444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Bosch Kombide C4 Arızasıslogan
down
Paylaş:

Bosch Kombide C4 Arıza Kodu Çözümü

Bosch kombilerin genelinde hava akış sorunu olarak bilinen atık gaz sistem problemidir.

Bosch Kombide C4 Arızası nın Sebepleri Nelerdir?

Bosch kombilerin çeşitlerine göre değişik sebepleri olabilen bir arıza durumudur. Bu sorun Bosch Hermetik Kombiler ile Bosch Bacalı Kombilerde farklı şekilde karşımıza çıkar. Bu nedenle de çeşitlere göre arıza durumu ve çözüm değişmektedir diyebiliriz.

Bosch Hermetik Kombilerde;

 • Baca yerinden çıkmış olabilir Bosch hermetik kombilerde dışarı uzanan hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir. Bu gibi durumlarda hava akışı sağlanamaz ve bu sorun yaşanır. Baca yerinden çıkmış ise yerine oturtulur ve sorun çözümlenmiş olur. Bu uygulamada uzman yardımı alınmalıdır.
 • Baca uzun olabilir Bosch kombinin yeri değiştiğinde ek bir baca ilavesi yapıldığında baca uzun gelirse eğer bu sebeple de C4 sorunu yaşanabilir. Baca standartlara uygun olur ise ya da uygun hale getirilir ise sorun çözümlenir. Uzman yardımı almanızı öneririz.
 • Fan arızalı olabilir Hermetik kombilerde temiz havayı brülöre alan, yanma oluşumuna yardımcı olan, yanma sonrasında atık gazı dışarı gönderen en önemli parçadır. Bacalı kombileri hermetik kombilerden ayıran en önemli parçadır da diyebiliriz. Arızalandığı zaman hava akışı sağlanmaz ve bu sebeple de bu sorun yaşanır. Fan arızalı ise tamiri de yapılabilir. Değişimi yapılarak da sorun çözümlenebilir.
 • Prosestat arızalı olabilir Prosestat da Bosch hermetik kombilerde bulunan, fanın bekçisi olarak adlandırılan bir parçadır. Fandan aldığı pozitif basınç ile atık gaz sisteminde sorun olmadığını elektronik karta bildirir ve cihazın yanmasına yardımcı olur. Prosestat arızalandığında genelde kontaklarını kapatmaz ya da açılmaz. Bu gibi durumlarda parçanın tamiri olmaz değişimi yapılarak sorun çözümlenir.
 • Elektronik kart arızalı olabilir Bosch kombilerinin tüm model ve çeşitlerinde beyin görevindedir. Parçalar çalışmak için komut alır ve çalışmasını sağlar. Bu gibi durumlarda yani kartın arızalandığı durumlarda fan veya prosestat çalışmak için komut alamaz. Bu nedenle de atık gaz sistem sorunu yaratabilir. Kart arızasında tamir veya değişim yapılabilmektedir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Bosch Bacalı Kombilerde;

 • Baca sensörü arızalı olabilir Bosch bacalı tip kombilerde önemli bir parçadır. Baca sensörü arızasında cihaz hava akış sorunu verebilmektedir. Parça arızalı olarak tespit edilir ise tamir edilemez. Değişimi yapılarak sorun çözümlenir. Bu konuda uzman yardımı almalısınız.
 • Baca tıkalı ve çekmiyor olabilir Bacalı Bosch model kombilerde bacanın tıkanması ya da çekiş gücünün azalması gibi durumlarda hava akış sorunu yaşanabilmektedir. Bosch bacalı kombiler ortamdaki havayı kullanarak çalışır fakat atık gazı sadece bağlı olduğu baca ile dışarı gönderir. Bacanın tıkandığı durumlarda hava akışı sağlanamaz ve cihaz arızaya geçer. Bacanın temizliği adına itfaiyeden ya da bu işlemi yapan bayilerden yardım alabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

   1. Merhaba Mustafa Bey… Kombinizde atık gaz sorunu var. Kombiyi öncelikle birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme uygulaması sonrasında arıza durumu devam ederse eğer makalemizde belirttiğimiz sorunlar söz konusu olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

   1. Merhaba Mahmut Bey… Bosch kombilerde C4 arıza kodu atık gaz sorunudur. Arıza kodunun açıklaması detaylı olarak makalemizde belirtilmiştir. Fan çalışıyor diyorsanız cihaz çeşidine bağlı olarak prosestat veya anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.