Vaillant F28 Arızası

Vaillant F28 Arızası Nedir?

Vaillant markalı ecoTEC, atmoTEC-turboTEC, ecoVİT, Vuw Plus modellerinde gaz yokluğu-ateşleme sorunudur.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

 • Gaz kontrolü Öncelikle yapmanız gereken dairenize ve Vaillant kombinize gaz gelip gelmediğine bakmaktır. Gazın geldiğinden kesinlikle emin olmalısınız. Gaz gelmezse eğer sorun Vaillant kombide değildir. Mesela Vaillant kombi dışında doğalgaz ile çalışan bir ürün var ise (ocak gibi) kontrol etmelisiniz. Doğalgazlı cihazlarınızın hiçbiri çalışmıyorsa bu dairenizde gazın olmadığı anlamına gelir. Vaillant kombinin ateşleme yapmamasının sebebi de dairede gazın olmamasıdır. Bu durumda:
 • Öncelikle dairenin dışına çıkarak konutunuza bağlı gaz vanasını kontrol edin Gaz vanası boru ile aynı hizada (açık) olmalıdır. Dilerseniz gaz vanası nasıl açık olur? bilgi için linki tıklayabilirsiniz. Doğalgaz vanasında mühür görürseniz eğer bu fatura ödenmediği için gazınızın kesildiği anlamına gelir. Faturayı öderseniz gazınız açılır sorun çözümlenir. Vana açıksa buna rağmen ocak ve Vaillant kombi çalışmıyorsa bu durumda bölgede gaz çalışması olabilir ya da çalışma olduğu için gazınız kesilmiş olabilir. Doğalgaz dağıtım şirketini arayarak bu konudaki bilgileri alabilirsiniz.
 • Ocağınız çalışıyor Vaillant kombi çalışmıyorsa Bu durumda sorun Vaillant kombinizdedir. Vaillant kombinizde bulunan parçalarda arıza durumu söz konusu olabilmektedir.
 • Resetleme Sonrasında uygulamanız gereken işlem resetlemedir. Vaillant kombinizi resetlemeyi deneyin. Resetleme işlemini bilmiyorsanız eğer Vaillant kombiyi resetleme linkini tıklayarak işlemin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Vaillant F28 Arızası

Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

Vaillant F28 Arızasında; elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon elektrodu, ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilmektedir.

Vaillant F28 Arızası ile karşılaştığınızda öncelikle yapılması gerekenleri uygulayın, soruna çözüm bulamazsanız mutlaka servisi arayarak yardım almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

 1. R.G dedi ki:

  iyi günler. vaillant turbotec pro kombim F28 ve F29 arızası vermektedir. defalarca yetkili servis hizmeti aldığım halde bu soruna çözüm bulunamadı. bazen sabah kalkıyorum ev soğumuş durumda. Resetliyorum arıza gidiyor kombi çalışıyor. bazen günlerce arıza vermiyor bazende gün içinde birkaç kez arıza veriyor artık iyice sıktı bu durum lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Vaillant kombilerde F28-F29 arızaları gaz yokluğu-iyon arızasıdır. Ortak parçalar; gaz valfi, kart ve iyonizasyon elektrodudur. Nadir de olsa prosestat-fan arızasına bağlı da olabiliyor. Ancak sorunu net olarak yerinde görmeden yine de uzaktan net bilgiler aktarmak çok zor. Sadece belirttiğimiz parçaların yerinde kontrolü gerekiyor.

 2. İmre Türk dedi ki:

  Merhaba bizim kombi Vaillant marka çalışırken arıza kırmızı ışıga geçiyor. Gazvar resetliyorum bir süre calışıyor arada aynı arıza oluyor ne yapmalıyız .

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba İmre Türk… Vaillant kombilerde kırmızı ışık uyarısı genelde ateşleme sorunudur. Yani brülörde alev kaybı olduğunda veya alev oluşmadığında bu durum yaşanır. Resetlediğinizde düzeliyorsa kullanmaya devam etmeniz gerekir. Çünkü arıza düzeldiği sürece net bir arıza teşhisi yapılamaz. Ancak arka arkaya cihazı 3 kez resetlemenize rağmen sorun düzelmiyor ve devam ediyorsa o zaman servis çağırmanız gerekir. Sorunun tespit edilmesi için de yerinde görmek gerekir.

 3. Fethi Arlat dedi ki:

  F 28 f 29 arıza veriyor 1 yıllık kömbi aynı arzayı 3 aylıkken yaptı servis hiç birşey bulamadı aynı arzayı 18 11 2018 tarihinde yine yaptı 22 12 2017 tarihinde sıfır aldın mahallede degişik markalar var 4 yıllık kömbi hiç arza vermedi biz yılda bu kadar arza yaparsa hatamı yaptık vaillant kömbi almakla ne yapmamız gerekiyor teşekkürler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fethi Bey… Vaillant kombilerde f28-f29 gaz yokluğu-iyonizasyon sorunu. Yani cihazın elektrotlarının, gaz valfinin ve elektronik kartının kontrol edilmesi gerekir. Arıza durumunda birkaç kez resetleme işlemi deneyin. Sorun tekrar ederse veya çok sık yaşanırsa servis yardımı almanız gerekir.

 4. Metin anter dedi ki:

  Sicak suyu açınca devamlı sönüyor f28 işareti çıkıyor
  Kaç tane servis ve tamirci cagirdiysam sorun anlık çözülüyor sonra tekrar arıza yapıyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metin Bey… Muhtemelen servis ekipleri geldiğinde kombiyi resetliyordur sorun çözümlendiği için bir tespit de yapamadan gidiyorlardır. Kombi panelinde alev üzerine x işareti olan bir düğme olacak. Bu düğme reset düğmesidir. Düğmeye birkaç saniye kadar basılı tutarak kombinizi siz de resetleyebilirsiniz. Ancak 3 kez peş peşe resetlemenize rağmen düzelmiyorsa ancak o zaman servis çağırmalısınız. Aksi halde arıza tam olarak tespit edilemez ve yanlış müdahaleler yapılabilir.

 5. Mehmet Tekeboğan dedi ki:

  F 28 arıza kodu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Makalemizde belirttiğimiz gibi gaz yokluğu ateşleme sorunu. Belirtilen uygulamaları servis öncesi yapın. Sorun düzelmezse servis yardımı almalısınız.

 6. Mehmet cokelik dedi ki:

  Mahallede gaz kesintisi oldu.kombi f28 hatası verdi.resetledim duzelmedi.sicak suda calismiyor.ama kaloriferleri çalışıyor ne yapmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Gaz kesintisi sonrası kombiye gelen gaz boruları içerisindeki gaz özelliğini yitirdiği için yeniden gaz verildiğinde kombi yeni gazı algılamıyor ve bu yüzden ateşleme yapmıyor. Öncelikle kombinizi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrası sorun düzelecektir. Eğer sorunda bir düzelme olmazsa gaz yokluğu sebebiyle parçalar zarar görmüş olabilir. Net teşhis için servis müdahalesi gerekir.

 7. Emre dedi ki:

  Faydali bilgiler teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Değerli yorumunuz ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz Emre Bey…

 8. Vaillant arıza dedi ki:

  Değerli kombitamircisi.com.tr Sürekli sitenizden faydalanıyor.Değerli bilgiler alıyorum.. kombi aleminde tek

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz.

 9. HARUN ULU dedi ki:

  Ocağa gaz gelmesine rağmen kombi çalışmıyor F28 yazıyor resetleme yaptım ama gene aynı ne yapabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Harun Bey… Ocağınıza gaz geliyorsa dairede de gaz vardır. Kombi yanında bulunan gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Gaz vanası boru ile aynı hizada olmalıdır. Gaz vanası açıksa, kombiye gaz geliyorsa maksimum 3 kez resetleme işlemi yaparsınız. Resetleme sonrası da düzelme olmuyorsa eğer servis müdahalesi gerekir. Anakart, gaz valfi ve elektrotlarda sorun olabilir. Arıza teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir.

Petek Yıkama