Kombide İyonizasyon Elektrodu

Kombide İyonizasyon Elektrodunun Görevi Nedir?

Brülörde oluşan yanmayı hissederek elektronik karta alevin oluştuğunu bildirme görevinde olan parçadır.

İyonizasyon Elektrodunun Arızalanma Sebepleri Nelerdir?

 • Zamanla meydana gelen is, kurum gibi durumlar, sürekli yanma durumu ve metal aksamın özelliğini yitirmesi sebebi ile arızalanabilmektedir.

Kombide İyonizasyon Elektrodu

Kombide İyonizasyon Elektrodu Arızası Nasıl Anlaşılır?

 • Kombi marka modeli ve çeşidine bağlı olarak ekranda alev oluşmuyor veya alev görmüyor gibi açıklamaları bulunan arıza kodları belirebilir. Ledli kombilerde ise ateşleme ledi yanabilir. Bu gibi durumlarda iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Yalnız arıza durumlarında tek sebep iyonizasyon elektrodu olmayabilir. Farklı parçalarda da arıza durumu olabilmektedir.

İyonizasyon Elektrodu Arızası Nasıl Çözümlenir?

 • Parçanın arızalı olduğu ancak yerinde görülür ve bir tespit yapılır ise anlaşılabilir. Bu durum uzman servis ekiplerince tespit edilir. Tespit sonrası arıza durumu var ise parçanın değişimi yapılır ve sorun bu şekilde çözümlenir. Parçanın tamiri olmaz, tıkalı ise temizliği yapılabilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (23 Yorum)

 1. iyi günler…
  Dairede gaz var, ocak yanıyor ama kombiyi açınca ocak sönüyor kombide çalışmıyor E01 arza kodu veriyor ateşleme yapmıyor.

  1. Merhaba Feyzi Bey… Dikkat ederseniz ocağa gelen gaz vanası ayrıdır, kombiye gelen gaz vanası ayrıdır. Kombi ocağı etkilemez, ocak da kombiyi etkilemez. Her ikisi de çalışmıyorsa bu dairede gaz olmadığı anlamına gelir. Bir gaz kesintisi olabilir veya gaz vanaları kapalı olabilir. Kombide E01 gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır. Ocak da yanmıyorsa önce kapınızın dışında yer alan doğalgaz saatine bağlı vanayı kontrol edin. Vana kapalıysa açın. (vanayla boru aynı hizada olursa açık demektir) Vanada kırmızı mühür varsa doğalgaz faturasını ödemediğiniz için gazınız kesilmiştir. Faturanızı ödeyip, doğalgaz firmasını arayarak gazınızı açtırabilirsiniz. Gaz vanası açık olmasına rağmen ocak ve kombi yine de yanmıyorsa bölgenizde bir çalışma olduğu için bölge olarak gazı kesmiş olabilirler veya binanın ana vanasından gazı kesmiş olabilirler. Tüm bu kontrolleri gerçekleştirmelisiniz.

  1. Mesut Bey Merhaba,

   F4 arızalarında öncelikle daireye gaz geliyor mu kontrol etmeniz gerekir. Doğalgaz sayacının yanındaki vananın ve kombinin yanındaki gaz vanasının boruya paralel olduğundan emin olun. Boruya paralel hale getirerek cihaza 3 kere reset atın reset atma işlemini buradan inceleye bilirsiniz.

   Eğer vanalar boruya paralel ise cihaza 3 kere reset atın.

   Reset işlemi sonrasında cihaz düzelmese, Anakart, İyonizasyon elektrodları, Ateşleme elektrodları veya gaz valfinde problem olabilir. Tespiti için servis müdahalesi gerekmektedir.

 2. merhaba bu 1 haftadan beri kombiyi kullandığımızda F05 gösteriyor ekranda sizden yardım bekliyoruz SAYGILAR

  1. Merhaba İsa Bey… Kombinizin marka ve modelini bilmediğimiz arıza durumu hakkında görmeden tahmini de olsa bilgi vermemiz çok zor. Ancak genel olarak kombilerde F05 arızası hava akışı ile alakalıdır. Yani kombiler baca yani fan yoluyla yeterli hava akışı sağlayamadığı zaman ekranda bu hata kodu belirir. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme ihtimali düşüktür ancak yine de cihazı resetlemek gerekir. Arka arkaya 3 resetleme ya da açma-kapama işlemine rağmen yine de sorunda bir düzelme durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 3. Merhaba Lynx proterm kombi ateşlemeye başlıyor fakat alev simgesi 2 _3 sn sonra sönüyor yeniden deniyor olmuyor bunu birkaç kez yapıyor sonra F 04 arızası veriyor.Resetleme yapıyorum ama bazen çok güç düzeliyor defalarca denemem gerekiyor.Kombi bazen sorunsuz çalışıyor bazen çok kötü oluyor.Cevaplarınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Aytekin Bey… Protherm Lynx model kombilerde F04 iyonizasyon-ateşleme sorunudur. Kombiler çalışmaya başlamadan önce birkaç kez alev denemesi yapar. Yani ateşleme yapması için brülörde alev oluşması gerekir. Alev oluşmazsa 3 kez arka arkaya alev denemesi yapar ve yine alev oluşmazsa ateşleme arızası yani gaz yokluğu arızasına geçer. Bu sorun birçok sebeple yaşanabilir. Bu gibi durumlarda genelde karşımıza çıkan parçalar; anakart, gaz valfi, iyon ve ateşleme elektrodu, fan motoru, prosestat gibi parçalardır. Bu parçaların kontrol edilmesi gerekir. Kontrol sonucunda hangi parçada sorun olduğu net olarak tespit edilir ve gereken müdahale sağlanır.

 4. merhaba ariston uno kombideki 2 adet iyonizasyon elektrodunun 1 tanesi ateşleme yapıyor diğeri farklı bir görevimi var yoksa odamı ateşlemeye yarıyor yardımcı olurmusunuz

  1. Benim kombim Ariston marka daha önce sıcak suda sıkıntı yoktu ; şu anda A 01 kod hatası veriyor ve resetleme ile açılmıyor .Acaba ne arızası olabilir

   1. Merhaba Mehmet Bey… Ariston kombilerde A01 gaz yokluğu yani ateşleme arızasıdır. Brülörde yanma olmadığı için cihaz arızaya geçmiş. Bu durumda dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz vanaları açık konumda olsun. Buna rağmen yine sorun devam ediyorsa kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme işleminden sonra da arızada değişiklik olmazsa eğer servis müdahalesi gerekir. Bu gibi durumlarda; anakart, iyon elektrodu, ateşleme elektrodu veya gaz valfi gibi parçalarda sorun olabiliyor. Yine de sorunu yerinde görüp incelemekte fayda var. Çözüm için de bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan arayabilirsiniz.

 5. Iyi günler termomodinamik jsg25-12k marka hermetik şohben suyu açıyorsun şohben ateş aliyor fakat 3-5 saniye sonra sönüyor dit dit diye ses çıkartıp duruyor E5 arıza kodu yazıyor şimdiden teşekkür ler

  1. Merhaba Aytaç Bey… Termodinamik kombilerde E5 arıza kodu aşırı ısınma sorunudur. Yani cihaz içerisindeki suyun maksimum değeri aştığını ve bu sebeple cihazın bloke olduğunu belirtir. Tesisatta herhangi bir tıkanıklık durumu yoksa eğer şofbenle alakalı bir arıza durumu söz konusudur. Ancak net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

 6. Merhaba kolay gelsin,kombim ateşleme yapmıyor (çıtçıt ses gelmiyor), Alarko serena model, sebebi ne olabilir? Teşekkürler

  1. Merhaba Arda Bey… Öncelikle dairenizde gaz olduğundan emin olun. Mesela ocağınız doğalgazlı ise ocağın çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz. Ocağınız çalışmıyorsa dairenizde gaz yok demektir. Bölgenizdeki doğalgaz firmasını arayarak gaz kesintisi konusunda bilgi almanız gerekir. Dairenizde gaz varsa eğer kombinizi birkaç kez resetleyin. Alarko Serena model kombilerde reset düğmesi olmadığı için cihazı birkaç kez kapatıp yeniden çalıştırmanız gerekir. Kombi yine de ateşleme yapmıyorsa servis çağırmanız gerekir. Bu durumun birçok sebebi vardır. İyon ve ateşleme elektrodu, gaz armatörü, elektronik kart gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir.

 7. auer marka kombimde bc arızası alıyorum gaz vanaları acık basınc su barı normalde. reset attım 5 sn. sonra tekrar anahtar isareti cıkıyor.

  1. Merhaba Ferdi Bey… Dairenizde gaz olduğundan emin olun. Ocağınız doğalgazlıysa ocağın çalışıp çalışmadığına bakarak dairenizde gaz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ocağınız çalışıyorsa dairenizde gaz var demektir. Cihaz arızadayken maksimum 3 resetleme işlemi deneyin. Arıza durumunda düzelme olmuyorsa eğer ateşleme sisteminde sorun var demektir. Bunun için de servis yardımı almanız gerekir.

 8. Demirdokum nitro kombi var cit cit ses geliyor ama kombi alevi yanıyor kısa bir süre sonrada F4 arızası veriyor sorunu nedir

  1. Merhaba Selim bey. Demirdöküm Nitron f4 arızası ateşleme oluşmuyor veya elektronik kart alevi algılayamıyor arızasıdır. Cihazın içinde alevin oluştuğuna eminseniz iyonizasyon elektrodu veya elektronik kart arızalı olabilir Selim bey.

   1. Yanlış yazmışım kusura bakmayın cebapladiginiz icin tesekkur ederim kombi cit cit ses yapıyor ama alev almıyor hiç yanmiyor bu olayı 2 3 kere deniyor otomatik alev almayınca F4 arızası dusuyor

    1. Yeniden Merhaba Selim Bey… Evet yaşadığınız sorun ateşleme devresiyle alakalı bir sorun. Cihaz arızaya geçtiğinde resetleme işlemi deneyin. Bu işlemi birkaç kez tekrar edin. Yine de sorun düzelmiyorsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu veya anakart arızası olabilir. Tabi net teşhis için soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden uzman bir servis yardımı almanızı öneriyoruz.

  2. İyi akşamla evimde Vaillant 2005 model kombim var sorunu sıcak suyu açtığımda ateşleme yapıyor kazan yanıyor 10.20 saniye sonra ateş sönüyor ve çihazı aç kapa yapmadan tekrar devreye girmiyor ben yanma odasını açıp iyonizasyon elektrosunun ucunu temizledim yalnız sağlamlık kontrolü yada arızanın kaynağını bilmeden bu sorunu nasıl çözebilirim

   1. Merhaba Fatih Bey… Alev sönüyorsa bu sorun sadece iyon elektroduna bağlı değildir. Fan yeterli hava akışı sağlayamadığı için de alevi kesebilir, cihaz içinde su kaçağı varsa alevi kesebilir, kart, gaz valfi, prosestat gibi birçok parça alevi kesebilir. Kısacası birçok sebep olabilir. Bu yüzden cihaza kendi çabalarınızla müdahale etmeden servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama