Kombide Gaz Valfi

Kombide Gaz Valfi nin Görevi Nedir?

Tesisattan aldığı gazın bir bölümünü elektronik karttan aldığı voltaj ile brülöre gönderen, brülörde yanma oluşmasına katkı sağlama görevinde olan parçadır. Kombide gaz grubu ya da gaz armatörü olarak da bilinmektedir.

Gaz Valfi’nin Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Bobini zaman içerisinde yanabilmektedir. Yanma durumu öncesinde sesli çalışma yapar. Bu durum sonrasında ise tamamen durur ve çalışmaz.

Gaz Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombide genelde en çok yaşanan sorunlardan biri olan “ateşleme arızası” durumunda karşımıza çıkabilmektedir. Kombinin ateşleme yapmaması, alev yokluğu sorununun olması gaz valfi arızası belirtilerinin başında gelir. Bunun yanı sıra ateşleme devresi sorununa bağlı; sıcak su sorunu, peteklerde ısıtmama sorunu da (kombi ateşleme yapmadığı için hiçbir konumda çalışma yapmaz) yaşanabilir. Ayrıca nadiren de olsa kombinin ses yapma gibi sorunlarında karşımıza çıkabilmektedir.

Gaz Valfi Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Gaz valfi arızasında öncelikle arızanın tespit edilmesi açısından uzman yardımı almak gerekir. Uzman servis ekibi yerinde tespit yapıp gaz valfi arızalı teşhisi koydu ise parçanın değişimi yapılmaktadır. Bazı arıza durumlarına göre tamir uygulaması yapılabilir. Tamir edilecek bir arıza durumu varsa kullanıcı onayı ile yapılabilir. Aksi durumlarda genellikle değişimi yapılan parçalardandır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (109 Yorum)

 1. Recep Eraslan dedi ki:

  Waillant tecplus kombi f28 arza verdi. ateşleme sistemi çalışıyor, gaz gelmiyor. Gaz armutorunden gaz çıkışı yok. En az masrafla nasıl tamir yaptırabilirim. Kolay gelsin.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Gaz valfinin arızalı olduğunu net bilmeden ve arıza varsa tamir olabilir mi net tespit etmeden bu konuda bilgi aktarmak çok zor. Ayrıca ateşleme arızasında sadece gaz valfi değil, kart, elektrotlar da arızalı olabilmektedir. Can ve mal güvenliğiniz açısından servis yardımı almanızı öneririz.

 2. Selami öz dedi ki:

  Merhaba Ariston genus premium kombi sıcak su musluk açıkken SP3 arızadı veriyor bu genelde musluk kısık açıkken yapıyor musluk çok açıkken veya duş başlığında ve kalerifer modunda yapmıyor sadece kısık musluk suyunda yapıyor baca yeni gaz valfi bobini yeni sorun neden olabilir teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selami Bey… Tazyik azaldığı için kombi suyu net olarak ısıtamıyor ve bu sebeple alevi kesiyor, akabinde SP3 (3.alev denemesi başarısız) uyarısı veriyor. Yani kombide sorun olsa musluk çok açıkken de veya petekleri ısınırken de arızaya geçer.

 3. abdullah nusret dal dedi ki:

  iyi çalışmalar kolay gelsin c275f 11 lt şofbenimiz mevcut bazen ateşleme yapamıyor ama çoğu zaman sıkıntı yok ntc sensörünü değiştirmiştim kendim gaz valfi arızası varsa bunu nasıl tespit edebilirim TEŞEKKÜRLER….

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Kullandığınız cihaz; doğalgaz, su ve elektrik ile çalıştığı için teknik bilgileri aktaramıyoruz. Sıcak su sorunu yaşıyorsanız can ve mal güvenliğiniz açısından servis yardımı almalısınız.

 4. Nebiye dedi ki:

  Buderus gaz valfi değişimi ne kadarsa mal olur fiyatı nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nebiye Hanım… Parça fiyatları kombilerin modellerine göre değişmektedir. Model biliyorsanız eğer 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak belirtebilir ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 5. Murat Acar dedi ki:

  Merhaba,
  Vailant kombi kullanıyoruz. Kombi çok sık devreye giriyor ve arka arkaya durup tekrar çalışıyor belirli aralıklarla. Servis sıcak su sensörü değiştirdi ama sorun devam etmekte. daha sonra ana kart değiştirdi ve halen sorun çözülmedi. ne yapmalıyız kombi bizi kanser edecek. Bu konuda görüşünüzü alabilirmiyim. Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombi çok sık devreye giriyorsa evet genel olarak kart ve sensör gibi parçalara müdahale ediliyor. Ancak cihaza gaz ayarı da gerekebilir. Bu gibi durumlar teknik sorunlar olduğu için kombiyi yerinde incelememiz gerekiyor.

 6. onur taşdelen dedi ki:

  merabalar fontana E3 hatası veriyor bide su damlatıyor benden nekadar ücret alırlar acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Fontana nedir onu anlayamadık ama kombinizin marka modelini bilmeden E3 arızası hakkında bilgi aktaramıyoruz maalesef. Su akıntısı arızasına gelecek olursak eğer; kombi parçalarında delinme, kırılma, çatlama olduğu zaman da su akıntısı görülebilir, basınç yükselme durumu varsa kombi yüksek basınç sebebiyle de su akıtabilir. Kısacası suyun nereden veya hangi parçadan geldiğini görmeden ne uzaktan net bir bilgi aktarılabilir ne de maliyet belirtilebilir. Sorunların net tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 7. Yücel Balkı dedi ki:

  Boshc condense zwb 28 kombi başlangıçta düşük ayarda ses yapıyordu daha sonra ayar yüseltmede yapmaya başladı daha sonrada gaz kesti Selonid vanadan olduğunu söyledi servis Bu vananın tamiri mümkün mü code: 0848105 Ses vapur düdüğü gibi çıkıyordu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yücel Bey… Gaz valfi arızasında evet ses yapma durumu da görülebilir. Ancak cihazın ses yapmasının tek sebebi gaz valfi arızası değildir. Sadece bir servis gelip cihazı yerinde görüp tespit yaptığı için bu bilgi doğru olabilir diyebiliriz. Gaz valfinin arıza durumunda tamiri olmaz. Ancak çıkma parça bulunabilirse çıkan masraf düşebilir.

 8. Süleyman karabulut dedi ki:

  Eca confeo plus gaz valfi değişimi ne kadar tutar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Fiyat bilgisi almak için 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 9. Mutlu gören dedi ki:

  Kombi devreye giriyor ateşlemeden 20 saniye sonra kırmızı ışık yanıp sönüyor resetlemede kabul etmiyor yanan alevde cok güclü yanıyor kombi markası eca kolora arızanın sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mutlu Gören… Eca Calora model kombilerde ekran yoktur. Ekran olmadığı için ledler vardır. Üst kısımda toplamda 4 led vardır. Bu ledler soldan sağa doğru sırasıyla L3, L4, L6 ve L7 şeklinde adlandırılmıştır. https://kombitamircisi.com.tr/eca/calora-ariza-kodlari/ bu linki inceleyerek hangi led kırmızı yanıp sönüyor öğrenebilir, açıklamasını da okuyarak arızanın sebeplerini ve yapılması gereken işlemleri öğrenebilirsiniz. Bu konuda direk yardım almak isterseniz; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 10. Esra Bozacı dedi ki:

  Merhaba,buderus kombimiz var sıcak su açıkken yanan alev işareti sürekli çıt çıt yaparak yanıp sönüyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım… Kombi ateşleme yaptığı için yani bir beklentiye yanıt verdiği için bu sesi çıkarıyor olabilir. Sıcak su alabiliyorsanız veya ısıtma sağlanıyorsa sorun yok. Ancak ateşleme sesine bağlı çıt çıt sesi sizi rahatsız ediyor veya cihaz sönüyor beklentiye yanıt vermiyorsa servis yardımı almalısınız. Cihazı yerinde görüp incelemek gerekir.

 11. Hilmi isik dedi ki:

  Demir döküm atron kombimiz var aralik ayindan beri f 07 arizasi veriyor resetlediğimiz zaman calisiyor sebebi nedir.ilginize teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hilmi Bey… Cihaz bir sebeple ateşlemeyi kestiği zaman bu sorun yaşanır. Ateşleme devresiyle alakalı olduğu için gaz valfi veya kart arızası olabilir. Cihaz çok sık arızaya geçiyorsa veya peş peşe birkaç kez resetlemenize karşın düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Belirtilen iki parçanın da teste alınması ve kontrol edilmesi gerekiyor.

 12. Abdullah şahin dedi ki:

  Bende baymak kombi var ateşleme sorunu vardi usta cagirdim gaz valfinin agrizali oldugunu söyledi fiyatina 350 tl dedi pahali kalsin dedim. Usta gaz valfinin soketini söktü bu şekilde idare et dedi şu anda kombi çalisiyor ama gaz valfini devre dişi birakti sorun olur mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Gaz valfini devre dışı bıraksa kombi çalışmaz. Çünkü şebekeden gazı alarak brülörde alev oluşmasını sağlayan parça gaz valfidir. Gaz valfi yoksa kombi ateşleme arızası verir ve çalışmaz. Teknik olarak gaz valfini devre dışı bırakmadan bir işlem yapmış olabilir. Bize kalırsa cihazı bu şekilde kullanmamalısınız.

 13. Ahmet GÜNGÖR dedi ki:

  Demirdöküm neva kombi çlışıyor musluktan sıcak su da geliyor petekleri ısıtmıyor petek ısı derecelerini farklı ısı ayarlarına getirmeme rağmen devreye girmiyor?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombi sıcak su veriyor, petekleri ısıtmıyorsa bu birçok sebebe bağlıdır. https://kombitamircisi.com.tr/bilgi-servisi/radyatorler-calismiyor/ linkini inceleyerek sebepleri ve yapılması gereken işlemleri öğrenebilirsiniz. Servis isteğiniz olursa da bize 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 14. Namiq Ceferov dedi ki:

  Selam azeriyim gilan dogalgaz sobasinda problem var. Qazi cox az veriyor. Nedeni ne ola bilir? Lutfen yardim.edin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Namiq Bey… Firma olarak doğalgaz sobalarına hizmet vermiyoruz maalesef. Bu yüzden kusura bakmayın, size yardımcı olamıyoruz.

 15. vedat akdemir dedi ki:

  Viessmann Vitodens 50 kullaniyorum. Ateşleme isareti off konumunda. Ayarlarda off 20 40 60 80 ve 100 secenekleri var. Bunlar ne işe yarar. Tasarruf acisindan hangisini önerirsiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Vedat Bey… Kombinin parametre ayarlarından bahsediyorsunuz. Bu işlemleri uygulamıyor ve önermiyoruz. Bu yüzden size yardımcı olamayız maalesef.

 16. Hüseyin temel dedi ki:

  Merhaba ustam. Benim Daikin 24 kW kombim en düşük alev boyuna ulaşınca. Örneğin ocağı sonuna kadar kisariz ya o konuma gelince 1167 alev kaybı hatası veriyor. Bu hatanın önüne geçmek için ne yapabilirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Cihazda alev kaybı kendiliğinden oluşan bir sorundur. Kullanıcı müdahalesi ile düzelmez. Teknik bir sorun denilebilir. Yani baca sistemi dahil olmak üzere ateşleme devresinin kontrol edilmesi gerekir. Elektrotlar, kart, gaz valfi, fan, prosestat gibi parçaları kontrol etmek lazım. Kombi içerisinde iç kaçak varsa bu yüzden de alev kaybı olabilir. Cihazı yerinde incelememiz gerekiyor.

 17. Erkan güney dedi ki:

  Demirdokum neva atesleme yapiyor cit cit diye ama arada sirada alev almiyor neden olabilir acaba kartina baktirdim sıkıntı yok dediler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey… Kombi belirttiğiniz sesi çıkarıyor ancak alev oluşmuyorsa, kartta da sorun görülmediyse; gaz valfi, iyon ve ateşleme elektrodunu kontrol etmek gerekir.

 18. Caner coşkan dedi ki:

  Buderus yoğuşmalı kombinin gaz valfi değişti
  Aynı derecede çalışmasına rağmen petekler eski sıcaklığa ulaşmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Caner Bey… İşlem sonrası böyle bir şikayetiniz olduysa eğer; gaz valfi ayarı gerekebilir. Ancak sorun sadece gaz valfine de bağlı olmaz. Filtre tıkanıklığı, tesisat tıkanıklığı olabilir veya kombide farklı parçalarda sorun olabilir. Detaylı olarak sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 19. Şeref BALCAN dedi ki:

  Kombi alevi düşük prosestatı’n üzerini tıkladığımda yanma oluyor arızalı diye değistirdim yaklaşık 2 dk. Sonra alev çoğaldı normal olduğunu düşündüm 1 gün sonra yine aynı arıza oluştu arıza kodu f29 yine tekrarladı bu sorun için yardımcı olursanız sevinirim tşk. Ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şeref Bey… F29 iyon hatasıdır. Brülördeki alevin bir sebeple kesildiğini belirtir. Bir prosestat arızası yoksa eğer; iyon elektrodu, gaz valfi ve elektronik kartı kontrol etmek gerekir. Ancak arıza durumu için mutlaka servis yardımı almanızı öneririz.

 20. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ismim mustafa. Demirdöküm nepto kombim çoknfazla gaz veriyor yani alev çok harlı yanıyor yani ilk açtığımda normal ama 15 saniye sonra gaz birden çoğalıyor ve harlı yanıyor bu sefer derece 90 derecelere çıkıyor ve f08 arıza kodu veriyor. Sebebi ne olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombiniz tesisat devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma hatası veriyor. Bu durum genel olarak; kalorifer tesisatındaki tıkanıklık, filtredeki tıkanıklık, pompa, sensör, kart, eşanjör, üç yollu vana gibi parçalara bağlıdır. Kullanıcı olarak; kombi basıncı düşükse su basma işlemi uygulayarak basıncı 1,5 bara çıkarın, kombiyi arıza durumunda resetleyin, kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Tüm bu işlemlere rağmen yine de sorun devam ederse servis yardımı almanız gerekiyor.

 21. Ferhat biçer dedi ki:

  Eca calora marka kombinin kırmızı Işığı yanıp sonerken diğer uç yeşil ışık sürekli yanıyor. Servis kart arızası dedi ancak kart tamiri yapan usta kartın sağlam olduğunu söyledi. Kombinin devir daim motoru dışında hicbir parçası çalışmıyor. Gaz valfinden olabilir mi şayet gaz valfindense sağlamlığı nasıl kontrol edilebilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferhat Bey… Bize hangi ledin kırmızı yandığını da belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Bu bilgiye ulaşmadan size yardımcı olamıyoruz maalesef. Gaz valfi arızası olsa bile bunu kullanıcı olarak siz tespit edemezsiniz. Uzaktan aktarabileceğimiz bir bilgi de yok maalesef.

 22. Cengiz dedi ki:

  Merhaba kombim Vailant Ecotec pro yoğuşmalı cihaz önce f22, sonra f29 ve en son f28 arıza kodu verdi. Sorun gaz valfi mi? Garanti bittiği için ortalama ne kadar fiyat olur ? Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Kombinizde öncelikle F22 arızası (düşük basınç arızası) var. Bu durumda kombiye su basmanız yani düşük olan tesisat basıncını yükseltmeniz gerekir. Basıncı 1,5 bara kadar çıkarmalısınız. F29 arızası (iyon arızası) brülördeki alev bir sebeple kesildiğinde olur. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelirse sorun yok, düzelmezse fan, anakart, gaz valfi, iyon elektrodunu kontrol etmek gerekir. F28 arızası (ateşleme arızası) brülörde alev oluşmama durumudur. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Yine de düzelme olmuyorsa; gaz valfi, kart, iyon ve ateşleme elektrodunu kontrol etmek gerekir. F22 arızası cihaza su basılarak giderilebilir ancak F28 ve F29 arızaları belirttiğimiz gibi sadece gaz valfine bağlı değildir. Bu yüzden sorunu yerinde görmeden ve uzaktan fiyat bilgisi aktaramıyoruz maalesef. Servis konusunda yardım almak isterseniz 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 23. Halil GÖZEL dedi ki:

  Tam yoğuşmalı Vaillant gaz valfi hatası veriyor değişimi pahalı tamirinin yapılmasını istiyorum. F28 hatası veriyor çalışırken güm diye ses çıkarıyor.
  Şartlarınız fiyatınız nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halil Bey… Arıza durumunda parçayı görmeden tamir edilebilir, edilemez bilgisi vermek çok zor. Genelde tamir edilmiş bir parça ile değişim işlemi de yapılabilmektedir. Yani sıfır parça değişimi kadar maliyetli olmayabilir. F28 gaz yokluğu hatasıdır. Cihaz çalışırken zorlanıyorsa gaz valfinden kaynaklı olabilir. Yani doğru bir tespit yapılmış olabilir. Parça hakkında fiyat bilgisi almak üzere 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 24. Ahmet BİÇER dedi ki:

  İyi çalışmalar benim Baymak baxı eco 3 kombim var e03 arızası veriyordu servis geldi baktı hava termostatı arızalıymış değiştirdi temizliğini yapıp gaz ayarını yaptı gitti bunlar yapılmadan önce kombim 34 derecede ayarlıydı ateşleme yapıp 44 dereceye çıkıp 1 dakika çalışıp 2 dakika dinleniyordu çalışması bu şekildeydi ve ısıtmada sorun yoktu bakım ve gaz ayarı arızalı parça değişiminden sonra aynı derecede 30 dakika çalışım 2-3 dakika dinlenme yapmaya başladı aradım normal sorun yok dediler kısık alevle çalışıyor içimiz rahat olsun dediler bu normal mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Öncelikle Baymak Baxi Eco 3 model kombilerde E03 arızası baca sistemi hatasıdır. Bu durumda genelde; fan, anakart, prosestat gibi parçalar karşımıza çıkar. Muhtemelen prosestatı değiştirmiş olabilirler. Gaz ayarı yapıldığı için cihazın devreye girme-çıkma süreleri değişebilir. Kombiyi düşük sıcaklıkla çalıştırmak doğru değildir. Yakıt tüketimini her zaman için artırır. Çünkü cihaz düşük derecede çok sık çalışır. Isıtma sorunu yoktu diyorsunuz ancak bir yanlışınız var sanırım. Kombi hem düşük derecede çalışıyor hem de 1 dakika kadar ısıtma yapıyor. Yani bu kombi nasıl bir ısıtma sağlayabilir? Ayrıca bu cihaz 2 dakika dinlenip devreye girecek ve yine 1 dakika çalışacak. Asıl bu durum bize göre normal değil. Muhtemelen de ekipler bu yüzden gaz ayarı yapmışlar. Bize kalırsa yine aynı yani 34°C de kombinin 30 dakika yani yarım saat çalışması da normal değil. Bu şekilde de yakıt tüketimi artar. Çünkü cihaz düşük derecede yarım saat kadar çalışıp yakıt tüketimi yapar, birkaç dakika dinlenip yeniden yarım saat boyunca çalışmaya ve yakıt tüketmeye devam eder. Kısık alevle de olsa yakıt tüketimini inceleyin, fazla oluyorsa aynı firmayla yeniden görüşebilirsiniz.

   1. Sen dedi ki:

    İlginiz için çok teşekkür ederim bugün tekrar aradım neredeyse 2-3 dündür doğru düzgün kombi durmadı sürekli çalışıyor dedim bu hiç durmayacak mi dedim bazen yarım saat bazen 2-3 saat hiç durmuyor ateşlemedeki derecesi 45-46 arası dedim bu ısrarla normal diyor gaz ayarında alevlenmesini kısık şekilde ayarladık bakımını ve temizliğinide yaptığımız için böyle çalışacak çok normal sorun yok dedi yakıt ve faturaya yansımasını sordum merak etme çok yakmaz dedi eski çalışmasında 20 günde 91 metreküp Yaktık şimdi ne kadar yakacak bakacağım ama sinirlerim bozuldu ısrarla yakıda etkisi olmaz bu şekilde çalışacak normal diyorlar

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Ahmet Bey… Yani bu konuda diyebileceğimiz pek bir şey yok. İşlemi yapan servis normal dese de bize göre normal değil. Kombinin 34°C gibi oldukça düşük sıcaklıkta yarım saat kadar çalışması bize anakart veya sensör arızası gibi geliyor. Farklı bir servis çağırarak cihazı yeniden kontrol ettirebilirsiniz.

 25. Olgun ergan dedi ki:

  Ariston egis premium yoğuşmalı kombimi uyku moduna alıyor hiç durmadan sürekli çalışıyor ayarladigim derecenin üstüne çıkması gerekiyor stop etmesi için ama çıkmıyor neden yapabilir gelen bı kaç servis gaz ayarı yapılması lazım diyerek gittiler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Olgun Bey… Kombi durmadan çalışıyorsa bu durum genelde sensör, kart gibi parçalara bağlıdır. Ancak kombi ayarlanan sıcaklığın üstüne çıkmıyorsa bu durumu dedikleri gibi gaz ayarından da yapabilir, sensörden de, gaz valfinden de… Ancak sorunu yerinde incelemeden uzaktan net bilgi aktarmak zordur. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 26. Mehmet Kekulluoglu dedi ki:

  merhaba viessman vitopend 200 kombim var. Bu aralar F06 hatasi vermeye basladi. Reset atinca calismaya devam ediyor. Bazen 2-3 saat hata vermeden devam ediyor bazende daha sik hata verebiliyor. viesman dokumanda “Gaz basınç şalteri brülör çalışmaya başladığında açılmadı veya
  alev oluşturma süresi sonunda kapanmadı” diyor. Onlem olarak ta “Gaz basınç şalterini, gaz basıncını,
  kombine gaz regülatörünü kontrol edin.” diyor. Ilk olarak Gaz basinc salteri nedir ve nerededir. Ve problemin neden oldugunu nasil anlayabiliriz. Bu GAS salterimi yoksa gaz regulatorunden mi nasil anlariz. Yada IGDAS gaz basincinin yeterli olmamasi yada oynaklik yapmasi sebeb olabilir mi buna.

  tsk ler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombide gaz şalteri olarak bahsettiği gaz valfidir. Kombiniz şöyle bir hata veriyor; brülör devrede ama gaz valfi açılmadı ya da alev oluştu cihaz yandı alev söndü ancak gaz valfi açık kaldı. Bu sorun; gaz valfi, anakart, prosestat, iyon elektrodu, ateşleme elektrodu gibi parçalara bağlıdır. Burada servis ekiplerinin kontrolü gerekiyor. Doğalgaz ile alakalı bir sorun yok, sorun kombinizde. Arıza tespiti ve çözümü için de uzman yardımı almalısınız.

  2. Mehmet Kekulluoglu dedi ki:

   merhabalar tekrar. konuyla ilgili guncelleme yapmak istedim. Benzer problem yasayanlar icin faydasi olabilir. Dogalgaz basincindan olabilir mi diye sormustum. Bu nedenle IGDAS 187 yi aradim ve durumu bildirdim. Beni arayan IGDAS gorevlisi bina girisinde IGDAS kutu icnde deprem vanasi oldugunu onu kontrol etmemi istedi. Onu kontrol ettigimde mavi renkteki aparat ustundeki bir pimin iceride oldugunu gorduk onu geri cekmemi istedi. Bu pimi cekince problem duzeldi. Kombi artik arizaya gecmiyor. Yani en azindan benim gaz valfinde bir sorun yokmus gozukuyor su an. Ben kombitamircisi calisanlarina tesekkur ediyorum buradan bizleri bilgilendirdikeri icin.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Değerli yorum ve bilgilendirme için teşekkür ederiz Mehmet Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 27. Ramazan dedi ki:

  Kombi düzensiz çalışıyor gaz düzensiz geliyor ateşleme yaptıgı halde yanma olmuyor bazende ateş atıyor ateşlemiyor bazen gaz geliyor ama geç geliyor ateşleme zamanı geçtigi için yanma olmuyor çakmakla ateşleme yapıyorum yanıyor sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Yaşadığınız bu durumun sebebi; gaz valfi dahil olmak üzere iyon elektrodu, ateşleme elektrodu, fan, prosestat gibi parçalara bağlı olabilir. Kesin bir şey söylemek için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 28. Ismail dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin

  Baymak marka kombimiz var. Gaz valfi sonuna kadar açık çalışıyor. Şebekeden aldığı gazi kısmadan ateşlemeye gönderiyor. Sorun anakart mi yoksa valften mi kaynaklanıyor sizce?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Gaz valfinde de anakartta da sorun olabilir. Sorunu ve parçaları yerinde incelemeden net bilgi vermek çok zor. Servis yardımı almalısınız.

 29. mehmet öz dedi ki:

  demirdöküm atron kombim var.5 yıldır kullanıyorum .bir sıkıntı yoktu ancak bu yıl bakım yaptırdıktan sonra f07 arızası vermeye başladı.neredeyse hergün kombi duruyor resetledikten sonra çalışıyor .sorun ve öneriniz nedir acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Demirdöküm Atron model kombilerde F07 arızası gaz valfi-kart arızasıdır. Yani bu 2 parçadan birinde sorun olabilme ihtimali yüksek. Cihazı resetlediğinizde çalışıyorsa bir süre kadar daha bu şekilde idare edilebilir. Ancak arıza çok sık tekrar eder ve resetleme işlemine rağmen düzelme durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 30. Yusuf Yazıcı dedi ki:

  Demirdöküm Vento kombi F1 arızası veriyor, çakmak çubukları ateş çıkartıyor, gaz gelmediği için ateşleme yapmıyor Gaz valfına 24V DC voştaj geliyor (valfdaki soketi çıkartarak çalıştırıp ölçtüm)
  Gaz pompası step motor soketini (6 kablolu) yerinden çıkartıp çalıştırdığımda F15 arızası veriyor, tekrar yerine taktığımda yine F1 arzası devam ediyor.
  Bu durumda kart sağlamdır diyebilirmiyiz, kart sağlamsa gaz valfınımı değiştirmemmi gerekiyor, gaz valfı ve step motor berabermi satılıyor. Selamlar…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Öncelikle steps motor dediğiniz üç yollu vana steps motorudur ve Vinto kombilerde F1 yani gaz yokluğu-ateşleme arızası ile alakalı olmayan bir parçadır. Parçayı yerinden çıkardığınızda cihazın F15 arızası vermesi olağan bir durumdur. Çünkü Vinto kombilerde F15 arızası doğrudan üç yollu vana steps motoru arızasıdır. F1 arızasına gelecek olursak eğer; iyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi veya kart arızası olabilir. Ancak sorunu yerinde görmemiz lazım. Sunduğunuz bilgilerden yola çıkarak sizi net arıza konusunda yönlendiremeyiz. Ayrıca can ve mal güvenliğiniz açısından kombiye müdahale etmemenizi bu konuda uzman yardımı almanızı öneririz.

 31. orhan ertürk dedi ki:

  Merhabalar anadolu atasehir kombim calisiyor atesleme yapiyor fakat gaz gitmiyormus gaz valfi tamiri nekadar acaba kombim marka weilli

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey… Ateşleme arızaları sadece gaz valfine bağlı değildir. Elektrotlarda veya elektronik kartta da sorun olabilir. Arızayı yerinde görmede, marka model bilmeden uzaktan tahmini de olsa fiyat bilgisi veremiyoruz maalesef.

 32. Osman yavuz dedi ki:

  Demir döküm nepto kombi gaz valfi çok basınçlı alev uçuyor vurulur otumuyum regülatör değişti ana kart denedi gaz valfi başka çıkma valfle denedi sensörler bakıldı sorun hala duzelmedi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Yaşadığınız problemi tam olarak anlayamadım. Kombi ateşleme mi yapmıyor? ateşlemeyi çok sık mı yapıyor? Regülatör değişmiş, anakart denenmiş, gaz valfi çıkma olarak denenmiş, sensörlere bakılmış ama hangi sorunu yaşıyordunuz da bu parçalara bakılmasına rağmen sorun düzelmedi? Bize sorunu anlatırsanız size ona göre yardımcı olmaya çalışırız.

 33. ENGİN TUNA. dedi ki:

  GAZ VALFİ DEĞPİŞİM FİYATI NEDİR..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Parça değişimi ücretleri kombilerin marka ve modeline göre değişmektedir. Bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşarak kombinizin marka ve modelini belirterek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 34. Kemal Ergül dedi ki:

  merhaba,
  Sigma848 gaz valfi arızalandı, usta bobinler sağlam gövde arızalı dedi.
  tamirini yapabilir misiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kemal Bey… Gaz valfi tamir edilen bir parça değildir. Yani arıza durumunda tamiratı yapılamaz. Daha öncesinde kullanılarak revize edilmiş yani işlem görmüş bir parça ile değişimi yapılabilir ya da sıfır parça ile değiştirilebilir.

 35. yaşar demircan dedi ki:

  eca confeo premiks kombim 4 nolu arızıa kodu verdi gelen yerel servis gaz valfi arızası dedi çok yuksek bir fiat istedi bu valf tamir oluyormu en makul çözüm olarak ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Gaz valfi tamir edilen bir parça değildir maalesef. Servis tarafından net arızalı olduğu tespit edildiyse eğer değişimi ile sorununuz çözümlenebilir. Fiyat pahalı geldiyse eğer fiyat araştırması yapabilirsiniz. Piyasada çıkma gaz valfleri bulunur, araştırarak tedarik edebilir ya da çıkma gaz valfi ile değişim işlemini servislerden talep edebilirsiniz. Sizinle telefonda görüşmüştük. Bulunduğunuz bölgeye hizmetimiz olsa size bu konuda yardımcı olmaya çalışırız. Ancak bulunduğunuz ilçeye firma olarak hizmetimiz bulunmuyor maalesef. Bu yüzden bölgenizden bir servis araştırması yapmanızı öneririz.

 36. İSMAİL DVRAN dedi ki:

  MERHABA
  VAILLANT TURBO TEC KOMBİM 2 GÜNDÜR F62 ARIZASI VERİYOR RESTELİYORUM ÇALIŞIYOR 1-2 SAAT SONRA TEKRAR AYNI ARIZAYI VERİYOR KOMBİ 3-4 AY ÖNCE GARANTİSİ BİTTİ ARIZA NE OLABİLİR ACABA

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Vaillant Turbotec model kombilerde F62 arızası gaz valfi veya elektronik karta bağlı bir arıza durumudur. Resetlediğinizde düzeliyor ancak sorun yeniden tekrarlanıyorsa bu iki parçadan birinde sorun olabilme ihtimali var. Yine de sorunu yerinde görüp incelememiz lazım. Servisimizi arayarak bu konuda yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 37. ali riza bayram dedi ki:

  kullanım suyu isınıyor su açık durumdayken gaz kapanıyor bir muddet sonra tekrer çalışıyor bu zaman zarfında souk su geliyor tekrar ısınıp souyor alev devamlı yuksek seviyede alevi düşurüp suyu belli bir ısıda tutmuyor sebebi ne olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Rıza Bey… Cihaz sıcak su kullanımında devreyi kesiyor ve kendi kendine yeniden devreye girdiği için suyu bir ısıtıp bir soğutuyor. Bu arızanın net teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir. Kombide anakart, ntc sensör gibi birçok parçada sorun olabilme ihtimali var. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 38. Mustafa Sevimli dedi ki:

  Sayın İlgili,
  Merhaba
  Kombi Vaillant Turbo Tec Pro VUW 202 / 3 – 3
  Sistem soğuk iken ilk çalıştırmada (su normal ısınıncaya kadar) uğultulu, vınıltılı, vuruntulu bir ses oluyor. Daha sonra azalıyor. Isıtma ve sıcak su normal. Ekranda arıza kodu yok. Kalorifer sistem su basıncı 1.5 ile 2.0 bar arasında okunuyor. Yardımınızı diliyorum. İyi çalışmalar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi çalışırken daha doğrusu brülörde yanma olurken ses yapıyor anladığım kadarıyla. Kombi baca sisteminde sorun olabilir. Önce bacayı kontrol etmek gerekir. Bacada sorun görülmezse eğer kombide; fan, pompa, gaz valfi, üç yollu vana gibi parçalara bakmak gerekir. Kombi ses yaptığında bir arıza kodu vermez ve bu durum kombi tesisat basıncına da bağlı değildir. Kombi uzun zamandır bakımsız kullanılıyorsa bu yüzden de ses yapabilir. Sesi yerinde duyup incelemek ve arızayı tespit etmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 39. Gökhan Sivri dedi ki:

  Merhaba,
  Baymak Eco Fi kombi kullanıyorum yeni ürün olmasına rağmen ateşleme arızası sebebiyle ana kart değişti, sorun giderildi daha sonra kış moduna aldığımızda su ısınmadı servis gevşek bir kablo olduğunu belirtip arızayı giderdi. Şimdiki sorun aşırı tüketim; şöyle ki aynı konumda üst komşumuzla kıyaslama yaptığımızda iki katı gaz tüketimimiz var son faturamız 393 metreküp yaklaşık 600 TL iken Üst komşumuz 300 TL gibi bir rakam ödemiş gaz valfi arızası olabilir mi? Servis aşırı tüketim şikayeti ile geldi ve sorun olmadığını iletti. Bir başka tespit de üst komşumuzun ilettiği bacamızdan hissedilir seviyede gelen gaz kokusu. Cihaz halen garantidedir.
  Konuyu bir değerlendirebilir misiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Üst komşunuzun kombisi sizin kullandığınız kombi ile aynı marka modele sahip değilse, kıyaslama yapmak doğru değildir. Çünkü her kombinin en düşük en yüksek sıcaklık ayarı aynı olmaz. Aynı olsa bile yakıt tüketimi eşit olmaz. Ayrıca kombi sadece kalorifer kullanımında değil ocağınız da doğalgaza bağlı ise ocak ve sıcak su kullanımında da yakıt tüketimi yapar. Tabi bu durumda iki katı kadar fazla faturanın da gelmemesi gerekir. Bu da ayrı bir durumdur. Kombide gaz valfi arızası yakıt tüketimini etkilemez. Gaz valfi arızalı olsa zaten kombi ateşleme yapmaz ve gaz yokluğu-iyonizasyon arızasına geçer. Cihaza gaz ayarı gerekebilir, buna bağlı olarak yakıt tüketimi fazla olabilir. Alt katınız boşsa ya da kombi kullanılmıyorsa bu yüzden de faturanız fazla geliyor olabilir. Bacadan eğer gaz kokusu geliyorsa bu cihazın atık gazı dışarı tam olarak atamadığından olabilir. Özellikle rüzgarlı havalarda çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Ancak baca yerine tam oturtulmadıysa bu yüzden de bu sorun yaşanıyor olabilir. Tasarruf etmek istiyorsanız dairede en az 3 petek vanası açık olsun, geri kalan petek vanalarını ve odaların kapılarını kapatın. Kombiyi en düşük sıcaklıkta değil orta sıcaklıkta kullanın ki cihaz çok sık devreye girip çıkmasın. Bir de önerimiz oda termostatı ya da termostatik vana kullanmanızdan yanadır. Servis sorun yok diyorsa cihazı detaylı incelemiştir diye düşünüyoruz ancak yine de tabi yerinde bakmak gerekir.

 40. Faruk K dedi ki:

  Hızlı ve aydınlatıcı cevabınız için teşekkürler. Gelen servis elemanı gaz ayarı yapmadı, yani hiç ölçüm cihazı filan kullanmadı. Direk tornavidayla gazı kıstı. Yavaş ve uzun süreli yanma konusunda haklısınız. Ama bu sadece 40 dereceye ayarladığımda geçerli. 9 dakika yanma oluyor. 45 dereceye geldiğinde duruyor ve devirdayım 17 dakika kadar yanma olmadan çalışıyor petek dönüş ısısı 30 dereceye düşünce tekrar yanma başlıyor. Ancak petek suyu ayarını 45 derece ve üstüne getirdiğimde asla yanma durmuyor. Mesela 45 dereceye ayarlıyken sıcak su en fazla 47 dereceyi görüyor (50 derecede 52 yi, 55 derecede 57-58 i görüyor) ve orada sürekli çalışıyor, derece bir ileri bir geri gidiyor ve sürekli yanıyor daha önce gaz kısması (ayar değil) yapılmadam aynı kombi ortalama 5 dakika yandıktan sonra rolantiye geçiyordu. Kombi hep 40 derecede çalıştırsam sorun yok ama her zaman yetmiyor evi ısıtmaya. Tekrar teşekkürler tavsiyeleriniz için.

 41. Faruk K dedi ki:

  Vaillant ecofit start kombim henüz bir aylık. ilk günden beri kullanma suyunun aşırı ısınması sorunu vardı. Apartmanda tek bizim dairede gaz varken 35 dereceye ayarlı olduğu halde 70 dereceye kadar ısınıyordu, şimdi aynı ayarda 50-55 dereceye kadar çıkıyor. Bir kaç gün önce servis geldi. Min gaz ayarını kısarak sorunu bir derece çözdü gibi oldu (35 derecede ayarlıyken 41-42 dereceye çıkıyor) ama bu sefer petek ısıtmasında randıman düştü kombi bir türlü ayarladığım sıcak su derecesine çıkmıyor. Gelen servis elemanı yaptığı gaz kısma işleminin petek ısıtmayı etkilemeyeceğini söylemişti. Ama malesef öyle olmadığını gördüm. Servise güvenim sarsıldı, baştan savma bir çözüm uyguladığını ve işi bilmediklerini düşünmeye başladım. Gerçek sorunu nasıl öğrenebilirim ve çözdürebilirim. Servisten de soğudum kombiden de …