Protherm Lynx Kombide F04 Arızası

Protherm Lynx Kombide F04 Arızası Nedir?

İyonizasyon-ateşleme sorunu olarak bilinir.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

 • Gaz giriş kontrolleri yapabilir. Yani konut içinde gaz olup olmadığında bakabilir.
 • Ocak doğalgazlı ise ocağı kontrol edebilir, ocak çalışıyor ise dairesinde gaz olduğunu sorunun kombisi ile alakalı olduğunu anlayabilir.
 • Ocak doğalgazlı ve ocak da çalışmıyor ise ana vanayı kontrol ederek kapalı ise açabilir (doğalgaz vanası nasıl açık olur? öğrenmek için veya emin olmak için linki tıklayabilirsiniz), mühür var ise fatura ödenmediği için kapandığını anlayabilir, vana açıkken de ocak ve kombide çalışma yok ise doğalgaz firmasını arayarak bu konudaki yardım ve bilgileri alabilir.
 • Ocak çalışıyor Lynx kombide sorun yaşanıyor ise kombiyi resetleyebilir. Lynx kombiyi resetleme işlemi ekranın hemen alt kısmında yer alan “reset” yazılı butona birkaç saniye basılı tutarak yapılır. Bu uygulamayı sorun düzelmediği sürece birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Arızanın Çözümü

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. Protherm Lynx kombi kullanuyorum. 1 ay önce kombi f4 hatası verdi. Kombinin şalterini kapatıp tekrar açtım sorun düzeldi.
  Dün bu sorun ile tekrar karşılaştım kombiyi kapatıp açtığımda tekrar düzeldi. Tekrarlarsa aynı şekilde ilerlemem yeterlimi?

  Dairede ve binada doğalgaz var mutfakta ocak çalışıyor fakat bu sorun yaşandığında kaloriferler sönüyor ve sıcak su akmıyor kombiyi kapatıp açtığımda düzeliyor. Teşekkürler.

  1. Merhaba Burak Bey… Kombiniz gaz yokluğu arızası veriyor. Yani ateşleme problemi diyebiliriz. Bir sebeple kombideki alev kesildiği zaman bu sorun yaşanır. Kombide ateşleme olmazsa alev kesildiği için çalışma durumu da olmaz. Yani sıcak su alamazsınız ve petekleriniz de soğur. Arıza durumunda (dairenizde gaz kesintisi olmadığından eminseniz) sadece resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Ancak arıza durumu çok sık tekrar ediyorsa; gaz valfi, elektrotlar, kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Bazen fan, prosestat arızası sebebiyle veya kombi içinde su kaçağı varsa bu sebeple de alev kesilebilir. Kısacası kombi arızaya geçtiğinde sorunu yerinde görmek gerekir. Belirttiğimiz parçaların kontrolü gerekiyor.

Petek Yıkama