Ariston Genus 101 Arızası

Ariston Genus 101 Arıza Kodu Nedir?

Aşırı ısınma sorunudur. Genus model kombide su sıcaklığının 90° üstüne çıktığını ve bu sebeple aşırı ısınan sudan kombinin zarar görmemesi amacı ile limit termostatın devreye girerek kombiyi korumaya aldığını, bloke ettiğini belirten arıza kodudur.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

 • Tesisat basıncı düşükse, tesisata su basmalısınız. Su basıncını yuvarlak bar saatinden görebilirsiniz. Basınç eğer 1 barın altını gösteriyorsa düşük demektir. Bu durumda cihazın altında monteli olan doldurma musluğunu sola çevirerek cihaza su basma işlemi uygulayabilirsiniz. İşlemi 1,5 bar olacak şekilde ayarlamanız gerekir.
 • Kombiyi resetlemelisiniz. Genus model kombinin ekranına baktığınız zaman ekranın hemen sol üst kısmında “reset” yazan bir düğme göreceksiniz. Bu düğmeye bastığınız an kombiyi resetlemiş olursunuz. Arıza durumu devam ettiği sürece işlemi bir ya da birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Birkaç resetleme sonrasında sorun düzelmez ise resetleme işlemini bırakmalısınız.
 • Kalorifer vanaları kontrol etmelisiniz. Genus model kombinin kalorifer sisteminde çalıştırılmasına rağmen kaloriferlerin kapalı olduğu durumlarda da aşırı ısınma sorunu yaşanabilmektedir. Kalorifer vanalarına bakarak bu durumda kapalı ise açmalısınız. Bir de bu konuda önemli olan en az 3 kalorifer kullanıyor durumda olmanızdır. Aksi durumda Genus kombideki sorun büyüyebilir, farklı parçalarda sorun oluşabilir.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Çözüm için uzman servis ekiplerinin sorunu yerinde görmesi ve tespit yapması gerekmektedir. Sorun yerinde görüldüğünde ve tespit yapıldığında daha net bilgiler sunulabilir ve işlemler sağlıklı sonuç içerebilir.

 • Kalorifer dönüş filtresinin tıkanması Kalorifer dönüş borusu içerisinde yer alan ve görevi pislik toplamak olan filtrenin tıkandığı durumlarda bu sorun da dahil olmak üzere birçok sorun yaşanabilir. Filtre temizliği konusunda bilinçlenmek için linki tıklayabilirsiniz.
 • Pompa sıkışıklığı Sirkülasyon sağlama görevinde olan ve kombideki önemi büyük olan parçada yani pompada sıkışıklık olduğunda da beklenilen şekilde çalışma yapmaz. Bu durumda da aşırı ısı sorunu meydana gelebilir. Pompa arızasında tamir yoluna gidilir, kullanıcı talebi olursa veya pompa tamiri olmaz ise değişimi ile sorun çözümlenir.
 • Ana eşanjörün tıkanması veya kireçlenmesi Ana eşanjör kombide bulunan en büyük parçalardan biridir. Ana eşanjör parçasının arızalanması güçtür fakat arıza durumlarında yenisini bulmak da bir o kadar zordur. Zamanla kireçlenme veya tıkanma oluşumu gibi durumlarda bu sorunu meydana getirebilir. Bu durumda uzman müdahalesi yapılarak sorun çözümlenebilir.
 • Üç yollu vananın konum değiştirmesi veya ortada bir yerde kalması Genus model kombilerde üç yollu vana sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayrı tutar. Yani konumları birbirine karıştırmaz. Kullanıcı talebi ne ise o konumu açar, talep edilmeyen konumu kapatır. Arızalanarak konum değiştirmesi veya ortada kalması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Bu durumda önce tamir yoluna gidilir, kullanıcı değişim isterse ya da parçanın tamiri olmaz ise değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (22 Yorum)

 1. Halil Çelik dedi ki:

  Kombi var basıncında aşırı değişimler oluyor.mesela kombi 35 derecedeyken bar basıncı 1.8 iken 50 dereceye getirdiğimiz de var basıncı 2.5 seviylerine geliyor ve kombinin altından su akintisi oluyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halil Bey… Isınan suyun genleşmesine bağlı basınç değerinde görülen ufak tefek yükselmeler normaldir. Ancak cihaz 2.5 barı geçip su akıtıyorsa; eşanjör ve genleşme tankı gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 2. Hüseyin gerçeker dedi ki:

  Hs x 24 ff model kombim sıcak su açıldığında 101 ve 104 numaralı hataları veriyor sisteme su basıp basıncı 1.8 -2 bar civarına getirdim hata devam ediyor sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer orada detaylı bilgi yazmaktadır. Yine de açıklamak gerekirse; su basıncı normal, tesisat vanaları açık, kalorifer vanaları açıksa ve kombiyi resetlemenize rağmen arıza düzelmiyor veya devam ediyorsa servis yardımı almalısınız. Bu durumda; filtre tıkanıklığı, tesisat tıkanıklığı, eşanjör, pompa, sensör, kart, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 3. Aydın yılmaz dedi ki:

  Ariston kombi neden aşırı ısınır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aydın Bey… Aşırı ısınır derken? Aşırı ısınma arızası mı veriyor yoksa gövdesi mi ısınıyor? Aşırı ısınma arızası veriyorsa makalemizde zaten tüm bilgilere yer verdik. Yapılması gereken işlemler ve arızalı olabilecek parçalar yazmaktadır. Gövdesi ısınıyorsa sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 4. Cemalettin demir dedi ki:

  Kombim Ariston genus Van ikide bir 101 hatası veriyor aşırı ısınma diyor barida 1.5 olduğu halde buna ne yapmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cemalettin Bey… Dairenizde bulunan tüm petek vanalarını açın. Kombi tesisat vanalarının da açık olduğundan emin olun. Son işlem olarak kombiyi birkaç kez arka arkaya resetlemeyi deneyin. Yine de arıza durumunda bir düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 5. Hasariguler dedi ki:

  Kombinin hatası

  Isıtma sistemi pompası aşıri calisma hatasi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasari Güler… Kombi böyle bir hata veriyorsa eğer bir pompa sıkışıklığı durumu olabilir. Yani bir pompa arızası dahil, tesisat tıkanıklığı, filtre tıkanıklığı, eşanjör arızası da olabilir. Kombi basıncı düşükse kombi basıncını 1,5 bara kadar çıkarın. Dairenizdeki petek vanalarını kontrol edin. En az 3 petek vanası mutlaka açık olsun. Kombiyi birkaç kez resetleyin. Yine de sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama