Ariston Genus 101 Arızası

Ariston Genus 101 Arıza Kodu Nedir?

Aşırı ısınma sorunudur. Genus model kombide su sıcaklığının 90° üstüne çıktığını ve bu sebeple aşırı ısınan sudan kombinin zarar görmemesi amacı ile limit termostatın devreye girerek kombiyi korumaya aldığını, bloke ettiğini belirten arıza kodudur.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

 • Tesisat basıncı düşükse, tesisata su basmalısınız. Su basıncını yuvarlak bar saatinden görebilirsiniz. Basınç eğer 1 barın altını gösteriyorsa düşük demektir. Bu durumda cihazın altında monteli olan doldurma musluğunu sola çevirerek cihaza su basma işlemi uygulayabilirsiniz. İşlemi 1,5 bar olacak şekilde ayarlamanız gerekir.
 • Kombiyi resetlemelisiniz. Genus model kombinin ekranına baktığınız zaman ekranın hemen sol üst kısmında “reset” yazan bir düğme göreceksiniz. Bu düğmeye bastığınız an kombiyi resetlemiş olursunuz. Arıza durumu devam ettiği sürece işlemi bir ya da birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Birkaç resetleme sonrasında sorun düzelmez ise resetleme işlemini bırakmalısınız.
 • Kalorifer vanaları kontrol etmelisiniz. Genus model kombinin kalorifer sisteminde çalıştırılmasına rağmen kaloriferlerin kapalı olduğu durumlarda da aşırı ısınma sorunu yaşanabilmektedir. Kalorifer vanalarına bakarak bu durumda kapalı ise açmalısınız. Bir de bu konuda önemli olan en az 3 kalorifer kullanıyor durumda olmanızdır. Aksi durumda Genus kombideki sorun büyüyebilir, farklı parçalarda sorun oluşabilir.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Çözüm için uzman servis ekiplerinin sorunu yerinde görmesi ve tespit yapması gerekmektedir. Sorun yerinde görüldüğünde ve tespit yapıldığında daha net bilgiler sunulabilir ve işlemler sağlıklı sonuç içerebilir.

 • Kalorifer dönüş filtresinin tıkanması Kalorifer dönüş borusu içerisinde yer alan ve görevi pislik toplamak olan filtrenin tıkandığı durumlarda bu sorun da dahil olmak üzere birçok sorun yaşanabilir. Filtre temizliği konusunda bilinçlenmek için linki tıklayabilirsiniz.
 • Pompa sıkışıklığı Sirkülasyon sağlama görevinde olan ve kombideki önemi büyük olan parçada yani pompada sıkışıklık olduğunda da beklenilen şekilde çalışma yapmaz. Bu durumda da aşırı ısı sorunu meydana gelebilir. Pompa arızasında tamir yoluna gidilir, kullanıcı talebi olursa veya pompa tamiri olmaz ise değişimi ile sorun çözümlenir.
 • Ana eşanjörün tıkanması veya kireçlenmesi Ana eşanjör kombide bulunan en büyük parçalardan biridir. Ana eşanjör parçasının arızalanması güçtür fakat arıza durumlarında yenisini bulmak da bir o kadar zordur. Zamanla kireçlenme veya tıkanma oluşumu gibi durumlarda bu sorunu meydana getirebilir. Bu durumda uzman müdahalesi yapılarak sorun çözümlenebilir.
 • Üç yollu vananın konum değiştirmesi veya ortada bir yerde kalması Genus model kombilerde üç yollu vana sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayrı tutar. Yani konumları birbirine karıştırmaz. Kullanıcı talebi ne ise o konumu açar, talep edilmeyen konumu kapatır. Arızalanarak konum değiştirmesi veya ortada kalması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Bu durumda önce tamir yoluna gidilir, kullanıcı değişim isterse ya da parçanın tamiri olmaz ise değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

 1. Aydın yılmaz dedi ki:

  Ariston kombi neden aşırı ısınır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aydın Bey… Aşırı ısınır derken? Aşırı ısınma arızası mı veriyor yoksa gövdesi mi ısınıyor? Aşırı ısınma arızası veriyorsa makalemizde zaten tüm bilgilere yer verdik. Yapılması gereken işlemler ve arızalı olabilecek parçalar yazmaktadır. Gövdesi ısınıyorsa sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 2. Cemalettin demir dedi ki:

  Kombim Ariston genus Van ikide bir 101 hatası veriyor aşırı ısınma diyor barida 1.5 olduğu halde buna ne yapmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cemalettin Bey… Dairenizde bulunan tüm petek vanalarını açın. Kombi tesisat vanalarının da açık olduğundan emin olun. Son işlem olarak kombiyi birkaç kez arka arkaya resetlemeyi deneyin. Yine de arıza durumunda bir düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Hasariguler dedi ki:

  Kombinin hatası

  Isıtma sistemi pompası aşıri calisma hatasi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasari Güler… Kombi böyle bir hata veriyorsa eğer bir pompa sıkışıklığı durumu olabilir. Yani bir pompa arızası dahil, tesisat tıkanıklığı, filtre tıkanıklığı, eşanjör arızası da olabilir. Kombi basıncı düşükse kombi basıncını 1,5 bara kadar çıkarın. Dairenizdeki petek vanalarını kontrol edin. En az 3 petek vanası mutlaka açık olsun. Kombiyi birkaç kez resetleyin. Yine de sorun düzelmezse servis yardımı almanız gerekir.

 4. Zahir AYDIN dedi ki:

  Selam kolay gelsin ariston Genus x marka kombi kullanmaktayım.Kombi bakımı yaptırdım teknik servis üç yollu vananın sıkıntılı olduğunu söyledi.Şu an pek sıkıntı görünmüyor fakat üçyollu vana nasıl sıkıntılar doğurur ve ne işe yarar bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zahir Bey… Üç yollu vana kombide sıcak su ile kaloriferi birbirinden ayırma özelliğindedir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz direk https://kombitamircisi.com.tr/uc-yollu-vana/ lnkini tıklayabilirsiniz. Bu sayfamızda detaylı açıklama yer almaktadır.

 5. Zahir AYDIN dedi ki:

  Ariston Gunes x kombi kullanmaktayım sürekli arıza vermekte 103 kod ve diğer kodlar.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.İyi çalışmalar.Ayrıca sürekli ekranda ekranda ısınma suyu pompası aşırı ısınma yazısı var ekranda hiç gitmiyor.Ayrıca da Ariston Kombi servisleri pek yok gelen başka servisler bakıp parasını alıp gidiyor ama sorun tekrar devam etmeye başlıyor.Yetkili servis Anakarada önerirseniz sevinirim..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zahir Bey… Kombi aşrı ısınma hatası veriyor. Öncelikle kombi basıncına bakın. 1 bardan az ise basıncı 1,5 bara yükseltin. Petek vanalarına bakın. Vanalar kapalıysa açın ve özellikle en az 3 petek vanasının açık olduğundan emin olun. Son işlem olarak kombiyi resetleyin ve çok sık kombiyi ihtiyaca göre aç, ihtiyaç dışında kapat şeklinde kullanmayın. Yine de sorun düzelmez devam ederse makalemizde belirttiğimiz durumlar söz konusu olabilir. Servis yardımı almanız gerekir. Ariston özel servis olarak bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşırsanız size yardımcı olmaya çalışırız.

 6. Oğuzhan deniz dedi ki:

  Ariston genus premium Evo marka kombi de ısıtma pompası aşırı çalışma sorunu mevcut kombi normal çalışıp daha sonra sıcak suyun açılması veya derece düşürmeye çalışması durumlarında hata veriyor kombinin suyu 1,3 barda en az dört petek çalışıyor sorun neden kaynaklanıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğuzhan Bey… En az 3 petek vanası açıksa, kombi basıncı ideal seviyedeyse ve resetleme işlemi denemenize rağmen yine de bu sorunla karşılaşıyorsanız öncelikle belirtmek isteriz ki, arıza durumunda yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Bu sorun birçok sebebe bağlıdır. Makalemizde de bu sebepler yazmaktadır. Yeniden açıklamak gerekirse; tesisat tıkanıklığı, filtre tıkanıklığı, pompa, üç yollu vana, eşanjör, sensör, kart arızası gibi birçok durum bu soruna sebep olabilir. Net arıza teşhisi ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

   1. Oğuzhan deniz dedi ki:

    Yetkili servis ile görüştüm bu durumun normal olduğunu 45 derecede çalıştırmış iseniz kombi o ısıyı elde edince böyle bir uyarı verir ve durur daha sonra tekrar soğuyunca isıtma yapar dedi lakin petekler soğuyunca tekrardan ısıtma yapmaya başlamıyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yetkili servis hangi durumun normal olduğunu belirtti tam olarak anlayamadık Oğuzhan Bey? Çünkü bize belirttiğiniz durum kombinin aşırı ısınma sorunu vermesiydi. Yani kombi normal çalışıyor sıcak su açıldığında veya dereceyi düşürdüğünde hata veriyor demiştiniz. Bu durum mu normal? Bize kalırsa değil. Kombide normal giden bir şey varsa neden hata versin ki cihaz? Cihaz dinlenmeye geçtiğinde veya farklı bir talep olduğunda bu hatayı veriyorsa yine diyoruz, belirttiğimiz durumlar söz konusudur. Cihaz aşırı ısınma uyarısı veriyorsa yüksek ısı algılayıp kendini bloke eder. Bloke olan bir cihaz yeniden çalışmaz, devre dışı kalır zaten. Bizim önerimiz bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizden yanadır. Yine de tabi karar, seçim sizin.

 7. Berkay ŞENGÜN dedi ki:

  Merhaba Hocam. Ariston Alteas kombi daha yeni kurduk ama ” Isıtma pompası aşırı çalışma” yazısını ekranda sürekli görüyoruz. Bunun nedeni nedir acaba? En az 3 petek açık iken kullanmalıyız diye yazılar okudum internette ama bunun doğruluğu var mıdır, bu sorunun nedeni bu mudur? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Berkay Bey… Evet kombi kullanılan dairelerde en az 3 petek kullanılması, 3 petek vanasının açık durumda olması gerekir. Bu yaz-kış fark etmez her dönem bu şekilde olmalıdır. Yani yazın bile olsa petekleri direk kombiden kapatmanız gerekir, vanalardan değil. Çünkü pompanın sağlıklı devir daim yapması ve sıkışmaması için en az 3 petek üzerinden su sirkülasyonu yapması gerekir. Pompa 1-2 petek üzerinden su sirkülasyonu yaparsa eğer hem sık çalışma hem de kısa sürede devir daim işlemini tamamlaması sebebiyle sıkışabiliyor. Sıkıştığı zaman suyu tesisat ve kombi içerisinde dolaştıramıyor ve bu sebeple aşırı ısınma sorunu veriyor. Eğer dairede tasarruf amaçlı 1-2 petek kullanıyorsanız bu sebeple cihaz ısıtma pompası aşırı çalışma uyarısı veriyor olabilir. Cihazı kullanmadığınız zaman kapatıyor, kullandığınız zaman açıyorsanız yani çok sık aç-kapa şeklinde kullanıyorsanız yine pompa sıkışmasıyla karşılaşabilirsiniz.

 8. Gürsel aljan dedi ki:

  Merhab ariston genus kombi su akıtıyor.bunun sebebini cevaplarsaniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gürsel Bey… Kombiler yüksek basınç sebebiyle de su akıtabilir (yani bar değeri 3 barı geçtiğinde), aynı zamanda parçalarda delinme, kırılma, çatlama olduğu zaman da su akıtabilir. Su akıtma sorunlarında sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Öncelikle kombinin yüksek basınç sebebiyle mi su akıttığına bakılır. Yüksek basınç sebebiyle su akıntısı olmuyorsa hangi parçada su geliyorsa ve parçanın durumu ne ise ona göre müdahale yapılır. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama