Kombide Limit Termostat

Kombide Limit Termostatın Görevi Nedir?

Cihaz içindeki aşırı ısınmayı ölçerek cihazı yüksek ısıda bloke eden parçadır. Görevi gereği aşırı ısı limit termostatı olarak da bilinmektedir.

Kombide Limit Termostat Arızasının Sebepleri Nelerdir?

 • Parça zamanla eskiyerek arıza yapabilir. Arıza yapmasının başka bir sebebi bulunmamaktadır.

Limit Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombilerin marka modeli ve çeşidine bağlı olarak ekranda aşırı limit termostat hata kodu verir. Ledli olan kombilerde ise aşırı ısınma uyarısı yanar veya yanıp söner. Bu gibi durumlarda limit termostat sorunu olduğu anlaşılır.

Limit Termostat Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parçanın arızalı olduğu ancak yerinde uzmanı tarafından görülür ise tespit yapılabilir. Arızalı olma durumlarında parçanın tamiri olmaz. Parça değişim işlemi ile sorun çözümlenir. Uzman desteği almak şarttır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

 1. Necip şahin dedi ki:

  Slm. Benim baymak novadens kombim var. Kalorifer ısıtması sorunsuz. Henüz 2. Yılı doldu. Sıcak su konumunda devreye girdiğinde 50 dereceyi geçtikten sonra sanki bakır borularda taş varmışcasına aşırı ses çıkartıyor. Musluktan akan suda herhangi bir dalgalanma olmuyor. Buna sebep olabilecek ihtimaller hakkında tecrübeniz var mıdır? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Necip Bey… Kombiyi yerinde görüp sesi yerinde incelemeden tahmini de olsa bilgi sunmak zordur. Ancak; fan, pompa, üç yollu vana, gaz valfi gibi birçok parçayı kontrol etmek gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 2. Metin Küçük dedi ki:

  Merhabalar
  Alarko trendy Marko kombimizin ilk actigimizda sıcak su yada doğalgazı ayrı ayrı da aynı anda gayet güzel çalışmaktadır ancak soyle bı sıkıntımız var sıcak suyu ilk açtığımda sıcak su geliyo daha sonra suyu kapattigimda kombi 60 derece ışığı yanıyor bazen 70 dereceye kadar çıkıyor daha sonra tekrar suyu açtığımda hiçbir tepki alamıyorum kombiyi tekrar sartelden açıp kapattigimda tekrar devreye giriyor takı suyu tekrar kapatana kadar sorunum termostatdan mi kaynaklanıyor acaba teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metin Bey… https://kombitamircisi.com.tr/alarko/trendy-ariza-kodlari/ linkini tıklarsanız eğer burada 60 ledi ile alakalı bilgide atık gaz sorunu olarak belirtilmiştir. Yani cihaz baca yoluyla yeterli hava akışı sağlayamadığı için arızaya geçiyor. Baca sisteminin, fan, kart, prosestat gibi parçaların kontrol edilmesi gerekiyor. Tabi 60 ledi yanıp sönmüyor sıcaklık 70°C lere kadar çıkıyorsa aşırı ısınma sorunu olabilir. Her şekilde servis yardımı almalısınız. Bu aşamada direk limit termostat arızalı denilemez. Eşanjör, sensör, kart, üç yollu vana, pompa gibi birçok parçaya ayrıca tesisata bakmak gerekir.

 3. Handan zor dedi ki:

  Bugün gelen servis F10 hatası veren kombinin limitlerinin yandığını söyleyerek değişim yaptı 280 TL fiyat normal midir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Handan Hanım… Kombi F10 arızasını basınç düşük veya yüksek olduğunda verir. Her iki durum da limit termostata bağlı değildir. Ancak limit termostatta harici bir sorun gördülerse değiştirmiş olabilirler. Parçayı görmediğimiz için veya sorunu yerinde incelemediğimiz için bu konuda bilgi aktarmamız çok zor.

 4. Şenol BAŞ dedi ki:

  Kolay gelsin benim 2 yıllık demir döküm yarim yoğuşmalı kombim var kışın 55 derecede çalıştırmama rağmen odalarım ısınmıyor örneğin 55 dereceye getirdiğimde 1 dakikadan az 56 57 dereceye çıkıyor ve birden 40 45 dereceye düşüyor derecenin tekrar yükselmesi 4_ 5 dakikayı buluyor bu esnada ısınan petekler ılık oluyor servis çağırdım geldi baktı birşey yapmadan gitti lütfen yardımcı olur musunuz sorun nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şenol Bey… Kombi ısıtmayı tam olarak sağlamadan devre dışı kalıp dinlenmeye geçiyor. Ancak bu durum tek bir sebebe bağlı değildir. Hem kombiyi hem de tesisatı kontrol etmek gerekir. Tesisatta veya filtrede tıkanma olabilir. Kombide; eşanjör, sensör, kart, pompa, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilir. Arızayı yerinde görmeden yine de net bilgi veremiyoruz. Bu konuda teknik yardım isterseniz yani böyle bir talebiniz olursa 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 5. Seref Balcan dedi ki:

  Sayın hocam ben serviste çalışan bir elemanın ama bu işi çok seviyorum patronda çözemedi problemi ama ben müşteriye ve bu mesleğe karşı çok hassasım ve çözemediğim işlerden kesinlikle üçret talep etmiyorum patronda bu durumdan şikayetçi fakat ben dert etmiyorum .maaşımdan kesmeside benim için hiç sorun değil çünkü müşteri memnuniyeti benim için artı bir kazanç olduğuna inanıyorum ve bu durumdan dolayı tavsiye üzerine kendi adıma bir çok iş aldım lütfen beni anlamanızı ve bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum… Tşkler. kolay gelsin…🙏

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Sizi anlayabiliyoruz Şeref Bey. Ancak bizim buradan paylaşacağımız her yorum takdir edersiniz ki herkes tarafından okunuyor. Teknisyeni de bu yazılarımızı okuyor kullanıcısı da. Bu sebepledir ki dikkat ederseniz arıza durumlarında sadece arızalı olabilme ihtimali olan parçaları deneyimlerimize, bilgilerimize güvenerek paylaşıyoruz. Ancak daha öteye gidemiyoruz ve gidemeyiz de. Sunacağımız her bir bilgi belki sizin için faydalı ama bu işi bilmeyen için, cihaza kendi çabaları ile müdahale etmek isteyenler için zararlı. Ki müdahale edeceğiniz cihaz hidroforlu merkezi sistem. Bu sistemler büyük olduğu için sadece yerince incelememiz gerekir. Bu yüzden size yardımcı olamıyoruz maalesef, kusura bakmayın.

 6. Seref Balcan dedi ki:

  Hocam herşeyi denedi ama sorun çözülmedi ntc, üçyollu, tribün, akış şarteli pompa, plaka eşanjör, ana ejanjör ve petekler dahil hepsi sağlam ve pırılpırıl bana önerebileceğin başka bir çözüm var mı ( hane içerisinde suda dalgalanmalar var hidroforlu merkezi sistem tek saat var yedi kat 15 daire. Valla bilemedim lütfen yardımınıza ihtiyacım var… Tşkler. Kolay gelsin…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Yeniden Merhaba Şeref Bey… Birçok parçaya kendi çabanız ile müdahale etmişsiniz. Ancak sorunu yerinde görmeden ne sizi yönlendirebilir ne de bir işlem yaptırabiliriz. Can ve mal güvenliğiniz açısından sadece servis yardımı almanızı öneriyoruz.

 7. Seref Balcan dedi ki:

  Kombi viessemann Sıcak su ortalama 40 derece civarına geldiğinde ateşleme kesiyor 3,5 °c derece düşüyor tekrar çalısı yor yine 40°c seviyelerine geldiğinde kesiyor limit termostatlarının ikisinide değiştirdim ama arıza devam ediyor kombide bakmadığım durum kalmadı üç yollu pompa eşanjor temizliği filitreler başka bir sebebi veya bu soruna sebebiyet veren başka bir parça varmıdır taktığım limit termostatları arızalı çıkma olasılığı varmıdır bunun için ne yapabilirim lütfen bana yardımcı olabilir misiniz tşkler. Kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şeref Bey… Kombinizde aşırı ısınma sorunu yok ki limit termostatları değiştirmişsiniz. Limit termostat kombi tesisatında yüksek sıcaklık algılarsa devreye girer, cihazı bloke eder. Bu şekilde yüksek sıcaklık sebebiyle parçaların aşınmasını ve arızalanmasını önler. Kombinizdeki sorun sudaki dalgalanma durumu. Yani musluk suyu açık olduğu sürece talebiniz sona ermeden suda dalgalanma olmaması gerekir. Oluyorsa ve bu durum tüm musluklarda aynıysa; ntc sensör dahil olmak üzere; kart, üç yollu vana, tribün, akış şalteri, eşanjör, pompa dahil birçok parçaya bağlı olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir.

 8. ismail köroğlu dedi ki:

  kombyi açtığım zaman örneğin 70 derecede açınca kombi çalışmaya başlıyor
  be bir yerden sonra 30 dereceye geri düşüyor
  resetleme ve gaz kontrollerini yaptım ama halen sorun göstermekte
  konu hakkında yardımcıolurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… 70°C ye ayarlı bir kombi dinlenme aşamasında 30°C ye kadar düşmez. Düşerse; tesisat tıkalı olabilir, filtrede tıkanma olabilir. Bu durumlar dışında kombi parçalarında da sorun olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. yani kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

 9. Mehmet BAŞIBÜYÜK dedi ki:

  Iyi günler. Benim kombi 55 derecede çalışırken termostat 15 derecede olsa bile içeri hamam gibi oluyor. Birine sordum eşanjör falan dedi söktüm onu kireç çözücuyle yıkadım içini. Taktım yine aynı. Benim sorun termosta midir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Termostat dediğiniz oda termostatı mı yoksa sıcaklık termometresi mi? Eğer oda termostatı kullanıyorsanız kombi derecesi yüksek, oda termostatı derecesi de ortam sıcaklığına göre ayarlanmalıdır. Genelde 22-23°C civarı sıcaklık önerilir. Ancak oda termostatı 15°C ye ayarlı olmasına rağmen ortam aşırı derecede ısınıyorsa bunun eşanjörle bir alakası yoktur. Ayrıca kireç çözücü ile temizlemek de doğru bir uygulama değildir. Kombide veya oda termostatında sorun olabilir. Ancak sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama