Kombi Bacası Nasıl Olmalı

Kombi Baca Bağlantısı Nasıl Olmalı?

Kombi çeşitlerine göre baca montajı kuralları ve montaj sırasında yapılacaklar bilgisi aşağıda yer almaktadır.

Bacalı Kombide Baca Montaj Kuralları

 • Bina bacası olmak zorundadır. Aksi halde baca montajı ve kombi montajı yapılamaz.
 • Boru malzemesi paslanmaz çelik olmalıdır.
 • Rijit boru ya da spiral boru kullanılması gerekir. Spiral baca borusu kullanıldığında ek yapılmamalıdır. Aynı zamanda 0,5 m aralıklarla tavana ya da duvara sabitlenmelidir.
 • Kombi montajı sonrasında dik olarak yükselen ve minimum 33 cm olan baca kullanılmalı, bu parçadan sonra dirsek konulmalıdır.
 • Atık gaz borusu bacaya 2° veya 3° lik eğimde olmalıdır.
 • Borular birbirine sızdırmaz şekilde bağlanmalıdır. Ek yerler olur ise sızdırmazlık malzeme kullanılabilir. Yalnız sızdırmazlık malzemenin de sıcağa dayanıklı olması şarttır. Bu sebeple önerilen yapışkanlı alüminyum folyo sızdırmazlık bandının kullanılmasıdır.
 • Borular yanıcı-yakıcı maddelerin olduğu yerlerden, yatak odalarından, banyolardan veya lavabolardan geçmemelidir.
 • Borular kombinin davlumbaz çıkışındaki alandan küçük olmamalıdır.
 • Baca borusu aydınlığa bağlanmalı ve pencereden kesinlikle çıkarılmamalıdır.
 • Standart çaplardan daha küçük çapta olan boru kullanılmamalıdır.
 • Kombi olabildiğince bacaya yakın yere monte edilmeli, mümkün olduğunda T bağlantıdan, dirseklerden ve yatay uzantılardan uzak durulmalıdır.
 • Tek dirsek kullanılır ise baca borusunun yatay şekildeki uzunluğu maksimum 2 m olmalıdır. Çift dirsek kullanılacak ise maksimum 1 m olmalıdır.
 • Baca binanın en üst katına bağlanıyor ise baca borusu yatay uzunluğu en fazla 1 m olmalıdır. Aynı zamanda tek dirsek kullanılması gerekmektedir.
 • Baca; temiz, çekişi kuvvetli baca kanalına bağlanmalıdır.

Kombilerde baca mesafeleri genel olarak marka model ve çeşitlere bağlı değişmektedir. Ayrıca her marka ürünün baca sistemi uzunluğu da farklı olabilmektedir. Buderus kombi bacası hakkında bilgi almak isterseniz linki tıklayabilirsiniz. Diğer markalar için de markaların kendine ait kullanım kılavuzlarını incelemeniz gerekir.

 Hermetik Kombide Baca Montaj Kuralları

 • Bina bacası olması zorunlu değildir.
 • Yanan atık gazın dışarı çıkması amacı ile ve temiz havanın içeri alınması amacı ile rüzgara karşı kuşluk adı verilen emniyet koruyucusu bulunan baca seti kullanılır.
 • Kullanım kılavuzunda ve teknik şartnamede belirtildiği şekilde bağlantı yapılmalıdır.
 • Kombi ile birlikte hazır gönderilen baca seti yeterli gelmedi ise ilave uzatma ya da ilave dirsek kullanılabilir. Yalnız malzemenin orijinal olması şarttır. Böyle bir durum gerekiyor ise Eşdeğer Uzunluk hesaplanarak bulunmalıdır.
 • Kombi ile birlikte verilen özel atık gaz boru donanımı doğrudan dışarıya açık ve hava devir daimi olan yere bağlanmalıdır.
 • Atık gaz sistem çıkışına 40 cm den daha yakın bir yerde açılabilir pencere ya da cam kesinlikle bulunmamalıdır.
 • Atık gaz borusuna yağmurlu havalarda su gelmemesi amacı ile dışarı ve özellikle de aşağıya %3 oranında eğimle monte edilmelidir.

Yoğuşmalı Kombide Baca Montaj Kuralları

 • Kombi yanından gelen standart baca kullanılmalıdır. Standart baca yetersiz gelir ise kurallara bağlı ek baca ilavesi veya dirsek ilavesi yapılabilir.
 • Bina bacası olması şart değildir.
 • Baca bağlantısı pencereden dışarıya veya balkona monte edilir ise dış ortama doğru verilir.
 • Baca borusu yukarıya doğru %2 eğimli olmalıdır. Bunun sebebi yoğuşma suyunun içeri akıp gidere karışabilmesi içindir.
 • Yoğuşmalı kombi bacasından su geliyorsa verimli, su gelmiyorsa verimli değil gibi söylemler söz konusudur. Bu yanlış bir bilgidir. Bacadan su gelmez. Çünkü yoğuşmalı kombiler bacadan attıkları sıcak su buharını yeniden kullanarak ısı verimini yükseltir. Bacadan su geliyorsa bu baca eğiminin yanlış olduğu anlamına gelir. Özellikle de kış döneminde bacadan akan suyun donduğunu düşünsenize? Ağırlık yapar bu da baca bağlantılarında gevşemelere neden olur. Sonuç ise can ve mal güvenliğiniz tehlikede… Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman yeni bir baca bağlantısı için uzman yardımı alın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (173 Yorum)

 1. Yunus Kılınç dedi ki:

  Ustam mrb benim balkonda kombim var banyo için borusu kombinin içinden yerinden çıktı yerine geçiremedim bu şekil de kalırsa birşey olurmu patlama tehlikesi varmı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Borusu kombinin içinden çıktı derken hangi boru çıktı anlayamadık? Baca borusu mu yoksa tesisat borusu mu? Her iki boru için de böyle bir durum varsa cihazı kullanmayın. Baca borusu için bayilikten, tesisat borusu için tesisatçıdan yardım almalısınız. Cihazı bu şekilde kullanmadan direk şalterinden kapatmalısınız.

 2. irfan dinar dedi ki:

  Yoğuşmalı olmayan bir kombiyi herhengi bir parça veya baca takarak yoğuşmalı hale getirebilirmiyiz?
  teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey… Elbette ki bu durum mümkün değildir. Yoğuşmalı kombilerdeki parçalar ile hermetik veya farklı çeşitteki kombilerin parçaları aynı değildir. Ayrıca yoğuşmalı kombilerde yoğuşma gideri bulunur, yoğuşma eşanjörü bulunur.

 3. ABDULKADİR KARACA dedi ki:

  VALLİANT (yoğuşmasız) kombinin 1 Mete olan bacasını 2,5 metre yaptık. Yanmada sorun var. Ne yapmalıyız.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdulkadir Bey… Kombilerde baca ebatı yönetmeliğe uygun şekilde uzatılabilir. Bu işlemi de yalnızca bayiler yapmaktadır. Bayi dışında kendiniz yaptıysanız eğer hem tehlikeli hem de yasaktır. Ayrıca kombiler uzun baca ebatında yeterli hava akışı sağlayamadığı için yanmayı durdurur ve çalışmaz, arızaya geçer. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan uzman yardımı almalı, bacayı önceki konumuna getirtmelisiniz. Ancak konum gereği baca ebatı uzun olmak zorunda ise bu durumda kombi yeri değişmelidir.

 4. Nergiz başol dedi ki:

  Baymak luna5 kombimiz bar 7senelik.cam balkon yaptırdın dün cambalkon yaptordık ve bacaya ekbır baca taktıkoldı.taktıksan sonra kombı calişmıyor.calişsada tekrar reset yazıyor.bacayı kısalttık ama durum değişmedi.bi yardımcı olur musunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nergiz Hanım… Baca ebatı uygun olmadığı için cihaz arızaya geçmiş ve arızada takılı kalmış olabilir. Birkaç resetleme işlemine rağmen düzelme olmadıysa uzman yardımı almalısınız.

 5. Erol gul dedi ki:

  Merhaba .binamiz merkezi sistem petek ısıtması var.sıcak su için de×om marka doğalgzli su ısıtması buna ilave dirsek takabilirmiyim zarari olurmu.teşekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erol Bey… Daxom şofben eğer hermetik ise ek dirsek hava akışını engelleyebilir. Cihazın konumlandırılmasını ve mevcut baca uzunluğunu bilmeden bir sorun olur veya olmaz diyemeyiz. Mevcut baca uzunluğunu bir bayiye bildirebilirseniz bu konuda daha net bilgiler alabilirsiniz.

 6. Pakize Göz dedi ki:

  Kombi baca borusu L şeklinde olurmu.Düz çıkış yapıldı balkonda,dışarı uzatıldı.güneşlik yaptıracam parçalı olsun istemedim boru olunca ikiye bölmem gerekiyor.ondan dolayı sorumu cevaplarsanız memnun olurum.hayırlı işler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Pakize Hanım… Konumlandırmayı görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Baca işlemlerini bayilikler yaptığı için bir bayilik ile görüşerek daha net bilgi alabilirsiniz. Çünkü yanlış baca ebatları ve montajları cihazın çalışmamasına, doğalgaz ve kombi firmasının kombi kullanımına izin verilmemesine sebep olmaktadır.

 7. ümit karabaş dedi ki:

  merhaba, kombimiz balkonda montağlı borusuda balkonla paralel. şimdi balkonu kapatmak istiyoruz bunun için dış borusunu dirsek aracılığı ile yukarı yönlü 1 metre dışarı verebilir miyiz mümkün müdür acaba ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ümit Bey… Cihazın konumlandırılmasını net olarak görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Baca işlemleri de genellikle bayiler tarafından yapıldığı için bir bayiden bilgi alsanız daha sağlıklı olur.

 8. naci zülbaharoğlu dedi ki:

  evide kombi ile baca dışarı çıkış arası nda 2 dirsek 4 mt baca uzunluğu kullanmak zorundayım.igdaş sıkıntı çıkarırımı yada onaylarmı.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Naci Bey… Baca ebatı uzun gibi geldi bize ancak yine de konumlandırma yani montaj yeri önemlidir. Bu soruyu İGDAŞ’a sorarsanız daha net yanıt alabilirsiniz.

 9. naci zülbaharoğlu dedi ki:

  evde kombi nin montaj yapılacak yer arası 3,75 metre artı ilave bir dirsek oluması gerekiyor.(kombinin dirseyi haric) hangi marka modeli bu mesafeyi kurtarırı.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Naci Bey… Baca işlemleri bayiler tarafından yapıldığı için bayilerden bu konuda daha net bilgiler alabilirsiniz. Ekstra kullanılacak her bir dirsek yarım metre olarak kabul edilir. Çok uzun ebatlı bacalar veya prosedürü uygun olmayan baca ebatları ile çeşitleri hem doğalgaz firması tarafından hem de kombi firması tarafından onaylanmaz. Bu yüzden uzman yardımı alırsanız daha sağlıklı olur.

 10. İhsan dalgıç dedi ki:

  Daikin yoğunlaşmaşı kombi kullanıyorum.cam balkon yapılırken bacağının eğimi normalden çok fazla yukarı kaldırılmıştır. Kombinin üzerindeki çift vidalı dirsekten önce 10 cm lik boru ile yükseltilse sıkıntı olurmu? Yağmurun borudan girme riski doğarsa kombiye zarar verirmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İhsan Bey… Bacanın uygun şartlarda ve kurallara uygun şekilde yapılması gerekir. Ancak konumlandırmayı yani cihazın monteli durumda olduğu konumu görmeden net bilgi aktarmak çok zor. 10 cm çok uzun değil sıkıntı olacağını sanmıyoruz ancak yoğuşmalı kombilerde baca eğimi de önemlidir. Baca eğimi yanlış olursa yağmurlu havalarda kombi bacadan içeri su alabilir. Bu su kombi parçalarına zarar verebilir. Bu yüzden bi bayilikten yardım almanızı öneririz.

 11. Mehmet resul dedi ki:

  Merhaba bosch marka yoğuşmali kombi kullanıyorum ve kombi baca çıkışı balkonumda düz şekilde çıkış yapiyor balkona cam balkona yapacagimdan çıkış bacasini dönüş dirseği kullanarak -L- çıkışı yaparsam kombinin çalışmasında sıkıntı olur mu veya verim kaybı yaşar mıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kullanacağınız her bir dirsek yarım metre olarak kabul edilir. Fazla dirsek kullanımı genellikle cihazın çalışmasını engellemektedir. Ancak baca işlemlerini bayilikler yaptığı için daha iyi bilirler. Bir kombi satış bayisinden bu konuda bilgi alırsanız daha sağlıklı olacaktır. Baca uzunluğu ve mevcut kullanılmış durumda olan dirsek sayıları bu aşamada önemlidir.

 12. Murat Kara dedi ki:

  İyi akşamlar. Ariston cares premium 24 kw yoğuşmalı kombi sahibiyim. Kombimizi yaklaşık 5 yıldır kullanmaktayız. Son 2 yıldır sürekli R501 arızası (ateşleme arızası) olmakta. Defalarca servis çağırmamıza rağmen yalnızca geçici olarak sonuç alabiliyoruz. Servis yetkilisi kombinin bacasının, pencere çıkışına olan mesafesinin çok uzun ve kavisli olduğunu ve sorunun bu durumdan kaynaklandığını iddia ediyor ve kombiyi çıkışa yaklaştırırsak sorunun çözüleceğini belirtiyor. Baca mesafesi 2,5 metre kadar. Sorunumuzla ilgili görüşlerinizi rica edebilir miyim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Aslında baca çok uzun değil ancak uzunluk kadar konumu da önemlidir. Bir kavis varsa bu sebeple de cihaz yeterli hava akışı sağlayamaz ve brülördeki alevi kesebilir yani ateşleme sorunu oluşabilir. Ancak cihazınız yoğuşmalı olduğu için yoğuşma giderini ve yoğuşma sifon suyu kabını da kontrol etmek gerekir. Bir tıkanıklık durumu söz konusu olabilir. Yine de kombiyi ve sorunu yerinde görmeden uzaktan bilgi aktarmak çok zor.

 13. Tayfun GENÇ dedi ki:

  İyi günler Baymak Duo tec 42 yoğuşmalı kombi kullanıyorum ancak takıldığından buyana baca ek yerlerinden sürekli su geliyor takan servis sorunu çözemedi oturduğunuz bölge çok soğuk bundan kaynaklı dış metal bacayı sökersek sadece iç plastik baca kalırsa sorun çözülür dediler bana çok mantıklı gelmedi uzman görüşünüzü alabilirmiyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tayfun Bey… Baca işlemlerini servislerden ziyade bayiler yapmaktadır. Biz de servis olduğumuz için açıkçası baca işlemlerini yapmıyoruz ve çok detaylı bilgiye de sahip değiliz. Ancak bacanın ek yerlerinden su geliyorsa eğer baca ya tam yerine oturtulmamıştır ya da dış ortam soğuk olduğu için yapabilir. İşlemi uygulasınlar sorun düzelmezse genel merkez ile görüşerek durumu izah edersiniz, başından beri bu durum varsa size genel merkezden yardımcı olurlar.

 14. Sercan Yucel dedi ki:

  Merhabalar dogalgaz kombi borusunun ucuna yukaridan hali takilip yerinden cikmistir yetkili servis gelip cikan boruyu yerine takmis fakat boruyu kisa takmiş diger ek boruyu takma gereği duymamis yukaridan bise duser yine diye boruyu kisa takmis gitmis bu dogru mu butun binalara bakiyorum borulari uzun bizimki yari yariya kisaltmiş bu bi problem yaratirmi??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sercan Bey… Yüksek ihtimalle yine aynı durum veya benzer durum yaşanır diye bacayı kısa tutmuşlar. Önemli olan bacanın kısa değil uzun olmamasıdır. Uzun olması halinde kombi yeterli hava akışı sağlayamadığı için çalışmaz, arızaya geçer. Kombinin çalışmasında bir sorun yoksa cihazı aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

 15. mutlu tetik dedi ki:

  bosch marka yogusmali kombimin bacasindaki kusluk dusmus ve kombi EAarizasi verdi. servisci kusluk alip takmaniz gerekiyor dedi ama parcayi bulamadim. kusluk yerine baska ne kullanabilirim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mutlu Tetik… Kombi kuşluk olmadan çalışmaz. Yani dışarıdan yeterli hava akışı sağlayamadığı için arızaya geçer. Bu parça genelde bayilerde bulunur. Parça dışında başka bir malzeme cihazı çalıştırmaz. Size en yakında bayiden bu konuda yardım alabilirsiniz.

 16. Sakine genc dedi ki:

  Slm enim tam yogusmali kombi buderus bacadan ces e gibi şu akıyor ve bu kombinin içine girip aşağı akıyor sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sakine Hanım… Bacadan damla halinde arada bir su gelmesi normaldir. Ancak bu su sürekli akıyor ve damla halinde değilse baca eğiminde sorun olabilir. Servis yardımı almanızı öneririz.

 17. Bayram SEN dedi ki:

  Merhaba
  Yurtdisinda yasiyorum.Evimin catisi ve balkonu bulunmakta .Mutfagin içinden geçen baca yaklasik 6-7 mt uzunlugunda .Ariza tespiti için gelen kisi parça degisikligi yapti,ama degistirdigi parçanin uzerine çok su dokulmus,bu aralar çok ruzgarli ve soguktu.Kombimiz Vaillant Ecotec plus 230. ne yapmamiz gerekir.Tesekkurler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Öncelikle bacanın uzun olduğunu belirtmek isteriz. Cihaz bu baca uzunluğu ile çalışıyorsa bir sıkıntı olmayabilir. Ancak bize kalırsa baca ebatı yüksek. Gelen servis ekipleri hangi parçayı hangi arıza sebebiyle değiştirdi? Hangi parçanın üstüne su döküldü veya kombi şuanda ne arızası veriyor? Bu durumları belirtmemişsiniz. Hangi konuda yardım almak istediğinizi anlayamadığımız için size yardımcı olamıyoruz maalesef. Şuan ki sorun nedir belirtirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

   1. Bayram SEN dedi ki:

    Oncelikle ,cevap verdiginiz için çok tesekkur ederim (vanne gaz) turkçesi muhtemelen gaz vanasi dedikleri parça (Vaillant 0020135144)
    Teknisyen bir arkadas ,suyun dis borudan geldigini tespit etti,çalismaya basladiginda olusuyor olmali diye dusunuyor,aksi takdirde yagmur yagdiginda su asagi inermis.Elimde resim ve video goruntuleri var.Dilediginiz zaman size ulastirabilirim.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Bayram Bey… Parça gaz vanası değil muhtemelen gaz valfidir. Bacadan su almış olabilir veya öncesinde cihaza müdahale edilirken su gelmiş olabilir. İşlemi yapan firmayla bu konuyu görüşürseniz daha sağlıklı olacaktır. Neticede kombiyi yerinde gören ve parçayı değiştiren o firmadır. Şuan ki sorun nedir dediğimiz gibi bilmeden sizi bilgilendirmemiz de çok zor. Gaz valfine neden nereden su geldiğini yerinde görmemiz ve incelememiz gerekiyor.

 18. cngz dedi ki:

  Merhaba benim baca L şeklinde dirsekten az günde 3 damla su geliyor peçete ile siliyorum sorun nedir ? Bacanın ucundan su damlıyor çok değil ama.kombinin içinede su akmıyor?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Kombiniz yoğuşmalıysa eğer bacadan damlalar halinde su gelmesi normaldir. Ancak kombi bacalı değilse baca eğimine bağlı bir sorun olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 19. ABDULLAH GÜNGÖR dedi ki:

  cam balkonu yeni yaptık . borusunu uzatmamız gerekiyor. marka Wİesman . Baska standart boru kullansak olur mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Orijinal baca kullanmanız şarttır. Aksi halde can ve mal güvenliğiniz açısından tehlike arz edeceği için doğalgaz firması ve kombi servisleri sizi bu konuda uyaracak, cihaz kullanımına izin vermeyecektir. Sağlığınız için firma olarak biz de orijinal baca kullanmanızı tavsiye ederiz.

 20. Onur özbek dedi ki:

  Merhabalar Eca marka hermetik şofbenimiz var cam balkon taktırdığımız için bacayı değiştirmek zorunda kaldık direk çıkmak yerine 90 derece dirsekle sağ taraftan çıkmasını sağladık fakat bundan sonra şofben tam yanmaya başlarken bi anda sönüyo hava alma verme ile ilgili problem var gibi nasıl çözümlendirebiliriz teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Muhtemelen ek baca gerektiği için cihaz tam hava akışı sağlayamadığı için alevi kesiyor olabilir. Bu yüzden cihaz dönüyor olabilir. Ek baca cihazı çalıştırmıyorsa cihaz yeri değiştirilebilir. Bunun için servis yardımı almanızı öneririz.

 21. savas porsuk dedi ki:

  buderus yoğuşmalı konbim var fakat üst komsum beni zehirliyorsunuz diye şikayet ediyor ne anlatabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Savaş Bey… Özellikle de yoğuşmalı kombi kullanımıyla zehirlenmeninin ne alakası var onu anlayamadık? Uzmanlar hermetik kombilerin çevreye daha çok zarar vermesi sebebiyle hermetik kombi üretimini durdurdu ve tek tip kombi olarak sadece yoğuşmalı kombi üretimi yapılıyor. Dilerseniz https://www.youtube.com/watch?v=M06vSXM5Uc0 videomuzu izleyerek yoğuşmalı kombilerin ne kadar faydalı olduğunu öğrenebilir üst komşunuza iletebilirsiniz.

 22. ALİ BATI dedi ki:

  selam.yeni almış olduğum evde kombinin tesisat yeri balkonda ve tesisatta yani vanalar ve bağlantı boruları da yerde süpürgeliğin orda. şimdi sizden öğrenmek istediğim
  1- Balkona yerleştireceğim kombinin bacası ne kadar uzunluğunda olmalıdır.(balkonun uzunluğu 3mt ) .şimdiden vereceğiniz cevaptan dolayı teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Balkonun konumundan ziyade kombinin monte edileceği yeri görmeden bi keşif yapmadan bu konuda bilgi sunmak çok zor. Ayrıca baca işlemlerini servislerden ziyade bayiler yaptığı için direk bayilerden yardım almalısınız.

 23. Ertekin sel dedi ki:

  İyi günler hocam birde size sorayım, iki katlı müstaki olan alt katı yanan çatısına izalasyon ısı yalıtım köpüğü döneşen dış montalaması yapılmış kombisi yanan bir ve 2 +1 oda 6 metre Petek olan bir evde oturuyorum. Baymak yoğuşmasız dik bacalı olan eco 24 fi kombi kullanmaktayım doğalgaz tesisatının gece yıl döşendi yaniikinci kış geçiriyorum, geçen senede kırıkkale kuru ayazı meşhurdur, doğalgaz hiç kullanmamış ve tecrübesiolmayan birisi olarak geçen yıl ekim ayağından başlayarak. Sadece geceleri yanarken 40 derece gündüz gecede 45 derecede yaktığım kombim geçen kış her ay 800 lira 850 lirayazında 70 80 lira faturam gelirdi çevremdeki insanlara doğalgaz kullananlara sorduğumda faturam herkes kombin bozuk çok geliyor dediklerinden servis çağırdık, söküyor bakıyor abisi evde yalıtım yok çatındaysa izalasyonu yok ondan gelir bu 800 850 lira deniliyordu. Geçen ay yani bu ay evime ısı yalıtım montalama yaptım,çatıya izalasyon yaptım, ve montalama o kadar etkili olduki kombimnın 10 derece birden ayarını kıstık ve bariz şekilde ev çok ısındı. Odalarda termometre aldım 21 buçuk ila 22• 3 derecede gündüz 32 gece 35 derecede yanan kombimle alınan sıcaklık.
  sorum su ki hocam koşa koşa faturamı ne kadar geldiğini göreyim diye sayacın yanına koştum. Aman allahım faturayı görünce bir araba sopa yeseydim bu kadar acımazdı. 950 lira aylık 560 m küp gaz harcamıs32 ila 35 de yanan 2 oda bir salon olan evim. Gaz kaçağı dediler kontrol edildi sayaça sonra bakılacak, bugün servis geldi kombiyi söktü abi senin kombin yandığında yarım ateş gözüküyordu. Gazı çiğ atıyor dedi ve dik bacanın baca kısma pulun büyüğü bir metal conta taktı bunu tesisatı döşeyen ustanız takmamış o nedenle çok yakar denildi yaptık dediler, hocam sorun bundanmısdır sayacdanmıdır, tecrübeniz paylaşırmışsınız, alt katı boş catısı boş 60 ayarlı kombi yakan komşum 700 öderken ben 950 nasıl oluyor burda hata kombinemi, kombi bağlantısını kuran ilgili tesisatçı firmasında mı yani 2 senedir yazları 70. Lira kuşları 800 ila 950 liralık doğalgaz faturası ücretini kimden alacağız yapılan eksik işlem sonucu olduğu için gelmiş yüksek fatura ücretlerini saygılar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ertekin Bey… Baca işlemlerini firma olarak yapmadığımız için bu konuda tam detaylı bilgiye sahip değiliz. Sizi yanlış bilgilendirmek ya da yönlendirmek de istemeyiz. Ancak dik baca kullanımı bize kalırsa yanlış. Yani cihaz yeterli hava akışı sağlayamaz, alevi keser, verim alınamaz ve bu durum tüketimi de etkileyebilir. Her ne kadar bilinçli bir tüketici olsanız da olmasanız da bu işlemler ve uygulamalar uzmanlık gerektirir. Yanlış veya eksik bir işlem olsa bölgenizin doğalgaz firması doğalgaz kullanımına izin vermez veya kombi servisi kombi garanti başlangıcı yapmaz. Tabi yine de bilemeyiz, gözden kaçan durumlar da söz konusu olabilir. Bacayla alakalı bir düzeltme yapıldıysa eğer öncelikle sonucu bekleyin. Sonuç gerçekten beklediğiniz gibi olursa yani faturanız düşük gelirse o zaman şikayette bulunabilirsiniz.

 24. Esra AYKUTTELİ dedi ki:

  Merhabalar kombi bağlatmak istiyorum.açık balkonda baca deliğin is mevcut.ne tarz bir kombi ve baca seti uygun

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Esra Hanım… Bu konuda proje ekiplerinden yardım almalısınız. Bizde sıfır kombi satışı yok maalesef. Montaj işlemlerini de yapmadığımız için tam detayı bilemiyoruz. Sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz.

 25. Mehmet AK dedi ki:

  Hermetik Kombilerde Baca borusunun uzun olması, tasarruf sağlar mı? Sonuçta çıkan atık hava soğuk olmuyor. Çıkan atık sıcak hava, giren temiz hava ile iç içe aynı borudan geçerken ısı transferi sağlamaz mı? Giren temiz hava daha sıcak olduğunda verim farklı olmaz mı? Bu kazanç oranı gözardı edilecek kadar küçük mü?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Bacanın tavsiye edilenden uzun olması veya fazla dirsek kullanılması kombinin yeterli hava akışı sağlayamamasına neden olur. Yani kombi bu durumda arızaya geçer ve çalışmaz. Kombiler hermetikse eğer yanmak için gereken havayı dışarıdan alır. Atık gazı da dışarıya gönderir. Dışarı uzanan hava akım borusunun içinde çift boru düzeneği vardır. Dış kısım dışarıdan temiz havayı alırken iç kısım da içeride yanma sonucu oluşan atık gazı dışarı gönderir. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı olarak baca gazı sıcaklıkları vardır ve bu sıcaklıklar öyle sanıldığı kadar yüksek değildir. Yüksek olduğunda da cihaz uyarı vermekte, arızaya geçmektedir.

 26. Hüseyin Çelikoğlu dedi ki:

  Selamlar. Yarı yoğuşmalı bir kombi kullanıyorum. Kombinin bacası olması gerektiği gibi yukarı doğru 3 derecelik eğimli. Merak ettiğim konu yağmurdan dolayı bu bacadan içeri su sızarsa kombiye zarar verir mi? Aslında hemen herkesin kombi bacası aynı şartlarda yağmurla temas halinde. Şimdiye kadar da çevremde herhangi birinden, yağmur suyundan dolayı arıza yaptı diye de bir haber duymadım. Yine de sizin görüşünüzü merak ettim. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombi monte edildikten sonra garantisini başlatan servis ekipleri genelde baca konumu, uzunluğu, ebatı dahil tüm aksamları kontrol eder ve bir sorun görürse zaten sizi uyarır ve cihazı kullanıma açmaz. Yani bacayla alakalı bir sorun olsaydı çoktan olurdu. Baca eğiminin sebebi yoğuşmalı cihazların meydana gelen atık gazı direk dışarı göndermeden kendi enerjisine eklemesidir. Bu yüzden bacaları genelde hermetik kombilere oranla biraz daha yukarı eğimli olur.

 27. ALİ DENİZ dedi ki:

  Merhaba 2 senedir daikin kombi kullanıyorum baca borusundan su gelmesi sonucu kart ve valfi arızası veriyor.Yetkili servisten bunun garanti kapsamına girip girmediği haberini bekliyorum.Bu arza nedeni tamamıyla kurulum arızası değilmi garanti kapsamına girmesi gerekmiyor mu ? Bilgi alabirmiyim