Kombi Bacası Nasıl Olmalı

Kombi Baca Bağlantısı Nasıl Olmalı?

Kombi çeşitlerine göre baca montajı kuralları ve montaj sırasında yapılacaklar bilgisi aşağıda yer almaktadır.

 1. Bacalı Kombide Baca Montaj Kuralları
 • Bina bacası olmak zorundadır. Aksi halde baca montajı ve kombi montajı yapılamaz.
 • Boru malzemesi paslanmaz çelik olmalıdır.
 • Rijit boru ya da spiral boru kullanılması gerekir. Spiral baca borusu kullanıldığında ek yapılmamalıdır. Aynı zamanda 0,5 m aralıklarla tavana ya da duvara sabitlenmelidir.
 • Kombi montajı sonrasında dik olarak yükselen ve minimum 33 cm olan baca kullanılmalı, bu parçadan sonra dirsek konulmalıdır.
 • Atık gaz borusu bacaya 2° veya 3° lik eğimde olmalıdır.
 • Borular birbirine sızdırmaz şekilde bağlanmalıdır. Ek yerler olur ise sızdırmazlık malzeme kullanılabilir. Yalnız sızdırmazlık malzemenin de sıcağa dayanıklı olması şarttır. Bu sebeple önerilen yapışkanlı alüminyum folyo sızdırmazlık bandının kullanılmasıdır.
 • Borular yanıcı-yakıcı maddelerin olduğu yerlerden, yatak odalarından, banyolardan veya lavabolardan geçmemelidir.
 • Borular kombinin davlumbaz çıkışındaki alandan küçük olmamalıdır.
 • Baca borusu aydınlığa bağlanmalı ve pencereden kesinlikle çıkarılmamalıdır.
 • Standart çaplardan daha küçük çapta olan boru kullanılmamalıdır.
 • Kombi olabildiğince bacaya yakın yere monte edilmeli, mümkün olduğunda T bağlantıdan, dirseklerden ve yatay uzantılardan uzak durulmalıdır.
 • Tek dirsek kullanılır ise baca borusunun yatay şekildeki uzunluğu maksimum 2 m olmalıdır. Çift dirsek kullanılacak ise maksimum 1 m olmalıdır.
 • Baca binanın en üst katına bağlanıyor ise baca borusu yatay uzunluğu en fazla 1 m olmalıdır. Aynı zamanda tek dirsek kullanılması gerekmektedir.
 • Baca; temiz, çekişi kuvvetli baca kanalına bağlanmalıdır.

Kombilerde baca mesafeleri genel olarak marka model ve çeşitlere bağlı değişmektedir. Ayrıca her marka ürünün baca sistemi uzunluğu da farklı olabilmektedir. Buderus kombi bacası hakkında bilgi almak isterseniz linki tıklayabilirsiniz. Diğer markalar için de markaların kendine ait kullanım kılavuzlarını incelemeniz gerekir.

 1.  Hermetik Kombide Baca Montaj Kuralları
 • Bina bacası olması zorunlu değildir.
 • Yanan atık gazın dışarı çıkması amacı ile ve temiz havanın içeri alınması amacı ile rüzgara karşı kuşluk adı verilen emniyet koruyucusu bulunan baca seti kullanılır.
 • Kullanım kılavuzunda ve teknik şartnamede belirtildiği şekilde bağlantı yapılmalıdır.
 • Kombi ile birlikte hazır gönderilen baca seti yeterli gelmedi ise ilave uzatma ya da ilave dirsek kullanılabilir. Yalnız malzemenin orijinal olması şarttır. Böyle bir durum gerekiyor ise Eşdeğer Uzunluk hesaplanarak bulunmalıdır.
 • Kombi ile birlikte verilen özel atık gaz boru donanımı doğrudan dışarıya açık ve hava devir daimi olan yere bağlanmalıdır.
 • Atık gaz sistem çıkışına 40 cm den daha yakın bir yerde açılabilir pencere ya da cam kesinlikle bulunmamalıdır.
 • Atık gaz borusuna yağmurlu havalarda su gelmemesi amacı ile dışarı ve özellikle de aşağıya %3 oranında eğimle monte edilmelidir.
 1. Yoğuşmalı Kombide Baca Montaj Kuralları
 • Kombi yanından gelen standart baca kullanılmalıdır. Standart baca yetersiz gelir ise kurallara bağlı ek baca ilavesi veya dirsek ilavesi yapılabilir.
 • Bina bacası olması şart değildir.
 • Baca bağlantısı pencereden dışarıya veya balkona monte edilir ise dış ortama doğru verilir.
 • Baca borusu yukarıya doğru %2 eğimli olmalıdır. Bunun sebebi yoğuşma suyunun içeri akıp gidere karışabilmesi içindir.
 • Yoğuşmalı kombi bacasından su geliyorsa verimli, su gelmiyorsa verimli değil gibi söylemler söz konusudur. Bu yanlış bir bilgidir. Bacadan su gelmez. Çünkü yoğuşmalı kombiler bacadan attıkları sıcak su buharını yeniden kullanarak ısı verimini yükseltir. Bacadan su geliyorsa bu baca eğiminin yanlış olduğu anlamına gelir. Özellikle de kış döneminde bacadan akan suyun donduğunu düşünsenize? Ağırlık yapar bu da baca bağlantılarında gevşemelere neden olur. Sonuç ise can ve mal güvenliğiniz tehlikede… Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman yeni bir baca bağlantısı için uzman yardımı alın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (90 Yorum)

 1. Binamızın çatısız (tereslı) son katında ikamet etmekteyim. Yoğuşmalı kombi bağlantımı kollektöre 15 m uzaklıktaki balkon yerine (tavanda uygun delik açıp) uygun genişlikte olan ve radyatörlere suyun dağıtıldığı kollektörün bulunduğu antreye kurmak istiyorum.
  Kombimi Uygun genişlikteki antreye monte edebilir miyim?
  Dikey baca seti kullanmak zorunlu mu?
  Yoğuşmalı kombilerde dikey baca ve yatay baca avantaj ve dezavantajları nelerdir?

  1. Merhaba Salih Bey… Eğer sıfırdan bir kombi alacaksanız yani hazırlıklar bunun içinse zaten kombi kutusunda baca seti de yer alıyor ve montaj sırasında bu baca seti kullanılıyor. Kombilerde marka modele bağlı ve çeşide bağlı baca bağlantı sistemi değişebilir. Yani sistem otomatik aynı olsa da bazı farklılıklar söz konusu olabiliyor. Montajını kendiniz değil servise yaptırırsanız daha sağlıklı olur. Çünkü her baca sistemi kombiyi çalıştırmaz ve her sisteme de ne kombi servisi ne de doğalgaz servisi onay vermez. Ayrıca işlemi biz değil bayilikler yaptığı için tam detayları da bilemiyoruz maalesef. Yani sizi yanlış bilgilendirmek istemeyiz. Baca sistemiyle alakalı detayları bayiliklerden öğrenebilirsiniz.

 2. Merhaba. Benim Airfel premix yoğuşmalı kombin var. Balkonda duruyor. Cam balkonu yapanlar bacanın çıkış yerini yanlış kesmişler .baca dışarı egimsiz uzanıyor. Kombiyi takanlara da servise de soruyorum. Bir problem olmaz diyorlar. Sizce bu kombiye problem oluşturur mu?

  1. Merhaba Feyyaz Bey… Baca eğimini yerinde görmeden bu konuda net bilgi sunmak çok zor. Ancak baca boyutu ile alakalı bir sorun olsaydı eğer cihaz hava akış hatası verirdi ve çalışmazdı. Baca eğimi ile alakalı bir sorun olursa bunu ancak yağmurlu havalarda anlayabilirsiniz. Yağmur suları bacadan içeri dolabilir ve kombi hava akışı gibi birçok arızayı verebilir. Bu sorunu yaşamadan önce kombi bacasını servise gösterebilirsiniz. Gelen servis ekiplerinin verdiği bilgilerden memnun kalmadıysanız farklı bir servis çağırarak bacayı kontrol ettirebilirsiniz.

 3. Hayırlı akşamlar kombi ile fırın ocak arası ne kadar mesafe olmalı ve 130 m2 kullanım alanı için 28 kw eca premix kombi düşünüyorum kombi hakkında bilgi verirseniz sevinirim evim son kat çatı var dış cepheler giydirme (ama kaliteli değil müteahhit işi)güney cephe yer Diyarbakır Ergani yorumunuz için teşekkürler

  1. Merhaba Kılıç Bey… Kombi ve ocak arası mesafe hakkında belirlenmiş net bir ölçü aralığı yoktur. Ancak birbirine çok yakın olmaması gerekir. Ocak sürekli çalıştırılacağı için kombiye yakın olursa eğer kombi bu ısıdan etkilenerek büyük problemler çıkarabilir. Bize kalırsa önerimiz bir proje ekibinden yardım almanızdır. Proje gereği kombi yeri yani monte edileceği yer kesinleşir, en azından aklınızda bu gibi soru işaretleri de kalmaz. Ayrıca proje çizen ekipten tercih yapacağınız kombinin kapasitesi hakkında da yardım alabilirsiniz. Kombi seçiminde dairenin büyüklüğü kadar tesisatın büyüklüğü, petek sayısı ve ebatları, izolasyon durumu da önemlidir. Daire büyüklüğüne göre kapasite açısından ideal bir kombi ancak daireniz çatı katında ve ısıtılması güç bir durum. Satış bayilerinden bu konuda daha net bilgi ve yardımlar alabilirsiniz.

 4. Bulunduğum daire en üst katın bir altı,hermetik kombinin takılacağı mutfağımın tavanından başlayarak çatı üzerine mesafe en fazla 7.00m,üstümdeki daireye kendi bacasından bu yıl hermetik kombi bağlantısı yapılmış.
  Hermetik kombi bağlantısı için müstakil baca kanalı içinde boru en fazla kaç metre gidebilir?
  Binanın dış cephesinden baca çıkartmak istemediğimden proje çizdirmeden önce bilgi edinmek istedim.teşekkür ederim.

  1. Merhaba Nuran Hanım… Hermetik kombilerde baca binaya bağlı olmaz. Yani bina bacasına bağlı olmaz. Kombiler genelde balkon ya da mutfağa monte edilir. Hermetik bir kombiden bahsediyorsak eğer bacası camdan dışarı veya balkondan dışarı verilmelidir. Çünkü hermetik kombiler çalışmak için gereken havayı dışarıdan alır. Dışarıdan yeterli hava alamazsa veya hava akışı yeterli şekilde sağlanamazsa cihaz zaten çalışmaz ve arızaya geçer. Bu yüzden hermetik cihazlarda dışarı uzanan hava akım borusu uzunluğu önemlidir. Standart bacalar zaten yeni aldığınız kombi kutusundan çıkıyor. Ekstra bir baca daha kullanmak zorunda kalınıyorsa eğer bu işlemler projeye uygun olmak zorundadır. Ayrıca zaten uzun baca boyları hermetik cihazları çalıştırmaz. Yine hava akış arızası verir. Kombilerde marka modellere bağlı baca uzunlukları ve mesafeleri değiştiği için bu konuda net bilgi sunamıyoruz maalesef. Ücretsiz keşif yapan firmalar vardır. Araştırın isterseniz bir keşif ekibinden daha net ve yararlı bilgileri alabilirsiniz.

   1. Günaydın
    Üst katın bu yıl yapılan baca içinde hermetik kombisi beni umutlandırmıştı…dediğiniz gibi uzman bir firmayı çağırarak yerinde bilgi alacağım.
    Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim

    1. Biz monte edilecek yeri ve baca sistemini görmediğimiz için aslında verdiğimiz bilgiler sizi yanlış da yönlendirebilir. Bu yüzden bi uzman yardımı alın önerisinde bulunduk. Yanlış bir işlem elbette ki yapılamaz. Aksi halde zaten ne kombi firması ne de doğalgaz firması cihazın kullanımını onaylamaz. Bu açıdan içiniz rahat olabilir. Ancak yanlış veya eksik yapılacak her tür işlem zaman kaybı ve masraf demektir. Bu yüzden en sağlıklısı işlemleri uzmanı ile birlikte yapmaktır. Biz teşekkür eder iyi günler dileriz Nuran Hanım.

  1. Merhaba Fatma Hanım… Hermetik kombi diye bir genelleme yapmak doğru olmaz. Çünkü her marka model cihazda baca uzunluğu değişmektedir. Kombinin kullanım kılavuzunda belirtilen baca montaj kurallarına uygun şekilde baca montajı yapmak gerekir. Bu işlemi bayilikler yaptığı için direk bir bayiden bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

 5. 1995 yılında yapılan binamız çoğunlukla evin koridorda bulunan özel kombi yerine ve tuğla bacadan oluşan ve kombi den havaya paslanmaz akordiyon boru ile sistem bulunmaktadır. Yeni yönetmelik gereği bu mevcut şekilde ne yapmalıyız 42 daireli bir bina bilgilerinizi rica ediyorum

  1. Merhaba Yusuf Bey… Öncelikle bacalı ısıtma sistemlerinde çelik baca zorunluluğu vardır ve genel olarak bacalı kombilerin kullanımına çoğu doğalgaz firması onay vermemektedir. Mevcut bacalı sistemler ise hermetik sisteme dönüştürülmektedir. Ancak bu tür sistemlerde özellikle de büyük sistemlerde bir keşif yapılması şarttır. Keşif için bize kalırsa talep ettiğiniz bir markanın genel merkezi ile iletişime geçin. Keşif için bir servis ekibi yönlendirsinler. Servis ekipleri sizi kullanabileceğiniz sistem, kombi çeşidi ve kapasitesi konusunda bilgilendirir. Bu şekilde hem daha net bilgilere ulaşmış olursunuz hem de sorun yaşamayacağınız bir kombi tercih etmiş olursunuz. Bu işlemleri firma olarak biz yapmadığımız için detayları bilemiyoruz ve maalesef ki size bu yüzden yardımcı olamıyoruz.

  1. Merhaba Sanver Bey… Kombi bir arıza kodu veriyorsa bize belirtebilirsiniz. Buradan yardımcı olmaya çalışırız. Ancak bir arıza kodu vermiyorsa sorunu yerinde görüp incelemek ve bir tespit yapmak gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 6. Evimiz için batarkat diyebiliriz kombinin bacası dışarı çıkıyo yerden 60 cm falan yüksekte bünün bi insan boyu olması gerekiyormuş dendi böyle bişi varmıdır

  1. Merhaba Yasin Bey… Kombi montajında montaj yeri her zaman için önemlidir. Montaj yeri her zaman kullanılacağı ortama uygun olur. Uygun olmasa zaten doğalgaz firması ve kombi servisi kullanımı onaylamaz yani izin vermez. Bu gibi mekanlar için kombinin yerden uzunluğu değil baca uzunluğu önemlidir. İnsan boyu kadar yüksekte olması şart değildir. Ortam gereği mecburen montajı yapılıp kullanılabilir. Bir sakınca da yaratmaz.

 7. yoğuşmalı kombide baca çıkışına nasıl kuşkonmaz bağlanmalıdır? normal kombi kuşkonmazı kullanılabilir mi?

  1. Merhaba Emre Bey… Baca işlemlerini firma olarak yapmadığımız için tam detayı bilemiyoruz maalesef. Baca ekipmanını satın alacağınız bayi ile görüşerek net bilgi alabilirsiniz.

   1. TEŞEKKÜR EDERİM.
    Peki Aynı zamanda yoğuşmalı kombide sıcak su tüm musluk filitreleri ve çıkışları temizlenmesine rağmen neden az gelir?

    1. Yeniden Merhaba Emre Bey… Bu durum birkaç muslukta olup birkaç muslukta olmasaydı batarya-musluk ya da tesisatta sorun var diyebilirdik. Ancak tüm musluklarda sıcak su az akıyorsa ya dairenize gelen şebeke tazyiği düşüktür ya tesisat tıkalıdır ya da kombide eşanjör kireçlenmesi gibi bazı durumlar söz konusudur. Net teşhis için tabi öncelikle kombiyi incelemek gerekir. Kombide sorun görülmezse eğer tesisat sorunu olabileceği için tesisatı kontrol ettirmeniz gerekir.

 8. yoğuşmalı kombinin çıkış borusunda içerden dışarıya çıkarmak için çlkış dirseği harcinde, boru üzerinde 90 derece uzatma dirsek kullanılabilirmi?

  1. Merhaba Abdullah Bey… Cihazın konumunu bilemediğimiz için net bilgi vermek çok zor. Ancak kullanılan her dirsek yarım metre olarak düşünülür. Standart baca dışında ek bir baca kullanılırsa yeterli hava akışı sağlayamadığı için cihaz zaten arızaya geçer. Bu şekilde uygun olup olmadığı da anlaşılabilir. Bize kalırsa kullanılabilir. Bir sıkıntı oluşturmaz. Ancak cihaz konumu da önemlidir.

 9. Kombim demirdöküm sargon condanse f4 hatası alev yokluğu hatası veriyordu. Şu şekilde oluyordu. Fan çalışıyor gaz geliyor çakmak çalıyor ve alev oluşuyordu.fakat 10 saniye sonra alev dönüyor ve f4 atası veriyordu. Bir kaç resetten sonra çalışıyordu. Servis cagirdik ana karttan dendi ve 700 tl ye değiştirildi. 20 gün çalıştı gene aynı hatayı veriyor. Bu sorunun rüzgarlı havalarda olduğunu fark ettim. Servisi aradım cumartesi için cagirdim. Bence baca ile ilgil bir sorun var rüzgar olduğunda f4 hatası oluyor. Resetle çalıştırdığımızda kısa araliklarla calisirsa sorun olmuyor . Oda termostatindan dolayı uzun bekleyip calisirsa f4 veriyor.Sizce ne olabilir. Birde 700 tl absürt değil mi ? Teşekkürler.

  1. Merhaba Hüseyin Bey… Evet rüzgarlı havalar kombilerin çalışmasını etkileyen faktörlerdendir. Kombiniz yarı yoğuşmalı olduğu için hava akım borusu camdan ya da balkondan dışarı doğru uzanır. Yani fan çalışmak için gereken havayı hava akım borusundan içeri alır, yandıktan sonra oluşan atık gazı da dışarıya atar. Kombide ilk çalışan parça fandır. Fan yeterli hava akışı sağlayamazsa çalışmaz ve brülörde yanma gerçekleşmezse ya da alev kesilirse cihaz arızaya geçer. Bu arıza durumu ya hava akış sorunu olur ya da alev kaybı sorunu olur. F4 de brülörde yanma oluşmadığını veya alevin kesildiğini belirten bir uyarı kodudur. Özellikle de rüzgarlı havalarda böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız cihazınızda hiçbir sorun yok. Sorun rüzgar sebebiyle gerekli hava akışının sağlanamamasından kaynaklı gibi görünüyor. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. İşlem ücreti piyasaya göre ortalama civarında. Ancak anakart arızası durumlarında direk parçanın değişimi değil tamiri de yapılabiliyor (tabi anakartın arıza durumuna bağlı olarak). Üstelik neredeyse değişim fiyatının yarısına. İşlemi yaptırdığınız firma nasıl olsa yeniden gelecek. O zaman bi kontrol yapılsın sorun nedir ne değildir açığa çıkacak ve eminiz ki düzeltilecektir.

 10. kombi baca borusu dışarıya çıkartılırken boru dirsekle L şeklinde olabilir mi tabiki ucu dışarıda olacak şekilde kombi Vaillant yani bir dirsek kombi üzerinde var ikinci bir dirsek kullanılır mı

  1. Merhaba Münir Bey… Kombilerde dirsek kullanım sayısı önemli değildir. Ancak her dirsek yarım metreye eş değerdir. Maksimum baca uzunluğu da 2 m kadardır. Standart ebata uygun olursa cihazı çalıştırabilir. Ancak baca ebatı standart üzerine çıkılırsa eğer cihaz yeterli hava akışı sağlayamadığı için hava akış arızası verir ve çalışmaz.

 11. Sayın yetkili benim kombim balkonda bacası bağlantı yerinden az bişey çıkmış bende yerine yerleştirdim acaba bu servis cagirsammi yoksa olmusmudur

  1. Merhaba Gürkan Bey… Havalar çok soğuk olduğunda rüzgara bağlı baca yerinden çıkabiliyor. Yerine tam olarak oturttuysanız sorun olmaz. Zaten bir sorun olsa cihaz hava akış arızası yani atık gaz sorunu verir. Yine de içim rahat etsin diyorsanız bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 12. Bende bir soru sormak istiyorum.wiessmann vitident100 yogusmali kombinin baca dirseğine 2 delik var biri açık birisi conta ile kapalı bu normalmi yoksa ikiside kapalımı olmali

  1. Merhaba İbrahim Bey… Bacada sabitlenmesi için normalde 2 delik olur zaten. Conta görünmeyen delikte vida yoksa conta görünmüyordur, içeride kalmış olabilir. Bu bir sorun teşkil etmez. Vida atılır, vida üzerinden conta halka takılır estetik görünüm için. Bunun için bi servis yardımı alabilirsiniz, ancak böyle kalmasında da bir sakınca yok.

 13. Merhaba.Balkonuma Buderus U22 yoğuşmasız kombi taktırdım.Kombinin bacası 2 metre yatay gittikten sonra 45 derecelik dirsekle 35 -40 cm yukarı çıkıp sonra tekrar 45 cm dirsek ve 60 cm yatay bacayla dışarı çıkıyor.Bu şekilde kullanmam sıkıntı yaratır mı? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Nail Bey… Baca standartlara uygun bir şekilde bağlanmamış. Bu durumda cihazın açılışı yapılamaz yani ne doğalgaz firması ne de kombi firması cihazın kullanımını onaylamaz. Montaj ve baca kontrolü için bi servis yardımı almanızı öneririz.

 14. Merhaba, benim evimde ECE confeo Premix kombi var. Bacanın ise 1.5 m uzatması bulunmakta. Kombiyi ilk bağladıklarında aşağı doğru bir eğim vardı ve baca içindeki su zaman zaman birikip dışa atılıyordu ve bir sorun yaşamamaktaydım. Cam balkon yaptırdım ve baca artık %2 eğimle yukarı doğru bakıyor. Şimdi ise bacadan kombiye su gelmeye başladı. Yoğurmalı suyu ve tahliyesinde bir sıkıntı yok fakat bacanın metal olan kısmından da kombiye su geliyor ve kombinin altına damla damla akıyor. Bacanın yoğurmalı kısmı lastik çantalı ve sızdırma yok. Bacanın metal kısmındaki su nereden geliyor anlamış değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba Engin Bey… Yoğuşmalı kombilerder baca eğimi %2-3 oranında yukarıya doğru verilmelidir. Ancak baca yerinden çıktıysa, yerine tam oturtulmadıysa ya da yanlış bir montaj işlemi yapıldıysa bu yüzden bacadan içeri su sızıyor ve bu su kombi içinden de geliyor olabilir. Yerinde görüp incelemekte fayda var. Buradan durumu görmeden net bilgiler de sunamıyoruz maalesef. Cihazı bi servis çağırarak kontrol ettirmenizi öneririz.

 15. Buderus U22 model kombim var. Baca ucu duvardan ne kadar disarda olmalıdır. Benim kombimin baca ucu duvardan 10 cm disarda bu sorun olur mu?

  1. Merhaba Hacı Bey… Hermetik kombilerde önemli olan hava akım borusunun camdan dışarı ya da balkonda ise dışarıya doğru bakmasıdır. 10 cm baca boyu yeterlidir. Bir sorun olmaz.

 16. Sayın İlgili,
  Yoğuşmalı kombi bacası ile (hermetik şeklinde duvardan dışarı çıkarıldı. Buderus marka) ankastre davlumbaz bacasıda aynı duvardan dışarı çıkarılacak. İkiz villa ve şaft yok. Kombinin işleri bitti. Davlumbaz bacası ile kombi bacasının ilişkisi nasıl olmalı? Yatay ve dikey anlamda.
  Teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla,

  1. Merhaba Ercüment Bey… Kombinin monteli olduğu konumu bilemediğimiz için bu konuda net bilgi aktarmak çok zor. İki ürün için de montaj işlemlerini işin uzmanına yaptırırsanız iki baca işlemi de doğru şekilde yapılır. Baca işlemlerini firma olarak yapmadığımız için bu konuda maalesef detaylı bilgiye sahip değiliz.

 17. İyi günler,sitenin kömürden doğalgaza geçmesi ile baymak kombi alım.İlk aldığım kombi baymak lambert attıvo 240 Modeli,oturduğum yer bazen rüzgarın sert estiği bir yer kombi daima arızaya geçti evin içinde gaz kokusu oluyordu,servis rüzgarı fan yenemiyor dedi kombiyi değiştirdiler Baymak STAR BRIDGE 24 Fİ Modeli takıldı şimdi yine aynı arıza rüzgar artınca arızaya geçiyor ve servis yine rüzgardan dedi blokta aynı cepheye bakan 10 daire var sadece benimki arızaya geçiyor yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Merhaba Çağlar Bey… Rüzgar ters estikçe geri tepme sebebiyle kombi arızalanabilir. Yani cihaz yeterli hava almayabilir veya atık gazı dışarıya bu sebeple gönderemeyebilir. Kombide yer değişikliği yapılabiliyorsa yani buna imkan varsa iyi olur. Ancak yer değişikliği yapılamıyorsa bizim yapabileceğimiz bir işlem yok maalesef. Kombi zaten yeni, parçalarda sorun yok. Bu konuda size yardımcı olamıyoruz maalesef.

 18. Merhaba,
  Evimin arka cephesine kombi bağlatmak istiyorum, ancak arka cephemiz diğer komşu binalar ile kapalıdır, arka komşumun yatak odasının penceresi ile binam arasındaki mesafe tahmini olarak 2 – 2,5 metre arasındadır. Kombiyi arkaya taktırmam durumunda bu mesafe 1,5 – 2 metreye düşmesi durumunda bir sorun olur mu?

  1. Merhaba Ahmet Bey… Evin arka cephesi derken tam olarak konumunu anlayamadım. Kombi bağlantısı için proje çizilmesi gerekir. Proje ekipleri montaj yerine karar verir. Sizin kararınız ile veya düşündüğünüz yere göre işlem yapılamıyor maalesef. Kombi genelde mutfak, kapalı balkon veya uygun görülen birkaç sınırlı yere monte edilebilir. Kombi açık bir yere monte edilemez. Montajını yaptırsanız bile gaz uygunluk belgesini vermezler, kombi firması da kombi kullanımına izin vermez. Kombi montaj yeri için proje ekiplerinden yardım almanızı öneriyoruz.

 19. Mrb bizim ilcemize gaz yeni geldi dogalgaz sirketine biamizi verdik bizim daire ornek daireydi kombimiz hermatik eca sirket sahibi once baca cikisi dik baca olur dedi kom binin blundugu yer bina bosluguna bakiyor bina boslu boyu 4 metre dik baca olmuyorsa bina boslugu olmuyormu sirket bizi bilgilendirmiyor ilgilenmiyor 3 aydir bizi salliyor nasil bir yol izlemeliyiz cok madur durumdayiz nereye basvurabiliriz tesekurler

  1. Merhaba… Bina boşluğuna yapılan kombi montajlarında gaz dağıtım firmaları cihazın kullanımına izin vermiyor maalesef. 4 metre dik baca hermetik kombide çok uzun. Bu yüzden cihaz çalışmayabilir. Firmayı şikayet için tüketici mahkemesine başvuru yapabilirsiniz.

 20. vailant turbotec pluss hermetik kombim var yapan firmanın hatasından dolayı hem ısınma hemde maddi olarak büyük kayıplarım var doğalgaz şirketleri baca çıkışı olduğu yerde 3 metre mesafe olmasını istiyorlar mevcut kombim ile dik baca çıkışı yapsam kombiye zarar verirmi

  1. Merhaba efendim… Dik baca çıkışı olmaz. Cihaz gücü ve özelliklerine göre baca boyu ölçüleri değişir. İşlemi bayinin ölçüme göre yapması gerekir. Bu konuda bayiliklerden yardım talep etmenizi öneririz.

 21. yeni Demirdöküm kombi taktırdık. kombiden çıkan borumuz birbuçuk metreden sonra dirsek ile elli santimlik boru ile dışarıya çıkmaktadır. Sorunumuz kombinin su ısındıktan sonra tekrar soğuyarak kombinin göstergesinde hata göstermesi. Bu ilk çalıştırma da da görülebiliyor. Acaba bu sorun neden kaynaklanabilir. Borunun direk dışarıya çıkmasımı gerekir, bizim gibi ( L ) şeklinde
  çokması nedeniyle sorun yaşanabilir mi

  Teşekkürler .

  l

  1. Merhaba Aynur Hanım… Demirdöküm kombilerde prosestat çok hassastır. Yani baca eğer uzun geliyorsa bu sebeple cihazı çalıştırmıyor olabilir. Bacanın uzun olması cihazın sağlıklı çalışmasını etkiler. Bacayı yeniden kontrol ettirmeniz gerekiyor.

 22. Merhaba,
  Ben 3 katta oturuyorum alt dairemin kombi bacası balkonum dışinda kalmış biraz ben hali cirptigim için kombilerinin bozulduğunu söylüyorlar hali carpmadim hatırladığım kadarı ile diyelimki bacaya halıyı çarptım kombinin bozulmasına neden olurmu lütfen cvp bekliyorum

  1. Merhaba Saniye Hanım… Kombi bacası halı silkeleme ile bozulmaz. Bacadan girebilecek her tür böcek veya pisliğe karşı bacaların içinde kuşluk yer alır. Siz halı silkeleyerek veya bir şey çırparak sadece baca üstünü kirletmiş olursunuz, o kadar. Onun dışında sırf bu yüzden kombi arızalanmaz.

 23. Merhaba, yeni yoğuşmalı kombimizi takarken ustalar dolap kapağını fazla kestikleri için içeriye rüzgar oluyor. Dolabın boşluklarını pamukla doldursam bir tehlike yaratır mı? Veya bir öneride bulunabilir misiniz? Teşekkürler, saygılar.

  1. Merhaba Melek Hanım… Herhangi bir tehlike yaratmaz ancak pamuk yeterli bir çözüm değildir. Yine de kombi soğuktan etkilenebilir. Ustalarla görüşerek bu konuda çözüm yolu bulabilirsiniz.

 24. sorum yoğuşmalı kombi için; %2 baca eğimden ne anlamalıyız,
  kombi çıkışı bacanın atış ucundan %2 yüksek olmasımı
  kombi çıkışı bacanın atış ucundan %2 alçak olmasımı

  teşekkürler

  1. Merhaba Salih Bey… Yoğuşmalı kombilerde baca eğimi en az %2 oranında yukarıya doğru meyilli olmalıdır.

 25. Sayın yetkili
  Yoğuşmalı kombi bacası montajı için%2 lik eğim istiyor. Bunu nasıl ölçebilirim? teşekkürler

  1. Merhaba Muhterem Bey… Bunu sizin ölçmenize gerek yok, kombi montajını yapan firma ekibi bu eğimi dikkate alarak montaj işlemini yapacaktır.

 26. merhaba kombiyi değiştirdiğimizde yapmamız gereken işlem varmıdır. a kombisini söküp b (sıfır) kombisini takacağım. ve kombi boacasının herhangi bir yönü varmıdır. güney kuzey gibi. benim kombinin bacası tavan delinerek çatıdan çıkarılmış. ben burayı iptal ederek duvarı delip bacayı bu şekilde vermek istiyorum. kombi atık gaz borusu kuzey doğuya bakacak.

  1. Merhaba Ömer Bey… Anlattığınız kadarıyla mevcut kombiniz bacalı kombi… Bacalı kombi satışı yapılıyor ancak bazı doğalgaz dağıtım firmaları bacalı kombi kullanımı için gaz açılışını onaylamıyor. Bu yüzden hermetik kombi kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Önce doğalgaz firması ile görüşün, sonra kombi satın alacağınız yer ile görüşerek bu konuda bilgi alabilir ve uygunluk için proje çizdirebilirsiniz. Proje ekipleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

 27. merhaba kombim balkonda duruyor balkonumu cam balkonla kapatıcam kombi bacasını tekrar camdan dışarı çıkartmamız gerekirmi.ne gibi sakıncası vardır içerde kalırsa.

  1. Merhaba Zeynep Hanım… Cam balkon yaptıracaksanız eğer bacanın camdan dışarı çıkması lazım. Bacası dışarı uzanan kombiler hermetik ya da yoğuşmalı kombilerdir. Bu tür kombiler çalışmak için gereken havayı dışarıdan alır. Bu işlevi fan sağlar. Dış ortam ile bağlantısı kesilirse (baca dışarı çıkarılmazsa) kombi çalışmaz. Hava akış arızası verir. Ayrıca kombi yandıktan sonra oluşan atık gazı da yine fan sayesinde borudan dışarı gönderir. Bu yüzden borunun dışarıya uzanması şarttır.

 28. Merhaba. Yeni almış olduğum Daıkın kombide 1 m. baca borusu cıkmıştır. Tesisatı çeken firma 50 cm bir boruya ihtiyaç olduğunu ve ek atılacak borunun daıkın orjinal borusu oması gerektiğini belirtmiştir. Normal bir ek atılsa gaz açılması açısından bir sorun oluşturur mu ? Orjinal borusunu bulamadım.

  1. Merhaba Volkan Bey… Kombi bağlantılarında belki de en önemli şey baca bağlantısıdır. Kullanım kılavuzunda belirtilen kurallara uygun montaj işlemi yapılması gerekir. Montaj için ekstra 50 cm daha boru gerekiyorsa orijinal boru olması gerekir. Aksi halde Daikin firması gelip kombi açılışına izin vermez. Yani garanti başlangıcını yapmaz. Bu durumu Daikin firması ile görüşebilir, orijinal boru temin ederek cihaz montajını yaptırabilirsiniz.

 29. alt komşu kombi taktırdı . kombi baca borusu balkonun bitim noktasından 10 15 cm dışarı çıkmış. ben balkono çıktığım zaman balkon demirinden dışarı baktığımda kombi yandığında bana buharı gelebilır. . bu borunun balkon demirinden en az 50 cm dişarı çıkması gerekmezmi. bilgi verirseniz sevinirim. . komşu bunu yapmassa kime şikayet edebilirim

  1. Merhaba Halit Bey… Kombi montajında baca bağlantısı kullanım kılavuzunda belirtilen kurallara uygun şekilde yapılır. Tehlikeli bir durum arz ediyor olsaydı eğer doğalgaz firması ve kombi firması kombi kullanımına onay vermezdi. Baca uzunlukları kombilerin marka model ve çeşidine göre ayrıca monte edilecek yere göre değişebilir. Bacanın olması gerekenden uzun olması kombide atık gaz sorununu meydana getirir. Yani kombi hava akışı sağlayamadığı için çalışmaz. Bacayla alakalı bir sorun olsaydı eğer komşunuz kombisini hiç kullanamazdı. Sizin de bu konuda korkunuz olmasın. Çünkü her şey yasalara ve yürütmeliklere uygun yapılır.

 30. Kombi bacasının duvardan itibaren çıkış uzunluğu, ki binanın dış kısmından itibaren olan kısmı kastediyorum, en az ya da en çok ne kadar olmalıdır?

  1. Merhaba Erhan Bey… Kombilerde baca uzunluğu kombi marka modeli, çeşidi ve montaj yerine bağlı değişir. Kimi kombilerde baca 2-3-5 m ye kadar uzatılabilir. Monte edildiği yer kadar kombinin kullanım kılavuzunda yer alan baca bağlantı kuralları önemlidir. Her kombiye özel de baca bağlantı kuralları değişeceği için maalesef bu konuda net bilgi veremiyoruz.

 31. kombi bacasının etrafındaki duvar boşluğu köpük ile doldurulsa bir mahzuru varmıdır? çimento ile mi doldurulmalıdır? teşekkürler.

  1. Merhaba Nuri Bey… Baca ile alakalı bir sorun olduğunda kolay kırılarak müdahale edilebilmesi açısından alçıyla kapatılması gerekir.

 32. Mrh.evime winsman kombi taktırıcam (balkona) fakat takılan borunun dışarı bağlantısını camdan dışarı verirken dirsek kullanmak gerekecek zararı varmıdır. 2.ci srum: zararı varise bağlantı borularının yeri değişmek zorunda bunuda uzatmayla yapacaklarını (1 mt.alt 1,5 mt üste doğru) söylediler ısı ve gaz kaybı olurmu. Cevaplarsanız sevinirim. İyi günler teşekkürler.

  1. Merhaba Gülsüm Hanım… Kombiler proje gereği montaj yeri belirlenerek monte edilir. Camdan dışarı dirsek verilebilir ancak kullanılacak boru uzunluğu önemlidir. Her çeşit kombide ve her model kombide boru ebatları sabit olmayabilir. Yönetmeliğine uygun bir montaj işlemi yapılırsa sorun olmaz. Doğalgaz firması zaten gaz açılışı için kombi montajını kontrol eder. Yönetmeliğe aykırı bir uygulama görürse sizi bilgilendirir. Borunun uzun olması ısı ve gaz kaybına neden olmaz. Dışarı uzanan boru ile sadece hava akışı sağlanır (yani temiz hava dışarıdan içeri alınır, yanma sonrası atık gaz dışarı gönderilir) boru eğer çok uzun olursa cihaz atık gaz sorunu verir. Yani hava akış sorunu yaşattırır. Böyle bir durumla karşılaşmamanız adına montaj işleminde uzman yardımı almalısınız.

 33. Merhaba,
  Buderus gb 062 yoğuşmalı kombi bacam hasar gördüğü için değiştirdim. Yeni bacaların sırasını sormak istedim. Kombiden çıkan dirsekten sonra sırasıyla hangi bacalar takılır?
  Uzatma+orijinal kombi bacası (uzayıp kısalabilen)
  Kombi bacası+uzatma
  veya orijinal bacayı çekince ortadan ayrılıyor. Bu ayrılan kısmamı uzatma takılır? Teşekkürler.

  1. Merhaba Aydın bey… Uygulayacağınız baca parçaları orijinal olmalıdır. Aksi halde sorun yaşayabilirsiniz. Dirsek sonrası bir orijinal baca takılır, yeterli gelmezse aynı bacadan yine takılabilir. Bu konuda bir sıralama yoktur, takacağınız baca aynı olur zaten. Bu öneri dışında baca işlemleri için uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

    1. Merhaba Tamer Bey… Yarı yoğuşmalı kombilerde hava akımı bacayla değil fanla sağlanır. Bu yüzden bina bacasına bağlantısı yapılamaz. Yapılsa bile cihaz çalışmaz, doğalgaz firması onaylamaz, kombi firması da cihazın kullanımını onaylamaz. Bu çeşit cihazlarda hava akım borusu camdan ya da balkondan dışarıya verilir. Cihaz çalışmak için gereken havayı dışarı uzanan hava akım borusu ve içinde bulunan fan yardımıyla sağlar.

  1. Merhaba Mesut Bey… Ek baca uygulamaları cihazın konumuna ve çeşidine göre değişebilir ancak müfredat gereği tek dirsek kullanılması gerekir. İlave 2 dirsek kullanırsanız atık gaz sorunu yaşanır, yani hava akışı sağlanamadığından cihaz arızaya geçer ve çalışmaz. Bacanın teknik kurallara uygun şekilde bağlanması gerekir. O da cihazınızın kullanım kılavuzunda detaylı olarak yazmaktadır.

 34. Merhaba,

  Baca yönetmeliği değiştiği içim hermatik kombi takdırmayı düşünüyorum. Camdan çıkabilmesi için en fazla kaç metre boruya izin veriliyor ? Benim tıkabileceğim yerden cama ulaşması 3 metre. Yönetmelik konusunda Bilgi rica ediyorum.

  İyi Günler,

  1. Merhaba Yasemin Hanım… Bunun için önce proje çizdirmeniz gerekiyor. Proje ekipleri montaj yerini belirliyor. Genelde uzun baca boyları bölge gaz dağıtım şirketi tarafından kabul edilmiyor. Kombide montaj uygulamalarını yapmadığımız için kullanılması gereken minimum maximum baca boyları konusunda net bilgi sahibi değiliz maalesef. Ekipler gelip montaj yerini belirler, standart baca boyları uygun değilse ek baca uzatması yapılabilir. Ancak bunun için şartnameye ve kombinin kullanım kılavuzunda yer alan kullanma koşullarına uygun olması gerekir.

 35. Benim size sormak istediğim 2 soru var bosch 2000 yoğuşmalı kombimiz var 4 seneden beri bacadan su damlatıyor bu su damlatması sıkıntı olur mu yeniden baktırmamız gerekir mi? İkinci sorum ise bi akrabamıza yeni doğalgaz döşettik ve bizim kombi den aldık bosch yoğuşmalı 2000. Balkona yaktırır ve bacası kısa bu durumda bacayı uzatmalarını isteyebilir miyiz bi sıkıntı çıkar mı bacası kısa olursa bunları merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba Dilek Hanım… 1.sorunuzun yanıtı: bacadan su geliyorsa bacanın yerinden çıkma ihtimali yüksektir. Bu su içeriye sızarsa parçalar zarar görebilir. Baca bağlantısının kontrol edilmesi gerekir. Bunun için servis yardımı almanız gerekir. 2.sorunuzun yanıtı: Kombi montajında standart baca kullanılır. Standart baca ölçüsü monte edilen yere yeterli gelmezse ek baca uzatması yapılabilir. Kısa olma ihtimali yoktur. Kendi kombinizin bacası ile komşunuzun kombisinin bacasını kıyasladıysanız size öyle gelmiş olabilir. Baca ebatı kısa olmaz, uzun olursa da atık gaz yolunda sorun yaşanır.

 36. Sayın Yetkili,
  İlçemize doğalgaz gelmesi nedeniyle kombi araştırırken sitenize denk geldim.
  Merak ettiğim bir konuda size danışmak istiyorum. Yoğuşmalı kombi taktırmayı düşünüyorum. Mutfağa yerleştirip duvarı delmek suretiyle atık gaz bacasını dışarı çıkarmak istiyorum. En üst katta oturmaktayım. Bacanın dış kısımda kalan kısmının uzunlugunun bir standardı var mıdır? Çatı çıkıntısından daha uzun olmalı gibi bir şart var mıdır? Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Saygılarımla

  1. Merhaba Ömer Bey… Kombi montajı için ve kombi çeşidi için öncelikle proje çizdirmeniz gerekir. Cihazın çeşidine göre baca bağlantısı değişir. Yoğuşmalı kombi ile hermetik kombilerin baca bağlantısı uzunluk olarak ve eğim olarak aynı olmaz. Ayrıca montaj yerinin belirlenmesi için de proje çizilmesi şarttır. Bu konuda bayiliklerden yardım almanızı tavsiye ederiz.

  2. Merhaba evimin balkonuna cam balkon yaptirdim. Cam delinip baca disariya uzatildi. Kombim yoğuşmalı kombi ancak cam balkonu tamamen kapatip bir iki saat sonra balkona ciktigimda balkonda keskin bir koku oluyor baca kacirma mi var cozemedim ne yapmam gerekir. Birde kombinin atik suyu yer sifonuna akiyor birikme oluyor sifonda ondan kaynaklanir mi yardimci olabilir misiniz?

   1. Merhaba Yücel Bey… Aldığınız kokuyu neye benzettiğiniz önemli. Eğer çürük sarımsak kokusu gibiyse bu bir gaz kaçağı olabilir. Baca uzatılırken yerine tam oturtulmamış olabilir. Bacayı incelemek gerekir. Sifonda birikme oluyorsa bu da kötü kokuların oluşmasına neden olabilir. Yani kokuyu bilemediğimiz için sifon suyundan mı kaynaklı? Bacadan mı kaynaklı? bunu bilemeyiz. Bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirin, sorun neyse müdahale edilir, en azından aklınızda bu şekilde soru işaretleri kalmaz.

   1. Merhaba Apdullah Bey… Kombi bacası uzun olursa cihaz yeterli hava akışı sağlayamaz. Bu durumda baca sistemi yani hava akış hatası ya da iyonizasyon hatası verebilir. Kısacası baca olması gerekenden uzunsa cihaz zaten çalışmaz ve bu sebeple yakıt tüketimi de yapamaz. Orijinal baca dışında ek baca uzatması yapılacaksa mutlaka kullanım kılavuzunda belirtilen kurallara uyulmalıdır. Yani işlemin bir uzman servis ekibince yapılması daha sağlıklı olur.

    1. Balkondan dolayı kendi bacasından hariç 1cm uzatma kullandım yani servislerin demesine göre baca orjinalinden uzun olduğu zaman fazla yakıt yakıyomuş uzatma bacayı çıkartmam gerekirmi onu çıkartınca odanın içinden çıkıyo balkonda kalıyo sadece üst çatının şaçagını geçmiyo

     1. Merhaba Apdullah Bey… 1 cm uzatma bir şey değil. Bahsettiğiniz 1 m olabilir mi acaba? Balkonun içinde bacanın kalması hem tehlikelidir hem de yasaktır. Yani mecburen uzatmak zorundasınız. Uzun baca boyu eğer kombide arıza oluşturmuyorsa (atık gaz-hava akış sorunu) önemli değildir. Ayrıca yakıt tüketimini de etkilemez.

Petek Yıkama