444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Vaillant atmoTEC-turboTEC Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Vaillant atmoTEC-turboTEC Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Vaillant atmoTEC model bacalı kombiler ve Vaillant turboTEC model hermetik kombiler ile alakalıdır.

 1. F0 Arızası Kalorifer gidiş suyu ntc bağlantısı kopuk.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensörünün bağlantısında kopukluk olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sensör arızalı da olabileceğinden net tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın.
 1. F1 Arızası Kalorifer dönüş suyu ntc bağlantısı kopuk.
 • Çözüm Kalorifer dönüş suyu ntc bağlantısında kopma meydana geldiğini belirtir. Bu arıza durumunda sensör yani ntc de arızalı olabileceğinden tespitin ve müdahalenin sağlanması amacı ile servisi aramalısınız.
 1. F5 Arızası Dış atık gaz sensörü bağlantısı kopuk.
 • Çözüm Atık gaz sensör bağlantısında kopma olduğunda veya elektrik bağlantısı doğru olmadığında bu sorun yaşanabilir. Atık gaz sensörü arızalı da olabileceğinden tespit ve çözüm için Vaillant Servisi’ni aramalısınız.
 1. F6 Arızası İç atık gaz sensörü bağlantısı kopuk.
 • Çözüm Atık gaz sensörü bağlantısında kopma, sensörde arıza veya elektrik bağlantısı doğru olmadığında bu arıza durumu yaşanır. Bu durumda sorunun yerinde tespit edilmesi gerekeceğinden mutlaka uzman yardımı alın.
 1. F10 Arızası Kalorifer gidiş suyu sensöründe kısa devre.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensör kablolarında kısa devre meydana geldiğini veya sensörün arızalı olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda tespit ve müdahale yerinde yapılmalıdır. Mutlaka servisi arayın.
 1. F11 Arızası Kalorifer dönüş suyu sensöründe kısa devre.
 • Çözüm Kalorifer dönüş suyu sensör kablolarında kısa devre olabileceğini, sensörün arızalı olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. F13 Arızası Aqua-konfor fonksiyonu sensörü kısa devre.
 • Çözüm Bu arıza durumunda sensör arızalı olabilir, sensör kablosunda sorun olabilir, bağlantılarda problem olabilir veya elektronikte bağlantı sorunu olabilir. Net tespitin yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramalısınız.
 1. F15 Arızası Dış atık gaz sensörü kısa devre.
 • Çözüm Atık gaz sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bağlantılarda kısa devre durumu söz konusu olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.
 1. F16 Arızası İç atık gaz sensörü kısa devre.
 • Çözüm Atık gaz sensöründe arıza, bağlantılarda kısa devre olabilir. Tespit ve müdahale için servisi aramalsıınız.
 1. F20/F25 Arızası STB atık sorunu.
 1. F22/F23/F24 Arızası Kuru yanma.
 • Çözüm Bu arıza durumunda basınç düşük olabileceğinden önce basınç kontrol edilmelidir. Basınç 1 barın altında ise su basılmalıdır.  atmoTEC/turboTEC kombiye su basma videosunu izleyerek işlemi kolayca yapabilirsiniz.
 1. F26 Arızası Gaz armatörü adım motoru elektrik akımı dengesiz.
 • Çözüm Gaz valfi adım motorundaki elektrik akımının düzenli gelmediğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda gaz valfinde sorun olabilmektedir. Tespit ve müdahale için servisi aramanız gerekir.
 1. F27 Arızası Sahte alev algılanıyor.
 • Çözüm Gaz valfi kapalı olmasına karşın iyonizasyon alev algılama sinyali gönderdiği zaman bu sorun yaşanır. Bu durumda gaz ventilleri kaçırıyor olabilir, iyonizasyon elektrodunda veya elektronik kartta sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.
 1. F28 Arızası Cihaz devreye giriyor alev oluşmuyor.
 • Çözüm Öncelikle gaz girişlerini kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları kapalı ise açık konuma çevirmeniz gerekir. Gaz vanaları açık ise gaz devresinde sorun olabilir. Kombiyi resetlemelisiniz. atmoTEC-turboTEC kombiyi resetleme linkini inceleyerek işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında sorunda çözümlenme olmazsa eğer Vaillant Servisi’ni aramalısınız. Gaz armatöründe, elektronik kartta, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.
 1. F29 Arızası Cihazın çalışması sırasında alev sönüyor.
 • Çözüm Bir nevi iyonizasyon sorunu olarak da adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda alevin birden söndüğünü ve cihazın başarılı bir ateşleme yapamadığını anlayabiliriz. Böyle bir durumda servis aranmalı yardım talep edilmelidir. Dilerseniz F28-F29 Arızası Çözüm Videosunu izleyerek de bilgi alabilirsiniz.
 1. F33 Arızası Eşanjör donma koruması aktif.
 • Çözüm Isı talebi oluştuğunda 30 dakika içinde prosestatın kontakları kapatmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda hava prosestatı swichinden sinyal alınamıyor olabilir, fan arızalı olabilir veya elektronik kartta sorun olabilir. Sorunun tespiti ve çözümü için mutlaka servisi arayın.
 1. F36 Arızası 3 deneme sonrasında atık gaz çıkışı algılanmıyor.
 • Çözüm Yanma havasının yeterli olmadığını, baca çekişinin doğru olmadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz kilitlenir ve çalışma yapmaz. Arızanın tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.
 1. F49 Arızası eBUS düşük gerilim.
 • Çözüm Bir nevi voltaj problemi olarak adlandırabileceğimiz arıza durumudur. Arıza durumu hakkındaki tüm detayları öğrenmek istiyorsanız mutlaka atmoTEC-turboTEC F49 hata kodu çözümü hakkında bilgilerin yer aldığı sayfayı inceleyebilirsiniz.
 1. F61 Arızası Gaz armatörü ventillerinin kumandası arızalı.
 • Çözüm Gaz armatörü kablo bağlantılarında kısa devre olduğunda, gaz armatörü arızalı olduğunda ya da bobinlerinde kısa devre durumu olduğunda, elektronik kart arızalı olduğunda bu sorun yaşanabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için mutlaka servisi arayın.
 1. F62 Arızası Gaz armatörü ventillerinde kapatma gecikmesi.
 • Çözüm Bu arıza durumunda gaz armatörü kaçırıyor olabilir ya da elektronik kartta sorun olabilir. Daha fazla bilgi ve arıza çözümü için atmoTEC-turboTEC F62 hatası linkini tıklayabilirsiniz.
 1. F63 Arızası EEPROM (mikro işlemci) sorunu.
 • Çözüm Elektronik kart arızası olarak adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Bu sorunda cihaz hiçbir konumda çalışma yapmaz. Arızanın çözümlenmesi adına Vaillant Servisi yardımı almalısınız.
 1. F64 Arızası Elektronik/sensör arızası.
 • Çözüm Gidiş veya dönüş sensörlerinde kısa devre olduğunda ya da elektronik kart arızalı olduğunda bu sorun yaşanır. Arızanın yerinde görülmesi, tespit sonrası çözümlenmesi gerekir. Bu yüzden bilgi ve yardım için mutlaka Vaillant Servisi’ni arayın.
 1. F65 Arızası Elektronik sistemin ısısı çok yüksek.
 • Çözüm Elektronik sistemin dış etkilerden dolayı ısındığını ya da elektronik kartta arıza olabileceğini belirten arıza durumudur. Arızanın yerinde görülmesi ve tespit edilmesi gerekir. Çözüm için de mutlaka servisi arayın.
 1. F67 Arızası İyonizasyon elektrodu besleme gerilimi sınırları dışında.
 • Çözüm İyonizasyon elektrodunun besleme gerilimi sınırları dışında olduğunu yani 0 veya 5 V olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda elektronik kartta sorun olabilmektedir. Yine de arıza tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.
 1. F70 Arızası Ekran ve elektronik kart için geçersiz cihaz tipi numarası.
 • Çözüm Ekran ve elektronik kartın aynı anda değiştirildi ise cihaz tipi numarasının yanlış girildiğini belirtir. Bu iki parçanın konumlandırılması yanlış olabilir, bağlantılarında sorun olabilir. Servisi arayarak yardım almalısınız.
 1. F71 Arızası Gidiş sensörü sabit değer bildiriyor.
 • Çözüm Bu durumda gidiş sensörünün arızalı olabileceğini anlayabiliriz. Parça müdahalesi için servisi aramalısınız.
 1. F72 Arızası Gidiş veya dönüş sensörü arızalı.
 • Çözüm Gidiş veya dönüş sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda tolerans değerli çok yüksek olabilmektedir. Bu nedenle net tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.
 1. F73 Arızası Su basınç sensörü sinyalinde sorun (çok düşük).
 • Çözüm Su basınç sensörü bağlantısı kesilmiş ya da kısa devre durumu söz konusu olabilir. Basınç sensöründe arıza da olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.
 1. F74 Arızası Su basınç sensörü sinyalinde sorun (çok yüksek).
 • Çözüm Su basınç sensörü bağlantısında kısa devre olduğunda veya basınç sensöründe arıza olduğunda bu sorun yaşanır. Arızanın çözümlenmesi adına Vaillant Servisi yardımı almalısınız.
 1. F75 Arızası 5 deneme sonrası pompa devrede ancak basınç farkı oluşmadı.
 • Çözüm Bu arıza durumu birçok sebebe bağlıdır. Ancak servis öncesi yapılması gereken işlemler de vardır. Öğrenmek ve yardım almak için atmoTEC-turboTEC F75 hatası çözümü sayfasını inceleyebilirsiniz.
 1. F77 Arızası Yoğuşma suyu pompası arızası.
 • Çözüm Bu durumda yoğuşma suyu pompasında sorun olabilir, kablo bağlantısında sorun olabilir, atık gaz klapesi geri bildirimi olmayabilir. Net tespit yapılması ve arızanın çözümlenmesi adına mutlaka servisi arayın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

   1. Merhaba Adem Bey… Kombi ekranına elektrik gelmiyorsa anakart arızası var demektir. Bu konuda servis yardımı almanız gerekir.

Diğer Yorumlar