Baymak Kombide AP Uyarısı Nedir?

Baymak Kombide AP Kodu Nedir?

Baymak kombilerde şu sıralar çok sık rastlanılan bir uyarı kodudur. Ancak arıza kodu mu yoksa bir uyarı kodu mu diye merak edilir.

Genelde Baymak dahil olmak üzere Arçelik ve Beko model kombilerde de karşımıza çıkabilen bir uyarı kodudur. Arıza kodu olarak kabul edilmez. Cihazın “test modu” diyebiliriz. Cihaz AP uyarısı verdiğinde kombi anakartı, parçaların çalışabilirliğini kontrol eder. Anakart parçalarda sorun görmezse eğer yaklaşık 1,5 veya 2 dk. sonra ekrandan bu uyarı kodu silinir ve cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam eder. Parçaların çalışabilirliğini kontrol ettirmek istemiyorsanız “R” düğmesine bir kez basarak yani kombiyi resetleyerek kombiyi direkt çalışabilir hale getirebilirsiniz.

AP uyarısı uzun süre beklenmesine rağmen düzelmezse ya da resetlenmesine rağmen düzelmezse anakart kombi parçalarında bir sorun tespit etti diyebiliriz. Tespit ettiği için bir süre sonra ekrandan bu uyarı kodu silinir ve bir hata kodu belirir. Hata kodu da hangi parçada sorun tespit edildiyse buna bağlı olarak değişir.

Baymak Kombi Neden AP Uyarısı Verir?

 • Kombi basıncı düşük olup, basıncı yükseltmenizden sonra verir. (Genelde F37 arıza kodu belirip, kombiye su basma işlemi sona erdiğinde ekranda belirir)
 • Elektrik gidip geldikten sonra verir.
 • Kombiyi kapatıp yeniden açtıktan sonra verir.

AP uyarısından sonra cihaz düzelmez ya da farklı hata kodları verirse mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (24 Yorum)

 1. Osman Sürücü dedi ki:

  Baymak yoğuşmalı Kombiden AP harfleri çıkıyor kombi ısıtma yapmıyor ama kombi den ses geliyor ben reset yapincak kombi calişyor ariza nedir iyi günler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… AP bir arıza kodu değildir. Kombi kartı bu aşamada parçaların çalışabilirliğini kontrol ettiği için kısa süreliğine devre dışı kalır ve çalışmaz. Kombi genellikle kapatılıp açıldığında, elektrik kesintisi olduğunda veya kombiye su basıldığında bu uyarıyı verir. Bu uygulamalar dışında kombi kendi kendine AP uyarısına geçiyorsa veya bu uyarıyı çok sık veriyorsa elektronik sistemi kontrol etmek gerekir.

Petek Yıkama