444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Vaillant F28 Arızasıslogan
down
Paylaş:

Vaillant F28 Arıza Kodu Nedir?

Vaillant markalı ecoTEC, atmoTEC-turboTEC, ecoVİT, Vuw Plus modellerinde gaz yokluğu-ateşleme sorunudur.

Vaillant F28 Arızası nda Servis Öncesi Yapılacaklar

 • Gaz kontrolü Öncelikle yapmanız gereken dairenize ve Vaillant kombinize gaz gelip gelmediğine bakmaktır. Gazın geldiğinden kesinlikle emin olmalısınız. Gaz gelmezse eğer sorun Vaillant kombide değildir. Mesela Vaillant kombi dışında doğalgaz ile çalışan bir ürün var ise (ocak gibi) kontrol etmelisiniz. Doğalgazlı cihazlarınızın hiçbiri çalışmıyorsa bu dairenizde gazın olmadığı anlamına gelir. Vaillant kombinin ateşleme yapmamasının sebebi de dairede gazın olmamasıdır. Bu durumda:
 • Öncelikle dairenin dışına çıkarak konutunuza bağlı gaz vanasını kontrol edin Gaz vanası boru ile aynı hizada (açık) olmalıdır. Değilse mutlaka açın. Doğalgaz vanasında mühür görürseniz eğer bu fatura ödenmediği için gazınızın kesildiği anlamına gelir. Faturayı öderseniz gazınız açılır sorun çözümlenir. Vana açıksa buna rağmen ocak ve Vaillant kombi çalışmıyorsa bu durumda bölgede gaz çalışması olabilir ya da çalışma olduğu için gazınız kesilmiş olabilir. Doğalgaz dağıtım şirketini arayarak bu konudaki bilgileri alabilirsiniz.
 • Ocağınız çalışıyor Vaillant kombi çalışmıyorsa Bu durumda sorun Vaillant kombinizdedir. Vaillant kombinizde bulunan parçalarda arıza durumu söz konusu olabilmektedir.
 • Resetleme Sonrasında uygulamanız gereken işlem resetlemedir. Vaillant kombinizi resetlemeyi deneyin. Resetleme işlemini bilmiyorsanız eğer size tarif edelim; Vaillant kombi üzerinde alev işaretine benzer bir simge ve bu simgenin üstünde x işareti olan bir düğme olmalıdır. Bu düğmeye birkaç saniye kadar basılı tutun. Bu şekilde kombi kendi kendine kapanıp birkaç saniye sonrasında açılacaktır. Yani resetlenmiş olacaktır. İşlemi sorun düzelmediği sürece maksimum 3 kez yapmalısınız. 3 resetleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise daha fazla resetleme işlemi bir işe yaramayacaktır, yani sorunu çözümlemeyecektir.

Vaillant F28 Arızası

Vaillant F28 Arızasında Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

Vaillant F28 Arızasında; elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilmektedir.

Vaillant F28 Arızası ile karşılaştığınızda öncelikle yapılması gerekenleri uygulayın, soruna çözüm bulamazsanız mutlaka Vaillant Servisi’ni arayın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (16 Yorum)

  1. Ocağa gaz gelmesine rağmen kombi çalışmıyor F28 yazıyor resetleme yaptım ama gene aynı ne yapabilirim

   1. Merhaba Harun Bey… Ocağınıza gaz geliyorsa dairede de gaz vardır. Kombi yanında bulunan gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Gaz vanası boru ile aynı hizada olmalıdır. Gaz vanası açıksa, kombiye gaz geliyorsa maksimum 3 kez resetleme işlemi yaparsınız. Resetleme sonrası da düzelme olmuyorsa eğer servis müdahalesi gerekir. Anakart, gaz valfi ve elektrotlarda sorun olabilir. Arıza teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir.

  2. Değerli kombitamircisi.com.tr Sürekli sitenizden faydalanıyor.Değerli bilgiler alıyorum.. kombi aleminde tek

  3. Mahallede gaz kesintisi oldu.kombi f28 hatası verdi.resetledim duzelmedi.sicak suda calismiyor.ama kaloriferleri çalışıyor ne yapmaliyim

   1. Merhaba Mehmet Bey… Gaz kesintisi sonrası kombiye gelen gaz boruları içerisindeki gaz özelliğini yitirdiği için yeniden gaz verildiğinde kombi yeni gazı algılamıyor ve bu yüzden ateşleme yapmıyor. Öncelikle kombinizi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrası sorun düzelecektir. Eğer sorunda bir düzelme olmazsa gaz yokluğu sebebiyle parçalar zarar görmüş olabilir. Net teşhis için servis müdahalesi gerekir.

   1. Merhaba Mehmet Bey… Makalemizde belirttiğimiz gibi gaz yokluğu ateşleme sorunu. Belirtilen uygulamaları servis öncesi yapın. Sorun düzelmezse servis yardımı almalısınız.

  4. Sicak suyu açınca devamlı sönüyor f28 işareti çıkıyor
   Kaç tane servis ve tamirci cagirdiysam sorun anlık çözülüyor sonra tekrar arıza yapıyor

   1. Merhaba Metin Bey… Muhtemelen servis ekipleri geldiğinde kombiyi resetliyordur sorun çözümlendiği için bir tespit de yapamadan gidiyorlardır. Kombi panelinde alev üzerine x işareti olan bir düğme olacak. Bu düğme reset düğmesidir. Düğmeye birkaç saniye kadar basılı tutarak kombinizi siz de resetleyebilirsiniz. Ancak 3 kez peş peşe resetlemenize rağmen düzelmiyorsa ancak o zaman servis çağırmalısınız. Aksi halde arıza tam olarak tespit edilemez ve yanlış müdahaleler yapılabilir.

  5. F 28 f 29 arıza veriyor 1 yıllık kömbi aynı arzayı 3 aylıkken yaptı servis hiç birşey bulamadı aynı arzayı 18 11 2018 tarihinde yine yaptı 22 12 2017 tarihinde sıfır aldın mahallede degişik markalar var 4 yıllık kömbi hiç arza vermedi biz yılda bu kadar arza yaparsa hatamı yaptık vaillant kömbi almakla ne yapmamız gerekiyor teşekkürler

   1. Merhaba Fethi Bey… Vaillant kombilerde f28-f29 gaz yokluğu-iyonizasyon sorunu. Yani cihazın elektrotlarının, gaz valfinin ve elektronik kartının kontrol edilmesi gerekir. Arıza durumunda birkaç kez resetleme işlemi deneyin. Sorun tekrar ederse veya çok sık yaşanırsa servis yardımı almanız gerekir.

  6. Merhaba bizim kombi Vaillant marka çalışırken arıza kırmızı ışıga geçiyor. Gazvar resetliyorum bir süre calışıyor arada aynı arıza oluyor ne yapmalıyız .

   1. Merhaba İmre Türk… Vaillant kombilerde kırmızı ışık uyarısı genelde ateşleme sorunudur. Yani brülörde alev kaybı olduğunda veya alev oluşmadığında bu durum yaşanır. Resetlediğinizde düzeliyorsa kullanmaya devam etmeniz gerekir. Çünkü arıza düzeldiği sürece net bir arıza teşhisi yapılamaz. Ancak arka arkaya cihazı 3 kez resetlemenize rağmen sorun düzelmiyor ve devam ediyorsa o zaman servis çağırmanız gerekir. Sorunun tespit edilmesi için de yerinde görmek gerekir.