444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Ariston Genus 101 Arızasıslogan
down
Paylaş:

Ariston Genus 101 Arıza Kodu Çözümü

Aşırı ısınma sorunudur. Genus model kombide su sıcaklığının 90° üstüne çıktığını ve bu sebeple aşırı ısınan sudan kombinin zarar görmemesi amacı ile limit termostatın devreye girerek kombiyi korumaya aldığını, bloke ettiğini belirten arıza kodudur.

Ariston Genus 101 Arızası nda Tüketici Ne Yapabilir?

 • Öncelikle Genus kombiyi resetleyin Genus model kombinin ekranına baktığınız zaman ekranın hemen sol üst kısmında “reset” yazan bir düğme göreceksiniz. Bu düğmeye bastığınız an kombiyi resetlemiş olursunuz. Arıza durumu devam ettiği sürece işlemi bir ya da birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Birkaç resetleme sonrasında sorun düzelmez ise resetleme işlemini bırakmalısınız.
 • Genus kombi kalorifer konumunda ise vanaları kontrol edin Genus model kombinin kalorifer sisteminde çalıştırılmasına rağmen kaloriferlerin kapalı olduğu durumlarda da aşırı ısınma sorunu yaşanabilmektedir. Kalorifer vanalarına bakarak bu durumda kapalı ise açmalısınız. Bir de bu konuda önemli olan en az 3 kalorifer kullanıyor durumda olmanızdır. Aksi durumda Genus kombideki sorun büyüyebilir, farklı parçalarda sorun oluşabilir.

Ariston Genus 101 Arızası nın Çözümü:

Çözüm için uzman servis ekiplerinin sorunu yerinde görmesi ve tespit yapması gerekmektedir. Sorun yerinde görüldüğünde ve tespit yapıldığında daha net bilgiler sunulabilir ve işlemler sağlıklı sonuç içerebilir. Bu arıza durumunda karşımıza çıkan muhtemel sebepleri sizlere sıralayacağız.

 • Kalorifer dönüş filtresinin tıkanması Kalorifer dönüş borusu içerisinde yer alan ve görevi pislik toplamak olan filtrenin tıkandığı durumlarda bu sorun da dahil olmak üzere birçok sorun yaşanabilir. Filtre temizlenirse sorun çözümlenecektir.
 • Pompa sıkışıklığı Sirkülasyon sağlama görevinde olan ve kombideki önemi büyük olan parçada yani pompada sıkışıklık olduğunda da beklenilen şekilde çalışma yapmaz. Bu durumda da aşırı ısı sorunu meydana gelebilir. Pompa arızasında tamir yoluna gidilir, kullanıcı talebi olursa veya pompa tamiri olmaz ise değişimi ile sorun çözümlenir.
 • Ana eşanjörün tıkanması veya kireçlenmesi Ana eşanjör kombide bulunan en büyük parçalardan biridir. Arızalanması güçtür fakat arıza durumlarında yenisini bulmak da bir o kadar zordur. Zamanla kireçlenme veya tıkanma oluşumu gibi durumlarda bu sorunu meydana getirebilir. Bu durumda uzman müdahalesi yapılarak sorun çözümlenebilir.
 • Üç yollu vananın konum değiştirmesi veya ortada bir yerde kalması Genus model kombilerde üç yollu vana sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayrı tutar. Yani konumları birbirine karıştırmaz. Kullanıcı talebi ne ise o konumu açar, talep edilmeyen konumu kapatır. Arızalanarak konum değiştirmesi veya ortada kalması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Bu durumda önce tamir yoluna gidilir, kullanıcı değişim isterse ya da parçanın tamiri olmaz ise değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

   1. Merhaba Gürsel Bey… Kombiler yüksek basınç sebebiyle de su akıtabilir (yani bar değeri 3 barı geçtiğinde), aynı zamanda parçalarda delinme, kırılma, çatlama olduğu zaman da su akıtabilir. Su akıtma sorunlarında sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Öncelikle kombinin yüksek basınç sebebiyle mi su akıttığına bakılır. Yüksek basınç sebebiyle su akıntısı olmuyorsa hangi parçada su geliyorsa ve parçanın durumu ne ise ona göre müdahale yapılır. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

  1. Merhaba Hocam. Ariston Alteas kombi daha yeni kurduk ama ” Isıtma pompası aşırı çalışma” yazısını ekranda sürekli görüyoruz. Bunun nedeni nedir acaba? En az 3 petek açık iken kullanmalıyız diye yazılar okudum internette ama bunun doğruluğu var mıdır, bu sorunun nedeni bu mudur? Teşekkürler.

   1. Merhaba Berkay Bey… Evet kombi kullanılan dairelerde en az 3 petek kullanılması, 3 petek vanasının açık durumda olması gerekir. Bu yaz-kış fark etmez her dönem bu şekilde olmalıdır. Yani yazın bile olsa petekleri direk kombiden kapatmanız gerekir, vanalardan değil. Çünkü pompanın sağlıklı devir daim yapması ve sıkışmaması için en az 3 petek üzerinden su sirkülasyonu yapması gerekir. Pompa 1-2 petek üzerinden su sirkülasyonu yaparsa eğer hem sık çalışma hem de kısa sürede devir daim işlemini tamamlaması sebebiyle sıkışabiliyor. Sıkıştığı zaman suyu tesisat ve kombi içerisinde dolaştıramıyor ve bu sebeple aşırı ısınma sorunu veriyor. Eğer dairede tasarruf amaçlı 1-2 petek kullanıyorsanız bu sebeple cihaz ısıtma pompası aşırı çalışma uyarısı veriyor olabilir. Cihazı kullanmadığınız zaman kapatıyor, kullandığınız zaman açıyorsanız yani çok sık aç-kapa şeklinde kullanıyorsanız yine pompa sıkışmasıyla karşılaşabilirsiniz.