Baymak Kombide AP Uyarısı Nedir?

Baymak Kombide AP Kodu Nedir?

Baymak kombilerde şu sıralar çok sık rastlanılan bir uyarı kodudur. Ancak arıza kodu mu yoksa bir uyarı kodu mu diye merak edilir.

Genelde Baymak dahil olmak üzere Arçelik ve Beko model kombilerde de karşımıza çıkabilen bir uyarı kodudur. Arıza kodu olarak kabul edilmez. Cihazın “test modu” diyebiliriz. Cihaz AP uyarısı verdiğinde kombi anakartı, parçaların çalışabilirliğini kontrol eder. Anakart parçalarda sorun görmezse eğer yaklaşık 1,5 veya 2 dk. sonra ekrandan bu uyarı kodu silinir ve cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam eder. Parçaların çalışabilirliğini kontrol ettirmek istemiyorsanız “R” düğmesine bir kez basarak yani kombiyi resetleyerek kombiyi direkt çalışabilir hale getirebilirsiniz.

AP uyarısı uzun süre beklenmesine rağmen düzelmezse ya da resetlenmesine rağmen düzelmezse anakart kombi parçalarında bir sorun tespit etti diyebiliriz. Tespit ettiği için bir süre sonra ekrandan bu uyarı kodu silinir ve bir hata kodu belirir. Hata kodu da hangi parçada sorun tespit edildiyse buna bağlı olarak değişir.

Baymak Kombi Neden AP Uyarısı Verir?

 • Kombi basıncı düşük olup, basıncı yükseltmenizden sonra verir. (Genelde F37 arıza kodu belirip, kombiye su basma işlemi sona erdiğinde ekranda belirir)
 • Elektrik gidip geldikten sonra verir.
 • Kombiyi kapatıp yeniden açtıktan sonra verir.

AP uyarısından sonra cihaz düzelmez ya da farklı hata kodları verirse mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (32 Yorum)

 1. Eski tamirci dedi ki:

  Sayenizde gece gece kombi arızası dan kurtuldum teşekkürler bilgiler için

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Yardımcı olabildiysek ne mutlu…

 2. Hüseyin Köksal dedi ki:

  Baymak 42 lik çift yoğuşmali kom 2 haftadir Ap dedir sürekli 2 dakika Ap geliyor gürültü birses isiyi kesiyor 88.8 derece gösterip düzeliyor ve bunu 10 gundur tekrarliyor elektirik normal 220 wl.servis karti degistirecek bu durum beni cihaz hakkinda guvensizlige goturuyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Makalemizde açıkladığımız gibi AP aslında bir arız kodu değil ve kendiliğinden ekrandan silinmesi gerekir. Ancak cihaz çok sık AP uyarısına geçiyor ve düzelme olmuyorsa evet bu bir kart arızası olabilir. Ancak cihazı ve kartı incelemeden de uzaktan bir yorum yapmak çok zor.

  2. adnan taha dedi ki:

   kombı sicak su vrıyor petek isınmıyor ve ateşlenme yok su basıncı normal riset yapıtım gene olmadı ekranda hizlı bır şekılde derece oynuyor sorun nerede model baymak kombi luna baxi 3 yöğüşmalı

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Adnan Bey… Peteklerin ısınmamasının birçok sebebi olabilir. Pompada oluşan arızadan kaynaklı olabilir, kalorifer sensörü arızalı olabilir ya da kalorifer filtresi kombi bakımı düzenli şekilde yapılmadığı için pislik ile tıkanmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme olabilir. Sorunun tespiti için cihazın yerinde incelenmesi gerekiyor. Teknik destek için bizlere 0850 811 88 22 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 3. Halil ibrahim Daşdan dedi ki:

  Ap çıkıyor sonra gidoyor radyatör 61 derece kaliyor radyator giris ve çıkış konnektör sicak
  Sicak suyida veriyor radyatorlet isinmiyor baymak duo Tek 42kw kombi iyi gunler kart arizasi degil gibi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halil İbrahim Bey… Makalemizde de açıkladığımız gibi; kombi kapanıp açıldığında, elektrik kesintisi olduğunda veya düşük basınç sorunu olup su basma işlemi uygulandığında cihaz AP uyarısı verir. Cihaz ara ara bu uyarıyı veriyorsa ya kartta sorun vardır ya da kart kombi parçalarında bir aksaklık algılayıp denetimini sağlıyordur. Ancak bu durumu cihazı yerinde görerek tespit edebiliriz. Uzaktan net bilgi aktarmamız çok zor.

 4. Osman Sürücü dedi ki:

  Baymak yoğuşmalı Kombiden AP harfleri çıkıyor kombi ısıtma yapmıyor ama kombi den ses geliyor ben reset yapincak kombi calişyor ariza nedir iyi günler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… AP bir arıza kodu değildir. Kombi kartı bu aşamada parçaların çalışabilirliğini kontrol ettiği için kısa süreliğine devre dışı kalır ve çalışmaz. Kombi genellikle kapatılıp açıldığında, elektrik kesintisi olduğunda veya kombiye su basıldığında bu uyarıyı verir. Bu uygulamalar dışında kombi kendi kendine AP uyarısına geçiyorsa veya bu uyarıyı çok sık veriyorsa elektronik sistemi kontrol etmek gerekir.

Petek Yıkama