Buderus Kombi Bacası

Buderus Kombi Bacası Nasıl Olmalı?

Günümüzde Buderus markasına ait bacalı, hermetik, yoğuşmalı olmak üzere 3 çeşit kombi yer almaktadır. Buderus markasının kendi içinde ürettiği kazanları da bulunur. Her birinde baca uzatması farklı olmaktadır. Buderus Kombi Bacası hakkındaki detaylar aşağıda yer almaktadır.

Buderus Bacalı Kombilerde Baca

Buderus bacalı tip kombilerde kombi bina içi bacasına bağlanamaz. Ortak bacaya bağlanacak ise her bir Buderus bacalı kombi için baca çapı ve yükseklik kontrolü yapılmalıdır. Uygun yapı özellikte olması şarttır. Aksi halde baca çekişi olmaz. Bu durum da atık gaz tahliyesinin yapılamamasına neden olur. Baca montajı sırasında çelik baca kullanılması şarttır. Baca çekişi kuvvetli değilse eğer montaj işlemi yapılmamalı öncelikle baca temizlenmelidir.

Uygulama konusunda uzman yardımı alındığında bir sorun yaşanılmaz. Baca uygun çaplarda olduğunda ise kullanımı uzman Buderus Servisi ekiplerince ve doğalgaz dağıtım şirketi tarafından onaylanır. Mevcut baca boyutları değiştirilmek istendiğinde (uzatma veya kısaltma) uzman yardımı alınması şarttır. Uygun görülmeyen bacalar atık gazın atılamamasına neden olur ki bu da can ve mal güvenliğinizin tehlikede olduğuna işarettir. Buderus kombinin özelliği gereği uygun baca bağlantısı yapılması zorunludur.

Buderus Hermetik ve Yoğuşmalı Kombilerde Baca

Buderus hermetik ve yoğuşmalı kombilerde hava atık gaz sistemleri merkezi olarak tasarlanır. Hava akım borusu dışarı doğru uzanır. Fan ile hava sirkülasyonu sağlanır. Dışarı uzanan hava akım borusu içerisinde çift boru yer alır. Biri dışarıdan temiz havayı alır, diğeri atık gazı dışarıya gönderir. Bu işlem hermetik ve yoğuşmalı Buderus markalı kombilerde fan aracılığı ile olur. Fan arızasında, prosestat veya anakart arızasında, bacanın yerinden çıktığı durumlarda atık gaz sistem sorunu yaşanır ve cihaz arızaya geçer.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (30 Yorum)

 1. Ilker dedi ki:

  Merhaba buderus gb42 yogusmali ve hermatik kombimin bacasi icten metal baca bunun metal yerine plastik mi olmasi gerekli?tsklr

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlker Bey… Bacanın çelik olması gerekir. Plastik veya metal değil. Çelik baca şartı var diye biliyoruz. Yine de yetkili bayiler ile görüşerek daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 2. seyithan yakut dedi ki:

  Bana bodaros kombi baca seti lazım nasıl alabilirim yardım ci olursan sevinirim teşekkürler

  A

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seyithan Bey… Baca setleri yalnızca yetkili bayilerde bulunur. Oradan tedarik edebilirsiniz. Biz teknik servisiz, bizde yok maalesef.

 3. GÖKHAN TUNA dedi ki:

  Gb12 yogusmali kombi kullanıyorum. kombi terasta ve terası kapatmayı düşünüyorum ancak kombi bacasi içeride kaldığı icin yaklaşık 3 metre kadar uzaması gerekiyor.guvenli olarak kac metreye kadar baca uzatması yapabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Mevcut baca uzunluğunu bilemeyiz ancak ekstra 3 m baca eklemesi uzun gelebilir. Yani cihaz bu aşamada çalışmayabilir. Yine de bu konuda bir bayiden yardım alırsanız daha sağlıklı olur. Baca işlemlerini bayiler yaptığı için size daha net yardımcı olabilirler.

 4. Umut Tuna dedi ki:

  Ustam merhabalar. Buderus GB062 modeli kombim mutfakta bulanmakta. Uzatma borusu ile de balkondan dışarıya uzanmakta. Sorun şu ki çatıdan kar düştüğü için bacanın uç kısmındaki boru düştü. Ucunda siyah renkli bir aparat olan kısım artık yok. Bu şekilde kalması bir problem oluşturur mu.. Eğer problemse baca seti mi almam gerekir bu durumda

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Umut Bey… Orijinal baca seti alıp uzmanına taktırırsanız daha sağlıklı olur.

 5. Volkan güngör dedi ki:

  Ustam selamlar benim Buderus GB 062 kombi var yeni patlamalı yanma yapıyor servis geldi gitti çözemedi kombi yenisi geldi ama Buda patlamalı yanıyor alev resmî çıktıktan sonra Poflama yapıyor 50 cm tek baca mevcut bacanın cephesinden veya montajından yapabilir mi cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Volkan Bey… Bize kalırsa 50 cm lik bir baca ebatı çok kısa. Baca ile alakalı bir sorun söz konusu olabilir. Çünkü kombi patlamalı yanıyor. Bu durum ya elektronik sisteme ya da baca sistemine bağlıdır. Kombi yenilendiği halde sorun devam ediyorsa dairenizdeki elektriği de kontrol ettirmenizi öneririz.

Petek Yıkama