Baymak Luna5 Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Baymak Luna5 Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Baymak Luna5 24 Fi/31 Fi model hermetik kombiler için geçerlidir.

 1. E01 Arızası Ateşleme sorunudur.
 • Çözüm  Bu arıza durumunda dairede gaz olmayabilir ya da kombiye gaz gelmeyebilir. Luna5 E01 arıza çözümü detayları linkini tıklayarak servis öncesi yapılacakları öğrenebilirsiniz.
 1. E02-F02 Arızası Sahte alev sorunudur.
 • Çözüm  Bu arıza durumunda alev hissedilmiyor da diyebiliriz. Böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman cihaza birkaç kez reset atın. Sorunda düzelme olmaz ise teknik açıdan servis yardımı alın. İyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilmektedir.
 1. E03 Arızası Aşırı ısınma problemidir.
 • Çözüm  Her dönem karşımıza çıkabilecek arıza durumlarındandır. Cihaz içindeki suyu tesisat içinde dolaştıramazsa bu sorun yaşanabilir. Luna5 kombi E03 arıza kodu çözüm bilgiler için linki tıklayabilirsiniz.
 1. E04-E05-E06-F23 Arızası Atık gaz sistem sorunudur.
 • Çözüm  Belirtilen arıza kodlarının yaşanmasındaki temel sebep atık gaz devresidir. Baymak Luna5 model kombiler hermetik olduğu için bu arıza durumunda baca sisteminde çalışan parçalarda sorun var denilebilir. Yine de arıza durumu hakkında bilgi almak isterseniz linki tıklayabilirsiniz.
 1. E07 Arızası Baca termostat kablosu sorunudur.
 • Çözüm  Çok nadir karşımıza çıkan arıza durumlarından biridir. Baca termostatı kablosunda sorun olduğunu ve bu sebeple hava akışının sağlıklı bir şekilde yapılmadığını belirtir. Bu gibi durumlarda teknik açıdan mutlaka uzman yardımı alınmalıdır. Baymak Servisi’ni aramalısınız.
 1. E08-E12-E21-F25 Arızası Anakart sorunudur.
 • Çözüm  Genelde karşımıza sıklıkla çıkan arıza durumlarındandır. Bu dört hata kodunun da açıklaması anakart sorunudur. Anakart arızalı olduğu için cihaz çalışmayacak ve randıman alamayacaksınız. Bu gibi durumlarda teknik açıdan yardım almak üzere Baymak Servisi’ni aramalısınız.
 1. F13 Arızası Kombide reset kilitlemesidir.
 • Çözüm  Reset düğmesine olması gerekenden daha uzun süre bastığınızda reset düğmesi kilitlenir ve cihaz çalışma yapmaz. Bu durumda sorunu düzeltmek amacı ile cihazı şalterinden kapatın ve yeniden açın. Bu şekilde sorun düzelecektir.
 1. F22 Arızası Düşük voltaj hatasıdır.
 • Çözüm  Kombiye gelen voltajın düşük olduğunu ve bu sebeple sorun yaşandığını belirtir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin ve bir süre kadar da voltajların düzelmesini bekleyin. Uzun süre bekleme sonrasında sonuç alamadıysanız teknik açıdan mutlaka uzman servis yardımı alın. Düşük voltaj sorunları yaşandığında genelde kombi kartı yanmakta ya da hasar görmektedir. Baymak Servisi tarafından müdahale edilir. Yalnız önerimiz mutlaka kombi regülatörü kullanmanızdır. Aksi durumda sorunu yaşamaya devam edersiniz ve karta müdahale eden firma sizlere işlem için garanti sunmaz.
 1. F31 Arızası Kalorifer sensörü (çıkış suyu sensörü) sorunudur.
 • Çözüm  Kaloriferlerinizde ısınmama ya da az ısınma sorunu yaşayabileceğiniz bir arıza durumudur. Bu gibi arıza durumlarında sorun genelde kalorifer sensöründe olur. Fakat kablolarda da problem olabilir. Bu nedenle tespit ve çözüm adına servisi aramalısınız.
 1. F32 Arızası Dış hava sensör sorunudur.
 • Çözüm  Çok nadir kombilerde dış hava sensörü bulunmaktadır. Dış ortam sıcaklığına göre kombi çalışmaktadır. Dış hava sensörü var ise arızalandığını belirtir. Fakat dış hava sensörü olmayan kombilerde meydana gelen bu sorunda elektrik ile alakalı problem olabilmektedir. Tespit ve müdahale için Baymak Servisi’ni aramalısınız.
 1. F33 Arızası Sıcak su sensörü (kullanım suyu sensörü) sorunudur.
 • Çözüm  Sıcak su arızası ile karşılaşabileceğiniz arıza durumudur. Sıcak suyu ölçmekte olan sensörde yani ntc de sorun olduğunu belirtir. Bu durumda sensörün yanı sıra kablolarda da problem olabilir. Bu nedenle de arızanın tespit edilip çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir.
 1. F37 Arızası Tesisat su basıncı yetersiz.
 • Çözüm  Luna 5 model kombide düşük su basınç sorunu olarak da bilinmektedir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınızda kombinize su basmanız gerekir. Su basma işlemi doldurma musluğu ile yapılır. Doldurma musluğu kombinin altında monteli mavi renkte parçadır. Sola çevirerek açarsınız ve bar değerini 1,5 e getirmeniz gerekir. Su basma işleminden sonra ekranda AP uyarısı çıkar. Luna 5 kombi AP uyarısı çözümü veya bilgi için linki tıklayabilirsiniz.
 1. F40-F47 Arızası Su basınç anahtar sorunudur.
 • Çözüm  Bu arıza durumunda önce su basıncını kontrol etmelisiniz. Su basıncı yüksek olduğunda da bu arızaya geçebilmektedir. Su basıncı 2,5 ya da 3 barın üzerinde ise kombinize en yakın radyatörün hava alma kısmını açarak su alın. Su aldıkça basıncın düştüğünü göreceksiniz. Basınç ideal seviyeye (1,5 bara) gelene kadar su almaya devam edin. Bu seviyeye geldiği zaman işlemi sonlandırın ve sorun düzelmezse resetleme işlemi yapın. Sorun devam ediyorsa eğer su basınç anahtarında sorun olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. F59 Arızası Gaz modülasyon sorunudur.
 • Çözüm  Gaz valfi sorunu olarak da adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda cihaz çalışma yapmayacaktır. Gaz valfi ya da elektronik kart sorunu olabilir. Bu nedenle de tespit ve çözüm adına Baymak Servisi yardımı almanız gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (29 Yorum)

 1. Mehmet Türker dedi ki:

  Selamun aleyküm Ben bursa orhangaziden Mehmet. Sizlerin engin bilgilerine dayanarak bir sual sormak istiyorum. Bende baymak luna 5 kombi mevcutt. Kombi 5 10 dk normal seviyede çalışıyor herhangi bir problem yok. Sonra her ne oluyorsa çok fazla gürültü yapıyor. Titriyor baca sanki Bedford kamyonu gibi üflemeli ses çıkartıyor. Dün baca fanini yıkadım tertemiz. Rahatlıkla dönüyor,ama hala aynı sesi çıkartmaya devam ediyor. Elimden az çok bu tarz işler gelir. Sizce ne yapmam lazım kolay gelsin hayırlı işlerin olsun.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Mehmet Bey… Kombinin ses yapması birçok sebebe bağlıdır. https://kombitamircisi.com.tr/kombi/ses-yapiyor/ linkini tıklarsanız burada muhtemel durum ve sebepler yazmaktadır. Ancak yorumların herkese açık olması sebebiyle sizi uzaktan yönlendiremiyor ve işlem yaptıramıyoruz maalesef. Bu konuda zaten bilgi aktarmamız da mümkün değil. Çünkü uzaktan nereden veya hangi parçadan ses geldiğini de bilemeyiz. Bu konuda teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. Ali durlanık dedi ki:

  Sıcak su kova dolmadan soguk suya geçiyor kendiliğinden tekrar sıcaga tekrar soguk su veriyor buarızayı neden yapar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Bu durumu hem mutfak hem de banyoda denemelisiniz. Eğer her iki tarafta da aynı durum söz konusu ise kombide bir sorun vardır. Ancak sıcak su aksamında birçok parça çalıştığı için kesin olarak şu parçada yapar gibi bir bilgi de aktaramıyoruz. Bu konuda doğrudan servis yardımı almalısınız. Yaşadığınız bu durum sadece banyoda veya sadece mutfakta kısacası tek bir tarafta oluyorsa; tesisatta tıkanma olabilir, filtrede tıkanma olabilir, musluk-batarya bozuk olabilir. Bu durumda uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız.

 3. Muammer Sağlıcak dedi ki:

  Baymak luna 5avant kombım haftada bir E9 arızası veriyor gaz valfi diyorlar ne yapmalıyım

Petek Yıkama