Kombi Bacası Nasıl Olmalı

Kombi Baca Bağlantısı Nasıl Olmalı?

Kombi çeşitlerine göre baca montajı kuralları ve montaj sırasında yapılacaklar bilgisi aşağıda yer almaktadır.

Bacalı Kombide Baca Montaj Kuralları

 • Bina bacası olmak zorundadır. Aksi halde baca montajı ve kombi montajı yapılamaz.
 • Boru malzemesi paslanmaz çelik olmalıdır.
 • Rijit boru ya da spiral boru kullanılması gerekir. Spiral baca borusu kullanıldığında ek yapılmamalıdır. Aynı zamanda 0,5 m aralıklarla tavana ya da duvara sabitlenmelidir.
 • Kombi montajı sonrasında dik olarak yükselen ve minimum 33 cm olan baca kullanılmalı, bu parçadan sonra dirsek konulmalıdır.
 • Atık gaz borusu bacaya 2° veya 3° lik eğimde olmalıdır.
 • Borular birbirine sızdırmaz şekilde bağlanmalıdır. Ek yerler olur ise sızdırmazlık malzeme kullanılabilir. Yalnız sızdırmazlık malzemenin de sıcağa dayanıklı olması şarttır. Bu sebeple önerilen yapışkanlı alüminyum folyo sızdırmazlık bandının kullanılmasıdır.
 • Borular yanıcı-yakıcı maddelerin olduğu yerlerden, yatak odalarından, banyolardan veya lavabolardan geçmemelidir.
 • Borular kombinin davlumbaz çıkışındaki alandan küçük olmamalıdır.
 • Baca borusu aydınlığa bağlanmalı ve pencereden kesinlikle çıkarılmamalıdır.
 • Standart çaplardan daha küçük çapta olan boru kullanılmamalıdır.
 • Kombi olabildiğince bacaya yakın yere monte edilmeli, mümkün olduğunda T bağlantıdan, dirseklerden ve yatay uzantılardan uzak durulmalıdır.
 • Tek dirsek kullanılır ise baca borusunun yatay şekildeki uzunluğu maksimum 2 m olmalıdır. Çift dirsek kullanılacak ise maksimum 1 m olmalıdır.
 • Baca binanın en üst katına bağlanıyor ise baca borusu yatay uzunluğu en fazla 1 m olmalıdır. Aynı zamanda tek dirsek kullanılması gerekmektedir.
 • Baca; temiz, çekişi kuvvetli baca kanalına bağlanmalıdır.

Kombilerde baca mesafeleri genel olarak marka model ve çeşitlere bağlı değişmektedir. Ayrıca her marka ürünün baca sistemi uzunluğu da farklı olabilmektedir. Buderus kombi bacası hakkında bilgi almak isterseniz linki tıklayabilirsiniz. Diğer markalar için de markaların kendine ait kullanım kılavuzlarını incelemeniz gerekir.

 Hermetik Kombide Baca Montaj Kuralları

 • Bina bacası olması zorunlu değildir.
 • Yanan atık gazın dışarı çıkması amacı ile ve temiz havanın içeri alınması amacı ile rüzgara karşı kuşluk adı verilen emniyet koruyucusu bulunan baca seti kullanılır.
 • Kullanım kılavuzunda ve teknik şartnamede belirtildiği şekilde bağlantı yapılmalıdır.
 • Kombi ile birlikte hazır gönderilen baca seti yeterli gelmedi ise ilave uzatma ya da ilave dirsek kullanılabilir. Yalnız malzemenin orijinal olması şarttır. Böyle bir durum gerekiyor ise Eşdeğer Uzunluk hesaplanarak bulunmalıdır.
 • Kombi ile birlikte verilen özel atık gaz boru donanımı doğrudan dışarıya açık ve hava devir daimi olan yere bağlanmalıdır.
 • Atık gaz sistem çıkışına 40 cm den daha yakın bir yerde açılabilir pencere ya da cam kesinlikle bulunmamalıdır.
 • Atık gaz borusuna yağmurlu havalarda su gelmemesi amacı ile dışarı ve özellikle de aşağıya %3 oranında eğimle monte edilmelidir.

Yoğuşmalı Kombide Baca Montaj Kuralları

 • Kombi yanından gelen standart baca kullanılmalıdır. Standart baca yetersiz gelir ise kurallara bağlı ek baca ilavesi veya dirsek ilavesi yapılabilir.
 • Bina bacası olması şart değildir.
 • Baca bağlantısı pencereden dışarıya veya balkona monte edilir ise dış ortama doğru verilir.
 • Baca borusu yukarıya doğru %2 eğimli olmalıdır. Bunun sebebi yoğuşma suyunun içeri akıp gidere karışabilmesi içindir.
 • Yoğuşmalı kombi bacasından su geliyorsa verimli, su gelmiyorsa verimli değil gibi söylemler söz konusudur. Bu yanlış bir bilgidir. Bacadan su gelmez. Çünkü yoğuşmalı kombiler bacadan attıkları sıcak su buharını yeniden kullanarak ısı verimini yükseltir. Bacadan su geliyorsa bu baca eğiminin yanlış olduğu anlamına gelir. Özellikle de kış döneminde bacadan akan suyun donduğunu düşünsenize? Ağırlık yapar bu da baca bağlantılarında gevşemelere neden olur. Sonuç ise can ve mal güvenliğiniz tehlikede… Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman yeni bir baca bağlantısı için uzman yardımı alın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (151 Yorum)

 1. Murat Kara dedi ki:

  İyi akşamlar. Ariston cares premium 24 kw yoğuşmalı kombi sahibiyim. Kombimizi yaklaşık 5 yıldır kullanmaktayız. Son 2 yıldır sürekli R501 arızası (ateşleme arızası) olmakta. Defalarca servis çağırmamıza rağmen yalnızca geçici olarak sonuç alabiliyoruz. Servis yetkilisi kombinin bacasının, pencere çıkışına olan mesafesinin çok uzun ve kavisli olduğunu ve sorunun bu durumdan kaynaklandığını iddia ediyor ve kombiyi çıkışa yaklaştırırsak sorunun çözüleceğini belirtiyor. Baca mesafesi 2,5 metre kadar. Sorunumuzla ilgili görüşlerinizi rica edebilir miyim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Aslında baca çok uzun değil ancak uzunluk kadar konumu da önemlidir. Bir kavis varsa bu sebeple de cihaz yeterli hava akışı sağlayamaz ve brülördeki alevi kesebilir yani ateşleme sorunu oluşabilir. Ancak cihazınız yoğuşmalı olduğu için yoğuşma giderini ve yoğuşma sifon suyu kabını da kontrol etmek gerekir. Bir tıkanıklık durumu söz konusu olabilir. Yine de kombiyi ve sorunu yerinde görmeden uzaktan bilgi aktarmak çok zor.

 2. Tayfun GENÇ dedi ki:

  İyi günler Baymak Duo tec 42 yoğuşmalı kombi kullanıyorum ancak takıldığından buyana baca ek yerlerinden sürekli su geliyor takan servis sorunu çözemedi oturduğunuz bölge çok soğuk bundan kaynaklı dış metal bacayı sökersek sadece iç plastik baca kalırsa sorun çözülür dediler bana çok mantıklı gelmedi uzman görüşünüzü alabilirmiyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tayfun Bey… Baca işlemlerini servislerden ziyade bayiler yapmaktadır. Biz de servis olduğumuz için açıkçası baca işlemlerini yapmıyoruz ve çok detaylı bilgiye de sahip değiliz. Ancak bacanın ek yerlerinden su geliyorsa eğer baca ya tam yerine oturtulmamıştır ya da dış ortam soğuk olduğu için yapabilir. İşlemi uygulasınlar sorun düzelmezse genel merkez ile görüşerek durumu izah edersiniz, başından beri bu durum varsa size genel merkezden yardımcı olurlar.

 3. Sercan Yucel dedi ki:

  Merhabalar dogalgaz kombi borusunun ucuna yukaridan hali takilip yerinden cikmistir yetkili servis gelip cikan boruyu yerine takmis fakat boruyu kisa takmiş diger ek boruyu takma gereği duymamis yukaridan bise duser yine diye boruyu kisa takmis gitmis bu dogru mu butun binalara bakiyorum borulari uzun bizimki yari yariya kisaltmiş bu bi problem yaratirmi??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sercan Bey… Yüksek ihtimalle yine aynı durum veya benzer durum yaşanır diye bacayı kısa tutmuşlar. Önemli olan bacanın kısa değil uzun olmamasıdır. Uzun olması halinde kombi yeterli hava akışı sağlayamadığı için çalışmaz, arızaya geçer. Kombinin çalışmasında bir sorun yoksa cihazı aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

 4. mutlu tetik dedi ki:

  bosch marka yogusmali kombimin bacasindaki kusluk dusmus ve kombi EAarizasi verdi. servisci kusluk alip takmaniz gerekiyor dedi ama parcayi bulamadim. kusluk yerine baska ne kullanabilirim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mutlu Tetik… Kombi kuşluk olmadan çalışmaz. Yani dışarıdan yeterli hava akışı sağlayamadığı için arızaya geçer. Bu parça genelde bayilerde bulunur. Parça dışında başka bir malzeme cihazı çalıştırmaz. Size en yakında bayiden bu konuda yardım alabilirsiniz.

 5. Sakine genc dedi ki:

  Slm enim tam yogusmali kombi buderus bacadan ces e gibi şu akıyor ve bu kombinin içine girip aşağı akıyor sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sakine Hanım… Bacadan damla halinde arada bir su gelmesi normaldir. Ancak bu su sürekli akıyor ve damla halinde değilse baca eğiminde sorun olabilir. Servis yardımı almanızı öneririz.

 6. Bayram SEN dedi ki:

  Merhaba
  Yurtdisinda yasiyorum.Evimin catisi ve balkonu bulunmakta .Mutfagin içinden geçen baca yaklasik 6-7 mt uzunlugunda .Ariza tespiti için gelen kisi parça degisikligi yapti,ama degistirdigi parçanin uzerine çok su dokulmus,bu aralar çok ruzgarli ve soguktu.Kombimiz Vaillant Ecotec plus 230. ne yapmamiz gerekir.Tesekkurler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Öncelikle bacanın uzun olduğunu belirtmek isteriz. Cihaz bu baca uzunluğu ile çalışıyorsa bir sıkıntı olmayabilir. Ancak bize kalırsa baca ebatı yüksek. Gelen servis ekipleri hangi parçayı hangi arıza sebebiyle değiştirdi? Hangi parçanın üstüne su döküldü veya kombi şuanda ne arızası veriyor? Bu durumları belirtmemişsiniz. Hangi konuda yardım almak istediğinizi anlayamadığımız için size yardımcı olamıyoruz maalesef. Şuan ki sorun nedir belirtirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

   1. Bayram SEN dedi ki:

    Oncelikle ,cevap verdiginiz için çok tesekkur ederim (vanne gaz) turkçesi muhtemelen gaz vanasi dedikleri parça (Vaillant 0020135144)
    Teknisyen bir arkadas ,suyun dis borudan geldigini tespit etti,çalismaya basladiginda olusuyor olmali diye dusunuyor,aksi takdirde yagmur yagdiginda su asagi inermis.Elimde resim ve video goruntuleri var.Dilediginiz zaman size ulastirabilirim.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Bayram Bey… Parça gaz vanası değil muhtemelen gaz valfidir. Bacadan su almış olabilir veya öncesinde cihaza müdahale edilirken su gelmiş olabilir. İşlemi yapan firmayla bu konuyu görüşürseniz daha sağlıklı olacaktır. Neticede kombiyi yerinde gören ve parçayı değiştiren o firmadır. Şuan ki sorun nedir dediğimiz gibi bilmeden sizi bilgilendirmemiz de çok zor. Gaz valfine neden nereden su geldiğini yerinde görmemiz ve incelememiz gerekiyor.

 7. cngz dedi ki:

  Merhaba benim baca L şeklinde dirsekten az günde 3 damla su geliyor peçete ile siliyorum sorun nedir ? Bacanın ucundan su damlıyor çok değil ama.kombinin içinede su akmıyor?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Kombiniz yoğuşmalıysa eğer bacadan damlalar halinde su gelmesi normaldir. Ancak kombi bacalı değilse baca eğimine bağlı bir sorun olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 8. ABDULLAH GÜNGÖR dedi ki:

  cam balkonu yeni yaptık . borusunu uzatmamız gerekiyor. marka Wİesman . Baska standart boru kullansak olur mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Orijinal baca kullanmanız şarttır. Aksi halde can ve mal güvenliğiniz açısından tehlike arz edeceği için doğalgaz firması ve kombi servisleri sizi bu konuda uyaracak, cihaz kullanımına izin vermeyecektir. Sağlığınız için firma olarak biz de orijinal baca kullanmanızı tavsiye ederiz.

 9. Onur özbek dedi ki:

  Merhabalar Eca marka hermetik şofbenimiz var cam balkon taktırdığımız için bacayı değiştirmek zorunda kaldık direk çıkmak yerine 90 derece dirsekle sağ taraftan çıkmasını sağladık fakat bundan sonra şofben tam yanmaya başlarken bi anda sönüyo hava alma verme ile ilgili problem var gibi nasıl çözümlendirebiliriz teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Muhtemelen ek baca gerektiği için cihaz tam hava akışı sağlayamadığı için alevi kesiyor olabilir. Bu yüzden cihaz dönüyor olabilir. Ek baca cihazı çalıştırmıyorsa cihaz yeri değiştirilebilir. Bunun için servis yardımı almanızı öneririz.

 10. savas porsuk dedi ki:

  buderus yoğuşmalı konbim var fakat üst komsum beni zehirliyorsunuz diye şikayet ediyor ne anlatabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Savaş Bey… Özellikle de yoğuşmalı kombi kullanımıyla zehirlenmeninin ne alakası var onu anlayamadık? Uzmanlar hermetik kombilerin çevreye daha çok zarar vermesi sebebiyle hermetik kombi üretimini durdurdu ve tek tip kombi olarak sadece yoğuşmalı kombi üretimi yapılıyor. Dilerseniz https://www.youtube.com/watch?v=M06vSXM5Uc0 videomuzu izleyerek yoğuşmalı kombilerin ne kadar faydalı olduğunu öğrenebilir üst komşunuza iletebilirsiniz.

 11. ALİ BATI dedi ki:

  selam.yeni almış olduğum evde kombinin tesisat yeri balkonda ve tesisatta yani vanalar ve bağlantı boruları da yerde süpürgeliğin orda. şimdi sizden öğrenmek istediğim
  1- Balkona yerleştireceğim kombinin bacası ne kadar uzunluğunda olmalıdır.(balkonun uzunluğu 3mt ) .şimdiden vereceğiniz cevaptan dolayı teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Balkonun konumundan ziyade kombinin monte edileceği yeri görmeden bi keşif yapmadan bu konuda bilgi sunmak çok zor. Ayrıca baca işlemlerini servislerden ziyade bayiler yaptığı için direk bayilerden yardım almalısınız.

 12. Ertekin sel dedi ki:

  İyi günler hocam birde size sorayım, iki katlı müstaki olan alt katı yanan çatısına izalasyon ısı yalıtım köpüğü döneşen dış montalaması yapılmış kombisi yanan bir ve 2 +1 oda 6 metre Petek olan bir evde oturuyorum. Baymak yoğuşmasız dik bacalı olan eco 24 fi kombi kullanmaktayım doğalgaz tesisatının gece yıl döşendi yaniikinci kış geçiriyorum, geçen senede kırıkkale kuru ayazı meşhurdur, doğalgaz hiç kullanmamış ve tecrübesiolmayan birisi olarak geçen yıl ekim ayağından başlayarak. Sadece geceleri yanarken 40 derece gündüz gecede 45 derecede yaktığım kombim geçen kış her ay 800 lira 850 lirayazında 70 80 lira faturam gelirdi çevremdeki insanlara doğalgaz kullananlara sorduğumda faturam herkes kombin bozuk çok geliyor dediklerinden servis çağırdık, söküyor bakıyor abisi evde yalıtım yok çatındaysa izalasyonu yok ondan gelir bu 800 850 lira deniliyordu. Geçen ay yani bu ay evime ısı yalıtım montalama yaptım,çatıya izalasyon yaptım, ve montalama o kadar etkili olduki kombimnın 10 derece birden ayarını kıstık ve bariz şekilde ev çok ısındı. Odalarda termometre aldım 21 buçuk ila 22• 3 derecede gündüz 32 gece 35 derecede yanan kombimle alınan sıcaklık.
  sorum su ki hocam koşa koşa faturamı ne kadar geldiğini göreyim diye sayacın yanına koştum. Aman allahım faturayı görünce bir araba sopa yeseydim bu kadar acımazdı. 950 lira aylık 560 m küp gaz harcamıs32 ila 35 de yanan 2 oda bir salon olan evim. Gaz kaçağı dediler kontrol edildi sayaça sonra bakılacak, bugün servis geldi kombiyi söktü abi senin kombin yandığında yarım ateş gözüküyordu. Gazı çiğ atıyor dedi ve dik bacanın baca kısma pulun büyüğü bir metal conta taktı bunu tesisatı döşeyen ustanız takmamış o nedenle çok yakar denildi yaptık dediler, hocam sorun bundanmısdır sayacdanmıdır, tecrübeniz paylaşırmışsınız, alt katı boş catısı boş 60 ayarlı kombi yakan komşum 700 öderken ben 950 nasıl oluyor burda hata kombinemi, kombi bağlantısını kuran ilgili tesisatçı firmasında mı yani 2 senedir yazları 70. Lira kuşları 800 ila 950 liralık doğalgaz faturası ücretini kimden alacağız yapılan eksik işlem sonucu olduğu için gelmiş yüksek fatura ücretlerini saygılar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ertekin Bey… Baca işlemlerini firma olarak yapmadığımız için bu konuda tam detaylı bilgiye sahip değiliz. Sizi yanlış bilgilendirmek ya da yönlendirmek de istemeyiz. Ancak dik baca kullanımı bize kalırsa yanlış. Yani cihaz yeterli hava akışı sağlayamaz, alevi keser, verim alınamaz ve bu durum tüketimi de etkileyebilir. Her ne kadar bilinçli bir tüketici olsanız da olmasanız da bu işlemler ve uygulamalar uzmanlık gerektirir. Yanlış veya eksik bir işlem olsa bölgenizin doğalgaz firması doğalgaz kullanımına izin vermez veya kombi servisi kombi garanti başlangıcı yapmaz. Tabi yine de bilemeyiz, gözden kaçan durumlar da söz konusu olabilir. Bacayla alakalı bir düzeltme yapıldıysa eğer öncelikle sonucu bekleyin. Sonuç gerçekten beklediğiniz gibi olursa yani faturanız düşük gelirse o zaman şikayette bulunabilirsiniz.

 13. Esra AYKUTTELİ dedi ki:

  Merhabalar kombi bağlatmak istiyorum.açık balkonda baca deliğin is mevcut.ne tarz bir kombi ve baca seti uygun

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım… Bu konuda proje ekiplerinden yardım almalısınız. Bizde sıfır kombi satışı yok maalesef. Montaj işlemlerini de yapmadığımız için tam detayı bilemiyoruz. Sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz.

 14. Mehmet AK dedi ki:

  Hermetik Kombilerde Baca borusunun uzun olması, tasarruf sağlar mı? Sonuçta çıkan atık hava soğuk olmuyor. Çıkan atık sıcak hava, giren temiz hava ile iç içe aynı borudan geçerken ısı transferi sağlamaz mı? Giren temiz hava daha sıcak olduğunda verim farklı olmaz mı? Bu kazanç oranı gözardı edilecek kadar küçük mü?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Bacanın tavsiye edilenden uzun olması veya fazla dirsek kullanılması kombinin yeterli hava akışı sağlayamamasına neden olur. Yani kombi bu durumda arızaya geçer ve çalışmaz. Kombiler hermetikse eğer yanmak için gereken havayı dışarıdan alır. Atık gazı da dışarıya gönderir. Dışarı uzanan hava akım borusunun içinde çift boru düzeneği vardır. Dış kısım dışarıdan temiz havayı alırken iç kısım da içeride yanma sonucu oluşan atık gazı dışarı gönderir. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı olarak baca gazı sıcaklıkları vardır ve bu sıcaklıklar öyle sanıldığı kadar yüksek değildir. Yüksek olduğunda da cihaz uyarı vermekte, arızaya geçmektedir.

 15. Hüseyin Çelikoğlu dedi ki:

  Selamlar. Yarı yoğuşmalı bir kombi kullanıyorum. Kombinin bacası olması gerektiği gibi yukarı doğru 3 derecelik eğimli. Merak ettiğim konu yağmurdan dolayı bu bacadan içeri su sızarsa kombiye zarar verir mi? Aslında hemen herkesin kombi bacası aynı şartlarda yağmurla temas halinde. Şimdiye kadar da çevremde herhangi birinden, yağmur suyundan dolayı arıza yaptı diye de bir haber duymadım. Yine de sizin görüşünüzü merak ettim. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombi monte edildikten sonra garantisini başlatan servis ekipleri genelde baca konumu, uzunluğu, ebatı dahil tüm aksamları kontrol eder ve bir sorun görürse zaten sizi uyarır ve cihazı kullanıma açmaz. Yani bacayla alakalı bir sorun olsaydı çoktan olurdu. Baca eğiminin sebebi yoğuşmalı cihazların meydana gelen atık gazı direk dışarı göndermeden kendi enerjisine eklemesidir. Bu yüzden bacaları genelde hermetik kombilere oranla biraz daha yukarı eğimli olur.

 16. ALİ DENİZ dedi ki:

  Merhaba 2 senedir daikin kombi kullanıyorum baca borusundan su gelmesi sonucu kart ve valfi arızası veriyor.Yetkili servisten bunun garanti kapsamına girip girmediği haberini bekliyorum.Bu arza nedeni tamamıyla kurulum arızası değilmi garanti kapsamına girmesi gerekmiyor mu ? Bilgi alabirmiyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Bacadan su gelmesi durumu kullanıcı hatası değildir, bir montaj hatasıdır. Cihaz monte edildiğinde servis ekipleri baca dahil kombiyi baştan sonra kontrol eder, gereken ayarlamayı yapar ve sorun görmezse kombi garanti açılışını yapar. Size bu şekilde bir uyarı yapılmadıysa o sorumluluk servise aittir. 2 yıllık bir kombiye bakım da yapılamaz ki servis çağırıp kontrol ettirmediniz desinler. Kısacası bize kalırsa kullanıcı hatası değildir ve işlemlerin garantiden yapılması gerekir. Ancak bu bizim naçizane fikrimizdir, yine de kararı verecek olan Daikin firmasıdır.

   1. ALİ DENİZ dedi ki:

    Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim yanlız bu bir servis yada kurulum yapan firma hatası olduğu için üzerlerine almamaya çalışıyorlar garanti kapsamına girmiyor diyorlar bununla ilgili hakkımı savunmam gerekiyor ne yapmam gerek çok zor durumda bırakıyorlar beni yardımcı olurmusunuz.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yani bizim vereceğimiz bilgiler çok tatminkar olmaz açıkçası. Ancak kullanıcı hatası olmadığı konusunda kararlıysanız tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz. Bilirkişi raporu alabilirsiniz.

 17. Yunus BAYINDIR dedi ki:

  2300 bosch kombi duş alırken soguma yaoıyor çok acıca ısınıyor tekrar soguma yapıyor neden yapabilir hayırlı işler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Bu durum tek bir muslukta yani sadece banyoda oluyorsa banyo bataryası bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir ya da tesisatınızda sorun olabilir. Ancak bu durum mutfakta da oluyorsa sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. Kombi bir hata kodu vermediği için uzaktan bilgi aktarmak çok zor.

 18. savaş toprak dedi ki:

  merhabalar, baymak marka kombi kullanıyorum. sıcak suyu kullanırken bacadan su akıyor.bunun nedeni ne olabilir? ikincisi su kombinin içine geri akarsa kombiye zarar verir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Savaş Bey… Yoğuşmalı kombilerde bacada oluşan buhar sebebiyle hafif damlalar halinde su akma durumu görülebilir. Bu cihazın konumuna göre normal de olabilir, sorun da olabilir. Bi bakmak kontrol etmek gerekir. Ancak damlalar halinde değil de baya su geliyorsa cihaz yoğuşmalı da olsa hermetik de olsa bu bir problemdir. Bacadan gelen su evet bacadan içeri akabilir ve kombiye zarar verebilir. Baca eğimi ile alakalı bir sıkıntı olabilir. Her ihtimale karşı bi servis çağırarak bacayı kontrol ettirmenizi öneririz.

 19. Yunus BAYINDIR dedi ki:

  Kombi bacası orjınal mı olmalı piyasa bacası da olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Baca her zaman için orijinal olmalıdır. Orijinal olmayan bacalar hem doğalgaz firması hem de kombi firması tarafından tavsiye edilmemekte ayrıca onaylanmamaktadır.

 20. Mer dedi ki:

  Yoguşmalı kombide kombi bacası balkonda kaç cm dışarda olmalıdır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Yoğuşmalı kombi veya hermetik kombi gibi genelleme yapmak çok zordur. Çünkü her marka modelde baca ebatları farklı olur. Ancak standart baca çapı dışında ekleme yapılacaksa eğer dirsek yerine yatay baca kullanmak daha sağlıklıdır. Baca işlemlerini firma olarak biz yapmadığımız için tam detay veya ayrıntıyı bilemiyoruz maalesef. Bu konuda bi bayiden yardım alırsanız daha sağlıklı olur.

 21. Atilla Bingöl dedi ki:

  Merhabalar,
  Faydalı yazılarınızı okudum. Kısa bir sorum olacak; Şu ana kadar mutfaktan balkona direk çıkarılmış kombi bacasını cam balkon yapmamız nedeni ile balkon dışına çıkarmamız gerekiyor. 1 metrelik uzatma ve 90 derecelik 1 dirsek kullanacağız. Vaillant marka yoğuşmalı kombi kullanıyorum. Aynı markanın ürünleri (uzatma ve dirsek) hayli pahalı, ancak piyasada ucuz olan farklı markalar var. Baca uzatmasının çap vb. ölçüleri uygun ise marka dışı kullanmakta bir problem olur mu sizce. Kombim garanti dışı ancak yetkili servis 3. parti ürün kullanılmaması gerektiğini ve yaşanabilecek önemli sorunlar olabileceğini, söylüyor. Bu konuda fikrinizi almak istiyorum. Ayıracağınız zaman için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Atilla Bey… Özellikle de baca ile alakalı işlemlere önem vermenizi öneririz. Orijinal olmayan bacalar ile alakalı oluşabilecek sorunları evet ne bir Vaillant markası kabul eder ne de bir doğalgaz firması bu şekilde kullanıma izin verir. Ek baca işlemleri yapılırken aslında bi uzman yardımı almak daha sağlıklıdır. Çünkü baca uzun gelirse (her bir dirsek yarım metre gibi düşünülür) cihaz hava akış hatası verebilir. Yani yeterli hava akışı sağlayamaz ve arızaya geçebilir. Bize kalırsa ya orijinal baca taktırın ya da cihazın montaj yerini değiştirin. Tabi ikisi de ayrı bir masraftır. Ancak can ve mal güvenliğiniz açısından uzman önerisi ne ise dinlemek ve yaptırmak şarttır.

 22. Murat Türkoğlu dedi ki:

  Merhaba. Merak ettiğim bir konu var. 2 araçlık Otoparkı olan binaya taşındım. Bodrum kattaki dairenin kombi bacası otopark alanından dışarı verilmiş. Aracımı otoparka çektiğimde kombi bacasıyla mesafesi en fazla 40-45 cm falandır. Kombiden çıkan gazın bu mesafeden araca zararı olur mu yada kombinin bir nevi bacasının karşısına set olduğu için sıkıntı yaratırmı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Otopark eğer kapalıysa hem kullanıcı için hem de otoparkı kullananlar için bu kombi montaj işlemi sakıncalıdır. Bu durumda kombi bir zaman sonra temiz hava akışı sağlayamaz arızaya geçer, otopark da atık gaz ile dolar. Bu sakıncalı ve tehlikeli bir durumdur. Ancak otoparkın etrafı açıksa hem otopark kullanıcısı hem de kombi kullanıcısı açısından bir sorun teşkil etmez. Sadece baca ile bir temasınız olmasın (çıkan atık gazı soluma gibi).

 23. Mehmet Yavuz dedi ki:

  Alt komşum hermatik kombi yaptırdı. Benim balokunum camlı. Fakat havalandırma için açtığımda dumanı balkonun içine doluyor. Balkondan çıkan boru duvardan kaç cam uzun olmalıdır. Aşağı doğru meyil yapılmadığından borunun dışından su damlaları duvara gelip sonra akıyor. Mantolama yeni yapıldı. Duvar ıslanıyor. Cam balkonun bir kısmı duvar. Boru duvardan dışarı çıkıyor. Teşekür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombiler doğalgazlıdır. Doğalgaz yandıktan sonra bacası dışarı uzanan (hermetik ve yoğuşmalı) kombilerde atık gaz bacadan dışarı gönderilir. Ancak bu gaz yani yanan gaz hava kadar hafiftir. Cihaz eğer yoğuşmalı ise bacasının yukarı meyilli olması gerekir. Monte edildiği konuma bağlı olarak da baca uzunluğu ya standarttır ya da standart ölçülere uygundur. Baca ile alakalı bir şikayet durumu olsaydı eğer (sakıncalı veya tehlikeli) emin olabilirsiniz ki ne kombi servisi cihazın bu şekilde kullanılmasına izin verirdi ne de doğalgaz firması kullanıma onay verirdi. Yani baştan sona her şey prosedüre uygun şekilde işliyor. Sizi rahatsız eden eğer balkonunuza dolan kötü atık gaz ise bunu komşunuzla konuşmanız gerekir. Baca uzunluğu ve konumu kontrol edilir, sorun varda düzeltilir. Ancak baca işlemlerini bayilikler yaptığı için (biz servisiz), bu konuda bayiliklerden yardım almanız gerekir.

 24. Sedat caglar dedi ki:

  Hermatik dikey kombide baca yagmur suyundan etkilenmezmi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sedat Bey… Kombide dikey baca sadece kombiden çıkan kısımda olur. Onun dışında bir veya iki dirsekle dışarı doğru uzatılır ve dışarı uzanan kısmı genelde yatay olur. Bu yüzden yağmur suyu almaz veya yağmur suyundan etkilenmez.

 25. Emine akcan dedi ki:

  Merhaba; bacalı kombi min yerine yogusmali kombi alıp bacasini dikey olarak bina bacası ndan çatıya çıkartmak istiyorum 4 katlı binanın 3.katında oturuyorum yogusmali kombi lerde dikey baca uzunluğu kaç metreye kadar izin veriliyor. Komi olarak buderus gb172 düşünüyorum. Şimdiden tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım… Bacalı kombi yerine yoğuşmalı kombi taktırmak istiyorsanız eğer proje çizdirme zorunluluğunuz vardır. Proje ekipleri montaj yeri ve detaylar konusunda zaten sizi bilgilendirecektir. Montaj-kurulum işlemlerini biz yapmadığımız için detayı bilemeyiz. Ancak yoğuşmalı kombiler çalışmak için gereken temiz havayı hava akım borusuyla fan sayesinde dışarıdan içeri alır. Bacanın dikey olarak uzun olması veya bacanın direk uzun olması hava akışını engelleyebilir. Yani dediğiniz montaj işlemi yüksek ihtimalle kabul edilmeyecektir. Yine de dediğimiz gibi proje çizdirmek zorunda olduğunuz için proje ekiplerinden detaylı bilgileri alabilirsiniz.

 26. Erman dedi ki:

  Merhaba, yoğuşmalı kombilerde kombi çıkışında dirsekten sonraki borunun içindeki malzeme plastik değilde alüminyum. Bu sebeple servis garanti imzalamıyor. Böyle bir durum ne gibi bir sakınca doğurur. Sonuç olarak kombi ile birlikte gelen bir baca seti bu.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erman Bey… Prosedür gereği bacanın çelik olma şartı vardır. Ancak sıfır kombiyle böyle bir baca seti geldiyse direk ürünü satın aldığınız yerle görüşmeniz, yardım almanız gerekir.

 27. Resul egemen dedi ki:

  Evimde Buderus GB012 kombi var kombiyi kullandığım günden beri bacasından sürekli su akıtıyor %3 eğimli olması gerekiyor dedi servis ama eğim %10 civarında ama yinede su akıyor bu suyu nasıl kesebiliriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Resul Bey… Yanlış bir montaj işlemi yapışmış. Evet yoğuşmalı kombilerde baca eğimi %2-%3 oranında olmalıdır. Ancak %10 çok yüksek. Yağmurlu havalarda kombi bacadan içeri su alabilir ve fan dahil birçok parça bu sorundan etkilenebilir. Ayrıca yoğuşmalı kombilerde devirli fan yani kartlı fan olduğu için çıkacak masraf daha da yüksek olur. Bölgenize en yakın bi Buderus bayisinden bu konuda yardım alabilir, baca eğimini düzelttirebilirsiniz.

 28. salih yeşil dedi ki:

  Binamızın çatısız (tereslı) son katında ikamet etmekteyim. Yoğuşmalı kombi bağlantımı kollektöre 15 m uzaklıktaki balkon yerine (tavanda uygun delik açıp) uygun genişlikte olan ve radyatörlere suyun dağıtıldığı kollektörün bulunduğu antreye kurmak istiyorum.
  Kombimi Uygun genişlikteki antreye monte edebilir miyim?
  Dikey baca seti kullanmak zorunlu mu?
  Yoğuşmalı kombilerde dikey baca ve yatay baca avantaj ve dezavantajları nelerdir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Eğer sıfırdan bir kombi alacaksanız yani hazırlıklar bunun içinse zaten kombi kutusunda baca seti de yer alıyor ve montaj sırasında bu baca seti kullanılıyor. Kombilerde marka modele bağlı ve çeşide bağlı baca bağlantı sistemi değişebilir. Yani sistem otomatik aynı olsa da bazı farklılıklar söz konusu olabiliyor. Montajını kendiniz değil servise yaptırırsanız daha sağlıklı olur. Çünkü her baca sistemi kombiyi çalıştırmaz ve her sisteme de ne kombi servisi ne de doğalgaz servisi onay vermez. Ayrıca işlemi biz değil bayilikler yaptığı için tam detayları da bilemiyoruz maalesef. Yani sizi yanlış bilgilendirmek istemeyiz. Baca sistemiyle alakalı detayları bayiliklerden öğrenebilirsiniz.

 29. Feyyaz dedi ki:

  Merhaba. Benim Airfel premix yoğuşmalı kombin var. Balkonda duruyor. Cam balkonu yapanlar bacanın çıkış yerini yanlış kesmişler .baca dışarı egimsiz uzanıyor. Kombiyi takanlara da servise de soruyorum. Bir problem olmaz diyorlar. Sizce bu kombiye problem oluşturur mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Feyyaz Bey… Baca eğimini yerinde görmeden bu konuda net bilgi sunmak çok zor. Ancak baca boyutu ile alakalı bir sorun olsaydı eğer cihaz hava akış hatası verirdi ve çalışmazdı. Baca eğimi ile alakalı bir sorun olursa bunu ancak yağmurlu havalarda anlayabilirsiniz. Yağmur suları bacadan içeri dolabilir ve kombi hava akışı gibi birçok arızayı verebilir. Bu sorunu yaşamadan önce kombi bacasını servise gösterebilirsiniz. Gelen servis ekiplerinin verdiği bilgilerden memnun kalmadıysanız farklı bir servis çağırarak bacayı kontrol ettirebilirsiniz.

 30. Kılıç Acar dedi ki:

  Hayırlı akşamlar kombi ile fırın ocak arası ne kadar mesafe olmalı ve 130 m2 kullanım alanı için 28 kw eca premix kombi düşünüyorum kombi hakkında bilgi verirseniz sevinirim evim son kat çatı var dış cepheler giydirme (ama kaliteli değil müteahhit işi)güney cephe yer Diyarbakır Ergani yorumunuz için teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kılıç Bey… Kombi ve ocak arası mesafe hakkında belirlenmiş net bir ölçü aralığı yoktur. Ancak birbirine çok yakın olmaması gerekir. Ocak sürekli çalıştırılacağı için kombiye yakın olursa eğer kombi bu ısıdan etkilenerek büyük problemler çıkarabilir. Bize kalırsa önerimiz bir proje ekibinden yardım almanızdır. Proje gereği kombi yeri yani monte edileceği yer kesinleşir, en azından aklınızda bu gibi soru işaretleri de kalmaz. Ayrıca proje çizen ekipten tercih yapacağınız kombinin kapasitesi hakkında da yardım alabilirsiniz. Kombi seçiminde dairenin büyüklüğü kadar tesisatın büyüklüğü, petek sayısı ve ebatları, izolasyon durumu da önemlidir. Daire büyüklüğüne göre kapasite açısından ideal bir kombi ancak daireniz çatı katında ve ısıtılması güç bir durum. Satış bayilerinden bu konuda daha net bilgi ve yardımlar alabilirsiniz.

 31. nuran ünsal dedi ki:

  Bulunduğum daire en üst katın bir altı,hermetik kombinin takılacağı mutfağımın tavanından başlayarak çatı üzerine mesafe en fazla 7.00m,üstümdeki daireye kendi bacasından bu yıl hermetik kombi bağlantısı yapılmış.
  Hermetik kombi bağlantısı için müstakil baca kanalı içinde boru en fazla kaç metre gidebilir?
  Binanın dış cephesinden baca çıkartmak istemediğimden proje çizdirmeden önce bilgi edinmek istedim.teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nuran Hanım… Hermetik kombilerde baca binaya bağlı olmaz. Yani bina bacasına bağlı olmaz. Kombiler genelde balkon ya da mutfağa monte edilir. Hermetik bir kombiden bahsediyorsak eğer bacası camdan dışarı veya balkondan dışarı verilmelidir. Çünkü hermetik kombiler çalışmak için gereken havayı dışarıdan alır. Dışarıdan yeterli hava alamazsa veya hava akışı yeterli şekilde sağlanamazsa cihaz zaten çalışmaz ve arızaya geçer. Bu yüzden hermetik cihazlarda dışarı uzanan hava akım borusu uzunluğu önemlidir. Standart bacalar zaten yeni aldığınız kombi kutusundan çıkıyor. Ekstra bir baca daha kullanmak zorunda kalınıyorsa eğer bu işlemler projeye uygun olmak zorundadır. Ayrıca zaten uzun baca boyları hermetik cihazları çalıştırmaz. Yine hava akış arızası verir. Kombilerde marka modellere bağlı baca uzunlukları ve mesafeleri değiştiği için bu konuda net bilgi sunamıyoruz maalesef. Ücretsiz keşif yapan firmalar vardır. Araştırın isterseniz bir keşif ekibinden daha net ve yararlı bilgileri alabilirsiniz.

   1. nuran ünsal dedi ki:

    Günaydın
    Üst katın bu yıl yapılan baca içinde hermetik kombisi beni umutlandırmıştı…dediğiniz gibi uzman bir firmayı çağırarak yerinde bilgi alacağım.
    Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Biz monte edilecek yeri ve baca sistemini görmediğimiz için aslında verdiğimiz bilgiler sizi yanlış da yönlendirebilir. Bu yüzden bi uzman yardımı alın önerisinde bulunduk. Yanlış bir işlem elbette ki yapılamaz. Aksi halde zaten ne kombi firması ne de doğalgaz firması cihazın kullanımını onaylamaz. Bu açıdan içiniz rahat olabilir. Ancak yanlış veya eksik yapılacak her tür işlem zaman kaybı ve masraf demektir. Bu yüzden en sağlıklısı işlemleri uzmanı ile birlikte yapmaktır. Biz teşekkür eder iyi günler dileriz Nuran Hanım.

    2. Emine akcan dedi ki:

     Merhaba hermetik kombi bacası yla ilgili bilgi aldınız mı benim evimde de aynı sorun var

 32. FATMA ORMANLI dedi ki:

  Merhaba
  hermetik kombilerde baca mesafesi max kaç metre olabilir
  Bilgi verebilir misiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım… Hermetik kombi diye bir genelleme yapmak doğru olmaz. Çünkü her marka model cihazda baca uzunluğu değişmektedir. Kombinin kullanım kılavuzunda belirtilen baca montaj kurallarına uygun şekilde baca montajı yapmak gerekir. Bu işlemi bayilikler yaptığı için direk bir bayiden bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

 33. Yusuf Çakıcı dedi ki:

  1995 yılında yapılan binamız çoğunlukla evin koridorda bulunan özel kombi yerine ve tuğla bacadan oluşan ve kombi den havaya paslanmaz akordiyon boru ile sistem bulunmaktadır. Yeni yönetmelik gereği bu mevcut şekilde ne yapmalıyız 42 daireli bir bina bilgilerinizi rica ediyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Öncelikle bacalı ısıtma sistemlerinde çelik baca zorunluluğu vardır ve genel olarak bacalı kombilerin kullanımına çoğu doğalgaz firması onay vermemektedir. Mevcut bacalı sistemler ise hermetik sisteme dönüştürülmektedir. Ancak bu tür sistemlerde özellikle de büyük sistemlerde bir keşif yapılması şarttır. Keşif için bize kalırsa talep ettiğiniz bir markanın genel merkezi ile iletişime geçin. Keşif için bir servis ekibi yönlendirsinler. Servis ekipleri sizi kullanabileceğiniz sistem, kombi çeşidi ve kapasitesi konusunda bilgilendirir. Bu şekilde hem daha net bilgilere ulaşmış olursunuz hem de sorun yaşamayacağınız bir kombi tercih etmiş olursunuz. Bu işlemleri firma olarak biz yapmadığımız için detayları bilemiyoruz ve maalesef ki size bu yüzden yardımcı olamıyoruz.

 34. Sanver sahin dedi ki:

  Yoğuşmalı kombi su ısıtmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sanver Bey… Kombi bir arıza kodu veriyorsa bize belirtebilirsiniz. Buradan yardımcı olmaya çalışırız. Ancak bir arıza kodu vermiyorsa sorunu yerinde görüp incelemek ve bir tespit yapmak gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Sevgi bandirmaci dedi ki:

    Iyi gunler balkon olmadigindan kombi bacasi mutfak duvarindan Baca deligi acildi baca borusunun etrafinda biraz bosluk kaldi yagmur be soguk girmemesi icin bosluklar ne ile kapatilabilir

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Sevgi Hanım… Boşlukların olması gerekir zaten. Kapatmayın ya da kapattırmayın. Ortamda özellikle menfez gibi havalandırma ürünlerinin olması gerekir. Kombi elektrik ve doğalgazlı olduğu için bu durum doğalgaz kaçağı gibi durumlara karşı bir nevi sağlık açısından önlemdir.

 35. Yasin Gürbüz dedi ki:

  Evimiz için batarkat diyebiliriz kombinin bacası dışarı çıkıyo yerden 60 cm falan yüksekte bünün bi insan boyu olması gerekiyormuş dendi böyle bişi varmıdır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey… Kombi montajında montaj yeri her zaman için önemlidir. Montaj yeri her zaman kullanılacağı ortama uygun olur. Uygun olmasa zaten doğalgaz firması ve kombi servisi kullanımı onaylamaz yani izin vermez. Bu gibi mekanlar için kombinin yerden uzunluğu değil baca uzunluğu önemlidir. İnsan boyu kadar yüksekte olması şart değildir. Ortam gereği mecburen montajı yapılıp kullanılabilir. Bir sakınca da yaratmaz.

 36. emre efe dedi ki:

  yoğuşmalı kombide baca çıkışına nasıl kuşkonmaz bağlanmalıdır? normal kombi kuşkonmazı kullanılabilir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Baca işlemlerini firma olarak yapmadığımız için tam detayı bilemiyoruz maalesef. Baca ekipmanını satın alacağınız bayi ile görüşerek net bilgi alabilirsiniz.

   1. emre efe dedi ki:

    TEŞEKKÜR EDERİM.
    Peki Aynı zamanda yoğuşmalı kombide sıcak su tüm musluk filitreleri ve çıkışları temizlenmesine rağmen neden az gelir?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yeniden Merhaba Emre Bey… Bu durum birkaç muslukta olup birkaç muslukta olmasaydı batarya-musluk ya da tesisatta sorun var diyebilirdik. Ancak tüm musluklarda sıcak su az akıyorsa ya dairenize gelen şebeke tazyiği düşüktür ya tesisat tıkalıdır ya da kombide eşanjör kireçlenmesi gibi bazı durumlar söz konusudur. Net teşhis için tabi öncelikle kombiyi incelemek gerekir. Kombide sorun görülmezse eğer tesisat sorunu olabileceği için tesisatı kontrol ettirmeniz gerekir.

 37. abdullah atilla dedi ki:

  yoğuşmalı kombinin çıkış borusunda içerden dışarıya çıkarmak için çlkış dirseği harcinde, boru üzerinde 90 derece uzatma dirsek kullanılabilirmi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Cihazın konumunu bilemediğimiz için net bilgi vermek çok zor. Ancak kullanılan her dirsek yarım metre olarak düşünülür. Standart baca dışında ek bir baca kullanılırsa yeterli hava akışı sağlayamadığı için cihaz zaten arızaya geçer. Bu şekilde uygun olup olmadığı da anlaşılabilir. Bize kalırsa kullanılabilir. Bir sıkıntı oluşturmaz. Ancak cihaz konumu da önemlidir.

 38. HÜSEYİN ADICAN dedi ki:

  Kombim demirdöküm sargon condanse f4 hatası alev yokluğu hatası veriyordu. Şu şekilde oluyordu. Fan çalışıyor gaz geliyor çakmak çalıyor ve alev oluşuyordu.fakat 10 saniye sonra alev dönüyor ve f4 atası veriyordu. Bir kaç resetten sonra çalışıyordu. Servis cagirdik ana karttan dendi ve 700 tl ye değiştirildi. 20 gün çalıştı gene aynı hatayı veriyor. Bu sorunun rüzgarlı havalarda olduğunu fark ettim. Servisi aradım cumartesi için cagirdim. Bence baca ile ilgil bir sorun var rüzgar olduğunda f4 hatası oluyor. Resetle çalıştırdığımızda kısa araliklarla calisirsa sorun olmuyor . Oda termostatindan dolayı uzun bekleyip calisirsa f4 veriyor.Sizce ne olabilir. Birde 700 tl absürt değil mi ? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Evet rüzgarlı havalar kombilerin çalışmasını etkileyen faktörlerdendir. Kombiniz yarı yoğuşmalı olduğu için hava akım borusu camdan ya da balkondan dışarı doğru uzanır. Yani fan çalışmak için gereken havayı hava akım borusundan içeri alır, yandıktan sonra oluşan atık gazı da dışarıya atar. Kombide ilk çalışan parça fandır. Fan yeterli hava akışı sağlayamazsa çalışmaz ve brülörde yanma gerçekleşmezse ya da alev kesilirse cihaz arızaya geçer. Bu arıza durumu ya hava akış sorunu olur ya da alev kaybı sorunu olur. F4 de brülörde yanma oluşmadığını veya alevin kesildiğini belirten bir uyarı kodudur. Özellikle de rüzgarlı havalarda böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız cihazınızda hiçbir sorun yok. Sorun rüzgar sebebiyle gerekli hava akışının sağlanamamasından kaynaklı gibi görünüyor. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. İşlem ücreti piyasaya göre ortalama civarında. Ancak anakart arızası durumlarında direk parçanın değişimi değil tamiri de yapılabiliyor (tabi anakartın arıza durumuna bağlı olarak). Üstelik neredeyse değişim fiyatının yarısına. İşlemi yaptırdığınız firma nasıl olsa yeniden gelecek. O zaman bi kontrol yapılsın sorun nedir ne değildir açığa çıkacak ve eminiz ki düzeltilecektir.

 39. münir gül dedi ki:

  kombi baca borusu dışarıya çıkartılırken boru dirsekle L şeklinde olabilir mi tabiki ucu dışarıda olacak şekilde kombi Vaillant yani bir dirsek kombi üzerinde var ikinci bir dirsek kullanılır mı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Münir Bey… Kombilerde dirsek kullanım sayısı önemli değildir. Ancak her dirsek yarım metreye eş değerdir. Maksimum baca uzunluğu da 2 m kadardır. Standart ebata uygun olursa cihazı çalıştırabilir. Ancak baca ebatı standart üzerine çıkılırsa eğer cihaz yeterli hava akışı sağlayamadığı için hava akış arızası verir ve çalışmaz.

 40. Gürkan buyukgumus dedi ki:

  Sayın yetkili benim kombim balkonda bacası bağlantı yerinden az bişey çıkmış bende yerine yerleştirdim acaba bu servis cagirsammi yoksa olmusmudur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gürkan Bey… Havalar çok soğuk olduğunda rüzgara bağlı baca yerinden çıkabiliyor. Yerine tam olarak oturttuysanız sorun olmaz. Zaten bir sorun olsa cihaz hava akış arızası yani atık gaz sorunu verir. Yine de içim rahat etsin diyorsanız bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 41. ibrahim gucbilmez dedi ki:

  Bende bir soru sormak istiyorum.wiessmann vitident100 yogusmali kombinin baca dirseğine 2 delik var biri açık birisi conta ile kapalı bu normalmi yoksa ikiside kapalımı olmali

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Bacada sabitlenmesi için normalde 2 delik olur zaten. Conta görünmeyen delikte vida yoksa conta görünmüyordur, içeride kalmış olabilir. Bu bir sorun teşkil etmez. Vida atılır, vida üzerinden conta halka takılır estetik görünüm için. Bunun için bi servis yardımı alabilirsiniz, ancak böyle kalmasında da bir sakınca yok.

 42. NAİL TAŞCI dedi ki:

  Merhaba.Balkonuma Buderus U22 yoğuşmasız kombi taktırdım.Kombinin bacası 2 metre yatay gittikten sonra 45 derecelik dirsekle 35 -40 cm yukarı çıkıp sonra tekrar 45 cm dirsek ve 60 cm yatay bacayla dışarı çıkıyor.Bu şekilde kullanmam sıkıntı yaratır mı? Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nail Bey… Baca standartlara uygun bir şekilde bağlanmamış. Bu durumda cihazın açılışı yapılamaz yani ne doğalgaz firması ne de kombi firması cihazın kullanımını onaylamaz. Montaj ve baca kontrolü için bi servis yardımı almanızı öneririz.

 43. Engin YILDIRIM dedi ki:

  Merhaba, benim evimde ECE confeo Premix kombi var. Bacanın ise 1.5 m uzatması bulunmakta. Kombiyi ilk bağladıklarında aşağı doğru bir eğim vardı ve baca içindeki su zaman zaman birikip dışa atılıyordu ve bir sorun yaşamamaktaydım. Cam balkon yaptırdım ve baca artık %2 eğimle yukarı doğru bakıyor. Şimdi ise bacadan kombiye su gelmeye başladı. Yoğurmalı suyu ve tahliyesinde bir sıkıntı yok fakat bacanın metal olan kısmından da kombiye su geliyor ve kombinin altına damla damla akıyor. Bacanın yoğurmalı kısmı lastik çantalı ve sızdırma yok. Bacanın metal kısmındaki su nereden geliyor anlamış değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey… Yoğuşmalı kombilerder baca eğimi %2-3 oranında yukarıya doğru verilmelidir. Ancak baca yerinden çıktıysa, yerine tam oturtulmadıysa ya da yanlış bir montaj işlemi yapıldıysa bu yüzden bacadan içeri su sızıyor ve bu su kombi içinden de geliyor olabilir. Yerinde görüp incelemekte fayda var. Buradan durumu görmeden net bilgiler de sunamıyoruz maalesef. Cihazı bi servis çağırarak kontrol ettirmenizi öneririz.

 44. Hacı Karakuş dedi ki:

  Buderus U22 model kombim var. Baca ucu duvardan ne kadar disarda olmalıdır. Benim kombimin baca ucu duvardan 10 cm disarda bu sorun olur mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hacı Bey… Hermetik kombilerde önemli olan hava akım borusunun camdan dışarı ya da balkonda ise dışarıya doğru bakmasıdır. 10 cm baca boyu yeterlidir. Bir sorun olmaz.

 45. Ercüment Kazancı dedi ki:

  Sayın İlgili,
  Yoğuşmalı kombi bacası ile (hermetik şeklinde duvardan dışarı çıkarıldı. Buderus marka) ankastre davlumbaz bacasıda aynı duvardan dışarı çıkarılacak. İkiz villa ve şaft yok. Kombinin işleri bitti. Davlumbaz bacası ile kombi bacasının ilişkisi nasıl olmalı? Yatay ve dikey anlamda.
  Teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla,

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercüment Bey… Kombinin monteli olduğu konumu bilemediğimiz için bu konuda net bilgi aktarmak çok zor. İki ürün için de montaj işlemlerini işin uzmanına yaptırırsanız iki baca işlemi de doğru şekilde yapılır. Baca işlemlerini firma olarak yapmadığımız için bu konuda maalesef detaylı bilgiye sahip değiliz.

 46. çağlar GÖKSAL dedi ki:

  İyi günler,sitenin kömürden doğalgaza geçmesi ile baymak kombi alım.İlk aldığım kombi baymak lambert attıvo 240 Modeli,oturduğum yer bazen rüzgarın sert estiği bir yer kombi daima arızaya geçti evin içinde gaz kokusu oluyordu,servis rüzgarı fan yenemiyor dedi kombiyi değiştirdiler Baymak STAR BRIDGE 24 Fİ Modeli takıldı şimdi yine aynı arıza rüzgar artınca arızaya geçiyor ve servis yine rüzgardan dedi blokta aynı cepheye bakan 10 daire var sadece benimki arızaya geçiyor yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çağlar Bey… Rüzgar ters estikçe geri tepme sebebiyle kombi arızalanabilir. Yani cihaz yeterli hava almayabilir veya atık gazı dışarıya bu sebeple gönderemeyebilir. Kombide yer değişikliği yapılabiliyorsa yani buna imkan varsa iyi olur. Ancak yer değişikliği yapılamıyorsa bizim yapabileceğimiz bir işlem yok maalesef. Kombi zaten yeni, parçalarda sorun yok. Bu konuda size yardımcı olamıyoruz maalesef.

 47. Ahmet Yavas dedi ki:

  Merhaba,
  Evimin arka cephesine kombi bağlatmak istiyorum, ancak arka cephemiz diğer komşu binalar ile kapalıdır, arka komşumun yatak odasının penceresi ile binam arasındaki mesafe tahmini olarak 2 – 2,5 metre arasındadır. Kombiyi arkaya taktırmam durumunda bu mesafe 1,5 – 2 metreye düşmesi durumunda bir sorun olur mu?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Evin arka cephesi derken tam olarak konumunu anlayamadım. Kombi bağlantısı için proje çizilmesi gerekir. Proje ekipleri montaj yerine karar verir. Sizin kararınız ile veya düşündüğünüz yere göre işlem yapılamıyor maalesef. Kombi genelde mutfak, kapalı balkon veya uygun görülen birkaç sınırlı yere monte edilebilir. Kombi açık bir yere monte edilemez. Montajını yaptırsanız bile gaz uygunluk belgesini vermezler, kombi firması da kombi kullanımına izin vermez. Kombi montaj yeri için proje ekiplerinden yardım almanızı öneriyoruz.

 48. Ucler aktas dedi ki:

  Mrb bizim ilcemize gaz yeni geldi dogalgaz sirketine biamizi verdik bizim daire ornek daireydi kombimiz hermatik eca sirket sahibi once baca cikisi dik baca olur dedi kom binin blundugu yer bina bosluguna bakiyor bina boslu boyu 4 metre dik baca olmuyorsa bina boslugu olmuyormu sirket bizi bilgilendirmiyor ilgilenmiyor 3 aydir bizi salliyor nasil bir yol izlemeliyiz cok madur durumdayiz nereye basvurabiliriz tesekurler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Bina boşluğuna yapılan kombi montajlarında gaz dağıtım firmaları cihazın kullanımına izin vermiyor maalesef. 4 metre dik baca hermetik kombide çok uzun. Bu yüzden cihaz çalışmayabilir. Firmayı şikayet için tüketici mahkemesine başvuru yapabilirsiniz.

 49. BÖLÜKBAŞI BALOĞLU dedi ki:

  vailant turbotec pluss hermetik kombim var yapan firmanın hatasından dolayı hem ısınma hemde maddi olarak büyük kayıplarım var doğalgaz şirketleri baca çıkışı olduğu yerde 3 metre mesafe olmasını istiyorlar mevcut kombim ile dik baca çıkışı yapsam kombiye zarar verirmi

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba efendim… Dik baca çıkışı olmaz. Cihaz gücü ve özelliklerine göre baca boyu ölçüleri değişir. İşlemi bayinin ölçüme göre yapması gerekir. Bu konuda bayiliklerden yardım talep etmenizi öneririz.

 50. AYNUR DUMAN dedi ki:

  yeni Demirdöküm kombi taktırdık. kombiden çıkan borumuz birbuçuk metreden sonra dirsek ile elli santimlik boru ile dışarıya çıkmaktadır. Sorunumuz kombinin su ısındıktan sonra tekrar soğuyarak kombinin göstergesinde hata göstermesi. Bu ilk çalıştırma da da görülebiliyor. Acaba bu sorun neden kaynaklanabilir. Borunun direk dışarıya çıkmasımı gerekir, bizim gibi ( L ) şeklinde
  çokması nedeniyle sorun yaşanabilir mi

  Teşekkürler .

  l

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aynur Hanım… Demirdöküm kombilerde prosestat çok hassastır. Yani baca eğer uzun geliyorsa bu sebeple cihazı çalıştırmıyor olabilir. Bacanın uzun olması cihazın sağlıklı çalışmasını etkiler. Bacayı yeniden kontrol ettirmeniz gerekiyor.

 51. Saniye Akgul dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 3 katta oturuyorum alt dairemin kombi bacası balkonum dışinda kalmış biraz ben hali cirptigim için kombilerinin bozulduğunu söylüyorlar hali carpmadim hatırladığım kadarı ile diyelimki bacaya halıyı çarptım kombinin bozulmasına neden olurmu lütfen cvp bekliyorum

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Saniye Hanım… Kombi bacası halı silkeleme ile bozulmaz. Bacadan girebilecek her tür böcek veya pisliğe karşı bacaların içinde kuşluk yer alır. Siz halı silkeleyerek veya bir şey çırparak sadece baca üstünü kirletmiş olursunuz, o kadar. Onun dışında sırf bu yüzden kombi arızalanmaz.

 52. Melek dedi ki:

  Merhaba, yeni yoğuşmalı kombimizi takarken ustalar dolap kapağını fazla kestikleri için içeriye rüzgar oluyor. Dolabın boşluklarını pamukla doldursam bir tehlike yaratır mı? Veya bir öneride bulunabilir misiniz? Teşekkürler, saygılar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Melek Hanım… Herhangi bir tehlike yaratmaz ancak pamuk yeterli bir çözüm değildir. Yine de kombi soğuktan etkilenebilir. Ustalarla görüşerek bu konuda çözüm yolu bulabilirsiniz.

 53. Salih Coşkun dedi ki:

  sorum yoğuşmalı kombi için; %2 baca eğimden ne anlamalıyız,
  kombi çıkışı bacanın atış ucundan %2 yüksek olmasımı
  kombi çıkışı bacanın atış ucundan %2 alçak olmasımı

  teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Yoğuşmalı kombilerde baca eğimi en az %2 oranında yukarıya doğru meyilli olmalıdır.

 54. Muhterem ÖZCAN dedi ki:

  Sayın yetkili
  Yoğuşmalı kombi bacası montajı için%2 lik eğim istiyor. Bunu nasıl ölçebilirim? teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhterem Bey… Bunu sizin ölçmenize gerek yok, kombi montajını yapan firma ekibi bu eğimi dikkate alarak montaj işlemini yapacaktır.

 55. ömer aytar dedi ki:

  merhaba kombiyi değiştirdiğimizde yapmamız gereken işlem varmıdır. a kombisini söküp b (sıfır) kombisini takacağım. ve kombi boacasının herhangi bir yönü varmıdır. güney kuzey gibi. benim kombinin bacası tavan delinerek çatıdan çıkarılmış. ben burayı iptal ederek duvarı delip bacayı bu şekilde vermek istiyorum. kombi atık gaz borusu kuzey doğuya bakacak.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Anlattığınız kadarıyla mevcut kombiniz bacalı kombi… Bacalı kombi satışı yapılıyor ancak bazı doğalgaz dağıtım firmaları bacalı kombi kullanımı için gaz açılışını onaylamıyor. Bu yüzden hermetik kombi kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Önce doğalgaz firması ile görüşün, sonra kombi satın alacağınız yer ile görüşerek bu konuda bilgi alabilir ve uygunluk için proje çizdirebilirsiniz. Proje ekipleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

 56. zeynep evrem dedi ki:

  merhaba kombim balkonda duruyor balkonumu cam balkonla kapatıcam kombi bacasını tekrar camdan dışarı çıkartmamız gerekirmi.ne gibi sakıncası vardır içerde kalırsa.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım… Cam balkon yaptıracaksanız eğer bacanın camdan dışarı çıkması lazım. Bacası dışarı uzanan kombiler hermetik ya da yoğuşmalı kombilerdir. Bu tür kombiler çalışmak için gereken havayı dışarıdan alır. Bu işlevi fan sağlar. Dış ortam ile bağlantısı kesilirse (baca dışarı çıkarılmazsa) kombi çalışmaz. Hava akış arızası verir. Ayrıca kombi yandıktan sonra oluşan atık gazı da yine fan sayesinde borudan dışarı gönderir. Bu yüzden borunun dışarıya uzanması şarttır.

 57. volkan özçeli dedi ki:

  Merhaba. Yeni almış olduğum Daıkın kombide 1 m. baca borusu cıkmıştır. Tesisatı çeken firma 50 cm bir boruya ihtiyaç olduğunu ve ek atılacak borunun daıkın orjinal borusu oması gerektiğini belirtmiştir. Normal bir ek atılsa gaz açılması açısından bir sorun oluşturur mu ? Orjinal borusunu bulamadım.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Volkan Bey… Kombi bağlantılarında belki de en önemli şey baca bağlantısıdır. Kullanım kılavuzunda belirtilen kurallara uygun montaj işlemi yapılması gerekir. Montaj için ekstra 50 cm daha boru gerekiyorsa orijinal boru olması gerekir. Aksi halde Daikin firması gelip kombi açılışına izin vermez. Yani garanti başlangıcını yapmaz. Bu durumu Daikin firması ile görüşebilir, orijinal boru temin ederek cihaz montajını yaptırabilirsiniz.

 58. halit ersoy dedi ki:

  alt komşu kombi taktırdı . kombi baca borusu balkonun bitim noktasından 10 15 cm dışarı çıkmış. ben balkono çıktığım zaman balkon demirinden dışarı baktığımda kombi yandığında bana buharı gelebilır. . bu borunun balkon demirinden en az 50 cm dişarı çıkması gerekmezmi. bilgi verirseniz sevinirim. . komşu bunu yapmassa kime şikayet edebilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halit Bey… Kombi montajında baca bağlantısı kullanım kılavuzunda belirtilen kurallara uygun şekilde yapılır. Tehlikeli bir durum arz ediyor olsaydı eğer doğalgaz firması ve kombi firması kombi kullanımına onay vermezdi. Baca uzunlukları kombilerin marka model ve çeşidine göre ayrıca monte edilecek yere göre değişebilir. Bacanın olması gerekenden uzun olması kombide atık gaz sorununu meydana getirir. Yani kombi hava akışı sağlayamadığı için çalışmaz. Bacayla alakalı bir sorun olsaydı eğer komşunuz kombisini hiç kullanamazdı. Sizin de bu konuda korkunuz olmasın. Çünkü her şey yasalara ve yürütmeliklere uygun yapılır.

 59. Erhan Güney dedi ki:

  Kombi bacasının duvardan itibaren çıkış uzunluğu, ki binanın dış kısmından itibaren olan kısmı kastediyorum, en az ya da en çok ne kadar olmalıdır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey… Kombilerde baca uzunluğu kombi marka modeli, çeşidi ve montaj yerine bağlı değişir. Kimi kombilerde baca 2-3-5 m ye kadar uzatılabilir. Monte edildiği yer kadar kombinin kullanım kılavuzunda yer alan baca bağlantı kuralları önemlidir. Her kombiye özel de baca bağlantı kuralları değişeceği için maalesef bu konuda net bilgi veremiyoruz.

 60. nuri sait dedi ki:

  kombi bacasının etrafındaki duvar boşluğu köpük ile doldurulsa bir mahzuru varmıdır? çimento ile mi doldurulmalıdır? teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nuri Bey… Baca ile alakalı bir sorun olduğunda kolay kırılarak müdahale edilebilmesi açısından alçıyla kapatılması gerekir.

 61. Gülsüm dedi ki:

  Mrh.evime winsman kombi taktırıcam (balkona) fakat takılan borunun dışarı bağlantısını camdan dışarı verirken dirsek kullanmak gerekecek zararı varmıdır. 2.ci srum: zararı varise bağlantı borularının yeri değişmek zorunda bunuda uzatmayla yapacaklarını (1 mt.alt 1,5 mt üste doğru) söylediler ısı ve gaz kaybı olurmu. Cevaplarsanız sevinirim. İyi günler teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülsüm Hanım… Kombiler proje gereği montaj yeri belirlenerek monte edilir. Camdan dışarı dirsek verilebilir ancak kullanılacak boru uzunluğu önemlidir. Her çeşit kombide ve her model kombide boru ebatları sabit olmayabilir. Yönetmeliğine uygun bir montaj işlemi yapılırsa sorun olmaz. Doğalgaz firması zaten gaz açılışı için kombi montajını kontrol eder. Yönetmeliğe aykırı bir uygulama görürse sizi bilgilendirir. Borunun uzun olması ısı ve gaz kaybına neden olmaz. Dışarı uzanan boru ile sadece hava akışı sağlanır (yani temiz hava dışarıdan içeri alınır, yanma sonrası atık gaz dışarı gönderilir) boru eğer çok uzun olursa cihaz atık gaz sorunu verir. Yani hava akış sorunu yaşattırır. Böyle bir durumla karşılaşmamanız adına montaj işleminde uzman yardımı almalısınız.

 62. aydın eker dedi ki:

  Merhaba,
  Buderus gb 062 yoğuşmalı kombi bacam hasar gördüğü için değiştirdim. Yeni bacaların sırasını sormak istedim. Kombiden çıkan dirsekten sonra sırasıyla hangi bacalar takılır?
  Uzatma+orijinal kombi bacası (uzayıp kısalabilen)
  Kombi bacası+uzatma
  veya orijinal bacayı çekince ortadan ayrılıyor. Bu ayrılan kısmamı uzatma takılır? Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aydın bey… Uygulayacağınız baca parçaları orijinal olmalıdır. Aksi halde sorun yaşayabilirsiniz. Dirsek sonrası bir orijinal baca takılır, yeterli gelmezse aynı bacadan yine takılabilir. Bu konuda bir sıralama yoktur, takacağınız baca aynı olur zaten. Bu öneri dışında baca işlemleri için uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

   1. Tamer gul dedi ki:

    Yari yogusmali kombi belediye onayli apt.bacaya baglayabilirmiyiz

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Tamer Bey… Yarı yoğuşmalı kombilerde hava akımı bacayla değil fanla sağlanır. Bu yüzden bina bacasına bağlantısı yapılamaz. Yapılsa bile cihaz çalışmaz, doğalgaz firması onaylamaz, kombi firması da cihazın kullanımını onaylamaz. Bu çeşit cihazlarda hava akım borusu camdan ya da balkondan dışarıya verilir. Cihaz çalışmak için gereken havayı dışarı uzanan hava akım borusu ve içinde bulunan fan yardımıyla sağlar.

 63. Mesut Kar dedi ki:

  Ferroli kombimin baca çıkışına ilave iki dirsek takabilirmiyim.balkon çıkışlı olacak.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey… Ek baca uygulamaları cihazın konumuna ve çeşidine göre değişebilir ancak müfredat gereği tek dirsek kullanılması gerekir. İlave 2 dirsek kullanırsanız atık gaz sorunu yaşanır, yani hava akışı sağlanamadığından cihaz arızaya geçer ve çalışmaz. Bacanın teknik kurallara uygun şekilde bağlanması gerekir. O da cihazınızın kullanım kılavuzunda detaylı olarak yazmaktadır.

 64. Yasemin Şen dedi ki:

  Merhaba,

  Baca yönetmeliği değiştiği içim hermatik kombi takdırmayı düşünüyorum. Camdan çıkabilmesi için en fazla kaç metre boruya izin veriliyor ? Benim tıkabileceğim yerden cama ulaşması 3 metre. Yönetmelik konusunda Bilgi rica ediyorum.

  İyi Günler,

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasemin Hanım… Bunun için önce proje çizdirmeniz gerekiyor. Proje ekipleri montaj yerini belirliyor. Genelde uzun baca boyları bölge gaz dağıtım şirketi tarafından kabul edilmiyor. Kombide montaj uygulamalarını yapmadığımız için kullanılması gereken minimum maximum baca boyları konusunda net bilgi sahibi değiliz maalesef. Ekipler gelip montaj yerini belirler, standart baca boyları uygun değilse ek baca uzatması yapılabilir. Ancak bunun için şartnameye ve kombinin kullanım kılavuzunda yer alan kullanma koşullarına uygun olması gerekir.

 65. Dilek keskin dedi ki:

  Benim size sormak istediğim 2 soru var bosch 2000 yoğuşmalı kombimiz var 4 seneden beri bacadan su damlatıyor bu su damlatması sıkıntı olur mu yeniden baktırmamız gerekir mi? İkinci sorum ise bi akrabamıza yeni doğalgaz döşettik ve bizim kombi den aldık bosch yoğuşmalı 2000. Balkona yaktırır ve bacası kısa bu durumda bacayı uzatmalarını isteyebilir miyiz bi sıkıntı çıkar mı bacası kısa olursa bunları merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım… 1.sorunuzun yanıtı: bacadan su geliyorsa bacanın yerinden çıkma ihtimali yüksektir. Bu su içeriye sızarsa parçalar zarar görebilir. Baca bağlantısının kontrol edilmesi gerekir. Bunun için servis yardımı almanız gerekir. 2.sorunuzun yanıtı: Kombi montajında standart baca kullanılır. Standart baca ölçüsü monte edilen yere yeterli gelmezse ek baca uzatması yapılabilir. Kısa olma ihtimali yoktur. Kendi kombinizin bacası ile komşunuzun kombisinin bacasını kıyasladıysanız size öyle gelmiş olabilir. Baca ebatı kısa olmaz, uzun olursa da atık gaz yolunda sorun yaşanır.

 66. Ömer ŞİRİN dedi ki:

  Sayın Yetkili,
  İlçemize doğalgaz gelmesi nedeniyle kombi araştırırken sitenize denk geldim.
  Merak ettiğim bir konuda size danışmak istiyorum. Yoğuşmalı kombi taktırmayı düşünüyorum. Mutfağa yerleştirip duvarı delmek suretiyle atık gaz bacasını dışarı çıkarmak istiyorum. En üst katta oturmaktayım. Bacanın dış kısımda kalan kısmının uzunlugunun bir standardı var mıdır? Çatı çıkıntısından daha uzun olmalı gibi bir şart var mıdır? Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Saygılarımla

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Kombi montajı için ve kombi çeşidi için öncelikle proje çizdirmeniz gerekir. Cihazın çeşidine göre baca bağlantısı değişir. Yoğuşmalı kombi ile hermetik kombilerin baca bağlantısı uzunluk olarak ve eğim olarak aynı olmaz. Ayrıca montaj yerinin belirlenmesi için de proje çizilmesi şarttır. Bu konuda bayiliklerden yardım almanızı tavsiye ederiz.

  2. Yücel Kobak dedi ki:

   Merhaba evimin balkonuna cam balkon yaptirdim. Cam delinip baca disariya uzatildi. Kombim yoğuşmalı kombi ancak cam balkonu tamamen kapatip bir iki saat sonra balkona ciktigimda balkonda keskin bir koku oluyor baca kacirma mi var cozemedim ne yapmam gerekir. Birde kombinin atik suyu yer sifonuna akiyor birikme oluyor sifonda ondan kaynaklanir mi yardimci olabilir misiniz?

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Yücel Bey… Aldığınız kokuyu neye benzettiğiniz önemli. Eğer çürük sarımsak kokusu gibiyse bu bir gaz kaçağı olabilir. Baca uzatılırken yerine tam oturtulmamış olabilir. Bacayı incelemek gerekir. Sifonda birikme oluyorsa bu da kötü kokuların oluşmasına neden olabilir. Yani kokuyu bilemediğimiz için sifon suyundan mı kaynaklı? Bacadan mı kaynaklı? bunu bilemeyiz. Bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirin, sorun neyse müdahale edilir, en azından aklınızda bu şekilde soru işaretleri kalmaz.

  3. Apdllh dedi ki:

   Kombilerde bacanın orjinalden uzun baca olması kombinin yakıtını etkilermi

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Apdullah Bey… Kombi bacası uzun olursa cihaz yeterli hava akışı sağlayamaz. Bu durumda baca sistemi yani hava akış hatası ya da iyonizasyon hatası verebilir. Kısacası baca olması gerekenden uzunsa cihaz zaten çalışmaz ve bu sebeple yakıt tüketimi de yapamaz. Orijinal baca dışında ek baca uzatması yapılacaksa mutlaka kullanım kılavuzunda belirtilen kurallara uyulmalıdır. Yani işlemin bir uzman servis ekibince yapılması daha sağlıklı olur.

    1. Apdullah dedi ki:

     Balkondan dolayı kendi bacasından hariç 1cm uzatma kullandım yani servislerin demesine göre baca orjinalinden uzun olduğu zaman fazla yakıt yakıyomuş uzatma bacayı çıkartmam gerekirmi onu çıkartınca odanın içinden çıkıyo balkonda kalıyo sadece üst çatının şaçagını geçmiyo

     1. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Merhaba Apdullah Bey… 1 cm uzatma bir şey değil. Bahsettiğiniz 1 m olabilir mi acaba? Balkonun içinde bacanın kalması hem tehlikelidir hem de yasaktır. Yani mecburen uzatmak zorundasınız. Uzun baca boyu eğer kombide arıza oluşturmuyorsa (atık gaz-hava akış sorunu) önemli değildir. Ayrıca yakıt tüketimini de etkilemez.

Petek Yıkama