Protherm Lynx Kombide F04 Arızası

Protherm Lynx Kombide F04 Arızası Nedir?

İyonizasyon-ateşleme sorunu olarak bilinir.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

 • Gaz giriş kontrolleri yapabilir. Yani konut içinde gaz olup olmadığında bakabilir.
 • Ocak doğalgazlı ise ocağı kontrol edebilir, ocak çalışıyor ise dairesinde gaz olduğunu sorunun kombisi ile alakalı olduğunu anlayabilir.
 • Ocak doğalgazlı ve ocak da çalışmıyor ise ana vanayı kontrol ederek kapalı ise açabilir (doğalgaz vanası nasıl açık olur? öğrenmek için veya emin olmak için linki tıklayabilirsiniz), mühür var ise fatura ödenmediği için kapandığını anlayabilir, vana açıkken de ocak ve kombide çalışma yok ise doğalgaz firmasını arayarak bu konudaki yardım ve bilgileri alabilir.
 • Ocak çalışıyor Lynx kombide sorun yaşanıyor ise kombiyi resetleyebilir. Lynx kombiyi resetleme işlemi ekranın hemen alt kısmında yer alan “reset” yazılı butona birkaç saniye basılı tutarak yapılır. Bu uygulamayı sorun düzelmediği sürece birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Arızanın Çözümü

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Ufuk akkas dedi ki:

  Merhaba benim kombi protherm. Ateşlemeyi yapıyor ama ateşlemeyi kesmiyor ve ateşleme bittigi zaman da gazı kesip sönüyor. Prosestat çalışıyor baca ve fan temizligi yapildi su pompası basıyor elektrovana çalışıyor iyonizasyon sensörü çalışmıyor sanirim sensörü karttan söküp denedim zimparaladim temizledim yine de çalışmadı yaniyor atesleme bittiginde gazi kesiyor. İyonizasyon sensörünü degissek düzelir mi? Veya kart arizasi olabilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ufuk Bey… Yorumlarımızın herkese açık olması sebebiyle, herkesin can ve mal güvenliğini düşünerek teknik konularda maalesef ki bilgi aktaramıyor veya yönlendirme yapamıyoruz. Teknik servis yardımı almanız gereken bir durum olduğu için size uzman ekiplerimizi adresinize yönlendirerek yardımcı olabiliriz. Bunun için de 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

   1. ufuk akkas dedi ki:

    eğer yardımcı olmak isterseniz teknik bilgileri bana e-mail olarak gizli bi şekilde aktarabilirsiniz. ben makine mühendisiyim. gerekli kalifikasyonlara sahibim teşekkürler.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Maalesef size bu konuda yardımcı olamıyoruz Ufuk Bey… Uzaktan teknik yardım sağlayamıyoruz.

 2. irfan ünal dedi ki:

  merha bilgiler için çok teşekkürler.Bir sorum olacaktı protherm lynux kombi var sıcak sh ve petekleri açtığımda aateşleme yanıyor 2 3 saat sonra petekler sönmüş oluyor kombiye baktığımda f04 hatasıyla karşılaşıyorum reseti attıktan sonra yine çalışmaya devam ediyor. bu sabah reset atmama rağmen ateşleme yapmadı. hava prosestadını biraz salladıktan sonra tekrar çalıştırdım ateşleme yaptı. gğn içerisinde f04 hatasına girmesinde prosestatdan kaynaklı olabilirmi yoksa gaz valfinimi değiştirmek lazım. teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey… Kombide hava akışı-atık gaz devresi sorunu varsa evet bu sebeple de cihaz brülördeli alevi kesebilir. Bacanın çok rüzgar alan bir yerde olması sebebiyle de bu sorun yaşanabilir. Harici olarak makalemizde muhtemel sebepleri de yazmaktadır. Cihazı yerinde görüp incelemeden doğrudan prosestat veya gaz valfi diyemeyiz. Bu konuda teknik servis yardımı almanız egrekiyor.

 3. Erten maden dedi ki:

  Kombi ateşleme yapıyor fakat iyonizasyon yapıp çakmağı kapattığında gazıda kesiyor ateş sönüyor . Ben protestat iyonizasyon çubuğunu ana kartını gaz regilalatörünü yeniledim ama gene aynısı yapıyor ve f 04 hatası veriyor daha sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erten Bey… Arızanın muhtemel sebepleri makalemizde yazmaktadır. Değişen parçalara rağmen sorun düzelmediyse ya parçalarda sorun var ya da cihazda harici sorun var demektir. Tespit ve müdahale için ayrıca can ve mal güvenliğiniz için servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. Gani alkan dedi ki:

  Proterm kombi arıza biriyim ara sıra sorun nedir bazan açık ama calismiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gani Bey… Kombi bir hata kodu vermediği sürece uzaktan arızayla alakalı bilgi sunmak çok zor maalesef. Sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 5. Burak dedi ki:

  Protherm Lynx kombi kullanuyorum. 1 ay önce kombi f4 hatası verdi. Kombinin şalterini kapatıp tekrar açtım sorun düzeldi.
  Dün bu sorun ile tekrar karşılaştım kombiyi kapatıp açtığımda tekrar düzeldi. Tekrarlarsa aynı şekilde ilerlemem yeterlimi?

  Dairede ve binada doğalgaz var mutfakta ocak çalışıyor fakat bu sorun yaşandığında kaloriferler sönüyor ve sıcak su akmıyor kombiyi kapatıp açtığımda düzeliyor. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burak Bey… Kombiniz gaz yokluğu arızası veriyor. Yani ateşleme problemi diyebiliriz. Bir sebeple kombideki alev kesildiği zaman bu sorun yaşanır. Kombide ateşleme olmazsa alev kesildiği için çalışma durumu da olmaz. Yani sıcak su alamazsınız ve petekleriniz de soğur. Arıza durumunda (dairenizde gaz kesintisi olmadığından eminseniz) sadece resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Ancak arıza durumu çok sık tekrar ediyorsa; gaz valfi, elektrotlar, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Bazen fan, prosestat arızası sebebiyle veya kombi içinde su kaçağı varsa bu sebeple de alev kesilebilir. Kısacası kombi arızaya geçtiğinde sorunu yerinde görmek gerekir. Belirttiğimiz parçaların kontrolü gerekiyor.

Petek Yıkama