Demirdöküm Şofben Sorunları ve Çözümleri

Demirdöküm Şofben Sorunları ve Çözümleri

Makalemizde sunduğumu bilgiler Demirdöküm Fanlı Hermetik Şofben sorunlarının sebepleri ve çözüm bilgileridir.

Demirdöküm Şofben Sorunları ve Çözümleri

 1. LCD Ekranda Yazı Yok

Çözüm

 • Önce dairede elektrik olduğundan emin olun.
 • Elektrik varsa eğer, elektrik besleme girişi ve cihazın fişi kontrol edilmelidir.
 • Daireye gelen voltaj normal değerdeyse ve buna rağmen yine de şofben ekranına elektrik gelmiyorsa elektronik kart arızası olabileceğinden servis çağırmanız gerekir.
 • Elektronik kartın arızalanma sebeplerini detaylı incelemek için Ana kart arızaları sayfamızı inceleyin.
 1. Şofben Devreye Girmiyor

Çözüm

 • Voltaj sorunu olabilir.
 • Önce voltajı ölçtürerek 195-253 V arasında olduğundan emin olun.
 • Voltaj bu aralık dışında çıkarsa mutlaka regülatör cihazı kullanmanız gerekir.
 • Yine de cihaz devreye girmiyorsa servis yardımı almak gerekir.
 • Regülatörü nasıl kullanacağınıza dair bilgiler edinmek için Regülatör kullanımı sayfamızı ziyaret edin.
 1. Şofben Çalışmıyor

Çözüm

 • Şofbene gaz gelmiyor olabilir.
 • Bu durumda önce Daireye gaz gelip gelmediği nasıl anlaşılır? başlıklı videomuzu inceleyerek cihaza gaz geldiğinden emin olun.
 • Gaz kesintisi varsa bölgenizin doğalgaz dağıtım firmasını aramanız gerekir.
 • Gaz varsa eğer cihazı kapatın birkaç dakika sonra yeniden açın.
 • Sorun yine de düzelmiyorsa eğer; gaz valfi, elektronik kart ya da elektrotlarda problem olabilir.
 • Arıza tespiti yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almalısınız.
 1. Ateşleme Grubu, Brülörü Yakmıyor

Çözüm

 • Gaz valfinde sorun olabilir. Gaz valfinin neden arızalandığına dair bilgi almak için tıklayın.
 • Yine de net arıza tespiti yapılması için servis çağırmanız gerekir.
 1. Ateşleme Grubunda Ateşleme Olmuyor, Fan Kısa Süreliğine Çalışarak Duruyor

Çözüm

 • Bu durum baca sistemiyle alakalı bir sorun olduğunu belirtir.
 • Kullandığınız hermetik kombi olduğu için fan, elektronik kart, prosestat gibi parçalarda sorun olabilir.
 • Baca eğimi yetersiz olabilir, baca dışarıdan gelen pislik ile tıkanmış olabilir, cihazın yeri değiştirildi ve ek baca kullanıldıysa baca ebatı uygun olmadığı için bu sorun yaşanıyor olabilir. Baca ebatı nasıl olmalı sayfamızdan detay öğrenebilirsiniz.
 • Bu durumda arızanın yerinde görülerek tespit edilmesi ve onarılması gerekir. O yüzden servis çağırmanızı öneririz.
 1. Su Aşırı Sıcak Akıyor

Çözüm

 • Elektrik ya da su devresinde sorun olabilir.
 • Bu gibi durumlarda önce cihazı resetlemeniz gerekir.
 • Şofben üzerinde yer alan “ON/OFF” düğmesini önce “OFF” konumuna getirmeli birkaç saniye sonra “ON” konumuna getirerek açmalısınız. Sorun düzelmezse eğer bu işlemi arka arkaya birkaç kez daha uygulayın.
 • İşlem sonrası yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa; sıcak su musluğu filtresi tıkanmış olabilir, emniyet termostatı arızalı olabilir. Birçok sebep olabileceği için servis yardımı almanızı öneririz.
 1. Su Yeterince Isınmıyor

Çözüm

 • Şofben kullanımında musluktan akan su yeterince sıcak değilse eğer elektrik devresinde sorun olabilir. Ancak arızanın net teşhis edilmesi için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (50 Yorum)

 1. Sürekli 2 yıldır normal çalışan demirdöküm cihaz son zamanlarda su açıldıığında bazen suyu ısıtmıyor çalışmıyor yanmıyor servis geldi servis geldiğindede aynı sıkıntı yaşandı servis hemen su seviyesi düşük dedi su seviyesi değiştiği falan yok ama bunu anlatamıyorsun bir günde bir yanar bir yanmaz nasıl olacak bilmiyorum iki yıldır aynı şekilde sorun yoktu ne yapmalıyım

  1. Merhaba Mustafa Bey… Öncelikle şofbenler bir hata kodu vermeden uzaktan tahmini de olsa bilgi sunulamaz ve sunulan bilgiler sağlıklı olmaz. Çünkü şofbenlerin zaten çalışma sistemi sadece sıcak su içindir. Sıcak su bazen geliyor bazen gelmiyorsa; ntc sensör, tribün, anakart, fan, prosestat dahil birçok parçada sorun olabilir. Şofben bir hata kodu verdiği için tabi sizi buradan da şu işlemleri yapın ya da yapmalısınız diye yönlendiremiyoruz. Bu yüzden cihaz çalışmadığında servis çağırarak cihazı yerinde kontrol ettirmenizi öneririz.

 2. Dogalgazim yeni acildi sofben suyu isitmiyor ve derecenin yaninda musluk isareti yanip sonuyor.Ayrica ocaga gaz geliyor ama yakmiyor.Sebebi sayac takilmadan once borularin icinin hava dolmasindan olabilir mi ?

  1. Merhaba Mehmet Ali Bey… Ocağa gaz geliyor ama yakmıyor dediğiniz ocak da yanmıyor o halde. Çıt çıt sesleri çıkarıyorsa o elektronik sistemine bağlıdır. Kapınızın dışında yer alan gaz saatinin orada bulunan gaz vanasını kontrol edin kapalı olabilir. Gaz vanası ile gaz borusu aynı hizada yani paralel olmalıdır. Paralel değilse aynı hizaya getirerek vanayı açın. Vana zaten açıksa ve yine de ocak ve kombi yanmıyorsa bölgenizin doğalgaz firmasını arayarak bu konuda bilgi ve yardımları alın.

 3. Soguk su borusu patladı bende degiştirdim ama şimdide şohben ateşleme yapmıyor sıcak suyu actıgım halde yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba İmdat Bey… Bağlantıları kontrol edin. Yanlış veya ters bir bağlantı yapmış olabilirsiniz. Bir de vananın açık olduğundan emin olun. Bu kontrollere rağmen yine de sıcak su alamazsanız servis yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Ebru Hanım… Şofben kapalıyken çalışıyor derken? Musluğu açmamanıza rağmen çalışma sesi mi geliyor tam olarak anlayamadım? Eğer öyleyse cihaz kendi kendine çalışıyor. Bu durum sensöre de bağlı olabilir, karta da bağlı olabilir. Yani direk parça arızası olabileceği için kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz bir işlem de bulunmuyor maalesef.

   1. Hayır pardon yanlış anlattım açma kapama düğmesi kapalıyken musluktan sıcak su tarafını açtığımda sıcak suyun akmaması gerekiyor ama sıcak su akıyor şofben çalışıyor düğmenin kapalı olduğundan da emınım lütfen yardım edin

 4. Isı sensörüne nasıl ulaşılır?
  Isı ayarı kapalı olduğu halde, su çok sıcak akıyor.Şohben üzerinde ayarı varmıdır,ya da sensörün başka değerde olanı mı kullanmalı.suyun ayarlanması zor olduğundan.Suyun ısısını ayarlayıp hiç soğuk su kullanmamak niyetindeyim.yardı edin lütfen.
  sağlıklı günler dilerim…

  1. Merhaba Güngör Bey… Öncelikle şofben ve kombilerde suyun sıcaklığını ayarlayan sadece sensör değildir. Sensör aslında suyun sıcaklığını da ayarlamaz, ayarlanan sıcaklığı ölçer. Suda aşırı ısınma durumu oluyorsa eğer bu durum ya sensöre bağlıdır ya da anakarta. Ancak ayarlanabilir bir durum maalesef ki söz konusu değildir. Cihazda minimum maksimum sıcaklık ayarları direk fabrika ayarlarıdır ve en düşük derece bile düşürülemez. Zaten cihaz en düşük sıcaklıkta bile aşırı ısıtıyorsa bu bir arızadır ve dediğimiz durumlar söz konusudur. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak maalesef ki yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Direk servis yardımı almanız gerekiyor.

  1. Merhaba Nevzat Bey… Şofbene elektrik geldiğinden emin olun. Şalterin açık olduğundan emin olun. Yine de ekrana elektrik gelmiyorsa bu bir kart arızasıdır. Servis yardımı almanız gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 5. Demir dokum hermatik şofbenim çalişmiyor daha doğrusu bazen çalisiyor bazen calismiyor kendi kendine arizalaniyor bir sure sonra tekraren kendi kendine çalişiyor simdi yine bozuldu 1 gundur calismiyor sebebi nedir tesekkur edetim

  1. Merhaba Osman Bey… Şofbenler sadece sıcak su cihazlarıdır. Cihaz ekranda hata kodu vermediği sürece arızanın neden kaynaklandığını yerinde görmeden bilemeyiz. Birçok sebepten arızalanabilir. Yani sıcaklık sensörü, kart arızası, yeterli hava akışı sağlayamıyorsa fan, prosestat arızası da olabilir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 6. demir döküm bacalı sofbenimin çakmağı çakmıyor yanması için sola dönmesi gerekli ama dönmüyor dönmeyince çakmak ateşleme görevini yerine getirmiyor nedendir?

  1. Merhaba Ali Bey… Şofbeniniz eski pilot alevli şofbenlerden sanırım. Çakmak dönmüyorsa cihazda alev oluşmaz ve ateşleme yapmadığı için de çalışmaz. Cihazı yerinde görüp incelemek gerekir. İncelemeden tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Bu konuda yardım almak isterseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

  1. Merhaba Mustafa Bey… Şofbeniniz gaz yokluğu arızası veriyor yani F4 arıza kodu açıklaması gaz yokluğu arızasıdır. Bu arıza durumunda ocağınızı kontrol etmişsiniz, ocak yanıyorsa dairede gaz kesintisi yok diyebiliriz. Şofbeni birkaç kez kapatıp açmayı deneyin. Yani bu şekilde resetlemiş olursunuz. Resetleme işleminden sonra da sorunda düzelme olmazsa; gaz valfi, anakart gibi birçok parçada sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almanız gerekir. Yardım için bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 7. hermetik demir döküm şohben suyu bazen çok kısa süreli ısıtıyor sonra ısıtmıyor çalışıyor ama ateşleme yapmıyor gözüküyor ses geliyor ama su ısınmıyor ateşleme yapıp yandığındada çok kısa süre son ra yine sönüyor tam ısıtmadan sönüyor uzun süreden beri böyle idi bu gün de ekranda f4 hata kodu var yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim

 8. slm benim demirdöküm hermatik şofbenim var bunda daha suyu açmadan ona getirdiyimde kendiliyinden devreye giriyo

  1. Merhaba Mustafa Bey… Sıcaklık sensörü ya da kartında sorun olabilir. Yine de tabi net bilgi vermek için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Bu yüzden size servis yardımı almanızı öneririz.

 9. Demirdöküm marka şohben kullanım esnasında su kısa süreli soğuyor 1 dakika aktıktan sonra su tekrar ısınıyor yetkili servisi çağırdık “Şofben Akış Şalteri”nini değiştirdi Bugün banyoda duş alırken tekrar aynı sorunu yaşadık. Muhtemel arıza ne olabilir? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba Ali Bey… Akış şalteri değişiminden sonra da sorunda düzelme olmadıysa eğer; ntc sensör, anakart, gaz valfi gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Cihaz hermetik şofbense eğer prosestat arızası da olabilir. Bir hata kodu olmadığı için sorunu yerinde görüp incelemeden bilgi sunmak çok zor. Bu yüzden işlem yaptırdığınız firmayla yeniden görüşerek sorunun düzelmediğini belirtmeli ve yeniden yardım almalısınız. Servis ekiplerinden veya aldığınız hizmetten memnun kalmadıysanız farklı bir servis çağırarak da yardım alabilirsiniz.

 10. 9 YILLIK DEMİRDÖKÜM HERMETİK C 275 F ŞOFBENİM VAR.İŞANJÖRÜ DELİNMİŞ AŞAĞIYA DOĞRU DOGALGAZ GİRİŞ BORUSU ÜZERİNDEN SU SIZIYOR.BUNUN YENİSİ VAR MIDIR.RANDIMAN VERİR Mİ.BÖYLE KULLANSAK NE TEHLİKESİ OLUR.YENİ ŞOFBEN Mİ ALMALIYIZ.TŞK.LER HAYIRLI İŞLER.

  1. Merhaba Muhsin Bey… Parçanın yenisini piyasada araştırmak gerekir. Ancak firmamızda parça satışı yoktur maalesef. Parça değişimi yapılırsa cihaz yine aynı performansında çalışmaya devam eder elbette ki. Ancak eşanjör delikse neden delindiğini de tespit ederek hareket etmek gerekir. Yani yeniden delinme olasılığını göz önünde bulundurarak işlem yapmak gerekir. Arızalı bir ürünü kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bi servis çağırarak net bir teşhis yaptırın veya eşanjörün delik olduğundan eminseniz parça değişim ücreti araştırması yapın, ona göre parça değişimi veya yeni cihaz değişimi konusunda kararınızı verirseniz daha sağlıklı olacaktır.

 11. İyi günler demirdöküm compact hermetik sohbenimi calistirdigimda sicaksuyu açmadan cihaz yanıyor sebebi ne olabilir

  1. Merhaba Murat Bey… Cihaz kendi kendine çalışıyor devreye giriyorsa; sıcak su sensörü veya karta bağlı bir sorun olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelemekte fayda var. Bu sadece tahmini bilgidir. Net teşhis için arızayı yerinde görmemiz lazım.

 12. demirdöküm şofben çık sık f1 hatası veriyor.
  kapatıp açınca çok fazla sıcak su veriyor.
  öyleki musluktan çıkan su buharlaşıyor.
  kısa sürede tekrar f1 arızasına geçiyor…

  1. Merhaba Taner Bey… Demirdöküm şofbenlerde F1 arıza kodu aşırı ısınma sorunudur. Şofben sizin ayarladığınız sıcaklığı baz alarak çalışıyor ancak içinde bulunan suyu kaynattığı için cihaz bu uyarı kodunu veriyor. Aşırı ısınma sorunu; şofben içindeki suyun maksimum değeri aştığını belirten bir sorundur. Bu sebepledir ki musluktan aldığınız su buhar çıkaracak kadar kaynar. Bu durum birçok sebeple yaşanabilir. Bu yüzden bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 13. iyi günler çekmeköyde sitede 90 daire var ve bu 90 dairenin sadece 4 dairesi demirdöküm şohbenler F4 hatası veriyor ve sıksık alev yanıp sönüyor regülatör var aynı zamanda 2,40 ohm topraklama degeri var dönem dönem su ıstmıyor bakıyorsun 2 gün sorunsuz çalışıyor servisle birlikte bir türlü çözüm bulamadım öneriniz.

  1. Merhaba Atila Bey… Demirdöküm şofbenlerde f4 arızası gaz yokluğu sorunudur. Alevin kesildiğini belirtir. 90 daire içinde sadece 4 dairede böyle bir sıkıntı varsa binaya gelen gazla alakalı bir sorun yoktur. Özellikle bu 4 daire aynı cepheye bakıyorsa fan dışarıdan temiz havayı yeterli şekilde alamadığı için alevi kesiyor olabilir. Yani bu durum özellikle de rüzgarlı havalarda yaşanıyorsa F4 arızası bu duruma bağlı olabilir. Yine de tabi cihazı yerinde incelemek lazım.

 14. Duş alırken su soğuyor 15-20 saniye ,
  sonra 15-20 saniye su sıcak akıyor sonra yine ısınıyor ve bu böyle sürekli devam ediyor bunun sebebi ne olabilir veya bunu nasıl düzeltebilirim bu arada bu sadece benim problemim değil çevremdeki Demirdöküm kullanıcısı olan arkadaşlarımdan birkaçınızda sorunu

  1. Merhaba Ahmet Bey… Demirdöküm şofbenlerde ve çoğu şofbende genelde çok sık karşılaşılan bir sorundur. Sensöre ya da anakarta bağlı bir arıza durumu olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden bi servis çağırarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz.

 15. Demırdokum dogsl gazlı şohbende ekranda E yazıyor yanmıyor ısı ayarından sonra derece ayarından sonra da L6 gibi cıkıyor ne olabılır

  1. Merhaba Bünyamin Bey… Kullanım kılavuzunda bahsettiğiniz arıza kodları yer almıyor. Harici bir sorun olabilir. Yani bir sensör ya da anakart arızası olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp tespit yapmak gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 16. Merhaba,Demirdöküm doğalgaz şofbenim 1-2 haftadır arada musluğu açtığımızda aşırı bar buhar veriyor ve simsiyah zift akıyor.Hatta wc rezevrvuardan bile bazen buhar çıkıyor.Halbuki borular yeni değişti tesisatçı kontrol etti yanlış bir bağlantı yok yani.Sorun ne olabilir? Arada verdiğiF1 hatasını on/off ile düzeltiyordum.

  1. Merhaba Başak Hanım… Şofbeninizde aşırı ısınma sorunu var. Yani şofben içindeki suyun sıcaklığı maksimum değeri geçtiği için aşırı buhar oluyor. Derecesi yüksek ise düşürün, derece ideal seviyede aşırı yüksek değilse eğer servis yardımı almalısınız. Sensör, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Tesisat yeni değiştirilmiş tesisatta sorun olma olasılığı düşük. Bunun için bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 17. Merhaba. Sayın yetkili bir yıl önce bir Demirdöküm adonis B24 bacalı bir kombi aldın, daha önce Bosch eurosmile vardı onunla değiştirdim, fakat yeni bir proje gerektiği için servis değilde ben kendim devreye aldım. Bir yıldan beri bir sıkıntım yok, ama bir termostat bağlama gereği duydum. Daha önce Bosch markada kullandığım Emko sıcaklık kontrol cihazını (kuru kontak) Demirdöküme bagladım fakat devreye alamadım, internette araştırdım bunula ilgili bir bilgi bulamadım.Tesadüfen sizin siteyi buldum, çok faydalı bilgiler var. Bu sorunumla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz. Teşekkü ederim. Hayırlı çalışmalar.

  1. Merhaba Hasan Bey… Oda termostatlar her model kombiye uyum sağlamayabiliyor veya bazı cihazlar oda termostatına uygun olmayabiliyor. Muhtemelen bu gibi durumlar sebebiyle cihazınız devreye girmemiş olabilir. Oda termostatı konusunda açıkçası hizmet vermediğimiz için detaylı bilgiye de sahip değiliz. Demirdöküm merkez numarasını arayın, cihazınıza uygun oda termostatları konusunda bilgiler alabilirsiniz. Veya mevcut oda termostatın kombinizle uyum sağlayıp sağlamadığını öğrenebilir, bağlantı konusunda da yardım alabilirsiniz.

 18. Merhaba. Benim hermetik şofben açıldıktan 3-5 saniye sonra ışığı sönüyor ve çalışmıyor. Ateşleme su ısıtma olmuyor. Tekrar kapatıp açınca aynı sorun tekrar ediyor?

  1. Merhaba Fatih bey. İlk yapmanız gereken cihaza gaz geliyor mu onu kontrol etmeniz. Gaz geliyor ise aşırı ısı limiti, sensörleri veya kart arızası olabilir.

 19. merhaba sayın ustam yıllardır kullandığım arçelik lpg li şohbenim magnet bobini devreye geçirmiyor ve yanma oluşmaz oldu termal elaman takımı bobine giriş yerini temizledim taktım yine aynı sorun ned olabilir çözümü nedir.saygılar.

  1. Merhaba Akif Bey… Arızanın net tespit edilmesi açısından yerinde görmek gerekir. LPG li şofbenler hermetik doğalgaz şofbenleri ile aynı olmaz. Buradan bilgi vermek de doğru olmaz. Servis yardımı almalısınız.

 20. Kombimizde sıcak su kullanırken petek ısınıyordu ben de peteğe giden vanayı kapattım yanlış mı yaptım sizce.

  1. Merhaba Ümit Bey… Sıcak su kullanımında kombiye yakın birkaç petek ısınıyorsa eğer sorun yok demektir. Ancak tüm petekler ısınıyorsa eğer bu bir sorundur. Petek vanalarını kapatarak ısıyı engelleyebilirsiniz ancak bu yanlış bir çözümdür. Kombi sıcak su kullanımında içindeki sudan parçaların etkilenmemesi için tesisata gönderir, tesisatı kapatırsanız eğer suyu tesisata gönderemediği için kendi içinde dolaştırır. Bu da parçaların zarar görmesine neden olur. Zaten bir sorun yaşıyorken farklı sorunlara da sebep olmuş olursunuz. Petek vanaları her zaman açık olmalı ki bu gibi sorunlar yaşanmasın. Eğer tüm petekleriniz ısınıyorsa bu sorunun çözümlenmesi için servis yardımı alın. Bu durumda petek vanalarını kapatmak geçici ya da kalıcı bir çözüm değil aksine farklı sorunların başlangıcıdır.

Petek Yıkama