ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombi Bacası Nasıl Olmalıslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Kombi Baca Bağlantısı Nasıl Olmalı?

Kombi çeşitlerine göre baca montajı kuralları ve montaj sırasında yapılacaklar bilgisi aşağıda yer almaktadır.

 1. Bacalı Kombide Baca Montaj Kuralları
 • Bina bacası olmak zorundadır. Aksi halde baca montajı ve kombi montajı yapılamaz.
 • Boru malzemesi paslanmaz çelik olmalıdır.
 • Rijit boru ya da spiral boru kullanılması gerekir. Spiral baca borusu kullanıldığında ek yapılmamalıdır. Aynı zamanda 0,5 m aralıklarla tavana ya da duvara sabitlenmelidir.
 • Kombi montajı sonrasında dik olarak yükselen ve minimum 33 cm olan baca kullanılmalı, bu parçadan sonra dirsek konulmalıdır.
 • Atık gaz borusu bacaya 2° veya 3° lik eğimde olmalıdır.
 • Borular birbirine sızdırmaz şekilde bağlanmalıdır. Ek yerler olur ise sızdırmazlık malzeme kullanılabilir. Yalnız sızdırmazlık malzemenin de sıcağa dayanıklı olması şarttır. Bu sebeple önerilen yapışkanlı alüminyum folyo sızdırmazlık bandının kullanılmasıdır.
 • Borular yanıcı-yakıcı maddelerin olduğu yerlerden, yatak odalarından, banyolardan veya lavabolardan geçmemelidir.
 • Borular kombinin davlumbaz çıkışındaki alandan küçük olmamalıdır.
 • Baca borusu aydınlığa bağlanmalı ve pencereden kesinlikle çıkarılmamalıdır.
 • Standart çaplardan daha küçük çapta olan boru kullanılmamalıdır.
 • Kombi olabildiğince bacaya yakın yere monte edilmeli, mümkün olduğunda T bağlantıdan, dirseklerden ve yatay uzantılardan uzak durulmalıdır.
 • Tek dirsek kullanılır ise baca borusunun yatay şekildeki uzunluğu maksimum 2 m olmalıdır. Çift dirsek kullanılacak ise maksimum 1 m olmalıdır.
 • Baca binanın en üst katına bağlanıyor ise baca borusu yatay uzunluğu en fazla 1 m olmalıdır. Aynı zamanda tek dirsek kullanılması gerekmektedir.
 • Baca; temiz, çekişi kuvvetli baca kanalına bağlanmalıdır.

Kombi Bacası Nasıl Olmalı

 1.  Hermetik Kombide Baca Montaj Kuralları
 • Bina bacası olması zorunlu değildir.
 • Yanan atık gazın dışarı çıkması amacı ile ve temiz havanın içeri alınması amacı ile rüzgara karşı kuşluk adı verilen emniyet koruyucusu bulunan baca seti kullanılır.
 • Kullanım kılavuzunda ve teknik şartnamede belirtildiği şekilde bağlantı yapılmalıdır.
 • Kombi ile birlikte hazır gönderilen baca seti yeterli gelmedi ise ilave uzatma ya da ilave dirsek kullanılabilir. Yalnız malzemenin orijinal olması şarttır. Böyle bir durum gerekiyor ise Eşdeğer Uzunluk hesaplanarak bulunmalıdır.
 • Kombi ile birlikte verilen özel atık gaz boru donanımı doğrudan dışarıya açık ve hava devir daimi olan yere bağlanmalıdır.
 • Atık gaz sistem çıkışına 40 cm den daha yakın bir yerde açılabilir pencere ya da cam kesinlikle bulunmamalıdır.
 • Atık gaz borusuna yağmurlu havalarda su gelmemesi amacı ile dışarı ve özellikle de aşağıya %3 oranında eğimle monte edilmelidir.
 1. Yoğuşmalı Kombide Baca Montaj Kuralları
 • Kombi yanından gelen standart baca kullanılmalıdır. Standart baca yetersiz gelir ise kurallara bağlı ek baca ilavesi veya dirsek ilavesi yapılabilir.
 • Bina bacası olması şart değildir.
 • Baca bağlantısı pencereden dışarıya veya balkona monte edilir ise dış ortama doğru verilir.
 • Baca borusu yukarıya doğru %2 eğimli olmalıdır. Bunun sebebi yoğuşma suyunun içeri akıp gidere karışabilmesi içindir.
 • Yoğuşmalı kombi bacasından su geliyorsa verimli, su gelmiyorsa verimli değil gibi söylemler söz konusudur. Bu yanlış bir bilgidir. Bacadan su gelmez. Çünkü yoğuşmalı kombiler bacadan attıkları sıcak su buharını yeniden kullanarak ısı verimini yükseltir. Bacadan su geliyorsa bu baca eğiminin yanlış olduğu anlamına gelir. Özellikle de kış döneminde bacadan akan suyun donduğunu düşünsenize? Ağırlık yapar bu da baca bağlantılarında gevşemelere neden olur. Sonuç ise can ve mal güvenliğiniz tehlikede… Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman yeni bir baca bağlantısı için uzman yardımı alın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (40 Yorum)

  1. Sayın Yetkili,
   İlçemize doğalgaz gelmesi nedeniyle kombi araştırırken sitenize denk geldim.
   Merak ettiğim bir konuda size danışmak istiyorum. Yoğuşmalı kombi taktırmayı düşünüyorum. Mutfağa yerleştirip duvarı delmek suretiyle atık gaz bacasını dışarı çıkarmak istiyorum. En üst katta oturmaktayım. Bacanın dış kısımda kalan kısmının uzunlugunun bir standardı var mıdır? Çatı çıkıntısından daha uzun olmalı gibi bir şart var mıdır? Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

   Saygılarımla

   1. Merhaba Ömer Bey… Kombi montajı için ve kombi çeşidi için öncelikle proje çizdirmeniz gerekir. Cihazın çeşidine göre baca bağlantısı değişir. Yoğuşmalı kombi ile hermetik kombilerin baca bağlantısı uzunluk olarak ve eğim olarak aynı olmaz. Ayrıca montaj yerinin belirlenmesi için de proje çizilmesi şarttır. Bu konuda bayiliklerden yardım almanızı tavsiye ederiz.

  2. Benim size sormak istediğim 2 soru var bosch 2000 yoğuşmalı kombimiz var 4 seneden beri bacadan su damlatıyor bu su damlatması sıkıntı olur mu yeniden baktırmamız gerekir mi? İkinci sorum ise bi akrabamıza yeni doğalgaz döşettik ve bizim kombi den aldık bosch yoğuşmalı 2000. Balkona yaktırır ve bacası kısa bu durumda bacayı uzatmalarını isteyebilir miyiz bi sıkıntı çıkar mı bacası kısa olursa bunları merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

   1. Merhaba Dilek Hanım… 1.sorunuzun yanıtı: bacadan su geliyorsa bacanın yerinden çıkma ihtimali yüksektir. Bu su içeriye sızarsa parçalar zarar görebilir. Baca bağlantısının kontrol edilmesi gerekir. Bunun için servis yardımı almanız gerekir. 2.sorunuzun yanıtı: Kombi montajında standart baca kullanılır. Standart baca ölçüsü monte edilen yere yeterli gelmezse ek baca uzatması yapılabilir. Kısa olma ihtimali yoktur. Kendi kombinizin bacası ile komşunuzun kombisinin bacasını kıyasladıysanız size öyle gelmiş olabilir. Baca ebatı kısa olmaz, uzun olursa da atık gaz yolunda sorun yaşanır.

  3. Merhaba,

   Baca yönetmeliği değiştiği içim hermatik kombi takdırmayı düşünüyorum. Camdan çıkabilmesi için en fazla kaç metre boruya izin veriliyor ? Benim tıkabileceğim yerden cama ulaşması 3 metre. Yönetmelik konusunda Bilgi rica ediyorum.

   İyi Günler,

   1. Merhaba Yasemin Hanım… Bunun için önce proje çizdirmeniz gerekiyor. Proje ekipleri montaj yerini belirliyor. Genelde uzun baca boyları bölge gaz dağıtım şirketi tarafından kabul edilmiyor. Kombide montaj uygulamalarını yapmadığımız için kullanılması gereken minimum maximum baca boyları konusunda net bilgi sahibi değiliz maalesef. Ekipler gelip montaj yerini belirler, standart baca boyları uygun değilse ek baca uzatması yapılabilir. Ancak bunun için şartnameye ve kombinin kullanım kılavuzunda yer alan kullanma koşullarına uygun olması gerekir.

   1. Merhaba Mesut Bey… Ek baca uygulamaları cihazın konumuna ve çeşidine göre değişebilir ancak müfredat gereği tek dirsek kullanılması gerekir. İlave 2 dirsek kullanırsanız atık gaz sorunu yaşanır, yani hava akışı sağlanamadığından cihaz arızaya geçer ve çalışmaz. Bacanın teknik kurallara uygun şekilde bağlanması gerekir. O da cihazınızın kullanım kılavuzunda detaylı olarak yazmaktadır.

  4. Merhaba,
   Buderus gb 062 yoğuşmalı kombi bacam hasar gördüğü için değiştirdim. Yeni bacaların sırasını sormak istedim. Kombiden çıkan dirsekten sonra sırasıyla hangi bacalar takılır?
   Uzatma+orijinal kombi bacası (uzayıp kısalabilen)
   Kombi bacası+uzatma
   veya orijinal bacayı çekince ortadan ayrılıyor. Bu ayrılan kısmamı uzatma takılır? Teşekkürler.

   1. Merhaba Aydın bey… Uygulayacağınız baca parçaları orijinal olmalıdır. Aksi halde sorun yaşayabilirsiniz. Dirsek sonrası bir orijinal baca takılır, yeterli gelmezse aynı bacadan yine takılabilir. Bu konuda bir sıralama yoktur, takacağınız baca aynı olur zaten. Bu öneri dışında baca işlemleri için uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.

  5. Mrh.evime winsman kombi taktırıcam (balkona) fakat takılan borunun dışarı bağlantısını camdan dışarı verirken dirsek kullanmak gerekecek zararı varmıdır. 2.ci srum: zararı varise bağlantı borularının yeri değişmek zorunda bunuda uzatmayla yapacaklarını (1 mt.alt 1,5 mt üste doğru) söylediler ısı ve gaz kaybı olurmu. Cevaplarsanız sevinirim. İyi günler teşekkürler.

   1. Merhaba Gülsüm Hanım… Kombiler proje gereği montaj yeri belirlenerek monte edilir. Camdan dışarı dirsek verilebilir ancak kullanılacak boru uzunluğu önemlidir. Her çeşit kombide ve her model kombide boru ebatları sabit olmayabilir. Yönetmeliğine uygun bir montaj işlemi yapılırsa sorun olmaz. Doğalgaz firması zaten gaz açılışı için kombi montajını kontrol eder. Yönetmeliğe aykırı bir uygulama görürse sizi bilgilendirir. Borunun uzun olması ısı ve gaz kaybına neden olmaz. Dışarı uzanan boru ile sadece hava akışı sağlanır (yani temiz hava dışarıdan içeri alınır, yanma sonrası atık gaz dışarı gönderilir) boru eğer çok uzun olursa cihaz atık gaz sorunu verir. Yani hava akış sorunu yaşattırır. Böyle bir durumla karşılaşmamanız adına montaj işleminde uzman yardımı almalısınız.

  6. kombi bacasının etrafındaki duvar boşluğu köpük ile doldurulsa bir mahzuru varmıdır? çimento ile mi doldurulmalıdır? teşekkürler.

   1. Merhaba Nuri Bey… Baca ile alakalı bir sorun olduğunda kolay kırılarak müdahale edilebilmesi açısından alçıyla kapatılması gerekir.

  7. Kombi bacasının duvardan itibaren çıkış uzunluğu, ki binanın dış kısmından itibaren olan kısmı kastediyorum, en az ya da en çok ne kadar olmalıdır?

   1. Merhaba Erhan Bey… Kombilerde baca uzunluğu kombi marka modeli, çeşidi ve montaj yerine bağlı değişir. Kimi kombilerde baca 2-3-5 m ye kadar uzatılabilir. Monte edildiği yer kadar kombinin kullanım kılavuzunda yer alan baca bağlantı kuralları önemlidir. Her kombiye özel de baca bağlantı kuralları değişeceği için maalesef bu konuda net bilgi veremiyoruz.

  8. alt komşu kombi taktırdı . kombi baca borusu balkonun bitim noktasından 10 15 cm dışarı çıkmış. ben balkono çıktığım zaman balkon demirinden dışarı baktığımda kombi yandığında bana buharı gelebilır. . bu borunun balkon demirinden en az 50 cm dişarı çıkması gerekmezmi. bilgi verirseniz sevinirim. . komşu bunu yapmassa kime şikayet edebilirim

   1. Merhaba Halit Bey… Kombi montajında baca bağlantısı kullanım kılavuzunda belirtilen kurallara uygun şekilde yapılır. Tehlikeli bir durum arz ediyor olsaydı eğer doğalgaz firması ve kombi firması kombi kullanımına onay vermezdi. Baca uzunlukları kombilerin marka model ve çeşidine göre ayrıca monte edilecek yere göre değişebilir. Bacanın olması gerekenden uzun olması kombide atık gaz sorununu meydana getirir. Yani kombi hava akışı sağlayamadığı için çalışmaz. Bacayla alakalı bir sorun olsaydı eğer komşunuz kombisini hiç kullanamazdı. Sizin de bu konuda korkunuz olmasın. Çünkü her şey yasalara ve yürütmeliklere uygun yapılır.

  9. Merhaba. Yeni almış olduğum Daıkın kombide 1 m. baca borusu cıkmıştır. Tesisatı çeken firma 50 cm bir boruya ihtiyaç olduğunu ve ek atılacak borunun daıkın orjinal borusu oması gerektiğini belirtmiştir. Normal bir ek atılsa gaz açılması açısından bir sorun oluşturur mu ? Orjinal borusunu bulamadım.

   1. Merhaba Volkan Bey… Kombi bağlantılarında belki de en önemli şey baca bağlantısıdır. Kullanım kılavuzunda belirtilen kurallara uygun montaj işlemi yapılması gerekir. Montaj için ekstra 50 cm daha boru gerekiyorsa orijinal boru olması gerekir. Aksi halde Daikin firması gelip kombi açılışına izin vermez. Yani garanti başlangıcını yapmaz. Bu durumu Daikin firması ile görüşebilir, orijinal boru temin ederek cihaz montajını yaptırabilirsiniz.

  10. merhaba kombim balkonda duruyor balkonumu cam balkonla kapatıcam kombi bacasını tekrar camdan dışarı çıkartmamız gerekirmi.ne gibi sakıncası vardır içerde kalırsa.

   1. Merhaba Zeynep Hanım… Cam balkon yaptıracaksanız eğer bacanın camdan dışarı çıkması lazım. Bacası dışarı uzanan kombiler hermetik ya da yoğuşmalı kombilerdir. Bu tür kombiler çalışmak için gereken havayı dışarıdan alır. Bu işlevi fan sağlar. Dış ortam ile bağlantısı kesilirse (baca dışarı çıkarılmazsa) kombi çalışmaz. Hava akış arızası verir. Ayrıca kombi yandıktan sonra oluşan atık gazı da yine fan sayesinde borudan dışarı gönderir. Bu yüzden borunun dışarıya uzanması şarttır.

  11. merhaba kombiyi değiştirdiğimizde yapmamız gereken işlem varmıdır. a kombisini söküp b (sıfır) kombisini takacağım. ve kombi boacasının herhangi bir yönü varmıdır. güney kuzey gibi. benim kombinin bacası tavan delinerek çatıdan çıkarılmış. ben burayı iptal ederek duvarı delip bacayı bu şekilde vermek istiyorum. kombi atık gaz borusu kuzey doğuya bakacak.

   1. Merhaba Ömer Bey… Anlattığınız kadarıyla mevcut kombiniz bacalı kombi… Bacalı kombi satışı yapılıyor ancak bazı doğalgaz dağıtım firmaları bacalı kombi kullanımı için gaz açılışını onaylamıyor. Bu yüzden hermetik kombi kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Önce doğalgaz firması ile görüşün, sonra kombi satın alacağınız yer ile görüşerek bu konuda bilgi alabilir ve uygunluk için proje çizdirebilirsiniz. Proje ekipleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

  12. Sayın yetkili
   Yoğuşmalı kombi bacası montajı için%2 lik eğim istiyor. Bunu nasıl ölçebilirim? teşekkürler

   1. Merhaba Muhterem Bey… Bunu sizin ölçmenize gerek yok, kombi montajını yapan firma ekibi bu eğimi dikkate alarak montaj işlemini yapacaktır.

  13. sorum yoğuşmalı kombi için; %2 baca eğimden ne anlamalıyız,
   kombi çıkışı bacanın atış ucundan %2 yüksek olmasımı
   kombi çıkışı bacanın atış ucundan %2 alçak olmasımı

   teşekkürler

   1. Merhaba Salih Bey… Yoğuşmalı kombilerde baca eğimi en az %2 oranında yukarıya doğru meyilli olmalıdır.

  14. Merhaba, yeni yoğuşmalı kombimizi takarken ustalar dolap kapağını fazla kestikleri için içeriye rüzgar oluyor. Dolabın boşluklarını pamukla doldursam bir tehlike yaratır mı? Veya bir öneride bulunabilir misiniz? Teşekkürler, saygılar.

   1. Merhaba Melek Hanım… Herhangi bir tehlike yaratmaz ancak pamuk yeterli bir çözüm değildir. Yine de kombi soğuktan etkilenebilir. Ustalarla görüşerek bu konuda çözüm yolu bulabilirsiniz.

  15. Merhaba,
   Ben 3 katta oturuyorum alt dairemin kombi bacası balkonum dışinda kalmış biraz ben hali cirptigim için kombilerinin bozulduğunu söylüyorlar hali carpmadim hatırladığım kadarı ile diyelimki bacaya halıyı çarptım kombinin bozulmasına neden olurmu lütfen cvp bekliyorum

   1. Merhaba Saniye Hanım… Kombi bacası halı silkeleme ile bozulmaz. Bacadan girebilecek her tür böcek veya pisliğe karşı bacaların içinde kuşluk yer alır. Siz halı silkeleyerek veya bir şey çırparak sadece baca üstünü kirletmiş olursunuz, o kadar. Onun dışında sırf bu yüzden kombi arızalanmaz.

  16. yeni Demirdöküm kombi taktırdık. kombiden çıkan borumuz birbuçuk metreden sonra dirsek ile elli santimlik boru ile dışarıya çıkmaktadır. Sorunumuz kombinin su ısındıktan sonra tekrar soğuyarak kombinin göstergesinde hata göstermesi. Bu ilk çalıştırma da da görülebiliyor. Acaba bu sorun neden kaynaklanabilir. Borunun direk dışarıya çıkmasımı gerekir, bizim gibi ( L ) şeklinde
   çokması nedeniyle sorun yaşanabilir mi

   Teşekkürler .

   l

   1. Merhaba Aynur Hanım… Demirdöküm kombilerde prosestat çok hassastır. Yani baca eğer uzun geliyorsa bu sebeple cihazı çalıştırmıyor olabilir. Bacanın uzun olması cihazın sağlıklı çalışmasını etkiler. Bacayı yeniden kontrol ettirmeniz gerekiyor.

  17. vailant turbotec pluss hermetik kombim var yapan firmanın hatasından dolayı hem ısınma hemde maddi olarak büyük kayıplarım var doğalgaz şirketleri baca çıkışı olduğu yerde 3 metre mesafe olmasını istiyorlar mevcut kombim ile dik baca çıkışı yapsam kombiye zarar verirmi

   1. Merhaba efendim… Dik baca çıkışı olmaz. Cihaz gücü ve özelliklerine göre baca boyu ölçüleri değişir. İşlemi bayinin ölçüme göre yapması gerekir. Bu konuda bayiliklerden yardım talep etmenizi öneririz.

  18. Mrb bizim ilcemize gaz yeni geldi dogalgaz sirketine biamizi verdik bizim daire ornek daireydi kombimiz hermatik eca sirket sahibi once baca cikisi dik baca olur dedi kom binin blundugu yer bina bosluguna bakiyor bina boslu boyu 4 metre dik baca olmuyorsa bina boslugu olmuyormu sirket bizi bilgilendirmiyor ilgilenmiyor 3 aydir bizi salliyor nasil bir yol izlemeliyiz cok madur durumdayiz nereye basvurabiliriz tesekurler

   1. Merhaba… Bina boşluğuna yapılan kombi montajlarında gaz dağıtım firmaları cihazın kullanımına izin vermiyor maalesef. 4 metre dik baca hermetik kombide çok uzun. Bu yüzden cihaz çalışmayabilir. Firmayı şikayet için tüketici mahkemesine başvuru yapabilirsiniz.

  19. Merhaba,
   Evimin arka cephesine kombi bağlatmak istiyorum, ancak arka cephemiz diğer komşu binalar ile kapalıdır, arka komşumun yatak odasının penceresi ile binam arasındaki mesafe tahmini olarak 2 – 2,5 metre arasındadır. Kombiyi arkaya taktırmam durumunda bu mesafe 1,5 – 2 metreye düşmesi durumunda bir sorun olur mu?

   1. Merhaba Ahmet Bey… Evin arka cephesi derken tam olarak konumunu anlayamadım. Kombi bağlantısı için proje çizilmesi gerekir. Proje ekipleri montaj yerine karar verir. Sizin kararınız ile veya düşündüğünüz yere göre işlem yapılamıyor maalesef. Kombi genelde mutfak, kapalı balkon veya uygun görülen birkaç sınırlı yere monte edilebilir. Kombi açık bir yere monte edilemez. Montajını yaptırsanız bile gaz uygunluk belgesini vermezler, kombi firması da kombi kullanımına izin vermez. Kombi montaj yeri için proje ekiplerinden yardım almanızı öneriyoruz.