Baymak Luna Avant Arıza Kodları

Baymak Luna Avant Hata Kodları

Baymak Luna Avant 24 Fi/31 Fi model kombilerde oluşan arıza durumları ve çözümleri makalemizde yer almaktadır.

 1. E01 Arıza Kodu Nedir? Başarısız ateşleme olarak adlandırılan arıza kodudur.
 • Çözüm Cihazın ateşleme yapmadığını ve bu sebeple çalışmadığını belirtir. Luna Avant E01 arızasının çözümü linkini tıklayarak servis öncesi yapılması gerekenler hakkında ve arızanın sebepleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
 1. E02-F02 Arıza Kodu Nedir? Hatalı alev oluşumu olarak bilinen arıza kodudur.
 • Çözüm Alev algılanmadığını ve bu sebeple de ateşlemenin tamamlanmadığını belirtir. Bu gibi durumlarda teknik açıdan cihazı sadece resetleyebilirsiniz. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse eğer mutlaka Baymak Servisi yardımı almalısınız. Bu durumda; iyonizasyon elektrodunda, anakartta ya da gaz armatöründe sorun olabilmektedir.

 1. E03 Arızası Kodu Nedir? Aşırı ısınma problemidir.
 • Çözüm Limit termostat Luna Avant model kombideki yüksek sıcaklık sebebi ile devreye girmiş demektir. Luna Avant E03 hata kodu hakkında bilgi almak ve servis öncesi sorunu çözümlemek için linki tıklayabilirsiniz.
 1. E04-E05-E06-F23 Arıza Kodu Nedir? Prosestat sorunu.
 • Çözüm Direkt prosestat arızası olarak geçse de sorunun tek kaynağı prosestat olmamaktadır. Luna Avant E05 hatası hakkında detaylı bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.
 1. E08 Arıza Kodu Nedir? İyonizasyon sorunudur.
 • Çözüm Bu gibi durumlarda cihaz alevi hissetmez ve ateşlemeyi başarılı bir şekilde yapamaz. İyonizasyon elektrodunda, anakartta ya da gaz valfinde sorun olabilmektedir. Tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. E09 Arıza Kodu Nedir? Gaz valfi geri besleme problemidir.
 • Çözüm Genelde çok nadir karşımıza çıkan arızalardandır. Gaz valfinde sorun olduğunu anlayabiliriz. Bu arıza durumunda teknik açıdan müdahalenin yapılması adına servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. E12-E21-F25 Arıza Kodu Nedir? Anakartta sorun olduğunu belirtir.
 • Çözüm Luna Avant model kombilerde anakart arızası demektir. Bu gibi durumlarda anakarta müdahale edilmesi gerekir. Anakart tamir edildiğinde ya da değişimi yapıldığında sorun çözümlenecektir. Bu yüzden işi uzmanına bırakmanız gerekmektedir.
 1. F13 Arıza Kodu Nedir? Reset kilitlenmesidir.
 • Çözüm Kullanıcı müdahalesi sonrasında karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Bu gibi sorunların yaşanılmasına sebep reset düğmesine uzun süre basılması ya da basılı tutulmasıdır. Reset düğmesi takılı kalır ve bu sebeple de reset kilitlenmesi olur. Bu durumda reset düğmesi aktif olmaz. Yeniden basmayı deneseniz de sonuç alamazsınız. Bu sorunda yapmanız gereken ise cihazı şalterinden kapatıp kısa bir süre sonra yeniden açmaktır.
 1. F22 Arıza Kodu Nedir? Daireye ve kombiye gelen voltajın düşük olduğunu belirtir.
 • Çözüm Düşük voltaj sorunlarında cihaz otomatik resetlenir. Resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Sorunun düzelmesi adına bir süre beklemenizi tavsiye ederiz. Uzun süre bekleme ardından sorunda düzelme olmaz ise anakart hasar görmüş ya da düşük gelen voltaj sebebi ile yanmış olabilir. Bu durumda anakart tamiri veya değişimi gerekmektedir. Baymak Servisi yardımı almalısınız. Yalnız anakarta yapılan müdahale sonrasında önerimiz kombi regülatörü kullanmanızdır. Kombi regülatörü kullanmazsanız eğer anakart garantiye de girmeyecektir.
 1. F31 Arıza Kodu Nedir? Kalorifer sensöründe arıza mevcut.
 • Çözüm Bu arıza kodu ekranda belirdiği zaman cihazın kalorifer sensörü arızalı olabilir ya da sensör kablolarında kopma-kısa devre durumu söz konusu olabilir. Tespitin yapılması ve sorunun çözümlenmesi için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. F32 Arıza Kodu Nedir? Dış hava sensöründe problem olduğunu belirtir.
 • Çözüm Çoğu kombide dış hava sensörü bulunmaz. Dış hava sensörü daire dışında bir yere monte edilir ve dış ortam sıcaklığına göre kombinin çalışmasına yardımcı olur. Dış hava sensörü var ise arızalı olduğunu belirtir. Yalnız dış hava sensörü olmayan Luna Avant model kombilerde de bu sorun yaşanır. Bu durumda elektrik aksağında sorun olduğunu belirtebiliriz. Net tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. F33 Arıza Kodu Nedir? Kullanım suyu sensöründe sorun olduğunu belirtir.
 • Çözüm Sıcak su sensörü olarak da adlandırabiliriz. Sıcak su sorunu yaşayabileceğiniz bir arıza durumudur. Yalnız sensör sorunu olmayabilir, sensör dışında kablolarda kopma veya kısa devre olduğunda da bu sorun yaşanabilmektedir. Kontrol ve müdahale için Baymak Servisi’ni aramalısınız.
 1. F37 Arıza Kodu Nedir? Düşük su basınç arızasıdır.
 • Çözüm Genelde Luna Avant kombilerde en çok yaşanılan sorunların başında gelir. Bu sorunda kullanıcı olarak cihazınıza müdahale ederek basıncı yükseltmeniz gerekmektedir. Yani cihaza su basmanız gerekir. İşlem yalnızca doldurma musluğu ile yapılmaktadır. Luna Avant kombide doldurma musluğu sağ alt tarafta kırmızı renktedir. Sola çevirerek basıncı yükseltmeli ve gösterge 1,5 olana kadar su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında problem çözümlenecektir. Doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Ekrana baktığınızda “AP” uyarısı ile karşılaşırsınız. Luna Avant AP uyarısı nedir ve nasıl giderilir diye merak ediyorsanız da linki tıklayabilirsiniz.
 1. F59 Arıza Kodu Nedir? Gaz armatörü sorunudur.
 • Çözüm Gaz armatörü Luna Avant kombinin ateşleme sisteminde görev alan önemli parçalardan biridir. Bu sorunda gaz valfi ya da kart arızası olabilir. Teşhis ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama