ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombide Kart Arızasının Sebeplerislogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Kombi Anakartı Neden Arızalanır?

 • Voltaj dalgalanması sebebi ile arızalanır Kombi çalışmak adına elektriği direk şebeke voltajından almaktadır. Aslına bakılırsa voltajlardaki dalgalanmalar sadece kombileri değil dairede yer alan diğer elektronik cihazları da etkiler. Bu sebeple de voltajı düzenli hale getirmek gerekir. Voltajlar genelde kış aylarında ve soğuk geçen sonbahar aylarında dalgalanır. Yani düşmeler ve çıkmalar meydana gelebilir. Kış aylarında elektriklerin gidip gelmesi demek zaten voltajların birden düşüp, elektrik geldiğinde birden çıkması demektir. İşte bu durum kart arızasını meydana getirir. Bu durumda kombi kartı yanar ya da hasar görür. Kombide elektronik kart arızalarında genelde karşımıza çıkmakta olan ilk ve en önemli sebeptir diyebiliriz. Bu durumda kartın tamiri de yapılabilir duruma göre değişimi de şart olabilir. Böyle bir durumda ancak uzman ekip tespit sonrası sizleri bilgilendirebilir ve uygulama için sizden izin alabilir. Kombide bu sorunu önlemek adına önerilen kombi regülatörü kullanımıdır. Bu şekilde voltajlar dengelenir ve elektronik kart da bu sebeple arızalanmamış olur. Yardımları dilediğiniz zaman Kombi Servisi telefonunu arayarak alabilirsiniz.
 • Ömrünü yitirme sebebi ile arızalanır Kombide bir kullanım ömrü vardır. Her ne kadar bakımı düzenli şekilde yapılmış olsa da kombi bakımında karta herhangi bir uygulama yapılmaz. Yani bakım kombi kartının temizlenmesi kontrol edilmesi uygulamalarını içermez. Bir kombi eğer 15 yıldan fazla bir süredir kullanılıyor ise bu durumda kart arızası ile karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Çünkü kart uzun süre çalışma, parçaları yönetme sebebi ile arızalanır. Bu açıdan da kombiye her ne kadar bakım yapılsa da yapılmasa da diyebiliriz ki uzun süre kullanılan kart arızalanabilir. Bu durumda kombinin eskiliğe göre ya da kartın durumuna göre tamiri ya da değişimi uygulanabilir. Kombi Servisi’ne kalırsa tamir yerine bu anlamda değişim gerekmektedir. Tabi kombide bulunan çoğu parça arızalı ise buna elektronik kart da dahil ise bu anlamda önerilen kombiyi değiştirmek olur. Çünkü kombi daha farklı sorunları çıkarıp kullanıcıyı daha fazla zor durumda bırakabilir.

Kombide Kart Arızasının Sebepleri

 • Parçaların arızalanıp anakartı etkilemesi sebebi ile arızalanır Kombide bulunan parçaların her birinin görevi ayrıdır. Bazen parçaların bozulup anakartı etkilemesi nedeni ile de kartta sorun meydana gelebilmektedir. Bu diğer olasılıklara göre düşüktür. Fakat yine de bu sebeple arızalanan elektronik kartlarla karşılaştığımızı belirtmek isteriz. Bu gibi durumlarda elektronik kart tamiri veya değişimi ile sorun çözümlenir. Bu durum için uzman yardımı almak gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (36 Yorum)

  1. bosch marka kombim ana ekran kartı yandı servis 400 tl tuttu elektrikten dedi ama benim kombi radyatöre baglı elektirik kesilip geldigi zaman 220 voltajı aldıktan sonra kombiye elektirik veriyor başka ne sebepten yanabilir bilgi verirseniz sevinirim

   1. Merhaba Emin Bey… Kombi radyatöre bağlı demişsiniz sanırım regülatöre bağlı demek istediniz. Regülatör kullanıyorsanız bazen regülatör de yeterli olmayabiliyor ya da kartta başka sorun oluşmuş olabilir. Net tespit için yerinde görmek gerekir, kartı yerinde incelemek gerekir.

    1. Merhaba üsta bizim kombi ünikal çok kisa zaman çalişdi AF ariza oldü servis çagirdik servis gelinçə anakartda problem dedi.sormak istediyim sorü şüki kombi kisa zamanda reqülyatörle çalişiyo neden anakartda ariza ola bilir.tamir yapildi daha sonra ariza ola bilirmi?yani tamir yapilan anakartda sorün çika bilirimi daha sonra.

     1. Merhaba Fetüllah Bey… Kombi bazen regülatör kullanılsa bile anakart arızası verebilmektedir. Regülatör kombiyi sadece yüksek ve düşük gelen voltaja karşı korur. Ancak anakartın arızalanmasının tek sebebi voltajlar değildir. Neden arızalandığını ancak işlemi yapan servis ekipleri bilebilir. Tamir edilen anakart ömür boyu gider diye bir bilgi aktarılamaz maalesef. Kombi sıfır bile olsa nasıl parçalar arızalanabiliyorsa işlem gören parçaların da arızalanma ihtimali vardır.

  2. demirdöküm kalisto kombimin ekranında E11 arızası var ve yazılar silik görünüyor.Ve kombim su ve petekleri ısıtmamasına rağmen çalışıyor gibi ses çıkarıyor 0 konumunda bile.

   1. Merhaba Bora Bey… Kalisto model kombilerde E11 harici bir problemdir. Yani elektronik kart arızası olarak belirtilebilir. Yine de net teşhis adına sorunu yerinde görmek gerekir. Bu gibi arıza durumlarında servis yardımı almanız gerekir.

   1. Merhaba Ahmed Bey… Kombinin ses yapması gaza bağlı değildir. Kombi uzun süre bakımsız kalmış olabilir, fan, pompa, üç yollu vana, gaz valfi arızası olabilir. Arıza durumunun net teşhis edilmesi açısından sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

  3. Kombinin uçyollu vanasi duzgun calişyor, pompada normal calişyor, gaz valfi da parametreleri uygun.Ses kazandan geliyor.Kazani sputum,pislik yok, bacani kontrol ettim. Gurrulti zaman zaman yapiyor (hurr hurr sesli)kendisinden gidiyor.Bu gazin Kesile kesile kazana gelmesinden olabilermi?Yany,gaz yaniyor kesilyor ve gene gaz geliyor.

   1. Tekrardan Merhaba… Kombinin ses yapması gaza bağlı değildir. Sadece patlamalı uyanıyorsa gaz ayarı gerekebilir. Yani baca çekişinde veya atık gazda sorun yoksa gaz ayarı gerekebilir. Gaz ayrıca kazana gitmez. Siz bu durum için servis yardımı alın. Cihaza müdahale etmeyin.

  4. Size teşkkurler olsun !Kombinin gurrultusi kendisinden gitti. GAZ valfini ayarlamadim. Kombinin gaz gelisi 8 mbar ,sonra 10 mbar oldu.Gurrulti ses gitti.Zaman zaman 5 yaziyor.GAZ borusuna Kollektor bagladim.5 gitti.Allah sizden razi olsun !

  5. Sayın Yönetici,bir kombi nin ücretle değişen anakartı nın ,garanti süresi içinde ,ücretsiz değiştirilen kartın garantisi ne kadardır.Ücretsiz değiştirilir mi.Sayğılar sunar,bilgilendirmenizi beklerim.Teşekkür eder,Hayırlı İşler dilerim.

   1. Merhaba Mustafa Bey… Kombi anakartı değişimi yapılan tarih itibari ile 1 yıl garanti kapsamındadır. Garanti süresi içinde ücretsiz değiştirilen kartın tarihi değil ücretli değiştirilen tarih geçerlidir. 1 yıl içerisinde parça ile alakalı veya servisle alakalı yaşanan sorunlarda işlemler ücretsiz yapılır. Genel olarak işleyiş bu şekilde devam eder ancak yine de her firmada farklı olabilmektedir.

  6. Merhaba hayırlı işler kombine heizen marka fazla anlamam sıcak suyu tek açtığımda vermiyor kombi çalışmıyor peteği i açtığımda sıcak su veriyor reset liyorum anahta resmi yanıp sönüyor arıza neden olabilir yardımcı olabilir misiniz teşekkür ler

   1. Merhaba Nasır Yavuzatmaca…. Kombinizde sıcak su sorunu var. Kombi ısınan suyu kendine zarar vermemek için tesisata gönderir. Kalorifer konumunda çalıştırdığınızda tesisata az miktarda su gittiği için musluğu açtığınızda kısa süreliğine sıcak su alabilirsiniz. Bu her kombinin çalışma prensibidir. Ancak kombiniz sıcak su konumunda suyu ısıtmıyor. Çünkü sıcak su sorunu yaşıyorsunuz. Anahtar sembolü de cihazın zaten arızaya geçtiğini belirten bir semboldür. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Arıza birçok sebebe bağlıdır. Net teşhis ve çözüm için de mutlaka servis yardımı almanız gerekir.

  7. slmlar benm kombinin markası demirdöküm nepto, sıcak su vermiyor acıyorm sıcak suyu ateşler gbi yapıp sönüyor ısıtmıyor neden olabilr tşkrr

   1. Merhaba Rahmi Bey… Kombiniz sıcak su vermediği zaman ekranda bir hata kodu veriyor mu öncelikle bunu bi kontrol edin. Hata kodu veriyorsa eğer hata kodu açıklamasını inceleyin veya bize buradan yazabilirsiniz. Kombi hata kodu vermeden sıcak su vermiyorsa eğer bu durum birçok sebebe bağlıdır. NTC sensör, elektronik kart, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Tabi net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

  8. Salam eco gazterm da sebeb her sey islek veyiyetde olur datcik cikkildayib gazi ise getirende qoruyucu atir bunun sebebini bilmek isderim

   1. Merhaba Rashad İsmayilov… Yaşadığınız sorunu tam olarak anlayamadık. Anladığımız tek şey her şeyin ıslak olduğu. Cihazınız su mu akıtıyor? Net sorun nedir çok anlayamadık ama servis yardımı almanızı öneririz.

     1. Yeniden Merhaba Rashad İsmayilov… Kombi anladığım kadarı ile devreden çıkıyor. Isıtma sırasında sönüyor. Kombinin devreden çıkması birçok sebebe bağlıdır. Anakart arızası da olabilir farklı parçalarda da sorun olabilir. Net arıza teşhisi yapmak için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu konudaki önerimiz ise servis çağırmanız yönündedir.

  9. 2007 yılında Bosch Marka,Comfort Tipli,ZWC 28-3 S6400 Model Kombi cihazımı, aynı zamanda bir doğalgaz tesisat işlerini yürüten bir şirketin aracılığı ile satın ve teslim almıştım. 180 m2’lik evimde kullanmaya başladım. Ancak,2011, 31.10.2016 ve son olarak da 25.08.2018 tarihlerinde elektronik kart arızaları sebebiyle Bosch servislerince değişerek, toplam = 2.178,00 TL ödedim. Servisler, ( C4,C6 gibi ) arızaların elektrik kaynaklı olduğunu bildirdiler.İgili elektrik şirketine dilekçe ile başvurdum. 10 iş günlük süreden dolayı, zararın karşılanmasını reddettiler. Ben de ayıplı hizmet sebebiyle Tüketici Hakem Heyetine başvurdum. Sonucu bekliyorum. Kartın neden Bosch tarafından tamiri yerine yeniden kart alınmasını size ve müşterilere tenbihlendiğini anlamış değilim. Geçim sıkıntısı çeken bir emekli olarak böyle masrafların daha düşük bir maliyetle tamir yoluyla karşılanması gerektiği halde, bu yola teşebbüs edilmesi tüketicilere ve vatandaşlara karşı iyi niyetli davranışlar değildir. Türkiye’de geniş bir pazarı olan Bosch’un ülkemiz insanlarını sömürmesi vicdan sahibi insanların kabul edeceği bir hal değildir. Bosch firmasına tamir yolunu tercih etmesi yerine ” yeni kart alın ” şeklinde tavsiye edilmesini şikâyet etmek istiyorum. Siz ne önerirsiniz ?

   1. Merhaba Muhammet Ali Bey… Firma olarak Bosch genel merkezle bir bağlantımız yok. Biz birçok kombi markasına genel merkezlerden tamamen bağımsız hizmet sunan özel servisiz. Hiçbir yetkili servis arıza durumlarında parça tamiri yapmaz. Anakart gibi parçalar arıza durumlarında tamiri de yapılabilen parçalardır. Voltaj sebebi ile yansa bile çoğu zaman tamir uygulaması yapılabilmektedir ki firma olarak bütçe açısından zorlanmayın diye bizim de çalışma sistemimiz bu yöndedir. Önce arızalı parça kontrol edilir, gerekli uygulama (temizlik, tamir veya değişim) yapılır. Düşünecek olursak eğer 2 yılda iki kez aynı sorunu yaşamışsınız. Yüksek bir meblağ ödemişsiniz. Emin olabilirsiniz ki bir kez voltaj sebebiyle kombinizin anakartı arızalandı ise yeniden arızalanma olasılığı oldukça yüksektir. Bu konuda kimse sizi kombi regülatörü (voltaj düzenleyici cihaz) kullanın konusunda uyarmamış veya öneride bulunmamış. Bu cihazı kullanmazsanız eğer bu gibi paraları yine ödemek durumunda kalırsınız. Kombi arıza durumu ve modeline bağlı değişir ancak anakart tamiri ücretleri değişim ücretlerinin yarısından bile az oluyor. Firmamız anakart değişim yolundan ziyade genelde anakart tamiri yolunu izleyerek müşterilerine yardımcı olmaktadır. Bizim Bosch genel merkezle bağlantımız olmadığı için bizi yönlendiren de yok tembihleyen de yok. Biz hiçbir firmayla bağlantılı çalışmıyoruz. Şikayet konusunda zaten bir başvurunuz olmuş. Tüketici Hakem Heyeti dışında şikayette bulunacağınız bir yer de olmadığı için beklemenizi öneririz.

  10. kombimde sıcak suda sorun yok ama ısınmada yaktığım zaman az yanıyor sonra kapanıyor ne den olur acaba

   1. Merhaba Osman Bey… Kombiniz kalorifer konumuna geçildiğinde devre dışı kalıyor. Cihaz bir hata kodu da vermiyor anladığım kadarıyla. Hata kodu veriyor olsa tahmini bir bilgi verilebilir ancak öyle bir durum olmadığı için servis müdahalesi gerekir. Yani sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

  11. Merhabalar,
   kombimizde sıcak suyu ateşleme yapıyor ancak petek ısıtmasında ateşleme yapmıyor servisi çağırdımızda anakart yanması olduğu ve 640 tl tuttuğu söylendi doğrumudur acaba?

   1. Merhaba Gülden Hanım… Kombinin petekleri ısıtmaması anakarta bağlı olabilir tabi ama cihazın marka ve modeline göre parça fiyatları değişir. Size anladığım kadarıyla parça değişim ücret bilgisi sunmuşlar. Ancak parçanın yani anakartın tamiri de yapılabiliyor. Çağrı merkezimizi (444 1 837) arayarak cihazınızın modelini belirtebilir, parça tamir ve değişimi konusunda tahmini ücret bilgisi alabilirsiniz.

  12. Merhaba yaklaşık 20 gün önce takılan doğalgaz kombisi bu sabah yandı. Sabah servis geldik yüksek voltajdan kaynaklı arıza dedi. Kart ve fan ı yanmış sözde. Ve bu garanti kapsamına girmiyor 1200tl para istiyorlar. Acaba başka sebebi olabilşr mi ve bu durum kimin suçu ne yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Merhaba Fuat Bey… Kombiler maalesef ki düşük veya yüksek gelen voltaj sebebiyle yanabiliyor veya anakart gibi parçalar bu sebeple arızalanabiliyor. Cihaz bu gibi arıza durumlarında maalesef ki garantiye girmiyor. Dış etmenler sebebiyle oluşan bir arıza durumudur çünkü. Ancak şöyle de bir durum var kombi regülatörü kullanıyor olsaydınız cihazınız bu sebeple arızalanmaz veya yanmazdı. Bu konuda da ekiplerin sizi uyarması gerekiyordu. Kombi yanındaki bağlantılı şalter yüksek-düşük gelen akıma karşı cihazı korumaz. Ancak regülatör cihazı koruyabilir. Bu konuda bilgilendirilmediğinizi ekiplere belirtin, yeniden bi görüşün, yardım talep edin.

  13. demirdöküm nitromix kombi kullanıyorum.oda termostatı kablolu kullanıyorum.kombi kapalı olduğunda termostatı 22 dereceye getirdiğimde kombide hiçbir tepkime olmuyor kombinin açma kapama butonuna bastığımda kombi çalışmaya başlıyor sonrdan termostat derecelerine tepki veriyor arıza varmı

   1. Merhaba Süleyman Bey… Kombiyi kapattığınız zaman kombi zaten çalışmaz, çalışması imkansız. Oda termostatı tek başına kombi kapalıyken çalışmaz. Kombinin her şekilde açık olması gerekir.

  14. MERHABA KOMBİMDE SICAK SU GELMİYORDU VE TAMİRCİ ÇAĞIRDIK BİZE KARTIN YANIDIĞINI SÖYLEDİ SİZCE DURDUK YERE BÖYLE BİRŞEY OLMASI NORMAL Mİ BAŞKA TAMİRCİ ÇAĞIRMAYA GEREK VAR MIDIR?

   1. Merhaba Bahar Hanım… Sıcak su arızalarında sorunu yerinde görmek gerekir. Direk anakart arızası demek çok zor. Ancak servis kart yandı diyorsa böyle bir tespit yapıldıysa doğru olabilir. Kart durduk yere yanmaz. Kart şebekeden gelen düzensiz voltaj sebebiyle yanar. Yani dairenizde elektrik kesintisi olduysa bu yüzden yanmış olabilir. Elektrik kesintisi olmasa bile daireye gelen voltaj her zaman için düzenli değildir. Bu yüzden de yanmış olabilir. Yine de dediğimiz gibi sorunu yerinde incelemek gerekir. Arıza tespitini yapan firmaya güven duyamadıysanız farklı firmaları arayabilir yardım talep edebilirsiniz.