ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Ariston Genus 101 Arızasıslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Ariston Genus 101 Arıza Kodu Çözümü

Aşırı ısınma sorunudur. Genus model kombide su sıcaklığının 90° üstüne çıktığını ve bu sebeple aşırı ısınan sudan kombinin zarar görmemesi amacı ile limit termostatın devreye girerek kombiyi korumaya aldığını, bloke ettiğini belirten arıza kodudur.

Ariston Genus 101 Arızası nda Tüketici Ne Yapabilir?

  • Öncelikle Genus kombiyi resetleyin Genus model kombinin ekranına baktığınız zaman ekranın hemen sol üst kısmında “reset” yazan bir düğme göreceksiniz. Bu düğmeye bastığınız an kombiyi resetlemiş olursunuz. Arıza durumu devam ettiği sürece işlemi bir ya da birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Birkaç resetleme sonrasında sorun düzelmez ise resetleme işlemini bırakmalısınız.
  • Genus kombi kalorifer konumunda ise vanaları kontrol edin Genus model kombinin kalorifer sisteminde çalıştırılmasına rağmen kaloriferlerin kapalı olduğu durumlarda da aşırı ısınma sorunu yaşanabilmektedir. Kalorifer vanalarına bakarak bu durumda kapalı ise açmalısınız. Bir de bu konuda önemli olan en az 3 kalorifer kullanıyor durumda olmanızdır. Aksi durumda Genus kombideki sorun büyüyebilir, farklı parçalarda sorun oluşabilir.

Ariston Genus 101 Arızası

Ariston Genus 101 Arızası nın Çözümü:

Çözüm için uzman servis ekiplerinin sorunu yerinde görmesi ve tespit yapması gerekmektedir. Sorun yerinde görüldüğünde ve tespit yapıldığında daha net bilgiler sunulabilir ve işlemler sağlıklı sonuç içerebilir. Bu arıza durumunda karşımıza çıkan muhtemel sebepleri sizlere sıralayacağız.

  • Kalorifer dönüş filtresinin tıkanması Kalorifer dönüş borusu içerisinde yer alan ve görevi pislik toplamak olan filtrenin tıkandığı durumlarda bu sorun da dahil olmak üzere birçok sorun yaşanabilir. Filtre temizlenirse sorun çözümlenecektir.
  • Pompa sıkışıklığı Sirkülasyon sağlama görevinde olan ve kombideki önemi büyük olan parçada yani pompada sıkışıklık olduğunda da beklenilen şekilde çalışma yapmaz. Bu durumda da aşırı ısı sorunu meydana gelebilir. Pompa arızasında tamir yoluna gidilir, kullanıcı talebi olursa veya pompa tamiri olmaz ise değişimi ile sorun çözümlenir.
  • Ana eşanjörün tıkanması veya kireçlenmesi Ana eşanjör kombide bulunan en büyük parçalardan biridir. Arızalanması güçtür fakat arıza durumlarında yenisini bulmak da bir o kadar zordur. Zamanla kireçlenme veya tıkanma oluşumu gibi durumlarda bu sorunu meydana getirebilir. Bu durumda uzman müdahalesi yapılarak sorun çözümlenebilir.
  • Üç yollu vananın konum değiştirmesi veya ortada bir yerde kalması Genus model kombilerde üç yollu vana sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayrı tutar. Yani konumları birbirine karıştırmaz. Kullanıcı talebi ne ise o konumu açar, talep edilmeyen konumu kapatır. Arızalanarak konum değiştirmesi veya ortada kalması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Bu durumda önce tamir yoluna gidilir, kullanıcı değişim isterse ya da parçanın tamiri olmaz ise değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.