozulmuş olabileceğini söyledi. Anakart tamiri için 300 TL, değişimi için 450 TL fiyat verdi. Daha sonra anakartın tamir olmadığını söyleyerek değişim yapmaları gerektiğini söylediler.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Anladım Furkan Bey. Şimdi cihaz hem sıcak su vermiyor hem de petekleri ısıtmıyor. Muhtemel sebebi kart gibi duruyor. Ancak dediğimiz gibi sorunu yerinde görmeden net bilgi vermek çok zor. Anakart yağmur suyundan bozulmaz. Yağmur suyu bacadan içeri sızsa bile düşük ihtimalle kartı etkiler. Harici bir sorun olabilir. Kart tamiriyle, kart değişimi arasında bu kadar düşük fiyat farkı olmaması gerekir.

 9. Huseyin serbes dedi ki:

  Merhaba Demirdöküm kombim f5 arıza veriyor. fan motoru ve prosestat sağlam kart uzerindeki rölenin üzerine baskı uyguladigimda bir cızırtı geliyor ve kombi devreye giriyor. Problem kesin roledenmidir. Kart tamiri yapan bir yere götürmeyi düşünüyorum ne kadara değişirler roleyi teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Net bilgi aktarmak için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Can ve mal güvenliğiniz açısından cihaza müdahale etmeyerek servis yardımı almanızı öneririz.

 10. Erdal Ersalman dedi ki:

  Selam
  Öncelikle böyle bir site kurduğunuz için teşekkür ederim.
  Demirdöküm aden marka kombimiz var. Kombiyi ilk açtığımızda çalışıyor. Suyu ısıtıp beklemeye geçinceye kadar çalışıyor. Beklemeye geçtikten sonra tekrar çalışmıyor. Kombiyi kapatıyorum. Elektrik sigortasını kapatıyorum. Bekliyoruz iyice soğuduktan sonra tekrar çalıştırıyorum. Usta geldi. Ekran kartından olabilir dedi. Elinde kart yoktu.
  -Bu arıza Ana karttanmıdır?
  -Yoksa ekran kartındanmıdır?
  Lütfen yardımcı olurmusunuz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdal Bey… Değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Başarabiliyorsak da ne mutlu bize. Yaşadığınız probleme gelecek olursak eğer; cihaz bekleme aşaması sonrasında devreye girmiyor. Bize kalırsa ekran kartında sorun yok gibi ancak yine de tabi sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Üç yollu vana, sensör, kart, akış şalteri gibi birçok parçayı yerinde görüp incelemek, kontrol etmek gerekiyor.

   1. ERDAL ERSALMAN dedi ki:

    Arızamız Ana kartdanmış. Ana kart değişti sorunumuz çözüldü.
    İlginiz Alakanız için çok teşekkürler. Allah razı olsun.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Erdal Bey… Sorununuzun çözümlendiğine sevindik. Değerli görüşünüz biz teşekkür ederiz.

 11. Selçuk eryiğit dedi ki:

  Merhabalar Demirdöküm Aden kombi var bizde 40 derece sicakligina ayarlıyoruz fakat cok fazla yanıyor petekleri cok isitiyor yaz ayarina getirince 60 derecede gosteriyor sicakligi 30 derecede normal yaniyor ama 40 derecede degisiklik gosteriyor boyle bunun sebebi nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selçuk Bey… Kart, sensör veya üç yollu vana arızası olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 12. İsmail önal dedi ki:

  Slm aırfel kombi arızaya geçti çalışıyor ama hemen tekrar arızaya geçiyor sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Airfel kombilerin genel modellerinde ekran bulunur. Arızaya geçtiğinde ekranda beliren arıza kodunu bize yazabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 13. Ali Abadanç dedi ki:

  Termodinamik marka elektrikli kombim var, henüz garantisi devam etmektedir. Kombi arıza yaptı, çalıştırdığımda petekler ısınıyor, ancak sıcak su 55 derceye getiriyorum, suyu çok açarsam su sıcaklığı hemen 20 derecelere düşüyor. Yani banyo yapılamıyor. Servise arıza bildirimi yaptım, yaklaşık 2 aydır arızasını bulup yapamadılar. Servis arızasını gideremeyince başka bahaneler üretip su girişleri ters bağlantı yapılmış, cihazda arıza yok gibi bahaneler ürettiler. Ancak ben usta bir su tesisatçısı getirterek kombi su girişlerine baktırdım ve her hangi bir ters bağlantının olmadığını ve her şeyin normal olduğunu söyledi. Bu durumda kombiyi değiştirmiyorlar ve mağdur durumdayım, ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Elektrikli kombilere hizmetimiz olmadığı için maalesef ki içeriğini bilemiyoruz. Hizmet verdiğimiz ürünler sadece doğalgazlı kombi, şofben, kazan gibi ürünlerdir. Su tazyiği arttıkça doğalgazlı kombilerin suyu ısıtması güçleşir. Elektrikli kombilerde de böyle bir durum söz konusu olabilir. Yani su tazyiğini dışarıdaki su vanasından kısarak bi deneme yapın. Yüksek tazyik sebebiyle suda soğuma oluyor olabilir. Tazyik düşünce sorun olmuyorsa cihazı o şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak bir değişiklik olmuyor ve sorun devam ediyorsa Termodinamik genel merkez ile görüşerek durumu izah edebilir, yetkililerden yardım alabilirsiniz.

 14. ahmet yılmaz dedi ki:

  iyi günler diliyorum öncelikle.ben bosch marka kombi kullanıyorum kombinin ekran kartında veriler görünmüyor bozuldu yani sadece ekran ışı var.yalnız kombi sıcak su ve petek ısıtmada problem yaşanmıyor çalışıyor sadece kaç derecede olduğunu göremiyorum ekran kartı değişimi olmazsa böyle kullanmaya devam edersem sorun olur mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Bu durum sizi bir süre kadar idare edebilir ancak bir süre sonra cihaz hiç çalışmamaya başlar. Bize kalırsa daha büyük sorunlar yaşamadan direk servis yardımı almalısınız.

 15. Zeki bozkurt dedi ki:

  Slm, ben Almanya da yaşıyorum ve türkiye de bir kıracım var. Bana dairenin kimisinin kartı yandığını ve içine su kaçmış olduğunu söyledi! Bu su kaçma olayı kullanıcı hatası olmutor mu?
  Kiminin barını yükselirsen , tehlike oluşmasın diye sigortada fazla suyu dışarı atmıyor mu ? Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeki Bey… Kombi içerisinde bir su kaçağı durumu varsa karta su gelmiş olabilir. Bu durum dışında kombi su akıtırken ya da kombide bir sorun olup kapağı açıldığında da karta su gelebilir. Yani bu durum kullanıcı hatası da olabilir olmayabilir de… Bu durumu sadece “anakarta su gelmiş veya yanmış” tespitini yapan servis ekibi bilir. Yani onlarla iletişime geçerek daha net bilgi alabilirsiniz. Kombiye fazla su basılırsa veya basınç yükselme durumu varsa fazla su emniyet ventilinden dışarı atılır, sigortadan değil. Kombinin sigortası elektrik bağlantısıdır. Su gelmesi imkansızdır.

 16. Ali çetiner dedi ki:

  2016 yılı 10ayında aldığım kombi doğal gaz saatı değişimi yapıldığı gün arıza verdi Arıza kodu E05 Servis çağırdım ana kart bozulmuş denildi arıza şöyleydi kombi resetlediğim zaman kombi belli bir süre fan yada başka bir şey olabilir çalışıyor ateşkeme yapmadan hata kodun geçiyor önce prosestanın bozuk olacağını düşündüm ama servis ana kart bozuk dedi ana kart doğal gaz akışında bozulurmu cvb larsanız memnun olurum (Sizin yorumlarınızda elektrik dalgalanmalarında olabileceği yazıyor)onun için gaz dan bozulurmu diye soruyorum kafamda ?kaldı İyi çalışmalar bilgileriniz için teşekkürlet

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Öncelikle makalemizi incelerseniz anakartın arızalanmasının 3 sebebi yazıyor. Sadece voltaj dalgalanmaları yazmıyor. En büyük etmen evet voltaj dalgalanmaları. Ancak bu durum dışında cihazın eski olması, parçaların bozulup anakartı etkilemesi de anakartın arızalı olma sebepleri arasındadır. Yanlış bilgi aktarıyoruz veya yanlış yönlendirme yapıyoruz gibi algılanmasın diye bu bilgiyi sunma gereği duyduk. Sorununuza gelecek olursak şöyle bir bilgi aktarabiliriz: gaz saati değiştirildiğinde daireye gelen gaz kesilir. Haliyle kombiye gelen gaz da kesilmiş olur. Kombi açık kaldıysa gazsız çalışmaya zorlanmıştır ve bu yüzden arızaya geçmiştir. Bu durum da elektronik kart yani anakart dahil birçok parçayı etkileyebilir. Yani kısacası sorun; kombiye gelen gazın kesilmesi, kombinin kapatılmadan (muhtemelen) gaz saati değiştirilirken açık bırakılması ve kombinin gazsız çalışmaya zorlandığı için arızalanmasıdır. Kombi bu işlem sırasında kapalı olsa bile bazen arızalanabilmektedir. Anakartın arızalanması da bize kalırsa bu duruma bağlı. Tabi anakartta sorun var mıdır bunu da net olarak bilmediğimiz için sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz. Kombinizin net marka modelini bilmediğimiz için E05 arıza kodunu da açıklayamıyoruz. Kombinizin marka ve modelini belirtirseniz daha net bilgiler sunarak size yardımcı olmaya çalışırız.

 17. Ahu Polat dedi ki:

  Yogusmali kombide 60 derece acilan kombi atesleme yapıp 60 a kadar çıkıp sonrasında peteklerdeki ısı 30 dereceye düşerse bu koninin anakartı arızalı mı demektir ?Anakart arızalı olursa bunu nasıl anlarız?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahu Hanım… Yoğuşmalı olsun olmasın fark etmez. Kombi devreye girdiğinde ayarlanan sıcaklığın üstüne çıkar, sonrasında sıcaklık yavaş bir şekilde düşer. Brülör bekleme süresi sona erdiğinde veya ntc sensör düşük sıcaklık algıladığında kombi yeniden devreye girip yeniden ayarlanan sıcaklığın üstüne gelene dek ısıtmaya devam eder. Yani çalışma bu şekilde devam eder. Bu her çeşit kombi için çalışma sistemidir. Ancak 60°C ye ayarlı bir kombi 30°C ye kadar düşüyorsa; filtre tıkalı olabilir, kalorifer tesisatınızın temizliği gerekebilir, sensör gibi parçalarda sorun olabilir. Kart düşük bir ihtimalle de olsa karşımıza çıkabilir, ancak kesin değil. Sorunu yerinde incelemek gerekir.

 18. Oğuzhan dedi ki:

  Merhaba
  Ariston marka class premium evo modeli kombide sicak suda hehangi bir problem yaşamıyoruz fakat petekleri acinca 15- 20 dakika verimli calisiyor daha sonra devreye girme suresi uzuyor haliyle petekler istenilen sicaklikta olmuyir sicaklik derecesi farketmeksizin ilk acilistan sonra petekleri cok cuzel isitiyor fakat sonra devreye girmekte gec kaliyor.(Petekler temizlendi filtreler temizlendi bakimlari yapildi.)Yardimci olursaniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğuzhan Bey… Petekler ciddi derecede soğumasına rağmen cihaz devreye girmiyorsa evet bu bir sorundur. Ancak petekler soğumuyor yine ılık kalıyorsa cihazın devreye girmesi brülör bekleme süresi ile ntc sensöre bağlıdır. Yani bu durum sorun olabilir de olmayabilir de. Yerinde görüp incelemek gerekir. Bir sorun varsa da bu durum ntc sensör, kart, pompa, eşanjör gibi birçok parçaya bağlı olabilir. Bi servis yardımı almanız gerekiyor.

  2. Ayfer Akbaş dedi ki:

   kombimizin hergun barı düşüyor ne olabilir.Demir döküm nitron.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Ayfer Hanım… Dairenizde su akıntısı olmadığından emin olmalısınız. Yani peteklerde, tesisatta ya da kombide su kaçağı varsa basınç bu yüzden düşebilir. Petek ve tesisattaki su kaçakları için tesisatçı, kombideki su kaçağı için kombi servisi yardımı almalısınız. Gözle görülür bir su kaçağı yok diyorsanız eğer eşanjör, genleşme tankı gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Ayrıca sıva altı kaçağı söz konusu olabileceği için bir de uzman bir tesisatçıdan bu konuda yardım almanız gerekebilir.

 19. nazlı dedi ki:

  merhaba, ROTHERM LEOPARD BA 24KW Hermetik Kombi nin bacası takılmamamış. Sıcak suyun akmaması problemi vardı. geç ısınıyor ya da ılıklaşıp tekrar soğuyordu. anakart da problem varmış. baca olmamasının zararları nelerdir? kombiye bir zararı var mıdır? anakart da problem olmasına sebep olur mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nazlı Hanım… Bacasız kombi olmaz. Bu durum doğalgaz firması tarafından nasıl görülmedi ve doğalgaz kullanımına nasıl izin verildi? Kombi bu şekilde çalışmaz. Çalışmasından ziyade can ve mal güvenliği açısından tehlikelidir. Ayrıca kombide anakart arızasını kim tespit ettiyse tespit öncesi bu cihaza baca takılmalıdır aksi halde müdahale edilemez diye bir uyarıda bulunması gerekirdi. Sizi bu konuda uyaran oldu mu bilemem ama bize güvenerek cihazı bu şekilde kullanmayın, baca taktırın. Baca takıldıktan sonra belki de yaşadığınız sorunlar gitmiş olur.

 20. Buğultay Tiryaki dedi ki:

  Bosch Zwa 24-1Am marka kombim var durup dururken sıcak su kullanımı yokken petekler yaz konumunda iken petekleri kendi kendine açıyor sorunu nedir daha önce kartta problem vardı onarıldı ömrü bitmiş olabilirmi kartı tamire versek yapıldıktan sonra tekrarlama olur mu? teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Buğultay Bey… Kombi yaz konumundayken peteklerin kendi kendine çalışması; anakart, üç yollu vana veya sensör gibi parçalara bağlıdır. Bu parçaların birinde sorun olabilir. Ancak sorunu yerinde görmeden direk kart arızası denilemez. Arızanın tespit edilerek onarılması açısından servis yardımı almanızı öneririz.

 21. Haydar İbek dedi ki:

  Kombim Bosch classk. 6400 modeli C6 arıza sı verdi. Fanı devamlı çalışır durumda ana Kartan yanık kokusu geldi . Açıp baktım röle den duman çıktığını . Bunun nedeni nedir . Çözüm. Öneriniz nedir.röleyi değiştirsem sonuç alirmiyim . Önerilerinizin için şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Haydar Bey… Bosch kombilerde C6 arızası hava akış sorunudur. Yoğuşmalı cihazlarda genelde fan veya kart arızası karşımıza çıkar. Fakat arızanın sebebini parçayı yerinde görmeden bilemeyiz. Kart voltaj dalgalanmasına bağlı yanmış olabilir. Ancak bu konuda önerimiz sadece can ve mal güvenliğiniz açısından servis çağırmanız yönündedir. Cihaza müdahale etmemenizi öneririz.

 22. Haydar İbek dedi ki:

  Fan devamlı çalışır durumda röle ısınmış ve yanmış nedeni. Nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Haydar Bey… Firma olarak parça tamiri yapmıyoruz. Bu yüzden net bilgi sunmak çok zor. Ancak fan sürekli çalışıyorsa; cihaz bakımsız kalmış olabilir. Genelde eski cihazlarda, uzun zamandır bakım yapılmamış veya hiç bakım yapılmamış cihazlarda daha sık karşımıza çıkmaktadır. Yine de tabi parçayı yerinde incelememiz gerekir.

 23. Muhammet Berberoğlu dedi ki:

  Merhabalar benimde baymak h13 dhaa 2 aylık doğalgazlı şofben bugün tasinacagim evin elektriklerini actirdim ve sartelleri kaldirmamla ekran kartı yandi servis bkati yenisiyle değişmek gerekiyor dendi dlagalanma yüksek gelmiş dendi htata ölçüldü 417 civarı geliyor denildi bu akımın bu kadar yüksek gelmesi ne olabilir birde elektrik prizlerini degistirdik bundna kaynaklı bi arıza sonucunda akımın yüksek gelmesi mümkün müdür .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammet Bey… Makalemizde anakartın arızalanma sebepleri hakkında detaylı bilgiler sunduk. Bunlar arasında en çok karşımıza çıkanı voltaj problemidir. Bunu da dile getirdik. Ancak dairenize şebekeden gelen elektrik voltajı çok yüksek. Neden yüksek olduğunu biz değil elektrikçiler daha iyi bilir. Biz kombi-şofben firmasıyız. Bu konuda size sadece voltaj dalgalanmalarını düzenlemekte olan “kombi regülatörü” cihazını öneririz. Bu cihazı kullanırsanız dairenize dalgalı şekilde gelen voltaj düzenlenmiş olur ve bu gibi sorunları da yaşamamış olursunuz.

 24. Resul ÇİNİCİOĞLU dedi ki:

  Demirdöküm C350F modeli 14 lt Doğalgazlı şofben ekranı şofben üzerindeki düğmeden açıp kapattığımda LCD ekranda herhangi bir görüntü yok şofbenin altındaki elektrik sigortasını açıp kapattığımda kısa süreliğine ekranın ışığı yanıp sönüyor. Bu işlemin videosunu çekip tamirciye gösterdiğimde kart arızası olduğunu söyledi. GSM numarası olsa idi çektiğim videoyu sizede gönderebilirim. Arıza ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Resul Bey… Kombi ve şofbenlerde ekrana ışığı, enerjiyi veren elektronik kartlardır. Ekranda görüntü yoksa kart arızası olabilir. Ancak yine de kablo bağlantılarının da kontrol edilmesi gerekir.

 25. mehme çelik dedi ki:

  garantisi bitmeden, sahip oldugum immergas dogalgas kombinin, elektrik hatlarındaki arıza nedeniyle anakartı yandı. servis geldi, elekronik cihazlar garantiye girmez dedi. neyin garantisi oldugunu anllamadım. Takarken işte 3 veya 6 yıl garantili diyorlar. bana göre ürünü satanakadar müşterinin iyi niyetinin suıstımal edilmesidir.Saygılarımla.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Maalesef ki elektriksel sorunlar garantiye girmemektedir. Bizlik bir durum değil. Biz zaten firma olarak garanti dışı cihazlara müdahale ediyoruz. Ancak garanti şartlarında elektriksel arızalar yer almıyor. Çünkü cihaz ürün sebebiyle değil dış etmenler sebebiyle arızalanıyor. Bu durumu bölgenizin elektrik dağıtım şirketiyle görüşün, bazı bölgelerde elektriksel arızalar oluştuğunda ücret elektrik dağıtım şirketi tarafından karşılanabiliyor. Eğer karşılanıyorsa işlemi yaptırır, faturanızı alır, faturanızla elektrik dağıtım şirketine giderek ücret talebinde bulunursunuz.

 26. ömer özer dedi ki:

  alarko serana eski tip mavi kapak kombi sıcak su ve ısınmaka ateşleme yapmıyor kombi açtığımda devereye giriyor ama ateşleme yapmıyor baca fan çalışıyor.birde panelde hiç arza göstermiyor.yardım edseniz sevinirim.iyi güünler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Kombi ateşleme yapmıyorsa dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve gaz vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz birkaç kez kapatıp açmayı deneyin. Yine de cihazda düzelme olmazsa ateşleme durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Eski tip bir cihaz olduğu için birçok arıza durumu söz konusu olabilir. Ancak kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

 27. Murat özdemir dedi ki:

  Baymak yoğurmalı kombinin fanına takılı iki kablonun düz beşli olan çıkarıldığında Fan çalışıyor.takıldığında duruyor.bu duruma sebep ne olabilir.arızanın giderilmesi için ne yapılmalıdır.bilginizi rica ediyor selamlarımı yolluyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Yoğuşmalı kombilerde fanlar devirlidir. Fan üzerinde de kart bulunmaktadır. Karttan yeterli voltaj gitmiyorsa bu yüzden çalışmıyor olabilir ya da fanı düşük devirde çalıştırıyor olabilir. Yani bu arıza durumunun temel sebebi ya fan ya da kart gibi görünüyor. Yine de tabi sorunu yerinde incelemeden net bilgi veremiyoruz. Servis yardımı almanız gerekir.

 28. ahmet etçioğlu dedi ki:

  baymak novedens extra yoğuşmalı kombinin ekran kartı arızalandı düğmeler basmıyor kart tamiri yapıyormusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Düğmeler basmıyorsa veya basılmasına rağmen işlev sağlamıyorsa cihazın modeline bağlı (piyasada bu modelde birkaç sürüm kombi var) tuş takımı değişimi veya karta müdahale gerekir. Kart arızalarında tamir işlemi yapıyoruz ancak net olarak kartı incelememiz gerekiyor.

   1. Tuğçe Coşun dedi ki:

    Vialand vuwtr242/2-5 r3 marka kombiye tamirat sirasinda su geldi kart çalışmıyor fiyat nedir ve tamiri mümkün mü acaba

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Tuğçe Hanım… Parçayı incelemeden tamiri olur mu olmaz mı veya olursa masraf ne kadar tutar onu bilemeyiz. Parçayı görüp incelememiz gerekiyor. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

  2. Sabit Dal dedi ki:

   Merhabalar. Demirdöküm aden kombim var. Anakart üzerinde bulunan 2.5 amper cam sigorta devamlı patlıyor. Yenisini takıyorum ama kombi biraz çalışıyır tekrardan patlıyor. Sebebi nedendir.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Sabit Bey… Kombilerdeki cam sigortalar genelde voltaj dalgalanması sebebiyle patlar. Dairenize gelen şebeke elektriğini bir elektrikçiye ölçtürün. Düşük veya yüksek çıkarsa elektrikçi sizi bu konuda bilgilendirir. Ancak bu sorunu çok sık yaşıyorsanız bizim önerimiz “Kombi Regülatörü” kullanmanız yönündedir.

 29. eray dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar

  Kombim arızalandı ve tamir için gelen kişi kartın arızalı oldugunu söyledi ben kartın dışını gördüğümde gözle gözükür yanık yoktu fakat sigortası yanmıştı sizce gerçekten yanmışmıdır yoksa sigortayı değiştirip benden kart tamir ücretinimi alıcaktır
  en kısa süre3de cevap bekliyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eray Bey… Anakartın üzerinde cam sigorta vardır. Sigortası yanmıştı dediğinize göre kartta gerçekten bir sorun var diyebiliriz. Ayrıca kartı yalnızca siz ve servis ekipleri gördü biz görmedik ki? Biz kartı görmediğimiz için hangi işlemcisinde sorun olduğunu veya gerçekten sorun olup olmadığını bilemeyiz ki? Kartı görmeden nasıl bilelim bir problem olup olmadığını? Yaşadığınız sorunu yani servis çağırma sebebinizi bize belirtin o sorun karttan yapar mı yapmaz mı bunu bi inceleyelim size ona göre tahmini bilgi aktaralım.

 30. Erdoğan KARAARSLAN dedi ki:

  Merhaba ustam evimde iki yıl önce aldığım Eca Confeo Plus Kombi kullanmaktayım. Benim sorum kullanmakta olduğum kombi kapalı iken çalışıyor. Servis bunun ana kart arızası olduğu-nu söyleyerek değiştirdi. Ana kart değiştikten sonra 5 ay sonra yeniden aynı arızayı verdi. Ana kart arızası elektrikten dolayı olabilir mi? Elektrikten ise kombi regülatörü taktırmam gerekir mi? yoksa başka bir arızadan dolayı kombi kapalı iken çalışır mı? Şimdi den teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdoğan Bey… Kombinin kapalı olmasına rağmen kendi kendine çalışması evet anakarta bağlı bir arıza durumudur. Anakart muhtemel 3 sebeple arızalanabilir:
   1- Voltaj dalgalanması,
   2- Kombinin eski olması, kullanım ömrünü tamamlaması,
   3- Kombi parçalarının arızalanıp anakartı bozması.
   Burada voltaj dalgalanması diye adlandırdığımız durum elektriksel sorundur. Yani şebeke elektriğinde meydana gelen voltaj düşmesi ve yükselmesi durumu diyebiliriz. Kombinizdeki anakartın arızalanma sebebi önemlidir. Anakart arızalı ama neden arızalandı? Bu sorunun yanıtına göre tedbir almak gerekir. Eğer anakart arızası voltaja bağlı bir arıza ise regülatör cihazı kullanarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Ancak anakart farklı bir sebeple arızalandı ise bu sebebe göre önlem almak gerekir.
   Bize kalırsa elektriksel sorun olsun olmasın her dairede regülatör cihazını kullanım açısından öneriyoruz. Anakartın neden arızalandığını işlemi yapan servis ekibinden öğrenerek bu konudaki önlemlerinizi almanızı öneririz. Aksi halde kullandığınız süre zarfında çoğu kez anakart arızası ile karşılaşabilirsiniz.

 31. Yağmur Soycan dedi ki:

  Bosch kombimin voltaj yüksekliği sebebiyle ana kartı yandı . Garanti bunu karşılar mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yağmur Hanım… Kombide genel olarak anakart arızaları garantiye girmemektedir. Kombi 1 günlük dahi olsa voltaj sebebiyle meydana gelen anakart arızası garanti dışı müdahale gerektirir.

 32. Firat bakla dedi ki:

  Merhaba
  Baymak Marka kombimizde ekran da E 26 yanıp sönüyor . Servisi çağırdık kartı yanmış dedi 750 tl ye değiştiririz dedi . E 26 kart değişimimi demek ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fırat Bey… Baymak kombilerde E26 ve E25 arıza kodları aynıdır. Yani pompa blokaj arızası olarak adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Arızanın muhtemel sebebi pompanın sıkışması yani arızalı olmasıdır. Genelde pompa arızası olarak karşımıza çıkar. Anakart arızasıyla karşılaşmadık. Ancak anakart arızalıysa cihazda aşırı ısınmaya sebep olabilir. Yani kombi ayarlanan derecenin üstünde aşırı bir ısıtma yapıyorsa bu karta bağlı olabilir. Böyle bir şikayetiniz varsa kartta sorun olabilir. Kart için size yüksek bir ücret bilgisi aktarılmış. Bu sıfır parça fiyatıdır. Firmamız tarafından size sunulan fiyatın yarı fiyatına anakart tamiri de yapılabiliyor. Net bilgi ve yardım için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 33. can dedi ki:

  ANA KART ARIZALI OLSA PETEKLERE SIKCAK SU VERIRIMI

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Can Bey… Anakart üzerindeki sıcak su ve kalorifer potansları ayrıdır. Her peteklerin ısınmama sorunu anakart arızası demek değildir. Ancak petekler ısınmadığında anakart arızası da karşımıza çıabilmektedir.

 34. Akgül Batak dedi ki:

  Merhaba kombi arızalandı servis çağırdık bombinin arzasını bilmeden bizden 1milyar para istedi sonra 800 yüze anlaştık baktı ateşleme trafası sansör ana kart dedi sonra ana kartı yok bulamıyoruz dedi para yademiz yok dedi budurumda ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Akgül Hanım… Öncelikle yaşadığınız sorun neydi yani servis çağırma sebebiniz neydi bunu öğrenmek isteriz ki doğru bir tespit yapılmış mı yapılmamış mı onu tahmin edebilelim. Kombinizde sanırım ateşleme arızası vardı ki genel olarak ateşleme devresinde çalışan parçalar tespit edilmiş. 800 tl bahsedilen parçalar için yüksek bir ücret. Tabi ücretler kombilerin marka modellerine göre de değişiklik gösterir. Anakart arızası tespit edildi ise parçanın tamiri de olabiliyor. Tamir edilemeyecek durumdaysa ve sıfırı da bulunamıyorsa işlem yapılamayacağı için o işlemin ücreti de alınamaz. Yani önce ödeme sonra işlem durumu olmaz. Önce işlem yapılacak, sorun düzeltilecek, cihaz çalışır şekilde teslim edilecek ücret ondan sonra alınacak. Firma olarak bizim çalışma sistemimiz bu şekildedir. Yapmadıkları işlemin ücretini de alamazlar. Evet para iadesi arıza 3 kez tekrar etmeden yapılamaz. Ancak ortada yapılmış bir işlem de yok. Servis yetkilisi ile görüşerek önce durumu izah edin ve yardım talebinde bulunun, uzlaşma sağlayın. Ücret ödemesi yapılmıyorsa ilgili mercilere başvurabilirsiniz. Tabi ödeme yaptığınıza dair elinizde bir fatura varsa…

 35. Hasan Hüseyin Öztürk dedi ki:

  Ariston marka kombinin anakart arıza olmuştur 2.5 yıllık kombidir garanti kapsamına girer öi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Ariston kombilerde garanti süreleri genel olarak 2 yıldır. Ancak garanti kapsamında olsa bile çoğu anakart arızası garantiye girmemektedir. Çünkü anakartın arızalanma sebeplerinin başında dış etmenler (mesela voltaj sorunları gibi) yer alıyor.

 36. Murat tokaç dedi ki:

  Selamlar kombimizi çalışır vaziyette kapattık bir seneye yakın açmadık çalışır vaziyette kapattığını kombimizi açtığımızda anakart arızası verdi neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombiler uzun süre kapalı kaldığında parçalar çalışmadığı için arızalanabilir. Parçaların arızalanması veya çalışmaması anakartı da etkileyebilmektedir. Kartı inceleyerek hangi işlemcisinde sorun var bunun tespit edilmesi gerekir. Bu tespit yapılırsa ancak anakartın neden arızalandığı bulunabilir. Anakart voltaj sebebiyle, cihazın eski olması sebebiyle ve parçaların arızalanarak karta zarar vermesi sebebiyle arızalanabilmektedir.

 37. Aysin kurt dedi ki:

  Mrb ben aydın söke den benim sorun ariston kombi benim kombi garantili ama garantisini kayıp kombi arıza yaptı kartı yanmış servisi çağırdık garantisi yok dedi ücretli olacak diyor bana yardımcı olurmusunuz neyapmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aysin Hanım… Kombide anakart arızası genel olarak garanti dışı müdahale gerektirir. Yani anakartın arızalanma sebebi dış etmenlere bağlıdır. Örneğin voltajların düşük ya da yüksek gelmesi gibi. Bu durumda cihaz 1 günlük bile olsa garanti dışı müdahale yapılması gerekir. Tabi bu durumda anakartın neden arıza yaptığı da önemlidir. Garantili ürünlere hizmet vermediğimiz için garantiye giren uygulamalar konusunda detaylı bilgiye sahip değiliz. Bu yüzden tam detaylı bilgi de aktaramıyoruz maalesef. Ariston genel merkeze ulaşarak durumu izah edin, size bu konuda eminiz ki yardımcı olacaklardır.

 38. kenan kasa dedi ki:

  merhaba,baymak marka kombi kullanmaktayım,E00 arızası veriyor ve ateşlemeye geçmiyor.
  anakartın üstünde siyah renkli kutulardan tık tık tık ses geliyor onun üstüne bir kaç defa küçük darbelerle tıkladığımda normale dönüyor.daha sonra tekrar aynı arızayı veriyor.
  yardımcı olurmusunuz.teşekürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kenan Bey… Kombinizde anakart arızası mevcut. Ancak bu durumda yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Kartın tamiri ya da değişimi için servis çağırmanız gerekir.

 39. Emine ÖZKAN dedi ki:

  Merhaba. Baymak kombimden önce regülatör var. Regülatör arızalanmış olup aynı şekilde kombinin de kartı yanmıştır. Regülatörün elektriği ayarlaması gerekmiyor mu. Niye bu şekilde arızalanma olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım… Regülatör de sonuçta elektronik bir parça ve arızalanma olasılığı vardır. Regülatör arızalandıysa eğer, dairenize gelen şebeke voltajı düzensizse voltaj sebebiyle kombi anakartı arızalanabilir. Regülatörü satın aldığınız veya taktırdığınız firmayla görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz.

 40. Ramazan Baysa dedi ki:

  Çorumda demirdöküm kombi anakart tamir merkezi arıyorum bilginiz varmış acaba

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Çorum iline hizmet vermediğimiz için maalesef bilgi sahibi değiliz.

 41. BAHAR SALMAN dedi ki:

  MERHABA KOMBİMDE SICAK SU GELMİYORDU VE TAMİRCİ ÇAĞIRDIK BİZE KARTIN YANIDIĞINI SÖYLEDİ SİZCE DURDUK YERE BÖYLE BİRŞEY OLMASI NORMAL Mİ BAŞKA TAMİRCİ ÇAĞIRMAYA GEREK VAR MIDIR?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bahar Hanım… Sıcak su arızalarında sorunu yerinde görmek gerekir. Direk anakart arızası demek çok zor. Ancak servis kart yandı diyorsa böyle bir tespit yapıldıysa doğru olabilir. Kart durduk yere yanmaz. Kart şebekeden gelen düzensiz voltaj sebebiyle yanar. Yani dairenizde elektrik kesintisi olduysa bu yüzden yanmış olabilir. Elektrik kesintisi olmasa bile daireye gelen voltaj her zaman için düzenli değildir. Bu yüzden de yanmış olabilir. Yine de dediğimiz gibi sorunu yerinde incelemek gerekir. Arıza tespitini yapan firmaya güven duyamadıysanız farklı firmaları arayabilir yardım talep edebilirsiniz.

 42. süleyman kemerli dedi ki:

  demirdöküm nitromix kombi kullanıyorum.oda termostatı kablolu kullanıyorum.kombi kapalı olduğunda termostatı 22 dereceye getirdiğimde kombide hiçbir tepkime olmuyor kombinin açma kapama butonuna bastığımda kombi çalışmaya başlıyor sonrdan termostat derecelerine tepki veriyor arıza varmı

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Kombiyi kapattığınız zaman kombi zaten çalışmaz, çalışması imkansız. Oda termostatı tek başına kombi kapalıyken çalışmaz. Kombinin her şekilde açık olması gerekir.

 43. Fuat toğuşlu dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 20 gün önce takılan doğalgaz kombisi bu sabah yandı. Sabah servis geldik yüksek voltajdan kaynaklı arıza dedi. Kart ve fan ı yanmış sözde. Ve bu garanti kapsamına girmiyor 1200tl para istiyorlar. Acaba başka sebebi olabilşr mi ve bu durum kimin suçu ne yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fuat Bey… Kombiler maalesef ki düşük veya yüksek gelen voltaj sebebiyle yanabiliyor veya anakart gibi parçalar bu sebeple arızalanabiliyor. Cihaz bu gibi arıza durumlarında maalesef ki garantiye girmiyor. Dış etmenler sebebiyle oluşan bir arıza durumudur çünkü. Ancak şöyle de bir durum var kombi regülatörü kullanıyor olsaydınız cihazınız bu sebeple arızalanmaz veya yanmazdı. Bu konuda da ekiplerin sizi uyarması gerekiyordu. Kombi yanındaki bağlantılı şalter yüksek-düşük gelen akıma karşı cihazı korumaz. Ancak regülatör cihazı koruyabilir. Bu konuda bilgilendirilmediğinizi ekiplere belirtin, yeniden bi görüşün, yardım talep edin.

 44. GÜLDEN GÜREN dedi ki:

  Merhabalar,
  kombimizde sıcak suyu ateşleme yapıyor ancak petek ısıtmasında ateşleme yapmıyor servisi çağırdımızda anakart yanması olduğu ve 640 tl tuttuğu söylendi doğrumudur acaba?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülden Hanım… Kombinin petekleri ısıtmaması anakarta bağlı olabilir tabi ama cihazın marka ve modeline göre parça fiyatları değişir. Size anladığım kadarıyla parça değişim ücret bilgisi sunmuşlar. Ancak parçanın yani anakartın tamiri de yapılabiliyor. Çağrı merkezimizi (444 1 837) arayarak cihazınızın modelini belirtebilir, parça tamir ve değişimi konusunda tahmini ücret bilgisi alabilirsiniz.

   1. Veysel ışık dedi ki:

    Bizim mutfaktaki kombi bazen suyu ısıtıyor bazen ısıtmıyor derece bir anda düşüyor su soguyor ya da baslangıncta çok geç ısıtıyor.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Veysel Bey… Suyun ısınmasında bir sorun varsa ve cihaz bir hata kodu vermiyorsa tahmini de olsa bilgi sunmak çok zordur. Hata kodu veriyor olsa hata kodu açıklamasına göre bilgi verilebilir, ancak hata kodu vermediği için sorunu yerinde görmemiz gerekir. Tribün, ntc sensör, akış şalteri, üç yollu vana, anakart, fan, pompa gibi daha birçok parçada sorun olabilir. Servis yardımı almanızı öneririz.

 45. osman boyraz dedi ki:

  kombimde sıcak suda sorun yok ama ısınmada yaktığım zaman az yanıyor sonra kapanıyor ne den olur acaba

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Kombiniz kalorifer konumuna geçildiğinde devre dışı kalıyor. Cihaz bir hata kodu da vermiyor anladığım kadarıyla. Hata kodu veriyor olsa tahmini bir bilgi verilebilir ancak öyle bir durum olmadığı için servis müdahalesi gerekir. Yani sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

 46. Muhammet Ali dedi ki:

  2007 yılında Bosch Marka,Comfort Tipli,ZWC 28-3 S6400 Model Kombi cihazımı, aynı zamanda bir doğalgaz tesisat işlerini yürüten bir şirketin aracılığı ile satın ve teslim almıştım. 180 m2’lik evimde kullanmaya başladım. Ancak,2011, 31.10.2016 ve son olarak da 25.08.2018 tarihlerinde elektronik kart arızaları sebebiyle Bosch servislerince değişerek, toplam = 2.178,00 TL ödedim. Servisler, ( C4,C6 gibi ) arızaların elektrik kaynaklı olduğunu bildirdiler.İgili elektrik şirketine dilekçe ile başvurdum. 10 iş günlük süreden dolayı, zararın karşılanmasını reddettiler. Ben de ayıplı hizmet sebebiyle Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. Sonucu bekliyorum. Kartın neden Bosch tarafından tamiri yerine yeniden kart alınmasını size ve müşterilere tenbihlendiğini anlamış değilim. Geçim sıkıntısı çeken bir emekli olarak böyle masrafların daha düşük bir maliyetle tamir yoluyla karşılanması gerektiği halde, bu yola teşebbüs edilmesi tüketicilere ve vatandaşlara karşı iyi niyetli davranışlar değildir. Türkiye’de geniş bir pazarı olan Bosch’un ülkemiz insanlarını sömürmesi vicdan sahibi insanların kabul edeceği bir hal değildir. Bosch firmasına tamir yolunu tercih etmesi yerine ” yeni kart alın ” şeklinde tavsiye edilmesini şikâyet etmek istiyorum. Siz ne önerirsiniz ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammet Ali Bey… Firma olarak Bosch genel merkezle bir bağlantımız yok. Biz birçok kombi markasına genel merkezlerden tamamen bağımsız hizmet sunan özel servisiz. Hiçbir yetkili servis arıza durumlarında parça tamiri yapmaz. Anakart gibi parçalar arıza durumlarında tamiri de yapılabilen parçalardır. Voltaj sebebi ile yansa bile çoğu zaman tamir uygulaması yapılabilmektedir ki firma olarak bütçe açısından zorlanmayın diye bizim de çalışma sistemimiz bu yöndedir. Önce arızalı parça kontrol edilir, gerekli uygulama (temizlik, tamir veya değişim) yapılır. Düşünecek olursak eğer 2 yılda iki kez aynı sorunu yaşamışsınız. Yüksek bir meblağ ödemişsiniz. Emin olabilirsiniz ki bir kez voltaj sebebiyle kombinizin anakartı arızalandı ise yeniden arızalanma olasılığı oldukça yüksektir. Bu konuda kimse sizi kombi regülatörü (voltaj düzenleyici cihaz) kullanın konusunda uyarmamış veya öneride bulunmamış. Bu cihazı kullanmazsanız eğer bu gibi paraları yine ödemek durumunda kalırsınız. Kombi arıza durumu ve modeline bağlı değişir ancak anakart tamiri ücretleri değişim ücretlerinin yarısından bile az oluyor. Firmamız anakart değişim yolundan ziyade genelde anakart tamiri yolunu izleyerek müşterilerine yardımcı olmaktadır. Bizim Bosch genel merkezle bağlantımız olmadığı için bizi yönlendiren de yok tembihleyen de yok. Biz hiçbir firmayla bağlantılı çalışmıyoruz. Şikayet konusunda zaten bir başvurunuz olmuş. Tüketici Hakem Heyeti dışında şikayette bulunacağınız bir yer de olmadığı için beklemenizi öneririz.

 47. Rashad ismayilov dedi ki:

  Salam eco gazterm da sebeb her sey islek veyiyetde olur datcik cikkildayib gazi ise getirende qoruyucu atir bunun sebebini bilmek isderim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rashad İsmayilov… Yaşadığınız sorunu tam olarak anlayamadık. Anladığımız tek şey her şeyin ıslak olduğu. Cihazınız su mu akıtıyor? Net sorun nedir çok anlayamadık ama servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Rashad ismayilov dedi ki:

    Salam sorun o ki kombi isdiyor amma gaz atesledikde sonuyor yanip soner sorun bu

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yeniden Merhaba Rashad İsmayilov… Kombi anladığım kadarı ile devreden çıkıyor. Isıtma sırasında sönüyor. Kombinin devreden çıkması birçok sebebe bağlıdır. Anakart arızası da olabilir farklı parçalarda da sorun olabilir. Net arıza teşhisi yapmak için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu konudaki önerimiz ise servis çağırmanız yönündedir.

 48. rahmi dedi ki:

  slmlar benm kombinin markası demirdöküm nepto, sıcak su vermiyor acıyorm sıcak suyu ateşler gbi yapıp sönüyor ısıtmıyor neden olabilr tşkrr

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rahmi Bey… Kombiniz sıcak su vermediği zaman ekranda bir hata kodu veriyor mu öncelikle bunu bi kontrol edin. Hata kodu veriyorsa eğer hata kodu açıklamasını inceleyin veya bize buradan yazabilirsiniz. Kombi hata kodu vermeden sıcak su vermiyorsa eğer bu durum birçok sebebe bağlıdır. NTC sensör, elektronik kart, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Tabi net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

 49. Nasır yavuzatmaca dedi ki:

  Merhaba hayırlı işler kombine heizen marka fazla anlamam sıcak suyu tek açtığımda vermiyor kombi çalışmıyor peteği i açtığımda sıcak su veriyor reset liyorum anahta resmi yanıp sönüyor arıza neden olabilir yardımcı olabilir misiniz teşekkür ler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nasır Yavuzatmaca…. Kombinizde sıcak su sorunu var. Kombi ısınan suyu kendine zarar vermemek için tesisata gönderir. Kalorifer konumunda çalıştırdığınızda tesisata az miktarda su gittiği için musluğu açtığınızda kısa süreliğine sıcak su alabilirsiniz. Bu her kombinin çalışma prensibidir. Ancak kombiniz sıcak su konumunda suyu ısıtmıyor. Çünkü sıcak su sorunu yaşıyorsunuz. Anahtar sembolü de cihazın zaten arızaya geçtiğini belirten bir semboldür. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Arıza birçok sebebe bağlıdır. Net teşhis ve çözüm için de mutlaka servis yardımı almanız gerekir.

 50. MUSTAFA BİLGİN dedi ki:

  Sayın Yönetici,bir kombi nin ücretle değişen anakartı nın ,garanti süresi içinde ,ücretsiz değiştirilen kartın garantisi ne kadardır.Ücretsiz değiştirilir mi.Sayğılar sunar,bilgilendirmenizi beklerim.Teşekkür eder,Hayırlı İşler dilerim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi anakartı değişimi yapılan tarih itibari ile 1 yıl garanti kapsamındadır. Garanti süresi içinde ücretsiz değiştirilen kartın tarihi değil ücretli değiştirilen tarih geçerlidir. 1 yıl içerisinde parça ile alakalı veya servisle alakalı yaşanan sorunlarda işlemler ücretsiz yapılır. Genel olarak işleyiş bu şekilde devam eder ancak yine de her firmada farklı olabilmektedir.

 51. Ahmed dedi ki:

  Size teşkkurler olsun !Kombinin gurrultusi kendisinden gitti. GAZ valfini ayarlamadim. Kombinin gaz gelisi 8 mbar ,sonra 10 mbar oldu.Gurrulti ses gitti.Zaman zaman 5 yaziyor.GAZ borusuna Kollektor bagladim.5 gitti.Allah sizden razi olsun !

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Rica ederiz Ahmed Bey… Allah sizden de razı olsun. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 52. Ahmed dedi ki:

  Kombinin uçyollu vanasi duzgun calişyor, pompada normal calişyor, gaz valfi da parametreleri uygun.Ses kazandan geliyor.Kazani sputum,pislik yok, bacani kontrol ettim. Gurrulti zaman zaman yapiyor (hurr hurr sesli)kendisinden gidiyor.Bu gazin Kesile kesile kazana gelmesinden olabilermi?Yany,gaz yaniyor kesilyor ve gene gaz geliyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Tekrardan Merhaba… Kombinin ses yapması gaza bağlı değildir. Sadece patlamalı uyanıyorsa gaz ayarı gerekebilir. Yani baca çekişinde veya atık gazda sorun yoksa gaz ayarı gerekebilir. Gaz ayrıca kazana gitmez. Siz bu durum için servis yardımı alın. Cihaza müdahale etmeyin.

 53. Ahmed dedi ki:

  Yoguşali kombi gurultili ses ýapiyor. By gazdan olabilermi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmed Bey… Kombinin ses yapması gaza bağlı değildir. Kombi uzun süre bakımsız kalmış olabilir, fan, pompa, üç yollu vana, gaz valfi arızası olabilir. Arıza durumunun net teşhis edilmesi açısından sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

  2. Yusuf dedi ki:

   Ferroli kombi kartına su kaçtı . Açınca çıt diye bir ses geliyor. Ne yapmalıyız ? Kartı bekletsek kuruyunca düzelir mi?

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Yusuf Bey… Karta su geldiyse eğer kurumasını boşa beklemeyin ya da farklı ürünlerle kurutmaya çalışmayın. Çünkü bi işe yaramayacaktır. Kartın tamiri veya durumuna göre değişimi gerekebilir. Servis yardımı almalısınız.

 54. bora bolat dedi ki:

  demirdöküm kalisto kombimin ekranında E11 arızası var ve yazılar silik görünüyor.Ve kombim su ve petekleri ısıtmamasına rağmen çalışıyor gibi ses çıkarıyor 0 konumunda bile.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bora Bey… Kalisto model kombilerde E11 harici bir problemdir. Yani elektronik kart arızası olarak belirtilebilir. Yine de net teşhis adına sorunu yerinde görmek gerekir. Bu gibi arıza durumlarında servis yardımı almanız gerekir.

 55. Emin dedi ki:

  bosch marka kombim ana ekran kartı yandı servis 400 tl tuttu elektrikten dedi ama benim kombi radyatöre baglı elektirik kesilip geldigi zaman 220 voltajı aldıktan sonra kombiye elektirik veriyor başka ne sebepten yanabilir bilgi verirseniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emin Bey… Kombi radyatöre bağlı demişsiniz sanırım regülatöre bağlı demek istediniz. Regülatör kullanıyorsanız bazen regülatör de yeterli olmayabiliyor ya da kartta başka sorun oluşmuş olabilir. Net tespit için yerinde görmek gerekir, kartı yerinde incelemek gerekir.

   1. Fetüllah dedi ki:

    Merhaba üsta bizim kombi ünikal çok kisa zaman çalişdi AF ariza oldü servis çagirdik servis gelinçə anakartda problem dedi.sormak istediyim sorü şüki kombi kisa zamanda reqülyatörle çalişiyo neden anakartda ariza ola bilir.tamir yapildi daha sonra ariza ola bilirmi?yani tamir yapilan anakartda sorün çika bilirimi daha sonra.

    1. k.tamircisi dedi ki:

     Merhaba Fetüllah Bey… Kombi bazen regülatör kullanılsa bile anakart arızası verebilmektedir. Regülatör kombiyi sadece yüksek ve düşük gelen voltaja karşı korur. Ancak anakartın arızalanmasının tek sebebi voltajlar değildir. Neden arızalandığını ancak işlemi yapan servis ekipleri bilebilir. Tamir edilen anakart ömür boyu gider diye bir bilgi aktarılamaz maalesef. Kombi sıfır bile olsa nasıl parçalar arızalanabiliyorsa işlem gören parçaların da arızalanma ihtimali vardır.

Petek Yıkama