Vaillant F22 Arızası

Vaillant Kombide F22 Arızası Nedir?

Vaillant markalı ecoTEC, atmoTEC-turboTEC, Vuw Plus model kombilerde kuru yanma diye tabir edilen arıza kodudur. Ayrıca Vaillant F22 Arızası F23-F24 arıza kodu ile aynı anlama gelmektedir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapmalı?

 • Vaillant kombiyi resetleyebilir Vaillant kombilerin hemen her modelinde resetleme işlemi aynı düğme ile ve aynı yöntem ile yapılır. Panel üzerinde aleve benzer bir simgenin üstünde x işareti olan bir düğme bulunmaktadır. Bu düğmeye birkaç saniye kadar basılı tuttun. Vaillant kombinin kapandığını ve birkaç saniye sonra yeniden açıldığını göreceksiniz. Uygulama sonrasında arıza durumu hala devam etmekte ise işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz.
 • Basınç düşük ise kombiye su basabilir Vaillant kombilerin genelde paneli üzerinde yuvarlak gösterge bulunur. Göstergeyi kontrol ederek önce basınç değerine bakabilirsiniz. Basınç 1 barın altında ise su basma işlemi uygulamalısınız. Vaillant kombilerin modellerine göre su basma işlemi değişmektedir.

Vaillant Kombiye Su Basma

Genelde sağ alt köşede gri kelebek şeklinde parça vardır. Bu parça doldurma musluğudur. Doldurma musluğunu sola çevirip açarak bar göstergesini 1,5 e getirin. İşlem sonrası doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın.

Olur da işlem sonrası sorun düzelmezse, basınç ideal seviyedeyse veya su basma işlemini bir sebeple yapamadıysanız servis yardımı almanız gerekir.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

 • Pompa devir düşürüyor olabilir Vaillant kombide sirkülasyon yani devir daim sağlama görevinde olan en önemli parçalardan biridir. Çalışma sırasında devir düşürüyor ise bu sebeple Vaillant kombide kuru yanma sorunu oluşuyor olabilir. Bu gibi durumlarda pompa tamiri veya pompa değişimi ile sorun çözümlenir. Bu nedenle de işi uzmanına bırakarak mutlaka servis yardımı almalısınız.
 • Ana eşanjör kireçli veya tıkalı olabilir Ana eşanjör Vaillant kombilerin her birinde bulunan en büyük parçalardan biridir. Ana eşanjörün Vaillant kombideki görevi; brülörden aldığı sıcaklık ile içinden geçen suyu ısıtmaktır. Ana eşanjör kireçli veya tıkalı ise kuru yanma sorunu meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kireçli veya tıkalı ise temizliği gerekebilir. Yalnız çok kanallı bir parça olduğundan iyi temizlenmeyebilir ve sorun temizlik ile çözümlenmeyebilir. Bu durumda değişimi önerilmektedir.
 • Kalorifer filtresi tıkalı olabilir Kalorifer filtresi adını verdiğimiz parça kalorifer dönüş borusu içerisinde yer almaktadır. Kalorifer dönüş borusu üzerindeki somonu uygun bir kurbağacık yardımı ile açılmalı, içerisinde bulunan silindir şeklindeki ufak gözlere sahip filtre çıkarılmalı ve su altında yıkanmalıdır. Kullanılmayan bir diş fırçası ile daha kolay temizlenebilir. (kalorifer filtresi temizleme işlemi detayları için linki tıklayabilirsiniz) Temizleme işlemi sonrasında yeniden yerine takılır, kurbağacık yardımı ile açılan somon kapatılır ve sorun bu sebeple yaşanmış ise çözüm sağlanır.
 • Kalorifer tesisatında tıkanma olabilir Kalorifer tesisatı tıkalı ise cihazda su dolaşımı olmaz ve bu sebeple de cihaz kuru yanma sorunu yaşatabilir. Tesisatta tıkanma var ise temizliği ile sorun giderilebilir veya uzman bir tesisatçıdan yardım alırsanız sorununuz çözümlenecektir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Kombi banyo yaparken suyu bir ısıtıp bir soğutuyor birde şu basıncı bir sıfır oluyor bir çok fazla oluyor sorun ne olabilir teşekkürler

  1. Merhaba Bekir Bey… Basıncın yükselip düşme durumu genelde bakımsızlığa bağlıdır ve kombiye bir bakım gerekebilir. Tabi bakım dışında tank delik, tankın havası eksik veya eşanjör kireçlenmesi olabilir. Kombi sudaki dalgalanma durumunu sadece banyoda oluyorsa; banyo musluk filtresi tıkalı, tesisat tıkalı olabilir veya musluk bozuk olabilir. Ancak bu durum hem banyo hem de mutfakta oluyorsa kombide problem olma ihtimali yüksek. Ancak kombi bir hata kodu vermediği için bu sorunu yerinde incelemek gerekiyor.

 2. Merhaba 242-5 hermatik kombi 2005 yılınfa takılmıştı petekleri yeni açtık fakat uanma olayı çok kısa sürüyor 45 saniye kadar sonra aradan4 yada 5 dakika sonra tekrar ateşleme oluyor daha sonra ayarladığız dereceye gelinceye kadar yanma devam ediyor fakat 45 saniye kadar sürüyor ne yapabiliriz.

  1. Merhaba Erhan Bey… Kombiyi düşük derecede kullanıyorsanız eğer bu yüzden çok sık devreye girip çıkabilir. Dereceyi biraz yükselterek ya da bir kereliğine yükselterek bi deneme yapın. Yine aynı şekilde sık devreye girip çıkarsa bu bir sorundur. Servis yardımı almanız gerekir. Yani kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Ancak dereceyi yükselttiğinizde kombinin devreye girip çıkma süresi de uzuyorsa o halde yakıt tüketimi açısından ve sağlıklı verim açısından kombiyi en düşük derecelerde kullanmamanızı öneririz.

 3. Merhabalar dün Vaillant hermetik kombimde ısıyı yükseltmek isterken F22 arıza kodu ile karşılaştım kombiyi kapatıp tekrar açtım ısınma başladı sonra buradan araştırdım F22 arızası için pompa devir düşürüyor pompa değişimi gerekebilir yazıyor fakat 2-3 hafta önce yeni pompa değişimi oldu pompanın montajında hata olabilir mi ?

  1. Merhaba Burak Bey… Vaillant kombilerde F22 kuru yanma sorunudur. Önce kombi su basıncını kontrol etmeniz gerekir. Su basıncı 1 barın altında ise su basmak ve basıncı 1,5 bara yükseltmek gerekir. Kombi basıncı 1,5 barda olmasına rağmen ekranda F22 arızası varsa birkaç resetleme işlemi uygulamak gerekir. Bu duruma rağmen yine de F22 arızası veriyorsa cihaz makalemizde belirttiğimiz gibi; pompada, ana eşanjörde sorun olabilir ya da tesisat ile kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Pompa yanlış monte edilse veya uygun bir pompa olmasa değiştirildiği an itibari ile cihaz çalışmaz arızaya geçer.

  1. Merhaba Eda Hanım… Vaillant kombilerde F22 arızası kuru yanma problemidir. Önce tesisat basıncını kontrol edin. Yani kombi bar seviyesine bakın. 1 bar altını gösteriyorsa kombiye su basmanız gerekir. Kombi altındaki doldurma musluğu ile basıncı 1 ile 2 bar arasına getirin. İşlem sonrası düzelme olmazsa veya kombi basıncı normal değerdeyse kombiye reset atın. Resetleme sonrası da arızada bir düzelme durumu yoksa servis çağırmanız gerekir. Net tespit için de arızayı yerinde görmek gerekir.

   1. Merhaba bugün usta bakti normal kaloriferleri çalışıyor ama sıcak su yok içindeki bir parça kırıldığını söyledi kombini. Altından su geliyor başka yerden su kapatıldı geliyor diye normal çalışıyor ısınıyor kalorifer ama sıcak su yok kullanamıyoruz Çarşamba günü servis gelecek cuzzi bir rakam olur umarim telefon da bir ücret söylemediler 100 300 civarıdır fiyat değil mi ustalık yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler iyi günler

    1. O halde kombiniz su akıttığı için basınç düşüyor ve kombiniz düşük basınç sebebi ile F22 arızası veriyor. Su akıntısı birçok sebeple olabilir. Net bilgi vermek doğru olmaz. Su akıntısını yerinde görmek gerekir. Kombi içinde bir parça kırıldığında, delindiğinde, çatladığında su akıntısı olabilir. Bu birçok sebebe bağlıdır. O yüzden hem parçalar hem de çıkacak masraf tutarı konusunda net bir bilgi veya tahmini bir bilgi veremiyoruz maalesef. Adresinize gelen servis ekiplerini arayarak maliyet konusunda bilgi alabilirsiniz. İşlemi onaylamadığınız sürece zaten uygulamalar yapılamaz. Net olarak hangi parçada sorun olduğunu öğrenebilirseniz maliyet konusunda tahmini bilgi aktarabiliriz.

Petek Yıkama