Baymak Kombide AP Uyarısı Nedir?

Baymak Kombide AP Kodu Nedir?

Baymak kombilerde şu sıralar çok sık rast gelinen bir uyarı kodudur. Ancak arıza kodu mu yoksa bir uyarı kodu mu diye merak edilir.

Genelde Baymak dahil olmak üzere Arçelik ve Beko model kombilerde de karşımıza çıkabilen bir uyarı kodudur. Arıza kodu olarak kabul edilmez. Cihazın “test modu” diyebiliriz. Cihaz AP uyarısı verdiğinde kombi anakartı, parçaların çalışabilirliğini kontrol eder. Anakart parçalarda sorun görmezse eğer yaklaşık 1,5 veya 2 dk. sonra ekrandan bu uyarı kodu silinir ve cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam eder. Parçaların çalışabilirliğini kontrol ettirmek istemiyorsanız “R” düğmesine bir kez basarak yani kombiyi resetleyerek kombiyi direk çalışabilir hale getirebilirsiniz.

AP uyarısı uzun süre beklenmesine rağmen düzelmezse ya da resetlenmesine rağmen düzelmezse anakart kombi parçalarında bir sorun tespit etti diyebiliriz. Tespit ettiği için bir süre sonra ekrandan bu uyarı kodu silinir ve bir hata kodu belirir. Hata kodu da hangi parçada sorun tespit edildiyse buna bağlı olarak değişir.

Baymak Kombi Neden AP Uyarısı Verir?

 • Kombi basıncı düşük olup, basıncı yükseltmenizden sonra verir. (Genelde F37 arıza kodu belirip, kombiye su basma işlemi sona erdiğinde ekranda belirir)
 • Elektrik gidip geldikten sonra verir.
 • Kombiyi kapatıp yeniden açtıktan sonra verir.

AP uyarısından sonra cihaz düzelmez ya da farklı hata kodları verirse mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

 1. Nesimi hasanov dedi ki:

  Salam bamak duatek 45 arada tez tez ap yazar 2 -3 daka sora çlışır bazende dunadan ap yazar eçetlesemde ap yazar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nesimi Bey… AP uyarısı makalemizde de yazdığımız için kombi kartının parçaların çalışabilirliğini kontrol etmesi ile ekrana yansır. Bir hata kodu değildir aslında. Kombi kapatılıp açıldığında veya su basma işlemi uygulandığında ekrana yansır. Hiçbir tuşa basılmazsa yaklaşık 2 dakika sonra ekrandan kaybolur. Ancak çok sık bu uyarı oluyorsa kart arızası olabilir, bağlantılarda sorun olabilir. Kombiyi yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 2. Tanju Atalay dedi ki:

  selam su basıncı 1.5/ 2 civarında ama AP ve E37 yanıyor5ö resetlememe ragmen nduzelmedi. ne yapmam gerekir : servis cagırayım mı Tskler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tanju Bey… Kombiniz F37 düşük basınç uyarısı veriyor sanırım. Ancak basınç değeri 1.5/2 arasında ise; basınç göstergesinde sorun olabilir, basınç ölçer veya pompa arızası da olabilir. Yani kombi ya yanlış basınç gösteriyor ya da yanlış basınç ölçüyor diyebiliriz. Tabi bu durumda servis müdahalesi gerekir. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 3. Faruk gumussoy dedi ki:

  Lambert kombi f23 ariza gosteriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Faruk Bey… Lambert kombilerde F23 hatası prosestat sorunudur. Yani baca sistemi hatası da denilebilir. Bu durumda prosestat dahil, fan, anakart gibi parçalarda da sorun olabilmektedir. Kombiyi resetleseniz de düzelebilecek bir arıza durumu değildir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 4. Nafiz Çelik dedi ki:

  Baymak falke condense yıllık bakımdan önce hiçbir sorun yoktu, bakımdan sonra sıcak su musluğunu açtığımızda bazen AP gösteriyor, birkaç dakika sonra bu kod kayboluyor ve ekrana sıcak su musluğu açmadan önceki görüntü geliyor, bu esnada sıcak su musluğundan su akmaya devam ediyor, ama sıcak su moduna geçip sıcak su vermiyor, sorun bu, garanti kapsamında birkaç defa yetkili servis elemanı geldi (yıllık bakımınıda yetkili servis yapmıştı) bilezik gibi türbin okuyucu parçası değişti ama sorun aynen devam ediyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nafiz Bey… AP uyarısı makalemizde de açıkladığımız gibi kombi kapatılıp yeniden açıldığında, kombiye su basıldıktan sonra veya bir elektrik kesintisinden sonra ekranda belirir. Arıza kodu değildir aslında. Anakart parçaların çalışabilirliğini kontrol eder ve yaklaşık 2 dk. kadar ekranda belirir. Sonra anakart bir sorun tespit etmediyse ekranda derece yansır ve cihaz çalışmaya devam eder. Belirtilen durumlar söz konusu olmadan da cihaz AP uyarısına geçiyorsa cihaz bir talep olduğunu görmeyip suyu ısıtmıyorsa, bu bir sorundur. Genelde karta bağlı bir sorun olabiliyor ancak cihazı yerinde görmek lazım. Sıcak su aksağında birçok parça çalıştığı için sorunu yerinde görmeden bilgi aktarmak çok zor.

 5. abdurrahman inan dedi ki:

  merhabalar baymak duotec compact model kombi aldım. kombi çalışmaz durumdayken bazen sabah kalktığımda kombinin ekranında ap uyarısı oluyor ve sesli bir şekilde kombinin içinden çalışan bir motor sesi geliyor fakat kombi ne petek nede sıcak su veriyor sadece ses geliyor. reset düğmesine basınca düzeliyor. ama sabaha kadar böyle çalışmış oluyor. bunun sebebini öğrenebilir miyim acaba.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdurrahman Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi AP uyarısı anakartın parçaların çalışabilirliğini kontrol etmesi durumunda ekrana yansır. Bu durum ise genelde; kombiye su basma işlemi sonrası veya cihaz kapanıp açıldıktan sonra yaşanır. Eğer elektrik kesintisi oluyorsa ve ona denk geliyorsanız cihaz elektrik geldikten sonra kendiliğinden açılır ve bu yüzden ekranda bu kod yansıyabilir. Ancak elektrik kesintisi olmadığından veya cihazın kapanmadığından eminseniz, buna rağmen bu uyarıyı alıyorsanız kartla alakalı bir sıkıntı olabilir. Cihaz yeni olduğu için vakit geçmeden bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

   1. İzzet kayurga dedi ki:

    Merhaba baymak duatec Compact kombi bende yeni aldım aynı arızayı bende de yapıyor durduk yere Ap arızası veriyo

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba İzzet Bey… Belirttiğimiz gibi normalde AP uyarısı bir arıza değildir. Ancak kombi kapatılmadığı halde, su basılmadığı halde sürekli böyle bir uyarı ile karşılaşıyorsanız servis yardımı almanızı öneririz.

 6. Sevcan sakallı özpineci dedi ki:

  Peteklere giden doğalgazı kapatmak istiyorum sıcak su olsun istiyorum bu arada ocağım kombiyi şartelini indirmeme rağmen çalışıyor neden ? Bana yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sevcan Hanım… Öncelikle kombiye gelen gaz ayrıdır, ocağa gelen gaz ayrıdır. Dikkat ederseniz kombi yanında ayrı, ocak yanında ayrı bir gaz vanası vardır. Bu yüzden kombi yanındaki şalteri kapatırsanız kombiye gelen elektriği kesmiş olursunuz. Bu durum ocağınız etkilemez. Ocağı kapatmak istiyorsanız ocak yanındaki gaz vanasını kapatmalısınız. Diğer bir sorunuza gelecek olursak eğer; kombiyi yaz konumuna yani sadece sıcak su konumuna almak istiyorsunuz. Bu işlem kombi marka modeline göre değişir. Kombinizin marka ve modelini bize buradan yazarak ya da direk 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak yardım alabilirsiniz.

 7. Jale ŞENYURT dedi ki:

  E 10 ne demek

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Jale Hanım… Baymak kombilerde düşük tesisat basıncı demektir. Kombinin altında genelde mavi renkte (modele göre kırmızı da olabiliyor) monteli durumda doldurma musluğu olması gerekir. Bu musluğu sola çevirin, kombiden su sesi duyarsınız. Basıncı takip edin yükselme olur. Basınç 1,5 bara geldiğinde işlemi sonlandırın ve musluğu sağa çevirip kapatın. Sorun bu şekilde düzelecektir. Olur da sorun düzelmez veya işlemi yapamazsanız 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 8. Harun küçük şener dedi ki:

  Luna5kullaniyorum Aksu vermiyor peteklerde sorun yok ve arıza kodu vermiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Harun Bey… Kombiniz arıza kodu verse bilgi aktarmamız kolaylaşır ancak arıza kodu vermeden petekleri ısıtıyor sadece sıcak su vermiyorsa birçok parçada problem olabilir. Kombiyi yerinde incelememiz lazım. Bunun için bi uzman yardımı almanız gerekiyor. Bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan arayarak bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

Petek Yıkama