Vaillant F28 Arızası

Vaillant F28 Arızası Nedir?

Vaillant markalı ecoTEC, atmoTEC-turboTEC, ecoVİT, Vuw Plus modellerinde gaz yokluğu-ateşleme sorunudur.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

 • Gaz kontrolü Öncelikle yapmanız gereken dairenize ve Vaillant kombinize gaz gelip gelmediğine bakmaktır. Gazın geldiğinden kesinlikle emin olmalısınız. Gaz gelmezse eğer sorun Vaillant kombide değildir. Mesela Vaillant kombi dışında doğalgaz ile çalışan bir ürün var ise (ocak gibi) kontrol etmelisiniz. Doğalgazlı cihazlarınızın hiçbiri çalışmıyorsa bu dairenizde gazın olmadığı anlamına gelir. Vaillant kombinin ateşleme yapmamasının sebebi de dairede gazın olmamasıdır. Bu durumda:
 • Öncelikle dairenin dışına çıkarak konutunuza bağlı gaz vanasını kontrol edin Gaz vanası boru ile aynı hizada (açık) olmalıdır. Dilerseniz gaz vanası nasıl açık olur? bilgi için linki tıklayabilirsiniz. Doğalgaz vanasında mühür görürseniz eğer bu fatura ödenmediği için gazınızın kesildiği anlamına gelir. Faturayı öderseniz gazınız açılır sorun çözümlenir. Vana açıksa buna rağmen ocak ve Vaillant kombi çalışmıyorsa bu durumda bölgede gaz çalışması olabilir ya da çalışma olduğu için gazınız kesilmiş olabilir. Doğalgaz dağıtım şirketini arayarak bu konudaki bilgileri alabilirsiniz.
 • Ocağınız çalışıyor Vaillant kombi çalışmıyorsa Bu durumda sorun Vaillant kombinizdedir. Vaillant kombinizde bulunan parçalarda arıza durumu söz konusu olabilmektedir.
 • Resetleme Sonrasında uygulamanız gereken işlem resetlemedir. Vaillant kombinizi resetlemeyi deneyin. Resetleme işlemini bilmiyorsanız eğer Vaillant kombiyi resetleme linkini tıklayarak işlemin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Vaillant F28 Arızası

Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

Vaillant F28 Arızasında; elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon elektrodu, ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilmektedir.

Vaillant F28 Arızası ile karşılaştığınızda öncelikle yapılması gerekenleri uygulayın, soruna çözüm bulamazsanız mutlaka servisi arayarak yardım almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (30 Yorum)

 1. Cüneyt Özkan dedi ki:

  Merhabalar Vaillant eco plus kombim f29ve f54 uyarısını aynı anda veriyor bir kaç defa desteledim bir kaç gün çalışıp yine aynı hatayı veriyor evimde kendime ayit gaz kübüm var şu an %20 lik doluluk oranı gösteriyor acaba ondan olabilir mi yoksa parçamı değişmesi gerekiyor teşekkür ler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cüneyt Bey… F29 iyon hatasıdır. F54 ise gaz basınç hatasıdır. Yaşadığınız problem gaza bağlı olabilir. Ancak yine de parça arızası olabilme ihtimali de olduğu için cihazı yerinde görüntülememiz, incelememiz gerekiyor.

 2. Zeki kizilkan dedi ki:

  Merhaba . Resetleme islemlerini sizin sayfanizda anlatildigi sekilde yaptim . Fakat daha sonra gun icinde tekrar ayni hataya dusuyor kombi. Servis cagirmalimiyim ? Tesekkurler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeki Bey… Kombi çok sık ateşleme arızası veriyorsa sürekli resetlemek çözüm değildir. Bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Fatos Utangan dedi ki:

  Demirdokum niteomıx f 28 hatası verıyor resetlıyoruz ama atesleme ve sıcak su gelmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatoş Hanım… Kombinizde ateşleme sorunu var. Makalemizdeki gibi dairenizde bulunan gazı kontrol etmeniz gerekiyor. Dairenizde gaz kesintisi yoksa ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi birkaç defa resetlemelisiniz. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa teknik yardım almanız yani servis çağırmanız gerekiyor.

 4. Sami uzun dedi ki:

  Mrhb
  Vaillant wuw serisi cihazı açar açmaz f28 veriyor sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sami Bey… Kombiyi çok sık aç/kapa şeklinde kullanıyorsanız bu yüzden her açtığınızda F28 arızası ile karşılaşabilirsiniz. Bu aşamada resetlediğinizde düzelme oluyorsa bir sorun yok diyebiliriz. Ancak cihazı bu şekilde kullanmanızın da yanlış olduğunu belirtmek isteriz. Kombiyi aç/kapa şeklinde kullanmadığınız halde yani sürekli açık tuttuğunuz halde çok sık bu sorun yaşanıyorsa makalemizde açıkladığımız durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekiyor.

 5. kamıl dedi ki:

  vailant kombm ıde f38 hatası meydana geldı servıs 3yollu vanada sıkıntı dıyor sızce 3 yollu vananın f28 arıazası vemesı mumkunmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kamil Bey… F28 makalemizde de açıkladığımız gibi gaz yokluğu arızasıdır ve bu arızanın üç yollu vana ile bir alakası yoktur. Gelen servis üç yollu vanada harici bir sorun gördüyse eğer size onu belirtmiş olabilir.

 6. Mehtap Aktaş dedi ki:

  İki ay önce Vailant eko tek kombi aldık doğal gazınız olmadığı için tüp ile çalıştırıyoruz üç defa tüp değişimi yaptık servis her defasında yanlış tüp aldığımızı söyledi değiştirdik en son aldığımız Tüp Doğru tüp dedi aradan beş gün geçti akşam ef 28 arızası verdi tüpü aldığımız yer Bu tüp size. Bir ay gider demişti tüp bitmiş olabilir mi beş günde neredeyse hiç çalıştırmadım sadece akşamları 40’ta ef 28 ef 29 uyarısı veriyor üç defa peşpeşe ateşleme yaptım düzelmedi ne yapmam gerekiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehtap Hanım… Firma olarak açıkçası sadece doğalgazlı cihazlara müdahale ettiğimiz için yani LPG li cihazlara hizmetimiz olmadığı için size bu konuda yardımcı olamıyoruz. Ancak tüpün bitmiş olma ihtimali de olabilir, kombi parçalarında da sorun olabilir. Bunun için bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmeniz daha sağlıklı olur. Cihaz F28 (gaz yokluğu arızası) ve F29 (iyonizasyon-alev kopması arızası) veriyor. Bu sorunda sadece cihazı resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrası sorun yine de düzelmezse mutlaka servis yardımı almalısınız.

 7. R.G dedi ki:

  iyi günler. vaillant turbotec pro kombim F28 ve F29 arızası vermektedir. defalarca yetkili servis hizmeti aldığım halde bu soruna çözüm bulunamadı. bazen sabah kalkıyorum ev soğumuş durumda. Resetliyorum arıza gidiyor kombi çalışıyor. bazen günlerce arıza vermiyor bazende gün içinde birkaç kez arıza veriyor artık iyice sıktı bu durum lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Vaillant kombilerde F28-F29 arızaları gaz yokluğu-iyon arızasıdır. Ortak parçalar; gaz valfi, kart ve iyonizasyon elektrodudur. Nadir de olsa prosestat-fan arızasına bağlı da olabiliyor. Ancak sorunu net olarak yerinde görmeden yine de uzaktan net bilgiler aktarmak çok zor. Sadece belirttiğimiz parçaların yerinde kontrolü gerekiyor.

 8. İmre Türk dedi ki:

  Merhaba bizim kombi Vaillant marka çalışırken arıza kırmızı ışıga geçiyor. Gazvar resetliyorum bir süre calışıyor arada aynı arıza oluyor ne yapmalıyız .

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba İmre Türk… Vaillant kombilerde kırmızı ışık uyarısı genelde ateşleme sorunudur. Yani brülörde alev kaybı olduğunda veya alev oluşmadığında bu durum yaşanır. Resetlediğinizde düzeliyorsa kullanmaya devam etmeniz gerekir. Çünkü arıza düzeldiği sürece net bir arıza teşhisi yapılamaz. Ancak arka arkaya cihazı 3 kez resetlemenize rağmen sorun düzelmiyor ve devam ediyorsa o zaman servis çağırmanız gerekir. Sorunun tespit edilmesi için de yerinde görmek gerekir.

 9. Fethi Arlat dedi ki:

  F 28 f 29 arıza veriyor 1 yıllık kömbi aynı arzayı 3 aylıkken yaptı servis hiç birşey bulamadı aynı arzayı 18 11 2018 tarihinde yine yaptı 22 12 2017 tarihinde sıfır aldın mahallede degişik markalar var 4 yıllık kömbi hiç arza vermedi biz yılda bu kadar arza yaparsa hatamı yaptık vaillant kömbi almakla ne yapmamız gerekiyor teşekkürler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fethi Bey… Vaillant kombilerde f28-f29 gaz yokluğu-iyonizasyon sorunu. Yani cihazın elektrotlarının, gaz valfinin ve elektronik kartının kontrol edilmesi gerekir. Arıza durumunda birkaç kez resetleme işlemi deneyin. Sorun tekrar ederse veya çok sık yaşanırsa servis yardımı almanız gerekir.

 10. Metin anter dedi ki:

  Sicak suyu açınca devamlı sönüyor f28 işareti çıkıyor
  Kaç tane servis ve tamirci cagirdiysam sorun anlık çözülüyor sonra tekrar arıza yapıyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metin Bey… Muhtemelen servis ekipleri geldiğinde kombiyi resetliyordur sorun çözümlendiği için bir tespit de yapamadan gidiyorlardır. Kombi panelinde alev üzerine x işareti olan bir düğme olacak. Bu düğme reset düğmesidir. Düğmeye birkaç saniye kadar basılı tutarak kombinizi siz de resetleyebilirsiniz. Ancak 3 kez peş peşe resetlemenize rağmen düzelmiyorsa ancak o zaman servis çağırmalısınız. Aksi halde arıza tam olarak tespit edilemez ve yanlış müdahaleler yapılabilir.

 11. Mehmet Tekeboğan dedi ki:

  F 28 arıza kodu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Makalemizde belirttiğimiz gibi gaz yokluğu ateşleme sorunu. Belirtilen uygulamaları servis öncesi yapın. Sorun düzelmezse servis yardımı almalısınız.

 12. Mehmet cokelik dedi ki:

  Mahallede gaz kesintisi oldu.kombi f28 hatası verdi.resetledim duzelmedi.sicak suda calismiyor.ama kaloriferleri çalışıyor ne yapmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Gaz kesintisi sonrası kombiye gelen gaz boruları içerisindeki gaz özelliğini yitirdiği için yeniden gaz verildiğinde kombi yeni gazı algılamıyor ve bu yüzden ateşleme yapmıyor. Öncelikle kombinizi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrası sorun düzelecektir. Eğer sorunda bir düzelme olmazsa gaz yokluğu sebebiyle parçalar zarar görmüş olabilir. Net teşhis için servis müdahalesi gerekir.

 13. Emre dedi ki:

  Faydali bilgiler teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Değerli yorumunuz ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz Emre Bey…

 14. Vaillant arıza dedi ki:

  Değerli kombitamircisi.com.tr Sürekli sitenizden faydalanıyor.Değerli bilgiler alıyorum.. kombi aleminde tek

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz.

 15. HARUN ULU dedi ki:

  Ocağa gaz gelmesine rağmen kombi çalışmıyor F28 yazıyor resetleme yaptım ama gene aynı ne yapabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Harun Bey… Ocağınıza gaz geliyorsa dairede de gaz vardır. Kombi yanında bulunan gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Gaz vanası boru ile aynı hizada olmalıdır. Gaz vanası açıksa, kombiye gaz geliyorsa maksimum 3 kez resetleme işlemi yaparsınız. Resetleme sonrası da düzelme olmuyorsa eğer servis müdahalesi gerekir. Anakart, gaz valfi ve elektrotlarda sorun olabilir. Arıza teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir.

Petek Yıkama