Kombi Ses Yapıyor

Kombi Sesli Çalışıyor

Kombi çalışma sırasında ses yapıyor ise bu birçok etmene bağlıdır. Sıcak su musluğu açıldığında, petek sistemi devreye girdiğinde ses yapma durumu görülebilir ki bu gayet normaldir. Bu durumlar dışında sürekli ses yaptığı görülür ise bu durumda sorun var demektir. Kombilerden çıkan ses birçok şeye benzetilmektedir. Genelde kullanıcılar kombi vapur sesi çıkarıyor, kuş öter gibi ses yapıyor gibi tabirlerde bulunur. Kombi Ses Yapıyor ise bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmamaktadır. Bu nedenle de cihazınıza müdahale etmeye çalışmayın. Aksi halde cihazda oluşan sorunları büyütürsünüz ve bu durum masrafın da çoğalmasına neden olur.

Kombi Neden Ses Yapar?

 • Fan motorunda sorun olabilir Özellikle de hermetik ve yoğuşmalı kombilerde atık gaz sisteminde görev alan en önemli parçadır. Arızalanma sebeplerinin başında kombinin bakımsız kalması yer alır. Bakım uygulamasında fan gerekli ise sökülerek temizlenebilir ve gereken kontroller sorun oluşmadan yapılabilir. Cihaz bakımsız kaldı ise fan kontrol edilemez ve arıza durumu da tespit edilemez. Fan motoru sorununda genelde fan tamiri ya da değişim yapılarak problem çözümlenebilmektedir. Fan tamiri işlemini ucuza getirmek için linki tıklayabilirsiniz.
 • Pompa arızalı olabilir Kombilerin çeşidi, marka modeli ne olursa olsun devir daim yapma görevinde olan bir parçadır. Parça arızalanma durumlarında birçok sorun oluşabilir. Pompa arızasında genelde tamir de yapılabilmektedir. Fakat arıza durumlarında kullanıcı talebi ile ya da parçanın arıza durumuna göre değişim işlemi de yapılabilmektedir. En ucuza pompa tamiri için linki tıklayabilir bu konuda daha fazla bilgi de alabilirsiniz.
 • Gaz grubunda sorun olabilir Kombilerde gaz valfi veya gaz armatörü olarak da bilinen bir parçadır. Ateşleme sisteminde görevi önemlidir. Kombide ses yapma sorunlarında nadiren de olsa karşımıza arızalı olarak çıkabilir. Arıza durumunda parçanın tamiri olmaz sıfırı ile değişimi gerekmektedir.
 • Üç yollu vanada sorun olabilir Kombide kullanılan mevcut iki sistemi (sıcak su ve petek) birbirinden ayırma özelliğinde olan parçadır. Arıza yaptığı zaman genelde ses yapma sorunlarının yanı sıra birçok sorun daha yaşanılabilir. Ses yapmaya sebep olan parça üç yollu vana ise tamiri veya değişimi yapılabilmektedir.
 • Kombi kapağı yerine oturtulmamış olabilir Kombiye daha öncesinde müdahale yapıldı ise kapağının tamamen takılmaması sebebi ile ses yapabilmektedir. Kapağın yerine oturtulması ile sorun çözümlenecektir. Bu durumda uzman yardımı alınması gerekir.
 • Kombi bacası yerinden çıkmış olabilir Kombilerin marka modeli ya da çeşidi ne olursa olsun bacası ya da dışarı uzanan hava akım borusu mutlaka bulunur. Bacanın yerinden çıktığı durumlarda da ses yapma sorunu görülebilir. Bu durumda baca yerine oturtulur ve sorun çözümlenmiş olur.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (32 Yorum)

  1. Merhaba Mehmet Bey… Normalde kombiye gelen enerji kesildiğinde ses yapmaması gerekir ancak ses varsa, sesi yerinde incelemek gerekir. İncelemeden uzaktan ses yapma sorunları hakkında bilgi sunmak çok zor.

 1. Ariston kombi aldık. İlk kez kullanmaya başladık. Ancak ses çıkarıyor. Bu ses ilk başlarda motor sesi gibi başlayıp bir süre devam ediyor. Daha sonre biraz azalıyor. vaa sürekli bir ses var ateş yanarken çıkan kıvılcım sesi gibi birşey. Kombi sıfır

  1. Merhaba Engin Bey… Kombi sizi rahatsız edecek bir ses çıkarıyorsa eğer teknik müdahale gerektirebilir. Sesi yerinde duymak ve sorun varsa yerinde tespit etmek gerekir. Kombi daha yeni olduğu montajını yapan servisle veya kendi servisi ile görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz. Bahsettiğiniz gibi bir kıvılcım sesi çıkıyorsa cihazı servis gelene kadar kullanmayın.

  2. Kombi sıcak su veriyor fakat Petek’lere sıcak su vermiyor.
   Açilista sanki zinciri kopmuş veya lastiği çıkmış motor gibi çalışmaya çalışıp kendiliğinden duruyor acaba içini açsam kendim cözebilecegim bir arızamıdir

   1. Merhaba Murat Bey… Kombinin ses yapması birçok sebebe bağlıdır. Ancak sesi yerinde duymadan tahmini de olsa bilgi sunmak çok zor. Size uzaktan bilgi sunamayız maalesef. Can ve mal güvenliğiniz için servis yardımı almanızı öneririz.

  1. Merhaba Cem Bey… Kombinin sesli çalışması tek bir nedene bağlı olmadığı için sesi yerinde duyup cihazı incelemek gerekir. Yani sesin nereden geldiğini dinleyerek yerinde net bir teşhis yapmak gerekir. Kombiler; fan, pompa, üç yollu vana, gaz valfi gibi parçalarda sorun olduğu zaman, baca yerinden çıktığı zaman, kombi kapağı yerine oturtulmadığı zaman ses yapma durumları görülür. Fakat bazı farklı sorunlarla da karşılaştığımız olabiliyor. Bu yüzden sorunu yerinde incelemeden net bilgi vermek de zorlaşıyor. Bi servis yardımı alarak sorunu tespit ettirmeli ve çözümletmelisiniz. Bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan arayarak bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

  2. Kombimiz Demirdöküm yoğuşmalı kombi. İlk çalışırken ve bazende arada balkonda olan kombiden güp güp diye içerden duyabileceğimiz şekilde titreşimli bir ses geliyor. Sıcak suyu açıncada oluyor zaman zsman. Düzenli bakım yaptırıyoruz kışa girerken. Şimdi yine bakım yapıldı. Sese çözüm bulmadılar. Bacadan olsbilir dendi.baca Borusunun ucunda bir bölüm var o yerleşmemiş dedi. Bişey de yapmadı. Ayrıca basınç tankına hava verdi hava kaçırıyor delinmiş,. Yüksek ısıda kullanmazsanız idare eder dedi. Sorum;basınç tankı delinme dışında başka bir nedenle hava kaçırıyor olabilirmi, komşumun basınç tankında biryerde contası varmış değiştirmişler sorun halledilmiş olabilir mi?

   1. Merhaba Neyran Duran… Kombinin belirttiğiniz şekilde ses yapması genleşme tankına bağlı değildir. Tank kombide ses yapmaz. Ancak kombi montaj yerine göre duvara çok yakınsa tank çalışma sırasında duvara sürtüyor ve ses yapıyor olabilir. Kısacası sesi yerinde dinlemeden uzaktan bilgi sunmak çok zor, yerinde görmemiz, duymamız gerekir. Tank delindiği zaman genelde; su akıntısı, basınç yükselmesi veya basınç düşmesi gibi durumlar yaşanır. Ancak bu durumdan bahsetmediniz? Eğer bu gibi şikayetleriniz de varsa eğer genleşme tankında sorun olabilir. Bahsettiğiniz conta genleşme tankının sibobudur veya membranıdır. Ancak sorunun nerede olduğunu bilmeden yine uzaktan bilgi sunmak çok zor.

 2. demirdöküm kombi hk t 224 sıcak su musluğu açınca aşırı ses çıkarıyor ve sıcak su vermiyor, peteklerde herhangi bir sorun görünmüyor, sebebi ne olabilir.
  Teşekkürler.

  1. Merhaba Halit Bey… Kombinin ses yapması birçok sebebe bağlıdır. Sıcak su musluğu açıldığında ses yapıyorsa eğer; fan, pompa, üç yollu vana, gaz valfi gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Tabi bu sunduğumuz bilgiler tahmini bilgilerdir. Sesin nereden ya da hangi parçadan geldiğini ancak yerinde dinleyerek bir tespit yapabiliriz. 444 1 837 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bu konuda bilgi ve yardım alabilirsiniz.

 3. Bende boch 2500 tam yogusmali kombi var Termostat kullanıyorum oda istediğim ısıya gelince kombi duruyor ateşleme alev resmi ekranda kayboluyor buraya kadar normal ama sonra ateşleme yaparken ki yaptığı hafif bi ses oluyor o durmuyor açaba bu ses yogusma sesimi nedir bi ses

  1. Merhaba Emrah Bey… Kombi devreye girdiğinde ateşleme sesi çıkarabilir. Bu brülörde yanma olduğunu belirtir. Ancak bu ses petekler ısınmaya devam ederken de devam ediyorsa cihazda bir sorun olabilir. Kombi yoğuşma sesi çıkarmaz. Sorunun incelenmesi ve tespit edilmesi için bi servis yardımı almanızı öneririz.

 4. arçelik kombi ara ara vapur kornası gibi ses çıkartıyor yavaşça susuyor hemen-hemen 5 dakika aralıklarla yapıyor neden olur acaba

  1. Merhaba Ahmet Bey… Kombilerde ses yapma durumu birçok parçaya bağlıdır. Kombide fan, pompa, gaz valfi, üç yollu vana gibi parçalar ses yapmaya neden olur. Bunun yanı sıra baca yerinden çıkmış olabilir, cihazınız yoğuşmalı ise yoğuşma gider hortumunda tıkanıklık olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 5. Merhaba bosch marka kombim var kombinin bacasından su damlar gibi pat pat diye rahatsız edici ses geliyor sebebi nedir acaba iyi çalışmalar.

  1. Merhaba Mehmet Bey… Kombiniz patlamalı yanıyor da olabilir. Ses yapması buna bağlı olabilir ya da içerisinde bulunan fan, gaz valfi, pompa, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali olabilir. Ses yapma durumlarında ekiplerin gelip sesi dinlemesi cihazı açarak bi tespit yapması gerekir. Maalesef ki sorunu tam görmeden biz de net bilgi veremiyoruz. Servis yardımı alırsanız daha sağlıklı bilgi ve yardımlar alabilirsiniz.

 6. Petek temizliği ve kombi bakımı yaptırdık. Ama sıcak suyu açıp kapatınca şırıl şırıl su sesi günlerdir geçmedi. Havasını atar bekleyin dediler. Eğer atamazsa hav brülörü arızalı değişecek dediler doğru mudur? Bu durumun tasarruf ve ısınma konusunda zararı var mı? İyi ısınalım derken daha kötü olmasına üzüldüm!

  1. Merhaba Müjgan Hanım… Petek ve kombi temizliği sonrası cihaz ve tesisat hava yapabilir. Ancak işlem sonrası ekiplerin bu işlemi yapması gerekirdi. Yani kombi ve petekleri kontrol ederek havasını alması gerekirdi. Kombide hava prujörü havayı atar. Ancak parçada sorun varsa atamıyor olabilir. Bu durum yakıt tüketimini elbette ki etkiler. Peteklerde hava varsa üst kısımları ısınmaz, beklediğiniz sonucu alamazsınız ve bu yakıt tüketimini artırır. Firmayı arayarak yeniden görüşün ve gelip cihazın kontrol edilmesini sağlayın.

 7. Öncelikle kolay gelsin .Demirdöküm nepto HK t 224 kombi aldım sıfır sorun yok çalışıyor tek sıkıntı ateşleme yaptıktan petekler ısındıktan sonra bir süre sonra uğultu sesi gibi bir ses geliyor ateşler ken yapmıyor acaba arızamı Yoksan normal mı kombi yoğuşmasız… İyi günler dilerim

  1. Merhaba Tahir Bey… Kombinin sadece ateşleme sırasında ses yapması normaldir. Yani cihaz devreye girdiği zaman… Bu durum dışında ses yapıyorsa ve cihazınız henüz yeniyse hava yapmış olabilir. Cihazı bi kontrol ettirmenizi öneririz.

 8. kombimden ses geliyor sanki içine yaprak kaçmış gibi çıtır çıtır ses geliyor neden olabilir acaba?

  1. Merhaba Mehmet Bey… Kombinin ses yapması birçok sebebe bağlıdır. Ancak yerinde görebilirsek net bilgi verebiliriz. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 9. Merhaba kombi sicak su ayarini yükseltdigimde kombiden düdük sesi gibi ses yapiyor sicak su 50 dereceye aldigimda bu sesi yapiyor asagi aldimizda ses kesiliyor neden olabilir

  1. Merhaba Serdar Bey… Bu durum birçok sebebe bağlıdır. Fan arızası olabilir, kombiniz çift eşanjörlü ise pompada sorun olabilir, gaz valfi, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Baca ile alakalı sorun olabilir. Ses yapma durumlarında sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

 10. Merhabalar.. Sicak suyu actigim zaman 2.3 saniyelik bir ses geliyo sonra ses kesiliyo.ama her sicak su actigma ayni ses cikiyor bu nedendir ?

  1. Merhaba Arif Bey… Kombide sıcak su kullanımında ve petekler devreye girdiğinde ses olabilir. Bu normal bir durum. Cihazın o an istenen talepte çalıştığını belirtir. Ses yapma durumu sürekli yaşanmıyorsa bu bir arıza değildir.

 11. Merhaba
  Ariston EGIS 24 FF kombim var. Yaklaşık 2 haftadır çok gürültülü çalışıyor. Sıcak suyu açtığımızda gürültü kesiliyor. 4 yıl önce servisin beceriksizliğinden 850 tl. parça bedeli ödemek zorunda kaldım. Gürültü kaynaklı sorun neden olabilir, yardımcı olursanız memnun olurum. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Gülüzar Hanım… Kombide ses yapma arızasının birçok sebepleri bulunmaktadır. Fan, pompa, gaz valfi, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Ses yapma durumlarında sorunu yerinde görmek gerekir. Görmeden net bilgi de veremeyiz maalesef. Uzman yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Erhan Bey… Kombinin ses yapma sorunları birçok sebebe bağlıdır. Her iki konumda da ses yapıyorsa sorunun net teşhis edilmesi için yerinde görülmesi gerekir. Fan, pompa, gaz grubu, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir.

Petek Yıkama