Vaillant F28 Arızası

Vaillant F28 Arızası Nedir?

Vaillant markalı ecoTEC, atmoTEC-turboTEC, ecoVİT, Vuw Plus modellerinde gaz yokluğu-ateşleme sorunudur.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

 • Gaz kontrolü Öncelikle yapmanız gereken dairenize ve Vaillant kombinize gaz gelip gelmediğine bakmaktır. Gazın geldiğinden kesinlikle emin olmalısınız. Gaz gelmezse eğer sorun Vaillant kombide değildir. Mesela Vaillant kombi dışında doğalgaz ile çalışan bir ürün var ise (ocak gibi) kontrol etmelisiniz. Doğalgazlı cihazlarınızın hiçbiri çalışmıyorsa bu dairenizde gazın olmadığı anlamına gelir. Vaillant kombinin ateşleme yapmamasının sebebi de dairede gazın olmamasıdır. Bu durumda:
 • Öncelikle dairenin dışına çıkarak konutunuza bağlı gaz vanasını kontrol edin Gaz vanası boru ile aynı hizada (açık) olmalıdır. Dilerseniz gaz vanası nasıl açık olur? bilgi için linki tıklayabilirsiniz. Doğalgaz vanasında mühür görürseniz eğer bu fatura ödenmediği için gazınızın kesildiği anlamına gelir. Faturayı öderseniz gazınız açılır sorun çözümlenir. Vana açıksa buna rağmen ocak ve Vaillant kombi çalışmıyorsa bu durumda bölgede gaz çalışması olabilir ya da çalışma olduğu için gazınız kesilmiş olabilir. Doğalgaz dağıtım şirketini arayarak bu konudaki bilgileri alabilirsiniz.
 • Ocağınız çalışıyor Vaillant kombi çalışmıyorsa Bu durumda sorun Vaillant kombinizdedir. Vaillant kombinizde bulunan parçalarda arıza durumu söz konusu olabilmektedir.
 • Resetleme Sonrasında uygulamanız gereken işlem resetlemedir. Vaillant kombinizi resetlemeyi deneyin. Resetleme işlemini bilmiyorsanız eğer Vaillant kombiyi resetleme linkini tıklayarak işlemin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Vaillant F28 Arızası

Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

Vaillant F28 Arızasında; elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon elektrodu, ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilmektedir.

Vaillant F28 Arızası ile karşılaştığınızda öncelikle yapılması gerekenleri uygulayın, soruna çözüm bulamazsanız mutlaka servisi arayarak yardım almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (36 Yorum)

 1. HÜDAİ ÇAKMAK dedi ki:

  F28 arızası veriyor. Resetledikten bir müddet sonra kendi kendine f28 arızasına geçiyor. Neden acaba? Bir yerleri i tıkalı??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Hüdai Bey,
   Öncelikle dairenin dışına çıkarak konutunuza bağlı gaz vanasını kontrol edin. Ocağınız çalışıyor kombiniz çalışmiyorsa resetleme yapın, resetlemeye rağmen düzelme olmuyorsa, genellikle vaillant F28 arızasında; elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon elektrodu, ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Sorunun net tespiti çözümü için uzman teknik servisimizden yardım almanızı öneririz.

 2. Kezban Ahuş dedi ki:

  Bu arızadan sonra kombimdeki dokunmatik ayarları çalışmamaya başladı bu yüzden resetleyemiyorum ne yapmamız lazım acaba ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Kezban Hanım
   Cihazınızın elektronik kart, gaz armatörü, iyonizasyon elektrodu, ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun olabilmektedir.Ekran kartında da sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için uzman teknik servis ekiplerimizden yardım almanızı öneririz.

 3. Salih Sağır dedi ki:

  Resetledim fakat 3 gün sonra yeniden f28 oldu yeniden resetledim düzeldi ocak üzerinde gaz emniyet sensörü var bu sebepten dolayı gaz kesilip gelebilirim ondan dolayı arıza verebilirim saygılar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Ocağınızda gaz kaçağı olduğunda daireye gelen gaz otomatik kesiliyorsa evet bu yüzden yapabilir. Ancak böyle bir durum söz konusu değilse ocağa gelen gaz ayrı kombiye gelen gaz ayrıdır. Dairenizdeki doğalgazla alakalı bir sorun da olabilir harici olarak kombi arızası da olabilir. Kombiyi çok sık resetlemek zorunda kalıyorsanız yani bu sorun çok sık yaşanıyorsa teknik servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama