Kombi Ses Yapıyor

Kombi Sesli Çalışıyor

Kombi çalışma sırasında ses yapıyor ise bu birçok etmene bağlıdır. Sıcak su musluğu açıldığında, petek sistemi devreye girdiğinde ses yapma durumu görülebilir ki bu gayet normaldir. Bu durumlar dışında sürekli ses yaptığı görülür ise bu durumda sorun var demektir. Kombilerden çıkan ses birçok şeye benzetilmektedir. Genelde kullanıcılar kombi vapur sesi çıkarıyor, kuş öter gibi ses yapıyor gibi tabirlerde bulunur. Kombi Ses Yapıyor ise bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmamaktadır. Bu nedenle de cihazınıza müdahale etmeye çalışmayın. Aksi halde cihazda oluşan sorunları büyütürsünüz ve bu durum masrafın da çoğalmasına neden olur.

Kombi Neden Ses Yapar?

 • Fan motorunda sorun olabilir Özellikle de hermetik ve yoğuşmalı kombilerde atık gaz sisteminde görev alan en önemli parçadır. Arızalanma sebeplerinin başında kombinin bakımsız kalması yer alır. Bakım uygulamasında fan gerekli ise sökülerek temizlenebilir ve gereken kontroller sorun oluşmadan yapılabilir. Cihaz bakımsız kaldı ise fan kontrol edilemez ve arıza durumu da tespit edilemez. Fan motoru sorununda genelde fan tamiri ya da değişim yapılarak problem çözümlenebilmektedir. Fan tamiri işlemini ucuza getirmek için linki tıklayabilirsiniz.
 • Pompa arızalı olabilir Kombilerin çeşidi, marka modeli ne olursa olsun devir daim yapma görevinde olan bir parçadır. Parça arızalanma durumlarında birçok sorun oluşabilir. Pompa arızasında genelde tamir de yapılabilmektedir. Fakat arıza durumlarında kullanıcı talebi ile ya da parçanın arıza durumuna göre değişim işlemi de yapılabilmektedir. En ucuza pompa tamiri için linki tıklayabilir bu konuda daha fazla bilgi de alabilirsiniz.
 • Gaz grubunda sorun olabilir Kombilerde gaz valfi veya gaz armatörü olarak da bilinen bir parçadır. Ateşleme sisteminde görevi önemlidir. Kombide ses yapma sorunlarında nadiren de olsa karşımıza arızalı olarak çıkabilir. Arıza durumunda parçanın tamiri olmaz sıfırı ile değişimi gerekmektedir.
 • Üç yollu vanada sorun olabilir Kombide kullanılan mevcut iki sistemi (sıcak su ve petek) birbirinden ayırma özelliğinde olan parçadır. Arıza yaptığı zaman genelde ses yapma sorunlarının yanı sıra birçok sorun daha yaşanılabilir. Ses yapmaya sebep olan parça üç yollu vana ise tamiri veya değişimi yapılabilmektedir.
 • Kombi kapağı yerine oturtulmamış olabilir Kombiye daha öncesinde müdahale yapıldı ise kapağının tamamen takılmaması sebebi ile ses yapabilmektedir. Kapağın yerine oturtulması ile sorun çözümlenecektir. Bu durumda uzman yardımı alınması gerekir.
 • Kombi bacası yerinden çıkmış olabilir Kombilerin marka modeli ya da çeşidi ne olursa olsun bacası ya da dışarı uzanan hava akım borusu mutlaka bulunur. Bacanın yerinden çıktığı durumlarda da ses yapma sorunu görülebilir. Bu durumda baca yerine oturtulur ve sorun çözümlenmiş olur.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (116 Yorum)

 1. Serkan KAN dedi ki:

  Kolay gelsin Kocaeliden selamlar.

  Yaklaşık 15 günden bu yana kombimiz evde olmadığından çalışmamıştı. Eve gelip kombiyi çalıştırmak istediğimde basınç değerinin 0 ( sıfır) olduğunu gördüm ve 1.5 seviyesine kadar su bastım. Kombi çalışmaya başladığında vapur sesi gibi sesli çalışmaya başladı. Önceki sesine nazaran yüksek ve rahatsız edici bir ses. Ön panel kapağını soktuğumde üst kısmından geldiği anlaşılıyor.

  Benim sorum uzun süre çalışmadığı durumlarda böyle ses yapması normal mi ve bu ses zamanla gidermi yoksa arıza durumu ciddimi. Kombimin markası ECA proteus plas. 10 senelik bir kombi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Kapalı kalan kombide genellikle ya düşük basınç sorunu ya ateşleme sorunu ya da aşırı ısınma gibi sorunlar yaşanır. Ses yapma durumları parçaların genel itibari ile çalışmakta zorlandığı aşamada çıkar. Bu durum da cihazın kapalı kalmasından ziyade bakımsız kalmasına bağlıdır. Ancak yine de sesin nereden veya hangi parçadan geldiğini yerinde görmeden net bilgi aktarmak zordur. Cihazın yerinde görülmesi, arızanın tespiti ve çözümü gerekir. Cihazı bu şekilde kullanmak elbette ki zararlıdır. Masrafı da artırır.

 2. Hüseyin Yıldızdağ dedi ki:

  Sıcak suyu açınca kombiden kuş sesi gibi çıkıyor ne yapmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombiniz yoğuşmalıysa eğer yoğuşma gider hortumu ile alakalı bir sorun olabilir. Ancak kombiniz yoğuşmalı değilse sesi gelip yerinde duymamız, cihazı incelememiz gerekiyor. Kullanıcı olarak sizi yönlendirebileceğimiz bir işlem yok maalesef.

 3. Ertan Özcan dedi ki:

  Eca proteus kombi var sıcak suyu kapattıktan sonra 5 dakika alevsiz bir ugultu geliyor sonra kesiliyor her seferinde aynı bu ugultu sırasında alev yok kombinin kartı tamir gördü daha sonrasında bu olay oldu sanıyorum daha önceden varmıydı farkında degilim mıslugu kapattığımda alev kesiliyor ama yaklaşık 5 dakika ugultu geliyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ertan Bey… Kombi yaz konumunda ise yani kalorifer devresi kapalı ise sıcak su kullanımı sona erdikten sonra kombinin direk alevi kesmesi, çalışmasını durdurması gerekir. Ancak sıcak su talebi sona ermesine rağmen cihaz çalışır gibi ses yapıyorsa bu bir sorundur. Kart, gaz valfi, fan, pompa, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 4. Ayşegül ulus dedi ki:

  MerhaYoğuşmalı kombi kullanıyorum. İki gündür havalar soğuk olduğu için açtım . Ateşleme sistemine geçtiği zaman çok ses çıkarıyor . diğer odadan sesini duyuyorum. Bu normal mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşegül Hanım… Olması gerekenden daha yüksek veya değişik ses çıkarıyorsa eğer bi kontrol gerekebilir. Baca ve ateşleme devresine bakılması gerekiyor.

 5. faruk ergun dedi ki:

  kombi kapalı tık tık ses gliyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Faruk Bey… Aşırı ısınma olduysa eğer ısınmaya bağlı kapakların genleşmesi ile ses çıkmış olabilir. Ancak bu ses uzun süre devam ediyorsa bi kontrol gerekir. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 6. Efe öz dedi ki:

  Kolay gelsin. Kombimiz baymak luna5 sadece sicak suyu uzun sureli actigimizda yuksek ses yapiyor. Nedeni ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Efe Bey… Ses yapma durumları birçok sebebe bağlıdır. Bu sebepler makalemizde detaylı olarak açıklanmıştır. Ancak ses yerinde duymadan ve cihazı açıp incelemeden direk şu parçada sorun var gibi bir bilgi aktarmak çok zor. Bu yüzden bi servis yardımı almalısınız.

 7. Koray okyay dedi ki:

  Mrb kombimin alttaki borusundan tarif etmek gerekirse hani demir parçası ile bir yere vurursunuz ya tak tak tak diye ara ara titreşim gibi o şekilde ses yapıyor neden olabilir ne yapa bilirim teşekkürler şimdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Koray Bey… Borudan ses geliyorsa uzman bir tesisatçıya baktırabilirsiniz. Ses kombiden geliyorsa bir parça çalışırken zorlanıyor-takılı kalıyor olabilir. Sesi yerinde duyup kombiyi yerinde incelememiz gerekiyor.

 8. Mustafa Bilgiç dedi ki:

  Demirdöküm kombi kullanıyoruz sıcak suyu açtığımız zaman kombiden kaynamış su sesi geliyor, kışın genleşme tankını değiştimiştik kirli suyu boşaltmıştık onun harici 4 yıldır bakım görmedi sebebi nedir kombi 6 yıllık

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Normalde o şekilde ses yapmaması gerekir. Ama ses yapıyorsa bakımsızlığa da bağlı olabilir, sistemde veya kombide hava da olabilir. Sesi yerinde duyup, kombiyi de yerinde incelememiz gerekiyor.

 9. gürhan akın dedi ki:

  merhaba. vaillant yoğuşmalı kombiye sahibim ve 1 yıldır kombini kullanıyorum. Daha önce olmayan bir ses çıkmaya başladı. kombi dinlenme aşamasından çalışma aşamasına geçmeye başlarken “tık” şeklinde bir ses çıkmaya başladı. sebebi ne olabilir? yorumlarınız için teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gürhan Bey… Sesi yerinde duymadan net bilgi aktarmak çok zor. Ancak devreye girdiği zaman ses yapıyorsa; pompa, gaz valfi, üç yollu vana, fan gibi ses yapabilecek tüm parçaları yerinde kontrol etmek gerekir.

 10. Canan Avcı dedi ki:

  Kombimiz 30-45 dakika da bir ses çıkartıyor (düütlüyor) ekran da herhangi bir ikaz durumu yokken ötüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Canan Hanım… Kombiler ses yaptığında genellikle ekrana bir hata kodu yansıtmaz. Ses yapması bakımsızlığa da bağlı olabilir, parça arızasına da bağlı olabilir. Ancak sesi yerinde duymadan ve cihazı yerinde incelemeden uzaktan bilgi aktarmak zordur. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

 11. Neslihan doğan dedi ki:

  Merhabalar, 23.katta oturuyoruz rüzgar aşırı derecede hissediliyor bu durumlarda da doğalgaz borusu aşırı ses yapıyor çok sinir bozucu bu neye bağlı olabilir? Çözümünüz nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Neslihan Hanım… Ses yapması harici bir durum da olabilir. Bu yüzden bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz. Aşırı rüzgar sebebiyle cihaz yeterli hava akışı sağlamayabilir ve bu sebeple de bozulabilir.

 12. Harun ç dedi ki:

  Merhaba, benim kombim eca calora’ dır. Sorunu çok gürültülü çalışmasıdır. Kombiyi sabah işe giderken kapatıp, akşam geldiğimde açıyorum. Bir de bazen ateşleme yapmıyor lambası yanıyor ve kombiyi kapatıp 15 sn sonra geri açıyorum ki bunu düzgün çalışana kadar, arada da reset düğmesine de basıyorum. Bu sorunlar için ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Harun Bey… Kombiyi çok sık aç/kapa şeklinde kullandığınız için sorun oluşmuş olabilir. Buna bağlı cihaz muhtemelen gazı algılamıyor da arızaya geçiyor ve resetlediğinizde düzeliyor. Kombiyi evden uzun süre ayrılacaksanız kapatmalısınız. Aksi halde bu gibi sorunları çok sık yaşarsınız. Çünkü kombiyi ihtiyaç oldukça açmak ihtiyaç dışında tamamen kapatmak belki tüketimi azaltıyor gibi görünse de tam tersi hem kombiye zarar veriyor hem de tüketim daha da artıyor. Bu durum için ve ses yapma sorunu için servis yardımı almalısınız. Maalesef ki teknik konularda yani servis müdahalesi gerektiren konularda yardımcı olamıyoruz.

 13. CANSU SONKURT dedi ki:

  Demirdöküm marka kombimiz var. Kombinin ana dağıtım borusundan (direk kombiden çıkan ve duvarın içinden geliyor bu ses) uğultu şeklinde ses geliyor. Şirketten geldiler pompadan diyip değiştirdiler. Pompa yokken ses yoktu fakat yeni takılan pompadan da yine aynı ses gelmeye devam etti. Bu pompadan değilde neden olabilir? Borularda mı sıkıntı vardır? Varsa bunun tespiti için kırmadan ne yapılabilir ? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cansu Hanım… Ses duvarın içinden geliyorsa ve bir su sesine benziyorsa tesisatta hava olabilir. Peteklerin üst yan kısımlarından su gelene kadar havasını alın. Direk su geliyorsa zaten hava yok demektir. Bu işlemi uyguladıktan sonra kombi basıncı düşebilir. Kontrol sağlayın, basınç düşükse basıncı 1.5 bara kadar yükseltin. Ancak yine de aynı durum olursa uzman bir tesisatçıdan yardım almanızı öneririz. Bu bir tesisat sorunu olabilir.

 14. Gülay Vural dedi ki:

  Vismean marka kombimiz sıcak su açıkken bayağı ses çıkarttı. Şuan yalnız ısınma sistemimiz kapalı ilk defa dikkatimi çekti su ısı ayarı 45 derecede çalışırken seviye 75 dereceye çıkabilir mi. Tşk ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülay Hanım… Sıcaklık çok yükselmiş. O kadar yükselme olmaması gerekir. Ayrıca bir ses yapma durumu varsa cihazın yerinde kontrol edilmesi gerekiyor. Kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalı kalmasın. Vanalar açıksa yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 15. Velican Özden dedi ki:

  Kombi sessiz çalışıyor fakat ateşleme yaptığı an 2 saniyelik titreşim ve ses yapıyor sonra normalde dönüp sessiz çalışıyor. 2 hafta öncesine kadar hiç ses yapmıyordu. Sebebi nedir ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Velican Bey… Kombinin ses yapması makalemizdeki sebeplere bağlıdır. Ancak bir de titreşim yapıyorsa çalışmaya zorlanıyordur. Bu da birçok sebebe bağlıdır. Kombiyi yerinde görmeden ve sesi yerinde duymadan net bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

 16. Sümeyye altın dedi ki:

  bizim kombi airfel önceleri sadece kombi de devreye girince ses gelirdi ama şuan rahatsız edici sesler çıkarıyor taktaktaaaataak bu tak ses 3 kere üst üste olduktan sonra 4 ve 5 te duruyor kombi devre giriyor korkuyorum yatamıyorum düzgün sesten dolayı servis geldi açtı baktı birşey yok dedi fan çıkardı şu döktü takti gitti zaten az çıkan ses servisten sonra artık aralıksız bir şekilde oluyor devreye girerken çıkan 1 kere ki ses 2 kere 2 dk arayla oluyor yardımcı olun yoksa bu sesle kafayı yicem

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sümeyye Hanım… Makalemizde kombinin ses yapma nedenleri yazmaktadır. Ancak bu nedenler dışında harici durumlar da söz konusu olabilir. Kombi patlamalı yanıyor yani yanarken bir sebeple zorlanıyor da olabilir. Bi incelemek, sorunu yerinde görmek gerekir. Sesi duymadan veya sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmamız çok zor. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 17. DERYA KÜÇÜK dedi ki:

  Demirdöküm kombi kullanıyoruz.Sıcak su ile işimiz bitip çeşmeyi kapatınca kombide kalorifer devreye girip ateşleme yapmaya başlayınca motor sesi gibi dayanılmaz bir ses veriyor.Gürültüden durulmuyor .Tekrar çeşmeyi açıp sesi durduruyoruz. Ama tekrar kalorifer devreye girince yeniden başlıyor. Bu olay ikili kullanımlarda oluyor. Sadece kalorifer yanarken olmuyor. kombi bakımlarını yaptırdığımız firma işlemi çözemedi.Ne önerirsiniz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Derya Küçük… Sesi yerinde duymadan ve sesin nereden geldiğini bilmeden arıza konusunda bilgi sunmak çok zor maalesef. Bir konumdan diğer konuma geçişte ses oluyorsa eğer; üç yollu vana, pompa gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 18. Hakan dedi ki:

  Kombinin bar sürekli 0 gösteriyor sıcak suyu açtığımızda da ses yapıyor vana kulpu koptuğu için barı yükselyemiyoruz öncesinde de barı yükseltiğimde su sızdırıyordu ne yapmalıyım sizce?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kombi basıncı 0 barı gösteriyorsa su basılması gerekir. Kombi bu şekilde kullanılmaya zorlanırsa parçalar hasar görür. Susuz çalışma sebebiyle kuru yanma yapar. Doldurma musluğu kırıldıysa eğer değişimi gerekir. Parça değişimi olmadan kombiye su basma işlemi uygulanamaz. Parça değiştirildikten sonra basınç değeri gözetim altına alınır. Basıncın çok sık düşmesi kombiye de bağlı olabilir, tesisata da bağlı olabilir. Her şekilde bi servis yardımı almanız gerekiyor.

 19. Murat özbay dedi ki:

  İyi geceler merkezi sistem ısıtma var binada son bir aydır hiç susmaya vınlama sesi sürekli yankı yapıyor peteğe kulağımı dayadığımda daha net duyuyorum vın vın , ses geliyor sizce neden bu ses fandan geldiğini zannediyorum daygılar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Petekten ses geliyorsa eğer tesisata bağlı bir sorun olabilir veya tesisatta hava olabilir. Sesi yerinde duymak, sorunu yerinde incelemek gerekir.

 20. Kasım Şeren dedi ki:

  Merhaba baymak novadens 330 marka kombimiz su akıtıyor. Bir yandan da çalışırken özellikle ateşleme anının sonunda gıcırdama sesi çıkartıyor. 2 günde bir suyu bitiyor doldurmak zorunda kalıyoruz. Bir de son zamanlarda aralıksız bir şekilde ötmeye başladı düdük gibi. Endişe edip kapattık. Acaba tehlikesi var mıdır böyle çalıştırmamızın?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kasım Bey… Kombinin su akıtma durumu için mutlaka bir servis yardımı almalısınız. Kombiye 2 günde bir su basmak zorunda kalıyorsanız eğer basınç yükselme durumu yoktur (çünkü kombi basıncı yükselip 3 barı geçtiğinde de kombi su akıtabiliyor). Suyun nereden yani hangi parçadan aktığını yerinde kontrol etmek gerekir. Kombinin ses yapma durumuna gelecek olursak eğer kombiniz yoğuşmalıdır. Yoğuşma hortumuna bağlı bir durum da olabilir parçalarda sorun da olabilir. Kombiyi bu şekilde kullanmamanızı öneririz. Her iki duruma da müdahale gecikirse masraf artar. Bu yüzden kısa sürede servis yardımı almanızı öneriyoruz.

 21. Emrah oguz dedi ki:

  Ariston marka kombimiz sicak suyu acinca vapur gibi ses cikariyor ve kombi temizligi yaptirdiktan sonra boyle olmaya basladi sorun ne olabilir? Cevap icin tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey… Sesi yerinde duymadan net bilgi aktarmak çok zor. Bakım sonrası ekipler size bir sorun olduğuna dair bilgi aktarmadıysa sonradan oluşan bir durum olabilir. İşlem yaptırdığınız firmayı ya da farklı bir firmayı arayarak (0850 811 88 22 bize bu numaramızdan ulaşabilirsiniz) bu konuda yardım alabilirsiniz.

 22. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, Viessmann marka kombi kullanıyorum. Kombi çalışmıyorken saate 1 2 defa yaklaşık 20 sn süren “ınlama” şeklinde titreşimli bir ses çıkarıyor. Sebebi ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombi dinlenmeye geçtiğinde bu ses geliyorsa pompa sesi olabilir. Ancak sesi yerinde duymadan uzaktan bilgi aktarmak çok zor. Bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

 23. Khatai dedi ki:

  Kombiden sinyal sesi geliyor? Nasıl düzelte bilirim ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Khatai… Kombiden gelen sesi yerinde duymadan neyden kaynaklı olduğunu bilemeyiz. Ses yapma durumları genelde cihazın bakımsızlığına bağlıdır. Ancak kullanıcı olarak sizi yönlendirebileceğim bir işlem de olmadığı için bu konuda servis yardımı almalısınız.

 24. Melike Olgun dedi ki:

  Merhaba, kombimiz ara ara vapur sesi benzeri bir ses çıkarıyor. Sıcak su ya da peteklerin devreye girmesi kaynaklı olmayıp sürekli yüksek bir ses çıkarıyor. Bakımı yapılmasına rağmen böyle bir durum bizi telaşlandırdı. Ne yapmalıyız?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Melike Hanım… Kombinin her şekilde yani her durumda ses yapması direk parçalara bağlıdır. Bir veya birkaç parçada sorun olabilme ihtimali de olabilir. Kombiyi yerinde incelemeden, sesi yerinde duymadan bu konuda net bilgi aktarmak zordur. Direk parça arızası olabileceği için kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlemler de sınırlıdır. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekiyor.

 25. Halife Harun İLHAN dedi ki:

  Merhaba, Alarko Trendy-D marka/model kombi kullanıyoruz, petekler devreye girerken herhangi bir sorun olmuyor ancak bir musluğu açıp sıcak suyu devreye sokunca, kombide gürültü seviyesinde sesler oluyor ve bir şeyler kopacakmış hissi uyandırıyor. Sebebini bakımı yapan servisteki arkadaşlara sordum ama, biraz mizahi bir cevap verdiler “o kombinizin müziği” sıkıntı yok dediler. Bu konuda yapılması gereken sizce nedir, ne tür bir sorun olabilir veya dedikleri gibi çıkan sesleri bir resital modunda mı yaşamalıyım ?
  Şimdiden ilginize teşekkür eder, başarılı ve sağlıklı günler dilerim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halife Harun Bey… Kombide ateşleme sesi dışında çıkan sesler normal olarak kabul edilmez. Petekler devreye girip ısıtma yaparken nasıl ateşleme sesi çıkarırsa, sıcak su kullanıldığında da yine aynı sesi çıkarması gerekir. Sıcak su kullanımında çıkan ses sizi rahatsız ediyorsa; fan, pompa, gaz valfi, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Bu parçalar dışında tabi harici sorunlar da olabilir. Cihazı yerinde incelemek gerekir.

 26. Filiz cakir dedi ki:

  Merhaba visman yogusmali kombimize bakım yaptırıp temizlettik temizledikten sonra kombimiz f4 arızası verdi ateşleme sisteminin parçasının gevsedigini söyleyip tamiri yapıldı yalnız gayet sessiz devreye giren kombim 2 gün sonra ateslerken pom diye ses çıkartmaya başladı ve ısıtma bitip devreden çıktıktan sonra 2 3 kez çıt çıt diye ses yapıyor ne yapabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım… Kombilerde F4 uyarısı genelde gaz yokluğudur. Ateşleme sorunu denilebilir. Hangi parçaya müdahale edildi bilemeyiz tabi ama akabinde ses yapma durumu oluyorsa ve ateşleme sırasında patlamalı bir yanma durumu varsa; baca sistemine bakılması gerekir. Ayrıca kombide; gaz valfi, elektrotları ve anakartı kontrol etmek gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. İşlem yaptırdığınız servisi yeniden arayarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

   1. Filizcakir dedi ki:

    Servis cumartesi gelebileceğini söyledi yoğunluktan dolayı bu tehlikeli bir durum mu çalışıyor kombi ama her zaman aynı sesi çıkartımiyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Tehlike arz etmez Filiz Hanım… Kombi sadece çalışırken zorlanıyor, alev muhtemelen geç oluşuyor. Bu yüzden ses çıkarıyor. Servis gelene kadar bekleyebilirsiniz. Beklemek istemiyorsanız 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak servisimizden yardım alabilirsiniz.

 27. Volkan arı dedi ki:

  Peki şefim sizde servis çağırmanın ücreti ne kadra onun için de bi bilgi verirseniz mutlu oluruz ben istanbul küçük çekmecede oturuyom

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bilgi alabilirsiniz Volkan Bey… Firma olarak Küçükçekmece ilçesinde hizmetimiz bulunuyor.

 28. Volkan arı dedi ki:

  Şefim kombim dolcevita özellikle ekran göstergesinde ateş işareti çıktımı ses çıkartıyor kulağımı nereye kapartsam ordan geliyor sanki ses dışarıya kapartıyorum kulağımı sanki kombinin borusundan geliyormuş gibi hissetiyorum sesi ses böyle sanki su sesi gibi inceden bi ses çıkarıyor allah korusun gaz sıkışması falan olup ta bi patlama falan olmaz dimi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Volkan Bey… Kombi anladığım kadarıyla devreye girdiği zaman ses yapıyor. Yani bir talep sırasında. Su sesi geliyorsa eğer sistemde hava olabilir. Sistemdeki havayı normalde hava prujörü atar. Ancak arızalıysa atamıyor olabilir. Sesi yerinde duymadan net bilgi aktarmak tabi ki çok zor. Bu yüzden cihazı her ihtimale karşı şalterinden kapatıp servis yardımı almanızı öneririz.

 29. Cengiz kara dedi ki:

  Merhabalar
  Kombimiz 1 aylık duş sırasında bir anda üflemeli gibi ses çıktı ve dumanı çok yoğundu nedeni nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Sesi yerinde duymadan ve kombiyi yerinde görmeden net bilgi sunmak çok zor. Ancak kombiden yoğun bir duman geldiyse direk şalterinden kapatıp servis çağırmalısınız. Kurulumunu yani garantisini başlatan firmayla iletişime geçerseniz daha sağlıklı olur.

 30. Emre Ubay dedi ki:

  Kombim neden fokurduyarak ses çıkartıyor ve sesi çıkarırken titriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Fokurdayarak çalışma derken sanki içinde su kaynıyormuş gibi bir çalışma durumu mu oluyor? Böyle bir durum varsa eğer sistemde hava olabilir. Yani hava atma prujörü arızalıysa eğer sistemdeki havayı atamıyor bu yüzden belirttiğiniz su sesi geliyor olabilir. Cihaz çalışmada zorlanıyorsa titreme yapabilir. Bu durumları yerinde görüp incelemek gerekir.

 31. Serkan kibrit dedi ki:

  Demirdöküm hermetik kombi kullanıyorum fan motorundan inanılmaz bir uğultu geliyor bunun değişim olmadan fan motorunun temizlenme hizmetinden yararlanmak istiyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Fan arızasında her zaman sorun temizlik işlemi ile giderilemeyebiliyor. Bu işlem için öncelikle fanı kontrol etmek gerekir. Eğer bir temizlik işlemi ile sorun düzeliyorsa işlem yapılır. Ancak fan temizlikle ses yapma probleminden kurtulamayacak gibiyse tamir-değişim yoluna gidilir. Bu kararı verecek olan servis ekipleridir. Bu konuda yardım almak istiyorsanız bize 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 32. Nuriye şen dedi ki:

  Vianesman marka kombim çıtır çıtır sesler geliyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nuriye Hanım… Sesi yerinde dinlemeden uzaktan bilgi aktarmak çok zor. Muhtemel sebepler makalemizde yazmaktadır. Belirttiğimiz durumlar harici durumlar da olabilir. Sesi gelip yerinde dinlememiz gerekiyor. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 33. Bircan çelik dedi ki:

  ECA kombi yoğuşmalı ses yapıyor ve sesi peteklere veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bircan Hanım… Peteklerden ses geliyorsa ve bu ses su sesi gibiyse petekler hava yapmıştır. Havalarının alınması gerekir. Hava alma işlemi sonrası kombi basıncı düşecektir. Yeniden 1,5 bara kadar su basıp kullanmaya devam edebilirsiniz. Muhtemelen sorun düzelecektir. Ancak kombiden de ses geliyorsa bu sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Sesi yerinde duymadan net bilgi aktarmamız çok zor. Gereken bilgiler de zaten makalemizde açıklanmıştır.

 34. Ramazan olgun dedi ki:

  Kombi de kaçak dan dolayı bar düşmesi vardı 1 tane kaçak buldular parkeyi kapattık sonra tekrar bar düşüşü yaşandı. Servis cagirdim sonra kombi den vaillant marka tık diye ses gelip barda oynamalar oluyor problem nerede olabilir eşanjör mu yoksa yine başka bir yerde su tesisatı kaçağı mi var

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Başka bir tesisat kaçağı olsaydı fark edilip müdahale edilirdi diye düşünüyoruz. Ancak bu ihtimali de göz ardı etmemek gerekir. Kombide genleşme tankıyla ana eşanjörü kontrol etmek gerekir.

 35. Oğuzhan Yazıcı dedi ki:

  İyi günler usta bosch condens 2300i kombi aldım sıfır kullanıma başladık 1 gün kullandık herhangi bir ses yoktu 2. Gün vınlamaya benzer yüksek bir ses çıktı şalteri kapatınca anca kesildi ses sonra çalıştırdım vınlama sesi kesildi ama ilk gün çalıştığında olmayan uğultuya benzer bir ses çıkıyor sebebi ne olabilir ustam

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğuzhan Bey… Kombi yeni olduğu için muhtemelen parçalarda sorun yoktur ancak montajı yanlış olabilir veya unutulmuş bir işlem de olabilir. Sesi yerinde duymadan veya nereden geldiğini dinlemeden uzaktan bilgi sunmak çok zor. Kombi garantili olduğu için açılışını yani garantisini başlatan servisle görüşerek cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 36. murat muslu dedi ki:

  Kalorifer borularından tık tık sesi geliyor. Peteklerin hepsinin havası alındı. Sorun peteklerin hava yapması değil.
  Kombi kısık ayardayken ve sıcak su açıldığında daha da çoğalıyor.
  Neden olabilir , yardım rica ediyorum. Teşekkürler….

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Borulardan ses geliyorsa eğer bu durum hava olduğu anlamına gelir. Ancak peteklerin havası yoksa ve özellikle de kış döneminde sıcak su açıldığında daha çok ses geliyorsa tesisatı ve kombiyi yerinde görüp bi kontrol etmek gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 37. barış tugay dedi ki:

  benim durumum biraz uzun ama elimden geldiğince kısaltmaya çalışacağım. Sayın Usta; ben yeni bir ev aldım. yaklaşık 150 m2. vaillant eco tech plus marka hermetik kombi mevcut. ilk taşındığım sıralarda ( ekim ayı) havalar iyice soğumadan kombiyi denediğimde uzak peteklerin çok az ısındığını gördüm. bunun üzerine birisi güya kombi ve petek bakımı yaptı ama hiçbir işe yaramadı. başka birini daha çağırdım. yaklaşık 6 saat boyunca petek temizliği yaptı. daha iyi oldu ama tam da olmadı. bu şekilde kullanmaya devam ederken kombiden ses gelmeye başladı. kombi servisi çağırdığımda pompa ve gaz valfinin değişmesi gerektiğini söylediler ve değiştirdiler. ses kesildi ama uzak odalardaki sorun gene aynı kaldı. daha önce gelenler ve son gelen kişi de peteklerin kötü olduğunu söylemesi üzerine arkadaki 4 odanın peteğini de değiştirttim. sonuç hala aynı. ve kombiden ara sıra uçak sesine benzer bir ses geliyor. 50 derecenin altında da neredeyse hiç ısıtmıyor. yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. saygılar