Kombide İyonizasyon Elektrodu

Kombide İyonizasyon Elektrodunun Görevi Nedir?

Brülörde oluşan yanmayı hissederek elektronik karta alevin oluştuğunu bildirme görevinde olan parçadır.

İyonizasyon Elektrodunun Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Zamanla meydana gelen is, kurum gibi durumlar, sürekli yanma durumu ve metal aksamın özelliğini yitirmesi sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide İyonizasyon Elektrodu

Kombide İyonizasyon Elektrodu Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi marka modeli ve çeşidine bağlı olarak ekranda alev oluşmuyor veya alev görmüyor gibi açıklamaları bulunan arıza kodları belirebilir. Ledli kombilerde ise ateşleme ledi yanabilir. Bu gibi durumlarda iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Yalnız arıza durumlarında tek sebep iyonizasyon elektrodu olmayabilir. Farklı parçalarda da arıza durumu olabilmektedir.

İyonizasyon Elektrodu Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parçanın arızalı olduğu ancak yerinde görülür ve bir tespit yapılır ise anlaşılabilir. Bu durum uzman servis ekiplerince tespit edilir. Tespit sonrası arıza durumu var ise parçanın değişimi yapılır ve sorun bu şekilde çözümlenir. Parçanın tamiri olmaz, tıkalı ise temizliği yapılabilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (59 Yorum)

 1. İsmail sarıkaya dedi ki:

  Dd nitron f 14 arızası veriyor kendi kendine kapanıyor resetlediğimde ise çalışıyor ama bu arızayı çok sık yapıyor yardımcı olursanız sevinirimhayırkı günler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombinizde harici bir sorun var. Eğer çok sık yaşanıyorsa cihaz kendini bloke ediyordur. Bu durum; kart, sensör dahil birçok parçaya bağlıdır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için bu konuda servis yardımı almalısınız.

 2. Murat şen dedi ki:

  Benim kombim protherm çalışmıyor iyonizasyon hatası diyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Dairenize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Doğalgaz kesintisi yok ve vanalar açık durumda ise yani kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi bu aşamada resetlemeniz gerekir. Birkaç resetleme işlemine rağmen düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Kombi iyonizasyon hatası veriyorsa alev bir sebeple kesiliyor demektir. Bu aşamada; iyon elektrodu, gaz valfi, kart gibi parçalara ayrıca baca sistemine bakmak gerekir. Yani cihaz reset sonrası düzelmezse servis yardımı almalısınız.

 3. Kadir aydoğdu dedi ki:

  İyi günler dilerim benim kombim auer maximax dün akşamdan beri bc arızası veriyor ve çalışmıyor nedir neden olur ne yapmam gerekiyor bununla alakalı yardımcı olursanız çok sevinirim reset kabul etmiyor kapatıp açıyorum düzelmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… Kombiniz gaz yokluğu-ateşleme arızası veriyor. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de sonuç alamıyorsanız veya sorun devam ediyorsa servis yardımı almanız gerekir. Bu aşamada; kart, elektrotlar ve gaz valfi gibi parçaların yani ateşleme devresinin kontrol edilmesi gerekiyor.

 4. Fatih anlar dedi ki:

  Eca contro plus kombi kırmızı ışık yanıyor 5 arıza kodu çıkıyor banyo suyu soğuk akıyor yaklaşık 15 defa düğmeye basıyorum reset düğmesine ondan sonra sıcak su geliyor acaba sıkıntı sebebi nedir ilginize teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… https://kombitamircisi.com.tr/eca/confeo-plus-ariza-kodlari/ linkini tıklayarak incelerseniz eğer 05 arıza kodu alev kaybı sorunudur. Bu sorun hem ateşleme devresine hem de baca sistemine bağlıdır. Kombiyi çok sık resetlemeniz gerekiyorsa veya cihaz çok sık arızaya geçiyorsa direk servis yardımı almalısınız.

 5. Mutlu gören dedi ki:

  Canım benim öncelikle bu adil davranışından dolayı tebrik ediyorum.Benim sorunum kombi tam ateşleme esnasındayken birden şarteli indirdim yani birkac gün evde yoktuk eve geldik kombiyi devreye soktum calıştı ateşleme yaptı 20 saniye sonra kırmızıya geciyor reset kabul etmiyor arıza ne olabilir tam ateşleme esnasında kapattım iyonizer den olabilirmi saygılar hayırlı işler kardeşim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mutlu Gören… Değerli görüş ve yorumunuzun için teşekkür ederiz. Kombinizin marka modelini net olarak belirtebilirseniz kırmızı ışık uyarısına bakıp sizi bilgilendirebiliriz. Basınç düşüklüğü veya ateşleme sebebiyle de cihaz arızaya geçmiş olabilir.

 6. mustafa genç dedi ki:

  benim k ombim baymak petrol edin i sinmasinda bir sorun yok ama sicak suyucactigimda alev yaniyor şu ısınıyor ama 10 saniye sonra alev sönüyor şu soğuyor 10 saniye sonra tekrar alev yaniyor ve yine sönüyor bunu neden yapar acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Petekler ısınıyor sorun sıcak su devresinde. Sıcak su dairenizde bulunan tüm musluklarda bu şekilde oluyorsa kombide birçok parçada sorun olabilir. Parçaları yerinde incelemeden uzaktan bilgi aktaramıyoruz maalesef. (Çünkü kombiniz bir hata kodu da vermiyor). Yaşadığınız bu durum sadece tek bir muslukta oluyorsa (örneğin mutfakta sorun yok, banyoda sorun oluyorsa) bu durumda musluk-batarya bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir veya tesisatta tıkanıklık olabilir.

 7. Oktay Fidan dedi ki:

  İyi akşamlar. Kombim demirdöküm kalisto. F4 hatası alıyorum sürekli. Açıklamada gaz yokluğu veya iyonizasyon problemi diyor. Sorun tam nerede acaba yardımcı olur musunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oktay Bey… Dairenizde gaz kesintisi yoksa, kombiye gaz geldiğinden eminseniz, gaz vanaları açıksa kombiyi resetlemeniz gerekir. Resetleme sonrası da düzelme olmuyorsa; gaz valfi, kart, iyon, ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Kombi hava akışı sağlayamadığı için de alevi kesebiliyor. Yani bu durum nadir de olsa fan, prosestat gibi parçalara da bağlı olabiliyor. Sorunu net olarak yerinde görmeden net bilgi vermek çok zor. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 8. Anil şarlı dedi ki:

  İyi günler iyi çalışmalar. Kombim lambert lx 24 fi. A82 hatasi veriyordu yetkili servis cagirdim anakarti degistirecegiz 700 tl dedi. Daha sonra kendim anakarti söküp tamire yollattım istanbula. Tamir edildiğini soylediler tekrar anakarti taktım. 1 saat çalıştı yine aynı a82 hatasini vermeye basladi. Ayrıca atesleme yapsa bile çakmak çakmaya devam ediyor. İyonizasyon elektrodu tam alevin üzerinde durmuyor. Isiniyor ama ucu ve en dibi isiniyor ortasi iyi isinmiyor sanki. Anakarti geri mi gotureyim yoksa kendim cozebilir miyim rica etsem yardimci olur musunuz ? Tesekkurler iyi calismalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Anıl Bey… A82 arızası evet genel olarak karta bağlı bir sorun. Ancak anlattıklarınıza göre iyon elektrodu sorunu da olabilir. Gönderdiğiniz kart tamir edilmemiş de olabilir, yolda bir sorun da olmuş olabilir. Biz genelde bu tür hizmetleri ve uygulamaları desteklemiyoruz. Bu yüzden bu konuda sizi hem yönlendiremeyiz hem de uzaktan bilgi aktaramıyoruz. İşi sadece uzmanına bırakmanızı öneririz.

   1. Anil şarlı dedi ki:

    Baca ile ilgili olabilir mi. Çünkü bacayı hafif sağa çevirdim 1 gün sorunsuz calıştı. Normalde 1 saat calisip duruyordu.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Tabi baca sistemine de bağlı olabilir Anıl Bey. Çünkü kart da baca sisteminde görev alan bir parçadır. Daha doğrusu kart kombide; birkaç arıza durumu dışında (ses yapma, su akıtma, basınç düşme-yükselme gibi) birçok sorunda karşımıza arızalı olarak çıkabilir. Baca yerinden çıktı veya oynadıysa bu yüzden de cihaz arızaya geçebilir. Sorun düzeldiyse bir müdahalede bulunmayın.

     1. Anil şarlı dedi ki:

      Düzeldi fakat sabah yine durmuş. Hava ruzgarliydi. Baca oynadiysa ruzgar almis olabilir ve kombi kendini yine kitledi. Bacanin baglantisini kontrol edip tekrar deneyecegim eger duzelirse buraya yazarim. ayni sorunu yasayan diger arkadaslara ornek bir cozum olur

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Tabi ki Anıl Bey… Biz de yorumlarınızı paylaşmaya devam edeceğiz. Ancak yeniden belirtmek isteriz ki kombi gibi doğalgaz, elektrik ve su ile çalışan bir cihaza her ne kadar bilinçli de olsanız müdahale etmeyin. Sunduğumuz bilgiler sadece bilinçli olabilmeniz içindir, cihaza müdahale etmeniz için değildir. Yani olası bir sıkıntıda tabi ki herkes gibi sorumluluk almak istemeyiz. Bu yüzden her seferinde söylediğimiz gibi yinelemek isteriz ki; kombi arızalarında servis yardımı almalısınız.

 9. Mehmet Ali Yılmaz dedi ki:

  Protherm leopard kombide 70 ışığı yanıp sönüyor kombi ateşleme yapmıyor suyu ısıtmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey… Kombinizin modeli Leopar muhtemelen (çünkü leopard model kombilerde ekran vardır ledler yoktur). Leopar model kombilerde 70°C led, yanıp sönüyorsa cihaz ateşleme-gaz yokluğu arızası veriyordur. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Birkaç resetleme işlemine rağmen yine de kombideki sorun devam ediyorsa servis yardımı almanız gerekiyor. Elektronik kart, elektrotlar, gaz valfi gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 10. türkan demirci dedi ki:

  Merhaba eca proteus kombim de F5 arıza kodu yanıyor. Sorunsuz çalışan kombide Elektrik sayacında kablo onarımı için elektrik kesildi ve ertesi gün elektrikler geldiğinde bu arıza kodunu gördük. Reset attık 3 kere ancak sorun çözülmedi. bu arızanın elektrik kesintisiyle alakası var mıdır varsa nedir ? yardımcı olursanız sevinirim. iyi günler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Türkan Hanım… Kombiniz muhtemelen Eca Proteus Plus, Proteus Plus Blue veya Proteus Premix. Çünkü Eca Proteus model kombilerde ekran yok, ekran olmadığı için de F5 arızasıyla karşılaşamazsınız. Belirttiğimiz modellerin ikisinde de F5 arızası baca sistemine bağlıdır. Elektriksel bir işlem yapıldı ve akabinde sorun yaşandıysa bir kart arızası olabilir. F5 hatası genelde kombinizin çeşidine bağlı olarak; anakart, fan veya prosestattan kaynaklıdır. Ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Direk kart arızası denilemese de kart bu sorunda karşımıza çıkabilmektedir. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 11. müslüm taşkın dedi ki:

  İyi çalışmalar Buderus g012 marka kombim var ve yaklaşık bir aydır ara ara 6A hatası veriyor resetliyorum düzeliyor fakat aradan bir kaç gün geçtikten sonra tekrar hata veriyor. resetleyince tekrar düzeliyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Müslüm Bey… Kombiniz gaz yokluğu arızası veriyor. Bu sorunu; gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu, anakart, fan, prosestat gibi parçalardan yapar. Kombi bacası eğer rüzgar alan bir yerdeyse rüzgarlı hava sebebiyle de alev kesilir ve cihaz bu arızayı verebilir. Teknik müdahale gerekeceğinden direk servis yardımı almanızı öneririz.

 12. Nurkan akcay dedi ki:

  Kombi kendi kapatıp kapatın acıyı ateşleri nedendir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Kombi kendi kendine mi çalışıyor yani ateşliyor? Sorunu net anlayamadık?

 13. cihan demir dedi ki:

  merhaba;

  immergas eolo marka kombim var. cihaz sürekli 01 kodu veriyor ancak ilginçtir bu hata petek kısmına aldığımda oluyor sıcak su da her zaman olmasa da aynı hatayı veriyor bunun sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cihan Bey… İmmergas kombilerde 01 arıza kodu gaz yokluğu-ateşleme problemidir. Bu sorun birçok sebeple yaşanabilir. Arıza durumunda cihazı yerinde incelemek gerekir. Gaz valfi, elektrotlar, anakart, fan, prosestat gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 14. Hamza tas dedi ki:

  Iyi günler kombim eca proteus plus modeli vr F4 arizasi veriyor atesleme gerçekleşiyor fakat yanma olmuyor ama bazen kendiliginden düzeliyor son zamanlarda bu sık sık olmaya başladı sorunu nasil çözebiliriz simdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hamza Bey… Kombiniz alev oluşmadığına veya bir sebeple söndüğüne dair uyarı veriyor. Arıza durumunda cihazı sadece resetlemeniz gerekir. Ancak sorun çok sık yaşanmaya başladıysa eğer servis yardımı almanız gerekir. Yani kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef.

   1. Yussuf akay dedi ki:

    Kombim eski eca 61 kodu hatasi veriyor ne olabilir acaba

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Yusuf Bey… Kombiniz iyon sapması hatası veriyor. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa eğer servis müdahalesi gerekebilir. İyon elektrodu, gaz valfi, anakart, prosestat, fan gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

 15. Feyzi HANOĞLU dedi ki:

  iyi günler…
  Dairede gaz var, ocak yanıyor ama kombiyi açınca ocak sönüyor kombide çalışmıyor E01 arza kodu veriyor ateşleme yapmıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Feyzi Bey… Dikkat ederseniz ocağa gelen gaz vanası ayrıdır, kombiye gelen gaz vanası ayrıdır. Kombi ocağı etkilemez, ocak da kombiyi etkilemez. Her ikisi de çalışmıyorsa bu dairede gaz olmadığı anlamına gelir. Bir gaz kesintisi olabilir veya gaz vanaları kapalı olabilir. Kombide E01 gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır. Ocak da yanmıyorsa önce kapınızın dışında yer alan doğalgaz saatine bağlı vanayı kontrol edin. Vana kapalıysa açın. (vanayla boru aynı hizada olursa açık demektir) Vanada kırmızı mühür varsa doğalgaz faturasını ödemediğiniz için gazınız kesilmiştir. Faturanızı ödeyip, doğalgaz firmasını arayarak gazınızı açtırabilirsiniz. Gaz vanası açık olmasına rağmen ocak ve kombi yine de yanmıyorsa bölgenizde bir çalışma olduğu için bölge olarak gazı kesmiş olabilirler veya binanın ana vanasından gazı kesmiş olabilirler. Tüm bu kontrolleri gerçekleştirmelisiniz.

 16. Mesut pala dedi ki:

  Kombi f4 yanip sonuyor arzalimidir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Mesut Bey Merhaba,

   F4 arızalarında öncelikle daireye gaz geliyor mu kontrol etmeniz gerekir. Doğalgaz sayacının yanındaki vananın ve kombinin yanındaki gaz vanasının boruya paralel olduğundan emin olun. Boruya paralel hale getirerek cihaza 3 kere reset atın reset atma işlemini buradan inceleye bilirsiniz.

   Eğer vanalar boruya paralel ise cihaza 3 kere reset atın.

   Reset işlemi sonrasında cihaz düzelmese, Anakart, İyonizasyon elektrodları, Ateşleme elektrodları veya gaz valfinde problem olabilir. Tespiti için servis müdahalesi gerekmektedir.

 17. İsa Saymadi dedi ki:

  merhaba bu 1 haftadan beri kombiyi kullandığımızda F05 gösteriyor ekranda sizden yardım bekliyoruz SAYGILAR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsa Bey… Kombinizin marka ve modelini bilmediğimiz arıza durumu hakkında görmeden tahmini de olsa bilgi vermemiz çok zor. Ancak genel olarak kombilerde F05 arızası hava akışı ile alakalıdır. Yani kombiler baca yani fan yoluyla yeterli hava akışı sağlayamadığı zaman ekranda bu hata kodu belirir. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme ihtimali düşüktür ancak yine de cihazı resetlemek gerekir. Arka arkaya 3 resetleme ya da açma-kapama işlemine rağmen yine de sorunda bir düzelme durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 18. Aytekin Çoban dedi ki:

  Merhaba Lynx proterm kombi ateşlemeye başlıyor fakat alev simgesi 2 _3 sn sonra sönüyor yeniden deniyor olmuyor bunu birkaç kez yapıyor sonra F 04 arızası veriyor.Resetleme yapıyorum ama bazen çok güç düzeliyor defalarca denemem gerekiyor.Kombi bazen sorunsuz çalışıyor bazen çok kötü oluyor.Cevaplarınız için teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aytekin Bey… Protherm Lynx model kombilerde F04 iyonizasyon-ateşleme sorunudur. Kombiler çalışmaya başlamadan önce birkaç kez alev denemesi yapar. Yani ateşleme yapması için brülörde alev oluşması gerekir. Alev oluşmazsa 3 kez arka arkaya alev denemesi yapar ve yine alev oluşmazsa ateşleme arızası yani gaz yokluğu arızasına geçer. Bu sorun birçok sebeple yaşanabilir. Bu gibi durumlarda genelde karşımıza çıkan parçalar; anakart, gaz valfi, iyon ve ateşleme elektrodu, fan motoru, prosestat gibi parçalardır. Bu parçaların kontrol edilmesi gerekir. Kontrol sonucunda hangi parçada sorun olduğu net olarak tespit edilir ve gereken müdahale sağlanır.

 19. GÖKHAN ÇARDAK dedi ki:

  merhaba ariston uno kombideki 2 adet iyonizasyon elektrodunun 1 tanesi ateşleme yapıyor diğeri farklı bir görevimi var yoksa odamı ateşlemeye yarıyor yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Şefik büyük dedi ki:

   Benim kombim Ariston marka daha önce sıcak suda sıkıntı yoktu ; şu anda A 01 kod hatası veriyor ve resetleme ile açılmıyor .Acaba ne arızası olabilir

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Mehmet Bey… Ariston kombilerde A01 gaz yokluğu yani ateşleme arızasıdır. Brülörde yanma olmadığı için cihaz arızaya geçmiş. Bu durumda dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz vanaları açık konumda olsun. Buna rağmen yine sorun devam ediyorsa kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme işleminden sonra da arızada değişiklik olmazsa eğer servis müdahalesi gerekir. Bu gibi durumlarda; anakart, iyon elektrodu, ateşleme elektrodu veya gaz valfi gibi parçalarda sorun olabiliyor. Yine de sorunu yerinde görüp incelemekte fayda var. Çözüm için de bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.

   2. Yusuf dedi ki:

    Yeni taşındım evde baymak yoğuşmasız kombi var. Çalıştırıyorum petekleri ısıtıyor ayarlanan dereceye gelince duruyor tekrar çalışacağında fan sesi ve ateşleme sesi geliyor fakat alev almıyor. Üç defa tekrar ediyor sonra a01 hataya düşüyor. Servis kart değişir dedi fakat garantisi de yok pahalı. Ben de gazı elektriği kestim kombinin yanma odasına kadar açtım içinden avuç avuç toz ve böcek çıktı. Elektrikli süpürge ve fırçayla temizledim ataslemeyi de hafifçe zımparaladim. Şimdi kombi yüzde seksen düzeldi fakat tam düzelmedi. Geç vakitlerde tek ilk seferde ateşleme yapamıyor 2. Bazen 3. Seferde ateşliyor. Arada ateşleme yapamadığı oluyor. Tek sorun ateşlemede midir. Ateşleme değişse düzelir mi.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Yusuf Bey… Öncelikle kombiniz baya bakımsız kalmış. O kadar toz böcek çıktıysa uzun zamandır hiç bakım yapılmamış demektir. Önce temiz, güzel bir servis bakımı gerekir. Yaşadığınız soruna gelecek olursak; A01 arızası gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır. Bu sorun genel olarak; elektronik kart, iyon-ateşleme elektrodu, gaz valfi gibi parçalara bağlıdır. Ancak yine de sorunu yerinde görmeden bilgi vermek çok zor. Kombide ateşleme diye bir parça yoktur. Belirtiğimiz parçalar kombide alev oluşumuna yardımcı olan parçalardır.

 20. Aytaç cin dedi ki:

  Iyi günler termomodinamik jsg25-12k marka hermetik şohben suyu açıyorsun şohben ateş aliyor fakat 3-5 saniye sonra sönüyor dit dit diye ses çıkartıp duruyor E5 arıza kodu yazıyor şimdiden teşekkür ler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aytaç Bey… Termodinamik kombilerde E5 arıza kodu aşırı ısınma sorunudur. Yani cihaz içerisindeki suyun maksimum değeri aştığını ve bu sebeple cihazın bloke olduğunu belirtir. Tesisatta herhangi bir tıkanıklık durumu yoksa eğer şofbenle alakalı bir arıza durumu söz konusudur. Ancak net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

 21. Arda dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin,kombim ateşleme yapmıyor (çıtçıt ses gelmiyor), Alarko serena model, sebebi ne olabilir? Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arda Bey… Öncelikle dairenizde gaz olduğundan emin olun. Mesela ocağınız doğalgazlı ise ocağın çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz. Ocağınız çalışmıyorsa dairenizde gaz yok demektir. Bölgenizdeki doğalgaz firmasını arayarak gaz kesintisi konusunda bilgi almanız gerekir. Dairenizde gaz varsa eğer kombinizi birkaç kez resetleyin. Alarko Serena model kombilerde reset düğmesi olmadığı için cihazı birkaç kez kapatıp yeniden çalıştırmanız gerekir. Kombi yine de ateşleme yapmıyorsa servis çağırmanız gerekir. Bu durumun birçok sebebi vardır. İyon ve ateşleme elektrodu, gaz armatörü, elektronik kart gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir.

 22. ferdi kurtoğlu dedi ki:

  auer marka kombimde bc arızası alıyorum gaz vanaları acık basınc su barı normalde. reset attım 5 sn. sonra tekrar anahtar isareti cıkıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferdi Bey… Dairenizde gaz olduğundan emin olun. Ocağınız doğalgazlıysa ocağın çalışıp çalışmadığına bakarak dairenizde gaz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ocağınız çalışıyorsa dairenizde gaz var demektir. Cihaz arızadayken maksimum 3 resetleme işlemi deneyin. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer ateşleme sisteminde sorun var demektir. Bunun için de servis yardımı almanız gerekir.

 23. Selim sırrı özdemir dedi ki:

  Demirdokum nitro kombi var cit cit ses geliyor ama kombi alevi yanıyor kısa bir süre sonrada F4 arızası veriyor sorunu nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selim bey. Demirdöküm Nitron f4 arızası ateşleme oluşmuyor veya elektronik kart alevi algılayamıyor arızasıdır. Cihazın içinde alevin oluştuğuna eminseniz iyonizasyon elektrodu veya elektronik kart arızalı olabilir Selim bey.

   1. Selim sırrı özdemir dedi ki:

    Yanlış yazmışım kusura bakmayın cebapladiginiz icin tesekkur ederim kombi cit cit ses yapıyor ama alev almıyor hiç yanmiyor bu olayı 2 3 kere deniyor otomatik alev almayınca F4 arızası dusuyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yeniden Merhaba Selim Bey… Evet yaşadığınız sorun ateşleme devresiyle alakalı bir sorun. Cihaz arızaya geçtiğinde resetleme işlemi deneyin. Bu işlemi birkaç kez tekrar edin. Yine de sorun düzelmiyorsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu veya anakart arızası olabilir. Tabi net teşhis için soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden uzman bir servis yardımı almanızı öneriyoruz.

  2. Fatih çakır dedi ki:

   İyi akşamla evimde Vaillant 2005 model kombim var sorunu sıcak suyu açtığımda ateşleme yapıyor kazan yanıyor 10.20 saniye sonra ateş sönüyor ve çihazı aç kapa yapmadan tekrar devreye girmiyor ben yanma odasını açıp iyonizasyon elektrosunun ucunu temizledim yalnız sağlamlık kontrolü yada arızanın kaynağını bilmeden bu sorunu nasıl çözebilirim

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Fatih Bey… Alev sönüyorsa bu sorun sadece iyon elektroduna bağlı değildir. Fan yeterli hava akışı sağlayamadığı için de alevi kesebilir, cihaz içinde su kaçağı varsa alevi kesebilir, kart, gaz valfi, prosestat gibi birçok parça alevi kesebilir. Kısacası birçok sebep olabilir. Bu yüzden cihaza kendi çabalarınızla müdahale etmeden servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama