Vaillant atmoTEC-turboTEC Arıza Kodları

Vaillant atmoTEC-turboTEC Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Vaillant atmoTEC model bacalı kombiler ve Vaillant turboTEC model hermetik kombiler ile alakalıdır.

 1. F0 Arızası Kalorifer gidiş suyu ntc bağlantısı kopuk.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensörünün bağlantısında kopukluk olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sensör arızalı da olabileceğinden net tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F1 Arızası Kalorifer dönüş suyu ntc bağlantısı kopuk.
 • Çözüm Kalorifer dönüş suyu ntc bağlantısında kopma meydana geldiğini belirtir. Bu arıza durumunda sensör yani ntc de arızalı olabileceğinden tespitin ve müdahalenin sağlanması amacı ile servisi aramalısınız.
 1. F5 Arızası Dış atık gaz sensörü bağlantısı kopuk.
 • Çözüm Atık gaz sensör bağlantısında kopma olduğunda veya elektrik bağlantısı doğru olmadığında bu sorun yaşanabilir. Atık gaz sensörü arızalı da olabileceğinden tespit ve çözüm için Vaillant Servisi’ni aramalısınız.
 1. F6 Arızası İç atık gaz sensörü bağlantısı kopuk.
 • Çözüm Atık gaz sensörü bağlantısında kopma, sensörde arıza veya elektrik bağlantısı doğru olmadığında bu arıza durumu yaşanır. Bu durumda sorunun yerinde tespit edilmesi gerekeceğinden mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F10 Arızası Kalorifer gidiş suyu sensöründe kısa devre.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensör kablolarında kısa devre meydana geldiğini veya sensörün arızalı olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda tespit ve müdahale yerinde yapılmalıdır. Mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F11 Arızası Kalorifer dönüş suyu sensöründe kısa devre.
 • Çözüm Kalorifer dönüş suyu sensör kablolarında kısa devre olabileceğini, sensörün arızalı olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. F13 Arızası Aqua-konfor fonksiyonu sensörü kısa devre.
 • Çözüm Bu arıza durumunda sensör arızalı olabilir, sensör kablosunda sorun olabilir, bağlantılarda problem olabilir veya elektronikte bağlantı sorunu olabilir. Net tespitin yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servisi aramalısınız.
 1. F15 Arızası Dış atık gaz sensörü kısa devre.
 • Çözüm Atık gaz sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bağlantılarda kısa devre durumu söz konusu olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F16 Arızası İç atık gaz sensörü kısa devre.
 • Çözüm Atık gaz sensöründe arıza, bağlantılarda kısa devre olabilir. Tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. F20/F25 Arızası STB sorunu.
 1. F22/F23/F24 Arızası Kuru yanma sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda basınç düşük olabileceğinden önce basınç kontrol edilmelidir. Basınç 1 barın altında ise su basılmalıdır.  atmoTEC/turboTEC kombiye su basma videosunu izleyerek işlemi kolayca yapabilirsiniz.
 1. F26 Arızası Gaz armatörü adım motoru elektrik akımı dengesiz.
 • Çözüm Gaz valfi adım motorundaki elektrik akımının düzenli gelmediğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda gaz valfinde sorun olabilmektedir. Tespit ve müdahale için servisi aramanız gerekir.
 1. F27 Arızası Sahte alev algılanıyor.
 • Çözüm Gaz valfi kapalı olmasına karşın iyonizasyon alev algılama sinyali gönderdiği zaman bu sorun yaşanır. Bu durumda gaz ventilleri kaçırıyor olabilir, iyonizasyon elektrodunda veya elektronik kartta sorun olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F28 Arızası Cihaz devreye giriyor alev oluşmuyor.
 • Çözüm Öncelikle gaz girişlerini kontrol etmelisiniz. Gaz vanaları kapalı ise açık konuma çevirmeniz gerekir. Gaz vanaları açık ise gaz devresinde sorun olabilir. Kombiyi resetlemelisiniz. atmoTEC-turboTEC kombiyi resetleme linkini inceleyerek işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında sorunda çözümlenme olmazsa eğer Vaillant Servisi’ni aramalısınız. Gaz armatöründe, elektronik kartta, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F29 Arızası Cihazın çalışması sırasında alev sönüyor.
 • Çözüm Bir nevi iyonizasyon sorunu olarak da adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda alevin birden söndüğünü ve cihazın başarılı bir ateşleme yapamadığını anlayabiliriz. Böyle bir durumda servis aranmalı yardım talep edilmelidir. Dilerseniz F28-F29 Arızası Çözüm Videosunu izleyerek de bilgi alabilirsiniz.
 1. F33 Arızası Eşanjör donma koruması aktif.
 • Çözüm Isı talebi oluştuğunda 30 dakika içinde prosestatın kontakları kapatmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda hava prosestatı swichinden sinyal alınamıyor olabilir, fan arızalı olabilir veya elektronik kartta sorun olabilir. Sorunun tespiti ve çözümü için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F36 Arızası 3 deneme sonrasında atık gaz çıkışı algılanmıyor.
 • Çözüm Yanma havasının yeterli olmadığını, baca çekişinin doğru olmadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz kilitlenir ve çalışma yapmaz. Arızanın tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.
 1. F49 Arızası eBUS düşük gerilim.
 • Çözüm Bir nevi voltaj problemi olarak adlandırabileceğimiz arıza durumudur. Arıza durumu hakkındaki tüm detayları öğrenmek istiyorsanız mutlaka atmoTEC-turboTEC F49 hata kodu çözümü hakkında bilgilerin yer aldığı sayfayı inceleyebilirsiniz.
 1. F61 Arızası Gaz armatörü ventillerinin kumandası arızalı.
 • Çözüm Gaz armatörü kablo bağlantılarında kısa devre olduğunda, gaz armatörü arızalı olduğunda ya da bobinlerinde kısa devre durumu olduğunda, elektronik kart arızalı olduğunda bu sorun yaşanabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F62 Arızası Gaz armatörü ventillerinde kapatma gecikmesi.
 1. F63 Arızası EEPROM (mikro işlemci) sorunu.
 • Çözüm Elektronik kart arızası olarak adlandırabileceğimiz bir arıza durumudur. Bu sorunda cihaz hiçbir konumda çalışma yapmaz. Arızanın çözümlenmesi adına Vaillant Servisi yardımı almalısınız.
 1. F64 Arızası Elektronik/sensör arızası.
 • Çözüm Gidiş veya dönüş sensörlerinde kısa devre olduğunda ya da elektronik kart arızalı olduğunda bu sorun yaşanır. Arızanın yerinde görülmesi, tespit sonrası çözümlenmesi gerekir. Bu yüzden bilgi ve yardım için mutlaka Vaillant Servisi’ni aramalısınız.
 1. F65 Arızası Elektronik sistemin ısısı çok yüksek.
 • Çözüm Elektronik sistemin dış etkilerden dolayı ısındığını ya da elektronik kartta arıza olabileceğini belirten arıza durumudur. Arızanın yerinde görülmesi ve tespit edilmesi gerekir. Çözüm için de mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F67 Arızası İyonizasyon elektrodu besleme gerilimi sınırları dışında.
 • Çözüm İyonizasyon elektrodunun besleme gerilimi sınırları dışında olduğunu yani 0 veya 5 V olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda elektronik kartta sorun olabilmektedir. Yine de arıza tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.
 1. F70 Arızası Ekran ve elektronik kart için geçersiz cihaz tipi numarası.
 • Çözüm Ekran ve elektronik kartın aynı anda değiştirildi ise cihaz tipi numarasının yanlış girildiğini belirtir. Bu iki parçanın konumlandırılması yanlış olabilir, bağlantılarında sorun olabilir. Servisi arayarak yardım almalısınız.
 1. F71 Arızası Gidiş sensörü sabit değer bildiriyor.
 • Çözüm Bu durumda gidiş sensörünün arızalı olabileceğini anlayabiliriz. Parça müdahalesi için servisi aramalısınız.
 1. F72 Arızası Gidiş veya dönüş sensörü arızalı.
 • Çözüm Gidiş veya dönüş sensöründe sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda tolerans değerli çok yüksek olabilmektedir. Bu nedenle net tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.
 1. F73 Arızası Su basınç sensörü sinyalinde sorun (çok düşük).
 • Çözüm Su basınç sensörü bağlantısı kesilmiş ya da kısa devre durumu söz konusu olabilir. Basınç sensöründe arıza da olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.
 1. F74 Arızası Su basınç sensörü sinyalinde sorun (çok yüksek).
 • Çözüm Su basınç sensörü bağlantısında kısa devre olduğunda veya basınç sensöründe arıza olduğunda bu sorun yaşanır. Arızanın çözümlenmesi adına Vaillant Servisi yardımı almalısınız.
 1. F75 Arızası 5 deneme sonrası pompa devrede ancak basınç farkı oluşmadı.
 • Çözüm Bu arıza durumu birçok sebebe bağlıdır. Ancak servis öncesi yapılması gereken işlemler de vardır. Öğrenmek ve yardım almak için atmoTEC-turboTEC F75 hatası çözümü sayfasını inceleyebilirsiniz.
 1. F77 Arızası Yoğuşma suyu pompası arızası.
 • Çözüm Bu durumda yoğuşma suyu pompasında sorun olabilir, kablo bağlantısında sorun olabilir, atık gaz klapesi geri bildirimi olmayabilir. Net tespit yapılması ve arızanın çözümlenmesi adına mutlaka servisi aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Meral Günaydın dedi ki:

  Kombiyi çalıştırdık bi zaman yandı sonra kum saati işareti cıktı neden acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Meral Hanım… Ekranlı Vaillant kombilerde kum saatinin yanıp sönmesi cihazın devir daim yaptığını belirtir. Yani kombi ısıtmayı gerçekleştirdi, pompa bir süre kadar devir daim yapmaya devam ediyor anlamını taşır. Bu bir arıza değildir. Ekran olmayan Vaillant kombilerde kum saatin sembolünün yanında led vardır. Bu ledin yanıp sönmesi problemdir.

 2. Ali yeşilyurt dedi ki:

  Merhaba waillant turbotec plus kombi kullanıyorum bir anda ekranda ( – – ) böyle bir işaret ve çıt çıt ses var ateşleme yapmıyor nedeni ne olabilir şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Cihaz devreye girmediği için bir sıcaklık ölçemediği için bu uyarıyı vermiş olabilir. Düğmeleri sıcaklık ayarı yapar gibi sağa-sola çevirmeyi deneyin. Bir değişiklik olmazsa cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yine de bir sonuç alamazsanız servis müdahalesi gerekir. Sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 3. Mazlum Köçer dedi ki:

  Selamün aleyküm valiant kombi kullanmaktayım evdeki bir kalorifer üstü sıcak altı ısıtmıyor ne yapmayliyim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mazlum Bey… Normalde hava yapan peteklerin üst kısmında ısı olmaz. Ancak her ihtimale karşı peteğin üst yan kısmını açarak su gelene kadar varsa eğer havasını alın. Direk su geliyorsa havası yok demektir. Tek petekte sorun olduğu için tesisat problemi olma ihtimali yüksek. Bu yüzden uzman bir tesisatçıdan yardım almalısınız.

 4. mert umur dedi ki:

  basınç yerinde. biraz arttırdım 2 nin üstüne çıktı. herhangi bir hata ışığı yanmıyor. resertleyince anlık yeşil yanıyor. su ve peteğe ısı vermiyor. info tusuna basınca 5 2, 5 1 ve 5 33 kodları gözüküyor. açıp kapıyorum ancak bir türlüçalışmadı. hafif bir ses geliyor ama düzgün çalışırken çıkardığıkadar güçlü bir ses değil. sorun ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Bey… Cihaz ekranda bir hata kodu veriyor olsa sizi buradan yapılabilecekler konusunda ve arızalı parçalar konusunda bilgilendirebiliriz. Ancak cihaz bir hata kodu vermeden hem sıcak su vermiyor hem de petekleri ısıtmıyor. Yani birçok parçada sorun olabilme ihtimali var. Bu yüzden bi servis çağırarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz.

 5. emin okyay dedi ki:

  vailant pro tec kullanıyorum kombide her hangi bir hata kodu yok çalışıyor fakat hava sıcaklığı iyi diye kısmak isteyince aksine peteklerdeki ısı yükseliyor 35 36 dereceden 30 dereceye kısınca yanmaya devam etmiş ve basınc yüksekliğinden tahliyeden su atmış kapatıp tekrar actık basıncı düşürdük su seviyesini ayarladık tekrar çalıştırdık her hangi bir sorun gözükmüyor ve arıza koduda yok ne yapmamız gerekli saygılar kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emin Bey… Kombi sıcaklık ayarını kıstığınızda petekler daha çok ısınıyorsa bu bir arızadır. Aynı anda basınç da yükseliyorsa bu da ayrı bir sorundur. Kombide ayarın düşürülmesine rağmen peteklerin daha çok ısınması durumu; kart veya sensör arızasına bağlı olabilir. Basınç da derecenin düşürülmesi ancak peteklerin fazla ısınması yüzünden yükseldiyse bu da genleşme tankı sorunu gibi duruyor. Yine de tabi sorunları yerinde incelememiz gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

 6. adem yılmaz dedi ki:

  priz takılı elektirik gelmiyor ekran yok yardımcı olabilirmisiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Kombi ekranına elektrik gelmiyorsa anakart arızası var demektir. Bu konuda servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama