Buderus Kombi Bacası

Buderus Kombi Bacası Nasıl Olmalı?

Günümüzde Buderus markasına ait bacalı, hermetik, yoğuşmalı olmak üzere 3 çeşit kombi yer almaktadır. Buderus markasının kendi içinde ürettiği kazanları da bulunur. Her birinde baca uzatması farklı olmaktadır. Buderus Kombi Bacası hakkındaki detaylar aşağıda yer almaktadır.

Buderus Bacalı Kombilerde Baca

Buderus bacalı tip kombilerde kombi bina içi bacasına bağlanamaz. Ortak bacaya bağlanacak ise her bir Buderus bacalı kombi için baca çapı ve yükseklik kontrolü yapılmalıdır. Uygun yapı özellikte olması şarttır. Aksi halde baca çekişi olmaz. Bu durum da atık gaz tahliyesinin yapılamamasına neden olur. Baca montajı sırasında çelik baca kullanılması şarttır. Baca çekişi kuvvetli değilse eğer montaj işlemi yapılmamalı öncelikle baca temizlenmelidir.

Uygulama konusunda uzman yardımı alındığında bir sorun yaşanılmaz. Baca uygun çaplarda olduğunda ise kullanımı uzman Buderus Servisi ekiplerince ve doğalgaz dağıtım şirketi tarafından onaylanır. Mevcut baca boyutları değiştirilmek istendiğinde (uzatma veya kısaltma) uzman yardımı alınması şarttır. Uygun görülmeyen bacalar atık gazın atılamamasına neden olur ki bu da can ve mal güvenliğinizin tehlikede olduğuna işarettir. Buderus kombinin özelliği gereği uygun baca bağlantısı yapılması zorunludur.

Buderus Hermetik ve Yoğuşmalı Kombilerde Baca

Buderus hermetik ve yoğuşmalı kombilerde hava atık gaz sistemleri merkezi olarak tasarlanır. Hava akım borusu dışarı doğru uzanır. Fan ile hava sirkülasyonu sağlanır. Dışarı uzanan hava akım borusu içerisinde çift boru yer alır. Biri dışarıdan temiz havayı alır, diğeri atık gazı dışarıya gönderir. Bu işlem hermetik ve yoğuşmalı Buderus markalı kombilerde fan aracılığı ile olur. Fan arızasında, prosestat veya anakart arızasında, bacanın yerinden çıktığı durumlarda atık gaz sistem sorunu yaşanır ve cihaz arızaya geçer.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. Gürsel BABA dedi ki:

  Merhaba benim sorum kombinin içerdeki uzunluğu en fazla kaç metre olmalı ve cam cıkışında eğim yukarımı aşağımı ve bu eğim %kaç olmalı teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gürsel Bey… Kombinin içerideki uzunluğu derken? Baca uzunluğu mu? Baca işlemlerini direk bayiler yaptığı için bayilerden yardım alırsanız daha sağlıklı olur. Bir de her çeşit ve her model kombilerde baca ebatı aynı olmayabilir. Standart dışı kullanım da gerekebilir. Bu yüzden en sağlıklı bilgileri bayilerden alabilirsiniz.

 2. Yunus BAYINDIR dedi ki:

  Bosch 2300 kombi uzatma bacası pıyasa malı olurmu sakıncası varmı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Kombi bacası orijinal olmalıdır. Aksi halde kombi kullanımı tehlikeli ve yasaktır.

 3. Yaman Acar dedi ki:

  Bosch zwc 24-3 mfa p model BACALI kombi kullanıyorum. Yaklaşık 10 yıllık bir cihaz. Arıza durumunda, binamızın mimarisi nedeniyle yerine yoğuşmalı ve konvansiyonel hermetik bir cihaz takamayacağım için, bu modelin kullanılmışını veya alternatif marka model bir kombi arıyorum. Nereden bulabilirim? Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaman Bey… Firmamızda kombi satışı yok maalesef. Sadece teknik servisiz. Satış yapan bayilerle görüşmeniz gerekir. Bayiliklerden alternatif ürünler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 4. Sebahattin Yıldız dedi ki:

  Yeni taktırdığım buderus marka yoğuşmalı hermetik kombinin hava akım borusunun bina dışındaki boyu minimum nekadar olmalıdır.Kombi ile gelen boru boyu.binanın dış yüzeyine 15 cm. kadar yakın.Binanın dış yüzeyide mantolama yapılmış olup boru boyunun kısalığı hem ısı hemde atık gazın uzaklaşmasına zarar verir mi?.Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sebahattin Bey… Yoğuşmalı kombi montajı sırasında; yoğuşmalı kombi ile beraber verilen standart ölçülerdeki baca setleri kullanılır. Baca boyu yeterli gelmiyor ise baca uzatma işlemi yapılabilir. Orjinal konsantrik baca uzatma parçaları vardır. Bunlar 500 mm, 1.000 mm ve 2.000 mm kadardır. Maksimum 3 dirsek kullanılabilir. Baca boyu kısa veya uzun olur ise hava akımı tam anlamı ile sağlanamayabilir. Baca boyunun ne çok kısa ne de çok uzun olması gerekir. Bu konuda işi uzmanına bırakırsanız sorun yaşamazsınız.

Petek Yıkama