Bosch Kombide C4 Arızası

Bosch Kombide C4 Arıza Kodu Nedir?

Genelinde hava akış sorunu olarak  da bilinen atık gaz sistemi problemidir.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

Bosch kombilerin çeşitlerine göre değişik sebepleri olabilen bir arıza durumudur. Bu sorun Bosch Hermetik Kombiler, Bosch Yoğuşmalı Kombiler ile Bosch Bacalı Kombilerde farklı şekilde karşımıza çıkar. Bu nedenle de çeşitlere göre arıza durumu ve çözüm değişmektedir diyebiliriz.

Bosch Hermetik Kombilerde C4 Arızası

 • Baca yerinden çıkmış olabilir Bosch hermetik kombilerde dışarı uzanan hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir. Bu gibi durumlarda hava akışı sağlanamaz ve bu sorun yaşanır. Baca yerinden çıkmış ise yerine oturtulur ve sorun çözümlenmiş olur. Bu uygulamada uzman yardımı alınmalıdır.
 • Baca uzun olabilir Bosch kombinin yeri değiştiğinde ek bir baca ilavesi yapıldığında baca uzun gelirse eğer bu sebeple de C4 sorunu yaşanabilir. Baca standartlara uygun olur ise ya da uygun hale getirilir ise sorun çözümlenir. Uzman yardımı almanızı öneririz.
 • Fan arızalı olabilir Hermetik kombilerde temiz havayı brülöre alan, yanma oluşumuna yardımcı olan, yanma sonrasında atık gazı dışarı gönderen en önemli parçadır. Bacalı kombileri hermetik kombilerden ayıran en önemli parçadır da diyebiliriz. Arızalandığı zaman hava akışı sağlanmaz ve bu sebeple de bu sorun yaşanır. Fan arızalı ise fan tamiri de yapılabilir. Değişimi yapılarak da sorun çözümlenebilir.
 • Prosestat arızalı olabilir Prosestat da Bosch hermetik kombilerde bulunan, fanın bekçisi olarak adlandırılan bir parçadır. Fandan aldığı pozitif basınç ile atık gaz sisteminde sorun olmadığını elektronik karta bildirir ve cihazın yanmasına yardımcı olur. Prosestat arızalandığında genelde kontaklarını kapatmaz ya da açılmaz. Bu gibi durumlarda parçanın tamiri olmaz değişimi yapılarak sorun çözümlenir.
 • Elektronik kart arızalı olabilir Bosch kombilerinin tüm model ve çeşitlerinde beyin görevindedir. Parçalar çalışmak için komut alır ve çalışmasını sağlar. Bu gibi durumlarda yani kartın arızalandığı durumlarda fan veya prosestat çalışmak için komut alamaz. Bu nedenle de atık gaz sistem sorunu yaratabilir. Arıza durumunda anakart tamiri veya değişimi yapılabilmektedir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Bosch Bacalı Kombilerde C4 Arızası

 • Baca sensörü arızalı olabilir Bosch bacalı tip kombilerde önemli bir parçadır. Baca sensörü arızasında cihaz hava akış sorunu verebilmektedir. Parça arızalı olarak tespit edilir ise tamir edilemez. Değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Bu konuda uzman yardımı almalısınız.
 • Baca tıkalı ve çekmiyor olabilir Bacalı Bosch model kombilerde bacanın tıkanması ya da çekiş gücünün azalması gibi durumlarda hava akış sorunu yaşanabilmektedir. Bosch bacalı kombiler ortamdaki havayı kullanarak çalışır fakat atık gazı sadece bağlı olduğu baca ile dışarı gönderir. Bacanın tıkandığı durumlarda hava akışı sağlanamaz ve cihaz arızaya geçer. Bacanın temizliği adına itfaiyeden ya da bu işlemi yapan bayilerden yardım alabilirsiniz.

Bosch Yoğuşmalı Kombilerde C4 Arızası

 • Hermetik kombilerde olduğu yine yine aynı durumlar söz konusu olabilir. Tek farkı yoğuşmalı kombilerde prosestatın olmaması ve bu yüzden prosestat arızasının yaşanmamasıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Ayhan öter dedi ki:

  Bosch kombide C4 arza hatası veriliyor kapatıp 6 8 saat kadar beklendikten sonra çalışıyor 2. 3 .hafta sonra tekrar aynı hatayı veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayhan Bey… Teknik bilgiler makalemizde yazmaktadır. Cihazı arıza durumundayken resetlemeyi deneyin. Düzelmez veya arıza tekrarı olursa servis yardımı almanız gerekiyor. Bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 2. Jaleel abood dedi ki:

  How it cost the kombi motherboard

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Hi Jaleel. For this, you should call our servis

Petek Yıkama